Dok veći deo ukrajinskog naroda tri godine posle “Majdana” živi na ivici siromaštva, lideri “revolucije dostojanstva” se besomučno bogate. Nove kijevske vlasti su obmanule svoje građane i zaradile milione dolara na lažnim obećanjima.
Recimo, predsednik te zemlje Petro Porošenko se tokom prošle godine popeo sa osmog na šesto mesto “Forbsove“ liste najbogatijih Ukrajinaca, zaradivši sto miliona dolara.
Prema nedavno objavljenoj imovinskoj karti, Porošenko ima udeo u 104 kompanije u Ukrajini, Rusiji, Poljskoj, Španiji i još sedam zemalja. Takođe, ukrajinski predsednik ima i tri stana u Kijevu, kuću u elitnom naselju i skupocene automobile.
Za šefom države ne zaostaju ni drugi aktivisti “Majdana“. Praktično svi lideri revolucije, koji su kasnije postali poslanici Vrhovne rade, za tri godine su postali milioneri i vlasnici luksuznih vila.
Do “revolucije dostojanstva“ mnogi od su bili nezaposleni ili su radili neke “sitne posliće“, a danas imaju stanove, luksuzne automobile i žive na visokoj nozi.
Na primer, aktuelni poslanik u ukrajinskoj Radi Vladimir Parasjuk je bio snimatelj na svadbama, a njegov kolega Dmitrij Jaroš je imao samo automobil marke “škoda“, ni kopejku prihoda, ni krov nad glavom, navodi portal “Zvezda“.
Sada Jaroš ima svoj brend, nazvan po neonacističkom pokretu koji je predvodio, “Desni sektor“ i dva stana.
Aktuelni sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine Aleksandar Turčinov je postao vlasnik luksuzne vile sa imanjem, a ministar unutrašnjih poslova Ukrajine Arsen Avakov je stekao dvanaestosobnu nekretninu, petokaratni crni dijamant i četiri bunde, navodi portal.
Glavni ukrajinski tužilac Jurij Lucenko pre “Majdana“ pušten je iz zatvora, gde je ležao zbog pronevere, a sada zajedno sa suprugom, kako se dodaje, ima u vlasništvu deset stanova.
– Fenomen “Majdana” je u tome što nije bilo nijednog programa, nijedne parole. U početku su izlazili na ulice zalažući se za evropske integracije i vrednosti, a zatim se ispostavilo da su samo bili protiv tadašnjeg predsednika Viktora Janukoviča. Njihova glavna tema bile su luksuzne vile tadašnjih vlasti i zlatna poluga u obliku vekne hleba, teška oko dva kilograma, koja je za njih bila simbol korupcije i Janukovičevog režima. Indikativno je to što je odmah posle Majdana i državnog puča ta zlatna vekna nestala. Jasno je da ona sada ne leži u sefu predstavnika stare vlasti – kaže za Sputnjik Konstantin Bondarenko, šef fonda “Ukrajinska politika“.
Tri godine posle “Majdana“ nova kijevska vlast dovela je zemlju do propasti, a veći deo stanovništva do “prosjačkog štapa“. Nezavisne međunarodne organizacije već upoređuju Ukrajinu sa najsiromašnijim zemljama Azije i Afrike, iako je ta zemlja posle raspada SSSR-a imala stabilnu ekonomiju, razvijenu industriju i poljoprivredu i sav potencijal za dalji razvoj.
Prema podacima Instituta za demografiju i socijalna istraživanja Nacionalne akademije nauka Ukrajine, objavljenim jesenas, samo za godinu dana broj Ukrajinaca koji živi ispod crte siromaštva se više nego udvostručio, sa 28 na 58 odsto. Neki analitičari tvrde da su te brojke “daleko crnje“ i da 80 odsto građana živi gotovo na ivici siromaštva.