Visoki irački i američki sigurnosni dužnosnici uvjereni su kako se bliži trenutak napada na Bagdad, a u njemu bi ključne trebale biti ćelija “spavača” koje su ubačene u grad ili ondje postoje već dugo vremena. Iračke snage sigurnosti sada vode veliku bitku s vremenom – moraju otkriti ove ćelije pete kolone prije nego stigne zapovijed o koordiniranom ustanku uz vjerojatni napad ISIL s raznih strana.
Naime, analizirajući dosadašnju munjevitu ofenzivu ISIL-a na drugim mjestima diljem zemlje, upravo je ovo metoda kojom se koriste. Na taj način su pali Ramadi i Falluja početkom godine i sada Mosul, Tikrit i drugi gradovi.
Bagdad je ogroman grad – ima preko 7 milijuna stanovnika, no sigurno nisu svi ovi milijuni spremni braniti glavni grad. U vrijeme američke okupacije izbile su žestoke borbe između šijitskih i sunitskih gradskih četvrti – ove podjele, kao i rane koje nisu nimalo zacijelile, svakako će imati ulogu kada krene napad na Bagdad, a navodno – ako je vjerovati obavještajnim dužnosnicima – više nije pitanje “hoće li”, već samo “kada će”.
ISIL sada već ima nekoliko uporišta sjeverno i zapadno od Bagdada. Ako do napada na glavni grad dođe, sigurno je da će se pokušati simultano napasti s nekoliko strana. Informacije također govore kako ISIL ima i sve veću prisutnost južno od Bagdada.
Za vlasti u Bagdadu jedini spas je pokušati slomiti uporišta najbliža glavnom gradu. Prošle subote pokrenuta je velika operacija s ciljem oslobađanja Tikrita, sjeverno od Bagdada. Iračka državna televizija objavila je prve video snimke koje prikazuju žestoke ulične borbe i uporabu avijacije (ruski lovci koji su nedavno isporučeni Iraku).
VIDEO: Bitka za Tikrit
Vlasti u Bagdadu ističu kako su do sada otkrili već više ćelija spavača, a u toj potrazi im pomažu i šijitske paramilitarne skupine. No, neki Suniti u Bagdadu tvrde kako je ova operacija usmjerena protiv njih kao sekte.
Visoki irački sigurnosni dužnosnik procjenjuje kako se na prostoru zapadnog Bagdada nalazi čak oko 1,500 ćelija sa “spavačima”, koji samo čekaju na trenutak ustanka. Također procjenjuje kako se uokolo glavnog grada, u predgrađima, nalazi još najmanje 1,000 takvih ćelija.
Navodi kako je cilj ove pete kolone probiti se u tzv. “Zelenu Zonu” – obrambenu enklavu unutar Bagdada koju su izgradili SAD za vrijeme okupacije. Na zapadnoj obali rijeke Tigris, unutar Zelene Zone, nalaze se vladine zgrade. Ako ovaj teritorij padne, to bi bila i ogromna simbolična pobjeda za ISIL i razne pobunjenike koji su spremni ih podržati.
“Mnogo je ćelija u Bagdadu. Zauzeti će prostor i neće dati da ga više itko vrati natrag. U zapadnom Bagdadu su spremni”, rekao je izvor u razgovoru za novinsku agenciju Reuters.
Pripadnik jedne od ovih ćelija također je razgovarao za Reuters – rekao je kako dolazi iz Anbara, zapadne iračke sunitske provincije, te kako u Bagdadu radi kao građevinar, dok u isto vrijeme potajno koordinira obavještajne informacije za svoju skupinu boraca. “Napad na Bagdad počinje uskoro”, rekao je ovaj “spavač”. “Spremni smo, može početi svakog trenutka”, rekao je za vrijeme razgovora s novinarom Reutersa na ulici, stalno se osvrćući da li ga netko prati. “Imati ćemo razna iznenađenja”, rekao je.
On nije član ISIL-a, ali očito pripada većoj skupini koja u ofenzivi ISIL-a vidi svoje konkretne interese, a tu je i zajednički cilj – rušenje premijera Malikija.Brojne sunitske militantne skupine okrenule su se protiv Al-Qaede za vrijeme američke okupacije, no u tom procesu ključno je bila američka financijska podrška za lidere istih. Sada kada tog novca više nema (Maliki ga je ukinuo), ove skupine su i više nego voljne ponovno se okrenuti Al-Qaedi, tj. u ovom slučaju ISIL-u, no govorimo o gotovo identičnim svjetonazorima.
“Spavač” iz zapadnog Bagdada otkriva kako se u njegovoj ćeliji nalaze bivši oficiri iz doba Saddama Husseina. Prema ISIL-u imaju relativno ambivalentan stav – ubijanje civila i proglašavanje Šijita “hereticima” nije nešto što odobravaju, ali u isto vrijeme svjesni su kako je ISIL borbena snaga koja je u stanju nanijeti poraz njihovim neprijateljima i te zajedničke točke očito su posve dovoljne za stvaranjem ovih neformalnih koalicija.
Formula “neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj” je u punoj snazi danas u Iraku, no baš ona nagovještava dugi i krvavi građanski rat. Sirija bi im mogla biti dobar pokazatelj – pobunjenici su tamo slavili svaki napredak ISIL-a protiv sirijske vojske, sve dok se ISIL nije okomio i na njih. Nema sumnje da će se isti scenarij desiti i u Iraku, a Saddamovi lojalisti su ili vrlo naivni ili uopće ne mare za posljedice.
U svakom slučaju, ako pretpostavimo da su ove informacije točne, Bitka za Bagdad jest vrlo blizu i ovi podaci otkrivaju nam i kako bi mogla izgledati. Ako Bagdad padne, mnogi će se pitati kako je to moguće? No, ako zaista na prostoru grada operira preko 2,000 ćelija “spavača”, to je potencijalno preko 20,000 naoružanih militanata koji su spremni ustati u jednom trenutku, a do sada su se već poprilično pripremili – drugim riječima, svaka ćelija vjerojatno zna koji joj je cilj, što treba zauzeti itd. Ovdje govorimo samo o ćelijama unutar grada, pritom treba još dodati ISIL-ove jedinice koje bi u trenutku buđenja pete kolone sigurno pokrenuli napad i iz nekoliko vanjskih pravaca.
Religijska karta Bagdada (2009) – zelena boja: Šijiti, crvena boja: Suniti, plava boja: Kršćani, žuta boja: bez većine (izvor: Gulf/2000 Project)Ako povrh svega ovoga dodamo rasulo u iračkom parlamentu (Kurdi i Suniti su revoltirano napustili zadnju sjednicu), obrane Bagdada biti će izuzetno kompleksna i teška. Vjerojatno će se sukob tada svesti na sektašku liniju. Tko bi u takvom sukobu pobijedio, teško je reći, ali država sigurno ne bi.
Vratimo se još jednom na Siriju – država je tamo opstala isključivo zahvaljujući činjenici da rat nije prerastao u sektaški sukob. Velika većina vojnika u sirijskoj vojsci su Suniti, a prebjezi – unatoč tome što su medijski jako eksponirani – zapravo su bili u postotku vrlo mali. U Iraku pak imamo puno izraženiju sektašku komponentu te izgleda kako su dijelovi vojske namjerno prepustili teritorij ISIL-u.
Ovakva situacija ne iznenađuje jer povlačenje paralele između Damaska i Bagdada je posve nezahvalano. Za razliku od sekularnog sirijskog vodstva, Maliki je predstavnik sektaške političke elite i “evolucija” rata prema sektaškim okvirima je stoga itekako očekivana.
Maliki može ostati ili može otići, njegova sudbina još uvijek nije sigurna, no, većina stanovnika Bagdada – Šijiti i Suniti – neće podržati ustanak, naročito ne ako je isti usko vezan uz ISIL i širenje njihovog “kalifata”. Realno gledajući, za Bagdad bi u ovom trenutku najbolje bilo da Maliki ode i da na njegovo mjesto dođe akter koji može ujediniti sve sekte, drugim riječima – u Bagdadu je potrebno sekularno vodstvo.
No, to je puno lakše reći nego učiniti – isto se govorilo i u Ukrajini u vrijeme pred pad Janukoviča, ali gdje u ovakvim napetim trenucima uopće pronaći takvog “ujedinjujućeg” aktera? To se, nažalost, vjerojatno neće dogoditi u Bagdadu, jer već postoje informacije kako SAD žele izgurati Malikija i na njegovo mjesto dovesti CIA-inog čovjeka, Ahmada Chalabia.
Iračke obavještajne službe tvrde kako aktivno prate ćelije spavača te kako su ih počeli privoditi. No, sami spavači otkrivaju kako imaju svoje ljude u gotovo svim strukturama – u redovima snaga sigurnosti, državnim ministarstvima, pa i unutar obrambene Zelene Zone.
U Bagdadu je kaos zapravo već počeo. Snage sigurnosti vrše racije po kućama, love se potencijalni zavjernici, i pitanje je što se s njima događa. Izvori govore kako ne završavaju u zatvorima, jednostavno “nestaju” – što bi moglo ukazivati na početak fizičke čistke po gradu.
Dobar dio ovih racija uopće ni ne provode iračke snage sigurnosti, već šijitske paramilitarne skupine, koje su od 2008. većinom bile neaktivne. Sada pripadnici ovih skupina “operiraju” Bagdadom u automobilima bez registarskih tablica. Za neke od njih, kao što je skupina Asaib Ahl Al-Haq, SAD tvrdi da dobivaju oružje iz Irana. No, paramilitarne skupine tvrde kako naredbe sada dobivaju direktno od vlasti – koliko je to točno, teško je reći.
Što će se desiti kada kucne čas i krene ustanak u Bagdadu? Militanti vjerojatno neće ni pokušavati zauzeti cijeli grad, to bi realno gledajući bilo gotovo posve nemoguće. Vjerojatno bi se desilo nešto kao u Aleppu na sjeveru Sirije – zauzele bi se pojedine gradske četvrti na zapadu grada, a tada bi se ofenziva nastavila bombaškim i samoubilačkim napadima, kao i do sada, ali znatno većim intenzitetom. To bi bilo dovoljno – naročito ako se probiju u Zelenu Zonu – za prekidanjem političkog procesa, što je u ovom trenutku zapravo primarni cilj.
Kako će se stvari točno odvijati, vjerojatno ćemo saznati uskoro jer izgleda kako Bitka za Bagdad postaje neizbježna.