U tom se kontekstu dogodio i novi K und K (Karamarko i Kosor) sporazum. Mogli bismo reći kako je Darinko Kosor ponešto od tih zorića i livaja naučio tijekom godina, jer dok je još donedavno koalicije kovao s Tomcem i Tuđmanom juniorom, Bandić i Karamarko su doktorska disertacija političke trgovine. Kosorova računica je jasna: prije nego li HEP isključi struju na Zrinjevcu bilo je potrebno ukrcati se na pobjednički brod. Doduše, nije jasna računica HDZ-a koji gotovo pa može imati štetu od ovakvog nepotrebnog koalicijskog partnera. Desnica bi se mogla okrenuti Milanu Kujundžiću i Savezu za Hrvatsku, naime.
Doista, koja je potreba, od Bandića eutanazirane, kritike društva u smjeru slabe države kada su Klaus-Peter Willsch i Domagoj Ivan Milošević i bez HSLS-a, uz pomoć IFO instituta (o čemu sam u ponedjeljak pisao), projektirali sasvim pristojno smanjenje države uz pomoć buduće tehnokratske vlade?
Darinko Kosor, u takvoj vladi, nudi svoga ekonomskog stratega Josipa Budimira. Iako priznati stručnjak koji bi ovoj državi znanjem mogao pomoći, analitičare čudi odsustvo reakcije gospodina Budimira na ovakav vid „prostitucije“ njegovim imenom. Jer čak i ukoliko se ta nova vlada odmakne od ideoloških pitanja prošlosti i počne raditi kvalitetno u smjeru spomenutog projekta, Josipu Budimiru uvijek će ostati teret političkog pokrića od otprilike 1 posto. Iskustvo nas, upravo na primjeru nekih liberala s takvom ili sličnom podrškom, uči kako takvi kandidati ili budu marginalizirani ili instrumentalizirani.
U redovima simpatizera i članova probudili su se neki stari duhovi. Podijeliše se na Gotovčeve i Budišine sljedbenike. Oživjele su nikada do kraja razriješene nesuglasice iz 1997. godine. Mnogi tako u ovoj koaliciji vide nastavak Budišine politike koaliranja, ta Dražen se Budiša u Vlak slobode ukrcao kao od Pašalića predloženi Tuđmanov nasljednik, a Karamarko se trudi Hrvatsku retuđmanizirati.
Također, podsjećaju nas i na dogovor Vlade Gotovca s HDZ-ovom vlašću glede konstituiranja Ustavnoga suda. Ali, zar je situacija potpune bespotrebnosti uzrokovana višegodišnjom devalvacijom organiziranog liberalnog djelovanja identična sprječavanju paralize države zbog nemogućnosti konstituiranja Ustavnoga suda, uslijed kranje neodgovornoga bojkota dijela oporbe?
Konačno, moralnim i dosljednim kadrovima nikada previše bogata organizirana liberalna scena u nas, s do prostakluka osiromašenim doktrinarnim kvazipokrićem, po mom mišljenju, nije zavrijedila biti spašena čak niti od stranke optužene, i djelomično osuđene, za kriminal, kakva je HDZ.
Pitaju me, na kraju, što bi u ovim okolnostima učinio Vlado Gotovac? Pokušat ću nagađati. U ovim okolnostima, jedina bi mu mogućnost bila ugasiti svjetlo i otići u Imotski s prijateljima razglabati o danima kada je hrvatska liberalna tradicija, vigovska misao i elementarna dosljednost u ovoj zemlji nešto značila.