Politička stranka Nova ljevica – stranka za demokratizaciju i održivi razvoj, utemeljena u nedjelju u Zagrebu, najavila je da će zastupati političke programe i projekte kojima je cilj svakom hrvatskom građaninu osigurati dostojanstven život, socijalnu sigurnost i demokratska prava.
Poruke su to s osnivačke skupštine stranke održane u Novinarskom domu, čiji Inicijativni odbor čine aktivistica za ženska prava Rada Borić, predsjednica Hrvatskog PEN-a Nadežda Čačinovič, Nikola Devčić s Instituta Ivo Pilar, povjesničar i politički aktivist Dragan Markovina, čelnik Građanskog odbora za ljudska prava (GOLJP) Zoran Pusić te mirovna aktivistkinja i voditeljica udruge Documenta – centar za suočavanje s prošlošću Vesna Teršelič.
U prepunoj velikoj dvorani Novinarskog doma okupljenima se uvodno obratila Rada Borić, koja je temeljne postulate nove stranke sažela riječima: “Dovoljno je zabrinutosti koju svakodnevnu živimo, ne želimo se više bojati”.
“Bit ćemo ustrajni i odlučni u tome da pokažemo da je u Hrvatskoj moguć drugačiji politički i govor i drugačije političko djelovanje, da pokažemo da u Hrvatskoj možemo i moramo svi živjeti dostojanstvenim životom, i radnici i nezaposleni i oni koji žive od svojih mirovina… svi zaslužujemo živjeti bez straha i da se poštuju ljudska prava svih, svih nas različitih, za bolju Hrvatsku”, kazala je Borić, dobivši veliki aplauz nazočnih, među kojima su bili brojni pripadnici hrvatske intelektualne elite, aktivisti i političari, pripadnici organizacija civilnog društva i nevladinih udruga, znanstvenici, književnici, glumci, likovni umjetnici i drugi.
Član Inicijativnog odbora Zoran Pusić napomenuo je kako Nova ljevica ima duboke korijene u radu “onog dijela civilnog društva koji se dosljedno zalagao za izgradnju pristojnog, tolerantnog društva, neopterećenog mitovima, predrasudama, zatucanoću i natražnjaštvom, netrpeljivošću, strahom i mržnjom koji iz svega toga obično proizlaze”.
Detalj s osnivačke skupštine
Markovina se osvrnuo na pitanje što će stranka konkretno i sadržajno ponuditi Hrvatskoj “u smislu boljeg života ljudi”. “To je, sasvim sam siguran, praktično najbitnije pitanje na kojem će politički sustav zemlje ili pasti ili ostati na nogama, i oko toga nitko od nas ne dvoji”, ocijenio je.
Militantni nacionalizam koji prijeti rehabilitacijom ustaštva, rast klerikalizma, sve snažnije socijalno raslojavanje, realne su prijetnje za hrvatsko društvo i demokratske procese koje zahtijevaju suradnju svih društvenih subjekata spremnih da se toj opasnosti suprotstave, upozorio je Markovina.
Institucionalna ljevica propustila je zauzeti jasan stav o tim pitanjima i provoditi adekvatnu i konzistentnu politiku, rekao je.
“Imajući sve to u vidu, Nova ljevica ne samo da nudi, nego i traži pomoć svih koji na sličnoj liniji razmišljaju, nudi jednu modernu državu u kojoj nacionalizam konačno neće biti tema o kojoj mi raspravljamo, nudimo jednu zemlju u kojoj ćemo jasno smjestiti ustaški pokret i ustašku državu na mjesto koje mu pripada, jednu zemlju u kojoj ćemo, nadamo se, uspjeti zaustaviti socijalno raslojavanje i ekonomsko potonuće društva u cjelini, nudimo jedno društvo u kojemu će na prvome mjestu biti interesi građana – očuvanje javnih prostora i resursa”, istaknuo je Markovina.
U tom smislu Nova ljevica bit će otvorena za ravnopravnu suradnju sa svim pokretima, inicijativama, nevladinim organizacijama i političkim strankama s kojima dijeli temeljne svjetonazorske i političke stavove, napomenuo je. “Naši prirodni saveznici i prijatelji koje pozivamo na suradnju su svi oni koji su se svih ovih godina izložili i na pitanju zaštite ljudskih prava, ugroženosti manjina, i na pitanjima ugroženosti javnih prostora te zaštite radničkih prava,” poručio je Markovina, koji se nada da će ta stranka “konačno promijeniti političku situaciju u zemlji”.
Riječi podrške novoj stranci dali su i bivši predsjednik Ivo Josipović, saborski zastupnik Hrvatske narodne stranke liberalnih demokrata Goran Beus Richemberg, te saborski zastupnik i čelnik Srpskog narodnog vijeća (SNV) Milorad Pupovac, koji su čestitali Novoj ljevici na inicijativi, te izrazili nadu u partnerstvo i zajednički rad, poželjevši toj stranci da svojim radom ostavi vidljivog traga na hrvatskom društvu.
U ime “istinske intelektualne ljevice”, Novoj ljevici je osnivanje čestitao teoretičar književnosti i kazališni kritičar Vjeran Zuppa, koji je izrazio posebno zadovoljstvo zbog tolikog broja okupljenih istomišljenika. Novoj je stranci poželio da svoj rad započne sa sljedećom mišlju jednog francuskog intelektualca: “Ljevici trebaju identiteti, a ne restauracija ma kojeg dosadašnjeg njezinog identiteta”.
Borić je istaknula kako stranka svoje djelovanje želi proširiti i izvan granica Hrvatske – Novu ljevicu zanima i Europa i trudit će se razviti suradnju sa srodnim europskim strankama. Stranka je već dobila i podršku švedskih feministica, ali i radnika i radništva; pisma podrške sindikata INA-e iz Siska i Feminističke inicijative Švedske, pročitala je povjesničarka umjetnosti Nada Beroš.
Stranka ima i svoju web stranicu www.novaljevica.hr.