Quantcast
Channel:
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10979

Pogledajte što se dogodi vašem organizmu ako jedete pet šljiva dnevno

$
0
0

Šljive su poznate kao prirodni multivitamin, ali mnogi od nas nemaju naviku da ih jedu redovno. Možda ćete ih početi jesti kada vidite šta 5 šljiva dnevno čini organizmu.

sljive

 Jedna šljiva sadrži 84 posto vode, 0,6 posto proteina, 10 posto ugljenih hidrata, 2,1 grama vlakana. Pored toga, imaju nizak nivo masnoća i kalorija, a visok procenat vitaminima A, C i E, kalcijuma, magnezijuma i kalijuma.

 

Ako pojedete pet šljiva dnevno, evo kako će to uticati na vaš organizam:

1) SMANJUJE NIVO ŠEĆERA U KRVI

Šljive se povezuju sa niskim glikemjiskim indeksom što znači da vam mogu pomoći da kontrolišete nivo šećera u krvi i smanjite rizik od tip 2 dijabetesa.

2) POBOLJŠAVA MEMORIJU

Ako jedete pet šljiva dnevno, pomoći ćete vašem organizmu da se oslobodi negativnog dejstva slobodnih radikala koji loše utiču na naše pamćenje i memoriju.

3) ŠTITI SRCE

Jedna svježa šljiva u prosjeku sadrži 113 mg kalijuma. Ovaj mineral pomaže pri kontroli visokog krvnog pritiska, a time smanjuje rizik od moždanog udara.

4) POBOLJŠAVA I ŠTITI CIJELI DIGESTIVNI SISTEM

Suve šljive su odličan način da ubrzate varenje. Jedna od načina da ih jedete tokom cijele godine je da potopite suve šljive u svježe prokuhanu vodu, ohladite i zamrznite.

5) JAČA KOSTI

Istraživači sa univerziteta Florida i Oklahoma su 12 mjeseci su testirali dvije grupe žena u postmenopauzi. Jedna grupa je jela 100 grama suvih šljiva dnevno (oko 10 šljiva), a druga je jela 100 grama sušenih jabuka.

Obje grupe su konzumirale kalcijum i vitamin D kao dodatak. Rezultati su pokazali da je grupa koja je jela suve šljive imala znatno veću gustinu kostiju u kičmi i podlaktici.

6) POBOLJŠAVA ZDRAVLJE OČIJU

Šljive su jako važne za zdravlje očiju. Fitonutrijenti koji se nalaze u šljivama mogu da smanje rizik od nastanak makularne degeneracije ili žute mrlje, oboljenja koje pogađa uglavnom starije osobe.

6yka

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10979