Quantcast
Channel:
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10979

Zašto Saudijci stvarajući svoju “antiterorističku koaliciju” za neprijatelja ne žele imenovati ISIL?

$
0
0

Saudijska ArabijaNakon što je Saudijska Arabija najavila formiranje vojne koalicije od 34 zemlje za borbu protiv terorizma, novi savez se odmah suočio s izravnim kritikama zbog potpunog ignoriranja terorističke organizacije “Islamske države”. “Operativni centar” nove strukture će biti u Rijadu, glavnom gradu Saudijske Arabije.

U priopćenju objavljenom putem saudijska državne agencije SPA, nova koalicija na čelu sa Saudijskom Arabijom se nigdje izravno ne referira na teroriste “Islamske države”, nego se samo govori o općoj potrebi “borbe protiv terorizma, očuvanju mira i međunarodne sigurnosti”.

U međuvremenu je ministar obrane Saudijske Arabije, Mohammed Bin Salman, odbio izravno odgovoriti na pitanje hoće li novi savez kao glavni cilj označiti “Islamsku državu” ili neku drugu islamističku terorističku skupinu, nego je rekao da će se savez “suprotstaviti bilo kojoj terorističkoj organizaciji koja joj se pojavi na putu”, prenosi Reuters.

Saudijska Arabija je izvijestila da je stvorila vojnu koaliciju od 34 zemlje kojima je cilj borba protiv terorističkih organizacija “bez obzira kojoj sekti pripadale ili na njihov nazivi, te koje šire smrt diljem svijeta kako bi zastrašile nevino stanovništvo”, pozivajući se na lokalne medijske Saudijci prenosi  Europa Press.

Koalicija se sastoji od 34 zemlje, uključujući zemlje Perzijskog Zaljeva, brojne zemlje u Africi, Tursku, Egipat, Maleziju i Pakistan.

Među zemljama koje sudjeluju u koaliciji, osim Saudijske Arabije, tu su i Jordan, Ujedinjeni Arapski Emirati, Pakistan, Bahrein, Bangladeš, Benin, Turska, Čad, Togo, Tunis, Džibuti, Senegal, Sudan, Sijera Leone, Somalija, Gabon, Gvineja, Palestina, Pakistan, Islamska Savezna Republika Komori, Katar, Obala Bjelokosti, Kuvajt, Libanon, Libija, Maldivi, Mali, Malezija, Egipat, Maroko, Mauritanija, Niger, Nigerija i Jemen.

Otvara se pitanje hoće li se ova koalicija uključiti u postojeće oblike borbe protiv terorizma u regiji? Tamo trenutno u Siriji djeluje rusko ratno zrakoplovstvo, koje uspješno bombardira položaje islamističkih terorističkih skupina, kao i međunarodna koalicija koju predvode SAD.

Uz ruske zračne snage, koje su od 30. rujna ove godine u Siriji provele 4 000 zračnih udara i uništile brojne terorističke ciljeve, u Iraku i Siriji djeluje i koalicija od 65 zemalja na čelu s Amerikom. Ta se koalicija više od godinu dana bori protiv “Islamske države” u regiji i do sada je, kako tvrdi američki predsjednik Barack Obama, od 8. kolovoza 2014. Do danas više od godinu dana ukupno provela 9000 zračnih napada protiv ciljeva terorista. Točno podaci su da je američka koalicija do 10. prosinca, dakle u 16 mjeseci, provela 8 125 letova, od čega 5 321 u Iraku i 2 804 u Siriji.

Američka koalicija u Siriji djeluje bez dozvole vlade u Damasku, a oko 90% koalicijskih zračnih udara provodi američko ratno zrakoplovstvo. Washington ne koordinira svoje akcije s Rusijom, ali su  ipak dogovorene mjere kako bi se izbjegli sukobi u zraku.

“Možemo konstatirati da koalicija koju vode SAD simulira borbu protiv ISIL-a u Siriji. Neučinkovitost operacija američke koalicije u Siriji jasno potvrđuje i pogoršanje situacije. Gotovo je nemoguće razumjeti kada države djeluju u skladu s ciljevima koalicije, a kada su motivirane vlastitim interesima. Bilo bi dobro da svijetu predoče koncept onoga što ta koalicija uopće radi u regiji”, prošli tjedan je rekla glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova, Marija Zaharova.

Sad imamo i koaliciju koju predvodi Saudijska Arabija, koja niti je jasno navela primarnog neprijatelja, što bi svakako trebao biti ISIL, niti se izjasnila hoće li ili neće surađivati s druge dvije skupine? Magloviti odgovor ministra obrane Saudijske Arabije, Mohammeda Bin Salmana, koji nije htio imenovati ISIL, nego je rekao da će se savez “suprotstaviti bilo kojoj terorističkoj organizaciji koja joj se pojavi na putu” može značiti i prijetnja Hezbollahu, Houtima u Jemenu ili drugim skupinama koje djeluju suprotno interesima dinastije Al-Saud. Konačno, tko je u ime Jemena, Libanona i Libije, na primjer,  uopće potpisao pristupanje ovom savezu.  Odbjegli jemenski predsjednik Hadi nema nikakve ovlasti nad većim dijelom oružanih snaga i ne kontrolira istok Jemena, Libanon još uvijek nema jaku središnju vlast, a u Libiji postoje dva parlamenta koja trenutno pregovaraju pod pokroviteljstvom Ujedinjenih naroda i mirovnog posrednika iz Europske unije. Naravno, Hadi i saudijska marioneta, bivši premijer Libanona Saad Hariri je pohvalio Saudijsku Arabiju zbog uspostave novog “islamskog vojnog saveza u borbi protiv terorizma”, prenosi libanonski Daily Star.

Primjetno je da u koaliciju nisu pozvani Iran, Afganistan, Irak i Sirija, što uz pristupanje Libanona, Turske, Jordana i Pakistana stvara prilično nesigurno okruženje za ove četiri “izopćene” zemlje. Iako većinski muslimani, nisu pozvani ni predstavnici regionalne vlade iračkih Kurda, što je također znakovito.

Saudijska državna tiskovna agencija je priopćila da je savez sa Saudijskom Arabijom čelu uspostavljen zbog terorizma, “protiv kojeg se treba boriti svim sredstvima i ovom suradnjom ga treba eliminirati”.

Saudijsko priopćenje naglašava da islam kao religija zabranjuje “korupciju i uništenje svijeta”, te da terorizam “ozbiljnu krši ljudsko dostojanstvo i prava, posebno pravo na život i pravo na sigurnost”.

Koalicija uključuje jake vojske kao što su oružane snage Pakistana, Turske i Egipta, ali i ratom razorene zemlje s poraženim vojskama poput Libije i Jemena. Afrički narodi koji trpe napade islamističkih militanata su se također odlučili pridružiti inicijativi Rijada, primjerice Mali, Čad, Somalija i Nigerija.

Iran nije dio koalicije, gotovo sigurno zbog šiitskog islama u zemlji, ali i podrške vladama u Siriji i Jemenu, od kojih je prva još uvijek legitimna vlast u zemlji, dok je u Jemenu zamijenjena marionetskom vladom Mansura Al-Hadija koju su kasnije svrgnuli  šiitski pokret Ansarullah i Houti milicije.

Saudijska Arabija trenutno provodi agresiju protiv Jemena, ali bez većih rezultata. Naprotiv, Houti borci su borbe preselili na teritorij Saudijske Arabije i zauzimaju područja u tri južne saudijske pokrajine.

Osim toga, saudijska Arabija je i dio američke koalicije koja se navodno bori protiv “Islamske države” u Iraku i Siriji.

Turska, jedina zemlja u savezu koja je ujedno i članica NATO saveza, pozdravila je ovu novu koaliciju. Turski premijer Ahmet Davutoglu ju je nazvao “najboljim odgovorom onima koji pokušavaju povezati terorizam i islam”.

“Vjerujemo da je ovaj napor muslimanskih zemalja korak u pravom smjeru”, rekao je Davutoglu.

U jednom od rijetkih konferenciji za novinare, saudijska zamjenik prijestolonasljednika i ministar obrane, Muhamed Bin Salman, rekao je da će nova islamska vojna koalicija razviti mehanizme za rad s drugim zemljama i međunarodnim tijelima koja rade na suzbijanju terorizma. Rekao je njihov trud ne bi se ograničiti samo na suprotstavljanju ISIS.

“Trenutno se svaka muslimanska zemlja protiv terorizma bori zasebno, tako da je koordinacija napora vrlo važna”, rekao je Muhamed Bin Salman, prenosi AP.

Rekao je i da će zajednički “Operativni centar” biti uspostavljen u Rijadu i tamo će se “koordinirati i davati podrška vojnim operacijama u borbi protiv terorizma diljem islamskog svijeta”.

Manje zemlje članice uključene u koaliciju su arhipelag Maldiva i Bahrein, inače domaćim američke 5. flote.

Ostale zaljevske arapske zemlje poput Kuvajta, Katara i Ujedinjenih Arapskih Emirata su u koaliciji, ali je znakovito da je opet odsutan Oman, susjed Saudijske Arabije. U posljednjih nekoliko godina je Oman zadržao neutralnu ulogu, često je bio posrednik u regionalnim sukobima i služi kao “komunikacijski kanal” zaljevskim monarhijama i Iranu. Ranije je Oman odbio inicijativu Saudijske Arabije da Zaljevsko vijeće za suradnju formira zajedničke oružane snage kojima je sjedište, također, trebalo biti Rijadu, što su Saudijci vrlo loše primili.

Glasnogovornik jordanske vlade je potvrdio da je Hašemitska Kraljevina dio koalicije. Glasnogovornik Muhamed Momani nije želio posebno komentirati savez, ali je rekao da je “Jordan je uvijek spreman za aktivno sudjelovanje u bilo kojem nastojanju u borbi protiv terorizma”.

Libanonski dužnosnik je za Associated Press potvrdio da je i njegov narod dio saudijske koalicije, navodno jer Libanon često svjedoči prelijevanju sektaških sukoba i terorističkih napada iz susjedne Sirije preko svojih granica.

“Libanon se svakodnevno bori protiv terorizma i ne može ne biti dio saveza koji se protiv njega bori borbu”, rekao je libanonski dužnosnik, ali pod uvjetom anonimnosti, jer on nije bio ovlašten davati službene izjave. Upitan kako Libanon planira pridonijeti savezu, on je rekao “kako su to su detalji o kojima se još nije razgovaralo”.

Benin, iako nema većinsko muslimansko stanovništva, član je ove nove koalicije.

Ogromna većina članica nove antiterorističke koalicije su dio “Organizacije za islamsku suradnju” čije je sjedište u Saudijskoj Arabiji.

Želimo li biti iskreni, ključ uspjeha u borbi protiv terorizma u rukama na kraju ipak drže Saudijska Arabija, Katar i Turska. Bez njihove podrške u novcu, oružju i opremi, kao i logistici potrebnoj za dolazak novih militanata iz cijelog svijet,  islamističke terorističke organizacije od Maroka i Nigerije, pa sve do Pakistana i zapadne Kine ne bi opstale niti mjesec dana. No, to je ionako poznata priča.

Problem je što Saudijska Arabija nije eksplicitno navela “Islamsku državu” i Al-Qaedu kao neprijatelje, iako ih formalno smatra “terorističkim organizacijama”. Tko su onda neprijatelji Rijada? Za terorističke skupine se mogu smatrati i ETA, kolumbijski FARC ili tko već ne, iako je teško vjerovati da su Saudijci zabrinuti zbog situacije u Baskiji ili Kolumbiji. Ako ISIL i Al-Qaeda nisu primarna meta ove saudijske inicijative, onda je logično da su sljedeći na popisu Hezbollah, iračke šiitske paravojne skupine, ali u prvom redu jemenski Houti koji su dokazali da ih Saudijska Arabija ne može poraziti i da jedino što može činiti jest odmazda nad nevinim civilima koji su najveća žrtva saudijske agresije na Jemen. Moguće je i da je Rijad okupio ove zemlje samo kako bi formalno priopćio da je spreman boriti se protiv terorizma, iako je baš rat u

Jemenu pokazao da nema vojnog umijeća za bilo kakvu konkretnu vojnu akciju. Najveća vojna “pobjeda” Saudijske Arabije je bila intervencija na poziv vlade u Bahreinu u ožujku 2011. godine, kada je 1000 saudijskih i 500 vojnika UAE s oklopnim vozilima ušlo u Manamu i u krvi ugušilo prosvjede protv vladajuće dinastije. Dan nakon ulaska saudijskih snaga u Bahrein je proglašen prijeki sud i uvedeno je izvanredno stanje, a prema službenim podacima je ubijeno 97 civila.

Koji je krajnji cilj uspostave ovog novog, trećeg po redu, antiterorističkog saveza na Bliskom istoku vidjet će se uskoro. No, samo okolišanje oko imenovanja najveće prijetnje, što bi trebao biti ISIL, ukazuje da Saudijci ni ovog puta nemaju iskrene namjere.

altermainstreaminfo

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10979