Ruski povjerenik za ljudska prava, Konstatin Dolgov, komentirao je: “Oni pozivaju druge zemlje da garantiraju slobodu govora i da ne guše anti-vladine prosvjede, dok u isto vrijeme oni to ne primjenjuju u svom domu u slučaju kada stanovnici aktivno izražavaju svoje nezadovoljstvo stalnim nejednakostima. Bilo bi bolje da se američke vlasti brinu o vlastitim velikim unutrašnjim problemima umjesto da nastavljaju s ranijom politikom intervencija u unutarnja pitanja drugih zemalja i mijenjaju nepoželjne režime pod lažnim povodom zaštite demokracije i ljudskih prava”.
Glasnogovornica iranskog ministarstva vanjskih poslova, Marziyeh Afkham, istaknula je: “Potezi policije i sudstva pokazuju jasna kršenja ljudskih prava i prava crnaca u SAD-u. Govorimo o zemlji koja svake godine objavljuje brojne izvještaje o kršenju ljudskih prava u nezavisnim zemljama”.Kineska državna novinska agencija Xinhua također se osvrnula na situaciju oko Fergusona: “Incident u Fergusonu još jednom pokazuje kako zemlja koja je godinama htjela igrati ulogu svjetskog suca i obrane kada je riječ o ljudskim pravima, ima još dosta prostora za rad kod kuće. Nadalje, kod ujaka Sama se događaju brojne masovne pucnjave, a on pokreće napade dronovima na tuđi teritorij što rezultira brojnim civilnim žrtvama”.
Organizacija zemalja Latinske Amerike, ALBA, objavila je zajedničku izjavu u kojoj se izražava solidarnost s Afro-Amerikancima u SAD-u te se poziva američke vlasti na istragu o kršenju ljudskih prava.
Egipat pak uzvraća SAD-u gotovo istom mjerom i istim tonom – u izjavi ministarstva vanjskih poslova se navodi: “Pomno pratimo razvoj situacije i eskalaciju demonstracija u Fergusonu, kao i reakciju na te demonstracije. Pozivamo na suzdržanost”.
Mnogi ističu kako je licemjerno da aktualne egipatske vlasti kritiziraju SAD, naročito nakon prošlogodišnjeg pokolja pro-Morsi prosvjednika u Kairu. No, ako se SAD unatoč vlastitom kršenju ljudskih prava u zemlji i u svijetu ne libi kritizirati druge, zašto bi trebao Egipat?
Ono što je u ovoj priči naročito zanimljivo je činjenica da kada su se u Kairu itekako kršila ljudska prava prošle godine, kada su snage sigurnosti pobile prosvjednike u prosvjednom kampu koji je podignut nakon rušenja Mohameda Morsija s vlasti, iz SAD-a nije bilo gotovo nikakve reakcije zato jer su se bojali da previše ne otuđe novu vlast predvođenu s tadašnjim vojnim liderom, današnjim predsjednikom, Abdelom Fattahom al-Sisijem.
Po pitanju stanja u Fergusonu posebno je žestoka i izjava UN-ove visoke povjerenice za ljudska prava, Navi Pillay, koja je istaknula kako se u SAD-u “stvara aparthejd” kao i nekoć u Južnoafričkoj Republici. “Osuđujem prekomjernu uporbu sile od strane policije i pozivam na poštivanje prava na prosvjedovanje. Ove scene su mi poznate i osobno sam razmišljala o tome kako postoje mnogi dijelovi SAD-a gdje se stvara aparthejd”, istaknula je Pillay. Spomenimo pritom kako je Pillay Južnoafrikanka indijskog tamilskog porijekla – 30 godina je radila kao odvjetnica za aktiviste koji su se borili protiv aparthejda. “Pošto i sama dolazim iz ere aparthejda u Južnoj Africi, imam iskustva u tome kako rasizam i rasna diskriminacija stvaraju sukobe i nasilje”, poručila je te istaknula kako su crnci u SAD-u među najsiromašnijim i najizrabljivanijim građanima, a velik broj njih se nalazi u zatvorima.