“Bilo kakva nasilna akcija mogla bi biti shvaćena kao način da se izađe iz očajne anomije (društvene dezorganizacije kao posljedice pomanjkanja efikasnih normi)”, tvrdi autor “Potčinjavanja”.
“Terorizam i militantizam su način socijalizacije. Vjerojatno je lijepo proživjeti zajedničke trenutke, uzbudljive trenutke protiv policije… Imati osjećaj da ste zajedno protiv svih”, navodi Houellebecq.
“Veći je stupanj zajedništva kada imate puno neprijatelja. Tu nastaju prave veze, čvrsta prijateljstva, čak ljubav u slučaju žena džihadista”, dodao je on.
Priznajući da sve više živi povučen od svijeta i da je zabrinut zbog anomije koja pogađa francusko društvo, Houellebecq je rekao da njegov najnoviji roman “Potčinjavanje”, o Francuskoj pod islamskom vlašću, izražava strah koji osjeća kod svojih suvremenika.
To hipotetičko potčinjavanje francuskog društva muslimanskoj kulturi izaziva “strah u čistom obliku”, insistira pisac.
“Ako se osvrnem na svoje knjige, rekao bih da konstatiram, a da potom pravim projekcije, koje nisu proročanstva”, naveo je on, dodavši da je “mišljenje o islamu pođednako loše u svim europskim zemljama”.
“To je možda jedina stvar koju dijelimo”, zaključio je ovaj cijenjeni književnik.