Quantcast
Channel:
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10979

Cijena termoelektrana na ugljen

$
0
0

 

Fotografija članka

Tužiteljstvo u Savoni, na sjeverozapadu Italije, izdalo je nalog za zatvaranje termoelektrane na ugljen Tirreno Power u obližnjem mjestu Vado Ligure zbog štetnih ispušnih plinova

Zbog te elektrane, izgrađene 1970. godine, umrlo je 400 osoba u razdoblju od 2000. do 2007. godine stoji u obrazloženju zabrane postrojenja koje je potpisao šef tužiteljstva u Savoni, Francantonio Granero. Ne samo što su osobe umrle zbog ispušnih elemenata, već ih je i oko 2000 oboljelo na dišnim organima i na srcu, a 450 djece je u razdoblju od 2005. do 2012. liječeno zbog dišnih smetnji.

Tužiteljstvo je pokrenulo istragu protiv šefova termoelektrane Tirreno Power, dosadašnjeg glavnog direktora Giovannija Gosija i direktora postrojenja Pasqualea D’Elije. Za gašenje termoelektrane bit će potrebno 26 sati. U Europi godišnje umire 22 tisuće osoba od utjecaja štetnih tvari koje ispuštaju termoelektrane na ugljen, stoji u izvješću koje je načinjeno na sveučilištu u Stuttgartu za račun ekološke organizacije Greenpeace. Istraga je provedena na 300 najvećih termoelektrana na ugljen u Europi koje proizvedu četvrtinu ukupne električne energije u zemljama Europske unije.

Ugljen za te elektrane odgovoran je za ispuštanje više od 70 posto ukupnog ispuštanja sumpornog dioksida i za više od 40 posto ukupnog ispuštanja dušičnog oksida, osim, dakako, ostalih štetnih tvari i sitne prašine. Ispušta se tisuće kilograma toksičnih metala kao što su merkurij i olovo. Inače, prema podacima iz 2010. godine u Njemačkoj ima najviše instalirane snage elektrana na ugljen, odnosno 52 tisuće megawatta, slijedi Poljska sa 33 tisuće, pa Velika Britanija sa 28 tisućei Italija sa 12 tisuća megawatta. Što se tiče umrlih osoba zbog termoelektrana na ugljen Poljska je na prvom mjestu sa pet tisuća, a slijede je Njemačka i Bugarska sa po tri tisuće umrlih osoba godišnje.

Prema istom istraživanju u Italiji godišnje umire 499 osoba od utjecaja ispušnih plinova iz elektrana na ugljen. Inače, u Tarantu, na jugu Italije, prošle godine je zatvorena čeličana Ilva, najveća u Europi, zbog zagađenja. Ugašeno je svih pet velikih peći. U čeličani je radilo 12 tisuća osoba. No, tužiteljstvo je zatvorilo tvornicu zbog zagađenja i pokrenulo istragu ne samo protiv vlasnika, već i protiv političara koji su tražili od ustanova za analizu zraka da iskažu podatke koji su bili u skladu s normama o zaštiti okolice.

Izvor: h-alter

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10979