Poznati dvostruki špijun iz hladnoga rata, Markus Wolf, u svojoj knjizi „Čovjek bez lica” daje prikaz funkcioniranja najjačih obavještajnih službi toga vremena, skicirajući ih kao važne za nacionalnu sigurnost i ekonomiju svojih zemalja. Ključnim za ozbiljnost službe drži njihovu čvrstu kontrolu od strane državnih elita. Ozren Žunec je u svojim novinskim analizama, prije nekoliko godina, dao i teoretsku podlogu svega ovoga obrazlažući kako zemlje u kojima obavještajne službe imaju veliki dnevnopolitički utjecaj vrlo rijetko posjeduju vlastitu sigurnosnu suverenost, ali i političku stabilnost. Moderni demokratski sustavi, osim obavještajne kontrole od strane elita, radi usmjeravanja u smjeru općega dobra poznaju parlamentarne i vanparlamentarne kontrole tih službi, rekao je ovih dana Tin Gazivoda.
Iako nepravilnosti postoje u svakoj zemlji, te iako je priroda obavještajnoga rada kretati se prema komplotima, dojma sam kako u nas sve ti demokratski standardi postoje samo u teoriji, pa tako samo teoretski postoji sigurnosna i politička stabilnost. Jer dok naša zemlja obara sve rekorde u trajanju recesije, kada se pad stope nezaposlenosti postiže iseljavanjem, te kada nam zemlja vapi za sadržajem, obavještajni i paraobavještajni likovi pokušavaju odvući pažnju na – genitalije jedne kandidatkinje.
Suštinska sadržajna reforma obavještajnoga sustava, anuliranje prakse stvaranja paraobavještajnog podzemlja financiranjem medija i udruga za djelovanje isluženih kadrova, te sadržajna parlamentarna i izvanparlamentarna kontrola, imperativ su postizanja sigurnosne i političke stabilnosti ove zemlje.
I za to je, prema mojem mišljenju, ključno je da se biračima omogući da biraju osobe, nasuprot stranačkih listi čiji je poredak redovito sastavljen u obavještajnim i paraobavještajnim laboratorijima koji svoj kontinuitet imaju sve do ishodišta hrvatskoga višestranačja.
Izvor: seebiz