“Da je kampanja Trojke bila uspješna i da su Grčkoj nametnuli mjere štednje, koje dokazano ne funkcioniraju, to bi bio užasan presedan. Čak i da to što kreditori pričaju ima smisla”, naveo je Krugman.
On je dodao da to što oni govore “naravno nema smisla”.
“Istina je da su europski tehnokrati kao srednjovjekovni liječnici koji su insistirali na ‘puštanju krvi’, a kada bi njihovim pacijentima bilo još gore, tražili su da se pusti još krvi. Pobjeda ‘da’ bi osudila Grčku na godine patnje pod mjerama koje nisu dale rezultate i ne mogu ih ni dati”, naveo je on.
Nobelovac je priznao da trenutno nitko ne zna kakvo bi rješenje trebalo naći za Grčku i njene dugove, pa čak je naveo i da nitko nije siguran bi zemlja trebala ostati u eurozoni.
“…ECB je sada pred nezgodnim izborom. Ako nastavi financirati grčke banke, priznat će da je zamrzavanje bio čisto politički potez, a ako ne nastavi, onda će u suštini natjerati Grčku da prijeđe na drugu valutu. Ako novac ne stigne iz Frankfurta, Grčka neće imati izbora osim da isplati mirovine i plaće papirima koji bi bili de fakto paralelna valuta, nešto što bi uskoro mogla postati drahma. Na drugoj strani, kada bi se nastavilo financiranje, pretpostavimo da dođe do krize bankarskog sistema. To također ostavlja otvorenim pitanjem kako izazvati ekonomski rast”, naveo je Krugman.
Krugman je podsjetio da smo prošloga tjedna saznali da je MMF, jedan od članova Trojke, zaključio da dug Grčke ne može biti plaćen.