Trump je obećao da će uništiti kriminalu organizaciju MS-13 koja terorizira SAD. Međutim, ova kriminalna organizacija je, među ostalima, nastala od “contrasa”, snaga koje je CIA organizirala, naoružavala i obučila ’80-ih u posredničkom ratu protiv Sovjetskog Saveza. Sada ovi borci žive u Sjedinjenim Državama, gdje su stvorili bande i zauzeli teritorij, a prije 30 godina su se za SAD “borili protiv Sovjeta” u Salvadoru i Hondurasu.
Danas američke vlasti tvrde da se u zemlji bore protiv mafijaških skupina, dok u Latinskoj Americi i dalje surađuju s vođama ovih organiziranih bandi.
Predsjednik Donald Trump je ovaj tjedan obećao da će brzo uništiti jednu od najpoznatijih u američkih kriminalnih skupina, MS-13 ili Mara Salvatrucha, sleng za “Salvadorsku bandu mravi lutalica”. Zbog činjenice da je ova mafijaška organizacija doživjela svoj vrhunac u Sjedinjenim Državama Trump tradicionalno optužuje svog prethodnika, Baracka Obamu.
Još jedno patetično obećanje Trumpa
“Slabost imigracijske politike Baraka Obame je omogućila da se bande MS-13 prošire gradova diljem SAD-a. Brzo ćemo ih uništiti”, zaprijetio je Trump na svom Twitter profilu.
No, čini se da Trump daje još jedno obećanje koje će teško moći ispuniti. MS-13 je jedna od najbrutalnijih kriminalnih organizacija koja obuhvaća SAD, Meksiko, Salvador, Honduras i Gvatemalu i ima najveći prirast novih članova. Prema riječima stručnjaka, broj boraca ove kriminalne organizacije je narastao od 50 na 300 tisuća ljudi, od čega se samo u Americi banda s 10 000 povećala na skoro 40 000 članova.
U suvremenom svijetu kriminalne organizacije više nisu ograničene na mjesto porijekla. Kao talijanska Cosa Nostra i Mara Salvatrucha je isplela mrežu po cijelom kontinentu, a kontrolira i aktivnosti vlada koje se nisu u stanju braniti.
Kriminalne organizacije u Latinskoj Americi djeluju kao država unutar države. Vlasti ih ne mogu iskorijeniti, pa su bile prisiljene na tajne dogovore s njima, a čak posreduju tijekom “mirovnih pregovora” između različitih zaraćenih skupina organiziranog kriminala.
U svibnju 2013. godine, nakon osam mjeseci pregovora je u gradu San Pedro Sula u Hondurasu dogovoreno primirje između kriminalnih skupina MS-13 i M-18. Jamac “mirovnog sporazuma” među bandama su bili mjesni biskup i Organizacija američkih država (OAS), na čijem su čelu SAD.
“OAS se vodio jednom stvari i da su pregovori su bolji od rata. Pokušaji suzbijanja kriminala uz pomoć oružanih snaga nikad nisu uspjeli. Ovdje u Meksiku je u tim borbama već umrlo tisuće ljudi, ali kriminal i dalje raste, dok u siromašnijim zemljama Srednje Amerike ima karakter prirodne katastrofe. Svi ovi “Maros”, uključujući i skupinu “Mara Salvatrucha”, bivše su bande, koje su porasle, dobile snagu, a čak pokušavaju kontrolirati političke procese”, rekao je glavni urednik lista “Latinska Amerika” i član Ruske akademije znanosti, Vladimir Travkin.
U zemljama južno od Sjedinjenih Država je organizirani kriminal integriran u društvo i državu. Unutar je državnog aparata, da čak i nadnacionalne strukture kao što su Katolička crkva i OAS morati nekako živjeti s njim. OAS igra važnu ulogu, jer tu organizaciju nazire američka vlada, a kako su neke od tih organiziranih kriminalnih skupina stvorili Amerikanci, ne čudi da Sjedinjene Države, zajedno sa saveznicima, sudjeluju u dijelu aktivnosti ovih skupina.
Neke od skupina organiziranog kriminala su stvorene tijekom rata početkom ’80-ih. Korijeni MS-13 su u građanskom ratu u Salvadoru. U stvari, to su ostaci paravojnih skupina koja je podržavala CIA u ratu protiv “sandinista”, koje se smatralo saveznicima SSSR-a. Ti ljudi su u posljednjih nekoliko desetljeća aktivno proširili svoj utjecaj u samim Sjedinjenim Državama sama, preuzeli kontrolu nad velikim područjima i sada teroriziraju Amerikance.
Štoviše, mafijaške strukture, uključujući i MS-13, prodiru u redove američke vojske, gdje prolaze vojnu obuku i regrutiraju nove borce. Američki vojska u posljednjih nekoliko godina ima sve više problema s kvalitetom, a od 2000. su u više navrata sniženi kriteriji prilikom prijema. Identificiranjem kriminalnih elemenata koji bave vojne kontraobavještajne službe, ali se situacija s kriminalom u vojsci pogoršava.
Podsjetimo da je odmah nakon inauguracije Trump rekao da će ojačati imigracijsku politiku i izgraditi zid na meksičkoj granici kako bi se borio protiv prekograničnog kriminala.
MS-13 uglavnom čine državljani Salvadora, Hondurasa, Gvatemale, Nikaragve i meksički Latinoamerikanci. Procjenjuje se da su između 60% i 90% pripadnika kriminalne skupine Mara Salvatrucha u Sjedinjenim Američkim Državama do 2008. bili ilegalni migranti.
S dolaskom na vlast je Trump u ured počeo dobivati redovita izvješća o zločinima, među kojima i onih koje su u zemlji počinili ilegalni imigranti. Poznato je da u Americi živi 11 do 12 milijuna ilegalnih imigranata, ali pravosuđe i Kongres sprečavaju Trumpa da pokrene operaciju tako velikih razmjera kao što je protjerivanje svih ovih ljudi. Stoga se on pokušava usredotočiti na konkretnu zadaću i deportirati onih 2 do 3 milijuna ilegalnih imigranata koji su uhvaćeni da su počinili nekakav prekršaj ili kazneno djelo.
Najavljujući borbu protiv kartela kao što je MS-13 Trump pokušava naglasiti opasnost od ilegalnih imigranata, čime želi dobiti veću podršku javnosti, ali se prešućuje pozadina cijele priče i da je ovih 40 000 pripadnika jedne od niza kriminalnih organizacija nusprodukt američke politike u Središnjoj Americi.
Trump smatra da će ovako lakše riješiti problem, jer skupine organiziranog kriminalnih neće štititi nitko među Amerikancima, a malo je i onih koji će ih štititi u medijima.
Trump možda nešto i može učiniti, ali neće uspjeti uništiti organizirani kriminal. Naime, da bi se uništila prekogranična trgovina drogom, prvo treba uništiti tržište droga u Sjedinjenim Državama, a malo je vjerojatno da to može učiniti čak i “odlučan momak” poput Donalda Trumpa.
Čak i zid na meksičkoj granici neće riješiti problem, jer će skupine koje se bave trgovinom i drogom koristiti morske puteve. SAD ima dugu obalu, a na nju se ne može postaviti ograda, kao na kopnu. Osim toga, kriminalne organizacije će preko korumpiranih pograničnih službenika i policajaca i na druge načine zaobići barijeru koju je obećao podići Trump.
Znakovito je da je Donald Trump u predizbornoj kampanji najavio da će iskorijeniti “islamski terorizam”, odnosno vojsku koju je CIA stvorila u Afganistanu i kojom se služila godinama poslije, sve do ovog trenutka, a sada isto obećava drugoj organizaciji, koja je stvorena s ciljem suzbijanja sovjetskog utjecaja u Latinskoj Americi u isto vrijeme kada i Al-Qaeda u Afganistanu.
Sudeći po učincima Trumpove “borbe protiv terorizma”, čini se da članovi bande MS-13, te mnogih drugih nastalih po istom modelu, mogu mirno spavati.