Quantcast
Channel:
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10979

Pentagon zabrinut kako bi SAD mogao izgubiti visoku tehnološku vojnu superiornost zbog sve većeg razvoja Rusije i Kine

$
0
0
Američki Pentagon izrazio je veliku zabrinutost oko činjenice da bi ovim tempom SAD u skoroj budućnosti mogle izgubiti tehnološku vojnu prednost koju imaju nad gotovo svim svojim rivalima, posebice Kinom i Rusijom, te je pozvao članice NATO saveza da započnu s razvijanjem inovativnog oružja.“Poprilično sam zabrinut u pogledu povećanog rizika od gubitka tehnološke superiornosti SAD-a”, rekao je Pentagonov kupac oružja, Frank Kendall na saslušanju pred Parlamentarnim odborom za oružane usluge i dodao “Nalazimo se u stanju rizika, a situacija se ne popravlja”, upozorio je. Njegove zabrinutosti leže u povećanim investicijama u dizajn oružja od strane Rusije i Kine.Primijetio je i kako razvoj nosača zrakoplova i satelitske tehnologije od strane Rusije i Kine pogađaju ključne američke vojne sposobnosti.Zamjenik ministra obrane SAD-a, Robert Work, pozvao je NATO saveznike na razvoj novog, inovativnog oružja. Dodao je i kako je potrebna “Hrabra inicijativa da bi se u razvoju oružja ostalo ispred Rusije i Kine, ali i drugih zemalja”.”Moramo se koordinirati i surađivati kako bismo izbjegli duplikaciju i gurali naše ustanove prema tehnološkim, eksperimentalnim i konceptualnim inovacijama”, rekao je Work. “Članice NATO saveza moraju ispuniti obećanje od prije dvije godine da će potrošiti dva posto državnog proizvoda za obranu”, dodao je Work.

Ključno je i razvijanje suradnje sa saveznicama u NATO savezu i među azijskim zemljama koja bi se koncentrirala oko planiranja misija do investicija u programe za razvoj ovog oružja. Široka suradnja sa saveznicima dio je novog plana SAD-a nazvanog “Obrambeno inovacijska inicijativa” (DII), kojoj je cilj osigurati američku vojno tehnološku prednost nad potencijalnim neprijateljima.

Vodeći američki proizvođači oružja, Boeing i Locheed Martin, opetovano su pozivali Pentagon za odobravanjem investicija u razvoj novih tehnologija. Kao odgovor na te pozive Pentagon je osmislio DII program kojeg je u studenom 2014. godine predstavio američki ministar obrane Chuck Hagel.

“Programom će se postaviti resursi iza inovacija”, rekao je Hagel na nacionalnoj obrambenoj konferenciji, nije objavljeno kolikim proračunom će inicijativa raspolagati.

Zamjenik ministra obrane, Robert Work, imenovan je za upravljanje planom DII, ni on nije otkrio s kolikom svotom će se raspolagati, no istaknuo je kako će iznos biti pozamašan i usmjeren raznovrsno prema različitom spektru vojne tehnologije, od nuklearne, raketno obrambene, one za cyber ratovanje, za razvoj bespilotnih podmorskih vozila do visokotehnoloških lasera.

Spomenuo je kako će velik broj tehnoloških inovacija, poput robotike, biti omogućen od strane privatnih kompanija u različitim regijama.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10979