‘Novosti’ donose pregled najnovijih angažmana na Hrvatskoj radioteleviziji: S valova naglašeno klerikaliziranog HRT-a već se neko vrijeme širi opojni miris tamjana, koji sada dodatno jača zbog niza novoangažiranih medijskih ministranata. A sve je počelo pohodom ekipe iz Religijskog programa na pozicije Trećeg programa Hrvatskog radija
Opojni miris tamjana koji se već neko vrijeme širi s valova naglašeno klerikalizirane Hrvatske radiotelevizije ovih dana i tjedana dobiva sve jaču podršku u vidu niza novoangažiranih medijskih ministranata. Ali nije se uputno zavaravati njihovim prvenstvenim tematiziranjem duhovnih vrijednosti po mjeri Crkve: pravi cilj nije nikakva univerzalistička transcendencija, nego promocija nacionalnih kumira poput etnije i države. Vjera i konkretna konfesija dođu im pritom tek kao pouzdan lijepak za okupljanje svih tih vrednota u jedan čvršći konzervativan diskurs. A sve je počelo pohodom ekipe iz Religijskog programa HRT-a na pozicije Trećeg programa Hrvatskog radija, pa ne čudi stoga novije gomilanje osvjedočenih nacionalista na popisu netom pokrenutih televizijskih i radijskih emisija. Motivacija im je jednako simbolička i materijalna, ususret nacionalnom ponosu kao i znatno opipljivijim naknadama za kreativnost i trud. Njihovo predstavljanje ovom prilikom započet ćemo, međutim, jednim veteranskim – doajenskim, reklo bi se – imenom; ako ništa drugo, onda makar zbog principa seniorata.
Miljenko Manjkas iščekuje povratak na htv iz privatno-poslovnog kuta, posredstvom svoje tvrtke Intermedia grupa, s dokumentarističkim projektom na temu obavještajnog rata uoči raspada sfrj. Za scenarističku razradu tvrtka će biti plaćena 400 tisuća kuna plus pdv
Branimir Bilić
Prethodna rečenica nije slučajna: prepoznatljiv Bilićev stil sav je sazdan od ceremonijalnih oblandi, patetičnih moraliziranja i kvazifilozofskog kiča. No ispod te desperatne vanjštine krije se znano staro lice profesionalnog domoljuba koji s jednakom strašću prenosi rođendane Vrhovnika iz nacionalne kazališne kuće i manje zahtjevne goste u studiju podvrgava teškim iskušenjima, a citirat ćemo samo jedno: ‘Pitanje je teško i ne morate odgovoriti na njega, ali naša javnost želi čuti odgovor – što vama znači Hrvatska danas?’ Po novoj programskoj shemi, Bilić vodi TV emisiju ‘Hrvatska za 5’, zamišljenu kao afirmativno te selektivno ogledalo domaće stvarnosti, a ne treba sumnjati da će naš junak i u tome opravdati očekivanja, posebno ona najgora. I to po uzoru na vlastiti minuli rad, vodeći se primjerice izjavom koju je dao ‘Vjesniku’ 1998. godine o tome da je ‘perom i mikrofonom branio svoju domovinu Hrvatsku od velikosrpske agresije’.
Tihomir Dujmović
Donedavni kolumnist ekstremističkog desničarskog portala Dnevno.hr i jedan od omiljenih posjetitelja TV salona notornog Velimira Bujanca, ovaj pomalo kasno radikalizirani novinar dobio je svoj prostor i na HTV-u. Emisija se zove ‘Iza zavjese’, a zoran primjer onoga što ćemo u njoj gledati i čuti upriličen je prošle nedjelje, kad je voditelj u goste pozvao Branka Mijića i Josipa Jovića, naizgled zbog balansa u političkoj opreci lijevo-desno. No najprije je Dujmović izvrgnuo Mijića čitanju podugačkog demantija (ne na kraju emisije, dakle kao što je uobičajeno) Ministarstva kulture, tj. Zlatka Hasanbegovića, na njegove ranije izjave. Upomoć je zatim, posredstvom videoveze, dozvan i Krešimir Planinić, desna ruka Željke Markić, a svoju ulogu Dujmović je okrunio neskrivenim osobnim ideološkim svrstavanjem. Pa lakše bi se probavio šou samo s njim i Jovićem, može i s Hasanbegovićem i Planinićem, čisto da se ne lažemo baš toliko.
Koncept emisije ‘CroAsan’ Antonio Mock predstavio je u znaku svega ‘što je hrvatsko, što diše hrvatski, što je hrvatski proizvod, što pripada Hrvatima i na što možemo biti ponosni’ – makar bilo imenovano po čuvenom francuskom pecivu
Miljenko Manjkas
Ovaj zaslužni kadar prisavskog zdruga iz posljednjeg desetljeća prošlog stoljeća karijeru je započeo kao pomoćni čitatelj novina pri uredu Franje Tuđmana. Slijedile su uredničke funkcije u zloglasnim ‘Motrištima’ HTV-a i na čelu redakcije ‘Večernjeg lista’, a u međuvremenu je Manjkas pravio dokumentarce o Tuđmanu, Domovinskom ratu, postblajburškom Križnom putu, Alojziju Stepincu, međugorskom ukazanju Gospe i, da prostite, udbašima. Naposljetku je bio angažiran i kao medijski savjetnik predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka. Danas iščekuje već ugovoreni povratak na HTV iz privatno-poslovnog kuta, posredstvom svoje tvrtke Intermedia grupa, s dokumentarističkim projektom na temu obavještajnog rata uoči raspada SFRJ. Za scenarističku razradu Intermedia će biti plaćena 400 tisuća kuna plus PDV, dok u vezi s krajnjim ishodom tog rada zaista nije uputno imati ma kakve dileme.
Romano Bolković
Jedno od ključnih lica davne zagrebačke Omladinske televizije (OTV), Bolković je bez mnogo uvijanja prošao put od bliskosti s politikom ranog HDZ-a do priklanjanja stranačkim disidentima Stipi Mesiću i Josipu Manoliću i – natrag, pod skute Ivića Pašalića i Miroslava Tuđmana, na početku novog milenija. Potom je išao na ruku Ivi Josipoviću, a na koncu ga evo opet uz HDZ (što govori, doduše, podosta o našoj ljevici i desnici, ne samo o Bolkoviću). Ondašnji mu se TV šou zvao ‘2 u 9’, a gosti koji su njime prodefilirali, uz domaćinovu neskrivenu novinarsku servilnost, značajno vrijeme figurirali su kao aktualni ili potencijalni haški optuženici ili kao pretendenti za osvajanje vrha HDZ-a. Ako je suditi po također numerički konstruiranom imenu njegove nove emisije na HTV-u ‘1 na 1’, Bolković ostaje pri starim navadama, a to u ovom slučaju znači raritetnu sposobnost političkog kameleonstva.
Jure Vujić
Pravnik i politolog po vokaciji, Vujić je na HRT došao kao jedan od ideologa desničarske novinarske organizacije HNIP, čiji je čelnik bio i aktualni prisavski v.d. šef Siniša Kovačić. To je ovom zazivatelju lustracije u Hrvata i dokazanom plagijatoru znanstvenih radova osiguralo mjesto u više radijskih emisija, iz kojih će lansirati vlastite i srodne opskurne eseje u široku javnost. Ako se podsjetimo još i da je on jedan od samo petorice autora koje je svojevremeno u privatnoj nakladi štampao Zlatko Hasanbegović, shvatljivom biva najava da će Vujić uskoro dobiti i svoju TV emisiju.
Danijel Labaš
Raspop kojeg po hrvatskoj Wikipediji bije glas da je ‘vodeći hrvatski komunikolog’ i ‘mentor mladim novinarima’ u ‘Glasu Koncila’ zapravo je predstavnik najtvrđe kaptolske struje. One koja je prije desetljeće i pol preuzela primat u toj redakciji, s Ivanom Miklenićem na čelu, naspram umjerenije struje koju je predvodio Nedjeljko Pintarić. Labaš i Miklenić tada su presudili liberalnoj omladinskoj redakciji crkvenog časopisa ‘Puls’, a u međuvremenu je Danijel Labaš dospio na medijski odsjek Hrvatskih studija, dakle u njemu poprilično blisko okruženje. Nakon HDZ-ova osvajanja vlasti 2015. dolazi i na HRT, točnije na Treći program HR-a, gdje u najboljoj tradiciji opisane političke škole vodi čak dvije emisije.
Marito Mihovil Letica
Karikaturalno zagriženi revizionist kojem bismo se u svakoj drugoj konstelaciji smijali kao marginalnoj društvenoj pojavi. Ali takvi polako osvajaju pozicije na Prisavlju, ne samo u članstvu nakaradnih organizacija kakva je Hrvatsko nacionalno etičko sudište. Udbaši su Letičina živa noćna mora, rehabilitacija NDH poslanje koje mu u trenucima opuštenosti izlijeće kroz usta na raspojasanijim domoljubnim portalima. Letica vodi emisiju ‘Kozmos i etos’, također na Trećem programu HR-a; neka vas ne zavara apstraktni naslov, voditelj i njegovi gosti bave se ponajprije domaćim temama.
Vladimir Lončarević
Posrijedi je još jedan iz plejade desničarskih suradnika koje su ove godine na Treći program HR-a kao odskočnu dasku za osvajanje HRT-a dovele (po sugestiji odozgo, iz HNIP-a i s Kaptola) nove urednice Nevenka Dujmović i Antonia Hrvatin Roth. Lončarević je književni povjesničar, inače gorljiv branitelj konzervativnih društvenih vrijednosti i rimokatoličke provenijencije kao takve, ali i savjetnik u Uredu predsjednika – od Tuđmana do Josipovića. Za njega se pisalo da je član tajnovite crkvene organizacije Opus Dei, no to se zatim jednostavno prestalo spominjati, bez demantija.
Antonio Mock
Kao mlada vanjskosuradnička snaga HRT-a, pulen udruge U ime obitelji dobio je prostor za novu emisiju naziva ‘CroAsan’ na frekvenciji Radio Sljemena. Koncept je Mock predstavio u znaku svega ‘što je hrvatsko, što diše hrvatski, što je hrvatski proizvod, što pripada Hrvatima i na što možemo biti ponosni’ – makar bilo imenovano po čuvenom francuskom pecivu (a ono po svom obliku polumjeseca), nema veze, uz malo mašte sve to odzvanja hrvatski. Mock je uza sve rečene kvalitete poznat i po svom laičko-crkvenom pregalaštvu; aktivan je u više vjerničkih organizacija i zborova te pastoralnom vijeću.
Domagoj Pavin
Još jedan muzičar na Radio Sljemenu, također akvizicija nove urednice toga programa Tanje Baran, prethodno novinarke ovdje već spomenutog Religijskog programa HRT-a. Pavin se pročuo po novijem pro-life spotu ‘Želim živjeti’ u kojem se iz kuta nerođenog djeteta suprotstavio abortusu, uz pomoć estradnih mu kolega Nine Badrić, sestara Husar i Shortyja. Frontmen je duhovno-glazbenog benda Emanuel, a njegova emisija nazvana ‘Kristalni zvuk’ također će se baviti tim muzičkim žanrom koji potječe, rečeno je, ‘iz odnosa sa Svevišnjim’ i nadahnut je ‘samom Istinom’. I može se nekome to činiti nadrealnim, ali sličnim notama ionako već dugo ne odolijeva, uostalom, ni sam Informativni program javne nam radiotelevizije.