Održana je dana 09.12.2014.g. u Hotelu“Art“ u 17 sati uoči Međunarodnog dana ljudskih prava a u sklopu 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama.
– Gosti tribine bile su: Maja Sporiš ,Karolina Leaković ,Slavica Nikšić ravnateljica CZSS, Mihajla Pavković – FŽ Požeška županija, Roberto Lujić a tribinu su došli podržati i ministri Jakovina i Mornar koji su toga dana u Slav.Brodu dogovarali projekt „ Slavonski Brod kao sveučilišni grad“.
Predsjednica FŽ SDP BPŽ Jozefina Birindžić otvorila je tribinu, pozdravila prisutne te prepustila riječ Maji Sporiš-zamjenici ministrice socijalne politike i mladih koja je za javnu tribinu pripremila izvrsnu prezentaciju o „Zakonu o privremenom uzdržavanju“ koji je na snazi od 01.Rujna 2014.g. a na koji su SDP i resorno ministarstvo jako ponosni.
Zamjenica Sporiš na temu o ekonomskom nasilju nad ženama pripremila je podatke istraživanja koje su 2010.g. nad 333 ispitanice proveli Ured pravobraniteljice za ravnopravnost spolova a koje govori u prilog da je ekonomsko nasilje nad ženama na samom vrhu. Pa su tako neki od podataka:
verbalni napadi 96,1%;pokazivanje sile(bacanje stvari po kući i sl.) 79,6%;financijsko zlostavljanje(oduzimanje novca)64,9%;socijalna izolacija 63,7%;emocionalne ucjene 62,2%;ometanje roditeljske usluge 48,6%;ometanje radne uloge 43,8%;ograničavanje intelektualne slobode 44,1%; seksualni napadi 35,7%;nešto drugo 7,2%.
Ekonomsko nasilje urušava temeljne predispozicije za postizanje ravnopravnosti.
Utvrđeno je kako je ekonomsko i financijsko nasilje „složeno ponašanje koje definiraju sljedeće nasilne strategije:
a. Nasilnikova kontrola troškova zajedničkih financijskih resursa i oduzimanje financijske autonomije ženi.
b. Osiromašivanje i stavljanje žene u stanje financijske i materijalne deprivacije.
c. Stavljanje žene u poziciju ekonomske ovisnosti o nasilniku.
d. Nasilna kontrola i oduzimanje osobnih materijalnih resursa kojima žena raspolaže.
e. Nasilno ometanje zaposlene žene u ostvarivanju njenih radnih obaveza i oduzima-nje autonomije u raspolaganju financijskim prihodima koje ostvaruje radom.
f. Materijalno osiromašivanje djece.
Nitko nije izuzet od ekonomskog nasilja. Podjednako pogađa obrazovane kao i manje obrazovane žene, čak i žene boljeg materijalnog stanja kao i one koje to nisu.
U 2013.g. u RH 88% djece su dodijeljeni majci – 2/3 roditelja ne plaća uzdržavanje.
Ministarstvo socijalne politike i mladih su Zakon o privremenom uzdržavanju izvukli iz Obiteljskog zakona radi boljeg uređenja i provedbe istog.
U prilogu Zapisnika nalazi se navedeni Zakon.
Visina iznosa privremenog uzdržavanja iznosi 50 % zakonskog minimuma:
-468,77 kn za djecu do 6 godina
-551,50 kn od 7 do 12 godina
-606,50 kn od 13-18 godina
I odnosi se na tri godine u kojima Država osigurava djeci gore navedene iznose.
U Brodsko-posavskoj županiji broj djece koji u 2014.g. ostvaruje pravo na privremeno uzdržavanje: Slavonski Brod -115 i Nova Gradiška 78 cca.70 obitelji. Nova Gradiška ima gotovo isti broj kao čitava Splitsko dalmatinska županija-razlog tome može biti i često jeste, velika nezaposlenost.
„Najbolja socijalna politika je politika zapošljavanja“.
Slavica Nikšić pohvalila je rad Ministarstva socijalne politike i mladih naglasivši da Hrvatska ima 7 autonomnih ženskih kuća od kojih je jedna i u Slav.Brodu. Financiranje tih kuća dogovoreno je po sistemu 30% Ministarstvo,30% županija i 30% grad u kojem se nalaze. Međutim, samo ministarstvo svoje obveze podmiruje bez problema dok od grada i županije se iznos jako teško ili nikako ne može naplatiti. Stoga je naglasila da bismo morali na slijedećim izborima jako dobro paziti kome dajemo svoj glas. Napomenula je i da će CZSS u ovoj godini isplatiti oko 1 milion kuna za potrebe korisnika te da za takve potrebe nema limita od strane ministarstva.
Karolina Leaković osvrnula se na prijedlog Zakona da se nasilje u obitelji okarakterizira kao kazneno djelo. Potvrdila nam je da je ministar pravosuđa prihvatio amandmane i bit će uvršteni u Zakon.
Snežana Pavelić predlaže da se sa ovakvim tribinama ide što češće kako bi se posebno u ruralnim sredinama probudila svijest žena i upoznalo ih se sa njihovim pravima.