Quantcast
Channel:
Viewing all 10979 articles
Browse latest View live

Snježana Kordić: Radikalni nacionalisti su na vodećim pozicijama

$
0
0

kordicTranskript razgovora Saše Ćirića, autora i voditelja emisije “Oko Balkana” radija Beograd 2 sa lingvisticom i članicom stručnog odbora projekta “Jezici i nacionalizmi” Snježanom Kordić.

Zajedno sa Vašim koleginicama i kolegom, Hankom Vajzović, Boženom Jelušić i Rankom Bugarskim, Vi ste kao stručnjaci deo radne grupe projekta „Jezici i nacionalizmi“ koji se ove godine održava u vidu serije tribina otvorenih za javnost. Budući da je naziv projekta citat u množini naslova Vaše studije, o kojoj smo za „Oko Balkana“ razgovarali pre tri godine, da li to doživljavate kao regionalnu afirmaciju osnovne teze Vaše knjige o tome da i dalje postoji jedan zajednički, policentrični jezik koji ima četiri imena, odnosno kako ste Vi doživeli motive organizatora i učesnika za pokretanje ovakvog projekta u 2016. godini?

Organizatori iz sve četiri države su zajednički dvije godine pripremali taj projekt koji se sada realizira. Ja ništa o tome nisam znala dok mi se ove godine nisu obratili s prijedlogom da budem član radne grupe. Naravno da mi je bilo drago jer smatram da ono kako su zamislili taj projekat je idealan način da se raspravi jedna proturječna situacija u kojoj pripadnici različitih naroda se međusobno tečno sporazumijevaju, a akademski i politički krugovi tvrde da svaki narod govori drugim jezikom.

Do sada su održane tribine u Splitu, Podgorici i nedavno u Beogradu, ostaje da se održe one u Sarajevu u novembru mesecu. Po navodima organizatora i medija stoji da su te tribine bile dobro posećene i da su se odvijale u jednoj dinamičnoj atmosferi. Možete li ukratko da uporedite interesovanje posebnih sredina, da li je tu bilo i nekih međusobnih razlika, odnosno kako ste Vi doživeli komunikaciju kako sa kolegama i drugim učesnicima, tako i sa publikom?

Zajedničko svim tim tribinama je izuzetno velik interes publike. Svaki put je bilo onih koji su morali stajati ili sjediti na podu, pa čak i iza naših leđa, a neki su slušali iz hodnika jer je sve bilo popunjeno. Ono što me iznenadilo je koliko su pitanja iz publike bila dobra, koliko su upućeni u problematiku. Svakog dana smo nakon izlaganja učesnika još sat i pol nastavili razgovarati s publikom i odgovarati na njihova brojna pitanja. Prije ovog projekta gostovala sam u raznim gradovima u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, a sada sam zahvaljujući baš beogradskoj konferenciji putovala prvi put u ovom stoljeću u Srbiju. Pa sad konačno imam neku zaokruženu sliku. Mogu reći da iste probleme imaju u svim sredinama, i to prvenstveno s onim lingvistima koji ih uvjeravaju da ne znaju ispravno svoj jezik, i koji im suprotno zdravom razumu tvrde da svaki narod mora govoriti drugim jezikom, što ima ozbiljne posljedice u svakodnevnoj praksi, npr. razdvajaju djecu u školama po nacionalnoj pripadnosti u različite razrede u ime navodno različitih jezika u Bosni i Hercegovini, u Hrvatskoj u Vukovaru i na drugim mjestima, a i u Srbiji na Sandžaku.

14570777_1311029232261178_783252604884367435_o

Konferencija “Jezici i nacionalizmi” u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu

Na beogradskoj tribinama, kao i u reakcijama medija (izveštaji, intervjui sa Vama), čini se da je svima najzanimljivije i osnovno pitanje bilo ono identitetsko o navodnoj prirodnoj i suštinskoj vezi nacije i jezika, tako da se i debata prve večeri odvijala pod naslovom: „Ko kome krade jezik“. Za zatočnike ove identitetske teze najveći problem čini se predstavljaju drugi srodni jezici – jer ako naš jezik nije samo naš, onda ispada da ni naša nacija nije samo i sasvim naša. Koliko je danas po Vašem mišljenju jako to osećanje ugroženosti vlastitog jezika na postjugoslovenskom prostoru, bilo zbog uticaja susednih jezika, bilo tuđica? U Srbiji se recimo godinama ističe ugroženost ćirilice kao tzv. identitetskog pisma.

Osjećaj ugroženosti jezika ili pisma potenciraju tvrdnje o ugroženosti koje dolaze iz medija. Kad mediji ne bi stalno servirali tu priču o opasnosti, znatno bi oslabio osjećaj straha. A poznato je da je proizvođenje straha jedan od načina vladanja ljudima jer ljudi u stanju straha su spremniji pasivno slijediti autoritete, pokazuju veći stupanj poslušnosti bez kritičkog propitivanja pa je lakše njima manipulirati od strane političara, vjerskih vođa i drugih.

Učesnica beogradske tribine iz Crne Gore, Ksenija Rakočević, istakla je vezu između nacionalizma i državnog finansiranja, pomenuvši primer da Fakultet na Cetinju od države godišnje dobija 700.000 evra za grupu za crnogorski jezik koja broji 70 studenata. To me inspiriše za pitanje o obrazovnim i kulturnim politikama. U Hrvatskoj je ove godine ministar kulture ukinuo program sufinansiranja neprofitnih medija i dobar deo finansiranja nezavisne kulturne scene. To znači da je nacionalizam i u oblasti jezičke politike ideologija države, tj. vladajuće nomenklature. Da li je moguć i poželjan drugačiji pristup i kako bi on izgledao u uslovima krize evropskog projekta gde se nacionalizam nudi kao sigurno pribežište od haosa i bazična vrednost?

Nacionalizam dominira u ove četiri države, kao što ste rekli, i u oblasti jezičke politike kao ideologija vladajuće nomenklature. U takvoj situaciji mogu se primjenjivati rješenja koja su već primjenjivana u svijetu u drugim sredinama u sličnim situacijama. Na primjer, kod nas je nacionalizam uzrok da su sve četiri države uvele različite nazive jezika, pa tako imamo nazive hrvatski jezik, srpski jezik, bosanski jezik, crnogorski jezik. Četiri različita naziva znače da su to četiri različita jezika, što nije istina. I sad, tu se može primijeniti rješenje koje je u svijetu primjenjivano u drugim sredinama, a to je da sve četiri države uvedu da se predmet materinskog jezika u školama zove neutralno “Jezik i književnost”. To rješenje s neutralnim nazivom je primjenjivano npr. u Austriji u doba netrpeljivosti prema Nijemcima nakon 2. svjetskog rata. Sedam godina se u austrijskim školama koristio naziv “Nastavni jezik”, dok se netrpeljivost nije smirila i postalo moguće izgovoriti ime drugog naroda u nazivu svog jezika.

Koliko izučavanje i razvoj dijalekata, narodnih govora i urbanog slenga može predstavljati tzv. unutrašnju branu nacionalističkom konceptu jezika?

Što se tiče izučavanja dijalekata, mogu reći da u Zagrebu jedan te isti institut zagovara nacionalistički koncept jezika, a istovremeno i opisuje dijalekte. To ne mora biti u suprotnosti jedno s drugim jer nacionalistički lingvisti na dijalekte i narodne govore gledaju kao na dokaz nacionalne različitosti i nacionalne zasebnosti. Iako nijedan dijalekt ili narodni govor ne obuhvaća čitavu naciju pa prema tome ne može biti dokaz za nacionalno jedinstvo. A što se tiče urbanog slenga, od njega bježe nacionalistički lingvisti, bježe čak i od najobičnijeg razgovornog jezika zato što njega ne mogu kontrolirati.

Čitajući autore iz drugih sredina, posebno iz Hrvatske, odakle mi dolazi najviše knjiga, ne primećujem tendenciju ka arhaizaciji jezika ili jezičkom purizmu, ali svakako da nemam potpuni uvid u tekuću produkciju knjiga, časopisa i portala. Sličan utisak imam prateći deo susednih medija. Po Vašem uvidu, koliko je i dalje jak puristički i etno-partikularistički pokret kod filologa, lingvista u regionu, odnosno na javnoj sceni (mediji, književnost)?

Među piscima ima sjajnih autora svih generacija, uključujući i najmlađu, koji slobodno koriste jezik i s punim pravom ignoriraju zahtjeve za arhaizacijom ili purizmom koji dolaze od lingvista. Među lingvistima je sasvim drukčija situacija. Tamo je nacionalizam duboko uhvatio korijen pa se u najboljem slučaju može govoriti o radikalnim nacionalistima i nešto manje radikalnim. I pritom ovi radikalniji, npr. u Hrvatskoj bivaju postavljeni na vodeće pozicije. Evo baš dok se odvijala tribina u Beogradu, odlukom zagrebačkog rektora postavljen je za voditelja jednog čitavog zagrebačkog fakulteta koji se zove Hrvatski studiji predstavnik radikalne struje kroatista, poznat po tome što je potpisnik otvorenog pisma predsjednici Hrvatske u kojem se traži da ustaški pozdrav “Za dom spremni” bude službeni pozdrav u hrvatskoj vojsci. Rektor se odlučio za takvu osobu iako je protukandidat dobio više glasova na Znanstveno-nastavnom vijeću tog fakulteta. Nedavno je i iznad jedne druge zagrebačke ustanove, riječ je o kroatističkom institutu, postavljena od strane ministra obrazovanja za šeficu Upravnog vijeća predstavnica radikalne struje kroatista, poznata po tome što svake godine izabire tko će dobiti novčanu nagradu za izmišljanje novih riječi. Hrvatski puristi kroz školske udžbenike usađuju svoj svjetonazor u nove generacije i imaju potpuno odriješene ruke za to od strane politike, a mediji svojom šutnjom se prave da se ništa štetno ne događa.

s kordic

Razgovor Snježane Kordić s publikom

Gospođo Kordić, pitao bih Vas, dakle rekli smo da ostaje još jedna tribina da se održi u Sarajevu u okviru ovog projekta Jezici i nacionalizmi. Očekujete li i ima li do sada reakcija Vaših kolega na ove tribine, na međusobnu komunikaciju, na komunikaciju s publikom, odnosno iz perspektive Vas kao učesnika i organizatora kakvi se efekti očekuju kako na stručnu tako i na širu javnost? Da li možda i neki drugačiji pogledi na jezik, govor, zajednički jezik i slično?

Svim ovim javnim događanjima pogled da je to jedan zajednički policentrični standardni jezik sve više prodire u javnost. To znači da sve više prodire i do lingvista koji rade na fakultetima. Na primjer, bio je pomak i na splitskoj tribini, gdje je čak jedan lingvist koji radi kao profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu prvi puta javno izjavio da je to jedan policentrični standardni jezik, što je po mom mišljenju sjajna stvar. Jedino što je nezgodno što on, nažalost, nije kroatist. Znači, on ne radi kao netko tko proizvodi buduće nastavnike za osnovne i srednje škole koji će jednoga dana doći tamo i onda prenositi tu tezu. On je profesor opće lingvistike na fakultetu. Ali i to je nešto, i to je prvi korak. Tako da sve ove tribine imaju itekakav smisao i ja vjerujem da će rezultati se vidjeti određeni svakako.

I za sam kraj, čini se da ove i prethodnih godina, a i u evropskom kontekstu ono što su opšte prilike ne idu u prilog nečemu što bi bio pluralistički pogled ili približavanje nekih stanovišta, nego naprotiv ka nekom etno-partikularizmu. Da li smatrate da s ove strane struka, kultura i posebno mediji u našem regionu mogu utjecati da te opšte tendencije budu nekako pacifikovane ili sa druge strane, jeste da je to predviđanje, vidite li i u okviru komunikacije sa Vašim evropskim kolegama da ono što se vidi na površini, što je možda izazvano izbegličkom krizom ili drugim događanjima jeste jedna prolazna pojava ili naprotiv nešto sa čime ćemo morati da se nosimo i ove, a i sledećih godina?

Mislim da je rezultat svega ovoga što se događa taj da ljudi više ne očekuju nekakav čarobni štapić koji će doći iz velike Evrope ili s bogatog Zapada. Mislim da ljudi sve više vide da trebaju se osloniti sami na sebe, udružiti se i raditi protiv negativnih strujanja u društvu. I to je u principu sjajna stvar, kako je pokazalo na primjer i ono što se događalo u Hrvatskoj zadnjih šest mjeseci kad su se ljudi iz kulture udružili međusobno i protestirali na razne kreativne načine protiv negativnih događanja. Tako da očekujem da i ovo što se događa na razini kulture i što se događa na razini ostalih stvari u društvu može dati i nešto pozitivno ukoliko postaju sve aktivniji i sve više se udružuju oni koji imaju suprotno mišljenje.

14567335_1311029175594517_2744997991447947557_o

tacno

 


Monsanto odbija sudjelovanje u “moralnom suđenju” u Haagu

$
0
0

monsantoMeđunarodni će suci razmotriti optužbe poljoprivrednih grupa koje tvrde da je tvrtka Monsanto prekršila ljudska prava, počinila zločin protiv humanosti, ekocid i ogromnu štetu okolišu.

Monsanto, vodeći svjetski proizvođač genetski modificiranog sjemena, je odbio sudjelovati u suđenju i braniti svoje poslovanje, prenosi The Guardian. Trodnevni će se tribunal održati ovaj vikend u obliku međunarodnog suda pravde, ali neće imati pravnu snagu.

Organizatori su saslušanje opisali kao “moralno suđenje” ili “test međunarodnog prava”. Sudjelovat će 30 svjedoka i žrtava Monsanta, među kojima su nekadašnji UN-ov izvjestitelj Olivier De Schutter, argentinski liječnici, meksički toksikolozi i pčelari te znanstvenici iz 15 zemalja. Na kraju će pet sudaca dati svoje detaljno i opširno pravno mišljenje.

Glasnogovornica projekta je izjavila kako je cilj procijeniti optužbe i kakvu je štetu ljudskom zdravlju i okolišu nanijela tvrtka tijekom godina svoga poslovanja. “Monsanto promovira agroindustrijski model koji pridonosi barem trećini ukupnih emisija stakleničkih plinova, odgovoran je za potrošnju izvora zemlje i vode, izumiranje vrsta i smanjenje biološke različitosti. Ovaj model prijeti suverenosti ljudske hrane patentiranjem sjemena i privatiziranjem života”, rekla je.

Monsanto je proizvodio stotine tisuća tona Agenta Orange, kemijskog oružja koje se koristilo u Vijetnamskom ratu te razvio otrovne spojeve koje se koriste u poljoprivredi.

Mišljenje sudaca će se moći koristiti u budućim parnicama protiv Monsanta ili drugih kemijskih proizvođača. Direktori Monsanta tvrde da su suđenje namjestili proizvođači organske hrane te su ga nazvali namještenim.

sott

Ustav Republike Hrvatske – Kako je Nebojša Glogovac postao Zlatko Hasanbegović

$
0
0

glogovacPiše: Zlatko Gall (Slobodna)

Zacijelo nisam jedini koji tu filmsku „ljubavnu priču o mržnji“ doživio i kao čudesno uvjerljiv foto-robot Hrvatske. I one od jučer i danas i sutra. Možda smo svi mi do srži ozračeni pogubnom radijacijom dnevne politike no sigurno nisam jedini koji je u liku profesora Kralja, rigidnog turbo desničara s neskrivenim simpatijama prema endehaziji, prepoznao fikcijsku facu koja zavodljivo „baca“ na Zlatka Hasanbegovića. Iako to ni na kraj pameti nije bilo autorima filma odnosno scenarističkom dvojcu Grlić-Ante Tomić koji su i prvu i sve ostale verzije scenarija završili mnogo prije nego li se ex-ministar kulture pojavio na političkoj sceni. Ispalo je čistom igrom slučaja da i fizičkim izgledom i načinom govora, sjajan Nebojša Glogovac baš nekako “daje“ na Hasanbegovića. Mada to, naravno, nije važno niti presudno za ulazak u polje asocijacija iz kojeg put vodi od profesora Kralja do doktora Hasanbegovića. Za znak jednakosti daleko je važnije to što je, baš poput filmskog desničara, homoseksualca profinjenog ukusa finih građanskih manira te tankoćutnog ljubitelja klasične glazbe, i političar Hasanbegović svojevrsni travestit. Koji umjesto ženskih haljina, visokih potpetica i pomno odabranog acessoirea, za svoj „drugi život“ bira ruho građanskog/salonskog intelektualca dok mu u ormaru, dakako na simboličnoj razini, u najlonskoj vreći sa stručcima lavande, visi uredno popeglana crna uniforma.

Rajko Grlić nije Oliver Frljić. U njegovom filmskom seciranju hrvatskog svagdana nema ničeg parolaškog ni prvoloptačkog, nema provokativne agresije ni žestoke ideološke paljbe iz vlastitog svjetonazornog rova. Dapače. S Antom Tomićem kao već pouzdanim scenarističkim partnerom, Grlić i ovog puta svoju „istinu“ koju možete shvatiti i kao „politički“ kroki pakira zajedno s blagotvornim humorom. S onom finom i suptilnom duhovitošću kao lubrikantom zbog kojeg i tvrdi ili najtvrđi politički sadržaji lakše klize. Penetrirajući do same biti.

„Ustav Republike Hrvatske“ stoga je i pitka i vraški precizna slika Hrvatske danas. Jesu li Grlić i Tomić scenaristički Vidoviti Milan da su već prije par godina domislili filmsku radnju politički tako aktualnu? I Hasana i Srbe-branitelje, i ustašofilne klerike i golobrade nasilnike… Nisu. Jer, sve ono što filmski zaplet čini mogućim, aktualnim i zanimljivim nije od jučer. Možda se priča o poziciji hrvatskih građana srpske nacionalnosti u vrijeme Pupovčevih zahtjeva za „nacionalnim ključem“ koji bi Srbe doveo u javne službe i ministarstva, čini tako prokleto aktualnom no ona traje desetljećima. A nije ju na vlastitoj koži samo osjetio filmski policajac Srbin-branitelj kojeg tek nakon intervencije ministra „odozgo“ (čovjeka neupitnog domoljubnog i desničarskog akreditiva) prihvaća radna sredina već i mnogi drugi koji su u hrvatskoj domovini životarili s naljepnicom „persona non grata/non Croata“.

Nije od jučer ni raskorak između općih mjesta o kojima govori Ustav i životne prakse. A danas je, možda no ikad, tako aktualan. Baš kao i sam spomen Ustava čije se odredbe znakovito citiraju u filmu. I zbog recentnijih kemijanja oko sastava Ustavnog suda ali i referendumskih nastojanja da se mnoga svjetonazorna/civilizacijska pitanja u njemu promijene. Naravno – nagore.
Konačno, „Ustav Republike Hrvatske“ možda ne razotkriva (jer sve je tu odavno jasno) ali sjajno ukazuje na jedno od bitnih obilježja hrvatskog (političkog) svagdana: njegovu dimenziju apsurda i nadrealnosti. S kojima smo izgleda naučili živjeti. Sa liberalima koji su u biti narodnjaci, narodnjacima koji su – baš kao i socijaldemokrati – liberali, s ljevičarima kojima je mila desničarska retorika i njihove ikone, desničarskim domoljubima koji bi paktirali sa strankama koje posežu za hrvatskim teritorijem ili crkvenjacima kojima je oltar postao medij za političko djelovanje… Dio tog apsurda ogleda se i u filmu. Njegovi protagonisti su Srbin branitelj i gay ultra-desničar; svećenik kojemu je bivši ustaša (i to Luburićev „crnac“) ultimativni domoljub i borac za „našu stvar“ ali i nasilnik-skinhead koji i turbo-Hrvatinu, samo zato jer je gay, „časti“ pogrdama te naziva „komunjarom“ i „Srbinom“. U toj i takvoj Hrvatskoj, kao da vele Tomić i Grlić, baš sve je moguće. Pa čak i onaj ultimativni apsurd da okorjeli desničar i „srbomrz“ postane prijatelj sa Srbinom. Jer, riječ je – kako to poučno veli i sam podnaslov filma – o „ljubavnoj priči o mržnji“.

Je li tako domišljen podnaslov filma još jedan apsurd? Oksimoron? Naravno ali i nova potvrda kako je sve ovdje jako relativno. Uključujući i ljubav i mržnju.

„Ustav Republike Hrvatske“ nije film koji će nabrijati ionako napaljene strasti. Dapače. Za razliku od dnevne politike i političara, za razliku od Crkve i katoličkih aktivista, on je gotovo utopijski koncilijantan pa i optimističan. U zemlji apsurda možda je ipak moguće da se okorjeli desničar odnosno nabrijana „Hrvatina“ sprijatelji sa Srbinom no da bi se to dogodilo valja zaboraviti na „ljutu travu“ kojom će se ići na svaku na „ljutu ranu“ te predrasude svih boja i oblika. U poruci „all you need is love“ koja možda i ne htijući curi iz filma na sve strane, zacijelo ima i doza hipijevskog utopizma no u njoj je više ljudskosti, pa i nekih temeljnih katoličkih vrijednosti, nego li u porukama s oltara i proglasima svih katolibana. I to je jedino mjesto na kojem „Ustav Republike Hrvatske“ klizi iz polja hrvatske stvarnosti u polje utopije. Iliti umjetničke imaginacije i slobode koja sa životom u Hrvatskoj, nažalost, nema baš nikakve veze.

Bob Dylan: Prvi ‘roker’ u 120 godina Nobelove nagrade

$
0
0

dylanAmerički kantautor Bob Dylan dobio je Nobelovu nagradu za književnost koja će mu biti dodijeljena na svečanoj ceremoniji u prosincu ove godine, javlja britanski BBC citirajući odluku Švedske akademije: „za stvaranje novog poetskog izraza u okvirima u okvirima velike američke glazbene tradicije“.

Kantautor, umjetnik i povremeno glumac, prvi je ‘roker’ koji prima ovu nagradu. Dugo se nagađalo kako bi ju mogao primiti, no malobrojni su poznavatelji običaja Akademije očekivali da će pristati na to da kategoriju književnosti proširi i na folk rock.

„Sara Danius, stalna tajnica Švedske akademije, rekla je kako je Dylan izabran jer je ‘sjajan pjesnik engleske govorne tradicije. Ima već 54 godine kako se neprekidno iznova  stvara, neprekidno stvarajući nove identitete’ rekla je reporterima u Stockholmu“, prenosi britanski BBC navodeći i kako je Bob Dylan prvi Amerikanac nagrađen Nobelom za književnost od 1993. kad je to priznanje pripalo američkom književniku Toniju Morrisonu.

Iz biografije Boba Dylana BBC News izdvaja kako je najveći dio njegovih najboljih pjesama nastao u razdoblju 60-ih godina kada je postao vrsta neformalnog historičara jednog za Ameriku problematičnog razdoblja.

 

Radikalna je bila njegova odluka da tradicionalni američki folk izraz zamijeni električnom gitarom, a od mnogobrojnih Dylanovih albuma BBC spominje „Highway 61 Revisted“ iz 1965., „Blonde on Blonde“ iz 1966. te „Blood on the Tracks“ iz 1975. godine.

 

„Od kraja 80-ih Dylan je bez prestanka na turneji koju je prozvao ‘Never-Ending Tour‘. Nagrada će mu biti uručena, kao i ostalim ovogodišnjim dobitnicima Nobela, 10. prosinca na 120. obljetnicu smrti osnivača fonda Alfreda Nobela.

lupiga

 

 

Obilježeno šutnjom: Sprema nam se ukidanje slobodne razmjene informacija na internetu

$
0
0

internetPrilično nezapaženo u medijskom je prostoru – i to ne samo u Hrvatskoj – prošao prijedlog Direktive o autorskom pravu na jedinstvenom digitalnom tržištu, kojeg je prošli mjesec predstavila Europska komisija. Izostanak javne rasprave dodatno zabrinjava kad se u obzir uzme činjenica da bi usvajanje ovog zakonskog prijedloga od strane Europskog parlamenta značilo gotovo potpuno ukidanje slobodne razmjene informacija putem interneta na čitavom teritoriju Europske unije.

Dva su razloga zbog kojih malo tko govori i piše o namjeri Europske komisije da Europljanima znatno ograniči područje internetskih sloboda. Prvo, tekst zakonskog prijedloga Komisije gotovo je nečitljiv. Riječima švedskog aktivista Ricka Falkvingea, utemeljitelja izvorne Piratske stranke, “prijedlog je pun đubretarskih i dvoličnih jezičnih konstrukcija”. Svoje prave namjere Komisija tako prikriva formulacijama poput “bolji izbor internetskog i prekograničnog sadržaja te pristup njima” ili “pravednije i održivije tržište za stvaratelje, kreativne industrije i tisak”.

Rick Falkvinge “Prijedlog je pun đubretarskih i dvoličnih jezičnih konstrukcija” – Rick Falkvinge (FOTO: Anna Troberg/Wikimedia)

Drugi razlog izostanka javne rasprave o ovoj Direktivi krije se u činjenici da od predloženog pooštravanja zakonodavnog okvira koji pokriva sferu autorskih prava potencijalno mogu profitirati samo najveći europski medijski konzorciji. Velike medijske kuće, koje teško podnose pad prihoda izazvan upravo razvojem interneta, dobile bi zahvaljujući prijedlogu Europske komisije novi izvor zarade: porez na linkove čiji bi glavni obveznici bile tražilice poput Googlea.

Mediji bi mogli sudski goniti i svoje čitatelje

Naime, sav medijski sadržaj proizveden na području Europske unije prema predloženoj bi Direktivi bio u potpunosti pokriven zakonima o zaštiti autorskih prava, te bi se bilo kakvo nedozvoljeno prenošenje, citiranje ili – u slučaju Googlea – linkanje na predmetni sadržaj naplaćivalo. No, zakonskim ograničenjima ne bi bile zahvaćene samo korporacije koje pružaju online usluge, već i sami korisnici interneta. Društvene mreže bile bi tako prisiljene potpuno cenzurirati sadržaj zaštićen autorskim pravima, što znači da bi njihovim korisnicima bilo onemogućeno neovlašteno dijeljenje ili citiranje ovog (ili bilo kojeg drugog) novinskog teksta na platformama poput Facebooka i Twittera.

Još gore bi prošli korisnici koji bi bilo kakav medijski sadržaj zaštićen autorskim pravima – a takav bi u slučaju usvajanja Direktive bio sav medijski sadržaj proizveden na teritoriju EU – citirali na svojim privatnim blogovima. Njih bi medijske kuće kao nositelji autorskih prava mogle sudski goniti i tražiti naknadu štete. Istim mehanizmom naknadu štete medijske bi kuće mogle utjeravati od drugih medija koji požele na svojim stranicama prenijeti njihove informacije.

Društvene mreže
Korisnicima bi bilo onemogućeno neovlašteno dijeljenje ili citiranje novinskog teksta na platformama poput Facebooka i Twittera (FOTO: Pixabay)

Sa sličnim bi problemima bili suočeni i korisnici koji bi na audiovizualne platforme poput YouTubea pokušali uploadati sadržaj koji sadrži makar i fragment tuđeg autorskog rada. Tekst Direktive doduše predviđa iznimku za manje internetske stranice; da budemo sasvim precizni, naznačeno je da bi se nova pravila primjenjivala samo na internetske stranice koje sadrže “veću količinu sadržaja”. No, radi se o potpuno arbitrarnoj kategoriji, s obzirom da nigdje nije jasno propisano gdje je granica između “veće” i “manje količine sadržaja”.

20 godina do zastare 

Julia Reda, zastupnica njemačke Piratske stranke u Europskom parlamentu, prijedlog Direktive nazvala je “retrogradnim planom reforme autorskih prava koji označava katastrofu za internet”. Günthera H. Oettingera, povjerenika za digitalno gospodarstvo i društvo, Reda optužuje da je dopustio predstavnicima korporativnih interesa da stave svoje šape na prijedlog reforme i u izradi teksta Direktive potpuno ignorirao stvarne potrebe stvaratelja i korisnika digitalnog sadržaja.

“Plan uvođenja posebnih autorskih prava za internetske medije ograničio bi slobodu izražavanja na internetu i naštetio i malim izdavačima i inovativnim start-upovima. Na koncu nitko neće imati koristi: internetske platforme i korisnici prestat će stavljati linkove na vijesti iz EU koje sadrže kratak pregled sadržaja – koji potiče promet, ali bi sada zahtijevao posebne dozvole. Postavljanje kontrolnih točaka na put kojim korisnici danas stižu do vijesti iz EU neće nadoknaditi opadajuće prihode tiskanim medijima, već bi moglo osuditi na propast i njihova digitalna izdanja. Problemi novinske industrije ne mogu se riješiti zakonom o zaštiti autorskih prava”, kaže Reda. Potpuno karikaturalna je činjenica, upozorava Reda, da bi predložena ograničenja na dijeljenje sadržaja zaštićenog autorskim pravima trajala čak 20 godina.

“To znači da bi danas bilo ilegalno na Facebooku bez dozvole podijeliti neki članak iz 1996. godine”, objašnjava zastupnica Piratske partije i upozorava da su slične ideje već bile na dnevnom redu Europskog parlamenta, ali nisu uspjele postati dijelom europske pravne stečevine.

Europski parlament
Na ovom se mjestu mora reći – NE (FOTO: EuropeanParliament/Flickr)

“Moramo im ponovo reći ne. Već sada se zastupnici u Europskom parlamentu iz raznih političkih grupacija okupljaju kako bi se usprotivili ovom prijedlogu”, tvrdi Reda.

Građani EU ustaju protiv cenzure

Otpor strukturama EU i lobistima čije interese predložena Direktiva štiti stvara se i izvan Europskog parlamenta. Neprofitna udruga European Digital Rights (EDRi) u tekstu objavljenom na svojim internetskim stranicama prijedlog Direktive naziva “podbačajem na svim razinama”. Građane Europske unije pozivaju da se obrate svojim nacionalnim parlamentima i Vladama, kao i svojim zastupnicima u Europskom parlamentu, ne bi li tako na institucije izvršili pritisak koji je potreban da se odustane od dodatnog štićenja autorskih prava.

“Teško bismo očekivali obavezno provjeravanje svog uploadanog sadržaja na internet i od najgorih svjetskih diktatura, a kamoli od Europske unije. Želite li da Google krene filtrirati i brisati vaše video zapise ako uključite komadić zaštićene glazbe ili snimke u svoju kreaciju? Želite li da preživljavanje europskim web hosting kompanijama postane gotovo nemoguće? Želite li da pravo na linkanje – najosnovniji aspekt funkcioniranja interneta – postane ograničeno?”, poručuju iz EDRi-ja.

Pokret otpora već je uzeo maha na stranici Savethelink.org. Pokrenutu peticiju potpisalo je više od 120.000 ljudi.

“Web bez linkova je kao svijet bez cesta. Bez linkova da nas navode kroz web, sva čudesa interneta završila bi pod ključem. (…) Linkovi nam omogućuju pristup najvećoj kolekciji ljudskih znanja i iskustava koje je svijet ikad vidio samo jednim klikom”, poručuju online aktivisti čijim zahtjevima se i vi možete pridružiti – na ovom linku.

 

lupiga

 

HDZ-ove igre gladi

$
0
0

Kabinet Andreja Plenkovića bit će kvalitetniji i neusporedivo civiliziraniji od Oreškovićevog, no to je i najkrupniji Plenkovićev politički iskorak. Za veće i hrabrije pomake – uključujući odsustvo zazora spram vidljive koalicije sa SDSS-om – predsjednik HDZ-a sad nema snage, jer svoju stranku još uvijek doživljava kao minsko polje

kolinda-plenkovic-2Tri su bitna momenta kojima će se rukovoditi Andrej Plenković u popunjavanju svoje buduće Vlade kadrovima iz HDZ-a. Prvi je vraćanje dugova ljudima koji su mu najviše pomogli da postane predsjednik HDZ-a, koji su najviše sudjelovali u kreiranju HDZ-ove izborne strategije i kampanje i kojima najviše vjeruje. Drugi je unutarstranačka situacija: Plenković će zasigurno voditi računa o tome da personalna struktura HDZ-ovog dijela Vlade u što većoj mjeri zadovolji glavne interesne i svjetonazorske struje, jer on je još uvijek novi stranački šef i bit će oprezan sve dok u potpunosti ne zavlada organizacijom. O njegovoj brizi za unutarpartijsko netalasanje svjedoči i osnivanje Savjetodavnog vijeća, čiji će koordinator biti Vladimir Šeks, a članovi u rasponu od Franje Gregurića, Mirka Zelića i Milana Ramljaka do Ljilje Vokić, Dubravka Jelčića i Ante Nazora: smisao Šeksovog vijeća sastoji se u tome da se Plenkoviću olakša upravljanje strankom koja bi se mogla pokazati idejno nemirnom. Treći faktor su kompetentnost, stručnost i političke reference te ugled i javna popularnost ministarskih kandidata. Ništa dakle neobično i originalno: svaki premijer, ne samo hrvatski, pri sastavljanju Vlade više-manje uzima u obzir sva tri nabrojana faktora, s tim da kod Plenkovića, čini se, zasad preteže skrb o unutarstranačkim odnosima, pa otud i tolika njegova tajnovitost oko ministarskih imena i prezimena.

Davor Ivo Stier, aktualni hdz-ov europarlamentarac, nije s Plenkovićem blizak poput Božinovića, niti njih dvojica jedan drugom vjeruju i povjeravaju se onoliko koliko se općenito misli u javnosti, no Stier u Vladu ulazi kao pripadnik premijerovog ličnog kruga

Plenkovićev čovjek od najvećeg povjerenja zove se Davor Božinović, čije su uže područje vanjski poslovi i obrana, a s obzirom na to da su te pozicije zauzete – ministar obrane, a ujedno i potpredsjednik Vlade za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, bit će umirovljeni general Damir Krstičević, dok će ministar vanjskih poslova i potpredsjednik Vlade biti Davor Ivo Stier – Božinović će se morati zadovoljiti manje prestižnom, ali izuzetno utjecajnom funkcijom premijerovog šefa kabineta, odnosno premijerovog glavnog operativca. ‘Minutaža’ je naime ključna stvar za utjecaj na premijera i na donošenje konkretnih odluka, a šef kabineta je čovjek koji definitivno provodi najviše vremena s predsjednikom Vlade. Usto, Božinović ima iskustva u toj vrsti posla: bio je predstojnik Ureda predsjednika u drugoj polovici prvog Mesićevog predsjedničkog mandata. Božinović nije naročito omiljen u stranci, vjerojatno i zbog te epizode s Mesićem, pa je Plenković bio primoran na ovakvo, na prvi pogled neugledno, pozicioniranje svog ključnog čovjeka.

Davor Ivo Stier, aktualni HDZ-ov europarlamentarac, nije s Plenkovićem blizak poput Božinovića, niti njih dvojica jedan drugome vjeruju i povjeravaju se onoliko koliko se općenito misli u javnosti, no Stier u Vladu ulazi kao pripadnik premijerovog ličnog kruga. Taj povratnik iz Argentine nesumnjivo je kompetentan kad je riječ o vanjskoj politici – dobar dio profesionalne karijere proveo je u vanjskoposlovnom ministarstvu – no Stier neće biti kreator te politike: to je Plenkovićevo područje i ministar vanjskih poslova bit će samo premijerova produžena ruka. Druga Stierova uloga jest ona HDZ-ovog političkog stratega, to jest čovjeka zaduženog da HDZ-ov politički kurs drži u desnom centru, i da kurs bude usklađen sa željama i pogledima Berlina, Brisela i europskih pučana. Dosadašnjem ministru vanjskih poslova Miri Kovaču, jednoj od Karamarkovih kadrovskih ekshibicija, najvjerojatnije će biti ponuđeno da izabere veleposlaničku destinaciju koja ga zanima. I Ivana Maletić, također HDZ-ova europarlamentarka, smatrana je pripadnicom Plenkovićeve najbliže ekipe, ali u ovom času – a tekst zaključujemo u srijedu popodne – čini se da ona neće zauzeti mjesto u novoj Vladi. Iz HDZ-a dopiru glasovi da je Maletić računala na položaj ministrice financija i potpredsjednice Vlade, s tim da bi EU-fondovi bili preseljeni iz Ministarstva regionalnog razvoja i europskih fondova u Ministarstvo financija, no ta njezina ambicija nije oduševila Plenkovića, jer je već ranije odlučio da će ostaviti Zdravka Marića na funkciji ministra financija. Pored toga, sve je više indicija da je lojalnost Ivane Maletić, u najmanju ruku, podijeljena između šefa stranke i njegovog zamjenika Milijana Brkića.

Glavni razlog plasmana Damira Krstičevića na potpredsjedničko mjesto u Vladi je Plenkovićevo kupovanje sklada s braniteljskom populacijom i onim dijelom hdz-ove biračke baze koji Domovinski rat doživljava početkom i krajem povijesti

Zdravko Marić, kao ni Damir Krstičević, ne dolazi na visoko mjesto u Vladi prema kriteriju Plenkovićevog osobnog preferiranja. Opća je ocjena da je Marić bio dobar ministar financija u slaboj vladi Tihomira Oreškovića. Također, gotovo svi slažu se u pogledu Marićeve stručnosti i njegovog odgovornog shvaćanja ministarskog posla, a nije naodmet ni činjenica da je u Vladu došao iz vodstva Todorićevog Agrokora. Zapravo, budući premijer ne može ignorirati tu činjenicu. Krstičević je pak poslovnu karijeru – nakon one vojne, okončane naglim umirovljenjem zbog političkog aktivizma – napravio u tvrtki King ICT, odnosno u M San grupi Stipe Matića. Radi se o ponajvećoj domaćoj i regionalnoj informatičkoj firmi, čiji se dosadašnji ugovori s državnim tijelima mjere u stotinama milijuna ili milijardama kuna. No nije to glavni razlog Krstičevićevog plasmana na vrlo visoku dužnost u Vladi, naime dužnost ministra obrane i potpredsjednika Vlade za unutarnju politiku i domovinsku sigurnost za koju je dotični umirovljeni general prilično nekompetentan, odnosno mnogo nekompetentniji od, na primjer, Davora Božinovića. Glavni razlog je Plenkovićevo kupovanje sklada s braniteljskom populacijom i onim dijelom HDZ-ove biračke baze koji Domovinski rat doživljava početkom i krajem povijesti. Toj populaciji bit će namijenjeno i imenovanje ministra branitelja, a sadašnji ministar Tomo Medved, prema informacijama iz HDZ-a, ima dobre šanse da ostane na tom položaju. Budući premijer ne može zanemariti činjenicu da je Krstičević, ratni zapovjednik Četvrte gardijske brigade, bio jedan od ljudi koji su prvi stali uz njegovu, Plenkovićevu kandidaturu za šefa stranke: druga je stvar što je Krstičevićev motiv bio u razočaranju Tomislavom Karamarkom, koji mu je obećavao poziciju ministra obrane, a onda na to mjesto postavio svog prijatelja Josipa Buljevića.

Za razliku od Marića i Krstičevića, Ninu Obuljen-Koržinek može se svrstati među osobe bliske Plenkoviću. Bliski su im politički pogledi, a i privatno se dobro poznaju. Ako je imenovanje Krstičevića i Medveda strateški potez, čiji je smisao zadovoljiti desnu struju u stranci, izgledno imenovanje gospođe Obuljen-Koržinek za ministricu kulture svojevrsna je provokacija toj struji. Zlatko Hasanbegović, dosadašnji ministar kulture, teško se nosi sa spoznajem do broji posljednje dane u fotelji koju mu je, vođen privatnim relacijama i svojim političkim kompleksima, poklonio Karamarko, fotelji koju je shvatio kao dozvolu za obračun s neistomišljenicima i za ideološko, to jest amatersko arbitriranje u kulturi. To što će ga naslijediti baš Nina Obuljen-Koržinek sol je na Hasanbegovićevu otvorenu ranu, pa neke braniteljske udruge i desničarski portali rade ono što se ministar ne usuđuje: da bi uplašili Plenkovića, napadaju Obuljen-Koržinek iz svih raspoloživih sredstava. Ona je, uza sve ostalo što je razlikuje od Hasanbegovića, aktualna članica Upravnog vijeća HAVC-a, istog onog HAVC-a koji je ministar-osvetnik nastojao ugušiti, između ostalog, zato što je ‘previše Srba’ prolazilo na HAVC-ovim natječajima za potporu filmskoj proizvodnji. Premda se, rekosmo, teško nosi s predvidljivim pakiranjem stvari iz ureda u Runjaninovoj ulici, Zlatko Hasanbegović neće povesti bunu protiv Plenkovića, jer mu okolnosti trenutačno ne idu na ruku. Vjerojatnije je da će se primiriti i čekati da turbouspješnom predsjedniku kola krenu nizbrdo.

Uz Kovača, Hasanbegovića i Buljevića, ministarsku funkciju mogu zaboraviti Darko Horvat, dosadašnji ministar poduzetništva i obrta, Bernardica Juretić, ministrica socijalne politike i mladih, Nada Šikić, ministrica rada i mirovinskog sustava, Predrag Šustar, ministar znanosti, obrazovanja i sporta, te Dario Nakić, ministar zdravlja. Horvatovo ministarstvo bit će pripojeno Ministarstvu gospodarstva, a ondje bi mogao stolovati Goran Marić, bivši nogometni sudac i jedan od HDZ-ovih ekonomskih stručnjaka. Ministarstvo socijalne politike i mladih najvjerojatnije će biti spojeno s Ministarstvom rada i mirovinskog sustava, dok će mladi i demografija, kao i sport, dobiti svoje posebne urede pri Vladi. Tko će naslijediti Juretić i Šikić nije definitivno poznato, osim što je izvjesno da će se raditi o ženi, jer je budući premijer obećao da u njegovoj Vladi neće biti samo jedna žena, nego njih ‘nekoliko’. Spominje se Nada Murganić, HDZ-ova saborska zastupnica. Lako je moguće da će i Predraga Šustara zamijeniti žena, čije ime još nije poznato, a čini se da je Damir Jelić, karlovački gradonačelnik i katolički polufanatik, ispao iz kombinacija za tu funkciju. Što se tiče Ministarstva zdravlja, trenutačno je najizglednije rješenje Milan Kujundžić, povratnik u HDZ i bivši relativno uspješni ravnatelj Kliničke bolnice Dubrava u Zagrebu.

Kad je riječ o aktualnim ministrima Olegu Butkoviću, Tomislavu Tolušiću, Antonu Klimanu i Lovri Kuščeviću, najveće šanse za ostanak ima Karamarkov ministar turizma Kliman, zahvaljujući rezultatima i potpori Crkve, dok najlošije stoje dionice ministra pomorstva, prometa i infrastrukture Butkovića, kojeg Plenković ne cijeni naročito. O Tolušiću, aktualnom ministru regionalnog razvoja i europskih fondova, govori se kao o mogućem ministru poljoprivrede, ali moguće su i još dvije solucije: da zadrži sadašnji resor i da ostane bez mjesta u Vladi. Ministar graditeljstva Kuščević bliži je odlasku nego ostanku u Vladi.

Kabinet Andreja Plenkovića, čiji će sastav službeno biti poznat sredinom idućeg tjedna, bit će kvalitetniji i neusporedivo civiliziraniji od Oreškovićevog, no to relativno civiliziranje ujedno je i najkrupniji Plenkovićev politički iskorak. Za veće i hrabrije političke, društvene i kadrovske pomake – uključujući i odsustvo zazora spram vidljive i jasne koalicije sa Samostalnom demokratskom srpskom strankom – predsjednik HDZ-a sad nema snage, jer svoju stranku još uvijek doživljava kao minsko polje. Neizvjesno je hoće li se ikad uspjeti osloboditi tog osjećaja.

SDSS bez mjesta u Vladi

SDSS neće dobiti ministarsku funkciju u Plenkovićevoj vladi: to je izvjestan rasplet pregovora koje vode SDSS i HDZ. Predsjednik HDZ-a još uvijek nije spreman na takav iskorak, koji bi bio guliverovski u odnosu na KaramarkovHDZ i Oreškovićevu vladu, ali bi s druge strane bio samo dostizanje onoga što su od 2007. do 2011. prakticirali HDZ-ovi premijeri Ivo Sanader i Jadranka Kosor. Predsjednik HDZ-a ne osjeća se trenutno dovoljno unutarstranački sigurnim da bi paralelno uskratio mjesto u Vladi Hasanbegoviću i Kovaču, a dao ga nekome iz SDSS-a.

Glavnina pregovora SDSS-a i HDZ-a o pozicijama u vlasti koncentrirana je na državne tajne i pomoćnike u šest ili sedam ministarstva koja su važna za rješavanje svakovrsnih problema pripadnika srpske nacionalne manjine: SDSS traži dva državna tajnika i četiri ili pet pomoćnika ministara. Što se tiče Sabora, manjine će teško dobiti više od dva parlamentarna odbora ili jedan odbor – onaj za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, rezerviran za Furija Radina – i vodstvo jednog parlamentarnog izaslanstva.

Nepoćudna Jurlina-Alibegović

Potpredsjednik Vlade iz redova Mosta bit će, po svoj prilici, omiški gradonačelnik Ivan Kovačić, koji će ujedno biti i ministar uprave, a preostala trojica Mostovih ministara koji će zadržati svoje resore jesu Vlaho Orepić, Ante Šprlje i Slaven Dobrović. Gotovo neopaženo Most se lišio ministrice uprave Dubravke Jurline-Alibegović. Razlog su, prije svega, njezini stavovi o istospolnim zajednicama koji su bitno liberalniji od stavova Bože Petrova i njegovih klerikalnih savjetnika i mentora.

 

Što sve čini inteligenciju?

$
0
0

Tipovi inteligencije su jedna od tema oko koje se često lome koplja među stručnjacima, no dobar dio njih slaže se s postavkom da ne postoji samo jedan tip inteligencije

inteligencijaTeorija o multiplim inteligencijama koju je predstavio profesor s Harvarda Howard Gardner, tiče se postavke da je inteligencija skup različitih modaliteta, a ne samo jedna dominantna sposobnost.

O višestrukim inteligencijama Gardner je 1983. godine napisao i knjigu “Okviri uma: Teorija o multiplim inteligencijama”, u kojoj je naveo 8 tipova inteligencije. Toj je skupini ove godine dodao još jednu. Mi vam donosimo svih devet Gardnerovih tipova inteligencije.

1. Prirodna inteligencija

Ova se inteligencija tiče sposobnosti življenja među drugim živim bićima – biljkama i životinjama, ali i osjetljivosti prema pojavama u svijetu prirode, kakve su oblaci i konfiguracija kamenja. Ova je sposobnost bila vrijedna u prošlosti ljudskoga roda, kad su ljudi prvobitno bili lovci, skupljači i farmeri. U suvremenom se svijetu ova inteligencija najviše vidi kod botaničara ili kulinarskih cheova.

2. Glazbena inteligencija

Glazbena inteligencija predstavlja sposobnost razlikovanja visine tona, ritma, boje zvuka i tona. Ona nam omogućava prepoznati, stvoriti, reproducirati glazbu i razmišljati o njoj, kako nam pokazuju skladatelji, glazbenici, pjevači i slušači. Često postoji i povezanost između glazbe i emocija. Osim toga, glazbena i matematička inteligencija mogu imati sličan proces razmišljanja. Ljudi koje krasi ova vrsta inteligencije često su osjetljiviji na zvukove, koji drugima promaknu.

3. Logično-matematička inteligencija

To podrazumijeva sposobnost računanja, zbrajanja, znanja o proporcijama, kao i izvođenje potpunih matematičkih operacija. Omogućava percepciju povezanosti uzroka i posljedica, ali i korištenje apstraktnog, simboličkog mišljenja, racionalno razmišljanje. Matematičari, znanstvenici i detektivi često imaju vrlo razvijenu logičnu inteligenciju. Ljudi koje krasi ovakva vrsta inteligencije zanimaju različiti uzorci ponašanja, katogorije i veze. Privlače ih aritmetički problemi, strategijske igre i eksperimenti.

4. Egzistencijalna inteligencija

Tiče se osjetljivosti i sposobnosti promišljanja o dubokoumnim pitanjima o ljudskom postojanju, smislu života, zašto živimo i odakle smo došli.

5. Interpersonalna inteligencija

Tiče se sposobnosti razumijevanja i interakcije s drugima. Uključuje i verbalnu i neverbalnu komunikaciju, sposobnost primjećivanja razlika među drugima, osjetljivosti na raspoloženje i temperament drugih ljudi, kao i sposobnost sagledavanja stvari iz više različitih perspektiva. Učitelji, socijalni radnici, glumci i političari skloni su interpersonalnoj inteligenciji.

6. Tjelesno – kinestetička inteligencija

Tiče se različitih tjelesnih sposobnosti, ali i osjećaja za vrijeme i usavršavanje sposobnosti koristeći jedinstvo uma i tijela. Sportaši, plesači, kirurzi i zanatlije ljudi su koje krasi ova vrsta inteligencije.

7. Lingvistička inteligencija

Tiče se sposobnosti razmišljanja i korištenja jezika kako bi se izrazila kompleksna mišljenja. Lingvistička inteligencija omogućava nam razumjeti red i značenje riječi, ali i korištenje meta-lingvističkih sposobnosti kako bismo se osvrnuli na svoju uporabu jezika. Ova vrsta inteligencije krasi pjesnike, romanopisce, novinare i javne govornike. Ljudi koji imaju ovu vrstu inteligencije uživaju u pisanju, čitanju, pričanju priča i rješavanju križaljki.

8. Intrapersonalna inteligencija

Ova se inteligencija tiče sposobnosti razumijevanja samoga sebe, svojih misli i osjećaja i korištenju toga za planiranje i upravljanje vlastitim životom. Intrapersonalna inteligencija krasi psihologe, duhovne vođe i filozofe. Ljudi koji imaju ovu vrstu inteligencije u mladosti su često bili sramežljivi, ali su vrlo svjesni svojih osjećaja.

9. Prostorna inteligencija

Ova se vrsta inteligencije tiče sposobnosti trodimenzionalnoga razmišljanja. Tiče se zamišljanja slike, grafičkih i umjetničkih sposobnosti i aktivne mašte. Nautičari, piloti, kipari, slikari i arhitekti najčešći su tip ljudi koje krasi ova vrsta inteligencije.

metro-portal

Facebook bez ruku: Jeste li spremni za veslanje na rimskim galijama?

$
0
0
Piše: Andrej Nikolaidis

Borislav Pekić je, što bi rekli mi anglofili: za moje pare, najveći pisac koji se rodio u jugoslovenskim narodima. Nije i nikada neće biti slavljen kao takav, za što postoji dobar razlog: kod Pekića nema ničeg mediokritetskog.
Pekić je tvrdio kako rado čita naučnu fantastiku zato što se taj prezreni žanr, za razliku od većega dijela „umjetničke“ i slavljene književnosti, bavi zaista važnim stvarima.

Mnoga djela koja su, u trenutku kada su nastala, smatrana naučnom fantastikom, danas možemo čitati kao istorijsko-dokumentarnu fikciju. Ali čak ni to nije bitno. Jer naučna fantastika, i kada to što saopštava nije tačno, saopštava istinu.

ŠTA NAS OBLIKUJE

A istina je da naše živote presudno ne oblikuje ni religija, ni bilo koja sekularna ideologija – nego tehnologija. Ne Jerusalim, ne Ćaba, ni Trir ni Gorki kraj Moskve. Nego Silikonska dolina.

Kada mi ljudi sa Balkana, iz Međusvijeta, putujemo na zapad, ne putujemo samo kroz prostor, nego i kroz vrijeme: u ono što će postati naša budućnost.

Zato ponekad nije loše izguglati: šta se zbiva u sutrašnjici nam.

The Atlantic piše da je Mark Zuckerberg, odgovarajući na pitanja sljedbenika, na svojoj Facebook stranici saopštio kako je krajnji cilj njegove kompanije – telepatija.

Eto ti ga sad: a nije naučna fantastika, nego ozbiljno novinarstvo. Facebook znate i koristite, ali, pretpostavljam, niste znali kako će vam ta uspješna i moćna firma uskoro ponuditi i telepatske usluge.

Zuckerbergovim riječima: „Jednoga dana bićemo u stanju da pošaljemo pune, bogate misli jedni drugima, koristeći tehnologiju (čitaj: Facebook). Bićete u stanju da pomislite na nešto a vaši (čitaj: Facebook) prijatelji će, ako vi to želite, moći to da osjete istog časa. To će biti ultimativna komunacijska tehnologija“.

To je, dakle, to: Facebook bez ruku. Sa njima, rukama, možete češati muda ili kopati nos, ali za bilo šta ozbiljnije od toga neće vam više biti potrebne. Lajkovaćete, dislajkovati i šerovati telepatski. Nema više kačenja slika i kucanja poruka: samo pomislite šta želite poslati svim svojim divnim prijateljima koje nikada niste sreli niti sa njima progovorili, i eto ga…

KAKVA JE TAMA U NAMA

Sad, kako da vam kažem: znamo mi nas, jebi ti nas. Znamo šta je čovjek, kakva je sila guste, ljepljive tame u svakome. Znamo i da većinu naših misli ni u ludilu ne bi podijelili sa drugima. I u našoj telepatskoj budućnosti biće, dakle, cenzure. Politički korektni govor i administriranje na portalima bili su tek zagrijavanje, priprema za pravu stvar: za administratore naših misli.

Neprikladni sadržaji biće blokirani. Štatijaznam, vidjećemo koliko će cenzori budućnosti biti liberalni. Sjediš, recimo, u kuhinji i buljiš u ekran. Pojeo si sendvič sa jogurtom i zvjerski si prnuo: štipa za oči, kao 15 megatona luka. Pomisliš, nehotice: „Sunce ti jebem, ovo se može brojati kao pokušaj samoubistva“. Hoće li Facebook dozvoliti da ta, kako kaže Zuckerberg, „puna, bogata“ misao dođe do tvojih telepatskih prijatelja?

Znam šta sigurno neće. Jutros sam se odvezao do grada da kupim kifle i ono što ide u kiflu. Iza mene kola hitne pomoći, uključena sirena i rotacija. Gledam gdje da se sklonim. Kad gazda u plavom renou ispred mene naglo zakoči. Otvaraju se prednja, otvaraju se zadnja vrata. Iz kola izlaze dva magarca od oko 14 godina. Njihovi su pokreti spori, kao u krave koja gazi cestom. Zatvore prednja, zatvore zadnja vrata. Onaj naprijed se nagne kroz prozor da mu otac da malo para. Ona hitna iza mene svijetli i svira, ali zalud. Kad su uzeli pare, podijele ih i novčanike bez žurbe vrate u džepove. Jednom od njih zapištao mobilni, zove ga vajber ili fejsbuk. Otac mu je krenuo, i ja bih, i hitna bi, ali on stoji na sred puta i gleda u ekran. Onda napokon pređe ulicu. Drugi se još dvoumi: bi li preko ulice ili bi pustio hitnu da prođe. Pa pređe ulicu.

Ono o čemu sam tada mislio „ultimativna komunikacijska tehnologija“ nikada neće prenijeti mojim malobrojnim prijateljima, kojih je sve manje. A mislio sam: treba li tu djecu poslati na deset godina u Kinu, da tamo lijepe Nike patike? Ili im treba zatvoriti oca? A njima ograničiti kretanje? I svakako nikada ne dozvoliti da glasaju. Ili sve to nije dovoljno, jer ništa nije dovoljno, jer takvih imbecila koji nisu u stanju pomjeriti guzicu i na deset sekundi odložiti ispunjenje svojih najbanalnijih potreba  čak ni kada neko na drugom kraju grada umire, ima koliko te Bog hoće.

ČIJA MREŽA, NJEGOVA VJERA

Ono što Zuckerberg i ostali patrijarsi Silikonske doline imaju kao viziju religija je. Koja ima ime: Dataism. Ta religija uči da je svijet neprekidni, nepregledni protok podataka (data), čovjek tek bio-algoritam, a oni, patrijarsi, ti koji će nam pomoći da se stopimo sa našom pravom prirodom. Pri čemu će oni zaraditi i vladati. Nije li tako oduvijek: čija mreža, njegova i vjera.

Njihova velika ideja je, dakle, da se ukine jezik. Da funkciju onoga što je nekada bio jezik preuzmu telekinetički gadžeti i korporacije koje ih proizvode. Da se međuljudska komunikacija privatizuje. Jer, za razliku od jezika koji nije privatno vlasništvo, pa je samim tim i nepoželjan, hardver i softver za vašu buduću komunikaciju biće privatni. I vi ćete ih plaćati.

Mali je problem što to podrazumijeva da će psihoza postati novo normalno.

To o čemu govorimo je masovna simbolička kastracija. To je uklanjanje Simboličkog iz Lakanove trijade, to znači zazidana vrata za ulazak u Simboličko. A potpun slom simboličkog posredovanja znači psihozu, kao što znamo, ali uskoro nećemo znati.

No mala je to cijena za život u kojem će postojati samo vaša želja i njeno automatsko virtuelno ispunjenje, zar ne? Želja, ispunjenje i kompanija koja u tome posreduje i to naplaćuje. Kompanija koja će znati svaku vašu misao: ono što su tvrdili da samo Bog zna. Kompanija koja će, dakle, posjedovati svaku vašu misao, pa će vas, dakle, posjedovati u mjeri u kojoj niko nikada nije posjedovao niti jedno ljudsko biće.

Eh, da: to budi melanholiju, misli nježno-plave, kao nebo u jutro sunčanog Prvog maja. Kao Atinine oči. Kao oči Isusa na slikama starih majstora. Kao logo Facebooka.

Budi i nostalgiju za vremenom kada smo okopavali vrtove vlastele, veslali na rimskim galijama i zidali piramide.

radiogornjigrad

 

 


Priprema vozila za zimske uvjete u 6 točaka

$
0
0

Autoklub Siget pripremio je korisne savjete za pripremu vozila za hladnije vrijeme, pa provjerite ovih šest stvari prije nego što bude kasno

autoHladnije vrijeme, koje obiluje padalinama, zahtijeva više brige o limenom ljubimcu. Koje su najvažnije stvari koje moramo provjeriti u prvim hladnijim danima kako bismo izbjegli neugodna iznenađenja koja stignu obično kad ih najmanje želimo npr, kad padne snijeg?

  1. Akumulator – koliko ste puta u hladnim jutrima, kad ne možete pokrenuti auto, požalili jer niste otišli na kontrolni pregled? Ispravan akumulator, alternator i neoštećeni kablovi, kao i čiste „kleme” vrlo su važni i na njih treba obratiti posebnu pažnju kod pripreme za zimske uvjete vožnje. Provjera stanja automobilskog akumulatora preporučuje se bar dva puta godišnje, a obavezna je provjera bar jednom – uoči zime.
    Provjerava se na način da se akumulator priključi na uređaj koji mjeri kapacitet ispravnosti akumulatora u postocima. Ako su rezultati manji od 50% mogu se očekivati problemi prilikom paljenja vozila i preporučuje se zamjena. Prosječno trajanje akumulatora je u prosjeku od 3 do 5 godina.
  2. Tekućine – Potrebno je provjeriti razinu i stanje antifriza. Naime, sustav za hlađenje jedna je od najvažnijih komponenti u radu motora. Manjak antifriza, odnosno njegova slaba koncentracija na niskim temperaturama može uzrokovati smrzavanje tekućine u bloku motora, pa dolazi do pucanja. Prosječno trajanje antifriza je oko tri godine, a nakon toga postaje porozan i počinje „nagrizati” crijevo i komponente povezane s njim. Mora se u automobilu nalaziti tijekom cijele godine jer štiti od korozije. Isto tako važno je dopuniti posudu za tekućinu za pranje stakala sredstvom koje se ne smrzava, preporučujemo onu koja djeluje do -15 stupnjeva celzija.
  3. Ispravna svjetla – Jako je važno kontrolirati ispravnost žaruljica te pogledati jesu li ispravno postavljene i naravno svijetla moraju biti podešena na pravu visinu, jer ako su previsoko postavljena mogu smetati drugim vozačima tijekom vožnje, a ako su prenisko postavljena onda je samom vozaču slabija vidljivost.
  4. Saniranje oštećenja na limu automobila – Bilo bi dobro nastala oštećenja na karoseriji sanirati prije zime, što znači da je potrebno zaštititi podvozje automobila jer sol i kamenčići mogu dodatno oštetiti njegovu originalnu zaštitu.
  5. Provjeriti metlice brisača i paziti da se brisači ne uključuju ako na staklu ima leda, jer se metlice odmah unište. Gumica na brisačima vrlo je tanka i osjetljiva pa se lako može oštetiti, a svaka, čak i najmanja, oštećenost gumice brisača umanjuje kvalitetu brisanja i može oštetiti i vaše vjetrobransko staklo. Kvaliteta brisanja stakla još je važnija tijekom zime kada se zbog mraka, magle, kiše i snijega smanjuje vidljivost pri vožnji.

 

Kako prepoznati zimske gume

Razni testovi su pokazali kako je put kočenja uz zakonski minimalni profil gume (u većini europskih zemalja 1,6 mm) na mokrom kolniku dvostruko duži u odnosu na nove gume (dubina profila 8 mm). No, gume je preporučljivo mijenjati kada profil padne na 3 mm.

Uz redovito mijenjanje zbog istrošenosti, iznimno je važno posvetiti pažnju gumama u zimskim uvjetima. No, kako prepoznati zimske gume? Zimska guma najbolje rezultate daje ispod temperature od 7 C. Važno je ljetne gume zamijeniti zimskima do 15.11. , kako je zakonski određeno.

Zimske gume imaju oznaku M+S sa simbolom planine i snježne pahuljice. Kad kupujete gume obavezno provjerite godinu proizvodnje gume jer gume ne bi smjele biti starije od dvije godine.

Kako biste saznali koja je godina proizvodnje gume pronađite DOT oznake, gdje se nalazi troznamenkasta ili četveroznamenkasta oznaka. Troznamenkasta se koristila do 2000. godine, pa takve gume valja izbjegavati. Četveroznamenkasta oznaka jamči da je guma proizvedena nakon 2000. Prve dvije znamenke označavaju tjedan proizvodnje, dok se posljednje odnose na godinu. Zimske gume treba po mogućnosti mijenjati svake dvije godine jer nakon toga gube svoju elastičnost.

Kako prepoznati dotrajale gume

Test pomoću kovanice izvodi se preko pokazivača dubine profila, smještenog u najdubljim utorima profila. Kovanicu od 10 lipa stavite u kanal, na mjestu gdje je guma najdeblja. Kanal mora prekrivati rub kovanice. Sve ispod toga znači kako je vrijeme za promjenu guma.

Na vanjskom rubu gume treba pogledati ima li vidljivih oštećenja, poput otkinutih dijelova ili pukotina koje se s vremenom mogu širiti i produbljivati ali i najčešće prisutnih „mjehurić”. Riječ je o napuhnutom dijelu na vanjskom rubu gume koji upućuje upravo na jak udarac u rubnik ili rupu na cesti.

Nadalje, treba provjeriti i gaznu površinu gume. Često se u gumu zabiju čavli ili slični „opasni” predmeti. Isti mogu stajati u gumi neko vrijeme, a da ne ukazuju na anomalije, no zabijeni čavao utječe na polagani gubitak tlaka, a ako ispadne tada će kroz nastalu rupu guma ubrzo izgubiti potreban tlak. Budući da je taj dio gume teško vizualno pregledati bez dizanja vozila, najbolje je ovaj pregled prepustiti stručnjacima u našem servisu.

metro-portal

 

O Dylanu i mitovima o čistoj i lijepoj književnosti

$
0
0

dylanKnjiževna kritičarka tportala Katarina Luketić komentira podijeljene reakcije oko nagrađivanja Boba Dylana nobelovom nagradom za književnost razobličujući mitove o čistoj i lijepoj književnosti

Je li Švedska akademija pogriješila? Znači li dodjela Nobelove nagrade za književnost Bobu Dylanu komercijalizaciju književnosti i neprihvatljivo širenje područja borbe na popularnu kulturu? Ili je riječ o hrabrom iskoraku iz prakse dosadašnjeg nagrađivanja i vraćanju poezije pisane za izvođenje u okrilje književnosti? Može li se kantautor smatrati ‘pravim’ piscem? Ima li nekih izvanknjiževnih, pa i političkih motiva za nagrađivanje Dylana?

Sveta vojska zaštitnika književnosti

Kritičari ovogodišnjeg Akademijina izbora, osporavatelji opusa Boba Dylana i sveta vojska zaštitnika ‘čiste i lijepe’ književnosti što se okuplja po medijima i društvenim mrežama kako bi branila književnost od navodno barbarskog nasrtaja popularne kulture, na ta pitanja imaju spremne odgovore. Za njih je Dylan uljez u svijetu književnosti; stihoklepac, a ne Pjesnik. Odlukom o njegovu nagrađivanju ugrožene su, tvrde, književne vrijednosti, a kontekst i izvanknjiževni kriteriji diktirali su tu odluku.

Umjesto argumentacije i demontiranja te navodne Dylanove niskosti, uokolo se prosipaju biseri poput: ‘Murakami bi sad trebao dobiti Grammy’, a poznati pisci s visoka poručuju: ‘Ako je on pisac, onda sam ja košarkaš’ ili: ‘Iduće godine dobitnik za književnost mogao bi biti Messi’. Osobito vatreno Dylana osporavaju oni koji najčešće ništa ne čitaju i ne mare za književnost, ali – kako je uobičajeno u kulturi amatera – imaju već izgrađen i nepokolebljiv stav o njemu, o ‘biti’ književnosti, ‘pravim’ vrijednostima i smislu Nobelove nagrade.

REUTERS/Jack Rendulich
Rodni grad nobelovca Hibbing u Minessoti

Brojnost neargumentiranih kritika, banalnost rasprave i rigidan pogled na umjetničko polje kao da na njemu već preko pola stoljeća zajedno ne supostoje različite kreativne prakse, doista me iznenadila. Pisci koji se bore za svoj teritorij, odabravši sasvim pogrešnu metu, dok im agenti tržišne kulture rade o glavi. Mrzovoljni čitatelji koji ukoričenost i čitanje u tišini sobe smatraju svetim ritualima. Slabo obrazovana publika koja njeguje iluzije o tome kakav treba biti književni bard. Sitnoobrtničko pregledavanje stihova i hejtersko omalovažavanje.

Nobelovci su klasici i najbolji pisci

U podlozi većine takvih prigovora od kojih bruji javnost zadnjih dana stoji tek niz stereotipnih pretpostavki i uvjerenja o tome što čini književnost i književnu vrijednost, koja je uloga književnih nagrada i tko ima pravo dobiti takvo priznanje. Točnije, naziru se one mitske, opće istine koje zakrčuju put argumentiranom mišljenju i onemogućuju dublju interpretaciju umjetničkog djela.

Prva od tih mitskih naracija glasi: Nobelovu dobivaju najbolji pisci, a ona podrazumijeva da Švedska akademija uvijek prepoznaje književnu vrijednost i da je svim Nobelovcima osiguran ulazak u bezvremeni književni kanon. No, pogledamo li u retrovizor to je vrlo daleko od istine, jer Nobelova je nagrada zaobišla mnoge velike pisce 20. stoljeća poput Tolstoja, Prousta, Ibsen, Joycea, Borgesa, Nabokova ili Grahama Greenea.

Da to često nije bio rezultat slučajnosti nego politike nagrađivanja u kontinuitetu pokazuje podatak da je Tolstoj – pokazalo se nakon što su objavljene liste nominacija (po pravilima nakon 50 godina) – bio nominiran čak 16 puta. Također, do danas su nenagrađeni i Kundera, Roth, Auster, Pychon ili Cormac McCarthy (koji su to više zaslužili od po medijima favoriziranoga Murakamija), dok je propuštena prilika da se za života nagradi Borgesa, Bolaña ili Calvina.

Dvojbena je i sklonost akademije da nekad ističe vrijednost pojedinih djela (načelno se nagrada dodjeljuje za opus), a jedan od najviše osporavanih takvih slučajeva je ziheraško prenaglašavanje vrijednosti Mannovih Budenbrokova u odnosu na, kritika se slaže, više ili jednako vrijedne romane Čarobni brijeg i Doktor Faustus.

Uz to, Alfred Nobel je propisao da se nagrada ima dodjeljivati za najbolje cjelovito djelo s ‘idealističkim tendencijama’, a tu je spornu sintagmu Akademija u jednom periodu, posebno početkom stoljeća, tumačila usko i konzervativno, pa su na listi laureata brojni pisci koje više nitko ne čita. Pribrojimo li tome i eurocentrizam i imperijalističku vizuru pri izboru, deficit u procjeni djela pisanih na malim jezicima, rani konzervativizam i kasniji oportunizam, favoriziranje Skandinavaca u prvim godinama i utjecaj dnevnopolitičkih događaja na izbor, jasno je da Nobelov komitet nije bezgrešan.

Na koncu, Nobel je tek nagrada (iako najutjecajnija), a književna se vrijednost verificira na puno širem polju pod utjecajem mnoštva različitih faktora. Niti jedna nagrada ne ispisuje sama povijest književnosti (u smislu povijesti vrijednih i važnih djela) i nikome ne može garantirati dugo književno trajanje. Sve dobitnike i gubitnike, pa tako i Dylana, testira vrijeme.

Obrana književnosti od barbarizacije

Druga mitska naracija tiče se razumijevanja onoga što navodno jest i nije književnost, odnosno povlačenja granice između ‘prave’ književnosti, sužene na prozu, poeziju i dramu, te drugih, rubnih ili neknjiževnih žanrova, poput eseja, putopisa, rasprava.

Zagovornici kulta ‘čiste i lijepe’ književnosti smatraju da je još prošle godine Akademija posrnula nagrađivanjem Svetlane Aleksijevič za djelo koje je navodno preblisko novinarstvu i dokumentaristici, da bi sada pala još dublje nagradivši jednog kantautora i rock zvijezdu.

Lakoća otpisivanja pojedinih djela i hijerarhizacija na ‘visoke’ i ‘niske’ žanrove zapravo je rezultat neznanja i malograđanskih projekcija o tome što je prava umjetnost. Od antike, preko trubadura, do modernih eksperimentatora poezija je bila povezana s izvođenjem; uostalom, ritmičnost, zvukovno suglasje, muzikalnost… i čine poeziju poezijom, pa je svaki pjesnički izričaj – neovisno od tome čita li se u sebi i za sebe ili pjeva naglas drugima – neodvojiv od glazbe.

Poezija namijenjena izvođenju čuva sjećanje na drevno shvaćanje književnosti, njezine uloge u zajednici i načina prenošenja, a proširimo li to podsjećanjem na nekad bogatu tradiciju usmene književnosti, kao i današnje usmene kulture, jasno je koliko je ograničavajuća optika zagovaratelja ‘čiste i lijepe’ književnosti. Uostalom, kad je riječ o rubnim žanrovima, treba reći da je Nobelovu nagradu za filozofsko djelo dobio Henri Bergson, dok je Winston Churchill nagrađen za memoaristiku i iznimno govorničko umijeće, što se izrijekom spominje u obrazloženju.

Alien na književnome brodu

Protiv izgona pojedinih žanrova iz književne sfere i propisivanja tko se ima pravo zvati piscem u više je navrata pisao i Roland Barthes, pa tako u tekstu Kritika i istina on poručuje: ‘Što nas briga je li slavnije biti romanopisac, pjesnik, esejist ili kroničar? Pisac se ne može definirati u terminima uloge ili vrijednosti, nego samo stanovitom sviješću o govoru. Pisac je svatko za koga jezik predstavlja problem, tko osjeća njegovu dubinu, ne svrhovitost ili ljepotu… Nekoć odvojeni isluženim mitom o ‘uzvišenom stvaratelju i poniznom slugi, obama nužnima, svaki na svojem mjestu, itd.’, pisac i kritičar susreću se u istom teškom položaju, sučelice istom objektu: jeziku.’

Proširimo li Barthesov citat tvrdnjom da su i romanopisac, i dramatičar, i pjesnik čiji je medij isključivo knjiga, i pjesnik koji izvodi djela na pozornici u istom ‘teškom položaju sučelice jeziku’, onda uvjerenja o Dylanovu nepripadanju i dezavuiranju književnosti nemaju nikakva smisla.

Dylan jest pjesnik (kao i Arsen Dedić ili Bulat Okudžava), a njegov je opus bogat i raznolik, istovremeno i inovativan i ukorijenjen u pjesničko naslijeđe, pa ga se ispravno vidi kao nastavljača velike tradicije američke poezije. Osim folk napjeva i starih balada koje je prenio s jedne na drugu obalu američke kulture, Dylan u pjesme ugrađuje whitmanovski i beatnički interes za svakodnevni život i obespravljene, ali i osamljeničku modernost Rimbauda ili Dylan Thomasa, po kojemu je, uostalom, Robert Zimmerman sam sebe i nazvao Bob Dylan, kako svjedoči u svojoj iznimnoj autobiografiji Kronike (1).

Kronike pokazuju i koliko je književnost njemu važna, i to ne samo zbog pasusa o opsesivnom proučavanju folk pjesama ili uronjenosti u knjige iz prijateljeve biblioteke, nego i zato što je cijela knjiga napisana književnim diskursom, sa sviješću o jeziku i komponiranju.

Također, njegovim je utjecajima premrežena suvremena književnost, a jedan od primjera je roman Duh Dylana španjolskog pisca Enrique Vila-Matasa u kojem je okosnica anegdota o tome kako su Dylana 1965. na jednom koncertu obožavatelji skoro ubili kada se pojavio s električnim bendom i srušio vlastiti mit o folk pjevaču. Kasnije će on rušiti druge mitove o sebi i uvijek nastojati ići još dalje, u novim smjerovima, s koferom tradicije pod rukom. U Dylanovoj nepredvidljivosti i bijegu od kalupa, po Vila-Matasu, iskazuje se ključni impuls umjetnika za autentičnošću, za time da se ‘pobjegne od onoga kakvim te drugi vide i onoga što drugi očekuju od tebe’.

Bob Dylan ni slučajno nije Alien na književnome brodu, uljez koji se ušuljao i oteo književnost pravim piscima. On je pjesnik društvenog otpora i konflikta, glasnik borbe odozdo, ali i melankolični osamljenik koji nije želio ispunjavati kolektivna očekivanja. Pjesnik ljubavnih čežnji koji uglavnom nije klizio u onu, rock kulturi često imanentnu kič sentimentalnost. U njegovim pjesmama se čuje ritam željeznica, putovanja po američkim gradovima i provincijama, kao i buka njujorških ulica i barova. Uza sve, on je cink i duhoviti komentator koji će i vlastitu poziciju u suvremenoj kulturi fino ironizirati.

Političnost Nobela

Na kraju, treća uobičajena stereotipna naracija koja se nazire u aktualnim komentarima tiče se političnosti Nobela i insinuacija da je Dylan zbog izvanknjiževnih razloga dobio nagradu. Istina, Nobelova nagrada podrazumijeva određenu političnost (‘idealističke tendencije’), ali svako umjetničko djelovanje i njegova recepcija reflektiraju stvarnost koja je uvijek politična. Književnost se ne piše i ne čita u kuli bjelokosnoj, uvijek na jednak način bez obzira na mjesto i vrijeme radnje. Uronjeni smo u kontekst pa pisanje i čitanje u laboratorijskim uvjetima bez bakterija ne postoji. Naravno, postoje autohtone i dugotrajne književne vrijednosti – zbog čega npr. danas još uživamo u starim epovima koji se više javno ne pjevaju – ali interpretacija se nikad ne odvija u vakuumu.

No, da me priča o odnosu političkoga i umjetničkoga (ne politike kao dnevne aktivnosti političara) ne odvede predaleko, spomenut ću samo da se političnost Švedske akademije ove godine iskazuje kao otvaranje prema zanemarenim oblicima umjetničkog stvaranja, kao inkluzija pjesništva koje se javno izvodi i osvještavanje današnje intermedijalnosti. Za razliku od ideja da se pod svaku cijenu nagrađuju disidenti ili odaje priznanje konkretnoj politici (kao u slučaju dodijele Nobelove nagrade za mir 2012. Europskoj uniji), ovu namjeru držim itekako prihvatljivom.

tportal

 

 

Što niste dužni – ama baš nikome?

$
0
0

Često se čini da svi imaju mišljenje o onome što radimo bez obzira koliko nam se te stvari činile malima i beznačajnima

zivotMnogi naši odabiri u životu – od toga što radimo do toga kako se ponašamo i s kime se družimo – ovise o tome što će misliti oni oko nas. Članovi obitelji, prijatelji pa i potpuni stranci. Često se čini da svi imaju mišljenje o onome što radimo bez obzia koliko nam se te stvari činile malima i beznačajnima, piše portal Lifehack, a prenosi N1.

Ponekad ljudi idu toliko daleko da vas traže da objasnite svoje životne odluke. Možda se osjećate prisiljenima odgovoriti, ali neke stvari ne tiču se nikoga osim vas i niste dužni dati objašnjenje, ispriku ili opravdanje.

Ovo su stvari za koje se ne morate ni opravdavati ni ispričavati niti ih objašnjavati, iako možda tako mislite:

Fizički izgled – visoki, niski, mršaviji, deblji… Kakvi god bili za to se ne morate objašnjavati! Vaš izgled je vaša stvar i dužni ste samo sebi. Izgled ne bi trebao određivati vašu samovrijednost.

Gdje i s kim živite – živite li s bivšim dečkom ili bivšom curom, spavate u različitim hotelskim sobama diljem grada ili idržave ili pak živite s roditeljima iako ste već duboko zakoračili u dvadesete, ne morate se opravdavati nikome ako to ne želite. Ako ste svjesni svoje situacije to znači da imate svoje razloge zašto je to tako i to se ne tiče nikoga drugog.

Isprika ako vam je nije žao – ako ne žalite za svojim postupcima ili i dalje mislite da je netko u krivu ili vam nije stalo do oprosta ne morate se ispričavati. Mnogi ljudi prebrzo daju isprike i pokušavaju zacijeliti rane koje za to još nisu spremne, što samo pogoršava situaciju i radi dodatne probleme. Uistinu se ne morate ispričavati ako vam nije žao ili ako niste imali priliku objasniti svoju stranu priče.

Neodobravanje – imate pravo reći ‘ne’ kada god za to postoji razlog. Najuspješniji ljudi na svijetu su oni koji su savladali umijeće reći ‘ne’ svemu što nije prioritet. Priznajte tuđu pristojnost i budite zahvalni, ali nemojte se bojati odbiti ono što vas odvlači od vaših ciljeva i prioriteta.

Odabir karijere – ponekad nas okolnosti prisile da biramo između posla i “života”. Odluka nije uvijek laka, ali je uvijek vaša. Bez obzira što odlučili. Bitno je da ste sigurni u ono što radite i zašto to radite.

Odabir veza – ljudi nekad neprimjereno komentiraju naše romantične veze što uistinu nije njihova stvar. Na te komentare niste dužni davati odgovre. Živite svoj život i nikade ne izlazite ili ostajte u vezi zato jer je netko drugi tako rekao. Radite svoje greške ako morate, ali uvijek učite iz njih.

Osobna uvjerenja – samo zato što netko stratsveno izlaže svoja uvjerenja ne znači da trebate sjediti i odobravajuće klimati glavom na sve što ta osoba kaže. Ako ne dijelite njihovo mišljenje nepošteno je prema toj osobi i prema vana da prešućujete vlastita mišljenja i glumite da se slažete s njihovima. U redu je ne slgati se s drugima.

Otići s nekim negdje jer su vas pitali – netko je možda pristojan i dobro izgleda, možda ste čak i zainteresirani, ali ne dugujete im spoj samo jer su vas pozvali. Ako duboko u sebi osjećate da ne želite ići, nemojte.

Religijski i politički svjetonazo – jroš nešto što je potpuno privatna stvar i što ste sami odabrali. Ako netko ne može prihvatiti to što jeste to je njihova dogma, a ne vaša.

Samački život – zašto? Koga briga. Biti “solo” nije poremećaj osobnosti i imate slobodan odabir.

Seksualni život – dok god to radite s odraslom osobom koja je na to pristala nikome niste dužni objašnjavati kada, kako i s kime imate seksualni život. Točka.

Što volite jesti – jednostavno postoji nešto što ne volite jesti i za to imate razloge, uključujući okus i probleme sa zdravljem. Nikome ne morate objašnjavati zašto. Ako vas netko gnjavi oko toga slegnite ramenima i recite da vam je to nije ‘fino’.

Zašto želite biti sami – možda brinete da će to ispasti prosto ili nesocijalno ili da će vas prozvati čudakom kada otkažete planove i obveze jer želite biti sami da se resetirate, opustite ili jednostavno sami uživate u dobroj knjizi. Samostalno provoditi vrijeme je potpuno normalno pa i potrebno, i više ljudi se na to mora priviknuti. Uzmite “svoje” vrijeme i nikome se za to ne opravdavajte.

Zašto ste u braku – ista stvar kao i ako ste “solo”. To je vaš odabir. Želite li ili ne imati djecu je isto vaša stvar i drugi to moraju poštivati.

Životni prioriteti – imate vlastite ideje o tome što će vas i vaše bližnje uistinu usrećiti. S obzirom da smo svi različiti pojedinci s različitim vrijednostima, snovima i aspiracijama vaši glavni prioriteti vaša su stvar i bit će drugačiji od bilo koje druge osobe.

metro-portal

 

Mlado meso u izlogu

$
0
0

Najčešći oblici zapošljavanja danas su sezonski poslovi, učenički i studentski rad te tzv. stručno osposobljavanje, koji poslodavcima osiguravaju jeftinu i visokokvalificiranu radnu snagu, a mladima ne garantiraju nikakva prava, egzistenciju i budućnost

zaposljavanjePrema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ), u Hrvatskoj je u rujnu bilo 211.827 nezaposlenih osoba, od čega čak 60.098 mladih u dobi od 15 do 29 godina, što je za europske standarde iznosilo visokih 38,4 posto. Po tome je Hrvatska u društvu Grčke i Španjolske, zemalja koje imaju slične probleme. Uz diskriminaciju mladih prilikom zapošljavanja, veoma su zabrinjavajući i radni uvjeti i naknade za njihov rad, pa se procjenjuje da je 20 posto njih u riziku od siromaštva.

Kad govorimo o zapošljavanju mladih danas, govorimo zapravo o najnesigurnijim oblicima radnih odnosa. Možda najbolji primjer toga jest sezonski rad: svi oni koji su barem jednom radili u sezoni ostali su zaprepašteni cinizmom ovogodišnjega propagandnog spota Hrvatskog zavoda za zapošljavanje pod sloganom ‘Za sve je kriv Zavod’, u kojem se takav tip zapošljavanja reklamirao kao poželjan oblik karijere, bezbrižan odmor na moru i suncu, dreamjob među preplanulim i polugolim tijelima što se njišu uz ritmove elektronike sa Zrća. Naravno, u spotu se ne govori o tome da je rad u sezoni za mlade najčešće rad od svega nekoliko mjeseci, bez slobodnih dana i za plaću ne višu od hrvatskog prosjeka. Nema ni rečenice o tome da je riječ o poslovima koji mladima ne daju nikakvu priliku da se ostvare, nego da su samo jeftina radna snaga za poslodavce.

U propagandnom spotu HZZ-a sezonsko zapošljavanje mladih reklamira se kao poželjan oblik karijere, bezbrižan odmor i dream job na moru i suncu. Naravno, ne spominje se da je to rad od svega nekoliko mjeseci, bez slobodnih dana i za plaću ne višu od hrvatskog prosjeka

– Upravo smo mi mladi ljudi danas izloženi najnesigurnijim oblicima radnih odnosa. Pritom mislim na učenički i studentski rad, sezonski rad i različite druge oblike privremenih i povremenih zapošljavanja. Sve te oblike zapošljavanja karakteriziraju jeftina cijena rada, nizak trošak za poslodavca i nemogućnost planiranja života. Čini nam se važno da se u javnoj sferi o radu mladih prestane govoriti na infantilan način. Primjer takvog govora najbolje se vidi kad ih predsjednica Kolinda Grabar Kitarović poziva na domoljublje kako bi ostali u Hrvatskoj. Međutim, takav tip licemjerja ne dolazi samo iz njenih usta, nego i od lijevih stranaka. O problemu mladih govori se nesustavno, bez ideja koje bi vodile rješenju. Nema aktivne politike, premda se o njoj puno govori, ali samo deklarativno. Ispada da su mladi ljudi jedini krivci za to što ne mogu pronaći posao. Kao da mi ne znamo tražiti posao – kaže predsjednik Mreže mladih Hrvatske Karlo Kralj, jedan od organizatora Marša mladih za radnička prava koji će se održati u subotu, 15. listopada, a kreće ispred zagrebačkoga HNK-a.

Naš je sugovornik svjestan činjenice da nezaposlenost mladih proizlazi iz banalnog razloga da u Hrvatskoj jednostavno nema dovoljno radnih mjesta, ali ističe da mladi nisu paraziti koji ne znaju što bi sa sobom u životu te da je i zbog takvih mišljenja važno izaći na ulicu.

– Marš mladih organizira otvorena inicijativa koja okuplja više od 40 organizacija i sindikata. Iniciranjem ovakvog događanja želimo ukazati na najosnovniju činjenicu, a to je da su upravo mlade osobe svjedoci rastuće nejednakosti – dodaje Kralj.

U sklopu tržišta rada jednu zonu, nalik velikom mjehuru, predstavlja učenički i studentski rad, na što mlade ponajčešće prisiljava loša socioekonomska situacija. Riječ je o učenicima i studentima koji, pored školarine, moraju zaraditi i za troškove života u gradu u kojem se školuju. Prema Eurostudentu, mjesečni troškovi života studenta koji ne živi s roditeljima u Hrvatskoj iznose 3.384 kune (bez školarine), što znači da godišnje prelaze 30.000 kuna. Umjesto da studentski poslovi budu strogo regulirani kao dodatni izvor zarade, oni studentima postaju nužnim utegom tijekom obrazovanja.

– Preko paralelnog tržišta rada dolazi do zamjenjivanja stabilnih radnih mjesta nestabilnima. Studentski i učenički rad nije lako regulirati. Za studente i učenike on predstavlja jednostavan način prihoda. Postoje dvije strane kojima ne odgovara regulacija: to su studentski centri koji dobivaju najmanje deset posto od svakog ugovora i poslodavci koji su dio stalnih radnika supstituirali radnom snagom sa studentskih servisa. Nije riječ o nekoliko sati tjedno nego o punom radnom vremenu. To su uglavnom visokokvalificirani ljudi, poput apsolvenata stranih jezika zaposlenih u jezičnim školama – objašnjava Kralj.

Poslodavci koji se oglašavaju preko studentskih servisa nude poslove bez jasnih uvjeta i istaknute naknade, a zakonski nisu dužni objaviti svoj naziv i podatke. Radnici sa studentskim ugovorima tako sve češće zamjenjuju stalno zaposlene, obavljajući pritom izuzetno odgovorne zadatke poput financijskih transakcija i sklapanja ugovora s klijentima. Istovremeno, ne mogu koristiti radna prava, pa tako nemaju pravo na bolovanje: studentski rad naime ne potpada pod Zakon o radu, premda se u njemu spominje.

Sličan oblik rada ostvaruje se preko učeničkih zadruga i najčešće ide uz trogodišnje strukovno obrazovanje, koje karakteriziraju problematična nastavna praksa, nesigurni uvjeti koje država ne kontrolira i izostanak bilo kakve naknade. O stanju u strukovnim školama danas govori 18-godišnja Domenika Benak, koja je tijekom školovanja u Srednjoj medicinskoj školi u Slavonskom Brodu prije tri godine sa svojih 500 kolega pokrenula petodnevni štrajk zbog užasnih uvjeta nastave i prakse.

– Bili smo prisiljeni devet tjedana u svakom polugodištu ići i na praksu i na nastavu. Tih smo dana morali ustajati u pet ujutro te na praksi i nastavi biti sve do osam navečer. Kako nismo svi iz Slavonskog Broda, kućama bismo se vraćali u kasnim satima. Praksa bi bila od sedam do deset ujutro u bolnici, a potom bismo do nastave, koja je započinjala u 13 sati, boravili u školskom podrumu jer nismo imali novca za kave u kafićima ili ručak po restoranima. Nastava bi se onda odvijala redovito, profesori su od nas očekivali da ispunjavamo sve zadatke i pripremljeni dolazimo na sat. Mi smo bili generacija koja je shvatila da to nije u redu: štrajkom smo zahtijevali da se nastava i praksa raspodjele po danima, pa se tako počela popunjavati satnica – prisjeća se Domenika Benak.

Što se zapošljavanja učenika strukovnih škola tiče, naša sugovornica kaže da zna mnoge svoje kolegice koje bi pronašle posao medicinske sestre u privatnim staračkim domovima, ali bi ondje bile rangirane kao njegovateljice.

– Često se događa da ne dobiju plaću mjesec ili dva, nakon čega budu zamijenjene novom turom zaposlenica. U javnim ustanovama je ipak drugačije, pa se to ne događa – ističe Benak, koja je ove godine prvi put, i to preko učeničkog ugovora, radila sezonski, u turizmu.

Dvjema stranama ne odgovara regulacija studentskog i učeničkog rada: to su studentski centri koji dobivaju najmanje deset posto od svakog ugovora i poslodavci koji su dio stalnih radnika supstituirali radnom snagom s tih servisa – kaže Karlo Kralj

– To je bila potpuna katastrofa. Živjela sam s bratom na otoku i nakon dva mjeseca uopće nisam dobila plaću. I nisam bila jedina. Znam za mnoge koji su bili izbačeni iz smještaja jer nisu imali novca za najamninu. Plaću za prvi mjesec rada dobila sam tek 10. rujna, a drugu očekujem oko Božića. Ne bih je ni dobila da moji roditelji nisu bili uporni – kaže.

Jedna od mjera kojima država regulirala zapošljavanje nakon završenog fakulteta je i tzv. stručno osposobljavanje, čije korisnike kolokvijalno nazivamo mrsićevcima. U praksi se to uglavnom pokazalo kao socijalna mjera koja poslodavcima u javnom i privatnom sektoru omogućuje povoljnu zamjenu za redovna radna mjesta; osoba na osposobljavanju nakon isteka ugovora brzo se zamijeni drugom mladom osobom, pa se krug nastavlja.

– Pozitivnih iskustava ima, ali istraživanja pokazuju da ta mjera ipak ne ispunjava svoj temeljni cilj. Ove smo godine kroz dvije odluke mogli vidjeti kako država doživljava mjeru koju je sama donijela: prva je bila uskraćivanje prava na bolovanje, a druga da korisnik stručnog osposobljavanja smije koristiti isključivo javni prijevoz. Država ne razmišlja o tome kako da tu mjeru učini kvalitetnijom, samo o tome kako će zaštititi državni proračun – kritičan je Kralj, koji dodaje da ta mjera u povlašteni položaj dovodi osobe iz urbanih sredina, a u nepovoljan i dodatno deprivilegiran one iz manjih i ruralnih.

Dakle mladi radnici sa smanjenim radnim pravima dolaze na mjesto starijih, stalno zaposlenih, čime se nužno otvara pitanje međugeneracijske solidarnosti, o kojoj se često govori, ali je njezino postojanje u praksi vrlo upitno.

– Mlađim radnicima uglavnom se daju niže plaće i višestruki ugovori na određeno, a stariji strahuju od zamjene jeftinijom i efikasnijom radnom snagom. To nametnuto konkuriranje udružuje sve generacije u istu nesigurnost, a možemo mu pridodati i sve izrazitije otuđenje od kolektivnoga, kao nečega čime se postižu zajednički ciljevi, unutar čega se razmjenjuju radna i životna iskustva i gdje se, posljedično, događa osobni razvoj pojedinaca. Istovremeno dolazi do jačanja individualizma, kao vjere u samodostatnost ili kao strategije za preživljavanje do mirovine. Zapitamo li se zašto se ljudi odlučuju na takve pristupe, mogli bismo zaključiti da to dijelom proizlazi iz same prirode tih sve nesigurnijih oblika rada, no i iz urušavanja povjerenja u snagu organiziranoga kolektiva – kaže Marina Ivandić iz Baze za radničku inicijativu i demokratizaciju.

Sve dok se ne počne voditi računa o mladima, iseljavanje iz Hrvatske će se nastaviti. Velik broj mladih ne odlazi samo zbog nemogućnosti pronalaska posla nego i stoga što ne mogu dobiti kvalitetne radne uvjete i dobru zaradu. Naši sugovornici tvrde da je položaj mladih podjednako nepovoljan kod velikih poslodavaca i kod malih obrtnika: u Hrvatskoj, zna se, izrabljuje onaj koji dobije priliku. Smatraju da je jedini način za poboljšanje položaja mladih kolektivni rad i sindikalno organiziranje. Jedino se tako moguće izboriti za radnička prava i osigurati sigurnost radnih mjesta, ali se pritom mora voditi računa o specifičnostima zaposlenih u nesigurnim oblicima rada.

– Ne postoji jedinstven recept kojim bi se brzo riješio problem sve devijantnijih tipova radnih odnosa jer im je, uz ostalo, smisao u tome da pronalaze nove načine i prostore svoga postojanja. No sve više primjera iz Europe i svijeta potvrđuje da je i na tom polju moguće početi pobjeđivati i to širokim umrežavanjem i širenjem područja borbe izvan poduzeća: na nezaposlene, studente, sportske navijače i cijele lokalne zajednice. Međutim, preduvjeti takve akcije su solidna infrastruktura, organizacijsko iskustvo i otvorenost za uključivanje različitih ljudi u rad. Tako bi ljudi, osobito mlađi, stekli osjećaj da je njihov doprinos važan i da ima smisla biti dijelom strukture koja bi se za nešto mogla i izboriti – dodaje Marina Ivandić.

Prvo iskazivanje nezadovoljstva mladih kreće ove subote, na ulicama oko nacionalne kazališne kuće u Zagrebu: inicira ga politički pismena i visokoobrazovana mladost koja zrači samouvjerenošću, na čemu im može pozavidjeti svaka sindikalna središnjica.

portalnovosti

 

 

Smisao u besmislu, ‘svaki je pravi dadaista protiv dade’

$
0
0

jovan-nikolaidisTekst je pročitan tokom proteklog međunarodnog skupa (petodnevni kolažni program u Tirani,”Dada-Eist-Dada-Dayes”) prigodom 100. obljetnice od nastanka Dadaizma.

Piše: Jovan Nikolaidis

Nekada smo imali jednu apsolutističku partiju koja je izgradila srušenu zemlju, zaposlila ljude i obezbijedila im dobar prosvjetiteljski period, po meni najbolji u našim istorijama punim zemljotresa. Danas partija imamo bezbroj. I gle čuda – sve su demokratske. One već četvrt vijeka ne rade ništa osim što rasprodaju, i još nisu uspjeli da prodaju sve od onog što je ona totalitarna partija u ono vrijeme jednoumlja stvorila. Ali, nama iz svijeta poručuju: održivi demokratski razvoj podrazumijeva da umjesto jedne svemoćne partije sve uložimo u male i srednje partije, uime ljudskih prava i slobodnog iznošenja stavova.

1.

Pokušavam da iznesem vrijednosti i značaj umjetničkog pokreta s početka 20 stoljeća, pokret Dadaizam, koji je negirao mnoge ustaljene vrijednosti onog društva. Ne krijem želju da u onom što ću pred vama reći, komentarišem i dio sadašnjih društvenoumjetničkih devijacija protiv čovječnosti i  njegove slobode uopšte. Okupirani iluzijama o ljudskim pravima i slobodi izbora pojedinca u društvu, a na Balkanu i zbog viška istorije, današnja civilizacija uspostavlja jednu vrstu globalnog zatvora čiji su upravnici rigidni kapitalizam i perfidno bankarstvo, sav korporativni kapital koji sprovodi agresiju na socijalnu prevednost i čovjekovu slobodu u društvu. Mislim, nadajući se da ćete shvatiti moju poetsku metaforu, da današnji svijet zapadne civilizacije, a i Zapadni Balkan u tom svijetu jeste, živi u jednoj vrsti globalnog koncentracionog logora u koga se ulazi kroz dvoja vrata. Prolazom kroz jedna vrata stižemo do  nametnutog konzumerizma, gdje nam se nudi obilje hrane, pića i opijata, bezbrojni predmeti za ličnu i opštu upotrebu, do čulnih omama i užitaka svih vrsta. Mi smo postali zarobljenici potrošnje, nekada smo bili proizvođači dobara. Ulazimo u kloaku prepunu bespotrebnog i otrovnog, za spas našeg duha kobnog sladostrašća. Kroz druga vrata mame nas bankarski vampiri kojima moramo prići jednostavno zato što su svi drugi putovi našeg bića već zatrpani ljudskom nezajažljivošću i gluposti. Nad takvim logorom koga pominjem visi kao budni stražar Novi Bog Rata. Hoće li stići, kad će stići, na to nam niko od tvoraca modernog koncentracionog logora niti može niti želi otkriti. Nažalost, ni mi nemamo odgovor na pitanje, iako smo voljni da se u druženju i razgovorima i u najboljoj volji dogovaramo o novim putevima kojima savremena umjetnost treba da ide. Da bi bila za čovjeka korisna i za njega stvorena.

2.

Mi danas, čini mi se, trebamo uzviknuti: Dadaizam je mrtav, živio POSTDADAIZAM! Makar taj urlik prema stvarnosti bio virtualan kakvi i naši životi, dan za danom sve više postaju: embrioni budućih androida. Neoliberalizam danas proizveo je inteligenciju, umjetnike koji su postali robovi ili sluge destruktivnih političkih sistema i intelektualce, ogorčenu manjinu koja se ne predaje; ovi danas jesu jedna vrsta postdadaista – odbačeni usamljenici s dostojanstvom i buntom, žigosani apostoli izgubljene vjere. Oni viču: non serviam, ali ih malo ko čuje. Galama globalizacije guši njihov govor, mrvi njihov rukopis. Dopustite mi da priznam: ja sam jedan od tih marginalaca. Gospodo, ova civilizacija ubila nam je neke od najjepših ljudskih osobina: ukrali su nam tajnu, slutnju, zanos i snove. Neumoljivi kapital rađa nam i administratora naših misli, stigla je među ljude ultimativna komunikacijska tehnologija. A gdje je dadaizam?

3.

Dadaizam je, znamo svi to, nastao u Švajcarskoj 1916. godine među umjetnicima koji su se tu skrili od strahota nadirućeg rata u Evropi. Zlovoljni, ogorčeni, ljuti na aktuelno evropsko ništavilo prozvali su se dadaistima. Marsel Dišan, Gijom Apoliner, Hugo Bal, Tristan Cara, Maks Ernst, Sofi Tojber, etc… A “dada”, njihov pokret iz kafea “Kabare Volter”, označio je, kako je lucidno izrekao Tristan Cara, ”riječ koja ne znači – ništa”. To ‘ništa’ visilo je u značenju i pojmu DADAIZAM kao giljotina nad vratom svim konvencijama u umjetnosti i društvu tog vremena, čiju su besmislenost, konformizam i apsurd dadaisti izrugivali. Nihilizmom, odbacivanjem tradicije, ekstremnim iskazivanjem besmisla. Anarhistička pobuna tadašnje mladosti nad gotovo svim u društvu bez logike i pravednosti. Takav benigni anarhizam buntovnika uslovio je novi credo u umjetnosti – rodio je antiumjetnost. Sve je to u ondašnjim sredinama izazivalo bijes, prijezir i proganjanja. A zapravo je besmisao aktuelne stvarnosti samo potvrđivao stavove dadaista da je aktuelna, legitimisana umjetnost sama suština besmisla. To lijepo ističe Georg Grosz stavom da se nemoralno, nepošteno i nasilno, u narastajućem kapitalizmu mora kritikovati upravo ružnim i grotesknim. Paradoksalna parola koju su dadasti isticali jasno govori i o tadašnjem novom pogledu na umjetnost: ‘dadaisti su i protiv dade’.

4.

Na prostorima Jugoslavije dadaizam je našao dosta poklonika. Ubrzo nakon pojave dadaista u Švajcarskoj, Francuskoj i Njemačkoj, javili su se, najviše u Beogradu i Zagrebu, grupe poklonika dadaizma. Pjesnici, slikari, filmski radnici. Performansi i instalacije. U Zagrebu je 1921. objavljen manifest Ljubomira Micića o Barbarogeniju, kao lokalna varijanta italijanskog futurizma. Slučaj je htio da najradikalniju avangardu u Hrvatskoj posije jedan Srbin, ko što je Srbima silinu ekspresionizma unio Miroslav Krleža. Oba su pripovijedali još onda kraj Evrope i sumrak Zapada, doduše ne onoliko koliko je to slutio Hugo Blat u knjizi “Bijeg iz vremena”, apokaliptičnu tvorevinu savršenog jezika i mišljenja. Sve što je tada napisao u pomenutoj knjizi stoji i danas, kao u kamenu uklesano upozorenje koje objašnjava bijedu golotinje sadašnjeg ništavila. Antun Branko Šimić je u dvije odlične knjige “Vihor” i “Vijavica” zapravo prepjevavao estetiku njemačkog Der Šturma, kao što je i Krleža u dramama “Kraljevo”, “Kristifor Kolumbo” i “Mikelanđelo Buonaroti” zaorao brazdu originalne ekspresionističke pobune i krika. Javljaju se Josip Seissel, Vinko Gecan, Višnja Kranjčević, Augustinčić, Hegedušić, Ružička, Tabaković… Rodili su se i časopisi a oko njih poklonici novih tendencija. “”Zenit”, “Dada-Tank”, “Dada-Džez”, “Zenit –Ekspres”. U Zagrebu je prvi aktiviran “Proljetni Salon” avangardnih aktivista, “Zenit” izlazi u Zagrebu (1921-23)  i u Beogradu (1924-26). Donadinijev “Kokot” (1916), “Književnik” (1924), “Plamen” Miroslava Krleže i Augusta Cesarca (1919). U Srbiji Ljubomir Micić propagira avangardizam u književnosti, muzici, slikarstvu i na filmu, afirmišući “zenitizam” kao sintezu balkanskog duha i savremenih evropskih strujanja (futurizam, ekspresionizam, dadaizam i nadrealizam). U Beogradu tog doba nastaju brojne umjetničke tvorevine koje obiluju dadaističkom poetikom: intertekstualnost, polimorfnost, devijacija i apsurd, metajezik, a produkt toga jeste metatekst. Štivo je žanrovski raznovrsno: poeme, priče, romani, drame, filozofija, daktilokarikature, antireklame, pamfleti, manifesti, teorijski tekstovi/eseji. Rade Drainac, Stanislav Vinaver, Dragan Aleksić, Branko Ve Poljanski, Ljubomir Micić, Petar Palavičini. U Srbiji je dadaizam u suštini bio proširena mantra nadrealizma koji je potvrdio snagu dva velika pjesnika, Oskara Daviča i Vaska Popu.

Jedini crnogorski dadaista za koga znam je pjesnik i romanopisac Risto Ratković. Utemeljivač je modernog stiha u crnogorskoj književnosti, Od 1923. u Beogradu on se druži sa tamošnjim avangardistima i piše u skladu sa dadaističkom poetikom.

5.

Kod dadaista je pojam antiumjetnost bio upravo odraz bića i zadatka umjetnosti. Danas je pojam umjetnost često sveden na konzumerizam, tvorevinu antiumjetničku, dakle: antiljudsku. Haos i besmisao kod dadaista bio je njihov programski revolt, danas su besmisao i haos postali dobrim dijelom suština samog našeg života. Ondašnji dadaistički anarhizam, cinizam i ironija, satira i kalambur, danas liče apokaliptičnom ludilu potrošačkog društva. Drveni konjić dadaista pred nama sada mutira u plamenu aždaju, dinosaurusa anarholiberalizma. Pjesnici, kojih je sve manje u svijetu, u očima neokomformista su demoni koji služe prvenstveno za vađenje mraka iz sopstvene utrobe. Ko za njih danas zna, ko ih čuje?! Tristan Cara, onaj znameniti Rumun, koji je o Parizu pjevao bolje i od francuskih simbolista, napisao je: “Dada je nastala iz moralne potrebe… iz dubokog osjećaja da bi čovjek koji je u središtu svih tvorevina duha, morao potvrditi svoju nadmoć nad osiromašenim spoznajama o bitnosti ljudskog, nad mrtvim stvarima i loše stečenim dobrima.” Treba ovom prilikom da pomenem i stih ovog velikog intelektualca, stih beskrajne ljepote i teške istine:

“Prođe tisuću godina,

a bijaše

tek

jedna

jedina

Noć.”

Nama su danas od dadaizma ostale samo performativne reklamne igre s temama iz ništavnog svijeta, iskrivljenje slike dječijih igrica s idolima silnog tijela i prazne glave. Ako su mimikrija, ruganje i skandalozni postupci, intervencije na ljudskom tijelu i okolišu, u dadaizmu bili funkcionalni, danas sve to imamo iznova pokazano u krajnjem banalitetu. Iz marketinških ludorija zjapi do nas kataklizmatičan besmisao. Gotovo sve poslove trgovine i kupovine preuzeo je rigidni kapitalizam, kroz medije i tv-sliku, kapitalizam nadzire ljudsku potrebu za lijepim i slobodnim. Intelektualni kapitalizam je već među nama. Naša želja je njihovo izvršenje, jer smo duše gotovo posve predali data-izmu (dataism). Dataizam će do kraja ukrasti naš um. Ljudi današnjice su siva masa koju gospodari iz smart-pakla useljavaju do posljednje tačke na ovoj planeti. Ostalo su preuzele na sebe informativno-obavještajne službe neoliberalizma. Čovjek je sve dalji, mašina je sve bliža. Postaćemo uskoro zombiji, planetom će šetati alijeni. U nama umire sva slutnja na daljine lijepih običaja, mi se ne družimo, mi se dogovaramo ajfonima. Poludjeli svijet hoda ulicama, drže na ušima komade plastike i – govore sami sa sobom. Nad njima su – sateliti.

6.

Dadaizam Berlina dvadesetih godina prošlog vijeka bio je svjetionik slobode i jasna najava budućnosti. Bez dadaista nije moguće razumjeti zašto danas ideje o mašini nadvladavaju ideju o ljudskim bezgraničnim sposobnostima. Takve tvorevine ‘napredka’ ubijaju iskonske ljudske osjećaje ljubavi i drugarstva. Mi na Balkanu svjedočimo agresiju savršenih struktura neljudskog: kolektivnu mržnju, atavizme, plemensko zlo i religijski ekstremizam. Iz tradicije posežemo samo za destrukcijama i od njih gradimo nove mitologije, jednako pogubne za ljudsko dostojanstvo i opštu slobodu mišljenja i djelovanja.

Iz daljine i dubine prošlosti do nas stižu, tihi i iznemogli – patnja i krici dadaista. I onda i danas svjetonazor dadaista je okružen nerazumijevanjem svijeta i nehajem prema njihovom htijenju. Blagorodni anarhizam dadaista zamijenili su terorizam i haos. Balkan danas uživa u lažima diletantskh političara i mudrovanjima šake jada kupljene inteligencije  koja pouzdano zna samo jedno: da aplaudira. Bravo, bravissimo! Naši političari najbolje znaju da pjevaju pjesme turbo-folka i igraju narodna kola. Populizam postaje obrazac i mjera kulture kolektiva.

7.

Dozvolite mi, na kraju izlaganja, da se ukratko udaljim od teme, da budem anahron. Nekada smo imali jednu apsolutističku partiju koja je izgradila srušenu zemlju, zaposlila ljude i obezbijedila im dobar prosvjetiteljski period, po meni najbolji u našim istorijama punim zemljotresa. Danas partija imamo bezbroj. I gle čuda – sve su demokratske. One već četvrt vijeka ne rade ništa osim što rasprodaju, i još nisu uspjeli da prodaju sve od onog što je ona totalitarna partija u ono vrijeme jednoumlja stvorila. Ali, nama iz svijeta poručuju: održivi demokratski razvoj podrazumijeva da umjesto jedne svemoćne partije sve uložimo u male i srednje partije, uime ljudskih prava i slobodnog iznošenja stavova.

Partija, dakle, imamo koliko i trafika. Nikome, doduše, nije jasno čemu te partije služe, što hoće ta politika lokalnih fantazija, ali je od najvećeg značaja da se obezbijedi pluralizam i sloboda političkog djelovanja. Zato što je bolje imati politički sistem koji čine puno nekompetentnih kretena, nego da o svemu odlučuje nekoliko ozbiljnih i pametnih ljudi. Nakon četvrt vijeka života u demokratiji, to valjda nikome više nije potrebno dokazivati, mi smo postali žrtve anarhije i poluistina. Laž lebdi nad nama, u nama prazna grudva tuge.

Da se razumijemo: možda je moj um inficiran, ali prema onom vremenu ja nemam nostalgiju. I ja sam bio kažnjen titoizmom. Kao i sve drugo, i onaj društveni sistem je propao iz valjanih razloga. Da je moglo biti, i dalje bi bilo. Nijedan poredak nije dobar. Sve što se ozida, pašće: to znaju i crveni nihilisti i hrišćanski teolozi i islamski fundamentalisti.

Ja znam samo da je bijedno i ispod ljudskog dostojanstva da aplaudiramo svečanom otvaranju trafika i piljara. Što će nama fabrike? Ni Zapad ih više nema, iseljene su širom svijeta kao ‘prljava tehnologija’. Neka radi sirotinja iz pasivnog svijeta za dolar dnevno. Da bi demokratija i dalje disala čisti zrak i mirisala kosmos. Znam da je tužno i ispod ljudskog dostojanstva da nakon četvrt vijeka, nakon uvoza  demokratskih pravila, sričemo parole i frazetine demokratskih gadluka; da ponavljamo o tome kako, eto, neoliberalizam nije savršen, ali jeste najbolji poznati poredak. Pa tako smo govorili i za socijalizam!

Pogledajte, gospodo, partije i kandidate koji se takmiče za vaše glasove. I to je, je li tako, najbolje do čega je čovječanstvo došlo? E, tugo naša postdadaistička.

Balkanu je potrebno nadnacionalno zajedništvo. Ono ne remeti ni etničke ni kulturološke osobenosti nijednog od naroda Balkana. Nadnacionalno zajedništvo nas samo čini sposobnima da u Evropu uđemo spremniji, svjesni svojih ukupnih kvaliteta, kao sociokulturološki integrisana regija. Hoću da vjerujem da je takva misija balkanskih intelektualaca moguća.

 

tacno

 

 

Kroz optiku čaše: Djevojka u vlaku (The Girl on the Train), red. Tate Taylor

$
0
0
  • Djevojka u vlaku (The Girl on the Train), red. Tate TaylorDanas je internetsko uhođenje postalo sveopća pošast. Klasično tračanje i raspitivanje o tuđim životima danas se jednostavno preselilo na društvene mreže, koje su na tom području napravile pravu malu revoluciju. Naravno, s jednom bitnom iznimkom: nekada je privatni život predstavljao osobnu domenu pojedinca, prostor autonomije naspram društvenoga okruženja, a danas se ta granica između javnoga i privatnoga, uostalom kao i stvarnosti i fantazije, radiklano urušila. Zamislite da vam je netko koga možete nazvati tek poznanikom prije, recimo, dvadesetak godina uletio u kuhinju i počeo prekopavati po loncima da vidi što upravo kuhate. Vjerojatno biste dobili blagi živčani slom i bili krajnje iziritirani nepristojnim ponašanjem dotične osobe, a u najgoroj inačici scenarija izbacili biste tu osobu van kroz kuhinjski prozor jer kako si netko samo tako uzima za pravo da zabada nos u vaše lonce, ladice i slična mjesta. Danas pak sasvim radosno otvaramo lonce da bismo na društvenim mrežama ponosno i revno pokazali što se u njima krčka u ispraznoj želji da sakupimo što više lajkova.
    Djevojka u vlaku (The Girl on the Train), red. Tate Taylor
    Svjesni smo da je to što radimo sasvim krivo, no ta spoznaja nas previše ne zabrinjava te svejedno to i dalje činimo pa čak i onda kada nam može naškoditi, kao što je slučaj s protagonisticama i protagonistima Djevojke u vlaku. Proizlazi da su društvene mreže dušu dale za sve patološki opsesivne i ljubomorne ljude, kao i one koji nemaju vlastiti život, pa sada napokon mogu svim svojim fetišima dati oduška. Odgledano djelo sve navedeno obuhvaća u većoj ili manjoj mjeri. Posrijedi je ultimativno stalkerski film, u kojem protagonisti prelaze granicu normalnog uhođenja i opasno zakoračuju na područje opsesije i psihopatologije, no zanimljiv je stav redatelja Tatea Taylora. Svaki put kada netko od likova krene u avanturu uhođenja, u ruci ima čašu ili pak bocu alkoholnoga pića pored sebe. Želi li nas time uputiti na zaključak da postoji neka veza između uhođenja i alkoholizma ili samo sugerira da je uz pićence ili više njih lakše utrnuti grižnju sasvjesti vezanu uz ono što činimo ili je navedeno samo strategija da umanjimo anksioznost od onoga što bismo mogli vidjeti?

    Ova ekranizacija istoimenog bestselera britanske autorice Paule Hawkins zanimljivo barata mobitelima, kompjuterima i društvenim mrežama kako bi pokazala da nas naše okruženje danas potiče da se ne odmaknemo od ljudi koji nam štete. Razlomljena naracija filma isprepliće u nekronološkoj maniri priče triju žena. Rachel je tridesetdvogodišnja alkoholičarka koja je zbog ovisnosti ostala bez posla te je i dalje opsjednuta bivšim suprugom Tomom (Justin Theroux), kojeg ne može preboljeti. Emily Blunt je izvrsno glumi, uvjerljivo dočaravajući veliku količinu tuge i očaja koji pritišću njezin lik i pod kojima sve više posrće. Njezina svakodvnevna besmislena ruta vlakom iz idiličnoga no dosadnoga predgrađa u središte New Yorka paralelizirana je fantazijama s društvenih mreža. Gledajući postove drugih ljudi, pojedinci često bivaju uvjereni da ti drugi žive savršenim i ispunjenim životom. Rachel slično misli ne samo o svom suprugu kojega opsesivno prati na Facebooku, nego i o paru koji živi nekoliko kuća od Toma i koji svakodnevno viđa iz vlaka. Međutim, ona život Megan (Haley Bennett) i Toma (Luke Evans) doživljava izvan konteksta te će se ubrzo ispostaviti da Megan nije sretna životom u predgrađu te previše opsesivnim suprugom, koji prati svaki njezin trag bio u virtualnom ili stvarnom okruženju. Obje žene povezuje nezadovoljstvo vlastitim životima, no ne pronalaze načine kako da se izvuku iz nezavidne situacije. Naoko je Tomova supruga Anna (Rebecca Ferguson) jedina koja ispunjenje pronalazi u braku i majčinstvu.
    Djevojka u vlaku (The Girl on the Train), red. Tate Taylor
    Fantazije o drugima i naše projiciranje žudnji na njih intrigantan su podtekst filma, koji se negdje, tijekom ne odveć dobre i nesuptilne scenarističe razrade Erin Cresside Wilson, zagubio. Rachel ne može uvidjeti razliku između stvarnosti i svojih fantazija koje projicira na druge isto kao što zbog aloholnih blackouta ne može jasno pojmiti koji su se događaji iz njezine prošlosti dogodili, a koji predstavljaju puku fabrikaciju. Međutim, sve je to, uz problematiku uhođenja, šminkerski i konfuzno ponabacano u scenarij bez suvisle obrade. Najbolje bi Djevojku u vlaku bilo opisati kao bezvrijedan predmet upakiran u raskošan i skup celofan. Taylor veliki naglasak stavlja na vizualni segment, u čemu je imao bitnu pomoć od direktorice fotografije Charlotte Bruus Christensen (Lov). Sivi pejzaži vezani uz Rachel koja je (pre)često prikazana u krupnom planu kontrastirani su sa osunčanom i raskošnom suburbijom u kojoj žive dva para. Njezin je stan zagasitih boja pak kontrapunktiran prozračnim i osunčanim interijerima dviju kuća čiji topli tonovi sugeriraju obiteljski sklad. U vizualnom segmentu sve je do u detalja osmišljeno, no djeluje krajnje sterilno i artificijelno. Kada zagrebete ispod površine, pronalazite veliku prazninu.

    Cjelina je za početak narativno nekoncizna i nevješto montirana. U tom mnoštvu krupnih kadrova snimanih slobodnom kamerom gledatelj se počinje gubiti kao i neprestanoj promjeni vremenskih dimenzija priče, točki gledišta, brojnih analepsi, ispreplitanja stvarnosti i fantazija protagonistice, a u svemu tome može se pronaći zaista malo funkcionalnosti. Navedeno opetrećuje ritam filma pa je Djevojka u vlaku podosta spora te za jedan triler, koji bi trebao počivati na intrigantim obratima, odveć monotona i neuzbudljiva. Razlog tome treba tražiti i u određenoj dozi predvidljivosti te nedobro strukturanoj razradi misterija i razrješenja jer u prve dvije trećine djela Taylor i Cressida Wilson bi malo radili psihološke studije, a malo triler pa su se sve nepotrebno razvuklo unedogled da bi situaciju nastojali zahuktati prekasno u posljednjoj trećini.
    Djevojka u vlaku (The Girl on the Train), red. Tate Taylor
    Djelu ne pomažu niti papirnati likovi – kako triju protagonistica tako i bezličnoga negativca – čija je psihološka dimenzija manjkava i nedorađena te odveć statična. S obzirom da djelo naglasak stavlja na tri ženska iskustva, materijal je nudio zanimljive mogućnosti za razmatranje rodne problematike, no scenarističko-redateljski tandem jedva da se snašao u nastojanju da iznese osnovnu priču. U konačnici, dvije pouke možete izvući iz filma: bivše nikada ne smijete stalkati u alkoholiziranom stanju (dakle, ako pijete, mobitele i ine slične stvarčice ostavite kod kuće), a ujedno treba i dobro pripaziti prilikom odabira bračnih partnera jer tamo vani svakakvi manijaci šeću.

filmovi

 

 

Živi teletubbiesi

$
0
0

Premda još nije položio prisegu, Ivan Pernar, zastupnik Živog zida, stranke teletubbiesa od kojih preko 120.000 ljudi očekuje bolju budućnost, što je samo po sebi fenomen dostojan ozbiljnijeg istraživanja, već je odbio surađivati s policijom jer ga navodno štiti imunitet

pernar-sincicPressing, N1, 5. listopada, 20:00

U odličnoj emisiji Petra Štefanića naciju je zabavio Ivan Pernar, zastupnik Živog zida, stranke teletubbiesa od kojih preko 120.000 ljudi očekuje bolju budućnost u ovoj zemlji, što je samo po sebi fenomen dostojan ozbiljnijeg istraživanja. Premda još nije položio prisegu, Pernar je već odbio surađivati s policijom jer ga navodno štiti imunitet, dok je Štefaniću ljuto zamjerio jer mu je postavio benigno potpitanje kakve to ima veze. ‘Upadate u riječ izabranom saborskom zastupniku’, rekao je Pernar. Antologijski je bio i njegov odgovor na pitanje je li Vladimira Palfi, jedna od ključnih osoba stranke, diplomirala. ‘Što se mene tiče, jest’, rekao je mladi tribun.

Labirint, HRT, 5. listopada, 21:36

Na našim ekranima ima i simpatičnih magaraca: u ‘Labirintu’ smo, u reportaži Sanje Corazze, vidjeli farmu Nevena Ciganovića (ne onoga Cigija, tome bi magarci pokrepali za mjesec dana), već jednog puno ozbiljnijeg gospodina koji je u Ivanić Gradu najprije kupio ovce za šišanje trave, pa kokice za jaja, pa prvog magarca i onda je, od njega, nastalo stado od 68 grla. Neven svakom od njih zna ime. Magareće mlijeko košta 600 kuna po litri, nije loše. Prodaja ide dobro, ali obitelj ne prodaje samo mlijeko, svježe i smrznuto, već i sapune i meleme. Gospođa Ciganović kaže: ‘Magistrirala sam ljudske potencijale, a sad radim s magarcima…’ Ciganovići žele povećati broj grla na 500 magaraca. E pa sretno im bilo.

Tajna strana Drugog svjetskog rata, History, 6. listopada, 24:00

Witold Pilecki bio je možda najveći i najmoralniji heroj Drugoga svjetskoga rata, epohe koja – parafrazirajmo Patricka skinda – nije oskudijevala velikim i moralnim ljudima. Taj je Poljak, čije ime zaslužuje biti izrečeno s osobitim poštovanjem, 19. rujna 1940. dobrovoljno otišao u Auschwitz kako bi ispitao jesu li jezive priče koje kruže o logoru istinite i da, ako jesu, o tome izvijesti svijet. Dobrovoljni odlazak u Auschwitz jest čudo. Pilecki je jedini čovjek koji je napravio takvo što. Sačekao je Nijemce u svome stanu u Varšavi, znajući da će ga uhapsiti i konfinirati, što se i dogodilo. Njegova kći savršeno se jasno prisjetila svih detalja uhićenja. Pilecki je vrlo brzo shvatio što se događa i onda, nakon više od 900 dana zatočeništva – kako pokazuje ovaj sjajni dokumentarac – osmislio briljantan manevar kojim je nekolicina njegovih kolega, zatočenika, uspjela pobjeći iz logora. Pilecki im je dao jasne instrukcije kome će poslati izvještaje koje su naučili napamet. Među prvima je bio obaviješten Churchill. ‘Peći, plinske komore, fatalne injekcije kojima se ubijalo – ljudi mu nisu vjerovali. Smatrali su kako pretjeruje’, rekao je Alex Strozynski, predsjednik fondacije Kosciuszko. Dana 26. travnja 1943. Pilecki je i sam pobjegao iz logora. Napisao je opsežno, zastrašujuće izvješće na 25 stranica o stanju u Auschwitzu. Logor, međutim, nikad nije bio napadnut ili bombardiran, kao što nisu bile bombardirane ni prilazne pruge. Iz filma se vidi da su Nijemci pruge brzo popravljali, a bombardiranja nisu bila precizna. No to nije bio jedini razlog. Saveznici su više razmišljali o totalnom porazu nacista a manje o logorima. Dalje se o motivima suzdržanosti ne usuđujemo špekulirati.Pilecki je nakon bijega iz Auschwitza postao vojnik Domovinske armije, nekomunističke antinacističke formacije, u kojoj je sudjelovao i u Varšavskom ustanku. Nijemci su ga nakon sloma ustanka ponovno zarobili i smjestili u logor za ratne zarobljenike. Ovog heroja sovjetski je režim pogubio 1948. i zabranio svako spominjanje njegova imena. No, eto, sovjeta više nema, a Pilecki živi.

Hrvatska za pet, HRT, 7. listopada, 21:57

Branimir Bilić dočekao je svojih pet minuta: njegova emisija je najbolja programska inovacija na Hrvatskoj televiziji ove jeseni. Naime, sve druge su – gore! Bilića ćete gledati jer uvijek možete računati na show. U drugoj ovosezonskoj epizodi Branine nanizanke, koja forsira odličnost, izvrsnost, briljantnost i neusporedivost, gostovali su Nenad Bakić, Korado Korlević i Igor Rudan. Rudan je izrekao zanimljivu tvrdnju: što su zemlje gluplje, ljudi u njima imaju više pametnih telefona. Ovdje stvari jednostavno idu u tom pravcu. Danko Plevnik je svojedobno, u vrijeme balkanskih ratova, napisao da su na ovim terenima bombe sve pametnije a političari sve gluplji. Kako god okrenemo, ljudska supstanca nam ne napreduje, to je sigurno.

Novi dan, N1, 10. listopada, 8:20

Jutro nakon debate Trumpa i Hillary ‘Novi dan’ već ima komentar iz prve ruke. Iz New Yorka se javio Djivo Djurović, koji je upućeno i elokventno objasnio kako je Hillary sigurna pobjednica. ‘Hillary’, objasnio je Đurović, ‘ima prednost koja je konstanta – i u najgorim trenucima je bila na 1,5 posto prednosti. Uoči druge debate je bila na pet do šest posto. Večerašnja debata nije značajno promijenila trend. Imate 20 sigurnih republikanskih i 20 demokratskih država i deset tzv. battlegrounds država koje mijenjaju mišljenje. Hillary vodi u svih tih deset. Ne vidim mogućnost da se to promijeni. Ključne su samo tri države, a ona u njima vodi. To su Colorado, Pennsylvania i Virginia. Ako osvoji te tri države, a tamo vodi s osam do devet posto, ona će imati 269 elektora, a treba joj 270 da postane predsjednica…’ A na pitanje koje je rješenje gore, Hillary ili Trump, ne možemo ne odgovoriti drugačije no starom staljinskom šalom: ‘Oba su gora.’

portalnovosti

Veličina mi je ipak bitna

$
0
0

marija-ratkovicNa fotografiji: autorka

Veliki kurac je kao jazz ili viski, to ide s godinama. Kada sam bila mala i kada sam želela da budem drugačija od većine, nije mi bilo jasno zašto SVI toliko insistiraju na veličini kada se govori o muškim pišama. Za nekog ko još nije ili tek jeste izgubio nevinost, veliki kurac je pretpostavljam u rangu sprave za mučenje. Mislim da sam se sigurno deset dana krila izbegavajući reprizna razdevičavanja u kojim nisam videla apsolutno ništa lepo. Iskreno sam verovala da su žene koje vole veliki kurac matore i razglavljene droljetine u koje skromni i elegantni penisi odlaze da umru od tuge. Naravno, tako jedino i učimo da razmišljamo u patrijarhatu, uvek je u ženi problem – ona je razgažena, uobražena, bezobrazna ili prosta, ako ikada kaže bilo šta osim toga “da, dragi, tvoj kurac je najveći na svetu” ili još bolje “ne znam dragi, nikada nisam videla ni jedan drugi”, što je dosta retko u današnjem svetu u kome nestaju sve prave vrednosti poput ugovorenog maloletničkog braka.

Uvek rado i bez blama prepričavam svoje razgovore sa muškarcima koji na moguće i nemoguće načine ubacuju veličinu kurca u svaku jednačinu kako bi na neki način izvideli moje mišljenje na tu temu, a da ne pitaju otvoreno i ne prose komplimente. Samo jednom sam dobila iskreno, gotovo očajno pitanje “Je l’ mu veći nego meni?”, a uglavnom su to bila izokolna pitanja tipa “Ti sigurno voliš veliki kurac?”(na koje ja treba da kažem nešto kako mi to nije bitno, ili kako ja nisam “takva” devojka) ili otvorene ponude da ih ocenim kao uvertiru za dick pics kojima muvaju devojke, ili čak duhovite komentare u stilu “ja sam pesnik u telu porno glumca”, ali obrni okreni sve se vrti oko veličine. Sada kada sam odrasla, prestala sam to da ignorišem i pokušala sama sebi da odgovorim koliko mi je i zašto veličina bitna. I pri tom ne mislim na neku metaforičnu veličinu, ja sam jadnica i hoću uvek da pobedim i imam sve najbolje i najveće pa i kurac, ali volela bih da predstavim koliko je kompleksno sve što jedan kurac ili jednog čoveka čini velikim.

Koliko si ih videla do sad?

Suprotno uvreženom mišljenju ja uopšte nisam videla toliki broj kurčeva da bih mogla da ih uporedim ili čak pokažem u tačnoj veličini. Ali čak i da sam videla stotine, milione kurčeva sigurno ih ne bih zapamtila, ja čoveku zaboravim boju očiju kad se ne javi dva meseca a kamoli kurac. Mogu da se pohvalim da posle studija arhitekture bez omaške mogu da procenim koliko kvadrata ima soba, koliko je milimetara dug prored između slova, ali kurac… Zamislite kako je tek onim ženama koje nisu uzele lenjir u ruku od osnovne škole. Ne bih da tešim ljude s malim kurcem, ali većina žena i muškaraca nema pojma o metričkom sistemu, tako da su sva razglabanja sa drugaricama i drugarima duboko proizvoljna. Svi znamo da je za pamćenje jako bitno osmisliti informacije koje treba da zapamtimo, tako bi za eventualno pamćenje dužine kurca, morala ipak sa sigurnošću da znam koliko je on u stvari dugačak, a realno niko predamnom nikada nije merio svoj kurac, a nije ni meni dao da izmerim. Uvek se nekako desi sve brzo i nepredviđeno, da ne kažem spontano, a lenjir nikad nije pri ruci. Prema mom mišljenju, svako koga sam volela imao je kurac od devet inča minimum (sad guglujte koliko je to, molim vas), kao Trent Reznor, a naravno kad raskinemo taj kurac se rapidno smanjio ili čak nestao u potpunosti.

Sa druge strane, postoje i ona najnovija istraživanja u kojima mogu da ocenjujem od pedeset tri muškarca koji mi je najprivlačniji, pa da mi onda eminentni stručnjaci kažu znate evo izabrali ste muškarca sa penisom dugim čak 16,7 santimetara što je za 0,1 santimetar duže od onoga što muškarci širom sveta smatraju idealnim vi ste pobednica i šta ja da radim s tim, da se slikam. A tek što se tiče onih careva “nije bitna dužina bitan je obim”, ja do pre dve godine nisam znala da postoje razne veličine kaiševa, a kamoli koliko je ZAISTA 11,66 cm – koliko iznosi debljina penisa u erekciji na području Velike Britanije gde je za potrebe nekog svetskog istraživanja za dnevne novine (jer drugu svrhu toga ne vidim) 15000 muškaraca otišlo da meri svoje kurčeve da se ne obrukaju. Mene je sramota što s njima delim planetu.

Ko sve profitira od merenja?

foto: Flickr / Frederick Dennstedt

Sva ta merenja imaju samo jednu svrhu, da nastave, produže i podrže uverenja o velikom penisu kao garantu nacionalne stabilnosti, garantu porodične sreće, mira u kući (setimo se samo lažnolatinske izjave “Bonus penis, pax en domus” koju su svi ponavljali u prvoj godini gimnazije smejući se kao idioti) i na kraju laži o ženskom zadovoljstvu zbog koga se navodno i teži velikom kurcu. Ali moje čvrsto uverenje je da žene nikada nisu inicirale produženje kurca kao taktiku da im krene u zamrlom seksualnom životu, nikada se nisu javno pobunile protiv malih kurčeva i nikada nisu šikanirale muškarce zbog njihovih kurčeva, niti su ih na osnovu toga ženile, čak naprotiv, i da imaju mali, i da imaju veliki, to je i dalje jedan kurac više u odnosu na nas, tako da je “jači pol” tretiran od pamtiveka sa dužnim “straho” poštovanjem i naravno zavišću. Jer šta bi žena mogla da poželi sem kurca. Sledeći ovu tezu, verujem da ću uskoro zaključiti da žene žele da se školuju, imaju jednake plate, ili kupuju cipele samo zato što nemaju kurac, a da ga slučajno imaju ništa im više ne bi trebalo u životu.

Šalu na stranu, merenje kurca nije uopšte naivno i znam milion priča u kojima je neki čika, isti onakav čika koji je devojčicama nudio bombone u ulazima zgrada, dečacima nudio da im izmeri kurac. I za razliku od bombona, te su ponude dečaci uvek prihvatali, jer su dečaci ti kojima je jako stalo da znaju kolika je njihova piša u odnosu na piše svih ostalih dečaka na svetu. Kao devojčica, nikad nisam mogla da razumem da malim dečačkim pišama nije bilo strašno ili odvratno da ih dodiruje, rasteže ili meri neko nepoznat, nikad nisam razumela da su bili toliko ludi ili odvažni da svoju pišu daju nekom da je gleda ili pipa, samo da bi pobedili. Ali kasnije se ispostavilo da ne razumem ni neke bitnije stvari, kao na primer šta ja u stvari hoću, naravno – ako izuzmemo kurac.

Šta žene žele?

Moj omiljeni psihoanalitičar Žak Lakan, na još gori način od Frojda ili Simon de Bovoar, objašnjava moju najveću želju, odnosno uskraćenost. Naime, on velikim falusom objedinjuje sve što ja ikad potencijalno mogu želeti, a veli da će se muškarci sa svojim odsutnim (bogom) ocem, odnosno u prenesenom značenju sa svakim drugim realnim muškarcem do smrti boriti i natezati oko priznanja – da li im je dovoljno veliki, da li su zaista dobri u krevetu, da li ću osim njih ikad imati drugih bogova. A to priznanje im mogu dati samo ja, odnosno žena koja seksualno opšti sa njima, pošto Boga već ne slušaju. Postoji međutim jedna velika stvar u kojoj se ja i slažem i ne slažem sa Lakanom, koji je već negde naglasio da falus nije isto što i penis, i da on označava ono kako mali perica zamišlja šta njegova frustrirana (u narodu poznatije kao nedojebana) majka želi – nešto veliko i nešto nedostižno što kad bi postojalo svima bi bilo bolje.

Možda bi mi bilo lakše kada bi veliki kurac nekog odsutnog tatice bio sve što želim, ali istina je po muškarce još nepovoljnija. Žene – i muškarci – ne žele (samo) veliki kurac, žele veliku stručnu spremu, veliku kuću, veliku platu, velike sise, veliku slavu, veliku Srbiju, veliku ljubav – svi imamo velika očekivanja. Žene žele veliki kurac, da bude samo njihov, najveći najbolji i najbitniji, žele ga pored sebe i u sebi, žele da ga poseduju, sada i zauvek, vo vjek i vjekov. To je ono što kao mala nisam razumela, nije mi bilo jasno zašto bi neka žena želela nešto što boli i naravno da odgovor nije neka glupost tipa “zbog stimulacije G tačke”, pogotovo zato što pola muškaraca i ne zna gde se to nalazi, odgovor uopšte nije iz oblasti biologije, mehanike ili poznavanja prirode. Više je recimo iz poznavanja društva.

Šta je prirodno, a šta društveno?

foto: Flickr / istolethetv

Velika je debata o tome da li je veliki penis društvena ili prirodna kategorija. Biologističke teorije koje se mogu naći u časopisima opšteg smera govore nešto o tome kako su ljudi ranije bili goli pa su se tako birali muškarci po veličini penisa, pa smo mi otprilike donekle i došli evolutivno ispravno al se onda neki bogalji dosetiše odeće – kojom su od žena (koje su navodno birale muškarce u tom imaginarnom svetu džungle) sakrivali genitalije, kako bi se demokratski reprodukovali i oni sa lepim očima. Naravno, osim što je temeljno reduktivna (postavlja kurac u centar ideje o evoluciji) ova teorija nas uči i tome da ljudi sa malim peniščićima potiču od prvih modnih eksperata, i da su krivi kreatori što na svetu svi nemaju veliki kurac. Meni je naravno bliža ova druga grupa teorija, iz humanistike koja se u najširem smislu bavi time da je veliki kurac društveno ustanovljena kategorija odnosno muško (i žensko) narcističko verovanje koje se neobično snažno vezalo za ideju o značaju za produženje roda što je, kako sam saznala posle prošlog teksta, najbitnije nešto na svetu i na internetu.

Taj nepisani zakon i ta ideja da je veliki kurac bolji nego mali, u rangu je opštih istina bolje biti zdrav nego bolestan, bogat a ne siromašan, a zapravo nema utemeljenje u naučno dokazanim činjenicama, niti u našoj realnoj hijerarhiji želja i potreba. Otuda oni nesrećni eminentni stručnjaci svako malo dokazuju kako je za produženje ljudske vrste bitnija potencija, pokretljivost ili broj aktivnih spermatozoida, kako je bitnije šta čovek jede ili šta pije (setimo se samo velike magazinske istine o uticaju ananasa na ukus sperme) ali kvragu, i muškarci i žene i strejteri i pederi, ceo svet pa i ja slažemo se u činjenici da je veliki kurac neprejebiv. I to ne zato što je istina da je veliki kurac nezamenjiv za oplodnju i buduće naraštaje i opstanak čovečanstva, nego zato što njegovo odsustvo izaziva opštu slabost organizma, večnu tamu i progonstvo, sto puta gore nešto nego kosovska kletva cara Lazara. Tako sam shvatila da je i moja maloletnička želja da ne budem prizemna i želim veliki kurac isto uronjena u kulturu, koja nam omogućava da do nebesa veličamo “prave vrednosti” poput školovanja, lepih manira, društvenog statusa i tako dalje. Ali veliki franscuski psihoanalitičar, poput mog komšije iz Šapca koji kaže “što manji kurac to veći auto” lepo priznaje da je u savremenom svetu u kome caruju kultura i prave vrednosti sve postalo taj njegov falus. U falus, odnosno “najveći kurac na svetu” (koji nema niko ali verujemo da postoji) pakujemo sve svoje ambicije i želje za dominacijom, a on se u običnom svetu ukazuje i kroz novac, moć, ugled, profesorsku poziciju, glavnu ulogu u filmu, najviše klikova na jutjubu, Bahame, lamborGinije i sve najznačajnije. I u pravu je Žak Lakan, tako postavljeno, veliki kurac žele i muškarci i žene, oni koji ga ne žele, obični su gubitnici i bednici ili još gore – ne postoje. Jer čovek koji ne želi ništa ne postoji.

Jedini problem sa veličinom kurca je u tome što se ona ne meri lenjirom, ne meri se onim što imamo i što je vidljivo, nego onim što nam fali.

Šta je neprirodno?

Isto tako, ne postoje ni lezbejke. Ko god se sa mnom sporio oko toga da li je bolji mali i veliki kurac, iznosio razloge za i protiv, uvek sam potezala čuveni argument lezbejki, žena koje su po predanju nezainteresovane za kurac i mirno žive svoje lezbejske živote između svoja četri zida bez ijednog kurca. Ali to baš nije tačno, jer čak i u mirnim lezbejskim životima, kao u životima svih nas ostalih smrtnika koji žudimo za velikim kurcem, postoji zamena za kurac samo ne tako simbolička kao što je to džip i obično se ukazuje u vidu neke seks igračke, koja manje ili više liči na objekat za jebanje. I šta više, tu se krije sama suština teorije o velikom kurcu, kao jedne društvene, a ne prirodne istine – i lezbejke su ljudi kao mi, one žive u ovom društvu, a ne na pustom ostrvu i one su naučene da žele nešto što će ih ispuniti i ne mogu da dozvole da eto pošto se ne lože na muškarce zauvek ostanu prazne, i u bukvalnom i u prenesenom značenju. Da, to nije prirodno, ali kao što sam već ranije rekla, nije prirodnoni da se oblačimo, budemo u braku ili želimo veliki auto, to su sve društveno uslovljene želje, a želja za umetanjem predmeta u telesne šupljine deluje još najprirodnije u odnosu na anatomiju, a da parafraziram Frojda, anatomija je kučka (a ne sudbina).

Kako je to na filmu?

foto: Nagarjun Kandukuru

Nedavno me je u filmu koji u svemu do pred kraj podilazi najopštijim merama društva bilo da je to mačoizam, šovinizam ili mizoginija, potpuno oduševio jedan monolog glavnog junaka o pušenju kurca kao osnovi razlikovanja na nas i njih. Taj monolog je napisao jedan moj drug i znam da je mogao da umesto podele na muškarce kojima se “puši kurac” i one druge koji “puše kurac” postavi i neku malo proaktivniju metaforu o muškarcima i jebanju. Glavni protagonista u tom, sve popularijem filmu je od onih drugih, onih koji “puše kurac” i sam se, pritisnut nedaćama svrstao s one strane “pravih vrednosti” u kojima “prava žena” zaslužuje nekog “pravog muškarca” kome se “puši kurac”, kako to i dolikuje. Ono što me je dirnulo je da i izvan tog okvira “pravih vrednosti” oko kojih se slažu i patrijarhat i Frojd i koje podrazumevaju veliki kurac koji jebe i koji se puši, ipak ostaje nekolicina nas koji bismo povremeno preispitali sve te istine i izmenili odnose dominacije, aktiv i pasiv.

Ne kažem ovo iz sažaljenja ili samilosti prema svim onim užasnim ljudima sa malim kurcem i velikim automobilom iz priča mog šabačkog komšije, već iz slabašne nade i mogućnosti da ljudski odnosi koje imamo možda uspeju da prevaziđu narcističke fantazije koje imamo o samima sebi. Volela bih da je to moguće, jer su te fantazije u stvari kule u pesku koje gradimo tražeći potvrdu koja po pravilu uvek izostaje i čini nas još mizernijim nego što jesmo. Jedna drugarica mi je davno rekla, udaj se odmah za dečka koji te jebe kao devojčica, nekog ko ima veliki kurac ali živi, voli i jebe isto kao da ga uopšte i nema, drugim rečima kao da ga nikad nije ni imao, trećim rečima – kad budete ostvarili kakvu takvu jednakost. Zato mi je bitna ta ideja s filma, o nekom ko za potrebe bajke, vidi sebe kao jednog od onih koji puše, a ne samo i isključivo kao nekog kome će voljena osoba pušiti srećno do kraja života. Ali san o takvom muškarcu je nedostižan, skoro kao najveći kurac na svetu kome svi težimo.

Kao i u životu…

U stvarnosti, kad me neko pita, sa svim ovim znanjem iz najnovijih istraživanja, teorijske psihoanalize i života, vratim se na ono osnovno – da, veličina je užasno bitna. Bitna je jer u nedostatku veličine, podležemo malim gadostima, svi – a muškarci pogotovo. Jedini problem sa veličinom kurca je u tome što se ona ne meri lenjirom, ne meri se onim što imamo i što je vidljivo, nego onim što nam fali do imaginarnog najvećeg kurca na svetu, koji navodno negde postoji, koji će doći i ispuniti sve naše praznine, od toga što nas nisu dovoljno mazili kad smo bili mali, do toga šta nam sve nedostaje sada kad smo odrasli i što bi nas možda eventualno učinilo potpuno zadovolj(e)nim u ljubavi. Sada kad sam odrasla i kada sam pročitala previše knjiga i premalo muškaraca, znam da je to “potpuno” skroz nedostižno i da se mi kao ljudi, i muškarci i žene razlikujemo samo u stepenu neostvarenosti. A dok neko na jednom od najprestižnijih instituta u velikom istraživanju koje će obuhvatiti minimum milijardu ljudi ne uspe da izmeri tu neostvarenost, nesposobnost da prihvatimo sebe ili druge, nemogućnost da se suočimo sa svojim porazima, nedostacima ili pritiscima društva i da ih prevaziđemo ne kriveći druge i dalje ćemo uporno meriti kurac muškarcima i smarati žene da razgledaju slike ili čak crtaju svoj kurac iz snova.

vice

9 internetskih stranica na kojima ne gubite vrijeme

$
0
0

Ako imate nešto viška vremena i odlučite ga provesti na Internetu, evo nekoliko prijedloga stranica na kojima se može – naučiti nešto novo

internetSurfanje internetom odavno je prestalo biti jednostavno zbog nevjerojatne količine stranica koje pružaju različite informacije, tako da već postaje prava umjetnost pronaći ono što stvarno tražite.

No, ako imate nešto viška vremena i odlučite ga provesti na Internetu, evo nekoliko prijedloga stranica na kojima se može – naučiti nešto novo, a ne čitati o politici, estradi ili sportu …

Ovo su, prema portalu Lifehack, stranice koje su tu da bismo naučili nešto novo.

Duolingo

Želite naučiti strani jezik? Onda je upravo Duolingo za vas. Ako redovite posjećujete stranice u nekoliko mjeseci možeze svladati španjolski, engleski, njemački, francuski, portugalski i talijanski.

Khan Academy

Jeste li ikad htjeli naučiti neki novi predmet, ali niste imali dovoljno novaca da upišete neki seminar? Upravo tome služi Khan Academy. Matematika, znanost, povijest… Platforma vam pomaže i da ispitujete svoja nova znanja.

MIT Open Courseware

Massachusetss Institute of Technology jedan je od najcjenjenijih fakulteta na svijetu. Možda nemate priliku tamo studirati ali zato putem ove stranice možete na neke otvorene oline tečaje.

Project Gutenberg

Zamislite knjižnicu s tonama besplatnih knjiga koje možete zadržati do kraja života. Zapravo ne morate zamišljati jer tu je Project Gutenberg. Botpuno besplatno, potpuno legalno.

TED

Bez velikih troškova i putovanja do velikog znanja. To je ono što vam omogućava TED. Na stranicama možete naći velik broj besplatnih video predavanja.

CIA World Factbook

Jeste li znali da CIA informacije o praktički svemu na svijetu? Ok, to ste vjerojadno znali. Ali jeste li znali da je velik broj tih informacija dostupan javnosti putem interneta? Pogledajte što CIA zna o vašem gradu, državi, kulturi…

Couchsurfing

Ne dajte da vam ime zavara jer nije riječ o stranici koja će vas ulijeniti. Couchsurfing vas spaja s putnicima sa svih krajeva svijeta i super je način za upoznavanje novih ljudi i kultura.

OneLook

Naći dobar internet rječnik nije teško. No ako tražite onaj koji sadrži kompliciranije riječi i fraze je već teži zadatak. Zato je tu OneLook. Navalite!

HowStuffWorks

Postoje stvari koje želimo znati, ali i one za koje nismo znali da ih želimo znati. Upravo njima bavi se ova stranica koja nudi informacije o razlilčitim temama koje će vam proširiti vidike.

metro-portal

 

Miljenko Jergović: Prijepoljska antologija hrvatske poezije

$
0
0

Miljenko JergovićU rasulu biografije počinješ, kao mačka mačiće, prenositi uspomene i knjige s jednoga na drugo mjesto. Tako sam, sredinom listopada, iz Sarajeva donio “Jednu antologiju hrvatske poratne poezije”, u izboru i s pogovorom Igora Mandića. Knjigu sam uzeo iz stana na Sepetarevcu, njuškao njezine stranice – u njima je miris napuštenog doma i izumrle obitelji – i podsjećao se vremena kada je izašla, izazivajući uobičajene mandićevske prijepore i neslaganja.

Objavljena je u Prijepolju, u jugozapadnoj Srbiji, godine 1987. Lijepa, tvrdoukoričena knjiga, s omotnicom koju je oblikovao Rade Rančić, jedan od tadašnjih prvaka srpskoga i jugoslavenskog grafičkog dizajna, objavljena je u suizdanju “Književnog društva Rade Drainac” iz Prokuplja i “Nakladnog zavoda Znanje” iz Zagreba. Krajem osamdesetih je, u sklopu Drainčevih susreta, objavljen niz antologija nacionalnih književnosti, koje su zatim predstavljane na manifestaciji i o kojima se naširoko govorilo. Posljednji je, čini mi se, bio “Vrt divljih ruža”, antologija bosanskohercegovačkog pjesništva Josipa Ostija, objavljena 1989. Tu knjigu sam, također, imao, stajala je na istoj polici uz Mandićevu, ali sam je, začudo, davno već prenio u Zagreb.

Iste godine kad i “Jedna antologija hrvatske poratne poezije” objavljena je, u izdanju Kršćanske sadašnjosti, i mnogo glasnije, te uz veća odobravanja, dočekana “antologija hrvatskoga duhovnog pjesništva od Matoša do danas”, autora Nevena Jurice i Božidara Petrača, naslova “U sjeni transcendencije”. Njihova knjiga – o kojoj bi se tek trebalo govoriti i pisati – predstavljala je tada dobrodošao proboj iz jednoga do tada intaktnog svijeta u sfere visoke književnosti i nacionalnog pjesništva. U njoj su se našla i neka imena koja su, neka nezasluženo a neka, bogme, i zasluženo, bila čitateljstvu nepoznata, ali i imena onih pjesnika koje bismo vrlo teško mogli oglasiti hrvatskim. Bio je to pokušaj neke objektivističke, pomalo i oltarske književne sinteze, za razliku od Mandićeve knjige koja je bila izričito subjektivna, uz nos hrvatskome kulturnom mainstreamu, koliko i vrlo glasnoj kvorumovskoj alternativi i njezinim kritičkim praksama.

Bilo je to vrijeme Mandićevih životnih i stvaralačkih vrhunaca. Moćan i mrgodan, s brkovima Kraljevića Marka, a onda bez brkova, nabildanih mišića, utreniran, na stalnim dijetama i pri gastronomskim istraživanjima, pisao je kritike za najutjecajnije beogradske novine i suvremeno – gestom Marcela Reich-Ranickog – vladao hrvatskom, ali i drugim jugoslavenskim književnostima. Na nož zakrvljen s ideološkim neprijateljima, uglavnom onima blizu Partiji, bio je Mandić arbitar elegancije, čuvar žive književnosti, kustos književnih tradicija. Bio je sve, iako je u formalnom smislu bio ništa. Nisu mu dali ni prići stvarnim izvorištima moći, niti će mu ikada dati: u ona je doba za njih, još uvijek, bio sumnjiv antikomunist, pa se iz antikomunističkih pobuda i šunjao po Beogradu i po tamošnjim redakcijama, dok će im iz kasnijih doba, opet, biti sumnjiv sa suprotnih ideoloških pozicija (njihovih, a ne njegovih), a samo će Beograd ostati isti. No, to će već biti doba kada će Igor Mandić, zajedno s hrvatskom književnošću, u Hrvatskoj biti likvidiran.

S distance od trideset godina “Jedna antologija hrvatske poratne poezije” čita se i kao kronika epohe, i kao Mandićeva autobiografska gesta. Naravno, i kao “jedna antologija”. Nasuprot uobičajenoj normi, u ovoj su antologiji pjesnici nanizani po abecednom, a ne po kronološkom redu, od A do Z, a ne od najstarijega prema najmlađemu. Umjesto posvete ili predgovora, objavljena je “Hymnodia to mou somati”, pjesma Tina Ujevića, nakon čega slijede poslijeratni pjesnici, od Gorana Babića do Igora Zidića.

I već se na prvom, na Babiću, nalazi tačka razlikovanja između Mandićeva pristupa, i pristupa onih hrvatskih antologičara koji će nastupiti u devedesetima. S glavnim urednikom Oka, koji je, priča se, bio strah i trepet hrvatske kulture, dogmat i komesar, pod čijom je čizmom, saznajemo, propatila mnoga lirska duša, Igor Mandić je vrlo žestoko polemizirao, odstreljujući ga nesmiljeno, i ginuvši pod Babićevim rafalima i plotunima, u više navrata tokom posljednja dva desetljeća Jugoslavije. Ono što su jedan o drugome rekli i napisali bilo je nepomirljivo. Osim što su se u tome ogledala dva temperamenta, dva trajno zavađena pogleda na svijet, iz toga međusobnog rafalanja savršeno se iščitava kronika jedne hrvatske epohe. Da živu hrvatsku književnost nisu zamijenili nogomet i drugi oblici gombalaštva, da ona uopće još i postoji, te bi joj polemike služile na čast, ali još mnogo više – služile bi joj na čitanje.

Ne zatajivši Gorana Babića, Igor Mandić nije zatajio hrvatsko pjesništvo. I to je, naprosto, tako. Sve drugo, i sve dalje su čitateljski afiniteti. Isto tako, godina je bila 1987, kada Vlado Gotovac, bivši politički zatvorenik i mučenik slobode izražavanja, još uvijek nije imao pristupa hrvatskoj književnosti, nego je objavljivao po Ljubljani. U Mandićevoj antologiji zadobio je važno i vrlo vidljivo mjesto.

Ali ni Babić ni Gotovac ne bi izazvali nervozu u Zagrebu. Ono što je maticu uzburkalo i uzrujalo bilo je odsustvovanje nekih pjesnika. Takvo je i inače pravilo balkanske antologije: onaj koga nema vazda je važniji od onog koga ima, tekstovi koji su izostavljeni redovito su se u svojoj neprisutnosti pažljivije čitali od onih koji su uvršteni. Napokon, uvrštavanjem i izostavljanjem vazda su se zapišavale unutarnje i vanjske granice nacionalne književnosti. Ali ne samo one metaforičke i književnopovijesne, nego i one zemljopisne.

Tako je Mandić iz svoje knjige izostavio Maka Dizdara, muslimanskoga (danas bošnjačkog) i bosanskohercegovačkog pjesnika koga se, slijedom njegova građanskog optiranja za hrvatsku naciju, redovito uvrštavalo, pa ga se i dalje uvrštava, u hrvatske nacionalne antologije. Nedavno je tako i predsjednica Republike Hrvatske K.G.K, govoreći o bratstveništvu sa susjednom državom, te o skrbi za Hrvate u njoj, smrsila nešto o Maku Dizdaru kao o važnome argumentu hrvatskog prava na Bosnu i Hercegovinu. A Igor Mandić je tog Maka Dizdara, nesumnjivo veliku i važnu figuru ovoga jezika, izostavio iz svoje knjige. Lako je pretpostaviti i to da ga nije izostavio zato što njegove pjesme smatra slabim, nego ga je izostavio zato što na hrvatsku književnost i njezine granice, a možda i na zemljopis, gleda drukčije od većine našega svijeta i od svih, ili skoro svih, hrvatskih antologičara.

Zanimljiviji je, barem ovome čitatelju, bio izostanak onih važnih hrvatskih pjesnika, prije svih Veselka Koromana i Anđelka Vuletića, rođenih u Bosni i Hercegovini, a koji se nisu fizički doseljavali u Zagreb. Mandić u svoju knjigu nije uvrstio nijednoga takvog, pa su mu znali gnjevno spočitnuti da nije načinio jednu antologiju hrvatske poezije, nego jednu antologiju poezije Socijalističke Republike Hrvatske (ili danas: Republike Hrvatske). U ono sam vrijeme, kao mlad čitatelj, bio sklon ovoj vrsti prigovora – a niti danas mi nisu po volji nepriznavanja dvojnih pripadnosti – iako mi je imponiralo, i doživljavao sam ispravnim, izostavljanje Maka Dizdara. Ali ne zato što Dizdar ne bi mogao biti i hrvatski pjesnik, nego zato što se obično time sugerira da on nije i muslimanski (bošnjački) pjesnik, ili se inkludira dizdare, zato što su dizdari, a ekskludira se koromane i vuletiće zato što su, navodno, provincijalci, ili zato što je važnije učiniti Muslimane (ili muslimane) Hrvatima, nego se baviti kulturom i književnošću onih koji u Bosni zbilja jesu Hrvati. Tako sam, govorim, osjećao i mislio u ono vrijeme. Rat je koješta promijenio i naglavce izvrnuo, a Hrvata u Bosni i Hercegovini je većim dijelom nestalo. I to ih, još uvijek, nije do kraja nestalo kao biološke supstance, ali više gotovo da i nema njihove žive književnosti.

Danas mi nije mrska davna Mandićeva diverzija, čak i kada je ne razumijem. Ako ništa drugo, navela nas je da o svemu tome mislimo i razgovaramo. S druge strane, važno je samo to da kroz ovu knjigu, i kroz pjesme koje su u nju uvrštene, čitatelj lako prati antologičarev senzibilitet i ukus, onaj vječni mandićevski radikalizam, u spoju radikalnog tradicionalizma i radikalnog modernizma. Igor Mandić jedan je od onih pisaca s kojima se čitatelj mogao svakodnevno svađati, te se formirati i rasti kroz svađu s njim. Imaginarna antologija ovoga čitatelja s Mandićevom se slaže u manje pjesama i imena nego što bi to bio slučaj s antologijama onih antologičara koji su tokom devedesetih i kasnijih godina gradili svoje knjige na književnom, političkom i nacionalnom oportunizmu, i na svakoj ljudskoj prosječnosti. Prosječni su, naime, svemu i svima slični. Zato preživljavaju lako, i još lakše bivaju zaboravljeni.

Mandićeva je knjiga, međutim, nezaboravna. Pođimo u fade-out i u utihnuće s riječima iz pogovora: “Antologija mora biti prečica kroz guštike literature. Ona odbacuje nakupine književnoga života, čisti pjesme od svega što im preštampavanje i kritičko-esejistička obrada pridodaje tijekom vremena. Antologija ogoljuje pjesme i ostavlja ih na čistini: doslovno, ona pojednostavljuje život pjesme…”

jergovic

 

Što znače bolovi u određenom dijelu tijela

$
0
0

Naša se psihička stanja ubrzo počinju odražavati i na tijelu u obliku bolova, a jedna se psihologinja pozabavila tim vezama – vrlo uspješno

 

tijeloNaše tijelo podnosi sve naše osjećaje i kada nešto nije u redu, pogotovo ako proživljavamo teške trenutke i duboke emocije, one će se odraziti kroz bol i na samom tijelu.

Doktorica Susan Babel, psihologinja je koja je otkrila kroz koje dijelove tijela različiti osjećaji izbijaju, piše Brightside.

Ovo su njezina otkrića – koji dio tijela vas boli i što je uzrokovalo tu bol: 

dlanovi – osjećaj izoliranosti i usamljenosti
donji dio leđa 
– opsjednutost s novcem i strah od gubitka
glava – stres, velika očekivanja, neprestana žurba
gornji dio leđa – osjećaj da ih drugi ne poštuju, ne cijene i ne vole
grlo – zamjeranje drugima i nezadovoljstvo
koljena – veliki ego
kukovi – strah od promjena
laktovi – uporna tvrdoglavost
nožni zglobovi – manjak radosti, zapostavljenost vlastitih snova i želja.
pluća – manjak potpore
potkoljenice – stres, posesivnost i ljubomora
ramena – emotivni teret, teške odluke, pritisak okoline
ruke – nedostatak fleksibilnosti
stopala – apatija
trbuh, želudac – financijske brige

metro-portal

 

Pogledajte kartu siromaštva u Hrvatskoj: Izrađen detaljan prikaz područja u kojima postoji najveći rizik od neimaštine

$
0
0

marko-kristofRezultati procjena siromaštva za mala geografska područja upućuju na heterogenost siromaštva u Hrvatskoj, pri čemu stopa siromaštva u kontinentalnoj regiji iznosi 19,4 posto, a u jadranskoj 12,6 posto, istaknuto je u ponedjeljak na predstavljanju mape siromaštva, odnosno prostorne distribucije siromaštva i socijalne isključenosti u Hrvatskoj.

Detaljne mape izradilo je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije u suradnji s Ministarstvom socijalne politike i mladih, Državnim zavodom za statistiku i Svjetskom bankom, kako bi kreatorima politika pomogli u razumijevanju prostorne distribucije siromaštva, pogotovo na razini općina i gradova.

Karte su izrađene prema dohotku i potrošnji za subnacionalna područja, temelje se na detaljnim informacijama o prostornoj distribuciji siromaštva i služe kao pomoć u donošenju politika smanjenja regionalnih razlika i iskorjenjivanju siromaštva i socijalne isključenosti na području Hrvatske.

Zagreb, 171016. Hotel Palace. Predavanje Mape siromastva, odnosno prostorne distribucije siromastva i socijalne iskljucenosti u Hrvatskoj. Mape bi trebale posluziti kao pomoc u dizajniranju politika te definiranju i raspodjeli budzetskih alokacija i EU sredstava namijenjenih smanjivanju regionalnih nejednakosti i siromastva, poticanju ravnomjernog regionalnog razvoja i promociju socijalne ukljucenosti. Foto: Boris Kovacev / CROPIX

U istraživanju se prvi put kao službeni dio statistike primjenjivala metoda procjene za mala područja, koja se temelji na kombiniranju podataka iz anketnih istraživanja s podacima popisa stanovništva, kućanstva i stanova iz 2011. godine.

Ravnatelj Državnog zavoda za statistiku Marko Krištof napomenuo je da se rezultati tog istraživanja zbog razlika u metodi procjene rezultata ne mogu uspoređivati s rezultatima drugih istraživanja o siromaštvu. Međutim, razlike između dobivenih rezultata na nacionalnoj razini nisu značajne.

geostat.dzs.hr

Prema dohodovnoj metodi, procijenjena stopa rizika od siromaštva u Hrvatskoj 2011. iznosila je 19,2 posto (anketna stopa iznosila je 20,4 posto), što znači da se procjenjuje da je 19,2 posto, odnosno oko 803.000 osoba raspolagalo godišnjim ekvivalentnim dohotkom koji je bio niži od 24.000 kuna, koliko je iznosio prag rizika od siromaštva za jednočlano kućanstvo.

Najniže procjene stopa rizika od siromaštva zabilježene su u Zagrebu (9,8 posto) te Primorsko-goranskoj i Istarskoj županiji (11,9 posto), a najviše u Brodsko-posavskoj (35,9 posto), Virovitičko-podravskoj županiji (33,4 posto) i Vukovarsko-srijemskoj županiji (31,9 posto).

Prema potrošnoj metodi, procijenjena stopa rizika od siromaštva u Hrvatskoj 2011. iznosila je 17,1 posto (anketna metoda iznosila je 16,3 posto), što znači da je 17,1 posto, odnosno oko 717.000 osoba imalo ekvivalentnu godišnju potrošnju nižu od 23.919 kuna, koliko je iznosio prag rizika od siromaštva za jednočlano kućanstvo.

geostat.dzs.hr

Najniže procjene stope rizika od siromaštva zabilježene su u Zagrebu (5,9 posto) i Primorsko-goranskoj županiji (9,1 posto), a najviše u Požeško-slavonskoj (32,5 posto), Brodsko-posavskoj (33,9 posto) i Karlovačkoj županiji (34,3 posto).

“Određivanjem relativne i apsolutne stope siromaštva za mala područja i pomoću indeksa višestruke deprivacije, čija je izrada u tijeku, osim što utvrđujemo teritorijalnu rasprostranjenost stanovništva u riziku od siromaštva i profile siromaštva, stvaramo preduvjete za dodatne alokacije iz Europskih socijalnih strukturnih i investicijskih fondova za obnovu malih i srednjih depriviranih gradova u Hrvatskoj”, rekao je ministar regionalnog razvoja i fondova EU-a Tomislav Tolušić.

Tim je projektom dobiven alat za izravnu pomoć općinama i gradovima koji je trebaju dobiti, kazao je Tolušić i napomenuo da je na raspolaganju u EU fondovima 10,7 milijardi eura do 2020., što znači svake godine između 10 i 15 milijardi kuna.

Zamjenik ministrice socijalne politike i mladih Ante Babić kazao je kako se kod siromašnih radi uglavnom o starijim i nemoćnim ljudima, te obiteljima s više uzdržavanih članova, istaknuvši da smo po tome sedmi s najvišim udjelom siromaštva u EU.

Usvojena je Strategija borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti za razdoblje od 2014. do 2020. kako bi se nizom aktivnosti osigurao minimalni standard najugroženijim i spriječilo njihovo daljnje osiromašenje, podsjetio je Babić i poručio da siromaštvo nije i ne smije biti sudbina našeg naroda.

jutarnji

 

Viewing all 10979 articles
Browse latest View live