Osim ministara Hasanbegovića i Medveda, podizanje spomenika ubojici i vojniku Maksa Luburića došli su podržati i generali Josip Lukić i Ljubo Ćesić Rojs, Ante Deur, Velimir Bujanec i Dražen Keleminac, neizbježni pravaši Pero Ćorić i Ivan Tepeš, ali i poznata zviuždačica iz INA-e Vesna Balenović.
Cvijet hrvatske ekstremne desnice okupio se u nedjelju u selu Drage, kako bi prisustvovao otkrivanju spomenika hrvatskom teroristu, Miru Barešiću.
Podsjetimo, u travnju 1971. godine Barešić je ubio jugoslavenskog veleposlanika u Švedskoj Vladimira Rolovića, zbog čega je osuđen na doživotnu kaznu zatvora. Godinu dana kasnije, skupina hrvatskih terorista otela je avion koji je letio na relaciji Göteborg – Stockholm, a oslobađanje zatočenih putnika uvjetovali su oslobađanjem nekolicine zatvorenih Hrvata, među kojima je bio i Barešić.
Barešić se tako prebacio u Španjolsku, gdje je odležao 18 mjeseci zatvora, nakon čega nije izručen Švedskoj. Španjolske vlasti dopustile su mu da ode u Paragvaj. U Paragvaju je promijenio identitet i zvao se Toni Šarić, ali kad je njegov pravi identitet otkriven, 1980. godine ponovo je izručen Švedskoj. Tamo je ležao još sedam godina zatvora, nakon čega je protjeran u Paragvaj.
U Hrvatsku se vratio 1991. godine, opet s novim identitetom Božidar Smotalić. U Hrvatskoj je uzeo ime Marko Marić i pridružio se Zboru narodne garde. Poginuo je u nerazjašnjenim okolnostima u blizini Zadra.
Atentat na Jugoslavenskog ambasadora Barešić je izvršio kao pripadnik organizacije Hrvatski narodni otpor. Ideja za njezino osnivanje pala je još 1944. godine, ali osnovana je u Madridu 1960. godine. Na čelu joj je bio zloglasni ustaški koljač Maks Luburić, koji je vjerovao da može srušiti Jugoslaviju i uskrsnuti Nezavisnu državu Hrvatsku. HNO je bio ustrojen prema principu ustaških ratnih postrojbi i nema sumnje da je bio ustaška organizacija. U Hrvatskom narodnom otporu djelovao je i upravitelj koncentracijskog logora Jasenovac Dinko Šakić.
Moderna Hrvatska, kako vidimo, ne libi se podizati spomenike pripadnicima Luburićeve organizacije, teroristima osuđivanima na kaznu doživotnog zatvora. Ta ideja, rekosmo, pri srcu je i ikonama hrvatske desnice pa je na otkrivanje spomenika stigao i tehnički ministar kulture Zlatko Hasanbegović, ali i general Ante Gotovina.
Osim njih, podizanje spomenika ubojici i vojniku organizacije ustaškog koljača Maksa Luburića došli su podržati i generali Josip Lukić i Ljubo Ćesić Rojs, Ante Deur, Velimir Bujanec i Dražen Keleminac, neizbježni pravaši Pero Ćorić i Ivan Tepeš, ali i poznata zviždačica iz INA-e Vesna Balenović. Još jedan spektakl revitalizacije ustaštva nisu propustili niti ministar branitelja Tomo Medved, HDZ-ov saborski zastupnik Željko Glasnović, MOST-ovac Miro Bulj, a spomenik ubojici blagoslovio je umirovljeni nadbiskup ličko-senjski Mile Bogović.
– Miro Barešić je jedan od najvećih hrvatskih domoljuba čije djelo i žrtvu moramo poštovati. Godinama se u iseljeništvu i u Domovinskom ratu borio za slobodnu i samostalnu Hrvatsku i nikad nije odustao od svoje ideje iako je godinama osjećao nepravdu koja se sustavno nanosila Hrvatima. Kao i mnogi drugi iseljenici koji su bili spremni dati živote za Hrvatsku, bio je ‘branitelj prije branitelja’. Vratio se iz Paragvaja iako je znao da su u Hrvatskoj i ljudi koji su ga proganjali, ali je sudjelovao u Domovinskom ratu i dočekao ostvarenje svoga sna. Hvala ti, Miro, za samostalnu, suverenu i slobodnu Hrvatsku, rekao je na otvorenju spomenika ministar branitelja Medved.