U aferi primanja mita od bivše Hypo banke iscurio je istinski biser u političkoj ogrlici koja davi sve građane napaćene domovine
Zanemarit ćemo ovom prilikom da nesretna Informativna redakcija HRT-a, koja i dalje stenje pod čizmom kadrova zaboravljenog Tomislava Karamarka, iz dirigiranih razloga mjesecima jaši na aferi primanja mita od bivše Hypo banke. Učinit ćemo to iz razloga jer je u ovoj aferi iscurio istinski biser u političkoj ogrlici koja davi sve građane napaćene domovine. Ako je točan iskaz koji je austrijskim istražiteljima dao bivši doministar MUP-a i zastupnik HSS-a te sadašnji član Državnog izbornog povjerenstva Josip Vresk, naša će stvarnost biti obogaćena istinski inovativnim etičkim imperativom, koji dolazi s prilično visokog i autoritativnog mjesta.
Kako navodno stoji u iskazu što ga Vresk naziva malo ‘iskrivljenim’, malo iznuđenim pod pritiskom žestokih štajerskih policajaca, on je navodno kontaktirao s više osoba u Hrvatskoj narodnoj banci i uljudno ih zamolio da 2007. odobre prodaju hrvatske podružnice Hypa njemačkoj banci Bayerische Landesbank, što se naposljetku i dogodilo. Štoviše, Vresk je savjetnicima u HNB-u navodno ukazivao na patetično-domoljubnu činjenicu da je humanitarno nastrojena Hypo banka prva došla u Hrvatsku dok je zemlja bila u ratu.
Kao sudski svjedok u Klagenfurtu, gdje se sudi čelnicima Hypa zbog korupcije, Vresk je ujedno naglasio da apsolutno nikakav honorar za ovako ljubaznu uslugu nije tražio. No svejedno se ugodno iznenadio kad mu je Alex Kropiunig iz Hypa u tri navrata, ničim izazvan, uvalio kofere s po 70.000 eura. Iako se nije decidirano raspitivao otkud skromna svotica, pretpostavio je da se radilo o naknadi za naporno lobiranje. Koju je ocijenio sasvim primjerenom.
Nemušti HTV očito skače po Vresku jer je stigla direktiva da se napadne HSS-ov predsjednik Krešo Beljak – iako Vresk više nije član ove stranke. No moralni poučak člana DIP-a mogao bi se svejedno ubuduće proučavati na Filozofskom i Bogoslovnom fakultetu te drugim mjerodavnim institucijama. Ako bi isti bio uvažen, općenarodnim budalama mogli bi biti proglašeni građani koji slučajno nalaze torbe i novčanike s gomilom para pa ih prijavljuju policiji. Jer što bi u slučaju pronalaska slučajnih 210.000 glasova na kontu neke od stranaka imao reći član Državnog izbornog povjerenstva Josip Vresk: nisam se decidirano raspitivao otkud, ali sam pretpostavio da je to naknada za dobro odrađen posao?
Posljednja, dramatična vijest glasi da je Vresk uzeo bolovanje iz nepoznatih razloga. DIP mu ne može ništa jer ga je imenovao Sabor koji trenutno ne postoji.