Quantcast
Channel:
Viewing all 10979 articles
Browse latest View live

Miljenko Jergović: Krešimir Kovačić, život i sudbina novinara koji je u Hrvatskoj imao kičmu

$
0
0

Posmrče lijepa je i tužna riječ hrvatskoga jezika, kojoj samo aktivni njegovi govornici značenje znaju. Krešimir Kovačić rodio se u Glini 12. prosinca 1889. Dva je dana ranije u stenjevačkoj bolnici za duševne bolesti, toj temeljnoj instituciji nacionalne kulture i povijesti, umro odvjetnik iz Gline i književnik Ante Kovačić. Imao je samo trideset i pet godina, ali je bio izmučen i izluđen životom među Hrvatima, njihovim oportunizmom, sluganstvom i neprosvijećenošću. Njegova sudbina bila je starčevićevska i pravaška, u punom smislu riječi. I takva ostaje do danas. Roman “U registraturi” je za ovoga čitatelja, cijelih sto i trideset godina po smrti Ante Kovačića, jedan od nekoliko najuspjelijih proznih i fikcionalnih komada hrvatske književnosti, nenadmašiv, neusporediv, premda pun formalnih grešaka, koje samo pokazuju koliko se i kako velikoj, istinskoj književnosti takve greške opraštaju. Politički mučenik i književni genij Ante Kovačić bio je dvostruka žrtva: svojeg talenta i svojeg apartnog, manjinskog, teroru većine izloženog uvjerenja. Neusporedivo manje daroviti August Šenoa Kovačića je prezirao i zlostavljao, i izlagao ga metodi koja će postati specijalnost lošijeg, a pretežitog elementa hrvatske kulture kroz cijelu njezinu povijest: prešućivanjem i apriornim zaboravom.

Krešimir, Antin mlađi sin, rodio se s najgorim mogućim pretpostavkama za život, onoga istog dana kad mu je, sirotinjski i daleko od očiju Zagreba – grada koji je u to vrijeme mogao imati tridesetak tisuća stanovnika – sahranjivan otac. Već će mu biti simbolički poduhvat da prevali tih osamdesetak kilometara od rodne varoši, skrajnute negdje na Kordunu, na kraj Hrvatske, do metropolice na čijem je glavnom groblju pokopan njegov s uma sišavši otac. Ali on ne samo da će to ostvariti, nego će, studirajući u Zagrebu, Beču i Beogradu, svršiti studij slavenske filologije, i u Zagrebu će započeti, samo na drukčije načine, u moderna vremena, iste one poslove u umjetnosti, književnosti i politici koje je obavljao njegov otac. Pa je i Krešimir bio starčevićanac i pravaš, ali ne po mjeri Josipa Franka i njegovih bečkih služnika, iz čijeg će se gvozdenog jajeta ispiliti ustaše, nego je bio pravaš iz Matoševa kavanskog kruga, što je opet bila manjinska pozicija i najava neke nesreće i zle sudbine.

Ante Kovačić advokaturu je shvaćao na vrlo osebujan način. Smatrao je da svatko, pa i oni najsiromašniji, ima pravo na pravne usluge. I onda je, uglavnom besplatno, zastupao hrvatsku i srpsku sirotinju u Glini, nalazeći valjda da je upravo to njegova ljudska i nacionalna obaveza. Bio je, današnjim jezikom rečeno, aktivist. I bio je silan književni talent u narodu koji još nije ni imao književnost u modernom smislu riječi. “U registraturi” je roman koji, kao i pjesništvo Silvija Strahimira Kranjčevića, predstavlja temelj dvadesetog stoljeća hrvatske književnosti.

Njegov sin bio je, za razliku od šenoinski raspoložene javnosti, svjestan očeve veličine. Iako bi po njega i njegov dar bilo bolje da nije. Ali pođimo sad od kraja, umjesto otpočetka: kada je 30. lipnja 1960. umro, Krešimir Kovačić bio je ispraćen kao stari i prekaljeni novinar, reporter, kroničar i sveznalica, jedan od onih koji su živjeli i umirali po temeljnom socijalnom pravilu profesije, do posljednjeg daha u krčmi i među svijetom, uz alkohol i cigarete. U hrvatskoj je, pak, tradiciji, iznevjerenoj samo u slučaju Veselka Tenžere i tek donekle Ive Mihovilovića, i to da novinar i njegovo djelo budu zaboravljeni čim zabubnjaju grumeni zemlje po njegovu kovčegu i jučerašnjim postanu novine u kojima mu je objavljen nekrolog.

Istina, zahvaljujući Fadilu Hadžiću (koješta se u Hrvatskoj dogodilo “zahvaljujući Fadilu Hadžiću”) tri godine po smrti Krešimira Kovačića zagrebačka je Stvarnost u Biblioteci novinarskih djela objavila knjigu “Clochemerle u Zagrebu”. Bio je to znalački načinjen i uređen izbor iz Kovačićeva ukupnog djela, što ga je načinio novinar, pisac i prevoditelj Miodrag Ašanin – još jedna važna, premda posve zaboravljena figura hrvatske kulture – podnaslovljen s “humoristički zapisi iz vremena prošlog”. A u pogovoru se našao esej Josipa Horvata “Svijet Kreše Kovačića”, koji predstavlja jednu od onih važnih Horvatovih intervencija u hrvatsku zbilju i kulturu, bez kojih bismo se, kada bi odjednom sve nestale, zatekli u gotovo potpunom mraku. Pogotovu ako je o pitanjima autsajdera i autsajderstva riječ.

“Clochemerle u Zagrebu” osim cjelovitih fragmenata dvaju nedovršenih romana, od kojih jedan predstavlja pastiš po Swiftu i “Gulliverovim putovanjima”, donio je Kovačićeve kronike iz zagrebačke prošlosti. Manjim dijelom on piše o onome čega se sjeća i što je doživio, a većinu čini ono što bi se moglo nazvati sjećanjem epohe. Krešimir Kovačić nije, bezbeli, Zagrebčanec, i ne trudi se to biti, on je pisac koji na ljude i događaje gleda s razumijevanjem, ali vazda sa strane. Za razliku od kroničara koji su ga naslijedili, kao i ponekih koji su mu prethodili, za razliku, recimo, i od Šenoe, i od Zagorke, on ne folklorizira i ne egzotizira Zagreb, ne ukrašava ga novoizrađenim gipsanim starinama i nabrzinu smišljenim legendama, koje bi Zagreb učinile sličnim Pragu. Kovačić je, razumije se, kao i Horvat, štokavac, što obojicu došljaka priječi da se srode s jezičnom situacijom grada. (Premda će se i Krleža, kada je o Zagrebu riječ, dosljedno držati štokavskog…) Sve ovo vrijedi spominjati da bi se pokazalo o čemu Kovačić zapravo piše u knjizi “Clochemerle u Zagrebu”: primjerice o Palancegerskoj bolnici na Jelačić placu, koja je zaudarala na kiselu repu i kupus, a ovom je čitatelju veoma važna jer se tu u godini po Velikom ratu zatekao netko njegov na iznenadnoj operaciji slijepog crijeva (o detaljima, možda, u nekoj budućoj mojoj prozi; a možda i nikad). Ta bolnica, koja je gušila maleni Zagreb i smetala mu da se razvije u ozbiljni grad, bila je na Jelačić placu, tamo gdje je danas neboder, pa do Bogovićeve i uz Ilicu, sve do 1930. Kovačić, koji nije sklon sentimentalizaciji purgerskih tradicija, i koji maltene zna datum i sat kada je Zagreb krajem devetnaestog ili početkom dvadesetog stoljeća počeo rasti u veliki grad, umije izvanredno dobro pisati o tom preporađanju maloga u veliko mjesto. On nije humorist time što zasmijava čitatelja. I nije humorist koji pretjeruje. Kovačić u ljudima i njihovoj epohi pronalazi elemente koji su smiješni. Uglavnom primitivizam, zaostalost, zaošijanost. Zanimljivo bi i poučno bilo uspoređivati njegov i Antin pogled na ljude i događaje, na maleni grad i njegove malograđane.

Krešimir Kovačić krajem Velikog rata postao je urednik u Jutarnjem listu, a potom i u Novostima. Zatim je godinama bio dopisnik beogradske Politike iz Zagreba, pa dopisnik Novosti iz Pariza. Dosljedno je izbjegavao pisati o unutarnjoj politici u Kraljevini. U životu je, piše Josip Horvat, bio “smiješni smetenko”, “lično udoban do granice lijenosti”, “plah do agorafobije”, ali “bio je energičan, agilan, izdržljiv, trudbenik kad se radilo o novinarstvu kao zvanju”. I umio je iz Zagreba pobjeći u partizane. Pušku mu nisu dali, nego samo da piše.

Krešimir Kovačić bio je jedan od prvih naših strip scenarista. I bio je romanopisac, koji nije pretendirao na vječnost. Ili je od vječnosti, kao mali sin velikog oca, izrazito zazirao. Samo šteta za hrvatsku književnost što, čini mi se, nitko osim Dunje Fališevac nije o Krešimiru Kovačiću ozbiljno razmišljao. A profesorica Fališevac, pak, pisala je o njegovom u književnom smislu svakako najvažnijem djelu, knjižici pjesničkih parodija “Par nas sa Parnasa”, koju je načinio zajedno sa crtačem Pjerom Križanićem, i u ovoj neambicioznoj, rugalačkoj sveščici nalazila nagovještaj prve hrvatske poetske avangarde.

Odmah na početku, u vlastitom autorskom predstavljanju, Krešimir Kovačić u “Par nas sa Parnasa” okrutno prema sebi i svom daru zaključuje svoju ulogu u književnosti, baš kao da si s tek navršene trideset i tri ispisuje epitaf: “Krešo Kovačić, Sin je ušao u književnost po Ocu, ali bez Duha Svetoga…” Vjerovao je da je tako. Njegov čitatelj zna drugo: itekako je Krešo Kovačić bio Duhom nadahnut. Ali to mu neće biti priznato kao ni njegovu ocu. (Uzgred, iste 1922. kad i “Par nas sa Parnasa” u Beogradu izlazi Vinaverova “Nova pantologija”. Koja godina, kakvo ruganje, kakvi parodisti!)

Milka Hajdin bila je učiteljska pripravnica. Nju će oženiti Ante Kovačić, i ona mu neće biti na sprovodu u Zagrebu, jer će upravo rađati Krešimira. Pameću, obrazovanjem i ljudskim darom Milka Kovačić sina će uzdići do visina koje mu prethodno nisu bile obećane.

jergovic


Neprijateljska propaganda: Pravila igre

$
0
0

Na sugestiju rektora Damira Borasa, Senat zagrebačkog sveučilišta odbio je potvrditi Nevena Jovanovića za novog dekana Filozofskog fakulteta. Jedna od ključnih Borasovih zamjerki ticala se Jovanovićeve namjere da u središte obrazovnog procesa postavi studente – takav fakultet i takvi studenti Senatu i rektoru nisu potrebni

Prijatelj

U dokumentarcu ‘Blokada’ (2012.) Igora Bezinovića, koji se ovih dana može besplatno pogledati na YouTubeu, postoji zabavna scena s Damirom Borasom. Za vrijeme velikih prosvjeda 2009. godine, tadašnji prodekan zagrebačkog Filozofskog pokušava se sprijateljiti s pobunjenim studentima, cuga s njima pivo u fakultetskom klubu i priznaje kako se malo ‘napil’, razvezuje kravatu i komentira neku ‘malu’, studenticu. Usput dijeli savjete o tome što bi valjalo promijeniti u organizaciji blokade: na to mu jedan od studenata strpljivo objašnjava kako se takve odluke ne donose u intimnim seansama, nego o njima, nakon rasprave, glasanjem odlučuje plenum profesora, studenata i svih zainteresiranih građana. Boras, zamišljen, zastaje na trenutak ili dva. Pa, više za sebe, rezignirano zaključuje: ‘Takva su pravila igre…’

Pouka

Netko naivniji mogao bi pomisliti da je budući rektor Sveučilišta u Zagrebu upravo shvatio kako funkcionira demokracija. Krivo: ako je Boras tada doista izvukao neku pouku, ona se sastojala u tome da je važno samo tko diktira pravila. Nakon što, uskoro, na valu studentske podrške postane dekan Filozofskog, a zatim i rektor najvećeg sveučilišta u državi, sve svoje umijeće posvetit će tome da pravila igre prilagodi sebi. O proceduralnom nasilju koje on i ljudi koji ga okružuju provode posljednjih godina, o tužbama protiv medija i o legalnom iživljavanju nad akademskim institucijama već se dovoljno pisalo i sve je, manje-više, poznato. Uostalom, kada je Filozofski 2016. ponovno blokiran, to više nije bilo zbog komercijalizacije visokog obrazovanja, nego upravo zbog Borasove namjere ga prisilno spoji s Katoličko-bogoslovnim fakultetom. Rektor je tada doživio nešto najtužnije što se profesoru može dogoditi: protiv njega su, u ime slobode mišljenja i odlučivanja, ustali vlastiti studenti. I na kraju ga pobijedili: vršitelji dužnosti dekana koje je ondje postavio uklonjeni su s pozicija, a Filozofski je kroz javnu raspravu demokratski izabrao vlastitu upravu.

Program

Ali Damir Boras ne zaboravlja poraz. Sada, kada je došlo vrijeme da fakultet izabere novo vodstvo, tamošnje vijeće profesora i studenata premoćnom se većinom glasova odlučilo za program Nevena Jovanovića, koji među ostalim ističe kontinuitet s radom dosadašnje, rektoru mrske uprave. Prema zakonu, prijedlog programa prihvaća ili odbacuje Senat sveučilišta, u kojem zasjedaju predstavnici svih fakulteta: prema nepisanim pravilima, takav se prijedlog najčešće potvrđuje. Osim onda kada pravila igre diktira rektor. Boras je članovima Senata sugerirao da uskrate suglasnost i članovi su ga – na onlajn sjednici, bez predviđene javne rasprave – kao i obično poslušali: protiv Jovanovićevog programa glasalo je njih 49, šestero nije bilo u stanju formirati mišljenje pa su ostali suzdržani, a samo 12 profesorica i profesora podržalo je kolegu s Filozofskog i njegov dokument u kojem opširno razlaže viziju razvoja fakulteta. Naravno da je u cijeloj priči sam dokument nevažan: naravno da se protiv Jovanovića glasalo iz drukčijih razloga. Pa ipak, ostaje činjenica da su rektor i Senat, makar formalno, odlučivali upravo predloženom programu. Odbacivši ga, rekli su što o tom programu misle. Time su, neizbježno, rekli nešto i o sebi. Zato odbijeni tekst Nevena Jovanovića – javno dostupan na stranicama Filozofskog fakulteta – vrijedi pažljivo pročitati.

Poruka

Ima u njemu, naravno, motiva koji se čine kao interne fakultetske didaskalije slabo zanimljive široj javnosti, poput naglaska na digitalizaciji sustava ili najave pokretanja jakog multidisciplinarnog časopisa. Ima međutim i dionica za koje je već na prvi pogled jasno koliko su društveno relevantne. Jedna od okosnica programa, recimo, tiče se upravo čvršćeg povezivanja akademske institucije s društvom u kojem djeluje. Druga ističe studente. ‘Fakultet postoji radi studenata’, piše Jovanović, a ‘glavni kvalitativni pomak u nastavi vidimo u promjeni paradigme, u prepuštanju središnjeg mjesta u obrazovnom procesu studentima.’ Nakon detaljne razrade, dvije se linije spajaju u ideji tzv. Klinike Filozofskog fakulteta, organizacije u kojoj studenti, pod mentorstvom profesora, pružaju stručne usluge zajednici. Jovanović, očito, zamišlja aktivan i angažiran fakultet živo zainteresiran za svijet oko sebe, mjesto na kojem studenti preuzimaju odgovornost za vlastito studiranje i stječu iskustva kroz praksu, a šira zajednica se neposredno oslanja na njihova umijeća i znanja. Protiv takvog fakulteta i protiv takvih studenata je rektor Damir Boras: protiv takvog fakulteta i protiv takvih studenata je 49 profesora zagrebačkog sveučilišta, a njih šestero ne može formirati mišljenje.

Ako su protiv aktivnog i angažiranog Filozofskog, onda to znači da žele sterilnu akademsku zajednicu. Ako ne misle da fakultet postoji radi studenata, onda to znači da postoji radi slijepe reprodukcije akademskih kadrova. Znači, ukratko, da se Filozofski fakultet srozava na razinu najnižih stereotipova, pretvarajući se u pogon nepovratno izoliran iz vlastitog konteksta, društvu dovoljno nevažan da naposljetku prestane predstavljati važno društveno pitanje.

Poanta

Da ne bi bilo zabune, u svojoj kritici Jovanovićevog programa, koju je u posljednji čas poslao članovima Senata, Boras se izravno obrušio upravo na ove dvije komponente. Posebno mu je zasmetala zamisao postavljanja studenata u središte obrazovnog procesa: takva ideja, smatra, otvara ‘niz pitanja, nepoznanica i sumnji’. I prava je šteta što poziciju rektora drži netko do te mjere lišen osjećaja za ironiju: kada bi se, naime, pokušala sažeti sama svrha postojanja Filozofskog fakulteta, teško bi bilo pronaći ljepši i precizniji opis od onoga kojim Boras odbacuje program nesuđenog dekana. Ako bi netko neupućen priupitao tamošnje studente i profesore čime se to oni zapravo bave – kao što radoznao i pošten svijet često s pravom zna pitati – jedva da bi mogao dobiti suvisliji odgovor: okupili smo se, evo, da zajedno otvaramo beskrajan ‘niz pitanja, nepoznanica i sumnji’. Mjesto za pitanja, nepoznanice i sumnju: kvragu, na Filozofskom bi od Borasove kritike komotno mogli skrojiti službeni moto institucije. U tome je napokon smisao akademskog rada, na nepoznanicama i sumnjama Filozofski počiva. Neopisivo je žalosno što to ne shvaća osoba koja je ondje godinama predavala.

Ponavljač

Ali ta osoba diktira pravila igre i Borasu je sada širom otvoren proceduralni put da već kroz nekoliko mjeseci ponovno postavi vršitelja dužnosti dekana po svom izboru, nametnuvši tako posljednjem ozbiljnom prostoru otpora na Sveučilištu vlastitu volju. Bio bi to sasvim logičan rasplet: netko kome postavljanje studenata u središte obrazovnog procesa zvuči kao problematična odluka očito od studenata ništa nije mogao naučiti. Na prvim blokadama, 2009. godine – kao što ovih dana možemo iznova vidjeti u Bezinovićevom filmu – nije naučio kako bi trebala funkcionirati demokracija: da je naučio, glasanju o Jovanovićevom programu prethodila bi makar formalna rasprava. Na sljedećoj blokadi, sedam godina kasnije, nije naučio koliko teško Filozofski podnosi oktroirane namjesnike: da je naučio, ne bi mu pokušavao nametnuti novog. Samo, nevolja sa studentima u tome je što znaju biti neobično skloni pitanjima, nepoznanicama i sumnjama. Nevolja je što ponekad ne prihvaćaju pravila igre. I zato, tko zna: možda slijedi treća lekcija.

portalnovosti

Forum.tm donosi dokument kako su „šatoraši“ u Okučanima htjeli opet prevariti Milanovića

$
0
0

Ministarstvo branitelja željelo je u Okučanima, prilikom obilježavanja 25. obljetnice akcije „Bljesak“, grubo izmanipulirati predsjednika Republike Zorana Milanovića. Premda neki politički analitičari Milanovićev odlazak s komemoracije zbog ustaškog pozdrava na majicama uzvanika tumače kao namjerno stvaranje gužve koja treba poslužiti stvaranju velike koalicije HDZ-a i SDP-a, istina je da su razlozi za predsjednikov potez bitno drukčiji.

Što se dogodilo? Forum.tm je u posjedu protokola obilježavanja obljetnice u Okučanima iz kojeg se jasno vidi kako je nakon čitanja imena poginulih branitelja u „Bljesku“ bilo predviđeno da im počast polaganjem vijenca i paljenjem svijeća najprije oda izaslanstvo koje su trebali činiti premijer Andrej Plenković, potpredsjednici Vlade, ministar obrane Damir Krstičević i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, te Tomo Medved, ministar branitelja.

Tek iza njih, tako je to Medvedovo ministarstvo odredilo i tako je moralo biti, počast bi odali branitelji predvođeni Zborom udruga gardijskih postrojbi, Udrugom specijalne jedinice policije, Koordinacijom udruga Brodsko-posavske županije i Udrugom 100-postotnih invalida.

Međutim, doznaje Forum.tm, protokol je u zadnji čas promijenjen, kad je Milanović predložio da i on sudjeluje u državnom izaslanstvu. Naši izvori kažu da je pritom ključnu ulogu imao ministar Medved, koji je promijenio program, pa su umjesto predstavnika državnih vlasti, počast prvi odali pripadnici braniteljskih udruga među kojima su bili i oni koji su se skinuli u HOS-ove majice s ustaškim pozdravom „Za dom spremni“, zbog čega je, na kraju, Milanović napustio Okučane.

Prema Forumovim informacijama, u Uredu predsjednika Republike – nakon višednevnog inzistiranja – tek su 28. travnja, tri dana prije obilježavanja „Bljeska“, dobili program, što također dokazuje da ministar Medved nije u pravu kada kaže da se program znao 10 dana ranije.

S obzirom na to da je Milanović, prije ni dva tjedna, kazao što misli o ustaškom pozdravu „Za dom spremni“, zatraživši da se njegovo korištenje kazneno sankcionira, jasno je kako predsjednik nije pristao biti žrtva manipulacije onih krugova koji su izgubili izbore u HDZ-u, a koji zadnjih tjedana uporno pokušavaju podignuti političku tenziju u Hrvatskoj.

Stoji li iza njih i Plenković, vrlo brzo će se vidjeti s obzirom na njegovo političko taktiziranje. Ono što se premijeru danas podrazumijeva, već sutra će žestoko osuditi. Prošle je godine tako poslao vijenac hrvatskim partizanskim borcima stradalim na Sutjesci, ali i malo prije toga maknuo spomen-ploču s ustaškim pozdravom – koju su pripadnici HOS-a postavili u Jasenovcu na kuću u kojoj je kao zapovjednik koncentracijskog logora bio smješten njegov zapovjednik, ustaški krvnik Vjekoslav Maks Luburić – tek desetak kilometara sjevernije pokraj Novske i osnovao Povjerenstvo za suočavanje s prošlošću s jedinim ciljem da se Hrvatska s tim dijelom povijesti – ne suoči.

Osim toga, važno je još jednom istaknuti, Milanović je jasno kazao što misli o pozdravu „Za dom spremni“. Pokušaj da ga, ovako na mala vrata, opet ponize, predsjedniku se očito nije svidio. Posebno s obzirom na iskustvo koje je imao kada ih je primio pred prošle parlamentarne izbore, a oni ga tajno snimali pa je javnost, uključujući njegove birače, mogla čuti u najmanju ruku trapave, a na trenutke i uvredljive pokušaje ulizivanja desnici.

Uz to, isti ti ljudi, poput Zorana Marasa, predsjednika udruge Specijalne policije iz Domovinskog rata (naslijedio Josipa Klemma na toj funkciji), bili su među inicijatorima čuvenog „šatoraškog“ okupljanja u zagrebačkoj Savskoj dok je Milanović bio premijer. Sjećamo se da je ono uključivalo i neofašistički crnokošuljaški pohod na Agenciju za elektroničke medije, čija se predsjednica Mirjana Rakić usudila kazniti lokalnu televiziju na kojoj je voditelj Marko Jurič pozivao na govor mržnje prema pripadnicima srpske nacionalne manjine, baš kao i odlazak pred zgradu u centru Zagreba u kojoj živi Milanović.

Izvrdavanje protokola nalik je dosadašnjem ponašanju istih onih koji stoje iza pokušaja da Hrvatska zauvijek potone u devedesetim godinama. Medvedovo Ministarstvo, da ne zaboravimo, dvije godine financijski je podržavalo revizionističko društvo Igora Vukića čiji je jedini cilj umanjiti žrtve Jasenovca prikazujući to ustaško stratište kao radni logor tijekom Drugog svjetskog rata u kojem je stradalo tek nekoliko desetaka ljudi.

Podršku odlaska Milanovića iz Okučana dala je gotovo cijela opozicija, uključujući SDSS i HNS, dvije stranke koje čine dio vladajuće koalicije, a pismo podrške Antifašističke lige potpisalo je niz istaknutih imena poput Nadežde Čačinovič, Zlatka Dizdarevića, Mirjane Galo, Rajka Grlića, Ive Josipovića, Budimira Lončara, Ranka Ostojića, Čede Prodanovića…

forum.tm

Aktualiziramo: Trči, druže, stari svijet je iza tebe! (Sjećanje na 1968. godinu)

$
0
0

Sjećanje na svibanj 1968.

U svibnju 1968. godine revolucionarni studentski pokret doživio je u Parizu svoj klimaks. Bila je to nezaustavljiva erupcija pobune koja se usudila narasti do mladenačkog ustanka.

Pruživši otpor tadašnjem modelu „društva izobilja“, buntovna generacija mladih do planetarnih razmjera razotkrila je njegove stravične proturječnosti i nakaznosti, internacionalizirala svoje poličke zahtjeve, iskazavši tako nužnu potrebu za akcijom „mijenjanja svijeta“. A uspješna tehnika stvaranja nemira bila je samo adekvatni izraz akumuliranog nezadovoljstava najodanijih predstavnika mladenačke kulture protiv tutorstva, licemjerja, klasne i blokovske podjele svijeta, eksploatacije, ratova, rasizma i poniženja, a za toleranciju, mir i nove društvene odnose.

U direktnim, nasilnim i sinkroniziranim akcijama koje je predvodio studentski vođa Daniel Con Bendit, osvojena je stara Sorbonna i sve sveučilišne zgrade na koje su izvješene crne i crvene zastave. Na ulicama su postavljene barikade. Protuberance Sunca pobune zahvatile su cijelu Francusku. Opći štraj u kome je sudjelovalo 10 milijuna ljudi, paralizirao je gospodarstvo. Dio te topline i svjetla došao je i do Jugoslavije gdje su mladi izrazili nezadovoljstvo svojim statusom, naraslim socijalnim razlikama („Dolje kneževi socijalizma!“), lažnim samoupravljanjem i teškoćama pri zapošljavanju.

Studentka pobuna bila je pod utjcajem Nove ljevice koja se pojavila šezdesetih godina, izvanpartijski organizirane ljevice i kao pokušaj stupanja u akciju u duhu neomarksističkih koncepata o budućnosti društva.Njezini teoretičari su bili Herbert Marcuse, Erich Fromm, a bila je pod utjecajem anarhista, maoista, trockista, kulta Che Guevare i gradske gerile (Black Power).

Na buntovnu ’68. godinu ostala su samo sjećanja. Studentski pokret i drugi kontrakulturni društveni pokreti su sterilizirani, a zaborav i nemoć jači su od novih poušaja radikaliziranja nužnosti promjena. Ostao je ponos šezdesetosmaške generacije na iskazano vizionarstvo. Rasprišila se do nekonzistentnosti strategija studentskog vođe Rudija Dutschkea o „dugom maršu kroz institucije“, jer je kapitalizam svojom obrambenom snagom, koristeći metodu suicidalne prognoze, uspio se konsolidirati, sačuvati i povećati svoju vitalnost koja se temelji na nesmiljenosti i pokoravanju. Dokazi toj tvrdnji  izborna je pobjeda desnice u Francuskoj te iste 1968. godine  i „uklapanje“ pojedinih vođa i sljedbenika studentskog pokreta u institucije koje su nemilosrdno napadali. Ipak, eksplozivni bunt mladih otvorio je niz procesa koji su revidirali dotadašnje stavove i ponašanje dominantne službene kulture. Načeti su ušančeni, konzervativni vidovi građanskog susutava vrijednosti. Počelo se drukčije razmišljati o načinu komuniciranja, životnim vrijednostima, o karijeri, uspjehu, novcu… Studenti su dokazali istinsku povezanost njihovih i radničkih interesa. Utjecali su na reformu sveučilišta i na demokratizaciju obrazovnog susutava.1

Za mene je 1968. godina luč  otpora u mraku opresije, dominacije kapitala i militarizacije društva. Možda će zvučati pretjerano romatično ako kažem da upravo ta godina za mene ima obredno značenje, kada sam doživio inicijaciju psihološkog prelaska u svijet nove osjetljivosti u kome dominira spoznaja da su sloboda i mašta pokretačke snage.

______________________________

1. Edgar Moren: Duh vremena

SLOGANI I GRAFITI
Svaka vlast kvari. Apsolutna vlast kvari apsolutno.
Želimo strukture koje služe ljudima, a ne ljude koji služe strukturama.
Oni koji nemaju mašte ne mogu zamisliti ono što nedostaje.
Policajac spava u svakome od nas. Moramo ga ubiti. Maknite policajca iz svoje glave.
Mi ne želimo biti čuvari i službenici kapitalizma.
“Uzrok svih ratova, pobuna i nepravde je postojanje imovine.” (Pripisuje se uSv. Augustine )
Budućnost će biti samo ono što smo stavili sada u nju.
Više konzumiranja, manje ćete živjeti. Roba je opijum naroda.
Dosada je kontrarevolucionarna.
Budimo realni, tražimo nemoguće.
Šef vas treba, vi njega ne trebate.
U društvu koje je ukinulo svaku vrstu avanture samo je ostala avantura  da se ukine društvo.
Oni koji bi se okrenuli na pola puta, sami sebi kopaju grobove.
Trči, druže, stari svijet je iza tebe!
Živjeti bez izgubljenog vremena i uživati ​​bez ograničenja.
Barikadama se zatvara ulica, ali otvara put.

sbperiskop

Neprofitni mediji: kontroverze javnog financiranja

$
0
0

Neprofitni mediji u Hrvatskoj su velikim dijelom devastirani, značajan dio novinara se osuo, a preostali novinari i suradnici rade za male ili nikakve honorare te ne postoji gotovo nikakva perspektiva ili mogućnost planiranja, za što su potrebne stabilne i dugoročnije financije. Za potrebe ovog teksta razgovarali smo s nizom aktera neprofitnog sektora te stručnjacima koji se bave medijima. Cilj je bio skicirati stanje u trećem medijskom sektoru u 2019. – tri godine nakon ukidanja programa potpore neprofitnim medijima koji je provodilo Ministarstvo kulture tijekom prethodne vlade Kukuriku koalicije – te dati pregled ključnih problema i institucija. To su – mimo gole činjenice da se neprofitni mediji nalaze na rubu preživljavanja – u prvom redu posljedice ukidanja spomenutog programa, potom funkcioniranje Vijeća za elektroničke medije (VEM), kao i natječaj za medije zajednice u sklopu kojeg Ministarstvo kulture (MK) dodjeljuje bespovratna sredstva iz Europskog socijalnog fonda (ESF) te moguće povezane najavljene izmjene Zakona o elektroničkim medijima.

Što se tiče ukinutog programa potpore neprofitnim medijima, osvrnuli smo se na prednosti i mane tog programa tijekom njegovog trogodišnjeg postojanja – od 2013. do 2015. – pri Ministarstvu kulture RH u vrijeme mandata ministrice Andree Zlatar-Violić. Program je realiziran najviše zalaganjem njenog savjetnika za medije Milana Živkovića. Zahvaljujući pokretanju tog programa neprofitni je medijski sektor doživio svojevrsni procvat, ali i privukao golemu pažnju javnosti. Poneki istaknuti društveni akteri su taj program potpore – ali i čitav neprofitni sektor – izvrgli oštroj kritici i žestokim napadima. Naročito su komercijalni mediji program doživjeli kao državno podupiranje nelojalne, odnosno netržišne konkurencije. Pri tom su, međutim, licemjerno prešutjeli da je država smanjivanjem PDV-a na tiskane medije istim komercijalnim kućama koje su najviše granatirale spomenuti program poklonila neizmjerno veće iznose.

Osim s kritičarima tog programa iz samog neprofitnog sektora, razgovarali smo sa Živkovićem i jednim članom Povjerenstva za dodjelu potpora – i to ne samo o ukinutom programu, nego i o njihovom viđenju načina na koji je program u nekoj eventualnoj budućoj inkarnaciji moguće unaprijediti. Druga neuralgična točka neprofitne medijske scene je Vijeće za elektroničke medije. VEM, naime, raspolaže s Fondom za pluralizam koji medijima također raspodjeljuje preko trideset milijuna kuna godišnje. Suprotno praksi funkcioniranja sličnih fondova u zemljama Europske unije, neprofitnim medijima pripada samo sedam, a portalima pet posto tih sredstava, što u 2019. godini iznosi milijun i 680 tisuća kuna.

Treća važna tema natječaj je za sredstva ESF-a. Novinari neprofitnih medija sredinom su travnja 2019. – nakon gotovo trogodišnjeg otezanja – dočekali njegovo raspisivanje. Međutim, kao što je krajem veljače najavljeno, navedeni se natječaj provodi u dvije faze, pa je tako u proljeće 2019. umjesto ukupno 30 milijuna kuna osiguranih iz ESF-a raspisan natječaj za svega 15 milijuna. Ta je činjenica na neprofitnoj sceni pobudila sumnje i strah da vlasti putem izmjena Zakona o elektroničkim medijima namjeravaju omogućiti i profitnim nakladnicima elektroničkih medija da se prijave na natječaj u njegovoj drugoj fazi, kada će se dijeliti preostalih 15 milijuna kuna. To pritom neizravno podupiru izjave pojedinih službenika Ministarstva kulture i same ministrice Nine Obuljen Koržinek, a kao što je spomenuto, Ministarstvo je s natječajem otezalo tri godine, pri čemu je više puta probijalo rokove koje je samo zadalo. Drugo, više odredbi tog natječaja je problematično. Treće i vjerojatno najvažnije, navedene fakte treba sagledati u kontekstu cjelokupnog odnosa sadašnje vlasti prema neprofitnom sektoru.

Još otkad je početkom 2016. tadašnji ministar kulture Zlatko Hasanbegović jednim potpisom ukinuo spomenuti institucionalni program potpore i pripadajuće Povjerenstvo za neprofitne medije, a preostale potpore neprofitnom sektoru sveo na beznačajne iznose, čini se jasnim da vlade prevođene HDZ-om prema tim medijima vode neprijateljsku politiku – politiku čiji je cilj njihovo ušutkavanje, pa i uništavanje. To je dobrim dijelom i ostvareno. Tekst donosi i osvrt na mogućnosti opstanka neprofitnih medija u situaciji u kojoj im je uskraćeno javno financiranje, odnosno na strategije poput crowdfundinga ili zasnivanja matchmaking donatorskih zaklada.

Konačno, razvoj hrvatske medijske scene treba sagledati u kontekstu globalnih trendova degeneracije komercijalnih medija i eksplozije fake newsa. U skladu s politikom rezanja troškova, privatni, ali i javni mediji sve manje ulažu u istraživačko novinarstvo, vanjskopolitičko izvještavanje i sustavan pristup društvenim problemima, a sve više u takozvani infotainment i tabloidni pristup novinarstvu, što u online sektoru rezultira objavom brojnih članaka gotovo isključivo u svrhu clickbaita. Ti procesi dovode u pitanje sposobnost tradicionalnih medija da ispunjavaju svoje osnovne uloge, ključne za funkcioniranje demokracije: istinito i uravnoteženo informiranje građana o političkim i društvenim problemima, kako bi mogli kompetentno donijeti najbolje odluke u skladu s vlastitim interesima. Dovoljno je pogledati primjere Brexita ili uspona Donalda Trumpa na mjesto predsjednika Sjedinjenih država – i ulogu koju su u tome odigrali tamošnji tabloidi te komercijalne TV postaje poput Fox Newsa – da bi se uvjerili kako komercijalni mediji danas često ne ispunjavaju tu ulogu, nego štoviše, djeluju upravo suprotno. Štoviše, kao što ćemo vidjeti, proizvodnja fake newsa unutar ovakvog medijskog i društvenog sustava postaje potpuno racionalan poslovni model.

Ovo je kontekst u kom treba sagledati fundamentalnu promjenu funkcije trećeg medijskog sektora – odnosno neprofitnih medija – unutar cjelovitog medijskog sustava. Naime, prvotna zadaća ovog sektora bila je da djeluje komplementarno u odnosu na velike medijske pogone koji svojom anatomijom nisu u mogućnosti zalaziti u male, specifične niše, pokrivati teme i probleme pojedinih sektora u detalje niti davati uvid u kompleksnosti svake od njih. Mediji trećeg sektora su donedavno često bili amaterski ili (polu)profesionalni poduhvati te nišna izdanja usredotočena na odsječke društvenog mozaika. Međutim, uslijed opisanog razvoja komercijalnog medijskog sektora – praćenog odumiranjem ili slabljenjem javnih medija – izvjesno je da će važnost neprofitnih medija i njihova strukturna uloga u poštenom informiranju javnosti samo rasti. Drugim riječima, izgledno je da će oni sve više preuzimati tradicionalnu društvenu misiju velikih privatnih i javnih medija: kao primjere možemo istaknuti Propublicu, američki portal orijentiran na istraživačko novinarstvo, ili domaći Faktograf. Sve navedeno hrvatske vlasti, međutim, ne zanima. Njihove se namjere svode na kontrolu javnih medija, pogodovanje komercijalnim te gašenje neprofitnih.

Napominjemo da je opis koji slijedi tek površna skica turbulentnog sektora koji je posljednjih četrdesetak godina izložen brojnim transformacijama i prilagodbama koje mu stalno i iznova nameću brojni izvanjski faktori, poput razvoja novih tehnologija, promjena korisničkih navika, uvođenja novih modela rada ili promjena u procesima proizvodnje sadržaja, da izdvojimo samo neke.

Kontroverze oko bivšeg programa pri Ministarstvu kulture 

Program dodjele bespovratnih sredstava neprofitnim medijima postojao je pri Ministarstvu kulture od 2013., dok ga u siječnju 2016. tadašnji ministar kulture Hasanbegović nije ukinuo jednim potezom pera. Riječ je bila o jedinom programu institucionalne potpore neprofitnim medijima, uz kojeg je postojao i jedini program potpore individualnom novinarskom istraživačkom radu. Taj financijski skroman, ali razvojno važan program neprofitnim je medijima nudio potpore za bazično funkcioniranje, pokrivanje operativnih troškova te stabilizacijska sredstva za razvoj. Pored potpora postojećim medijima, u okviru programa osmišljen je i program za start-up-ove, odnosno potpore koje su poticale nastanak novih medijskih izdanja. Rečeni Program je bio zapravo nastavak prakse Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva (NZRCD) koja je godinama podupirala neprofitne medije, izdvajajući nešto preko milijun kuna iz ukupnog udjela koji joj je namijenjen u raspodjeli sredstava Hrvatske lutrije. Taj je projekt potom modificiran i prešao je u Ministarstvo kulture, gdje ga je “preuzeo” i vodio Milan F. Živković, tadašnji savjetnik za medije ministrice kulture Andree Zlatar-Violić. U to je vrijeme – od 2011. do 2015. – na vlasti bila, uvjetno rečeno, lijevo-liberalna Kukuriku koalicija.

“Nas u Ministarstvu kulture su iz Nacionalne zaklade pitali bi li mi preuzeli ta sredstva i dijelili ih neprofitnim medijima. Naravno da smo prihvatili, ali smo nastojali i da budu bar malo povećana, što se i dogodilo zahvaljujući zalaganju Igora Vidačka i vladinog Ureda za udruge”, kaže Živković. Sredstva su povećana na otprilike tri milijuna kuna, i tako je naredne tri godine Ministarstvo izravno financiralo neprofitne medije, pri čemu je o raspodjeli sredstava odlučivalo Stručno povjerenstvo pri Ministarstvu.

“Najveći problem bio je taj da je potporu zasluživalo četrdeset ili pedeset medija koji bi se prijavili, a mi smo mogli financirati desetak. Najviše vremena trošili smo na to da izbalansiramo različite segmente – dakle da novac dobiju i mediji koji se bave političkom ekonomijom, kao i oni koji se bave LGBT zajednicom. Bili smo pod pritiskom jer smo imali malo novca, a očekivanja su bila velika. Istovremeno mislim da je Povjerenstvo u kratkom periodu s malo novca postiglo odlične rezultate. Tim novcem financirao se rad nekoliko stotina ljudi, od kojih se dio formirao u neprofitnim medijima, ali velik dio je došao i iz mainstream medija”, reći će član posljednjeg saziva Povjerenstva Hajrudin Hromadžić.

Naime, Program je pokrenut nekoliko godina nakon što je Hrvatsku zadesila ekonomska kriza, čiji je rezultat bio da je u periodu od 2008. do 2012. broj svih zaposlenih u medijskih industriji pao s 12,5 na 9,3 tisuće radnika – odnosno, smanjio se za 25 posto. Što se samih novinara tiče, po nekim procjenama, u Hrvatskoj je prije krize bilo oko pet tisuća novinara, da bi ih do 2015. posao izgubilo između tisuću i pol do dvije tisuće, odnosno između 30 i 40 posto. Program potpore neprofitnim medijima tako je pomogao i da se barem donekle ublaži kriza u medijskom polju, s obzirom da je dio otpuštenih novinara u njima pronašao “utočište”.  Ipak, da bi Program zaista imao opipljivijeg utjecaja na medijsku scenu u RH, reći će Živković, “njegov se budžet trebao mjeriti u desecima milijuna kuna”.

Bez obzira na nedostatak sredstava, taj je Program zamišljen kao tek početak ambicioznog plana javnog financiranja progresivnih medija. Međutim, sam je program – iako kvalitetno osmišljen i koncipiran prema jasnim kriterijima – izazvao mnogo buke u javnosti. Mnogi za koje u tom skučenom kolaču nije bilo mjesta pokretali su javne hajke na sam natječaj i povjerenstva koja su odlučivala o potporama, a saveznike za to pronašli su u komercijalnim medijima. Time su pod lupu javnosti stavljena opsegom mala i dosegom ograničena medijska izdanja. Njihova strukturna pozicija, funkcija i uloga prvotno niti nije bila natjecanje s velikim, komercijalnim ili javnim servisima i medijskim kućama. Uslijed, međutim, opisane medijske krize – te povezanosti privrednih interesa medijskih vlasnika i političkih krugova u Hrvatskoj – pojedine važne društvene teme su nedovoljno ili nimalo obrađivane u komercijalnim medijima, a sve više otvarane upravo u neprofitnim.

Bez obzira na to, skromni program potpore neprofitnim medijima nije bio nikakva realna prijetnja za komercijalne medije: u odnosu na prihode domaće medijske industrije neprofitnim su medijima dodjeljivana posve beznačajna, ali za njih životno važna sredstva. To, međutim, komercijalne medije nije spriječilo da taj program sustavno ocrnjuju te pokrenu neprijateljsku kampanju čiji je cilj bio njegovo gašenje. Ukidanje programa bilo je posljedica te hajke, ali nesumnjivo i iskaz neprijateljske politike Vlade prema neprofitnim medijima.

Predatorsko uništavanje slabijeg

Istovremeno, ti isti komercijalni mediji – odnosno njihovi vlasnici – prešutjeli su da su i HDZ-ova i SPD-ova vlada njih neizravno podupirale s desetinama i desetinama milijuna kuna godišnje, i to smanjenjem stope PDV-a na štampane medije. PDV je prvo 2007. smanjila vlada Ive Sanadera, i to s 22 na 10 posto. Potom je vlada Kukuriku koalicije 2013. snizila tu stopu na pet posto. Prilikom rasprava o drugom smanjenju PDV-a, grupa od sedamdesetak novinara uputila je državnim dužnosnicima pismo u kojem su smanjivanje PDV-a, a bez ispunjavanja točno određenih uvjeta, ocijenili skandaloznim. U pismu su podsjetili kako su se izdavači obvezali da će novac koji im ostaje na računima uložiti u jačanje društvene uloge tiskanih glasila, poboljšanje profesionalnih i radnih standarda te u popravljanje materijalnog položaja novinara.

“Izdavači su sve do jednoga prekršili: informativni sadržaj sve je prije nego informativan, a i sve ga je manje na račun žutila; novinari služe tek za popunjavanje praznina između oglasa, pri čemu sve prolazi (…) samo da je jeftino. Stoga se novinare profesionalce otpušta – na Zavodu za zapošljavanje već ih je osam stotina, među njima i niz poznatih novinara stručnjaka – i zamjenjuje lažnim slobodnim novinarima, tzv. RPO-ovcima odnosno ‘novinarima obrtnicima'”, stoji u njihovom pismu. Pri tome ti “novinari obrtnici” – piše u Nacionalnom izvještaju o medijima iz 2015. – “nisu nikakvi slobodnjaci niti obrtnici od kojih izdavač zakonito naručuje i kupuje tekstove, nego su obvezani raditi kao da su u radnome odnosu: u prostorijama i na sredstvima poslodavca, u smjenama, dežurati, a k tome im je zabranjeno svoje uratke ikome drugome prodavati, ali bez prava koja iz radnoga odnosa proistječu. Riječ je, dakle o prekarijatu, o nadničarima koje poslodavac može otpustiti kad se sjeti, pa su podložni poslodavčevim ucjenama.”

Ukratko, napad komercijalnih medija na potpore neprofitnim medijima zapravo je bio predatorsko uništavanje slabijeg od sebe, i to zato što su neprofitnim medijima podijeljene mrvice iz državne kase iz koje se obilato goste ti isti komercijalni mediji koji su poveli hajku. Pri tom, istaknimo, ti neprofitni mediji apsolutno nikada nisu predstavljali tržišnu prijetnju: čak ni u trenutku kada su bili u najboljem stanju – tijekom mandata ministrice Andree Zlatar-Violić – imali su svega jedan posto udjela u tržištu: prema podacima za 2012. godinu, ukupni prihodi neprofitnih medija iznosili su 23,4 milijuna kuna. Od toga, najveći dio, 8 milijuna (34 posto) dolazio je izravno iz državnog proračuna, 807,5 tisuća (3,5 posto) iz sredstava lokalne uprave, 1,9 milijuna (8,4 posto) iz sredstava inozemnih fondova, 3,4 milijuna (14,4 posto) donijeli su prihodi od prodaje medijskih sadržaja. Iznos od 8,8 milijuna kuna (37,7 posto) spada u kategoriju “ostalih prihoda”, u koje ulaze članarine i sredstva pojedinih institucija poput Crkve. Istovremeno, međutim, unatoč svega 1 posto udjela u tržištu, neprofitni su mediji okupljali tri posto ukupnog novinarskog kadra. To znači, između ostalog, da su se novinari u neprofitnom medijskom sektoru zapravo oduvijek samoeksploatirali kako bi radili u medijima kojima je primarni interes zadovoljavanje javne informativne funkcije.

Konačno, unatoč hajci koju su podigli lažni tržišni fundamentalisti iz komercijalnih medija, treba reći da u razvijenim europskim zemljama postoje ne samo indirektne potpore za medije, nego i direktne: u Švedskoj su se, primjerice, one 2013. popele na 53 milijuna eura, u Norveškoj na 44, a u Francuskoj na 615 milijuna eura. Nije li to narušilo tržišno natjecanje i medijski pluralizam, a novine u tim zemljama učinilo glasnogovornicima njihovih vlada? “Sasvim suprotno” – piše u Živkovićevoj publikaciji Tko će platiti novinarstvo? – broj naslova se tijekom desetljeća krize novina u tim zemljama najmanje smanjivao. Dok su medijski sustavi koji nemaju direktne potpore novinama, poput Mađarske, Bugarske ili Hrvatske često na meti kritika zbog zastrašujuće sprege vlade i medija, najviša mjesta na ljestvicama medijskih sloboda redovito zauzimaju upravo zemlje s tradicijom aktivne medijske politike direktnih potpora”.

Prijepori unutar sektora

Međutim, kontroverze oko programa potpore neprofitnim medijima postojale su i unutar same neprofitne scene – i to dvije vrste kontroverzi. Prve se vežu uz činjenicu da su ponekim medijima sredstva dodijeljena, odnosno povećana, diskrecijskom odlukom ministrice kulture, mimo propisa koje je uvelo samo Ministarstvo. Drugi tip prijepora, međutim, tiče se i oko samog načina na koji je Program organiziran.

“Od početka sam govorio ljudima koji su kreirali taj program – Živkoviću, Borisu Postnikovu i Leli Vujanić – da kriterije za dobivanje potpore treba što više osloniti na Ustav RH i njegove temeljne vrijednosti. Trebalo ih je gotovo copy-paste prebaciti u odredbe natječaja. Da su to uradili, nitko im ne bi mogao predbaciti političku jednostranost. U rezultatima se ništa ne bi promijenilo, jer mediji koji su dobivali sredstva i tako jesu mediji koji se zalažu za ustavne vrijednosti, a jasno je tko im se protivi – mediji poput portala Narod.hr, koji šire mržnju”, reći će Toni Gabrić iz Udruge za nezavisnu medijsku kulturu. Ta je Udruga nakladnik portala H-Alter, jednog od najvećih kritičara programa potpore. Po Gabrićevom su mišljenju neprofitni mediji nepotrebno postali simbol “ultralijeve politike SDP-a i HNS-a u medijskoj politici, antihrvatske politike – naravno, sve ovo pod navodnicima – u očima desnice u Hrvatskoj”.

“Natječaj su preeksplicitno definirali prema socijalnim i radnim pravima, smatrajući da takozvane liberalne vrijednosti i set građanskih prava u Hrvatskoj više nije sporan. Povijest ih je, nažalost, demantirala, jer danas je sporno i pravo na pobačaj. Mislim da su takvim definiranjem stvari dali Hasanbegoviću šlagvort da ukine Program”, nastavlja Gabrić. Naredna zamjerka koje Gabrić upućuje programu je da bi bilo bolje poticati okrupnjavanje neprofitnih medija, nego li financirati više od dvadeset portala, kao što se radilo.

“U tom bi nas slučaju bilo teže uništiti. Teže je ukinuti tri jaka medija nego li dvadeset i pet patuljastih”, dodaje Gabrić. Njegovu treću kritiku tog programa dijele još neki akteri na neprofitnoj sceni: riječ je o tezi da je financiranje neprofitnih medija trebalo izmjestiti u vanjsku, nezavisnu instituciju ili zakladu. Time bi se, kažu pobornici tog stava, postigle dvije stvari: prvo, takva zaklada ne bi ovisila direktno o političkim vlastima, kao što je ovisilo tijelo formirano pri Ministarstvu kulture. Drugo, takve institucije je – tvrdi Gabrić – teže uništiti.

“Pogledajmo NZRCD. Nju se počelo kadrovski uništavati tek otkada je na vlast došao Andrej Plenković. Međutim, u taj postupak je trebalo uložiti dosta truda i Zaklada još uvijek financira neke stvari koje su smislene. Hasanbegović je Povjerenstvo za neprofitne medije ukinuo jednim potpisom, dok je uništavanje Nacionalne zaklade puno sporiji proces“, objašnjava. Međutim, u konačnici Gabrić unatoč svim oštrim kritikama koje je iznio na račun programa potpore neprofitnim medijima, smatra da je “u usporedbi s nizom drugih natječaja – recimo s natječajem Fonda za pluralizam ili natječajem za potpore časopisima i elektroničkim publikacijama u kulturi, koji također provodi Ministarstvo kulture – taj natječaj bio ’22.stoljeće'”.

“Ukupno je bio daleko bolji i transparentniji nego li drugi programi. Ja sam ga kritizirao upravo zato jer je to bio dobar program. Smatrao sam da je trebalo isključiti stvari koje su zapravo bile pervertiranje tog natječaja. No sve to nije bio razlog za njegovo ukidanje – po toj logici bi zbog svih skandala koji su se dogodili trebalo ukinuti i samu državu”, zaključuje Gabrić.

Komentirajući te kritike, Hromadžić će podsjetiti da su krajem 2012. u javnost procurili radni materijali Medijske strategije – riječ je o dokumentu kojim su se tijekom mandata Zlatar-Violić pokušale odrediti temeljne smjernice budućeg poželjnog razvoja medijske scene u Republici Hrvatskoj. Iz dijelova koji su dospjeli u javnost bilo je vidljivo da se u MK-u,  odnosno Odjelu za medije koji je vodio Živković, razmišlja i o bitno dalekosežnijim intervencijama u medijski prostor, poput pokretanja dnevnog lista u javnom vlasništvu.

Mainstream mediji – Jutarnji i Večernji list – to su prikazali kao novi Komunistički manifest. To je moment nakon kojeg je cijela priča oko medija pri MK-u došla pod kontraproduktivnu pasku, a pod tu pasku bi Povjerenstvo došlo kakav god da je bio njegov sastav”, ističe Hromadžić. Slaže se da najviše sredstava jesu dobili mediji lijeve orijentacije, međutim, po njegovom mišljenju to je logično s obzirom na način na koji funkcioniraju neprofitni mediji.

“Ne mislim da je to bilo pitanje ideološke karakteristike. Prvo, članovi Povjerenstva jesu imali donekle različite stavove, čak i u bitnim pitanjima. Ti stavovi nisu bili ideološki i svjetonazorski jednoznačni. Drugo, neprofitni mediji napunili su prazninu koja je nastala zbog jake komercijalizacije privatnih medija i situacije u kojoj su se našli javni mediji. Što se kriterija tiče, oni su u startu isključivali, primjerice, jezik diskriminacije, govor mržnje, narušavanje inkluzivnosti. To je nešto što takozvani desni mediji teško zadovoljavaju. Ne vidim prostora za priču o pristranosti”, zaključuje Hromadžić.

Sam Živković kaže da prigovor o pristranosti kriterija “apsolutno ne stoji”. Također, ističe da nije bilo nikakvih propisa koji bi obvezivali na određeno političko usmjerenje.

“Ti su mediji uvažavali ljudska prava, uključujući i socijalna prava. To su vrijednosti koje su desnici strane, pa je bilo najlakše sve te medije proglasiti ljevičarskim, iako su oni bili itekako raznorodni. Činjenica je da se novinari i nakladnici neprofitnog sektora medijskim poslom ne bave zbog profita. Motivacija je da se u javnu sferu doda nešto što nedostaje – očito govore iz pozicije obespravljenosti. Nismo išli za tim da zanemarujemo građanska, a ističemo socijalna prava. Treba li – primjerice – izbaciti kriterij redakcijske demokracije, zato što je on previše socijalan? Osnovni raster kriterija sastojao se od procjene članova žirija koliko određeni medij zastupa društvene skupine koje imaju potrebu da nadoknade  nedostatak svojih prava – bilo socijalnih, građanskih ili političkih. Te su dimenzije bile ravnopravno zastupljene. Ostatak su bili kriteriji medijskog profesionalizma. I kad se danas pogledaju – rasterećeno od naših internih odnosa – meni se čini da oni dosta dobro funkcioniraju”, obrazlaže Živković.

Dodaje da se dobar dio napada svodio na tezu da je Vlada sufinancirala medije kako bi proizvela medijsku podršku svom djelovanju. No nekadašnji savjetnik u Ministarstvu kulture upućuje da su mediji sufinancirani spornim programom bili od svih medija daleko najkritičniji – “prema Vladi, Ministarstvu, pa i samom Odjelu za medije koji je pokrenuo program. Ta primjedba je bila potpuno apsurdna”.

“Agregatni” medij ili eutanazija?

Sa Živkovićem se slaže i Sanja Despot, urednica fact-checking portala Faktograf te članica Izvršnog odbora Hrvatskog novinarskog društva (HND). Riječ je mediju koji jest dobio simboličnu potporu Fonda za pluralizam, no temeljno financiranje osigurava mu američka nezavisna zaklada National Endowment for Democracy. Dio novca Faktograf dobiva i od projekata Europske unije te Googleovog programa DNI (koji koristi izdavač Faktografa, udruga GONG), a u travnju 2019. portal je potpisao i ugovor s Facebookom te sudjeluju u njegovom programu provjeravanja činjenica, od čega također dolazi dio sredstava za rad portala. Despot je, međutim, prethodno niz godina bila novinarka neprofitnog portala Forum.tm.

“Propozicije tog natječaja su bile dosta slične ovima koje su i u Fondu za pluralizam – borba protiv diskriminacije, potpora ranjivim skupinama, vrijednosti koje se toliko i ne sreću u komercijalnim medijima. Osim toga, 2013. ta desna medijska scena nije bila ni razvijena. A portali s otvoreno diskriminatornim natpisima prema manjinama ili LGBT populaciji nisu mogli niti proći takve uvjete natječaja.”

Što se tiče prigovora o usitnjavanju neprofitne scene, Živković ističe da je glavni problem bio malen ukupni iznos kojim je Program raspolagao. Najveći iznosi koje je Program dodjeljivao bili su od 200 do 400 tisuća kuna. “To je ništa. Jako se malo može na jednom portalu napraviti bez, recimo milijun i tristo tisuća kuna godišnje. To je minimalan iznos koji bi omogućio, recimo, da imate malenu redakciju i dvoje-troje zaposlenih novinara te neki fond za honorare”, objašnjava. Njegove riječi potvrđuje i Sanja Despot.

“Iznos od 400 tisuća kuna zvuči sjajno, ali kada to rasporedite u honorare i plaće tijekom godine, to je zapravo bila prilično niska plaća za svega nekoliko ljudi, reći će novinarka. Živković se opsežno osvrnuo i na prigovor po kojem je bilo bolje izdašnije poticati manji broj ozbiljnijih portala, nego li čitav niz manjih. Ističe kako je postojao prijedlog da se pokuša napraviti jedan veliki “agregatni” neprofitni medij. To bi bio svojevrsni krovni medij sastavljen od postojećih medija: jedan bi se bavio unutarnjepolitičkim pitanjima, drugi kulturom i tako dalje. No to bi značilo da već uhodane i postojeće redakcije odustaju od svoje autonomije i na tome je projekt zapeo. Naš sugovornik na kraju ističe da su ideje o podupiranju svega par većih neprofitnih medija – suštinski pogrešne.

“Teze da smo trebali financirati jedan ili dva medija kojima bi se dao monopol, a ostale eutanazirati, proizlaze iz nerazumijevanja funkcije neprofitnih medija. Uvijek je bilo daleko više onih koji nisu dobili novac, a trebali su. Imate prijavljen projekt nastavnika i učenika u Gorskom kotaru, koji žele napraviti portal o biologiji. To će pomoći djeci u kvaliteti nastave te će se i baviti svojim krajem. No nemate novca da taj projekt financirate. Da ne govorim o situacijama kada vam se, primjerice, prijave dva romska medija, a vi možete financirati samo jedan. Automatski ulazite u sukob. Ukratko, prigovor o usitnjavanju nije prigovor koji treba uputiti mehanizmu raspodjele, nego izdašnosti budžeta. Kada bi imali budžet s kojim bi se mogla voditi medijska politika, onda bi i prigovori na raspodjelu bili manji. Kako VEM dijeli sredstva Fonda za pluralizam? Tako da svatko – ali baš svatko – dobije nešto. Neke od njihovih donacija iznose i po 10 tisuća kuna. No koliko je bilo prigovora?”, žali se naš sugovornik.

Što se zadnje spomenute kritike tiče – o nužnosti izmještanja Programa u nezavisnu instituciju – Živković odgovara kako “nedavni napadi na HAVC, otprilike od istih političkih snaga koje su ukinule i program za neprofitne medije – dokazuju da izmještanje u neki armslength tip institucije ne predstavlja apsolutno nikakvo rješenje.” S njim se slaže i Despot: stav da bi program potpore neprofitnih medija spasilo izmještanje u nezavisnu instituciju je, ističe, “naivan”, jer bi snage koje su ga željele ugasiti uspjele to učiniti bez obzira na to gdje on bio smješten. U svakom slučaju, ukinute potpore nikada više nisu vraćene, a neprofitnim je medijima preostao tek jedan izvor financiranja – onaj Vijeća za elektroničke medije.

kulturpunkt

Mate Kapović: ‘Tražiti od radnika da se žrtvuju kako bi spasili kapitalizam je kao traženje od robova da se žrtvuju da bi spasili robovlasnički sistem i privilegije svojih gospodara’

$
0
0
 
Pravo na osmosatno radno vrijeme, osam sati zabave i isto toliko sati sna, za što su 1. svibnja 1886. godine u Chicagu ustali američki radnici, ove godine zbog globalne pandemije koronavirusa ostat će po strani. Zbog zaraze koja se proširila svijetom milijuni radnika ostali su bez posla, a procjene ekonomista ukazuju na to da će broj nezaposlenih vrtoglavo rasti. Mnogi upozoravaju da su zbog koronavirusa ionako ograničena prava radnika još smanjena. Među njima je i Mate Kapović, redovni profesor na Odsjeku za lingvistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu i bivši rotacijski zastupnik Radničke fronte (RF) u zagrebačkoj Gradskoj skupštini, a upozorava da zbog najavljene globalne krize očekuje još jače napade krupnog kapitala na radnička prava

Kapović u razgovoru za tportal ususret Međunarodnom prazniku rada ističe da su radnici, iako obespravljeni, i nadalje stup društva koji ne smije popustiti u nastojanju da ostvari svoja prava te dodaje da je dobrodošao svaki oblik borbe za njihov bolji položaj.

Zbog globalne karantene ovogodišnji Međunarodni praznik rada proći će bez tradicionalnih proslava i prigodnih poruka, a samim time neće se čuti ni glasovi sve obespravljenijih radnika. Kapović upozorava da je kapital shvatio aktualnu krizu kao dobru priliku za doktrinu šoka i dodatan napad na radnička prava. Sve manja radnička prava, najavljeni bolni rezovi, slabljenje ljevice, kriza sindikata i podložnost najvećih političkih stranaka krupnom kapitalu neke su od tema koje je u razgovoru za tportal analizirao istaknuti član Radničke fronte.

Kako ocjenjujete položaj radnika u doba pandemije koronavirusa? U kojoj je mjeri on srozan?

U krizi se dogodio paradoks. S jedne smo strane svi očito vidjeli da je jasno da su najbitniji ljudi u društvu upravo radnici ‒ npr. medicinske sestre, prodavačice u trgovinama, dostavljači itd. ‒ a ne oni koji se inače kuju u zvijezde u medijima, kao što su razni kapitalisti, menadžerčići, ‘poslovni anđeli’, tranzicijski pobjednici i sl. S druge strane, dok su mediji bili puni kuknjave kapitalista, radnički se glas uopće nije čuo i status radnika još je više potonuo ‒ mnogi su dobili otkaze, ostali bez primanja, radili su u još gorim uvjetima, bez zaštite itd. Kapital je također shvatio krizu kao dobru priliku za doktrinu šoka i dodatan napad na radnička prava.

Zbog pandemije ove godine neće biti prvomajskih proslava. Ima li uopće smisla slaviti Praznik rada jer je sve manje radnika u Hrvatskoj?

Priča o tome da ‘nema radnika’ poprilično je nesuvisla. Da nema radnika, ne bi bilo ničega. Da, kod nas ima sve manje industrijskih radnika jer nam je industrija namjerno uništena ili je propala u restauraciji kapitalizma u zadnjih 30-ak godina. Ali radnika ima ‒ radnik je svatko tko radi za plaću i dominantno živi od toga. Nebitno je radi li on(a) u tvornici, školi stranih jezika, kao vozač ili blagajnica u dućanu. Radnici će u većoj mjeri nestati tek ako i kad dođe do masovne robotizacije, no i tad će biti potrebni radnici koji će te robote održavati i obavljati poslove koje roboti neće moći raditi.

Mate Kapović kaže kako smo u krizi jasno vidjeli da su u društvu najvažniji upravo ranici, a ne 'menadžerčići'
Mate Kapović kaže kako smo u krizi jasno vidjeli da su u društvu najvažniji upravo ranici, a ne ‘menadžerčići’

Izvor: Pixsell / Autor: Duško Jaramaz/PIXSELL

Je li radnik prije živio bolje?

Danas to nije popularno reći jer istina boli, no da, u ‘mraku’ je radnik svakako živio daleko bolje. Osim što su radnička prava i sigurnost radnog mjesta prije 1990. bili daleko bolji, treba se sjetiti da je tada postojala i, kakva god ona bila, demokracija na radnom mjestu (samoupravljanje), a ne diktatura kao danas, da su radnici dobivali društvene stanove (trećina Hrvatske živjela je u njima) te da su mnogi imali priliku praktički besplatno odmarati se u radničkim odmaralištima, dok danas 63 posto ljudi nema ni za tjedan dana ljetovanja. I, nimalo nebitno, prema izračunu dr. Josipa Tice s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, realne plaće po kupovnoj moći 1978. bile su za čak 27 posto više nego one 2015. godine.

Kako ocjenjujete rad sindikata u borbi za radnička prava i štite li oni uopće radnička prava? Sindikati su protiv rezova u javnom sektoru – jesu li u pravu?

Sindikati se svakako bore za radnička prava, što god tko mislio o pojedinim sindikalnim čelnicima. Dapače, sindikati bi trebali biti još borbeniji i radikalniji. Treba također spomenuti da su odigrali bitnu ulogu zadnjih godina ‒ od štrajka nastavnikâ, zaustavljanja outsourceanja, zaustavljanja privatizacije autocestâ itd. Osnovni je problem to što je manje od petine radnikâ u kapitalističkom (privatnom) sektoru sindikalno organizirano. Bizarno je da kapital sprečava to kako god zna i umije, a državu u službi kapitala to nimalo ne zanima, da bi se onda nedostatak članstva u kapitalističkom sektoru naturao sindikatima na nos. Što se tiče javnog sektora, unatoč klijentelističkom zapošljavanju HDZ-a i SDP-a, priča je zapravo smiješna. Naime, prema podacima Eurostata, naš javni sektor tek je sedamnaesti po veličini (u odnosu na broj radnika u kapitalističkom i javnom sektoru) u EU, a postotno gledano, čak se smanjio od 2000. do 2017. To su sve javno dostupni podaci ‒ zanimljivo je da to nikoga iz medija ne zanima, nego se bacaju floskule o ‘ogromnom javnom sektoru’. Što se tiče moguće uštede, iznose se podaci da će subvencije kapitalu zbog koronakrize do sredine ljeta doseći čak 75 milijardi kuna. S druge strane, po procjenama inače neoliberalnog Instituta za javne financije, ušteda od kresanja plaća u javnom sektoru mogla bi biti tek 1,5 milijardi, što je kap u moru. Mislim da radnicima u javnom sektoru (medicinskim sestrama, učiteljicama, čistačicama, vozačima, vatrogascima itd.) apsolutno ne treba dirati plaće ‒ s druge strane, nemam ništa protiv toga da se plaće krešu političkoj eliti, sabornicima, Vladi, gradonačelnicima, županima, nadzornim odborima i sl.

Mate Kapović smatra da medicinskim sestrama, učiteljicama, čistačicama, vozačima i vatrogascima ne treba dirati plaće
Mate Kapović smatra da medicinskim sestrama, učiteljicama, čistačicama, vozačima i vatrogascima ne treba dirati plaće

Izvor: Pixsell / Autor: Duško Jaramaz/PIXSELL

Kakav je vaš stav prema zabrani rada nedjeljom?

Iako se danas neki iščuđavaju zabrani rada nedjeljom, nedjelje su u većini europskih zemalja, pa i kod nas, postale radne tek u zadnjih nekoliko neoliberalnih desetljeća. Što se tiče recentnog razvoja stvari kod nas, jasno je da se HDZ-ova vlada time pokušava primarno dopasti Crkvi, međutim zabrana rada nedjeljom zapravo je dobra stvar. Jasno je da neka zanimanja (kao što su zdravstveni radnici, vatrogasci i sl.) moraju raditi i vikendima, dakako ne svaki vikend i uz primjerenu kompenzaciju, no nema apsolutno nikakve potrebe da npr. svi dućani i šoping-centri budu otvoreni i u nedjelju. Smatram da nijedan radnik, izuzev već spomenutih esencijalnih zanimanja kao što su zdravstveni radnici, ne bi smio biti prisiljen raditi vikendom, a kamoli svaki vikend. Vikend bi trebalo biti vrijeme za odmor i druženje s obitelji, rodbinom i prijateljima. Naime nije svejedno kojim ćete se danom odmarati ‒ što radnici koja je prisiljena raditi na blagajni nedjeljom znači slobodan ponedjeljak, kad joj je tada npr. muž na poslu, djeca u školi, a prijatelji također rade i nisu slobodni? Naravno, ako koji radnik želi raditi vikendom, to ne treba braniti, no tada to treba biti dvostruko više plaćeno i kompenzirano odmorom u druge dane.

Što se može učiniti za poboljšanje položaja radnika?

Dok su na vlasti HDZ, SDP i njima slične stranke, koje vode politiku u korist kapitala (što se vidi i čisto retorički, po tome koliko su im usta puna ‘poduzetnikâ’), ne može se očekivati nikakav značajan napredak. No treba se zalagati za prava radnikâ, govoriti o njima, sindikalno se i politički organizirati i boriti se za drugačije i pravednije društvo. Nema rješenja preko noći ‒ politička borba je teška, ali neizbježna. Svaki vid borbe je dobrodošao ‒ od protesta, preko javnih kampanja te stranačkog i sindikalnog organiziranja, pa do štrajkova i, primjerice, referendumskih inicijativa.

Ako koji radnik želi raditi vikendom, to ne treba braniti, no tada to treba biti dvostruko više plaćeno i kompenzirano, ističe Mate Kapović
Ako koji radnik želi raditi vikendom, to ne treba braniti, no tada to treba biti dvostruko više plaćeno i kompenzirano, ističe Mate Kapović

Izvor: Pixsell / Autor: Duško Jaramaz/PIXSELL

Kako ocjenjujete današnju hrvatsku ljevicu?

Ljevica je svugdje, pa tako i kod nas, daleko slabija nego prije sto ili pedeset godina. Pa ipak, neki sitni pomaci ipak se naziru. Prije 15-ak godina nitko nije znao ni što je to neoliberalizam, a danas je to praktički psovka. Prije 10-ak godina bilo je nezamislivo javno kritizirati kapitalizam, a nedavno ste imali npr. predsjedničku kandidatkinju Radničke fronte koja je to otvoreno radila. Danas se pak, što je donedavno bilo nemoguće, čak govori i o novom, demokratskom socijalizmu 21. stoljeća. U svakom slučaju, ako ljevica ne ojača, loše nam se piše. I na lokalnom nivou ‒ jer će bez radikalno drugačije politike Hrvatska nastaviti tavorenje na nerazvijenoj poluperiferiji globalnog kapitalizma ‒ i na globalnom nivou ‒ jer nam prijeti klimatska kataklizma prema kojoj će koronakriza izgledati kao mačji kašalj.

Nakon zdravstvene pandemije prijeti nam i globalna gospodarska kriza. Što možemo očekivati na jesen?

Globalna kriza je već tu iako je još nismo osjetili u punini. Najesen očekujem zaoštravanje političke situacije te nove i još jače napade kapitala na radnička prava.

Što biste povodom Praznika rada poručili hrvatskim radnicima, a kojih je u Hrvatskoj sve manje?

Kao što već rekoh, sve je manje industrijskih radnika, tj. radnika u proizvodnom sektoru, u tvornicama. Međutim radnici su još uvijek većina u društvu i, ako se pokrenu, postat će svjesni svoje goleme potencijalne snage. Najveći je problem s radnicima možda to što mnogi nisu uopće svjesni toga da su radnici ‒ iako rade za plaću i od te plaće žive pa su radnici npr. i po definiciji Zakona o radu. No to nije slučajno, ne nameću se slučajno zadnjih 30 godina riječi ‘djelatnici’ i ‘zaposlenici’ umjesto ‘radnici’. Moja poruka radništvu u trenu sadašnje krize bila bi ‒ ne ustupajte nijedno od svojih prava i ne dajte ni lipe od svojih plaća za spas privilegija kapitalističke i političke elite te za spas kapitalizma. Tražiti od radnika da se žrtvuju kako bi spasili kapitalizam je kao traženje od robova da se žrtvuju da bi spasili robovlasnički sistem i privilegije svojih gospodara.

Usputni zapisi, zapisane usputnosti: U redu je da se stoji u redu, ali nije u redu da je sirotinja uvijek na začelju

$
0
0

Nakon što sam svoju kolumnu Gradonačelnik se zahvalio sugrađanima na poštivanju naputaka Stožera: Zašto im se ne zahvaljuje svaki put kad su dobri, poslušni i kad trpe, kao na primjer, zagađeni zrak? zakačio, kao, uostalom, i sve druge objave, na fb portala, DDL, tekstopisac ovdašnji, koji je na Facebooku počeo raditi prekovremeno i obavezno noćnu smjenu, ispod je ostavio komentar: „ DUSPARA-LAV U HOROSKOPU, ALI LAV KOJI IMA DUŠU I KOJI SUVERENO VLADA BRODSKOM DŽUNGLOM.“ Umjesto da sam kao urednik mirno otrpio ovo frazersko podrepaštvo spram gradonačelnika Broda, ja sam mu odgovorio: „Brod nije džungla, nego je, sjeti se L., rezignirano polazište mladih Brođana za Irsku, Austriju, Njemačku. Tvoj groteskno-lirski komentar opravdava stanje.“ Uslijedila je polemika u kojoj me marljivi fejsbukovac, iziritiran serijom mojih tekstova u kojima kritiziram vlast grada Broda, stigmatizirao kao nekoga tko je opsjednut gradonačelnikom Dusparom.

Na stranu sada bit sukoba (Plovi li Brod  u pravom smjeru, je li se kapetan koji ga naviga tolike godine, istrošio, pale li još uvijek kod Brođana njegove populističke fore i fazone, jesu li svjesni produkata njegove samoživosti i neistraživanje mišljenja građana na znanstven način? Radi li Duspara, koji je po formaciji najodgovorniji za stanje u Brodu, „nekažnjeno“ po svome, otpuštajući ljude, plaćajući selektivno medije po svojoj volji…?). Ono što me je fasciniralo bio je specijalitet DDL – neprekidna nevješta upotreba logičke pogreške metabasis eis allo genos (prijelaz u drugi rod) u erističke svrhe, koja nastaje kad se ne ostaje na istom pojma ili stvari, nego se skače na drugo područje s kojim započeta misao nema veze. Pomislio sam da će spisatelj koji za „milion dolara“ svašta pita prijatelje na svom fb profilu, između ostalog i jesu li žene sa zelenim očima zavodnice, iz svega napraviti misterij na srednjovjekovni način odnosno hoće li dramatizirati neki dio života sveca i mučenika Mirka Duspare? Možda i hoće s obzirom na  tempo kojim objavljuje tekstove, već koliko prekosutra.

****

Jedno neizravno iskustvo

Osim u rijetkim slučajevima, pozna starost je bolni spoj tjelesne nemoći i dotrajalosti, osjećaja manje vrijednosti, osjećaja izoliranosti, kloparave vožnje po uskotračnoj pruzi života kojoj se nazire kraj, pa čak i duševne bolesti. Stari i nemoćni inače, a naročito po domovima i grada Broda, izgubili su svoje uloge u kojima gospoduju, dijele savjete, zahtijevaju, traže, određuju. Šute i trpe zabrinutost svojih potomaka, medicinskih sestara, čistačica. I sjećaju se dobre hrane, voća, slatkog… U doba korone zatvoriše se domovi, nema više posjeta staroj čeljadi, izolacija postade ekstremna.

Oni stari i nemoćni koji imaju nešto novca mogu od zaposlenih u samom domu naručiti da im kupe i donesu dodatnu hranu, ispuniti si želju. Djeca i rodbina izgubila su to pravo. A korisnici i s tim imaju problema. Daju novac, a namirnice dođu tjedan dana kasnije. Ne dobiju račune, a kusur se čeka i preko dva tjedna. A kad se dobije, bude okrugao. Ni da se slože korisnici doma s takvim načinom, a ni da protestiraju. Nelgodno im je. Inhibicije ih još više usporavaju i dezorijentiraju. To im ubija i ono malo vedrine, veselosti koja im je preostala, to što imaju osjećaj da ih se podcijenjuje i za njihov novac. E, da, usluga nabavke se plaća.

***

Brodski buvljak će se posljednji otvoriti. Njega će zadnjeg zahvatiti tzv. popuštanje mjera koje nemaju veze s općom epidemiološkom situacijom. U redu je da se stoji u redu (koji Stožer odredi), ali zašto je sirotinja uvijek na posljednjem mjestu? Nema osigurane socijalne distance, govore stožerni kreatori reda, kao da propisani razmak postoji na zelenoj tržnici, a ona radi. Pa stvorite ju na isti način!

Ovo trgovačko dno u vertikali trgovine pruža mnoge radosti i jednima i drugima, trgovcima i kupcima, radost ekstatične razmjene, radost lake zarade, radost zbog sitnih troškova. Radost na buvljacima prati velika stožern gadost. Ne radi se tu samo o spriječavanju sitne trgovine, i načinu preživljavanja, nego o signalima koje Stožer šalje o svojoj brizi za građane. Kao što po ministrici kulture u smislu socijalnog kontakta, mise i kazališne predstave nisu isto, s obzirom da se mise mogu, a predstave ne mogu održavati, tako nisu, pred nepogrešivim Stožerom, isti dupkom puni trgovčki lanci i buvljaci. “Reda” mora biti ma koliko takav stav stožera uneređivao socijalnu pravdu.

Doktrina šrota

$
0
0

Čini se da je jedna skupina odmetnutih gazda sebe uvjerila u floskulu kako kriza nije ništa drugo nego šansa pa je nekolicina njih osnovala novu udrugu gazda koju su nazvali Glas poduzetnika. Odnosno, shvatili su kako podmetnuti crno jaje u gnijezdo Hrvatske udruge poslodavaca, do sada jedinstvenoga glasa svih gazda

Nema medija ili političara koji se danas neće sjetiti spomenuti radnike ili intervjuirati pokojeg sindikalista da ga pita za mišljenje, ali mi ćemo se prisjetiti i posvetiti ovaj dan i svima onima kojima pripada ostalih 364 medijskih dana u godini; onima koji nam svakoga dana donose sve one recepte za bolje sutra, baš kao što ih Donald Trump preporuča za COVID-19, koji jedini plaćaju ovu državu i sve vas kako bi sistem funkcionirao, a on im uzvraća tako da ih dobro iscipelari nakon što ih izmuze; stvoriteljima neba i zemlje, radnih mjesta i plaća, koji su tako tankoćutni da ne samo da ne mogu podnijeti svakodnevno mrcvarenje sistema, nego ih, onako osjetljive, toliko uvrijedi javna kritika da puni pravednoga gnjeva prizovu pravosudni pendrek da ih zaštiti od primitivnih ispada koje nikako nisu zaslužili, dok ih s druge strane cijedi onaj rigidni radnik koji stalno traži nekog boga. Plaću, recimo. Ili slobodni dan. Ili plaćene prekovremene sate. Ovaj dan posvetit ćemo svim onim osjetljivim dušama što marljivo traže neradnike i uhljebe među žitom.

Ovaj dan posvetit ćemo – gazdama.

Među gazdama, ako tko nije primijetio ovih tjedana, dogodila se šizma koja bi mogla ostaviti prilične posljedice na do jučer ujedinjene bogataše pod crkvenom zastavom koja se zove slobodno tržište i poduzetništvo, ali kako vrijeme neumorno ide, tako se čini da će najveće posljedice ovog raskola osjetiti, kao i uvijek, siromašni, dakle većina naroda.

Čini se da je jedna skupina odmetnutih gazda sebe uvjerila u floskulu kako kriza nije ništa drugo nego šansa pa je nekolicina njih osnovala novu udrugu gazda koju su nazvali Glas poduzetnika. Odnosno, shvatili su kako podmetnuti crno jaje u gnijezdo Hrvatske udruge poslodavaca, do sada jedinstvenoga glasa svih gazda.

Čini se da su njihovi čelni ljudi povjerovali u još jednu frazu kapitalističkog sistema, a to je da je pohlepa dobra, pa su ni u mjesec dana krenuli ostvarivati sve ciljeve koje HUP nije uspio, ili se nije usudio, ni u dva desetljeća. Valjda se podrazumijeva kako moraš biti iznimno ambiciozan da budeš poduzetnikom uz stalno maksimiziranje svojih zahtjeva.

Hoćeš udruge civilnog društva, hoćeš sindikate, hoćeš uhljebe na našoj grbači – udarili novi gazde na sve strane kao da im je Vice Batarelo mentor, a Željka Markić predsjednica.

Prva na udaru našla se udruga civilnog društva Gong, koja je – odmah nakon Vladine odluke da golemim tromjesečnim paketom od 8,5 milijardi kuna pomogne poduzetnicima da zadrže radnike – zatražila, kao što i inače zahtijeva, potpunu transparentnost u trošenju našeg novca, pa je zatražila popis tvrtki koje će dobiti velik novac.

Dakako, novoosnovana udruga gazda osjetila se prozvanom jer cijeli medijski narativ koji nam neumorno guraju svih ovih godina govori kako je riječ o cvijeću ovog naroda koji je toliko moralno vertikalan i strukturno horizontalan da ne bi nikoga prevario, a kamoli svoje radnike ili javni budžet.

Možda je ovaj refleks posljedica činjenice da su i oni automatski postali „uberuhljebi“, ali nismo psiholozi pa nećemo ulaziti u dublju analizu.

Bilo kako bilo, odgovor ove gomilice bio je očekivan: sad će oni zatražiti još više transparentnosti, sve račune na sunce pa da vidimo čija majka crnu vunu prede! Gong su preko društvenih mreža odmah prozvali sindikalnom podružnicom pa su prilično infantilno zaključili da će ga istjerati na čistac tražeći više transparentnosti u trošenju javnog novca, za što se Gong, uostalom, već godinama bori, ali su gazde, čini se, prilično uvjereni da se Gong isključivo financira iz državnog proračuna pa će narod sad vidjeti kakvi uhljebi njih prozivaju.

Ili kako je Davor Huić, vođa udruge Lipa i jedan od najprominentnijih promicatelja ideologije bogataša u Hrvatskoj, kazao na primjedbu jednog svog sljedbenika: „Pa eto, kad su već tražili…“

Nekako sumnjamo da bi Gong imao išta protiv veće transparentnosti, ali zabilježimo ovaj djetinjasti ispad kao prvu veću akciju koju su organizirali Glas poduzetnika i Lipa. A i nije da je Gong nenavikao na slične napade: do sada su ih prozivali i ustaše i nacionalisti, klerikalne udruge i konzervativna vlada pa je nekako logično da sada istupe i ideološki slični gazde.

Nakon objave liste postalo je jasno čemu otpor: novac su zatražili i dobili i Huićeva obiteljska firma, i naftni generali pa čak i Coca Cola. I Hanza media, koja je svojim novinarima odmah odrezala do 30 posto plaće.

Tako izgleda restart ove ekonomije. Gazde su opet odgovorili refleksom djeteta u vrtiću pa puku objavili da je to ionako njihov novac jer samo oni plaćaju poreze, a svi ostali su puki promatrači koji čekaju da im gazde udijele koju kunu.

Budući da je vrijeme novac, gazde su gotovo simultano krenuli i na sindikate, i to javnih službi jer još jedini imaju dovoljno snage za pritisak.

Organizirano radništvo, uostalom, glavna je meta i smetnja globalno povezanim grupama korporacija i milijardera, pa tako i grupaciji Atlas, čiji je aktivni član udruga Lipa, i koji joj je, osim novca, osigurao i trening, o čemu smo već pisali. Budući da su američke vlasti još prije gotovo pet desetljeća shvatile kako im Atlas i slične grupe mogu pomoći u borbi protiv ljevičarskih vlada u Južnoj Americi, aktivno su ih desetljećima sve do danas koristile za rušenje demokratski izabranih predsjednika koji SAD-u nisu po volji.

Možda im je i jedan od najvećih vidljivih uspjeha nedavno postavljanje profašističkog Jaira Bolsonara na čelo Brazila, koji je prije nekoliko dana predvodio prosvjed za povratak vojne diktature u toj velikoj zemlji, koja je prethodno trajala 21 godinu, uz podršku SAD-a. Američki predsjednik Donald Trump, kojemu je kao i Bolsonaru važniji biznis od ljudskih života, svoju je administraciju napunio Atlasovim ljudima.

Zato su Glas poduzetnika i Lipa kao glavnu metu napada, uz podršku brojnih medija, izabrali Vilima Ribića, najprepoznatljivije lice i vječnog predsjednika sindikata javnog sektora – što ponešto govori i o stupnju demokratičnosti unutar samih sindikata – jer javni sindikati jedini još imaju određenu snagu u pregovorima o radničkim pravima s poslodavcima i državom.

Time su krenuli ubiti dvije muhe jednim udarcem – spriječiti radništvo da se organiziranim djelovanjem izbori za svoja prava, čime sprečavaju da usred kriznog entuzijazma i među gazdama u privatnom sektoru u postkriznom vremenu oživi umrtvljeni sindikalizam, te jurnuti na javni sektor kako bi što više javnih usluga stavili pod svoju, privatnu kontrolu. Usput i malo ojačati sukob između radnika javnog i privatnog sektora, ponavljajući kako su radnici javnog sektora krivci što gazdini radnici imaju niske plaće i minimalna prava. Dosadašnja hajka na uhljebe kao dio uvriježenog medijskog agitpropa više je nego dobrodošla alatka u ostvarivanju ovog cilja.

Naravno, kad je prije korona-krize nastao pritisak na povećanje plaća zbog napuštanja radno sposobnog stanovništva u druge krajeve Europske unije, gazde su zatražili – i dobili – uvoz radne snage iz ekonomski bjednijih država od Hrvatske kako bi smanjili zahtjeve za višim plaćama i eventualnim povećanjem radničkih prava.

S obzirom na to da je u Hrvatskoj sve moguće, danas je moguće i da se gazde predstavljaju zaštitnicima vlastitih radnika, dio kojih je potjerao čim je zamirisalo na krizu, odmah nakon prvih dana izbijanja pandemije, iako se znalo da će država morati nešto učiniti kako bi im pomogla. Kasnije su predstavnici „gazda“ tražili da se plati i tim poduzetnicima, jer su se navodno, samo malo šalili kad su odmah podijelili otkaze.

Valjda ne možeš više poniziti i obesmisliti svoje radnike, nego im reći da se gazda bori za njihova prava.

Da bi uspjeli u svojem naumu, gazde moraju imati znanstvenu potvrdu svojih besmislica, a njih rado pružaju profesori s privatne Zagrebačke škole ekonomije i menadžmenta (ZŠEM), kojima mediji rado daju prostora da ekonomski neobrazovanom narodu tumače kako nema drugog svijeta od onog neoliberalnog. Nešto kao Čikaška škola ekonomije za europsku periferiju.

Školu je osnovao jedan od HDZ-ovih seniora Đuro Njavro, bivši savjetnik Franje Tuđmana za gospodarstvo, a i njezin je dekan. Vrh škole napunio je nekadašnjim visokim HDZ-ovim dužnosnicima kao što je Ljerka Mintas Hodak ili bivši premijer Zlatko Mateša. Jedna od glavnih preokupacija Đure Njavre posljednjih godina je takozvana vaučerizacija obrazovanja, što je i htio pogurati u vrijeme vladavine Tomislava Karamarka i bizarnog bivšeg premijera Tihomira Oreškovića, kad se Njavrinim imenom špekuliralo kao novim ministrom obrazovanja.

Stoga je za očekivati da će sljedeći zahtjevi gazda kretati prema privatizaciji obrazovanja, zdravstva ili zatvorskog sustava, ali s obzirom na to da taj naziv u sebi nosi brojne negativne konotacije, nazvat će ga vaučerizacijom, kao jedinim rješenjem za povećanjem konkurentnosti, a time i povećanjem kvalitete škola ili bolnica.

Da bi sve ovo uspjelo, gazdama treba što veća medijska vidljivost, a mediji im rado izlaze u susret pa će tako Huića, koji je studirao na Filozofskom fakultetu, na primjer krstiti kao ekonomskog stručnjaka te će ga pitati za mišljenje o svemu, pa tako i o radu nedjeljom.

Nema sumnje da su novi gazde, iskoristivši veliki socijalni kapital koji imaju u medijima, napravili efikasan marketinški proizvod. Za razliku od svoje braće u HUP-u, oni se predstavljaju kao zaštitnici sitnih poduzetnika i obrtnika. A oni su egzistencijalno čak i u gorem stanju nego radništvo.

Država je oduvijek poticala poduzetništvo. Posebno kad je vidjela šansu da prividno smanji nezaposlenost tako što će sve nesretnike pretvoriti u poduzetnike. Dvije muhe jednim udarcem. Tako je, prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, od 2010. do 2019. godine na poticanje samozapošljavanja potrošeno 1,25 milijardi kuna koje su dobile 32.793 osobe. Stvorena je cijela armija poduzetnika iz nužde jer se na drugi način nisu uspjeli zaposliti, dok Hrvatska ima bijednu socijalnu sigurnosnu mrežu na koju su mogli računati u slučaju otkaza.

I tu nastupa ideja o osnivanju udruge koja će okupiti veliki broj sitnih poduzetnika i obrtnika, koji se nemaju kome obratiti. Ali vrh Glasa poduzetnika ima daleko veću ambiciju od zaštite svojih članova. Oni žele nastaviti tamo gdje je HUP na trenutak zastao i pokušati kontrolirati buduće društvene procese. Uz zahtjeve za reformom sustava lokalne uprave i samouprave, za koju malo tko u Hrvatskoj ne smatra da je nepotrebna, a i valjda svatko od nas zna barem jednu politički imenovanu nesposobnu osobu, gazde ubacuju ideje hard core neoliberalizma, kao što je jedinstvena stopa poreza na dohodak, koja, naravno, pogoduje onima s najvećim dohotkom. Jedinstvena stopa poreza, odnosno flate rate, stari je zahtjev konzervativnih neoliberalnih američkih udruga koje su 1990-ih pritiskale istočnoeuropske vlade da ih ugrade u svoj porezni sustav iako je se, zbog svoje prirode koja potiče nejednakost, nisu usudili provesti u svojoj zemlji.

Medijska halabuka koja se podigla oko nekog restorana koji je dobio kaznu jer je stol postavio na javnoj površini zapravo najviše govori o prirodi gazda i ovom društvu koje je spremno svašta tolerirati. Prvo su se mediji zgražali nad kaznom, a onda su stali razvlačiti crijeva Andrije Mikulića, iskušan HDZ-ov kadar i prvog inspektora u Hrvatskoj. I sve bi to bilo sasvim razumljivo da nismo znali prije tko je i kakav je Andrija Mikulić i kako se zapošljava u ovoj državi.

Mediji se, začudo, nisu pretjerano pretrgli u preispitivanju rada inspekcije i Andrije Mikulića kad je šestero ljudi izgorjelo početkom siječnja u privatnom domu za starije osobe zbog potpuno neadekvatnih uvjeta. Valjda su i ljudske žrtve prihvatljive ako su prinesene na oltar poduzetništva. Postalo je sasvim prihvatljivo da brojni poduzetnici zauzimaju javna dobra bez ikakva straha od sankcija. I kad možda prvi put inspekcija pokaže efikasnost, gazde se dignu na prednje noge. Doduše, trebali bi se dogovoriti među sobom pa da i mi znamo na čemu smo: jesu li za efikasnu upravu ili nisu?

Prema medijskom ponašanju, da se otkriti i posljednji ambiciozni cilj novih gazda: preuzimanje primata HUP-u kao jedinog formalnog predstavnika gazda prema sindikatima i državi. Trenutak ne može biti bolji jer je HUP pomalo na konopcima nakon što je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova još na početku ožujka podigla kaznenu prijavu protiv Bernarda Jakelića, jednog od vodećih ljudi HUP-a, zbog sumnje u dugogodišnje seksualno zlostavljanje zaposlenica. Iako je Jutarnji list još početkom ožujka donio sve detalje ove velike afere koja se u HUP-u predugo tolerirala, pa tako i o Jakelićevoj otpremnini, mediji su nakon mjesec dana, u jeku medijske ofenzive Glasa poduzetnika, začudo, nanovo otkrili aferu o kojoj su stali ekstenzivno obavještavati, pa tako i o Jakelićevoj otpremnini. Negdje u isto vrijeme Glas poduzetnika je stao ispitivati svoje članstvo koga bi izabrali da ih predstavlja u socijalnom dijalogu.

Kako ni u HUP-u ne sjede sasvim glupi ljudi, tako su shvatili da i oni trebaju u ofenzivu pa su aktivirali svoj stari agresivni plan: pritiskat će Vladu da potpuno ukine radnička prava preko izmjena Zakona o radu. Tako se ove dvije skupine gazda bore svojim sve ekstremnijim i agresivnijim zahtjevima. Zajednička im je crta da je sve što znaju rezati: plaće, radna mjesta ili javne i državne službe. Postalo je normalno da se prije nego što postanete poduzetnikom, morate dokazati kao oduzetnik. A kako to izgleda u praksi, kad vam vlada izađe u susret pa zabrani nova zapošljavanja u državnoj i javnoj službi, najbolje pokazuje slučaj sa socijalnim radnicima koji su punili medijske stupce prije ove krize. Pokazalo se da nemaju nikakve uvjete za rad, da ih nedostaje u tolikom broju da je cijeli sustav socijalne zaštite doživio slom, a mediji su ostali u čudu novim slučajevima obiteljskog i svakog drugog zlostavljanja, nastavljajući istodobno podupirati težnje gazda za što manjom državom.

Reforma lokalne samouprave i uprave, kako sada stvari stoje, zastat će na pukom rezanju pa ćemo se naći u još većim problemima od onih u kojima smo bili. Ali koga briga dok je gazdama dobro, samo da se još među sobom dogovore oko podjele plijena koji ih čeka nakon svake velike krize.

Očekuje nas, dakle, bratoubilački rat između HUP-a i HUP-a 2.0 i ništa nas ne bi spriječilo da pritom kupimo kokice kad najveću cijenu ne bismo pritom platili svi mi pa nas prolazi želja za pečenim kukuruzom. Konzervativna Vlada će im oboma rado izaći u susret pa nas čeka stari iskušani recept: još malo rezanja, još malo privatizacije i još malo autoviktimizacije gazda. Rezultat je još malo siromaštva. Prodavat će nas i kupovati na popustu od 30 do 50 posto, kao što se uvaljuje svaki šrot. Kao što nam svakoga dana nude šrot preko medijskih gazda.

Staro je to pravilo: doktrina šrota uvijek prethodi doktrini šoka.

forum.tm


Mora i komora

$
0
0

Hrvatska gospodarska komora godišnje uprihoduje oko 250 milijuna kuna od članarine. Kakvu uslugu za to isporučuju nazad gospodarstvu? Dva mjeseca nakon početka ekonomske krize, ovi su geniji izašli u javnost s papirom na kojemu su prijedlozi kakve je Jaroslav Hašek pisao u satiričkoj rubrici ‘Sveznadar’

Specijal fokus, B92, YouTube

Branimir Nestorović širi zarazni optimizam! Legendarnom doktoru koji je koronu proglasio ‘najsmešnijim virusom na svetu’ koji ‘napada samo Azijate’, dok su Srbi otporni na njega pa ‘njihove žene mogu u Milano u šoping’, udivljeni novinar postavlja pitanje svih pitanja: Hoće li se virus vratiti na jesen? ‘Južna Koreja’, kaže voditelj ukočen od straha, ‘već se priprema za drugi val, s druge strane vodeći njemački virusolog Christian… Christian…’ (zamuckuje, ne može se sjetiti prezimena). ‘…Drosten’, nadopunjuje ga ležerno i samouvjereno Nestorović. ‘On tvrdi da drugog talasa zaraze neće biti’, nastavlja novinar, na što se vječnom optimistu licem razlijeva širok osmijeh. ‘Ne, ja sigurno mislim da drugog talasa neće biti, evo, opet rizikujem da me napadnu…’ Potom je objasnio kako se SARS preselio na južnu hemisferu i više se nikad nije vratio, Covid-19 preselio se iz Vojvodine na jug Srbije pa se isto neće vratiti, i život će biti još ljepši, zalogaji još ukusniji, a virus još komičniji.

Na internetu se nakon toga razlio silan val oduševljenja Nestorovićem. ‘Ovaj čovek je genije, treba ga u Akademiju’; ‘Sunce ga grejalo’; ‘Šteta što mi u Makedoniji nemamo takve doktore, nasmejane i sretne’ i tako dalje, i tomu slično, unedogled. OK, neka tvrdnja može biti istinita i ako Nestorović kaže da je istinita, ali ako to kaže vodeći stručnjak s berlinske klinike Charite, dr. Christian Drosten, onda tu sigurno nešto ima. Optimizam je danas zlata vrijedan, naročito ako je s pokrićem. Krećemo provjeriti i vrlo brzo, nakon par minuta guglanja, dolazimo do zapanjujućeg otkrića: ne samo da njemački virolog nije rekao to što novinar tvrdi da je rekao, već je, posve suprotno, upozorio kako će se, možda već do ljeta (zbog popuštanja mjera), korona vratiti u puno pogubnijem naletu od prvoga! A na jesen je njezin povratak gotovo izvjestan. Kako je došlo do novinarske pogreške? Drosten je rekao kako se virus ne vraća, ali samo onima koji ga prebole – dakle razvija se imunitet – što je voditelj B92 površno pročitao. Sugovornik ga je trebao ispraviti. Da je znalac i da pažljivije prati medije, najpoznatiji pulmolog regiona novinaru bi znao reći da je u krivu, ali njemu je važniji optimizam koji će omogućiti imunitet sretnicima iz vladajuće stranke, koje čekaju izbori i koji će na valu te priče uskoro opet u parlament, kao i naši, uostalom.

Dnevnik Nove TV, 20. travnja, 19:15

Andrija moj! Pa kud baš sad, pobogu!? Glavni državni inspektor zatvorio je jednim potezom pera desetke restorana, između ostalog zato što su na pločniku imali stol preko kojega su dostavljali hranu građanima. Potez je proizveo val gnjeva, koji je Vlada odmah krenula utišavati. ‘Nije bitno sada tko je kriv’, rekao je Gari Cappelli, pokušavajući u Dnevniku Nove TV sanirati štetu. ‘Ugostitelji će sutra formalno dobiti jednu kratku posjetu, dobit će zeleno svjetlo, neće biti nikakvih kažnjavanja, nikakvih zatvaranja.’ Kako je ministar turizma mogao znati da će inspekcija dan poslije imati mišljenje suprotno vlastitome od dan ranije? To nismo čuli, ali slutimo da znamo odgovor. Inspekcije su dakle političko-reketaška inkvizicija. Da je neki običan čovjek bio akter slične svinjarije, već bi bio ‘giljotiniran’. Goran Vojković odmah je upozorio: onda treba odmah zatvoriti zagrebačku Arenu i sve priručne bolnice i karantene te prekinuti školsku nastavu na daljinu, jer ništa od toga nema zakonske preduvjete. Andrija Mikulić doktor je znanosti, ali ‘nije znao’ popuniti vlastitu imovinsku karticu u kojoj postoji cijeli arhipelag nekretnina. Žena mu je diplomirala sa 47 godina i odmah dobila posao u javnom poduzeću, na 17 tisuća kuna plaće. On i svi slični likovi idu na dušu Andreju Plenkoviću, a račun za takve ljude i politike kad-tad će mu biti ispostavljen – što i nije neka utjeha jer će do tada počiniti grdan, nepopravljiv kvar.

RTL Danas, 21. travnja, 18:30

Osim inspektorata, još jedna ustanova uspela se na zadnje noge pokušavajući dokazati da nešto radi i da harač koji joj se plaća ima nekog višeg smisla osim uhljebljivanja rashodovanih stranačkih metresa. Hrvatska gospodarska komora, koja je do sada funkcionirala kao kombinacija lovačkog društva i direkcije za izbor Miss Universe, godišnje uprihoduje oko 250 milijuna kuna od članarine, što je ravno neto dobiti najvećih građevinskih tvrtki prije krize 2008. godine, u zlatno doba koruptivnog graditeljstva. Kakvu uslugu isporučuju nazad gospodarstvu za te stotine milijuna? Dva mjeseca nakon početka ekonomske krize koja je poharala hrvatska poduzeća, ovi su geniji izašli u javnost s papirom na kojemu su prijedlozi kakve je Jaroslav Hašek pisao u satiričkoj rubrici ‘Sveznadar’: ‘Ako se bojite visine, alpinizam možda nije idealan sport za vas’; ‘Avion mora biti pažljivo konstruiran, inače će pasti.’ Što su komoraši predložili? Pa to da Vlada osigura povratak na staro – frizeri da šišaju, stolari da blanjaju, trgovci da prodaju robu. Sunce ih grijalo!

Novi dan, N1, 22. travnja, 09:00

Milan Bandić upućuje novinare koji su ga pitali o tome kako su pajdaši iz stranke dobili novac za obnovu Zagreba – koji su uplatili građani – da pitaju pročelnike, on se, kaže, ‘ne bavi s takvim stvarima’. To mogu povjerovati samo naivčine, koji sačinjavaju dobar postotak gostiju njegovih press konferencija. Dobri poznavatelji Bandićevih metoda i tehnika kunu se da se ni kontrolor parkinga ne može zaposliti bez njegova amenovanja. Zašto? Zato što je njemu važan svaki glas, svaka podrška, a jedan zaposleni nosi nekoliko glasova članova obitelji. Novac predviđen za potrese trošio je na crkve i prvomajski grah. Tip koji je kao mladić od njega kupio stari stan za veliku lovu, a kasnije gradio fontane, dobio je posao sanacije potresa. Posao nabavke materijala za obnovu dodijeljen je članu njegove stranke. Tko god misli da je Bandić pametan u zabludi je, ali je u još većoj zabludi onaj tko misli da je Miki glup. Nejasno je stoga zašto to radi, iako je svjestan da trči počasni krug; ne bi li bilo bolje da na odlasku proba ostaviti barem malo bolji dojam, da ga se potomstvo ne srami?

N1 studio uživo, 22. travnja, 13:16

Prije sjednice Vlade Katarina Brečić kaže kako se Andrej Plenković upravo ‘penje niz stepenice’. Lapsus, ali zgodan paradoks. Plenković naime neprestano silazi niz stepenice – od Agrokora preko Istanbulske konvencije do Marakeškog kompakta – i u toj se neprekidnoj silaznoj putanji nezadrživo uzdiže u pogledu akumulacije moći; nakon korone njegova će moć biti na vrhuncu, mada će i problemi s kojima se suočava biti sve teži, od prazne blagajne do srušenog Zagreba, za čiju obnovu još nema zakona.

Nedjeljom u 2, HRT, 26. travnja, 14:00

Dragan Despot bio je odličan sugovornik Stankovićeve emisije, a ono što vrijedi posebno istaknuti jest jedinstvena iskrenost čovjeka koji o delikatnim temama nije ni pomislio muljati. Upitan zašto je podržao Tomislava Karamarka i kaje li se zbog toga, Despot je odgovorio kako je to učinio jer mu je žena trebala postati ministrica kulture. Istinit, inteligentan i razoružavajuće šarmantan odgovor. ‘Karamarku sam dao potporu kad je moja Anja trebala postati ministrica kulture, kad je bila u situaciji da se pozabavi općim problemom u kulturi. A za opće dobro Hrvatske i Zagreba uvijek smo bili spremni glumački se angažirati. Bilo je glupo podržavati ga, ali htio sam napraviti sve za svoju ženu i obitelj’, rekao je veliki glumac i zaslužio pljesak na otvorenoj sceni. Anja Šovagović Despot nije naime htjela pristati na smanjenje ionako tanušnih proračunskih sredstava za kulturu pa je poslala ‘oproštajno pismo’ Karamarku, u kojemu je ideju da iz proračuna u kulturu ide 0,49 posto proglasila ponižavajućom. To je rijedak slučaj da se na domoljubnom dijelu scene načela cijene više od fotelje i tantijema, u pravilu je obrnuto.

portalnovosti

Boris Dežulović: Kako nas je zajebao Josip Broz

$
0
0

ČETRDESET godina kasnije, od svih osjećanja najdublje je ostala utisnuta potisnuta, zabranjena ljutnja. Svi iz djetinjstva pamtimo takve trenutke. Prvi put osjetio sam to sedam godina ranije, one srijede kad je u stan banuo barba Ivo i obavijestio nas da je umro dida Milan, a meni na vlastiti užas i stid prvo palo na pamet kako sada – jer takav je red – neću smjeti na tranzistoru slušati radio-prijenos iz Kranjčevićeve, gdje je Hajduk toga popodneva igrao protiv Zagreba.

Tako nekako sam se, eto, osjećao i te nedjelje prije četrdeset godina. Bili smo aktualni prvaci, nakon Mediteranskih igara uselili smo na novi stadion na Poljudu – govorilo se, službeno najljepši na svijetu – i te zime, baš onih dana kad je predsjednik Tito primljen u Klinički centar u Ljubljani, u prijateljskoj utakmici porazbijali veliki Manchester United 6:0. Samo mjesec i pol prije te nedjelje nesretno smo u onoj najvećoj utakmici Hajdukove povijesti ispali od HSV-a, i da nije bilo škotskog suca Iana Footea, ćoravog na čisti faul Hrubescha nad Pudarom za Reimannovih 1:0, toga bismo se dana – nije bilo nikakve sumnje – spremali za finale Kupa prvaka protiv Nottingham Foresta, za dva tjedna na Santiago Bernabeuu. A mi na sjevernoj tribini raspravljali bismo treba li Tomislav Ivić napasti Zvezdu svim raspoloživim sredstvima ili čuvati igrače i žrtvovati prvenstvo za konačno dosanjani Kup prvaka.

Ovako, ispala je ta utakmica važnija nego što je trebala biti. U proljetnom dijelu prvenstva, naime, bili smo bez poraza – dva boda kod kuće, jedan na strani, to se u ono vrijeme zvalo „šampionski dvokorak“ – i umjesto u finalu Lige prvaka našli smo se pred prilikom da se desetak kola prije kraja prvenstva pobjedom protiv Zvezde vratimo u utrku za novu titulu: kolo ranije, izvukli smo 1:1 na Grbavici, oni su popušili kod davljenika Budućnosti 0:2, i Poljud je bio rasprodan.

Sat na novom semaforu na jugu pokazivao je 19 sati i 11 minuta

Utakmica je bila loša, tvrda i rastrgana – od onih što su se nazivale “prave prvenstvene” i nije počela dobro. Pižon je u trinaestoj minuti iz penala zabio za 0:1, ali petnaestak minuta kasnije Vujović nas je vratio u egal. Onda je tamo na zapadnom dijelu sjeverne tribine došlo do neke gužve. Neki navijači Hajduka, kako je već bio red na ovakvim utakmicama, zakačili su se i potukli s vojnicima koji su navijali za Zvezdu. Bila je to naša prva sezona na novom stadionu i nekome se učinilo dobrom idejom da vojsci, kao i na Starom placu, mjesto bude na sjevernoj tribini.

Malo kasnije, u 42. minuti, došlo je do nove gužve i komešanja: lopta je bila kod Jovina kad su tamo na zapadu neka trojica iznenada upala na teren, a sudac Husref Muharemagić iz Tuzle stao mahati rukama. Neki igrači potrčali su prema klupi, drugi popadali po travi, a mi smo gledali po terenu tko je kome slomio nogu, psujući i Zvezdu i suca i arhitekta zbog kojega na najljepšem stadionu na svijetu ne vidimo što se događa tamo ispod počasne lože. Prisebniji na tribinama pričat će kasnije da su odmah shvatili, ali mi nismo: bili smo potpuno u utakmici. Ili smo barem tamo bili još onih nekoliko zbunjujućih trenutaka, prije nego što će splitski gradonačelnik Ante Skataretiko s razglasa objaviti da je umro drug Tito.

Jeftinom historijskom simbolikom, sat na novom semaforu na jugu pokazivao je 19 sati i 11 minuta, godinu osnivanja Hajduka. Poljud je zvučao kao prije mjesec i pol, kad je kod 3:2 protiv HSV-a, koračić do vječne slave, Maričić iz posljednjeg kornera loptu samo dodao Kaltzu, sudac Ernst Dorflinger nedugo potom odsvirao kraj utakmice, a stadionom se oteli kukanje i lelek. Jednako su i sada poljudskom školjkom počela odjekivati glasna naricanja i krikovi nevjerice, samo mnogo glasniji: igrači su se zgrčeni od suza postrojili u vrstu, da bi se nekoliko dugačkih trenutaka kasnije, negdje s istoka stadiona – ili s istočnog dijela sjeverne tribine, tamo gdje danas stoluje militantno jezgro Torcide – krikovi i plač spontano počeli artikulirati u pjesmu.

Pjevalo se Druže Tito i na Maksimiru 

Slika punog stadiona kako pjeva “Druže Tito, mi ti se kunemo” postala je općim mjestom kolektivnog sjećanja na taj povijesni dan. Danas, recimo, nitko više ne pamti niti da je nakon te pjesme krenula i himna “Hej, Slaveni” – samo što u publici više nije bilo snage da je otpjeva do kraja – a kamoli da je samo koji dan kasnije jednako pjevao i puni Maksimir, u prvoj utakmici finala Kupa maršala Tita između Dinama i Zvezde, na kojoj su, štoviše, refren “Druže Tito, mi ti se kunemo” svojim tijelima na travnjaku ispisali učenici zagrebačkih škola. Ikonični prizor Titove smrti ostao je ipak televizijski kadar iz Splita, službena slika 4. svibnja 1980.

Nama pak koji smo te nedjeljne večeri bili na Poljudu, dubljom je brazdom od danas mitologizirane pjesme i zakletve Titu ostala u sjećanju gluha tišina koja je slijedila: golema nijema rijeka od pedeset hiljada ljudi koja se nakon utakmice Zrinsko-Frankopanskom ulicom valjala prema gradu, i strašna, gromoglasna tišina koja je parala bubnjiće.

Ja, međutim, nisam ni plakao ni pjevao. Nisam osjećao ni tmuli strah koji su mnogi naknadno prepoznali kao strepnju od raspada Jugoslavije, ili čak sovjetske intervencije, ni onaj skriveni ushit, tako duboko potisnut da ga se većina od pedeset hiljada ljudi sa stadiona iznenada sjetila tek desetak godina kasnije. Imao sam petnaest i pol i osjećao sam samo nejasni stid, isti onaj kojega sam upoznao kad sam imao devet, zbunjen pred vlastitom društveno neprihvatljivom, neprikladnom i nepristojnom ljutnjom što zbog didove smrti neću moći slušati prijenos iz Kranjčevićeve.

Htio sam samo da se utakmica odigra do kraja, da Vujović utrpa još jednoga, pa da onda bude sve što biti mora, i kako je oduvijek red kad netko umre.

Zar bi se Jugoslavija raspala da su čekali još sat vremena? 

Te večeri saznali smo da je srce Najvećeg Sina prestalo kucati još u 15 sati i 5 minuta, a hitni sastanak Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije počeo je u šest sati, samo pola sata prije početka utakmice: kad su već s objavom čekali puna četiri sata, zar bi se Jugoslavija raspala da su sačekali još jedan? Da je trebalo Partizanu, bogami bi sudac u Ljubljani Titov život na aparatima produžio koliko god treba.

Nisam pri tom znao pred kim sam me toga djetinjeg osjećanja više sramio: pred pedeset hiljada ljudi koji su plakali, ridali, jecali i pjevali, ili pred prijateljima s kojima sam upravo tih dana osnovao novi bend i svirao blues – jedinima u cijelom gradu kojima je nogomet bio nevažniji nego poljudskoj publici te nedjelje.

Naravno da smo onda u ponovljenoj utakmici izgubili od Zvezde 1:3, naravno da smo u međuvremenu izgubili i od Dinama i od Budućnosti, naravno da smo potom izgubili i od Radničkog i od Vardara, i naravno da je u samo mjesec dana sve otišlo u kurac. Nikad više velikog Hajduka. Te godine završili smo peti, zajedno s velikim Ivićem otišli su i Šurjak, Mužinić, Rožić, Peruzović, Đorđević i Luketin, posljednji iz zlatne generacije, i ja se sve otada pitam što bi bilo da je Josip Broz poživio još malo, samo eto tu nedjelju, ili barem još par sati. Uvalio bi ga Vujović, on uvijek uvali, završilo bi 2-1, natamburali bismo onda i Dinamo i Budućnost i Radnički i Vardar, i s onih 4-1 protiv Partizana u posljednjem kolu uzeli desetu titulu, pa onda dogodine konačno i Kup prvaka.

Za sve je, shvatili ste, kriv drug Tito.

6yka

Korona malo splasnula, pa opet počeo Drugi svjetski rat: Ovi izborni trendovi potvrđuju pravilo

$
0
0
Različita iskustva i vrednovanje događaja iz prošlosti, kao i stupanj religioznosti, ponajbolji su pokazatelji biračkih preferencija. Stranke konzistentno mobiliziraju i učvršćuju te identitete, pa izborni uspjeh u velikoj mjeri ovisi o sposobnosti mobiliziranja vjernih pristaša, a polarizirajuće teme dobro dođu. Ponašanje birača i dalje je izrazito stabilno. Stoga i u uvjetima pandemije, a možda baš i zbog nje, možemo očekivati orijentiranje birača prema ustaljenim obrascima

Čini se da ćemo uskoro na izbore. Njih će svakako odrediti kontekst (i dalje prisutne opasnosti od) pandemije. Ovisno o epidemiološkim uvjetima u trenutku sâmog održavanja izbora, izlaznost, koja je na parlamentarnim izborima od 2000. više-manje kontinuirano na silaznoj putanji, mogla bi biti jako niska, što će, dakako, ozbiljno ugroziti demokratski legitimitet izabranih članova Sabora, a time i izvršne vlasti koja iz njegove većine ima proizići. Izlaznost je posebice niska među državljanima koji žive u inozemstvu, a ako u njihovim zemljama boravka/života i dalje budu stroge mjere ograničenja kretanja, postat će upitna i dostupnost glasovanja, odnosno pristupa biračkom mjestu.

Ako na izborni dan velik broj hrvatskih građana i dalje bude pod mjerom samoizolacije, morat će se osigurati mobilni timovi koji će, uz sve javnozdravstvene mjere opreza, glasačke listiće i kutije donijeti onima koji iz objektivnih razloga ne mogu pristupiti biralištima.

tportal

Međutim pravo je pitanje – što pokreće hrvatske birače? Što ih motivira, a što demotivira?

Neki će reći kako će ovi izbori biti presudni i predstavljati odmak od dosadašnjeg ponašanja jer će se građani određivati prema ekonomskoj situaciji, odnosno očekivanjima buduće snažne recesije (odnosno produbljivanja već postojeće krize). Kritičari ekstenzivnog državnog (i cehovskog) reguliranja tržišta rada, uvjeta poslovanja i ubiranja brojnih neporeznih davanja smatraju kako je kucnuo njihov čas. Njima se pridružuju i oni koji drže da rascjepkanost područne i lokalne samouprave dovodi do disfunkcionalnosti i neproduktivnosti u nizu područja života, ali i da stvara krajnje plodno tlo za klijentelizam i korupciju.

Drugi pak cinično primjećuju kako je, čim je pandemijska ugroza malo splasnula, u Hrvatskoj, kao i svakog proljeća, ponovno otpočeo Drugi svjetski rat, a kako, bez obzira na to što privatno vjerojatno jednako razmišljaju o pozdravima i insignijama te njihovim povijesnim implikacijama, predsjednik i premijer dosljedno mobiliziraju birače, jedan inzistirajući na pristupu no pasaran, a drugi pak na politici ‘razumijevanja konteksta’ i naglasku na ‘žrtvi branitelja, bez obzira na odore koje su nosili’. Hladnoratovskim rječnikom rečeno, s jednog brda tako se provodi containment, a s drugoga appeasement, sa sviješću da je u predizborno doba simbolička politika važna u reprodukciji biračkih identiteta.

Premijer Andrej Plenković
Premijer Andrej Plenković

Izvor: Pixsell / Autor: Davorin Visnjic/PIXSELL

Ekonomsko i programsko glasovanje

Jedan od važnih pristupa razumijevanju ponašanja birača na izborima jest koncept ekonomskog glasovanja. Prema njemu, građani vrednuju prethodnu ekonomsku situaciju (retrospektivno glasovanje) ili pak donose sud o očekivanim gospodarskim kretanjima (prospektivno glasovanje) te sukladno tome procjenjuju hoće li kazniti ili nagraditi vladu, odnosno stranke koje ju čine. Ovaj pristup pretpostavlja da birači posve racionalno donose odluku, da su im raspolaganju sve informacije te da postoje objektivni pokazatelji oko kojih se svi slažu da upućuju na dobru ili lošu ekonomsku situaciju.

Uz ekonomsko, prilikom proučavanja biračkog ponašanja često se stavlja naglasak na takozvano problemsko glasovanje. Radi se o ideji da će građani glasovati za onu stranku za koju vjeruju da može najbolje riješiti neki politički (gospodarski, društveni i ini) problem. Drugim riječima, birači se opredjeljuju za onu opciju koja smatraju najkompetentnijom. Istraživanja koja Fakultet političkih znanosti redovito provodi uoči parlamentarnih izbora pokazuju da su dva glavna razloga zašto netko glasuje za neku stranku upravo njen program, ali i percepcija da baš ta opcija ima konkretna rješenja za probleme. S vremenom pada važnost konkretnih rješenja, dok se kao relativno stabilan razlog pokazuju stranački programi.

tportal
Izvor: tportal.hr / Autor: tportal

Međutim kod programskog orijentiranja građana prema strankama ulogu ne igraju samo izborni programi pred svake izbore, već i opća načela stranačkih programa, a posebice stavovi stranaka o svjetonazorskim pitanjima prema kojima se građani određuju shodno vlastitom shvaćanju njihove važnosti i osobnim uvjerenjima. Premda je 90-ih godina bila značajno viša, stranačka identifikacija u Hrvatskoj je i dalje izrazito stabilna, kako pokazuju anketni podatci.

tportal
Izvor: tportal.hr / Autor: tportal

Fenomen kolektivne amnezije

Anketna istraživanja od 2000. do danas pokazuju zanimljiv trend koji se događa kod naših građana u vezi s obiteljskim naslijeđem Drugog svjetskog rata. Naime kontinuirano raste postotak ispitanika koji tvrde kako njihova obitelj nije bila niti na jednoj od strana u tom ratu. Godine 2016. polovica ispitanih ustvrdila je kako je njihova obitelj provela to mučno razdoblje naše povijesti po strani. Istovremeno, od 2007. nešto manje od trećine ispitanih kazuje da uopće ne zna kako im je obitelj bila svrstana u tom ratu. Premda se može pretpostaviti da smjenom generacija doista raste broj naših sugrađana koji ne znaju ili ne žele znati gdje su im bili preci, ovakvi rezultati, kao i ogroman broj onih koji tvrde da im obitelji nisu bile involvirane u Drugi svjetski rat, mogu upućivati na jedan tip kolektivnog, svjesnog zaborava i povijesnog odmaka.

tportal
Izvor: tportal.hr / Autor: tportal

Ako je tome tako, zašto su ta pitanja i dalje politički relevantna? Jesu li to teme koje stranke samo ‘podgrijavaju’ kako bi skretale pažnju s drugih problema ili je ipak posrijedi nešto drugo?

Mnogobrojna istraživanja u hrvatskoj politologiji pokazala su kako su stranačke identifikacije u Hrvatskoj izrazito stabilne. Također, unatoč brojnim naporima, nije se uspjelo jasno ući u trag ekonomskom društvenom rascjepu, odnosno strukturiranju biračkih preferencija prema osi ekonomske ljevice (intervencionizam države u ekonomiji, visoki porezi, ekstenzivna socijalna država, društvena preraspodjela bogatstva) i ekonomske desnice (slaba uloga države u ekonomiji, niski porezi, socijalna država manjeg opsega, slaba društvena preraspodjela bogatstva). Drugim riječima, lijevo i desno u Hrvatskoj nisu ekonomske odrednice. Stoga ekonomske teme zapravo ne određuju biračko ponašanje, niti mogu odnijeti neku snažnu prevagu na izborima. Izbori 2007. bili su stanovita iznimka jer se tema oporezivanja nekretnina gurnula u prvi plan, no i tada je efekt ekonomskog glasovanja bio ograničen.

U Hrvatskoj se birači svrstavaju u političke tabore i identificiraju s pojedinim strankama na temelju kulturnog rascjepa, a koji je u slučaju našeg društva kombinacija vjerskog rascjepa (vjernici naspram agnostika i ateista) i povijesnog rascjepa (obiteljska povijest Drugog svjetskog rata i poraća, iskustvo socijalizma, iskustvo tranzicije i Domovinskog rata). Različita iskustva i vrednovanje događaja iz prošlosti, kao i stupanj religioznosti, ponajbolji su prediktori biračkih preferencija. Stranke pak konzistentno mobiliziraju i učvršćuju te identitete, stoga izborni uspjeh u velikoj mjeri ovisi o sposobnosti mobiliziranja vjernih pristaša, a polarizirajuće teme dobro dođu za dodatni poticaj.

Stranke, odnosno izborna ponuda, proizlaze iz društva i svih njegovih suprotnosti i slojevitosti. Izborna potražnja, odnosno ponašanje birača, i dalje je izrazito stabilna (usprkos prethodnim dvama izborima koji su unijeli novu dinamiku). Stoga i u uvjetima pandemije, a možda baš i zbog nje, možemo očekivati orijentiranje birača prema ustaljenim obrascima i utabanim stazama višegodišnje identifikacije s etabliranim strankama.

tportal

Sjećanja na legende: Razlog za Doktorovu ljutnju nalazio se ispod njegovog radnog stola

$
0
0

Napomena: Obvezno kliknite na link u tekstu

O Doktoru i njegovom štandu na Gradskoj tržnici, već sam pisao na sbperiskopu. Prije nekoliko dana, na njegovoj stalnoj poziciji, zatekao sam ga ljutitog. Ne bi ni ispričao o čemu se radi da se nisam neumjereno počeo diviti njegovim podstanarkama ispod radog stola, predivnim macama koje su se tamo skutrile.

– Ma, šta lijepe i umiljate, kazao je uzbuđeno, usprkos govornom aparatu koji mehanizira njegov glas. – Zamisli, maloprije, tamo u mesnici, ukrale su komadiće krvave jetrice i isprljale mi karton. Sad šute i ne mrdaju, jer sam se izgalamio na njih.

– Doktore, umjesto da se ljutiš na njih, trebao bi ih naučiti da iz mesnice donesu veće komade, za ručak ili večeru, i tebi i njima, nisam odolio zafrkavati ga.

Andrija Stanić, taj djelić tople urbane vanjštine koja nestaje pred navalom gustih boja otuđenosti i impersonalnosti, oraspoložio me je i ovaj put.

sbperiskop

Šest predviđanja za novi svjetski poredak

$
0
0

Parag Khanna, geopolitički strateg i autor knjiga Connectography i The Future Is Asian, tvrdi da smo svedoci tektonskih promena u globalnoj moći. Ako je 19. vek pripadao Evropi, a 20. Sjedinjenim Državama, onda 21. vek pripada Aziji.

Navodeći primer iz teorije haosa, “efekat leptira”, simboliše malu promenu koja može imati ogromne, nepredvidive posledice. Ako tražimo sličan primer iz prošlosti, možemo uvideti kako su Versajski ugovor i Velika depresija omogućili uspon Hitlera. U današnjem svetu koji je povezan gustim globalnim mrežama možemo predvideti nekoliko “efekata leptira”.

Ako budemo imali sreće, svet će proći „vrhunac virusa“ u narednih šest meseci. Ali ekonomiji, vladama i društvenim institucijama trebaće godine da se oporave, po najoptimističnijem scenariju. Zapravo, pre nego što čak i počnemo da govorimo o oporavku, koji podrazumeva povratak na stvari kakve su bile, bilo bi pametno zamisliti u kom će novom smeru krenuti civilizacija. U narednih 3-5 godina pokazaće se sve posledice COVID-19.

Predstavljamo nekoliko mogućih scenarija koje je Parag Khanna objasnio.

DUGOTRAJNA KRIZA
Brojni postojeći sojevi COVID-19 koji okružuju svet i dalje razaraju društva i potraga za vakcinom pokazuje se neophodnom a rok za njeno pronalaženje od trenutno predviđenih 12-18 meseci, se produžava. Zemlje koje su prihvatile distanciranje i smanjenje kontakata možda će moći izolovati izlaganja strogim karantinima, ali siromašne i gusto naseljene zemlje ostaće posebno nepripremljene i ranjive. Trenutno su sve zemlje samoizolovane, ali u ovakvom slučaju nekim zemljama bi dugo moglo biti onemogućena fizička razmena sa drugim zemljama. Na nacionalnom nivou, države se suočavaju sa izborom između ponovnog otvaranja svojih ekonomija i izlaganja svoje populacije daljoj infekciji.
Lanci nabavke i tržišta su povezani više nego što smo to ranije mislili. Tržišta i zemlje u razvoju su kritični sa obe strane, kao dobavljači i kao potencijalna tržišta. Njihovo slabljenje slabi celokupnu svetsku ekonomiju.
Nezaposlenost dostiže nivoe iz Velike depresije, a trenutni paketi pomoći još ne predstavljaju podsticaj koji će mnogima na zapadu možda trebati u godinama koje dolaze. Predostrožna štednja i prigušena potrošnja će upravljati odlukama o potrošnji domaćinstava, a poslovna ulaganja će opadati.
Na ljudskom nivou, trenutne ekonomske mogućnosti su toliko ograničene da su brojke BDP-a poslednja stvar u glavama većine ljudi. Za vlade i korporacije, međutim, konstantno povećanje duga je pitanje od velikog značaja. Jednom kada se revolving kreditne linije iskoriste, brojne velike firme će ili propasti ili se konsolidovati. Industrije, od prometa nekretnina do vazduhoplovstva, će pretrpeti ogromne gubitke na poslovnim prostorima, tržnim centrima, aviokompanijama i aerodromima. I dok evropska socijalna politika održava domaćinstva daleko boljim od američke, sa druge strane američko jedinstveno tržište je dosta efikasnije od evrozone, gde lideri neće pristati na dovoljno dobar zajednički sistem dugovanja.
“SUEZ SCENARIO“
Potpuni kolaps nije neverovatan scenario za petro-države (države od Ekvadora do Irana). Poslednje godine venecuelanske hiperinflacije nadovezaće se na pad cene nafte.
Kombinacijom pada cene nafte i mogućim otkazivanjem hadžiluka, ukidaju se dva najveća izvora prihoda Saudijske Arabije. Visok stepen zaraze virusom u Iranu je još više otežan američkim sankcijama. Petro-države i zemlje u razvoju prišle su MMF-u da bi imale pristupa njihovim pozajmicama u slučaju opasnosti i povukle su svoje rezerve u američkim dolarima, kako bi ubrzale finansiranje i zaustavile odliv kapitala. Zalivske države će možda olabaviti svoju vezanost za američki dolar.
Bilo bi previše jednostavno pretpostaviti da će Kina popuniti praznine. Obzirom na sopstvene poteškoće sa “zombi” kompanijama, visokim dugom opština i prelaskom u zonu deficita, Peking se uzdržava daljeg velikodušnog kreditiranja uobičajenih zemalja-klijenata kao što su Iran i Pakistan. Ipak, “Suez Scenario” ostaje moguć, vezujući se na epizodu iz 1956, u kojoj je Ajzenhauerova administarcija pretila da će stopirati podršku britanskoj funti ukoliko Britanija povuče svoje snage iz Sueckog kanala. Uz trend strmoglavog pada Americko – Kineske trgovinske razmene i kineskog preispitivanja promene cene nafte u reminbi, fragmentacija globalnog monetarnog sistema je mogućnost za koju sve zemlje treba da se pripreme.
NOVA MIGRANTSKA KRIZA
Globalna ekonomska fragmentacija i uništena međunarodna pomoć osiguraće nastavak egzodusa ljudi iz posrnulih država. Turska je jasno poručila da ne želi da udomi četiri miliona sirijskih izbeglica u nedogled, kao ni da dozvoli masovnu epidemiju virusa. Smanjenje zalivske pomoći Egiptu i Sudanu može biti početak egzodusa i iz ovih zemalja. Iz tog razloga možemo očekivati da će migrantska kriza iz Centralne Amerike u Meksiko i iz Srednjeg Istoka u Evropu ponovo napredovati.
Čak i kada pandemijska ograničenja prelaska granica prestanu, milioni ljudi će tražiti izlaz iz “crvenih geografskih zona”, zona neadekvatne zdravstvene nege, u “zelene zone” sa boljom medicinskom negom. Trenutno, gotovo sve zemlje koje nude sveobuhvatnu medicinsku negu su u Evropi. Oni koji poseduju znanje i imunitetom će dobiti azil, jer će neke bogatije zemlje imati nedostatak potrošnje i moraće da popune nedostatke radne snage. Unutar zemalja, migriraće se iz skupih gradova u prijemčivije provincijske regije. U Americi će profitirati gradovi kao što su Denver i Šarlot, a u Evropi Lisabon i Atina.
RASTUĆI NACIONALIZAM
Pre nego što mnoge zemlje razmisle o prihvatanju migranata, moraće da utvrde zalihe hrane i lekova i verovatno započnu neku vrstu skladištenja zaliha ili “nacionalizacije hrane”, kao što je Rusija uradila ograničavajući izvoz žitarica ili Vijetnam sa ograničavanjem izvoza pirinča. Pre desetak godina, nestabilnost cena u poljoprivredi, pogoršane ruskom zabranom izvoza pšenice, dovele su Egipat i Tunis do propasti. Ne treba da nas začudi ako se ovakva situacija desi u brojnim zemljama.
Bilo bi krajnje optimistično predvidjanje, čak i nadati se, da će velike sile unaprediti multilateralne institucije kako bi se lakše mogle nositi sa budućim udarima. Nedavna kineska manipulacija SZO-om i prijem u Savet za ljudska prava, kao i potpuna skrajnutost Saveta bezbednosti UN-a, ukazuju na to da će Ujedinjene nacije nastaviti ka konačnom raspadu. Iako je MMF privremeno povratio svoj značaj, nadzor nad makroekonomskim bonitetom će izgubiti na važnosti. Svetska banka je neopravdano spora i sa nedostatkom sredstava.
Najambiciozniji scenario bi bio oživljavanje regionalnih organizacija. EU ima šansu da ostvari fiskalnu uniju, koja joj je potrebna više nego ikad, ali za sada je nejasno da li će je iskoristiti. Azijske zemlje su tek postigle regionalno sveobuhvatno ekonomsko partnerstvo (RCEP) i moraće da prodube svoju unutrašnju trgovinu kako bi se nosile sa šokom globalne potražnje. Tri države Severne Amerike već trguju više međusobno nego sa Kinom ili Evropom. Regionalizacija će biti nova globalizacija.
INVESTICIJE U BUDUĆNOST
Veća ulaganja u biotehnologiju i zdravstvo očigledne su polazne tačke – ali to se ne odnosi na njihov sadašnji oblik. Jedinstveno isplativo rešenje se može postići samo modelom koji telemedicinu, klinike i centre za lečenje stavlja u prvi plan. Ako se krene u ovom pravcu čak i u siromašnim zemljama kao što su Indija i Indonezija, to može imati efekta na veći deo sveta. Dezintegracija regulative medicinskih nauka se mora prevazići i preokrenuti višedecenijski trend u kom su se troškovi proizvodnje novog leka udvostručivali sa svakom narednom decenijom.
Slično tome, privatno obrazovanje će dobiti znatno više ulaganja s obzirom na njegove snažne rezultate tokom krize, posebno u pogledu digitalnih mogućnosti. To treba da pokaže kako inovacije u javnom obrazovanju mogu biti ekonomičnije postignute. Digitalizacija finansijskih usluga, koja je već postojala pre pandemije, trebalo bi da bude omogućena svakom čoveku na planeti.
CIVILIZACIJSKE PRETNJE
Koronavirus se pokazao kao veći test za lidere od 11. septembra i finansijske krize zajedno. U budućnosti, lideri javnog i privatnog sektora moraće sarađivati daleko više u definisanju dugoročnih prioriteta kao što je borba protiv klimatskih promena.
Što dalje gledamo u budućnost, bolje možemo zamisliti kako globalno društvo može izgledati posle pandemije koronavirusa. Kuga iz 14. veka prouzrokovala je milione smrti širom Evroazije, rasparčala najveće teritorijalno carstvo ikada poznato (Mongoli), izazvala značajan rast plata u Evropi i podstakla pomorska istraživanja koja su dovela do evropskog kolonijalizma. Svi ovi događaji imaju istu polaznu tačku i može im se pratiti trag, čak i ako su se odigravali vekovima. Posledice današnje pandemije će se pojaviti daleko brže, a uz pomoć predviđanja možemo pokušati da ih ublažimo, iskoristimo i izgradimo otporniji globalni sistem u tom procesu.

Stribor Uzelac Schwendemann: Tri tenora – Lale Taraleja

$
0
0

Vidiš drugar, preseljalo nas ni sam ne znam kolko puta. Moja Petkana, meni se mi čini, obolela na maniju na gonjenje, od silno selenje. Mi smo ti Ciganji samo za zajebanciju. Svaki, bre, diže patku na sirotinju. Ćeralo nas iz Babini Guzovi kod Zaplanje u Suvi Dol kot Smederevo. Iz Niš u Bejograd… A Mida Mokranjac, znaš čoveka, onaj što mu operisali kataraktu i stavili sočiva sedamnaest, e taj Mida, kaže da smo mi najstariji evropski narod poreklom iz Indiju. Etiga. Da se mene pitalo, nismo odatle iz Indiju ni trebali dolaziti u Srbiju. Kad si, bre, malo bolje pogledaš, nema si veći govna od nas Srbi. Mlogo se karamo među sebe. Da ti pričam po red. Jedno jutro srpkam si ja kave sa zakonitu ženu Petkanu. Petkana besna na sabajle, samo me skrozira sa pogled. A na dvor kiša rasipuje… Kad, ete ga Mida. Da me jebava uz kave. Naliči da ga upravo pustilo sa intenzivnu negu. Mokar ko kuče. Smrznut ko cvekla. Obučen ko razmešten krevet. Petkana ga meri na način mačor mačora u vreme parenje. Zaškrguta na mene: “Ako ga pustiš u kuću, potrovat ću vas sa meze.” Mida pijan. Kamila bi mu pozavidela. Bazdi na domaću mučenicu. Seda na sećiju. Zgurio se. Isto prase pečeno u pleh. Petkana ga fiksira, ko da je već sve po kući poklo. Zgrabi kofu sa vodu i pljusnu Midu ko lubenicu, da ga osveži. On smrdi na pokisli šarplaninac i daje mi na mene znak da mu dam rasol. Navali na rasol gore no žedan vo na pojilo, a ja ga vikam dosta bre, će da crkneš. Jer znajem da i od rasol i od mleko surutka mož’ da se crkne. Kad prekaraš na pijenje. Petkana ga zajebava na bezbednu daljinu: “Samo ti lokaj đanariku sa Tomu Murđu.” Pogledam si na moju rusku “Munju”. Sedam časova. Još malo pa stiže oni što prodava bureci… Mida si sedi na dupe. Glava mu liči na tegla od filadendron. Kosa mu se ulepela, pa mu samo uši strše, ko kad na “Moskvić” otvoriš oba vrata. Prvo što zbori beše: “Daču gi nema iz Moskvu.” A Daču kad samo spomeneš na Petkanu, ona zasikće ko zmija piton što ju dovodu na vašar u Bubanj Potok za Preobraženje. Ma, šta jes, jes. Dača jes govno, ali ima i nešto od čovek u njega. Radio je u Zaplanje u fabriku držalje za motičice i sekirčići, sa mene i Danče Ćumurdžija. Išli mi iz selo Babina Guzica autobusom na poso. Natrpamo se u autobus. Stoka, stoka. Svi se guradu da si sednu do prozor. Prle šofer namerno nagari, stra da te uvati. Plombe, bre, ispadaju. Ja kobajagi spim, da ne gledam kako će svi izginemo… U fabriku Dača se upoznava sa ženu Anđu i onda se razboli. Jedva ga lekari spasili od smrta. Svi govoru da obolio na sidu. A moja Petkana, blesava, mislila da se sidu dobiva ot svastiku. Jer, Dača živeo javno i sa ženu Anđu i sa svastiku Gordanu. A decu pošteno priznava i na ženu i na svastiku. Šmeker bio Dača. Anđa bila, ne žena, nego regal, bre, cepelin. Kad skine aljinu misliš neko zaboravio cirkuski šator. Ne može da prođe kroz dvokrilna vrata, a da se ne očeše. Šta da ti zborim, kada je pop vidi u petak, odma si ide na ispoved, ko da se omrsio. A Gordana. Senka. Goli kos’ i koža. Kad sedne u fotelji, u dnevni boravak, sa ono šiljato dupe podere mebl… Al’ jebiga, Dača čim je zapazi ubrzano diha. Više voleo karabuđi portabl ženske… Posle se ispostavilo, da su na Daču lekari onomad zamenili krv sa nekog Turčina dupedavca, za kojeg sumnjali da ima sidu. Dača se prekino ot sekiraciju. Baja protiv vampiri i karakonđuli. U crkvu više ne ulazi sa ruke na dupe, nego se krsti duboko do muda. Još od dečije igralište kot stočnu pijacu. Čita Jevanđelje i propoveda, da posle potop dolazi propas od živu vatru. Slavu svetog Trifuna Zarezoje beleži sedam dana… Časna reč. Na grob mi se poseri, ako lažem. Ugaso čovek načisto. I onda mu jedan dan lekari rekli da je zdrav. Iskino se ot smejanje. Bijo presto jesti, sada večeruje po šest sarme veličina dečija glava, napravljene u plastične vangle. Popije osam pive. Čokanče nateza po vas dan. U kafanu se uzveri od jedenje i pijenje. Jede čaše i tanjiri, razbiva flaše o glavu i sa zubi otvara pivo za celu birtiju. Feferoni gi guta ko trešnje. Podrigava i prdi naglas sa ponosni izraz na lice, biva jedino žensko u kavanče, pevaljku Micu, poziva na parenje. Znaješ, bre, pevaljku Micu. Onu sa labrte ko prepumpane gume ot bicikl. Jes, jes, jedan karmin, jedno mazanje. Vidiš da znaješ. Nateruje nju Dača da se kači na astal, udara daire i dreči ko da je magare cepa: “Niška Banja topla voda, za Ciganji živa zgoda”. Drži je na stol dok ga patka oče. A mi zajedno sa njega padamo na patos. Jedemo srču ot staklo, a neki Švabe, koji se tu zatekli, sa kamere snimaju najstariji evropski narod poreklom iz Indiju. Jebem ti lebarnik. Majku mu kuj laga… Onda si na Midu protera rasol i otide si u nužnik. Srao više ot pol časa. Vrta se iz nužnik i nikog ne poznava. Kaže: “Pratu me, oć’ da uapsu”. I otide si. Na sred avlija si stane i piša sa levu ruku, a sa desnu pridržava jaja. Gelipter. Šta li je radio pol časa u kloset, ciganjsku mu majku jebem. Deca glede. Petkana prestala da uvija tegle u ćebići, da joj ne cikne ajvar, i sikće: “Dajder mi to satarče, će ga usitnim ko šargarepu. Lično će ga obesim. Begaj si stoko na dom kod Snežanu karkonđušu, pa si tamo zapišavaj sokaci. Nije ti, bre, ovo haustor preko puta stočna pijaca”. Posle toga pokušala ona i sa mene tvrdu zajebanciju, a ja samo zapretim: “Nemoj sa mene da se kurcaš, Petkana.” I otidem si ot kuću. Reko, mlogo je, bre, nekulturna ova čerga na Bežanijsku Kosu. Odlučim. Preseljavamo u Zagreb, na Kozari Bok, kot kum Danče Ćumurđija što pravi gavrilovićeve salame ot ciganjski kučići i fata ribe sa šerpe u ciglarske rupe. Kosara mu, pa, znaje trista trave i to sa latinski nazivi, a za tablicu na množenje nikad čula. Krećemo sutra sa prvi petlovi. Tamo će promenim papiri u opštinu i počnem nov život. Jedino me jebe što mi u ličnu piše da sam rođen u Babinu Guzicu kot Zaplanje. I što govoru da u Zagreb nateruju asfalt po ciganjski sokaci… I da znaješ, tu sam se mlogo zajebao. Papiri sam plateo. Ime promenio ot Lale Taraleja u Anto Đugum. Kućerak sredeo. Sve. Televizor ekran 72 santimetra bio toliki da smo decu izlegali na dvor i programi gledali kroz dva vrata. Da oči ne kvarimo. Kasetofon aiva, struja, česma na dvor, auto Lada bez registraciju, toster, gedore, ekspres lonac… Auto nam odneli na dan kad su kupili krupno smeće. Al’ sve ostalo lepo. Samo Petkana kuka li kuka: “Ne mož’ to ovako dugo. Predobro je.” I pazi sad. Jedan noć kuca neko na prozorče. Moj krevet do to prozorče. Pogledam. Kum Danče Ćumurdžija. Izbečio oči ko šefle za supa. Vika: “Begajte, ciganjske kuće gore na Kozari bok.” Petkana zanemela ko’ da je umrela. “Kako, bre, kuće?” “Bacivaju zapalite flaše kroz penđeri, besni što su Srbi na nji pucali u Slavoniju”, dreči se Danče ko kormilar na osmerac…

Sutradan ja sa Petkanu i sve decom forsiram granicu kroz kukuruzi kot Breganu. Jebeš ga. Evo već osam godine živimo u motel za izbeglice u Sasvangent u Holandiju. Ovi Holandezeri, bre, mlogo glup narod. Ulazim im ja sa decu, a deca već odrasla, u trajvan u Amsterdam i kazujem: “Bosnije, bosnije fluftelinge”. I dok on drpa po džepovi, traži sitno – ja i deca za buđelar. Eve ti, kad ti je žao na izbeglice da pomogneš ko čovek. I begaj. Mene da me uvatu? Nema šansa. A i ako uvatu će da pustu. E, zaboravi da ti zborim za onaj Prle šofer, što nas iz Babinu Guzicu vozio sa autobus u fabrici u Zaplanje. Fabrika propala i osto bez poso pa si otide u Bejograd i sa Dačinu debelu Anđu prodava rumunjski gaće, kineski časovnici na baterije i tigrova mas za kad ti sevaju krsta. Raspičkala ih na radno mesto američka raketla gore na Bežanijsku Kosu. Gađalo trafo stanicu, a sjebalo Ciganji. Jebem te živote…

Ajd žurim, čeka me Petkana na pijacu Vaterlo. A ti se čuvaj ot ovi naši. Svi, bre, gola stoka. Iz belu kavu mleko da ti ukradu. Pazi si na sebe se!

dr.sc. Stjepan Šterc: Vrijeme je za jake – koji su spremni hitno odlučivati, a ne čekati mišljenje s vrha

$
0
0

Prošle je godine u Hrvatskoj umrlo 52.327 osoba, a u siječnju ove 4987 osoba. Slični su rezultati odlazaka i u zadnjih nekoliko godina, a službeni podaci Državnog zavoda za statistiku za 2017. godinu, na primjer, potvrđuju 3733 odlazaka uvjetovanih nasilnim putem, samoubojstvima i u prometnim nesrećama (2694; 635; 404). Dnevno u prosjeku u Hrvatskoj umire 144 osoba, dnevno prosječno 44 osoba više umre nego što se rodi, dnevno prosječno 10 osoba umre nasilno, samoubojstvom i pogibijom u prometu, dnevno prosječno 7 osoba umre nasilno, dnevno… itd. itd. Uspoređujući to sa svakodnevnim izvješćima o smrtnosti od virusa…

Nevjerojatnom su se brzinom stvari u realnom svijetu oko nas promijenile i praktički su pometeni svi pomno, planski i interesno građeni obrasci političko-diplomatskog selektiranja, postavljanja, postupanja, vrednovanja, prezentiranja, pregovaranja, prenemaganja i uopće umišljenog djelovanja s pozicija svemogućeg, nezamjenjivog, isključivog i zatvorenog matričnog odlučivanja u svim djelatnostima i svim situacijama. Politika je osrednjosti, udivljenosti, podaništva, nepotrebne obrazovanosti i naročito pozicijskog postavljanja društveno, nacionalno, stručno, znanstveno i vrijednosno upitnih i praznih stranačko/partijskih vojnika na ključna resorna mjesta, već s prvim ozbiljnijim udarom kriznog vala potopljena, u skladu sa svojim vrijednostima (osrednjostima) i dosadašnjim dugogodišnjim negativnim učincima na hrvatsko društvo i prostor. Granski je amaterizam pritom u pravilu bio nevažna kategorija i nisu ga mogle ugroziti nikakve posljedice pa ni one najveće stradalničke u domovima za zbrinjavanje starih i nemoćnih.

Poput plimnog vala razorne snage virusna je pošast u samo jednom tromjesečju uzdrmala i praktički razorila i inače imaginarnu mrežu europskih vrijednosti, koja je uvijek postavljana kao temeljna mantra hrvatske političko-diplomatske osrednjosti, uz istovremenu ispriku ostalima koji zbog svoje osobnosti, stručnosti, odgovornosti i nacionalne identifikacijske pripadnosti nisu niti mogu biti u “timskom” krugu. Zajedništvo ili zajedničarstvo kao političko-diplomatska europska forma s krizom je stvarno i potvrđeno samo kao forma pa su sve učestalije izjave i iz istih tih političko-diplomatskih krugova o političkoj bespotrebnosti i besmislenosti takve europske forme, koja u recentnoj velikoj krizi nema ni jednu ozbiljniju zaštitnu stratešku funkciju. Nijednog ozbiljnijeg analitičara to nije iznenadilo jer se nemoć europske nevjerojatno brojne parlamentarne i ostale europske birokracije pokazivala praktički u svakom novom danu.

Navikavanje na osrednjost

Dolazak hrvatske birokracije dogovorenim redoslijedom u predsjedavajuću poziciju Vijećem Europske unije u šestomjesečnom razdoblju takvoj je formi dalo novu dimenziju s postavljanjem dviju apsolutno osrednjih predstavnica (blagi izraz) u sam vrh europske birokracije; osrednjih prema temeljnim stručno, spoznajno, radno, nacionalno, pa ako baš hoćemo i intelektualno važećim i Hrvatskoj potrebnim kriterijima. Poput igrokaza zvuče njihove izjave i posebno prozivanja izabranih lidera europskih država u ovakvim krizama, a količina besmislenih fraza mjerljiva je samo još s njihovim pozivanjem na europske vrijednosti. Opći je to dojam i mišljenje u stručno-znanstvenim, umjetničkim i sličnim javnim krugovima, uz gotovo nemoguć zamišljaj ikakve njihove uloge u razvojnom planiranju i odlučivanju.

Selekcijska osrednjost nije zahvatila samo europski političko-diplomatski milje i učinila ga upravljačkom iluzijom nego i hrvatski s još većim i razornijim učincima na društveni, prostorni, demografski, gospodarski i ukupni razvoj. Tek je s dolaskom razorne virusne krize, u najtežim mogućim okolnostima, postalo vidljivo kako osrednji i omiljeni politički kadrovi niti znaju niti mogu donositi ključne odluke vezane uz zaštitu hrvatske populacije, iako politički vrh još nije želio javna uvjeravanja, usmjeravanja i zabranjivanja prepustiti isključivo stručnim i mjerodavnim pojedincima naglašene osobnosti.

Odmakom krize i njezinim prelaskom u terminalnu fazu s još nedokučivim društvenim, demografskim, gospodarskim i inim posljedicama, sve će se više potvrđivati potreba odmaka od postojeće osrednjosti i usmjeravanja ključnih resora prema osobama razvijenih i potvrđenih znanja, čvrstina i posebno prema sposobnostima odlučivanja, predviđanja i djelovanja u skladu s nacionalnim potrebama. Vremena navikavanja na osrednjost po političkom izboru definitivno trebaju ostati iza nas, ne želimo li krizu prihvatiti kao neminovnost.

Navikavanje na odlučivanje

Nitko više razuman ne spori kako će socijalno distanciranje i izoliranje i prometno, obrazovno, radno, proizvodno i prostorno zaustavljanje kolanja roba i usluga i kretanja ljudi izravno produljiti krizno razdoblje u gotovo svim djelatnostima s puno nepoznanica, ali s realnim procjenama znatnih radnih, financijskih, poreznih, dohodovnih i ostalih gubitaka. Ozbiljne su stručne, znanstvene, projekcijske, modelske i ine pripreme za ta razdoblja već trebale početi u praktički svim resorima i bez imalo potreba za konferencijskim, prigodničarskim i sličnim razmatranjima, razglabanjima i prezentiranjima. Nisu tu više potrebna čekanja nečije suglasnosti ili, nedajbože, europskih dogovaranja, koja u pravilu dolaze s političkih (nebeskih) visina, već odluke temeljene na hrvatskim stručnim i znanstvenim ocjenama, procjenama i potrebama hrvatske populacije.

Suspendiranje kretanja ljudi i ograničavanje njihovih (naših) temeljnih sloboda stožernim odlukama u posebnim okolnostima i u stvarnom interesu ukupne hrvatske populacije, a koje nisu utemeljene samo na političkim odlukama, trebalo bi biti polazište i za slične rezolutne i stručno zasnovane odluke vezane uz razvojno usmjeravanje svih djelatnosti na kojima počiva hrvatsko društvo. Kad se već moglo posegnuti za temeljima sloboda kretanja, rada i egzistencijalnog preživljavanja pojedinaca i ukupne hrvatske populacije, kako nije moguće ista ili slična pravila postaviti prema drugim različitim sustavima, posebno onima kojima se godišnji suficit i godišnja financijska dobit odlijeva iz Hrvatske? Ili je opća država namijenjena samo za populaciju i u funkciji njezina pripitomljavanja u interesu financijskog sustava?

Navikavanje na odlučivanje gotovo je nemoguća misija u postojećim selekcijskim stranačko/partijskim okvirima jer je nemoguće očekivati resornu stručno-znanstvenu rezolutnost od osoba čije je postavljanje doživljeno kao vlastiti dodir svemira, s inače prizemnim ostalim sposobnostima prema kojima bi njihova primarna selekcija bila nošenje vode za potrebe ozbiljnih utrka s prvacima. Briselski početnici u glavnoj ulozi hrvatske izvršne vlasti djeluju poput imaginarnog svijeta igrica s pomakom od stvarnosti, a krizni im naleti unose nemir u navike. Takvom je pristupu sasvim svejedno tko je na čelu ključnih resora u državi, a prelazak se, na primjer, s čela jednog resora na drugi, neovisno o poznavanju problematike ili stručnog i inog sudjelovanja u njoj u prethodnim razdobljima, smatra normalnim i standardnim postupkom. Rezultati za ukupnu hrvatsku populaciju ionako im nikad nisu bili bitni.

Testiranje strpljivosti

Moglo se funkcionirati po takvom obrascu u mirnim vremenima i testirati već dobro opjevanu hrvatsku strpljivost, ali je nemoguće očekivati od tako postavljenog sustava rezolutnost, posebno prema financijskom sustavu, odlučnost u postavljanju poticajnog poreznog sustava, poticajne modele za ključne razvojne djelatnosti, usmjeravanje investicija, oslanjanje na hrvatsko iseljeničko bogatstvo, funkcioniranje prema novom konceptu države, funkcionalnu regionalnu i područnu podjelu Hrvatske, razvojnu, političku, upravljačku, administrativnu i inu decentralizaciju, jasno definiranje domovinske sigurnosti, demografski oporavak i puno još toga potrebnog u kriznom razdobljima.

Očekivati sve navedeno, a nasušno potrebno, od stranačke/partijske osrednjosti čista je iluzija, iako nikad do kraja nije jasno kakva je to potreba oko sebe okupiti nedvojbenu osrednjost i očekivati kako ćeš se i sam profilirati kao važnost ili težina (bez iluzija na neponovljivu “The Weight”), osim ako ti to nije ranije definirana zadaća koju moraš bez pogovora obaviti.

Razina socijalne neosjetljivosti političkog sustava nakon razornog zagrebačkog potresa i kriznog nastavka prema stradalnicima ili prema blokiranima i ovršenima, na primjer, veliki je pokazatelj selektivne uređenosti društva i zapravo prave nemoći izabrane osrednjosti u postavljanju sličnih pravila prema financijskom sustavu, kao i prema ostalom stanovništvu. Zabranjivanja i usmjeravanja lako provođena prema običnoj populaciji mogu se primjenjivati u interesu običnih na sve ostalo samo s pomakom od osrednjosti. Ili kako je vrlo rezolutno najavio predsjednik. “Izostao je moratorij na kredite kao pomoć građanima. To su građani, to nisu najugroženiji građani, to su skoro svi građani” (Z. Milanović, Nove novosti, ¸3. 3. 2020.) ili prevedeno – vrijeme je za odluke.

Navikavanje na nestanak

Odlazak ili smrtnost hrvatska je krizna izvještajna svakodnevica, iako je nestanak hrvatske populacije već podulja trajnost na koju nije bilo osvrta, o kojoj se nisu zazivale konferencije za tisak, za koju novinari nikad nisu bili posebno zainteresirani, kojoj nikad nije posvećena ni jedna izjava političke osrednjosti i koja se prešućuje u praktički svim političko-diplomatskim pohvalama vlastite učinkovitosti, dobrote i nezamjenjivosti.

Prošle je godine u Hrvatskoj umrlo 52.327 osoba, a u siječnju ove 4987 osoba. Slični su rezultati odlazaka i u zadnjih nekoliko godina, a službeni podaci Državnog zavoda za statistiku za 2017. godinu, na primjer, potvrđuju 3733 odlazaka uvjetovanih nasilnim putem, samoubojstvima i u prometnim nesrećama (2694; 635; 404). Dnevno u prosjeku u Hrvatskoj umire 144 osoba, dnevno prosječno 44 osoba više umre nego što se rodi, dnevno prosječno 10 osoba umre nasilno, samoubojstvom i pogibijom u prometu, dnevno prosječno 7 osoba umre nasilno, dnevno… itd. itd. Uspoređujući to sa svakodnevnim izvješćima o smrtnosti od virusa u uvjetima gotovo potpunog zatvaranja svega oko nas, uvijek se zapitamo jesmo li se stvarno navikli na odlazak u drugim okolnostima ili je ovo sad pred nama prijelom u svemu? Pogotovo u političko-diplomatskom odnosu prema vlastitoj populaciji koju zastupaš i u čije ime donosiš odluke.

geopolitika


Izvještaj o praćenju kvalitete zraka Instituta za medicinska istraživanja za 2019. godinu: Brodski zrak najonečišćeniji u RH

$
0
0

Još do danas nije objavljen Godišnji izvještaj DHMZ-a o stanju zraka za 2019. godinu. No zato već duže vrijeme može se pronaći na stranicama Azo-a: IZVJEŠTAJ O PRAĆENJU KVALITETE ZRAKA NA POSTAJAMA DRŽAVNE MREŽE – Izvještaj za 2019. godinu, IMI iz Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada (http://iszz.azo.hr/iskzl/datoteka?id=95565)

Iz Zaključka u tom Izvještaju možemo pročitati ono najvažnije, što mi u Eko-Integralu već duže vrijeme tvrdimo da je brodski zrak najonečišćeniji zrak u RH s obzirom na lebdeće čestice PM2.5 i PM10!

“Frakcija lebdećih čestica PM10

Tijekom 2019. godine gravimetrijski su određivane masene koncentracije frakcije lebdećih čestica PM10 na mjernim mjestima Zagreb-1, Zagreb-3, Sisak-1, Slavonski Brod-1, Slavonski Brod-2 i Kutina-1. …

Po Uredbi o razinama onečišćujućih tvari u zraku… granična vrijednost (GV) za vrijeme usrednjavanja 24 sata (50 µg/m3) ne smije biti prekoračena više od 35 dana u godini. GV za vrijeme usrednjavanja 24 sata bila je prekoračena više od 35 puta na mjernim postajama: Zagreb-3 (korigirane vrijednosti) 53 dana, Sisak-1 46 dana, Slavonski Brod-1 77 dana, Slavonski Brod-2 44 dana i Kutina-1 74 dana;

Stoga je prema pravilu odlučivanja navedenom u Članku 21. Zakona o zaštiti zraka, zrak oko mjernih postaja Zagreb-3 (korigirano), Sisak-1, Slavonski Brod-1, Slavonski Brod-2 i Kutina-1 tijekom 2019. godine s obzirom na PM10 frakciju lebdećih čestica bio II. kategorije kvalitete (onečišćen zrak). …

PAU (BaP) u frakciji lebdećih čestica PM10

Na mjernim postajama Zagreb-1, Zagreb-3, Sisak-1 i Slavonski Brod-1 određivano je sedam PAU u frakciji lebdećih čestica PM10. BaP je jedini predstavnik PAU za kojeg u Uredbi o razinama onečišćujućih tvari u zraku postoji CV te se za njega može provesti kategorizacija okolnog zraka na mjernoj postaji na kojoj se određuje. …

Tijekom 2019. godine na sve četiri mjerne postaje srednje godišnje koncentracije za BaP nisu bile u skladu s ciljnom vrijednosti (CV) za jednogodišnje razdoblje (1 ng/m3) … stoga je prema pravilu odlučivanja navedenom u Članku 21. Zakona o zaštiti zraka okolni zrak s obzirom na BaP u PM10 česticama bio onečišćen, tj. II kategorije kvalitete.

Frakcija lebdećih čestica PM2,5 

Na mjernim postajama Zagreb-Ksaverska cesta, Velika Gorica, Slavonski Brod-1, Slavonski Brod-2, Rijeka i Plitvička jezera gravimetrijski su određivane masene koncentracije frakcije lebdećih čestica PM2,5. …

Srednja godišnja vrijednost PM2,5 frakcije lebdećih čestica na mjernoj postaji Slavonski Brod-1 nije bila u skladu s GV iz Uredbe o razinama onečišćujućih tvari u zraku te je okolni zrak na toj postaji tijekom 2019. godine bio II. kategorije kvalitete (onečišćen zrak).”.

Zaključak

Nažalost, sve ovo, što je objavljeno u IMI-u, kada iz Rafinerije nafte Brod kontinuirano dolaze poluinformacije, točnije neslužbene i neprovjerene informacije da Rafinerija ne radi(!), vrlo je tragično!

Da, Povjerenstvo za praćenje onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu u zadnjih 17 mjeseci nije ni sastajalo, a Ministarstvo zaštite okoliša i energetike u zadnjih desetak – petnaest, možda i više mjeseci nije se ni oglasilo o tome kako napreduju aktivnosti na plinofikaciji i modernizaciji Rafinerije. Čini se da jednostavno ne postoje ili RH nisu dostupni plan rekonstrukcije i program modernizacije Rafinerije s definiranim rokovima!

Naposljetku, ni poslije tri mjeseca što je podnesena zamolba za zajedničku tematsku sjednicu Gradskog vijeća i Županijske skupštine o brodskom onečišćenom zraku ni u Gradu Slavonskom Brodu i Županiji, kao i u Gradskom vijeću i Županijskoj skupštini ne postoji potreba da se o tome, prvo, izjašnjava, a poslije pozitivno izjasni i daje se zeleno svjetlo za održavanje takve tematske sjednice!

Razlika između celebrityja i šupka u doba koronavirusa

$
0
0

U našem narodnom žargonu mogli bi se složiti da su ‘šupci’ i ‘slavni’ dijametralno suprotno posložene kategorije. Evo i zašto.

Termin ‘celebrity’ izmišljen je na zapadu. Kod nas se taj termin prevodi obično s ‘poznati’ ili ‘slavni’. No između ‘poznati’ i ‘slavni’ postoji velika distinkcija, jer jedne ‘znamo’, a druge slavimo. Priznat ćete nije isto. Ove koje slavimo, slavimo ih iz određenih razloga, ponajviše zbog toga što se, kolokvijalno kazano, svako malo dokažu i kao ‘obični ljudi’ pored svoje veličine, jer znaju kad treba pomoći, kad osuditi loše i stati na stranu dobrog i pozitivnog. Vjerovali ili ne, to je težak, angažiran i što je najvažnije kontinuirani posao.

To je potpuno oprečno od onog, kod nas iskrivljenog ‘take the money and run’ mišljenja. Netko će reći da takvo ponašanje često služi za tzv. ‘bildanje’ lijepe slike o sebi (no tko to ne bi htio u vlastitoj situaciji?), ali ono najvažnije je da to košta i to košta puno. Dakle, u jednoj situaciji je to ‘uzmi novac’, ali u drugoj je ‘daj novac’, ali ne za vlastite gušteve. To čini razliku. Je li celebrity po definiciji i bogata osoba? Može se reći ‘da’ i ‘ne nužno’. Tu veliku igru ima ono što zovemo odnos prema radu i empatija prema drugima unutar i izvan tog rada. Validiranje toga u javnosti obično je dugačak put, no u izvanrednim situacijama kao što je ova pandemija koronavirusa sve dosadašnje se poništava i postavlja na istu startnu ravan, tj. crtu.

Je li netko dosad bio celebrity potpuno je nebitno, jer eto nove prilike, novog prijemnog ispita za dokazati taj status. Koliko to košta? Tu je svatko prepušten vlastitoj procjeni u licitaciji koliko će se odreći svog imetka, a je li vrijedno spomena procijenit će komisija koja se zove javnost. Ako se dosad niste zapitali: „Okej, a gdje su tu oni što ih volimo ‘poznatima’ zvati?“, evo i odgovora: „Ti i takvi koje ‘znamo’ po nečemu imaju priliku ‘kupiti ulaznicu’ među one koje slavimo, bilo radom i zalaganjem za opću dobrobit ili određenom sumom. No, ako svoju ‘poznatost’ iskoriste kako bi se svrstali na stranu žrtava i time još omogućili sebi neku, makar i minimalnu, korist, onda ih treba svrstati u red ‘šupaka’, pardon ‘poznatih šupaka’.“

U našem narodnom žargonu mogli bi se složiti da su ‘šupci’ i ‘slavni’ dijametralno suprotno posložene kategorije. Šupak je uvijek isključivo ‘take the money and run’ lik, koliko god ima uvijek će zapomagati da ima premalo, neće bacit kovanicu ni prosjaku, ni uličnom sviraču, uz to će se često ponašati kao žrtva koja će izmišljati imaginarne neprijatelje koji su se baš na nju ‘šupak-žrtvu’ namjerili. Takvi obično ne cijene ni tuđi rad, pa će se tako i ponašati prema njemu kad ga kojim slučajem moraju platiti. No ono što šupak drži najvažnijim je ugled i status u koji se ne smije dirnuti, posebno ako postoji cijeli pravni sistem, primjerice hrvatski, koji javno prozvanom šupku u mediju može priskrbiti 50.000 kuna za duševne boli za koje se izboksa na sudu preko skupog odvjetnika (jer šupak uvijek ima para za skupog odvjetnika).

Okej, netko će reći da smo mi malo i siromašno društvo (tamo negdje na dnu BDP ljestvice EU-a). Mogao bih se i složiti s tim, no muči me diskrepancija izuzetno velikog postotka kršćanskih vjernika spram količine šupaka koji se ponašaju poput pagana koji kao da svetu knjigu nisu ni otvorili, da ne govorim o učenju ‘ljubi bližnjeg svog’. Kad se tome pridoda i uistinu impresivan broj onih dosad poslovno uspješnih ‘poznatih’ koji su tendirali na titulu ovdašnjih celebrityja, a u ovoj pandemijskoj krizi skrušeno izigravajući žrtve se krenuli od državnih institucije ogrebat za hrvatski minimalac od 3.250 kuna, mogu samo zaključiti da nam je društvo prepuno poznatih šupaka.

Umjesto da daju primjer, odreknu se dijela svojih zarada i ušteđevina, da pokažu da vjeruju u ljude o kojima ovise, oni kurvinski potežu neke veze i vezice i ‘instaliraju’ sebe na liste pomoći. Zaslužuji li takvi da ih se ikad, ali ikad, nakon svega ovog titulira ‘slavnima’? Što to konkretno treba slaviti kod njih? Njihovu ljudskost? Empatiju? Vjeru?

Izlaze ovih dana upravo te liste ‘socijalne pomoći u doba korone’, a na njima hrpa tih naših ‘poznatih’ otprije, tih sisača minutaža u eterima, obilato plaćenih ‘seoskih celebrityja’, ‘simpatičnih lica’ i ostalih jebivjetara za koje ispada da nemaju ni dvije kune u džepu da ih kojim slučajem okreneš naglavce i protreseš.

Zbog zakona o kleveti i duševnim bolima u ovoj zemlji neću nikoga od njih imenovati (a prošao sam od A do Ž kroz sve te javno dostupne spiskove) iako zaslužuju da budu imenovani. Na koncu ni ovaj portal,kojeg na natječajima za medije već cijelo desetljeće odjebava svako povjerenstvo i komisija za dodjelu sredstava za rad, nema želju i namjeru svakom eventualno poimence prozvanom šupku udijeliti dodatnih 50.000 kuna. Tako da je možda bolje ovako da svatko tko pročita ovaj tekst zna o kojim šupcima je riječ, računajući i njih same, ali da ‘pomoći’ od nas neće dobiti. Na koncu ovo je medij koji se bavi istinskim kreativcima na ovim prostorima, a takvi su oduvijek u lošem položaju, pa mogu reći da od ‘naše klijentele’ na tim listama nema nikog tko je istinski domaći celebrity, a da je pokleknuo i tražio 3.250 kuna. Ne vidjeh na njima primjerice ni Gorana Bareta ni Darka Rundeka. Nije isključeno da i oni sami jedu mrvice, ali su bar svjesni svog utjecaja. I u to ime im treba uputiti jedno veliko: „Hvala!“.

S druge strane, kako ova kriza utječe na ponašanje celebrityja tamo od kud su i potekli, nabolje pokazuje ova lista skupljena iz raznih stranih izvora. Ne usuđujem se izjasniti da je točna jer neki celebrityji i dalje konstantno pomažu ljudima i institucijama na razne načine, neki poput Rihanne su donirali 3-4 puta, kao što zasigurno ima i puno onih čije humanitarne aktivnosti nisu toliko medijski popraćene, pa se može reći da je ovo samo jedan dio onoga što se događa i kako stvari trebaju biti posložene u glavama onima koji su zaslužili titulu celebrityja u ova delikatna vremena (ljudi iz svijeta sporta su izuzeti s liste jer to nije domena ovog portala).

Dakle, tijekom pandemije koronavirusa u svrhu pomoći i oporavka raznim institucijama i udrugama donirali su:

Jack Dorsey ( vlasnik Twittera) – 1.000.000.000 dolara
Oprah Winfrey (TV voditeljica) – 11.000.000 dolara
Leonardo DiCaprio (glumac)– 12.000.000 dolara
U2 (rock grupa) – 10.000.000 eura
Lady Gaga (pjevačica) – 20% dobiti od njene beauty linije HAUS (pored 50.000.000 dolara skupljenih koncertnom online akcijom ‘Together: We Stay At Home)
Dolly Parton (pjevačica) – 1.000.000 dolara
Elton John (pjevač)– 1.000.000 dolara organizacijama za borbu protiv HIV-a, da ne budu zaboravljenje tijekom COVID-19 pandemije
Kyle Jenner (medijska ličnost) – 1.000.000 dolara
Blake Lively and Ryan Reynolds (glumci) – 1.000.000 dolara
Arnold Schwarzenegger(glumac) – 1.000.000 dolara
Rihannna (pjevačica) – 10.200.000 dolara
Beyonce (pjevačica)– 6.000.000 dolara
Jay-Z (glazbenik)– 1.000.000 dolara
George i Amal Clooney (glumci) – 1.550.000 dolara
Pink (pjevačica) – 1.000.000 dolara
Angelina Jolie (glumica) – 1.000.000 dolara
Gwyneth Paltrow (glumica)– 100.000 dolara
James McAvoy (glumac) – 275.000 funti
Justin Bieber (pjevač)– 23.500 funti
Kristen Bell (glumica) 150.000 dolara
Louis C.K. (osramoćeni komičar) – 30.000 dolara
Fall Out Boy (rock grupa) – 100.000 dolara
Cardi B (pjevačica) -. Opskrbila lokalne bolnice ogromnom količinom hrane i napitaka
The Ralph Lauren koprorativna fondacija – 10.000.000 dolara
Donatella Versace (modna dizajnerica) – 200.000 eura

ravnododna

U žarištu klasotresa

$
0
0

Covid-19 neće dovesti samo do velikih trenutnih fluktuacija kapitala i radne snage, nego i do krahova u srži sistema. ‘Spirala beskonačne akumulacije kapitala se iznutra urušava, od jednog dijela svijeta do svih ostalih’, kaže David Harvey

Direktor njemačke aviokompanije Lufthansa Carsten Spohr obavijestio je radnike svoje firme da će morati otpustiti njih 10.000, a flotu smanjiti za oko sto aviona. Ukinut će se i manje tvrtke kćeri, poput i u ovim krajevima popularnog Germanwingsa. Najveći njemački aviokoncern zapošljava 130.000 ljudi i imao je planove daljeg širenja i spajanja s drugim firmama. Sada je to na čekanju. Sve je predstavljeno kao privremene, ali relativno dugoročne mjere, izazvane korona-krizom. Uprava je uvjerena da bi se sve moglo normalizirati tek 2023., usprkos tome što je njemačka država već odlučila kompaniji pružiti pomoć u iznosu od devet milijuna eura. ‘Mi smo kao branša ovom svjetski raširenom krizom prvi pogođeni, a putovanje avionima bit će zadnje koje će prevladati krizu’, kaže Spohr.

Ovo je samo jedan primjer, onaj iz saobraćaja, u kojemu se predviđaju velike strukturne promjene. Jedna je teza da će željeznice, u razvijenim državama, opet dobiti na velikom značenju. Mediji poput Jutarnjeg lista odmah govore o ‘ratu aviona i željeznica’. No to nije tako jednostavno. Željeznice u bogatim državama nisu ni do sada bile toliko uništene kao u nas i u drugim perifernim državama, a sve zbog spekulacija o njihovoj nerentabilnosti i potrebi privatiziranja. Bilo je to razmišljanje na kratkom profiterskom štapu. Oni koji vole zamišljati konkretne mjere, koje će i dalje donositi brzi profit, makar sada i u obrnutom pravcu, oživljavanjem već uništenog, govore nam s divljenjem o novih 800 superbrzih vlakova koje će uvesti bogate zemlje EU-a. Argumenti za to su i ekološki, na nivou na kojem EU potiče ‘zelenu privredu’, jer se odjednom otkrilo da su električni vlakovi puno manji zagađivači okoliša od aviona i njihova skupog i neekološkog goriva. Čak se poziva i na osviještene ‘potrošače’ prometnih usluga, koji će radije izabrati po prirodu manje štetne oblike prijevoza. Naravno, želja i potreba za što bržim prevaljivanjem velikih udaljenosti u takvih po sebi nije upitna. To što je upravo ta servirana potreba dio šire slike lažnog konzumerizma, koji nam naš neodrživi način života nameće, ne propituje se ni u krizi, osim s tehnološke točke gledišta. Kao da je jedini problem kako organizirati postojeće epidemiološke mjere u vagonima budućnosti.

Ozbiljniji autori dovode u pitanje širu sliku. Nemoguće je ne vidjeti kako ljudi koji se voze u novim automobilima ili su do jučer stanovali u komfornim stanovima, kupljenim na razne oblike kreditiranja potrošnje u kreiranju potrošačkog buma nakon zadnje krize 2008., sada, naročito u angloameričkom svijetu, stoje u kolonama da bi dobili pomoć u hrani i ostalim osnovnim životnim potrepštinama. Oblici konzumerizma koje je neoliberalna privreda pokrenula, a bili su okrenuti prema građanima, dostigli su zasićenje i prije izbijanja pandemije, a sada je njihova iracionalnost samo do krajnosti zaoštrena. U takvoj situaciji korporacijska privreda okreće se prema državi. Ne samo zato što opet traži nepovratnu pomoć iz državnih izvora, nego i zato što je okrenutost individualnim potrošačima, koji grcaju u dugovima, postala zasićenom. Stvari npr. za automobilsku industriju stoje dvostruko loše. Iako benzin pojeftinjuje, u krizi 2008. država ju je spašavala svojevrsnom nacionalizacijom. U SAD-u primjerice General Motors. No tri najveća proizvođača ondje opet su na putu propasti. Razlog je jednostavan, iako ima duplo dno. Prvo je što proizvodnja trpi zbog razloga izazvanih koronavirusom, radnika koji se bune da moraju raditi nezaštićeni, činjenice da se u današnje vrijeme automobili sklapaju iz dijelova proizvedenih u puno zemalja svijeta, a sada je njihov transport otežan. A drugo, još važnije, je pitanje: Tko će sada, kada nastupe recesija i pad privredne aktivnosti, masovna nezaposlenost i opće srozavanje uvjeta preživljavanja, izabrati baš novi automobil za svoju prvu investiciju? Zato se kompanije od individualnih potrošača sve više okreću onima koji još jedini imaju novca. Makar i tako što ih, usprkos dugu u proračunu, poput američke države, mogu jednostavno naštampati.

Korporacije se dakle okreću poslovanju s državom. Ali ona, kakva je danas, ne planira neki kejnzijanski New Deal s radničkom klasom, nego je i sama špekulativna. Za razliku od toga, oni koji imaju, npr. famozna IT industrija, i u krizi i zbog krize imat će još više. No države brzo shvaćaju da im za novo ‘poslovanje’ i ne trebaju toliki posrednici. Najprije zato propada malo i srednje poduzetništvo, jer je najslabije i najovisnije o većima, čiji su podizvođači bili. Države se okreću ‘kriznom menadžmentu’, u kojemu same izabiru koga će spasiti, a koga gurnuti u provaliju. U Novostima smo već pisali kako francuski predsjednik Emmanuel Macron, nezadovoljan mjerama EU-a, predviđa nužnost nacionalizacije dobrog dijela privrede. No što će to značiti? Hoće li se opet, ali sada na drugi način, uvesti ‘socijalizam’ za bogate, a neposredna izloženost ‘slobodnom tržištu’ za najranjivije? Etatizam nije cijela priča povijesnih socijalizama, oni su se, a naročito naš, protiv njega i ne samo deklarativno borili.

Ekonomskim rječnikom rečeno, a o tome piše američki marksist David Harvey, strukturni problem novih oblika konzumerizma je taj što su bili zasnovani na maksimalnom smanjenju vremena potrošnje. Zato što nema planiranja, i oni koji bi se kao mali proizvođači na duži rok možda oporavili, ‘nemaju vremena’ čekati. To je ona krilatica ‘plivaj ili potoni’, koja ide u istom paketu s maksimom da je ‘pohlepa dobra’.

Primjer maksimalne apsorpcije eksponencijalno rastućeg obima kapitala u oblicima konzumerizma koji je imao najkraće moguće vrijeme obrta je i internacionalni turizam. O tome je u nas u novinama kritički pisao i kolumnist Jutarnjeg Jurica Pavičić. No dok dobro opisuje fenomenologiju našeg tipa turističkog buma, on sve isuviše svaljuje na pokvarenu i nekompetentnu prirodu ovdašnjih ljudi. Kao da su takvu turističku industriju izmislili u Dalmaciji. A ona je samo lokalna varijanta globalnih poremećaja. O tome Harvey kaže: ‘Internacionalna putovanja porasla su sa 800 milijuna na 1,4 milijarde (izraženo u dolarima) između 2010. i 2018. godine. Ovaj oblik instant-konzumerizma zahtijevao je ogromna infrastrukturna ulaganja u aerodrome i aviokompanije, hotele i restorane, tematske parkove i kulturne događaje. Ovakav način akumulacije kapitala sada je u ćorsokaku.’ Aviokompanije su, naveli smo primjer, blizu bankrota i neke će preživjeti samo s državnom pomoći, hoteli su prazni, a ugostiteljstvu prijeti masovna nezaposlenost. Očajnički pokušaji raznih dostava jela i pića, stvari iz dućana općenito, samo su vrh ledenog brijega koji govori o krizi potrošnje. Uostalom, i hrana za ponijeti je u doba pandemije rizična.

Pa ako događaji poput beskonačnih kulturnih festivala, vrhunskog sporta, koncerata, poslovnih i profesionalnih konvencija nisu samo trenutno obustavljeni, nego se i ne mogu vratiti u prijašnju ‘normalu’, moramo se usuditi misliti onkraj kapitalističkog konzumerizma, koji je ionako dobrim dijelom bio ‘kompenzacijski’. A to nije jednostavno kada živimo u društvima u kojima je 70 ili 80 posto suvremene ekonomije počivalo na takvom odnosu. Covid-19 neće dovesti samo do velikih trenutnih fluktuacija kapitala i radne snage, nego i do krahova u srži takvog sistema. ‘Spirala beskonačne akumulacije kapitala se iznutra urušava, od jednog dijela svijeta do svih ostalih’, kaže Harvey.

I kao što ćemo s virusima živjeti i dalje, tako se nećemo riješiti ni strukturnih krahova u privredama. To sve izazvat će pojačani ‘klasotres’. Što će razna ‘izvanredna stanja’ duže trajati, bit će više devalvacija i padova vrijednosti radne snage. No silina novih masovnih nezaposlenosti, pojačana orijentacija na vještačku inteligenciju i robotiku, koje bi trebale zamijeniti ‘preskup’ rad radnika, dovode i do nove otvorenosti. Treba se usuditi zapitati: Ne donosi li sva ta nesumnjivo individualno tragična situacija za mase ljudi i do prilike da ponovno promislimo neku održiviju i na krize otporniju privredu od ove kakva je danas? I da u to usmjerimo svoje snage, a ne samo da gledamo kako sve ‘normalizirati’ povratkom na staro. Sve promijeniti da se ništa ne bi promijenilo.

Ova vlast je tigar od papira. Neće je slušati ni njeni janjičari

$
0
0

Imam dobrog poznanika, simpatičnog i inteligentnog s kojim se povremeno nađem na prijateljskim okupljanjima. On je nesumnjivo inteligentan i dobar čovjek, no kod mene za čas može izazvati burnu reakciju čim započnemo razgovor o politici.

Njemu su svi isti, politika je dosadna, ljudi su povodljivi. Smatra da nisu dobri ni ovi ni oni. On je iznad toga.

Mnogim dobrim ljudima je politika odvratna. Odvratna! Misle da se politika njih ne tiče, da su svi isti, i da ispod kratkotrajne pozlate na svjetlo dana izbija hrđa i grijesi: oni koji se bave politikom kradu, pa onda lažu, oholi su i nemaju nikakve ideale niti ozbiljno vjeruju i ono što zagovaraju.

U svom insuliranom svijetu, pretvoreni u društvene otoke, izolirani u nekom zaustavljenom trenu mladosti. Iako preziru političare vole govoriti o politici, ne znam što me više smeta; njihov oholi stav moralne superiornosti, ili njihova obijesna ignorancija.

Vole naći zamjerku svakome, svatko je sumnjiv i moguće nečastan. Vole se podrugivati za sitne tuđe grijehe. Oni su moralno neutralni, rade svoj posao i ne žele se prljati uz političare. No jesu li takvi dobri i ispravni ljudi?

Problem je u tome što misle da su u pravu, ne vide da su zapravo egoistični i usmjereni na sebe, da nanose štetu mnogima, da ne vide patnju, strah i strepnje drugih, da i sebi štete šireći toksine malodušja i sebičnosti.

Ta malograđanska poza, sve znati – ništa napraviti, misliti si svoje u javnosti, a paradirati smjelim idejama u četiri zida, poza biti iznad ideologija i ne pitati što je njihov sadržaj – politički je stil. Poput ameba umnožavaju se, u stvarnosti odijeljeni u svoje privatne živote. Budući da se ni u šta ne miješaju, ostaju gospoda i domoljubi

Ta malograđanska poza, sve znati – ništa napraviti, misliti si svoje u javnosti, a paradirati smjelim idejama u četiri zida, poza biti iznad ideologija i ne pitati što je njihov sadržaj – politički je stil. Poput ameba umnožavaju se, u stvarnosti odijeljeni u svoje privatne živote. Budući da se ni u šta ne miješaju, ostaju gospoda i domoljubi.

Evo na takvim ljudima počiva i ugodno se ljuljuška vlast. Vlada ne mora ni za šta odgovarati, sve može zataškati. Postoji prešutni sporazum vlasti i njenih klijenata (naroda?), vi ne pitajte što mi radimo, mi nećemo pitati koliko ste utajili, uzeli alata iz radionice i bunt papira iz ureda.

Vlast želi da na izbore izađe što manje glasača, a od tih da što više bude njihovih. Neka narod spava i šuti, neka ne misli, neka se da varati u sjećanjima, neka pada u dugove. Kad izbori prođu više se ne govori o izlaznosti, o broju glasova, već o mandatima i većini.

Koji je legitimitet izabranih ako je na izbore izašlo 29,85% glasača, a stranka koja se umalo proglasila pobjednikom izbora dobila je 6,6% glasača ? Slovima malo više od šest posto glasača.

Na parlamentarnim izborima HDZ 2016. dobije 19,33 posto glasova glasača, ali zbog niske izlaznosti i kupnje mandata pretvori u parlamentarnu većini. Ne mislim na to da su mandat dobili neki idioti, kradljivci i obiteljski nasilnici, već na to koliko glasova stoji iza njihovih mandata. Malo ih je, malo.

Tvrde da su dobili većinu. Nisu. Šire stav da se ništa ne mijenja, da su svi isti. Tvrde da se nema za koga glasati i da je ovako najbolje: ostati kod kuće. Tvrde ”zna se”, dakle da oni znaju, a promoviraju one koji ne znaju, koji su loši đaci ali dobri dugoprstići. Prodaju pod stavom prevrtljivost, pod ideologijom obični kič.

Izmišljaju povijest i računaju da će stari zaboraviti, a mladi vjerovati propagandi i dogmama o najljepšoj zemlji, vrijednim ljudima i patriotskoj vlasti. Postrojavaju jedinice, neke u lakejskim uniformama, i izmišljaju povijesne pobjede (za strane vladare!).

U stvarnosti zemlju prodaju i uništavaju ljepote, vrijedne ljude smatraju stokom za deranje kože, a patriotizam su hodočašća i krunice na retrovizoru. Svi su isti, moralno pokvareni, ali oni imaju rezultate.

Vlast na hrvatskim izborima vlast je bez podrške, izbori su namještena farsa.

Mase je lako zaludjeti. Oni koji su se kleli u druga Tita danas ga preziru, oni koji su ljetovali u odmaralištima svojih poduzeća danas se toga sjećaju kao mračnog doba ponižavanja. Žive u stanovima koje su dobili stanarskim pravom pa otkupili, a komunjarama i udbašima smatraju one koje nisu imali pravo otkupiti stan i sad žive u neizvjesnosti.

Mrzili su narodne pjevače i cajke, a danas hrle na njihove koncerte i pjevaju u glas. Sramotom su smatrali i kleli se da nikad neće pjevati u Beogradu, a danas se toga ne sjećaju.

Televizija ponavlja utakmice stare i deset godina u kojima naši timovi pobjeđuju. Ne vidim razloga za sport u kojem se zna tko će pobijediti.

U školi se uči o Maksu Luburiću i Juri Francetiću kao o herojima. Ne slavi se 1. maj. Dan oslobođenja naziva se danom okupacije. Na društvenim mrežama omiljen sport je vrijeđanje. Ne žele ulicu Mike Tripala. Tvrde da je hrvatska himna bila zabranjena. Zaboravili su da je pravilo bilo da najveća plaća ne smije biti veća od četiri puta uvećane najmanje.

U Domovinskom ratu puštala se glazba Scorpionsa, a ne Thompson. U rat se išlo za demokraciju, a protiv šovinizma. Bili smo napadnuti, branili smo demokraciju i nacionalnu slobodu. Danas to ne izgleda tako. Danas kao da je Domovinski rat produžetak svjetskog. Ignorancija se predstavlja vrlinom.

Mnogim dobrim ljudima je politika odvratna. Odvratna! Misle da se politika njih ne tiče, da su svi isti, i da ispod kratkotrajne pozlate na svjetlo dana izbija hrđa i grijesi: oni koji se bave politikom kradu, pa onda lažu, oholi su i nemaju nikakve ideale niti ozbiljno vjeruju i ono što zagovaraju

I naravno objašnjenje je i strah. U društvima rastrganima između idealizirane ili iskrivljene prošlosti i nesigurne budućnosti, neizvjesnost i tjeskoba tek se privremeno uspavaju. Ovdje vlada endemska patologija straha. Naši preci i obitelji često su nastradali sasvim slučajno, bez krivnje, bez znakova najave strahota, bez osjećaja da će silnice.

Nismo mi rasli uz priče o vukodlacima već uz žive i zastrašujuće ptiče o pretku koji je pred žandarom krivo rekao da su muhe posrale kraljevu sliku, o susjedu koji je krivo pozdravio policajca. Kod nas partijske i stranačke iskaznice predstavljaju obiteljsku ostavštinu flekavu od krvi.

Ne, nas se oduvijek uči da se bojimo isticanja. Kod nas žive priče kako su nastradali oni koji su u logoru prijavili da sviraju harmoniku, kako su stradali oni koji su kod glasanja krivo podigli ruku. Kod nas se zatvaraju prozori kad se govori o politici.

Sve potiho i u strahu. Strah od smrti žive drži u pokornosti. Ljudi se povlače u javne šutnje, ne žele da ih se primijeti ili čuje. I onda zaključak – ne bavi se politikom, ne misli, ako misliš šuti.

Povremeno nastupe razdoblja hrvatske šutnje. Tada se heroji primire, kritičari prepadnu.

”Tada su nastupila ona vremena u kojima svak nastoji da bude malen i nevidljiv, svak traži zaklona i skrovišta, tako da se tada u čaršiji govorilo da i mišja rupa vredi hiljadu dukata. Strah je legao na Travnik kao magla pritisnuo sve što diše i misli. To je bio onaj veliki strah, nevidljiv i nemerljiv, ali svemoćan, koji s vremena na vreme nailazi na ljudske zajednice i povije ili pootkida sve glave.

Tada mnogi ljudi, obnevideli i zaluđeni, zaborave da postoje razum i hrabrost i da sve u životu prolazi i da život ljudski, kao i svaka druga stvar, ima svoju vrednost, ali da ta vrednost nije neograničena.

I tako, prevareni trenutnom mađijom straha, plaćaju svoj go život mnogo skuplje nego što on vredi, čine podla i niska dela, ponižavaju se i sramote, a kad trenutak straha prođe, oni vide da su taj svoj život otkupili po suviše visokoj ceni ili čak da nisu bili ni ugroženi, nego samo podlegli neodoljivoj varci straha.” (Ivo Andrić, Travnička hronika).

Sad se ništa ne mijenja. Vlast bira trenutak izbora kad se još neće vidjeti propusti, misle da će narod birati pobjednike. No istraživanja mnijenja ne pokazuju dubinu promjena. Simboli HDZ-a neće biti predani liječnici već nestručni ravnatelji. Nisu ljudi slušali upute stožera niti ponovno više vole Plenkovića.

Ljudi su se prestrašili: zaraza od koje se umire, potres, snijeg, strah za posao. Sve odjednom. Boje se nemira, mahanja zastavama i topa pred knjižnicom. Da bi se strah prikrio ili usmjerio, izmislit će se lažni lijekovi za virus, svašta će se izmisliti samo da se zadrži strah. Ljudi se boje da će Beroš pročitati njihovo ime.

Carevo novo ruho svakodnevno dobiva nove zakrpe. Ova vlast je klimava, sakriva svoj strah i promašaje. Je li izgradila bolnice, je li dignula nasipe, je li gradila industriju, je li gradila škole, hotele?

Posljednje čega se sjećamo je izgradnja autocesta, no i to nije prošlo bez afera i pitanja cijene. Možda će netko spomenuti fontane? Osjeća se gnjilež sistema koji se jedva drži. Pažnja se skreće na marginalne probleme, razmimoilaženja se prikazuju kao osobni sukobi ili ideološki sukob (ma kojih ideologija?).

Ljude je sve češće sram da kažu da su u HDZ-u. Oklijevanja se vidi javno, a prijateljima kad to priznaju, uz puno sućuti dopustiš da promjene temu. Ljude je zaista sram, iako svi znaju da nisu krivi oni koji imaju formalne članske iskaznice, već oni koji smatraju da je članska karta za društveni uspon, zaposlenje ili imunitet od odgovornosti.

Vlast u svemu oklijeva i odgađa se suočiti s pravim problemima. Vlast hotimično dopušta eroziju vladavine prava, štiti svoje od optužbi za krađe, nasilje, čak opravdava obične budalaštine. Čak i presuđeni zločinci odgađaju kazne.

Ova vlast je tigar od papira. Uskoro je neće slušati ni njeni janjičari. Njena moć je privid. Što započne ne završi, planove reformi donosi pro forme. Zaziva izbore, ali ne kaže kada. Kad prestane zaraza? A kada prestaje? Bit će starih trikova i laži tko voli crvenu zvijezdu i koje je boje prva kockica na hrvatskom grbu, bit će emisija posvećenih ”genijalnom strategu” Gojku Šušku (TV kalendar 3. svibnja 2020.).

Na parlamentarnim izborima HDZ 2016. dobije 19,33 posto glasova glasača, ali zbog niske izlaznosti i kupnje mandata pretvori u parlamentarnu većini. Ne mislim na to da su mandat dobili neki idioti, kradljivci i obiteljski nasilnici, već na to koliko glasova stoji iza njihovih mandata. Malo ih je, malo

Bit će podmetanja laži i lažnih istina. Do kada ustaše i partizani? Dosta je. Lako je varati druge, teško je izmisliti stvarnost. Istina je da su ”vladajući” slabi i da se poput pauna šepire svojim lažnim uspjesima i sad se u ekonomiji uspoređujemo s Albanijom i Bugarskom, ne više ni s Češkom i Poljskom, a u razvijenosti demokracije ugledamo se na Orbana.

Istina je: dobrim ljudima je politika odvratna. Odvratna! No oni svojom indignacijom pomažu taj sistem. Misle da se politika njih ne tiče, ali ona se zapravo na njih oslanja. Nisu svi isti, od birača se ne traži da preuzmu odgovornost za ono s čime se ne slažu, da biraju one s kojima se u svemu slažu: od njih se traži da od ponuđenih izaberu bolje i kazne lošu vlast.

Sretni su oni koji biraju nabolje, ali od birača se traži da odaberu, ne da snose odgovornost, već sude. To je realnost, ali ako želimo živjeti u boljem društvu na nama je obaveza da odlučimo.

Ova je vlast klimava, neuvjerljiva i nespremna za izazove pred nama. Živi od dojma da je stručna i efikasna, da poštuje prava i slobode. No iza te kulise je navika zloupotreba položaja za stranačke i osobne dobitke, cinizam i prezir prema narodu koji sve zaboravlja, previše oprašta i misli da se ništa ne može promijeniti. Dosta straha, dosta isprika.

”Najtoplije mjesto u paklu predviđeno je za one koji se drže neutralni u vremenima moralne krize.” I posti più caldi dell’Inferno sono riservati a coloro che nei momenti di grande crisi morale mantengono la loro neutralità. (Dante Alighieri).

autograf

Jozefina Birindžić spravlja za vas: Salata od hobotnice i zrna kave

$
0
0

Sreća i kreativnost

Ne otvaraj dušu na vjetrometini. Prehladićeš emocije, a one se teško i sporo liječe. Istrošićeš snagu. Iscrpićeš i zadnji atom dobrote. Pa kad dođu oni koji vrijede, nećeš imati šta da im daš. (Meša Selimović)

Ovih dana imamo i dobrih vijesti, jer mjere popuštaju, broj bolesnih je sve manji, pa se svi nekako nadamo da će ta pandemija završiti nekako sezonski. Naravno, neke mjere će ostati još neki period, većini nas najviše nedostaje sjedenje na kavama po terasama kafića. Kad netko čita, pomislio bi da sam tamo često, a u stvari sam dosta rijetko, ali volim otići i povremeno opušteno sjediti i družiti se s prijateljima i poznanicima. Još ćemo se toga načekati, ali polako se ipak vraća neka normala u život. Malo smo se i navikli na dio mjera, malo smo se i uredili 😊, pa se sad lakše diše. Još da malo narastu ove jutarnje temperature da ugasimo grijanje, gdje će nam biti kraj! Danas neću o negativnim temama koje nas more ili kvare raspoloženje i život. Jer, naši političari su bezbroj puta dokazali da su nekvalitetni, nesposobni, nehumani, nerealni, nepošteni, nelogični, neustrajni, nekvalitetni, nečovječni, ne…… ( Čast pojedincima, ali ih je premalo)

Ipak, doba Corone je pokazalo koliko ima talentiranih ljudi. Na različitim područjima. U mogućnosti smo se diviti kućnim uracima sa svih strana svijeta. Poznati muzičari i glumci naravno da su super, iako su neki pokazali koliko su „normalni“, simpatični, jednostavni, zabavni, snalažljivi i sl. Pa tako je more glazbenih uradaka iz različitih soba pjevača i instrumentalnih i vokalnih pratnji. Rade Šerbedžija čita tako lijepo različite proze, da čovjek uživa u njegovom nezaboravnom i neodoljivom glasu. Puno je zabavljača i stend up komičara koji rade zanimljive pričice i skečeve, ali i izazove s ukućanima. Kako I. Šarić šminka Koranu, fora. Pa i sportaši su se aktivirali, Đoković je jako simpatičan i izgleda uvijek nasmijan. Ne treba spominjati pjevanje s balkona i nekih velikana opere, jučer neka balerina pleše na ulici dio iz Labuđeg jezera. Jedna simpatična djevojčica ima cijeli show kod kuće, jer na sve ima neki komentar. Možda ste gledali ‘ Kućna devojčica’, samo to ukucajte, pa se malo zabavite. Ali još je toliko kreativnih ljudi, neki nešto prave, neki slikaju, neki fotografiraju, neki pišu lijepe i ozbiljne stvari, a neki nas humorom drže u dobrom raspoloženju…

Jedna moja prijateljica je napravila seriju fotografija za koje je napravila jedinstvene scene, moglo bi se reći. Nešto originalno i mislim da treba dobiti izložbu, barem u Londonu. To sam joj i napisala. Možda sad u ovo vrijeme treba misliti malo ‘lokalnije’, pa tražiti negdje bliže način da to što ona radi predstavi i osvoji baš sve koji cijene lijepo i originalno. Na početku teksta vidite koliko je to lijepo i neobično. To je samo jedna, a jako mi je bilo teško odabrati koju da stavim ( dobila sam njenu dozvolu!. Tekst uvijek odgovara slici ili obrnuto. ) Koliko male stvari mogu napraviti veliki rezultat kad se čovjek posveti nečemu što voli. Ona voli fotografiju, a ova serija je nastala slučajno. Prije košnje je gledala kako su lijepe tratinčice i kako je šteta da se pokose i nestanu. Nabrala ih je nekoliko. Baš tada joj se javi prijateljica koja je imala loš dan i u trenu joj padne na pamet nešto. Rekla joj je da će joj poslati neke sličice da je oraspolože. Ona se oduševila, a i mi ostali se oduševljavamo već danima! Tako je sve počelo. Tako u stvari nastaju velike i lijepe priče.

To je pokazatelj da ljudima treba malo da dobiju ideju, da nešto rade, da budu kreativni. Čak i materijal može biti dostupan i jeftin. Ljepota stvaranja i kvalitetno utrošenog vremena na nešto što čovjeku predstavlja zadovoljstvo je neprocjenjivo. Sjediti i plakati i misliti na sve što se ne može, nema ni smisla, niti je zdravo. Puno toga se može, samo treba misliti izvan okvira. A to mogu biti posve mali okviri.

Nadam se da vam se slika sviđa, da bi vidjeli još, pomozite i javite ako znate nekoga negdje tko ima mogućnost ili šansu da pomogne da se organizira neka izložba negdje u Hrvatskoj ili šire. Naravno, sada je to malo teško u ovo doba Corone, ali muzeju i izložbe se otvaraju, a sadržaja će trebati jer međunarodnih postavki vjerujem da još jedno vrijeme neće biti.

A moja kreativnost u kuhinji se nastavlja. Po malo eksperimentiram, po malo radim standardne stvari. Uglavnom, stalno se nešto kuha.
Danas nešto lagano ali i dobro!

Salata od hobotnice

Znam da je hobotnica skupa, ali povremeno se nađu krakovi u dubokom po prihvatljivoj cijeni. Ako volite, salata je jedno od jako finih hladnih obroka.

SASTOJCI:

Za do 4 osobe:

1 kg hobotnice

2 srednje velika krumpira

1 glavica luka ili 1 vezica mladog

šaka sjeckanog lista peršina

cca 5 kom cherry rajčice ili 1-2 srednje veličine

kvasina ili vinski ocat

sol i papar

1 dl maslinovog ulja

PRIPREMA:

Kuhajte hobotnicu u ključaloj vodi s jednim čepom od pluta. Nekako omekša meso hobotnice brže. Nakon cca 25-30 min probajte viljuškom da li je mekana. Kuhanu izvadite iz vode i neka se malo ohladi. U međuvremenu skuhajte i krumpire. Luk očistite i nasijecite. Sad nasijecite i hobotnicu, krumpire, dodajte po pola nasječene cherry rajčice, luk, začine pa promiješajte. Probajte, pa još začinite po želji. Ostavite poklopljenu u hladnjaku sat, dva. Izvadite, opet promiješajte i probajte. Sad je sve pokupilo dio aroma, pa još malo začinite po okusu. Ne štedite na maslinovom ulju. Servirajte s dobrim kruhom i čašom dobrog crnog vina.
( Znate onu: ” Ako ne znate što je dobro, znate što je skupo.” Naravno, nije na sreću uvijek tako. Međutim, teško mi je savjetovati koje vino da preporučim. Osobno volim suha i suha poluslatka vina. Crna i bijela. Većinu vina kopnene Hrvatske baš i ne preferiram osim Traminca i još ponekog ali koji spadaju u ove skupe kategorije i doista su vrhunska. Dok su mi Dalmatinska i neke Istarske malvazije nešto draža, tj. manja je šansa da mi se nikako ne sviđaju. Kažu : ” Pij malo ali pij dobro”, pa se toga pokušavam držati, iako je i to stvar ukusa. Zato, popijte ono što volite, neko crno i pasat će.

Zrna kave

Jednostavni keksići neobičnog, a prirodnog izgleda.

SASTOJCI:

2 žice instant kave

2-3 žlice vrele vode da se kava rastopi

150 g maslaca sobne temperature

90 g šećera u prahu

150 g brašna

30 g škrobnog brašna

15 g kakaoa

Na vrh noža soli

1 žumanjak

PRIPREMA:

Umutite maslac, dodajte šećer, umutite, pa žumanjak također. Zatim dodajte kavu, pa prosijte brašnaste sastojke koje ste pomiješali. Umiješajte u mekano, ali tijesto koje se ne lijepi previše za ruke. Po potrebi dodajte malo brašna. Ali doista malo. Važite hrpice po 8 g, da zrna budu jednaka. Napravite valjčiće u obliku zrna i slažite na lim obložen papirom za pečenje. Na kraju nožem ili lopaticom za kolače napravite prorez kroz sredinu ali ne do kraja. Stavite u hladnjak na 1h. Pecite u zagrijanoj pećnici na 200°C oko 12 min. Ohladite i uživajte.

Viewing all 10979 articles
Browse latest View live