Quantcast
Channel:
Viewing all 10979 articles
Browse latest View live

Miljenko Jergović: Nisu svi kolaboracionisti isti, najgori su Ion Antonescu i Ante Pavelić

$
0
0

Bio je četvrtak, 19. travnja 1945, kada se na aerodrom već skoro sasvim razrušenog Berlina spustio avion iz Stockholma, u kojemu su bili Felix Kersten, osobni fizioterapeut SS reichsführera Heinricha Himmlera, i Norbert Masur, njemački emigrant i dužnosnik Svjetskog židovskog kongresa. Zrakoplov je bio pun paketa Crvenog križa, a putnici su odmah prihvaćeni u automobil Gestapoa, koji ih je vozio na Kerstenovo imanje, šezdeset i pet kilometara udaljeno od Berlina, u neposrednoj blizini ženskog koncentracijskog logora Ravensbrück. Tu se Masur trebao naći na tajnim pregovorima s Himmlerom. Međutim, on dugo nije dolazio – bio je zaposlen oko priprema za sutrašnju proslavu Führerovog rođendana – pa je gost kratio vrijeme s mladim šefom Himmlerove obavještajne službe Walterom Schellenbergom. On ga je upozorio da je Hitler, premda podržava njegovu misiju, apsolutno protiv svakog pokušaja spašavanja Židova. (A Masur je došao upravo i samo zbog toga.)

U pola tri ujutro pojavio se Himmler. Masur ga ovako opisuje: “Himler je bio besprekorno odeven u uniformu s epoletama i blistavim ordenjem. Izgledao je vrlo negovano, delovao je sveže i živahno uprkos kasnim satima, miran i savršeno pribran. Izgledao je bolje uživo nego na fotografijama. Možda je njegov nemiran i prodoran pogled bio izraz sadizma i grubosti; međutim da nisam znao njegovu prošlost, nikad ne bih poverovao da je taj čovek lično bio odgovoran za najveća masovna ubijanja u istoriji.” Pili su kavu ili čaj, uz šećer i biskvite što ih je Masur donio iz Švedske, a Himmler je vodio dugi monolog o židovskoj politici u Trećem Reichu, tokom kojeg je, između ostalog, rekao da su krematoriji isključivo zdravstvena mjera, i da žali što koncentracijske logore nisu nazvali “edukativnim kampovima”, jer da takav naziv ne bi izazvao jednako nepovoljne reakcije. “Himler je izražavao ogorčenost zbog lošeg publiciteta i ‘propagande mržnje’” s kojima je prije nekoliko tjedana ili već mjeseci na Zapadu dočekano otkriće logora Bergen-Belsen i Buchenwald. Masur ga je uvjeravao da se to može popraviti tako što će se, za primjer, na slobodu pustiti neki židovski zatočenici. Tako mu je uspjelo da iz Ravensbrücka bude oslobođeno tisuću žena, čime je njegova neobična, nečuveno hrabra misija ispunila svoj smisao. Na kraju se broj oslobođenih popeo na 7500 Židovki. Na aerodromu Masura je ispratila tutnjava sovjetskog topništva, počasna straža i jedno Heil Hitler. Dva sata kasnije bio je u Kopenhagenu.

Ovo je jedna od onih epizoda iz Drugoga svjetskog rata i iz povijesti Trećega Reicha o kojima se rijetko govori. One ilustriraju povijest, zanimljive su kao književna i umjetnička tema, ali ne pripadaju glavnim, a ni sporednim tokovima. Iz njih niti što nastaje, niti su one posljedicom velikih zbivanja. Himmler je, nekoliko tjedana prije pada režima, popravljao vlastitu sliku u očima druge strane. Najveći masovni ubojica u povijesti htio je biti i nešto drugo.

Ovakvih, naizgled marginalnih, epizoda mnogo je u knjizi “Hitlerovo carstvo”, podnaslova “Nacistička vladavina u okupiranoj Evropi”, britansko-američkog povjesničara Marka Mazowera, objavljenoj 2008. kod londonskih Penguin Books, čije je prijevodno, srpsko, izdanje izašlo prošle jeseni kod beogradskog Arhipelaga (prevoditeljice Bojana Gajski, Dragana Miljević i Tanja Brkljač). Nastojeći nacističku državu prikazati u imperijalnom ključu, nalazeći u njenim ciljevima i strategijama ono što je pokretalo sve velike imperatore, od Aleksandra Velikog i Džingis Kana do Napoleona, Mazower kao da pomiče oko kamere, rekadrira prizor i viđeni svijet prikazuje iz neočekivanog, možda i neobičnog ugla. I još nešto on čini, što već djeluje kao subverzija: insistira na tome da je Hitler, manirom, ali i prema uzoru britanskih osvajača Indije, krenuo da kolonizira Europu, naročito europski istok. Na taj način on nipošto ne relativizira grandiozan zločin nacionalsocijalizma, ali mu, što je veoma važno, pruža širi kontekst. U mnogo čemu, premda ne u svemu, može se reći da je Hitler radio ono što je vidio od drugih i što je, zapravo, bilo moderno u onovremenoj Europi. Jedino po čemu se razlikovao bio je njegov fanatični i opsesivni biološki rasizam. Razlika ogromna, za one koji će od Hitlera stradavati.

Mazower rekonstruira napredovanje i propast njegova carstva, minuciozno prateći kako i na koji način Nijemci postupaju sa zaposjednutim teritorijima. Ovaj sloj knjige je, bez sumnje, i najvažniji, čitatelju najdragocjeniji. Tu je, naime, i koješta što se iz kojekakvih oportuniteta rado prešuti ili radikalno umanji. Recimo, drastične su, neusporedive razlike u režimima okupacije između istoka i zapada, a onda i između pojedinačnih zemalja. Pozadina u razlici je, najčešče, premda ne i uvijek, biološko-rasistička. Pa kako Hitleru i njegovim rasnim teoretičarima imponiraju Skandinavci, smatraju ih cvijetom germanske rase, Dansku po okupaciji tretiraju veoma blago, ostavljaju joj državnu samostalnost, pravo na vođenje unutarnje i vanjske politike, višestranački sustav – pa su za rata održavani i izbori, na kojima je nacistička stranka do nogu potučena – i mogućnost da pružaju otpor Trećemu Reichu i Hitlerovom nacionalističkom i rasističkom mahnitanju. Poljaci se, pak, u rasnoj hijerarhiji nalaze negdje pri dnu, jedva da su i ljudi, te shodno s tim ne samo da nemaju pravo na državnu ili političku autonomiju, nego Nijemci – kao i Sovjeti, za kratke okupacije istočne Poljske – fizički uništavaju pripadnike poljske nacionalne elite, ubijaju ih ili u najblažem slučaju protjeruju, zatvaraju sve poljske fakultete i škole, zatiru sve tragove kulturne i identitetske samobitnosti, smrću kažnjavaju seksualne kontakte između Nijemaca i Poljaka… Između ove dvije krajnosti, danske i poljske, raspoređen je ostatak okupirane Europe. Ni kolaboracija nije svugdje jednaka. Ali to više ne zavisi samo od Nijemaca, nego i od onih koji kolaboriraju. Maršal Pétain u Francuskoj, a pogotovu admiral Horthy, ne povinuju se svim njemačkim prohtjevima, kao ni katolički svećenik Josef Tiso, predsjednik Slovačke. Oni ni u političkom smislu nisu isto. Horthy je habsburški konzervativac i antisemit staroga kova, ali nije fašist ni nacist… Iz ovih razlika koješta proizlazi, pa i razlike u sudbinama židovskih zajednica u pojedinim zemljama.

Najgori su i najokrutniji kolaboracionistički režimi po Marku Mazoweru, kao i po tolikim drugim povjesničarima epohe, režim conducătora Iona Antonescua u Rumunjskoj i režim poglavnika Ante Pavelića u Nezavisnoj Državni Hrvatskoj. I jedan, i drugi pokazivali su izrazitu samoinicijativu u genocidu i holokaustu, u odnosu na Nijemce, s tom razlikom što je Antonescu u jednom trenutku izdao Hitlera i promijenio stranu, dok je režim NDH nacistima ostao vjeran i nakon Hitlerove smrti.

Ali to su stvari koje su nam poznate. Ovom će čitatelju zanimljivija biti epizoda o Bronislavu Kaminskom, šefu fantomske Lokotske republike, po ocu pola Poljaku, pola Bjelorusu, po majci Nijemcu, a po nacionalnom samoodređenju Rusu, manijaku, ubojici i sadistu, koji je pod njemačkom zaštitom predvodio vojsku od 10.000 neobično krvoločnih vojnika. Kaminskog će Nijemci unaprijediti u general-bojnika Waffen SS, pa će ga poslati da guši varšavski ustanak, što će on sa zadovoljstvom i činiti, ali će ga na kraju, ludog od krvi, morati ubiti. Kaminskog Mazower, koji je i inače sklon literarnim referencama, uspoređuje s ludim pukovnikom Kurzom, iz Conradovog “Srca tame”, kojeg ćemo vidjeti i u Coppolinoj “Apokalipsi sad”.

Mark Mazower, osim što je visokouvažen povjesničar, jedan od najpoznatijih i najutjecajnijih suvremenih povjesničara uopće, pisac je velike književne kulture i spisateljskog dara, koji vrlo vješto gradi kompleksne narativne cjeline i historiografski tekst, ne gubeći pritom na analitičkoj snazi i tačnosti, pretvara ih u priču. Dogodilo mu se, međutim, barem na jednom mjestu, da ga literatura predaleko odnese. A što je najgore, mjesto je notorno: ilustrirajući zločinačku ćud Pavelićevu, Mazower kao za faktografskom, povijesnom istinom poseže za onom Malaparteovom košarom punom iskopanih srpskih očiju, koju su Poglavniku na dar negdje iz pokrajine poslali vjerni ustaše. Riječ je o fikcionalnoj prispodobi, koja je savršeno istinita, ali niti je stvarna, niti je povijesna. Šteta što na tom mjestu bivamo svjesni da Mark Mazower zapravo i nije čitao Malaparteov “Kaputt”, jednu od svakako najvažnijih – ali fikcionalnih – knjiga o Drugome svjetskom ratu. Velika fikcija svjedoči o duhu epohe tačnije od historigrafije, ali to svjedočanstvo nije validno na sudu, niti iza mrtvih u fikciji biva kostura u stvarnosti.

jergovic


Neprijateljska propaganda: Anti-Greta

$
0
0

Naomi Seibt, 19-godišnja youtuberica i nova zvijezda pokreta ‘klimatskih realista’, medijski je odgovor industrije fosilnih goriva na popularnost Grete Thunberg – projekt je još uvijek u povojima, ali baš zato se iz njega jasnije nego inače može naučiti kako suvremena desnica funkcionira

Sloboda goriva

Ako izgleda kao Greta Thunberg, bavi se istim temama kao Greta Thunberg, nastupa na klimatskim samitima kao Greta Thunberg i pritom potpuno izvrće riječi Grete Thunberg, onda mora da je anti-Greta: svjetski su je mediji, logično, odmah tako prozvali. Naomi Seibt, 19-godišnja youtuberica iz Münstera i nova zvijezda poricatelja klimatskih promjena, protestira: ‘Nisam zla verzija Grete’, jada se novinarima. Njen poslodavac, James Taylor iz američkog Instituta Heartland, utjecajnog think tanka financiranog novcima industrije fosilnih goriva, ipak misli drukčije: ‘S obzirom na to da je Naomi manje-više ista kao Greta, samo što donosi alternativnu perspektivu, rekao bih da je dobro što će ih ljudi doživljavati kao slične.’ A s obzirom na to da je Naomi postala zvijezda tek nakon što ju je Heartland angažirao, promovirao i brendirao, u ovom se slučaju čini pametnije vjerovati njima nego njoj.

‘Klimatska realistkinja’, kako sama sebe naziva, još uvijek je doduše daleko od Gretine popularnosti. Ali baš zato što je projekt medijskog dizajniranja nove teenfluencerice globalne desnice tek u povojima, iz njega se jasnije nego inače da naučiti kako to desnica funkcionira. Jer Greta je samo jedna od Seibtinih meta: podjednako joj, kaže, smetaju zagovornici ‘imigrantskih prava, feminizma, rodne teorije, socijalizma, postmodernizma…’ U ime konzervativnih vrijednosti i ideala slobodnog tržišta, mlada libertarijanka – baš poput svoga velikog uzora, kanadskog self-help gurua Jordana Petersona – trpa tako u isti koš najrazličitije, više ili manje lijeve politike, optužujući ih da ‘utiru put totalitarizmu’. E sad: kako bi točno, primjerice, nesretni postmodernizam, sa svojom anything goes parolom i radikalnim nepovjerenjem u velike ideološke metanaracije, mogao odškrinuti vrata totalitarizmu kada ovoga bez sveobuhvatnih naracija uopće nema, ostaje prilično nejasno. Ali nije ni važno: poanta je u tome da se pod maskom ‘kulturnog marksizma’ i ‘lijeve medijske hegemonije’ zbrčka patchwork različitih političkih pozicija, kojima je zajedničko uglavnom samo to što nisu ekstremno desne, da bi se zatim i borba protiv klimatskih promjena i feministička teorija i zalaganje za prava radnika i postmodernistička antyhing goes poetika mogli prikazati kao najkraći mogući put do Gulaga.

Nakon što je skicirana tako iracionalna slika političkih protivnika, njih se – logično – optužuje za iracionalnost. ‘Ja ne želim da paničarite’, govori Naomi Seibt, aludirajući na poznatu Gretinu poruku svjetskim vođama. ‘Umjesto toga, želim da razmišljate.’ S jedne strane dakle trezvena, pribrana, razumna desnica koja, u najboljoj liberalnoj maniri, samo prakticira slobodu govora: s druge prijetnja ‘socijalističke diktature’ i pomahnitala lijeva ‘antihumanistička ideologija’ kojoj je glavni cilj da ‘posrami čovječanstvo’ i usadi nam osjećaje ‘krivnje, stida i samoprezira’. Poprilično nejasno ostaje, doduše, kako nova desnica uspijeva biti tako razložna ako golema većina znanstvenih dokaza govori o opasnostima klimatskih promjena, poprilično nejasno ostaje kako desničari uspijevaju biti tako razumni dok im se priviđa bizarna ljevičarska zavjera globalnih razmjera. I zašto Naomi Seibt optužuje Gretu da je ‘ideološka lutka na koncu’ istodobno dok sama prima obilne honorare od moćnog američkog think tanka. I kakve bi veze trebala imati aktivistička briga za generacije koje dolaze s čudnovatom željom da se ‘posrami čovječanstvo’. Ali – rekosmo – nije ni važno. Poanta poricanja klimatskih promjena ionako nije u argumentima i dokazima, nego u izokretanju uloga, brkanju pozicija i konstantnom miješanju pojmova, sve dok rasprava ne postane potpuno uzaludna, na radost bogatih Heartlandovih donatora. Ne funkcionira li, uostalom, tako kompletna nova desnica, pretvarajući sirovu ksenofobiju u pitanje osobnog mišljenja, napade na manjine u borbu za ljudska prava, sumanute teorije zavjere u dokaz zdravog razuma, slobodu tržišta u slobodu govora, slobodu govora u slobodu goriva? Medijski dizajnirana anti-Greta – ista, samo izvrnuta – zato joj savršeno odgovara. Naomi Seibt izgleda poput iskrivljenog odraza iz ogledala: utoliko, ona je pravo lice nove desnice.

Statistika

Muzejska statistika: zvuči jednako uzbudljivo kao napredni tečaj računovodstva ili komparativna analiza urudžbenih brojeva. Redovni godišnji izvještaj o posjećenosti hrvatskih muzeja, koji sastavlja Muzejski dokumentacijski centar, ionako je zanimljiv uglavnom užoj stručnoj javnosti, kao i problemi s kojima se ljudi iz MDC-a susreću pokušavajući – poprilično uspješno – prikupiti brojke i analizirati trendove muzejske publike. Ove godine, međutim, rezultati do kojih su došli itekako su interesantni. Skoro da se u njima, uz malo interpretativne gimnastike, mogu prepoznati konture kompletne domaće kulturne politike.

Ukupan broj posjetitelja u 2019., njih preko pet milijuna, nešto je manji nego prethodne godine, ali to zapravo i nije presudno: intrigantnija su dva posve oprečna trenda. S jedne strane, snažno raste broj turista koji dolaze u muzeje: nimalo neobično što vodeća mjesta čvrsto drže Arheološki muzej Istre, pod koji spada pulska Arena, zatim Muzej grada Splita s Dioklecijanovim podrumima, pa Galerija Klovićevi dvori oko koje šljašti zagrebački Advent, neizbježni Dubrovački muzeji… A na krivom kraju MDC-ovih tablica za to je vrijeme završila edukacija: publika koja posjećuje obrazovne programe u odnosu na 2016. godinu se doslovce prepolovila. Skupa s njom u blagom je padu i broj školaraca. Ukratko: sve više stranih gostiju, a sve manje domaćih mladih, sve popularnije turističke atrakcije, a sve siromašnija edukacija. Statistika je poslovično varljiva zabava, ali ova formula djeluje neobično uvjerljivo: točno po njoj, uostalom, kao da je skrojena cijela Hrvatska.

Živahno

Kada vlasnici nekog časopisa od svojih novinara zatraže da ubuduće pišu ‘malo živahnije’ i da ‘ostanu kritični, ali bez vrijeđanja’, kako im dovoljno živahno poručiti da su budale? Petnaestoro urednika i filmskih kritičara pariškog Cahiers du cinéma učinilo je to tako što su podnijeli kolektivnu ostavku. Novi vlasnici slavnog lista, redom bogati medijski moguli, moćni filmski producenti i dobri prijatelji predsjednika Emmanuela Macrona, sada su spokojni: znaju da se na stranicama Cahiersa više neće negativno pisati ni o hitovima koje su producirali ni o katastrofalnoj neoliberalnoj politici njihovog uglednog intimusa. A cijena je sitna: malo lošeg publiciteta. Nezgodna činjenica da su već u prvom koraku uspjeli rasturiti redakciju možda i najvažnijeg časopisa u povijesti kinematografije, na čijim su stranicama Jean-Luc Godard, François Truffaut, Claude Chabrol i ostali novovalovci svojevremeno temeljito ispreturali vladajuće shvaćanje filmske umjetnosti. Nezgodna činjenica da su stali na kraj dosljednoj, radikalnoj i politički angažiranoj uređivačkoj politici. Nezgodna činjenica da će u nekim budućim povijestima svjetske kinematografije ostati zapisani samo kao usputna fusnota na kraju jedne velike i važne priče. Ukratko, ništa strašno: ili, barem, ništa što se ne bi dalo uglancati uz malo pametnog PR-pristupa u idućim brojevima, kada mjesečnik preuzme neka drukčija redakcijska postava, dovoljno živahna i odgovarajuće poslušna. I zato – prije nego što Cahiers du cinéma nastavi izlaziti pod starim imenom, redovnim ritmom, kao da se baš ništa nije dogodilo – pravo je vrijeme da mu posvetimo ovaj in memoriam.

Nagrada

Kolektivno ostavku podnio je, samo nekoliko dana ranije, i kompletan upravni odbor Césara, najvažnije francuske filmske nagrade: dijelom zbog nedemokratskog procesa odlučivanja unutar Akademije, dijelom zbog toga što je ove godine 12 nominacija pripalo filmu ‘Optužujem!’ Romana Polanskog, koji još od 1977. bježi od zatvorske kazne u SAD-u zbog seksualnog odnosa s tada 13-godišnjom djevojčicom, a u međuvremenu je prikupio još par optužbi za silovanje. Iako je César za najbolji film otišao ‘Jadnicima’, priči o životu siromašnih imigranata u pariškom predgrađu, Polanski je dobio nagradu za najbolju režiju: dovoljno za velike feminističke prosvjede ispred dvorane, dovoljno da dio publike napusti dodjelu, dovoljno da se voditeljica odbije vratiti na binu i odjaviti ceremoniju. Odvažnim borcima protiv sveprisutnog terora političke korektnosti eto dakle još jednog dokaza koliko je daleko otišla čitava ta MeToo histerija. Traumatizirani Polanski nije se čak ni pojavio na dodjeli, strahujući – kako je rekao – od feminističkog linča. Štoviše, u jednom intervjuu povjerio je novinaru da se osjeća pomalo poput junaka svoga filma, lažno optuženog Alfreda Dreyfusa. U nedostatku Emila Zole, u pomoć mu je zato pohrlio filozof Bernard-Henri Lévy, napisavši kako su reakcije prosvjednica pokazale tko su danas ‘pravi jadnici’. Sve u svemu, opet smo doznali koliko daleko mogu otići protivnici feminizma kada umisle da su feministkinje otišle predaleko: ugledni filozof poistovjećuje svakodnevnu patnju obespravljenih imigranata s time što njegov frend, nagrađeni francuski režiser, nije naročito popularan, a nagrađeni francuski režiser za to vrijeme poistovjećuje sebe s Dreyfusom, amblematskom žrtvom antisemitizma i montiranih sudskih procesa, protiv kojeg se u jednom trenutku urotila čitava država. I koji je – da se cijela stvar otkotrlja do krajnjeg apsurda – čak i tako, lažno optužen, za razliku od našega bjegunca odležao u zatvoru nekoliko godina.

portalnovosti

Sretan Dan žena!

$
0
0

Ovo je priča o jednoj sretnoj pravnoj državi u kojoj je veća, teža i skuplja duševna bol kritizirane predsjednice katoličke udruge za obranu instituta obitelji kao temelja te države, nego duševna bol jedne žene i majke dvoje djece u ime iste te države otete od obitelji, pa zvjerski mučene i grupno silovane

Jedna žena, domaćica iz Siska, na Općinskom je sudu u Zagrebu pričala kako joj je vojska pokucala na vrata. Bio je siječanj 1992., u Sarajevu je potpisano primirje i rat je malo popustio – štoviše, toga dana u gradu je bila fešta jer je Hrvatska međunarodno priznata kao nezavisna država – pa je računala kako bi mogli otići u Bosnu malo obići kćer, koja je živjela kod bake, suprugove majke. Muž, međutim, nije mogao ići, jer je radio u Željezari, pa je otišla sama. Šest dana nakon što se vratila, na vrata njihova doma banula su dvojica u uniformama Hrvatske vojske, objasnivši im kako imaju naloge za privođenje na saslušanje. Mislili su da je riječ o nesporazumu – suprug je i sam bio pripadnik Hrvatske vojske – pa su otišli s njima. Bilo je dva ujutro kad su ih doveli u zgradu vrtića, gdje su ih čekali još neki vojnici.

Saslušavali su ih u odvojenim prostorijama. Odgovarala je na pitanja o putovanju u Bosnu, i slušala kako joj u susjednoj sobi tuku muža. Njega su ujutro pustili, a nju odveli do vojnog skladišta u Željezari. Tamo je, zajedno s još nekim privedenim ljudima, provela osam dana, nakon čega su ih potrpali u autobus i odveli u Kerestinec, u logor ljupka naziva Konačište ratnih zarobljenika. Počeli su ih tući čim su stigli. Ni sama ne zna koliko, jer se od straha onesvijestila, nakon čega su je odveli u sobu u kojoj je bilo još desetak žena. Objasnili su im da ležajeva nema, i da će spavati na prostirkama na podu, a nuždu obavljati u kante u kutu prostorije.

Onda je počelo.

‘Svaku večer vojnici su me odvodili u drugu prostoriju. Posjeli bi me na stolicu, pokopčali po meni struju i tako me pržili. Tukli su me i šamarali, još uvijek imam ožiljke po rukama, nogama i po vratu. Svi su imali uniforme Hrvatske vojske. Kako bi nas dodatno zastrašili znali su nas odvoditi u jednu sobu i postrojavati pred prozor iza kojeg su stajali ljudi u crnim odijelima sa crnim kapama s prorezima za oči. Oni nam nisu ništa radili. Samo su nas povlačili za robu. Kad su dolazili po mene prozvali bi moje ime. Ušla bih u hodnik gdje su mi stavljali vreću na glavu. Odvodili su me u druge prostorije. Stalno su me vrijeđali. Govorili su da mi jebu mater četničku, da sam najbolja za seks. I stalno silovali. Po dvojica ili trojica istu večer.’

Pakao je trajao više od dva mjeseca.

‘Morala sam bradavice prislanjati na nož, a oni su prijetili da će ih odrezati. Prisiljavali su nas na strašne stvari. Znali su mi stavljati pištolj u usta, oštricu noža pod vrat. Stalno su prijetili da ću završiti u crnim vrećama. Znali su tjerati muškarce da se skidaju goli do pasa, a žene od pasa na dolje, pa obratno. Tjerali su nas da plešemo na muziku koju bi puštali. Nismo dobivali nikakve lijekove. Jedanput u osam do deset dana mogli bismo se tuširati. Puštali su ledenu vodu. Skupilo bi se po njih šest-sedam i gledali su nas gole. Cijelo vrijeme sam morala nositi istu odjeću, i svaku su večer dolazili po mene. Stavljali su mi vreću na glavu da ne vidim kuda idem. Znala sam se znojiti od straha čim bih čula vojnike da noću idu po hodniku. Stalno sam povraćala. Nisam mogla spavati. Ne mogu ni danas.’

Iz logora u Kerestincu puštena je 27. ožujka, nakon čega su je odveli u Bosnu, gdje su je držali još osam dana. Nije imala dokumente, pa se nije mogla vratiti u Hrvatsku. Uspjela je tek nakon nekoliko godina, kad su se u njihov dom već bili uselili neki nepoznati ljudi. Slijedilo je dugogodišnje traženje prava na vlastitu kuću.

I kostiju muža, koji je u međuvremenu poginuo. Kao hrvatski vojnik.

U hrvatskom pravu, užas koji je preživjela žena iz Siska zove se ‘nematerijalna šteta u vidu povrede prava osobnosti’. Prije par dana, odlukom suca Općinskog građanskog suda u Zagrebu žrtva iz logora Kerestinec je na ime nematerijalne štete u vidu povrede prava osobnosti od Republike Hrvatske dobila punih pedeset hiljada kuna. Nesretna je žena, istina, tražila odštetu od stotinu tisuća, ali je sudac nakon provedenog psihijatrijskog vještačenja razumno ocijenio kako je taj iznos previsok.

Pedeset hiljada kuna za šezdeset šest dana svakodnevnog premlaćivanja, mučenja i silovanja – ne računajući cijeli jedan upropašteni i obesmišljeni život na psihoterapiji i antidepresivima – ovako odoka, ugrubo, to je stotinu eura za noć. Ukratko, Republika Hrvatska prošla je jeftinije nego da je u nekom konačištu ljupka naziva svojoj vojsci plaćala prostitutke.

Može li strašnije od toga? Može.

Druga jedna, recimo – predsjednica katoličke udruge U ime obitelji – na Općinskom je sudu u Zagrebu pričala kako joj je jednom prilikom novinar napisao da je ‘glupa plavuša’ jer nije shvatila vic.

U hrvatskom pravu, strahotni užas koji je doživjela Željka Markić zove se ‘nematerijalna šteta u vidu povrede ugleda’. Nesretna predsjednica udruge U ime obitelji tu je štetu, nanesenu tekstom objavljenim u tjedniku Novosti, izračunala na iznos od četrdeset hiljada kuna. I još četrdeset od mene kao autora. I još četrdeset zbog istog teksta objavljenog u elektronskom izdanju novina. I još četrdeset hiljada samo zbog naslova u najavi tog teksta.

Ukupno stotinu šezdeset hiljada kuna za dvije riječi od ukupno dvanaest slova – ovako odoka, ugrubo, dvije tisuće eura po slovu.

Željka Markić, žrtva nepojamne torture u Novostima, mora se i to reći, svoj novac nije dobila: parnica je još u toku. To je, međutim, samo jedna – pardon, četiri – od bezbrojnih tužbi koja je ova katolička mučenica podigla protiv novinara, tražeći stotine hiljada kuna za svoje nezamislive duševne boli. Pedeset tisuća kuna – u kunu dakle točno koliko je žena iz Siska dobila zbog ‘povrede prava osobnosti’ dvomjesečnim brutalnim silovanjem – Željka Markić nedavno je, recimo, pravomoćno dobila samo od Večernjeg i Jutarnjeg lista. Udruga kojom Markić predsjedava, naime, prije nekoliko je godina od suda tražila poništenje presude kojom su komunističke vlasti 1945. zbog kolaboracije s ustaškim režimom osudile tadašnjeg predsjednika Matice hrvatske i ustaškog agitatora dr. Filipa Lukasa: novinar Jutarnjeg napisao je da Željka Markić time rehabilitira NDH, a ova je na sudu drhtavim glasom pričala kako zbog tog teksta noćima nije spavala.

Što se hrvatskog pravosuđa tiče, između ova dva slučaja – jedne brutalno silovane, i druge brutalno uvrijeđene žene – nema, kako vidimo, nikakve razlike. Ili možda ipak ima?

Dobro, ako baš inzistirate na sitnicama, mala je, sitna razlika u tome što je ‘nematerijalnu štetu u vidu povrede prava osobnosti’ zatočenica Kerestinca morala dokazivati psihijatrijskim vještačenjem, dok je predsjednici udruge U ime obitelji sud vjerovao na riječ. I da: iako je oteta, mučena i silovana prije dvadeset osam godina, iako je tužbu za naknadu štete podigla još prije tri godine, kad su vojnici koji su je oteli, mučili i silovali pravomoćno osuđeni – uzgred, na kaznice od godinu i pol do pet godina – nesretnica iz Siska na zatezne kamate po odšteti ima pravo tek od dana donošenja presude, dakle od prije par dana. Dok nesretnica iz udruge U ime obitelji pravo na zatezne kamate po istoj odšteti ima sve od dana podizanja tužbe.

Ovo, naravno, nije priča o predsjednici udruge U ime obitelji. Niti je ovo priča o domaćici iz Siska, žrtvi zvjerske torture i silovanja u Kerestincu. Ovo je priča o jednoj sretnoj pravnoj državi u kojoj je veća ona, kako se zove, nematerijalna šteta javnoj osobi reći da glupa, nego nejavnu mučiti i silovati. U kojoj je veća, teža i skuplja duševna bol kritizirane predsjednice katoličke udruge za obranu instituta obitelji kao temelja te države, nego duševna bol jedne žene i majke dvoje djece u ime iste te države otete od obitelji, pa zvjerski mučene i grupno silovane puna dva mjeseca.

Žene, majke, domaćice i predsjednice, sretan vam Dan žena.

portalnovosti

Kreativci protiv Zovakovog šeretluka

$
0
0

Krajem veljače objavio sam kolumnu – apel Ovdje je radionica kreativnog pisanja, ovdje objavi svoj tekst, parafrazu poznate izreke Hic Rhodus, hic salta! (Ovdje je Rodos, ovdje skoči!) Značenje: Pokaži ovdje (na licu mjesta) što znaš i umiješ. Ironično, ali moja ironija je upalila. Javilo se troje polaznika radionice kreativnog pisanja, s molbom da zasada ne potpisuju svoje radove svojim punim imenom i prezimenom. Pristao sam, s obzirom da su na sbperiskopu još ranijepisali kolumnisti sa sličnim zahijevima, pod psudonimima, i vrlo poznati Brođani.

Nakon što sam na slavljeničkom sbplusu pročitao tekst šereta Jerka Zovaka Od manjinaša do milijunaša, prvi javni nastup kreativaca mogao je započeti. Iz njihovih radova, između 45 i 60 redaka, koje su napisali uredno i brzo, izdvojio sam ključne teze.

Komentator 1

Kome krivo kome pravo, sbplus postigao je zavidne rezultate, financijske i u smislu društvene koristi. Po uzoru na puno veće hrvatske portale, sbplus uspijeva zainteresirati publiku praćenjem aktualnosti, ali i ubacivanjem kolumni.

***

Ono što je Zovakovo izvješće opteretilo neobjektivnošću i psihološkim defektima, njegovo je obecavanje na ljude koji su ga tužili i osudili na hrvatskim sudovima. Očito je da se često radi o krivosuđu, ali zar on misli da je publika sbplusa maloumna i da ne zna za njegove prijepore sa zakonom? Ma koliko se trudio, uzor mladim novinarima neće biti, osim kao pisac, jer je zanatski solidan.

Komentator 2

 O Zovaku govori više ono što je izostavio, nego što je uvrstio. Izostavio je solidarnost medija. On dobiva prilično veliki novac od Grada Slavonskog Broda (gradonačelnika Duspare). Dobio je čitav stan koji je preuredio u uredske prostorije portala, dobiva insajderske informacije, koje, često novac znače. Zato  mu nije do zajedničke snage medija. Naime, tada bi i oni dobili dio gradskog kolača za medije. Umjesto da potakne Dusparu na takve poteze, on o tome sebično šuti kao zaliven.

***

Zovak i Duspara povezani su po liniji interesa. U slučaju potrebe Zovak će podmetnuti svoja medijska leđa za svog druga gradonečelnika.

Komentator 3

Zovakov trijumfalizam zasnovan na argumentima, ali i zluradosti, pomalo je netaktičan. Što mu znači ovaj dio: „Međutim, postati vidljiv je jedno, a biti društveno koristan i/ili drugima potreban nešto je sasvim drugo. Puno ih je koji su „mnogo htjeli, mnogo započeli”, al’ se nisu maknuli dalje od plagiranja i/ili kopiranja tuđih djela. Unatoč visokom mišljenju o samima sebi. Ili upravo zbog toga.“ Tko to i koga plagira? Tko to kopira? Nisam sigurna da se ne radi o netrpeljivosti i podmetanju. Takvi stavovi govore o njegovom karakteru.

***

Najviše me zasmijao termin vježbenica koji upotrebljava za novinarku. Neprimjeren je i netočan, jer djevojka objavljuje, jer novinarka je prošla superviziju, dakle, nije vježbenica.

___________________________

Pristojno i uviđavno, zar ne? Ja bih to, za razliku odmladih kreativaca, oštrije, nemilosrdnije. A možda i dođem u prigodu, ako Zovak odgovori kreativcima i meni, njihovom mentoru.

Borac, mislitelj i umjetnik: In memoriam Vatroslav Mimica

$
0
0

Što je to Moderna? Što je, pak, avangarda? Konačno, što je to napredna umjetnost? Iza svih ovih, naoko trivijalnih i retoričkih pitanja, krije se suće i umjetničko pregnuće jednog od najvažnijih artističkih neimara Moderne s ovih nam prostora. Naime, ne samo ovih prostora u geografskom smislu tih riječi. Vatroslav Mimica (Omiš, 1923. – Zagreb, 2020.) daleko nadilazi puko zemljopisne koordinate, dane mu kontingencijom rođenja upravo u real-političkim okvirima jednog utopijskog entiteta kakav je bila Jugoslavija. Mimica je ponajprije signum onog ontološkog ustroja što se označuje Gesamtkunstwerk-om. Estetički, ali i politički aktivist, ovaj je kino-umjetnik ispisivao povijest… Povijest? Da, upravo povijest kao zadani horizont umjetničkog neimarstva, sličan onome pothvatu kakvog je u svojem kino-eseju Histoire(s) du cinéma (1989-1997) (is)pripovijedao, iscrtao, oslikao i (digitalnom tintom!) ispisao Jean-LucGodard.

Student medicine s dvogodišnjim iskustvom u Narodnooslobodilačkoj borbi, Mimica je bio predodređen da ispisuje povijesne stranice socijalističke zajednice, intelektualno stasavajući u neposrednom poslijeratnom ozračju. Entuzijazam mladosti sretno je upotpunjen nadahnućem jedne socijalne ideje. Mimica nije bio tek partizan u društvenom kontekstu, njegovo je partizanstvo utjelovljavalo i gerilsko pionirstvo na području navlastite mu filmske forme. Nakon prvih, konvencionalnijih igrano-filmskih ostvarenja tijekom 50-ih – melodrame U oluji (1952.) te slapstick-manire Jubilej gospodina Ikla (1955.), Mimica se vrlo brzo okušao u zahtjevnijoj art-ekspresiji. Animirani film, naime, od kraja tog desetljeća postao je eksperimentalnim poljem kino-ispitivanja. Mimica je prvi autor Zagrebačke škole crtanog filma koji je polučio najviše priznanje za svoj treći animirani film Samac (1958.) u Veneciji. Njegov suvremeni (anti)junak primjer je individualne samotnosti i tjeskobne mučnine prispodobive onodobnim vrhuncima egzistencijalističke misli Sartrea i Camusa. Antologijski, pak, film Inspektor se vraća kući (1959.) pokazuje formalno i stilsko inovatorstvo kroz scenografiju, koja u kolažu razvija svojevrsni assemblage sastavljen od stakla, kartona i isječaka fotografija. Sve je to bilo posloženo u svrhu prikaza de-humanizirane egzistencije i proročki naviješta ono što uistinu – ne više groteskno kao u Mimice, nego normalno – živimo danas.

Prometej s otoka Viševca (1964)

Ipak, nakon niza uspjeha u režiji i idejnom postavu animacije, ovaj se autor ubrzo vraća igrano-filmskom izričaju. Prometej s otoka Viševice (1964.) prvi je dio njegove osebujne modernističke (neformalne) trilogije kojom ispisuje najbolje stranice svog socijalno-avangardističkog habitusa. Snovi, svijest, podsvijest… samo su neke od asocijacija narativnog procédéa što ga autor uvodi ovim filmom. Egzistencijalne preokupacije iz svojih animiranih filmova, Mimica sada prenosi u socijalni milje onodobne Jugoslavije, propitujući mu ideološke okvire. Negdašnji mladac-partizan, sada sredovječni partijski rukovodilac, suočava se sa svojim životnim neuspjesima, kako na privatnom planu tako i u društveno mu nametnutoj ulozi. Egzistencijalna pitanja nadograđuju nadrealni ugođaj i slike. Prometej ne pronalazi svog Hermesa. Indikativno je to i sveaktualno i danas.

Ponedjeljak ili utorak (1966.) već je posve izmješten iz ideološki predeterminiranog tematskog miljea. Za razliku od protagonista Prometeja (Janez Vrhovec), ovdje je u središtu posve de-subliminirani glavni junak (Slobodan Dimitrijević) koji to i nije (naime, junak ako ga ne shvatimo ljermontovljevski!). Film posvema razgrađuje klasičnu naraciju. Zabilješke iz sjećanja evociraju prošlost protagonista na taj način da ne možemo jasno razlučiti vremenske razine. Vizualno atraktivan i likovno lijep, Ponedjeljak ili utorak svojevrsni je antipod svim onim prljavim filmovima koji ulaze u okvire YU-kina pod nazivom Crni talas (što nikako ne umanjuje estetsku kvalitetu potonjih djela, skoro isključivo vezanih uz realitet srpskog podneblja tih i nadolazećih godina). Melange crno-bijele i kolorirane fotografije (Tomislav Pinter) čini ga svojevrsnim antipodom iste godine nastalom prvijencu Zvonimira Berkovića – Rondo, čiju fotografiju (začudo!) opet potpisuje Pinter.

Zaim Muzaferija kao Kaja Sicilijani u filmu <em>Kaja, ubit ću te</em> (1967.)” width=”470″ vspace=”1″ hspace=”1″ height=”313″ border=”0″></i></p>
<p><i><br />
</i><i>Last, but not least</i>, treći dio njegove modernističko-egzistencijalističke trilogije čini <i>Kaja, ubit ću te </i>(1967.), vrhunac Mimičine eksperimentatorske estetike. <i>Priča o rađanju fašističkog zla u jednome dalmatinskom gradiću aktualnija je negoli ikad</i>. Svojedobno neshvaćen, <i>procédé</i> ovoga filma uvodi asocijativnu poetsku međuigru između živih stvorenja i predmetnog svijeta, takovu koja pokazuje zavidnu razinu manipulacije gledateljskim očekivanjima, da se ovaj osjeti prevarenim. Ali, Mimica nije varao. Njegov je socijalni angažman ovdje svakako najjači, iako zasigurno ne i najeksplicitniji, odnosno suptilan je i latentan. Odakle zlo? Gdje se (kako, zbog čega) u čovjeku rađaju ubilački porivi? Kako jedan Piero Coto (Uglješa Kojadinović), posvema impotentan lik, može nadvladati Kaju Sicilijanija (Zaim Muzaferija), moralno i <i>ljudski </i>nadmoćnog mu i suverenog? Novela Kruna Quiena, koja je autoru poslužila kao predložak, kod Mimice poprima oblike formalne estetizacije, no koja je i benjaminovska <i>politizacija umjetnosti</i>. Pa tko danas može opovrgnuti egzistenciju <i>fašizma nam svagdanjeg</i>?</p>
<p align=Fabijan Šovagović u filmu <em>Hranjenik</em> (1970.)” width=”0″ vspace=”1″ hspace=”1″ height=”0″ border=”0″></p>
<p>Nakon <i>Kaje </i>i neshvaćenosti ovoga remek-djela, Mimica se sve više utječe realističkome dramaturškom postavu. Ali tko bi, jednako tako, mogao opovrgnuti da njegov <i>Događaj </i>(1969.) ne posjeduje sablasnu, gotovo fantazmatsku strukturu i ideju poput <i>Kaje</i>? Ovaj će film biti upamćen i po rijetkoj ulozi Borisa Dvornika kao ultimativnog negativca! Dakle, Mimica se nije libio biti provokativan i po star-sistemu tadašnje, domaće nam kinematografije. Tko, pak, može, poreći da se i u <i>Hranjeniku</i> (1970.) ne krije puno više od <i>transparencije zla</i> u konclogorima kao biopolitičkim prostorima? Tematizacija ovog toponima Lévijeve i Agambenove književnosti i filozofije, kod Mimice biva presložena u trilersku/<i>suspense</i> pripovijest psihološke razuđenosti upravo zbog naglaska na sudbinu pojedin(a)ca u kolapsu društvenosti. (<i>Makedonski del od pekolot</i>, 1971. svojevrsni je autorov <i>intermezzo</i> u prelasku na onaj dio opusa u kojem će sublimirati svoju najveću povijesnu fresku). Dakle, slijedi onaj film u kojem Mimica pokazuje svoju <i>sartreovski </i>angažiranu historiografsku svijest.</p>
<p align=Sergio Mimica-Gezzan i Velimir <em>Bata</em> Zivojinovic u filmu <em>Seljačka buna 1573.</em> (1975.)” width=”0″ vspace=”1″ hspace=”1″ height=”0″ border=”0″></i></p>
<p><i><br />
</i><i>Seljačka buna 1573.</i>(1975.) djelo je višestruke povijesne semantike. S jedne strane, radi se o evokaciji ljudskoga otpora kao one sile koja nosi utopijsku i revolucionarnu strast. Priča o Matiji Gubecu (Fabijan Šovagović) ispričana je iz vizure plebejsko/kmetskog pojedinca (autorov sin Sergio) koji ju boji sasvim subjektivnom paletom osjećaja i afekcije događajnosti. S druge strane, Mimica širokim, gotovo monumentalnim premazima spektakularne vizure nesumnjivo podaruje socijalnu fresku još nesagledivih razmjera. <i>Seljačka buna 1573. </i>doista je povijesni <i>Gesamtkunstwerk</i>. Evokacija vremena i prostora izvedena je gotovo besprijekorno. Uz vizualnu inspiraciju Breughelom, još je izraženiji ovdje duh  Krležine balade <i>Na mukah</i>, grafika Krste Hegedušića, ili pak ponovno Krležina jezičnog remek-djela <i>Khevenhiller</i>. Vjerojatno niti sam Mimica nije bio svjestan koliko je bio proročki u ovom filmskom postavu! U državnoj samosvojnosti Hrvata od 1990-ih zbio se antipodni fenomen ideje pravednosti za koju se zalagala Gupčeva <i>Seljačka buna 1573. </i>Ponovno se zazivaju stališi, a Franjo Tahi biva velikanom hrvatske povijesti. (Nisu tek Hrvoje Šošić, Šime Đodan i Veselice dijelili ovaj tip diskursa…)</p>
<p align=Plakat filma <em>Posljednji podvig diverzanta Oblaka</em> (1978.) ” width=”0″ vspace=”1″ hspace=”3″ height=”0″ border=”0″ align=”right”>Posljednji podvig diverzanta Oblaka</i> (1978.) i posljednji je krik autorskog genija Vatroslava Mimice, ako izuzmemo ono što ja smatram njegovim idejnim testamentom. Eponimni junak filma, veteran revolucije (Pavle Vuisić) sada je već posve deziluzionirani <i>Prometej </i>koji nije pronašao svog Hermesa sredinom 60-ih. Na pragu 80-ih sluti se <i>miniranje</i> Titove Jugoslavije, čiji je Oblak ostarjeli kino-protagonist/pobornik, a sam Mimica polako napušta aktivni stvaralački filmski artizam. Priča je ovo o etici i politici, u kojoj neminovno ova prva nužno gubi.</p>
<p align=Ne, zasigurno ne smatram povijesni spektakl Banović Strahinja (1981.) Mimičinom (legitimnom) kino-oporukom. Ovaj tek solidni film dobra je evokacija srednjovjekovlja na doista nam vrlo bliskim, balkanskim prostorima. Vatroslav Mimica najveći dio života proveo je u gradu u kojem i sam živim. Njegov je Zagreb ostao i više negoli dojmljivom filmskom razglednicom Ponedjeljka ili utorka. Ipak, nije kasnije često ambijentirao svoja djela u naš grad (izuzmemo li Oblaka i gornjogradsko-kaptolski martirij Gupca u Seljačkoj buni 1573.) Na što mislim kao na Mimičinu filmsku oporuku? Epizoda iz serijala Capitali culturali d’Europa (Kulturne prijestolnice Europe, 1982-83.) njegova je ultimativna posveta Zagrebu. 60-godišnji Mimica bilježi rodni mi grad u vrijeme kada sam sàm punio 20 i uživao punim plućima u njegovim sadržajima. Ovaj vizualni zapis danas na mene djeluje snažnije od bilo kojeg drugog, izuzevši spot za pjesmu Sonja ITD Banda. Nedavno, ponovno vidjevši ovaj kratki Mimičin autorski hommage Zagrebu, nisam mogao a da ne osjetim nostalgiju i tupu bol u psihi zbog svega onoga što se zbilo od tada, kako sa mnom tako i s mojim gradom.

Mimica mi je time postao još bliži. Moderan, avangardan, napredan… profinjen. Uz srpske autore crnoga talasa, Vatroslav Mimica figurira drugim polom estetike YU-filma, onim suptilnije i emotivnije provenijencije. Od autora koji su djelovali u hrvatskome dijelu YU-kina, uz Antu Babaju on ostaje korifejem autorskog filma, mediteransko-srednjoeuropske senzibilnosti.


Velikan hrvatskog filma, Doajen hrvatske kinematografije, Hrvatski filmski redatelj i scenarist, glasili su neki naslovi povodom nedavne smrti ovog kino-umjetnika. To mi je zvučalo jeftino i blesasto, zapravo… lažno. (Kao kad su Želimira Žilnika prisvajali kao velikog i naprednog (pazi sad!) srpskog autora. Kaj god!)

Mimica je dijelom europske umjetničke kino-avangarde. Nasljedovateljem Gesamtkunstwerka u 20. stoljeću. Borac, Mislitelj i Umjetnik.

filmovi

Što je problematično kod Škorine naplate parkiranja?

$
0
0

MNOGE je razljutila činjenica da Miroslav Škoro naplaćuje navodno preskupu cijenu parkinga u blizini bolnice Merkur, a u cijeloj prepirci su iznesene brojne neistine, koje stvaraju lažne dihotomije između javnog i privatnog. Tako Škoro kaže da je na neki način prisiljen diktatom tržišta, a njegovi politički protivnici smatraju da se radi o iskorištavanju javnog interesa za privatnu korist. Ali istina je nešto kompliciranija. Ili, kako Škoro kaže u svojoj pjesmi, istina je voda duboka.

Odnos privatnog i javnog

Problemi odnosa između javnog i privatnog su sastavni dio svih ekonomskih politika, ekonomske misli i ekonomskih ideja. Ti problemi nisu inherentni kapitalizmu jer se slična pitanja prožimaju i u socijalizmu te komunizmu. Čak ni najčvršći oblik komunizma ne može zanemariti postojanje “privatnog”, baš kao što ni najradikalniji oblik kapitalizma ne može zanemariti postojanje “javnog”. Odnos između privatnog i javnog te balans između ta dva pojma, bilo da se radi o vlasništvu, pravima, obavezama, utjecaju ili slobodi, određuje upravo oblik socijalizma ili kapitalizma kakav postoji u nekom društvu. Neki oblici kapitalizma stavljaju veći naglasak na javno od drugih, baš kao što neki primjeri socijalizma stavljaju veći naglasak na privatno, iako oni neupućeni smatraju da kapitalizam postoji samo zbog zaštite privatnog te da socijalizam postoji zbog zaštite javnog.

Privatno vlasništvo i prava koja iz njega proizlaze su postojali i u Jugoslaviji. Dapače, Jugoslavija je u odnosu na SSSR i ostale komunističke države Istočne Europe bila bastion zaštite privatnog vlasništva. No naravno, u odnosu na Zapadnu Europu, SAD, Japan, Australiju i slične kapitalističke države, Jugoslavija je ipak bila socijalistička.

Jugoslavija je dosta rano shvatila da radikalni komunizam ne može funkcionirati pa se već nekoliko godina nakon završetka 2. svjetskog rata odustalo od radikalnih nacionalizacija poljoprivrednog zemljišta i sličnih stvari koje su trebale biti uvod u gospodarski sustav nalik na onaj u SSSR-u. Naravno, puno toga je nacionalizirano tj. oteto, posebno političkim protivnicima i disidentima, ali samoupravni socijalizam je ipak bio verzija socijalizma koja je nešto više uvažavala privatno i tržišne principe od socijalizma sovjetskog tipa. U stvarnosti je samoupravljanje postojalo samo na papiru i sve važnije odluke je ipak donosila država tj. partija, ali neki elementi tržišnog gospodarstva su postojali, za razliku od SSSR-a i sličnih zemalja, a time su privatno vlasništvo i privatni interesi imali bolju zaštitu.

Privatno je bilo dopušteno, ali se naglasak ipak stavljao na javno. Naravno, u političkom jednopartijskom sustavu kakav je bila Jugoslavija je javno često predstavljalo samo šifru za partijsko. Pozivanjem na javne interese se maskirala činjenica da se nešto koristi za privatne interese članova komunističke partije. Tijekom vremena je granica između javnog i privatnog postala maglovita i promjenjiva. Ljudi su znali da “javno” često znači “partijsko” i da je puno privatnog rezultat iskorištavanja javnog. Ponekad je zaista teško odrediti granicu između javnog i privatnog, ali je politički i gospodarski sustav Jugoslavije unio totalni kaos oko dva pojma pa su ljudi više i zaboravili što znači jedno, a što drugo. Oba pojma su iskorištavana u političke svrhe. Javno se koristilo za korupciju, nepotizam, podobnost, neaktivnost i opstrukciju, a privatno se koristilo na neodgovoran, bespravan i destruktivan način.

Stare navike teško umiru

Osamostaljenjem Hrvatske se situacija sporo mijenja. Stare navike teško umiru, nazvali vi to samoupravni socijalizam ili tržišno gospodarstvo. Devedesete je obilježila ta neusklađenost između privatnog i javnog. Javno postaje privatno po nejasnim, korumpiranim i protupravnim kriterijima. Privatno postaje parajavno i tako iskorištava političku zaštitu koja bi trebala biti ograničena na javno. Promijenila se vanjska forma javnog i privatnog, ali suština je ostala ista. Politička moć određuje taj odnos pa se javno iskorištava da bi se povećalo privatno, a privatno često nastavlja uživati iste privilegije kao i javno. Čak i kompanije koje su privatizirane po principu radničkog dioničarstva, što znači da su radnici udjele u njima kupili po bitno umanjenim cijenama od tržišnih, ostaju po načinu funkcioniranja javne kompanije koje služe političkoj eliti. Posljednja među njima koja je propala, Uljanik, na papiru je bila vlasništvo malih dioničara, tj. radnika, ali je u stvarnosti bila vlasništvo političkih elita koje su njom upravljale kao kvazijavnom kompanijom koja se iskorištava za privatne interese politički podobnih. Situacija sa Škorinim parkiralištem je primjer upravo takve nesređenosti odnosa između privatnog i javnog.

Na papiru je parkiralište privatno vlasništvo i kompanija koja naplaćuje parking ima apsolutno pravo sat parkinga naplaćivati koliko želi. Negirati to je potencijalno opasno i značilo bi da država ima pravo ograničavati korištenje svih površina u blizini bolnica ili drugih javnih institucija, jer cijena parkiranja je u tom slučaju samo vrh sante leda. Ako prihvatimo pretpostavku da se u blizini bolnica treba ograničiti cijena parkinga, onda je lako prihvatiti i da država ima pravo ograničiti cijenu najma u tim područjima. Ili da se može prisiliti one koji imaju puno prostora na privatnom posjedu da moraju dopustiti parkiranje posjetiteljima bolnice u svojem dvorištu. Može se tražiti i da se netko treba odreći svog privatnog zemljišta, uz naknadu ili bez nje, da se može izgraditi parking za posjetitelje bolnice, zabraniti stanovnicima uz bolnicu da parkiraju blizu svojih stanova da bi se stvorio prostor za posjetitelje bolnice i mnogo drugih stvari.

Nedostatak parkinga oko bolnica krivnja je javnih vlasti

Parking oko bolnica i drugih javnih ustanova je loše riješen, ali to je primarno krivnja javnih vlasti. Naravno da treba osigurati nesmetan prilaz bolnicama, ali za to postoje puno bolji načini, a koji ne zadiru u privatno vlasništvo te imaju i dodatne benefite. Mogao bi se bolje urediti javni prijevoz do bolnica pa bi tako i potreba za parkingom bila manja, a to bi bilo ujedno i dobro prometno i ekološko rješenje. Mogu se sagraditi bolnice na boljim lokacijama, recimo na periferiji gradova, gdje parking neće biti problem. Stare bolnice, koje su građene kada je automobila puno manje, mogu se reorganizirati u smislu da budu samo za hitne slučajeve za koje je bitna brzina reagiranja, a sve što nije pitanje brzine reagiranja može se premjestiti u nove bolnice izvan centara gradova. To bi vjerojatno bilo i efikasnije od toga da se nastavi po starome, samo uz dodatan parking. Čak i kada bi se površine uz te bolnice nacionalizirale, da posjetitelji imaju besplatan parking, to opet ne bi riješilo ostale probleme.

Da se radi samo o parkiralištu kao o privatnom vlasništvu, onda ne bi bilo ništa sporno. Tvrtka koja je u vlasništvu Miroslava Škore ima pravo naplaćivati parking koliko želi.

Zašto je baš Škoro dobio to zemljište?

Ali situacija nije sasvim čista. Sam način stjecanja zemljišta na kojem je sagrađeno parkiralište nije tržišni, odnosno posredno je zemljište Škorina firma dobila od grada. Stoga se postavlja pitanje zašto je baš Škoro dobio zemljište, i to po upola manjoj cijeni od tržišne. A sam način stjecanja zemljišta je u najmanju ruku čudan. To parkiralište bilo je u vlasništvu bolnice Merkur, odnosno Grada Zagreba, ali je potom 2006., pod čudnim okolnostima, Grad Zagreb tu parcelu mijenjao za zemljište u Resniku koje je navodno bilo potrebno za izgradnju pročistača otpadnih voda. Poslije višegodišnjih zavrzlama u koje su bili uključeni brojni akteri, kao što su Škorin kum, kumov sin i kumova majka, Grad Zagreb, HDZ i predsjednik đakovačkog HDZ-a, Škorina supruga i drugi te tvrtka u kojoj je Škoro suvlasnik grade parkiralište u prosincu prošle godine.

Znači, ne radi se o klasičnom primjeru privatnog vlasništva, nego o sumnjivom načinu prebacivanja javnog vlasništva u privatno vlasništvo, tj. s Grada Zagreba na Škoru i s njim usko povezane osobe. Potencijalno se radi o još jednom iskorištavanju javnog u privatne svrhe i staroj praksi zamagljivanja granice između javnog i privatnog.

Hrvatska je inače na ljestvici Indeksa vlasničkih prava najgora u EU. To znači da se privatno vlasništvo u Hrvatskoj baš i ne poštuje. Ni institucionalno ni društveno. To je rezultat raznih zloupotreba javnog za privatne interese od strane politički podobnih – nekada komunističke partije, a danas članova raznih stranaka i s njima povezanih interesnih struktura. Te interesne skupine su planirano zlostavljale pravni sustav da bi mogle iskorištavati javno za privatni interes. A to je iskrivilo društvenu percepciju o privatnom vlasništvu, pravima i obavezama. Danas Hrvati jednostavno ne razumiju koncepte javnog i privatnog. Iz toga proizlaze mnoge zablude i strahovi pa se tako građani i danas plaše pojmova kao što su privatizacija i liberalizacija pa zagovaraju više “javnog”, koje se opet u trenutnom sustavu zloupotrebljava od strane onih kojima su puna usta pojmova kao što je “zaštita javnog interesa”. Hrvatska se tako vrti u začaranom krugu društvenog nepovjerenja u kojem je svima jasno da je previše toga javno i da javno loše funkcionira, ali se istodobno još više boje privatnog i onoga što predstavlja.

Škoro sudjeluje u održavanju tog začaranog kruga.

index

Prijatelji amnezije

$
0
0

Kao što je to u svoje vrijeme bio jugoslavenski Fond za nerazvijene, kohezioni fondovi EU-a danas su ista takva tempirana bomba. Ona je počela otkucavati početkom ekonomske krize 2008., a s Brexitom i migrantskom krizom opasno se približila trenutku eksplozije

Stanje se stubokom promijenilo, crno je postalo bijelo, a dojučerašnji prijatelji ozbiljna prijetnja. Točnije, ono je opet onakvo kakvo je bilo prije nego što je Brexit počeo ljuljati Europu. Pred tom prijetnjom Unija je zbila svoje redove i ponovno pronašla bratstvo i jedinstvo. Ali čim je na stol došlo pogađanje o novcu, o budžetu za sljedećih sedam godina, počeli su cjenkanje i sukobi. Ubuduće će nedostajati 12 do 14 milijardi eura, koliko je godišnje u proračun Europske unije uplaćivala Velika Britanija. Kakav to utjecaj ima na prava i obveze ostalih članica? Odnosno, tko to treba platiti?

Bogatije zemlje, tzv. neto uplatioci, odmah su stali na stražnje noge. Po njima, za toliko treba smanjiti kohezione fondove iz kojih vuku novac siromašnije zemlje, koje više dobivaju od Unije nego što joj uplaćuju. Te su zemlje, vidno uvrijeđene i ponižene, odmah osnovale organizaciju za obranu svojih prava, koju su prozvali Prijatelji kohezije. Analogno tome, oni bogatiji bi trebali biti neprijatelji kohezije. Podsjetimo da riječ kohezija znači spajanje ili povezivanje, dakle upravo ono na čemu počiva Europa. Jesu li oni prijatelji međusobnog odbijanja? Zasad se ne ide tako daleko. Umjesto toga, naravno samo kolokvijalno, dobili su nadimak škrtci. Opet, u skladu s tim, one prve mogli bismo nazvati grebatori. Na nedavnom sastanku o proračunu, škrtci i grebatori razišli su se bez ikakvog zaključka, a Unija se vratila u stanje od prije Brexita, odnosno u stanje stalnog bujanja nacionalizama.

Kad je o tome riječ, prvo se pomisli na Poljsku, Mađarsku i ostale zemlje tzv. Višegradske skupine, pa i na sve tranzicijske zemlje. Kao da je nacionalizam neizostavni dio prtljage donesene iz boljševizma. Ali nacionalizam nije teško prepoznati i na drugoj strani. Na primjer, u pljačkaškim metodama s kojima se Zapad uključio u raspad istočnoeuropskih ekonomija, koje su djetinjski naivno dočekale njihovu najezdu. A sada u zamisli o Europi s dvije brzine, kako tranzicijska raja ne bi kočila razvoj stare europske gospode.

Istovremeno kad je rasprava o budžetu Europske unije do osovina zaglavila u blatu sporova bogatijih i siromašnijih članica, ovaj je autor na internetu kupio neki kućanski aparat. Prodavatelj, koji se agresivno reklamira na mnogim sajtovima, osim u Hrvatskoj posluje još u Sloveniji, Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj i Poljskoj. Podatak o vlasniku tvrtke, naravno, nije dostupan. Za razliku od toga, na porijeklo firme koja stoji iza užurbanog i uznojenog dostavljača kupljenog proizvoda ukazuje njeno ime: Gebrüder Weiss. Tvrtka za međunarodni transport kopnom, morem i zrakom uzima pinku poslujući i na zagrebačkim ulicama. Od čitave transakcije, u Hrvatskoj je ostao porez i troškovi poslovanja, među kojima su najveći plaćice dostavljača i činovnice koja prima narudžbe. Profit, koji je na kraju jedina baza investicija i razvoja, odlazi u neku razvijeniju zemlju Europske unije. (Usput rečeno, možemo lako zamisliti nacionalističku halabuku da su na primjer srpske tvrtke u bivšoj Jugoslaviji tako isisavale životne sokove iz hrvatske ekonomije. Ali sada svi šute ili se zabavljaju ćirilicom i podižu sumanute tužbe protiv Josipe Lisac zbog njene izvedbe ‘Lijepe naše’.)

Spomenuti primjer pokazuje do kako je sitnih kapilara dospjelo isisavanje životnih sokova iz hrvatske ekonomije. Nakon što su preuzeli skoro sve banke, stranci su samo na neopravdanim razlikama u kamatama izvukli preko deset milijardi eura. Danas su njihova osiguravajuća društva, mirovinski fondovi, oni uzimaju dobit od svake krigle piva i svake čaše mlijeka koje se popiju u Hrvatskoj. Naša sveučilišta školuju kadrove koji će raditi kod njih itd. Pa ipak, u svemu tome nema ničeg skandaloznog. Sve je to u skladu s kohezijom na kojoj se zasniva Europska unija. Uvjeti su jednaki za sve. Ako su stranci konkurentniji, Hrvatska si je kriva sama. Hrvatska i Slovenija izišle su iz Jugoslavije istog dana, 25. lipnja godine 1991. U tom trenutku Slovenija je bila bogatija za 12,9 posto, naravno po glavi stanovnika. Danas je bogatija za preko sto posto ili skoro osam puta više nego prije. Zašto? Zahvaljujući u prvom redu drukčijoj politici. U Sloveniji nije bilo pljačkaške privatizacije, a ako je ikako bilo moguće, spašavala se svaka proizvodnja, svako poduzeće i svako radno mjesto. Ekonomska politika (u prvom redu monetarna, odnosno tečajna) bila je u službi konkurentnosti domaće privrede. Čuvali su se stručni kadrovi, uključujući i stare direktore, umjesto da se uhljebljuju stranački podobnici. Čitav sustav nije bio koruptivan. Upitan jednom prilikom što misli o hrvatskoj ekonomskoj politici, čovjek koji je vodio tranziciju u Sloveniji, dr. Jože Mencinger, s vidnom nelagodom odgovorio je samo da je ne razumije.

Zadnja među članicama Europske unije, Hrvatska je danas prva među Prijateljima kohezije. Ali to ne znači da kohezijski fondovi ne bi bili nužni i da su sve siromašnije članice Unije vodile najpametniju moguću politiku. Sve federalne države imaju nešto slično. I najliberalnija ekonomija, američka, ima, kako kažu, vrlo razvijen sustav pomoći siromašnijima. (Ovaj autor, nažalost, ne zna ništa više o tome.) Poznato je naime da razvijeniji na istom tržištu i u istim uvjetima uvijek prolaze bolje. I bivša Jugoslavija imala je fond za nerazvijene, protiv kojeg su Slovenci na primjer stalno potiho rogoborili, ali se razlika u razvijenosti između njih i Kosova ili Makedonije (danas bismo rekli neto uplatitelja i neto korisnika) ipak stalno povećavala. Tome je, doduše, znatno doprinio i sustav financiranja u kojem su novac dobivale političke birokracije u manje razvijenim republikama i na Kosovu. A one su ih, u pravilu, trošile na grandomanske, dugoročne projekte koji nisu ubrzavali rast. EU je pametnija. Ona ne daje novac već financira projekte, ali pritom pazi da to budu infrastrukturni ili civilizacijski, a ne proizvodni pothvati. Nisu ludi da financiraju konkurenciju sami sebi.

Fond za nerazvijene bio je tempirana bomba, koja je eksplodirala u drugoj polovici devedesetih, kad je kulminirala jugoslavenska kriza i kad su nacionalisti digli glavu. Slobodan Milošević je izborio da novac iz Fonda ne ide izravno Kosovu, već preko Srbije, dakle kroz njegove ruke, a Franjo Tuđman je grmio kako Hrvatska ne može pomagati druge jer nema dosta ni za sebe. Kohezioni fondovi ista su takva tempirana bomba danas. Ona je počela otkucavati početkom ekonomske krize godine 2008., a s Brexitom i migrantskom krizom opasno se približila trenutku eksplozije. Nisu rijetki autori koji stanje u Europi danas uspoređuju s onim iz dvadesetih godina prošlog stoljeća, kad je detonator koji je doveo naciste na vlast bio crni četvrtak na njujorškoj burzi. U usporedbi s tim, 12 do 14 milijardi eura izgubljenih zbog Brexita čini se kao kikiriki. Ali u ogledalu prošlosti ne može se sagledati budućnost, a povijest nikad nije bila učiteljica života.

portalnovosti

U Brodu na današnji dan prije 86 godina: Dvostruko manje stanovnika i dvostruko više knjižarâ

$
0
0

Na današnji dan 1931. g. objavljeni su rezultati popisa stanovništva iz kojih se vidi da Brod tada ima 31 776 stanovnika, a da u gradu postoje 44 postolara, 33 muška i 14 ženskih krojača, 33 brijača, 27 stolara, 15 pekara, 14 mesara, 7 kovača, 8 limara, 7 bačvara, 10 kobasičara, 5 sodara, 20 fijakerista, 35 piljara, 9 knjižara, 4 staretinara i 2 kinoprikazivača. (Stribor Uzelac Schwendemann: Dogodilo se jednom u Brodu)

Danas, 86 godina nakon objavljenog popisa, Slavonski Brod je grad s otprilike dvostruko više stanovnika, ali i s dvostruko manje (ako ne i više manje) knjižara, bez kinoprikazivača (isprika legendarnoj Palubi 7, ali oni nisu obrtnici), bez 40 postolara, bez tridesetak krojača, bez bačvara… U njegovom samom središtu obrtnici više ne stanuju. U samo dvije centralne ulice, Mesićevoj i Srtarčevićevoj, poznatima po brojnim obrtima, zjape praznih oko 100 poslovnih prostora. Potkratiti hlače nije mali problem kao i kupiti knjigu. Da nije buvljaka na Gradskoj tržnici Brođani ne bi mogli kupiti knjige koje nisu bezvrijedni hitovi.

Naravno da ne tvrdim da je tada bilo bolje, samo uspoređujem, kako bi se vidio brodski napredak koji je napredak i zato jer se uništava obrtnike. Prema nekim podacima, broj djelatnika u gradskoj upravi 1931. bilo je desetak puta manje u samo dvostruko manjem gradu od današnjeg. Objašnjavajući podatak za današnje obrtnike-

sbperiskop


Platonov mit o pećini

$
0
0

U najdragocjenije poruke koje nam je ostavila stara Grčka svakako spadaju i Platonova djela. Ovaj veliki filozof, predmet vječne rasprave među različitim strujama mišljenja, u svakom vremenu ostaje aktualan jer govori o onome što nadilazi ograničenja određenih povijesnih trenutaka: o sadržaju ljudskog života, o onome što se čovjeku događa iznutra, a nužno daje smjer i karakteristike životu koga živi izvana.

U VII. knjizi Države, u dijalogu između Sokrata i Glaukona, Platon kroz usta svog učitelja Sokrata sintetizira mnoga od svojih učenja u arhetipskoj priči o pećini:

– Iza toga, dakle – rekoh – usporedi našu narav prema tome je li ili nije obrazovana sa sljedećim stanjem. Predoči, naime, sebi da ljudi žive u podzemnoj špilji koja ima dug ulaz, otvoren prema svjetlu; da su ljudi u njoj odmalena s okovima na nogama i vratu, tako da ostaju na istom mjestu i da gledaju samo preda se, te glavu radi okova ne mogu naokolo okretati, a svjetlo im ognja gori odozgo i izdaleka njima za leđima; među ognjem i sužnjevima zamisli put gore, a uza nj zid, kao što čarobnjaci stoje pred gledateljima iza ograde, preko koje pokazuju svoje sljeparije.
– Predočujem si.
– Predoči si, dakle, uz taj zid ljude koji nose svakakve sprave što iznad zida izviruju, kipove, druge životinje kamene, drvene i svakojako izrađene; i kako je prirodno da jedni nositelji govore, a drugi da šute.
– Čudnu sliku veliš i čudne sužnjeve.
– Nalik na nas! Jer misliš li najprije da bi sužnji od sebe samih i jedan od drugoga što drugo vidjeli osim sjenâ što bi od ognja padale na stijenu pećine pred njima?
– Ta kako, ako bi prisiljeni bili cijeli život držati glavu nepomično?
– A što bi vidjeli od predmeta koji bi se mimo nosili? Zar ne bi isto?
– Dašto.
– Ako bi se, dakle, mogli među sobom razgovarati, misliš da sjene koje bi vidjeli ne bi običavali zvati jednako kao i prave predmete?
– Bez sumnje.
– Što dalje, ako bi u tamnici od suprotne strane odjekivalo, kad bi koji od prolaznika progovorio, misliš, da bi oni držali da netko drugi govori, a ne sjena koja bi mirno prolazila?
– Zeusa mi, ne mislim.
– Sasvim bi, dakle, takvi ljudi držali da ništa drugo nije istina nego sjene predmetâ?
– Veoma nužno.

Platon opisuje stanje neznanja u čovjeku, uspoređujući “svijet što se preko vida ukazuje” sa “stanom u tamnici”.

“Svijet što se preko vida ukazuje” je pojavni svijet, svijet oblika i objekata, manifestirani svijet čiji je uzrok bitak, nevidljivi život svih vidljivih pojava. Svijet kojeg čovjek neposredno vidi je odraz, sjena istinske stvarnosti koju fizičke oči ne mogu vidjeti. One primaju svjetlo vatre koja gori “odozgo i izdaleka” u pećini, svjetlo fizičkog Sunca, čineći tako ono čemu ih je priroda namijenila.

Ono što za Platona predstavlja neznanje ili “stan u tamnici” odnos je čovjeka prema pojavnom svijetu, vezanost isključivo za ono što prenose osjetila. Ljudi koji okovani vide jedino sjene, odraze na zidu pećine, oni su koji primaju jedino ono što im prenosi “oko” – simbol fizičkih osjetila, površinskog promatranja stvari. Njihova je stvarnost tada ograničena, a oni sami robovi su vlastitog stava uzrokovanog neznanjem: “ono što vidim, čujem, dodirujem, to i priznajem”… Čovjek ne ostaje nepokretni zatvorenik pećine zato jer se nalazi u manifestiranom svijetu, nego zato što misli da je to sve, zato što ne zna za drugo.

Ali Platon kaže da iz pećine postoji izlaz, a između sužnjeva i pećinskog zida postoji put koji vodi gore…

– Gledaj, dakle, što bi im se dogodilo kad bi se toga izbavili, odbacili okove i izliječili ludosti, ako bi im se prirodno ovako to događalo. Kad bi koji bio odvezan i prisiljen iznenada ustati, okretati vrat, stupati i gledati gore prema svjetlu, osjećao bi kod svega toga bol i radi blistanja svjetla ne bi mogao spoznati ono od čega je do tada vidio sjenu – Što bi, misliš, rekao, ako bi mu tko govorio da je tada gledao tlapnje, a sad da bolje vidi, budući nešto bliže bitku i okrenut prema predmetima u kojima je više bitka, i ako bi mu onda sve što bi mimo prolazilo pokazivao i pitanjima silio da odgovara, što je? Misliš da ne bi bio u zabuni i mislio da je istinskije ono što je dotada vidio nego ono što mu se sada pokazuje?
– Dakako.
– Što ne, i ako bi ga se sililo da gleda u samo svjetlo, boljele bi ga oči, bježao bi i okretao se prema onome što može gledati i mislio bi da je to zaista jasnije od onog što bi mu se pokazivalo?
– Da, tako.
– A ako bi ga vukao tko silom odanle neravnim i strmim uzlaskom i ne bi pustio, prije nego bi ga izvukao do sunčanoga svjetla, zar se ne bi kod tog namučio i ljutio, što ga se vuče i kad bi već došao na svjetlo, zabliještenim očima ne bi mogao vidjeti ništa od onoga čemu sada velimo da je istinito?
– Ta ne bi, kad bi to bilo iznenada.
– Dakle bi mu, mislim, trebalo priučiti se, ako bi htio vidjeti predmete gore. I najprije bi najlakše opažao sjene, zatim, u vodi slike ljudske i ostale, poslije pak same predmete. Iza toga bi lakše promotrio noću stvari na nebu i samo nebo, pogledajući u svjetlo zvijezda i mjeseca, negoli danju sunce i sunčano svjetlo.
– Kako ne!

Platon simbolički prikazuje traganje za spoznajom. Nekadašnji zatvorenik postaje putnik koji mora proći kroz teškoće puta u nepoznato: strmi uspon, nedoumice i sumnje, svjetlo na koje se mora postupno i strpljivo privikavati.
Tek nakon puno truda putnik može vidjeti drugačiju stvarnost:

– Napokon bi, dakle, mislim, mogao vidjeti i ogledati Sunce kakvo je, ne slike njegove u vodi i na tuđem mjestu, nego Sunce samo po sebi i na svojem mjestu u punoj stvarnosti.
– Nužno.
– I zatim bi već o njemu zaključivao da ono daje godišta i godine, da sve upravlja na vidljivom svijetu i da je na neki način uzrok svemu onome što je vidljivo.
– Očito bi poslije onoga na to došao.
– Što onda, kad bi se sjećao staroga stana, mudrosti ondje i tadašnjih supatnika, misliš da ne bi sebe držao sretnim radi te promjene, a one žalio?
– I te kako.
– A ako je tamo imao kakve časti i pohvale od drugih i počasti onaj koji je najoštrije vidio sjene koje su mimo prolazile i koji je najbolje pamtio, što je običavalo prolaziti prije, kasnije i zajedno, te bi onda iz toga najvrsnije pogađao ono što će se dogoditi, misliš, da bi željan bio toga i zavidan radi časti i vlasti među onima? Ili bi mu se dogodilo prema Homerovim riječima te bi živo volio “kao težak služiti drugome čovjeku siromašnu” i bilo štogod radije podnio nego da bi onako morao misliti i živjeti?
– Ja mislim tako da bi volio sve podnositi nego onako živjeti.

Za razliku od pećine, vidljivog i manifestiranog svijeta, istinska stvarnost nalazi se u nadosjetilnom svijetu, svijetu ideja. To je svijet koji se približava bitku, svijet prauzora, uzroka svega što je vidljivo. Putnik koji se priviknuo na njegovo svjetlo počinje shvaćati razliku između znanja i neznanja, razliku između slobode koju pruža znanje i života okovanih zatvorenika pećine. No, Platon namjenjuje svome putniku novo putovanje: silazak natrag, u pećinu. Njegova je dužnost otkriti svojim nekadašnjim supatnicima ono što je spoznao. Ali, put silaska opet predstavlja novi proces nadvladavanja poteškoća, a zatvorenici pećine ne prihvaćaju onoga tko ih želi uznemiriti u njihovoj nepomičnosti:

– I ovo, dakle, uzmi na um. Ako bi takav opet sišao i na isto mjesto sjedao, zar mu ne bi oči bile pune mraka, došavši iznenada sa sunca?
– I te kako.
– A ako bi mu onda opet trebalo prepirući se s onim vječnim sužnjevima prosuđivati one sjene, dok je još zabliješten, prije nego se oči ustale – a to vrijeme privikavanja ne bi bilo baš kratko – zar mu se ne bi smijali, i zar se ne bi o njemu govorilo da se gore uspeo samo zato da se vrati s pokvarenim očima, te da nije vrijedno ni kušati gore ići? I ako bi kako mogli dobiti u ruke onoga koji bi ih htio otkivati i gore voditi, zar ga ne bi i ubili!
– Zaista bi.

Usprkos tome, smatra Platon, oni koji znaju dužni su oslobađati od okova one koji ne znaju, najvažnijom od svih spoznaja: spoznajom dobra.

Opisujući svijet izvan pećine, svijet ideja, Platon kaže da u njemu vlada Sunce koje daje život svemu – ideja dobra. Ona je “… uzrok svemu što je ispravno i lijepo u svijetu; u vidljivom svijetu rađa svjetlo i gospodara njegova, a u misaonom svijetu sama kao gospodar daje istinu i um; … nju treba vidjeti onaj koji želi razumno raditi bilo u posebničkom bilo u javnom životu.”

Spoznaja dobra ne znači jednostavno prezirati sjene. Ono što moraju naučiti zatvorenici pećine jest prepoznati istinu u svim njezinim odrazima. Prepoznati ono što se manifestira kao Lijepo, Dobro i Pravedno u svim stvarima: ideju dobra.

Tom spoznajom uče se prepoznavati i razlikovati sjene od stvarnosti, ispravno vrednovati stvari, stvarati forme i život koji će biti potpuniji odraz dobrog, lijepog i pravednog. To je i smisao skidanja okova.

Ali, čime zatvorenici mogu spoznati istinu ako im oči prenose tek nepotpunu stvarnost, što je oruđe u skidanju okova?

Platon kaže:

“… ta moć, kao i sredstvo kojim svatko uči, nalazi se u svačijoj duši. Ali kako se oko ne bi moglo drugačije nego s cijelim tijelom okretati prema svjetlu iz mraka, tako se upravo mora ta moć okretati s cijelom dušom iz područja postojanja, dok ne postane sposobna gledati i uzdići se do bitka i najsvjetlije točke bitka, a to je velimo, dobrota.”

Za razliku od osjetila koja prenose tek karakteristike odraza stvarnosti, sposobnost potpune spoznaje nalazi se u duši: “Onome što je većma božansko u nama, što nikada ne gubi svoju moć.” Duša, nevidljiva, a prisutna, može uzdignuti čovjeka u “misaoni kraj”, nevidljivu stvarnost kojoj i ona sama pripada. Ona je veza pomoću koje čovjek može ostvariti harmoniju između vlastitog bića i svijeta u kojem živi: kad duša vidi istinu, ruke je prenose kroz djela i čovjek je tada jednostavno živi.

I kako, dakle, potaknuti dušu?

Odgojem, kaže Platon. Ali duši ne treba “usađivati vid”. Duša vidi. Odgoj je umijeće okretanja očiju duše na pravu stranu…

pulse

Columbo u loži

$
0
0

Zamišljamo da se gradonačelniku Bandiću umjesto onog nesretnog slobodnog zidara u HNK-ovoj loži pridružio inspektor Columbo. Prijateljski bi razgovarali, Bandić bi odahnuo, a onda bi se Columbo naizgled nevino vratio i rekao: ‘Samo još nešto…’ Kako bismo izgledali da nam institucije ovako rade svoj posao?

RTL Adria

RTL je pokrenuo novi kanal specijaliziran za TV serije, a na njemu će, prvi put u Hrvatskoj, emitirati i famozne ‘Senke nad Balkanom’, megauspješnicu Dragana Bjelogrlića. Napokon netko u Hrvatskoj ima dovoljno produkcijske pameti za potez koji je trebalo povući još lani. ‘Senke’ su naime odlična serija koja se u nizu elemenata može uspoređivati s ‘Babilon Berlinom’ ili ‘Peaky Blinders’, iako joj je budžet bio desetke puta manji. Za prikazivanje ‘Senki’ u Hrvatskoj možemo nabrojati više razloga: prvi je da je dobra, i taj je samodostatan, ali nije jedini. Drugi je da je u seriji nekolicina hrvatskih glumaca više nego zapažena: Goran Bogdan kao Mustafa Golubić, Leona Paraminski kao Marija Oršić, Bojan Navojec kao Ante Pavelić, Đorđe Kukuljica kao grof Rajački, imali su odlične role. Treći, ova serija nema nijedan razlog za bunkeriranje – Kraljevina Jugoslavija prikazana je kao moralna i politička kaljuža, nema tu nikakvih suspektnih elemenata koji bi uzrujali bilo koga zapadno od Drine, naprotiv. Pratit ćemo gledanost, sigurno će biti velika, tim prije što je Adria startala s provjerenim hitovima, ‘Andrijom i Anđelkom’, ‘Vratiće se rode’, ‘Kriza’, ‘Istine i laži’, ‘Mamini sinovi’…

Pressing, N1, 26. veljače, 20:05

Užitak je slušati Gabi Novak kad pjeva, ali nije manje zadovoljstvo ni slušati je kad govori. Otmjena i nenametljiva, dostojanstvena i promišljena, u 62. godini karijere ponovno je nominirana za Porina za najbolju žensku izvedbu, što dovoljno govori o neprolaznoj kvaliteti. Gabi je ispričala kako su joj partizani krajem rata s Hvara odveli oca, Đuru Novaka, s još par mještana, i strijeljali ih, bez razloga. Gabina majka bila je Njemica, Elizabeth Reiman iz Berlina. Gabi govori mirno, bez mržnje ili, ne daj bože, bilo kakve instrumentalizacije te tragedije: kaže da u njezinom svijetu postoje dobri ljudi i oni koji to nisu, drugih podjela nema. ‘Nisam očekivala nominaciju’, priznala je. ‘Nazvala sam u Croatia Records i pitala kako se to uopće dogodilo. Pitala sam se opet, što ja tu radim među mladima i jednom divnom srednjom generacijom. Već sama nominacija za Porin mi je nagrada, ništa ja više ne očekujem. To je veliki kompliment za mojih više od 60 godina karijere, puno mi je srce’, rekla je pjevačica, koja prati sve što rade njezini kolege. ‘Kad govorim o svom mikrosvijetu, ja pratim estradu, a mnogi su ljudi u kulturi posvećeni samo sebi. Ja nisam takva, mene to zanima – gledaš ‘Voice’, ‘A stranu’, gledaš kako ti mladi ljudi izrastaju. Mi imamo značajan broj dobrih pjevača, autora. Ne znamo koliko će oni trajati ni kojim će putem ići, ali imamo jako kvalitetne glazbene umjetnike’, rekla je. Iliji Jandriću pohvale, održava visoku razinu emisije i dovodi odlične goste.

Dnevnik Nove TV, 27. veljače, 19:15

Matea Ćorić otkriva nam kako gradonačelnik Zagreba kani cijeli grad pretvoriti u zonu naplate parkinga ne bi li sanirao dugove koje su on i njegova klika napravili tijekom višedesetljetnog haračenja metropolom. Izleti u Beč, Rim, Dohu, bogtepitaj kamo, la dolce vita cijele kamarile, filozofija udaranja brige na veselje došli su na naplatu. Nemilosrdno bogaćenje, kupovanje stanova na lažna imena, ubijanje čestitih poduzetnika reketom, da ne nabrajamo druge smrtne grijehe – a bilo je toga, bilo – građanima će biti fakturirano kroz cijenu parkirališnih karata. Nekoć se to poštenije zvalo harač. Reporterka je otkrila još jedan zapanjujući šibicarski potez glede i u svezi parkinga: kako bi se u gradsku blagajnu slilo što više novca, crtači parkirnih mjesta krali su prostor i prometnicama i nogostupima, dramatično, a vjerojatno i protuzakonito, smanjujući sigurnost pješaka, ali i vozača. Vozni trak je na nizu mjesta u gradu poprilično sužen, kao i trotoar pored škola, pa su životi djece ugroženi. Što bi tek bilo da gradonačelnik nije tako bogobojazan i čovjekoljubiv lik? Ovo masovno dovođenje u opasnost života građana neće ipak popraviti minus koji je napravila Mikijeva koterija. Ako cijeli grad postane prostor naplate, za godinu dana skupit će se, saznajemo, tek 30 milijuna kuna, dakle oko tri posto deficita. Jao pobjedniku idućih izbora!

Posljednji podvig diverzanta Oblaka, Klasik TV, 28. veljače, 23:30

Faljen bog i smrt fašizmu! I tebi, sinko! Ta dosjetka, koja je u pučku predaju ušla kao vic, zapravo je citat iz Mimičina filma ‘Posljednji podvig diverzanta Oblaka’. Slabije poznato ostvarenje nedavno umrlog režisera nije ipak, kako mu naslov sugerira, partizanski film: naprotiv, taj ‘najzagrebačkiji film hrvatske kinematografije’ (u kojemu dvije glavne uloge, na kajkavskom, igraju Pavle Vuisić i Miki Manojlović), nastao u predvečerje Titove smrti (1978.), predstavlja poziv na novi partizanski ustanak, ovoga puta protiv otuđene tehnostrukture koja je uzurpirala socijalizam. Kritički uradci hrvatske kinematografije iz 1970-ih i 1980-ih (radovi Fadila Hadžića, Bogdana Žižića, Nikole Babića, Krste Papića, Kreše Golika) posmatrani okom današnjeg promatrača otkrivaju zapravo neobičnu istinu: HDZ je stvoren već onda! Ovi autori shvaćaju da je idealizirana slika socijalističkog društva i čovjeka doživjela poraz, uzmakla je pred antropološkim profilom predatora, nemilosrdnog zgrtača profita, ljudoždera vegetarijanca. Dio građanskih autora (Golik, Babić) u socijalizam nije nikad vjerovao, a dio ljevičarskih ne želi objaviti da je ‘bog mrtav’ (reći da je socijalizam poražen), pa napadaju njegovu aberaciju, ‘tehnomenadžere’ (tvrtka koja je izvor zla u ‘Posljednjem podvigu’ zove se Tehnoza – Impex), nadajući se da je kvar otklonjiv. Danas je posve jasno da je to bila sineastička posljednja pomast revoluciji na zalasku. Njezina je propast objavljena desetak godina kasnije, što dokazuje da su filmadžije vidjeli bolje. Što će, iz te perspektive, naši filmovi govoriti o našem vremenu, državi i društvu? Tko preživi, pisat će! Još nekoliko riječi. Mali, komercijalni Klasik TV obavlja izuzetno važnu javnu, kinotečnu ulogu, dok javna televizija zgrće profit, prekida filmove blokovima oglasa (tu je ružnu praksu privremeno prekinuo Goran Radman), a cikluse filmova hrvatskih klasika mora vrtjeti Klasik. To je ružan, ali siguran znak kakvo je poimanje važnosti kulture (takvih znakova možemo naći na sve strane), a to ne miriše na dobro.

Columbo, RTL Crime, 1. ožujka, 09:30

Stari, dobri Columbo! Zamišljamo da se gradonačelniku Bandiću, u loži HNK-a, umjesto onog nesretnog slobodnog zidara pridružio inspektor Columbo. Prijateljski bi razgovarali, Bandić bi odahnuo: zaboravljene su odrezane etikete sa skupocjenog talijanskog namještaja, zaboravljena namještanja zaposlenja po gradu, skupi stanovi na tuđa imena su legalizirani, prodaje straćara tajkunima i graditeljima fontana nitko nije primijetio, lova na računu je sigurna… A onda bi se Columbo, koji je već krenuo van iz lože, s tipičnim polusmiješkom, naizgled nevino, vratio i rekao: ‘Samo još nešto…’ I počela bi ona njegova vraški privlačna forenzika, igra mačke i miša u kojoj zlikovac nikad nema šanse jer ga je inspektorov um već stjerao u stupicu. Nedjeljom ujutro Columbo je odlična razbibriga, i politička utopija – kako bismo izgledali da nam institucije ovako rade svoj posao?

portalnovosti

Krizna Pandorina škrinjica

$
0
0
Nesretnike svijeta, izbjeglice i migrante, ništa neće zaustaviti, kamoli EU “rješenja”.

Pandorina škrinjica je otvorena i više – nema natrag, nismo znali, nismo željeli i tako to. Prema UN-ovim podatcima, trenutno je više od 72 milijuna nesretnika u svijetu na izbjegličkim/migrantskim nogama. S Juga na Sjever, s pinklecom na leđima, malom djecom za ruku ili u naručju, u očajničkoj želji spasiti glave od imperijalnih ratova, megakorporativnog uništavanja ljudi i prirode, katastrofalnog siromaštva…

Na tursko-grčkoj i manje na tursko-bugarskoj granici humanitarna i drama kršenja osnovnih ljudskih prava očajnika na putu “u Njemačku” intenzivira se i nitko živ ne zna kako će završiti.

U kampovima u Turskoj nakrcano je u neljudskim uvjetima oko 3,7 milijuna izbjeglica/migranata s Bliskog istoka (navodno najviše iz sukobima destabilizirane Sirije), iz najsiromašnijih i politički ruiniranih zemalja Azije te nešto iz Afrike. To je, je li, milijunska masa nesretnika spremnih na sve brojčano otprilike identična ukupnom još neiseljenom stanovništvu RH. Kakva im je sudbina?

Europa nema rješenje i pitanje je koliko još dugo može/smije politikantski impotentnim “moramo, trebamo…“ farbati tunele, držati zabravljenim ulaz na tzv. balkansku rutu, koja neizbježno dobrim dijelom prolazi kroz RH.

Što znači tvrdnja hrvatskog ministra nutarnjih poslova Davora Božinovića u povodu neformalnog tzv. sigurnosnog sastanka u Zagrebu europskih ministara obrane – teme Sirija, izbjeglička/migrantska kriza, sigurnost… – da “Grčka i Bugarska trebaju izdržati i spriječiti dolazak migranata u EU”?

Mlađahni se austrijski lider Sebastian Kurz, valjda inspiriran “živim” sjećanjem na neuspjele osmanlijske vojne pohode na Beč: sultana Sulejmana Veličanstvenog (1529.) i paše Kara Mustafe (1683.), jetko obrecnuo na turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana zato što je iz kampova pustio navodno 75.000 izbjeglica/migranata na put u EU te izazvao nevjerojatno humanitarnu, političku i krizu na osnovi (ne)poštivanja ljudskih prava.

E sad, pogled iz Beča ili na Bruxellesa i onaj iz Ankare na krizni problem itekako se razlikuju i globalno i suštinski. Naravno da nije normalno i tek tako pustiti svakog da nekontrolirano ide kamo želi, kada želi i kako želi, no još je manje normalno tražiti od Turske da na svom tlu drži, hrani, oblači, liječi, etc. gotovo četiri milijuna ljudi koji iz raznih razloga više ne mogu o(p)stati u svojim domovi(na)ma. A svi ljudi imaju pravo pristojno živjeti u miru, sigurnosti, od svog rada…

I zato, kada se više ne može izdržati životne ugroze, imaju pravo izmaknuti se zlu i otići tamo gdje će im biti bolje, a ti što žive tamo gdje je bolje – nerijetko baš na račun ili baš zaslugom egzistencijalno/ekonomski ugroženih – imaju i ljudsku i međunarodnopravnu obvezu na svaki način pomoći im. .

“Naš interes je da Grčka i Bugarska izdrže u svom naumu da spriječe dolazak migranata na teritorij EU-a, jer to je ono što je bitna razlika u odnosu na 2015. I 2016. Godinu kada je Grčka puštala migrante dalje u Europu”, pomalo gorkasto i uliznički neodlučnom/zbunjenom Bruxellesu zvvući vladin potpredsjednik i policijski ministar Božinović.

Tim više, jer izbjeglički/migrantski val još ni približno nema niti će po svoj prilici imati zastrašujuće dimenzije kojima je turski predsjednik prijetio Uniji. Da bi, je li, dobio europske političke koncesije u Siriji, odnosno izdašniju pomoć od obećane tri milijarde eura za uzdržavanje cijele jedne Hrvatske u svojim izbjegličkim/migrantskim kampovima. Dakako, još je tu štošta u igri s turske strane, no to je druga tema.

Ostaje neodgovorenim zašto bi Turska morala biti hot spot za izbjeglice/migrante eda s njima ne bi imale problema zemlje tzv. prve brzine na bogatom europskom Sjeveru? Što je hrvatski „naš interes“ da se Grčka i Bugarska tuku s očajnicima na međi s Turskom, pa onda policije/vojske u Srbiji i BiH s tima što probiju grčko-bugarske prepreke i kordine, kad nijedan nevoljnik na putu “u Njemačku” ne želi ostati, raditi i živjeti u Hrvatskoj ni činiti zlo u tranzitu?

Bilo je jadno gledati europski birokratski tzv. mainstream – predvođen šeficom Europske komisije Ursulom von der Leyen, u nazočnosti i premijera RH Andreja Plenkovića kao predstavnika zemlje predsjedateljice Vijećem EU-a – kako zabezeknuto bulje s visine, iz helikoptera na more nevoljnika koji duboko dolje svim silama probijaju tursko-grčku granicu.

Tv-kamere vjerodostojnije su dokumentirale suštinu i razmjere drame no sve izjave helikopterskih putnika po prizemljenju, i kasnije. Europa se ne snalazi i ne zna kako postupiti u okolnostima što se intenziviraju. Nikakvi Frontexi i nikakve policijske/vojne ispomoći Grčkoj i Bugarskoj (komu sutra!?), ali ni dodatni namjenski (?) milijuni Ankari neće stati na put desetcima milijuna očajnih ljudi, po svaku cijenu spremnih doći na odredišta. Bajka o tomu da “moramo osigurati uvjete za povratak tih ljudi u njihove zemlje, gdje će pristojno živjeti”, birokratski je larpurlartizam s figom u džepu. Duh je pušten iz boce, Pandorina je škrinjica otvorena.

Globalna se ekonomska, politička, vojna, društvena konfiguracija Plavog planeta ubrzano miienja, u Davosu se moćnici, tzv. gazde svijeta dogovaraju iza strogo zatvorenih vrata i na popratnim dernecima o žurnom resetiranju potrošenog modela kapitalizma kao, sic transit, “ipak najboljeg društvenog uređenja u povijesti”, a nevoljne mase postaju problem tek kada vrag valjda sasvim odnese šalu. Kao što sada vjerojatno jest slučaj?

“Nikomu nije drago gledati ove slike”, patetizira Božinović. “Upravo oni koji pokušavaju manipulirati (Turska, op. a.) nisu zemlje koje su na toj trasi niti su to zemlje koje su trajno odredište (bogate države EU-a što su bile gadne kolonizatorice upravo na tim područjima iseljavanja/migracija; u stanovitim ovisničkim ekonomsko-političkim međuodnosima su i danas, op. a.). To treba regulirati na način da migracije budu humane (kao što je hrvatska policija „humana“ na granici s BiH, gdje se puca na ljude, otima mobitele i novac, premlaćuje, uništavaju ruksaci s hranom i odječom, op. a.), da budu regularne, a kad govorimo o ilegalnim migrantima, Europa si više ne može dopustiti luksuz da ih propušta kao što je činila 2015.“, rekao je Plenković.

Njegov “čvrsti stav“ podrazumijeva i hrvatsku policiju na granicama u Grčkoj i Sjevernoj Makedoniji, patrolni brod u sklopu Frontexove misije te ovih dana još jedan radi ojačanja grčko-turske morske granice u Sredozemlju. RH također ubrzano mijenja zakonske pretpostavke za slanje vojske kao ispomići graničnoj policiji na međama s BiH i Srbijom, gdje prolazi tzv. balkanska ruta. Zlu ne trebalo? Budući da nije red, je li, da vojska bude pod policijskim zapovjedništvom.

Pandorina je škrinjica sada još više otvorena ne samo terorizmu kao osvetničkom činu Uncle Samu i europskim saveznicima u NATO-u, nego i izbjegličko-migrantskim kretanjima milijuna unesrećenih koje s vremenom prerasta u krizu na kakvu Europa nije spremna i nema rješenje.

h-alter

Aktualiziramo: Političke žabe pristaju biti od političkih gmazova zavedene i progutane.

$
0
0

Jesu li ljudi u rijetkim intervalima spontane ili svjesne (samo)oslobođenosti od djelovanja političko-marketinškog žrvnja u kojem se melje i rastvara njihova individualnost u šrot kolektivne podložnosti autoritetima, svjesni svog pristajanja na usitnjavanje vlastite slobode i miješanja u zajedničku gomilu “narodnog” materijala koji se ne suprotstavlja? Kako se osjećaju kada zdravorazumski, u pauzama iskorištavanja njihove energije, shvate da je njihov život poput gredice u vrtu u kojem se uzgajaju ljudske biljke, a potom presađuju u neke druge sredine u kojima se iscijeđuju njihovi životni sokovi za egoistične potrebe manjine nakupaca i vlasnika “naroda”? Kako reagiraju? U rasponu od straha, zabrinutosti, želje za povratkom u sigurnost žrvnja, makabrističke znatiželje, neuspješnih pokušaja razjašnjenja, ponosa, visceralne mržnje, do brutalnih odgovora na zarobljavanje.

Zanimaju nas u svemu jedan mali segment psihološkog inženjeringa koji omogućava pokoravanje uz pomoć laži odnosono fascinira nas kako vrh društvene, političko-ekonomske i “narodne” piramide uspijeva lagati, a da im se (po)vjeruje, da kao kratkonogi ne budu uhvaćeni kao obmanjivači “naroda”? Na koji način politički vođe i njihovi mali lokalni imitatori zavode odnosno kako ljude kojih je puno više od njih, čine popustljivima? Jer zavođenje je slabljenje do osvajanja. Zar oni koje se lažima obrađuje ne uočavaju Pinokijev efekt? Ako su opijeni promišljenom manipulacijom riječima političkih nitkova i podlaca, kako barem biheviorìstički, ne uzimaju u obzir samo objektivne činjenice manifestirane kroz vanjska obilježja ponašanja zavodnika?

U psihološkim priručnicima za sve životne prilike, obvezno postoji odjeljak koji ima naslov: KAKO LAGATI, A DA VAS NE UHVATE. Iskusne face, dokazani macho primjerci vještog i brzog polaganja žena u horizontalu znaju kako ih ONE može prepoznati kada lažu:

– Ne gledaju je u oči
– Usiljeno se smiješe.
– Križaju ruke na prsima ili prebacuju nogu preko noge.
– Zjenice im se stišću.
– Nerazumljivo mrmljaju ili govore brzo i visokim glasom.
– Okreću se od sugovornice.
– Skrivaju ruke.

Značenje govora tijela, govora koji ne laže i koji se često razlikuje od razgovora odnosno od razmjene govora – teško je sakriti. Dok se laže tijelo izlučuje kemijske spojeve koteholamine koji uzrokuju naticanje tkiva u nosu. Ali, ONA je slijepo zaljubljena, ne vidi kako je on uključio električni osmijeh, kako mu pogled vrluda, a kamoli da bi vidjela kako mu natiče nosina. Osim toga, kako kaže La Rochefoucauld, ima prerušenih laži koje predstavljaju tako lijepu istinu da bi čovjek ispao glup kad se u njih ne bi uhvatio.

Političari, lažljivci visokog intenziteta, perverzni amalgami umilnih zavodnika “narodnih”masa i moralno obamrle protuhe, vode brigu i o verbalnom mlinskom kamenju, ali i o govoru svog tijela. Oni masu vide kao pragmatični zavodnici ženu. Oni prije izlaska pred političke “narodne” žabe vježbaju hipnotizirajući pogled, zaraznu srdačnost, široki osmjeh, mlataraju rukama, unose se u lica publici, govore svećenički sporo i razgovjetno, a lažu. Vještina je to koja samoljubne, neoprezne “narodne” žabe čini nepokretnim i zalogajem za njihove račvaste gmazovske jezike i ralje. Gledamo kako žabe ovih dana obrađuju vješti zavodnici koji si dižu svoj rejting gospodara močvare vojnim mimohodima, prekidima granične arbitraže, lobiranjima, brigom za LGBT zajednicu, čisti zrak i more, kako proračunato laviraju između manjina i većine, gledamo i ne vidimo da žabe vide kako hrvatskim Pinokijima raste nos, gledamo neosvještene, lakajske, navijačke, domoljubne kreketuše, vodozemce koji s oduševljenjem pristaju biti progutani, kako upravo nastoje biti hranom koristoljubivim, okrutnim, predvodničkim, zavodničkim gmazovima, i mislimo kako je spomenuti La Rochefoucauld bio u pravu kad je rekao da je velika vještina sakriti svoju vještinu i kako je bio u pravu kada je rekao da se odgoj koji se daje mladima jeste novo samoljublje koje im se ulijeva.

sbperiskop

Filmska kritika: Ruže i božuri

$
0
0

Vasilije Nikitović, ‘4 ruže’ (2019): Film ima relativno zanimljivu narativnu koncepciju, no idejno-značenjski je reakcionaran

Tradicionalno sklona žanru, srpska je kinematografija krajem prošle godine iznjedrila ‘4 ruže’, još jedan ostvaraj koji nakon nedavnog hita ‘Južni vetar’ pretendira na odličan odjek kod publike i kritike. Dodirne točke između dvaju filmova su režiseri s malo iskustva (Milošu Avramoviću ‘Južni vetar’ je bio drugi film, ali mnogo godina nakon katastrofalno primljenog prvijenca tako da se de facto može računati kao ponovni debi, a Vasiliju Nikitoviću ‘4 ruže’ su prvi redateljski rad), naracija s mnoštvom likova te opća korumpiranost svijeta koji prikazuju, a taj je svijet smješten u Beograd. No dok je ‘Južni vetar’ primarno akcijski krimić, ‘4 ruže’ su krimi-drama koja se u pripovijedanju služi nekim manje tipičnim postupcima.

Tako Nikitović i njegov koscenarist Balša Labović otvaraju narativ s izrazito naglašenim off-pripovjedačem, likom zvanim Šule i Tarzan (Miloš Samolov), koji pripovijeda ozbiljno ranjen, a do kraja radnje će postati i ‘zagrobni’ pripovjedač (labavo naslanjanje na slavni Wilderov ‘Bulevar sumraka’), a tek nakon gotovo polovice filma kreću natpisi s imenima glumaca, što će biti nekovrsna prijelomna točka jer će ubrzo u središte zbivanja doći posve novi lik, Tarzanov kum Beli (Boris Milivojević), simbol neiskvarenosti (za razliku od Tarzana koji se dao korumpirati, za što će na kraju platiti najvišu cijenu) i onaj koji će omogućiti neku vrstu svjetlosti u završnici. Naime ‘4 ruže’ priča su s trojicom kriminalnih kompanjona u središtu – korumpiranim političarom Žiletom (Gordan Kičić), korumpiranim policajcem Brankom (Dragan Jovanović) i korumpiranim vlasnikom naslovnog noćnog kluba Slobom (Srđan Todorović) – koje njihov posilni Šule/Tarzan diskretno potkrada, a kad oni to otkriju, dani su mu odbrojani. Tu su još i mladi sitni kriminalac Momčilo (Milutin Milošević) čija je djevojka Tijana (Nada Macanković) glumica i Žiletova ljubavnica, astrologinja Biki (Dragana Dabović) te četiri partijanerice s beogradskih gotovo ruralnih rubova (Tara Toševski, Miljana Popović, Jelena Jokić, Marta Milosavljević), a uz Belog jedini izuzetak od tih manje ili više besprizornih likova što prakticiraju narkotički i seksualni hedonizam gluhonijema je čistačica kluba Laura (Sonja Kolačarić) koja ima malu bebu. Spašavanje te bebe, simbola čistoće i nevinosti, od strane dobronamjernog Belog bit će završni kontrapunkt dominirajućoj dekadenciji, a svoj dio u taj spas ugradit će i Šole/Tarzan samožrtvovanjem.

Očita je namjera filma žešća kritika sveopće društvene korumpiranosti i jeftinog hedonizma, no na način da se kritizirani kontekst prikaže i atraktivnim, a većina njegovih dionika pomalo simpatičnima. Drugim riječima, kritizira se ono što se istovremeno proračunato čini privlačnim da bi što više publike došlo u kina, a to licemjerje praćeno je i otvorenom ideološkom inklinacijom. Autorski odabir drugačijeg, čistog pojedinca koji osigurava nadu u bolju budućnost – on je naime iz kosovskog gradića Zvečana značajne srednjovjekovne popudbine – jasno sugerira da prave vrijednosti leže u dubokoj provinciji znakovita povijesnog nasljeđa i (mito)nacionalnog značaja, a da je velegrad poput Beograda izvor ljudske degradacije; to je na svojoj koži najsnažnije osjetio zemljak Belog, Tarzan, stoga nema druge nego da se beba i njezin spasitelj upute korijenima, tj. krenu prema Kosovu.

‘4 ruže’ film su relativno zanimljive narativne koncepcije u kojoj likovi prije služe ilustraciji svijeta djela nego što se posvećuje pažnja njihovu profiliranju. Omjer dramskog i humornog umješno je odvagnut, ritam je solidan, režija generalno dobra, kao i glumački nastupi, no motivsko-tematski puno je općih mjesta, a idejno-značenjski film je reakcionaran. Konačni dometi slični su onima ‘Južnog vetra’ – kvalitativno korektno.

portalnovosti

Miljenko Jergović: Što je moralna panika i kako se s proljeća 2020. ispoljava

$
0
0

Prošlog sam tjedna putovao u Beč. U polupraznim zrakoplovima Austrian Airlinesa vidio sam jednu, dvije, tri mlade ili vrlo mlade žene, lijepo odjevene, opremljene pripadajućim elektronskim gadžetima, i jednoga mladog muškarca, odjećom, držanjem i satom na lijevoj ruci, pretpostavljam menadžera, s medicinskim zaštitnim maskama preko lica. Prema okolnom svijetu u čekaonici, a zatim i u avionu, oni su se odnosili kao prema izvoru zaraze. Pošto sam bio dio tog svijeta, a nisam insekt ni virus, nego sam čeljade kao i oni, osjetio sam se uvrijeđenim. Jednu od te tri dame, koja mi je bila pogledu dostupna, pokušavao sam gledati s prezirom, koji je moglo pomutiti samo to što je postojala neka vrlo daleka mogućnost da ona ima neki drugi zdravstveni problem, a ne strah od Covida-19. Jer ako je o covidu riječ, još uvijek je, početkom ožujka, veća vjerojatnost da će je usmrtiti zalutali meteorit, a da i ne govorimo o prsnuću sasvim male žilice u mozgu, nego da će umrijeti od koronavirusa. Ali ona se, ipak, plaši jedne, a ignorira sve ostale pogibelji. Zašto?

Povremeno se, već godinama, i najčešće na krivi način i u pogrešnom kontekstu, u hrvatskim glasilima pojavi izraz “moralna panika”. Riječ je o jednom od danas frekventnijih, pa samim tim i važnijih, socioloških i antropoloških termina. Prvi ga je 1971. upotrijebio britanski sociolog i kriminalist Jock Young, ekspert za mladalačku narkomaniju, u kontekstu pretjerane reakcije medija i policije, a samim tim i javnosti, na devijantnost omladinskih supkulturnih skupina. Pojam je zatim proširen i precizno definiran, tako da danas označava svaku društvenu situaciju u kojoj se na osnovi pojedinačnih slučajeva, stvarnih ili izmišljenih, ili na osnovi senzacionalistički protumačenih statističkih podataka, stvara uvjerenje kako zajednici i njezinom vrijednosnom sustavu prijeti smrtna opasnost. Prije petnaestak je godina beogradski Clio objavio veoma važnu, ali u međuvremenu nepročitanu knjigu britanskog sociologa Kennetha Thompsona “Moralna panika”, u kojoj se, između ostaloga, konstatira da je moralna panika pratitelj svake kulture i civilizacije, ali da je današnja brzina izmjene informacija dovela do multipliciranja slučajeva moralne panike i dojma da živimo u epohi moralne panike. Premda živimo u najsigurnijem i najkomfornijem vremenu u ljudskoj povijesti, uplašeni smo, tjeskobni i uznemiravani kao nikad prije.

Prema definiciji koju je 1972. u svojoj kanoniziranoj knjizi “Folk Devils and Moral Panics” dao Youngov kolega, sociolog i kriminalist Stanley Cohen moralna panika odvija se u pet faza. U prvoj se nešto ili netko, Covid-19 ili, recimo, sirijski migranti, definira kao prijetnja vrijednostima ili interesima zajednice. U drugoj fazi se, u naše vrijeme, putem senzacionalističkih glasila i društvenih mreža na đavolski pojednostavljen i jasan način raširi vijest o tome da nam svima prijete Covid-19, ili, recimo, sirijski migranti. U trećoj fazi zabrinutost javnosti podiže se do razine zaštitnih medicinskih maski i samoorganiziranih građanskih straža, kojima se pokušava na put stati Covidu-19 ili, recimo, sirijskim migrantima. U četvrtoj fazi reagira vlast, zajedno s policijom i vojskom, i to na dva načina: prvi, i mnogo teži, je obuzdavanje straha i kolektivne panike pred najezdom “folk devila” ili crnog đavla uobličenog u virusu ili u čovjeku, dok je drugi način lakši, predvidljiviji i mnogo korisniji po samu vlast, a taj je da se pristane uz općenarodnu emociju i da se iz sve snage udari po nevidljivom ili vidljivom neprijatelju, da se dodatno umnoži moralna panika, ali tako da je se učini korisnom po režim.

To je ona tačka u kojoj u današnja doba prestaje demokracija, i u kojoj će sloboda na Zapadu ustuknuti pred sigurnošću. U petoj fazi se po Cohenu moralna panika povlači, ili rezultira društvenim promjenama. Tako, između ostaloga, nastaju antisemitizam, rasizam, šovinizam. Tako raste promet u samoposlugama i prodaja medicinskih maski.

Strahovi nas definiraju kao pripadnike zajednice. Strah je, napokon, u temelju Europe. Kada bismo doista željeli znati iz čega je nastala moderna Europa, vjerojatno bismo se sveli na kugu i kršćanstvo. Iz straha od kuge rađa se naš odnos prema štakorima i kojekakvoj kućnoj i okokućnoj gamadi. Nešto nam u nama govori da su oni izvor zaraze. Ali čim izgubimo kontrolu, a gubimo je svako malo, tako da to više i ne primjećujemo, štakorima i odvratnim insektima (jer postoje i dragi insekti: pčele, bubamare, krijesnice…) pridodajemo ljude ili čitave društvene skupine. Eto, na primjer, Kinezi i Talijani! Eto, na primjer, ja i svi ostali nezamaskirani putnici na letu iz Zagreba za Beč i iz Beča u Zagreb! Između nas i štakora koji prenose kugu razlika u jednom trenutku prestaje postojati.

U većini slučajeva moralna panika zasniva se na barem jednoj istinitoj premisi. Doista, nešto je vjerojatnije da ćete ovih dana Covid-19 fasovati od Talijana nego od bake iz Vinkovaca i tetke iz Sopota, ali sve drugo je laž. A nevolja je i u tome što čovjek, kada se nađe žrtvom moralne panike, nije u stanju razumno razložiti od čega mu prijeti veća opasnost, od bolesti ili od panike, od sirijskih migranata ili od hajke na sirijske migrante. Nije to svjetonazorsko pitanje, nego je pitanje autorefleksije i moći da se na sebe gleda u kontekstu zajednice, a na zajednicu u kontekstu drugih zajednica.

Čega se plaši svijet, ustvari čega se plaši naša civilizacija kada se plaši Covida-19? Na ovo pitanje još nitko nije dao odgovor, pa onda možemo pretpostavljati. Tako ja pretpostavljam da se naša civilizacija ne plaši nekih stvarnih i predvidljivih posljedica, broja mrtvih i medicinsko-gospodarske katastrofe, nego se plaši nečega nad čime, nakon tolikih desetljeća, a možda i stoljeća pretpostavljene sigurnosti, nema nikakvu kontrolu. Virus je, začudo, veći od sviju nas. Virus kao neko čudovišno i ne baš dobro božanstvo. Samo što nas u ovakav položaj nije doveo on, nego naše saznanje o njemu, koje nije bilo praćeno saznanjem o sebi i svojim reakcijama. Katastrofa koja nam prijeti ne tiče se biokemijskih ni viralnih karakteristika Covida-19, nego se tiče naše nespremnosti i nemogućnosti da o njemu mislimo. Covid-19 vjerojatno nas neće ubiti, ali bismo mogli poludjeti od njega.

Što se događa kada se jave oni koji o Covidu-19 neusporedivo kompetentnije slute, koliko god ga ni oni dobro ne poznaju? U hrvatskom slučaju to su Alemka Markotić, Ivan Đikić, Igor Rudan. Njoj ne vjerojemo, kao što smrtno uplašeni hipohondar ne vjeruje liječniku koji mu iznosi umjereno povoljne procjene njegova stanja. A Đikić i Rudan, koji pokušavaju intervenirati na društvo u moralnoj panici, ili se najednom promatraju kao ravnopravni sugovornici u žamoru neznalica, ili ih se čak sumnjiči kao neke angažirane alternativce. Umjesto da smiruju, njihove riječi kao da izazovu bijes i prezir. Zašto? Zato što čovjek usred moralne panike više vjeruje manje vjerojatnim, pa i idiotskim vijestima, lažima i dezinformacijama, koje bi, da su istinite i vjerojatne, svjedočile o njegovoj ugroženosti, nego vijestima koje bi kompetentno potvrđivale da on, možda, jest ugrožen, ali ne toliko.

I tako, dok sam pokušavao s prezirom gledati svoju suputnicu pri povratku za Zagreb, s njezinom ultramodernom maskom, iznad koje su se vidjela samo dva krupna, pažljivo našminkana crna oka, polako sam shvaćao koliko je strah neizbježan. Ona se plaši Covida-19, a ja se još mnogo više plašim njezinog straha. 

jergovic

Kome back?

$
0
0

HDZ je u trokutu sa Crkvom i svima dobro znanim “braniteljskim udrugama” već tri decenije – kako vi to velite i volite naglasiti –  “stožerna stranka” i “nosioc demokratskih vrijednosti” hrvatskog društva uopće, pa kao takav, glede & unatoč, neumoljivi čekić i macola nad kulturnom ostavštinom i propašću cijelog hrvatskog društva opće, pljačke javnog dobra, kao i opće bježanije i odlijeva progresivnnog mladog kroatskog intelekta.

Novost su, eto, dimni signali, koji bi valjda trebali ići s brda na brdo po cijeloj Europi i Svijetu i prenijeti domoljubnu poruku rasutom hrvatskom plemenu – vrati se! A novost je da – HDZ, Plenki i Vlada spremaju paket poticaja za povratak Hrvata iz dijaspore natrag u hrvatska sela i gradove. Pa dobro, hadezeovci i Plenkoviću, majkumubožju! – kako je znao reći jedan naš poznati vizionar i svjedok – ‘ajmo sada malo na teren, među fakte, među ljude, godine i gradove. HDZ je u trokutu sa Crkvom i svima dobro znanim “braniteljskim udrugama” već tri decenije – kako vi to velite i volite naglasiti –  “stožerna stranka” i “nosioc demokratskih vrijednosti” hrvatskog društva uopće, pa kao takav, glede & unatoč, neumoljivi čekić i macola nad kulturnom ostavštinom i propašću cijelog hrvatskog društva opće, pljačke javnog dobra, kao i opće bježanije i odlijeva progresivnnog mladog kroatskog intelekta. Sigurno taj korak, “otići”, mnogima nije bio lak, ali su ljudi koji su godinama bili zatočeni i živjeli u zidovima devedes’prve, prelaskom granice u Hrvata – kao sa Cursorom u nekom Science-Fiction Movieu-u hipu završili negdje u nekoj drugoj dimenziji i u dvije hiljade devetnaestoj, pa dvadesetoj, itd.

Pa, gdje onda da se vrate, HDZ i Plenkoviću?!

Možda u Split?!, naprimjer, u taj vašim domoljubljem fino razjebani mali mediteranski gradić u kojem u gradskoj vlasti sjedi jedan mali, netom obrijani neonacista imenom Martin Pauk, kojem baš HDZ drži ušati barjak i koji bi aktualno sa novcem iz gradskog proračuna, sve zajedno sa lokalnim ušonjama i netom obrijanim istomišljenicima, subvencionirao put sve do grčke granice, gdje bi iznemogle, gladne i već poniženje izbjeglice gađali svinjskim čvarcima. Gdje je lijek tim ušatim svinjarijama, Plenkoviću i HDZ?! Da se vrate iz, recimo Frankfurta, u Split?!, u grad u kojem crna, ušata, netom izbrijana Torcida, na utakmicama onog nečeg što je još ostalo od Hajduka, skandira Rijeci da je puna Srba i da, eto, još ima dovoljno vrba, dok se istovremeno, u Eintachtovom gradu u kojem danas živim, istim tim ušonjama iz grla pedeset hiljada navijača skandira – Nazis raus!, Nacisti van! Ili da se vrate možda iz daleke Irske, dakle, u taj Split?!, grad čije vlasti ime Jugoplastika – sve sa dvanaest hiljada zaposlenika, pa onda Božom, Tonijem, Dinom i ostalim Žutima – ne trpe više ni kao omanji varoški grafit, pa brišu i njegovu slavnu gradsku povijest. Pa zašto bi se vratili, HDZ Plenki & Co?!, zašto bi se itko vraćao u Tuđmanovu Hrvatsku?! Zašto bi se itko pametan više vratio u grad kojemu je domoljubno crnilo postala životna norma i zašto bi se taj netko, ili itko, nekad ili ikad tamo više vratio iz Irske?!, kad već sutra poslije posla i iz pozicije običnog ljudskog osjećaja društvene vrijednosti i korisnosti može opušteno otići na hladan Guinness i nogometnu utakmicu aktualnog prvaka Europe, tu preķo puta, u crveni Liverpool, uživo pogledati Redse. Daleko je još sve to od vas i ove male države upropaštene velikim domoljubnim politikama, na cesti gdje običan pošten i radan čovjek u stisci i sa rukama u praznim džepovima hoda ostavljen i sam. Daleko je, daleko, YNWA.

tacno


Monografija Mihaela Ferića o stogodišnjoj povijesti glazbenog Broda ogledalo je duše grada

$
0
0

Na polugodištima, od prvog do četvrtog razreda osnovne škole, (Nada Božić, Slavonski Brod), moja generacija dobivala je knjižice s ocjenama. Za odgojne predmete – muzički, likovni i tehnički – ocjene su bile opisne. Za muzički odgoj učiteljica bi me ocijenila otprilike ovako: sluha nema, ne zna pjevati, ali jako voli slušati muziku. Kako onda, tako i danas. Zašto ovo prisjećanje na djelić svojih šezdesetih ima funkcija uvoda u predstvaljanje izdavačkog pothvata – epohalnu monografiju maestra Mihaela Ferića: Glazbena društva i glazbenici u Brodu na Savi i Slavonskom Brodu 1871.- 1971.? Zato što ću knjigu, na razini proširene informacije, pokušati predstaviti baš ja, bez sluha, tek najobičniji slušatelj, politolog, zaljubljenik u knjige, poštovatelj Ferićevog opusa. Nitko drugi to dosada nije uopće učinio (mjerilo mi je internet i samo internet, tako mi Google pomogao!), ni nakon tri ili četiri mjeseca od njenog izlaska. Što je najžalosnije, nitko studiozno, kvalificirano, komparativno i s dužnom pažnjom. Nitko od Ferićevih kolega, glazbenika pomenutih u knjizi, nastavnika glazbene kulture, drugih kulturnjaka, kulturne birokracije, a da brodske novinare i ne spominjemo, jer bi bio čisti gubitak prostora i vremena. Knjiga je promovirana u Muzeju Brodskog posavlja u Noći muzeja ove godine. Svečarski, lepršavo, prigodničarski. No, poslije je uslijedio muk, što je upravo skandalozno. To govori kako Brod nema ni volje, ni špirita da osvijetli samog sebe, Brod nema ni trunke samopoštovanja. Istu sudbinu doživo je Leksikon Brodskih pisaca.

Knjiga koju je Ferić kao znameniti muzikolog i povjesničar, stvarao godinama i mukotrpno, jedan je od vjernih portreta Broda. Ona je ogledalo njegove duše. Knjiga je (postala) vječna brana zaboravu onoga što je formiralo njegove crte lica uljuđenog, europskog grada. Ferić kao poznavatelj ukupnosti duhovne, moralne, društvene i proizvodne djelatnosti jednog društva i lokalne sredine, u svoj fokus stavlja sto godina povijesti brodske glazbe, prikupivši hrpu dokaza da su tonovi i pjesme, udjenuti u narodnu dušu, osim svjetlosti slavonskog podneblja, ti koji oblikuju ljude i njihovu kulturu i trajno ih obilježavaju.

Iz knjige izranja stoljeće povijesti Broda. Povijest se ne odvija u tišini. Nju oblikuje buka, jer i ona stvara buku, Povijest je i svjesno uoblična glazbena harmonija tumačenja i stvaranja duha vremena, ali i zvukovi koji oponašaju njenu konfuziju i proturječnosti. Knjiga je pregled nastojanja da se usprkos tegobma života nađe vrijeme za zabavu, užitak u glazbenom dekoru, da glazba postane povod zajedništvu i višim ciljevima. Napose, knjiga je posveta pjesmama koje su nas održale. U knjizi obitavaju brojni muzičari, skladatelji, izvođačke legende, note, društva, zabave, čajanke, koncerti, repertoari, pripreme, uvježbavanja, zborovi, natjecanja, note, turneje, nastupi, rad, rad… Uz glazbu se živjelo i umiralo. O svemu govore i brojne fotografije i ilustracije. Možda je sastavni dio monografije trebao biti CD s 45 minuta reprezentativne glazbe kako bi čitatelji dobili nedvosmislen dojam o čemu je riječ.

Neizmjerno poštujući pripadajuću literaturu, izvore i građu, Ferić ponegdje piše pomalo suho, izvještajno, biltenski, akribično u negativnom smislu, bez anegdota i drugih sadržajno-stilskih prismoka. Stoga je monografija ipak previše krta i preozbiljna. Izgleda da je maestro Ferić uvrstio sve što je prikupio, tako da je knjiga preekstenzivna. Kao da se bojao upotrijebiti škare. No, tu mu je trebala pomoći stručna urednička ruka. Konvencionalna grafika također ne doprinosi živahnosti. Nigdje nama boldiranja, a fontovi međunaslova i podnaslova tek su nešto veći od fonta teksta.

No bez obzira na ove male primjedbe knjiga je veličanstvena. Ona je spomenik dobu i ljudima. Fakti i njihov redoslijed odabrani su detaljno i razložno. Knjigu uzimamo s povjerenjem u veliko znanje i motivaciju autora, jer je i sam bio jedan od muzičara koji su u monografijskom razdoblju oblikovali glazbeni ukus Brođana.

Za objavljivanje knjige, ističem, najzaslužniji je Branko Penić. Izdavač, producent u sjeni, organizator, čovjek koji uvezuje sve sudionike u procesu stvaranja knjige, promotor, trgovac, u jednu riječ – otac i majka autorima.

O MIHAELU FERIĆU

“Ne znam što bih od svega toga iznosio, ustvari sam ponosan na sve što sam u životu radio, od onih prvih početničkih učiteljskih dana u svom rodnom selu Slavonskom Kobašu, gdje sam prvi tamburaški orkestar 1962. godine doveo na državni festival u Zagreb, pa do škole „Vladimir Nazor“ gdje sam proveo 12 godina i s dječjim tamburaškim orkestrom išao od republičke smotre u Varaždinu, gdje smo redovito nagrađivani, do Festivala tamburaške glazbe Jugoslavije i spektakularne priredbe „Radost Europe“ u Beogradu 1970-ih godina. Dakle, to je bilo izravno pred eurovizijskim kamerama. To su nekakve poveznice, a onda je došao period s RKUD-om „Đuro Salaj“ i njegovim tamburaškim orkestrom, te usporedno i smotrom folklora Općine Slavonski Brod, danas Brodskim kolom. Onda je došao Berde Band, naš najbolji tamburaški sastav, ne samo kod nas, nego i u cijelom svijetu. S njima sam proveo krasne godine, a onda je došao period pisanja i publicistike, gdje sam pisao za reviju Cantus i dnevne novine, a prvi publicistički rad je bio u pedagoškim glasilima davno. I dakako tu je Šokačka rapsodija „100 tamburaša“ gdje sam zajedno s Martinom Vukovićem i grupom ljudi jedan od utemeljitelja festivala i dirigent od 2006. do 2010. godine, te 11. umjetnički direktor spektakla kojeg nažalost danas više nema. Iz tog cijelog publicističkog rada najbolji je vjerojatno „Hrvatski tamburaški brevijar“, knjiga koja je dobila povelju „Franjo Ksaver Kuhač“ Udruženja hrvatskih skladatelja kao knjiga godine u glazbenoj publicistici. Ne znam jesam i što zaboravio, ali to je nekako najvažnije. Bavio sam se čak i zabavnom glazbom kada sam bio u rodnom selu kao učitelj. Bio je mali sastav u kojem sam svirao klarinet, imali smo harmoniku, trubu, gitaru, kontrabas i bubnjeve, zvali smo se Jazz ritam iako nismo svirali ritam, a tako su se svi sastavi koji su svirali plesnu glazbu zvali. Onda smo kasnije promijenili ime u Bisere. I to su tako lijepi dani iz mladosti gdje smo svirali zabavnu glazbu Sanrema, Opatijskom i Zagrebačkog festivala, Beogradskog proleća i druge hitove.“

Biografski podaci: Izvod iz intervjua za 035

Lica siromaštva, naličja samoće

$
0
0

Albert Camus (1913-1960), francuski romanopisac alžirskog podrijetla, filozof, esejist, novinar i dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1957., Naličje i lice objavio je 1937. u Alžiru.

Knjiga pet pripovijesti-eseja izašla je u vrlo maloj nakladi i ubrzo je rasprodana. Sve do 1958. Camus nije dopuštao novo izdanje Naličja i lica, a zašto – pojašnjava u predgovoru:

“Ta moja upornost nije motivirana nikakvim tajnovitim razlozima. Ne poričem ništa što je izrečeno u tim zapisima, ali njihova forma uvijek mi se činila nezgrapnom. Predrasude koje sam protiv svoje volje gajio o umjetnosti dugo su me sprečavale da poželim novo izdanje. Velika taština, naizgled, i zbog nje bi se moglo pretpostaviti da moja druga djela udovoljavaju svim zahtjevima. Trebam li naglasiti da tome uopće nije tako? Samo sam na nezgrapnost Naličja i lica osjetljiviji, ali to ne znači da je nema i u drugim tekstovima.”

Predgovor koji uistinu vrijedi pročitati Camus završava ovako:
“Možda, nakon dvadeset godina rada i objavljivanja i dalje živim vjerujući da moje djelo nije još čak ni započeto.”

Na neki način u ponovnom čitanju tekstova iz mladosti autor razaznaje pravi značaj Naličja i lica, razaznaje nekoliko jakih slika koje bi možda valjalo napisati na drugačiji način, kako bi to izgledalo i na koji bi se način Camus dalje razvijao na žalost nećemo nikada doznati. Poginuo je 4. siječnja 1960. u automobilskoj nesreći. Trideset i četiri godine poslije objavljen je njegov nedovršen autobiografski roman Prvi čovjek u kojemu se autor vraća sjećanju na rodni Alžir – stranice ovog rukopisa pronađene su u krhotinama onog kobnog siječanjskog dana.

U Naličju i licu mladi Camus piše o odrastanju u siromašnoj alžirskoj četvrti Belcourt, o načinu na koji se ona trajno uvlači u duše svojih stanovnika, oblikuje ih i trajno obilježava. Ironija govori o tragediji starosti, o ljudima koji su u posljednjim godinama svojih života osuđeni na razarajuću tišinu. Dok drugi odlaze u kino, starica ostaje sama u kući, u potpunom mraku. Dok starac u kavani pripovijeda o nekim davnim zgodama, mladi uopće ne mare za njega, obuzeti svojim vlastitim životima – naprosto ga ne slušaju. Starost je u Ironiji oslikana kao smrt prije stvarne smrti, ništavilo prije ništavila.

U drugoj pripovijesti, Između da i ne, već odrasli sin dolazi u posjet majci. Otac je poginuo u ratu i sin ga ne pamti. Majka misli da je možda i bolje tako – vratio bi se slijep ili lud. Otac Alberta Camusa poginuo je u Prvom svjetskom ratu. Odrastao je u siromaštvu uz nepismenu majku.

Smrt u duši smještena je u Pragu gdje “sam se gušio između zidova”, i potom u Italiji u kojoj ga mediteransko sunce vraća u “središte mene samog i postavlja sučelice mojoj tajnoj tjeskobi”. U pripovijesti koja slijedi, na Balearima, praško tragično osjećanje života suprotstavlja se ljubavi prema životu, ali ljubavi koja ne može opstati bez očaja.

Napokon, u završnoj pripovijesti po kojoj je zbirka i naslovljena, žena od naslijeđenog novca kupuje sebi grobnicu koju posjećuje svake nedjelje, ulazi unutra i u vlastitoj prisutnosti, na klecalu, sučeljava se s onim što je bila i s onim što je trebala biti.

Samo dvije godine prije tragičnog kraja Camus se kroz Naličje i lice vraća u doba odrastanja u Alžiru. Na stranicama tih mladalačkih i kako će kasnije sam reći – pomalo nezgrapnih – tekstova, prepoznaje sve ono što će ga pratiti i obilježiti kao čovjeka i autora. Bio je to povratak onom “neiscrpnom suncu” koje je, kao što i sam ističe u jednom eseju, u središtu njegova djela.

booksa

Vjerodostojne izvore zagušila poplava sumnjivih informacija o epidemiji

$
0
0

Danas je važno da školska djeca saznaju kako pravilno upotrebljavati internet za pronalaženje istinitih činjenica umjesto što i dalje napamet uče zastarjele podatke koje mogu pronaći jednim pritiskom tipke.

Epidemija koronavirusa može se smatrati prvom “infodemijom”. Ovu novu kovanicu spajanjem riječi informacija i epidemija prva je iskoristila Svjetska zdravstvena organizacija.

U izvještaju 2. veljače nazvala je koronavirus “golemom infodemijom”, misleći pritom na “prekobrojnost informacija vezanih uz novi virus – od kojih su neke točne, a neke ne – zbog kojih je teško ljudima pronaći vjerodostojne izvore i pouzdane upute kada im trebaju”.

Lažne informacije šire se “brže od virusa”, upozorio je menadžer za digitalna poslovna rješenja WHO-a Andrew Pattison. I tako smo po prvi puta nakon dugo vremena dobili novi medijski naziv. Nakon kovanice “lažne vijesti” čiju je popularizaciju zasigurno potaknuo američki predsjednik Donald Trump te nakon “crnog labuda” kojeg je u hrvatski izričaj uvela politika, došlo je vrijeme i da medicina da svoj obol razvoju jezika.

Iako svi jako dobro znamo da danas više uopće nije teško manipulirati ljudima putem tzv. novih medija, jedna virusna bolest bolje je otkrila sve potencijalne opasnosti moderne komunikacije bolje od bilo kojeg pobornika teorije o Zemlji kao ravnoj ploči ili protivnika cijepljenja.

Usporeni obrazovni sustav
A i jedni i drugi, kao i panika oko koronavirusa, svoje uporište imaju u jednoj točki – preinformiranosti koja već dugi niz godina polako ali sigurno u sučeljavanju s klasičnim obrazovnim sustavom odnosi pobjedu i od svakog od nas stvara stručnjaka za sve. S jedne strane staro osnovno uporište relevantnih i pouzdanih informacija, a to su klasični mediji, polako je izgubilo bitku s masovnom pojavom sveznalica koji putem društvenih mreža šire ne samo paniku nego i izrazito opasne neprovjerene i nepouzdane informacije o bilo čemu.

S druge strane, rat je izgubio i obrazovni sustav koji nedovoljno brzo prati razvoj novih tehnologija te se prema njima, posebno na nižim razinama obrazovanja, u osnovnim i srednjim školama odnosi gotov neprijateljski uporno pokušavajući tehnologije prilagoditi obrazovanju umjesto da se bavi prilagodbom obrazovanja tehnologijama.

Danas je možda više nego ikada važno da djeca počnu učiti kako pravilno upotrebljavati “mrežu svih mreža” za pronalazak točnih i pouzdanih činjenica umjesto što i dalje napamet uče zastarjele podatke koje mogu pronaći jednim pritiskom tipke. Nije to više bitno samo za djecu.

Snalaženje u internetskom prostoru te odvajanje bitnog od nebitnog, naučnog od kvaziznanstvenog, kao i razabiranje pouzdanih izvora informiranja, kako pokazuje ova postojeće “infodemija”, postaje nasušna potreba za sve. Naime, koronavirus pogađa ljude ne samo kao fizička bolest, već napada i njihovu psihu.

Zapitajmo se u ovom trenutku tko od nas nije pomislio, a veći dio to i učinio, da su nužne zalihe hrane i lijekova. Tko nije sumnjičavo pogledao nekoga pored sebe tko kašlje ili šmrče? Tko nije puno opreznije i više puta oprao ruke ili dva puta razmislio voziti se ili ne javnim prijevozom? A u Hrvatskoj dok ovo pišem ima 11 oboljelih, i to svi s lakšim simptomima.

Pogubna brzina informiranja
No “infodemiju” nisu izazvale samo društvene mreže i osobe sklone teorijama zavjere, nego su se širenju virusa priključili i mnogi dijelovi tzv. starih medija. I možda njih treba najmanje osuđivati jer oni se samo bore na terenu na koji nisu navikli i brzinom na koju nisu navikli. Stari mediji znaju provjeriti informaciju, prenijeti pouzdanu vijest, a za to sve treba vremena, ponekad i nekoliko sati – a na internetu toliko vremena nema, jer u dobu “infodemije” ili ste objavili sada – ili niste.

Svaki stručnjak koji je pokušao prenijeti svoje mišljenje o koronavirusu našao se u problemu, jer dok je stigao iznijeti svoju poruku već je u tih nekoliko minuta raznim kanalima objavljeno mnoštvo informacija, točnih i netočnih, tako da je njegov pokušaj postao uzaludan prije nego se i dogodio.

Takvo stanje stvari, koje će kada je “infodemija” u pitanju skupo stajati i gospodarstvo, veliki je društveni problem prema kojem bi se svi što prije trebali adresirati. Ako se to ne dogodi iduća “infodemija” možda će biti politička ili gospodarska, a znamo da takve viroze često završe s više žrtava od one virusne.

poslovni

Hrvatsak i koronavirus: Krajnje je vrijeme da se spomenu i neki diletantski propusti

$
0
0

Split, 26.02.2020 – Trajekt Marko Polo iz Ancone stigao u splitsku luku. foto HINA/ Mario STRMOTIĆ/ ms

Osim što uzrokuje ogroman javnozdravsteni problem, pojava novog virusa dramatično utječe na percepciju političke stvarnosti. S koronavirusom u Hrvatskoj dogodio se kopernikanski obrat u odnosu javnosti prema izvršnoj vlasti, koja trenutno uživa ogromno povjerenje i prima samo pohvale za ponašanje u ovoj situaciji, jednako i u lijevim i desnim medijima. Koliko je to neobično, govori stanje neposredno prije potvrde prvog oboljelog u zemlji.

Prvo, raspadajuće zdravstvo je već desetljećima povod kolektivnog očaja, da bi se u mandatu ove Vlade, s ministrom Milanom Kujundžićem, sunovratilo u još dublji ponor moralne i financijske krize. Ako se smijenjenom Kujundžiću na nečemu može zahvaliti, onda je to činjenica da je propast zdravstva učinio vidljivim široj javnosti, a ne samo rijetkim analitičarima zdravstvene politike. Pored toga, zadnje se tri godine rapidno srozava pozicija kompletnog političkog establishmenta, uključivši HDZ, a jačaju populistički pokreti koji se formiraju u stranke ili personalizirane političke akcije (Miroslav Škoro) dobre izborne prolaznosti.

Koliko je snažno nepovjerenje u sve institucije koje štite pravni poredak, socijalnu, pa i fizičku sigurnost građana, i uvjerenje da su za to stanje krivi svi koji su ikada bili na vlasti, najbolje se vidjelo u nedavnoj masovnoj potpori trostrukom ubojici u Splitu o čemu smo ponešto rekli i na Lupigi. O tome se mnogo pisalo, uz iznenađujuću dozu razumijevanja i konsenzus da smo konačno dotakli dno.

Andrej Plenković
Vladajući trenutno uživaju ogromno povjerenje i primaju samo pohvale za ponašanje u ovoj situaciji (FOTO: HINA/Dario Grzelj)

Prvi doticaj sa zahtjevnom globalnom zdravstvenom krizom, potpuno je poništio taj trend, pa cijela situacija na trenutke izgleda kao pokazni primjer iz New Age priručnika o kvantnoj transformaciji političke svijesti uslijed nekog prijelomnog događaja. Naglo povjerenje u sistem može biti posljedica racionalnog procesuiranja podataka koji se nude (malo vjerojatno), ali i pametne političke retorike koja cilja na smirivanje panike i stvaranje dojma da su stvari pod kontrolom (mnogo vjerojatnije).

Ukoliko se rast broja zaraženih ubrzo zaustavi, ministar zdravstva Vili Beroš, hrvatski epidemiolozi i infektolozi imaju dobre šanse da postanu nacionalni junaci, a HDZ-ov će rejting skočiti u odnosu na konkurenciju koja ga trenutno ugrožava. No, je li takav ishod realan? Još je bolje pitanje – ako se to dogodi, hoće li biti zasluženo?

Vrlo teško, a eskalacija problema iz sata u sat ide u prilog tezi da već mnogo toga treba ispraviti. Prvo je potpuno nemoguće da zdravstvo koje ne funkcionira u stabilnim uvjetima, profunkcionira u kriznim. Nedostatak ljudskih, materijalnih i infrastrukturnih resursa, lošu organizaciju, neujednačenost u razini kompetencija i sve ostale probleme nije moguće nadoknaditi dobrom voljom. Jedan simptom toga je to što su u hrvatskim medijima ovih dana najtraženija dva hrvatska liječnika na radu u inozemstvu, dr. Ivan Đikić i dr. Igor Rudan, iako zapravo ne govore ništa posebno. Đikić se nekoliko puta pojavio da kao znanstveni celebrity izgovori općepoznate teze, koje se u proširenim izdanjima mogu naći na internetskim stranicama Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), Centra za kontrolu bolesti (CDC) i svih lokalnih zdravstvenih institucija. Rudan pak u seriji tekstova nadugačko elaborira pitanje smrtnosti od koronavirusa, projekcije širenja epidemije, usporedbe s gripom, da bi u osnovi potvrdio tezu koja je notorna u svakoj sličnoj situaciji – postoje argumenti za najširi dijapazon scenarija, pa je najpoštenije reći da ne možemo predvidjeti razvoj situacije, pogotovo ne epilog.

U konkretnom slučaju, zbog dosad poznatih svojstava virusa Covid 2019 (o tome je zaista mnogo napisano, nema potrebe ponavljati) treba biti oprezan, ali nema razloga za paniku. Obojica su, međutim, složni da izvršna vlast i epidemiološke službe u Hrvatskoj postupaju mudro i odgovorno, iako je iz njihovih izjava potpuno jasno da iz daljine ne prate ništa drugo osim političke komunikacije i da bi se trebali suzdržavati od procjena stanja na terenu. Dakle, njihove su izjave i tekstovi neupotrebljivi za superviziju nad mjerama koje provode hrvatske zdravstvene vlasti. Međutim, sama činjenica da najveći komunikacijski efekt u javnosti imaju tekstovi dvojice stručnjaka koji nisu u našim epidemiološkim službama dovoljno je neugodna. Možda je problem u medijima, a možda i u tome što se nitko iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo ne nameće kao opinion maker, ali to u oba slučaja nije dobro. Dodatan problem u medijskom angažmanu ovog dvojca je u tome što samo doprinose diskursu po kojemu je najvažnije ostati priseban, dok viši stupanj racionalnosti uopće nije tema.

Split
Potpuno je nemoguće da zdravstvo koje ne funkcionira u stabilnim uvjetima, profunkcionira u kriznim (FOTO: HINA/Mario Strmotić)

Pitanje kvalitete javnozdravstvenih mjera je hitna stvar, ne zato što smo kolektivno u smrtnoj opasnosti od virusa, nego zato što je moguće da će pod udarom većeg broja zaraženih bolesnika kolabirati zdravstvo i razne privredne grane. U Italiji, gdje je na koronavirus pozitivno preko 10.000 osoba, a umrlo oko 500, zdravstveni sustav se nalazi pred kolapsom. Talijanski liječnici i medicinske sestre opisuju stanje kataklizme: pored svih mjera otkazivanja elektivnih zahvata i priprema posebnih prostorija za korona bolesnike, više ne postoji resurs koji nije iscrpljen. ECMO aparati, maske, dezinficijensi, kreveti, osoblje, lijekovi, sve to u trenutku dnevnog prijema 15-20 pacijenata s istom dijagnozom i kliničkom slikom, postaje vrijedno kao voda u pustinji.

Italija je, podsjetimo, na ljestvici Svjetske zdravstvene organizacije dugo držala drugo mjesto po kvaliteti zdravstva u svijetu. Dogodi li se približno slična situacija u daleko lošije organiziranoj, opremljenoj i siromašnijoj Hrvatskoj, pitanje neće biti koliko će ljudi umrijeti od zaraze koronavirusom, nego koliko će oboljelih od raznih bolesti ukupno stradati zbog blokade osnovnih mjera zdravstvene zaštite.

Zato je krajnje vrijeme da se spomenu neki diletantski propusti. Npr. potpuno je neshvatljivo da do danas hrvatsko stanovništvo nije jasno usmjereno na poseban broj telefona za osobe koje sumnjaju da bi mogle biti zaražene. Taj broj ne služi samo rasterećenju ostalih službi, nego i tome da se sumnjivi bolesnici u posebnim uvjetima pregledaju ili transportiraju u zaštićene bolničke odjele. Na internetskim stranicama ministarstava zdravstva EU zemalja u koje je virus već ušao, već je tjednima prva i najistaknutija informacija kontakt službe kojoj se treba javiti u slučaju sumnje na zarazu, a prati je izričita uputa da se ne ide k liječniku, nego će liječnik doći k pacijentu. Razlozi su samorazumljivi: odlaskom u prepune ordinacije, ugrožavaju se drugi bolesnici i zdravstveni radnici.

Informacija da se, u slučaju sumnje na zarazu Covid-om, treba javiti epidemiologu, nalazi se na trećoj stranici dokumenta koji se na stranici Ministarstva zdravstva otvara tek klikom na naslov „Sve što trebate znati o zaštiti od koronavirusa“, no ni tamo nema broja tog epidemiologa. Na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo istaknut je posve besmislen naslov „Brojevi telefona HZJZ-a na temu koronavirusa“. Na dan potvrde da imamo prvi slučaj zaraženog bolesnika, liječnici primarne zdravstvene zaštite (PZZ) nisu dobili nikakve upute što da rade s ljudima koji su panici nahrupili u ambulante, a mediji su objavili i priču žene koja se zatekla u čekaonici bolnice „Fran Mihaljević“, skupa s ljudima koji sumnjaju da bi mogli biti inficirani COVID-om i koji su bili u postupku obrade.

U PZZ su dan kasnije stigla generička uputstva za sve medicinske radnike, potpuno neprohodna i ispisana na pet kartica, iz kojih je potpuno nemoguće iščitati ulogu te razine zdravstvene zaštite, osim to da državni epidemiolozi možda (malo je vjerojatno, ali tako ispada) misle da PZZ treba sudjelovati u obradi i liječenju zaraženih. Među ostalim apsurdnim uputama, stoji i to da zdravstveni radnici, potvrđene slučajeve zaraze trebaju smještati u izolirani prostor (?!). Ako nekome nije jasno – upravo tako je došlo do toga da je liječnica obiteljske medicine iz Sesveta sumnjivog pacijenta uputila na hitni prijem KB Dubrava, koja je zatvorena radi tog incidenta.

KB Dubrava
Zatvoreni odjel hitnog prijema KB Dubrava (FOTO: HINA/Dario Grzelj)

Ne znamo koliko se osoba ponašalo na sličan način danima nakon objave prvog slučaja zaraze. Pacijenti s respiratornim smetnjama svjedoče da u nekim ambulantama od njih nitko ne traži neophodne anamnestičke podatke. Ne znamo ni zašto je ovaj tren za naše zdravstvo problematičan skup od 1.000 ljudi, ali ne i od 999 ili 500, ni zašto se ne zatvaraju vrtići, škole i fakulteti. Zašto je zabranjen put u Italiju, dok se Slovenija s dramatičnim porastom oboljelih ne spominje? Iz Zagreba se npr. u Sloveniju svakodnevno odlazi u kupnju osnovnih namirnica. Zašto su Jadrolinijini brodovi do jučer putovali iz Ancone do Splita, da bi na brodu, u luci i gradu nastao potpuni organizacijski kaos?

Sve to sigurno nema veze s potrebama zaustavljanja epidemije, nego s batrganjem da se zadrži normalan život i spasi ekonomija, iako je jasno da to neće biti moguće i da su Kina i Italija najbolji primjer da je radikalne mjere nužno provesti što prije. Posebno je taj signal važan siromašnim zemljama čiji su kapaciteti slabašni i za prvu liniju obrane. Relativno opušten odnos hrvatskih vlasti, usput budi rečeno, produkt je generalno ležernog stava zapadnih zdravstvenih tijela prema epidemiji u Kini i patronizirajućeg stava prema „autoritarnom“ režimu koji je, po donedavnom mišljenju stručnjaka s ovog kraja svijeta, poduzeo preradikalne mjere.

Sada jasno vidimo da ni zemlje liberalne demokracije nemaju mnogo pametnijih rješenja kada se nađu pred virusom protiv kojeg ne postoji drugi mehanizam zaštite, nego da se ograniči kretanje njegovog ljudskog domaćina. To, jasno, nije ugodno, niti je politički popularno, ali u suživotu čovječanstva s virusima na tu varijantu moramo računati. Uglavnom, prilično je jasno da je puno vremena izgubljeno i da je najviše stvar sreće kako ćemo u ovoj krizi proći, uz faktore koji nemaju veze sa zdravstvom (generalna pokretljivost stanovništva, raštrkanost manjih sredina, itd.). Epilog će utjecati i na status masovnog iracionalnog povjerenja u HDZ, kakvo stranka nije uživala ni u ratu – zadrži li se zaraza u uskom krugu, ostat će uvjerenje da su izveli i više od nemogućeg.

lupiga

Jozefina Birindžić spravlja za vas: Malo drugačije ćufte i badem-cimet kolač

$
0
0

Evo nama proljeća

Vrijeme leti, kao i virusi, ali proljeće se neumorno približava. Dani su duži, pa iako je tek sredina ožujka, temperature su više nego proljetne. Uživanje i alergije počinju. Ne znam kako vi, osobno nemam problema, ali moji dečki već par tjedana pate. Srećom lijekovi pomažu, međutim nije to lako. Kako se sve budi, zrak je pun nekih peluda, tako i kod puno ljudi izaziva tegobe.
Ali, nećemo o bolestima, dosta nas smara Corona i ostale bolesti oko nas.
Ja sam ovaj tjedan bila na putu, o tome idući tjedan. Danas dok čitate, putujem kući. Ako nas puste ,ako se nešto ne zakomplicira😉 Mislim, pa petak 13. je, hahahaaaaa. Ja u to ne vjerujem, petak je već kao petak pozitivan, zar ne?!

Uglavnom, jedna stvar mi je zapela za oko i uho kod ovih virusa i medijske pompe. Već mjesec dana nas uče kako se peru ruke!
Strašna je pomisao da cijele nacije treba podsjećati/ učiti kako se peru ruke. U 21 stoljeću! U sred civiliziranog svijeta! Na žalost svjedoci smo kojekakvih ispitivanja o higijeni, pa se uspostavi da najprljavije stvari nisu one kojih se čuvamo (javni WC i oni u kafićima), već kikiriki i led u lokalima, jer ljudi (i konobari!) ne peru ruke! Neću pisati čega sve nađu, ne želim se podsjećati. Kao što je jedna kolumnistica napisala da je upozorila stariju gospođu da ne mora stisnuti 10 kajzerica rukom bez rukavice dok ne izabere jednu. Onda se posramila i nestala. Pa se pita, koga bi trebalo biti stid?! Ja sam neki dan kupila sapune, pa sam u djeliću sekunde pomislila hoće li netko misliti da ‘ tek sad ‘ kupujem sapune. Pa sam se nasmijala sama sebi! Ja znam, a to što je to potrošna roba pa se kupuje kad se potroši, to je tako.
Doista, higijena nije skupa, samo treba biti uporan, hahahaaa
Svi smo se zatekli da izađemo iz reda zbog ‘ miomirisa’ nekoga ispred ili iza, da se pitamo kako? Zašto? Očito smo negdje nešto preskočili pa se ni ruke ne peru dovoljno. U trgovinama imaju jednokratne rukavice, pa i kad znamo da su nam ruke čiste, ne znamo imamo li koji virus na njima jer smo prošli dvjesto metara do ulaza, a da ne pričamo da nismo svjesni što smo i koga smo dotakli rukama do kupovine kruha. Zato iako su plastika i zagađuju okoliš, uzmite rukavice ili onom papirnatom vrećicom za kruh uzmite direktno kruh i ne pipajte drugi !!!
Ne znam uče li još djecu higijeni, znam da odavno nema ‘ higijeničara razreda’, što očito nije bilo loše. Mada sada djeca dolaze čistih noktiju, jer se ne igraju vani, ne bi bilo loše uvesti ih, samo da podsjećaju da se neke stvari trebaju činiti. Roditelji bi se naravno bunili, jer : „ Što tko ima moje dijete pregledati i ponižavati!“, ali bi se djeca iz dana u dan neke stvari i naučila. Vjerujem da ih roditelji sve to uče od malena, ali odlaskom od kuće, dobije se dojam slobode bez nadzora i onda se oni ‘ buntovnici’ možda time povedu. Činjenica je da se negdje izgubi ta navika ili činjenje.
Onda se gube i granice. Pa dok neki pretjeruju ( znate ono, vlažne maramice i stalno se njima ‘guli’ koža), drugi pretjeruju ne čineći ništa.
Kažu da smo svi postali lakše podložni mnogim bolestima, posebno nove generacije, baš zbog previše higijene. Paradoks, zar ne! Jer dodir sa virusima i bakterijama jača organizam, otpornost i zdraviji smo. Naravno, to je jedna normalna granica, ali granica one sterilnosti kojoj teže mnoga kućanstva smatrajući da je to najbolje, to nije.

Neću zaboraviti negdje devedesetih, kada su prvi puta reklamirali revolucionarni proizvod (još u Njemačkoj) koji čisti i ubija sve bakterije. Tada sam mužu rekla :“ Ovi nisu normalni!“, a imala sam dvoje male djece. Ne smije se živjeti u sterilnoj sredini! Imunitet jača samo tako da se bori protiv vanjskih utjecaja. Poznato je da se pojavila super bakterija koja je mutirala upravo u operacijskim salama u kojima je, skoro jedinima, neophodna 100% sterilnost.
Priroda je najbolji učitelj. Priroda prlja i čisti. Pa iako smo otišli daleko od pranja pepelom ( neću ni komentirati izjave osobe pod tko zna kakvim djelovanjem), priroda zna za načine da se i pere i čisti. Djecu treba učiti i higijeni, ali i ( na žalost) tjerati ih i da se zaprljaju. Pravom prljavštinom, pijeskom, blatom, zemljom, travom, svime. Evo, proljeće je, odvedite ih u prirodu, nemojte ih stalno gledati i opominjati, neka se zaprljaju, sjetite se nekih igara i pokažite kako se igraju. Bit će smijeha i veselja, ali će vidjeti i da je zabavno. Otiđite u većem društvu s više djece, pa se vi zabavite pričom da ih stalno ne nadzirete. Normalno je pasti, uprljati se, poderati nešto, krvavo koljeno ili lakat. Djeca to trebaju. Na koncu, neka i pojedu nešto tek ovlaš očišćenim rukama, neće im ništa biti. Ali, kad dođu kući, onda je higijena prva pa ostalo. Moraju naučiti da kod svakog ulaska u kuću mora prvo uslijediti pranje ruku, svaki ulazak u restoran ili upotreba toaleta obavezno je pranje ruku i ako je moguće, otvaranje vrata papirom ili laktom. ( To ja možda pretjerujem, ali to je moj način.)
I evo, nadam se da će proljeće donijeti i zdravlje, ukloniti opasnosti od virusa i potrajati dugo, da nam ipak ne donese globalno zatopljenje u obliku previsokih temperatura već sada.

Kuhat ćemo nešto, fino i jednostavno!

Malo drugačije ćufte

Izvrstan mediteranski način pravljenja, kod nas popularnih ćufteta, a ako volite manje kalorična jela, pokušajte isti recept sa mljevenim purećim ili pilećim mesom. Probajte, nećete požaliti.


Brzo i jednostavno.

SASTOJCI:

500 g mljevenog mesa

50 g masnijeg kiselog vrhnja ili Milerama

1 žlica ketchupa

1 jaje

2 žlice krušnih mrvica

2 žlice sjeckanog lista peršina

sol

papar

1 žlica maslinovog ulja

1 glavica crvenog luka

1 režanj češnjaka

1 limenka(800 g) sjeckane rajčice

2 žlice koncetrirane rajčice

malo šećera

1 (125g) mozzarella

1/2 vezice svježeg bosiljka

PRIPREMA:

Mljeveno meso, vrhnje, sol, papar, mrvice, ketchup, peršin i jaje, umiješajte i napravite 16 malih kuglica. Na vrućem maslinovom ulju u velikoj tavi, naglo ispecite sa svih strana oko 5 min. Izvadite i ostavite sa strane.

Na preostalom ulju pržite sitno isjeckan luk i češnjak, kad dobije zlatnu boju, dodajte rajčicu i koncentriranu rajčicu, pa začinite solju, paprom i šećerom.

Ćuftete vratite u umak, poklopite i na laganoj vatri kuhajte 15-tak min. Mozzarellu iskidajte (isjeckajte) na komadiće, listiće bosiljka na trakice, pa umiješajte i servirajte, najbolje uz domaću tjesteninu, njoke ili pire krumpir.

Badem-cimet kolač

Jednostavni i brzi kolač za svaki dan, uz kavu, najbolje prija svjež, iako je i treći dan ukusan! Zgodan za ponijeti na izlet ili piknik.

Vrlo jednostavno.

SASTOJCI:

Za tijesto:

120 g šećera

60 g meda

1 vanil šećer

3 jaja

400 g kiselog mlijeka ili tekućeg jogurta

340 g brašna

120 g mekših zobenih pahuljica

1 i pol prašak za pecivo

Za gore:

200 g šećera

1-3 žličice cimeta, ovisno koliko ga volite

200 g listića badema

Preljev:

200 g vrhnja za šlag

100 ml mlijeka

PRIPREMA:

Zagrijte pećnicu na 200°c. Pjenasto umutite jaja sa šećerima, medom, pa kada je kremasta i bijela masa, polako ulijte kiselo mlijeko i promiješajte. Brašno pomiješajte s praškom i zobenim pahuljicama i umiješajte u masu s jajima da se sjedini. Ulijte masu na već namazani lim s maslacem i posut s malo brašna. Poravnajte. Šećer pomiješajte s cimetom, dodajte listiće badema, nježno promiješajte pa rukom po malo pospite po tijestu. Pecite oko 20-25 min. Pomiješajte mlijeko i vrhnje za šlag pa kolač tek izvađen iz pećnice premažite s tom smjesom. Ohladite malo i režite na kocke.

Viewing all 10979 articles
Browse latest View live