Nedavno sam sa naslovom „Ponovo o Rafineriji, Povjerenstvu, Ministarstvu i nekim drugim akterima onečišćenja brodskog zraka“ napisao jedan duži članak, gdje sam nastojao analizirati poteze navedenih aktera, pa i šire na brodskoj sceni onečišćenja i zaštite okoliša.
Budući da sam naišao da dosta komentara, među njima i na negativne, odlučio sam da prekinem tu višegodišnju da nazovemo ‘trakavicu’i to bar na stranicama ovog portala čiji je cilj dosada bio informirati i educirati Brođane o problemima zaštite okoliša, a prvenstveno o onečišćenju brodskog zraka.
Procijenio sam kako je možda najbolji način to učiniti preko (mojih) komentara koji su izrečeni uz taj zadnji moj članak objavljen prije petnaestak dana na ovom portalu i da proanaliziram sve ono što je bitno za shvaćanje ove situacije.
21.03.2015 – Građanska inicijativa ‘igra kulturno’
„Slažem se s tim zaključkom („ako je rješenje problema u odlasku Rusa, Brod je nagrabusio“), no dozvolite nam da bar još neko vrijeme, kako u komentaru piše, ‘GI (da dalje) igra kulturno’… A ako neće ići, morat ćemo i mi pronaći drugi način komunikacije!“
Za bilo koju analizu moramo se vratiti na početak početka. A to je studeni 2008. godine, kada je u tišini, bez primjene bilo kakvih ekoloških standarda Rafinerija nafte u Bosanskom Brodu ponovo proradila. Prošlo je dosta vremena dok su Brođani uspjeli locirati uzročnika svojih nedaća vezano za onečišćeni zrak. Još više vremena je trebalo dok su uspjeli ukazati i odgovornim institucijama, da nešto se mora promijeniti u ponašanju i u tim institucijama, ali i kod vlasnika Rafinerije, kao i u samoj Rafineriji…
Iza toga moralo je ponovo proći određeno vrijeme, dok je u Slavonskom Brodu shvaćeno, kako su svi spomenuti akteri oglušili na molbe i zahtjeve Brođana. Pa tako i na prošlogodišnji rujanski Apel za brodski čisti zrak, koji je u biti ipak rezultirao jedno na državnom nivou (novo) Povjerenstvo za praćenje kvalitete zraka u Slavonskom Brodu i kvalitetne zaključke saborskog Odbora za zaštitu okoliša za ponovno pokretanje problema onečišćenja brodskog zraka sa mrtve točke… Na žalost, izgleda tu je sve stalo!
Kako dalje(?), pitaju već opet duže vrijeme Brođani, kojima je stalo za čisti zrak i zdrav život. Da li je potrebno dizanje tenzije do usijanja? Je li moguć sa strane Građanske inicijative proklamirana sinergija na lokalnoj, regionalnoj, pa i državnoj razini? Pitanja su od vajkada, a odgovora nema!
22.03.2015 – Je li veći broj oboljelih od raka upozorenje svima?
„’Veći broj oboljelih od raka’ – javlja SBTV na svojim on-line stranicama o rezultatima Projekta praćenja zdravstvenih podataka kojeg provodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo u suradnji sa županijskim zavodom i nastavlja:
„Koliko onečišćenje zraka utječe na zdravlja stanovništva Slavonskog Broda? Najbitnije je pitanje koje si Brođani postavljaju od kada je s radom započela rafinerija u susjednom Bosanskom Brodu.“.“
Kako smo i spomenuli, Brođanima je stalo za čisti zrak i zdrav život. U kontekstu toga Građanska inicijativa već duže vrijeme pokušava informirati i educirati građanstvo o onečišćenjima i mogućim posljedicama. Sve je to otpočetka naišlo je na dobar odziv Brođana, a i nekih institucija…
Tako posebno je za istaknuti nastojanje Zavod za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije oko provođenja raznih studija, pa tako i gore spomenute, kao i Studije utjecaja ekoloških čimbenika na zdravlje ljudi koju je Zavod uputio i zatražio stručno mišljenje o prihvatljivosti od strane Ministarstva zdravlja. Ali odaziva još nema!
No daleko je veći problem neshvaćanja ili slab odaziv Grada, pa donekle i Županije oko realizacije još jedne ideje članova Građanske inicijative. Radi se o osnivanju Zajednici zaštite okoliša i prirode o čemu se već skoro dvije godine priča, ali bez određenih rezultata. A svakom je jasno da jedna takva institucija, gdje bi sve raspoložive snage i iz GU i
ŽU, kao i svih ekoloških udruga na županijskoj razini ujedinili u borbi za čisti zrak, donijela bi puno jače rezultate!.
23.03.2015 – Dominantni zagađivač zraka je Rafinerija nafte Brod
„… ponovo su u Slavonskom Brodu mjerene visoke satne i dnevne koncentracije lebdećih čestica PM 2.5 i PM 10.
Tako su prekjučer ponovo indeksi kvalitete zraka bili u crvenom za dnevnu i satnu koncentraciju lebdećih čestica PM 2.5 i PM 10, a jučer (vjerojatno zbog smjera vjetra) i za dnevnu i satnu koncentraciju lebdećih čestica PM 2.5. Vidi stranice AZO: http://iszz.azo.hr/iskzl/.
Posebno je zabrinjavajuće kako je ponovo dnevni prosjek koncentracije lebdećih čestica PM2.5 bio prilično visok, od 67,7 µg/m3! Također su i dnevni prosjeci koncentracije lebdećih čestica PM10 mjereni u Rafineriji danima visoki, oko i iznad 100 µg/m3!
To je i upozorenje svima da dominantni onečišćivač brodskog zraka, Rafinerija nafte Brod u svojim aktivnostima i dalje i dalje se ne preže od velikih zagađenja okoliša sa obje strane Save!”
U podnaslovu navedena izreka o Rafinerije i ove godine je više puta potvrđena. I sada kada se već petnaestak dana osjeća neka vrsta zatišja i kada u Brodu Brođanima pušu povoljni (sjeverni) vjetrovi, pa i tada! Što reći na to?
Da li nabrojati rekordne mjerene koncentracije od 13. veljače za sumporovodik (423,06 µg/m3) i sumporov dioksid (884,35 µg/m3) ili navesti podatak da su dosadašnja dva – dva i pol mjesečna onečišćenja lebdećim česticama i sumporovodikom skoro ili u potpunosti ispunila godišnju kvotu?
Također smo više puta spomenuli da pored kontinuirana onečišćenja npr. lebdećim česticama, Brođane posebno zabrinjavaju i povremeni (ali zaista česti) visoki pikovi skoro svih mjerenih koncentracija onečišćujuće tvari. Svakom je jasno da takvo nešto može izazvati samo neki veliki industrijski kompleks, kakva je Rafinerija.
Na žalost, sva nastojanja članova Građanske inicijative da se ili putem lokalne ili regionalne ili državne uprave uspostavi neka vrsta uzajamna suradnja dosada, za ovih šest i više godine nisu dala rezultata. Na drugoj strani uvijek se naišlo na ‘gluhi telefon’!
Možda nije na odmet spomenuti, da su sva nastojanja nakon više od tri godine rada i na državnoj razina bezuspješna. Dovoljno je predočiti izvatke iz zapisnika sa 3. sjednice Povjerenstva koji se odnose na međudržavni sporazum:
„Međudržavni sporazum o suradnji Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine je ponovo u fazi čekanja odgovora druge strane. Trenutno su usuglašene verzije na bosanskom i srpskom jeziku, dok hrvatska verzija nije potpuno usklađena. Kako se radi o jezičnom usklađivanju očekivale su se brže aktivnosti kako bi se prijedlog uputio na Vladu Republike Hrvatske i dalje na sklapanje i potpisivanje sporazuma. Međutim, došlo je do dodatnog otežavanja realizacije ovog sporazuma zbog njihovog inzistiranja na četvrtoj jezičnoj inačici, odnosno na sporazumu na bosanskom, srpskom, hrvatsko bosanskom i hrvatskom jeziku s druge strane…“. Pa dokle tako?
25.03.2015 – Je li savjetodavni referendum u Slavonskom Brodu utopija?
„’Nova tribina o ‘Plominu C’ – 29.03. svi na referendum!’ – javlja Zelena akcija i nastavlja:
„… Zelena akcija, Greenpeace i Zelena Istra održali su još jednu tribinu u sklopu kampanje za referendum o termoelektrani ‘Plomin C’ koji će se na području Labinštine održati u nedjelju 29.03. Većina prisutnih je zaključila kako je ovaj referendum prilika koja se ne smije propustiti te da je nužno potaknuti što veći broj građana da toga dana izađu na biračka mjesta i iskažu svoj stav o ovom projektu.“.
Tu večer još sam još napisao: „Pretpostavljam da prvo trebamo definirati zahtijevano referendumsko pitanje, a drugo privoljeti Grad da referendum raspiše… No točno možemo sve provjeriti u Zelenoj akciji. Oni su popratili referendum u Pločama, a sada su uključeni u pripremi i provedbi referenduma u Labinštini.“
Tako je referendum proveden u Labinštini. Na žalost, izlaznost građana nije bio na zadovoljavajućem nivou, pa veliki postotak onih (94%) koji su se izjasnili protiv TE Plomin C nije mogao osigurati savjetodavni karakter referenduma.
Pitanje je: kako bi bilo u Slavonskom Brodu? Vjerojatno najlakše bi definirali referendumsko/a pitanje/a. No teško ovako poznati, kakav bi mogao biti pristup prema referendumu u samom Gradu i općinama u blizini Rafinerije? Ni to, koliko bi bili građani svjesni i izašli na referendum. Jedino je sigurno da bi svi glasali protiv ovakvog stanja u Brodu!
27.03.2015 – Je li moguć nekakav drugačiji pristup sviju nas?
„Ja sigurno ne odustajem, a garantiram da neće ni Građanska inicijativa. Vidim i vjerujemo da znate kakve sve zavrzlame mogu nam ‘priuštiti’ političari, no na dobrom smo putu da pronađemo snagu i način da dominantni izvor zagađivanja zraka u našem Brodu, Rafineriju nafte Brod sinergijom svih Brođana (nadam se uskoro) ‘utjeramo’ u red.“
Na žalost, mora se priznati da vrijeme neumorno leti. Takvo pitanje iz podnaslova (Je li moguće nekakav drugačiji pristup sviju nas?) bilo gdje drugdje bilo bi za sve već skroz otrcano… No Brođani ipak se moraju nadati. Bar do svibnja, do kontrolnog sastanka saborskog Odbora za zaštitu okoliša. A ono što je najvažnije, ne smije se odustati!
Također znamo da svi akteri s ove strane Save moraju svoj pristup preokrenuti, ako ne za 180, onda za 90 stupnjeva!