Quantcast
Channel:
Viewing all 10979 articles
Browse latest View live

Vlado Martek: Poezija je pročišćeni dar oslobađanja

$
0
0

Onaj tko bi čitao pjesme Majakovskog, Eluarda, Rimbauda ili Larkina, taj je ojačao taman do osjećaja individualnosti i slobode. Tada nema više manipulacije od strane politike države… Nagovarao sam i uvijek ću nagovarati na čitanje, ono daje toliko dragocjen prostor za mišljenje, kaže Vlado Market, pjesnik i vizualni umjetnik

Vlado Martek, pjesnik u akciji i filozof u mirovanju, još od početka sedamdesetih krenuo je tumačiti svijet oko sebe jezičnom igrom i eksperimentiranjem. Služio se različitim materijalima i medijima, prelazio iz jednog područja u drugo. Čini se da se ni danas taj ‘medijski nomad’ i ‘anarhist’ nije umorio. Okolnosti su se, doduše, promijenile, ali još živimo u vremenima u kojima se ‘oštrim pjesnicima’ nastoje staviti brnjice, pa stoga vrijedi lajati. Martek, nekadašnji član subverzivne Grupe šestorice autora (1975. – 1981.), autor je brojnih umjetničkih knjiga i samizdata, o njemu je napisano nekoliko opsežnih publikacija, izlagao je na važnim problemskim izložbama, a stručnjaci ga smatraju jednim od najvažnijih predstavnika postkonceptualne umjetnosti u regiji. On će za sebe reći da je ‘okorjeli konceptualist’, predpjesnik koji ‘olikovnjuje poeziju’, a u susretu sa zbiljom važniji su mu proces i pripremanje za umjetničko djelo od samog rezultata. Iznimno temeljita i grafički inovativno oblikovana publikacija ‘Pripremanje za fotografiju’, koja je nedavno izašla u izdanju Ureda za fotografiju iz Zagreba (2018.), svjedoči o tome koliko nas je Vlado Martek zadužio i na polju (eksperimentalne) fotografije. Knjiga i fotografija zapravo su dva njegova najčešća medija, a siromašni i nereprezentativni materijali najprepoznatljivije ruho kojim zaogrće dva dragocjena postupka oko kojih gravitiraju svi njegovi radovi, a to su prisvajanje i čitanje.

Usred priprema za ‘Izložbu s više naslova’, koja će u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci biti otvorena 12. srpnja kao dio pretprograma EPK Rijeka 2020, s Martekom razgovaramo o razlici između profesije i vokacije, o ulici kao čitaonici i knjižnici, o granici života i umjetnosti, o samizdatima, o odnosu prema državi i vlastodršcima onda i danas, te o tome kako ‘oštar pjesnik’ postaje melankoličan i romantičan umjetnik.

Poznato je da ste proveli puni radni vijek kao knjižničar u zagrebačkoj Knjižnici Dubrava. No kulturnoj ste publici, pa i široj javnosti, poznatiji po svojim lecima-agitacijama koje ste lijepili na zagrebačkim ulicama osamdesetih godina i u kojima pozivate na čitanje Majakovskog, Cvetajeve, Rimbauda, Kafke, Mallarmea… Kako su knjižničar i ‘umjetnik-agitator’ sve te godine živjeli u istoj koži? Mnogi su svjetski umjetnici i književnici bili ‘činovnici’, no to u suvremenoj hrvatskoj umjetnosti nije tako čest slučaj…

Preciznije, agitiranje je počelo krajem sedamdesetih, kad sam inače napravio velike pomake u svom radu. Ujedno sam bio situiran kao knjižničar, što je bila izuzetno sretna solucija za mene kao svršenog profesora književnosti i filozofije, kojem bi nakon nastave u gimnaziji ostalo premalo energije i idealizma raditi eksperimentalnu umjetnost, participirati u konceptualizmu… To je donekle shizofrena situacija, naime dopodne biti službenik, a popodne umjetnik na marginama. Akcionizam agitiranja ipak je povezan s mojim poslom knjižničara, a onda je i izraz shvaćanja knjige i poezije u duhu historijskih avangardi. Sretan je onaj tko može odvojiti materijalnu egzistenciju od ozbiljnog posla eksperimentalne umjetnosti. To je energetsko pitanje, a ne pitanje Weltanschauunga.

Rubovi kazuju više negoli centar

Ima neke simbolike i pravde u činjenici da je upravo za vas ulica velika, pa i slučajna čitaonica, za koju ne trebaju posebne članske iskaznice, što je posve u duhu historijskih avangardi koje spominjete. Uz avangardu uvijek vezujemo neku izvidnicu, pa i preuranjenost. Možda su i te vaše kratke, skoro pa naredbodavne poruke, kojima ste bombardirali slučajne prolaznike na ulici, bile pomalo preuranjene? Možda bi ih današnja esemes čitalačka publika lakše i ‘prirodnije’ prihvaćala?

Moja generacija i mnogi nakon nje zalagali su se za približavanje života i umjetnosti. Ali stvar se nekako ostvarila, jao, i danas je umjetnost postala kultura. Izgubila je svoju prepoznatljivost, a time i dignitet i autoritet. I sad, ja sam na suprotnim pozicijama…

Ne bih rekao, sva su vremena dobra za djelovanje takvog tipa, mada mislim da književnost, ona kvalitetna, gubi korak u ovoj instant civilizaciji. Ti imperativi čitanja, u duhu reklama, vječiti su nagovor, samo što je nagovor na čitanje poput centralnog ulaza u prostore slobode. Onaj tko bi, po mojem mišljenju, čitao pjesme Majakovskog, Eluarda, Rimbauda ili Larkina, taj je ojačao taman do osjećaja individualnosti i slobode. Tada nema više manipulacije od strane politike države… Poezija je pročišćeni dar oslobađanja. Nagovarao sam i uvijek ću nagovarati na čitanje, ono daje toliko dragocjen prostor za mišljenje, promišljanje.

Jedna od tih poruka bila je ispisana zlatnim sprejom u središtu Zagreba 1986: ‘Umjetnost nema alternative’. Biste li danas tu poruku revidirali? Pada mi napamet onaj vaš rani konceptualni fotografski rad ‘Što je umjetnost prema ovom biću’ iz 1978. s ‘prisvojenom’ fotografijom mlade djevojke na Trgu sv. Marka u Veneciji. Kako danas gledate na tu famoznu granicu života i umjetnosti koju je suvremena umjetnost tako beskompromisno željela izbrisati?

To je svojevrsna tragikomedija. Moja generacija i mnogi nakon nje zalagali su se za približavanje života i umjetnosti, to nam je došlo iz avangardi. Ali stvar se nekako ostvarila, jao, i danas je umjetnost postala kultura. Ona je izgubila svoju prepoznatljivost, a time i dignitet i autoritet. To se uočava svuda uokolo. I sad, ja sam na suprotnim pozicijama. Naime, idealiziram granicu između života i umjetnosti upravo da bih joj dao vidljivost, težinu spoznaje, dirljivost emocija… Razglednica s lijepom Venecijankom ilustrira moju svijest o limitima umjetnosti, ali na drugoj strani, onu duhovnu i idealnu.

Mnogi vaši radovi, od najranijih javnih nastupa, poprimaju formu poetskih objekata ili knjiga-samizdata, u kojima se može prepoznati utjecaj ruske avangarde i poslijeratne konceptualne umjetnosti, pa i vašeg filozofsko-lingvističkog formalnog obrazovanja. Kolika je danas ta vaša biblioteka samizdata?

Samizdati, po ruskom tragu, kod mene imaju važnost samoprodukcije i samodistribucije, a donekle izostaje politički aspekt. Došao sam do produkcije od 23 samizdata, što knjižica s crtežima, predpoezijom, što s fotografijama, što s grafikama. Šarenilo tih medija rječito govori o umjetničkom ‘slučaju Martek’. Ti multipli dio su aktivističkog pristupa, oni su inzistiranje na ne-reprezentativnosti, pa su baš zbog toga predpoezija, poezija extra muros, pa fotografija extra muros, pa slikarstvo extra muros. Tu je na djelu uvjerenje da rubovi kazuju više negoli centar.

Pitanje rubova i centra tematizirate i u jednom od svojih najpoznatijih radova u svjetskim okvirima. To je ‘Balkan’ iz 1995., crtež zemljopisne karte SAD-a, države koju ste jednostavnom gestom preimenovali u Balkan, dok se na mjestima američkih gradova nalaze imena hrvatskih konceptualnih umjetnika. Crveno-crno-bijeli cinizam tog rada, koji su devedesetih mnogi čitali uglavnom u političkom ključu, danas je kod vas zamijenila neka romantičarska poluutopijska ili predutopijska gesta, poziv da počnemo živjeti romantično. Je li to poziv na apolitičnost?

Nakon nestanka velikih utopija pomalo dolaze male utopije. Umjetnici se vole tu naći. Romantičan život teško je odrediti za svaku epohu. Danas bi se sastojao možda od usporenih sitnica u realnom okviru života u zajednici, obitelji, prijatelja, susjeda… Ali kako se uzdignuti do takvih dobronamjernosti, spontano pustiti da život sam uredi štošta? No treba biti nadahnut jednostavnošću, postati pažljiv… Držati pobunu cjelovitom, dakle izbjeći parcijalnosti pobune jest bitno. Umjetnici i umjetnost imaju u amanet cjelinu buntovnosti.

‘Varaj državu!’ vaš je poznati grafit-slogan iz osamdesetih. Kako bi danas mogao glasiti vaš slogan/stav koji bi odgovarao današnjem stanju u državi u kojoj živimo: jedni kažu da konačno imamo ‘vlastitu državu’, drugi da je ona ‘slučajna’, treći da je ‘propali projekt’?

Kritički stav prema državi, bilo kojoj, jest uvjet pameti i zrelosti. Jer pojedinca, a i sve kvalitetno, država ostavlja na cjedilu. Anarhistički sročeno, svaka je država loša, što sam kazao davno u svom radu iz 1982: ‘Državo, unakazit ću te artom’

Taj grafit iz 1984. je zapravo glasio ‘Laži državi’. I sam sam prošle godine u intervjuu za Express govorio o ovoj državi kao propalom projektu. A nije trebalo biti tako, to jest ‘da je baba cura’… Kritički stav prema državi, bilo kojoj, jest uvjet pameti i zrelosti. Jer pojedinca, a i sve kvalitetno, država ostavlja na cjedilu. Anarhistički sročeno, svaka je država loša, što sam kazao davno u svom radu iz 1982: ‘Državo, unakazit ću te artom’.

‘Svaka je izložba patnja’

Danas je teško zamisliti obiteljsko i socijalno okruženje u kojem ste vi odrastali i školovali se sedamdesetih kao moguće plodno tlo na kojem bi mogli izrasti budući mladi umjetnici. Imaju li današnji mladi ljudi, od kojih mnogi odrastaju u društveno zapuštenim sredinama u kojima je, dakako, i umjetnost ‘špansko selo’, kakvu-takvu mogućnost obrazovanja i upoznavanja s umjetnošću? Vaše su se generacije umjetnika tzv. nove umjetničke prakse formirale na tragu buntovne šezdesetosmaške borbe protiv klasnog neprijatelja – crvene buržoazije. Tko su ‘neprijatelji’ današnjih generacija?

Nezahvalno je bilo što uopćavati. Ipak, sretne su bile okolnosti da je moj otac, partizan pa ex-komunist, postao sindikalistički anarhoidan, pa je sinu čupavcu drage volje dao priliku studirati, e da se možda nešto uzdrma na etatističkoj ravni i jamačnom jednoumlju toga doba. Osim toga, doma kod oca mesara nije bilo knjiga, muzike, nikakvih kulturnih sofizama koji u mladenačkom dobu nešto znače. Pomak od oca do mene, moram reći, bez obzira na bavljenje umjetnošću, bio je ogroman. Nanjušena je jedna vrsta slobode, duha koji brzo spoznaje. Naravno, ništa se ne poklanja, treba se izboriti. Teško je ocijeniti i usporediti datosti, ali mislim da mladi danas ne misle u alternativama, marginama, ne-reprezentativnosti, već po samima sebi. Duh vremena je takav, skroz inficiran american way of life. Konceptualizam, kao kulminacija umjetnosti XX. stoljeća, moje je radno ishodište i već po sebi postavka visokih kriterija kritičnosti, samosvijesti i deziluzija. To je ujedno i lijek protiv svih strategija bijega i službene i privatne ideologije. Utoliko svjedočanstvo, doduše vrlo ne-reprezentativno, daje šansu metanoje oslobađanja, bez estetike zaborava i kapitulacije pred pseudoautoritetima…

Što nam u tom smislu donosi riječka izložba? Sumu kao krunu vašeg dosadašnjeg rada ili sumnju kao novi početak?

Ni jedno ni drugo. Nema novog početka. Sve je tok unutar jedne osobnosti. Suma ne može biti istinski dosegnuta pošto je svaka izložba, hoćeš-nećeš, parcijalna. Ili, da citiram svoj rad iz 2000. godine: ‘Svaka je izložba patnja’. No publika je neka sankrosanktnost, svetinja, koja nije previše transparentna. Ali komunikacija s publikom mi je od početka jako važna. I otuda mnogo izložaba, mnogo predavanja, mnogo tekstova. U težnji za duhovnim aspektom i naglaskom, igra umjetnosti je šansa, ali hamletovska šansa. Previše znamo, vele, s pravom, neki umjetnici idealisti. No ipak je velika izložba neka točka na ‘i’. Činjenica da izložba nema jedan, određeni naziv, što samo potvrđuje tradiciju mog okorjelog konceptualizma, to za tu izložbu, za taj nastup znači simboličko rješenje. Još i više, to je sublimirani iskaz ‘lijepog horizonta bez nade’.

portalnovosti


Debbie Harry – Punkerica koja ne želi sa stagea

$
0
0

Pop-rock ikona Debbie Harry imala je 33 godine kada je bend Blondie 1978. izdao svoj album karijere, Parallel Lines, te zahvaljujući hitu Heart of Glass postao jednim od najprepoznatljivijih bendova novog vala.

Dinamični dvojac benda, Harry i njen tadašnji privatni i kreativni partner, gitarist Chris Stein, bili su na rubu siromaštva kada su zauzeli top ljestvice. Uzevši u obzir prvih par desetljeća njezina života, uspon Debbie Harry među danas najpoznatije rockerice svijeta zapanjuje do te mjere da se lako zapitati kako je sedamdesete godine prošlog stoljeća uopće preživjela.

Debbie Harry rođena je 1. srpnja u američkoj saveznoj državi Floridi, a odrasla u predgrađu Jerseyja gdje je bila posvojena. 1965. seli u New York, pronalazi prijatelje među hipijima i bohemima generacije te se pridružuje prvom bendu, The Wind in the Willows, čiji je debi album Capitol iz 1968. neslavno propao. Harry se u međuvremenu zaposlila kao konobarica u noćnom klubu Max’s Kansas City gdje se družila s kultnim imenima generacije: od Andyja Warhola, Janis Joplin i Erica Emersona. Krajem 60ih kratkotrajno se borila s ovisnošću o heroinu, radila kao Playboyeva zečica, a prijelaz desetljeća provela je među narkomanima Harlema gdje je živjela s dilerima i pripadnicima uličnih bandi.

Inspirirana susretom s članovima benda New York Dolls, Harry 1972. osniva novi bend, The Stilettos, kojem se kasnije pridružio Chris Stein. Iako bendu nikada nije u potpunosti krenulo, bili su esencijalni dio njujorške novovalne punk scene te uobičajeni akt u kultnom klubu CBGB uz Television, Suicide i Wayne County. 1974. par odlučuje krenuti ispočetka te novi projekt, bend pod imenom Angel and the Snakes, preimenuju u Blondie, kako su Harry svojevremeno dovikivali lascivni vozači taksija.

Glazbena zasićenost ženama slomljenog srca

Harryn prepoznatljiv imidž, dovitljivost i glazbena kreativnost lansirali su Blondie u bend za koji danas znaju posvuda. Sami produkti njujorške punk scene, Stein i Harry pokorili su istu inovativnom glazbenom produkcijom, jakim imidžem i odličnim tekstovima pjesama koje su na nekonvencionalan način govorile o slomljenim srcima.

Klasici poput Hanging on the Telephone, Heart of Glass, Rapture i Tide is High nastali su eksperimentirajući s punkom, waveom, synthom, reggaeom i hip-hopom – sve lansirano kroz Harryn energičan nastup i vokal.

Unatoč očitom glazbenom geniju, kritika ih je rijetko doživljavala kao bend relevantan van njujorških underground klubova te je posebno bila nesklona glazbenim eksperimentima na posljednjim albumima.

K tome, Harry je uvijek muku mučila da istakne kako je Blondie grupa, a ne ona s pratećim bendom. Nakon što su doznali da ime dijele s kućnim ljubimcem najomraženijeg diktatora svih vremena, svojedobno su prijetili da će bend preimenovati u Adolf Hitler’s Dog.

Prvi album naziva Blondie bio je briljantni spoj popa i parodije na ženske sastave 60ih. Harry je na trenutke pjevala iz perspektive prostitutke koja pokušava zavesti policajca koji ju je uhitio (X Offender), stihovima “I could give you some head and shoulders to lie on” u Look Good in Blue ili o kung-fu djevojkama koje pljačkaju muškarce.

Zvučali su lukavo, neuobičajeno pametno, a k tome i zarazno. Bend je od početka znao da imaju značajnu publiku među marginaliziranim skupinama poput gej zajednice, a svirali su i na jednom od prvih Prideova u New Yorku.

Također, jedna od specifičnosti trećeg albuma Parallel Lines bila je izvrnutost rodnih uloga. U Hanging on the Telephone Harry tako pjeva o djevojci koja pokušava nagovoriti dečka, kojem majka brani da se viđaju, da pobjegne iz kuće. One Way or Another s druge strane pjeva o čistoj, stalkerskoj seksualnoj agresiji; Harry otvoreno govori svojoj meti – prvo će ju osvojiti,  a potom – ostaviti.

“Nisam željela pjevati o sebi, ili o djevojkama općenito, kao o žrtvama. Bilo mi je dosta toga. Svaka pjesma koju ste mogli čuti je bila o povrijeđenoj i ranjenoj curi. Svi bivamo povrijeđeni, i sama sam pisala pjesme o boli, ali sam svakako željela zauzeti stav. Dok sam odrastala sam se borila za mnogo toga tako da sam imala stečeni oblik agresije i ljutnje”, izjavila je u jednom od intervjua.

Kako je kreativni zanos silazio s klimaksa tako je i heroin ponovno sredinom osamdesetih počeo izjedati članove benda. Nedugo nakon, Steinu je bila dijagnosticirana rijetka autoimuna bolest. Bend se razišao, a Harry se posvetila solo karijeri kojom ironično, u glazbenom smislu, nikada nije dostigla uspjehe benda.

40 godina skakanja po stageu

Osim glazbene, Harry je ostvarila i zapaženu glumačku karijeru filmovima Union City te Videodrome Davida Cronenberga i Hairspray Johna Watersa. U nekoliko je intervjua izjavila kako nikada nije prežalila što je morala, zbog pritisaka diskografske kuće koja je inzistirala da se posveti solo glazbenoj karijeri, odbiti ulogu Pris u SF klasiku Blade Runner.

Okušala se i u izvedbenim umjetnostima, među kojima je najzapaženiji performans s Marinom Abramović. Njih dvije organizirale su 2011. domjenak za celebrity goste poput Gwen Stefani, Willa Farrella, Dite Von Teese i Kirsten Dunst koji su, iščekivajući gala druženje uz večeru koju su platili 2500 dolara, na stolu ugledali žive glave performera koje su ih čitavu večer promatrale otvorenih očiju kroz prolaze na pladanju. Umjetnice su potom noževima razrezivale gole lutke/torte s vlastitim likom u prirodnoj veličini.

Danas za sebe kaže kako živi puno skromniji život, iako i dalje nastupa s bendom koji se ponovno okupio 1999.

“Rad mi je oduvijek bio bitan, i ne znam bih li bila zdrava da neprestano ne radim. K tome, postoje jako dobri razlozi da ne prestanem raditi. Jedino ponekad pomislim da je čitav glazbeni biznis dobno selektivan. Povremeno se zapitam radim li glupaču od sebe, skačući po pozornici i pjevajući pjesme stare 40 godina. Ali uživam u tome i nemam namjeru skoro prestati.”

Posljednji, 11. u nizu album Pollinator izdan je u svibnju 2017. godine, nakon čega je uslijedila turneja po Sjevernoj Americi s Elvisom Costellom & The Imposters. Album sadrži osebujan popis pjesama od kojih svaka sadrži jedinstven naglasak na zvuk bubnjeva s rifovima inspiriranim funkom. Na albumu gostuju mnoga poznata imena, uključujući Joan Jett, Johnnyja Marra, Siu, Johna Robertsa, Nicka Valensija iz The Strokesa i drugi.

Autobiografija i nove pobjede

Ove godine Debbie izdaje autobiografiju pod nazivom Face It koja se fokusira na period kasnih 1970-tih, a ponajviše na uspjeh benda Blondie u New Yorku. Spajanje tadašnjeg punk, disco i rap žanra urodilo je stvaranjem iznimno uspješnog popa. Autobiografija je svojevrsna mješavina Debbinih eseja i intervjua s novinarkom Sylvie Simmons. Osim toga, Face It sadrži i dosad neobjavljene fotografije. Planirani datum izlaska je 1. listopad 2019. godine, a prednarudžbe su moguće na njezinoj službenoj stranici.

“Ima još mnogo priča koje mogu ispričati, neke smiješne, neke zastrašujuće, neke tople, neke hladne do kosti, i ako se Face It svidi ljudima, ispričat ću još anegdotalnih dijelova priče o Blondie – kao kad sam upoznala Ritu Hayworth i Penny Singleton u backstageu grčkog kazališta u Los Angelesu … vodila sam pun život i ne bih mogla sve pokriti u samo jednom svesku.izjavila je Debbie.

Također dodaje: “Spremna sam za najbolje i najgore komentare, baš kao kad sam izdala album ili napravila veliku predstavu. Nemam debelu kožu, ali imam prilično dobar smisao za humor. “

Uz nastupe i spisateljski rad, od 2011. godine bavi se filantropijom te podržava različite humanitarne akcije vezane uz HIV/AIDS i podizanje svijesti o opasnosti raka i endometrioze kod žena. Svoju je ekološku osviještenost naglasila tijekom zajedničkog nastupa s bendom The Garbage na američkoj turneji 2017. godine, noseći kostim pčele i reciklirane vreće za smeće s upečatljivim natpisom „Stop fucking the planet“, čime je jasno pokazala kako etičnost, ali i borbenost ne poznaju godine.

Sve novosti vezane uz Debbie/Blondie možete pratiti na Twitteru.

Tekst je nadopunila Katarina Zenko.

voxfeminae

Dnevnik Diane Budisavljević: Priča o ženi koja je u NDH spasila 10 tisuća srpske djece

$
0
0
Redateljica Dana Budisavljević u zagrebačkom Muzeju prekinutih veza 3. srpnja predstavila je svoj igrano-dokumentarni film ‘Dnevnik Diane Budisavljević’, ‘istinitu priču o najboljim ljudima u najgorim vremenima’, o ženi koja je u Zagrebu za vrijeme NDH spasila živote 10 tisuća srpske djece. U ulozi ove fascinantne žene nastupa Alma Prica, koja je također bila na predstavljanju filma, kao i njegova producentica Olinka Vištica iz Hulahopa. ‘Dnevnik Diane Budisavljević’ premijerno će biti prikazan na ovogodišnjem Pulskom filmskom festivalu 18. srpnja, a ovom prigodom predstavljen je i trailer

S imenom Diane Budisavljević susrela se prvi put Dana Budisavljević 2010. u Jasenovcu, kad joj je tadašnja ravnateljica Javne ustanove Spomen-područje Jasenovac Nataša Jovičić dala Dianin dnevnik i pitala jesu li njih dvije u rodu.

‘Rekla sam da nisam nikad čula za nju, ali da ću svakako pročitati njen dnevnik. U tom času sam mislila da nema šanse da bih radila takvo povijesno djelo, pogotovo da bih se bavila ratnim temama. Međutim, već od prve stranice dnevnik me zaintrigirao jer je bio toliko zanimljiv i toliko drugačiji pogled, ženski pogled na ratna događanja’, rekla je na predstavljanju filma Dana Budisavljević te preporučila da svatko pročita dnevnik Diane Budisavljević koji se može naći na internetu.

Izvor: Promo fotografije / Autor: Hulahop

‘Na prvi pogled dnevnik je neemotivan, više kao brodski dnevnik, navodi samo događaje i činjenice, ali iz njega izlazi takva snaga za koju je užasno važno da je sačuvamo i da se danas, kad također živimo u teškim vremenima, inspiriramo njome’, rekla je Budisavljević koja za Dianu Budisavljević kaže da je bila drugačija heroina.

‘Nije bacala bombe, nosila pištolj, niti bila ilegalka, već gospođa iz visoke klase koja je sasvim drugim sredstvima krenula u riskantnu akciju. Upornošću, nepristajanjem na ‘ne’ zapravo je bila rodonačelnica onoga što danas zovemo građanski aktivizam’, istaknula je Budisavljević čiji film, prema njenim riječima, prikazuje i predratnu građansku klasu u Zagrebu koja je bila multietnička i multikonfesionalna i koja je dala veliki otpor ustašama i fašizmu, a nakon ’45. je postala nevidljiva.

Sama radnja filma smještena je u jesen 1941. Diana Budisavljević, koja sa suprugom liječnikom, kćerima i tek rođenom unukom živi životom zagrebačke visoke građanske klase, doznaje da se Židovke i Srpkinje s djecom odvode u logore u kojima umiru od gladi i bolesti. Židovska općina šalje pomoć Židovkama, ali za Srpkinje se nitko ne brine. Koristeći svoje austrijsko podrijetlo, Diana apelira na vlast, Crkvu i Crveni križ da spase barem djecu. Nitko od njih ne želi preuzeti odgovornost. S nekolicinom prijatelja u svom stanu prikuplja pomoć i organizira akciju kojom će do kraja rata od sigurne smrti biti spašeno više od 10 tisuća djece. Među njima su Živko, Milorad, Zorka i Nada, koji se gotovo 80 godina kasnije vraćaju u logore svog djetinjstva i tek tada spoznaju da duguju život nepokolebljivoj snazi jedne žene.

‘Krenuli smo u istraživanje, ali bez obzira na njegovu širinu istraživanja i preko stotinu ljudi s kojima smo razgovarali, Diane se danas nitko ne sjeća zato što je umrla 1978. Početkom rata, 1941., imala je 50 godina, svi njeni suradnici također su odavno umrli, a djeca koja su spašena bila su tada premala i traumatizirana da bi imala neko autentično svjedočanstvo o njoj. Našli smo neka mala svjedočanstva, recimo gospođu Veru Velebit, kći slikara Vladimira Becića koja je išla u školu s Dianinim kćerima i nekako je se sjeća, ali to nisu prava sjećanja iz njene akcije. Tako sam se našla pred podatkom da od te veličanstvene žene i te akcije postoji samo ta knjiga, a s druge strane postoje ta djeca koja su danas ljudi treće dobi i s kojima ćemo, ako ih ne snimim sada, zakasniti kao što smo zakasnili i s Dianom’, ispričala je Dana Budisavljević.

Dianin dnevnik, odnosno jedini konkretan materijal s kojim se krenulo u razvoj ovog filma, kako je na njegovom predstavljanju ispričala producentica Olinka Vištica, pronašla je unuka Diane Budisavljević. Osim njega, Diana je pomno vodila kartoteku dječjih sudbina, no nju joj je bespovratno otuđila komunistička vlast 1945., kada su njeno germansko i građansko podrijetlo postali nepoželjni.

‘Nakon ogromnog istraživanja i materijala iz kojeg bi se moglo snimiti najmanje deset filmova i deset priča suočili smo se s velikim izazovom i činjenicom da se ne možemo upustiti u snimanje visokobudžetnog povijesnog filma kakav bi zaslužila ova priča po razmjerima Dianine akcije. Za to nismo imali ni znanja ni financijskih uvjeta, a na svu sreću ni afiniteta jer je Danu prema priči vuklo nešto drugo – snaga Diane kao ženskog lika i zapravo se bavila mišlju kako na osoban način prenijeti priču na filmsko platno’, rekla je Vištica.

‘Jedino je ispravno bilo da udružim Dianu s djecom kojoj je pomogla i koja su danas živa i trebaju reći svoju priču. Za Dianu samo odlučila da govori dnevnik, ono što je ostalo iza nje. To je definiralo formu, spoj igranog i dokumentarnog. Nisam našla filmove koji su tako napravljeni i zato mi je trebalo jako dugo da shvatim kako da to stvorim’, ispričala je Dana Budisavljević.

‘U filmu se pojavljuje zaista fantastična plejada glumaca, regionalnih i hrvatskih, na čelu s Almom Prica, ali tu je i Mirjana Karanović, Igor Samobor, prvak drame u Ljubljani, Livio Badurina, Vilim Matula, Urša Raukar, Biserka Ipša, Areta Ćurković, Krešimir Mikić, Ermin Bravo, Jerko Marčić i Ivana Križmanić. Svima sam beskrajno zahvalna jer su pristali na tako epizodne, male uloge, ali svi su briljirali’, rekla je Budisavljević, kazavši da je 2013. nazvala Almu Pricu i pitala je bi li surađivala s njom.

‘Svi mi smo epizode u odnosu na djelo i osobu Diane Budisavljević’, poručila je na predstavljanju filma glavna glumica Alma Prica, dodajući da je i Dana Budisavljević napravila ‘fantastičnu akciju’, pokrenuvši ponovno ovu priču jer o Dijani Budisavljević je prije ovoga filma malo tko znao. Osvrnula se i na plakat filma.

tportal
Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Hulahop

‘Kad mi ga je Dana poslala, rekla sam da smo zapravo mogli napraviti cijeli film tako da je Diana okrenuta leđima. Nitko nije dostojan te žene, mi je tu samo zastupamo. Predivno je da tako, pomoću umjetnosti i filma, možeš podržati veličinu takvih događaja i takvih ljudi. Kad gledam taj plakat, jer me strašno inspirirao, stvarno sam pomislila da je okrenula leđa svim zakonima, okolnostima života i vremena te uprla oči u užas koji se događao. Bila je izuzetna žena’, rekla je Prica, dodajući da je atmosfera na snimanju bila nevjerojatna.

‘Svima kao da je ovo bila posveta toj tišini i tom pothvatu. Glumačko-redateljski, najveći problem bilo nam je pitanje tko je bila Diana, jer u dnevniku je zapisivala fakte, događaje, imena, ali skoro ništa drugo iz čega bismo mogli saznati tko je bila ona unutra. Razgovarala sam i sa Silvijom Szabo, njenom unukom koja cijeli život živi u posveti svojoj baki i sačuvala je sve što se moglo sačuvati te još uvijek živi u stanu u kojem je živjela ta obitelj. Jednostavno rečeno, Diana Budisavljević je dokaz obrane ljudskosti, netko tko je u takvim okolnostima pokrenuo akciju u kojoj je spasio toliko djece. Išla je protiv svega što je vanjsko i ometajuće i samo je imala pred očima sudbinu onih kojima treba pomoć’, rekla je Alma Prica, priznajući da je sinoć prvi put vidjela film.

‘Ono što je tako jako u njemu jest upravo ta prisutnost djece, danas ljudi treće dobi, Zorke, Živka, Milorada i Nade, koji bez ikakve dramatike pričaju o svojim sjećanjima i vidjela sam koliko je to strašna trauma koje se oni ne sjećaju, a koja je upisana u njihova tijela. Dana je napravila nemoguću akciju spajanja dokumentarnog i igranog, ali to su tako mekana pretapanja. Sve je diskretno, samozatajno, duboko, tiho, unutarnje, kao što i treba biti u slučaju Diane Budisavljević i te akcije, koja je u filmu skoro nevidljiva, skoro da ni ne znate kako se to dogodilo, a sve se dogodilo. Možemo biti ponosni i sretni što je postojala takva žena u Zagrebu. Preko njene priče dobiva se nevjerojatna slika grada i ljudi koje je okupila, građanskih obitelji koje su podržale tihu, nevjerojatnu akciju, ilegalnu jer su neke stvari morali raditi protiv vanjskih zakona, ali ih je vodio unutarnji, ljudski zakon’, rekla je Prica.

Biografija redateljice

Dana Budisavljević rođena je 1975. u Zagrebu. Diplomirala je na Odsjeku za filmsku i TV montažu na zagrebačkoj ADU. Radila je kao montažerka, asistentica produkcije i organizatorica filmskih festivala, a kao redateljica debitirala je dokumentarnim filmom ‘Sve 5!’ (Factum, 2004.). Širu popularnost stekla je obiteljskim filmom o coming outu ‘Nije ti život pjesma Havaja’ (Hulahop, 2012.). Kao producentica potpisuje dokumentarni serijal ‘Betonski spavači’ Saše Bana, filmove ‘Lijepo mi je s tobom znaš’ Eve Kraljević, ‘Onda vidim Tanju’ Juraja Lerotića i druge. ‘Dnevnik Diane Budisavljević’ njen je prvi autorski dugometražni film.

Scenarij filma, uz Danu Budisavljević, potpisuje Jelena Paljan, direktor fotografije je Jasenko Rasol, glazbu potpisuju Alen i Nenad Sinkauz, a montažu Marko Ferković.

Film je, kako je na predstavljanju ispričala Olinka Vištica, krenuo uz potporu HAVC-a za razvoj scenarija i projekta te u tom periodu prošao tri europske radionice, da bi narastao u koprodukciju Hrvatske, Slovenije (December film) i Srbije (This and That productions), uz potporu nacionalnih fondova iz tih zemalja i europskog fonda Eurimages. U pretprodaji ga je otkupila i Hrvatska televizija.

‘Premda se producentima najčešće postavlja pitanje novca i budžeta, a ovaj film je koštao nešto više od šest milijuna kuna, meni se najvažnijim čimbenikom u ovom procesu čini vrijeme – vrijeme koje je bilo potrebno Dani da u suradnji sa svojim kreativnim timom ispriča ovu priču. Film je uspio spojiti nespojivo, združiti ono što je povijest nepravedno izgubila, Dianu i djecu, te ljude koji se sada, povratkom na mjesta tragedije i strašne patnje, susreću sa ženom koja im je spasila život’, rekla je Vištica.

tportal

Birati nadu

$
0
0

Bruklinski most u Njujorku, Kip Slobode

Noam Chomsky

Noam Chomsky i doktorand sa Berkeleya Scott Casleton razgovaraju o socijalizmu, anarhizmu i borbi za napredniji politički sistem u SAD.

Noam Chomsky je više od šest decenija jedan od lucidnih glasova u američkom političkom diskursu. Pisao je o američkoj spoljnoj politici, medijima i neoliberalizmu. Ovde govori o perspektivama napretka u vreme reakcionarne politike i preteće klimatske katastrofe. Chomsky smatra da pred tim novim izazovima možemo ili da „napustimo svaku nadu“ ili da se borimo za bolji svet.

Nekad ste tvrdili da demokrati i republikanci nisu tako različiti kad je reč o važnim stvarima, na primer o podršci korporativnoj moći. Da li još uvek tako mislite ili je primetni pomak u mlađem krilu Demokratske partije znak promene nabolje?

Bilo je promena i pre nedavnog pomaka koji pominjete. Obe partije su se pomerile udesno tokom neoliberalnih godina: većinski demokrati su postali nešto nalik umerenim republikancima, a republikanci su izašli van granica tog spektra. Mislim da je tačno zapažanje Thomasa Manna i Normana Ornsteina da je posle godina Newta Gingricha – a začudo i posle Senata Mitcha McConnella – Republikanska partija postala „radikalni poremećaj“ koji uveliko napušta normalnu parlamentarnu politiku. Taj pomak – koji prethodi Donaldu Trumpu – stvorio je suštinski jaz između dve partje. U medijima se ta pojava često naziva „polarizacija“, ali to je suviše blag opis.

I u Sjedinjenim Državama i u Evropi, neoliberalni programi ili programi štednje oštro su koncentrisali bogatstvo i zaustavili rast nadnica većine, potkopali socijalne beneficije, oštetili funkcionalnu demokratiju i podstakli ono što je šef Federalnih rezervi Alan Greenspan nazvao „rastuća nesigurnost radnika“. Te socijalnoekonomske politike su, naravno, izazvale gnev, ozlojeđenost i ogorčenje – što demagozi često koriste. Opadanje, a ponekad gotovo i nestajanje političkih institucija centra uticalo je na obe stranke. Republikanski establišment je nekad mogao da neutrališe ekstremističkog kandidata koji se uzdigao iz glasačke baze na unutarpartijskim izborima, ali 2016. nije bio u stanju da to učini. Među demokratima, kampanja Bernija Sandersa oštro je narušila više od jednog veka američke političke istorije postigavši znatan uspeh bez podrške privatnog bogatstva i korporativne moći, iako su je mediji ignorisali, a partijski čelnici nipodaštavali. Sandersov uspeh odražava pomenuti pomak na mlađem krilu, a istovremeno mu je i doprineo. Mislim da to obećava.

Čini se da Sanders i Alexandria Ocasio-Cortez vide „socijalizam“ kao nešto slično njudilovskoj socijaldemokratiji. Sandersova platforma, na primer, ne bi mnogo iznenadila Dwighta Eisenhowera, koji je kategorično tvrdio da niko ko dovodi u pitanje programe Nju dila ne pripada američkom političkom sistemu. Po tome vidimo koliko je politika desnice zastranila tokom neoliberalnih godina.

Postoje mnoge definicije socijalizma. Vi ste citirali Antona Pannekoeka, koji je rekao da je socijalizam uređenje u kome su „radnici gospodari nad proizvodnjom“. Možete li da nam opišete kako bi to izgledalo?

Pannekoek je iskazao konvencionalno shvatanje socijalizma u njegovim ranim godinama, pre nego što je ovaj postao nastojanje da se ublaži surova oštrica kapitalističkog ugnjetavanja i pre nego što se povezao s monstruoznim izvitoperenjem socijalizma u boljševičkoj Rusiji. Autentični marksista-levičar i vodeća ličnost u komunističkom pokretu, Pannekoek se zalagao za radničke savete i suprotstavljao državnom komunizmu. On je bio jedan od „infantilnih ultralevičara“ koje je Lenjin žestoko kritikovao. Ideja da sami radnici treba da upravljaju proizvodnjom prirodni je naslednik ključnih ideala klasičnog liberalizma, od Johna Locka do Thomasa Painea, Abrahama Lincolna i Johna Stuarta Milla. Svi su oni videli najamni rad kao neku vrstu ropstva, a ropstvo ne bi smelo da postoji u slobodnom društvu. Suštinu te koncepcije živopisno je iskazao veliki humanista Wilhelm von Humbolt, jedan od osnivača klasičnog liberalizma: „Ono što ne proizlazi iz slobodnog ljudskog izbora, ili što je samo rezultat obuke i izvršavanja naloga, ne ulazi u prirodu radnika; on to ne radi sa istinskom ljudskom energijom, već s mehaničkom tačnošću“. Kad radnik radi pod spoljnim nadzorom, „možemo se diviti onome što on radi, ali mi preziremo ono što on jeste“ – alat u rukama drugih, a ne slobodna osoba.

Još je važnije da su tako mislili i sami radnici u ranim danima industrijske revolucije, među kojima je bilo mnogo mladih žena, „fabričkih devojaka“ koje su s farmi prešle da rade u mlinovima. Oni su imali budnu nezavisnu štampu u kojoj su osuđivali „razoran uticaj monarhijskih principa [kapitalizma] na demokratskom tlu“. Shvatali su da to kršenje elementarnih ljudskih prava neće prestati „dok oni koji rade u mlinovima ne budu njihovi vlasnici“ i dok suverenitet ne bude u rukama slobodnih proizvođača. Tada radnici više neće biti „sluge ili pokorni podanici stranih despota… robovi u najužem smisli reči“ već će ponovo zadobiti status „slobodnih američkih građana“. Pre 170 godina radnici su strepeli od dana kada će zbog nužde zadovoljavanja osnovnih potreba izgubiti svako osećanje nezavisnosti i samopoštovanja. I nadali su se da je taj dan veoma daleko.

Rešenje za to je radnim ljudima bilo jednako jasno kao i vodećim političkim misliocima. Mill je pisao da se „ako čovečanstvo bude napredovalo, može očekivati da preovlađujući oblik udruživanja bude… udruživanje samih radnika u uslovima jednakosti, zajedničkog vlasništva nad kapitalom s kojim oni vode svoje poslove i rada pod upravom menadžera koje sami biraju i smenjuju.“

Ta misao je evoluirala u Pannekoekove radničke savete i teško bi se mogla proglasiti za puki utopijski ideal. Kao što je nedavno naglasila filozofkinja Elizabeth Anderson, danas je većina ljudi u velikom delu svog budnog života izložena privatničkoj tiraniji u kojoj su prava tih ljudi manja od norme u totalitarnoj državi – oni ne odlučuju ni o tome kad mogu da odu u toalet ili porazgovaraju s prijateljem, a kamoli o uslovima u kojima rade ili o ciljevima preduzeća. Danas postoje uspešna preduzeća u vlasništvu radnika, od velikih konglomerata kao što je Mondragon u Baskiji do malih firmi u unutrašnjosti Amerike (rust belt), s različitim stepenom autentičnog samoupravljanja. Tu su i sve brojnije kooperative, lokalne i druge inicijative koje otvaraju put oživljavanju svesti i iz kojih se može razviti slobodnije i pravednije društvo.

Uvek ste sebe određivali u anarhističkoj tradiciji. Šta anarhizam ima da ponudi novom pokretu mladih ljudi zainteresovanih za socijalizam?

Uvek sam smatrao da je osnovni princip anarhizma priznanje da strukture dominacije i kontrole ne mogu same sebe da opravdaju. Kad ne mogu da dokažu svoju opravdanost, a najčešće je tako, treba da budu rasformirane – taj princip važi svuda, od porodice do međunarodnih poslova. Ove opšte ideje i njihove višestruke primene treba da budu podstrek za delovanje.

Kritikovali ste izborni spektakl koji se događa jednom u četiri godine, a onda učešće građana zamire do sledećih izbora. Smatrate li još uvek da je to problematično? Šta biste predložili kao alternativu?

To jeste veoma problematično. Formalna javna participacija svodi se na ritual pritiskanja dugmića na svake četiri godine (to jest, na izbore), čime se potpuno napušta redovno političko angažovanje koje je osnova funkcionalne demokratije.

Američki politički sistem je po mnogo čemu regresivan. Neki komentatori su tvrdili da bi takvu zemlju, kad bi poželela da se pridruži Evropskoj uniji, u tome onemogućio Evropski sud pravde. Senat je, naravno, izrazito nedemokratski, što je ostatak kompromisa sklopljenog da bi se obezbedila ratifikacija Ustava i što se ne može promeniti amandmanom zbog glasačke moći malih država. Isto je i sa elektorskim kolegijumom. Taj nedostatak proporcionalnog predstavljanja praktično garantuje monopol dveju partija.

Najgore od svega je to što se na osnovu samo jedne promenljive – količine novca uložene u kampanju – može prilično precizno predvideti ko će se naći u Kongresu i u izvršnoj vlasti. To je pokazalo istraživanje Thomasa Fergusona i njegovih kolega. Jedna posledica takve situacije je to što naši predstavnici svakodnevno troše sate na traženje sredstava od donatora dok se korporativni lobisti (čiji su redovi preko svake mere nabujali u neoliberalnim godinama) sastaju s političarima da bi oblikovali zakonodavstvo. Studije Martina Gilensa i Benjamina Pagea su pokazale da većina glasača doslovno nije predstavljena, jer gotovo ne postoji korelacija između njihovih preferencija i zakonodavnih akcija njihovih predstavnika, koji slušaju druge glasove.

Pomenuo sam formalnu javnu participaciju. Javnost može i mora da učestvuje na druge načine jer je delotvornost javnog aktivizma uvek bila očigledna. Ima bezbroj primera, ali u novije vreme mladi ljudi iz pokreta Sunrise uspeli su da uvedu Zeleni njudilovski program u politički dnevni red. Takva politika – možda modifikovana onako kako je sugerisao ekonomista Robert Pollin – neophodna je za naš opstanak.

Koraci ka demokratskijem sistemu su mogući na mnogo načina, ali će biti ograničeni sve dok je ekonomska moć tako koncentrisana, dok je proces odlučivanja u rukama ogromnih privatnih tiranija s malom javnom odgovornošću i dok veliki deo stanovništva živi na ivici finansijske katastrofe.

Jasno je da je klimatska katastrofa najveća pretnja s kojom se suočava čovečanstvo i da joj republikanska politika doprinosi. Koja vrsta radikalne akcije je potrebna?

Nema reči kojima bi se opisalo ovo što se događa. Globalno zagrevanje – eufemistički nazvano „klimatske promene“ – najurgentniji je problem s kojim se čovečanstvo ikad suočilo u svojoj istoriji. Nuklerani rat je možda jedina slična pretnja. Ipak samo četvrtina republikanaca smatra da je to urgentan problem. Među pitanjima koja su važna za izbore, konzervativni republikaci stavljaju globalno zagrevanje na poslednje mesto, daleko ispod na primer ruskog mešanja u američke izbore. To su krajnje čudne i zastrašujuće činjenice.

Veliki energetski igrači ulažu ogromne napore da tu pretnju prikažu kao preteranu, mada su ih njihovi sopstveni naučnici obavestili da je ona stvarna i pogubna. Mediji su dugo jedva pominjali katastrofu koja nam preti i uvek su se trudili da daju jednak prostor i značaj „obema stranama“. Dramatične akcije grupa kao što su Extinction Rebellion, Sunrise Movement i School Strike for Climate izuzetno su važne za osvešćivanje javnosti – ali traba neumorno raditi i na sprovođenju promena na terenu, na donošenju zakona, na edukovanju i organizovanju.

Taj zadatak je posebno značajan u Sjedinjenim Državama, ne samo zbog njihove neuporedive moći i globalnog uticaja, već i zato što je pod republikanskom vladavinom ova zemlja postala arhikriminalac. Druge zemlje čine bar nešto da ublaže pretnju, dok najmoćnija zemlja u svetskoj istoriji snažno raspiruje plamen predvođena narcisističkim magalomanijakom – i veštim političkim demagogom – koji vrlo dobro zna šta radi. Donald Trump je od irske vlade zatražio dozvolu da izgradi zid (on voli zidove) kako bi zaštitio svoj teren za golf od predviđenog porasta nivoa mora.

Pod Trumpovom birokratijom Nacionalna služba za bezbednost na autoputevima izdala je jedan od najneverovatnijih dokumenata u istoriji – nimalo ne preterujem. Detaljna studija o uticaju na životnu sredinu predviđa porast temperature za 4 stepena do 2100. godine, što bi značilo kraj organizovanog ljudskog života u oblicima koje poznajemo. Ali zaključak studije je u suprotnosti sa emisionim standardima za vozila, jer zašto bismo se time zamajavali kad ćemo prilično brzo pasti u provaliju? Nije važno to što je saobraćaj „najveći izvor emisija globalnog zagrevanja u Sjedinjenim Državama“, kao što kaže Unija zabrinutih naučnika. Mogu li se naći reči za to? Istorijski analogon? Ja to ne mogu. Mogu samo da kažem: u ovoj čudnoj zemlji ima mnogo posla. I ne samo tu.

Prelazimo na spoljnu politiku… Glasno ste kritikovali istraživače rata u Vijetnamu zato što se nisu fokusirali na opšti trend imperijalne spoljne politike, koja je građena decenijama. Mislite li da ista uska perspektiva ograničava naše razumevanje sukoba koji se danas događaju na Bliskom istoku?

Vijetnamski rat je bio neizazvana imperijalna agresija. Bernard Fall, veoma ugledan vojni istoričar, žestok antikomunista i specijalista za Indokinu, napisao je 1967 (tada se najgore još nije bilo dogodilo) da „Vijetnamu kao kulturnom i istorijskom entitetu… preti istrebljenje… jer seoska područja doslovno umiru pod udarcima najveće vojne mašinerije ikad upotrebljene na području te veličine“. Svi koji se bave tim pitanjima duboko će pogrešiti ako ne usvoje taj osnovni okvir za analizu i diskusiju kao minimalni standard, koji se retko sreće u raspravi o postupcima SAD i njenih saveznika i klijenata.

Ta pitanja su i te kako živa, ne samo kad je reč o Bliskom istoku, mada je tu bilo izvesnih korisnih promena. Prošli su dani kad je većina konvencionalnih medija opisivala Izrael kao „društvo u kome je moralna osetljivost načelo političkog života“ (New York Times) i čiju vojsku „pokreće veliki moralni cilj koji je vodio Izrael kroz celu njegovu burnu istoriju” (Time). Oba navoda su uzeta iz članaka objavljenih neposredno posle masakra u Sabri i Šatili – masakra koji je bio završnica izraelske invazije Libana 1982, još jednog zločinačkog napada bez uverljivog povoda.

Videćemo da li analitičari i drugi komentatori mogu da se distanciraju od današnje norme povezane sa američkim napadom na Iran. Stuxnet je, na primer, bio veoma hvaljeni sajber napad na Iran, a pretpostavlja se da je reč o zajedničkoj misiji Sjedinjenih Država i Izraela. Sam Pentagon pak definiše sajber napade kao ratne činove koji su legitiman povod za vojni odgovor. Još noviji primer: smatra se da su krajnje oštre sankcije protiv Irana uvedene da bi kaznile tu zemlju zato što poštuje međunarodni nuklearni sporazum (JCPOA), koga se ne pridržavaju samo Sjedinjene Države.

Koliko god se bunila, međunarodna zajednica se plaši da se suprotstavi globalnom Kumu. Komentatori često papagajski ponavljaju propagandne fraze, ponekad s bojažljivim dodacima. Pošto Vašington tako kaže, Iran se proglašava za najveću pretnju miru – za razliku od globalnog mnjenja koje, prema Galupovoj anketnoj organizaciji, tu čast dodeljuje Sjedinjenim Državama. Iran mora prestati da „destabilizuje“ Bliski istok i naučiti da se ponaša kao „normalna nacija“ (mantra državnog sekretara Mikea Pompea, koju mnogi ponavljaju).

„Normalne“ nacije su vodeći američki saveznici u regionu, miroljubive nacije i skrupulozni branioci ljudskih prava kao što su Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, egipatska vojna diktatura i Izrael. Ili, uostalom, kao i sam Iran dok je bio pod vlašću diktatora koga su nametnula Sjedinjene Države, šaha, koji je otvoreno zatražio razvijanje nuklearnog programa uz podršku Sjedinjenih Država, dok je istovremeno, prema izveštaju Amnesti internešenela, nemilice kršio ljudska prava i u tome ostvario jedan od svetskih rekorda. U to vreme predsednik Carter – jedan od manjih američkih obožavalaca šaha – hvalio je njegovo „sjajno vođstvo“ u stvaranju „ostrva stabilnosti u jednom od najnemirnijih područja na svetu“. Po Carterovim rečima, šah je uživao „poštovanje, divljenje i ljubav svog naroda“ – jedva nekoliko meseci pre nego što se taj isti narod pobunio i oterao ga s vlasti. Ali nije bilo optužbi za destabilizaciju kada se šahov Iran pridružio saudijskoj diktaturi i Izraelu kao stubovima američke kontrole nad, kako je rekao Eisenhower, „strateški važnim delom sveta“. I sve to se nastavlja i danas.

U svojim tekstovima dosledno ste ponavljali da u spoljnoj politici demokrati ne stoje mnogo iznad republikanaca na moralnoj lestvici. Kojim principima bismo morali da se rukovodimo u formulisanju istinski progresivnog pristupa spoljnim poslovima?

Mislim da bi bilo korisno početi zamišljanjem konzervativnog pristupa: priznanjem da imamo Ustav koji poštujemo kao sveti tekst. U Ustavu postoji član VI, a u njemu se kaže da će „svi sporazumi, oni koji su sklopljeni i oni koji će biti sklopljeni pod kontrolom Sjedinjenih Država, biti najviši zakon zemlje“. Jedan takav sporazum, koji je danas izuzetno značajan, jeste Povelja Ujedinjenih Nacija, temelj modernog međunarodnog prava. Član 2(4) ove Povelje zabranjuje „pretnju ili upotrebu sile“ u međunarodnim poslovima, uz dodatna preciziranja koja u ovom kontekstu možemo ostaviti po strani.

Svestan sam da nas jedna ugledna profesija ubeđuje da te reči ne znače ono što znače, ali ću naivno pretpostaviti da one znače baš to. Konzervativni pristup bi primetio da vrhovni zakon zemlje rutinski krše visoki zvaničnici, među njima i sadašnji predsednik i njegovi prethodnici, koji redovno izjavljuju da su „sve opcije na stolu“ kad je reč o Iranu i koji ne samo što prete silom već joj i pribegavaju. Uzmimo školske primere kao što su invazija Iraka bez uverljivog povoda. Ilustracije su suviše brojne i poznate da bi ih trebalo nabrajati, ali pomenućemo kršenje povelje OAS-a kojom je zabranjen bilo koji oblik mešanja u „poslove druge države“.

Za Sjedinjene Države, nepoštovanje međunarodnog zakona nije povremeno odstupanje od principa, već je upravo ono princip. Sjedinjene Države ponosno prihvataju ulogu hulje koja je imuna na međunarodne zakone (među njima i važeće sporazume koji su vrhovni zakon zemlje). Ponašanje Sjedinjenih Država je zasnovano na principu koji je formulisao ugledni državnik Dean Acheson, koji je poručio Američkom društvu za međunarodno pravo da nema „zakonskih prepreka“ kad Sjedinjene Države odgovaraju na izazov upućen njihovoj „moći, poziciji i prestižu“.

Tog principa se držala administracija Ronalda Reagana kad je odbacila nadležnost Svetskog suda nad njenim napadom na Nikaragvu, oglušila se o naređenje Suda da obustavi ratne zločine i plati znatne reparacije, kao i kad je stavila veto na Rezoluciju Saveta bezbednosti kojom je potvrđena odluka Suda i pozvala sve države da poštuju međunarodni zakon. Kao što je objasnio pravni savetnik Stejt departmenta Abraham Sofaer, ne može se računati na to da će veći deo sveta „deliti naše stanovište; većina se često suprotstavlja Sjedinjenim Državama u važnim međunarodnim pitanjima“, te zato moramo „zadržati za sebe pravo da odlučimo“ kako ćemo delovati i šta suštinski spada u „domaću jurisdikciju Sjedinjenih Država, onako kako su to odredile Sjedinjene Države“ – u ovom slučaju akcije koje je sud proglasio za „nezakonitu upotrebu sile“ protiv Nikaragve, to jest međunarodni terorizam.

Konzervativci bi mogli kombinovati povinovanje američkom zakonu s „poštovanjem prema merilima čovečanstva“ i time odbaciti dvopartijski konsenzus po kom ni zakoni Sjedinjenih Država ni globalne norme ne važe za našu zemlju, koja ne samo što se oglušuje o odluke Međunarodnog suda pravde (u potpunoj izolaciji, pošto su ih i Libija i Albanija na kraju prihvatile). A trebalo bi raskrstiti i sa zakonom koji predsedniku daje ovlašćenje da upotrebi silu kako bi spasao svakog Amerikanca dovedenog u Hag i s postupcima kao što je odbijanje vize glavnoj tužiteljki Međunarodnog krivičnog suda kad se ona usudi da istražuje aktivnosti Sjedinjenih Država i njenih klijenata.

Pod pretpostavkom da SAD mogu postati zemlja koja poštuje zakon, konstruktivne mere koje bi trebalo usvojiti nameću se same od sebe. Među njima je udruživanje sa svetom u suočavanju s realnim egzistencijalnim pretnjama opstanku, kao što su ekološka katastrofa i nuklearni rat. Ili s krizom koja zauzima visoko mesto na spisku američkih briga (među republikancima čak najviše mesto): obezbeđivanje južne granice. Progresivna politika ne bi samo ispunjavala naše međunarodne obaveze koje se tiču azila za izbeglice, već bi i priznala našu odgovornost za stvaranje uslova od kojih ti nesrećnici beže i dodelila resurse (ako ćemo pošteno, „reparacije) za prevazilaženje teških uslova života koji su ih naterali da beže. Lako je preći na istinski progresivnu politiku, ali put dotle je veoma dugačak.

Tokom života ste komentarisali sve, od tužnog poraza socijalizma i anarhizma u Španskom građanskom ratu do strahota u Vijetnamu. Šta vas pokreće da radite uprkos tim užasima? Koje žrtve ste morali podneti?

Možemo da biramo između dve mogućnosti: da napustimo nadu i doprinesemo da se dogodi najgore; ili da iskoristimo postojeće mogućnosti i možda doprinesemo boljem svetu. To i nije tako težak izbor. Nešto se naravno žrtvuje: vreme i energija. Ali tu je i nagrada: učestvovanje u borbi za mir, pravdu i opšte dobro.

pescanik

Zoran Meter: Trump kapitulirao: U Tursku stižu prvi ruski sustavi S-400

$
0
0

Foto: Anadolu Agency

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan priopćio je 30. lipnja kako će prva isporuka ruskih protuzračnih i proturaketnih sustava S-400 u Tursku stići u narednih 10 dana. Štoviše, 2. srpnja je američki Bloomberg, pozivajući se na svoje izvore, objavio vijest kako Turska razmatra i mogućnost kupnje ruskih lovačkih zrakoplova (najvjerojatnije novih zrakoplova 5. generacije Su-57, op. ZM.) u slučaju da joj Sjedinjene Države i službeno otkažu isporuke zrakoplova F-35. Turska će u tom slučaju početi i s vlastitom proizvodnjom raketa. Ankara se, također, priprema i za moguće američke sankcije zbog kupnje spomenutih ruskih protuzračnih sustava (prema ugovoru s Moskvom, za iznos od 2,5 milijardi dolara), i već nabavlja rezervne dijelove za američko naoružanje koje turska vojska posjeduje u svom arsenalu.

Bit će vrlo zanimljivo pratiti, hoće li se Washington usuditi uvesti sankcije protiv svog ponajvažnijeg partnera u NATO savezu,  poglavito ukoliko imamo u vidu da i velika i važna Indija čitavu ovu priču prati s posebnom pozornošću s obzirom kako i sama želi kupiti ruske sustave S-400 zbog čega je proteklih mjeseci izložena snažnim američkim pritiscima. Naime, Bijela kuća, State Department, Pentagon i Kongres ranije su u više navrata upozoravali Ankaru na moguće posljedice kupnje ruskih raketnih sustava, pri čemu se najčešće spominjala zabrana isporuka najsuvremenijih zrakoplova 5. generacije F-35, u čijem proizvodnom programu od samoga početka sudjeluje i Turska sa svojim financijskim sredstvima, i koja bi trebala dobiti oko 100 tih aparata. Osim toga Ankari se iz Washingtona prijetilo i uvođenjem gospodarskih sankcija.

Ukoliko SAD nakon turske nabave sustava S-400 ne poduzmu ništa konkretno, ili umjesto spomenutih mjera poduzmu samo one simboličkog karaktera, to će se, po tko zna koji put od pokretanja oštre američke vanjske politike od strane Trumpove administracije, odraziti na ugled SAD-a u međunarodnoj zajednici. A s druge strane, ukoliko Washington ostvari navedene prijetnje protiv Turske, time otvara i više nego ozbiljnu mogućnost da izgubi Tursku kao svog ključnog vojnog partnera u regiji i još je više gurne u orbitu ruskih nacionalnih interesa. Sjedinjene Države same su se dovele u ovako nezgodnu situaciju, ponajprije kroz Obaminu politiku ne uvažavanja turskih nacionalnih interesa, prije svega u Siriji, a kasnije i pokušajem vojnog udara protiv Erdogana u srpnju 2016. g. iza kojeg, u osnovi, stoje američka „duboka država“ i Njemačka. Usprkos prvotnim najavama, niti Trumpova administracija nije odstupila od Obamine politike potpore sirijskim Kurdima, niti je uspjela omekšati stavove Erdogana po ključnim pitanjima od važnosti za turske nacionalne interese u regiji. Erdoganova se čvrstoća, zapravo, temelji na svjesnosti o geopolitičkoj i geostrateškoj važnosti Turske, njezinoj veličini i snazi, ali, na manje važno, i na istančanom razumijevanju novih geopolitičkih procesa u regiji i svijetu koji mu omogućavaju disperziju tj. diverzifikaciju ključnih gospodarskih i vojno-sigurnosnih interesa kroz ne oslanjanje isključivo  na Sjedinjene Državae, već i na druge velike globalne igrače poput Rusije, Kine i Indije, kao i one regionalne – Iran i Katar, nakon što su se poremetili turski odnosi s ključnim arapskim zemljama – Saudijskom Arabijom i Egiptom.

Trump se u Osaki pred Erdoganom „posuo pepelom“

A čini se kako je svih američkih zabluda oko ove tematike, koju je na razinu velikog geopolitičkog problema nepotrebno podignula Bijela kuća, konačno postao svejstan i sam predsjednik Donald Trump. To je najbolje bilo vidljivo na prošli vikend završenom summitu G20 u japanskoj Osaki, na čijim se marginama Trump sastao s turskim predsjednikom Erdoganom, i gdje su dvojica vođa prije svega razgovarali o ruskim raketnim sustavima S-400, a onda i o bilateralnim odnosima, kao i stanju u Siriji, prije svega Manbiju.  Sama kratkoća toga sastanka (trajao je točno 36 minuta), za razliku od sastanka Putin-Erdogan ili Trump-Putin, koji su trajali i više od sat i pol, ukazuje, kako dvojica čelnika, zapravo, i nisu imali o čemu ozbiljno razgovarati nakon što je već i prije toga bilo jasno kako Ankara od ugovora s Moskvom neće odustati. A zašto i bi? Upravo to, „zašto i bi“ u svom javnom obraćanju priznao je i sam Donald Trump, o čemu više kasnije u tekstu.

Satav turske delegacije u razgovoru s američkom bio je vjerojatno najjači mogući. Osim Erdogana, nju su činili ministar vanjskih poslova Mevlut Cavushoglu, ministar obrane Hulusi Akar, šef nacionalne obavještajne službe (MIT) Fahrettin Altun, ministar financija i moćni Erdoganov glasnogovornik Ibrahim Kalin, kao i zamjenik predsjednika vladajuće Stranke pravde i razvoja (njezin je predsjednik Erdogan)  D. Yilmaz. Trump je, kao i uvijek, i ovaj put bio okružen svojim najvjernijim suradnicima, od kojih su najvažniji državni tajnik Mike Pompeo i savjetnik predsjednika za nacionalnu sigurnost John Bolton.

A pred kamerama je, nakon razgovora s Erdoganom, Trump, u svom stilu, najprije izjavio slijedeće: „Turska ekipa je vrlo dobra ekipa. Ni u kom holivudskom scenariju takvih ljudi zajedno nećete skupiti!“ Te riječi u Turskoj je malo tko shvatio kao kompliment jer one to nisu niti bile s obzirom na nikakve rezultate ovih razgovora. A evo što je američki vođa rekao o temi s ruskim sustavima S-400, što je, naravno, svih najviše i zanimalo: „Predsjednik Erdogan htio je kupiti The Patriot od Obamine administracije, međutim, dozvola nije dobivena. U vrijeme Obame ponašanje prema Turskoj bilo je nepošteno. (Pitanje oko S-400) je bilo zapušteno. Mi tražimo rješenja. …“ … „Mi sve više surađujemo (u trgovini), i očekujemo da ćemo moći učvrstiti svoj biznis s Turskom.“, kazao je Trump.

Na pitanje, hoće li SAD uvesti sankcije protiv Turske, američki je vođa odgovorio: „Mi to razmatramo. To je ulica sa dva smijera. U nas je složena situacija jer predsjedniku (Erdoganu) nisu dozvolili kupnju raketa Patriot. Obamina administracija ih nije dozvolila kupiti sve dok on nije sklopio posao oko kupnje drugih raketa. Potom, iznenada, oni govore: „Evo, sada vi možete kupiti našu raketu“. Vi ne možete voditi biznis na takav način. To nije dobro. … Ne možete se tako ponašati s ljudima, kao Obamina administracija. … Turska je bila naš prijatelj i mi smo zajedno učinili velike stvari. Mi smo veliki gospodarski partneri. … Mislim kako je 75 milijardi dolara malo. Mislim da će ubrzo biti više od 100 milijardi dolara (međusobne trgovinske razmjene).“

Ako Trumpove riječi prevedemo na dobri stari hrvatski jezik (u figurativnom smislu, naravno) možemo zaključiti slijedeće:

Prvo, iako je vrlo teško braniti glupu Obaminu politiku prema Turskoj, kao ponajvažnijoj američkoj vojnoj saveznici u bliskoistočnoj regiji ali i na Južnom krilu NATO saveza (počevši od sirijske problematike i američke potpore Kurdima, aktivnog sudjelovanja američke „duboke države“ u pokušaju vojnog puča i svrgavanja Erdogana u srpnju 2016.), a što je sve rezultiralo turskom okretanju Rusiji i vrlo moguće pojave na geopolitičkom obzoru rađanja stvarnog strateškog partnerstva između Ankare i Moskve, ipak se mora kazati kako Barack Obama nije radio ništa novo ili drugo što do tada Sjedinjene Države u vanjskopolitičkom smislu nisu radile već puno puta. Pokušao je, naime, kao i mnogi predsjednici prije njega, srušiti vladu jedne zemlje koju je smatrao (u ovom slučaju) nedovoljno kooperativnom (ne neprijateljskom) u odnosu na američke nacionalne interese. Uostalom, vojni pučevi u Turskoj pod američkom palicom do tada su uspješno izvođeni već puno puta. Na kraju krajeva Obama tu odluku sigurno sam nije niti donio, već je ona rezultat strateških promišljanja i odluka onih profesionalaca koji su za takve odluke i zaduženi unutar američkog diplomatskog, vojnog i obavještajno-sigurnosnog sustava;

I drugo, dovoljno se prisjetiti kako je i Trumpova administracija od samoga početka po pitanju kupnje ruskih S-400 po ponašanju bila identična Obaminoj – oštro joj se protivila, jednako kao i američki Kongres. Uostalom, prijetnje obustavom isporuka F-35 Turskoj proizvod su Trumpove, a ne Obamine administracije. Općenito, prijetnje sankcijama Ankari „frcale su na sve strane“, što je samo još više zakompliciralo nastali složeni trokut odnosa SAD-Turska-Rusija.

Ovdje je još nešto važno primjetiti: Trump nije direktno odgovorio na pitanje, hoće li se ili ne uvesti sankcije protiv Turske, i(li) obustaviti američke isporuke zrakoplova F-35, za koje je Ankara prošli mjesec izvršila redovitu uplatu u iznosu od 50 milijuna dolara, ne obazirući se na američke prijetnje?

Možda je zbog odsustva tog Trumpovog odgovora još preuranjeno govoriti o pobjedi Erdogana, koji se izvrsno snalazi u susretima s liderima globalne trojke – Rusije, SAD-a i Kine. Međutim, ukoliko je suditi prema gore navedenim Trumpovim riječima i njegovu pokušaju svaljivanja krivice za nikada lošije američko-turske odnose isključivo na Obaminu politiku, čini se kako Trump, zapravo, traži svoj alibi za priznanje američkog poraza u sukobu s Turskom po pitanju nabavke ruskih sustava S-400. Sustava, koje smo mi na portalu Geopolitika News već davno ranije okarakterizirali kao (geo)politički puno ubojitije oružje od onoga koje ono predstavlja u klasičnom vojnom smislu (uza svo dužno poštovanje prema njegovim izuzetnim karakteristikama i mogućnostima). Ali upravo je zato i neshvatljivo kako sve to nisu na vrijeme mogli predvidjeti i „svemoćni“ i „svevideći“ američki stratezi i analitičari (koji su, da se razumijemo, za prave znalce stvari i poznavatelje razvoja globalnih procesa to već odavno presatali biti), uljuljkani u osjećaj potpune globalne nadmoći Sjedinjenih Država u bilo kojem ključnom segmentu nakon njihove pobjede nad SSSR-om u hladnom ratu, ne shvaćajući kako se kotač povijesti ne može zaustaviti i da se svijet nastavlja razvijati prema svojim zakonitostima koje je nemoguće u potpunosti kontrolirati, pa radilo se tu i o moćnim Sjedinjenim Državama Amerike.

Ono što Trumpovu administraciju sada, eventualno, može utješiti, jest činjenica da će svađa s Ankarom oko nabavke S-400 ovime biti i završena i da joj se time otvaraju novi putovi za lakšu normalizaciju odnosa. Ali oni će, nakon svega ovoga, bez obzira vratili se u prijašnje savezničko stanje ili ne, u sebi uvijek nositi i određenu dozu nepovjerenja. Drugim riječima, turski će ugled (ne samo u regiji), nakon ove velike pobjede u srazu s moćnim SAD-om samo još više porasti, a Turska će od sada definitivno voditi puno samostalniju vanjsku politiku u odnosu na sve ključne vanjske čimbenike, a u svojim će se odlukama primarno rukovoditi zaštitom vlastitih nacionalnih interesa u onom okviru koliko joj je to moguće s obzirom na svoju snagu i veličinu i s obzirom na nužnost poštivanja međunarodnih pravila ponašanja. Uostalom, u tome nema ništa loše. Štoviše, to je i smisao (državne) politike, ukoliko, naravno, nije riječ o korumpiranim i podaničkim društvima i vladama.

geopolitika

Dragan Uzelac: Kaurismäkijeva gubitnička trilogija

$
0
0

Njegove filmove odlikuje specifičan vizuelni stil, koji podseća na francuske filmove 60-ih i 70-ih godina 20. veka. Radnja je uglavnom jednostavna i dešava se u Helsinkiju. Humor je specifičan…

… Završio je studije medija na Univerzitetu Tampere. Nazivaju ga autorskim režiserom jer u filmovima pokazuje lični pogled na temu filma i umetnosti uopšte. Gluma u njegovim filmovima je redukovana, dijalozi su kratki, jednostavni, ali izrečeni na besprekornom finskom književnom jeziku… Kaurismaki kao filmski autor posebno akcentuje svoj britki, crni humor koji simbolizuje apsurdnost gubitničke pozicije njegovih marginalizovanih i poniženih junaka. Akijevi junaci imaju samo jedan izraz lica: i kada rade, i kada piju i kada se druže… imaju samo jedno lice i sa tim licem idu kroz ceo svoj život. Oni su usamljeni, poniženi i ćutljivi pripadnici obespravljene radničke klase u stalnoj potrazi za poslom i ljubavlju…

Grad u kome uglavnom snima je Helsinki tj. njegovi delovi u kojima živi i radi radnička klasa. Likovi su često siromašni i izgubljeni pojedinci, socijalni slučajevi , sasvim obični ljudi u gramzivom i zlobnom svetu bezdušnosti prinuđeni na borbu za goli opstanak, otpor i smelo odupiranje modernim robovlasnicima i licemerima koji su prigrabili sve ,, bogatstvo“ zlog starog sveta… Njegovi filmovi su potresni, crnohumorni ekspresionistički portreti moderne Finske, pastelnih boja… Oni su kao ostrva tišine unutar buke modernog sveta i liče na neme filmove sa finskim tangom, kao muzičkom podlogom. Kaurismaki vešto prikazuje tipičnu finsku usamljenost i melanholiju, dočaravajući ih kroz likove ćutljivih autsajdera u čudesnoj atmosferi nordijske otuđenosti…

Kaurismaki tematizacije radničku klasu specifičnim stilom baziranim na poetici soc realizma – minimalističkim stilom i osobenim, crnim humorom, svedenim dijalozima i reduciranom glumom. Film Senke u raju predstavlja ljubavnu priču čiji su protagonisti skupljač smeća i blagajnica. On označava uvod u tzv. proletersku ili gubitničku trilogiju … Nakon njega Kaurismaki snima filmove Ariel i Devojka iz fabrike šibica, zaokružujući jednu crnohumornu, kritički intoniranu priču, trilogiju kojom daje jedinstven osvrt na savremeni licemerni svet i društvo bez saosećanja, ljudskosti, solidarnosti, empatije … gde vladaju pohlepa i koristoljublje, eksploatacija većine od strane privilegovane manjine … apsolutna nebriga i bezdušnost, socijalna neodgovornost i neljudskost … 

Kaurismaki priča toplu ljudsku priču sa dna društvene lestvice, obojenu specifičnim humorom, atmosferičnom, redukovanom glumom, bluz energijom i melanholijom trpljenja( ogrnutim numerama John Lee Hookera i Elmora Jamesa koje bude nadu i vraćaju veru svima onima koje uglavnom ne primećujemo u žurbi i sebičnosti) i atmosferom hladnog, dalekog Helsinkija kojeg sunce života retko kad ugreje…

Tamo gde interesi i sebičnost ( u hladnom svetu jurnjave za profitom i prestižom) zamenjuju toplinu ljubavi i saosećajnosti među ljudima, rađaju se drame, tragedije tzv. gubitnika sistema koji se nemilosrdno uzdiže iznad svih pravih vrednosti čoveka, pre svega iznad iskrenih emocija i ljubavi koja se pretvara u hladni interes, proračunati odnos u čijem haosu svi na kraju stradaju – nesrećni, usamljeni, zaboravljeni…

Kaurismaki staje na stranu tzv. ,, običnog, malog čoveka“, pronalazeći u opštem haosu sveta treptaj božanske iskre svetlosti i topline, one male radosti i vrednosti koje nas sprečavaju da se ne survamo nepovratno u ponor ništavila… Kaurismaki priča toplu ljudsku priču, nabijenu snažnim emocijama, priču o ljubavi, istrajnosti i praštanju…

Obojen snažnim autorskim pečatom i specifičnom ljudskom toplinom hladnog Severa, atmosferom koja priča sama za sebe, film Senke u raju predstavlja siže, kroki sve one humane energije i borbenog duha ,, malog“ čoveka koji će obeležiti bogato i originalno filmsko stvaralaštvo sjajnog finskog reditelja i umetnika Akija Kaurismakija, kulminirajući u remek delima poput ,, Lenjingradski kauboji idu u Ameriku“ ili ,, Avr“…

   Uvek sam voleo bajke, ali u stvarnom životu bih voleo da vidim kako vuk, umesto Crvenkape, proguta ljude sa Volstrita. Volim ljude, ali volim i pse, jer oni ne govore i ne pričaju, poput ljudske rase, gluposti. Zato u mojim filmovima ima pasa… 

Film Arijel (1988.) Kaurismakijeva je crnohumorna drama, priča o finskom rudaru koji proživljava golgotu jer je njegov otac izvršio samoubistvo, a on biva nepravedno optužen za ubistvo. U zatvoru sanja san o odlasku iz zemlje i novom životu. On potom beži iz zatvora, ali stvari ne idu onako kako je planirao… Na kraju, glavni (anti)junak pronalazi sreću i spas pod okriljem ljubavi prema ženi i stiže do broda spasa i nade, zvanog Arijel, kojim kreće u neki novi svet gde prestaju nasilje, nepravda i strah… Specifičnom atmosferom hladnog Severa pretapaju se i dominiraju, na čudesan, melanholičan način uklopljene šarolike muzičke varijacije : od suptilnog finskog tanga, unutrašnje sreće obojene čudesnom setom i kabarea, do punka, rockabillyja i ranog rock and rolla … Tim i takvim muzičkim izobiljem i šerenolikošću Kaurismaki( poput svog prijatelja i još jednog jedinstvenog filmskog otpadnika od mejnstrima i svojeglavog genija originalne estetike – Džima Džarmuša, takođe duboko angažovanog umetnika) boji vlastiti, jedinstveni umetnički izraz i osoben stil unutar kojeg se pretapaju, preklapaju i stapaju elementi bunta, naturalistički obojenih socijalnih drama, film noira, reducirane glume i crnog humora – naglašeni kontrastom hladno plavičastih i toplo, jarko crvenih boja i tonova,  krajnosti melanholije, tišine i čudesne pomirenosti sa sudbinom unutar kojih se kreću njegovi neobični (anti)junaci, sasvim obični ljudi sa dna socijalne lestvice, uglavnom proleteri i gubitnici na obodima savremene bezdušne, dekadentne civilizacije, perfidnog i perverznog robovlasničkog sistema po dubinama socijalnog dna … društvene margine, skrajnute i neprimetne u opštem rasulu bezočnosti, gde još jedino postoji toplina nekadašnje ljudske duše …

   Solidarnost je reč koja nam već dugo nedostaje. Solidarnost je možda način za rešenje ili bar ublažavanje problema. Ona već dugo nedostaje ljudskim bićima. Nedostaje Evropi…

Film  Devojka iz fabrike šibica (1990.) poslednji je, treći deo Kaurismakijeve trilogije.Glavnu ulogu tumači legendarna finska glumica Kati Outinen. Ona je mlada žena koja radi u fabrici šibica. Njen posao i privatni život pate od monotonije i besperspektivnosti. Jednog dana ona odlučuje da radikalno promeni svoj beznadežni život… Kupuje haljinu, odlazi na ples, tamo upoznaje izvesnog gospodina i nakon burne noći provedene s njim ostaje u drugom stanju… U tom trenutku svi joj osim brata okreću leđa… Odbačena i ponižena, ona odlučuje da se osveti svim muškarcima – prvo bezobzirnom ocu svog deteta, zatim surovom očuhu koji je zbog neželjene trudnoće izbacuje na ulicu i napokon jednom slučajnom pijanom udvaraču… Ona sipa otrov za pacove u njihovo piće… Čitava radnja filma odvija se gotovo bez dijaloga…

Dobri stari rokenrol i duh bluza, čudesni retro enterijer, stilski minimalizam i ironični džarmušovski humor, mistična melanholija hladnog Severa i duboko humanistička nota čine sve potonje filmove Akija Kaurismakija čistom straight rock muzikom i poetikom običnog čoveka i ponižene radničke klase sveta.

   Nema koristi od nadanja, o bilo čemu, najbolje je samo prepustiti se noći, ili leteti nisko kao fazanovo pero na krilima vetra, preko vrhova kuća, u daljinu… Život je kratak i mizeran. Budi veseo koliko možeš!. 

Kao veliki čovek, umetnik, stilista i humanista Aki Kaurismaki staje na stranu obespravljenih ljudi sveta, nudeći ljubav, saosećajnost i solidarnost  kao odgovor na gramzivost, pohlepu i bezosećajnost modernog sveta, nudeći nadu svim svojim čudesnim marginalcima i antijunacima s oboda radničkog geta…

   Stvarnost je toliko postala beznadežna da ne mogu da pravim film koji će biti crnji od realnosti.

Lepršajući kroz čudesni svet pokretnih slika i njegovu hipnotišuću magiju poput fazanovog pera na krilima vetra Kaurismaki ostaje jedan od poslednjih velikih umetnika i humanista svetskog filma,umetnik koji svojim jedinstvenih duhom nudi alternativu opštoj komercijalizaciji i jalovosti modernih stremljenja svetske kinematografije.

Slavica Popović: Hologram

$
0
0

Sani je pijuckala vruću jutarnju kavu tiho čavrljajući, činilo joj se da priča sama sa sobom. Krenuvši u kuhinju sa praznom šalicom smješeći se reče: „Danas je nedjelja, znaš kad će ručak biti gotov. Ti zaključaj vrata.“ Zadovoljna je otišla u kuhinju pripremati ručak, ali nije žurila jer je znala da će on, kao i obično malo zakasniti.

Kada je ustala i primjetila majčino vedro lice, Veki će: „Opet si lijepo sanjala,“a to je značilo: „opet si sanjala tatu.“ Poslije su zajedno servirale stol. Sani je, kao slučajno opet izvukla Nikovu stolicu. Uz ručak su se dogovorile kako provesti ostatak dana. Veki je primjetila da majka opet pravi stanke u razgovoru: „Sigurno opet misli da razgovara s ocem. Moram je brzo odviknuti dok ne bude kasno.“

„Ti operi suđe poslije ručka, a ja ću se malo odmoriti“ rekla je Sani i otišla u sobu. Liježući u krevet, ostavila je mjesto za Nika, zažmirila je i tiho nastavila razgovor s njim započet još za ručkom. Osjećala je njegov zagrljaj, poljupce koji su šetali sa očiju, usta, vrata, a onda je njegovu glavu osjetila na svojim grudima. Osjećaj miline u grudima je tražio veću blizinu i čvršći zagrljaj, pa mu se još primakla i ona je njega zagrlila.

Rukama je obgrlila prazan prostor, što ju je vratilo u stvarnost i rastužilo.

„Ne budi tužna, stvarno sam tu kraj tebe, evo: poljubit ću te u lijevi, pa onda u desni obraz. Stisnut ću te za koljena.“

„To nije san niti halucinacija! Bože, već sam pomislila da gubim razum.“ Zbunjena širom otvorenih očiju ležala je u krevetu.

„Tko je to s tobom, s kime pričaš. Ne brini oni su mi omogućili da još jednom razgovaram s tobom prije odlaska.“

„Da mi smo došli iz sazvježđa Andoni,“ objašnjavao je jedan glas kako im se svemirski brod nalazi u zemljinoj orbiti. Već dugo dolaze na zemlju sa zadatkom obnavljanja života na svojoj planeti.

„Naime, nepoštednom borbom za napredak uništili smo si sve osnovne uvjete za život, uništili svoje uzvišene osjećaje i ugrozili opstanak života na planeti.“

„Više se ne možemo razmnožavati prirodnim putem. Za nastavak vrste koristimo epruvete i inkubatore kako se to kaže kod vas na zemlji. Takva su bića koja danas žive na našem planetu daleko od savršenstva, više liče na robote.“

„Lutali smo svemirom i tražili ni sami ne znajući što. Došavši na vaš planet, koji je sličan našem spoznali smo da su vam još uvijek važni osjećaji, naročito ljubav, a ona je najvažnija za opstanak zdravog bića. Istina, uočili smo da i vi Zemljani uništavate svoj planet uništavajući životne uvjete novim tehnologijama, ali osjećaj ljubavi prema čovjeku, planeti i cijeloj prirodi je jača.“

„Da ne bismo ugrožavali sklad na zemlji i da bi ostali neprimjećeni, odlučili smo se približiti ljudima pa smo mlađim parovima nudili da pođu s nama, a mi ćemo im omogućiti ekonomsku stabilnost koja je kod nas daleko bolja od vaše. I oni koji su zbog lošeg zdravlja ugroženi, nudili smo im ozdravljenje i dulji život – on je kod nas znatno dulji.“

Većina je prihvatila.

Trajno lice HDZ-a

$
0
0

Kuščević je personifikacija nakaradnog HDZ-ovog modela funkcioniranja: to je model lokalnih kabadahija, koji politiku shvaćaju i kao poligon za pronalaženje uglavnom legalnih metoda za realizaciju privatnih materijalnih planova i za brzo bogaćenje podalje od očiju velikih metropolitanskih medija

Slučaj ministra uprave i političkog tajnika HDZ-a Lovre Kuščevića – koji u trenutku zaključenja ovog teksta i dalje odolijeva na rečenim funkcijama – svjedočanstvo je o tome da premijer Andrej Plenković ništa nije naučio iz slučaja bivše potpredsjednice Vlade i ministrice gospodarstva Martine Dalić. Premda je, podsjetimo, tjednima bilo jasno da izravna upetljanost potpredsjednice Dalić u netransparentne operacije oko ‘spašavanja’ Agrokora ne može završiti drukčije nego njezinim odlaskom iz Vlade, premijer je oklijevao i odgađao odluku, e da bi tek nakon dugotrajnog mrcvarenja i pokušaja da obrani neobranjivo natjerao gospođu Dalić da podnese ostavku. Objašnjenje je bilo da je Dalić postala pretežak politički balast za Vladu i da ona to ne želi biti, no ni ona ni premijer nisu našli ništa sporno u tajnom angažiranju skupine zagrebačkih odvjetnika i financijskih konzultanata, samoprozvanih grupom Borg, za pisanje zakonskog rješenja o državnoj intervenciji u Agrokoru Ivice Todorića te u činjenici da su pisci zakona, ubrzo nakon što je stupio na snagu, počeli sklapati vrtoglave poslovne ugovore s izvanrednom upravom posrnulog Agrokora. Bivša potpredsjednica je, štoviše, uvjerena da bi sve bilo u redu da Milorad Pupovac i SDSS nisu zahtijevali njezin odlazak. Plenkoviću se slična situacija ponavlja s Kuščevićem, ali stvar je sad puno neugodnija: ponajprije stoga što dolazi u nezgodno vrijeme, odnosno u času HDZ-ove silazne putanje kad je riječ o podršci birača, i pet-šest mjeseci uoči predsjedničkih izbora, a potom stoga što se radi o milijunskoj imovinskoj aferi i prenamjeni zemljišta na otoku Braču, što široka javnost shvaća bolje i lakše nego mutne multimilijunske poslove oko Agrokora te stoga što je Kuščević politički tajnik vladajuće stranke. Martina Dalić bila je sasvim nevažna u stranačkom pogledu.

Je li se hrvatsko gospodarstvo urušilo nakon ostavke Martine Dalić? Je li obrazovni sistem krahirao poslije odlaska Pave Barišića? Kakvu bi kataklizmu izazvala smjena Lovre Kuščevića?

Plenković je, dakle, strateški odabrao dugotrajnu i upornu obranu ‘svojih ljudi’ usprkos tome što mu takav pristup ne može donijeti ništa osim dodatnih političkih gubitaka. Činjenice o Kuščevićevom strelovitom nekretninskom bogaćenju na Braču unatrag desetak godina, zahvaljujući, između ostalog, njegovoj političkoj i socijalnoj ‘snalažljivosti’ pod kapom vladajućeg HDZ-a, neće se promijeniti pod utjecajem protjecanja vremena, niti je razumno očekivati da će pasti u javni zaborav. Takav premijerov strateški odabir, naravno, potpuno je pogrešan iz kojeg god ugla da se sagleda. Da je otpočetka stvari postavio onako kako trebaju biti postavljene u društvu koje teži da dosegne najviše civilizacijske i demokratske standarde, premijer bi se po hitnom postupku rješavao ministara i drugih HDZ-ovih dužnosnika na svim razinama nad čije bi se postupke ili biografije nadvila utemeljena sjena sumnje, neovisno o tome je li riječ o kaznenom djelu, čak neovisno o tome što ima reći Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa. Je li se hrvatsko gospodarstvo urušilo nakon ostavke Martine Dalić? Je li obrazovni sistem krahirao poslije odlaska ministra Pave Barišića? Kakvu bi kataklizmu izazvala smjena Lovre Kuščevića ili Gorana Marića ili Tomislava Tolušića ili Gabrijele Žalac? Čak i da perfektno obavljaju svoj posao, to bi bilo nedostojno opravdanje za društvenu štetu koja se čini toleriranjem njihovih gramzivih marifetluka, mešetarenja, zloupotreba i besramnog podcjenjivanja inteligencije svakog hrvatskog građanina pojedinačno.

Zašto se onda Andrej Plenković ponaša toliko iracionalno, zašto sam sebe nepotrebno dovodi u situacije iz kojih nikako ne može izići kao pobjednik ili makar bez težih ogrebotina? Ostavimo li po strani mogućnost da je premijer izgubio dodir s realnošću i da se djetinjasto inati sa zdravim razumom jer ga je zahvatila panika, ostaje da odgovore potražimo u unutrašnjim prilikama u HDZ-u. Plenković valjda misli da pružanjem zaštite posrnulim ministrima ojačava svoj unutarstranački autoritet i svoju krhku vlast u HDZ-u, a da bi serijsko smjenjivanje kompromitiranih funkcionara pokazalo njegovu slabost i popustljivost. To znači da se predsjednik Vlade u svojim postupcima vodi ponajviše vlastitim interesima, odnosno očuvanjem ili uvećanjem političke moći koju trenutačno ima, a da mu je sve ostalo sporedno i usputno. Lovro Kuščević bio mu je, zapravo, idealna prilika za demonstraciju novog HDZ-ovog smjera i za usvajanje onih demokratskih vrijednosti koje je stožerna hrvatska partija trideset godina uporno i uspješno odbijala prihvatiti. Kuščević je personifikacija nakaradnog HDZ-ovog modela funkcioniranja: to je model lokalnih kabadahija, koji politiku shvaćaju i kao poligon za pronalaženje uglavnom legalnih metoda za realizaciju privatnih materijalnih planova i za brzo bogaćenje podalje od očiju velikih metropolitanskih medija, dok je lokalna medijska situacija uglavnom takva da se ne mogu probiti vijesti koje govore o pogodovanjima i javno-privatnim kombinacijama unutar povlaštenih političko-pravosudno-privrednih krugova u manjim gradovima i u općinama.

Prenamjene poljoprivrednog zemljišta u građevinsko u atraktivnijim priobalnim krajevima, samovoljno raspolaganje poslovnim prostorima, davanje javnih poslova tvrtkama koje se kasnije pojavljuju kao izvođači radova na privatnim objektima političkih moćnika, umreženost s lokalnom razinom policije, tužiteljstva i sudstva, sprega s Crkvom i braniteljskim strukturama, preplavljivanje javnih službi kadrovima izabranim po partijsko-rođačko-interesnim kriterijima, stvaranje što veće količine birača koji duguju uslugu svojim političkim dobrotvorima – to je plod tridesetogodišnje HDZ-ove dominacije političkim životom i to je glavni razlog ekstremne administrativno-teritorijalne rascjepkanosti Republike Hrvatske. U protekle gotovo tri godine vladanja Plenković nije učinio ništa da demontira taj sustav i da počne mijenjati mentalitet HDZ-a kad je riječ o političkoj praksi. Baš suprotno.

Plenkovićeva strategija ignoriranja moralne dimenzije političkog posla neće mu donijeti veći unutarpartijski autoritet i poštovanje, jer će posljedica toga biti još veći pad popularnosti hdz-a

Kuščevića je iz općine Nerežišća na veliku političku scenu izvukao bivši predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko, kad ga je početkom 2016. godine postavio za ministra graditeljstva i prostornog uređenja. Iz današnje perspektive, radilo se o teškom cinizmu: nekoliko mjeseci prije toga, naime, Kuščević je kao općinski načelnik aktivno sudjelovao u izmjenama prostornog plana Nerežišća, izmjenama koje su njegovu obitelj učinile bogatijom za više stotina hiljada eura. Nedavno je pokušao obmanuti javnost rekavši da nije imao nikakve veze s tom prostornom izmjenom. Elem, Karamarko je uzeo slabo poznatog općinskog načelnika za ministra na nagovor iz nekih krugova u Crkvi i pritom se uopće nije raspitivao o akrobacijama koje su ga učinile bogatim čovjekom. Plenković je, na opće iznenađenje i navodno nevoljko, zadržao Kuščevića na istoj funkciji u Vladi, a nakon raskida koalicije s Mostom nezavisnih lista postavio ga za ministra uprave. Raskid koalicije s Mostom doveo je do razlaza između Plenkovića i tadašnjeg političkog tajnika HDZ-a Davora Ive Stiera, pa je Kuščević – opet na opće iznenađenje – imenovan na tu visoku i važnu stranačku funkciju. ‘Lovro Kuščević ima vrlo razvijene udvorničke sposobnosti i socijalnu inteligenciju’, kaže naš sugovornik iz HDZ-a. ‘Premda je bio izravno Karamarkov čovjek i premda je Plenković bio nepovjerljiv prema njemu, Kuščević je premijera brzo uspio uvjeriti u svoju punu lojalnost i u spremnost da učini sve što mu se kaže, a to je bio jedini kriterij za postavljanje na položaj političkog tajnika, jer Kuščević nema ni znanja ni kapaciteta za šire i dublje razumijevanje politike.’

Već tada su među novinarima počele kružiti manje ili više dokumentirane priče o Kuščevićevim poslovnim i imovinskim podvizima paralelno s njegovom načelničkom dužnošću u Nerežišćima, ali ministar je uspijevao pronaći način da zaustavi ili da kontrolira objavljivanje neugodnih istina o vlastitom materijalnom uzletu. Premijer se pravio da ga se to ne tiče, nije htio oslušnuti i pitati, a naročito nije htio dati da se makar interno istraže kontroverze koje se vežu uz servilnog ministra: ne diraj, ne talasaj, odgađaj, ne ulazi u konflikte, nadaj se da će sve biti u redu, susteži se od donošenja jasnih odluka.

Plenkovićeva strategija ignoriranja moralne dimenzije političkog posla – što uključuje i premijerove tekuće jadne manevre protiv Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa – neće mu donijeti veći unutarpartijski autoritet i poštovanje, jer će posljedica toga biti još veći pad popularnosti HDZ-a među biračima, a čovjek poput aktualnog premijera može biti šef HDZ-a samo pod uvjetom da pobjeđuje na izborima i da čini izglednima buduće izborne pobjede i buduće konzumiranje vlasti. Kad se to dovede u pitanje, a Plenković je to doveo u pitanje, onda kreće produbljivanje i zaoštravanje unutarstranačkih i unutarkoalicijskih sukoba iz kojih aktualni predsjednik HDZ-a samo zahvaljujući čudu može izići sa štitom a ne na njemu. Nitko u HDZ-u ne podržava obranu Kuščevića po cijenu ugrožavanja vlasti, ali Plenković je upao u političko minsko polje i paraliziran je strahom od toga da svaki novi korak može značiti fatalnu pogrešku, iako je teško zamisliti išta pogrešnije od izazivanja državne političke krize zbog zaštite jednog nepovratno kompromitiranog čovjeka.

portalnovosti


Vanja Krnić: Razglednice

$
0
0

Razglednice, gdje se mogu još kupiti razglednice? Onda slijedeće pitanje je: zašto na kioscima više nema markica za razglednice? Whats up, Viber su postali nove razglednice. Čak je i stari dobri SMS na umoru. Govoriti o razglednicama u  novom dobu digitalnih pozdrava i novih selfie generacija komunikacije moglo bi se činiti pomalo zastarjelim, čak čudnim, ali otpornost razglednice kao zastarjelog  romantičnog oblika pozdrava s mora ili neke vukojebine, kao načina masovne komunikacije, sugerira da postoji nešto sasvim posebno u ovom kulturnom i vremenom pregaženom obliku interakcije. Definitivno sam čovjek izgubljen u vremenu i prostoru. Što se dogodilo s telefonskim govornicama u Slavonskom Brodu i šire?

Svatko voli dobiti razglednicu! Govorim često svojim kćerima. Ohrabrujući, nagovarajući i  pomalo prisiljavajući ih na pisanje razglednica prijateljima i rođacima tijekom obiteljskog odmora oko Čiova, otoka okljaštrnog betonizacijom. Osobno  sam isto prešao na Viber, Telegram i sve te novotvorine. Još ih uspjevam nagovoriti, ali tata to više nije in. Jbga kao čangrizava baba sam. Jedine  razhlednice koje su redovite su one od Brod Plina, Komunalca i ostalih Brodskih naprednih poduzeća. Kad ih vidim skoro mi suze krenu od sreće. Pa oni se me mene svaki mjesec sjete. Priznajem  pomalo sam zastario za Instagram, Tik tok, twitter. Nisam  dovoljno trumpastičan za twitter.

Pratim političku scenu u ovoj sezoni kiselih krastavaca.  Osobni paradoks mi je da ako se politiku definiram kroz dominantni suvremeni objektiv negativnosti, onda bi se i politička pisma automatski povezala s lažljivosti, neistinama i poluistinama. Da bi se to naglasilo, trebalo bi raditi u konturama poznatog eseja Georgea Orwella iz 1946. godine “Politika i engleski jezik“. Orwell je nastojao potaknuti konkretnost i jasnoću umjesto nejasnoće, i na mnogo načina kratkoća razglednice potiče iskrenu preciznost. Naše političke razglednice koje nam odašilju, dovedu naš, pa i moj želudac, u stanje stalne mučnine i  akutne žgaravice.

Nešto drukčije rečeno, paradoks razglednica je da njihov fizički oblik promiče ravnopravan razgovor (možda, ravnopravno pisanje), i kroz to, nedvojbeno, nudi pošteniji i zanimljiviji račun: Ljeto je, velike su vrućine, ništa se previše ne događa, ali se zato kisele krastavci, po čemu je cijelo ovo razdoblje dobilo ime. Izraz sezona kiselih krastavaca povezuje se s njemačkim trgovcima u 18. stoljeću. Pošto se ništa nije događalo, patio je i posao, pa su zato ljudi tada morali jesti najjeftiniju hranu, a to su bili kiseli krastavci.  S jedne strane, da, ovo razdoblje je doslovno vrijeme kada se kisele krastavci. Svi gledamo i lajkamo selfie s mora, a modeli na njima se uredno otopljeni smješkaju i šalju nam poruku. Baš je super , a kuhaju se kao i mi, koji smo ni na nebu ni na zemlji.

Onda upalimo TV I vidimo Krstičevića koji opet na +35 vidi ugroze i kreće u nabavki višenamjenskih borbenih zrakomlata. Prevruće je, pa se od vrućine ne može halucinirati. Pitam se jesu li ti zrakomlati iz posla stoljeća klimatizirani. Jupi, opet će osnovati neko povjerenstvo za nabavku istih , koje plaćate Vi. Onda Kušćević, čovjek koji ima pašnjake, a nema poljski wc s okolugznim motalom bar da se ispraznimo. HNS   traži ostavku ministra Kuščevića ili će se dogoditi Ništa. Gasim TV  i malo idem pogledati portale.

Raspušten GO SDP Slavonski Brod, e sad će mi i na lijevo, atrofirano oko suza. Stribor Valenta tumačeći da je i dalje predsjednik GO SDP-a Slavonski Brod sazavao je sjednicu Gradske organizacije. Pa jesu li raspušteni ili nisu?  Imaju neku tročlanu upravu. Što oni rade, osim što stalno nekog raspuštaju stegovno istjeruju. Izborno konstantno gube u Slavonskom Brodu. Stranka koja je imala od 3 do 6 mandata, sad ima jedan do dva, ako jedan ili oba ta dva nisu pod sunzpenzijom.

Udruga stranka Ante Starčević /Pravaš/ stranka nezavisna lista. Kako stranka može bit nezavisna ako je zavisna o gore navedenim  ili ne sunspedirano i možebitno raspuštenim rukicama.

„Preseljenjem iz zgrade u Budakovoj (tzv. „Milovićke“) iz neadekvatnih uvjeta, na novu lokaciju osigurani su bolji uvjeti za građane (veći prostor, prozračno, klimatizirano i dr.), koji dolaze rješavati svoje administrativne poslove, kao i bolji radni uvjeti za službenike Odjela upravnih poslova, dok je poboljšanje ostalih uvjeta u fazi rješavanja.
Nova lokacija je pogodna za građane s obzirom na to da se nalazi u samom centru grada, gdje su u većini smještene i ostale ustanove i institucije, koje građani posjećuju. Zamijećeno je da dosta građana dolazi pješice ili koristi javni prijevoz, a oni koji dolaze osobnim automobilima mogu koristiti u danom trenutku bilo koje slobodno parkirališno mjesto u gradu, odnosno obližnje parkiralište u blizini sportske dvorane „Klasije“.“; izvor: https://brodsko-posavska-policija.gov.hr/vijesti/odjel-upravnih-poslova-radi-na-novoj-lokaciji-obavijest-za-gradjane/16853

Također je ovih dana zamijećeno da dosta građana dolazi ujutro prije početka radnog vremena, čak i sat vremena ranije, te nepotrebno čeka početak radnog vremena na ulici. Trenutno nema velikih gužvi. Prosječna dužina čekanja na red za rješavanje upravnih poslova je 30-tak minuta, a izuzev nešto duže u slučajevima godišnjih odmora građana i službenika, tehničkih smetnji (prekida rada zbog kvara uređaja i slično).
Čak je i osiguran pristup za Osobe s invaliditetom, bar tako kažu. Nadam se da puno ne lažu. Sezona  je kiselih krastavaca, jedino se papirnato plišana rodica drži iste u svakom smislu riječi.

Mogli bismo, dakle, razdvojiti političke razglednice u mnogo različitih diskretnih oblika. Postoje velike ‘P’ političke razglednice kakve šalju kandidati i stranke, koje u modernim vremenima imaju tendenciju da budu otvorene, bezlične, kozmetičke, koje odmah produže u kantu za otpad pored kaslića za poštu. Iako očigledno precizan i izravan u smislu tona i stila, uvjeren sam da bi Orwell imao mnogo toga za reći o tim velikim političkim razglednicama i njihovoj mutnoj vezi u smislu poštenja.

Razglednice često dopuštaju dušama da pobjegnu. Postoji terapijska kvaliteta za pisanje općenito, a posebno za pisanje razglednica, što je u velikoj mjeri posljedica tradicionalnog konteksta u kojem su pisane. Razglednice se obično pišu na godišnjem odmoru kada autor ima prostora za razmišljanje, daleko od pritisaka svakodnevnog života. Razglednice obično su osmišljene i rađene iz osobne i profesionalne potrebe i udaljenosti. Fragmenti misli, poruke između redova, pitanja koja su ostala neizrečena, postizanje bliskosti i priznanje razdvajanja čine ono što svi nekad voljeli, a volimo još uvijek dobiti . To su razglednice. Usput i meni je pao Whats up i Badoo, tako da sam ostao sam.

Problemi velikog maga radikalne desnice: Je li europska misija Stevea Bannona doživjela krah?

$
0
0

Puno se toga izmijenio u svijetu politike zadnjih desetljeća. Politički pokreti, koncepti, idejni kompleksi, klasične političke stranke i podjele, “politička logika”, politički lideri, izborno tijelo … Sve ono što je dugo trajalo kao “nepromjenjivo”, stvarajući privid zacementirane političke stabilnosti, mijenja se vrtoglavom brzinom. Nestabilnost postaje suvremena konstanta pa čak i nekakav čudnovat preduvjet političkog djelovanja novih tipova politika, pokreta, stranaka i lidera. Stoga ne iznenađuje što “proizvodnja nestabilnosti” sve više postaje zaštitni znak današnjeg društva.

Na razini “gole politike” pojava radikalnih desnih političkih pokreta i opcija zasitila je europsku političku scenu i praksu života u do sada neviđenoj mjeri. Naravno, suština tih procesa je globalna pa stoga i ne čudi što je jedan od glavnih magova radikalne desnice, Steve Bannon, doletjevši “preko bare” iz Sjedinjenih Američkih Država – sebi zadao zadatak da kompletnu radikalnu desnu političku scenu uobliči i objedini u jedan snažan, jedinstven Pokret (“The Moviment”) koji će biti koordiniran iz jednog mjesta. Na neki perverzan način, tako je, u Bannonovoj režiji, naopako okrenuta, “inverzna” Cheova “teorija foca”, jezgre, žarišta (iz kojeg je po Cheu trebao “prema vani” snažno zračiti lijevi revolucionarni plamen). Ona je sada pretvorena u ideju o stvaranju jednog čvrstog “žarišta” iz kojeg bi prema ostatku Europe, pa i dalje, trebao žariti koordinirani radikalno desni koncept (spomenuti Pokret), a ima vrlo zahtijevan cilj dosezanja političke dominacije kapilarno povezane desnice i to od Istoka do Zapada i od Sjevera do Juga – precizno premreženog starog kontinenta.

Steve Bannon (rođen 1953. godine) bivši je bankar koji u politiku ulazi poprilično kasno, tek 2012. godine kada počinje širiti svoj utjecaj kao direktor digitalne medijske kuće Breitbart. Vezan je za američke republikance i promiče radikalno desnu politiku koju karakterizira snažni populističko-antiestablišmentski pečat. Zagovara žestoki nacionalističko antiimigrantski koncept s posebnim naglaskom ukazivanja na naraslu kinesku opasnost koja po njemu sve više ugrožava američku hegemonističku poziciju u svijetu. Vrlo brzo Bannon dolazi do zaključka da je upravo Donald Trump idealno “sredstvo”, instrument za provođenje njegovih političkih ideja u praksu. Nameće se kao šef njegove predsjedničke kampanje pa ne čudi da temelj Trumpove politike postaju američki nacionalizam (“America First”), kao izražena antiimigransta politika i ksenofobija.

Europski parlament
Bannon je mislio kako su europski izbori idealan trenutak za ostvarivanje njegovog cilja (FOTO: HINA/EPA/Patrick Seeger)

Ipak, nakon Trumpovog trijumfa, brzo dolazi do razlaza među njima. Naime, Bannonov koncept antiestablišment politike nije više korespondirao s novonastalom političkom situacijom i odnosima u glavnim centrima političke moći. Trump je, ipak, prije svega – čovjek Republikanske stranke čiji politički establišment čine njeni kongresnici i senatori. Njihov glavni zagovornik na “Trumpovom dvoru” je Trumpov zet Jared Kushner koji je dobio zadatak da onemogući Banonnovu ambiciju da se po svom utjecaju na predsjednika izdigne iznad kongresnika i senatora. Taj sukob oko utjecaja rezultirao je Bannonovim odlaskom s funkcije Trumpovog glavnog ideologa i savjetnika. To je prisililo Stevea Bennona da se okrene prema Europi.

Velike ambicije

Kao što to kaže Elías López, urednik Global Opinions, rubrike u The Washington Postu, Bannon “vidi samoga sebe kao velikog vizionara globalnog desnog pokreta”. U Europu dolazi uz veliku pompu, vrlo samouvjeren, prepun samohvale s ciljem da uobliči jedan do sada neviđen, veliki pokret kontinentalne ekstremne desnice. Njegov politički san je stvaranje internacionalne organizacije tvrde desnice (svojevrsne desne Internacionale). On smatra kako je nužno objediniti različite, fragmentirane nacionalne ultradesne političke pokrete. Smatrao je i kako su europski izbori idealan moment za ostvarivanje tog cilja – a to je stvaranje jakog ultradesnog fronta koji bi se pretvorio u snažnu europarlamentarnu grupu.

Esteban Ibarra, predsjednik španjolskog Pokreta protiv netolerancije (Movimiento contra la intolerancia) navodi kako je Bannon, kao osvjedočeni antisemit i islamofob, došao u Europu s ciljem da objedini “tri desnice”. Po njemu, riječ je o objedinjavanju: “derecha extrema” (desnice ekstrema), “extrema derecha” (ekstremne desnice) i “ultraderecha” (ultradesnice). Naravno, u pitanju je igra riječi, ali Ibarra na ovaj ciničan način želi upozoriti kako je Bannonov cilj objedinjavanje svih mogućih europskih radikalnih desnica u jedan jedinstveni Pokret. Krajnji mu je cilj razaranje Europske Unije koristeći se pri tom, na perverzan način, teškim položajem i nestabilnom situacijom najugroženijih slojeva europskog društva, a posebno – radnika. To je uostalom, oduvijek bio stari “politički trik” svih fašizama.

Nakon izbora za Europski parlament postalo je bjelodano da Bannonov koncept nije uspio. Politička mapa Europe nije doživjela radikalno desnu promjenu koja se očekivala. Radikalna desnica uspjela je povećati broj svojih europskih zastupnika, ali daleko ispod svojih očekivanja, bez obzira što po prvi put proeuropski demokršćani i socijaldemokrati nemaju zajedno natpolovičnu većinu u Europskom parlamentu. Ali zato jačaju proeuropski “zeleni” i liberali koji, također, predstavljaju političke protivnike radikalne desnice.

Viktor Orban
Bannonu se nije priklonio niti Viktor Orban (FOTO: HINA/EPA/Julien Warnard)

Iako je Bannon u studenom prošle godine najavljivao svoju suradnju s kontroverznim Viktorom Orbanom u njegovoj kampanji – do toga, ipak, nije došlo. Isto je tako bombastično najavljivao potpisivanje sporazuma s Matteom Salvinijem o pristupanju njegovom Pokretu kao i formiranje nekakvog udruženja u Bruxellesu koje bi imalo oblik ultradesnog kluba – ali do toga ne dolazi, pa i Salvini javno sve to opovrgava. Na kraju krajeva Bannon je uspio dobiti jedino belgijsku vanparlamentarnu Narodnu stranku (1,1 %) a do najavljene predstave u Bruxellesu nikada nije došlo. Na kraju krajeva Orban ipak ostaje s Pučanima (usprkos tome što su ga oni privremeno suspendirali), dok Salvini glumi kako Bannona jedva da poznaje (“S njim sam razgovarao tek nekoliko puta”, tvrdi), a u Europskom parlamentu radikalna desnica ostaje i dalje fragmentirana i nepovezana.

Bannonove su ambicije bile silno velike. Njegov projekt je bio čvrsto povezivanje europske ultradesnice u rasponu od Poljske pa do Francuske, od Sebastiana Kurza u Austriji do Salvinija u Italiji, od nordijskih ultrasa do Njemačke i radikalno desnog AfD-a, pa sve do profašističkog Voxa u Španjolskoj. Osim toga, u Španjolskoj Bannon želi, ali ne uspijeva u tome, organizirati susret s Pablom Casadom (Narodna stranka – pučani) i s Albertom Riverom (Ciudadanos – Građani, politički centar), koji su ionako bliži desnom političkom centru nego nekakvoj radikalnoj desnici. Najplodnije tlo za svoje djelovanje na kraju je ipak pronašao u Italiji, pa mu je zato posebno teško pao zadnji teški udarac koji je stigao upravo iz Italije.

Proizvodnja budućih ultradesnih vladara Europe

Naime, Bannon je za, uvjetno rečeno, nekakav “svoj suvremeni Wewelsburg” odabrao jedan stari talijanski samostan, sedamdesetak kilometara udaljen od Rima, koji je inače u državnom vlasništvu, a u kojem bi se obrazovala europska desničarska elita, odnosno u kojem bi se “proizvodili” budući europski ultradesni lideri, vladari nekakve predstojeće Nove Europe. Riječ je o 800 godina starom samostanu Certosa di Trisulti (Collepardo). Na istom mjestu, dakle u samostanu, djeluje i katolički Instituto Dignitatis Humanae, za čijeg je ravnatelja postavljen Benjamin Harnwell koji je u rujnu prošle godine izjavio da će Steve Bannon elaborirati plan studija “za dirigirano rukovođenje” namijenjeno “katoličkim desničarskim političarima”.

Bannon je preuzeo osiguravanje financijskih sredstava potrebnih za funkcioniranje tog projekta, ali, talijansko Ministarstvo kulture nedavno je odlučilo uskratiti koncesiju ovom Institutu za daljnje korištenje samostanaca. Glasnogovornik Ministarstva kulture (kojeg inače, vrijedi spomenuti, vodi Pokret pet zvijezda – M5S s kojim Bannon nema baš dobre odnose) Gianluca Vacca izjavio je kako je inspekcija ministarstva otkrila niz neregularnosti u korištenju koncesije. “Dužnost nam je poništiti koncesiju”, zaključio je Vacca.

U Italiji je inače demokratska, a posebno lijeva politička javnost, napala Vladu zbog sumnjivih uvjeta pod kojim je ta koncesija uopće izdana i tako je pod pritiskom javnosti ta specifična europska “tvornica” za proizvodnju obučenih ultradesnih lidera izgleda propala. Talijanski mediji su razvili tezu kako se putem ovog projekta, u koprodukciji Stevea Bannona, političke desnice i najkonzervativnijeg dijela Vatikana, pokušao destabilizirati i sam “lijevi papa” Franjo. Kao prilog toj tezi navodi se činjenica da se na čelu Savjeta konzultanata tog Instituta nalazi poznati vatikanski konzervativac kardinal Raymond Leo Burke.

“Hrvati, oni misle da su vaši životi smeće”

Pažljiviji čitatelj na ovom će mjestu primijetiti kako je američki kardinal Burke stari hrvatski znanac. Njega je kao glavnu zvijezdu nečega što se zove TradFest („festival tradicije i konzervativnih ideja“) na jesen 2016. godine u Zagreb dovukla udruga Vigilare. Ulogu uvaženog gosta vjerojatno duguje svojim ekstremističkim stavovima koje zastupa već dugi niz godina, stoga ni ne čudi da je kao takav idealan partner hrvatskih neokonzervativaca. U Zagrebu se susreo s brojnim političarima, i to iz vrha vlasti. a kao što možete vidjeti na fotografiji srdačno se susreo i s Davorom Ivom Stierom, koji je tada obnašao dužnost potpredsjednika Vlade.

Raymond Leo Burke
Burke u dobrom društvu (FOTO: HINA)

Profilirao se kao veliki borac za kriminalizaciju pobačaja, tražio je da se političarima koji se ne protive pravu na pobačaj uskrati pričest, rodonačelnik je teze kako je za pedofiliju u Katoličkoj crkvi kriv radikalni feminizam, zagovornik je ideje da bi roditelji svojoj djeci trebali zabraniti druženje s homoseksualnim osobama, a vjernike homoseksualce i razvedene pa ponovno vjenčane osobe izjednačavao je s ubojicama … Upravo zbog ovakvih i sličnih radikalnih stavova, odlukom pape Franje, Burke je završio na marginama crkvene strukture. Iako ga pri posjeti Hrvatskoj nije želio primiti kardinal Josip Bozanić, Burke je i dalje svojevrsna ikona hrvatske desnice, o čemu svjedoči i članak o Burkeu na hrvatskoj Wikipediji gdje, naravno, nema ni spomena svim njegovim prethodno pobrojanim stavovima.

Nesumnjivo kod nekih u Hrvatskoj takav status ima i sam Bannon. Međutim, koliko mu je u ovoj misiji bila važna Hrvatska koja daje mali broj europarlamentaraca i s kim se u Hrvatskoj povezao, možemo samo pretpostavljati. U intervjuu za Večernji list s kraja prošle godine Bannon je objasnio kako misli da su države Višegradske skupine, uključujući i Hrvatsku, jedan od geopolitički najvažnijih prostora u svijetu. „Planiram posjetiti Hrvatsku i regiju, upoznati ljude, upoznati se pobliže sa situacijom kod vas“, najavio je tada, poručujući Hrvatima da „globalisti“ njihove živote smatraju „smećem“ i da će kad god osjete potrebu u zemlju dovesti još više migranata i niskokvalificiranih radnika.

Konačni udar?

Inače, bogatstvo Stevea Bannona procjenjuje se na 44 milijuna eura. Dio tog novca odlučio je uložiti u svoj projekt stvaranja Pokreta. Ali pokazalo se kako financijsko ulaganje u radikalno desne političke opcije nailazi na veće ili manje zakonske probleme u čak devet od 13 ciljanih zemalja, zbog toga jer je riječ o inozemnim sredstvima i fondovima pomoću kojih se očito pokušava utjecati na političku situaciju u određenom broju suverenih europskih država pa tako i na političku mapu cijele Europe. Najliberalniji uvjeti vezani za tu vrstu financijskih transakcija su upravo u Italiji koja mu je zbog desničarske vlasti i inače najviše odgovarala kao jezgra, žarište (foco) njegovog djelovanja. Stoga je ovaj zadnji udarac bio poprilično bolan za Bannona.

Neki analitičari smatraju kako je Bannon zanemario povijesne razlike nastanka raznoraznih desnih pokreta u europskim državama i postojeće razlike među njima. Marine Le Pen, recimo, u njemu ne vidi dobrodošlog istomišljenika nego prije “američkog uljeza”, španjolski profašisti također imaju određen zazor prema njemu …

Nizozemski profesor Rob Rimen (ravnatelj Instituta Nexus) smatra kako se određena vrsta neofašizma vraća na scenu zajedno s renesansom “kulture kiča”, pa tako i “političkog kiča”. Demokracija, objašnjava on, dolazi uz neke uvjete kao što su – ljudsko dostojanstvo, njegovanje kulturnih i moralnih vrijednosti, postojanje suosjećanja za druge, “razumijevanje značaja ljepote” … Nažalost, izvitoperena “demokracija masa” najčešće prezire te vrijednosti i djeluje, po njemu, na bazi golog instinkta, tražeći Vođu. U uvjetima rastućih socijalnih fobija i ksenofobija, zaključuje, nastaje plodan humus za razvoj i rast radikalno desnih političkih pokreta u Europi danas. On u svom intervjuu El Paisu (18.06.2019.) iznosi tezu kako upravo Trump pokušava sebe promovirati kao svojevrsnog novog mesiju koji će riješiti sva socijalna zla. A ako ne uspije u tome – krivci su, naravno, uvijek “drugi”, oni “drugačiji”. Fašisti trebaju strah, mržnju, krivca … Rimen uvjereno tvrdi da “Trump ima potpuno fašistički um jer fašizam mrzi demokraciju i slobodnu političku raspravu. Pravi fašist je ujedno “pravi lažov”, pojašnjava. Takve ne zanimaju ni obrazovanje, ni kultura, ni “filozofija” i slične stvari. Zato je možda paradigmatično i vrlo simbolično da su neki dan na konstituirajućoj sjednici Europskog parlamenta engleski desničari Nigela Faragea, iz stranke Brexit, okrenuli leđa Beethovenu i njegovoj “Odi radosti”, izražavajući na taj način na najslikovitiji i najbolji način pravu suštinu i bit svih suvremenih radikalnih desnica.

lupiga

“Novo američko stoljeće” se sudarilo s “Kineskim snom”

$
0
0

Kineski predsjednik Xi Jinping je 2012. popularizirao pojam “kineski san”, što je učinio u jednom od svojih prvih javnih govora upućenih naciji kao glavni tajnik Komunističke partije Kine.

Kineski san kojeg je Xi idealizirao bio je i jest san o planetarnoj hegemoniji koja se temelji na ključnoj ulozi ponovno rođenog zmaja i marginalizaciji Zapada. U kontekstu ovog sna su nakon 2012. najavljena dva ambiciozna projekta, „Made in China 2025“ i inicijativa „Jedan pojas, jedan put“, poznatija kao “Novi put svile”. U prvom slučaju radi se o strateškom planu usmjerenom na emancipaciju kineske industrije od vanjske ovisnosti, u drugom slučaju je to inicijativa usmjerena na stvaranje gigantske interkontinentalne mreže međusobne povezanosti od Pekinga do Rotterdama, koja prolazi kroz Srednju Aziju, Rusiju, Bliski istok i Balkan.

„Novi put svile“ je poprimio heterogeni oblik i zapravo se smatra velikom razvojnom prilikom za afričke i azijske zemlje, koje same nemaju resurse potrebnih za pokretanje vlastitih programa modernizacije infrastrukture. U geopolitičkom smislu, kineska inicijativa na globalnoj razini je prijetnja američkom liberalnom poretku, izgrađenom nakon Drugog svjetskog rata i koji se širio u nadolazećim desetljećima na sve svjetske kontinente.

Do sada su SAD najveću pozornost posvetile takozvanom ratu protiv terorizma, koji je gotovo u cijelosti preuzeo monopol nad političkim i strateškim diskursom u Sjedinjenim Američkim Državama, što je dovelo do podcjenjivanja stvarnih kineskih sposobnosti. U Washingtonu nije bilo protuinicijative na kineske aktivnosti, barem do dolaska Donalda Trumpa.

Trump je najjasniji izraz američke „izuzetnosti“, čvrsto uvjeren kako postoji “očita sudbina” vodeće zemlje slobodnog svijeta, koja opravdava, čak i moralno, američke policijske akcije u svakom kutku planeta.

Bilo je jasno od početka njegove izborne kampanje da će Kina biti u središtu američke pozornosti. Peking je optužen za iskorištavanje nedostataka globalizacije na štetu američkih interesa i za opasne hegemonijske ambicije u Euroaziji. Tako je Trump postavio temelje za sukob stoljeća, započinjući Hladni rat koji jeste trgovinski, ali ne samo, jer je to je utrka u naoružanju u stilu Reagana, svemirska utrka, međunarodna špijunaža, informacijski rat, manipulacija psihologije javnog mnijenja, vojne i diplomatske provokacije, povratak ratničkoj i šovinističkoj retorici, histerična atmosfera od lova na vještice i „žuti strah“ u neomakartističkom umaku, te sabotaža inicijative „Jedan pojas, jedan put“ islamističkim terorizmom, koji je odustao od vjerskog rata kako bi vodio rat protiv kineskog kapitala, od Pakistana do Šri Lanke i šire

Ovdje se uopće ne radi se o uravnoteženju trgovinske bilance Sjedinjenih Država i prisiljavanju Kine da ne dira u „tuđe“ intelektualno vlasništvo, da izbjegava damping i neugodne, ali ipak pravne, monetarne politike kao što je devalvacija. Ili barem nije samo to cilj.

Ono što Trump čini je pokušaj rebalansa ravnoteže Amerike kao svjetske sile, koja zbog nezaustavljivog rasta Kine sve više gleda prema Dalekom istoku. Taj rebalans, naravno, mora biti u korist Sjedinjenih Država, kako bi se izbjegla zamjena uloga i što je više duže moguće zaštitila unipolarnost.

U siječnju 2018. neki potezi najavljuju prekretnicu u odnosima s Kinom, kao što je produbljivanje Kvadrilateralnog sigurnosnog dijaloga i uspostava američke Međunarodne razvojne financijske korporacije (USIDFC), iako nije jasno je li ona „američka“ ili je „međunarodna“, jer ime sadrži oba prefiksa.

Međutim, samo nekoliko mjeseci kasnije je Washington počeo nametati carine na niz proizvoda, kao što su solarni paneli, perilice rublja, čelik, aluminij i druge, bez navođenja određenog cilja, iako je bilo jasno da je to direktna akcija kojom se želi naškoditi Kini, vodećem svjetskom izvozniku tih proizvoda. Nakon tih carina slijedi pravi početak antikineskog trgovinskog rata, uz primjenu novih za 250 milijardi dolara kineske robe, na što je Peking brzo odgovorio carinama na američku robu za 110 milijardi dolara.

Sve to u pozadini pregovora pod okriljem dvaju predsjedništava, koji su propali zbog uvjeta koje je tražio Trump, a koje je Kina samo djelomično prihvatila. Sukob se ubrzo preselio na druge fronte i visoku tehnologiju, odnosno na plan „Made in China 2025“ i „Novi put svile“.

U prvom slučaju su Sjedinjene Države potaknule međunarodnu kampanju demonizacije protiv Huaweija, privatne kineske tvrtke koja proizvodi telefone najnovije generacije i prvog rivala Applea i Samsunga. Huawei je optužen za špijunažu korisnika, da je blizak Komunističkoj partiji i oružanim snagama Kine, te da potiče saveznike i partnere Washingtona na izgradnju mreža 5G bez da se američka strana o tome išta pita.

Malo po malo, američki sateliti su se odazvali pozivu, čak i oni čije gospodarstvo značajno ovisi o odnosima s Kinom, kao što je Poljska. Te su se zemlje pridružile kampanji bojkota i opravdavaju nezamislive stvari kao što je uhićenje u Kanadi Meng Wanzhou, kćer osnivača tvrtke Huawei i financijske direktorice tvrtke.

Ove godine na Gospodarskom forumu u Sankt Peterburgu je rat protiv Kine bio jedna od tema o kojoj su sudionici najviše raspravljali. Ruski predsjednik Vladimir Putin govorio je o “tehnološkom ratu” koji je pokrenut kako bi se zemljama u razvoju onemogućilo da postanu samodostatne i emancipirane od ovisnosti zapadnog znanja. Putin je dao snažnu poruku svijetu, najavljujući da će upravo Huawei graditi 5G mrežu u Rusiji . Ovo je snažna poruka jer prisiljava sve zemlje povezane sa Zapadom i Kinom da razmisle do koje će granice slijediti sulude politike američkog carstva na umoru, pokazujući kako je ruskom medvjedu i kineskom zmaju dosta „dvostrukih igara“ i da žele znati tko će se ili neće zajedno s njima boriti u hegemonijskom sukobu stoljeća.

logično

Sramotna emisija HRT-a o uvođenju eura koja će ostati zapisana u povijesti medijske i intelektualne manipulacije

$
0
0

Prije dva dana u emisiji Otvoreno, Hrvatske radio televizije, raspravljalo se o momentu kada će Hrvatska pokopati svoju nacionalnu valutu kunu i pridružiti s euro zoni. U emisiji Otvoreno, koju je vodio Damir Smrtić, gostovali su Ministar financija Zdravko Marić, Michael Faulend viceguverner Hrvatske narodne banke, Branko Grčić iz stranke SDP i Marijana Ivanov s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu. Nitko od protivnika ulaska u euro zonu Hrvatske nije pozvan.

Kako bi manipulacija bolje prošla, odmah je krenuo uvodni prilog o vapaju hrvatskih poduzetnika koji traže hitno uvođenje eura. Novinarka je pronašla Franju Sobočana, direktora Sobočan interijera koji na pitanje zašto treba uvesti euro izjavljuje:

Jer će prestati naštimavanje tečaja kune i… neće biti naknada“, ovo je sve što je izjavio Franjo Sobočanin.

Njegova izjava, koju je “kreativno” izdvojila Nataša Ban, treba biti potvrda da kuna (nacionalna valuta), u koju su vjerovali mali ljudi koji su 90-tih išli u rat i davali svoje živote, više nema što raditi u Hrvatskoj. Srećom sramotu je za promil umanjio Zdravko Marić, da bih odmah nakon toga u jednoj rečenici sam sebe stavio u kontradikciju izjavljujući sljedeće:

“Nema nikakvog naštimavanja tečaja. Tečaj je, ja bih rekao, tržišna kategorija, s druge strane HNB uvodi politiku, s jedne strane možemo reći de iure (zasnovanu na zakonu) fluktuirajućeg deviznog tečaja, kojeg se međutim vezuje dobrim dijelom za euro, koji služi kao sidro za ostale mjere koje HNB provodi, a to je prije svega stabilnost i očuvanje cijena.”

Kako može fluktuirati tečaj sa spuštenim sidrom koji ga ukopava, u ovom slučaju euro? Zadnji dio izjave razotkriva manipulaciju. Svi gosti, uključujući i guvernera Borisa Vujčića iz uvodnog priloga, govore o stabilnosti cijena.

Stabilnost cijena ne može biti primarni cilj niti jednog gospodarstva. Ona je samo posljedica monetarne politike čiji glavni zadatak mora biti maksimalna zaposlenost, a ne stabilnost cijena. Kada država ima visoku stopu zaposlenosti, stabilnost cijena više nije upitna i samo tada možemo govoriti o tržišnim kategorijama.

Viceguverner HNB Michael Faulend ne krije svoj skepticizam glede nacionalne valute. Već od prije znamo da on ne vjeruje u kunu.

“Male zemlje nemaju luksuz da imaju svetsku valutu, moraju da vode računa o fiskalnoj politici i svaki dobar trenutak, odnosno svaku dobru godinu, treba da koriste za gomilanje i gradnju zaliha i jačanje ekonomije”, citira Faulenda srbijanski Blic.

Za kraj ćemo izdvojiti izjavu Marijane Ivanov. Profesorica govori o inflatornom efektu koji neće pogoditi građane Republike Hrvatske, dakle iznova govori o stabilnosti cijena.

Inflatorni efekt sličnih manipulacija je puno veći nego se to čini. On se ne vidi, jer je prikriven dodatnim zaduženjem građana republike Hrvatske, koji će posljedice vidjeti tek rasprodajom hrvatskih resursa i njihovim razvlašćivanjem – kada Hrvatske bude definitivno demontirana.

Umjesto traženje pune zaposlenosti uz pomoć istinske fluktuacije tečaja koja će omogućiti prodaju domaćih roba i usluga, glavni protagonisti dvije najveće stranke HDZ i SDP, “čine sve” da Hrvatsku bace na koljena.

Miljenko Jergović: Uzorna građanka koja je branila društvo od navikavanja na zlo

$
0
0

Nije Borka Pavićević u onoj običnoj svakodnevici, koja troši devedeset i devet dijelova naših stopostotnih života, bila hrabrija od drugih ljudi. Gledao sam je svakog prvog vikenda u listopadu kako u Rovinju, u društvu nekih njezinih ali baš pravih prijateljica, biva plaha, tako da bi je, činilo se, mogao uplašiti neki malo ljući i stroži insekt ili profesor matematike. Imala je frajersko držanje i onaj promukli glas koji bi rado i često dizala iznad prevlađujućeg šušnja i žamora, ali sve je to način kojim se čovjek, mimo svake priče o hrabrosti, brani od svijeta. Pa čak i po tom načinu obrane reklo bi se da u duši nije bila pretjerano junačna.

Tako je to, vjerujem, bilo u onih devedeset i devet dijelova stopostotnoga njezina života, s kojima nas se Borka Pavićević i ne tiče, i u kojima smo samo slučajno mogli sudjelovati, bilo kao prijatelji ili kao promatrači. A u onom jednom, stotom dijelu, po kojemu nam je Borka Pavićević važna, o pitanjima osobne hrabrosti, kukavičluka i svega onog što malo-pomalo vodi k navikavanju na svako zlo, na kraju čega nas, kao navika sviju navika, čeka fašizam, uopće nije moglo biti riječi. U javnome životu Borke Pavićević nije mogao postojati argument hrabrosti, zato što bi, po njezinom vlastitom moralnom osjećaju, to bio nedopustiv moralni komfor. Ona je, poput japanskog kamikaze i poput onih nekoliko stvarnih kršćanskih svetaca, ili da upotrijebimo usporedbu koja bi joj se, vjerojatno, više svidjela, ona je poput Stjepana Filipovića i Rade Končara djelovala u misiji u kojoj su pitanja osobne hrabrosti savršeno irelevantna. Sama je stvorila svoju misiju, sama je odredila njezina pravila. Ili su joj se baš takva pravila podrazumijevala.

Onim čime se u posljednjih skoro trideset godina bavila, bavi se mali broj ljudi. Čovjek katkad ima dojam da svakome od njih zna imena i prezimena. Među njima bi se, međutim, našlo i tvrđih, i isključivijih, i liniji aktivizma za ljudska prava, za manjine i svakovrsne drukčijosti vjernijih od nje. Našlo bi se i glasnijih nego što je bila ona. Ali većina tih malobrojnih žena i muškaraca od Borke Pavićević razlikuje se u onome što je od presudne važnosti: u vidljivosti. Malo što u čovjeku stvara takvu moralnu ugodu i intelektualno samozadovoljstvo kao anonimnost u aktivizmu, borbi za ljudska prava, angažiranom novinarstvu. Ono kad možeš zaći među neprijatelje i slobodno ih prezirati, a oni niti znaju tko si, ni gdje stanuješ, ni koja su ti vrata od stana, koji ti je poštanski sandučić. Borka Pavićević ne samo da je bila vidljiva, nego je bila i ostala predmet mračnih strasti svih srpskih, naročito beogradskih nacionalista, šovinista, rasista. Bila je ono što je u Zagrebu i Hrvatskoj bio Slavko Goldstein.

Centar za kulturnu dekontaminaciju osnovala je 1994, kao jedinstvenu kulturnu i aktivističku ustanovu, čiji je cilj otpočetka bio izrazito opozicijsko, protunacionalističko i protumiloševićevsko djelovanje, te okupljanje i prihvaćanje svih koji bi imali srodne poglede na svijet i ambicije, a ne bi imali gdje. Prostor su našli u Paviljonu Veljković, kući koju je pedesetak godina ranije sagradila bogata beogradska porodica Veljković, pretvorivši je odmah zatim u privatni izložbeni prostor. Veljkovići su bili stari liberali i demokrati, uglavnom vječni opozicionari, što im nije donijelo veliku sreću ni u Drugom svjetskom ratu, a ni poslije rata, kada im je kuća nacionalizirana, da bi je zatim kao umjetnički atelje koristili neki režimu bliski umjetnici. Porodica je, naravno, tražila povrat nacionalizirane imovine, što je 2012. i provedeno. Tada su Centru za kulturnu dekontaminaciju neskloni mediji očekivali da Borka Pavićević i njezina ustanova budu izbačeni na ulicu, ali to se nije dogodilo, jer je nasljednica naprosto produžila prethodni ugovor s korisnicima prostora. (Ovo je, možda, zgodno spominjati tek da se vidi što jest i što znači stvarna obiteljska i kulturna tradicija.)

U skoro četvrt stoljeća postojanja Centra Borka Pavićević uspjela si je stvoriti zbilja respektabilan broj neprijatelja, koji je, da tako kažemo, u glavu znaju. Istovremeno, postala je zaštitnica jednoga vrlo razgranatog, multižanrovskog i već prilično mnogobrojnog umjetničkog i aktivističkog svijeta, koji ne samo da gravitira Centru, nego je zahvaljujući samom njegovom postojanju uspio stvoriti mogućnosti za vlastiti opstanak. Zahvaljujući njoj, cijeli jedan svijet počeo je rasti i razvijati se, i mimo nje. Naravno, ti ljudi predstavljaju statistički skoro zanemarivu manjinu, u političkom životu Beograda i Srbije ne znače ništa ili skoro ništa, ali, istovremeno, oni ne samo da su stvarna beogradska i srpska kulturna elita, nego je zahvaljujući njima Beograd danas jedini stvarno veliki grad između Beča i Istanbula. (Veličinu gradova, naravno, ne određuju ni broj stanovnika, ni društveno bogatstvo, nego je veličina gradova određena mjerom postojanja jedinstvene žive kulture.)

Centar se nalazi u Birčaninovoj ulici, na Savskom vencu, u elitnom kvartu i u susjedstvu zapadnih ambasada i konzulata. Prekoračujući mjerila ne samo onoga što je društveno poželjno, nego i onoga što je dopušteno, Borka Pavićević je nervirala vlasti i vlastodršce, i stvarala im konstantne probleme. Stalno je ometala građane u njihovom navikavanju na zlo, a od toga teže subverzije nema. Njezino ime redovito je bilo na svim listama i spiskovima srpskih veleizdajnika. Zasluženo. Šireći prostore slobode ugrožavala je prvi i osnovni državni interes, a taj je da se o pitanjima slobode i neslobode odlučuje isključivo na političkim izborima, te s pozicija vlasti.

U Centar se ulazi s ulice drvoreda, pa u dvorište koje je popločano onim oblim kamenovima, na način orijentalnih avlija Balkana. Taj ulazak veoma je važan za priču o Borki Pavićević: kada biste zakoračili u njezinu avliju, našli biste se u republici u kojoj kao da više ne vladaju zakoni vanjskoga svijeta i Republike Srbije. Činilo bi vam se da ste od svega zaštićeni, a da vas štiti Borka Pavićević, osobno. Tu gdje ona vlada, nikome se ništa loše neće dogoditi. Naravno, bila je to iluzija, kao što je i sve drugo iluzija, ali možda je ta iluzija od svega drugog važnija. Demokracija nije vladavina većine nad manjinom, demokracija je ostvareno pravo manjine da vazda zavazda bude zaštićena od većinske samovolje.

Borku Pavićević prvi put sam vidio, i to sam za cijeli život zapamtio, početkom osamdesetih, u sarajevskom Domu mladih, nakon predstave Slovenskog mladinskog gledališča “Misa u a-molu”, koju je režirao Ljubiša Ristić. U to se vrijeme, pa sve do kraja desetljeća, angažirano jugoslavensko kazalište bavilo proroštvima, koja su se, paradoksalno, jednako ticala prošlosti kao i budućnosti, a možda je proricanje prošlosti bilo za nas i važnije, i meni se, mladom, činilo kako nema važnije umjetnosti od teatra. U tom je svijetu i toj umjetnosti Borka Pavićević bila jedna od proročica. Radila je kao dramaturg, djelovala je oholo i iznad maloga i neprozirnog svijeta na koji smo bili osuđeni mi iz publike. Da mi je netko tog dana rekao što će se na kraju zbiti s nama, te gdje ćemo i nakon čega svi zajedno završiti, ne bih mu vjerovao. Društvo u kojem su moguće takve predstave kakva je bila “Misa u a-molu” naprosto se ne može rasuti. Kazalište zajednicu drži na okupu. Tako se meni, dječarcu, činilo.

Upoznao sam je skoro dvadeset godina kasnije. U međuvremenu, ona je zauvijek napustila teatar i počela se baviti poslom koji nema ime. A nema ga zato što se takvim poslom u našim jezicima nije bavio nitko osim nje. Matrijarhat koji je uspostavila u Birčaninovoj 21 funkcionirao je po principu savršeno organiziranog kaosa. Svijet je bio pod njenom zaštitom. Poslije smo se svakoga listopada u Rovinju, o jednoj još neželjenijoj kulturnoj instituciji, ponešto družili, da bi zatim isteklo vrijeme. Munjevito, kao da je u hipu zla kob raširila struk pješčanome satu, pa nije bilo vremena da se išta kaže.

A htio sam reći ovo: Borka Pavićević bila je uzorna građanka, oduševljena čitateljica i gledateljica, plivačica u predjesenjem moru i dobra osoba. Vođena čestitošću napustila je kazalište u trenutku kada ono više nije imalo moći proroštva. Nakon toga je samo pomagala ljudima, uglavnom onim mladim, da sačuvaju svoje iluzije. Brinula se da svijet ne podivlja, da nas ne obraste korov.

jergovic

10 najluđih izjava o ženama kroz povijest

$
0
0

Seksizam i seksističke izjave nisu nimalo smiješne, no ponekad se pronađu izjave toliko spektakularno apsurdne da jednostavno nemate drugog izbora nego se smijati (radije nego plakati!).

Izjave poznatih povijesnih ličnosti koje je sakupio The Huffington Post dobro će vas oraspoložiti svojom glupošću i pokazati zašto je, usprkos svom seksizmu koji nas i dalje okružuje, dobro živjeti u 21. stoljeću. Nažalost, neki od niže izrečenih stavova i dalje nas prate.

1. Aristotel je smatrao žene defektnim muškarcima

„Žena je žena po nedostatku određenih kvaliteta. Morali bi na žensku prirodu gledati kao pogođenu određenim prirodnim defektom.“ Ovu izjavu izrekao je Aristotel i time oblikovao način gledanja na žensko tijelo i um koje će se zadržati za perioda antičke Grčke i Rima, ali i kasnije.

2. Toma Akvinski rekao je kako su žene nesreće spermatozoida

Nadovezujući se na Aristotela, sv. Toma Akvinski rekao je kako sperma prirodno želi napraviti nešto potpuno slično sebi, dakle muško. Ukoliko dođe do začetka ženskog fetusa, ili je spermatozoid suviše slab ili je jajna stanica neprikladna ili je pak došlo do reakcije na neki vanjski faktor. „Kad ne bi bilo Božanske volje koja želi postojanje ženskog spola, rođenje žene bila bi samo slučajnost, poput rođenja bilo kojeg drugog čudovišta (psa s dvije glave, teleta s pet nogu, itd.)“, napisao je u jednom svom spisu.

3. Napoleon je smatrao kako su žene robovi

„Priroda je namijenila da žene budu naši robovi… one su naše vlasništvo, a ne mi njihovo. Pripadaju nama jednako kao što drvo s plodovima pripada svome vrtlaru. Žene nisu ništa drugo nego strojevi za rađanje djece.“ Nažalost, ovakve stavove i dalje dijele, primjerice, pripadnici iranskog parlamenta, o čemu smo pisale ovdje.

4. Katon Stariji smatrao je da su žene divlje životinje

Katon Stariji upozoravao je kako je ženska priroda divlja i nekontrolirana, pa zato žene treba držati na vrlo kratkim uzdama. Prema njegovom shvaćanju, ako bi se dozvolila potpuna jednakost žena i muškaraca, žene bi zagospodarile muškarcima.

5. Plinije Stariji upozoravao je na otrovnost menstrualne krvi

Plinije Stariji upozoravao je kako je menstruirajuća žena iznimno opasna jer samim pogledom može otupiti čeličnu oštricu, zamagliti ogledala i ukloniti sjaj bjelokosti. Ako dođe u dodir sa sjemenjem biljke, ono će postati sterilno, presadci će uvenuti, biljke će se osušiti, a plodovi će popadati sa stabla ispod kojeg ona sjedi. Čak će i roj pčela biti pokošen njenim pogledom i umrijeti.

6. Plutarh nije odobravao nezavisne ženske emocije

Prema Plutarhovom shvaćanju, žena ne smije imati nikakvih svojih emocija, već dijeliti muževljevu ozbiljnost i ležernost, njegovu anksioznost i smijeh. Prema njemu, u tome se sastoji tajna sretnog braka. Također, savjetuje kako žena ne bi trebala imati vlastitih prijatelja, već samo one svoga muža.

7. Friedrich Nietzsche i prevrtljiva žena

Prema shvaćanju Friedricha Nietzschea, polovica ljudskog roda, ona ženska, slaba je, boležljiva, nestalna i prevrtljiva. Kako je napisao: „Žene trebaju religiju slabosti koja glorificira slabost, ljubaznost i poniznost kao božanske“.

8. Jean-Jacques Rousseau je smatrao da bi žene trebale učiti samo o muškarcima

Iako se smatra jednim od najvažnijh filozofa prosvjetiteljstva i pobornikom širokog obrazovanja, Rousseau nije smatrao da je obrazovanje potrebno i ženama. Prema njegovom shvaćanju, obrazovanje žena trebalo bi biti usmjereno na ono što muškarcima treba, na to kako zadovoljiti muškarce i kako učiniti njihov život što ljepšim i ugodnijim.

9. Sigmund Freud je očajavao zbog ženske seksualnosti

Freud nikada nije uspio dokučiti odgovor na pitanje što žene žele. Vjerojatno je zato izjavio kako je seksualni život odraslih žena „tamni kontinent“.

10. James Joyce i muški intelekt

Irski pisac i pjesnik Joyce izrekao je misao koju i danas mnogi ponavljaju: „Muškarci se vode ravnim crtama intelekta, dok se žene povode krivuljama emocija“.

voxfeminae

Neprijateljska propaganda: Kapetanice

$
0
0

Malo kada se evropska antiimigrantska laž sudarila s golom stvarnošću kao ovoga puta. S jedne strane ‘Il Capitano’ Matteo Salvini, s druge dvije stvarne kapetanice. S jedne marketinški programirani veliki vođa, s druge dvije neustrašive djevojke. S jedne državnik koji glumi da pripada narodu, s druge netko tko radi drugih žrtvuje vlastitu slobodu

Nada

Vrag bi znao zašto baš Il Capitano. Valjda se Matteu Salviniju nadimak svidio. Valjda je Luca Morisi, njegov PR-guru, znao što radi kada mu ga je predložio. Valjda ga je predložio zato što Il Capitano tako dobro opisuje sve ono što je te, 2014. godine, novoizabrani predsjednik marginalne desničarske Sjeverne Lige tek planirao postati. Lider, ali i onaj tko dijeli sudbinu sa svojom posadom. Čovjek iz naroda, ali i veliki vođa. Uno di noi, samo malo bolji.

U idućih pet i pol godina mediji će spremno preuzeti Salvinijev marketinški nadimak, a Il Capitano će od strančice rasturene korupcijskim skandalima, koja je u anketama dobivala jedva tri posto glasova, stvoriti najsnažniju talijansku partiju. Na provjerenoj političkoj platformi – malo suverenizma, malo nacionalizma, malo otpora briselskim elitama i puno, puno mržnje prema imigrantima – ući će u vladajuću koaliciju, ugrabivši mjesto zamjenika premijera i ministra unutarnjih poslova. Njegova Liga pobjednica je ovogodišnjih evropskih izbora: sada u briselskom parlamentu okuplja široku alijansu radikalne evropske desnice, svih onih stranaka koje programe grade na policijskoj represiji, razapinjanju žice, podizanju zidova i zatvaranju granice. Matteo Salvini polako, dakle, izrasta u neformalnog lidera isključive Evrope, glasnogovornika njene budućnosti, vjesnika vremena koje dolazi. Postao je točno ono što je Luca Morisi, marketinški mag iz sjene, svojedobno zamislio. Čovjek iz naroda i veliki vođa. Uno di noi, samo malo bolji. Il Capitano.

A onda smo vidjeli kako izgledaju pravi kapetani.

‘Odlučila sam da uđem u luku Lampedusa’, izgovara u kameru 31-godišnja Carola Rackete prije nego što će pokrenuti motore: ‘Znam što riskiram, ali 42 ljudi koje sam spasila već su iscrpljeni. Sada ih vodim u sigurnost.’ Šesnaest dana talijanska je pomorska policija, prema odluci Salvinija, fizički branila njenom brodu ulaz u luku: sedamnaestoga dana Rackete je probila blokadu i pristala. Odmah je privedena, pod prijetnjom kazne od deset godina zatvora, a spasila ju je procjena sutkinje da kapetanska dužnost spašavanja ljudskih života u ovom slučaju preteže nad odlukom ministra unutarnjih poslova.

Zato dvostruko veću kaznu – pune dvije decenije bez slobode – još uvijek može dobiti Pia Klemp, Racketina kolegica, kapetanica nevladine udruge Sea Watch. Njen brod ‘Iuventa’ talijanska je policija zaplijenila prošloga ljeta, a suđenje se od tada čeka. Klemp je, procjenjuje se, kroz dvije godine pomogla u spašavanju oko hiljadu života. ‘Samo smo slijedili međunarodni zakon, posebno onaj koji vrijedi na moru, gdje je glavna zapovijed spašavanje ljudi u nevolji’, rekla je nakon podizanja optužbe. ‘Za svakog kapetana, to je dužnost.’

I malo kada se evropska antiimigrantska laž sudarila s golom stvarnošću kao ovoga puta. S jedne strane izmišljeni medijski lik Il Capitana, s druge dvije stvarne kapetanice. S jedne marketinški programirani veliki vođa, s druge dvije neustrašive djevojke. S jedne državnik koji glumi da pripada narodu, s druge netko tko radi drugih žrtvuje vlastitu slobodu. To je, valjda, današnja Evropa: takvu smo je, valjda, birali. Evropa kojom vladaju morisiji i salviniji, Evropa na čijim rubovima policija pendrecima lomi izbjeglička rebra dok u njenom srcu marširaju trupe ksenofoba, Evropa po čijim se morima sada dave neka djeca, jer tamo nema Carole Rackete, Pije Klemp i njene ‘Iuvente’ da ih spase. Evropa koju ne zanima tuđa nesreća, Evropa koja razapinje žice, Evropa koja podiže zidove, Evropa koja armira granice.

Na jedan trenutak, ipak, učinilo se da može biti bolja: hvala na nadi, kapetanice.

Cinema America

Kako bismo upotpunili dojmove o zemlji kojom vlada netko poput Salvinija, evo i jedna kulturna vijest iz Rima. Grupica radikalnih desničara, članova podmlatka neofašističke strančice CasaPound, pretukla je četvoricu mladića koji su se vraćali s kino-večeri kolektiva Cinema America. Dvojicu su poslali u bolnicu. Razlog: jedan od pretučenih odbio je skinuti majicu sa znakom Cinema Americe. Kolektiv, koji organizira masovne besplatne kino-projekcije na otvorenom, pritom čak i ne čine krajnji ljevičari: ‘Politička dimenzija postoji samo u tome što prikazujemo filmove’, ispričao je novinarima osnivač Valerio Carocci, ‘a poslije s publikom razgovaramo o problemima rasizma, solidarnosti, inkluzivnosti, migrantske krize…’ Ali i to je, izgleda, postalo previše za fašiste. Pismo solidarnosti Cinema Americi brzo su poslali F. F. Coppola, Alfonso Cuarón, CostaGavras, Richard Gere, Spike Lee, Keanu Reeves, Wim Wenders… Projekcije se, naravno, nastavljaju, a na njih sada dolazi i po nekoliko stotina ljudi.

Kraj programa

Zato projekcija neko vrijeme neće biti u zagrebačkom kinu Europa. Nakon što je Trgovački sud odlučio da aktualna uprava smije organizirati filmski program sve dok se ne razriješi spor s gradonačelnikom Milanom Bandićem, koji ih odande tjera, činilo se da je dobivena važna bitka. Ali tko može s Bandićem voditi rat: uspio je zatvoriti ugostiteljsku terasu ispred kina i ukinuo prihode kojima se rad Europe financira, pa su organizatori brzo zaključili da nema smisla nastavljati dalje u prekarnim uvjetima. ‘U situaciji u kojoj nije moguće predvidjeti hoćemo li iz kina morati izaći sutra, za tjedan dana ili za dva mjeseca, dosadašnje zaposlenike i suradnike držimo u neizvjesnosti, a distribuciju filmova i ostale programe ne možemo dogovarati’, napisali su u priopćenju. ‘Zbog toga smo odlučili vratiti ključeve kina Gradu Zagrebu.’ Pošteno: ostaje sjećanje na kratkotrajni žestoki otpor i dva velika prosvjeda, ostaje uzaludna masovna podrška, ostaje još jedna u nizu pouka da se protiv Bandića ne može ad hoc inicijativama, nego samo kontinuiranom, dobro organiziranom političkom borbom. Dok ona ne ojača, Zagreb ostaje igralište gradonačelnika i njegovih miljenika.

Stream i što s njim

Loše vijesti za sve pretplatnike Netflixa, HBO-a, Amazona: uživajte dok možete, jer će vas budućnost streaming industrije koštati više nego što biste htjeli. Zahvaljujući poslovnom boomu – prvenstveno – Netflixa, još su neke medijske megakorporacije nanjušile novac: Disney sprema Disney+, platformu na koju će, osim svojih filmova, povući i sve naslove 20th Century Foxa, Pixara, ABC-ja, uz kompletnu Marvelovu produkciju; Apple najavljuje vlastiti streaming kanal i već potpisuje ugovore sa Stevenom Spielbergom, Sofijom Coppolom, Oprah Winfrey, Jennifer Aniston; HBO će završiti pod kapom Warnera, skupa s hit-serijalima poput ‘Gospodara prstenova’ i ‘Harryja Pottera’; vlastitu platformu uskoro će pokrenuti NBC, iz prikrajka vrebaju digitalni giganti poput YouTubea i Facebooka… Ukratko – tvrdi ‘Guardianov’ komentator Stuart Heritage – sav onaj sadržaj koji sada dobivate po cijeni jedne ili dvije pretplate, uskoro će se raspršiti na više adresa: ‘Gledanje televizije postat će vrlo, vrlo skupo.’ Da stvar bude gora, povećanje konkurencije neće spustiti iznose pojedinih pretplata: upravo suprotno, investicije su goleme, korporacije moraju vratiti multimilijunske uloge, ozbiljno računaju na novac publike.

Alternativa? Dobra stara piraterija, naravno. A možda i novi projekt produkcije kuće Means of Production iz Detroita, koja za početak iduće godine najavljuje Means TV, ‘prvu postkapitalističku streaming platformu na svijetu’. Proizvodit će ljevičarske sit-comove, talk-showove, serije, standupove… ‘Ljudi nas često pitaju: ‘Hoće li sve što napravite biti politizirano?’ Odgovor je i da i ne (…) Želimo stvarati program koji ljude zabavlja’, govori Nick Hayes, jedan od dvoje sadašnjih suvlasnika. Zamišljeno je da budući vlasnici Means TV-a budu njegovi radnici, a financirat će ga isključivo gledaoci. Zvuči obećavajuće, čekamo.

portalnovosti


Mriještenje Srba i Hrvata

$
0
0

Kako je moguće da nitko, od Slobodne Dalmacije preko portala i društvenih mreža do RTL-a, nigdje niti sitnim slovima nije naveo da je priča o velikoj betonskoj katoličkoj crkvi u šljiviku Stevana Slijepčevića zapravo iz srpskih Novosti?

Jedna od najvećih misterija informacijske ere jest ona o priči koja dospije u medije. Površni kakvi već jeste, i kakav čovjek u informacijskoj eri biti mora, uzimate tu stvar zdravo za gotovo, čujete na televiziji kako je cijela neka uistinu nevjerojatna priča dospjela u medije, i dalje obješenih čeljusti slušate tu uistinu nevjerojatnu priču, a da se nikad ne pitate – kako? Kako je priča dospjela u medije? Kako je našla put? Kako je u medije dospjela ta priča, a ne neka druga? Koliko se priča putem izgubi, ili ih u nemilosrdnoj borbi za goli opstanak požderu predatori s više stepenice lanca, i nikad ne dospiju u medije?

Nitko nikad nije pitao, pa nitko nikad nije ni istraživao. Zagonetni put priča koje dospiju u medije ostao je tako misterij poput, recimo, mriještenja jegulja u Sargaškom moru. Kako europska jegulja dospije u Sargaško more, znanost do danas ne zna točno. Stoljećima su se tako umjesto toga Europljani pitali kako to da nitko nikad nije vidio jajašce ili barem mladu jegulju, dok su se u isto vrijeme Amerikanci pitali koja je to neobična mala, prozirna ribica koje je puno Sargaško more. Sve dok danski biolog i istraživač Johannes Schmidt prije točno stotinu godina nije povezao stvari, zaključivši kako jegulje iz Europe u doba mriještenja migriraju preko Atlantika u Sargaško more, odakle njihova mala, prozirna mladunčad ide onda natrag u Europu, na ognjišta svojih očeva.

Kako, međutim, naša jegulja iz Neretve, kad joj dođe vrijeme, zna gdje treba ići, pa umjesto u neretvanskom brudetu kod tete Olge u Rogotinu završi na drugom kraju zemaljske kugle, u Sargaškom moru? Kako pamti onaj godinu dana dugačak put preko cijelog Sredozemnog mora i Atlantskog oceana od prije više od petnaest godina? Kako je, na koncu, u ono vrijeme – kao jedva malo veća larva – bez greške znala sedam hiljada kilometara dugačak put od Sargaškog mora do Opuzena? Nitko ne zna. Tek, svake godine u ovo vrijeme zapute se one polako na Zapad, pa se uskoro dočuje kako su, eto, jegulje dospjele u Sargaško more. Kako se pak uopće dozna da su dospjele u Sargaško more? Pišu o tome, jasno, sve novine. O tome vam i govorim: posve nevjerojatna priča o mriještenju jegulja dospjela na koncu u medije. Pa nije više izazov za znanost kako jegulja dospije u Sargaško more, već kako priča o tome dospije u medije.

Na primjer. Nekidan na RTL-u gledam jednu takvu, dakle nevjerojatnu priču o mriještenju Srba i Hrvata na Baniji: ova je iz Donje Bačuge kraj Petrinje, gdje je neki Stevan Slijepčević – vrativši se 1999. iz četiri stotine kilometara udaljene Srbije u rodno selo – na svojoj privatnoj zemlji zatekao pravu pravcatu, veliku betonsku katoličku crkvu svetog Ivana Glavosjeka, koju su u njegovu šljiviku sagradili Hrvati doseljeni iz dvjesto kilometara udaljene Dervente.

Godinama se tako Srbi iz Donje Bačuge pitali otkud sad crkva u njihovu šljiviku, dok su se Hrvati iz Donje Bačuge u isto vrijeme pitali otkud sad Srbi u šljiviku pod njihovom crkvom. I sve otada traje uzaludno natezanje nesretnog Stevana sa Zagrebačkom nadbiskupijom i Sisačkom biskupijom: iselili se u međuvremenu i bosanski Hrvati, pomrli lokalni Srbi, otišao na kraju, šta će, i sveti Ivan Glavosjek, i ostalo u selu svega nekoliko obitelji, Stevan Slijepčević sa ženom i napuštena crkva u njegovu šljiviku, obrasla u korov i draču.

‘Dogovora nema već dvadeset godina’, kaže na koncu RTL-ova reporterka, ‘pa je priča iz Donje Bačuge dospjela u medije.’

‘Priča iz Donje Bačuge dospjela u medije’! Ne pita se ni reporterka, ne pitaju se ni gledatelji: blenula ona u kameru, blenuli oni u televizor, u kameri privatno imanje, a na televizoru velika betonska crkva, pa nikoga tako zblenutog da se zapita otkud ta nevjerojatna priča? Svi, eto, pričaju samo o crkvi što je dospjela na privatno imanje, a nitko – osim, eto, mene – da se zapita kako je uopće ta priča dospjela u medije.

Zaista, kako takve priče dospijevaju u medije? Kako jedna posve nevjerojatna priča o crkvi svetog Ivana Glavosjeka u šljiviku Stevana Slijepčevića točno zna kojim će putem banijskim pustopoljinama – preko Starog gaja i rijeke Kupe, kroz kompleks sisačke rafinerije nafte, niz Odransko polje i Turopoljski lug preko jezera Čiče, Velike Gorice i piste aerodroma Franjo Tuđman, pa uzvodno Savom – da bi nakon punih dvadeset godina glavinjanja konačno stigla u sedamdeset kilometara udaljeni Zagreb i tamo na koncu dospjela u medije?

Našoj jegulji za sedam hiljada kilometara od Sargaškog mora do lonca tete Olge u Rogotinu treba samo godinu dana, a priči o katoličkoj crkvi u srpskom šljiviku za jedva sedamdeset kilometara od Donje Bačuge do Zagreba trebaju puna dva desetljeća!

Krenuo sam onda poput Johannesa Schmidta tragom te priče. Otkad je dospjela u medije, ima je svugdje, svi je pričaju i prepričavaju, od televizije i novina do portala i društvenih mreža. S RTL-a je prenijele novine, iz novina portali, s portala društvene mreže. Otkud, međutim, na RTL televiziji? Pogledam malo bolje, kad tamo sitnim slovima piše da je prenesena iz Slobodne Dalmacije. Uzmem Slobodnu Dalmaciju, i stvarno – reporter u Donjoj Bačugi kraj Petrinje vidno uzbuđen priča kako je Stevan Slijepčević, vrativši se 1999. iz četiri stotine kilometara udaljene Srbije u rodno selo, na svojoj privatnoj zemlji zatekao pravu pravcatu, veliku betonsku katoličku crkvu svetog Ivana Glavosjeka, koju su u njegovu šljiviku sagradili Hrvati doseljeni iz dvjesto kilometara udaljene Dervente. To je dakle ta priča, nema nikakve sumnje.

Otkud, međutim, ona u Slobodnoj Dalmaciji, kako je tamo došla, kako je ‘dospjela’ u splitske novine? Nitko ne zna. Reporter valjda došao u Donju Bačugu izvještavati o pregovorima za predsjednika Europske komisije po briselskim kuloarima, pa u pauzi pregovora prošetao po selu i naletio na starinu Stevana, ‘dobar dan’, ‘pomoz Bog’, ‘lijep vam ovaj obor’, ‘nije sinko to obor’, i tako, riječ na riječ, priča o neobičnom oboru starine Stevana, što bi se u narodu reklo, dospjela u medije. Nije, međutim, bilo tako: ne budi lenj, provjerio sam, i otkrio kako se briselski pregovori uopće nisu vodili u Donjoj Bačugi, ne znaju ljudi tamo o tome ništa. Raspitam se onda malo po Slobodnoj Dalmaciji, a oni kažu kako su za neobični slučaj iz Donje Bačuge čuli zapravo iz srpskih Novosti, pa poslali reportera da ga prepriča svojim riječima.

Priča je zapravo iz srpskih Novosti? Pa naravno da je iz srpskih Novosti, to znam i sam, radim i pišem u Novostima, znam da se priča o starini Stevanu i crkvi svetog Ivana Glavosjeka u njegovu šljiviku ispilila u Novostima još prije pet-šest godina, otkrio je Vladimir Jurišić, pa o njoj opet – konstatirajući kako se ništa u pet-šest godina promijenilo nije – pisao još prije četrnaest dana, u pretprošlom broju: kako je, međutim, ista ta mala, usputna priča, jedna od bezbroj sličnih manjinskih srpskih provincijskih pričica, u samo dva-tri dana ‘dospjela u medije’ i izrasla u spolno zrelu nacionalnu priču što iz nekog razloga jebe Hrvate? Kako je moguće – to me zanimalo – da nitko, od Slobodne Dalmacije preko portala i društvenih mreža do RTL-a, nigdje niti sitnim slovima nije naveo da je to priča iz srpskih Novosti? Eh, kako je moguće. Nitko ne zna. Kad bi se to znalo, znalo bi se valjda i kako je bilo moguće da u šljiviku Stevana Slijepčevića u Donjoj Bačugi kraj Petrinje sitnim slovima nikne prava pravcata, velika betonska katolička crkva svetog Ivana Glavosjeka. Znalo bi se onda i gdje je, recimo, nestao partizanski spomenik koji je nekad bio tu, blizu mjesta gdje je sada napuštena crkva. I gdje su nestali Srbi, i gdje su nestali Hrvati, gdje su nestali ljudi – u koje Sargaško more su se uputili iz Donje Bačuge kraj Petrinje.

I kako će to, kojim tajanstvenim putevima, za pet-šest ili dvadeset godina iz srpskih Novosti dospjeti u medije.

portalnovosti

Granični slučaj gospođe Kitarović

$
0
0

Jezik hrvatske predsjednice, kada govori o izbjeglicama, po svojoj se bešćutnoj hladnoći ne razlikuje od jezika Heinricha Himllera i njegovih pajdaša kojim su se referirali na Židove

Sasvim prikladno, kampanju za drugi predsjednički mandat Kolinda Grabar Kitarović započela je u šumi.

U pratnji ministra unutrašnjih poslova, zapovjednika Glavnog stožera HV i militantno namrštene Mirjane Hrge, povela je četu od petnaestak novinara i isto toliko policajaca – koji su se međusobno razlikovali po tipu naoružanja – u gusto zelenilo na granici između Hrvatske i Bosne i Hercegovine, odvažno se probijajući kroz granje i žbunje, spretno preskačući potoke, stijene i nabrekle žile stabala, puna poleta i vojničkog adrenalina, e da bi u pomno pripremljenom igrokazu predstavnike javnosti upozorila na nacionalnu opasnost prvoga reda i pokazala im mjesta gdje korpulentni državni službenici koji bdiju nad našom sigurnošću svakodnevno organiziraju rizičan lov na ljude. Dio šumskog monologa koji vrijedi upamtiti glasi ovako:

„Kad se netko provlači kroz ovaj teren, onda je normalno da ima ogrebotine, masnice i tjelesne ozljede. Dakle razmišljajte o tome kad čujete svakojake priče da su naši policajci brutalni. Nisu! Apsolutno vam jamčim za to!“

Da se to dogodilo, da je barem jedan od petnaestak nazočnih novinara zaista poslušao predsjednicu i „razmišljao o tome“, sasvim je izvjesno da bi nekih sat vremena kasnije, kada se ekspedicija opet dokopala asfalta i tragova civilizacije, isukao mikrofon, gurnuo ga pred lice vedre državnice i postavio neizbježno pitanje:

„Gdje su modrice i ogrebotine?“

„Kako, molim?“ moguće je da bi se ova zbunila, što bi novinaru pružilo priliku da pojasni svoj upit:

„Gdje su vam ogrebotine, modrice i tjelesne ozljede, tupa ignorantkinjo? Gdje su svima nama ogrebotine, modrice i tjelesne ozljede? Jer maloprije ste rekli kako je normalno da netko tko se provlači kroz onaj šumski teren stekne modrice, ogrebotine i tjelesne ozljede, čime ste ‘apsolutno jamčili’ da tu nije bilo policijske brutalnosti prema izbjeglicama, a mi smo se, skupa s vama, ministrom policije, šefom generalštaba i militantno smrknutom Mirjanom Hrgom, kroz taj teren upravo provukli, pa nitko nema ni ogrebotine, a kamoli modrice i tjelesne ozljede. Što to znači, ignorantkinjo? Zašto smatrate da imate pravo do te mjere debilizirati javni prostor? Zašto vjerujete da je svaki novinar glup kao gospođa Hrga, a svaki čitalac ili gledalac gluplji kao zapovjednik Glavnog stožera? Ako, pak, nije ni glup ni gluplji, onda je valjda podao kao ministar policije?“

No, rekoh, ništa slično nije se zbilo. Predsjednica je mogla nastaviti sa svojim predizbornim igrokazom neometana od strane pripadnika tzv. sedme sile.

Dramatični izvještaji nevladinih organizacija o bezdušnome tretmanu migranata, fotografije premlaćenih ljudi, snimci tajnih kamera na kojima se vidi kako hrvatski policajci protjeruju uhvaćene izbjeglice, udarajući ih kundacima i psujući, oduzimajući im mobitele, pucajući u zrak radi zastrašivanja, šutirajući kao pse one što se izdvajaju iz kolone… sve je to posve irelevantno. Sve su to priče za malu djecu i snimke za sitne prodane duše. „Ne postoji ljudsko pravo na migracije“, rekao je prije šest mjeseci ministar Davor Božinović.

I sada, usred duboke i bujne šume na bosansko-hrvatskoj granici, kroz koju ne možeš proći bez ogrebotina, modrica i tjelesnih ozljeda, Kolinda Grabar Kitarović sa svojom hrabrom družinom – sa šefovima vojske i redarstva, te militantno smrknutom Mirjanom Hrgom – cvrkuće ditirambe o hrvatskoj policijskoj humanosti i uz pomoć jakih novinarskih snaga priređuje raskošno pranje kroz gusto granje.

Tu je možda dobro podsjetiti na čuveno razmatranje o politici i istini Claudija Battistellija, koji se svojedobno zapitao zbog čega neki politički moćnici, čak i kada znaju kako svi znaju da lažu, ipak nastavljaju lagati. Po sudu ovog sociologa religije „organizirano laganje je samo verbalizirani segment organiziranog nasilja“. Naime, „umjesto da svoj puni smisao crpi u opoziciji istini, laž je, poput kundaka, čizme ili pendreka, prije svega dio temeljnog naoružanja organa državnog reda“. A to će reći kako političkome moćniku „nije primarna ambicija da prikrije istinu, nego da učvrsti svijest o tome kako su životi onih o čijoj se sudbini sistematski laže potpuno bezvrijedni“.

O takvima je hrvatska predsjednica u onoj opasnoj transgraničnoj šumi izgovorila štošta: da siju strah po okolnim mjestima i izazivaju očaj kod mirnoga hrvatskog stanovništva, da su to uglavnom „mlađi muškarci vojne dobi“ koji „imaju vojno iskustvo“, da mnogi od njih „nemaju dobre namjere“, da su oni „prijetnja našem nacionalnom interesu“, da se radi njih „posebno nelagodno osjećaju žene kada treba navečer izaći“, da je nedopustivo da se u Slunju javna rasvjeta gasi u ponoć „jer mrak pruža utočište ilegalcima“, da ih naposljetku ona, „kao žena“, mora zapitati „gdje su im supruge, majke, sestre i kćeri“, sugerirajući kako izbjeglice prelaze granicu s terorističkim i ratničkim aspiracijama…

A onda se dogodila kratka razmjena misli između predsjednice Grabar Kitarović i ministra Božinovića, koju mediji nisu posebno istaknuli, premda je na iznimno dojmljiv način sažela cjelokupnu šumsku naraciju.

KGK: „Čula sam i da lovačka društva pružaju sjajnu potporu policiji, dojavljujući gdje se migranti nalaze.“

DB: „Normalno, postoji koordinacija.“

KGK: „To je ono što je bitno. Da postoji sinergija i koordinacija.“

Da, to je ono što je bitno.

Nitko od prisutnih u šumi, koliko se dalo vidjeti iz televizijskih snimki, nije se zgranuo nad jezivim cinizmom te kratke diskusije o učinkovitosti.

Sve je izgovoreno i akceptirano s podrazumijevajućom lakoćom, kao da se kaže dobar dan ili hvaljen Isus, kao da se usput registrira najbanalnija rutina – da lovci odlaze u šumu u potragu za izbjeglicama, opremljeni istim vještinama i instinktima kakvima se služe u lovu na zvijeri, i uprizoruju završni čin odricanja ljudskih svojstava migrantima. Čin okršten, jasno, kao „sjajna potpora“ i blistav primjer „sinergije i koordinacije“.

Brisanjem razlike između obilježenih ljudskih skupina i životinja – kako u verbalnom, tako i u operativnom smislu – najzad je dosegnuta ista ona ležernost kakva je krasila odnos nacista prema Židovima. Naposljetku, „ne postoji ljudsko pravo na migracije“, rekao je ministar policije, pa nema ni logičkih osnova da se migranti tretiraju kao ljudi. Tko zna, možda će nakon nove runde kreativnog promišljanja historije u predsjedničkoj rezidenciji i usklik „Marš, životinjo!“ biti predstavljen kao povijesni hrvatski pozdrav.

Da oko toga ne ostavim dvojbe: jezik Kolinde Grabar Kitarović, kada govori o izbjeglicama, po svojoj se bešćutnoj hladnoći ne razlikuje se od jezika Heinricha Himmlera i njegovih pajdaša kojim su se referirali na Židove.

U njenoj retorici, doduše, izostaju sirove rasne eksplikacije, što je ustupak duhu vremena, ali zavijajući ton upozorenja da se nacionalni teritorij treba svim sredstvima štititi i čistiti od onih što ga zagađuju neprestano vibrira, a iz svake je predsjedničine riječi jasno da ona migrante sagledava u obezljuđenom izdanju.

Za nju, oni su dvonožne nemani koje haraju našim šumama, prljaju naš okoliš, uznemiruju naše građane, plaše naše žene, kolju naše kokoši i pritom još nalijeću na bukove grane kao na policijske palice, ukratko: ne-ljudi kojima se po prirodi stvari imaju baviti lovačka društva, formacije s iskustvom u naganjanju lisica i divljih svinja.

Nevolja je što je nacistička komponenta hrvatske vladajuće ličnosti postala toliko uobičajena i svakodnevna da je više nitko ne registrira kao nešto abnormalno. Kao što, uostalom, u Hrvatskoj nije abnormalno da se policijsko nasilje opravdava po čuvenoj taktičkoj uputi ministra propagande Trećeg Reicha o stotinu puta ponovljenoj laži koja postaje istina.

A bilo je nužno da to bar netko registrira. Barem u onoj transgraničnoj šumi, barem na startu predsjedničke kampanja. Barem je jedan od petnaestak izletničkih novinara morao prinijeti mikrofon tome arijevskom licu i na pitanje što ga je Kolinda Grabar Kitarović, teatralno afektirajući pred snimateljima, tobože „kao žena“ postavila migrantima – „Gdje su vam supruge, majke, sestre i kćeri?“ – uzvratiti protupitanjem: A gdje je tebi svastika?

tacno

Aktualiziramo: Stribor Uzelac Schwendemann: O jeziku rode…

$
0
0

Na prvom programu Hrvatske televizije nema humorističkih emisija najvjerojatnije stoga što je humorom prožet čitav program. Posebno političko informativne emisije. Međutim, na prvom najblistaviji humor njeguju prevodioci i lektori kojima je u vrijeme Milanovićeve vlade netko dao mig da ne naglo, nego polako, neprimjetno, postepeno ipak legaliziraju „srbokomunistički pozdrav“ zdravo kojim su komunisti uspjeli čak i crkvu natjerati da ga koristi (Zdravo Marijo…). To onda na HTV ekranu izgleda ovako: ide američki film, ulazi žena u auto muža koji ju vozi s posla. Hi kaže ona i to je prevedeno s „bog“, muž joj odgovori hi i to je prevedeno sa „zdravo“.

„Kultura Inka i Maja“ prevedena je kao „kultura Inka i svibnja“, a „burzovne špekulacije“ s „burzovna nagađanja“. U slovenačkom filmu „Slovenka“, prevedenom na hrvatski, Slovenci psuju kao kočijaši i sve se jasno razumije. Međutim, prevodilica prevodi to na uljuđeni hrvatski pa za slovenačko „jebati“ piše titl „hebati“. Konkretno: „Nema hebene šanse.“ Gledalac jasno čuje kako Slovenac i filmu kaže „jebem ti boga“, a u prijevodu čita „k vragu“ ili kako kaže „u pičku materinu“, a prijevod glasi „u tri strinine“…

Shit i fuck su kultni izrazi u američkoj jezičnoj kulturi i najčešće su upotrebljavani. Amerikanci s te dvije riječi označavaju svu silu emocija. I upotrebljavaju ih tako često kao što Karamarko upotrebljava riječ domoljublje. Kako u uljuđenom hrvatskom jeziku, za razliku, psovke gotovo i ne postoje, tv lektori se snalaze kako znaju. Američki no shit prevode s ma daj, fuck you s ti vrapca, dick je pimpač, fuck up – nosi se ili pas m…, fuck je k vragu, holly fuck – jesem ti bingulicu, son of the bitch – k vragu, what’s up je kaj ima, fucking hell je sunce mu poljubim, holly shit svetog mu kakanja, a holly fucking shit je dovraga.

Jezični nesporazum američkih i hrvatskih susjeda i prijatelja potječu još od doba IFORA i SFORA. Evo autentičnog razgovora dvoje uniformiranih Amerikanaca u jednom brodskom kafiću: „Look Charlie, this barmann is deaf as a brush. I said to him that I must have a bog, and you know what he said to me? He said: „Bog stari!“ Does it means that they have not a bog house and I must bog in the middle of this dump or this type take me for a Mickey.“

Za one koji imaju problem s prijevodom bog, u američkom slengu, znači srati. Have a bog znači tera me srati. Boghaus je zahod. Deaf as a brush, u prijevodu HTV-u lektorica zančilo bi glup ko pimpač. Dump je rupa. A take for a Mickey znači zahebavati.

Evo i nekoliko naivnih i blesavih upita lektoricama s HTV-a.

Nije ideja nego je zamisao. Je li onda ideologija zamisaologija? A idealizam zamisaonizam? Može li se reći umrijeti za zamisao?

Nije klavir nego je glasovir. Je li onda klavijatura glasovijatura, a klavirist glasovirač?

Nije zahlađenje nego zahladnjenje. Je li pothlađenost podhladnjenost?

Nije kundak nego je usadnik. Kako bi se onda reklo iskundačiti?

Nije rezervni nego je pričuvni. Što je s rezervom, rezervatom i rezervacijom?

Nije glasanje nego je glasovanje. Kako se onda kaže za glasačko mjesto, glasačku kutiju i glasački odbor?

Nije ekran nego je zaslon. Je li onda ekranizacija zaslonizacija?

Nije brojanje nego je brojidba. Jel, brojno stanje brojidbeno stanje, brojilo brojidblo, a brojčanik brojidbenik?

Nisu radnici nego su djelatnici. Zašto se onda kaže radni dan, radna subota, radno pravo i je li po novohrvatskom sv. Josip djelatnik?

Nije nišan nego je ciljnik. Je li nišanđija ciljađija?

Nije voz nego vlak. Ali je vozna karta, vozni park, vožnja…

Nije kapetan nego je satnik. Je li kapetanija pristaništa satnija pristaništa, a kapetan nogometne momčadi isto satnik?

Nije sigurno nego je zasigurno. Zašto se Državna sigurnosna agencija ne zove Državna zasigurnosna agencija?

Nije akrobatija nego akrobacija. Je li akrobat onda akrobac?

Nije aerodrom nego je zračna luka. Je li onda hipodrom konjska luka?

Ne može krst, nego je križ, ali krsni list, krštenje i krstitke može.

I akcentuacija HTV spikera i voditelja emisija je katastrofalna. U hrvatskom standardnom jeziku postoje pravila za raspodjelu naglaska i mjesto naglaska u riječi. Stoga ovako izgovorene riječi: Slâvonija, Dȕbrovnik, Varȁždin, Zȁgreb, Sȉsak, Rijekȁ, prijâtelj, zaborâviti, pozdrâviti, ostâviti, poprâviti – nisu u skladu s tim pravilima.

Za ilustraciju tog silnog jezičnog meteža prijava onog jadnog novinarskog mučenika i sportskog TV reportera, koji je priopćio cijenjenim TV pretplatnicima da se nogometna utakmica državne reprezentacije održala pred praznim gledateljstvom ili onog što je izvijestio iz Zavoda za zapošljavanje kako su potrebe za zaposlenicima samo u građevinarstvu i graditeljstvu ili one novinarske koze koja izvješćuje o nekoliko tisuća poplavljenih pučanstava.

Gratis poklon, završno finale, retorički govor, verbalna diskusija, nivo razine, radnja fabule, vizualno pogledati, dječji kinderbet, kinološka izložba pasa, pozivni call centar, falilo je pomanjkanje, dobro isplanirana improvizacija, savjetnik eksperta, na koncu kraja, očna optika, drugačija razlika, proporcija mjere, momentalni trenutak, gradska urbana sredina, treća alternativa, tužni happy end, nastaviti kontinuitet, narodna demokracija, obiteljski familijarno, sadržinski supstrat, jedini pojedinac, efikasno i učinkovito, pejsaži vezani uz prirodu – eto male kolekcije suvremenog novinarskog izričaja. Doduše, ne samo na Hrvatskoj televiziji.

sbperiskop

10 stvari koje rade intuitivne osobe, a ostali teško razumiju

$
0
0

Foto: pixabay.com

Intuitivno dominantni tipovi osobnosti uvijek su više zainteresirani za ono što nije rečeno ili uzeto u obzir od onoga što jest! Ovi ljudi više cijene teorije i istraživanje mogućnosti nego “stvarnost” svijeta oko njih. Budući da živimo u osjetilno dominantnom svijetu, intuitivno ponašanje ima tendenciju da i”bode u oko”. Gotovo svaka jako individualna i intuitivna ličnost može se sjetiti situacija u kojima je okolina bili potpuno zbunjena njihovim razmišljanjem i ponašanjem!

10 neobičnih ponašanja intuitivne osobe

1. Stimulativne rasprave

Intuitivne osobe ne shvaćaju u potpunosti problem dok ga ne razmotre iz svih mogućih kutova. Ti tipovi ljudi se ne raspravljaju zbog toga što žele biti teški ili nepristojni – raspravljaju zato što moraju testirati valjanost teme tako što će je razmotriti sa svih strana.

Žele vidjeti hoće li se u njihovom razmišljanju pojaviti „rupe“, a neka od njihovih najboljih učenja odvijaju se kroz proces rasprave.

2. Žarko planiranje budućnosti

Intuitivne osobe žive gotovo isključivo u budućnosti – oni vole razmatrati koje im se opcije mogu pojaviti, koje ciljeve trebaju postaviti sebi, kako će izgledati njihov život za dvadeset godina.

Naravno, nemoguće je isplanirati svaki detalj života … pa je plan podložan ponovnom prilagođavanju. Za ekstrovertirane intuitivce, ponovno prilagođavanje se događa gotovo svakodnevno. Za introvertirane intuitivce, prilagodba se događa prema potrebi – ali redovito.

3. Pravila su prijedlozi

Ne radi se o tome da su intuitivne osobe buntovne zbog toga – oni samo analiziraju zašto postoji pravilo prije nego što odluče hoće li ga slijediti ili ne.

Ove vrste ljudi preziru proizvoljno djelovanje pa ako smatraju da je pravilo zastarjelo ili neučinkovito, nemaju problema s tim da ga odbace i umjesto toga rade stvari na svoj način.

4. Analiziraju sve!

Za intuitivne osobe nije dovoljno razumjeti kako se određeno pitanje odnosi na njih – oni također moraju razumjeti globalne implikacije tog problema ili temeljnu teoriju koja povezuje sve zajedno.

Intuitivne osobe žele znati objašnjenje za svaki opipljiv problem.

5. Nemaju vjere u autoritet

Intuitivne osobe vjeruju u kompetentnost više nego u kvalifikacije i žele donijeti vlastite prosudbe o tome koliko kompetentnim smatraju druge.

Intuitivne osobe su vrlo svjesne ljudske sklonosti da daju prednost prikladnosti i prestižu iznad analize i ne mogu se tek tako pouzdati u bilo koji uspostavljeni sustav jednostavno zato što je već dugo na snazi.

6. Traženje raznolikosti

Intuitivne osobe su prirodno privučene neuobičajenim i nekonvencionalnim stvarima. Ovi tipovi ljudi cijeli svoj život provode pokušavajući sastaviti sveobuhvatan svjetonazor, što znači da nastoje shvatiti što je više moguće različitosti.

Bez obzira na to traže li novine u svojim studijama, načinu života ili oboje, ove vrste ljudi su uvijek u potrazi za novim naočalama kroz koje mogu vidjeti svijet.

7. “Čudni”  interesi

Budući da je ono što ne znaju gotovo uvijek zanimljivije od onoga što znaju, te vrste ljudi vjerojatno će se zanimati za usko ciljanje teme ili teorije.

Mnoge intuitivne osobe uživaju u istraživanju teorija zavjere ili drugih takvih ‘neutemeljenih’ metoda rasuđivanja, budući da uživaju u aspektu ‘mentalne gimnastike’, povezivanja naizgled nepovezanih stvari zajedno.

8. Selektivno druženje

Ekstrovertne intuitivne osobe smatraju se najintrovertiranijim od ekstrovertnih tipova. Introvertirane intuitivne osobe mogu biti tradicionalno introvertirani u prirodi, ali stavite bilo koju od ovih vrsta u sobu zajedno i razgovor će vjerojatno teći satima.

Intuitivno-dominantni tipovi se često brzo iscrpe kada su angažirani u svom fizičkom okruženju, ali oni su beskrajno energizirani kada su uključeni u kvalitetan razgovor. Takvi tipovi smatraju se “selektivno socijalnima” – radije bi bili sami nego s ljudima s kojima se ne povezuju, ali kad su u društvu drugih intuitivnih tipova, njihova socijalna strana odjednom se pojavi sa žarom.

9. Alternativni životni smjer

Intuitivne osobe su prirodno privučene čudnim, provokativnim i nekonvencionalnim stvarima. Oni mogu biti skloniji uključiti se u netradicionalne strukture odnosa ili eksperimentirati s izborima načina života koji su izvan društvenih normi.

Budući da ti tipovi ljudi imaju „zašto ne“ pristup svojim životima, često ispadaju buntovni. Ne radi se o tome da žele učiniti sve drugačije – samo životni stil intuitivnih osoba odražava njihov način razmišljanja – a njihov um je zapravo vrlo čudno područje.

10. Skloni žestokim tvrdnjama s kojima se čak i ne slažu

Ako postoji siguran način da uđete intuitivnom tipu osobe pod kožu, to je inzistiranje na tome da je u osnovi nešto crno ili bijelo. Ovi tipovi brzo preuzimaju ulogu zastupnika u svakoj situaciji u kojoj se osjeća kao da suprotna strana oblikuje mišljenje bez razmatranja alternativnog stajališta. Ove vrste sklone su žestokim tvrdnjama s kojima se čak i ne slažu, samo da bi dokazale da je pitanje složenije nego što oni oko njih pretpostavljaju.

atma

Kolinda Kolindi ne vjeruje

$
0
0

Predsjednica je rekla da će ‘mirovinu definitivno provesti u Hrvatskoj’. A vrijeme do mirovine? Građanka Kolinda očito nema vremena čekati ispunjenje obećanja predsjednice Kolinde, niti joj se da živjeti na hrvatskoj plaći do mirovine, više su njezine ambicije, širi su njezini horizonti

N1 News, 25. lipnja, 20:05 – 21:48

Elvir Mešanović prvo puca pa onda pita za osobne podatke, OIB, JMBG i to. Čim je ugledao predsjednicu pred svojom kamerom, uputio joj je, bez okolišanja, najteže pitanje: ‘Predsjednice, vjerujete li još uvijek da će Hrvatska biti najbogatija zemlja na svijetu?’ Kolindi već dulje vrijeme glas upadljivo podrhtava, nesigurna je, bježi od pitanja. Ovoga puta ne može pobjeći. Ona i dalje vjeruje, kako da ne: ‘Hoće. Nisam rekla da će biti najbogatija, nego da će biti među najprosperitetnijim zemljama na svijetu. U to i dalje vjerujem. Trebat će nešto vremena, međutim imamo sve resurse, a što je najbolje, imamo sjajne ljude.’

Čim je ovaj odgovor plasiran na internet, mreže su se počele tresti od smijeha. Kolinda je, inače, one euforične noći – ‘imamo predsjednicuuuuuuuuuu’ – rekla ovako: ‘I ne dam da mi itko kaže da Hrvatska neće biti prosperitetna i bogata. Jer bit će Hrvatska među najrazvijenijim zemljama Europske unije i svijeta, to vam obećajem, ovdje večeras.’ Pouka reporteru: prije postavljanja razornih pitanja provjeriti svaki sastojak, svaku rečenicu, riječ, zarez: da bi bio smrtonosan, projektil mora biti savršeno precizan i pogoditi ‘u sridu’. Kad se ulazi u dvoboj, treba znati bar tri moguća subesjednikova odgovora unaprijed. Na pitanje što misli o špicenkandidatu Škori predsjednica je rekla: ‘Obožavam njegove pjesme i rado ih pjevam…’ HDZ pak pjeva čudnu pjesmu. Plenković zaziva Kolindinu što bržu kandidaturu i to zvuči zagonetno. Milan Kujundžić hvali Škoru – tvrdi da je njegova ideja o promjeni Ustava vrijedna razmatranja. Vladimir Šeks, koji je predsjednici spustio tvrdnjom da će biti napadnuta kompromitirajućim materijalima, ‘ne želi komentirati predsjedničke izbore’. Kolinda je spasila HDZ (možda smo zaboravili kako je Boži Petrovu onomad na Pantovčaku izrekla neku tajnu formulu nakon koje je Petrov pojurio u zagrljaj Karamarku; da tada nisu ostali na vlasti, vjerojatno bi se raspali jer tu osim blagajne nikakve druge ideje ni ideologije nema). Kolindi dakle možemo zahvaliti to što na vlasti imamo Kuščevića, Marića, Nadu Murganić, Kujundžića, Žalac, Tolušića i ostatak škvadre zbog koje su deseci ili stotine tisuća ljudi potražili spas u Irskoj, ali čini se da joj je stranka tu sitnu uslugu zaboravila.

Vijesti, HRT, 26. lipnja, 17:00

‘Ljudi danas imaju slobodan izbor te mogu otići ako smatraju da im ovdje nije dovoljno dobro’, rekla je predsjednica ne tako davno, u siječnju 2017. godine. U lipnju 2019. pred masom novinara u Vukovaru rekla je ovako: ‘Ja sebe vidim u Hrvatskoj. Često sam odlazila zbog školovanja i posla i uvijek sam se vraćala. Kako god moj život bude išao, mirovinu ću definitivno provesti u Hrvatskoj.’ Mirovinu će provesti ovdje? A vrijeme do mirovine? U Americi, Švicarskoj ili nekoj drugoj najrazvijenijoj zemlji svijeta – jer predsjednici se baš ne da čekati ostvarenje svoga obećanja. Građanka Kolinda nema vremena čekati ispunjenje obećanja predsjednice Kolinde, niti joj se da živjeti na hrvatskoj plaći do mirovine, više su njezine ambicije, širi su njezini horizonti, realističniji su njezini uvidi. Ovu zemlju naši domoljubni političari vole samo dotle dok od nje mogu imati koristi; čim prestane korist, nestaje i ljubav. Čini se da je jedino Peđa Grbin ispravno pročitao predsjedničinu poruku – ‘ili predsjednica ili emigracija’. ‘Meni se čini’, rekao je Veli Jože, ‘da predsjednica već ima plan B. Podsjetit ću, rekla je da će ili biti predsjednica ili će posao pronaći izvan Hrvatske, čime je jasno rekla hrvatskim građanima da nju u Hrvatskoj zanima jedino i isključivo vlast, a ako te vlasti nema, onda je za Hrvatsku boli briga.’

Dnevnik, HRT, Nova TV, RTL, 26. lipnja

Ministrica Pejčinović Burić – kojoj većina hrvatskih građana vjerojatno ne zna ime – odlazi na funkciju glavne tajnice Vijeća Europe, a naši Dnevnici tome posvećuju golem prostor, kao da je postala glavna tajnica UN-a. Što bi rekao Pera Luković: ‘U Jagodinu stigla žirafa! Pa što bi bilo da je stig’o slon!?’ Tko je bio zadnji glavni tajnik/tajnica Vijeća Europe? Pojma nemamo. Tko je bio prvi? Ni to. Je li bio netko između? Tko je uopće ikad vodio Vijeće Europe? To zna par specijalista u Hrvatskoj i nitko više. Znamo li neku odluku Vijeća Europe? Da, u mutnom sjećanju nam je neka deklaracija o totalitarizmima i to je to… To je otprilike isto kao kad naša bacačica kladiva osvoji zlato; nama je to važno, ali na široj razini riječ je o nečemu što se zaboravlja već sutra. Pamćenja vrijedan podatak jest jedino to da će ta ministrica koja je ispunila tzv. Milanovićev imperativ (‘Volio bih da me ne pamte po ničemu kad odem’) imati plaćicu od 180.000 kuna. S tim se već nekako može od prvoga do prvoga, a u Zagrebu nije imala ni za režije… Puno manje prostora posvetio je Dnevnik HRT-a slučaju ministra Kuščevića koji je kupovao livade za tisuće kuna, a potom prodavao građevinska zemljišta za milijune; u sretnoj zemlji, ovo bi dvoje ministara imali obrnute minutaže – Lovro bi bio prva, Pejčinović možda druga vijest, ali kod nas je to tako, kako bi rekao pjesnik Slamnig, relativno naopako.

Obitelj Durrell, HRT, 28. lipnja, 14:06

Božanstveno! Svaki je kadar ove engleske TV serije remek-djelo ljupkosti (upotrijebimo tu staru, zaboravljenu riječ), profinjene elegancije, šarma. Engleska udovica koja odlazi na otok Krf pa tamo pokušava sastaviti kraj s krajem prodajući hranu, ulja i slične stvari, u središtu je ove priče koja se odvija na mjestu gdje je bog vjerojatno zamislio alternativni raj. Građani koji nemaju novca otići na ljetovanje mogu malo hlada, mira i ljepote naći na Krfu, doduše na malom ekranu. Engleski je humor i ovdje na visini – diskretan, otmjen, profinjen, nikad grub – glumci su odlični, pa uredništvo HRT-a pohvaljujemo zbog repriza dok čekamo premijeru treće sezone.

portalnovosti

Viewing all 10979 articles
Browse latest View live