U srijedu, 28. siječnja 2015. godine u prostorijama Zlatnog cekina u lavonskom Brodu, održana je medijska konferencija na kojoj je predstavljen projekt “Mreža socijalnog volontiranja Brodsko-posavske županije” koji je sufinanciran od strane EU iz Europskog socijalnog fonda i Ureda za udruge Vlade RH. Nositelj projekta je Zlatni cekin dok su partneri Volonterski centar i Udruga slijepih Brodsko-posavske županije.
Svrha projekta je ojačati kapacitete organizacija civilnog društva za pružanje socijalnih usluga na području Brodsko-posavske županije kroz pridavanje veće uloge volonterima u njihovom radu i kroz formiranje “Mreže socijalnog volontiranja Brodskoposavske županije”.
Ukupna vrijednost projekta je 600.703,45 kn; 85 % iznosa sufinancira EU iz Europskog socijalnog fonda a preostalih 15 % Republika Hrvatska. Trajanje projekta je 14 mjeseci.
Ravnatelj Zlatnog cekina Ilija Jerković je imao čast da kao domaćin i nositelj pozdravi sve prisutne, poželi im dobrodošlicu, te u kratkim crtama kaže nešto o projektu i Zlatnom cekinu, kao nositelju, te predstavi partnere, i uz to da istakne važnost volontiranja budući da Zlatni cekin ima dugogodišnje iskustvo u radu s volonterima koji pomažu djeci s teškoćama u razvoju.
Zatim se prisutnima obratio predsjednik Udruge slijepih Brodsko-posavske županije gospodin Zvonko Morosavljević, koji je predstavio svoju udrugu, te pričao o važnosti projekta, o tome koliko je bitno osnovati takvu mrežu pogotovo za slijepe osobe.
Nakon toga je gospodin Dalibor Vašarević, voditelj Volonterskog centra Slavonski Brod, predstavio svoj centar, te detaljnije govorio o projektu “Mreža socijalnog volontiranja Brodsko-posavske županije”.
Neke od projektnih aktivnosti predviđaju izradu interaktivne web stranice www.vcsb.hr koja je trenutno u fazi izrade a njezinim kompletiranjem u slijedećih dva tjedna neprofitne organizacije će napokon dobiti priliku da plasiraju svoje apele za pomoći volontera na koje će se volonteri moći direktno odazvati. Uz ovu funkciju nova web stranica će omogućiti registraciju u bazu
volontera te pružiti bitne i korisne informacije o volontiranju i mogućim zadacima koje bi oni mogli obnašati a za društveno dobro.
Ulogu posrednika i kontakt točke za volontere i za organizatore volontiranja preuzeo je Volonterski centar Slavonski Brod koji u svojim prostorijama na adresi Petra Krešimira IV br. 2 u vremenu od 8-16:00 h zaprima prijave za bazu organizatora volontiranja i za bazu volontera te odgovara na sva pitanja.
Ovim projektom također se cilja i na jačanje kapaciteta organizatora volontiranja, tj. neprofitnih organizacija koji u pružanju socijalnih usluga svojim članovima imaju veliku potrebu za volonterima. Slijedom navedenog, u arednih mjeseci će biti organiziran višednevni ciklus edukacija o upravljanju olonterima te studijsko putovanje na kojem će pripadnici neprofitnih organizacija dobiti priliku upoznati primjer dobre prakse uključivanja volontera.
Projekt su sufinancirali Europska unija iz Europskog socijalnog fonda i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Sadržaj ovog materijala isključiva je odgovornost Ustanove Zlatni cekin – poliklinike za rehabilitaciju djece.
S ciljem uže suradnje i komunikacije organizatora volontiranja u sklopu uvodne konferencije svečano je potpisana Povelja od strane 21 neprofitne organizacije koja simbolizira njihovo članstvo u Mreži socijalnog volontiranja te obrodošlicu volonterima.
Članovima Mreže postale su slijedeće organizacije: Volonterski centar Slavonski Brod, Zlatni cekin – poliklinika za rehabilitaciju djece, Udruga slijepih Brodsko-posavske županije, Cekin – Dječji vrtić, Udruga osoba s invaliditetom Slavonski Brod “LOCO-MOTO”, Dom za starije i nemoćne Slavonski Brod, Opća bolnica Dr. Josip Benčević Slavonski Brod, Udruga za
pomoć osobama s mentalnom retardacijom, Bebrinska udruga mladih, Udruga za unaprjeđenje duševnog zdravlja “Vrapčići”, Kreativna udruga „Bogatstvo u nama“, Udruženje Roma “Ludari” rumunjskog porijekla grada Slavonskog Broda, Udruga gluhih i nagluhih Brodsko-posavske županije, Društvo multiple skleroze Brodsko-posavske županije, Centar za inkluzivnu
podršku Slavonski Brod, Udruga Zagrebinfo, Caritas Slavonsko-Brodskih Dekanata, Centar za socijalnu skrb Slavonski Brod, Romski centar za promicanje i zaštitu ljudskih prava, Romska udruga mladih Brodsko-posavske županije i Udruga palijativne skrbi Slavonski Brod.
Na medijskoj konferenciji u Zlatnom cekinu bilo je prisutno oko 40 osoba koje su po završetku konferencije kraće vrijeme ostali na domjenku i druženju.
Važnu ulogu i podršku u projektu ima Razvojna agencija Grada Slavonskog Broda kojoj je ravnatelj ZlaZlatnog cekina Zlatnog cekina u posebnoj mjeri iskazao zahvalnost te istaknuo ključnu ulogu djelatnika Razvojne agencije u koncipiranju projektnog prijedloga i u fazi provedbe istog.
Izvor: Anita Vačić, mag.oec.
Razvojna agencija Grada Slavonskog Broda d.o.o.