Nakon pojave ovog “trenda”, mnogi su počeli postavljati fotografije ovih šiljaka na društvene mreže, izražavajući veliko ogorčenje. Jedan stanovnik je ispričao u razgovoru za The Telegraph: “Jedan beskućnik je spavao ovdje prije 6 tjedana. Onda prije dva tjedna odjednom su se pojavili šiljci ispred, očito tako da beskućnici ne bi tu spavali”.Crisis – britanska nacionalna humanitarna organizacija za pomoć beskućnicima odmah je objavila izjavu u kojoj se strogo osuđuje ovakva praksa.
“Skandalozno je da bilo tko mora spavati na ulici u 21. stoljeću u Britaniji. No, spavanje na ulicama je u zadnje tri godine naglo poraslo u Britaniji, a u Londonu za ogromnih 75%. Iza ovih brojki se nalaze stvarni ljudi koji nemaju doma, kao i rezovi agencijama za beskućnike koje im nastoje pomoći.
Oni zaslužuju više nego da ih se tjera od vrata do vrata. Nikada nećemo zaustaviti pitanje beskućnika na ulici sa šiljcima u pločniku. Moramo se baviti uzrocima”, naglasila je direktorica organizacija Crisis, Katharine Sacks-Jones.
I dok se mnogi na društvenim mrežama zgražaju nad činjenicom da se ljude tretira na ovakav način, uvijek ima i onih kojima je ovo sasvim normalno. Neki ističu kako ta praksa i nije specifična samo za London, već i za mnoge gradove i zemlje u Europi.
Drugima je to razumljivo, nužno i u tome ne vide nikakav problem. Isti dakako nisu posve svjesni da beskućništvo nije nešto što se događa samo drugima – štoviše u današnjem sistemu, kada zaštitna “socijalna mreža” biva sva slabija, postati beskućnikom je sudbina koja može vrlo lako zadesiti i one koji su se do jučer smatrali privilegiranima.