Quantcast
Channel:
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10979

Lavrov: “Zapad bi mogao iskoristiti bombardiranje ISIL-a u Siriji za napade na sirijske vladine snage”

$
0
0
Spekulira se kako bi SAD uskoro mogao proširiti kampanju protiv ISIL-a sa zračnim napadima i na teritoriju Sirije. SAD su odbili surađivati s Damaskom u ratu protiv ISIL-a te su čak poručili kako mogu pokrenuti napade u Siriji i bez odobrenja sirijskih vlasti. No, pitanje se postavlja tko bi u takvom slučaju sve postao meta američkih zračnih napada – samo ISIL ili i sirijska vojska protiv koje se bore militanti koji dobivaju direktnu potporu SAD-a?Na mogućnost ovakvog širenja američke vojne kampanje upozorio je jučer ruski ministar vanjskih poslova, Sergej Lavrov, ističući kako bi anti-ISIL alijansa, na čelu sa SAD-om, mogla iskoristiti ulazak u Siriju za pokretanje zračnih napada i protiv sirijskih vladinih snaga.”Postoje razlozi za sumnju kako bi zračni napadi na teritoriju Sirije mogli ciljati ne samo ISIL-ove militantne, nego i vladine trupe koje bi mogle potiho također postati meta kako bi se oslabile pozicije Assadove vojske”, poručio je jučer ruski MVP Sergej Lavrov te istaknuo kako bi takav razvoj situacije doveo do “velike eskalacije sukoba na prostoru Bliskog istoka i Sjeverne Afrike”.

Zbog toga Moskva poziva Zapad na poštivanje međunarodnog prava i djelovanje isključivo uz odobrenje legitimnih sirijskih vlasti. No, SAD i njihovi saveznici tvrde kako vlast u Damasku, za njih, više nije legitimna. Ovim stavom direktno se ide i protiv UN-a koji, kao i većina zemalja svijeta, smatra sirijsku Vladu u Damasku legitimnom, kao i predsjednika Assada.”Niti jedna zemlja ne može sama donositi planove po ovim pitanjima. Mogu postojati samo zajedničke i jednoglasne akcije. Samo tada rezultat može biti ostavren”, naglasio je Lavrov.

Rusija od početka sukoba u Siriji naglašava kako će radikalne skupine postati veliki problem, što se i dogodilo. No, Zapad još uvijek ne prihvaća razvoj situacije i potrebu za formiranje općeg anti-terorističkog fronta u kojem bi važni akteri bili Rusija, Sirija i Iran.

“U mnogo navrata smo poručili SAD-u, Europskoj Uniji i zemljama Europe da moraju shvatiti razinu ove opasnosti. Pozivali smo UN da odrješito osudi terorističke napade Islamista u Siriji. No, rečeno nam je kako je politika Bashara al-Assada kriva za jačanje terorizma i kako se teroristički napadi mogu osuditi samo ako se u isto vrijeme poziva i na njegovu ostavku. Ovo za nas predstavlja dvostruke standarde, pokušaj opravdavanja terorizma”, istaknuo je Lavrov.

“Do početka rata u Siriji, Rusija i Zapad su imali isti stav kako terorizam nikada ne može biti opravdan, kakav god motiv bio iza njega. No, u slučaju Sirije Zapad je zauzeo drukčiji stav, stav s dva lica. Tek kada je teroristička prijetnja, koja je nastala u Libiji, krenula prema Libanonu i Iraku, Zapadne zemlje su shvatile kako je vrijeme da se angažiraju po tom pitanju”, rekao je.

Lavrov je naglasio kako stavovi prema terorizmu ne smiju biti različiti kada je riječ o stavovima Rusije i Zapada. “Terorističke prijetnje moraju se eliminirati, a teroristi likvidirati”, zaključio je Lavrov.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10979