Portal Zero Hedge piše kako će se svijet danas (ponedjeljak/29. prosinca 2014.) zauvijek promijeniti. Naime, danas su Kina i Rusija zadali još jedan udarac američkom dolaru i pokrenuli swap trgovinu u nacionalnim valutama.
Svijet sporo priznaje novu realnost u kojoj je Kina de-facto suvereni “vlasnik” MMF-a, a sve je počelo kratkom izjavom Pekinga od prije nekoliko tjedana, kada su kineske vlasti priopćile „kako će pomoći Rusiji da prevlada krizu rublje, ako bude trebalo, iako drže da je Moskva i sama sposobna riješiti taj problem“.
“Mi smo napomenuli da je Narodna banka Kine predložila korištenje swap linije, koja bi trebala smanjiti ulogu američkog dolara, jer Kina i Rusija moraju pomagati jedni drugima da se prevlada kriza likvidnosti. Sporazum predviđa razmjenu 150 milijardi kineskih yuana u nacionalnoj valuti“, navodi kineski vrh.
To je još jedan korak kako bi se Rusija u potpunosti zaštitila od isključenja iz globanog sustava SWIFT i riješila globalne dominacije američkog dolara. Danas je tako pokrenuta izravna trgovina ruskom i kineskom nacionalnom valutom.
Sam MMF sada ima kudikamo manju ulogu na globalnoj razini, dok Kina ima sve veći utjecaj na zemlje u razvoju.
Jednako kao što je krajem 2013. kineski dužnosnik u jednoj kratkoj kolumni u tiskanom izdanju agencije Xinhua „usput“ spomenula „de-dolarizaciju“, da bi potom krenula lavina ugovora o bilateralnoj trgovini u nacionalnoj valuti, tako je i sada naizgled nevažna izjava kineskog vrha u samo nekoliko tjedana dovela do velikog prekoreta u globalnoj ekonomiji.
Za činjenicu da Kina i Rusija otvaraju swap linije saznalo se tek prije nekoliko tjedana. Ovaj potez je svakako namijenjen za smanjenje uloge američkog dolara, a Rusija i Kina pomažući jedni drugima odlučuju pokrenuti izravnu trgovinu u yuanima i rubljima. Transakcije na snagu stupaju danas, 29. prosinca 2014., a već jutros je bio primjetan rast prodaje na ruskoj burzi MICEX i rast donica ruskih državnih kompanija.
Ova monetarna unija Rusije i Kine je jak odgovor i zapadnim sankcijama. Naravno, nije samo rublja valuta s kojom se trguje u Kini. Danas počinje i trgovina s nacionalnim valutama Malezije i Novog Zelanda, a ukupan broj valuta s kojima će se u okviru swap ugovora trgovati s yuanima se proširio na jedanaest. Zapadni ekonomisti i stručnjaci ne mogu razumjeti utjecaj sporazuma o suradni između Rusije i Kine. Neki kažu da je savez Kine i Rusije „najvažniji izazov za vanjsku politiku SAD-a, ali da Washington ni sam ne zna kako se ponašati“.
U tom kontekstu, američka vlada i dalje govori o tome kako „uništiti“ ruskog gospodarstvo sankcijama, a glavna ekonomska analitičarka OECD-a, Chaterine Mann, daje besmislene i autistične izjave „kako je Rusija u neposrednoj blizini da se u potpunosti izolira od ostatka svijeta i da zapadne sankcije pridonose dramatičnom pogoršanju situacije u zemlji“.
Potpuno ignorirajući ono što se događa u Aziji i na Dalekom istoku, Chaterine Mann kaže: „Zbog zapadnih sankcija i pada cijena nafte u dogledno vrijeme neće završiti ekonomska kriza u Rusiji, a zemlja će potonuti u propast.“
Međutim analitičari Saxo Banke navode „kako ovi koraci govore o dogovoru Rusije i Kine“, dok neki stručnjaci čak tvrde kako postoje izgledi za jedinstvenu rusko-kinesku valutu.
Ako se SAD i Europa ne zaustave u nastojanju da ekonomskim sankcijama i ograničenjima kontroliraju političku situaciju, to bi se, prema mnogima, čak moglo i dogoditi.
Za sada se swap ugovorom znatno proširuju mogućnosti u trgovini i olakšan je proces ulaganja. Naime, Kina je zainteresirana za ulaganja u rusku infrastrukturu, energetiku i sektore prirodnih resursima, a Moskva će konačno omogućiti pristup investitorima iz Kine ulaganja čak i u strateške industrije, koje su sada suočene s određenim problemima zbog devalvacije rublje i cijene nafte.
Kina provodi politiku „mekog širenja“ i podržava jednog od svojih glavnih partnera, a vrijeme će pokazati kako će se jačanje savezništva između Kine i Rusije odraziti na odnos snaga u geopolitici i svjetskoj trgovini. Jasno je da je riječ o dugoročnom značajnom partnerstvu, bez obzira na sve argumente pro i kontra.
Američki analitičari upozoravaju: “Moguća je zajednička rusko-kineska valuta!“
U pozadini ruske borbe za gospodarski opstanak, Kina i Rusija su u međusobnoj trgovini i ulaganjima potpuno eliminirali dolar.
U protekla 4 mjeseca (srpanj-listopad) devizne transakcije između Kine i Rusije bez sudjelovanja dolara su se već povećale za 2400% , prema američkom internetskom izdanju News.com . Ruski predsjednik se odlučio na jačanje veza s Kinom kroz odricanje dolara. Promet izravnih transakcija koji uključuje dvije valute u srpnju je iznosio 52 milijuna USD, 307 milijuna u rujnu, a u studenom je porastao na protuvriejdnost od 1,2 milijarde dolara .
“Vrijednosti razmjene raste, jer se obje zemlje ne protive uporabi vlastitih valuta umjesto dolara u međusobnim transakcijama i možemo očekivati daljnji porast prometa”, rekao je Gavrilenkov, valutni analitičar “Sberbanke”.
Moskovska burza je prijavila rekordan dnevni promet od 1,5 milijardi yuana (245 milijuna USD) prema rublji 16. listopada.
Trgovina rublja-yuan otvorena je u Moskvi još 2010., ali je u listopadu 2014. imala značajan interes od strane ruskih tvrtki. U cilju daljnjeg jačanja suradnje sada kineske vlasti provode redovite razgovore o pokretanju novih usluga za investitore na kineskom i ruskom tržištu.
Vjerojatno će do kraja 2015. kineski juan postati treća najaktivnija nacionalna valuta u svijetskoj trgovini, a porast trgovinskih odnosa između Rusije i Kine samo će ubrzati proces internacionalizacije yuana, a na štetu dolara.
U isto vrijeme SAD se i dalje ponašaju pobjednički i govore o uništavanju ruskog gospodarstva, čak i ako to znači ubrzanno drobljenje vlastitog škriljevca, jedine svijetle točke američke industrije u kojoj su uložena ogromna sredstva u posljednjih pet godina.
Zapad je naprosto Rusiju i Kinu gurnu bliže jedne drugima u strateškom i financijskom smislu.
„Jednog dana će doći dan kad će se najaviti stvaranje jedinstvene valute, koja će biti potpomognuta nevjerojatnim zlatnim, deviznim i robnim rezervama Kine i Rusije. Tada će tek početi zabava i najvažniji ljudi na Zapadu će se zamisliti“, piše News.com.
Već se govori o potrebi za novom međunarodnom jedinicom u izračunu Rusije i Kine – Ruan (od imena ruske rublje i kineskog yuana), a sve je počelo nakon što su Sjedinjene Države počele uvoditi sankcije protiv Rusije. Prije toga se govorilo samo o korištenju rublje i yuana kao rezervne valute.
„Izgledi za novu valutu je vrlo realni, jer Rusija i Kina imaju potrebne pretpostavke za to, kaže direktor Centra za međunarodna poravnanja, međunarodni konzorcij “InfoMir” Lev Yumatov.
“Stvaranje monetarne unije s Rusijom će dramatično poboljšati položaj Kine na azijskom tržištu i istovremeno smanjiti ovisnost obje zemlje o dolaru“, rekao je Yumatov.
Prema stručnjaku, potrebno je stvoriti monetarnu uniju po uzoru na euro. Rusija i Kina imaju snage da formiraju svoju uniju u kojoj bi neka nadnacionalna jedinica za izračun bila prihvatljiva za svaku državu. Kao osnova za nove rusko-kinesku međunarodnu obračunsku jedinicu – Ruan – mogu biti ruska energija, kineski rad i drugi čimbenici gospodarskog rasta dviju zemalja.
“Zlatom bi se svakako osigurala zajednička valuta, ali, naravno, to nije dovoljno. Ona bi trebala biti podržana od strane gospodarstava zemalja koje sudjeluju u njoj – produktivna imovina, poslovni i trgovački proizvodi, ljudski kapital, tehnologija, prirodni resursi i drugi čimbenici gospodarskog rasta”, rekao je Lev Yumatov.