Quantcast
Channel:
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10979

Katedrala bez duha

$
0
0

Izbor iz tjedna u medijima: od jesenske sheme HTV-a, preko začudne tehnologije kineskih pisaćih mašina, do novog albuma Jenny Hval.

Piše: Vatroslav Miloš

moreAko već niste, svakako obratite pozornost na predloženu jesensku shemu HTV-a. Autentični je to hrvatski program koji vrijeđa inteligenciju pretplatnika i pretplatnica i, dakako, pretpostavljenom kvalitetom uglavnom odstupa od trendova u televizijskim programima širom svijeta. Nove su HTV-ove akvizicije medijski stare barem onoliko koliko je mlada hrvatska demokracija, među njima su Željka Ogresta, Romano Bolković i Željko Pervan, ugledni televizijski radnici čija je kritička svježina poput vremena u vječitoj stazi, a očekuje se i povratak vječite HRT-ove kulturtregerke Branke Kamenski i njezinog vječitog putujućeg desničarskog šoua Pola ure kulture te Branimira Bilića koji će pak svoje zle diskurzivne eksperimente provoditi nad gledateljima kroz emisiju Hrvatska za pet. Već spomenuti Pervan, čovjek čija eventualna duhovitost počinje i završava sa sinkronizacijom filma Ime ruže iz ranih 1990-ih, vodit će televizijsku abominaciju najavljenu kao “humoristični Dnevnik”, dok će Romano Bolković, poznat i po tome što na “njegovoj televiziji 27 godina nikad ništa nije izgovoreno protiv gradonačelnika“, kao vanjski suradnik raditi emisiju u kojoj će razgovarati s “utjecajnim pojedincima koji utječu na društvena i politička zbivanja”. I, da, Tihomir Dujmović preuzima vođenje Press kluba od Jasmine Popović. Bit će to uistinu okrutna jesen o kojoj će se Programsko vijeće HRT-a očitovati sredinom rujna.

A kad smo već kod Gradonačelnika, ili #Premijera kako voli da ga se ovih dana titulira, on je učinio sve u svojoj moći da građanima Savice ukaže da će se crkva graditi tamo gdje je oni ne žele. Suzana Dobrić Žaja i Igor Kramarić dio su inicijative Čuvamo naš park koja, s druge strane, čini sve kako bi očuvala javnu zelenu površinu koja je ujedno i jedna od ključnih kvartovskih društvenih točaka i čini to argumentima, izračunima, analizama i dokumentima i glasom građana koji žive u neposrednoj blizini svetog građevinskog zemljišta, dok Grad i njegova vlast nude “rješenja koja su protivna javnom interesu”. “Nažalost, već se puno puta do sada pokazalo da su odluke Grada na čelu s gradonačelnikom Milanom Bandićem vođene pojedinačnim ili privatnim interesima, a ne interesima građana”, kaže Suzana Dobrić Žaja u intervjuu za H-alter, “Osobito žalosno je da se kod odlučivanja potpuno zanemaruje i stav struke i stav građana. Iako je gradnja crkve u parku na prvi pogled lokalna priča jednog zagrebačkog kvarta, čini se da se upravo na ovom primjeru jasno vide i neki dublji, opći problemi s kojima se mora suočiti cijelo društvo. Bahatost i samovolja, kako Crkve tako i gradskih struktura, došli su do točke kada se više ne mogu tolerirati. Osobno želim vjerovati da živimo u pravnoj državi, državi demokratskih standarda i da će se ova situacija riješiti na način da su zadovoljne sve strane, te da će se za gradnju crkve pronaći pogodnija lokacija od uređenog parka. Park treba ostati cjelovit i zajedničko javno dobro svih stanovnika Savice i Zagreba”.

Pomični znakovi kineske pisaće mašine iz 1971. godine; FOTO: Myung J. Chun / Los Angeles Times

Jeste li ikada vidjeli kinesku ili japansku pisaću mašinu? Odnosno, da citiram pitanje koje se postavlja u članku posvećenom upravom tom, doslovno rečeno, gotovo fantastičnom čudu tehnike – kako uopće tipkati na jeziku koji nema alfabet? Kineska pisaća mašina tako uopće nema tipovnicu, već u svojoj standardiziranoj verziji ima ploču s otprilike 2500 znakova te jednom polugom kojom bi se znak odabrao i drugom kojom bi se se umočio u tintu i otisnuo na papiru. Istovremeno, njihova je upotreba u Kini bila strogo kontrolirana, tako su pisaću mašinu mogle posjedovati isključivo institucije i morale su biti zaveden u policijski registar, a operatoru bi se – kao i, primjerice, bravaru ili izrađivaču službenih pečata – izdavala posebna dozvola. Više čitajte u tekstu Julie Makinen u Los Angeles Timesu.

The Guardian je posvetio specijal “najpoznatijem britanskom špijunu” Johnu le Carréu, čiji memoari, naslovljeni The Pigeon Tunnel: Storis from my Life, izlaze 8. rujna. U specijalu možete čitati dijelove šest poglavlja iz knjige, o pisanju, “ocu prevarantu i inspirantu”, putovanju u Panamu, radu s Alecom Guinnessom te sastancima Rupertom Murdochom i Margaret Thatcher, proći kroz galeriji fotografija i skica te čuti dijelove iz le Carréovih romana u izvedbi Tobyja Jonesa, Rachel Weisz, Toma Hiddlestona, Damiana Lewisa, Simona Russela Bealea i Davida Harewooda.

Jenny Hval, o čijem je prošlom albumu sjajno pisala Ivna Franić, novi album najavljuje video-spotom za pjesmu Conceptual Romance. Blood Bitch, šesti album ove hvaljene norveške glazbenice, izlazi 30. rujna za Sacred Bones Records, a režiju spota potpisuje filmska umjetnica Zia Anger, koja je recentno radila spotove i za Mitski, Angel Olsen te Jullianu Barwick.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10979