Quantcast
Channel:
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10979

Jozefina Birindžić spravlja za vas: Fiš (paprikaš) i marmelada od marelica

$
0
0

Fišijada u Brodu

Sava

Grad Brod je od gurmanskih događanja odabrao da ima tradicionalnu fišijadu na Savi. Što je, naravno, i logično s obzirom da smo grad na rijeci u kojoj je nekada bilo i ribe. Kažu da ima i sada, ali ipak ne tako puno. Kako Brod, grad sa jednim od ljepših restorana uz vodu Brođanku koja je godinama zatvorena, nema riblji restoran, ovo je prilika da se duže ljubitelji ribe i fiša. Naravno, restoran i fišijada i nemaju dodirnih točaka, čak i gosti nisu (u velikom dijelu) isti, ali žalosti da grad veličine Broda ne može imati riblji restoran. Naravno, ne mora u ponudi biti samo riba, ali da je ipak težište na njoj. U Brodu se može pojesti i dobra riba, ali to je tek onako uz put. Žalosno je da grad nema ili ne koristi mehanizme ako ih ima, da mjesta poput Brođanke budu u funkciji.  Za većinu Brođana baš ona je jedan od simbola grada. Sa idealnom pozicijom i lijepim velikim prostorom, mogla bi opet biti “in” i novim generacijama.

Da se vratimo fišijadi. Danas će se dobro dimiti uz Savu iza stadiona i brojne ekipe će omjeriti snage u kuhanju fiša. Pa iako je lijepo pobijediti i u tome, druženje je ono što privlači ljude i okuplja ih oko kotlića. Kako će biti lijepo vrijeme, vjerujem da će biti i puno posjetitelja. A kako je petak dan za ribu, mnogi će večerati fiš. I uz tradicionalno: ” da je ljući…”; ” da je manje ljut…”; ” nešto mi fali…”; “malo je neslan…” itd – bit će to opet lijepo druženje.

Mislim da sam prošle godine obećala recept za fiš, a nisam imala sliku. E, sada negdje imam i sliku pa stiže i recept. Inače kako je vrijeme višanja na izmaku a marelice su u svom vrhuncu, ide i recept za marmeladu od marelica.

Fiš ( paprikaš)

Fiš

Ne zna se da li su fiš u naše krajeve, prvenstveno u Baranju, donijeli Donauschwaben ili Mađari. Ali, bez obzira tko je, zahvalni smo na tome. Bliže Mađarskoj fiš sve ljući i ljući, a ponegdje u fiš stavljaju toliko pirea od rajčice da izgleda kao da jedete juhu od rajčice s ribom. Naravno, sve je stvar ukusa i običaja. Nađite neku varijaciju koja vama odgovara i to čuvajte kao svoj recept. Kada se pravi s vinom, a trebalo bi, prije “prokisne”, pa to trebate imati na umu. Mjera je mala, za 4 osobe, a povećajte po potrebi.

SASTOJCI:

1 kg ribe (som i šaran)

1,3 l ribljeg temeljca ( naravno, to obično nemamo ali s njim je još ukusniji ) ili vode

1 dl bijelog vina

3 glavice luka luka

1 dl pasirane rajčice

dva-tri nasjeckana češnja češnjaka

pola dl ulja

jedna žlica slatke crvene paprike

jedna do dvije male suhe ljute papričice (čili), ili fine ljute mljevene paprike

sol i papar u zrnu

1 žlica začina za juhu

PRIPREMA:

Ribu očistite, operite i narežite na komade, malo posolite i prelijte vinom ( ne morate ako ne želiteali tada ni ne solite ribu ). U posudi na vruću ulju zažutite sitno nasjeckan luk miješajući pa čak dodajte malo vode pa ga pustite da se istopi i da voda ispari. Kada se opet počne pržiti dodajte nasjeckan češnjak, slatku papriku, začin, zdrobljen čili te papar u zrnu i sve zalijte temeljcem ili vodom. Pustite da vrije desetak minuta. Ako želite možete štapnim mikserom propasirati da poslije tekućina bude bez komadića luka, posve glatka, svilena. Dodajte na komade narezanu ribu, bijelo vino te sve lagano kuhajte tridesetak minuta bez miješanja, povremeno protresajući. Posebno skuhajte široke rezance i sa njima poslužite fiš.

Marmelada od marelica

Marelice volim kada im ostane boja i aroma, a ovako je to sigurno. Prekrasan je i s kolačima kao i namazan na kruhu.
Marmelada od marelica
Srednje zahtijevno.

SASTOJCI:

5 kg marelica

2 kg šećera, ovisno o ukusu

3 džem fix-a

PRIPREMA:

Marelice operite i ogulite,ako želite, pa prepolovite i izvadite košticu. Ja sam se navukla na sokovnik, onaj starinski, ali ima ih i sada za kupiti od inoxa. Stavim i marelice u njega, pola do 1 kg šećera i malo limuntosa, pustim da sok iscuri i u njega dodam par zrna konzervansa, stavim u čiste flaše i zatvorim. Ovako spravljen sok nije sirup, već se razrijedi sa samo malo vode, meni je malo prejak sam. Za sirup bi trebalo dodati u sok još oko 1 kg šećera, miješati dok se ne istopi, ali marelicama treba dodati limuntosa, jer nema kiselosti. Možete ga tako gotovog koristiti kao bazu za neki dugi ili kombinirani sirup. Na pr. aroniju. Da se vratimo marelicama. Sada su izgubile višak vode pa ih stavite u dublju veću posudu, džem fix i ostatak šećera promiješajte i kuhate na laganoj vatri oko 3 min., kako piše na vrećici džem fix-a. Probajte da li vam je dovoljno sladak. Znači, stvar je više u ukusu pojedinca. Kad je gotov, pasirajte ako želite i punite u čiste, suhe i vruće staklenke. Zatvorite i okrenite na 5-10 min. naopako, pustite da se ohlade i spremite na hladno i mračno mjesto.

Ako nemate sokovnik, ili vam je to bez veze, kuhajte marelice dok ne dobijete opet pola gustine marmelade i da marelice ne potamne!  Ostavite malo šećera sa strane, pomiješajte s džem fix-om i rastopite u malo hladne vode, pa dodajte marelicama. Možete praviti i kako piše na vrećici, ali tada obavezno ogulite marelice ili ih štapnim mikserom pasirajte pa ostavite malo komadića ili isijecite na kockice ili šajbe. Možete i pasirati po želji. Tada kuhate samo par minuta kao što piše na omotu.

Za onaj gusti, starinski, marelice se kuhaju sa šećerom omjer 1:1 i ukuhavaju dok ne postane gusta marmelada. Ta je dobra za kolače, buhtle i slično.

 

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10979