Prije tjedan dana su održani masovni prosvjedi diljem Europe protiv sporazuma o slobodnoj trgovini i ulaganjima između Europske unije i Sjedinjenih Država (TTIP), ali i iste verzije sporazuma s Kanadom (CETA).
Nevjerojatno, ali istinito, naša tehnička Vlada u ostavci je na posljednjoj sjednici kao posljednju odluku usvojila pokretanje postupka ratificiranja štetnog trgovinskog ugovora između EU i Kanade (CETA). To je učinila bez informiranja građana i sustavne javne rasprave o važnom međunarodnom ugovoru i političkom sporazumu koji će uvelike utjecati na gospodarstvo, pravni sustav i svakodnevni život i zdravlje građana RH.
CETA je zapravo trojanski konj za usvajanje odredbi zloglasnog TTIP-a, a da je on trebao biti odobren je bilo nepoznato javnosti, i to po izvanrednom postupku i odmah.
Smatrali smo da smo izbjegli sporazum TTIP, zahvaljujući prije svega upornim francuskim i njemačkim prosvjednicima, jer su u nas masovni i svakodnevni javni prosvjedi odavno izvan mode. Ali ne, bili mi smo u krivu i zloglasni TTIP, ugovor Transatlantske liberalizacije trgovine i ulaganja između Europe i Sjedinjenih Država je izašao kroz vrata, a uporno se vraća kroz prozor.
Naime, mogućim odobrenjem sporazuma CETA, sveobuhvatnog gospodarskog i trgovinskog sporazuma između EU i Kanade, ostvarit će se i TTIP i nećemo uspjeti izbjeći bezumnu globalizaciju kao što smo se nadali.
Uz lukavi trik da se zaobiđe proces ratifikacije, Vijeće Europe je 17. i 18. listopada pokušalo glasovati za privremenu primjenu, ali na neodređeno vrijeme.
Međutim, Global Justice prenosi kako dogovor nije postignut i odluka je odgođena. No, ovo je samo privremena pobjeda, iako su neke europske vlade pozvale EU da prekine sve pregovore u vezi sporazuma s Kanadom.
Hrvatska vlada nije bila konstituirana i ne znam tko nas je jučer i prekjučer uopće i predstavljao na tom sastanku, ali za ono što su tehnički premijer Tihomir Orešković i njegov cijeli kabinet na odlasku rekli o sporazumu CETA, da ima pravde, zbog veleizdaje bi svi završili na dugogodišnjem “odmoru” u Lepoglavi.
Kao i TTIP, kanadski sporazum se pretvara se da je ugovor o slobodnoj trgovini, ali da je cilj “liberalizacija trgovine” zvuči anakrono među zemljama čija su gospodarstva tako povezana da prosječna razina “carinskih davanja” ne prelazi 3%.
Zanimljivo je napomenuti da veliki dio američkih multinacionalnih kompanija imaju svoja sjedišta i upravu u Kanadi. Njih oko 40 000, uključujući i Coca Colu i Wal Mart, samo da imate ideju o čemu je riječ!
Uz usvajanje sporazuma CETA će se poremetiti sadašnje kolektivne organizacijske strukture, a odluke koje donose EU i pojedine države moraju biti takve da ni na koji način ne stvaraju navodnu trgovinsku barijeru s Kanadom, niti na bilo koji način ograničavaju tržište.
Kanadski investitori u EU će moći tužiti državu u slučaju potencijalno štetnih zakona za njihove interese. Kao i TTIP, sporazum CETA se koristi pokvarenim načelima koja onemogućavaju korištenje mjera predostrožnosti za očuvanje ljudskog zdravlja i okoliša.
Multinacionalne kompanije koje zagovaraju TTIP i CETA:
Uz brojne druge aspekte, treba dovršiti proces uništavanja onoga što je u EU još preostalo od humanosti i privatnicima širom otvoriti vrata u javnim službama. Kao da sve navedeno nije bilo dovoljno, CETA bi mogao biti prvi sporazum potpisan od strane Europske unije u pogledu liberalizacije usluga koji uspostavlja “negativnu listu” umjesto “pozitivne”, a liste će služiti da se odredi koje će javne službe ostati u nadležnosti države, a koje idu “na bubanj”. Na rasprodaju idu one profitabilne, naravno. Sigurno nitko neće ulagati u “sektor” socijalne skrbi i baviti se beskućnicima, nezaposlenima, zapravo “neupošljivima”, odnosno onima koje na tržištu rada nitko i ne treba, ili pak ovisnicima. Te će javne usluge sigurno ostati u nadležnosti države, sve do njihovog potpunog ukidanja.
Apokaliptični scenarij je jučer i prekjučer možda izbjegnut, jer neke europske vlade nisu pristale na sporazum CETA. Međutim, ne treba se uspavati, kako ovom trenutnom pobjedom, tako ni zbog odluke o odustajanju ili odgode TTIP-a. Treba budno pratiti što se događa, jer su TTIP i CETA konačni udar na opstanak ne samo naših nacionalnih gospodarstava, nego i naše kulture, koja se očuvala bez obzira na udar pretrpljen poplavom smeća zvanog “pop-kultura Sjeverne Amerike”.
Nakon što su se bivša SDP-ova vlada, potom propali tehnički kabinet Tima “građevinara” pokazali kao pobornici neuspjelog sporazuma TTIP, a sada je dano zeleno svjetlo za sporazum CETA, javnost u Hrvatskoj bi jasno trebala stati uz europske narode koji razumiju razinu prijetnje i podržati političku opciju koja se tome protivi. Kako nisam član nijedne stranke, ne želim nikome praviti publicitet, uostalom i iz razloga što je dovoljno pratiti rad novog saziva Sabora i prepoznati jedinu stranku koja se ovoj agendi izrijekom protivi.
Zar nije dovoljno što smo Bruxellesu prepustili veliki dio suvereniteta? Moramo li zbog viših interesa i ciljeva, nama potpuno stranih, sada pristati da nam se oduzme i ostatak ostataka neovisnosti samo zato što ne smijemo dovesti u pitanje univerzalne zakone profita i svjetskog tržišta? Ne, jer čak i ovaj mali dio suvereniteta, ako se sačuva, u budućnosti može poslužiti kao temelj za izgradnju boljeg i pravednijeg društva, tisućama svjetlosnih godina udaljenog od onoga koje nam se više od dva desetljeća nudi sa slatkim obećanjima financijske i poduzetničke oligarhije s liberalnog Zapada.
Sve na temu CETA / TTIP: Global Justice
12. 10. 2016. – Prosvjedi protiv trgovinskih sporazuma u EU: You Tube