Quantcast
Channel:
Viewing all 10979 articles
Browse latest View live

F.W. Engdahl: Rusija, Turska i Izrael – Nova ravnoteža snaga na Bliskom istoku

$
0
0

karta-bliski-istokPriroda ne podnosi vakuum, geopolitika još manje. Glasanje većine građana Velike Britanije da izađu iz nefunkcionalne konstrukcije zvane Europska unija je simptom nečega mnogo dubljeg i tektonskog, kao kada popusti ogromna brana i poplavi velika područja. Sada je napukla i brana nepobjedivosti Sjedinjenih Država, kao jedine svjetske supersile, svjetskog hegemona, koji očajnički pokušava svijet vratiti natrag u povijest. Na vakuum, nastao strmoglavim padom američke globalne hegemonije, odgovorilo se diljem svijeta, a najviše iznenađuje uskoro možda vidljivija kompatibilnost između Vladimira Putina, izraelskog premijera Netanyahua i turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana.

Tempo međunarodnih zbivanja i nesposobnost Sjedinjenih Država da bude pozitivan i konstruktivan lider, što je posebno vidljivo proteklih nekoliko godina, ubrzali su se od rujna 2001. Sada se ostvaruje najgora noćna mora Washingtona i američke oligarhije – kraj “američkog stoljeća”.

Brexit, unatoč “pozivu” američkog predsjednika britanskom narodu u travnju da ostane u EU, pokazao je da se moguće oduprijeti američkom diktatu.

Sada Rusija, Izrael i Turska, poput svih ostalih zemalja, pokreću pregovore o novoj suradnji u širokom spektru pitanja, među kojima se pregovara i o strateškim plinovodima prema Europi, kako okončati političku i vojnu potporu Turske ISIL-u i obavještajnoj suradnji između tri strane s ciljem  okončanja sirijskog sukoba.

Nedugo nakon što je tursko zrakoplovstvo u studenom prošle godine oborilo ruski bombarder nad Sirijom, i kada se Erdogan odbio ispričati, ovakvi razgovori su se smatrali nemogućima.

Američki državni tajnik John Kerry i potpredsjednik Joe Biden su u posljednjih nekoliko mjeseci bili intenzivno uključeni u uvjeravanje Izraela i Turske da obnove prekinute odnose, dijelom i zbog velikih količina izraelskog plina iz ležišta Levijatan u Sredozemnom moru, koji bi trebao smanjiti ovisnost Turske o ruskom Gazpromu.

U lipnju prošle godine, nekoliko dana nakon referenduma u Velikoj Britaniji,  Izrael i Turska su priopćili da su postigli sporazum o pomirbi i da dvije zemlje uspostavljaju punu normalizaciju odnosa nakon šest godina neprijateljstva. Ponovno se uspostavlja obavještajno-sigurnosna suradnja, izraelska i turska vojska će provoditi zajedničke vojne vježbe, a ulaganja u energiju i obranu su također dio sveobuhvatnog dogovora.

Kako prenosi portal Debka File, blizak izraelskim obavještajnim krugovima, novi ugovor je dio šire agende koja sadrži slične ugovore koji uključuju Izrael, Tursku, Egipat i Jordan.

Središnje mjesto u sporazumu Izraela i Turske je odredba da će Ankara kupovati značajne količine izraelskog plina iz ležišta Levijatan.

“Smeđi medvjed u juhi”

John Kerry se grčevito uključio u posredovanje za obnovu veza između Izraela i Turske. 26. lipnja ove godine je pozvao Netanyahua u Rim da tamo dovrši posao najavljen s Turskom. Motivi Washingtona su sve samo ne mir i želja je bila da izraelski plin zamijeni ruski, koji danas čini 60% ukupne potrošnje Turske.

Izrael bi, zajedno s Turskom, bio na istoj liniji protiv sirijskog predsjednika Bashara Al-Assada, što bi Washingtonu otvorilo put za kontrolu Bliskog istoka te plinovoda i naftovoda preko Sirije, što je ogromna geopolitička dobit koja je Washingtonu izmakla u više od pet godina neuspjelog rata protiv Sirije.

Zamislite užas Johna Kerrya i njegovo pepeljasto kameno lica kad je saznao za drugačiji scenarij koji uključuje Tursku i Izrael. Erdogan se, navodno na izraelski nagovor, javno ispričao Rusiji za obaranje zrakoplova u studenom 2015. godine, pristao je isplatiti odštetu ruskoj državi i obitelji ubijenog pilota.

Erdogan je postupio neočekivano. Javno se ispričao i ispunio sve ruske uvjete za obnavljanje diplomatskih odnosa. U New Yorku se koristi stari izraz “muha u juhi”, kada neki detalj kvari cijelu juhu. Za Kerrya, Washington i američku oligarhiju koja upravljaju State Departmentom, Putin je u tom trenutku postao veliki ruski medvjed u američkoj bliskoistočnoj juhi.

Turska se ispričava i Rusija otvara pregovore

Isti dan kada je najavljen sporazum o pomirenju Izraela i Turske, glasnogovornik ruskog predsjednička, Dmitrij Peskov, priopćio je javnosti kako je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan poslao poruku ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu i rekao: “kako žali zbog obaranja ruskog zrakoplova”. Erdogan je izrazio “sućut i duboko saučešće” porodici ubijenog pilota i “tražio da mu se oprosti”. Turska je također pristala platiti odštetu, što je bio prilično neobičan čin za turskog predsjednika.

Izvješća govore iza posredovanje u pomirenju zapravo stoji Izrael, a to definitivno nije agenda Washingtona. Bilo je očito da je ovo bila jedna od središnjih tema susreta između izraelskog premijera i Putina.

Dogovor u nastajanju sada uključuje Rusiju, Tursku i Izrael, ali on sadrži daleko složenija nova politička poravnanje u regiji, koja će se osjetiti daleko izvan Sirije ili plinskih polja u regiji.

Naime, još u vrijeme sastanka u travnju u Rusiji između Netanyahua i Putina se razgovaralo o potencijalnoj ulozi ruskog plinskog diva Gazproma kao mogućeg dioničara u izraelskim poljima prirodnog plina Levijatan.

Ruskim sudjelovanjem u sporom razvoju izraelskog plinskog sektora bi se smanjio financijski rizik za izraelske plinske poslove i povećala sigurnost plinskih polja, jer ruski saveznici kao što su Hezbollah i Iran ne bi dirali u ruska zajednička ulaganja.

Ako se ova izvješća potvrde točnima, to bi bio veliki novi korak Putinove  energetske geopolitike na Bliskom istoku, takav koji bi zadao veliki poraz Washingtonu i ujedno pokazao da je SAD nesposoban da svojim potezima kontrolira svijet i naftno i plinsko središte.

“Međutim, svakom angažmanu Kremlja u izraelskoj plinskoj industriji kroz Gazprom bi se snažno protivila američke administracija. Tijekom posljednjih nekoliko godina su Amerikanci pokušali, ali nisu uspjeli, osujetiti plinske ponude između Izraela, Egipta, Jordana i Turske. Sada Putin, kroz svoje akcije u Siriji, pokušava vojno pritisnuti Izrael i ekonomski ga s plinskom ponudom namamiti da stane iz njegove bliskoistočne politike”, piše Ya’acov Zalel za Natural Gas World.

Čini se da je to ono što se sada odvija. Ako se ovaj scenarij ostvari, to će biti jedan od najvećih geopolitičkih šahovskih poteza Rusije ikada viđen.

Daleko od antiruskog poteza Erdogana da kupuje izraelski plin i izgura Gazprom iz zemlje. Štoviše, Rusija, Izrael i Turska sada pregovaraju o udruživanju snaga i kako se usredotočiti na ogromno tržište plina u EU. Hraneći se izraelskim i ruskim plinom, koji bi dalje u Europsku uniju tekao preko Turske, Erdogan dobiva svoj san i Tursku pretvara u plinsko čvorište, što znači da može odustati od sna da ga krade iz Sirije ili Iraku. Debka File je u ranijim izvješćima naveo da dogovora između Putina i Erdogana također uključuje obustavu tajne turske potpore ISIL-u u Siriji.

Sudjelovanje ruskog Gazproma u razvoju izraelskog plinskog polja Levijatan, sada s plinovodom prema Turskoj na kraju izraelski plin u zajedničkom poslu s Gazpromom isporučuje na tržište EU. U tom smislu treba promatrati i oživljavanje plinovoda “Turski tok”, koji ruski plin ispod Crnog mora treba isporučivati na tursko-grčku granicu.

Cijelim poslom Rusija nesporno jača svoj utjecaj na Bliskom istoku, najnestabilnijoj regiji u svijetu samo zato jer posjeduje obilje nafte i plina, dok s druge strane svjedočimo raspadu američkoj utjecaja.

Možda i nije slučajnost da se u manje od 48 sati nakon objave rusko-turskog pomirenja i zbivanja u trokutu Izrael-Turska-Rusija bombaš samoubojica raznio u međunarodnoj zračnoj luci u Istanbulu, kada je ubijeno više od 40, a ozlijeđeno više stotina ljudi.

Isti dan je ISIL “uskrsnuo” u Dagestanu, gdje je pokrenuo napade, što je izazvalo pokretanje protuterorističke operacije  ruskih specijalnih snaga u trima planinskim područjima u Dagestanu na granici s Čečenijom. Ako je to bio odgovor Johna Kerrya, kojim se htio “zahvaliti” Erdoganu i Putinu, onda je prilično jadan.

AMSI

 

 


Neizvjesnost ubija: Je li nam ministar znanosti plagijator raspravljat će se kad to dođe na red

$
0
0

SPECIJAL SLOBODNA Split, 111215. Prof.dr.sc. Pavo Barisic je profesor na Filozofskom fakultetu u Splitu. Foto: Vojko Basic / CROPIX

„Teško je predviđati kad bi na red mogla doći prijava protiv ministra Barišića, članovi Odbora ne bježe od te odgovornosti i svjesni smo koliko je to pitanje osjetljivo, no do sada je otkriveno još desetak prijava, ne znam je li to i konačan broj, i odlučeno je po svima postupati prema datumu kad su pristigle“, rekao je za Lupigu u kratkom telefonskom razgovoru nakon maratonske sjednice Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju njezin predsjednik akademik Vlatko Silobrčić. Ostat ćemo tako još neko vrijeme u dilemi oko toga je li novi ministar znanosti i obrazovanja plagijator ili nije jer argumenti na koje se sam Barišić poziva kako bi dokazao da su optužbe za plagijat neutemeljene prilično su neuvjerljivi, pokazalo se kad smo ih na Lupigi išli provjeravati.

vlatko silobrcicAkademik Vlatko Silobrčić smatra svojom odgovornošću kao predsjednik Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju raspraviti je li ministar znanosti plagirao svoj rad (FOTO: N1/ Pressing)

Etički savjet Sveučilišta u Zagrebu, ispostavilo se tako, nikada nije odlučivao o tome je li članak novopečenog ministra znanosti i obrazovanja Pave Barišića plagijat ili nije. Potvrdio nam je to u kratkom telefonskom razgovoru Tihomir Vukelja, docent na Zavodu za teorijsku fiziku i kondenzirane tvari Prirodoslovno matematičkog fakulteta u Zagrebu (PMF) i jedan od trojice članova povjerenstva koje je ad hoc sazvao tadašnji rektor Aleksandar Bjeliš.

„Na Sveučilište u Zagrebu stigla je samo obavijest o prijavi jer Pavo Barišić djelatnik je Sveučilišta u Splitu pa tu zagrebačko Sveučilište nema nadležnosti. No, kako su u prijavi spominjani i ljudi iz Zagreba, tako je rektor smatrao da se o tome ipak trebamo očitovati. Mišljenje koje smo donijeli odnosi se samo na osobe sa Sveučilišta u Zagrebu, a je li članak Pave Barišića plagijat ili nije – to pitanje nismo ni razmatrali“, objasnio je Vukelja. Ipak, i u posljednjem intervjuu koji je dao „Globusu“ Barišić navodi mišljenje Etičkog savjeta Sveučilišta u Zagrebu ključnim dokazom kako su optužbe za plagiranje tek hajka, ne samo na njegovu ministarsku poziciju, zaključit će, već se radi o napadu na stabilnost cijele vlade Andreja Plenkovića. Tako istaknuta u naslovu, ova svakako pretjerana tvrdnja mogla bi se čitati i kao prijetnja.

Baš kao što je i rečenica koju „Globus“ citira iz mišljenja Etičkog savjeta zagrebačkog Sveučilišta, a koje se dakle uopće ne odnosi na Barišićev članak, nije nego početak teksta u čijem se nastavku povjerenstvo zapravo ograđuje od donošenja bilo kakve konkretne ocjene o plagiranju.

„Radi li se u nekom konkretnom slučaju uistinu o višestrukom objavljivanju istoga znanstvenoga rezultata može procijeniti jedino povjerenstvo odgovarajuće sastavnice Sveučilišta, tj. povjerenstvo sastavljeno od osoba dobro upućenih u odgovarajuće znanstveno područje i konkretnu znanstvenu problematiku“, očitovalo se povjerenstvo o djelu prijave koji se odnosio na Antu Čovića kao glavnog i odgovornog urednika časopisa „Synthesis philosophica“ koji je objavio sporni Barišićev članak. Sva trojica članova povjerenstva, naime, prirodoslovci su koji su se izuzeli od odluke zbog, kako su naveli „nepoznavanja običaja struke“.

Drugi pak ključni dokaz na koji se Barišić u „Globusu“ poziva je mišljenje Etičkog povjerenstva Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu, a čija je objektivnost moguće kontaminirana činjenicom kako je upravo Barišić u vrijeme dok je bio pomoćnik ministra Dragana Primorca, predložio da se studiju filozofije u Splitu izda dopusnica za izvođenje nastave. Položaj pomoćnika ministra Barišić je na kraju morao napustiti zbog afere u kojoj je  otkriveno da je Ministarstvu naplatio putne troškove za stručni skup na kojem su svi troškovi sudionika bili već pokriveni. Taj novac je morao vratiti. Odustati je morao i od povlaštenog kredita za stan koji mu je dodijelilo Sveučilište u Splitu nakon što se ustanovilo da već ima stan od 200 kvadrata u Zagrebu. Na splitskom Sveučilištu, pored zagrebačkog, osječkog i zadarskog, Barišić je i predavao pa je tako u jednoj akademskoj godini držao čak 19 kolegija u četiri grada.

plagijat_barisic_pavoIz prijave protiv Barišića koju su nakon 5 godina otkrile Novosti (FOTO: Novosti)

Da postoji prijava u kojoj se Pavo Barišić optužuje zbog plagiranja svjetski poznatih autora Samuela P. Huntingtona, Carla Boggsa, Stephena Schlesingera i Roberta A. Dahla, pa čak i Wikipedijinih natuknica, otkrile su Novosti 21. listopada. Kako je u prijavi navedeno, kontaktiran je i Schlesinger, kao jedan od autora čiji je tekst Barišić plagirao, a on je taj postupak označio osobno uvredljivim, ali i diskreditirajućim za samog Barišića i časopis „Synthesis philosophica“.

Profesor emeritus Igor Čatić vidi pak kao veći problem činjenicu da je akademik Vlatko Silobrčić najavio kako će Odbor za etiku u znanosti i visokom obrazovanju kojem je na čelu, nakon pet godina raspravljati o spisu koji stoji u arhivi od veljače 2011. kad je raspušten. Novi članovi nisu imenovani do jeseni 2014. kad je Odbor ponovo počeo s radom. Ovo, najviše savjetodavno i stručno tijelo za promicanje etičkih načela i vrijednosti u znanosti i visokom  obrazovanju donosi i konačnu odluku o prijavi u kojoj se ministra znanosti i obrazovanja proziva za plagijat, a koja bi vjerojatno i dalje ostala zatrpana u nekoj arhivi da akademik Silobrčić nije o njoj doznao od novinarke Ane Brakus.

Za ministra znanosti i obrazovanja neprihvatljivo je, ili u najmanju ruku nije vjerodostojno imenovati osobu za koju postoje opravdane sumnje da je plagirala tuđi znanstveni rad. Opravdane, jer potvrđuje ih i Stephen Schlesinger koji je u svojoj izjavi za Indeks.hr napisao: „Ja bih sigurno rekao da dva označena odlomka u članku Dr. Barišića koje ste mi poslali sadrže potpuno iste riječi koje sam ja upotrijebio u svom članku ‘Can Democracies Be Organized‘. One su trebale biti stavljene u navodnike i popraćene fusnotom. Stoga, iako su kratki, oni potpadaju pod definiciju plagijata – što znači preuzimanje nečijih riječi bez pripisivanja autorstva.“

O smjeni akademika Silobrčića s čela Odbora na sjednici se nije raspravljalo, a o tome je li ministar znanosti i obrazovanja plagirao svoj znanstveni članak raspravljat će se kad to pitanje dođe na red. Svakako ne prije sljedeće redovne sjednice Odbora zakazane za mjesec dana.

lupiga

 

 

Loš i lošiji?

$
0
0

tomislav-JakićDa Sjedinjene Države nisu ono što jesu, mogli bismo se zadovoljiti izjavom onoga političara s početka teksta: “Oba su kandidata loša”. Ovako moramo reći: o jednome smo saznali (pa i od njega) što-šta lošega, ali smo čuli i koncept koji je, mislimo na onaj dio što se tiče svijeta, obećavajući. O kandidatkinji, međutim, znamo kakva je i kakva će biti. I to je ono što plaši. Tako da o američkim predsjedničkim izorima ne bi trebalo govoriti u kategorijama “loš” i “lošiji”, nego “manje opasan” i “krajnje opasna”. Mi na rubu Evrope više od toga i ne možemo. A i to će nekima biti previše. No, ne živimo li (i) mi u demokraciji?     

 Piše: Tomislav Jakić, portalnovosti.com

Na pitanje kojega od dvoje kandidata na američkim predsjedničkim izborima smatra boljim, jedan je političar s višedesetljetnim iskustvom na nacionalnoj i međunarodnoj sceni odgovorio: “Ne znam koji je bolji, ali oba su loša.” Odgovor je mnogo više od duhovite dosjetke. On, naime, odražava svu tragiku stanja u kojemu se našlo američko društvo što i dalje pretenciozno smatra kako je demokratsko i kako temeljem toga ima i pravo i dužnost, pa i silom, uvoditi demokraciju “a la Americana” širom svijeta. A to i takvo društvo iznjedrilo je dvoje kandidata dviju najvećih stranaka (svi ostali, ma koliko pametniji i bolji mogli biti, eliminiraju se već u startu temeljem anketa što im ne daju dovoljan postotak podrške birača). Pa ostaju oni koji uspiju sakupiti dovoljno novca (goleme svote, zaista) potrebne da bi se vodila višemjesečna predizborna bitka, najprije unutar vlastitih stranaka da bi se dokopali nominacije za predsjedničkog kandidata, a potom međusobna u utrci prema velikoj nagradi – Bijeloj kući.

Prvi je, dakle, uvjet da se ima puno novaca. Ove godine jedan od kandidata, Donald Trump, milijarder, uspio se nametnuti Republikanskoj stranci, sam se financirajući (uglavnom) i osvajajući simpatije birača često rasističkim i seksističkim izjavama. Njegova protukandidatkinja, Hillary Clinton, uživa neskrivene simpatije moćnih financijskih krugova iz kojih dolazi i najveći dio donacija kojima financira svoju kampanju. Bez novca – nema kampanje. Bez kampanje – nema ni najmanje šanse da se primiriše utrci za Predsjednika(cu). Kakve veze novac ima s demokracijom? U teoriji – nikakve. U (američkoj) praksi – neraskidive. Pa priča o demokraciji pada već na tom prvom ispitu. Jer, koja korist od teoretske mogućnosti da svaki građanin bira i bude biran, kada je praksa nešto potpuno drugačije? I postoji li doista tako bitna razlika između totalitarnih režima socijalističke provenijencije u kojima je vladajuća (jedna i jedina) stranka određivala kandidate, pa i onda kada ih je za jednu funkciju bilo više, i tzv. demokratskih režima poput američkoga u kojima se sve vrti uvijek oko dviju velikih stranaka (dok se ostale, kao što smo rekli, eliminira – demokratski, naravno, u ranoj fazi), a ni u tim strankama ama baš nikakve izglede nemaju oni koji su bez sredstava (ili dovoljno sredstava)?

Na toj osnovi, financijskoj dakle, izniklo je i dvoje kandidata za funkciju predsjednika(ce) Sjedinjenih Državama. S jedne strane ekscentrični millijarder koji nekim svojim izjavama u najmanju ruku navodi na oprez, a s druge – supruga nekadašnjeg predsjednika, bivša ministrica vanjskih poslova koja u političkom smislu nije nikakva nepoznanica, ali koja je baš zato opasna. Ne loša, nego opasna.

Donaldu Trumpu može se imputirati svašta. I da je politički nepismen, i da je jedva prikriveni rasist, i da je neotesanac u odnosu na žene (i verbalno i stvarno), i da lako plane. No, on očito ima nekoliko savjetnika koji znaju  svoj posao, koje on uvažava i koji su osmislili njegovu vanjsko-političku platformu što je sve prije nego nezanimljiva. U svojem prvom govoru koji se bavio vanjskom politikom Trump je, naime, krajnje jasno i decidirano odbacio “propalu politiku nametanja režima stranim državama” i najavio odustajanje od nje. Drugim riječima, pod predsjednikom Trumpom SAD bi se prestale igrati svjetskog policajca i odustale bi od “bogomdane” uloge pronositelja demokracije (ili onoga što Washington podrazumijeva pod demokracijom, a što se sve jasnije ukazuje kao krinka iza koje su američki, i ne samo američki poslovni i financijski interesi). Na trgovinskom planu Trump bi odustao od nametanja multinacionalnih trgovinskih ugovora, poput famoznog TTIP-a protiv kojega se pola Evrope diglo na noge i okrenuo bi se bilateralnim trgovinskim ugovorima. I ono što se u atmosferi sve užarenijih američkog-ruskih odnosa čini najvažnijim: Trump bi pokušao naći zajednički jezik s Rusijom, prije svega surađujući s njome (a ne konkurirajući joj) u borbi protiv globalnog terorizma. Sa stanovišta stanja u svijetu – Trump je nedvojbeno manje loš kandidat (ustanovio je to, za divno čudo, i analitičar njemačkog tjednika Der Spiegel).

Nasuprot njemu je Hillary Clinton, favorizirana od strane sadašnje američke vlasti (i Predsjednik i Prva dama aktivno sudjeluju u njezinoj kampanji), ali i od praktično svih američkih main-stream medija, pa i onih u zapadnoj Evropi. Ona nedvojbeno pripada političkim jastrebovima. Tzv. Arapsko proljeće sa svim svojim katastrofalnim posljedicama, petogodišnji rat u Siriji, rađanje tzv. Islamske države, pa u krajnjoj liniji i izbjeglička kriza s kojom se Evropa ne uspijeva nositi već dulje od godine dana, nezamislivi su bez nje. A u odnosima s Rusijom ona svjesno ide na najtvrđi mogući kurs, pretvarajući predizbornu kampanju u svoje nadmetanje s Vladimirom Putinom. Ona ga otvoreno, uz pomoć američkih obavještajnih službi, mada bez i jednoga stvarnog dokaza (”uvjereni smo da”, to je najkonkretniji “dokaz”), optužuje kako se miješa u američke predsjedničke izbore, pri čemu svojega protukandidata proglašava Putinovom marionetom. Zamisliti njezin konstruktivni dijalog s ruskim čelnikom vrlo je teško. Pretpostaviti da će zapovijediti američke napade na položaje legalne sirijske vojske, kako bi spasila džihadiste koji tamo ratuju, doduše sve manje za račun Amerike, a sve više za ostvarenje svojih ciljeva, e to je već vrlo lako. Bez obzira na posljedice. Pa je slijedom toga, da brojne afere što je prate, kao i to da je dokazano lagala i javnosti i organima države i ne spominjemo (mada to ponešto govori o karakteru), Hillary Clinton lošiji kandidat za ulazak u Bijelu kuću od Donalda Trumpa.

Od američkih predsjedničkih izbora ne dijeli nas ni mjesec dana. U trenutku pisanja ovoga teksta sve prognoze daju jasnu prednost bivšoj ministrici koja u posljednjem sučeljavanju s Trumpom, uz prešutno odobravanje voditelja sučeljavanja “elegantno” zaobilazi sve neugodne teme, odnosno pravi se kao da nije čula što je protukandidat rekao. Njemu, pak, iz dana u dan priređuju nova “iznenađenja” dovodeći pred kamere žene za koje on tvrdi kako ih nikada u životu nije sreo, a koje čitaju (!) pomno sročene izjave o tome kako je, kada i s kojom rukom dohvatio koji dio njihovoga tijela. Billa Clintona (da, da, supruga kandidatkinje za Bijelu kuću) i famozne pripravnice Monice Levinsky nitko se u ovakvim prilikama ne želi ni sjetiti, a kada Trump aludira na to riječima “ja sam govorio, a Bill je radio” počinje serija “otkrića” o njegovim napastovanjima žena. Tko želi, neka vjeruje.

Da Sjedinjene Države nisu ono što jesu, mogli bismo se zadovoljiti izjavom onoga političara s početka teksta: “Oba su kandidata loša”. Ovako moramo reći: o jednome smo saznali (pa i od njega) što-šta lošega, ali smo čuli i koncept koji je, mislimo na onaj dio što se tiče svijeta, obećavajući. O kandidatkinji, međutim, znamo kakva je i kakva će biti. I to je ono što plaši. Tako da o američkim predsjedničkim izorima ne bi trebalo govoriti u kategorijama “loš” i “lošiji”, nego “manje opasan” i “krajnje opasna”. Mi na rubu Evrope više od toga i ne možemo. A i to će nekima biti previše. No, ne živimo li (i) mi u demokraciji?

tacno

 

 

Pruga

$
0
0

Heni ErcegBoje se sada stanovnici tih nekoliko zaselaka oko Gline, uglavnom stari i nemoćni, spavati u svojim kućama, pa se svaku noć skupljaju u grupe, kažu, „poput ovaca koje nanjuši vuk“. Osim pljački i razbojstava, sustavno im se, već 20 godina, siječe i krade šuma, kao rijetki izvor prihoda. Policija? Naiđe ponekad, malo se provoza i ode. Institucije države? Eh, one se samo pridržavaju onoga davnog Tuđmanova plana etnički čiste države, zato je i donesen zakon po kojemu se svatko može upisati na tuđu poljoprivrednu parcelu, još dobiti od države novčana sredstva, a da vlasnik, najčešće negdje u izbjeglištvu, to i ne zna.

Kažu da se sada u Hrvatskoj lakše diše. Da se smiješi bolja budućnost dolaskom na čelo vlade Andreja Plenkovića koji je, eto, pasivizirao svoju radikalnu desnicu, doduše samo na formalnoj razini, odricanjem od neofašističke ikone, bivšeg ministra kulture Zlatka Hasanbegovića. U praksi, itekako se potrudio da mu vlada ne bude uskraćena od sličnih likova, pa je ministar zdravstva svojevremeno posjećivao grob ustaškog poglavnika Ante Pavelića u Madridu, a ista ideološka nagnuća nisu strana ni novom ministru obrazovanja, inače sklonom plagiranju „svojih“ znanstvenih radova. Još gore, taj je Barišić u svojim radovima hvalio jednog svog prethodnika, ministra obrazovanja NDH i ustaškog ideologa Julija Makanca koji je otvoreno zastupao rasizam i pravo zajednice na istrebljenje nepoćudnih pojedinaca. Ipak Plenkovićev ministar naziva ga hrvatskim mučenikom, tragičnim junakom i žrtvom. Uostalom, doktrina ultrakonzervativizma ne samo da nije poražena, nego je, kao temelj nove vlasti, upravo demonstrirana, višednevnim opskurnim „festivalom“ rigidnih protivnika sekularizma i ljudskih prava, a kojega je otvorio upravo Davor Stier, desna ruka premijera i ministar vanjskih poslova. Nema zato razloga euforiji kojom je od Bruxellesa do Beograda pozdravljen novi čovjek na čelu hrvatske vlade, naročito stoga jer se, nakon osam mjeseci potpunog ludila i fašističkog divljanja radikalne desnice, svaka promjena čini boljom nego što zapravo jest.

Uglavnom, o dosezima vlade koja je dobila podršku parlamentarne većine tek će se saznati, ne gajeći velike iluzije o bazičnim promjenama jedne loše ustrojene države u kojoj stvarni život stalno puzi paralelnim kolosjekom. Zanimljivo bi utoliko bilo znati, a toga banalnog detalja nema u cifrastoj biografiji premijera Plenkovića, je li ikada putovao vlakom iz Zagreba prema Splitu? I zašto je to uopće važno? Zato što to putovanje fantastično oslikava pravo stanje stvari, nacionalističku isključivost svih hrvatskih vlasti i potpunu dehumanizirnost državnih institucija. Putovanje starom, drndavom prugom, građenom još u vrijeme Jugoslavije, predstavlja neugodni, osmosatni prolazak kroz 400 kilometara prazne, opustošene zemlje, obrasle u šikaru, sa stalnim pogledom na ruševine, spaljene krovove, podsjetnik na jedan bivši život kada su to veliko, u ratu ispražnjeno područje, naseljavali Srbi, područje u kojemu je bujao život, a stanovnici brojnih sela i gradića imali struju, vodu, tvornice, poljoprivredna dobra, šume…

Zadnji političar koji se provezao tom prugom, nekada žilom kucavicom Hrvatske koja je spajala jug i sjever zemlje, bio je predsjednik Franjo Tuđman u takozvanom Vlaku slobode, iz kojega je 1995. slavodobitno poručio Srbima koji su pred hrvatskom vojskom masovno napustili to područje kako je dobro da su otišli i na „štapu odnijeli svoje prljave gaće“. I to je bila političko-programatska najava za ono što će se u tom velikom, praznom, ruševnom trbuhu Hrvatske događati narednih desetljeća. A sažeto glasi: da, dopustit ćemo izbjeglim Srbima povratak, ali na kapaljku, otežati im život koliko god možemo, onemogućiti svaki razvoj Like, Banije…, što znači da se mladi neće vraćati, a ono malo starčadi koja se vratila u svoje ruševne kuće ionako neće još dugo.

Taj se plan, nakon etničkog čišćenja Hrvatske i masovnog egzodusa srpskog stanovništva, pokazao itekako uspješnim i zato uostalom Hrvatska nikada nije iskoristila ponuđena evropska sredstva za modernizaciju postojeće željezničke pruge, jer bi u tom slučaju morala srediti i pejsaž kroz kojega pruga prolazi. Pejsaž iscrtan potpunom destrukcijom, zgarištima, šikarom i totalnom nebrigom države za par desetaka tisuća srpskih povratnika, vlastitih građana.

Mahom starijih ljudi koji žive u uvjetima nedostojima čovjeka i pristojne države, bez struje i vode, makar im električni vodovi, za koje su u Jugoslaviji i sami izdvajali novac, prolaze tik uz kuće. Malobrojni stanovnici toga velikog područja Hrvatske zadnji su put telefon, frižider ili televizor vidjeli još prije 25 godina. U Jugoslaviji. U međuvremenu, nova ih je država Hrvatska nevoljko iz izbjeglištva pripustila natrag i zatvorila u mrak, neimaštinu i strah.

Strah od razbojnika koji harače njihovim selima, kradu im imovinu, sijeku njihovu šumu, premlaćuju ih. 85-godišnju Anku Baljak nedavno su tako izudarali, oduzeli joj bijednu ušteđevinu i potom je okrvavljenu, prijeteći da će joj sjekirom odsjeći glavu, odvukli u podrum kuće i zavezali, da bi je tek kasno popodne našli susjedi. Boje se sada stanovnici tih nekoliko zaselaka oko Gline, uglavnom stari i nemoćni, spavati u svojim kućama, pa se svaku noć skupljaju u grupe, kažu, „poput ovaca koje nanjuši vuk“. Osim pljački i razbojstava, sustavno im se, već 20 godina, siječe i krade šuma, kao rijetki izvor prihoda. Policija? Naiđe ponekad, malo se provoza i ode. Institucije države? Eh, one se samo pridržavaju onoga davnog Tuđmanova plana etnički čiste države, zato je i donesen zakon po kojemu se svatko može upisati na tuđu poljoprivrednu parcelu, još dobiti od države novčana sredstva, a da vlasnik, najčešće negdje u izbjeglištvu, to i ne zna. Zato je vitalna pruga od Dalmacije do Zagreba namjerno zapuštena, zato ono malo srpskih povratnika živi u nemogućim, neljudskim uvjetima, bez svjetla, doktora, bez puteva, kao nezaštićena, nepoželjna divljač. I zato Andrej Plenković sigurno neće od Zagreba do Splita putovati vlakom.

tacno

 

 

Ivan Pernar je u pravu – NATO je prije Sabora službeno rasporedio hrvatske vojnike izvan granica RH

$
0
0

tenkDanas je saborski zastupnik Živog Zida Ivan Pernar poručio kako hrvatske građane ne plaše Rusi, već aktualna Vlada koja podiže poreze, a da odluku o slanju Hrvatske vojske na rusku granicu može donijeti samo Hrvatski sabor.

“Čitam u medijima da Hrvatska šalje vojsku na rusku granicu i da nam glavni tajnik NATO-a zahvaljuje na tome. Upozorio bih da će kao 1941. naša vojska tamo biti pod njemačkim zapovjedništvom. To je iracionalna, pogrešna i suluda odluka i javnost je u Hrvatskoj ne odobrava. Oni koji šokiraju javnost sa nekom tobožnjom ruskom opasnošću, mislim da je to laž koja nema veza sa zdravom pameću. Samo Hrvatski sabor ima mandat da vojnike šalje izvan granica, a Sabor nije nikakvu odluku o tome donio”, rekao je Pernar nakon stanke koju je zatražio o toj temi.

O čemu će, pitao se Pernar, Sabor odlučivati kad je odluka već donesena.

“Zašto se javnost ne pita i zašto o tome nema javne rasprave i zašto nam se ova tema servira zdravo za gotovo”, pita Pernar.

Zastupnike koji podržavaju takvu odluku pozvao je da “uzmu uniforme i odu na rusku granicu”.

Saborski zastupnik HDZ-a i bivši ministar vanjskih poslova Miro Kovač, koji je stanku zatražio po istoj temi, rekao je kako će Sabor odlučivati o tome hoće li se vojska upućivati izvan Hrvatske ili ne.

“Nakon što smo ostvarili strateške ciljeve demokracije, slobode, pravne države i oslobađanja svojih područja ušli smo u NATO i EU. To članstvo nosi odgovarajuću sigurnost, omogućava prosperitet, ali i obveze. U slučaju NATO-a imamo obvezu pomagati svojim saveznicima i ovaj će Sabor odlučivati hoćemo li mi upućivati vojsku izvan područja Hrvatske”, rekao je Kovač.

Pernar je u pravu – Sve je već odlučeno, a rasprava u Saboru će biti farsa

No, kao i obično, Ivan Pernar je opet bio u pravu. Ne samo da se glavni tajnik zahvalio Hrvatskoj što se odlučila pridružiti kontingentu od četiri bojne za brzo djelovanje NATO pakta u baltičkim zemljama i Poljskoj, nego je to učinila i glasnogovornica NATO pakta Oana Lungescu.

Ona je na svom Twitteru već objavila kartu na kojoj su prikazane zemlje i kontingenti koji će biti raspoređeni, što sugerira da će rasprava u Saboru Republike Hrvatske biti farsa s unaprijed donesenom odlukom. Sastav kontingenata je potvrdio i glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg.

Britanska vlada je također odlučila poslati svoje snage, zrakoplove i oklopna vozila u najveću vojnu silu koju NATO gradi u istočnoj Europi od vremena Hladnog rata.

Velika Britanija će poslati 800 britanskih vojnika, koji će biti raspoređeni u Estoniji sljedećih šest mjeseci, a RAF šalje borbene zrakoplove u Rumunjsku, koji će tamo biti do četiri mjeseca, potvrdilo je britansko Ministarstvo obrane.

Glavni tajnik NATO-a, Jens Stoltenberg, na jučerašnjoj tiskovnoj konferenciji je rekao da NATO želi izbjeći još jedan Hladni rat s Rusijom i povećane vojne tehnike je nazvao “mjerama odvraćanja”.

“Imamo Rusiju koja je puno uložila u moderne obrambene sposobnosti, koja ostvaruje svoje obrambene sposobnosti opširnije nego ikada prije. I, naravno, imamo Rusiju koja je koristila vojnu silu protiv susjeda”, rekao je Stoltenberg, te podsjetio na prolazak ruske flote kroz La Mance na putu prema Sredozemlju i Siriji (Video).

Stoltenberg je potvrdio jačanje snaga u baltičkim državama i istočnoj Poljskoj početkom sljedeće godine, a snage koje će činiti i hrvatski vojnici će biti “koplje” snaga od 40 000 vojnika za brzo djelovanje NATO pakta. Bit će stvorene četiri borbene skupine na čelu s SAD-om, Njemačkom, Velikom Britanijom i Kanadom.

“NATO je u stanju braniti sve saveznike protiv bilo kakve prijetnje”, rekao je glavni tajnik NATO pakta Jens Stoltenberg.

Za kraj, kartu s označenim hrvatskim kontingentom možete vidjeti i na službenoj stranici NATO pakta, iako bi hrvatski vojnici na red trebali doći u rotaciji 2018. godine. Nadajmo se da će do tada u Bruxellesu i EU ratnohuškačku retoriku nadglasati zdravi razum, iako su šanse za to minimalne.

AMSI

 

 

Ipak se kreće: Istraga neće čekati da predsjednik HND-a prijavi zločin

$
0
0

Zagreb, 09.08.2016 - Hrvatsko novinarsko društvo predstavilo je izvještaj meðunarodnih novinarskih udruga i organizacija za zaštitu slobode izražavanja o stanju u hrvatskom novinarstvu i politièkim pritiscima "Integritet medija i novinara u Hrvatskoj". Na fotografiji predsjednik HND-a Saša Lekoviæ na tiskovnoj konferenciji za medije u Novinarskom domu. foto HINA /Zvonimir KUHTIÆ/ zk

Izvršni odbor Hrvatskog novinarskog društva traži hitnu istragu i primjerene reakcije u vezi napada na predsjednika HND-a Sašu Lekovića upozoravajući kako niti jedan slučaj prijetnji novinarima u Hrvatskoj do sada nije riješen, a posljednjih dana broj prijetnji značajno se povećao.

“Jučerašnji je događaj samo kulminacija verbalnih napada i najgorih uvreda na račun predsjednika HND-a. Kolega Saša Leković od dana preuzimanja mandata predsjednika HND-a konstantno je izložen javnom linču, pojedinih portala na kojima je stalno izložen vrijeđanjima, prozivkama i prijetnjama, dok u komentarima čitatelji otvoreno pozivaju na njegovo ubojstvo.

IO HND-a još jednom podsjeća da je od prijetnji do fizičkog nasilja, vidi se po jučerašnjem pokušaju izazivanja nesreće, zapravo pokušaju ubojstva Saše Lekovića, malen korak“, stoji u priopćenju koje potpisuje članica IO HND-a Elizabeta Gojan.

„Zato zahtijevamo najhitnije postupanje nadležnih institucija u svim slučajevima prijetnji novinarima. Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskog sabora pozivamo da o toj, za društvo krajnje opasnoj pojavi, neizostavno raspravlja odmah. Tražimo i da se zbog značaja ove teme saborski zastupnici o njoj očituju odmah“, zahtjeva se u priopćenju.

Da napad na Lekovića nije usamljen slučaj govorio je u Saboru u petak i SDP-ov Nenad Stazić koji je zatražio stanku u raspravi zbog pokušaja atentata i ubojstva predsjednika HND-a.

nina obuljen jasen mesićJasen Mesić u razgovoru s ministricom kulture Ninom Obuljen Koržinek nakon formiranja Vlade (FOTO: Hina)

„Ravnateljica Hine Branka Valentić također prima prijetnje u kojima se također spominje Leković. Prijetnje je primila i novinarka Sandra Bartolović, urednik portala ‘forum.tm’ Goran Borković. Potpisi na tim prijetnjama su jedan HOS-ovac, ustaška zmija i čuveni pozdrav Za dom spremni”, upozorio je nakon stanke SDP-ov Nenad Stazić.

Podsjetio je i na prijetnje ministrici kulture Nini Obuljen te ravnatelju HAVC-a Hrvoju Hribaru.

“Svi ovi napadi, prijetnje i prijeteća pisma nisu rasvijetljeni. Zato klub SDP-a traži hitnu sjednicu Odbora za medije i pozivam gospodina Jasena Mesića da ju sazove hitno. Tražimo i da u Sabor dođe ministar unutarnjih poslova te da se održi plenarna rasprava, da čujemo zašto je policija neefikasna kada se radi o prijetnjama novinarima i kako to da od 90 slučajeva ne uspijevaju riješiti ni jedan”, pozvao je Stazić, a prenosi Hina.

Jasen Mesić, predsjednik Odbora, pozvao je da se sve prijetnje prijave policiji pa neka institucije rješavaju te probleme.

branka valentić postNeugodno iskustvo s prijavom prijetnji policiji ravnateljica Hine objavila je na svojem Facebook profilu (FOTO: ScreenShot Facebook)

„Osobno bih prije otišao u nadležnu policijsku postaju i prijavio nego što bih to objavio na Facebooku. Slažem se da se o tome provede rasprava na odboru. Zasigurno će kolege zadužene u MUP-u za istrage po tim pitanjima moći reći nešto više o rezultatima”, rekao je Mesić nakon što je više saborskih klubova zatražilo hitno organiziranje tematske sjednice Odbora za medije. No, upravo je postupanje institucija ono što zabrinjava. Tako je Branka Valentić na svojem Facebook profilu objavila kako ju je  „nekidan ispitao murjak na prvoj policijskoj koji je smatrao da mi naglas mora čitati dijelove pisma kojeg sam dobila i usput doživljavati mini- orgazme čitajući ‘kujo-kučko’. Sramite se, stoko primitivna, zla i pokvarena“, opisala je neugodno iskustvo obraćanja institucijama ravnateljica Hine.

Ispada, dakle, da treba učiniti upravo suprotno od onoga što predlaže Jasen Mesić da pustimo institucije da rade svoj posao. Treba konačno ispitati kako ga to obavljaju.

lupiga

 

 

Pomicanje sata ima veću štetu nego korist

$
0
0

satPonovno se bliži trenutak kada Evropljani stavljaju prst na čelo i pitaju se treba li sat pomaknuti unaprijed ili unazad.

 I ponovno stručnjaci dovode u pitanje takvu praksu ukazujući na zdravstvene rizike i ekonomsku štetu.

Već neko vrijeme kritičari pomicanja sata dva puta godišnje pokušavaju dokazati da ta promjena više nije korisna. Sada su se, kako bi dokazali svoj stav, okrenuli znanosti.

Ne jednoj nedavnoj konferenciji u Bruxellesu profesor neurologije s Oxforda Russell Foster i profesor psihologije s Muenchenskog univerziteta predstavili su svoje nalaze o tome kako pomicanje sata utječe na ljude, posebno na spavanje.

Njihov zaključak je da vraćanje sata ne donosi uštedu energije, predstavlja značajan zdravstveni rizik i mnogo košta ekonomiju.

Naučnici nastoje dokazati da promjena vremena ima “dramatične efekte” na fizičke i mentalne funkcije jer pravi zbrku biološkom satu.

Kako se navodi, djeci i starijima su potrebni tjedni da se naviknu na promjenu. Istovremeno se u to vrijeme bilježi povećan broj prometnih nesreća i komplikacija nakon kirurških intervencija, prenio je Euraktiv Njemačka.

Pati i ekonomija

Pored štetnog utjecaja na zdravlje ljudi, pati i ekonomija. Stručnjaci računaju da promjena vremena dva puta godišnje košta EU između jedan i dva posto BDP, što je uglavnom direktno povezano sa zdravstvenim problemima. To znači da se godišnje gubi gotovo 300 milijardi eura.

Na zimsko računanje vremena prelazimo 30. oktobra u tri sata ujutro, kada će vrijeme na satovima biti vraćeno jedan sat unazad, na dva sata.

Austrijski eurozastupnik Heinz Becker kaže da postoji dovoljno naučnih podataka da se od Evropske komisije traži da “konačno poduzme mjere” i stavi tačku na praksu koja “samo pravi štetu”.

Becker je pozvao i evropsku povjerenicu Violetu Bulc, u čijem je portfelju i to pitanje, da stane na put odbijanjima da se razmotre rizici promjene vremena.

Pitanje pomicanja sata uvijek je izazivalo podjele – zaposleni ga uglavnom podržavaju jer im omogućava da iskoriste malo sunca poslije posla dok poljoprivrednici nisu uvijek zagovornici te prakse.

Turska je inače odlučila više ne pomiče sat i ostat će tokom zime na ljetnom računanju vremena. To znači da će putnici iz zapadne Evrope za Istanbul pomicati svoje satove dva umjesto jedan sat unaprijed.

6yka

 

Piše Ante Tomić: Što se točno dogodilo u Hudoj jami i kako nam je Andrija Hebrang prešutio jedan vrlo bitan detalj…

$
0
0

hebrangPrije devetnaest godina u izdanju zagrebačkog Ceresa štampan je “Kratki izlet”, knjiga ratnih zapisa četrdesetogodišnjeg Ratka Cvetnića zbog koje se slabokrvna hrvatska kulturna javnost momentalno onesvijestila od sreće. Jedva stotinjak stranica rastresite proze jednoga precvalog književnog debitanta, inače činovnika u zagrebačkom Savezu sportova, aklamacijom je usvojeno kao najistinitija knjiga o netom minulom ratu. Domobranske crtice koje je ovaj ćato bez reda sklepao, čekajući valjda rezultate županijskog natjecanja starijih juniorki, bile su naš “Rat i mir” i naši “Goli i mrtvi”, naš “Dobri vojnik Švejk” ili bilo koji ratni klasik kojega se oduševljeni kritičar Matičinog Vijenca nasumično sjetio, i baš nitko tada nije uočavao da se u “Kratkom izletu” opisuju i neke zazorne, užasavajuće epizode suprotne boljim običajima ratovanja. Recimo…

“Frane priča kako su njegovi Šibenčani negdje kod Miljevaca uhvatili četnika, a taj – kad je vidio što mu se sprema – počne kukati da on nije od ovdašnjih, nego da je mobiliziran u Novom Travniku.

– E, kume moj – reče jedan vadeći nož – zar sam ja išao u Travnik da se nas dvojica upoznamo?

I potegne ga, što bi narodna pjesma rekla, od učkura pa do grla bijela”, završava s jezovitim sarkazmom Ratko Cvetnić, ni jednom se jedincatom riječju ne zgražajući da je ljudsko biće, pa bilo i četnik, rasporeno kao svinja ili tele. Dapače, samo dvije stranice dalje donosi se slična, nenadmašno komična, za upišat se pripovijest, kako je neki glupi Zagorac negdje kod Trebinja razoružao neprijateljskog vojnika, pa ga s otkočenom puškom u drhtavim rukama vodio ispred sebe kilometrima po usijanom kamenjaru…

“Taman ti oni dođu do ceste – priča Zdravko – kad, evo ti dolazi ‘stopedesetka’ puna Tigrova! ‘Kaje?’ vele oni Zagorcu. ‘Ko ti je taj?’ – ‘To mi je zarobljenik’, veli Zagorec. ‘Aha’, vele oni njemu, ‘daj se ti malo makni od tog zarobljenika!’

Zdravko, gušeći se od smijeha, poentira opisujući kako su Tigrovi skupnim rafalom preštepali čedeka i kako se ovaj poput vreće složio pred noge zaprepaštenog Zagorca.”

Bila je ovo velika književna moda u sezoni proljeće/ljeto 1997. godine. Čitatelji su grcali od smijeha i razdragano su pljeskali dlanovima po butinama zbog “preštepanih čedeka”, ne pomišljajući da je šaljivac Cvetnić možda ipak trebao obavijestiti vojnu policiju prije nego što je svoje ratne doživljaje stavio na papir, ili da bi Državno odvjetništvo moralo po službenoj dužnosti ispitati autora “Kratkog izleta” s osnovanom sumnjom kako ovaj ima određena saznanja o likvidacijama razoružanih srpskih zarobljenika. Hrvatima je jednom u prošlosti ovo bilo sasvim pravo, a mnogi ni danas ne vide ništa krivo ako su u prošlom ratu kojega uhvaćenog Srbina naši momci na Miljevcima nožem lišili njegovog bijednog života.

Međutim, ako obrnemo nacionalne uloge, ako su žrtve hrvatski domoljubi, a ubojice dušmanski antifašisti i Srbi, stvar nas neočekivano počinje uzrujavati. Pogledajte samo visoku državnu delegaciju koja je u četvrtak u dugoj koloni crnih limuzina došla u Sloveniju, u Maribor, gdje su napokon dolično crkveno pokopane kosti stotina hrvatskih ustaša i domobrana nađenih u mraku i vlazi rudarskog okna Huda jama. I predsjednica države i šef Sabora i potpredsjednik Vlade odali su počast, prekrižili se i izmolili Očenaš za nesretne vojnike poražene vojske, bezobzirno smaknute po završetku rata. Bio je tu, jasno, i Zlatko Hasanbegović, nekadašnji ministar kulture i zamjenik predsjednika Počasnog blajburškog voda, a mogao je navratiti, premda nije, i Ratko Cvetnić, kojega je Hasanbegović na izmaku svoga nažalost prekratkog ministrovanja imenovao u Povjerenstvo za dodjelu potpora za poticanje književnog stvaralaštva.

Cvetnić, u čije književne i moralne sudove viđeni hrvatski domoljubi bez ostatka vjeruju, a koji se od zakašnjelog prvijenca neviđeno razmahao, došao, jebote, kao neki poremećeni skriboman što je u devetnaest godina objavio cijela dva nova naslova, bio bi krasan gost kod Hude jame. Zamislite koja bi to smijurija bila da je o gnjilim truplima iz Hude jame Ratko Cvetnić napisao štogod šaljivo kako samo on umije, da se obijesno šegačio kako su partizani “preštepavali” domobrane, ili kako su uhvaćene ustaše borci Prve proleterske razrezivali “što bi narodna pjesma rekla, od učkura pa do grla bijela”.

Bi li to Hrvate danas jednako nasmijalo, kao što ih je nasmijavalo prije devetnaest godina, da je hladnokrvno ustrijeljen ili zaklan netko tko je prepadnuto bacio pušku i podigao ruke uvis, ili su u međuvremenu Hrvati možda ipak shvatili da je vojnički nečasno i za svakog kršćana sramotno, i po ljudskim i po Božjim zakonima nedopustivo ubijati goloruke ratne zarobljenika? Poznajući Hrvate, bez ikakve sumnje možemo zaključiti, u dvije riječi – nema šanse! Žrtvu ćemo prepoznati jedno ako je naša, jedino stradanja naših oplakujemo, ali ako da smo mi nekoga tuđeg, razoružanog i bespomoćnog, bez suda i zakona, bez popa i opijela, ekspresno poslali na onaj svijet, njegovoj se muci možemo čak i smijati.

Interpretacije povijesnih događaja često znaju biti zbunjujuće i kontradiktorne, ono što je jednome herojstvo, drugome je gnjusni zločin, ali ništa zaista nije tako kontradiktorno i zbunjujuće kao kad se centralnoj informativnoj emisiji javne televizije u četvrtak večer našao Andrija Hebrang, da kao vjerodostojni stradalnik zločinačkog srbokomunističkog režima gledateljima rastumači što se zapravo dogodilo kod Hude jame. Hebrang je dao vrlo dobar prikaz krvavog događaja, zaboravljajući samo jedan detalj. Njegov je otac Andrija Hebrang stariji uhapšen i smaknut istom nekoliko godina nakon Bleiburga i Križnog puta. Rudarska okna po Sloveniji punila su se umorenim ustašama i domobranima dok je on još bio jedan od petorice najmoćnijih ljudi u Jugoslaviji. Poštovani je gospon tatek nesumnjivo nešto morao znati o tome, a nema baš nijednog dokaza da je za svojim nevoljnim Hrvatima ijedne suze pustio.

jutarnji

 


Izravni prijenos pakla

$
0
0

Ruska televizija izravno prenosi završne operacije iračke vojske koja oslobađa Mosul, grad pod okupacijom Islamske države. Prijenos ide na Facebooku, putem live streama. U donjem dijelu ekrana lete lajkovi, srca, izrazi oduševljenja kondenzirani u ikonice koje je Zuckerberg darovao svijetu…

tenkoviRussia Today, 20. listopada, 18:30

Ruska televizija uključuje se izravnim prijenosom u završne operacije iračke vojske koja oslobađa Mosul, grad pod okupacijom Islamske države. Prijenos ide na Facebooku, putem live streama. U donjem dijelu ekrana lete lajkovi, srca, izrazi oduševljenja kondenzirani u ikonice koje je Mark Zuckerberg darovao svijetu. Rat u kojemu ginu živi ljudi, ruše se stvarne zgrade i protjeruje civilno stanovništvo koje nije viralno, već je sačinjeno od krvi i mesa, zamijenio je videoigrice i Hollywood – na djelu je izravni prijenos pakla. Gledate, navijate, lajkate, šerate, brate, šerate…Geopolitičari i politički stratezi već neko vrijeme koriste termin proxy ratovi. Pojam se odnosi na oružane konflikte u kojima velike sile ratuju preko malih država. U Siriji odmjeravaju snage Amerika, Rusija i Turska. Naziru se tu i konture Izraela, Britanije, Francuske, Njemačke. Takav jedan proxy sukob – za sada, na sreću, bez krvi, političkim sredstvima, čiji je rat samo nastavak – odvija se u našem susjedstvu, u Bosni i Hercegovini. Tko se tamo nateže? Rusi, Amerikanci, Turci. Plus Englezi, Nijemci… Ne dao bog live streama iz susjedstva!

RTL Danas, 22. listopada, 18:30

Osim iračkog Mosula, borbe se vode i za sirijski Alep, u kojemu milijun ljudi čeka na izlazak iz grada. Tradicionalno gostoljubivi Slovenci, orbanističko-humanistički raspoloženi, dočekat će ih velikom ogradom, na kojoj su nedavno započeli radove. U opsežnom prilogu, nakon izvještaja reporterke pred žicom, naš ministar unutarnjih poslova tvrdi da nema opasnosti od velikog izbjegličkog vala. Osim toga, kaže, slovenska će ograda Hrvatsku pretvoriti u slijepu ulicu; tko jednom uđe ovdje, više neće moći van, osim nazad, pa nema brige. Zvuči kao natpis na ulazu u Danteov pakao: Ostavite svaku nadu vi koji ulazite. Divna utjeha!

Maklowicz na proputovanju, HRT, 22. listopada, 20:00

‘Odabrao Đelo Hadžiselimović’ ide u penziju. ‘Odabrala Mira Vočinkić’ trebala bi postati nova formula kvalitete, no vrag će ga znati zašto – možda zbog rodne diskriminacije – to se vjerojatno neće dogoditi. Ta urednica HRT-a ima senzibilan nos i svaki put kad bira neku seriju ili dokumentarac, bira dobro, bira sjajno: njezini su odabiri uvijek zanimljive emisije, sadržajno šarmantne, a po svom osnovnom ugođaju tople, obiteljske. Takav je i putopisni serijal Poljaka Roberta Maklowicza, šašavog globtrotera, gastro-nomada, poljskog Karapandže na kotačima, čovjeka koji je iskoristio priliku da obiđe svijet, a onda nam komadiće atmosfere prenosi u naše domove. Ovoga puta bio je u Portugalu, u čarobnom Lisabonu, koji nam je osvijetlio sa svih strana (i još će, jer se epizode nastavljaju), a posebno predstavio slani bakalar, ‘krunsko jelo svakog portugalskog stola’.Odmah nakon Maklowicza ide odlična serija ‘Kriške sira’ o, pogađate, siru. Ne, riječ ‘pogađate’ došla je na krivo mjesto: ‘pogađate, odabrala Mira Vočinkić’, e, tako je trebalo pisati…

Točka na tjedan, N1, 23. listopada, 11:04

Nedjeljna misa kod Nataše Božić praznik je za sve koji pobožno prate politiku. Milijan Brkić u toj je emisiji ispalio najpametniji argument u cijeloj toj gunguli oko Zlatka Hasanbegovića. Brkić je, naime, lijepo primijetio ono što je bilo očito, ali neartikulirano: Zlatko Hasanbegović glasao je za Ninu Obuljen. Točka. Gotovo. Tu je bilo kakva pobuna skršena u svom korijenu. Kako je lijepo i nadahnuto rekla Sandra Bartolović, on će iduće četiri godine čmrljiti u Saboru, a potom se preseliti u rubriku ‘Kucamo na vrata zaboravljenih asova’. Brkić se naveliko repozicionira kao liberal, još da diplomira i shvati kako pokazivanje izlaznih vrata manjinama koje žele zakonom zajamčena prava nije društveno prihvatljivo ponašanje, klobučki bi Savao postao Pavao.Govoreći o prosvjedu protiv Nine Obuljen, Brkić je izrekao i vrlo zanimljiv rebus. ‘Vidio sam’, rekao je, ‘puno dragih lica, poznatih. Njihova reakcija je da im je stalo do Hrvatske. Nije problem u tim ljudima, koji su došli otvorenog srca. Problem je u pokroviteljima i sponzorima te inicijative, koji su isti oni koji su za vrijeme predsjedničke kampanje Kolinde Grabar Kitarović pokušavali opstruirati tu kampanju i na taj način zadržati Ivu Josipovića na poziciji predsjednika države. Ljudi nisu u HDZ-u, ali su imali utjecaj na neke unutar HDZ-a. Manipulirajući emocijama, domoljubljem, pokušavaju destruirati i napraviti potrese u HDZ-u. To im neće uspjeti.’

portalnovosti

 

 

Što da se radi i kako Hrvatsku podići iz pepela na ostacima ostataka temelja suvereniteta

$
0
0

hrvatskaAutor: Tvrtko Maras

“Svijest građana o nužnosti promjena sve je veća, a pružanje i traženje pravih rješenja će u budućnosti biti sve normalnije.”

U razgovorima s prijateljima tvrdim da s narodom treba politički raditi. Često me pitaju: “Kako?” Ponekad i tvrde, na osnovi vlastitih iskustava, da se s ljudima nikako ne može politički raditi.  I u medijima se pojavljuju slični naslovi i teme, mnogi se pitaju što da se radi, i kako.

Eto, nešto se radi. Ovih dana Sinčić, Pernar i ostali u redovnu politiku unose neke nove poglede, što izaziva veliko lelujanje, u prenesenom značenju, zadebljalih stražnjica političara od karijere i vječnih lica Sabora. U simulaciju političkog procesa, koju je okupator 25 godina slagao na način da od nas pravi budale, Pernar i Sinčić sa svojim drugovima ubacuju malo političkog prostora koji će pokušati popuniti, u prvom redu, agenti stranih obavještajnih službi, spremni da stvar vrate u okupatoru poželjnu kolotečinu. Tu će biti puno obrata, prevara, preranih oduševljenja i razočaranja, jer su ulozi veliki, okupator moćan, dobro kadrovski ekipiran i u posjedu ogromnih resursa – pretežno naših.

Dvije uspješne političke kampanje iz povijesti Hrvatske, s pozitivnim predznakom u smislu nacionalnog interesa, bile su kampanje braće Radić i Komunističke partije, od kojih je potonja kampanja uspjela zbog više desetljeća rada partije (u tome su braća Radić bila možda i bolja), ali i zbog geopolitičkih okolnosti. Naravno, komunističkoj partiji je na ruku išla čvrsta organizacijska struktura i podrška međunarodnih krugova, pomoć u razvoju metoda borbe, ali i logistička podrška. Pokretač aktivnosti partije bila je i bijeda svih jugoslavenskih naroda zbog buržoaske nezajažljivosti u eksploataciji radnika i seljaka, i opća antipatija prema diktatorskoj vlasti velikosrpske klike. Ipak, trebalo je razviti jaku kadrovsku bazu, dovoljno pouzdanu i organiziranu da se odluči u ludu avanturu dizanja ustanka, i da tu ludu avanturu pobjednički privede kraju, bez da vrh partije sebi dozvoli biti ustrijeljen u nekoj skupštini, kao što su to sebi amaterski dopustili HSS-ovci.

Mi živimo u drugim vremenima, i na raspolaganju su nam demokratski instrumenti borbe, zakoniti i oslonjeni na mišljenje građana. Otežavajuća je okolnost da smo djelomično okupirani, u smislu da je naš politički sustav formalno i pravno demokratski, ali stvarno pod kontrolom ekonomskih i političkih spletkara iz inozemstva. Bilo kako bilo, ostaje pitanje što i kako da se s ljudima politički radi, da bi se demokratskim sredstvima izvele političke promjene.

Za početak, potrebno je odrediti polazišta u sustavu vrijednosti, na općeljudskoj razini. Sustav vrijednosti dat će smjer i granice metodama političkog rada.

Prvo bi polazište trebala biti solidarnost. Politički cilj mora biti da u državi nema gladnih građana, čak ni među onima koji trenutno nisu u stanju, ili ne žele doprinijeti zajednici. Ničija djeca ne smiju biti spriječena da pohađaju srednju školu zbog cijene prijevoza, nitko ne smije biti prisiljen da kopa po kontejnerima, nitko ne smije biti istjeran s djedovine zbog duga za struju. Neki se moji stariji prijatelji danas zgražaju što je omladini ponekad draže doći po socijalnu pomoć nego raditi za 3000 kuna puno radno vrijeme. U vrijeme odmah iza NOB-a, siromaštvo je bilo standardna sudbina, zajednička svima, a budućnost se gradila napornim radom za vrlo skromnu naknadu. Danas je naporni rad za malu plaću sramota, a ne društvena vrijednost. Okupator nas pokušava uvjeriti da za nas poštene budućnosti nema, što god učinili. Solidarnost je zato važan princip zajedničkog djelovanja, jer uzajamna solidarnost daje smisao naporima da se stanje promijeni. Ako solidarnost postane društvena vrijednost, omladina će raditi, radije nego da prima socijalnu pomoć.

Drugo bi polazište trebali biti demokratski društveni odnosi i mirna, nenasilna tranzicija društvenih odnosa. Okupator će to pokušati omesti, standardnim sredstvima miniranja društva, kakva na žalost vidimo po mnogim zemljama svijeta. Saboterske nevladine organizacije, opstrukcije kroz medije u vlasništvu velikih korporacija i financijskih špekulanata, pa čak i diverzantske i terorističke aktivnosti, sve su to metode koje okupator primjenjuje, a mi moramo izbjeći, mudrom politikom koja neće izazvati nasilje kao odgovor na nasilje.

Treće polazište mora biti nacionalni konsenzus oko ključnih političkih pitanja. Ne mislim tu na konsenzus samo Hrvata, jer nacija i nije isto što i narod. Nacija nastaje kada postoji političko jedinstvo građana, okupljenih u državi, kao organizacijskoj strukturi za upravljanje društvenim poslovima. Ključna su politička pitanja, naravno, pitanja korištenja prirodnih resursa, pitanja raspodjele bogatstva, pitanje vanjske politike, i na takvim se pitanjima formira nacija. U okviru trećeg polazišta, posebno je važno izbjeći svađu oko nevažnih pitanja koja nemaju veliku praktičnu vrijednost za odbacivanje okupacije i preuzimanje nacionalnog bogatstva, da to bogatstvo opet služi svim građanima.

Ova bi se tri polazišta, i još neka manje važna, moglo dugo komentirati i preciznije doraditi, ovdje su spomenuta samo kao nužni okvir. Ključni elementi političkog rada, naslonjenog na ta tri polazišta, su aktivnosti razvrstane u Ideološko – političke aktivnosti, strateško – organizacijske aktivnosti i operativne aktivnosti.

Ideološko – političke aktivnosti potrebne da se promijene politički i društveni uvjeti u Hrvatskoj odnose se na utvrđivanje i usuglašavanje ideologije i politike budućeg, poželjnog društva. Ideologiju u prvom redu treba shvatiti kao sustav vrijednosti u društvu, a ne kao zanovijetanja o socijalizmu, kapitalizmu ili komunizmu. Evo nekih ideoloških pitanja koja građani trebaju razmatrati i usuglašavati: treba li nam redovna vojska i je li za omladinu obavezni vojni rok dobrodošli poticaj socijalizaciji i sazrijevanju ličnosti? Hoćemo li dozvoliti da vlasnici velike imovine izbjegavaju porez preko poreznih oaza? Želimo li uvoziti poljoprivredne proizvode koje možemo proizvesti sami, čak i ako su kod nas skuplji, kako bismo višom cijenom dali društveno priznanje domaćem proizvođaču? Hoćemo li tržišne odnose regulirati novcem posuđenim iz inozemstva, ili emitiranim u vlastitoj narodnoj banki? Ideološko – političke aktivnosti su, naročito, i pitanje utvrđivanja prioriteta, i ideoloških i političkih, a to je područje na kojem naš okupator ulaže velike napore, ne bi li nam podvalio pogrešne prioritete.

Strateško – organizacijske aktivnosti odnose se na kadrovska rješenja i metode provedbe političke transformacije. U okviru tih aktivnosti, građani trebaju postići suglasnost oko budućeg rukovodstva, ali s dva bitna preduvjeta. Prvi je preduvjet da građani razumiju koje stručne, a još više osobne kvalitete nositelji društvenih funkcija moraju imati. Drugi je preduvjet da građani točno i usuglašeno procijene tko su osobe s takvim kvalitetama, potrebnima da se obnašaju ove funkcije. Metode političke transformacije odnose se na rješenja važna za smjenu vlasti. U prvom trenutku smjene vlasti, možemo očekivati da dio krupnih poduzetnika sabotira opskrbne lance, ucjenjujući narod, i izazivajući kaos, kako bi sadašnju vlast prikazao nesposobnom, a staru vlast poželjnom. Što ćemo u tom trenutku učiniti? Dalje, važno je procijeniti koja se zakonska rješenja moraju donijeti u prvih mjesec dana po preuzimanju saborske većine, koja u prvih šest mjeseci, i tako dalje, da bi proces društvenih promjena bio uspješan. Evo tipičnih primjera: koliko brzo moramo izaći iz EU, na koji način i s kojom pravnom osnovom?

Je li potrebno hitno preuzeti poduzeća stečena pretvorbenom pljačkom, za što država ima instrumente, naročito kada se iživljava na malim poduzetnicima koji ne plate 1000 kn poreza? Što kada okupator pokrene diverzantsko – terorističke aktivnosti ne bi li izazvao kaos i pad nove vlasti? Tko su ljudi u policiji i vojsci koji će biti lojalni legalnim promjenama, a tko su ubačene “krtice”, koje će pokušati spriječiti zakonitu i demokratsku promjenu vladajuće garniture? O svemu tome širok krug građana, potreban da na izborima izglasa saborsku većinu, mora biti dobro informiran i odlučan. Diverzanti koji pokrenu terorističke i slične aktivnosti prije, ili nakon promjene vlasti, ne smiju se osjećati sigurni među brojnim jatacima. Svaki pedalj zemlje mora biti pokriven interesom i podrškom građana legalnim institucijama vlasti, čak i danas, kad je Hrvatska djelomično okupirana. Nasilje i nezakonitost rađaju kaos, a mi se protiv kaosa borimo nenasilnim i demokratskim sredstvima.

Operativne aktivnosti odnose se na konkretan rad s ljudima, dokumentiranje stanja, prikupljanje informacija o istomišljenicima, aktivnosti na razmjeni informacija među političkim aktivistima, i slično. Organiziranje predavanja, tribina, financijske pomoći, aktivistički rad među ljudima, poticanje diskusija, širenje informacija o ljudima koji aktivno potkopavaju razvoj našeg, autentičnog političkog procesa usmjerenog prema solidarnim interesima društva, sve su to svakodnevne operativne aktivnosti koje treba redovno i savjesno provoditi. Okupator je posebno dobro ekipiran ljudima koji potkopavaju političke rasprave i pronalaženje rješenja. S jedne strane, to su nasrtljivi ili nametljivi ljudi, spremni da preuzmu diskusiju, izazovu emocionalni naboj, i povedu grupu prema nekom nedorečenom, u afektu postignutom dogovoru. S druge strane, u lokalnim su zajednicama agenti okupatora često lokalni i regionalni političari. Oni s tekicama i tabletima obilaze susjedstva, ispituju o rupama na cesti i zatrpanim jarcima, nude rješenja “životnih problema” i odmiču interes građana od pravih uzroka propadanja društva. Glavni im je cilj da ne budu izbačeni iz sedla, a njihove sitne privilegije su razlog zbog kojeg drže temelj kadrovske piramide postavljene od strane okupatora. Jasno je da među lokalnim političarima svi nisu takvi i da dio predstavlja autentične potrebe lokalne sredine. Pitanje je, međutim, da li svoju poziciju u lokalnim okvirima koriste da bi potaknuli politički rad i na važnijim temama, ili rješavanjem lokalnih problema sprečavaju rasprave o krupnim društvenim problemima?

Pogrešno je shvaćanje da bi ideološko – političke aktivnosti trebali provoditi samo najobrazovaniji stručnjaci, da bi strateško – organizacijske trebali provoditi svojevrsni aktivistički “oficiri”, a da bi operativne aktivnosti trebale padati na najmanje obrazovane kadrove, zadužene da “bruse potplate”. Ako tako postavimo stvari, društvene promjene padaju na početku. Naše društvo ne uspijeva provesti pozitivne promjene i aktivirati demokraciju u svoju korist baš zato što toliki broj ljudi diže ruke od ideološko – političkih aktivnosti, a nema volje ni baviti se strateško – organizacijskim pitanjima kadrovskih rješenja, ni metodama političke transformacije društva.

Kada pitate što da se u politici radi, trebali biste učiniti bar dvije stvari. Unutar sve tri grupe aktivnosti, trebali biste utvrditi što možete dobro raditi sami, a što biste mogli, kao informacije i rješenja, dobiti od drugih. Tako prikupljene informacije i rješenja treba skupljati u pismenom obliku, i kao strukturirana rješenja pružati drugima. Da li ćete to raditi s prijateljima u pjevačkom društvu ili u svojoj stranci, manje je važno. Važno je da se to ne može napraviti s nezainteresiranim ljudima, niti na silu. Svijest građana o nužnosti promjena sve je veća, a pružanje i traženje pravih rješenja će u budućnosti biti sve normalnije.

Društvo se sada urušava. Dok su očekivanja bila visoka, na samom početku prevare zvane “tranzicija”, bavljenje politikom je, zapravo, bilo sramota. Politika je bila rezervirana za krupne ribe ili je opisivana kao gadan, neetičan posao, a na nama je bilo da radimo svoj posao. Kapitalistička ekonomija će, uvjeravali su nas, riješiti sve probleme. Dok smo mi radili, politika je osiguravala nesmetanu pljačku. Sada vidimo da nitko neće preuzeti našu odgovornost za stanje u Hrvatskoj, bar ne na način sukladan našim interesima.

Odgovornost ćemo morati preuzeti sami. Tvrdnja s početka ovog članka, da s narodom treba politički raditi, odnosi se na vas, koji ovo čitate, i to u smislu da biste Vi trebali politički raditi s narodom, sa sebi ravnim ljudima kakvih je ogromna većina. Od tri navedene grupe aktivnosti, sigurno je da ćete u bar jednoj naći nešto što biste mogli raditi, i što već sada znate kako raditi. Onda to i radite, i potražite za svoj rad, među drugim ljudima, potvrdu i priznanje. Procijenite tko se s vama slaže: iskren ili prijetvoran čovjek, stručan ili nestručan, pametan ili glup, dobronamjeran ili zloban? Okupljajte iskrene, stručne, pametne i dobronamjerne oko svojih mišljenja, a ako to ne možete, razmislite da ih promijenite. Bilježite svoje uspjehe i spoznaje, planove i kontakte. Nemojte raditi hijerarhijske grupe, jer se takve grupe lako razbijaju. Formirajte masu istomišljenika, umjesto zatvorene grupe. Radite javno i bez srama.

Sve aktivnosti koje ne znate ili ne možete pokriti, organizirajte uz pomoć drugih. Ne mora svatko sve raditi. Grupe koristite samo za strukturiranje rasprava i donošenje zaključaka, i s takvim grupama kontaktirajte slične, neformalne grupe, da biste usuglasili zaključke. Uvijek radite isključivo legalno, ne kršite nikada zakon. Ne žurite s osnivanjem stranaka, ali razmjenjujte posjete, slavite, družite se i živite život. U nekom trenutku, vaš će rad podržati odgovarajući komunikacijski kanal kakvog sada nemamo. Međutim, vrijeme je da narod preduhitri medije i vođe, do sada je bilo obratno i vidimo da nije bilo dobro.

AMSI

 

 

Boris Dežulović: Flota luđaka

$
0
0

Na brodu luđaka koji se otputio u daleki, sretni srednji vijek, kao uostalom na svakom brodu, najveći je, najopasniji i najpodmukliji neprijatelj – žena. Pismena i nezavisna žena, ravnopravna žena, uspješna žena, samohrana žena, gola žena, žena radnica, žena znanstvenica, žena feministica, žena lezbijka, žena kod ginekologa

srednji-vijekNetko od zlobnih kolega – svakako ćemo jednom saznati tko je bio neodgovorni prpošni pjesnik koji je to prvi spomenuo – prošle je godine, u vrijeme uzleta katoličkih vigilanata i flagelanata, neoprezno istrčao s konstatacijom kako konzervativna revolucija Crkve i desnice gura Hrvatsku u srednji vijek, i tako nehotice otvorio pukotinu u prostor-vremenu. Uz resku škripu rastvorio se vremenski portal iza čijih je teških hrastovih vrata stajao baš onaj i onakav linearni historijski srednji vijek kakav smo u bezbožnim komunističkim školama učili iz udžbenika s drvorezima križara, inkvizitora i spaljenih vještica.

Naravno da nepoznati kolega nije zaista mislio na ono dugo mračno tisućljeće između pada Rima i pada Carigrada, ali znate kako kažu: put u srednji vijek popločan je dobrim namjerama. Neoprezni pjesnik akademski je superiorno spomenuo metaforički povratak u srednji vijek, a konzervativnim revolucionarima ideja se neobično svidjela. Jasno, ne metafora, već ideja. Zaista, zašto ne srednji vijek? Što zapravo nedostaje srednjem vijeku?

Dobro, osim Audija s grijanim sjedištima?

Već godinu dana kasnije, katolička zaklada Vigilare u zagrebačkom će hotelu Dubrovnik organizirati TradFest – Festival tradicije i konzervativnih ideja – a poglavar udruge John Vice Batarelo, ponesen moćnim glasovima zbora crkve Svetog Marka i veličanstvenim Händelovim Canticorum Jubilo iz oratorija ‘Juda Makabejac’, pred ganutim će ga gostima i prijateljima otvoriti priznanjem: ‘Sada vidite zašto toliko volim srednji vijek!’

Nema veze što je siromah Georg Friedrich Händel rođen dvjesto godina daleko od srednjeg vijeka, i što je njegov ‘Juda Makabejac’ klasični, upravo zreli barok na svom vrhuncu: kako bi zaboga John Vice to mogao znati? Kad crkveni zbor na tečnom latinskom zagrmi ‘Canticorum jubilo, Regi magno psallite’, a ti točno osjetiš kako ti se od gordosti govno u dupetu smrzava, to je srednji vijek, što god mislio Branimir Pofuk. Ne sviđa li se to nesretnom Händelu, utoliko gore po njega. On je ionako pod zidine Carigrada poslan kao izvidnica. Ako njegov oratorij iz zagrebačkog hotela tako dobro pristaje srednjem vijeku, nema razloga da i Hrvati predvođeni Johnom Vicom Batarelom ne pođu za njim. Uz Händelovog ‘Judu Makabejca’ lakše će nam pasti i Rim i Carigrad.

Dakako, zanesenjaka kojima je srednji vijek omiljeno doba dana ima i drugdje, pa da ne bi i ova Top lista medievalista bila tek Brantova satirična alegorija iz praskozorja novog vijeka, neizvjesna privatna ekspedicija ‘Stultifera Navis’ – na latinskom bolje zvuči nego ‘Brod luđaka’ – pobrinuo se na otvaranju TradFesta osobno ministar vanjskih poslova Davor Ivo Stier, koji je hrabre moreplovce ispratio nadahnutom propovijedi o pogubama liberalizma i sekularizma, čitajući je iz fascikle sa službenim grbom i zaglavljem Vlade Republike Hrvatske.

Da, Davor Ivo Stier. Ne dakle neki entuzijastični mladomisnik sa štanda Željke Markić, već sam ministar u hrvatskoj Vladi; ne neki ministar iz one smiješne, mahnite Vlade Tomislava Karamarka, već ministar u Vladi pristojnog, obrazovanog gospodina Andreja Plenkovića; ne neki nametnuti mu ministar iz kvote nezadovoljne ljute desnice, već Plenkovićev briselski cimer i odana mu desna ruka. Službeniji bi blagoslov državne ekspedicije u srednji vijek bio još samo da se pojavio glavom premijer Plenković u križarskom oklopu.

To tek za slučaj da ste pomislili kako je konzervativna revolucija u problemu otkako su otišli Karamarko i Zlatko Hasanbegović. Ministar vanjskih poslova Republike Hrvatske i desna ruka premijera Plenkovića govorio je tako u društvu stanovitog Luke Popova – koji će potom na televiziji mrtav ozbiljan objašnjavati da homoseksualci i lezbijke, što se njega i hrvatskog zakona tiče, slobodno mogu sklapati brak s kojom god osobom suprotnog spola žele – stanovitog Poljaka Slawomira Olejniczaka, koji će domaćinima prenijeti poljska iskustva u obračunu s abortusom, ženskim pravima, feminizmom i ljevičarskim medijima, još stanovitijeg Damira Stojića, studentskog kapelana što na Zagrebačkom sveučilištu podučava kako silovana žena ne može zatrudnjeti, i najstanovitijeg među njima, američkog kardinala Raymonda Lea Burkea, što se proslavio optužujući žene i feministice za pedofiliju u Crkvi. U takvom društvu, eto, Plenkovićev je šef diplomacije na porinuću broda luđaka razbio bocu skupog francuskog pjenušca o drveni pramac, svečano ispraćajući Hrvate u daleki, sretni srednji vijek.

Na tom putovanju, shvatili ste dosad, najveći je, najopasniji i najpodmukliji neprijatelj srednjovjekovne Hrvatske – žena. Pismena i nezavisna žena, ravnopravna žena, uspješna žena, samohrana žena, gola žena, žena radnica, žena znanstvenica, žena feministica, žena lezbijka, žena kod ginekologa. Na Brodu luđaka, kao uostalom na svakom brodu, žena je nesreća: zato je na TradFestu, u memljivom oblaku tamjana i testosterona, jedina žena za katedrom bila predsjednica opskurnog GROZD-a Kristina Pavlović, da pod budnom paskom četiri hrvatska muža govori na panelu s temom – naravno – ‘Do kada taj spolni odgoj i rodna ideologija u hrvatskim školama?’

Samo dva dana prije početka srednjovjekovnog festivala, uostalom, u Zagrebu je u organizaciji drugog stupa konzervativne revolucije, notorne Željke Markić i njene udruge U ime obitelji, završena dvodnevna konferencija ‘Obitelj i škola – ključ odgoja za vrijednosti’. Da bi se izbjegao svaki pojedinačni nesporazum, i porinuće drugog, ‘ženskog’ broda u potrazi za morskim putem u srednji vijek, ispraćeno je bocom šampanjca, državnim blagoslovom i visokim pokroviteljstvom predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, te dojučerašnjeg, u međuvremenu uspješno zamijenjenog ministra znanosti i obrazovanja Predraga Šustara.

Na kakav se odgoj i koje vrijednosti iz naslova brodskog dnevnika točno misli, prilično je razvidno, a jedan od modela ponuđenih na konferenciji jesu i famozne jednospolne škole – odvojene dakle ‘muške’ i ‘ženske’ – u kojima balave djevojčice neće moći zavoditi smjernu hrvatsku mužjačku mladunčad. O da, naravno da ‘muške’ i ‘ženske’ škole postoje i u Engleskoj i u Norveškoj, i da ostvaruju sjajne rezultate, ali da je katoličkim fundamentalistima cilj znanje i uspjeh, a ne povratak u srednji vijek, onda bi i vjeronauk, ako bi ga uopće bilo, u hrvatskim školama bio nekonfesionalni predmet.

Znajući cilj ekspedicije, jednospolne muške i ženske škole valja čitati tek kao prvi korak ka – zašto ne? – potpunom ukidanju ženskih. Što će ženama škola? Sve je i počelo, dobro govori njegova uzoritost Burke, kad su žene naučile pisati i čitati, pa odmah krenule tražiti prava i skidati grudnjake. Srednjovjekovnoj Hrvatskoj treba ono što veliki hrvatski fizičar i erudit Davor Pavuna naziva ‘kompletnom ženom’.

‘Svi znaju što su kompletne žene, Tesla je pričao o kompletnoj ženi: to je bila njegova majka’, obznanio je Pavuna na nacionalnoj televiziji ove nedjelje, taman između dvije zagrebačke srednjovjekovne konferencije: ‘Bila je nepismena, a znala je Bibliju napamet i citirala poeziju na sedam jezika. To su žene koje nama opet trebaju.’ Takve, eto, žene Hrvatskoj trebaju. Nepismene, pobožne i pokorne – kojima jezici ne služe da muškarcima zvocaju, već da im ližu jaja i citiraju poeziju – a ne one moderne i božeprosti pismene, iz propovijedi drugog jednog erudita, velečasnog Ivice Raguža, koji je u ‘Glasu Koncila’ prije par tjedana bacio gnjevnu anatemu na ‘neposlušnu ženu’ što ‘ne prihvaća da je ona od Adama, a ne Adam od nje, i da je Adam prvotan, a ona drugotna’.

Krenula je tako vesela flota brodova luđaka prema ružičastom horizontu. To što pred vama laicima izgleda kao rub mračnog, bezdanog ambisa u koji će se srednjovjekovna Hrvatska strmoglavo strmopizditi, zapravo je cilj ekspedicije: dokaz da su žene na brodu nesreća.

I, naravno, da je Zemlja ravna ploča.

portalnovosti

 

 

Vjerska polucija

$
0
0

Skupovi u organizaciji udruga Željke Markić i Vice Batarela pokazali su da su aktivisti hrvatskih neokonzervativnih organizacija, po uzoru na pokrete iz SAD-a, u samo nekoliko godina od margine došli do toga da se njihove ideje promoviraju kroz obrazovni sustav i da ih legitimiraju najviši državni dužnosnici

u-ime-obiteljiKako pomoći zbunjenoj djeci koju u formativnim godinama privlači isti spol? – pitao je posjetitelj radionice, inače učitelj u srednjim tridesetim godinama. Radionicu je vodila Louise Kirk, članica organizacije Alive to the World. ‘Za početak, morate biti hrabri’, odgovorila mu je britanska aktivistica i autorica priručnika o spolnom odgoju unutar obitelji.

‘Na jednoj od ilustracija u knjizi imate dečka koji kaže ocu da je zbunjen jer se zaljubio u drugog dečka. Tata mu kaže da se treba sprijateljiti i osjećati se kao dečko među muškarcima. Morate i vi poticati prijateljstvo, kao način rješenja ovog problema. Naravno, sigurnost vašeg djeteta je na prvom mjestu, ne kažem da svi trebaju dovoditi takvu djecu kući pa da pervertira vaše dijete. Ali treba ih poticati da se sprijatelje s djecom koja imaju težak život, usmjeravajući ih tako da uživaju u tome što su dečki ili djevojčice’, istaknula je, naglašavajući da je važno poticati curice da se oblače na način na koji poštuju same sebe i dječake oko njih. ‘Treba ih učiti da su dečki vizualniji od njih.’

Svatko tko se putem Agencije prijavio na konferenciju dobio je potvrdu od udruge U ime obitelji za stručno osposobljavanje. Konferencija je međunarodna, pa ima veću vrijednost

Bio je to zadnji događaj međunarodne konferencije koju je prošlog tjedna organizirala udruga U ime obitelji. Na skupu, gdje je govorio i bivši ministar obrazovanja Predrag Šustar, okupilo se oko 250 ljudi, mahom pedagoga, psihologa, učitelja i profesora raznih zanimanja, koji najvećim dijelom predaju djeci u javnim školama. Skup nazvan ‘Obitelj i škola: ključ odgoja za vrijednosti’ održan je pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, ali, što je važnije za polaznike, i Ministarstva obrazovanja i Agencije za odgoj i obrazovanje. Svatko tko se putem stranice Agencije prijavio na konferenciju dobio je potvrdu od udruge U ime obitelji za stručno osposobljavanje. Konferencija je međunarodnog karaktera, pa ima i veću vrijednost. ‘Dovoljno da ne trebam otići ni na jednu drugu do kraja školske godine’, kaže nam jedna učiteljica. ‘Ali to nije jedini razlog zbog kojeg je ovo bila dobra odluka.’ Dosta je, veli, u posljednja dva dana naučila od uglednih domaćih i međunarodnih stručnjaka.

‘Na primjer, kako se boriti protiv rodne ideologije, kako prepoznati kad LGBT zajednica iskorištava riječi poput tolerancije ili kako koristiti kršćanski pristup u svakodnevnoj nastavi’, kaže učiteljica u srednjim dvadesetim godinama, ističući da je se najviše dojmio panel kojim je otvoren zadnji dan konferencije. Na njemu je profesor Zvonko Rumboldt s Medicinskog fakulteta u Splitu postavio pitanje: Ako homoseksualnost i biseksualnost nisu poremećaji za znanost, iz čega slijedi da imaju pravo legalizirati brakove, zašto ne bismo legalizirali pedofiliju ili vezu između čovjeka i životinje?

Otvoreno se govorilo o strategijama minulih i budućih borbi protiv ‘militantnog sekularizma’ u Hrvatskoj. Saborski zastupnik Hrasta Hrvoje Zekanović poručio je da je nužno preuzeti vlast u državi

Problematiku je produbio Alessandro Fiore iz talijanske organizacije ProVita, upozoravajući učitelje na opasnosti rodne ideologije, gdje se homoseksualnost i transseksualnost u Europi normaliziraju kroz tvrdnju da rodni identitet prevladava spol čovjeka. ‘U više od 90 posto slučajeva zbunjenost oko identiteta ili istospolne privlačnosti prolazi sama od sebe, do 17. ili 18. godine. Ovakvo spolno obrazovanje, međutim, produbljuje problem, stvarajući kod djece uvjerenje da je zbunjenost stvarna’, zaključio je, zaradivši veliki pljesak polaznika konferencije.

Slične reakcije uslijedile su i na drugim panelima, posebno pri spomenu riječi ‘kršćanofobija’, ‘spolni odgoj’, ‘militantni sekularizam’ ili ‘rodna indoktrinacija’, bilo da se raspravljalo o potrebama talentiranih učenika, vjerskom odgoju ili pristupu glazbenom i likovnom predmetu.

Vjerske slobode, poučavali su učitelje, sve su ugroženije diktatom liberalne demokracije, koja ne dopušta roditeljima da djecu odgajaju po vlastitim principima. Kroz prizmu ‘tolerancije’ i ‘antidiskriminacije’ LGBT lobiji već duže vrijeme guraju svoju agendu u obrazovne programe, želeći tako normalizirati svoj status u društvu.

Generalni tajnik Slovenske biskupske konferencije Tadej Strehovec dodao je i ‘dekristijanizaciju’ kao posljedicu legalizacije pobačaja, transseksualnosti, ateizma i razvoda. Apelirao je na uspostavu novog katoličkog jezika, jer je postojeći nerazumljiv za mlade i potiče predrasude protiv Crkve. ‘Moramo analizirati diskurs protiv Crkve i upotrijebiti njihove pozitivne riječi, kao što su tolerancija, moderni razvoj, jednakopravnost ili progresivno društvo u kojem se poštuje pravda’, istaknuo je, dodajući da je nužno i detabuizirati odnos vjere i socijalnih mreža. ‘Kad ne postojiš na mobitelu, kao da ne postojiš. Potrebno je naći putove kako doći do njihovih mobitela i koje slogane i riječi ćemo tamo publicirati’, kazao je generalni tajnik Slovenske biskupske konferencije, okružen panoima koji su slavili život i obitelj.

To je bilo i svojevrsno vizualno obilježje predvorja konferencijske zgrade gdje se ovaj skup održavao, pod visokim pokroviteljstvom državnih tijela. Na panoima i lecima ključni je motiv sretna mlada obitelj. Ljudska prava, prava ‘nerođenog djeteta’, dostojanstvo čovjeka i karitativne inicijative, kao i peticije koje su pozivale na zaštitu tradicionalnog braka na europskoj razini, jedini su vizualni identitet događaja. Tek su sadržaji publikacija, namijenjenih znatiželji polaznika konferencije, predstavljali diskurzivni incident. Pod egidom Isusove ljubavi, u knjigama koje su se poklanjale ili prodavale po niskim cijenama homoseksualnost je stavljena u ravan sa silovanjem, incestom i pedofilijom. Udanoj ženi naloženo je da se brine na temelju svoje bračne obaveze kako će se svidjeti mužu, dok se kult štovanja Sotone locira u pjesmama grupe AC/DC i uvjerenjima feminističkih pokreta. Doktrinarna nota vatikanske Kongregacije za nauk vjere propisala je obavezu suprotstavljanja svakom zakonu o abortusu ili onom koji izjednačava obitelji i ‘ostale oblike suživota’.

Još od uspješnog referenduma o ustavnoj kategoriji braka kao zajednice muškarca i žene, mreža hrvatskih neokonzervativnih organizacija izbacila je ovakav leksik, znatno prirođeniji starijim generacijama pro-life pokreta u Hrvatskoj, koje nikad nisu imale uspjehe kakve njihovi istomišljenici postižu posljednjih godina. Kombinacija ultrakonzervativnih stavova i tržišnog fundamentalizma, uspostavljena po uzoru na retorički vješte kršćanske grassroots pokrete u SAD-u i nekim europskim zemljama, rezultirala je u postkriznom razdoblju velikom vidljivošću i utjecajem ovih udruženja. Poziv na zabranu abortusa preimenovan je tako u borbu za prava nerođenog djeteta. Zaštita tradicionalnog braka nema veze s oduzimanjem prava LGBT zajednicama, dok je penetracija klerikalizma u sekularno društvo sloboda vjeroispovijesti, koju sile ekstremnog sekularizma nastoje uništiti do kraja.

Od marginalnih grupacija, povezanih financijskom i obiteljskom pozadinom, u samo nekoliko godina došli su do toga da se danas njihove ideje promoviraju kroz obrazovni sustav Republike Hrvatske i legitimiraju putem predstavnika najviših državnih tijela. Projekcija njihova poželjnog društva, međutim, u punini je predstavljena dva dana nakon ove konferencije.

U samom centru Zagreba održan je Festival tradicije i konzervativnih ideja, koji je organizirala srodna udruga Vigilare koju vodi Vice John Batarelo. Otvorio ga je Davor Ivo Stier, potpredsjednik Vlade i konzervativni ideolog novog HDZ-a. Na skupu je poručio kako postoje zakoni koji nisu uvijek u skladu s prirodnim zakonima, što je izazov svakog kršćanina, izjednačivši pritom liberalizam s komunizmom. Iako je naknadno kazao da nikad ne bi glasao za zabranu abortusa, smisao same konferencije i sadržaj govora svih drugih panelista eksplicitno navodi upravo potpunu zabranu pobačaja kao novi cilj neokonzervativnih pokreta u Hrvatskoj. Kao uzor i rijetko svjetlo Zapadne Europe navedeni su poljski aktivisti, koji su umalo došli do promjene zakona koji bi kazneno gonio žene zbog abortusa. Izlaganje Poljaka Slawomira Olejniczaka, jednog od predvodnika kampanje za zabranu pobačaja koji je za neuspjeh optužio antikršćanske feministice, Georgea Sorosa i ljevičarske medije, poslužio je kao hodogram za naredne akcije u Hrvatskoj.

Njihovim govorima, kao i instrukcijama ultrakonzervativnog kardinala Raymonda Lea Burkea, koji je za pedofiliju u Crkvi svojevremeno optužio feministički pokret, pljeskali su, između ostalih, i pojedini ministri u vladi Andreja Plenkovića, ugledni poduzetnici, urednik trećeg programa Hrvatske televizije Krešimir Čokolić i Frano Čirko, jedan od vođa profašističke Hrvatske čiste stranke prava.

Otvoreno se pritom govorilo o strategijama minulih i budućih borbi protiv ‘militantnog sekularizma’ u Hrvatskoj. Saborski zastupnik Hrasta Hrvoje Zekanović poručio je da je nužno preuzeti vlast u državi. ‘Bez toga ne možemo mijenjati stvari ili dobiti ljude na fakultetima i medijima. Oni drže sve pozicije, ne smijemo im prepustiti nijednu bitku’, istaknuo je. Krešimir Planinić, inače odvjetnik udruge U ime obitelji, najavio je i stavljanje prigovora na zakon o zabrani pobačaja koji preispituje Ustavni sud, ističući pritom da svi moraju biti svjesni kako živimo u ‘postkršćanskom društvu’. ‘Prirodno je da kršćani budu medijski proganjani ako se zauzimamo za prave vrijednosti. Trebamo stalno mijenjati alate koje koristimo, posebno po pitanju zakona. Ne treba pritom biti rukovođen dilemom mi ili oni, iz razloga što imamo puno projekata kojima možemo privlačiti ljude bilo kojeg svjetonazora. Humanitarni rad je primjer. Na taj način treba poticati višeglasje koje zagovaramo, pluralizam. Ono što suprotnoj strani ne ide na ruku jest demokracija. Spriječeni su svi ministri koji su pokušali nametnuti svoje svjetonazore’, istaknuo je.

Luka Popov iz udruge Vigilare pozvao je na upotrebu zdravog razuma u javnim raspravama jer je razum, kaže, na njihovoj strani. ‘Ako koristiš katekizam, ismijavat će te’, poručio je Popov, koji je istog dana u televizijskoj emisiji poručio kako homoseksualci nisu diskriminirani u Hrvatskoj jer se mogu oženiti osobama suprotnog spola. Stjepo Bartulica, bivši savjetnik Ive Josipovića i Tihomira Oreškovića, rogoborio je protiv države, javnog zdravstva i školstva, kritizirajući državni upliv u privatne živote građana, na skupu gdje su isključivo muškarci dva sata pozivali na intervenciju državnih zakona u područje ženskih reproduktivnih prava i LGBT zajednice.

Prije nego što će zaključiti da je obrazovanje jedno od ključnih područja njihove borbe, Bartulica je definirao svjetonazor konzervativnih organizacija koje se protive pobačaju. ‘Pro-life je vrlo liberalna pozicija. Svaka osoba ima pravo na život bez diskriminacije’, istaknuo je.

portalnovosti

 

Kabinet čudesa dr Cvetkovića, I dio

$
0
0

zagreb-9-maj-45Zagreb, 9. maj 1945: defile boraca 1. proleterske divizije JA u oslobođenom gradu. (Foto: znaci.net)

Revizionistička istoriografija i njeni proponenti, koristeći svoje pozicije (moći) na institucijama visokog istorijsko-naučnog ranga, sve više i sve češće, prekrajaju istoriju u cilju normalizovanja strukturnog anti-antifašističkog i antikomunističkog diskursa. Ipak, neka naučna saznanja i nepobitne istorijske činjenice ostaju kao neoborivi argument u borbi protiv demonizacije narodno-oslobodilačke borbe.

Upravo iz tih razloga, donosimo ovaj iscrpni polemički tekst koji ćemo objaviti u dva dela.

Novopokrenuti nedeljnik Ekspres i istoimeni veb portal objavili su prošlog meseca intervju sa istoričarem dr Srđanom Cvetkovićem, višim naučnim saradnikom beogradskog Instituta za savremenu istoriju – povodom godišnjice događaja koji su poznati pod nazivom „Blajburg i Križni put“. Reč je o događajima koji se vezuju za obračun pobedničke strane s pripadnicima okupacionih i kolaboracionističkih formacija u Sloveniji maja 1945, koji su podrazumevali likvidaciju velikog broja zarobljenih protivničkih vojnika.

Ovaj tekst treba shvatiti kao reakciju na ozbiljne naučno-metodološke propuste, tendenciozne neistine i manipulaciju istorijskim činjenicama koje je Cvetković izneo u razgovoru s novinarkom Ekspresa Mirjanom Mitrović. Zanimljivo je da Ekspres u svakom broju donosi poneki tekst na temu „komunističkih zločina“. Budući da ovi tekstovi nemaju gotovo nikakvu saznajnu vrednost, jer ih odlikuju nenaučne teze i ideologizovane difamacije, njihova namena je očigledno propagandistička. Iako je istoričar Cvetković, karakterističan po naučno neprihvatljivim izjavama, tezama i stavovima, u intervjuu Ekspresu otišao je korak dalje s neistinama, poluinformacijama i dezinformacijama, iznoseći pojedine tvrdnje koje predstavljaju nimalo benigno obmanjivanje javnosti.

Hororizacija oslobodilačke borbe

Fenomen obračuna pobedničke strane s jugoslovenskim kolaboracionistima maja i juna 1945. predstavlja ključni aspekt istorijske diskreditacije pokreta predvođenog KPJ-om u interpretacijama nenaklonjenih (antikomunističkih) istoričara, istorijskih publicista i raznih ljubitelja istorije. Likvidacije zarobljenih kolaboracionista u Sloveniji u proleće 1945. predstavljaju glavni argument relativizatora odgovornosti snaga kolaboracije. Njihova retorika podrazumeva da su sve strane u građanskom ratu činile zločine, čime se izjednačava istorijska uloga kolaboracionista i dosledno antiokupatorske Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije (NOVJ). Takvim pristupom relativizuje se praksa domaćih antikomunističkih i kolaboracionističkih formacija koja je podrazumevala usvajanje fašističke kulture nasilja (pri čemu je praksa pojedinih formacija uključivala i genocidne radnje) i izjednačava se s praksom NOVJ, koja je nesumnjivo činila ratne zločine, ali ti zločini, po pravilu, nisu bili etnički motivisani i nisu podrazumevali istrebljenja čitavih porodica i desetkovanja brojnih naselja.

Ako se stradanje nedužnih kvislinga uspešno prikaže kao zločin levice, onda se uspostavlja važna simetrija između fašističkih i komunističkih nedela. Fašizam se trivijalizuje preko poređenja. Mlade generacije ostaju zbunjene pred tvrdnjom da su svi podjednako činili zločine. Antifašiste treba lišiti oreola žrtve tako što će se izmeniti moralna jednačina koja počiva na nepobitnoj realnosti da je antifašizam bio reaktivni odgovor na izvorno fašističko nasilje.1

Pored relativizacije činjenice da su domaće antikomunističke snage podržale ideološki, politički, vojni i ekonomski poredak nametnut okupacijom (čime dele odgovornost za zločinačku praksu okupatora), navedene interpretacije istorijske realnosti oslobodilačkog rata u Jugoslaviji 1941‒1945. imaju nesumnjivu ulogu u delegitimizaciji leve alternative nametnutom političkom i ekonomskom poretku u zemljama nasledicama SFRJ. S obzirom na činjenicu da je društveno-politička realnost u državama nastalim nakon uništenja SFRJ evidentno nepovoljnija za najveći deo populacije u odnosu na prethodno (socijalističko) razdoblje, ekonomska i politička elita novih država učestalo pokazuje interes za difamaciju revolucionarnog pokreta koji je oslobodio okupiranu Jugoslaviju i izgradio socijalističku državu.

Srđan Cvetković se na sledeći način osvrnuo na fenomen likvidacije pripadnika domaćih fašističkih formacija u Sloveniji u proleće 1945:

Bilo je među pogubljenima i odgovornih za Jasenovac, ali isto tako i nevinih civila, žena i dece. Iz rova Barbara u Sloveniji su izvađeni čitavi vagoni ženske kose, a forenzičari su 2009. otkrili i 334 dečja skeleta. Mnogi pokušavaju da opravdaju ove događaje kao osvetu za Jasenovac, i na neki način to i jesu. Lično, nisam za osvetu, mislim da je bolje da ostane nekoliko nekažnjenih krivaca, nego da strada mnogo nevinih. A u ovom slučaju vodili su se obrnutom logikom: samo da se ne provuče jedan krivac, a neka strada 100 nevinih.

Stratišta logora Jasenovac ne predstavljaju jedine lokacije na kojima je stradalo srpsko stanovništvo koje je bilo žrtva ustaškog režima. Ipak, Jasenovac je najmasovnije stratište srpskog naroda na tlu Nezavisne države Hrvatske (NDH), i uopšte na tlu okupirane Jugoslavije u Drugom svetskom ratu. Takođe, uvek treba napominjati da je većina pripadnika jevrejske i romske nacionalnosti s područja NDH najvećim delom stradala upravo u Jasenovcu. Ujedno, Jasenovac je i najmasovnije stratište Hrvata i Bošnjaka koje su ustaše ubile u direktnom teroru. Velika većina Srba (možda čak blizu četiri petine od ukupnog broja) koje su pobile formacije NDH u okviru mera terora ubijeni su van Jasenovca – najčešće u mestu rođenja i prebivanja, ili na najbližem masovnom stratištu. Ubijanje stotinâ hiljada pripadnika srpskog, jevrejskog i romskog naroda, koji su, dakle, ubijani prvenstveno zbog etničke pripadnosti, ali i ubijanje brojnih hrvatskih i bošnjačkih protivnika ustaškog režima podrazumevali su angažovanje izuzetno velikog broja pripadnika represivnog aparata NDH. Reč je o desetinama hiljada onih koji su participirali u zločinu, što ne podrazumeva samo neposredno ubijanje, već i hapšenja, internaciju, pljačku i uništavanje čitavih naselja, itd.

Aktivna participacija u Oružanim snagama NDH (OS NDH) na dobrovoljnoj bazi, naročito kad je reč o participaciji u okviru Ustaške vojnice, podrazumevala je radnje koje nisu bile ograničene isključivo na sprovođenje masovnih zločina (zločin genocida i drugi masovni zločini), već i vojne aktivnosti usmerene protiv interesa celokupnog stanovništva koje je naseljavalo područje Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srema (bez obzira na etničku pripadnost) – u interesu ustaškog režima i nemačkog i italijanskog okupatora. Ukratko: dobrovoljna vojna kolaboracija takođe je zločin – čak i da nije podrazumevala teror nad civilima i ratnim zarobljenicima. Zapravo, vojne operacije okupatora i kvislinških oružanih snaga uvek su podrazumevale masovne zločine nad stanovništvom koje je podržavalo partizane. Oružane snage okupatora, naročito nemačkog, tokom najvećeg dela okupacije najaktivnije su vršile teror nad domaćim stanovništvom na teritoriji NDH i širom okupirane Jugoslavije. Svi oni koji su pomagali okupatoru u sprovođenju terora i nametanju stanja koje je bilo u suprotnosti sa interesima domaćeg stanovništva – saučestvovali su u zločinu nad domaćim stanovništvom. Kada je reč o teritoriji NDH, to se naročito odnosi na delatnost OS NDH, zatim političkih organa nemačke nacionalne manjine na području NDH i vojnih jedinica u kojima je participiralo nemačko stanovništvo, ali i na kolaboracionističke formacije u kojima je učestvovalo srpsko i bošnjačko stanovništvo (JVuO i Muslimanska milicija). Naravno, uvek treba isticati da, pored vojne, i politička kolaboracija predstavlja zločin, jer je politička kolaboracija preduslov vojne kolaboracije. To pravilo važi za celokupnu teritoriju Jugoslavije tokom Drugog svetskog rata.

Nespretna formulacija: „bilo je među pogubljenima i odgovornih za Jasenovac, ali isto tako i nevinih civila, žena i dece“ – ne podrazumeva samo relativizaciju primarne odgovornosti OS NDH za zločine kolektivnog istrebljenja na etničkoj osnovi, koje jasenovački topos simbolizuje, već unosi i zabunu o velikom broju civila među onima koje je pobednička strana likvidirala u Sloveniji u proleće 1945. Neko bi mogao zaključiti – čak podjednakom broju civila u odnosu na vojnike. Međutim, reč je o neodmerenim formulacijama i, u krajnjoj liniji, manipulativnim tumačenjima.

Neodmerenost i manipulativnost naročito se ogleda u iznošenju tvrdnje da su 2009. u rovu Sveta Barbara, u rudniku Huda jama, u blizini Laškog u Sloveniji, navodno ekshumirana 334 dečja kostura. Tvrdnja da se pobednička strana, na primeru masovnog streljanja ratnih zarobljenika u Sloveniji maja i juna 1945, vodila logikom: „da se ne provuče jedan krivac, neka strada 100 nevinih“ – toliko je tendenciozna i neprihvatljiva da relativizuje čak i prethodnu relativizaciju o navodno podjednakoj participaciji „odgovornih“ i „nevinih“ za zločine ustaškog režima među stradalim pripadnicima OS NDH i njihovim saradnicima i simpatizerima.

„Pompeji totalitarne groze“

Cvetkovićeva tvrdnja da su 2009. u Hudoj jami ekshumirana 334 dečja skeleta zavređuje opširniji osvrt, odnosno argumentovano opovrgavanje. Ta tvrdnja izrečena je kao ključni argument neprihvatljivosti partizanske retorzije nad zarobljenim protivnicima iz redova hrvatskog kvislinškog korpusa u Sloveniji 1945, odnosno kao očigledan dokaz da su partizani u Sloveniji 1945. ubili mnogo nevinih među onima koji su odstupali prema Austriji.

Huda jama je rudnik pokraj istoimenog naselja u blizini Laškog u kome je 2009. ekshumirano 778 leševa. Rov Sveta Barbara (Barbara rov) naziv je za rudarsko okno u rudniku u kome su 2009. pronađeni zemni ostaci nekoliko stotina osoba. Budući da se u rovu „Sveta Barbara“ nalazi prva od dve ekshumirane masovne grobnice u Hudoj jami, taj rov je postao medijski sinonim za ekshumacije u ovom rudniku. Huda jama je u međuvremenu postala svojevrstan sinonim za „komunističke zločine“ počinjene 1945. u Sloveniji, ali i vrlo korisno medijsko i propagandno sredstvo obračuna slovenačke desnice s političkim oponentima, naročito sa onima koji partizansku borbu prihvataju kao pozitivnu baštinu slovenačkog naroda. Naime, u rudniku su pronađena mumificirana tela ubijenih osoba budući da je potpuno raspadanje tela onemogućio nedostatak vazduha, jer je rov u koji su bačena tela ubijenih zazidan većim brojem pregrada. Deo rova naknadno je zatrpan velikom količinom jalovine u cilju prikrivanja masovne grobnice. Otkopavanje zatrpanog dela rova i uklanjanje pregrada trajalo je osam meseci. Taj proces, uključujući i ekshumaciju, podrazumevao je troškove od nekoliko stotina hiljada evra. Novac je obezbedila odlazeća vlada Janeza Janše. Očigledno je da su saradnici Komisije Vlade Republike Slovenije za rešavanje pitanja prikrivenih grobnica imali pouzdane informacije o postojanju masovne grobnice u rudniku i poteškoćama na koje će naići u procesu ekshumacije. Priželjkivano otkriće u Hudoj jami predstavljalo je isuviše značajan politički zalog da bi pokolebalo istraživače. Stoga je razumljiva finansijska podrška Janšinog desničarskog režima.

huda-jama-kosti

Rov “Sveta Barbara” u Hudoj Jami: masovna grobnica otkrivena 2009. – mumificirana tela ubijenih prekrivena krečom. (Foto: maxportal.hr)

Huda jama je postala moćno oružje moralne diskreditacije levog društveno-političkog korpusa (u najširem smislu) i oruđe dodatne delegitimizacije istorijskog pokreta predvođenog jugoslovenskim komunistima – istog dana kada su mediji prikazali prve snimke pronađenih mumificiranih tela. Huda jama kao ideološki simbol istovremeno je adoptirana od hrvatske desnice i predstavlja važan segment antikomunističkog argumentarijuma u hrvatskoj javnosti. Otkriće velikog broja mumificiranih leševa osoba koje su pobili jugoslovenski komunisti izazvalo je pažnju medija i van nekadašnjeg jugoslovenskog područja. Liberalno-konzervativni Frankfurter Allgemeine Zeitung obznanio je nemačkoj javnosti otkriće u Hudoj jami tekstom pod indikativnim naslovom: „Pompeji totalitarne groze“.

Vratimo se tvrdnji o 334 dečja skeleta navodno pronađena u Hudoj jami 2009. Ne postoje dokazi da su u Hudoj jami ubijana deca. Naprotiv, nalazi forenzičara koji su radili ekshumacije u Hudoj jami, objavljeni u stručnim radovima u Sloveniji, jasno sugerišu da među 778 ekshumiranih skeleta nije bilo nijednog koji je pripadao maloletnom licu, a pogotovo ne detetu. (Napominjem da se istoriografskoj i drugoj literaturi koja se bavi temom ratnih zločina tokom Drugog svetskog rata pod pojmom „deca“ označavaju lica mlađa od 15 ili 16 godina).

Prema podacima slovenačkog istoričara Mitje Ferenca, profesora ljubljanskog Filozofskog fakulteta, koji je u ime „Komisije Vlade Republike Slovenije za rešavanje pitanja prikrivenih grobnica“ od 2006. rukovodio ekshumacijama svih masovnih grobnica u kojima su pohranjeni ostaci pripadnika fašističkih formacija stradalih u likvidacijama neposredno nakon Drugog svetskog rata, među skeletima pronađenim u Hudoj jami nije bilo zemnih ostataka dece i maloletnih lica. Prilikom ekshumacije prve masovne grobnice u Hudoj jami, u rovu Sveta Barbara, pronađeni su isključivo zemni ostaci odraslih lica muškog pola: „Nakon pregleda i brojanja kukova utvrđeno je da su skeletni ostaci pripadali 432-ma žrtvama masakra. Žrtve su bili muškarci, među njima nije bilo osoba koje su bile mlađe od 15 godina. Najviše žrtava bilo je starosti između 25 i 29 godina.“ Prilikom ekshumacije jedne jame u istom rudniku pronađeni su takođe isključivo zemni ostaci odraslih osoba, ali među njima se nalazio i određen broj odraslih osoba ženskog pola: „U jami su pronađeni ostaci odraslih ljudi, među kojima su bili i ostaci žena. Među iskopinama su pronađene ženske pletenice upletene od dugih tamnih vlasi. U pregledanom delu jame iskopani su posmrtni ostaci 346 ljudi.“2

Ferencove navode potvrđuju tvrdnje Tomaža Zupanca, profesora ljubljanskog Medicinskog fakulteta (šef Katedre za sudsku medicinu i deontologiju), koji je rukovodio ekipom forenzičara na iskopavanjima u Hudoj jami. Zupanc takođe najpre pominje rezultate ekspertize iz prve masovne grobnice (Barbara rov): „Nakon pregleda i brojanja kukova utvrđeno je da su skeletni ostaci pripadali 432-ma žrtvama masakra. Na osnovu merenja i morfološkog ispitivanja delova skeleta, među žrtvama masakra u rovu nije bilo osoba ženskog pola, kao ni osoba koje su u momentu smrti bile mlađe od 15 godina.“ Zapravo, na osnovu ispitivanja pronađenih posmrtnih ostataka u rovu, utvrđeno je da među njima nema ostataka osoba mlađih od 20 godina. Oko 9% skeleta pripadalo je osobama starim između 20 i 24 godine, i to su bila najmlađa lica ubijena u Barbara rovu. Zupanc takođe pominje i rezultate pregleda posmrtnih ostataka iskopanih u neimenovanoj rudarskoj jami u rudniku Huda jama iste godine (2009), i navodi da se prilikom iskopavanja u jami „naišlo na ostatke odraslih ljudi, prevladavali su muškarci, ali su među žrtvama bile i žene.“ Prema Zupancovim tvrdnjama, oko 5% iskopanih tela u jami (ili oko 15‒20 od 346 skeleta) pripadalo je ženama,3 što demantuje učestale tvrdnje da je u Hudoj jami, u obe masovne grobnice, iskopano oko 10% ženskih skeleta, pri čemu se misli na 10% od ukupnog broja ekshumiranih kostura (778). Zupancova tvrdnja demantuje Cvetkovićevu emfatičnu tvrdnju da su iz Barbara rova izvađeni „čitavi vagoni ženske kose“. Naravno, pronađene pletenice mlađih žena koje su ubijene u Hudoj jami dovoljno su jeziv prizor da nikoga ne ostavi ravnodušnim.

Pronalaženje 15 do 20 ženskih skeleta u Hudoj jami potvrdilo je tezu da su partizani 1945. u Sloveniji vršili masovna ubijanja žena. Masovna likvidacija osoba ženskog pola osim u Hudoj jami potvrđena je na još jednoj lokaciji, među nekoliko desetina istraženih masovnih grobnica u Sloveniji. Reč je o dve masovne grobnice u Zgornjoj Bistrici, selu pokraj Slovenske Bistrice, između Maribora i Celja. U prvoj masovnoj grobnici je 2001. pronađen 231 skelet: 113 muških, 29 ženskih i 89 tela čiji pol nije istražen. „Dece među žrtvama nije bilo.“ U drugoj grobnici je 2002. iskopano 200 skeleta: 118 muških, 55 ženskih i 27 čiji pol nije utvrđen. Takođe nije potvrđen nijedan dečji skelet.4 Procenat pronađenih ženskih skeleta u ekshumiranim masovnim grobnicama povojnog poboja u Sloveniji (termin koji koristi slovenačka antikomunistička istoriografija, i čiji prevod glasi: posleratni pokolji), u odnosu na ukupan broj ekshumiranih skeleta, iznosi oko dva posto. Nema sumnje da masovne likvidacije žena od strane partizana predstavljaju nesumnjiv zločin. Može se pretpostaviti da je većina tih osoba ubijena zbog toga što su oni koji su odlučivali o njihovoj smrti procenili da je reč o aktivnim simpatizerkama i saradnicama ustaškog ili nekog drugog fašističkog i kolaboracionističkog pokreta.

Citirani Cvetkovićev navod zavređuje još jedan osvrt, kako bi se otklonila svaka sumnja o navodnoj ekshumaciji 334 dečja skeleta, izvršenoj 2009. u Sloveniji. Dakle, ukoliko je dokazano da u Hudoj jami nije pronađen nijedan dečji skelet, nameće se izvesna mogućnost da je Cvetković usled nepreciznosti iskaza možda želeo da kaže kako su navodna 334 dečja skeleta ekshumirana na nekim drugim lokacijama masovnih grobnica u Sloveniji tokom 2009. Takvu mogućnost ponovo demantuju istraživanja Komisije Vlade Republike Slovenije za rešavanja pitanja prikritih grobnica sprovedena te godine. Na području Republike Slovenije tokom 2009, ako izuzmemo Hudu Jamu, ekshumirano je ukupno 16 skeleta (na tri lokacije). Mitja Ferenc navodi da je među ekshumiranim posmrtnim ostacima na te tri lokacije pronađen skelet jednog maloletnog lica. Navedeni skelet pronađen je u masovnoj grobnici Matjaževa jama (kraška jama), pokraj sela Crngrob u blizini Škofje Loke.5

Prema podacima antropološkinje Petre Leban-Seljak, iz masovne grobnice u Matjaževoj jami 2009. ekshumirano je šest kostura, uključujući kostur „jednog maloletnika neutvrđenog pola, starog 14‒18 godina, dok ostale kosti pripadaju petorici odraslih muškaraca starijih od 20 godina“.6 Ovi nalazi demantovali su priče kako Matjaževa jama krije posmrtne ostatke oko 50 dece hrvatske nacionalnosti koju su navodno ubili partizani maja 1945.7

Budući da ne postoje dokazi o masovnom ubijanju dece u rudniku Huda jama, ili ma gde u Sloveniji maja i juna 1945, postavlja se pitanje zbog čega je Cvetković izneo jednu takvu tvrdnju?

Priče o navodnom masovnom ubijanju hrvatske dece i njihovom pokopavanju na posleratnim stratištima u Sloveniji postoje, ali njihova istinitost nije dokazana. Međutim, takve priče kolportiraju osobe koje ne možemo smatrati ljubiteljima istine zbog kontroverzi koje prate njihov javni rad. Primera radi, novinar Glasa Koncila, i poznati hrvatski radikalni revizionista i negacionista, Tomislav Vuković (poznat po tvrdnjama da je pokolj u pravoslavnoj crkvi u Glini 1941. izmišljen i nepostojeći događaj) izneo je 2012. sledeću spekulaciju: „Uskoro ću objaviti članak, zahvaljujući pomoći jednog slovenskog znanstvenika, o masovnom stratištu u rudniku Pečovnik kod Celja, u koji je bačen veliki broj male djece ’narodnih neprijatelja’, umorenih plinom u celjskoj veterinarskoj stanici!“. Vukovićevo bombastično obećanje nije realizovano jer u međuvremenu nije objavio dokaze kojima bi potkrepio svoje senzacionalističke tvrdnje. U istom intervjuu Vuković je pokušao da negira da je u sistemu logora Jasenovac ubijen velik broj dece: „Vjerodostojna svjedočenja ili dokumenti o njihovu masovnom boravku u logoru i pogubljenjima jednostavno ne postoje. Pa nije moglo tisuće i tisuće djece u logoru ostati nezamijećeno, a posebice njihova pogubljenja!“

Jedan drugi senzacionalista koji je plasirao tvrdnje o navodnom masovnom ubijanju hrvatske dece i njihovom bacanju u jame u Sloveniji u proleće 1945. izneo je očiglednu neistinu. Reč je o kontroverznom slovenačkom publicisti Romanu Leljaku. Njegov lični kredibilitet godinama je predmet osporavanja u slovenačkoj javnosti. Nasuprot tome, Leljak je zvezda hrvatskih desničarskih medija, naročito onih koji na najskandalozniji način tumače događaje iz razdoblja Drugog svetskog rata. Početkom ove godine, Leljak je za desničarski portal Dnevno.hr izneo tvrdnju da su u drugoj polovini maja 1945. u Crngrobu kod Škofije Loke partizani likvidirali 250 hrvatske dece i bacili ih u Matjaževu jamu:

U području Crngroba kraj Škofje Loke u svibnju 1945. likvidirano je više od 2.000 Hrvata… Postoji mnogo detalja koji upućuju na to da je Crngrob bio svratište pratnje dužnosnika Vlade NDH, nižih i viših službenika i njihovih obitelji… S njima je bilo i oko 250 djece. Najprije se mislilo da su djeca odvedena kako bi ih se dalo na posvajanje. No, prema novijim spoznajama, odvedena su kilometar više u šumu, tamo likvidirana i bačena u Matjaževu jamu.

Nema sumnje da je Crngrob lokacija na kojoj je izvršena likvidacija određenog broja pripadnika administracije NDH koje su 17. maja 1945. jugoslovenskim vlastima isporučili Britanci, nakon evakuacije u Austriju. Reč je verovatno o nekoliko masovnih grobnica, od kojih je istražena jedna (Matjaževa jama). Primera radi, među ubijenima u Crngrobu bio je i Josip Pavelić, brat Ante Pavelića.8 Među ubijenima je bilo nekoliko dece ministara Vlade NDH. Međutim, niko od njih nije bio maloletna osoba. Među ubijenima bile su Grozda Budak (24 g.), kćerka ministra Mile Budaka, i Mirna Frković (22 g.), kćerka ministra Ivice Frkovića. Likvidaciju Budakove i Frkovićeve kćerke nije teško problematizovati ukoliko pretpostavimo da su ubijene isključivo zbog činjenice da su bile kćerke dvojice istaknutih ustaških funkcionera. Njih dve nisu bile krive što su im očevi bili ratni zločinci. Međutim, činjenica njihove smrti zloupotrebljena je od onih koji plasiraju tezu o navodnoj likvidaciji 250 hrvatske dece u Crngrobu, budući da ne postoje dokazi da su u Crngrobu likvidirana deca, odnosno lica mlađa od 16 godina. Nasuprot tome, postoje dokazi da su dvoje maloletne dece Ivice Frkovića, Jasna (16 g.) i Vladimir (13 g.), koji su se nalazili u istoj grupi, preživeli okolnosti koje se vezuju za smrtno stradanje ove skupine, o čemu je Vladimir Frković, potonji emigrant u Argentini, svedočio nekoliko puta.9

Osobe ubijene u Hudoj jami dovedene su iz zarobljeničkog logora Teharje kod Celja. Budući da je reč o zarobljeničkom logoru u kome su bili izolovani pripadnici slovenačkih kvislinških snaga i OS NDH, pretpostavlja se da je većina lica čiji su ostaci pronađeni u rudarskom oknu poticala iz redova slovenačkih domobranaca i ustaša. Pretpostavku potvrđuju i malobrojni predmeti pronađeni pokraj tela ubijenih u jami. „Na osnovu retkih nađenih predmeta vrlo je verovatno da su žrtve pripadnici slovenačkih domobrana, pripadnici vojnih formacija NDH, pa i civilna lica.“10

Ne postoje dokazi da je u rudniku Huda jama stradao bilo ko iz Srbije – što nije smetalo Srđanu Cvetkoviću da u svojstvu autora izložbe „U ime naroda – politička represija u Srbiji 1944‒1953“ (2014) manipuliše fotografijama mumificiranih skeleta iz Hude jame. Štaviše, tekstualno pojašnjenje uz fotografije podrazumevalo je dezinformaciju o ubijanju dece u tom rudniku: „U napuštenom rudarskom oknu Barbarin rov slovenačka Državna komisija za tajne grobnice je tokom 2009. otkrila ostatke nekoliko hiljada žrtava, među kojima je bilo dosta žena i dece. Prema nalazima, žrtve su žive zazidane na nekoliko nivoa krajem 1945“.11 Netačno je da su u rudniku Huda jama otkriveni ostaci „nekoliko hiljada žrtava“, budući da je ekshumirano 778 skeleta. Postoji pretpostavka da se u neimenovanoj jami u rudniku, koja je delom otkopana, nalazi ostaci između 2.000 i 2.500 ljudi,12 ali ta pretpostavka mora biti dokazana egzaktno da bi postala naučna činjanica. Tvrdnja da su lica čiji su ostaci pronađeni u Hudoj jami ubijena tako što su živa zazidana u rudniku predstavlja senzacionalističku mistifikaciju, makar kada je reč o većini ubijenih. Na osnovu antropološke ekspertize pregledanih ostataka ustanovljeno je da je velika većina ubijena iz vatrenog oružja.13

Pored toga, Cvetković je u drugom izdanju svog magistarskog rada (2015) izneo još jednu neutemeljenu tvrdnju o likvidacijama u Hudoj jami: „Samo u rudniku Huda jama kod Celja s najvećim rovom Barbara otkriveno je i procenjeno da se nalaze više desetina hiljada žrtava… Najviše je ustaša, hrvatskih domobrana i njihovih porodica, zatim slovenačkih domobrana, te odbeglih četnika, ljotićevaca, nedićevaca i drugih antipartizanskih snaga…“14 Cvetković se, pritom, poziva na kraći rad Mitje Ferenca objavljen u beogradskom časopisu Hereticus (2011). Međutim, Ferenc u tom radu nigde ne pominje da je u Hudoj jami ubijeno više desetina hiljada ljudi, niti da je među ubijenima bilo pripadnika srpskih kolaboracionističkih formacija.15

Dakle, iz navedenog proizlazi sledeće: 1) Srđan Cvetković je tri puta u poslednje tri godine naveo netačne podatke o ekshumacijama u Hudoj jami, pri čemu je dva puta izneo netačne informacije o ekshumaciji posmrtnih ostataka velikog broja dece; 2) podatak o ekshumaciji 334 dečja skeleta u Hudoj jami nije istinit; 3) ne postoje dokazi da su partizani 1945. u Sloveniji vršili masovna ubistva hrvatske dece.

Neistina o 334 dečja skeleta iz Hude jame predstavlja najnoviji eksponat u „sobi čudesa“ (Wunderkamerr) Srđana Cvetkovića. „Kabinet čudesa“, poznat po psećim kostima iskopanim na Adi Ciganliji (za koje se tvrdilo da pripadaju posmrtnim ostacima Draže Mihailovića), polako postaje prenatrpan. Ostaje da vidimo da li će ta imaginarna Kunstkammera s nekadašnjeg Trga Marksa i Engelsa prerasti u domaću varijantu Terror Haze, kako je nagovešteno u postavci izložbe „U ime naroda“.

Kakvo je poreklo navedenih proizvoljnosti i kakva je funkcija takvih neistina? Poreklo je nenaučno: ne postoji nijedan ozbiljan i naučno kredibilan tekst o Hudoj jami u kome su navedene tvrdnje koje Cvetković iznosi. Funkcija je propagandistička: plasiranjem izmišljenih podataka skandalizuje se javnost u cilju difamacije istorijskog pokreta prema kome Cvetković nesumnjivo gaji ideološki animozitet.

  1. Todor Kuljić, „Upotreba kvislinga u današnjoj Srbiji“, Oslobođenje Beograda 1944. godine. Zbornik radova, (ur. Aleksandar Životić), Beograd, 2010, str. 560.
  2. Mitja Ferenc, Prekopi žrtev iz prikritih grobišč: 1991‒2011, Ljubljana, 2012, str. 133‒135. Mitja Ferenc u dva intervjua takođe sugeriše da u Hudoj jami nije dokazano ubijanje dece. Na pitanje novinara ljubljanskog Dela: „Dece u Hudoj jami nije bilo. Bilo je pak mnogo žena?“, Ferenc je odgovorio da je među ekshumiranim ostacima bilo „približno deset posto ženskih“. Dečje skelete nije pominjao, pogotovo ne 334 dečja skeleta. (Dejan Karba, „Mitja Ferenc, zgodovinar: Sprave med ljudmi ne bo nadomestil domovinski spomenik sredi Ljubljane“, Delo, Ljubljana, 11.6.2011). Ranka Ivelja, novinarka ljubljanskog Dnevnika, u prikazu knjige Huda Jama, skrito za enajstimi pregradami (Ljubljana, 2011), koju su napisali Mitja Ferenc, Pavel Jamnik i Mehmedalija Alić, navodi sledeću rečenicu, govoreći o rodnoj i starosnoj strukturi stradalih u Hudoj Jami: „Svi nalazi govore da su žrtve većinom muškog pola, dece nema među njima.“ (Ranka Ivelja, „Z nedostojnim odnosom žrtve ubijamo še enkrat“, Dnevnik, Ljubljana, 2.6.2011).
  3. Tomaž Zupanc, „Poboj v rovu sv. Barbare – posebnosti in preliminarne ugotovitve postopkov ter opravljenih preiskav“, Resnica in sočutje – prispevki k črni knjigi titoizma. Poročilo Komisije Vlade Republike Slovenije za reševanje vprašanj prikritih grobišč 2009‒2011, (ur. Jože Dežman), Ljubljana, 2011, str. 389‒390.
  4. Mitja Ferenc, Prekopi žrtev iz prikritih grobišč, str. 68‒69.
  5. Isto, str. 23, 147‒154.
  6. Petra Leben-Seljak, „Antropološke analize prikritih povojnih grobišč“, Resnica in sočutje – prispevki k črni knjigi titoizma. Poročilo Komisije Vlade Republike Slovenije za reševanje vprašanj prikritih grobišč 2009‒2011, (ur. Jože Dežman), Ljubljana, 2011, str. 510.
  7. Uporediti: „Ljudi su pričali da je to mesto (Matjaževa jama; nap. aut.) smatrano grobnicom u kojoj su sahranjena deca koja su maja 1945. izdvojena iz veće grupe izbeglica i potom ubijena i sahranjena u Crngrobu. Dece bi trebalo da bude oko 50.“ (Mitja Ferenc, n.d., str. 147). Ekshumacija Matjaževe jame demantovala je ove glasine.
  8. Tko je tko u NDH. Hrvatska 1941‒1945, (ur. Zdravko Dizdar i dr.), Zagreb, 1996, str. 310.
  9. Martina Grahek Ravančić, Bleiburg i križni put 1945. Historiografija, publicistika i memoarska literatura, Zagreb, 2009, str. 246‒247.
  10. Mitja Ferenc, „(Zle)Huda jama. Zločin u rudarskom oknu Barbara rov u Hudoj jami kod Laškog, Hereticus, 1‒2/2011, Beograd, 2011, str. 47.
  11. Srđan Cvetković, U ime naroda: politička represija u Srbiji 1944‒1953, (Katalog izložbe), Beograd, 2014, str. 54.
  12. Mitja Ferenc, Prekopi žrtev iz prikritih grobišč, str. 135.
  13. Tomaž Zupanc, „Poboj v rovu sv. Barbare – posebnosti in preliminarne ugotovitve postopkov ter opravljenih preiskav“, str. 385‒395.
  14. Srđan Cvetković, Između srpa i čekića, Knjiga prva: likvidacija „narodnih neprijatelja 1944‒1953, Beograd, 2015, str. 276.
  15. Uporediti: Mitja Ferenc, „(Zle)Huda jama. Zločin u rudarskom oknu Barbara rov u Hudoj jami kod Laškog, Hereticus, 1‒2/2011, Beograd, 2011, str. 47. str. 37‒52.

masina

 

 

Lavrov: SAD optužuju Moskvu, a bombardirale Jugoslaviju

$
0
0

lavrov2Bombardovanje Jugoslavije 1999. godine je bilo agresija NATO-a — prvi napad na suverenu zemlju u Evropi posle 1945. godine, kada je uništen veliki broj civilnih objekata, počevši od nacionalne televizije, pa sve do mostova i železničke infrastrukture, izjavio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.

„Reč je o pravoj agresiji. U svetlu tih događaja, moram da napomenem da su naši zapadni partneri, pre svega Amerikanci, ali i Britanci, kada je reč o Siriji, došli do svojevrsne histerije koristeći se javnim vređanjima koristeći reči poput ’varvarstva‘ i ’ratnih zločina‘. Podsetio bih, agresija protiv SR Jugoslavije je bila propraćena napadima na veliki broj civilnih objekata“, istakao je Lavrov u intervjuu za kanal „Rusija 1“. On je podsetio da je tokom bombardovanja među hiljadama poginulih bilo i nekoliko stotina dece, kao i da o 250.000 izbeglica od tog trenutka više niko i ne govori. Predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin www.kremlin.ru Putin: Pogoršanje odnosa sa SAD počelo Jugoslavijom (video) „Da Rusija nije preko Jevgenija Primakova reagovala onako kako je reagovala na najgrublje kršenje međunarodnog prava, mi to sebi nikada ne bismo mogli da oprostimo, a naša istorija bi dobila jednu ružnu stranicu. Primakov je učinio to što je posle uslovilo ruski karakter, čime je Moskva zauzela ispravan stav u tom trenutku“, naglasio je Lavrov. Kada je najveći patriota u svojoj zemlji, političar sa velikim iskustvom, važan državni zvaničnik, osoba snažne intuicije, koja poseduje enciklopedijsko obrazovanje i razumevanje različitih procesa, saznao da su SAD odlučile da počnu bombardovanje SR Jugoslavije, smatrao je da nema smisla da nastavi sa uobičajenim aktivnostima i odleti kod američkog potpredsednika Alberta Gora na važne, ali ipak rutinske razgovore, dodao je Lavrov. Taj zaokret je, prema njegovim rečima, postao podsetnik da Rusija u svetu ne može da ima drugu misiju sem misiju odbrane istine i da to radi zajedno sa drugim silama, ali svakako ostvarujući ravnopravne odnose i dogovore od uzajamne koristi.

sputniknews

Četiri načina za brzo smanjivanje stresa u tijelu

$
0
0

stresZbog brzog načina života koji nam današnje okolnosti nameću, sve češće smo izloženi pošasti modernog doba – stresu.

 U narednom tekstu pročitajte koja su to četiri načina za brzo smanjivanje stresa.

1. Regulišite disanje

Kada ste pod stresom, vjerovatnije je da ćete hiperventilirati, što uzrokuje još više tenzija. Rješenje? Budite svjesni svog disanja. Ako osjećate kako ste blizu toga da potpuno puknete, svjesno se opustite i duboko udahnite na nos i izdahnite na usta. Pravilno disanje može da pomogne u usporavanju broja otkucaja srca i da snizi krvni pritisak . Učinite to nekoliko puta, sve dok ne osjetite da se osjećate barem malo bolje.

2. Pijte vodu

Dehidracija se događa kada ste pod velikim pritiskom, a odavno je poznato kako je ona jedan od glavnih neprijatelja produktivnosti. Kada svome tijelu uskraćujete tečnost koja mu je potrebna, stvarate stres, a ono će vam stresom i odgovoriti na to. Zato pripazite da pijete dovoljno tečnosti baš svaki dan.

3. Prošetajte

Jedan od najboljih načina da vratite potrebnu energiju, za rješavanje stresnih zadataka, jeste da se nakratko maknete od njih i prošetate. Najbolje bi bilo da izađete na svjež vazduh, ali ako to nije moguće, prošetajte po kancelariji. Hodanje zapravo može staviti vaš mozak u meditacijsko stanje, dok priroda dokazano snižava napetost i povećava nivo energije. Osim toga, pogled na nešto novo i drugačije daće vašim očima toliko potreban predah.

4. Neka vam bude prijatno

Uklonite sve što vas na bilo koji način ograničava i sputava u tome da se osjećate maksimalno prijatno, o čemu god da se radilo. Nađite položaj koji vam je najudobniji, jer će vam to omogućiti trenutno olakšanje.

6yka

 


Teorijska čitanka: Veze koje stežu

$
0
0

obiteljU posljednje vrijeme puno se govori o tome kako je obitelj, kao najvažnija ćelija (!) društva, pod prijetnjom. U svom izbornom programu HDZ je pisao da je obitelj u Hrvatskoj “oduvijek bila okosnica identiteta, ishodište duhovne obnove, zalog opstanka i temelj razvoja modernog društva.” Uf! Čak je i papa Franjo početkom listopada upozorio da je tradicionalni brak ugrožen i da se protiv njega vodi globalni rat – rat koji, doduše, ne uključuje oružje, već “ideološku kolonizaciju.”

A tko to točno ratuje protiv braka i obitelji? Tko su ti unutrašnji neprijatelji koji žele uništiti sve što je sveto i dobro, sve na čemu je izgrađena naša nacija? A tko drugi nego pederi i lezbe, feministkinje, sorosevci, titojugend, studenti Filozofskog i ostali protudržavni elementi.

No, nije mi ovdje namjera baviti se ni “prijateljima” ni “neprijateljima” braka i obitelji, već kroz dva izdanja teorijske čitanke, uz pomoć nekoliko autorica, širiti antibračnu propagandu pokušati odgovoriti na par naizgled jednostavnih, ali vrlo važnih pitanja – što je brak; kakav je odnos između ljubavi i braka; što nam položaj žena u braku govori o položaju žena u društvu; i, konačno, koja je uloga obitelji u kapitalizmu?

U prvom izdanju fokusirat ćemo se – sasvim prikladno – na socijalističku misao, koju mnogi smatraju odgovornom za pokretanje spomenutog “rata” protiv obitelji. Čitat ćemo Christine Thomas, Emmu Goldman i Aleksandru Kolontaj, dok ćemo se u drugom izdanju (po)zabaviti knjigom o povijesti braka Stephanie Coontz. Stay tuned!

Obitelj pod kapitalizmom

Kako bismo razmotrili položaj obitelji danas, vratit ćemo se najprije par stotina godina u prošlost, u predindustrijsko doba, kada su obitelji koje nisu bile dio vladajuće klase činile središte gospodarske proizvodnje. Christine Thomas objašnjava da je u to vrijeme rodna podjela rada postojala, ali rad žena – od tkanja, kuhanja i brige za djecu pa do rada u poljoprivredi – nije bio slabije vrednovan od rada muškaraca, već su sve vrste rada bile smatrane jednako potrebnima i jednako produktivnima.

Međutim, industrijalizacija je dovela do značajnih promjena u obitelji i međuljudskim odnosima. Za početak, proizvodnja dobara poput hrane i odjeće premješta se iz domaćinstava u tvornice i mlinove, uslijed čega dolazi do podjele rada na plaćeni i neplaćeni. Velik broj žena zaposlio se u tvornicama, gdje su radile u vrlo lošim uvjetima i bile slabo plaćene. Istovremeno, taj im je posao omogućio određenu ekonomsku neovisnost – što je već samo po sebi dovelo do promjene u bračnim odnosima i općenito odnosima među spolovima. S druge strane, žene su kod kuće nastavile obavljati poslove vezane uz domaćinstvo, koji su bili smatrani manje vrijednima i za koje nisu primale nadnicu.

Ipak, upozorava Thomas, “unatoč ogromnim ekonomskim i društvenim pomjeranjima, patrijarhalna obitelj ne samo da je opstala, nego je i ojačala uslijed nastojanja novonastalog sloja kapitalista da iskoriste svoju moć kako bi oblikovali obitelj u svoju korist.” Naime, kapitalisti su vrlo brzo uvidjeli da upravo obitelj ima važnu ulogu u reprodukciji jeftine radne snage.

Rodna podjela rada postala je duboko povezana s klasnim razlikama. S jedne strane, kapitalistička klasa označava svoje bogatstvo isključivanjem žene iz područja plaćenog rada. Od žene kapitalista očekuje se da skrbi o njegovim emocionalnim potrebama (tzv. “anđeo u kući”) i o reprodukciji, dok muškarac djeluje u javnoj sferi. S druge strane, žene iz radničke klase izrabljivane su u tvornicama gdje rade u lošim i često opasnim uvjetima, a navečer se vraćaju kućama, preiscrpljene da bi adekvatno brinule o potomstvu. I muški radnici kontrolirani su od strane kapitalista, i to kroz ulogu hranitelja: stavljanjem pritiska i odgovornosti za ekonomsko preživljavanje na muškarce, poslodavci lakše spuštaju cijenu rada i suzbijaju štrajkove.

Stoga ne čudi, dodaje Thomas, da su pripadnici vladajuće klase, kroz nadzor nad zakonodavstvom, religijom, obrazovanjem i svjetonazorom općenito, sve više promicali ideal buržujske obitelji u kojoj su žene zadužene za dom i djecu i ekonomski ovisne o muškarcu, te ga nametnuli kao prirodan i bezvremenski model kojem svi trebaju stremiti.

Usprkos tome što radnička klasa zapravo nikad nije uspjela implementirati buržujski ideal obitelji, on je uspješno prožeo čitavo društvo, od zakonodavstva do stavova. Thomas ističe da njegova ‘izdržljivost’ proizlazi iz dvojake uloge obitelji: “s jedne strane, obitelj je ekonomska i društvena institucija koja obavlja ključnu ekonomsku i ideološku funkciju za kapitalističku klasu, a s druge ona je prostor osobnih odnosa koji su većini ljudi izuzetno važni.” Međutim, pod kapitalizmom te dvije uloge su u neprekidnom konfliktu, što uzrokuje tenzije i kontradikcije koje kapitalizam ne može razriješiti.

Kao važan faktor u promjeni bračnih odnosa, ali i položaja radničke klase, Thomas navodi uvođenje socijalne države. Mirovine, naknade za nezaposlene, za roditeljski dopust i bolovanje, vrtići, socijalni stanovi i zdravstveno osiguranje značajno su poboljšali kvalitetu života radničke klase, a osobito žena. Istovremeno, kao posljedica borbe za prava žena i radnika te promjena stavova u društvu, u mnogim zemljama ženama je olakšan pristup razvodu, kontracepciji i sigurnom pobačaju, što im je pak omogućilo veću neovisnost i pristup obrazovanju i tržištu rada.

Jacopo da Empoli, Vjenčanje Marije Medici i Henrika IV.

Društvena osnova ženskog pitanja

U pamfletu iz 1909. godine političarka Aleksandra Kolontaj piše da je obitelj “proizvod čudovišnog kapitalističkog sustava” koji potlačuje žene iz svih društvenih slojeva. No, umjesto da tu činjenicu iskoriste da se u borbi protiv opresije ujedine sa svojim proleterskim supatnicama, feministkinje – pripadnice buržoazije – zagovaraju labavije bračne odnose,  ‘slobodnu ljubav’ i individualnu borbu. Kolontaj pak smatra da je u okvirima suvremenog, klasno podijeljenog društva nemoguće stvoriti nove oblike obitelji i bračnih odnosa.

“Samo fundamentalne reforme u sferi društvenih odnosa – reforme koje će prebaciti odgovornosti i zadaće s obitelji na društvo i državu – mogu dovesti do situacije u kojoj će se moći realizirati ideja slobodne ljubavi,” piše.

Ideju ‘slobodne ljubavi’ koju neki promoviraju ona uspoređuje s idejom ‘slobode rada i kapitala’, koje u trenutnom sustavu nužno rezultiraju izrabljivanjem i žena i radnika. Stoga možemo reći da srž problema za majku i suprugu proleterku ne leži toliko u samoj instituciji braka, već upravo u društvenim i ekonomskim odnosima koji definiraju njene brojne i kompleksne zadaće.

Prema Kolontaj, borba za rodnu ravnopravnost ne obuhvaća samo borbu za pravo glasa, pravo na obrazovanje ili pravo na jednaku plaću za jednak rad. “Da bi postala doista slobodna, žena mora odbaciti čvrste okove sadašnjih oblika obitelji, koji su zastarjeli i opresivni. Za žene, rješavanje pitanja obitelji jednako je važno kao i ostvarivanje političke jednakosti i ekonomske neovisnosti,” zaključuje.

Ljubav i/ili brak?

Za anarhisticu Emmu Goldman koncepti ljubavi i braka nisu samo nekompatibilni, već često i oprečni. Ona duhovito ističe da se Danteov natpis nad vratima pakla može lako primijeniti na brak: tko uđe, nek se kani svake nade. Neki brakovi, piše, “zasigurno su utemeljeni na ljubavi, i u nekim slučajevima ljubav možda i opstaje nakon vjenčanja, no ja tvrdim da se to događa usprkos braku, a ne zbog njega.” Onima koji smatraju da je ljubav rezultat braka, odnosno da će se ljubav između bračnih partnera sigurno kad-tad pojaviti, Goldman poručuje da je u takvim slučajevima vjerojatno riječ tek o “pomirenju s neizbježnim.”

I Stephanie Coontz, čijem ćemo se istraživanju posvetiti u idućem tekstu, ističe da je, povijesno gledano, ljubav tek u rijetkim slučajevima bila razlog za sklapanje braka. Dapače, ideja braka iz ljubavi često je bila smatrana prijetnjom društvenom poretku jer dovodi do izoliranja para od ostatka zajednice. Primjerice, u Kini se smatralo da prestrastvena ljubav među supružnicima ugrožava solidarnost unutar šire obitelji; u srednjem vijeku u Francuskoj ljubav je bila smatrana “poremećajem uma”; a među aristokracijom se dugo smatralo da se istinska ljubav može doživjeti samo s ljubavnicom.

George Elgar Hicks, Promjena doma

Kao i ostale navedene autorice, i Goldman naglašava da je brak primarno ekonomski dogovor – koji se razlikuje od običnog ugovora samo po tome što je još više obvezujući. “Bračni ugovor osuđuje ženu na doživotnu podređenost, na parazitizam, na potpunu beskorisnost, individualnu kao i društvenu. Muškarac također plaća svoj danak, ali njegova sfera je šira, brak ga ne ograničava onoliko koliko ograničava ženu.”

Osim toga, Goldman kritizira društvo u kojem je cjelokupno obrazovanje žena, i ono formalno i ono neformalno, usmjereno ka usađivanju ideje da je brak najvažniji cilj u životu svake žene. Pritom ženama biva uskraćeno znanje o najkorisnijem alatu kojeg će u braku trebati – seksualnosti. “Jako puno patnje, tjeskobe, ojađenosti i fizičke boli u braku prouzročeno je upravo tragičnim neznanjem o seksualnosti, koje se kod žena promiče kao vrlina,” piše.

A zašto i crkva i država podržavaju baš taj ideal? Zato što on zahtijeva kontrolu žena i muškaraca od strane crkve i države. “Tko će se boriti u ratovima? Tko će stvarati bogatstvo?”, uzvikuju kralj, predsjednik, kapitalist, svećenik. Za njih, piše Goldman, opstanak naroda se mora osigurati, pa makar žena bila svedena na stroj za razmnožavanje.

Uzrok “propadanja” braka ona pronalazi u slabljenju uvjerenja da je muškarac superioran. “Sada kad se žena osamostaljuje, kad stisak njenog gospodara sve više slabi, sveta institucija braka polako biva odbačena, i nikakve žalopojke neće je spasiti.”

Možda je, dakle, desnica ipak u pravu: brak propada zbog rodne ideologije – ako rodnu ideologiju shvatimo kao spoznaju žena da ne moraju biti podređene, intelektualno i materijalno, da ne moraju biti “paraziti” (kako kaže Goldman), da ne moraju rađati ni u ime oca, boga ni nacije. A logično je da uz odbijanje potčinjenog položaja ide i otpor prema instituciji koja je to potčinjavanje stoljećima omogućavala.

No, postoji još jedan krivac za promjenu u bračnim odnosima, a to je ni više ni manje nego – ljubav. Idealizirana, dok-nas-smrt-ne-rastavi vizija braka počinje se uršavati upravo u onom trenutku kada u bračnu jednadžbu ulazi varijabla slobodnog izbora partnera utemeljenog na ljubavi. Jer sloboda da izaberemo ujedno podrazumijeva slobodu da ne izaberemo, da poništimo svoj odabir ili da izađemo izvan zadanih okvira.

Obitelj nije ni pod kakvim napadom; dapače, ona danas postaje sve obuhvatnija i šarenija. A pozivati se na neku izvornu, suštinsku ili prirodnu formu braka ili obitelji znači iskazati temeljno nepoznavanje – ili svjesno ignoriranje – povijesti ovih institucija (koje su vrlo često bile obilježene nasiljem, podređivanjem i izrabljivanjem) i različitih funkcija koje su imale, i još uvijek imaju, u društvu.

 


Izvori:

Aleksandra Kolontaj, The Social Basis of the Woman Question, 1909.

Emma Goldman, Marriage and Love, 1914.

Christine Thomas, The Family under Capitalism, It Doesn’t Have to Be Like This: Women and the Struggle for Socialism, 2010.

voxfeminae

 

Karikature poput nas

$
0
0

Iz okvira liberalne građanštine – ‘dobrog ukusa’ koji sprečava grotesku ali i sputava scenarij u prikazu rugla svojih likova – može se deducirati sve dobro i loše u “Ustavu RH” Rajka Grlića.

nebojsa-glogovacPiše: Viktor Zahtila

Film Ustav RH otvara nam kadar gramofona iz kojeg cvrkuće neko Mahlerovo djelo, dok se sredovječni muškarac, odjeven u pomalo bapsku modnu kombinaciju, pedantno šminka. Mahler, o kome se naširoko spekulira kao o ormariranom homoseksualcu, a za čiju je 5. simfoniju Visconti snimio svoj slavni dugometražni video-spot, definira profinjenu crtu pederskog patosa imanentnu likovima kultiviranih tetki iz viših klasa, kakvu i očekujemo vidjeti kroz objektiv građanskog režisera. Upravo iz tog okvira liberalne građanštine – taj “dobar ukus” koji sprečava da stvar skrene u grotesku ali i sputava scenarij da prikaže čitavo ruglo svojih likova – možemo deducirati sve dobro i loše u filmu Rajka Grlića, čiji je najveći doseg to što nesvjesno artikulira stav koji ta ista građanština gaji spram filofašističke i kleronacionalističke patologije, a kojom je premreženo naše društvo. Međutim, ne radi se tu o stavu jednog lika spram drugog već, mnogo zanimljivije, o stavu samog filma spram svih svojih likova.

Bili oni tranđe, Srbi, ustaše ili malograđanski oportunisti, Grlićev film sve njihove identitete stavlja na isti plato i tretira ih blagim prihvaćanjem i uzročno posljedičnim pravdanjem. Kamera se od njih nikada previše ne udaljava, kako ne bi skrenula u hladnokrvnu društvenu analizu à laMichael Haneke, ali im se ni ne približava, čime bi riskirala previše uroniti u njihovu psihološku močvaru. Gledatelj je gotovo uvijek na sigurnoj distanci srednjih planova, a njemu se dopušta da vidi onoliko koliko bi mogao podnijeti tipični zagrebački malograđanin suočen, na primjer, s uličnim nasiljem: rotiranje glave u blagi an-fas, škicanje bez da usporiš korak, dovoljno kratko da ti bezdan ne uzvrati pogled. Kada se na ekranu i pojavi fizičko nasilje, autori ga apsolviraju u svega dva-tri kadra u službi generiranja daljnjeg zapleta. I na duboku nepristojnost malograđanin će uvijek uzvratiti u granicama pristojnosti, pa tako i Grlićev film na korupciju i fašizam reagira nekim oblikom empatičnog defetizma.

U priču nas uvodi gorenavedena tranđa Vjekoslav Kralj (Nebojša Glogovac), koji se dotjerao povodom godišnjice smrti svog neprežaljenog dečka – pijanista čija ploča se vrti na početku filma. Njegov prostran buržoaski stan osvijetljen je zagasitom nijansom jantara, što i doliči nekome tko se ne može iskoprcati iz prošlosti. Dok se noću oblači u haljine svoje mrtve majke, po danu on je ugledni profesor povijesti i gorljivi ustaša, koji svoje predavanje nezainteresiranim gimnazijalcima završava standardnom logorejom o blajburškoj tragediji i 45 godina komunističkog mraka. Nakon posla primoran je brinuti se o svom imobiliziranom ocu, ocvalom ustaši na rubu smrti, čija soba je okićena standardnim asortimanom endehazijske ikonografije. Jedne večeri u šetnji gradom Vjekoslava napadne banda klinaca, uličnih homofoba, te on završi na traumi gdje susretne svoju susjedu Maju (Ksenija Marinković), vrckavu medicinsku sestru dobra srca. Nakon što je otpušten na kućnu njegu, ona mu odlučuje pomoći dok ne stane na noge, a zauzvrat Vjekoslav će njenog muža Antu (Dejan Aćimović) naučiti Ustav Republike Hrvatske, iz čega mora položiti ispit kako bi zadržao posao. Ante je dobrohotni policajac srpskog podrijetla koji ulazi u trag počiniteljima napada na Vjekoslava kako bi mu dokazao da su i Srbi ljudi i tako smekšao njegov rigidni ustašluk.

Vjekoslav je u osnovi karikatura, Božidar Alić u haljini, ali to ne znači da je išta manje uvjerljiv kao lik nego što je Božidar Alić uvjerljiv kao ljudsko biće. Ipak, time se ljestvica postavlja prenisko. Karikature su svuda oko nas, a problem nastaje kad se u njih pokuša proniknuti scenarističkim psihologiziranjem, što je u ovom slučaju ispalo prilično nategnuto. Na primjer, Vjekoslavov transvestizam definiran je kroz njegovu ljubav spram mrtve majke, čije haljine njeguje i čuva kao neprocjenjivi relikt osobne prošlosti. Iako ga je otac godinama mučio zbog njegovih sklonosti, sin se ipak obvezao da ga othrani do neminovno gorkog kraja.

Vjekoslava možemo smjestiti u izgubljenu generaciju homoseksualaca koji nikada nisu imali hrabrosti biti ono što jesu u svojoj mladosti, pa stoga danas lutaju dejting aplikacijama kao kakve obezglavljene aveti, trajno isključene iz političkog progresa i društvenog života koji su mlađi homoseksualci uspostavili u zadnjih 15-ak godina. U najboljem slučaju, ako su ga uopće imali, a većina nije, živjeli su društveni život s invaliditetom. Samo oni iz određene klase i građanskog miljea mogli su si priuštiti ispušnu cijev javne tajne, u kojoj je tvoj uski pseudo-liberalni krug prijatelja znao što si, ali se o tome nikada nije pričalo – već se toleriralo.

S obzirom da dolazi iz konzervativne i rabijatno ustaške obitelji, nonšalantnost s kojom se Vjekoslav nosi sa svojom homoseksualnošću je neuvjerljiva. Homoseksualnost se skriva i u najliberalnijim porodicama, a u ovim nakaradnim, ili se potiskuje grdim samokažnjavanjem i strahom, ili se naprosto daje petama vjetra. S obzirom da film ignorira taj klasno/generacijski specifičan oblik autohomofobije, događaju se i nepromišljeni scenaristički oksimoroni, poput scene katarze u kojoj Vjekoslav latentnom učeniku otvoreno priča o “muci i teretu” neprihvaćanja svoje seksualnosti u obitelji i društvu. Međutim, ako su ta muka i teret bili toliko bremeniti da Vjekoslavu drhti glas i suze oči dok priča o tome, kako je došao do toga da je odjednom tako otvoren, i to ne samo u ispovjednim seansama s Majom, nego i učenikom škole u kojoj radi? Odgovor je predvidljiv. Vjekoslav se humanizira mrtvim dečkom, što je mnogo lakše nego da ga se portretira kao, npr. ocvalog pedera koji snubi mlade dečke preko dejting aplikacija, što bi bilo daleko uvjerljivije, iako publici mnogo teže za progutati. To nas, međutim, ne treba iznenaditi: fine građanske drame oduvijek vide ljudskost samo kroz ljubav i osobnu tragediju.

Napetosti između Vjekoslavovog seksualnog i nacionalnog identiteta su izbjegnute jer on njeguje isključivo identitet ustaše. Upravo zato uspijeva doći na zelenu granu s Antom, koji svoj srpski identitet tretira istom strategijom kao Vjekoslav svoju homoseksualnost – don’t ask, don’t tell. Problem je što je grana trula. I Vjekoslav i Ante veći dio filmova ljušte slojeve svojih identiteta samo kako bi otkrili da posjeduju bazičnu empatiju, što ih, međutim, u mojim očima čini samo utoliko više odbojnim. Zašto? Sigurno ne zbog toga što smatram da takve priče nužno moraju biti mizantropske, nego zato što dramaturško humaniziranje pokvarenih likova moralno ekskulpira te likove od njihovih zlodjela i slabosti.

Kada Ante službeno najebe jer je van dužnosti pronašao i premlatio jednog od klinaca koji je sudjelovao u homofobnom napadu, Vjekoslav potegne svoje desničarske veze u politici da izvuče Antu iz sranja s nadređenima. Čitav taj komplot ni malo ne uznemirava Antu, koji samo želi spasiti dupe, ali ne uznemirava previše ni autore filma. Tako je kako je. Vjekoslavov ustašluk, kojim nesmetano truje svoje učenike, kao i mreža njegovih kleroustaških političkih veza, kao uostalom i malograđanski oportunizam Ante i Maje, ostaju netaknutim kako bi se svi skupa mogli zbližiti i prepoznati kao nešto više i kompleksnije od pukih ideoloških eksponenata. Ali koliko god Grlić i scenarist Ante Tomić pokušavali oličiti svoje likove debelim slojem empatije i humora, trulež se i dalje probija. Umjesto da ju identificiraju u svojim protagonistima, što bi promijenilo ton filma, autori ju konstantno dislociraju u lajtmotiv nezaustavljivog zla, tj. sporedni lik kompulzivnog trovača pasa koji se opetovano izvuče iz gabule kako bi mogao nastaviti trovati, metaforički usiljeno, hrvatsko društvo u cjelini.

Većina štosova u filmu tu je da ublaži sumorni ton, čime se kompromitira i ozbiljnost samog scenarija, dok je pravi humor toliko duboko zakopan da se postavlja pitanje jesu li ga autori uopće svjesni. Na primjer, Vjekoslav uči Antu Ustav RH pavlovljevskim metodama: kada treba zapamtiti nešto on stisne jednu šaku, a kada se treba prisjetiti, onda drugu. Međutim, ni Grlić ni Tomić nisu prepoznali potencijal u ovom nacionalističkom kondicioniranju čiji ishod je da Ante napokon postane pravi mali hrvatski malograđanin koji će radi dobrosusjedskih odnosa začepiti nos na smrad fašizma koji se širi s gornjeg kata. Razvoj vajmarskog mentaliteta ne može biti predmetom jedne opuštene građanske dramice s natruhama humora. A to ne može biti ni “muka i teret” patološke autohomofobije.

Vjekoslavov transvestizam, na primjer, nije u službi emancipacije već fiksacije na majku i iluziju obitelji (majka je jedina prihvaćala mrtvog ljubavnika); Ante i Maja su oportunisti koji se žele dograbiti njegovog stana, spremni tolerirati i Vjekoslavove ogavne tirade o četničkoj traktorijadi kako bi ostali u njegovoj milosti; Ante potiskuje svoje srpstvo na privatnu sferu i pristaje na nacionalistički konsenzus u kojem se bori za naklonost jednog ustaše kako bi ga uvjerio da i Srbi mogu biti ljudi. To nisu tragični likovi niti žrtve okolnosti, to su slabići i groteske koje bi se daleko bolje uklopile u neku crnu farsu Álexa de la Iglesie. Lik Srbina koji naprosto ne može naučiti Ustav RH već bi bio sjajna polazna točka, o izmučenom ustaškom transvestitu u psihoseksualnom košmaru edipovskih proporcija da ne pričamo. Problem Grlićevog filma, dakle, nije čak toliko ni psihološka neuvjerljivost koliko promašen ton i predimenzionirana ambicija za mozaičnim prikazom ideološko-neuralgičnih točaka hrvatskog društva. Kada jedan od homofobnih nasilnika urliče na Vjekoslava da je “komunjara”, apsurd situacije proizlazi iz desničarske percepcije da pederi ne mogu biti ustaše i nacionalisti, ali kome u Hrvatskoj ta percepcija više može biti smiješna?

Možda sam pregrub, jer Ustav RH je solidan film. Glogovac, Aćimović i Marinković su divni glumci, uredna i nenametljiva fotografija Branka Linte je na zapadnoevropskoj razini, a u očima nekog hipotetskog, manje zahtjevnog kritičara, scenarij definitivno nudi panoramsku vizuru isprepletenosti klasnih i etno-političkih odnosa, kao i ideološke konfuzije jednog post-komunističkog društva u raljama tranzicije…  Ali umjetnost ne smije samo citirati stvarnost. S obzirom da je sva minutaža filma otišla baš na to, autorski odgovor svodi se na puku toleranciju prikazanog, tipično građansku, bez pokušaja da se ponudi ikakva alternativa, otpor ili subverzija, pa čak ni ugriz nazubljene groteske. Ako umjetnošću želimo bar malo zagrebati hrvatski klerofašistički konsenzus, što je nedvosmisleni cilj ovog filma, u drhtavo dupe hrvatske kulture trebat će utjerati nešto žešće od buržoaske tolerancije i plahog leleka Josipe Lisac o “riječi koja nas je uvrijedila”, s kojim Grlić odjavljuje svoj film.

kulturpunkt

 

Kabinet čudesa dr Cvetkovića, II deo

$
0
0

bleiburgRevizionistička istoriografija i njeni proponenti, koristeći svoje pozicije (moći) na institucijama visokog istorijsko-naučnog ranga, sve više i sve češće, prekrajaju istoriju u cilju normalizovanja strukturnog anti-antifašističkog i antikomunističkog diskursa. Ipak, neka naučna saznanja i nepobitne istorijske činjenice ostaju kao neoborivi argument u borbi protiv demonizacije narodno-oslobodilačke borbe.

Upravo iz tih razloga, donosimo ovaj iscrpni polemički tekst koji ćemo objaviti u dva dela. Prvi deo teksta možete pročitati na ovom linku.

Novopokrenuti nedeljnik Ekspres i istoimeni veb portal objavili su prošlog meseca intervju sa istoričarem dr Srđanom Cvetkovićem, višim naučnim saradnikom beogradskog Instituta za savremenu istoriju – povodom godišnjice događaja koji su poznati pod nazivom Blajburg i Križni put. Reč je o događajima koji se vezuju za obračun pobedničke strane s pripadnicima okupacionih i kolaboracionističkih formacija u Sloveniji maja 1945, koji su podrazumevali likvidaciju velikog broja zarobljenih protivničkih vojnika.

Ovaj tekst treba shvatiti kao reakciju na ozbiljne naučno-metodološke propuste, tendenciozne neistine i manipulaciju istorijskim činjenicama koje je Cvetković izneo u razgovoru s novinarkom Ekspresa Mirjanom Mitrović. Zanimljivo je da Ekspres u svakom broju donosi poneki tekst na temu „komunističkih zločina“. Budući da ovi tekstovi nemaju gotovo nikakvu saznajnu vrednost, jer ih odlikuju nenaučne teze i ideologizovane difamacije, njihova namena je očigledno propagandistička. Iako je istoričar Cvetković, karakterističan po naučno neprihvatljivim izjavama, tezama i stavovima, u intervjuu Ekspresu otišao je korak dalje s neistinama, poluinformacijama i dezinformacijama, iznoseći pojedine tvrdnje koje predstavljaju nimalo benigno obmanjivanje javnosti.

Banditenkinder

Partizani nisu vršili masovna ubijanja žena i dece pripadnika OS NDH koji su ostavljeni od muževa i očeva kad su odstupili prema Sloveniji i Austriji u okviru masovne evakuacije snaga NDH. Pojedinačni slučajevi ubistava članova ustaških porodica nisu nepoznanica, ali nije postojala masovna praksa istrebljenja ustaških porodica u znak odmazde za zločine pojedinih članova tih porodica koji su kao ustaše izvršili neki prethodni zločin ili su participirali u okviru vojno-policijskih jedinica koje su činile zločine – pri čemu je većina ustaških zločina podrazumevala upravo ubijanje žena i dece. Isto tako, nisu zabeleženi primeri masovnog ubijanja žena i dece odbeglih srbijanskih i crnogorskih četnika – pri čemu je većina zločina crnogorskih četnika podrazumevala ubijanje žena i dece. Srbijanski četnici su takođe sprovodili masovna ubijanja civila, uključujući i ubistva žena i dece, ali manje u odnosu na crnogorske ili hercegovačke četnike i, naročito, u odnosu na ustaše i jedinice Waffen-SS sastavljene od jugoslovenskih državljana.

Ubistva dece hrvatske nacionalnosti tokom i nakon završnih borbi za oslobođenje zemlje (1945) podrazumevaju pojedinačne primere, a ne primere planiranih masovnih zločina realizovanih na osnovu volje ili naređenja viših vojnih komandi ili političkih organa. Primera radi, hrvatski istoričar Vladimir Geiger u naučnom radu pod nazivom „Partizanska i komunistička represija i zločini u Lici 1945“ navodi jedan partizanski izvor o ubistvu 12 žena i dece u Gospiću neposredno nakon oslobođenja grada (Gospić je oslobođen 4. aprila 1945): „Prilikom ulaska naših jedinica u Gospić, hotimično je ubijeno od strane naše vojske 12 nedužnih osoba većinom žena i djece.“1 Može se pretpostaviti da većina ubijenih nisu bila deca budući da se u drugim partizanskim izvorima pominje ubijanje odraslih civila. Zanimljivo je da Geiger nije pomenuo šta se u Gospiću događalo samo nekoliko dana i sedmica pre ulaska partizanskih jedinica, u vreme ustaške vladavine. Naime, ustaše su tokom prva tri meseca 1945. na području kotara Gospić ubili 187 stanovnika. Od 187 ubijenih, 43 su bili stanovnici grada Gospića. Ubistva gospićkih Srba od ustaša zabeležena su i 4. aprila – istog dana kada je grad oslobođen. Među zločinima koje su ustaše počinile 1945. na području Gospića izdvaja se vešanje čak 97 lica – u Gospiću i neposrednoj okolini (71 osoba obešena je u Gospiću, a 26 u okolnim selima). Od 97 obešenih 83 su bili stanovnici kotara Gospić. Od 97 obešenih 96 je bilo srpske nacionalnosti. Među obešenima je bilo 12 dece (lica mlađa od 16 godina), 42 žene od 16 do 50 godina, 18 žena starijih od 50 godina, uključujući staricu od 80 godina, kao i devet starijih muškaraca, uključujući starca od 75 godina.2 Bilo je to najmasovnije javno vešanje na tlu okupirane Jugoslavije, i verovatno jedini primer masovnog vešanja dece tokom rata u našoj zemlji. Stoga dodatno začuđuje što je Geiger prećutao navedene činjenice, pogotovo jer ovi zločini nikako nisu jedini zločini ustaša u delu Like koji gravitira Gospiću. Na području kotara Gospić i kotara Perušić (područje posleratne velike opštine Gospić) tokom Drugog svetskog rata krivicom fašističkih formacija život je izgubilo 6.217 stanovnika od čega je 4.740 civila ubijeno u direktnom teroru, mahom od strane OS NDH.3

Tokom Drugog svetskog rata OS NDH ubile su više desetina hiljada dece. Desetine seoskih naselja izgubile su preko stotinu dece tokom rata. Raspolažemo poimeničnim podacima za područje Bosanske krajine, Like i Korduna, gde su izvršena najmasovnija ubistva dece.

Na području Bosanske krajine, prema poimeničnim podacima Muzeja žrtava genocida u Beogradu, pripadnici fašističkih formacija (pretežno OS NDH) pobili su 24.392 dece zaključno sa 14 godina starosti, od čega 23.227 dece srpske nacionalnosti. Od ukupnog broja ubijene krajiške dece, 6.001 ubijeno je u logoru Jasenovac. Preko polovine (53,7%) bila su deca predškolskog uzrasta. U pojedinim opštinama Bosanske krajine zabeležana su ubistva blizu ili preko hiljadu dece srpske nacionalnosti: Banja Luka (968), Velika Kladuša (1.010), Prijedor (1.037), Bosanski Petrovac (1.049), Bihać (1.205), Bosanski Novi (1.213), Sanski Most (1.399), Bosanska Krupa (2.580), Bosanska Dubica (4.405), Bosanska Gradiška (4.653). U opštini Bosanska Gradiška ustaše su ubile i 353 deteta romske nacionalnosti. U pojedinim seoskim naseljima u Bosanskoj krajini NDH je odgovorna za nasilnu smrt nekoliko stotina dece.4

Tokom Drugog svetskog rata stradao je velik broj dece i u drugim opštinama u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Sremu. Izdvajaju se tri kordunaške opštine (Slunj, Vojnić i Vrginmost), odnosno četiri nekadašnja kotara (Slunj, Veljun, Vojnić, i Vrginmost). I ovde su ogromnu većinu dece ubili pripadnici OS NDH, dok su izvestan broj dece ubile jedinice nemačke vojske koje su popunjavali jugoslovenski državljani (7. SS divizija „Princ Eugen“, 369. legionarska divizija). Najveći broj stradale dece zabeležen je u opštini Slunj (1.813 žrtava izravnog terora i 1.026 umrlih od tifusa). Na području opštine Vojnić 1.523 dece direktno je ubijeno, a 271 je umrlo od tifusa. Na području opštine Vrginmost 1.616 dece ubijeno je u direktnom teroru, 270 je umrlo od tifusa, a 169 je zavedeno kao žrtve rata.5

Na području Like, po broju ubijene dece izdvaja se nekadašnja velika opština Gospić, gde su fašističke formacije (najvećim delom ustaše) ubile 1.266 dece, dok je 20 dece umrlo od tifusa.6 U drugim opštinama/kotarevima Like, kao i u mnogim delovima Banije, Slavonije, Srema, severne i istočne Bosne i istočne Hercegovine, zabeležena su ubistva nekoliko stotina dece od strane OS NDH i nemačkih jedinica – naročito onih u kojima je većina ljudstva imala jugoslovensko državljanstvo (7. SS divizija „Princ Eugen“, 13. SS divizija „Handžar“, 369. legionarska „Vražija“ divizija).

Takođe, u pojedinim opštinama istočne Bosne i zapadnog Sandžaka četničke snage (JVuO) ubile su blizu ili preko hiljadu muslimanske (bošnjačke) dece. Prema publikovanim poimeničnim podacima četnici su odgovorni za ubistvo 984 muslimanske dece koja su bila stanovnici opštine/sreza Višegrad.7 Prema objavljenim poimeničnim podacima, četnici su odgovorni i za ubistvo 1.058 muslimanske dece koja su bila stanovnici opštine/sreza Priboj.8 Skoro sva muslimanska deca s područja Pribojskog sreza ubijena su tokom samo nekoliko dana, početkom februara 1943, u najmasovnijoj kampanji terora koju je sprovela JVuO. Domaći istoričari ideološki naklonjeni JVuO, među koje spada i Srđan Cvetković, nikad nisu konstatovali navedene činjenice. Štaviše, Cvetković je u oba izdanja knjige Između srpa i čekića (2006, 2015) naveo da u Srbiji „nije bilo [četničkog] terora na nacionalnoj osnovi koji je išao do istrebljenja“.9 Podaci o masovnom ubijanju muslimanskih civila u Pribojskom srezu demantuju Cvetkovićevu tvrdnju.

Ne postoji nijedan primer masovnog ubistva dece u naseljima čiji su stanovnici bili naklonjeni hrvatskim, srpskim ili muslimanskim kolaboracionistima, a da su počinioci partizani. Partizani nisu vršili etnički motivisana istrebljenja čitavih porodica i čitavih zajednica, za razliku od njihovih protivnika.

Budući da je rasprava o stradanju dece motivisana tezom o navodnom ubijanju dece od strane partizana u Sloveniji 1945, vredi pomenuti sledeću činjenicu: u nemačkim logorima stradalo je 757, a u italijanskim 192 slovenačke dece i maloletnih lica.10 Nemački okupator je tokom okupacije Slovenije (uglavnom tokom 1942) oteo oko 600 dece i maloletnih lica od njihovih partizanskih porodica (Banditenkinder). Najmlađoj otetoj deci namenili su nemački etnički identitet, a stariju decu su podvrgli prisilnoj ideološkoj indoktrinaciji. Oteta deca su tokom rata boravila u logorima i drugim mestima za izolaciju u kojima su im bili onemogućeni slobodno kretanje i slobodna volja. Velika većina otete dece izgubila je tokom rata jednog ili oba roditelja, a mnogima su domovi bili uništeni.

Zapravo, gubitak nekog od roditelja ili članova porodice i gubitak doma – zajedničko je iskustvo većini jugoslovenske dece rođene u selima koja su podržavala partizane, a u koja je zakoračila noga okupatora i kolaboracionista.

Kozaračke žene i deca u logoru Jasenovac VI u Mlaci, 1942. (Foto: JUSP Jasenovac)

Kozaračke žene i deca u logoru Jasenovac VI u Mlaci, 1942. (Foto: JUSP Jasenovac)

Brojčani pokazatelji

Srđan Cvetković se u intervjuu Ekspresu osvrnuo i na procene broja likvidiranih pripadnika hrvatskog kvislinškog korpusa u proleće 1945:

Broj žrtava može da se realno proceni na osnovu dostupnih izveštaja. Mislim da je najozbiljniju studiju o tome uradila istoričarka Martina Grahek Ravančić sa Hrvatskog instituta za povijest koja je iznela brojku od oko 55.000 streljanih u Blajburgu. Ali i ona se ograđuje u proceni jer nije vođen nikakav spisak o streljanim zarobljenicima i civilima, dok u Srbiji postoje izveštaji o pogubljenima po okončanju rata.

Dakle, Cvetković je u nekoliko rečenica izneo nekoliko spornih detalja: stradale pripadnike OS NDH imenuje „žrtvama“, čime viktimizira pripadnike jedne fašističke vojske koja je sprovodila genocidne radnje; zapada u kontradikciju tvrdeći da se broj stradalih može „realno proceniti“ na osnovu „dostupnih izveštaja“ (izveštaji s takvim sadržajem ne postoje ili nisu dostupni), da bi se potom demantovao navodeći kako „nije vođen nikakav spisak o streljanim zarobljenicima i civilima“; ponovo nehotice sugeriše da je broj streljanih hrvatskih civila bio znatan ili nimalo zanemarljiv i ponovo izbegava da konstatuje da je velika većina streljanih lica hrvatske nacionalnosti u Sloveniji maja 1945. pripadala ustaškom pokretu.

Na ovom mestu potrebno je naglasiti neke činjenice. Na Blajburškom polju i u ostatku južne Austrije jugoslovenski partizani streljali su maksimalno nekoliko stotina zarobljenih ustaša.11 Pripadnici OS NDH pružali su oružani otpor sve do 15. maja 1945. Većina pripadnika OS NDH zarobljenih maja 1945. u Sloveniji i Austriji likvidirana je na teritoriji Slovenije i, manjim delom, na teritoriji Hrvatske. Velika većina likvidiranih zarobljenih pripadnika OS NDH maja i juna 1945. bili su ustaše. Najveći deo zarobljenih pripadnika Hrvatskog domobranstva, kao sastavnog dela OS NDH, nije streljan nakon zarobljavanja sredinom 1945. Velika većina civila koji su podržavali ustaški režim i odstupili zajedno sa ustašama prema Sloveniji nije smrtno stradala nakon zarobljavanja. Veliki broj pripadnika hrvatskog kvislinškog korpusa koji su maja 1945. zarobljeni od strane partizana preživelo je događaje koje vezujemo za paradigmu Blajburg i Križni put, budući da je znatan deo tog korpusa poticao iz redova Hrvatskog domobranstva i, nešto manjim delom, iz redova civila. Velika većina zarobljenih ustaša streljana je nakon zarobljavanja. Ne postoje dokazi da je na teritoriji južne Austrije, Slovenije i severozapadne Hrvatske maja i juna 1945. streljano oko 55.000 zarobljenih pripadnika OS NDH. Navedeni broj je svakako prihvatljiviji u odnosu na spekulacije o broju stradalih koje su navođene u emigrantskoj publicistici, ali taj broj ni približno nije poimenično dokazan. Lokalni „žrtvoslovi“, objavljivani poslednjih dvadeset pet godina u Hrvatskoj, sadrže manje od 20.000 imena pripadnika OS NDH i ustaških simpatizera sa teritorije Hrvatske i Bosne i Hercegovine stradalih u borbama i nakon zarobljavanja tokom 1945. Taj broj podrazumeva i ustaše i domobrane poginule u borbama širom Hrvatske i Slovenije, kao i ustaše likvidirane nakon zarobljavanja širom Hrvatske i Bosne i Hercegovine (dakle, ne samo u Sloveniji i na tzv. Križnom putu).

Osim toga, važno je naglasiti činjenicu koju revizionisti po pravilu ignorišu: jugoslovenski partizani su u poslednjih mesec dana Drugog svetskog rata, od početka aprila do okončanja rata, imali najveće gubitke tokom čitavog rata. U završnim operacijama za oslobođenje Jugoslavije, vođenim pretežno na teritoriji Hrvatske i Slovenije, poginulo je, prema službenim jugoslovenskim podacima, 18.938 vojnika Jugoslovenske armije (JA). Istovremeno, ranjena su 61.672 jugoslovenska vojnika.12 Većina poginulih i ranjenih jugoslovenskih vojnika smrtno su stradali ili zadobili rane u poslednjih mesec dana ratnog sukoba, pretežno u borbama protiv OS NDH (uključujući i domobrane) i OS Trećeg rajha (uključujući jugoslovenske državljane u redovima nemačke okupacione vojske). Gubici JA nisu nimalo zanemarljiva činjenica u sagledavanju postupaka partizana prema zarobljenim protivničkim vojnicima.

Već sam pomenuo da pripadnici OS NDH, napose ustaše, pružaju oružani otpor sve do sredine maja 1945, dakle i u danima nakon završetka Drugog svetskog rata. Takođe, ustaše su u prvoj polovini maja ubili preko stotinu civila na teritoriji Slovenije.13 Najveći broj ubistava i paljenja seoskih domaćinstava ustaše su počinile nakon 9. maja na području Kozjanskog, Savinjske i Mislinjske doline i Paškog Kozjaka.

Nužan korak u demistifikaciji paradigme Blajburg i Križni put jeste ukazivanje na formacijsku strukturu osoba koje su bile izložene represivnim merama pobedničke strane maja i juna 1945, naročito kada je reč o pripadnicima OS NDH. Naime, dostupni primarni izvori jugoslovenske vojne provenijencije, nastali početkom maja 1945, pružaju podatke o generalnom postupanju partizana prema pripadnicima pojedinih protivničkih formacija. Ta dokumenta jasno sugerišu da su štabovi jedinica 1. armije JA, koje su se nalazile u severozapadnoj Hrvatskoj i Sloveniji, naređivali streljanja zarobljenih ustaša, esesovaca i domobranskih oficira (osim oficira Hrvatskog domobranstva, koji su se dobrovoljno predali a da nisu bili izraziti ideološki neprijatelji partizana ili su prethodno pružali određenu vrstu pomoći pokretu otpora), dok su zabranjivali streljanja zarobljenih domobrana: „Šaljemo vam upustvo kako treba postupati sa ratnim zarobljenicima kao i ostalim neprijateljskim elementima. Sve zarobljenike, kao i osudu prema njima treba sprovoditi tako da nijedan ustaša ne ostane, dok sa domobranima treba postupati na taj način što će se šiljati u zarobljenički logor u Zagrebu – na Kanalu, jer je tamo obrazovan zarobljenički logor. Oficire [Hrvatskog domobranstva] koje zarobljavate treba kazniti najoštrije, a oficiri koji se predaju treba postupati elastičnije: treba izabrati najgore i kazniti najoštrije, a ostale slati u logore.“ (Naređenje OZN-e 1. armije, 12. maj 1945). „Prema Nemcima koji se šalju u zarobljenički logor imati pravilan postupak, a Nemce fašiste, članove nacional-socijalističke partije nemilosrdno ćemo čistiti, naročito Švabe iz Jugoslavije.“ (Naređenje OZN-e 5. krajiške divizije, 29. april 1945).14 Još uvek nije istražen približan broj hrvatskih domobrana (koji nisu bili oficiri) koji su smrtno stradali nakon okončanja rata, bilo da je reč o onima koji su neposredno ubijeni ili su umrli od iscrpljenosti tokom marševa prema zarobljeničkim logorima. Taj broj nije zanemarljiv, ali uvek treba isticati činjenicu da je većina domobrana pošteđena sudbine koja je bila namenjena zarobljenim ustašama – iako su se oglušili na dva poziva na predaju i amnestiju ukoliko se predaju, obznanjena 1944. od partizana i jugoslovenskih organa.

Iz navedenog možemo zaključiti da je jugoslovenski politički i vojni vrh najkasnije krajem aprila 1945. odlučio da treba likvidirati zarobljene ustaše i pripadnike nemačkih oružanih snaga koji su bili članovi nacističke partije. Ista odluka podrazumevala je da zarobljene hrvatske domobrane, osim oficira, ne treba likvidirati. Nedostatak izvora onemogućava nam da sagledamo kategorizaciju svih domaćih profašističkih formacija u okviru postupka prema zarobljenicima. Primera radi, ostaje nejasno ko je doneo odluku o masovnom streljanju zarobljenih slovenačkih domobranaca. Može se pretpostaviti da je ta odluka prepuštena slovenačkim političkim strukturama. Moguće je pretpostaviti da je odluka o streljanju crnogorskih četnika (starijih od 20 godina) zarobljenih na teritoriji Slovenije i Austrije prepuštena crnogorskim političkim strukturama, iako nedostaju izvori koji bi potkrepili takav zaključak. Takva odluka nije postojala kada je reč o zarobljavanju srbijanskih četnika maja 1945. u Bosni, iako je nemali broj srbijanskih četnika streljan nakon zarobljavanja u Bosni, ali sličan broj ih je pošteđen nakon zarobljavanja i ubrzo nakon toga amnestiran. Netačan je podatak o broju streljanih crnogorskih četnika u Sloveniji, koji u intervjuu Ekspresu navodi Srđan Cvetković:

Naš sagovornik podseća i na pokolj na Kočevskom rogu u Sloveniji koji je počeo 29. maja, a u kojem su pretežno likvidirani Srbi i Crnogorci: „Tu je stradalo oko 11.000 Srba, Hrvata, Slovenaca, a udruženje ’Otkrićemo istinu’ imenovalo je više od 6.800 ubijenih [četnika].“

Netačno je da je najveći broj onih koji su streljani na Kočevskom rogu maja 1945. poticao iz Srbije i Crne Gore. Kao što je netačna sugestija da je na Kočevskom rogu streljana većina crnogorskih četnika koji su likvidirani u Sloveniji. Ništa manje nije pouzdana sugestija da je na Kočevskom rogu streljano navodno 6.800 četnika, niti publikovani poimenični podaci potvrđuju da je toliko crnogorskih četnika streljano u čitavoj Sloveniji. Broj četnika koji su decembra 1944. zajedno s Nemcima odstupili iz Crne Gore prema relevantnim izvorima prvog reda iznosio je oko 7.000. Ne postoje dokazi da je u Sloveniji maja i juna 1945. streljano više od polovine četnika koji su prethodno odstupili iz Crne Gore. Mnogi su u međuvremenu poginuli u borbi ili stradali na druge načine (umrli od tifusa, itd.), a manji deo ih je uspeo izbeći zarobljavanje nakon čega je živeo u emigraciji. Takođe, nekoliko stotina crnogorskih četnika (oni koji su bili mlađi od 20 ili 21 godinu) nije streljan nakon zarobljavanja u Sloveniji.15

Ukupan broj slovenačkih domobranaca tokom rata iznosio je oko 18.000. Velika većina domobranaca (oko 14.000) nije preživela rat. Manji deo ih je poginuo u borbi protiv slovenačkih partizana, a većinu su streljali sunarodnici, naročito u proleće 1945. Poimence poznat broj stanovnika Slovenije koji su smrtno stradali u okviru posleratnih obračuna slovenačkih partizana s kolaboracionistima iznosi 14.999, od čega je 11.711 domobranaca. Poređenja radi, poznata su imena 28.472 smrtno stradala slovenačka partizana tokom Drugog svetskog rata. Prema naučno kvantifikovanim i poimenično dokazanim podacima, u ratnim i posleratnim likvidacijama stradalo je 29.459 stanovnika Slovenije koji su bili civili. Od tog broja slovenački partizani su tokom rata ubili 4.233 civila koje su smatrali saradnicima okupatora, a nakon rata još 2.199.16 Ostatak, oko 23.000 smrtno stradalih civila, izgubio je život uglavnom zbog naklonosti prema partizanima, pri čemu su njihovu smrt skrivile razne fašističke formacije.

Dakle, preko dve trećine slovenačkih domobranaca ubili su partizani nakon zarobljavanja, a najvećim delom u kratkom razdoblju u proleće 1945. Kada tu činjenicu uporedimo s činjenicom da je preko polovine srbijanskih četnika u drugoj polovini 1944. amnestirano nakon zarobljavanja i da su mnogi od njih dobrovoljno stupili u partizane, dolazimo do zaključka da je građanski rat u Sloveniji bio mnogo intenzivniji nego u Srbiji i da su slovenački partizani imali nepomirljiviji odnos prema glavnim i najbrojnijim protivnicima iz redova snaga kolaboracije u poređenju sa odnosom partizana prema četnicima u Srbiji, iako su četnici u Srbiji bili glavni i najbrojniji domaći protivnici partizana. Kada bi pročetnički istoričari konstatovali ove činjenice, to bi poljuljalo konstrukt koji je formulisao istoričar Kosta Nikolić: „Srbija je morala da ’plati svoj dug’, odnosno da plati danak u krvi zbog podrške četnicima“. Reč je o raširenom stereotipu srpskih nacionalista i antikomunista koji podrazumeva da je srpski narod, pre svega Srbi u Srbiji, bio izložen najbrutalnijem odnosu partizanskih pobednika, u poređenju sa drugim delovima Jugoslavije.17 Prema poimeničnim podacima Državne komisije za tajne grobnice Vlade Republike Srbije, partizani i organi komunističke vlasti odgovorni su za smrtno stradanje oko 15.000 stanovnika Srbije bez pokrajina, od septembra 1944. do početka 1946. Međutim, taj broj podrazumeva nekoliko hiljada (možda i oko polovine) onih koji su poginuli u borbi kao pripadnici snaga kolaboracije. Iako je Srđan Cvetković istoričar koji je najviše istraživao fenomen partizanske i komunističke represije u Srbiji, on nikad nije konstatovao nevedene činjenice.

Stereotip o neselektivnom ubijanju pripadnika OS NDH i civila zarobljenih maja 1945. demantuju dokumenta koje su u poslednjih desetak godina objavili hrvatski istorijski revizionisti. Paradoksalno, hrvatski istorijski revizionisti uprkos tome izbegavaju da demistifikuju navedeni stereotip. Primera radi, prema obaveštajnom podatku od 16. maja 1945, partizani su u Zagrebu zatekli oko 250.000 izbeglica koje su se povukle zajedno sa ustašama iz unutrašnjosti NDH.18 Navedeni broj je svakako uveličan, ali nema sumnje da je u Zagrebu početkom maja 1945. boravio velik broj izbeglica (civila) koji, najblaže rečeno, nisu bili naklonjeni partizanima (bili su naklonjeni režimu NDH), kao što nema sumnje da ogromnu većinu tih ljudi pobednici nisu likvidirali. U depeši štaba 3. armije JA Generalštabu JA (15. maj 1945) navodi se da su snage 3. armije JA na sektoru Blajburga zarobile oko 30.000 vojnika NDH „i da je oslobođeno preko 20.000 civila, među kojima je velik broj žena i dece koje su ustaše prinudno povele sa sobom“. Prethodno istog dana, isti štab je obavestio da je na teritoriji Slovenije i južne Austrije 3. armija JA tih dana zarobila oko 60.000 pripadnika OS NDH, a da je 10.000 pripadnika „Pavelićeve žive sile“ istovremeno poginulo u borbama.19 Dakle, navodni broj od 55.000 stradalih pripadnika OS NDH u kontekstu Blajburga – podrazumeva i oko 10.000 poginulih vojnika NDH. Podatak o oslobađanju oko 20.000 civila demantuje tezu da su partizani sproveli neselektivno masovno ubijanje civila koji su se povlačili zajedno sa ustašama. Zapravo, velika većina civila puštena je nakon privremenog zarobljavanja na Blajburškom polju i drugim lokacijama.

Depeše štaba 15. majevičke brigade JA štabu 27. istočnobosanske divizije JA sugerišu da je brigada na teritoriji Slovenije streljala zarobljene ustaše i crnogorske četnike (domobrani se ne pominju). Međutim, u depeši od 21. maja 1945. navodi se da je brigada sprovela veći broj zarobljenika u Zagreb. Svakako je reč o zarobljenim domobranima koji su pošteđeni streljanja i sprovedeni u zarobljeničke logore u Hrvatskoj i istočnom delu Jugoslavije. U depeši štaba 2. armije JA upućenoj štabu 28. slavonske divizije JA (28. maj 1945) ističe se da se zarobljeni pripadnici Hrvatskog domobranstva „ne smatraju više zarobljenicima i biće povučeni iz logora za popunu naših jedinica. Ovo se ne odnosi na oficire i podoficire koji i dalje ostaju u logorima kao zarobljenici“.20 Hrvatski revizionisti najčešće izbegavaju da uoče da su jugoslovenske vojne i političke vlasti pravile razliku između ustaša i domobrana zarobljenih maja 1945, i da je većina domobrana pošteđena streljanja. Kada bi revizionisti konstatovali navedenu činjenicu, suočili bi se s činjenicom da viktimizacijom streljanih zarobljenika u kontekstu Blajburga prvenstveno vrše viktimizaciju pripadnika ustaškog pokreta.

„Bosanska golgota“

Srđan Cvetković je u intervjuu Ekspresu reprodukovao još jednu notornu neistinu u kontekstu stradanja antipartizanskih snaga maja 1945, što je nedopustivo za osobu s visokim naučnim zvanjem koja se istraživački bavi upravo temom stradanja antikomunističkih snaga u završnoj etapi Drugog svetskog rata. Naime, Cvetković je u intervjuu reprodukovao često ponavljan revizionistički mit o navodnom streljanju nekoliko hiljada pripadnika JVuO na Zelengori sredinom maja 1945.

Retko se spominje i likvidacija ravnogoraca koji su išli za Dražom Mihailovićem koji je odbio da se priključi formacijama koje su se povlačile ka Sloveniji smatrajući ih izdajnicima. Ta priča se poklapa sa Blajburgom jer je od 9. do 13. maja streljano između 6.000 i 9.000 zarobljenih ravnogoraca na Zelengori.

Bosanska golgota označava stilsku figuru koju su plasirali pripadnici četničke emigracije i drugi antikomunistički pisci i podrazumeva stradanje srbijanskih i crnogorskih četnika u Bosni 1945. Kada je reč o stradanju srbijanskih četnika 1945, odnosno glavnine preostalih Mihailovićevih snaga, u okviru antipartizanskog narativa, vojni gubici JVuO na Zelengori sredinom maja 1945. tumače se kao stradanje biblijskih razmera, pri čemu se ignoriše činjenica da je većina Mihailovićevih boraca na Zelengori stradala tako što je poginula u borbi, dok se ukupan broj stradalih višestruko uveličava. Emotivnu reakciju i ideološku rezignaciju savremenika lakše je osigurati zakonom velikih brojeva. Revizionistička teorema apeluje na emotivnu indignaciju i poistovećivanje s navodnim žrtvama, zbog čega se insistira na tumačenju da je većina stradalih četnika streljana na Zelengori, iako primarni izvori to ne potvrđuju. Po ko zna koji put se primarni izvori ignorišu jer onemogućavaju viktimizaciju kolaboracionista.

Cvetković namerno ignoriše činjenicu da su se pripadnici srbijanskih jedinica JVuO u jesen 1944. povukli u Bosnu zajedno s pripadnicima nemačkih oružanih snaga. Prilikom odstupanja Mihailovićevih snaga kroz Sandžak i istočnu Bosnu, krajem 1944, nisu zabeleženi oružani sukobi između četnika i Nemaca. Naprotiv, nemačke komande su u tom razdoblju nastavile da snabdevaju četnike municijom i strateški ih usmeravaju. Svaki pravac kretanja većih četničkih snaga u tom razdoblju bio je rezultat dogovora između četnika i Nemaca. Četnici su kroz istočnu Bosnu nastupali kao prethodnica nemačkih snaga potiskujući partizane iz već oslobođenih gradova i varošica, nakon čega su ta mesta zaposedali Nemci.

Netačno je da je na Zelengori „od 9. do 13. maja streljano između 6.000 i 9.000 zarobljenih ravnogoraca“. Borbe na Zelengori započele su 12. maja i trajale su do 15. maja. Ne postoje dokazi da je sredinom i u drugoj polovini maja streljano više od nekoliko stotina zarobljenih četnika na području Kalinovika i Foče. Naime, četničke kolone koje su se početkom maja probijale kroz centralnu Bosnu 7. maja nisu brojale više od 5.000‒6.000 boraca. U narednih nekoliko dana, do 12. maja, odnosno do proboja na Zelengoru, četnici su pretrpeli gubitke od nekoliko stotina poginulih boraca. Uoči proboja na Zelengoru jedna trećina četničkih snaga, pod komandom Dragoslava Račića, odvojila se od glavnine i nije se uopšte probijala ka Zelengori niti je učestvovala u odsudnoj bici između partizana i četnika na toj planini. Oko 2.000 Račićevih četnika probilo se ka severoistoku, pri čemu ih je polovina izbačena iz stroja tokom maja i juna na području istočne Bosne. Četnička glavnina, odnosno oko 3.500 boraca pod neposrednom Mihailovićevom komandom, većim delom je izginula u borbi sredinom maja, jednim delom je zarobljena, nakon čega je deo zarobljenika streljan, a deo sproveden u zarobljeničke logore (gde je najvećim delom dočekao amnestiju avgusta 1945), dok je nekoliko stotina boraca uspelo da izbegne uništenje nastavljajući odmetničku borbu narednih meseci.21

Mit o streljanju 6.000‒9.000 ili, kako se najčešće pominje, 9.300 zarobljenih četnika na Zelengori – jedan je od najkarakterističnijih revizionističkih mitova u okviru savremene srpske istoriografije. Taj mit nije osmislila četnička emigracija ili antikomunistička istorijska publicistika u Srbiji, već je reč o fabrikaciji akademskog istorijskog revizionizma. Preciznije: tvorac mita je istoričar Bojan Dimitrijević, naučni savetnik sa Instituta za savremenu istoriju. Mit je zasnovan na pogrešnom tumačenju izveštaja štaba 3. korpusa JA Generalštabu JA od 17. maja 1945, u kome su navedeni uveličani podaci o četničkim gubicima koji obuhvataju razdoblje od 29. aprila do 17. maja 1945, dakle i razdoblje kada se snage JVuO nalaze daleko od Zelengore, na koju su prispele tek 12. maja. Gubitke koji su četnici pretrpeli u centralnoj i južnoj Bosni, u borbama pre 12. maja, Dimitrijević je uvrstio u ukupne gubitke na Zelengori, iako su i prethodni gubici znatno uveličani u navedenom izveštaju. Pritom, Dimitrijević nije konsultovao druge sačuvane i decenijama dostupne dokumente jedinica JA, u kojima se iznose podaci o borbama sa četnicima maja 1945, što je metodološki neprihvatljivo. Drugi revizionistički istoričari su nekritički preuzeli Dimitrijevićeve tvrdnje bez uvida u dostupne primarne izvore (neki od njih nisu čak konsultovali ni navedeni izveštaj 3. korpusa JA, jer da su ga konsultovali uočili bi da ga je Dimitrijević proizvoljno protumačio). Dimitrijević je prvobitno plasirao mit o streljanju 9.300 zarobljenih četnika na Zelengori u knjizi Valjevski ravnogorci (1997). Potom je zajedno s Kostom Nikolićem (naučni savetnik sa Instituta za savremenu istoriju) uvrstio taj mit u biografiju generala Mihailovića iz 2000, da bi narativ o likvidaciji 9.000 četnika na Zelengori 2002. bio uvršten u udžbenik istorije za završne razrede gimnazije, budući da je Nikolić jedan od koautora udžbenika. Obojica su reprodukovali ovu tezu i u nekim potonjim knjigama. Kasnije su tezu o streljanju 9.000 odnosno 9.300 zarobljenih četnika na Zelengori preuzeli i neki drugi istoričari i istraživači. Primera radi, istoričar Milorad Ekmečić u istorijskom sintezi na temu novovekovne srpske istorije, Između klanja i oranja (2007), nekritički je preuzeo navedenu tezu.

Iako je revizionistička istoriografija pokušala tradicionalizovati navedeni mit kao nacionalnu tragediju i modernu kolektivnu traumu srpskog naroda – slično tradicionalizovanju paradigme Blajburg i Križni put u okviru hrvatske nacionalističke i desničarske mitologije – Zelengora nije prepoznata kao centralno mesto nacionalne traume u okviru etnomartirijskih tumačenja revolucionarnog prevrata 1944‒1945, budući da je to mesto namenjeno Beogradu. Oslobođenje Beograda oktobra 1944. tumači se kao nova okupacija i istorijska kataklizma tokom koje je pobijeno navodno nekoliko hiljada Beograđana isključivo iz političkih i ideoloških razloga, odnosno prvenstveno zbog toga što su bili antikomunisti. Takva tumačenja podrazumevaju ignorisanje istorijskog konteksta okupacije i kolaboracije: u cilju difamacije pobedničke strane, svi stradali nakon oslobođenja proglašavaju se žrtvama bez ulaganja truda da se istraži njihova delatnost tokom okupacije. Interpretatori ovih istorijskih događaja iz građanskog antikomunističkog miljea neretko su navodili brojke od 5.000 do čak 30.000 pobijenih Beograđana nakon što su komunisti preuzeli vlast u glavnom gradu. Srđan Cvetković je jedan od onih koji su iznosili uveličane brojke stradalih Beograđana nakon oslobođenja. Zapravo, u poslednjih desetak godina on je najistrajniji domaći istoričar s jednim takvim tumačenjem. Najpre je tvrdio da je u Beogradu nakon oslobođenja pobijeno „ne manje od 5.000 i ne više od 10.000 osoba“, dok poslednjih godina insistira na brojci od 7.000 pobijenih. Poimenični podaci iz registra Državne komisije za tajne grobnice demantuju Cvetkovićeve tvrdnje, budući da u registru egzistira oko 1.500 validnih upisa stradalih stanovnika Beograda (ili preciznije: grada Beograda). Postojeći poimenični broj stradalih nije konačan, ali nema dokaza da je realna brojka stradalih drastično ili višestruko veća.

Umesto zaključka

Budući da se Institut za savremenu istoriju nije ogradio od Cvetkovićevih tvrdnji izrečenih u intervjuu, iako je prošlo mesec dana od njegovog objavljivanja, ta naučna institucija snosi odgovornost zbog tolerisanja jedne negativne pojave čiji vinovnik je njen zaposlenik. Uostalom, ta vrsta tolerancije nije nimalo neuobičajena pojava u poslednjih desetak godina, kada je reč o politici Instituta za savremenu istoriju i medijskim izjavama dela istoričara zaposlenih u toj instituciji.

  1. Vladimir Geiger, „Partizanska i komunistička represija i zločini u Lici 1945“, Hereticus, 1‒2/2011, Beograd, 2011, str. 57; Partizanska i komunistička represija i zločini u Hrvatskoj 1944‒1946. Dokumenti, (ur. Mate Rupić), Slavonski Brod, 2005, str. 97.
  2. Gojko Vezmar, Ustaško-okupatorski zločini u Lici 1941‒1945, Beograd, 2004, str. 397‒403.
  3. Zdenka Krivokuća, „Pali borci i žrtve fašizma s područja kotara Gospić i kotara Perušić tokom NOR-a 1941‒1945“, Kotar Gospić i kotar Perušić u Narodnooslobodilačkom ratu 1941‒1945, (ur. Đuro Zatezalo), Karlovac, 1989, str. 971‒973.
  4. Jovan Mirković, „Žrtve rata 1941‒1945. sa područja Bosanske krajine. Prilog istraživanju genocida“, Istraživanja i memorijalizacija genocida i ratnih zločina, Zbornik radova, (ur. Jovan Mirković), Beograd, 2012, str. str. 28‒42.
  5.  Kotar Slunj i kotar Veljun u NOR-u i socijalističkoj izgradnji, I‒II, (ur. Đuro Zatezalo), Karlovac, 1988, str. II/978‒1216; Kotar Vojnić u Narodnooslobodilačkoj borbi i socijalističkoj revoluciji, (ur. Đuro Zatezalo), Karlovac, 1989, str. 1107‒1370; Dušan Baić, Kotar Vrginmost u Narodnooslobodilačkoj borbi 1941‒1945, Vrginmost‒Beograd, 1980, str. 280.
  6. Kotar Gospić i kotar Perušić u Narodnooslobodilačkom ratu 1941‒1945, (ur. Đuro Zatezalo), Karlovac, 1989, str. 1046‒1193.
  7. Ibrahim Kljun, Višegrad: hronika genocida nad Bošnjacima, Zenica, 1996, str. 115‒226.
  8. Džemail Arnautović, Aktuelni događaji: iz bliže i dalje prošlosti, Prijepolje, 2005, str. 117‒187.
  9. Srđan Cvetković, Između srpa i čekića. Represija u Srbiji 1944‒1953, Beograd, 2006, str. 141.
  10. Vida Deželak Barič, „Posledice vojnega nasilja. Smrtne žrtve Druge svetovne vojne in zaradi nje na Slovenskem“, Nasilje vojnih in povojnih dni, (ur. Nevenka Troha), Ljubljana, 2014, str. 28.
  11. Florian Thomas Rulitz, Vetrinjska in „bleiburška“ tragedija. Nasilje partizanskih enot nad begunci v mju 1945. na avstrijskem Koroškem, Klagenfurt‒Wien‒Ljubljana, 2013.
  12. Nikola Anić, „Osnovni podaci o završnim operacijama za oslobođenje Jugoslavije 1945“, Završne operacije za oslobođenje Jugoslavije, (ur. Ivo Matović), Beograd, 1986, str. 118.
  13. Prema poimeničnim podacima, OS NDH ubile su 823 stanovnika Slovenije, od čega je 277 stradalo u logorima NDH. (Vida Deželak Barič, „Posledice vojnega nasilja. Smrtne žrtve Druge svetovne vojne in zaradi nje na Slovenskem“, Nasilje vojnih in povojnih dni, (ur. Nevenka Troha), Ljubljana, 2014, str. 28).
  14. Milan Radanović, Kazna i zločin. Snage kolaboracije u Srbiji: odgovornost za ratne zločine (1941‒1944) i vojni gubici (1944‒1945), Beograd, 2015, str. 498.
  15. Isto, str. 494‒498.
  16. Vida Deželak Barič, „Posledice vojnega nasilja. Smrtne žrtve Druge svetovne vojne in zaradi nje na Slovenskem“, Nasilje vojnih in povojnih dni, (ur. Nevenka Troha), Ljubljana, 2014, str. 28‒36.
  17. Milan Radanović, n.d., str. 553.
  18. Partizanska i komunistička represija i zločini u Hrvatskoj 1944‒1946. Dokumenti, (ur. Mate Rupić), Slavonski Brod, 2005, str. 114.
  19. Zbornik NOR-a, XI/3, Operacije Jugoslovenske armije 1945, Beograd, 1976, str. 643.
  20. Partizanska i komunistička represija i zločini u Hrvatskoj…, str. 144.
  21. Milan Radanović, n.d., str. 441‒471.

 

masina

 

 

Između dvaju antikomunizama: građanski sat sužavanja područja borbe?

$
0
0

grafitiAktualna ultrakonzervativna retorika dijela vladajuće stranke u Hrvatskoj potaknula je oštru kritiku kako iz opozicije, tako i od etabliranih aktera “civilnog društva”. Većini njih, ponovni povratak desnice na vlast signal je barem djelomičnog “povratka devedesetih”, odnosno antidemokratskih i nacionalističkih politika tog perioda. Slijedom toga, i opozicija novoj vladi pokušava se organizirati prema modelima iz istog perioda. No takva strategija samo dodatno svjedoči o nesposobnosti “civilnog društva” da se suoči s ključnim kontradikcijama socijalnog i političkog trenutka.

Piše: Luka Matić (Bilten)

Ubrzo nakon što je potvrđena nova vlada Hrvatske demokratske zajednice i njezinih partnera, izabrana na valu agresivne nacionalističke retorike i zastrašivanja “jugokomunističkim mrakom”, pokrenuta je kampanja ljudskopravaških organizacija za obranu “ustavnih vrijednosti tolerancije i ljudskih prava”. Ta kampanja, koja je započela inicijativom za smjenu ministra kulture Zlatka Hasanbegovića, zahuktava se ovih dana serijom javnih razgovora naslovljenih “Građanski sat: u obranu demokracije” u organizaciji koalicije nevladinih organizacija “Platforma 112” i Antifašističke lige Republike Hrvatske. U sklopu kampanje, ljudskopravaši obilaze Hrvatsku sa ciljem da upozore na eroziju demokratskih institucija i nepoštivanje ustavnih vrijednosti. Inače, “Građanski sat” koncipiran je tako da se, uz poznato ime iz Platforme 112 i Antifašističke lige, publici obrati i netko od kulturnih radnika te netko od aktera civilnog društva iz sredine u kojoj se tribina održava.1 Osječki “Građanski sat”, održan 21. marta, omogućio nam je da steknemo uvid u njihove stavove.

Pod pretpostavkom da su ova događanja organizirana sa svrhom “okupljanja svih zabrinutih građana”, kako stoji na stranicama udruge GONG, razumljiva je i raspodjela uloga. Netko od vodećih ljudi ispred organizatora događaja tu je u motivatorskoj funkciji, kulturnjak/kinja ima zaduženje približiti “pošast zvanu Hasanbegović” zainteresiranoj publici, dočim je zadatak lokalnih govornika uspostavljanje veze između “prijetnji demokraciji” na nacionalnoj razini sa njihovim lokalnim manifestacijama. Funkcija moderatora/kinje pritom je određivanje ideoloških koordinata rasprave i upozoravanje na moguća zastranjenja – što konkretno manifestira kao upozoravanje da “ovo nije pitanje ustaša i partizana nego slobode i kontrole” – kao i naglašavanje da je jedna od uloga borbe protiv ekstremne desnice na vlasti povratak prostora za djelovanje centrističkoj desnici. Potonji pokušaj imali smo prilike u mainstream medijima vidjeti i nakon posljednjih parlamentarnih izbora, kada su vodeća novinska pera pripremala teren da “umjereni” političari, evroparlamentarci Andrej Plenković i Tonino Picula, uđu u borbu za dužnosti predsjednika HDZ-a i SDP-a kao protukandidati Tomislavu Karamarku i Zoranu Milanoviću.2

Od “otvorenog društva” do kritike neoliberalizma

Ovdje se međutim otvara ključno pitanje: što ostaje kao poželjna vizija hrvatskog društva kada, za korist centrističke desnice, pristanemo da je rasprava o ustašama i partizanima “klopka”, a jedino važno pitanje konsolidacija demokratskih institucija? Za odgovor na to pitanje moramo znati kako je do takve pozicije došlo, odnosno koja je aktivistička i ideološka pozadina ljudskopravaških organizacija. Za tu svrhu može poslužiti podjela na tri vala aktivizma u Hrvatskoj koju je ponudio Paul Stubbs. Za njega, prvi val predstavlja Antiratna kampanja Hrvatske (ARK); drugi val predstavljaju NGO-i proizašli iz ARK, s vrhuncem u Kući ljudskih prava i Platformi 112, dok treći val aktivizma predstavlja politizirana kritika neoliberalnog kapitalizma čija su dva formativna iskustva kampanja za Varšavsku ulicu “Prava na grad” i blokade fakulteta 2009. godine. U Stubbsovoj analizi nalazimo na tri linije demarkacije: koncept civilnog društva, liberalni koncept ljudskih prava i političnost djelovanja. Prvi val aktivizma civilno društvo je inaugurirao kao paradigmu, u drugom valu ono je okvir djelovanja koji se ne propituje, dok ga je treći val odbacio kao konzervativan i ograničavajući koncept.

Zaštita ljudskih prava bila je glavna tema aktivizma prvog vala, dok su organizacije drugog vala ideju ljudskih prava iskoristile da bi sebi osigurale ulogu arbitra u društvenim sukobima, postavivši se u patronizirajući odnos prema onima čija su ljudska prava ugrožena. Nasuprot prethodnicima, treći val aktivizma u Hrvatskoj ne koristi ljudska prava kao svoj legitimacijski moment niti nosivi koncept, nego se ona javljaju eventualno kao retorički alat za prevođenje radikalnog zahtjeva u uvriježene termine svakodnevnog govora. Naposljetku, Stubbs je uočio i to da se, počevši od prethodnica ARK, aktivizam prvih dvaju valova eksplicitno samopoimao kao nepolitičan, za razliku od trećeg vala. Uslijed toga, treći val se razvija ne samo u obliku nevladinih organizacija, nego i u poljima medijske produkcije, aktivističkog teorijskog i historiografskog rada te eksplicitnog političkog organiziranja. Između ovih triju valova aktivizma, posebice između prvih dvaju i trećega, postoji i četvrta demarkacijska linija – ona koja se tiče fokusa aktivističkog angažmana. Za prva dva vala to su pojedinac i njegove slobode,3 a treći val se fokusira na pitanja društvenih odnosa, raspolaganja društvenim bogatstvom i njegove raspodjele među društvenim klasama.

Vječna potraga za “vrijednostima”

U tome se, osim demarkacije, nalazi i linija konflikta. Naime, za razliku od trećeg vala koji je u svojem formativnom razdoblju internalizirao vrijednosti individualnih prava i sloboda, aktivisti i organizacije formirani u okviru prvih dvaju valova nisu prihvatili društvene odnose ni kao horizont problema niti kao horizont rješavanja problema. Povrh toga, aktivizam formiran u prvim dvama valovima, da se vratimo Stubbsovoj analizi, za svoj razvoj nije koristio osobite teorijske alate. Uslijed toga, njegovi akteri oslonce oduvijek traže u različitim “vrijednostima”, od kojih su najpristupačnije i najraširenije bile vrijednosti “građanskog društva” i “ljudskih prava”. One su pak u postsocijalističke zemlje prodirale bilo političkim diktatom izvana, bilo financiranjem zagovaračkih projekata sredstvima liberalno-demokratskih fondova, među kojima se posebno ističe Fondacija Otvoreno društvo Georgea Sorosa. Ideološka osnova Soroseve fondacije djelo je njegova učitelja, austrijskog filozofa Karla Poppera, kod nas poznato pod naslovom Otvoreno društvo i njegovi neprijatelji. U predgovoru drugom izdanju tog djela, Popper piše: “kritika marksizma je osnovni predmet knjige […] Marksizam je samo epizoda – jedna od mnogih pogrešaka koje smo učinili u vječitoj i opasnoj borbi da izgradimo bolji i slobodniji svijet.”

Na tragu Popperovih filozofskih nakana, sredinom 1990-ih Vijeće Evrope izglasalo je Rezoluciju 1096 (1996) o mjerama za “demontažu nasljeđa bivših komunističkih totalitarnih sustava”, koja eksplicitno navodi da je potrebno provesti “transformaciju mentaliteta (transformaciju srdaca i umova)” koja će stari mentalitet zamijeniti “demokratskim vrijednostima kao što su tolerancija, poštivanje različitosti, supsidijarnost i odgovornost pojedinca za svoje djelovanje.” Demontaža će, kaže Rezolucija u zaključnoj točki, najbolje biti garantirana time što će provedba “političkih, pravnih i ekonomskih reformi” navedenih u njezinu tekstu dovesti “do obrazovanja autentičnog demokratskog mentaliteta i političke kulture.” Na stranu paradoksalnost procesa u kojem implementacija izvanjski propisanih vrijednosti u neko društvo rezultira ičim “autentičnim”, pristajanje građanskih aktivista uz projekt demontiranja socijalističkog nasljeđa historijski je i sociološki razumljivo. No zapanjujuća je razina izostanka refleksije o socijalnim i političkim posljedicama svojega djelovanja koja se kod njih očituje tako što, desetljeće i pol kasnije, ponovo pozivaju na otpor u ime istih vrijednosti.

Liberalno zatvaranje polja

To ponavljanje implicira da nema razlike između autoritarne tranzicije devedesetih i posttranzicijske autoritarnosti danas. Drugim riječima, ljudskopravaši su nesposobni uvidjeti socijalne probleme u spektru širem od onog koji je ponuđen tranzicijskim zazivima “kraja povijesti” te su stoga osuđeni na beskonačno ponavljanje istih fraza o “građanskom otporu”, “ljudskim pravima” i “medijskim slobodama” kao i na obnavljanje uobražene podjele na kulturno građanstvo i proste Druge. Problem takve političke pozicije, baš kao i 1990-ih, taj je da antagonizira deklasiranu srednju klasu kao i pauperiziranu radničku klasu. No ovaj put ide i dalje tako što ih izručuje ekstravagantnim nacional-kapitalistima iz Živog zida, nesposobnima da odgovore na sistemske probleme na bilo kojoj razini. S druge strane, nova srednja klasa, nezanimljiva civilnodruštvenim ljudskopravašima, našla se izručenom novim liberalima iz Mosta nezavisnih lista, koalicijskim partnerima nacionalista iz HDZ-a.

Politikom odricanja od politike, da bi zadržala ulogu arbitra u društvenim prijeporima, ljudskopravaška scena zapravo radi na reprodukciji razloga za svoje postojanje. Oštro oponirajući konkurentskim nacionalističkim antitotalitaristima s parlamentarne desnice, ovi aktivisti i organizacije onemogućavaju da se čak i na razini političke rasprave izađe iz okvira političkog projekta demontaže nasljeđa realnog socijalizma u svim pogledima, pa i u onom u kojemu je to nasljeđe neosporno pozitivno i emancipatorno. Na institucionalnoj sceni, budući da su prisvojile i simbolički i materijalni kapital građanskog organiziranja, one maksimalno otežavaju zadobivanje prostora novim inicijativama i organizacijama koje odudaraju od njihovog ideološkog profila. No ne samo to, već su kolonizirale i polje komemoriranja Narodnooslobodilačke borbe, koju su potom temeljito očistile od revolucionarnog emancipatornog nasljeđa i svele u liberalne šablone “građanskog antifašizma”.

Stoga, kada danas ljudskopravaške organizacije pozivaju na konfrontaciju s vladom, odaziv njihovom pozivu nudi samo jednu perspektivu – ulaženje u jalovi sukob dvaju antitotalitarizama. Njihovom pozivu postoje alternative. One se, kao što vidimo na nizu primjera “trećevalnog” aktivizma, nalaze u povezivanju onkraj podjele na građane i prostake, u taktičkim i strateškim savezima usredotočenim na socijalna pitanja i materijalne interese onih koje ni nacionalisti ni liberali ne predstavljaju.

————————————————————-

  1. Ispred organizatora dosad su nastupali Vesna Teršelič (Documenta – centar za suočavanje s prošlošću), Dragan Zelić (GONG) i Zoran Pusić (Građanski odbor za ljudska prava / Antifašistička liga). Kulturne radnike predstavljali su Urša Raukar i Vilim Matula, oboje glumci, te kazališni režiser i intendant HNK u Rijeci Oliver Frljić. “Lokalne snage” dosad su sačinjavali novinari Neven Šantić i Drago Hedl, književnici Olja Savičević Ivančević i Jurica Pavičić te član Agencije lokalne demokracije Osijek Miljenko Turniški. []
  2. Slična kampanja vodi se trenutno u SAD-u u okviru predizbora Demokratske stranke. Naime, tamo se pokušava argumentirati da se cijela stranka treba ujediniti u podršci Hillary Clinton kako bi pobijedila izglednog republikanskog kandidata Donalda Trumpa. Desnom krilu demokrata, kao i umjerenim republikancima, takav scenarij odgovara jer otupljuje reformističku antiestablišmentsku oštricu pokreta koji se okupio u podršci kandidaturi nezavisnom senatoru iz Vermonta Bernieju Sandersu. []
  3. Prema svjedočenju aktera prvog vala, Vesne Teršelič i Benjamina Perasovića, on je počeo projektima razbijanja socijalističkog ideološkog monolita uvođenjem liberalno-demokratskih vrijednosti i anarhoidnih oblika organiziranja osamdesetih. Daljnji razvoj tekao je konfrontacijom istih vrijednosti i oblika organiziranja Tuđmanovom autokratskom režimu devedesetih, što je okrunjeno nizom prosvjeda u njihovoj drugoj polovici te kampanjama “Glas 99” i “Građani organizirano nadgledaju glasanje”. []

radiogornjigrad

 

 

Što će se dogoditi ako se dr. Božo Petrov ipak kandidira za šefa države?

$
0
0

petrovKad kucne sudbonosni sahat, otvore se vratašca i ukaže simpatično, čisto lice mladog narodnjačkog prozelita dr. Petrova, koji je, recimo, ipak odlučio postati predsjednik RH, što će Grabar-Kitarović moći pokazati?

Netom objavljena fotografija prvog supruga, muža hrvatske predsjednice, za konferencijskim stolom na službenim razgovorima hrvatske službene delegacije s azerbajdžanskom delegacijom koju vodi Ilhan Alijev, predsjednik te bogate centralnoazijske zemlje, izazvala je blagu indignaciju. Javnost se uzbunila – u kakvoj je tu funkciji Jakov? On nije državni dužnosnik. Trebao bi se baviti nekim karitativnim aktivnostima.

Iza tog jeftinog medijskog spina krije se pravo pitanje: što je Kolinda Grabar-Kitarović radila u Azerbajdžanu na čelu izaslanstva što razmatra perspektivu bilateralne ekonomske suradnje? Kao da nemamo vladu, a u vladi barem dva diplomata, od kojih je jedan predsjednik te vlade, a drugi ministar vanjskih poslova, dok je za privredu zadužena – Martina Dalić.

“Azerbajdžan jako drži do susreta na najvišem nivou”, mogli smo pročitati u priopćenjima, što je sugestija da je posjet profiliran kao ustupak Alijevu, predsjedniku-autokratu kojemu se ne da natezati s tamo nekakvim običnim premijerima. Zaista, Alijev je kod kuće Bog i batina – naslijedio je oca, Gajdara (Haydara), zadnjeg šefa KGB-u u Gorbačovljevom Politbirou. Kad je propao Sovjetski Savez, Gajdar je ostao bez posla, na cesti, u teškoj provinciji zabačenog Bakua. Stanovao je kod sina Ilhana u njegovom socijalističkom dvosobnom stanu. No, Gajdar je bio genij real-politike, azijski Tito, a u njegovoj zemlji, gdje se uspeo na vlast i pretvorio je u nasljednu, sad ima isto toliko demokracije koliko je bilo i u Titovoj.

Azerbajdžan je prisutan i u našoj regiji. Od ključne je važnosti za Europu, kao pivotalna zemlja u energetskoj politici na Mediteranu. Oko plinovoda “Nabucco” koji bi vodio iz Bakua kroz Tursku preko Balkana, povelo se nekoliko pravih, “vrućih” ratova u Gruziji, i nekoliko “hladnih”, obavještajnih, jer Rusiji to ne konvenira.

Hrvatska u Azerbajdžanu nema ambasadu, nego privremeni ured, što puno govori o sposobnostima i dijapazonu interesa prošle ministrice vanjskih poslova. No, neoficijelni hrvatski predstavnik u Bakuu bio je ionako Stipe Mesić, koji je tamo često putovao. Ali, sad je možda došao trenutak da se sav taj diplomatski turizam stavi u mirovanje, bez obzira na očekivanja lokalnih diktatora oko reprezentacije na bilateralnim susretima. Uostalom, premijer i ministri hrvatske vlade jedini su nadležni za ekonomska pitanja, a sve drugo su samo lijepe riječi koje nikoga ne obvezuju. To se najbolje vidjelo kad je bivši predsjednik Josipović napunio avion raznim likovima i pošao katarskom emiru da sklope fabulozne poslove. I što je od svega toga bilo? Ništa, naravno.

Tko zna prilike u ovom našem malom gradu, svjestan je da je diplomatski aktivizam na Pantovčaku posljedica rada dr. Mate Granića, lobista i predsjednika lobističkog udruženja. Budući da je Milanovićeva vlada imala status gubavca na svjetskoj diplomatskoj sceni, predsjednica je nastojala supstituirati i ispraviti promašaje svojom diplomatskom inicijativom. Pokušavala je zakrpiti odnose i sa susjedima i s europskim centralama. Pritom se u njezinu agendu, prirodno, uselila i ona američka, strateška, koja forsira stvaranje “uspravnice”, čvršćeg postiranja višegradskih zemalja “prve linije” u suočavanju s Rusijom koja divlja po Ukrajini.

No, sad je to razdoblje iza nas, a ovaj posjet Azerbajdžanu “na najvišem nivou” radi “jačanja ekonomske suradnje”, okašnjela je improvizacija, koja upućuje na dr. Matu koji se neće zaustaviti, dok mu to netko ne zapovijedi. Poslije toga doći će do predsjedničina povlačenja u uže okvire njezinih ustavnih nadležnosti, jer ona nije ni nerazumna ni bolesno preambiciozna.

Ipak, osim te prenapuhane vanjskopolitičke agende i drugi su sektori na Pantovčaku iskazali veliku samoinicijativnost, možda dobrodošlu u doba neravnopravne političke borbe za vlast, dok je Milanović pokušavao upotrijebiti sud, policiju i porezne organe za svoje političke operacije. No, pošto je legitimna vlada naposljetku formirana, više nema potrebe za takvim aktivizmom. To je ionako bilo na samom rubu predsjedničkih ingerencija. Protivi se ako ne slovu, a ono duhu ustavne podjele ovlasti.

Da se vlast “dekontaminira” i “parlamentarizira”, treba prvo ukinuti stalni komitet Vijeća za nacionalnu sigurnost. Riječ je o “koordinaciji” službi sigurnosti, tijelu u koje svoje predstavnike delegiraju predsjednica, vlada i predsjednik Parlamenta. Takvo “amalgamiranje” različitih vidova vlasti neustavno je i protivno temeljnim načelima demokracije. Različite grane parlamentarne i predsjedničke vlasti i postoje da jedne druge kontroliraju i balansiraju, a ne da udružene stave pod kontrolu državu i narod. Obavještajni “czar” može postojati samo u predsjedničkom sustavu, jer ga imenuje suveren, predsjednik, dok je u hrvatskom parlamentarizmu europskog tipa ta institucija nakaradni ostatak Tuđmanove poludiktature. Trebalo je osnovati ministarstvo domovinske sigurnosti i onda bi hijerarhija bila posve razvidna. Ukratko, predsjednica nema što tražiti u nadzoru obavještajnih poslova.

Vrlo je slična situacija s MORH-om. Ona je vrhovni zapovjednik, samo ceremonijalno, a ne operativno. Pogotovo ne bi smjela upravljati resorom preko Glavnog stožera koji sama kadrovira. MORH-om moraju upravljati i zapovijedati vlada i ministar obrane. Zašto je to važno? Vojne liferacije oduvijek su bile premrežene korupcijskim, lako dokazivim pogodovanjima i dilovima. Lako dokazivim u logici, ali ne na hrvatskom sudu. Sve su afere zamrle, a optuženi – oslobođeni. Jedino su otpušteni ili udaljeni oni koji su korupcijske aranžmane otkrili. Kanali, a dijelom i ljudi koji su morhovsku logistiku vodili pod generalom Zagorcem i sad su na svojim mjestima. Ministri se mijenjaju, a shema je ista. Taj sustav treba razbiti i podvrgnuti skrupuloznoj parlamentarnoj kontroli – možda će Most imati za to sluha, ako novi Plenkovićev ministar odluči pustiti stvari da idu kako su išle do sada. Da se razbije taj neprirodni sustav, nužno je da se predsjednica distancira od obrambenih poslova, ministar preuzme MORH, a načelnik Glavnog stožera ode onamo gdje pripada, figurativno – u kasarnu.

Najosjetljivije je pitanje – predsjednički utjecaj na unutarnju i stranačku politiku. Jasno je da Plenković neće tolerirati DVA centra moći u svojoj stranci. Desna frakcija moći će slobodno desničariti ne bude li pokušavala preko medija rušiti vladu ili se, ne daj Bože, uhvati za neku lijanu na Pantovčaku. Oko stranačkih stvari može izbiti pravi fajt, koji će predsjednica, uđe li u njega, izgledno izgubiti. Već sad bitno zaostaje u popularnosti za premijerom. Za šest mjeseci bit će na polovici mandata – dominirat će lokalni izbori na kojima ne igra nikakvu ulogu. U prvoj polovici mandata definiraš svoju agendu koja će biti tvoja ”ostavština”, legacy, ono za što se boriš u drugoj polovici mandata. Što će, dakle, biti njezina ostavština? Što će moći pokazati kad kucne sudbonosni sahat, otvore se vratašca i ukaže simpatično, čisto lice mladog narodnjačkog prozelita dr. Petrova koji je, recimo, ipak odlučio postati predsjednik Republike? U kampanji, prvo će je svi podsjetiti na obećanje da će napustiti regalni Pantovčak. Dr. Petrov, razumije se, za rezidenciju će poput Majke Tereze odabrati pasju kućicu ili neki sličan skromni smještaj.

Što bi pak mogla poduzeti Kolinda Grabar-Kitarović, ne znam jer nisam o tome razmišljao. Ali, jedno znam unaprijed – poticanje bilateralne ekonomske suradnje s Ilhanom Alijevim nije ključ za uspjeh na hrvatskim predsjedničkim izborima.

jutarnji

 

Viewing all 10979 articles
Browse latest View live