Quantcast
Channel:
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10979

Tko su “dobri”, a tko “loši” momci? Navodni sirijski zračni napad na ISIL u Iraku Zapadni mediji nazivaju “brutalnim napadom na civile”

$
0
0
Ovog tjedna nepoznati vojni zrakoplovi izveli su niz napada na iračke gradove uz granicu sa Sirijom, koji su pali u ruke terorističke organizacije ISIL. Tko je izveo zračne napade još uvijek nije poznato – pojedini izvori iz Iraka sugerirali su kako su napad izvele američke zračne snage, što je SAD odmah demantirao. Nakon toga su se pojavile informacije da su iza napada stajale sirijske zračne snage, no, Damask je te navode također opovrgnuo.Ipak, izgleda kako se počinje stvarati medijski konsenzus da su iza napada ipak stajale sirijske snage – mada nikakav konkretan dokaz nije ponuđen izuzev izjava pojedinih “neimenovanih svjedoka” u samim napadnutim gradovima uz granicu.Irak tvrdi kako u potpunosti prate svoj vlastiti zračni prostor te kako nije točno da su sirijski vojni zrakoplovi izveli bilo kakav napad na njihovom teritoriju. Dakako, može biti da iračke vlasti skrivaju tu informaciju te da su zapravo dali prešutno odobrenje sirijskim snagama da udare na položaje ISIL-a.

Čak i da jesu sirijske snage izvele taj napad, zar ne bi iste trebalo pozdraviti kao faktor koji pridonosi borbi protiv ISIL-ove terorističke ofenzive? Zar nije cilj zaustaviti ekstremiste od uspostavljanja svog Kalifata na prostoru Iraka i Sirije? Barem formalno takav stav zastupa i Washington, a predsjednik Obama nazvao je ISIL “terorističkom organizacijom koja prijeti cijeloj regiji”.

Stoga, ako su sirijske snage odlučile pomoći u toj borbi i na prostoru Iraka – za što, ponavljamo, nema dokaza – očekivano bi bilo da će se takav angažman smatrati pozitivnim. No, izgleda da nije baš tako – navodni napad sirijskih snaga američki CNN naziva “brutalnim napadom na civile” (!), prenoseći izjavu lokalnih dužnosnika koji tvrde da je u napadu ubijeno najmanje 57 civila te ranjeno još oko 120.

Isti izvori prenose kako su sirijski vojni zrakoplovi izveli niz napada na iračke pogranične gradove u zapadnoj provinciji Anbar koji su pali u ruke ISIL-a. Jedan od pripadnika provincijskog vijeća pokrajine Anbar, Sabah Karkhout, rekao je za CNN kako su sirijski vojni zrakoplovi pogodili tržnicu, benzinsku crpku i druge lokacije u gradovima Rutba, al-Walid i Al-Qaim. “Sirijski režim je izveo barbarske napade protiv civila u provinciji Anbar”, rekao je Karkhout. “Siguran sam da su sirijski vojni zrakoplovi jer su imali sliku sirijske zastave. Nadalje, pojavili su se iz Sirije i vratili se u Siriju”, rekao je.

Možda, čisto kredibiliteta radi, su novinari CNN-a mogli upitati Karkhouta što misli o činjenici da se isti gradovi sada nalaze pod kontrolom ISIL-a. Bez ikakvog prejudiciranja, moglo bi se pretpostaviti da taj podatak nije nešto što ga naročito zabrinjava.Da pojedini lokalni dužnosnici podržavaju ISIL nije nikakva tajna. Isti su im doslovno otvorili vrata gradova odigravši klasičnu ulogu pete kolone. Ono što zabrinjava je činjenica da CNN ovu poprilično neprovjerenu vijest na svojoj naslovnici prezentira ovim naslovom: “‘Barbarski napad’: sirijski vojni zrakoplovi napadaju Irak”.

Kako CNN vidi navodni sirijski zračni napad na položaje ISIL-a u Iraku:

Nadalje, ako sirijske snage zaista jesu napale uporišta IISL-a, to su mogle napraviti samo uz koordinaciju s iračkim vlastima. Da u zračnim napadima redovno ginu civili, to je činjenica koja bi SAD-u trebala biti itekako poznata, no i sama pogibija civila je u ovakvim situacijama itekako spekulativna jer pro-ISIL akteri će biti i više nego spremni sve ubijene militante prozvati jednostavno civilima, to je itekako postao standard tijekom rata u Siriji gdje se slažu toliko čudna izvještavanja da bi neupućeni čitatelj mogao zaključiti kako sirijske zračne snage specifično ciljaju samo civile.

Obama danas glumi “gospodina opreznog”, pa je tako prošlog tjedna, komentirajući moguće američke zračne napade u Iraku, rekao kako to ne može krenuti tako brzo te kako prije treba pribaviti opsežnu obavještajnu dokumentaciju baš kako bi se pri takvim napadima izbjegle civilne žrtve. Zvuči dobro, ali ne i kada dolazi od Obame – u njegovoj kampanji s dronovima često ginu upravo civili, a u zračnim napadima na Libiju 2011. su civili ginuli masovno.

A ako je SAD tako zabrinut oko preciznosti sirijskih snaga, možda da im dostavi svoje obavještajne informacije o položajima ISIL-a? Takvo što bi svakako pomoglo u borbi protiv, navodnog, zajedničkog neprijatelja. Dakako, problem je u tome što SAD još uvijek ne zna da li im je ISIL neprijatelj ili nije, ili kada i gdje je, a kada i gdje nije.

Glasnogovornik iračke vojske, General Qassim Atta, opovrgnuo je informaciju da su sirijski zrakoplovi izveli napade. “Mi poznajemo svoj zračni prostor. Nismo zabilježili nikakvu infiltraciju nikakvih stranih lovaca, a svi vojni zrakoplovi i helikopteri koji lete iznad Iraka su irački”, rekao je u razgovoru za CNN. Dakle, CNN je imao više direktnih informacija na raspolaganju, a službeni glasnogovornik vojske je svakako viša funkcija od nekog sporednog dužnosnika na granici sa Sirijom – nije li naslovnica tada mogla glasiti ovako: “Irak opovrgava da su sirijske snage izvele napade na pogranične gradove”?

Ovo je još jedna odlična lekcija iz moderne propagande koja se ne služi lažima, ali “usmjeravanje istine” joj je postao specijalitet.

No, CNN ide i dalje pa čak između redaka sugerira i neku vrstu suradnje između ISIL-a i Damaska. “Unutar Sirije, vlasti su, čini se, većinom izbjegavale direktno ciljati ISIL, unatoč činjenici da su pozicije ove skupine jako dobro poznate. Tek prošlog tjedna je sirijski režim intenzivno gađao grad Raqqu, grad koji se u Siriji smatra centrom ISIL-a”, piše CNN.

Ovo su potpune besmislice – grad Raqqa nalazi se daleko na istoku Sirije i strateški bi bilo suludo da sirijske snage troše vrijeme na ovaj prostor dok imaju front u blizini Damaska i na prostoru centralne Sirije. Kao drugo, uopće nije točno da se sirijske snage do sada nisu sukobile s ISIL-om. Što se tiče grada Raqqa, nema sumnje da će i na njega doći red, ali u oslobađanju zemlje od terorizma ipak postoje prioriteti. Sirijska vojska napravila je tijekom zadnjih nekoliko mjeseci veliki napredak, a vrhunac je svakako bio potpuno oslobađanje centralnog grada Homs.

Ako Sirija uz sve unutarnje probleme ima dovoljno snage pripomoći Iraku u borbi protiv ISIL, prva strana koja bi to trebala pozdraviti je, ironično, SAD – jer time će njihov posao, kojeg navodno pripremaju, biti lakši. Osim ako SAD nema neke druge planove, posve obrnute od onih koje ističe u javnosti.

Izvor: advance

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10979