Ključno je i razvijanje suradnje sa saveznicama u NATO savezu i među azijskim zemljama koja bi se koncentrirala oko planiranja misija do investicija u programe za razvoj ovog oružja. Široka suradnja sa saveznicima dio je novog plana SAD-a nazvanog “Obrambeno inovacijska inicijativa” (DII), kojoj je cilj osigurati američku vojno tehnološku prednost nad potencijalnim neprijateljima.
Vodeći američki proizvođači oružja, Boeing i Locheed Martin, opetovano su pozivali Pentagon za odobravanjem investicija u razvoj novih tehnologija. Kao odgovor na te pozive Pentagon je osmislio DII program kojeg je u studenom 2014. godine predstavio američki ministar obrane Chuck Hagel.
“Programom će se postaviti resursi iza inovacija”, rekao je Hagel na nacionalnoj obrambenoj konferenciji, nije objavljeno kolikim proračunom će inicijativa raspolagati.
Zamjenik ministra obrane, Robert Work, imenovan je za upravljanje planom DII, ni on nije otkrio s kolikom svotom će se raspolagati, no istaknuo je kako će iznos biti pozamašan i usmjeren raznovrsno prema različitom spektru vojne tehnologije, od nuklearne, raketno obrambene, one za cyber ratovanje, za razvoj bespilotnih podmorskih vozila do visokotehnoloških lasera.
Spomenuo je kako će velik broj tehnoloških inovacija, poput robotike, biti omogućen od strane privatnih kompanija u različitim regijama.