Quantcast
Channel:
Viewing all 10979 articles
Browse latest View live

Vijesti iz boravka

$
0
0

RTL-ov ‘Direkt’ je 15. travnja emitiran iz dnevnog boravka Mojmire Pastorčić, i to je prvi takav događaj u hrvatskoj medijskoj povijesti, izuzmemo li činjenicu da se središnji dnevnik HRT-a već desetljećima emitira iz dnevnog boravka predsjednika vlade

RTL Direkt, 15. travnja, 22:15

Neki tvrde da se to ne može, a RTL je dokazao da se može! ‘Direkt’ je 15. travnja emitiran iz dnevnog boravka Mojmire Pastorčić, i to je prvi takav događaj u hrvatskoj medijskoj povijesti, izuzmemo li činjenicu da se središnji dnevnik HRT-a već desetljećima emitira iz dnevnog boravka predsjednika vlade, ako već ne i iz njegove glave. Tehničarima je za ‘Direkt’ trebala jedna kamera, jedan kompjutor, dosta kablova, znanja i dobre volje. HRT-u bi za to trebalo bar šest potpisa, za početak. ‘Želimo biti sigurni da, bez obzira na to koliko bude oboljelih i koliko ovo bude trajalo, Direkt ide dalje’, rekla je Pastorčić. Epidemija će, smatra ekonomistkinja dr. Vedrana Pribičević, imati transformativan učinak na ekonomiju, i to neće biti prvi put. ‘Barem su dvije velike pandemije imale transformativni učinak na ekonomiju i društvo. Prva je ‘crna smrt’ 1349. godine, u kojoj je prema najoptimističnijim procjenama umrlo oko jedne trećine europske populacije. Drastično smanjenje broja radnika slomilo je feudalizam kao predominantni oblik ekonomske organizacije društva te povećalo pregovaračku moć onih koji su preživjeli. Ogroman gubitak radne snage posijao je i sjeme inovacija koje su omogućile razvoj kapitalizma. S druge strane, pandemija španjolske gripe 1918. godine nametnula je paradigmu sistematiziranog javnog zdravstva kao civilizacijski standard koji nam je u desetljećima poslije dozvolio da koristeći cjepiva i odgovarajuće javnozdravstvene intervencije iskorijenimo zarazne bolesti poput polija ili velikih boginja koje su milenijima desetkovale ljudsku vrstu. Zdravstvo je tako postalo ujednačena usluga financirana novcem poreznih obveznika, dostupna širokim slojevima društva uz tada razuman trošak.’ Netflix, Amazon, rad na daljinu, Skype, online prijenosi na YouTubeu, Facebooku, Instagram, Snapchat… sve su to pojmovi koje smo, htjeli – ne htjeli, preko noći usvojili u ovoj pokaznoj vježbi prisilne pandemijske digitalizacije, čije ćemo posljedice zbrajati još godinama. S takvim prestrojavanjem u hodu RTL-ov ‘Direkt’ će sigurno ići dalje, a na prestrojavanje mora računati svatko tko želi ostati u pogonu.

Poirot, RTL Crime, 18. travnja, 11:25

On je tašt do bola, ćelu gladi četkom, redovito štuca vrlo komične brkove, njegov kratki, debeljuškasti torzo uvijek je odjeven po posljednjoj modi i nema šanse da je na tom odijelu kakva fleka, pa se čini kao idealtipski antijunak, ali Hercule Poirot puše za vrat onom engleskom snobu, nepodnošljivom Sherlocku Holmesu. Pored njega zlikovci nemaju šanse. Kad čovjek koji inače ne prati nikakve, a napose kriminalističke serije, pritiješnjen koronom počne tući vrijeme, Poirot dođe kao odlična kompenzacija turizma. On nas vodi u egzotične predjele Egipta, pitoresknu unutrašnjost Engleske, dvorce i doline Loire. Uz sve to, uvijek nas uvede u srce neke intrige u kojoj se – kad češće gledate, lakše uočite dramaturški obrazac – neka dobro skrivena zloća pojavi na poprištu društvenih događanja pa počini gadan kvar. Poirot uvijek isprva bude zaveden savršeno planiranim zlodjelom, ali se ipak – ma kako narcisoidan bio – pred kraj epizode lupi po glavi, čudeći se kako je na početku bio glup i nije uočio nešto što je, zapravo, tako jednostavno. Razrješenje slučaja uvijek je dramsko: pred kraj epizode na sceni se oko debeljuškastog Belgijanca okupljaju svi sumnjivci, a on im, vodeći ih suvereno kroz labirinte skrivenih motiva, na kraju pokazuje zlikovca koji, šokiran, priznaje sve. Kao i Holmes, Poirot kinji potkapacitirane policajce oko sebe, šepuri se kao paun, ali je u biti neodoljiv, taj zakleti borac za pravdu i istinu, jedan od onih koji su iščezli s lica ovoga svijeta ili su oduvijek bili predmet mašte, što nismo znali samo zato što smo bili mladi, ah, tako mladi.

N1 i HRT 4, 18. travnja

Kako novinari HRT-a 4 znaju da se nešto događa? Pa gledaju komercijalne medije. U petak, 18. travnja Hrvatska je s ogromnom pažnjom iščekivala milenijski događaj, demontažu sjevernog tornja Zagrebačke katedrale koji je u potresu destabiliziran pa je predstavljao opasnost; stjecajem okolnosti, skidanje je trebalo biti obavljeno baš na dan kad je umro Herman Bolle, čovjek zaslužan za današnji izgled katedrale. Urednici televizije N1 svako malo prekidali su program kako bi se uključila ekipa s Kaptola. Posao je planiran prije podneva, čim vjetar – po lijepom, sunčanom danu – padne na manje od pet metara u sekundi. No HRT 4 (koji formalno više drži do Kaptola nego Radio Vatikan do mišljenja pape) stvar je ignorirao; vrag odnio ažurnost, publiku, napetost, događaje, sve će to već pokriti Dnevnik. Tako su lani prespavali požar u Notre-Dameu. Ove godine Četvorci je u prvom planu bio Sabor, a jasno je i zašto: uključiš kamere i pustiš zastupnike da pričaju, ne moraš se mučiti, slati reportera na cjelodnevnu mrtvu stražu, reportažna kola, ekipe. Ići će to tako još godinu-dvije, a onda će HRT – samoubijen vlastitom indolencijom naspram publike – skončati kao grčka televizija, koja je u tri puta većoj zemlji imala manje zaposlenih. Jad i bijeda.

Nedjeljom u 2, HRT, 19. travnja, 14:00

Što više gostiju poput Vilima Ribića u programu javne TV, to bolje! ‘Mi u javnom sektoru znamo trošiti’, kaže ovaj simpatični, karizmatični sindikalac iz business klase, plaćen poput političara. U to smo sigurni. Trebalo bi pozvati još ptica iz te faune koje znaju trošiti: Andriju Mikulića, Enu Plinaru, Lovru Kuščevića, Gorana Marića, Milana Kujundžića, Gabrijelu Žalac – kako je tek ta lijepo znala trošiti – i cijelu vojsku njihovih klonova po ispostavama, uredima, državnim i drugim tajništvima… Nitko tko sam zarađuje na tržištu ne bi bio tako dobar potrošač koji ne pita za cijenu, baš nitko. Pa onda sve one ljepotice iz HGK-a, ustanove koju je lijepi Nadan – ej, kako je taj dizao potrošnju! – pretvorio u pandan direkciji za izbor Miss Universe. Pa Krešu Severa, djelatnika Fine koji se bavi socijalnom pravdom kad ne radi u matičnoj kući. Pa načelnike općina po Ravnim kotarima koji voze Audije. Pa Mikija Bandića i njegove pročelnike, savjetnike, vozače, policajce i sigurnjake kojih u Holdingu ima cijelo more. Sjajni potrošači! Pa ljude iz Hrvatske turističke zajednice, ti troše kao omanja banana država: ako samo oni ovoga ljeta odu na Jadran, sezona neće propasti. Pa čelnike javnih poduzeća… Kad se svi oni izredaju, možda bi trebalo ugostiti i nekoga tko zna proizvoditi – ako preživi.

portalnovosti


Depopulacija svijeta traje desetljećima, ali je tek sada vide “borci protiv novog svjetskog poretka”

$
0
0

Trenutno je jedna od glavnih tema senzacionalističkih medija I portala su Bill Gates, “depopulacija”, “kontrola” i “prisilno cijepljenje” uz neizbježno “čipiranje”, plus zračenje 5G mrežom i svakojake vrste bolesnih teorija. Ali ono što mnogi ne primjećuju da sve te teorije ujedinjuje antikineski narativ i da atlantistički ili zapadni mainstream i ti “borci protiv novog svjetskog poretka” odjednom imaju istog neprijatelja i istu metu, a to je Kina. I da konačno završimo s tom pričom, tako da me nitko više u komentarima, porukama ili mailom pita što je bilo? Ova “ujedinjena fronta”, koja čini dvije strane iste medalje, je razlog zašto više ne pišem za portal za kojeg sam pisao od kraja 2016. godine, ako se ne varam, čiji je, nazovimo ga tako, “urednik” odlučio slijediti taj narativ. Razlozi me ne zanimaju, ono što znam je da ja u tome neću sudjelovati. I mislim da smo s tim završili.

Što se tiče mojih stavova i zaprimljenih informacija, koje nikada neće biti citati ludog genija Davida Ickea ili portal Narod i Cijepljenje Info ili bolje rečeno “Dezinfo”, prema njima depopulacija, na primjer, nije ništa novo. Stoga je još mučnije čitati razne teorije prema kojima je Covid-19 stvoren u Wuhanu u okviru “združenog zločinačkog pothvata Kine, Billa Gatesa, WHO i drugih”, a tom se zločinu suprotstavlja princ svjetla i slobode, ništa manje nego Donald Trump. No, kao što su psiholozi pojasnili, strah i panika koji su zavladali među narodima kolektivnog Zapada, koji nisu prisutni među narodima Istoka, mogu opravdati prihvaćanje ovog narativa od strane dijela neobrazovane populacije, ali ne od onih koji imaju određeni stupanj obrazovanja. Ili ovdje griješim, i može se ispostaviti da će netko s manje opće kulutre imati ispravnije stavovoe i bit će bliže istini od takozvane “progresivne elite”.

Jutros su točni statistički podaci iz Lombardije demantirali sve one koji su se opirali karanteni i broj smrti u “zatvorenim općinama”, koji je negdje bio pet puta veći od prosjeka iz godina od 2015. do 2020., sada se vraća u uobičajenu stopu mortaliteta. Novi podaci izlaze i za Švedsku, koji miniraju njihov liberalni model, a za toliko spominjanog Billa Gatesa se prema posljednjim informacijama saznaje da je u WHO samo zauzeo mjesto koje mu je “privremenim” izlaskom iz ove svjetske organizacije ostavio Trump. Ali o tome mogu drugi put, jer je ovdje tema depopulacija.

Depopulalcija: “Mit” koji je više puta potvrđen

Ekonomski bum u razdoblju nakon Drugog svjetskog rata je predviđao da će svi ljudi u svijetu imati svijetlu budućnost. Razvijeni Zapad je čak i zemljama Trećeg svijeta trebao omogućiti da postanu dio elitnog kluba.

Nakon “baby-booma” ‘60-ih godina, stvari su se dramatično promijenile i u Europi se sada sve češće govori o nedostatku sreće. Onog optimizma je, naravno, nestalo zbog vrlo specifičnog odabira politike. Danas je na Zapadu jedini cilj živjeti ostvarujući profit baveći se financijskim špekulacijma, što je dovelo do krize koja tek treba pokazati svoje pravo lice, a ona iz 2008. će za nadolazeću biti dječja igra.

Masovna iskorištavanja energetskih resursa na globalnoj razini su stvorila kupolu koja vuče konce i upravlja političkom elitom, ali ne u onom smislu kako je krajem XIX stoljeća grmio papa Leon XIII, koji je masone, tadašnju elitu izvan krila Rimokatoličke crkve, nazivao “antikristima” i “vojskom samog Sotone”, nego naprosto jer je taj uzak krug ljudi odustao od “globalne sreće” i sebi za cilj postavio akumulaciju, koncentraciju i centralizaciju cjelokupnog svjetskog bogatstva samo za sebe.

Države su primorane da preispitaju svoje planove i politike, jer je sve do prije nekoliko desetljeća svjetski gospodarski rast imao uzlaznu putanju, a svi su mislili da će to trajati vječno. Sve do jučer su grafikoni govorili o globalnom rastu, ali je za njega trebalo zahvaliti zemljama koje imaju jak realni sektor, proizvodnju i gdje država ima jaku ulogu u planiranju tog istog gospodarstva.

Da ponovimo, jer liberalni “ekonomisti” i dalje dvoje oko ove nesporne činjenice, koja je danas vidljivija no ikad: za globalni gospodarski rast su zaslužne zemlje koje imaju jak realni sektor, proizvodnju i gdje država ima jaku ulogu u planiranju tog istog gospodarstva.

Zapad je zapao u krizu prije svega jer je sve ima svoj ​​početak i svoj kraj, pa tako ni za život važni zemaljski resursi nisu iznimka, iako postoje teorije da je nafta obnovljivi izvor energije. Rezerve nafte se, navodno i ovisno o izračunima, procjenjuju na nešto više od 100 godina, a nafta i plin, a odnedavno visoka tehnologija, su krv kapitalizma. Je li sada jasnije zašto se provode bjesomučni napadi na Rusiju i Kinu? Prva je, kao što znamo, svjetska energetska sila, a druga se nameće kao lider u sektoru visoke tehnologije.

Ove činjenice su ujedno i odgovor na mnoga pitanja o potezima koji se vuku na globalnoj geopolitičkoj šahovskoj ploči. Sve promjene u tom smislu nisu slučajne, niti su uzrokovane “zakonitostima tržišta”, nego je riječ o promjenama u okviru strategije osmišljene kako bi se zaštitili interesi nekolicine, uglavnom moćnika financijske elite na vrhu piramide. Ali nemojte, pobogu, govoriti kako su to „ciohazari“, „13. pleme“, „ljudi gušteri“ od kojih potječe dinastija Windsor, sve do budaletine Trumpa, koji je Amerikancima gotovo izravno savjetovao da se „iznutra isperu dezinficijensom“. Za takve teorije imate prostor za raspravu, a ovaj „medij“, osobni Facebook profil, slobodno možete zaobići u širokom luku. Ništa se neće dogoditi.

Točno je da kada govorimo o “globalisitčkoj eliti” govorimo o o nadnacionalnim skupinama i uskom krugu ljudi koji SAD i NATO koriste samo kao instrument za ostvarenje vlastitih ciljeva. Isto tako je istina da u njima nema ni trunke “američkog patriotizma” i zato im i smetaju WASP/KKK skupine bijelih supremacionista, iako ni oni ne zaslužuju jednu jedinu riječ hvale.

Da, planovi ove elite, jer postoji i ona azijska u nastajanju, jesu vlast nad resursima i sektorom visoke tehnologije, ali i smanjenje populacije, jer smatraju da je Zemlja premalena da bi izdržala više od 7 milijardi ljudi. Manje ljudi znači  manju potrošnju resursa, od energije do hrane, što znači da će više ostati za „zlatnu milijardu“ i superpovlaštene.

Kada je u pitanju nafta, uklanjanje Sadama Husseina i Muammara Gaddafija u arapskom svijetu je bio početak  strategije “podijeli pa vladaj”. Angloamerička strategija je bila posjedovati svu sirovu  naftu na svijetu, a to se može postići samo promicanjem agresivne propagande o “diktatorskim režimima” i “narodima kojima treba omogućiti da žive u slobodi i demokraciji”. Govoriti o “diktaturi” u Iraku i Libiji  prije “oslobodilačkih ratova” i “revolucije” je apsolutna glupost, barem u omjeru kako su to prenosili zapadni mediji. Te dvije zemlje bogate naftom svoje resurse nisu htjele bezuvjetno prepustiti zapadnim kompanijama, i tu je priči kraj. Dovršetak tog plana je podrazumijevao i rušenje Ben Alija u Tunisu i Mubaraka u Egiptu, te “arhineprijatelja slobode  i demokracije”  Bashara Al-Assada u Siriji. No, kao što vidite, taj je plan propao. Istovremeno s “Arapskim proljećem”, samo godinu dana kasnije, Washignton objavljuje takozvanu “Obaminu doktrinu”, kojoj je plan prodor u Aziju na štetu Kine. Sve se provodi planski i koordinirano, ali je Moskva odlučila minirati ovaj projekt. Zbog toga je intervenirala u Siriji, stala na stranu Irana, što nije mala stvar obzirom na nepovjerenje dijela ruskih elita prema arapskim i narodima šireg Bliskog istoka nakon poniženja s protjerivanjem sovjetskih vojnih instruktora 1972. iz Egipta i podrške koju su islamistički terorosti na Kavkazu imali ne samo od vehabijske kraljevine, već i Turske, Katara i bogatih poduzetnika iz službeno Rusiji naklonjenih muslimanskih zemalja.

Jednako tako je i “kalifat”, projekt rođen 2012. godine, stovren od strane Washingtona  i njegovih saveznika, a zadaća tzv. “Islamske države” je konačno svrgavanje Assada, “budući da je preko svake mjere odan Iranu i Rusiji”, također velikim proizvođačima nafte.

Napad iz “svih oružja” na Rusiju i ono što se događalo u Ukrajini ne događa se slučajno. Nakon niza godina pokušaja da se bivše sovjetske republike otrgnu od utjecaja Moskve i postavi jasna granica između dva različita područja, euroatlantskog i proruskog, što je počelo “Obojenim revolucijama” u Gruziji i velikom “Narančastom revolucijom” Julije Timošenko, uspjeh je postignut pomoću ukrajinskih neonacista i prevratom na EuroMaidanu u Kijevu.

Cilj je bio izolirati i oslabiti utjecaj Vladimira Putina u Europi, a Europu još više podčiniti Sjedinjenim Državama, što je vječni san poznatog pokojnog američkog  stratega Zbigniewa Brzezinskiog. Iako su mnogi smatrali da “željezna kancelaka Merkel” neće popustiti, ona i ostali europski lideri ipak pokorno izvršavaju „upute“ glasnogovornika financijske oligarhije s Wall Streeta, što je inače uloga svakog američkog predsjednika, uključujući „narančastog antiglobalistu“.

Siromašna Ukrajina je žrtvovana u pokvarenim geostrateškim igrama Amerikanaca, a čak i da Kijev u ovom trenutku odluči preispitati svoju politiku i iznova postane prijatelj Rusije, ostat će mu samo problemi. Tu su ogromni dugovi Međunarodnom monetarnom fondu, krediti uzeti za neuspješnu vojnu kampanju protiv vlastitog naroda na istoku zemlje, kojeg se naziva proruskim separatistima i od kojih je Kijev praktično izgubio rat, a tu si u dugovi Rusiji koje Kijev i Naftogaz pokušavaju osporiti ili barem „prebiti“ na međunarodnim sudovima.

Ali odričući se suradnje s Moskvom Europa je počinila samoubojstvo, a sankcije koje su Rusiji nametnute i pooštrene su potpuno nelegitimne ineučinkovite. Rusi su gotovo dobronamjerno izjavili  kako će te sankcije imati “boomerang-efekt”, a na kraju se ispostavilo da se mi u Europskoj uniji teže nosimo s njihovim posljedicama od Rusa.

Naime, Rusi, koje u ovakvim prilikama uvijek nosi prkos i upornost, žele dokazati kako su u stanju preživjeti i bez Zapada. Desetljećima isto čine Iranci i Kubanci, koji u višestruko gorim prilikama nego danas u Rusiji nikada nisu ni pomišljali da popuste pred pritiskom Zapada.

S druge strane nesigurno europsko gospodarstvo i je ranije usporavalo, a sada će potonuti u recesiju.

GMO kukuruz-spermicid i druge metode nisu ništa novo

I ovdje dolazimo do smanjenja stanovništva, što često zna biti interpretirano tako da poprima oblik teorija zavjere, čak i ako je odavno poznato da GMO kukuruz  koji se koristi za prehranu gladnih u siromašnim zemljama uzrokuje sterilitet u muškaraca. Riječ je o takozvanom “kukuruzu ubojici sperme”, što u Washingtonu nikada nisu ni pokušali opovrgnuti. Sve je jednostavno prešućeno i još se uvijek gura pod tepih. Zapravo je riječ o projektu kada je 2001. biološki labaratorij “Epicyte” u Kaliforniji proizveo  kukuruz koji uzrokuje sterilitet u muškaraca. Video o tome možete pogledati pod naslovom “Epicyte – Contraceptive Corn“, aliponavljam, nema tu nipta novo da zaslužuje senzacionalističke naslove i fotomontaže s „masonskim okom“, antenama 5G odašiljača i Billom Gatesom „naoružanog“ redenicima injekcija i “ugradočipova“, kakoli se već zove paklena naprava koja će baš svakom čovjeku prisilno ugraditi „čip za praćenje i manipulaciju i usmjeravanje misli“.

Ako izuzmemo ovu teoriju, to se postiže na još mnogo drugih načina. Kroz kontrolu rađanja, na primjer, gdje se milijarde dolara troše na kontracepciju, pa čak i na ovakve projekte kao što je “uspješno” proveo biološki labaratorij “Epicyte” u Kaliforniji, umjesto da se taj novac iskoristi za izgradnju brana, bunara, kanala za navodnjavanje, škola, bolnica i cesta u Africi, sve ono što radi „zla Kina“ južno od Sahela. Naravno, imat će Kina koristi, jer su to nacije u usponu i od koliba od pruća će trebati stanove, automobile, bijelu tehniku, namještaj, odjeću i sve ostalo. Ipak, za razliku od pljačke koju provode zapadne zemlje, partnerstvo s Kinom se može nazvati win-win suradnjom.

U isto vrijeme se napadaju i dokidaju nacionalne države, jedine koje mogu jamčiti određene standarde usluga svojim građanima, od obrazovanja, zdravstva, socijalne skrbi, itd. Kako je Covid-19 doveo do preporoda nacionalnih država, to potkopava planove globalista iz Washingtona i zato je njihov frontmen George Soros odlučio hitno izdvojiti milijardu dolara za suzbijanje nacionalističkih trendova i rasta popularnosti „diktatorskih vođa“.

Liberali javnosti nacionalne države prikazuju kao rastrošne, neučinkovite i korumpirane, “rak kojeg se mora što prije ukloniti”, a jedini lijek je bio “privatizirati sve”. Neprestano se ponavlja “državno je loše, privatno je dobro”, u američkom stilu, naravno.

Tako su se na kraju dragulji nacionalnih država i naroda našli u rukama špekulanata i uobičajenih “prijatelja od prijatelja”. Talijani se sjećaju kako su autoceste koncesijom završile u rukama Benettona? Ova operacija je obavljena u rukavicama i pod izgovorom da će se postići veća konkurentnost, ali je došlo do smanjivanja  plaća i potpunog ukidanja bilo kakve zaštite radnog mjesta.

I neoliberalni recepti su depopulacija, a svi su oportunistički šutjeli

Manje sigurnosti za manje ljudi u konačnici znači i manje ljudi koji planiraju imati djecu, i tako dalje, barem što se “razvijenog” Zapada tiče.

Točno je i da imigracija, između ostalog, služi za razbijanja homogene nacije i njezinih tradicionalmnih vrijednosti, koje zbog političke korektnosti ustupaju mjesto različitim kulturama i običajnima, umjesto da gosti iz drugih zemalja prihvate živjeti po zakonima i običajima domaćina, uz apsolutnu slobodu da se ne odreknu ničega svog, kao na primjer, religije ili običaja, ali se zna gdje je granica.

Još jedan udarac je onaj na naše zdravlje, koji dolazi od divlje industrijalizacije koja nas prisiljava da jedemo meso s farmi gdje se rast stoke potpomaže dodacima prehrani. Potrebno je da životinje rastu što je brže moguće. No, jesmo li sigurni da to ne dovodi do negativnog utjecaja na naše zdravlje? Kao što možete vidjeti, ovaj “tajni” oligarhijski sustav koji kontrolira najveća gospodarstva i financije od prije planira uništiti planet, što bi u konačnici moglo rezultirati ratom među siromašnima, između onih koji su uvijek bili nerazvijeni i onih koji su osiromašeni zbog samouništenja Zapada. I to je ono što sam pokušavao objasniti I u kojem smjeru treba razmišljati danas kada se svi slažu da svijet neće biti isti.

Ako dođe do pokolja, on će biti objašnjen kao neizbježan od strane vjerne medijske mašinerije u rukama lutkara, koji s druge strane vuku konce svojih marioneta u nacionalnim vladama.

Ovo je problem, jer je depopulacija već u tijeku. Ovdje nisu ni nabrojane žrtve brojnih ratova o kojima mediji i ne govore, a mnogi od njih se vode na afričkom teritoriju od Somalije do Nigerije, uključujući Libiju na sjeveru, svi u režiji Pariza i američkog AfriComa.

Smiješne i groteskne marionetske vlade u Europi su već osudile svoje ljude da bijedu i katastrofu. U međuvremenu, istinski gospodari iz sjene kontroliraju sve i provode svoj zločinački projekt eksploatacije svijeta samo kako bi zaštitili svoje interese i tu nema nikakvih „ciohazara“, „antikrista“ i „masona“, „ljudi guštera“ i ostalih budalaština.

I kao da se smiju budalama, u tu se svrhu koriste prilično interesantnim motom:  “Svi za jednog, ali sve samo za mene!”.

Mora im se priznati da su bili vrlo vješti u odabiru i stvaranju novinara i marionetskih vlada, jer su uspjeli zamagliti umove stotina milijuna ljudi, unatoč katastrofi koja se više od desetljeća, barem u Europi, odvija pred našim očima. Kriminalne mjere kojima su podrvrgnuti europski narodi su se sve do jučer prikazivale “kao spasonosno rješenje”, iako je dok je njihov jedini cilj bio zaštititi financijsku oligarhiju i kriminalni sustav Bretton Woods i petrodolar.

Osobno se godinama pitam koliko dugo će ljudi ovog kontinenta tolerirati brojne I očigledne nepravde? Na ovo je pitanje teško odgovoriti, a sada još teže, jer je pažnja onih koji bi se možda i pobunili kanalizirana u nebitno. I za to su opasne tvrdnje kako je sada najveći neprijatelj 5G mreža, cjepljenje, navodno “čipiranje” i sve što će se učiniti po krinkom Covida-19 .

A za sve one koji imaju priliku reći da je ovo pravi trenutak za vraćanje nacionalnih suvereniteta, da sada strateške resurse i proizvodne sektore treba vratiti u ruke države, ali države s nacionalno osviještenim vođama i dužnosnicima, da se spase i unaprijede javno zdravstvo, obrazovanje, nacionalna obrana i sigurnost, kultura i tradicija, dakle, za sve one koji imaju priliku usmjeriti pozornost javnosti u pravom smjeru, a odabrali su da peplašene i ljude pod maksimalnim stresom i pritiskom truju idiotskim pričama postoji samo jedno ime: peta kolona, ili bi možda točniji izraz bio kvislinzi koji pomažu onima protiv kojih tvrde da se bore.

Ali isto tako je lako dati odgovor koji su narodi, lideri i države koje ne pristaju na ovaj scenarij. Koje su to nacije i svjetski lideri, to je barem jednostavno odgovoriti. To su sve zemlje koje je atlantistička elita proglasila “Osovinom zla”. I nevjerojatno je da sve te zemlje provode jake mjere u suzbijanju pandemije I kažu da virus postoji i treba ga iskorijeniti po svaku cijenu. Hočće li ova “gospoda” koja sebe zove antirežimskim borcima protiv “novog svjetskog poretka” reći da diktat “reptiloida” i cvikeraša Billa Gatesa, koji nije slučajno tamo gdje jest, provode i

Rusija, Kina, Kuba, Iran, Sirija, sada čak i Mađarska, potom Venezuela, Nikaragva, iznova Argentina, Sjeverna Koreja, i tako dalje, i tako dalje? Nevjerojatno je da neki ne uspijevaju uhvatiti ovu nit, ali je, nažalost, istinito.

Naslov ovih „nekoliko redaka“, jer oni koji me prate znaju da u mene nema kratkog teksta, mogao bi glasiti “Masonska kupola”, ali ne u smislu masonerije kako se prikazuje od strane senzacionalističkih portala, već elite koja je ratovima i depopulacijom odlučila uništiti zemlje, ovladati resursima i visokom tehnologijom, jer su Rusija i Kina napravili „prevelik iskorak“. Dakle, nafta i plin, hrana, voda i zrak, kao i nove  tehnologije koje oni nemaju su jedino obrazloženje za ratove i depopulaciju. I tako su sve teorije zavjere vrlo lako objašnjive, jer su navedene akcije najnormalniji odabir uskog kruga ljudi koji na globalnoj razini žele očuvati moć i zaštititi profit, a na oba fronta trpe poraz za porazom. I tako je i ovo „teorija zavjere“ koja je “teorija” sve dok se ne objasni i dokaže da je to istina, ali da tu nema ničega novog. Konačno, Henry Kissinger je davno rekao da bi “depopulacija morala biti prva na listi prioriteta Sjedinjenih Američkih Država. I što tu ima novo i senzacionalno?

Nebojša Babić

Postoji li potreba za održavanjem zajedničke tematske sjednice Gradskog Vijeća i Županijske Skupštine?

$
0
0

Prije tri mjeseca na izborno-izvještajnoj sjednici Skupštine Udruge Eko-Integral za zaštite okoliša i prirode donesena je odluka da će članovi Eko-Integrala pokušati organizirati, zajedno s gradskim vijećnicima i županijskim skupštinarima zajedničku tematsku sjednicu Gradskog Vijeća i Županijske Skupštine i to po mogućnosti najkasnije do kraja prvog kvartala 2020. godine.

Još početkom veljače odaslane su Zamolbe za zajedničku tematsku sjednicu Županijske Skupštine i Gradskog Vijeća o brodskom onečišćenom zraku Predsjedniku Županijske Skupštine g. Peri Čosiću, Predsjedniku Gradskog vijeća g. Striboru Valenti, Gradonačelniku Slavonskog Broda g. Mirku Duspari i Županu Brodsko-posavske županije g. Danijelu Marušiću.

U zamolbama je istaknuto da nakon 11 godina borbe Brođana za čisti brodski zrak, nažalost, ne vidi se u kojem pravcu ide rješavanje najvećih problema oko zagađivanja zraka, a to su problemi oko Rafinerije, ali i lokalnih zagađivača!

Krajem veljače i početkom ožujka održane su sjednice Gradskog Vijeća i Županijske Skupštine i u Eko-Integralu su zaprimljene informacije o tim sjednicama vezano za zajedničku tematsku sjednicu o brodskom onečišćenom zraku; pismena od Predsjednika Županijske Skupštine, a iz medija i o izjavama čelnika na Gradskom Vijeću o (ne)mogućnosti održavanja takve zajedničke sjednice.

Neovisno da je svima bilo jasno kako zbog nastale situacije oko korona virusa iluzorno bi bilo očekivati žurno  organiziranje takvog velikog skupa, ipak su iz Eko-Integrala ponovo odaslana pisma prema svim vijećnicima u Gradskom Vijeću i Županijskoj Skupštini kojima se nastojalo ukazati na sve važne brodske činjenice!

U tim pismima su obrađene potreba i mogućnost organizacije zajedničke tematske sjednice ali su opisana i sva očekivanja Brođana, kao i aktivnosti koje su u funkciji poboljšanja stanja brodskog zraka i koje su odgovarajuće institucije propustile dosada odraditi. Te aktivnosti smo već više puta objavili, pa i na Periskopu (http://www.sbperiskop.net/kolumne/ptderd/eko-integral-pismo-vijecnicima-gradskog-vijeca-i-zupanijske-skupstine)!

U međuvremenu održane su nove, sada on-line sjednice Gradskog Vijeća i Županijske Skupštine, jasno bez ponovne analize zamolbi Eko-Integrala. No, nakon toga, također je jasno da to nikako ne može zadovoljiti Brođane i kako je najavljeno, u Eko-Integralu će se nastaviti dalje informiranje vijećnika i Gradskog vijeća i Županijske skupštine jer se želi da se ova brodska goruća problematika jednom započne rješavati i riješiti!

Tako je nastavljena analiza podataka koja započeta analizom podataka naših susjednih i drugih mjernih postaja u RH za vrijeme ‘naleta pustinjskog pjeska’ iz Azije krajem ožujka (http://www.sbperiskop.net/kolumne/ptderd/analiza-podataka-nasih-susjednih-i-drugih-mjernih-postaja-u-rh-za-vrijeme-posljednjeg-velikog-oneciscenja-zraka).

No u usporedbi s tim podacima mjerenim tada, u analizu smo uveli još jedan grafikon gdje se vidi stanje zraka u Slavonskom Brodu između 14.i 22. prosinca prošle godine. Tu se radi o ekstremnom onečišćenju zraka lebdećim česticama PM2.5 koje čestice nekoliko desetak puta su manje od lebdećih čestica PM10. One su izazvale ta ekstremna onečišćenja. Da, radi se o lebdećim čestica 2.5 mikrometra!

Makar smo o tom onečišćenju javno tada govorili na Otvorenoj tiskovnoj konferenciji Eko-Integrala i upoznate su bile sve institucije u RH, nitko nije reagirao na tu našu informaciju.

Također je više puta ukazano na veliku zabrinutost Brođana zbog onečišćenog brodskog zraka. Prezentirano je da nakon jednog dužeg mirnog razdoblja tijekom prošle godine, još u prosincu i siječnju ponovo su se dogodila enormna onečišćenja u brodskom zraku.

To se posebno odnosi na već spomenuti interval od 15. do 21. prosinca, pa onda na intervale od 06. do 12. siječnja, od 22., faktički do kraja siječnja, od 13. do 20. veljače, pa onda oko 26. veljače i oko 2. ožujka! A i poslije u ožujku, kada je brodska mjerna postaja na Jelasu često bila na vrhu liste onečišćenja u RH i jedina u CRVENOM (http://iszz.azo.hr/iskzl/index.html)!

Pa onda prije desetak dana objavili smo na ‘fejsu’ na stranicama GI za čisti zrak i Brođani za Brod grafički prikaz usporedbe zraka u Slavonskom Brodu (SB1) i Zagrebu (Zg1 i Zg3) u vremenu od 1.11.2019.-15.4.2020 iz albuma naše eko-aktivistice, s naglaskom na već spomenuti “nalet pustinjskog pjeska”.

Tada nismo uopće komentirali taj prikaz jer je bilo očigledno (skoro) kontinuirano veliko onečišćenje zraka (visoka koncentracija lebdećih čestica PM2.5), kao i prikaz indeksa onečišćenja u Slavonskom Brodu s obzirom na stanje zraka (koncentracija lebdećih čestica PM10) u Zagrebu (Zg1 i Zg3)!

Ovih dana uspoređujući stanje prizemnog ozona u zraku na karti onečišćenja Europske agencije zaštite okoliša (najdonja ‘pruga’ u intervalu od 22. – 28.04.) u Slavonskom Brodu (SB1) i Zagrebu (Zg3), budući da je dosada pored Huma i Višnjana u Zagrebu mjerena najveća koncentracija ozona, pa nakon njih u Slavonskom Brodu (to već deseti put kako je osmosatni prosjek ozona ove godine prekoračio ciljanu vrijednost od 120 µg/m3), uočili smo još jednu zanimljivu činjenicu.

U prikazu unutar kruga dato je u postocima u posljednjih 365 dana ‘akumulirano’ onečišćenje zraka. Vidljivo je da je u Slavonskom Brodu zrak u posljednjih 365 dana onečišćen bio više od 43,5% i to: 28% onečišćen (CRVENO), pa 7,6% jako onečišćen (ŽARKO CRVENO) i 7,9% ekstremno onečišćen (LJUBIČASTO)!

Dok u Zagrebu na mjernoj postaji Zg3 zrak je onečišćen bio (samo) 24% i to: 20 % onečišćen, pa 3% jako onečišćen i samo 1 % ekstremno onečišćen!!!

Sada dolazimo na ono najvažnije da to zagrebačko ekstremno onečišćenje zraka od 1% u posljednjih nekoliko mjeseci više puta je bilo medijski prezentirano, a i objašnjavano sa strane naših institucija, dok je (skoro) 8 postotno brodsko ekstremno onečišćenje redovito prešućivano! Pametnom je dosta!

Vjerujem da nakon iznošenja ovih činjenica lako nam je odgovoriti u naslovu postavljeno pitanje: Postoji li potreba za održavanjem zajedničke tematske sjednice Gradskog Vijeća i Županijske Skupštine?

NAPOMENA: Aktivnosti koje su u funkciji poboljšanja stanja brodskog zraka i koje su odgovarajuće institucije propustile dosada odraditi ili do kraja odraditi

  • Vlade RH i nadležna ministarstva, poštujući Ustavnu obvezu, poduzmu sve što je moguće u cilju zaštite života i zdravlja građana Grada Slavonskog Broda i Brodsko-posavske županije
  • Hrvatska se uključi u proces izdavanja ekološke dozvole na osnovu ESPO konvencije kojom su definirani međunarodni odnosi u slučajevima prekograničnih onečišćenja
  • zatraži se plan rekonstrukcije i program modernizacije rafinerije s definiranim rokovima
  • dovrši se Projekt izrade zajedničkog katastra emisija u zrak za Bosanski Brod i Slavonski Brod
  • DUZS (‘Služba 112’) uspostavi on-line vezu kako bi se građani upozorili o onečišćenju zraka
  • dovrši se Projekt edukacije i informiranje Brođana i ostalih građana Brodsko-posavske županije
  • Zavod za javno zdravstvo dovrši studiju o utjecaju onečišćenja na okoliš i zdravlje Brođana
  • Ministarstvo zaštite okoliša i prirode kontinuirano brine i vodi brigu da do onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu ne dođe. To se odnosi i na Povjerenstvo za praćenje onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu koje u zadnjih 16 mjeseci nije ni sastajalo.

Zaražene stranke – bolesno društvo

$
0
0

Hrvatska se vraća u normalu. Svoju normalu. Trajno bolesno stanje, za koje ne možemo kriviti virus. Osim ako se dokaže da su pojedine ”zaražene” stranke svojevrstan virus – trajan rezervoar bolesti za neke države. Tu nažalost pomoći nema.

Biračka tijela u koja ovaj virus nevjerojatno lako ulazi, mada teško bolesna, ne žele se liječiti, ići u karantenu, samoizolaciju i mi, i država nam, osuđena smo na kronično životarenje usprkos svim manifestnim simptomima od privatizacijske pljačke, korupcije, nepotizma do bolesnoga narcizma ljudi na vlasti.

Kako su počeli pristizati bolji rezultati oko širenja koronavirusa u nas, oko novooboljelih i umrlih iz izolacijskih skrovišta ispuzali su dijelovi spomenutog, trajno zaraženog biračkog tijela. Prvo mrzitelji svega ljudskog i normalnoga. Oni kod kojih je glavni simptom paranoidna mržnja prema drugima i drugačijima te beskonačna i bezuvjetna ljubav prema sustavu njihovih djedova i baba koji su tu bolesnu mržnju podjele ozakonili.

Na napokon zdravu izjavu predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića kako HOS-ovu ploču s ustaškim pozdravom, prvo postavljenu u Jasenovcu, a potom izmještenu na takozvanu lokaciju Trokut, u blizinu devet monolita postavljenih braniteljima poginulima na novljanskom bojištu – valja baciti, uslijedio je čitav val reakcija i osuda.

Kako su počeli pristizati bolji rezultati oko širenja koronavirusa u nas, oko novooboljelih i umrlih iz izolacijskih skrovišta ispuzali su dijelovi spomenutog, trajno zaraženog biračkog tijela. Prvo mrzitelji svega ljudskog i normalnoga

Predsjednik je samo u svom odgovoru kazao ono što je odavno trebalo reći zagovornicima ustaške tvorevine NDH, koji se kukavički skrivaju iza Domovinskoga rata i svih branitelja, od kojih se mnogi ovih dana vrlo otvoreno slažu s onime što je Milanović izrekao. Rekao je, naime, ”da onaj tko se u Domovinskome ratu borio pod parolom ‘Za dom spremni!’ nije se borio samo za Hrvatsku. Mora znati da se borio i za NDH, pod potpuno krivim geslom”.

Sasvim je u pravu što nije podlegao pritisku i spretnoj zamjeni teze da je obezvrijedio žrtvu poginulih hosovaca i njihovih živih kolega koji se nikad nisu kritički osvrnuli na zločine koje su činili u ratu, na prijetnje, mučenja i odvođenje u smrt civila druge nacionalnosti.

Zato mi je drago da predsjednik i nekoliko dana nakon komemoracije odlučno poručuje kako neće prestati ”prokazivati one likove koji politički i neljudski zloupotrebljavaju poginule branitelje da bi relativizirali zločinački karakter NDH”.

Školu s bakinim drugim suprugom, popularno nazvanim ”didom ustašom” skupo je platio za premijerskoga mandata i ne želi se više igrati s podilaženjem opasnome primitivizmu koji uporno nanosi zlo državi i ljudima u koje se kune.

Bolesnome primitivizmu za kojim su ovih dana, osuđujući Milanovića, olako posezali mnogi na vlasti.

Prvo ju je čelništvo HVIDRA-e nazvalo sramotnome, pa minorna (gotovo veličine virusa), Stranka prava, onda mu je Milijan Brkić (HDZ), spočitnuo nesudjelovanje u Domovinskome ratu, pa valjda time i pravo da komentira ustašluke. Njegov stranački kolega Branko Bačić veli kako je i seljenjem bista s Pantovčaka pokazao da nije predsjednik svih građana kao što je to obećao…

Još je bilo tih mržnjom opsjednutih koje su tijekom ovih triju desetljeća dobrano ”infišale” zaražene stranke, pa potom pismo izmanipulirane mame poginuloga Francuza Jean-Michela Nicoliera predsjedniku, koju, uz dužan pijetet, treba pitati jesu li mogući nacistički simboli na spomen pločama u njezinoj domovini Francuskoj?

Treba li se naš predsjednik, kao što ona veli, sramiti, što većinu branitelja štiti od poistovjećivanja s nečim zbog čega oni pouzdano ne bi uzeli puške u ruke i žrtvovali svoje zdravlje, živote za taj bolesni, kvislinški užas!

Na napokon zdravu izjavu predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića kako HOS-ovu ploču s ustaškim pozdravom, prvo postavljenu u Jasenovcu, a potom izmještenu na takozvanu lokaciju Trokut, u blizinu devet monolita postavljenih braniteljima poginulima na novljanskom bojištu – valja baciti, uslijedio je čitav val reakcija i osuda

Ona misli da bi se Milanović trebao sramiti, a mene je eto sram zbog potpuno drugih stvari koje ponovo, po tko zna koji put nakon ”korona mira” naviru u javnost. Imuniteta nema…

Hrvatska se vraća u normalu – u trajno bolesno stanje, koje će znam u ovoj izbornoj godini biti dignuto na n-tu potenciju i reinficirati mnoge.

Gordan Grlić Radman, vidno ponosan na pohvalu mađarskoga kolege, ministra vanjskih poslova Petera Szijjarta zbog izostanka hrvatske osude strašne Orbanove ”korona diktature” bez roka, infantilno glupavo, na užas svih mislećih, recitira u mikrofon: ”Brat uz brata, Mađar uz Hrvata”!? Da umreš od srama i zbog Radmana i zbog ”brata ograđenoga od civiliziranog svijeta bodljikavom žicom i diktaturom”!?

Dubravka Šuica, europska povjerenica za demokraciju (???), u eteru Dubrovačke TV nedopustivo se obračunava s gledateljem koji spominje njezinu spornu imovinu, ali i s novinarem kojem spočitava neprofesionalnost i spominje svoje kumstvo toj televiziji. Same old, same old… Narcisoidno i bahato do neba.

Može joj se, štiti ju trajno zaražena stranka na vlasti.

HDZ-ov stručni stožer uspješno nas je, nema sumnje, dva mjeseca branio od koronavirusa i za neke smrtonosnoga Covida-19. U karanteni je iz nehata bila glupost, bahatost i narcizam njihovih bitno manje stručnih stranačkih kolega…

Mjere nažalost popuštaju i virus gluposti i nestručnosti opet se širi nesmetano. Hrvatska ulazi u normalu – svoju normalu bolesnoga društva.

autograf

Čitanje u karanteni

$
0
0

Čitanje možda jeste infekcija: um pisca uvlači se u um čitatelja. A ipak je u intimnosti koju nudi, koja je na sve druge načine zabranjena u vreme kuge – protivotrov, dokazan, neiscrpan i prekrasan.

Kada je kuga stigla u London 1665. godine njegovi stanovnici izgubili su prisebnost. Savjetovali su se s astrolozima, šarlatanima, konsultovali Bibliju. Tražili su po svojim tijelima znakove bolesti: otekline, plikove, tamne mrlje. Preklinjali su za proročanstva, plaćali da im predviđaju budućnost, molili se bogu, zapomagali. Zatvarali su oči, pokrivali uši, ridali na ulicama, čitali uznemirujuće pamflete. Vlada je, želeći da suzbije paniku, pokušala „da spriječi štampanje takvih knjiga jer su prestravljivale narod“, zabilježio je Danijel Defo u „Dnevniku kužne godine“, priči koju je napisao u isto vrijeme kada i „Potrebne mjere zaštite protiv kuge“, 1722. godine u kojoj su ljudi strahovali da bi bolest na nekom trgovačkom brodu mogla ponovo preći preko Lamanša, nakon što je proputovala od Bliskog istoka do Marseja. Defo se nadao da će njegove knjige biti korisne „i nama i potomcima, iako bismo mi trebali biti pošteđeni ove gorke čaše“. No ta je gorka čaša bila već izvađena iz vitrine.

Godine 1665. oni slabijih nerava su pobjegli iz zemlje, a pametniji i oni koji su odugovlačili imali su za šta da se kaju: kad su se konačno odlučili na odlazak, „jedva je u cijelom gradu bio ijedan konj za unajmiti“, pripovijedao je Defo, a i kada bi se pronašao, gradske kapije već su bile zaključane, a svi koji su ostali bili su uhvaćeni u zamku. Svi su se ponašali loše, a bogataši su bili najgori: pošto se nisu na vrijeme opskrbili namirnicama slali su svoje sluge u nabavku. „Ova nužnost da se izlazi iz kuća da bi se kupile životne potrepštine u velikoj mjeri bila je propast za cijeli grad“, pisao je Defo. Umro je svaki peti stanovnik Londona, uprkos mjerama predostrožnosti koje su preduzimali trgovci. Mesar bi odbio da uruči kuvarici odrezak; morala je sama da ga skine s kuke za meso. A on ne bi uzimao u ruke njen novac; ona bi ga spustila u kofu sa sirćetom. Imajte to na umu kad vam ponestane dezinfekcionih sredstava.

„Tuga i jad čitala se na svakom licu“, pisao je Defo. Strogost vlade po pitanju štampanja uznemirujućih knjiga pokazala se besmislenom, s obzirom na prisutni užas koji se mogao vidjeti na ulicama.

Mogli ste ili čitati sedmične izvještaje o smrtnosti ili brojati tijela naslagana u hrpe. Mogli ste čitati naredbe gradonačelnika: „Ako je neka osoba posjetila čovjeka za kojeg se zna da je zaražen kugom, ili je svojom voljom ušla u kuću za koju se zna da je kužna, iako je to strogo zabranjeno: kuća u kojoj živi biće zaključana“. Ovakve natpise mogli ste čitati na vratima kuća sa zaraženima koje su čuvali stražari; na vratima im je bio iscrtan stopu dugačak crveni krst, iznad kojeg je velikim slovima, da se može čitati iz daljine, bilo napisano: „Gospode, smiluj nam se“.

Čitanje je infekcija koja prodire u mozak: knjige kontaminiraju, metaforički, pa čak i mikrobiološki. U 18. vijeku kapetani brodova koji su stizali u luku morali su dati izjavu da su dezinfikovali svoje brodove zaklinjući se na Bibliji prethodno potopljenoj u morsku vodu. Za vrijeme opasnosti od tuberkuloze, javne biblioteke zaprašivale su knjige stavljajući ih u čelične posude napunjene gasom formaldehida. Ovih dana sve o dezinfekciji knjiga možete naći na Redditu. Čini se da je najbolja varijanta ona s maramicama natopljenim denaturisanim alkoholom ili s kuhinjskim dezinfekcijskim sredstvom u spreju, mada ako stavite knjige u pećnicu i ugrijete ih na 70 stepeni celzijusa imate dodatni bonus: tako ubijate i stjenice („Proces ne oštećuje knjige!”) Ili, kao što se to desilo zbog virusa korone, biblioteke i knjižare mogu i da se zaključaju.

Ali, naravno, knjige su i spas i utjeha. U dugim vijekovima kroz koje je kuga pustošila Evropu, ljudi u karantinu, ako su imali dovoljno sreće da sa sobom imaju knjige, čitali su. Ako ne, i ako nisu bili odveć bolesni, pričali su jedni drugima priče. U Dekameronu Đovanija Bokača, napisanom u 14. vijeku, 7 žena i 3 muškarca pričaju priče tokom 10 dana skrivanja od Crne smrti, „poslednjeg od velikih pomora koji je bez razlike nanosio bol svima koji su mu bili svjedoci“. Kuga je toliko zloglasna bolest da je Bokačo molio svoje čitaoce da zbog tog užasa ne odustaju od knjige: „Moja je želja da vam ne bude toliko strašno da vas to omete u daljem čitanju“.

Zaraziti se književnošću je gadno. Kuga je poput lobotomije. Odsijeca plemenitije sfere, najjače kapacitete čovječanstva i ostavlja u nama samo životinju. „Zbogom divovskim moćima čovjeka“, napisala je Meri Šeli u „Posljednjem čovjeku“ iz 1826, nakon što je bolest opustošila svijet. „Zbogom umjetnosti, elokvenciji“. Svaka priča o epidemiji, priča je o nepismenosti, jeziku koji je postao nemoćan, čovjeku koji je postao okrutan.

Ali je onda postojanje knjiga, koliko god priča bila mračna, samo po sebi znak, dokaz da čovječanstvo i dalje traje, u samoj zarazi čitanja. Čitanje možda jeste infekcija, um pisca uvlači se u um čitatelja, nezaustavljivo. A ipak je takođe – u intimnosti koju nudi, intimnosti koja je na sve druge načine zabranjena u vremenima kuge – protivotrov, dokazan, neiscrpan i prekrasan.

***

Priče o opakim bolestima, idu od „Kralja Edipa“ do „Anđela u Americi“. „Ti si kuga“, kaže slijepac Edipu. „Godina je 1986. i svud vlada sida, moji prijatelji mlađi od mene su mrtvi, a meni je tek trideset“, govori lik u komadu Tonija Kušnera „Anđeli u Americi“. Bilo je raznih kuga, od antičke Tebe do Njujorka, strašnih i jezivih, ali nikad kuge koja bi preplavila svijet, sve dok Meri Šeli nije odlučila da napiše nastavak „Frankenštajna“.

„Posljednji čovjek“, čija se radnja odigrava u 21. vijeku, prvi je značajan roman koji je zamislio izumiranje ljudske rase putem globalne pandemije. Šeli ga je objavila u svojoj 29. godini, nakon što su skoro svi koje je istinski voljela umrli ostavljajući je, kako je rekla, „kao posljednju relikviju najdraže vrste mojih drugova koji su zgasnuli prije mene“. Lik koji se pojavljuje kao pripovjedač u knjizi na početku je siromašan i neobrazovan engleski pastir: primitivan čovjek, nasilan i razuzdan, čak monstruozan. Pod starateljstvom nekog vlastelina u njemu se budi želja za obrazovanjem: „Iskrena ljubav prema znanju… natjerala me da provodim dane i noći u čitanju i učenju“. Prosvjetiteljstvo ga uzvisuje i on postaje učen čovjek, branilac slobode, republikanac i građanin svijeta.

Potom u godini 2092. stiže kuga pustošeći prvo Carigrad. Iz godine u godinu pošast zamire zimi („zima je ljekar opšte prakse koji nikad ne zakaže“) i vraća se s proljeća, zaraznija i na širim prostorima nego ranije. Doseže preko planina i okeana. Sunce se rađa crno kao znak propasti. „Preko Azije, do obala Nila i Kaspijskog jezera, od Helesponta do Omanskog zaliva zavladala je iznenadna panika“, pisala je Šeli. „Ljudi su ispunili džamije, žene pokrivenih lica žurile su ka grobljima, nosile ponude mrtvima kako bi sačuvale žive“. Prava priroda bolesti ostaje zagonetna. „Nazivaju je epidemijom. Ali još uvijek nema odgovora na najvažnije pitanje: kako je nastala i kako se širi“. Ne razumijevajući njeno djelovanje i puni lažne samouvjerenosti, zakonodavci oklijevaju s akcijom. „Engleska je još uvijek bila sigurna. Kuga je ušla u Francusku, Njemačku, Italiju i Španiju, a između nas i kuge zidovi su se još držali“. Potom su stigle vijesti o kompletnim narodima, depopulisanim i uništenim. „Ogromnom broju gradova Amerike, plodnim ravnicama Hindustana, krcatim kineskim naseljima prijeti potpuna propast. Prestravljeni se okreću istoriji prekasno, da na njenim stranicama, čak i na stranicama Dekamerona, pronađu pogrešnu pouku. Prizivali smo u pamćenje kugu iz 1348. godine, kada je, računa se, trećina čovječanstva bila uništena. Pa ipak, zapadna Evropa ostala je netaknuta zarazom; hoće li uvijek biti tako?“ Neće. Neizbježno, kuga naposlijetku stiže u Englesku, ali tada zdravi nemaju više kud da bježe, „ne postoji utočište na zemlji: cijeli svijet je kužan!“

Ako je u „Frankenštajnu“ Šeli zamislila čovjeka sastavljenog od dijelova tijela leševa, u „Posljednjem čovjeku“ zamislila je raspadanje civilizacije na dijelove. Smrt po smrt, državu po državu, ljudski rod spušta se prečagu po prečagu niz ljestve koje je sam napravio i po kojima se nekada uspeo. Pripovjedač, nekadašnji pastir, svjedoči destrukciji i napuštanju svih „ukrasa čovječanstva“ koji su kitili njegovo golo sopstvo: zakon, religija, umjetnost, nauka, liberalna vlada („Više nema nacija!“), sloboda, trgovina, književnost, muzika, teatar, industrija, komunikacije, poljoprivreda. „Naši umovi koji su hrlili napolje kroz nebrojene sfere i beskrajne kombinacije misli, povukli su se u sebe, iza ovog zida od krvi i mesa, žudeći da sačuvaju samo sebe“. Dok bolest ostavlja pustoš na planeti, malobrojni preživjeli sveli su se na zaraćena plemena, sve dok samo jedan čovjek, naš pripovjedač, ne preostane, pastir kakav je bio u početku. Lutajući sred ruševina Rima, ulazi u kuću nekog pisca i na njegovom stolu nalazi rukopis: „Bila je to naučna diskusija o italijanskom jeziku“. Posljednja knjiga na svijetu proučavala je jezik, jedan od prvih ukrasa čovječanstva. I šta naš pripovjedač čini, sam na svijetu? „I ja ću napisati knjigu, viknuo sam, ali ko će je čitati?“ Daje joj naslov „Istorija Posljednjeg čovjeka“, i posvećuje je mrtvima. Ona neće imati čitaoce. Izuzev, naravno, čitalaca knjige koju je napisala Šeli.

***

Napredak je veličanstveni san prosvjetiteljstva; veliki strah od epidemije – pad je unazad. Međutim, u američkoj književnosti ovakva vrsta destrukcije često ide skupa sa demokratskim zaokretom: zaraza na kraju donosi jednakost za sve. Priča Edgara Alana Poa iz 1842. „Maska crvene smrti“ smještena je u srednjovjekovni svijet poharan zarazom koja ubija gotovo trenutno. „Javljali su se oštri bolovi, krvarenje iz svih pora, s raspadanjem“, pisao je Po. „Grimizne mrlje po tijelu, a naročito po licu bile su zabran koji je bolest postavljala oko žrtve, stavljajući je van dosega svake pomoći i saosjećanja bližnjih“. Zapravo, bogati su ti koji nemaju simpatija prema siromašnima. (Nije beznačajno da je Poov bogati očuh s njim potpuno prekinuo veze ostavivši ga bez prebijene pare, dok mu je žena umirala od tuberkuloze.) Hrabri princ, njegovi plemići i njihove žene povukli su se „u duboku izolaciju u jedan od svojih utvrđenih samostana“, gdje su živjeli u razvratnom luksuzu, sve dok se jedne noći, na balu pod maskama, nije pojavio stranac pod maskom „načinjenom tako vješto da podsjeća na ukočeni izraz lica umrlog, da je i iz najveće blizine bilo teško utvrditi da li je lažna“. Posjetilac je bio sama Crvena smrt. Svi u samostanu umiru te noći. Plemstvo ne može uteći onome što siromašni moraju da istrpe.

Poova crvena smrt postala je pandemija u romanu Džeka Londona „Grimizna kuga“, objavljenom u nastavcima 1912. godine. (Bolest je ista: „Cijelo lice i tijelo obojilo se u grimiznu boju za jedan sat“.) Kuga je došla u godini 2013. i odnijela sve redom, uzvišene i ponižene, moćne i slabe narode, na svim stranama svijeta, a preživjele je ostavila jednake u svojoj bijedi i bezakonju. Jedan od šačice preživjelih bio je učen čovjek s Univerziteta Berkli u Kaliforniji, profesor engleske književnosti. Kada je bolest napala, on se sakrio u zgradi hemijskog fakulteta, a kasnije se ispostavilo da je imun na zarazu. Godinama je živio sam u nekom hotelu u Josemitima preživljavajući na konzervama hrane iz lokalnih prodavnica, sve dok nije izašao vani i pridružio se nevelikoj bandi po imenu Šoferi, predvođenoj surovim čovjekom koji je nekada radio kao šofer – pa je profesor uspio sebi da nađe i ženu. Na početku romana, u godini 2073, profesor je veoma star čovjek, obučen u životinjske kože: „preko grudi i ramena visi mu otrcana vesta od kozje kože“ – i živi kao životinja. Priču o grimiznoj kugi priča svojim unucima, dječacima koji su „u govoru koristili jednosložne riječi i kratke zgrčene rečenice koje su više podsjećale na frfljanje nego na govor“, ali su zato bili jako vješti sa lukom i strijelom. Njihov primitivizam uznemirava profesora, koji duboko uzdiše dok gleda u pravcu gdje je nekada bio San Francisko: „Tamo gdje je nekada četiri miliona ljudi uživalo u životu lutaju divlji vukovi, a naše podivljalo potomstvo brani se praistorijskim oružjem od oštrozubih neprijatelja. Mislite o tome! A sve to zbog Grimizne smrti.“

London je ukrao crvenu smrt od Poa, a priču o grimiznoj smrti uzeo iz „Posljednjeg čovjeka“, osim što je Londonova argumentacija o slabljenju i propasti čovječanstva mnogo suptilnija nego kod Šeli. „Ljudska rasa osuđena je da tone sve dublje i dublje u tamu primitivizma prije nego što ponovo započne svoj krvavi uspon ka civilizovanosti“, objašnjava profesor. Za Džeka Londona, industrijski kapitalizam i imperijalizam, a ne prosvetiteljstvo, mašina je moralnog napretka, motor koja vuče ka vrhu, od divljaštva ka civilizaciji i od nemaštine do izobilja. Londonov pad čovjeka, pad je u jedno posebno doba – carstvo srca tame: profesorovi unuci imaju „tamnu kožu“. Prije dolaska kuge kapitalisti i imperijalisti stekli su zapanjujuće bogatstvo. „Šta je to novac?“, dječaci pitaju svog djeda, kad on tom riječju opisuje metalni novčić koji se kovao 2012. („Oči starca su zablistale dok je držao kovanicu“.) Sve ovo – bjelina naše kože, bogatstvo – sve je izgubljeno! Profesorova najveća briga je to što će nekadašnji šofer na silu vjenčati bivšu ženu magnata: „Tamo je stajala Vesta Van Varden, mlada supruga Džona Van Vardena; obučena u rite, ogrubjelih i žuljevitih ruku punih ožiljaka, nagnuta nad logorskom vatrom radila je kuhinjske poslove – ona, Vesta, rođena u svili i kadifi najvećeg plemićkog bogatstva koje je svijet ikada upoznao“. Jednako uznemirujuće bilo je to što je bijeli čovjek, osvojivši kontinent, na kraju izgubio i Zapad i Istok. Profesor pokušava da objasni svojim unucima-divljacima propast američkih gradova, čiju je sudbinu spoznao u prvim danima pandemije, dok su vijesti još stizale do Kalifornije iz drugih dijelova zemlje, prije nego što su umrli poslednji telegrafisti:

„Njujork i Čikago bili su u haosu… Trećina njujorške policije bila je mrtva. Njihov šef takođe, kao i gradonačelnik. Zakon i red prestali su da važe. Leševi su ležali na ulicama nezakopani. Sve željeznice i brodovi koji su prevozili hranu i druge potrepštine u veliki grad prestali su da saobraćaju, a rulje gladnih siromaha pljačkale su prodavnice i skladišta. Ubistva, pljačke i pijanstva posvuda. Milioni ljudi već su pobjegli iz grada – isprva bogataši, u svojim privatnim automobilima i dirižablima, a potom i ogromna masa stanovnika, pješice, noseći kugu sa sobom; izgladnjeli, pljačkali su usput farme, varoši i sela.“

Svi gradovi su gorjeli. Čak i dirižabli bogatih eksplodirali bi i nestajali u plamenu, svijet je postao Hindenburg.

„Grimizna kuga“, objavljena prije Prvog svjetskog rata, u sebi je sadržavala upozorenje o cijeni svjetskog rata i o cijeni života u takvom svijetu. „Prije mnogo, mnogo, mnogo godina, kada je na zemlji živio mali broj ljudi, postojao je i mali broj bolesti“, objašnjava profesor. „Ali kako se njihov broj povećavao i kako su živjeli blizu jedni drugih u velikim gradovima, novi sojevi mikroba napadali su njihova tijela. Shodno tome nebrojene milioni i milijarde ljudi je pobijeno. I što su gušće bili naseljeni, strašnije su bile nove bolesti“. Njegovi unuci ovo ne razumiju. „Po popisu stanovništva iz 2010. bilo je osam milijardi ljudi na svijetu“, kaže im on. Oni teško mogu da povjeruju u njegove riječi i nemaju ni približnu ideju o tome kakvo je značenje riječi milijarda, popis ili svijet.

„Deset hiljada godina kulture i civilizacije nestalo je u treptaju oka“, kaže profesor. On je sav svoj radni vijek posvetio biblioteci: htio je da arhivira ovih deset hiljada godina. U pećini na Telegraf hilu pohranio je sve knjige koje je mogao pronaći, iako je bio jedini preostali čovjek koji je znao da čita. „U njima je veličanstvena mudrost“, govori svojim unucima u posljednjem poglavlju romana, objašnjavajući im da je ostavio ključ za dešifrovanje alfabeta. „Jednog dana ljudi će čitati ponovo“, obećava im. Oni nemaju pojma o čemu govori. Ipak, čitalac romana zna.

***

Struktura modernog romana o zarazi, sve do „Uporišta“ Stivena Kinga i dalje, niz je varijacija na temu „Dnevnika kužne godine“ (priče smještene unutar zidova karantina) i „Poslednjeg čovjeka“ (priče smještene unutar podivljale grupe preživjelih). Mada je unutar ovih dviju struktura širina prostora pripovijedanja ogromna, kao i širina prostora za moralizam, istorijsku argumentaciju i filozofska promišljanja. Svaki roman o kugi je hiperbola.

Alber Kami jednom je definisao roman kao mjesto gdje je jedno ljudsko biće napušteno od strane drugih. Roman o kugi je mjesto gdje su sva ljudska bića napuštena od svih drugih ljudskih bića. Za razliku od drugih vrsta apokaliptične književnosti, gdje neprijatelji mogu biti hemikalije, vulkani, zemljotresi ili vanzemaljci, neprijatelj u romanu o kugi su druga ljudska bića: dodir drugih ljudi, dah drugih ljudi i vrlo često – u borbi za osiromašene resurse – puko postojanje drugih ljudi.

Kami je u svom romanu „Kuga“ iz 1947. smjestio priču unutar zidova karantina francusko-alžirskog grada tokom Drugog svjetskog rata (godina događaja u knjizi je navedena kao 194-). Sa svim svojim predznacima, proročanstvima i obrednim žrtvama mogao je to biti London iz 1665. Dr Bernar Rije, zajedno sa svima ostalima, u početku ne uspijeva da prepozna znakove. (U romanu se navodi da je priča preuzeta iz Rijeovih bilježnica, njegovog dnevnika u godini kuge.) On posmatra pacova koji se spotiče o kućni prag:

„Kretao se nesigurno, a krzno mu je bilo skroz mokro. Životinja je zastala i činilo se kao da pokušava uspostaviti ravnotežu, opet je krenuo naprijed prema doktoru, zaustavio se još jednom, a onda se uz tanan cijuk okrenuo oko sebe i pao u stranu. Usta su mu bila poluotvorena i krv je prskala iz njih. Nakon što je kratko vrijeme zurio u pacova, doktor se popeo uz stepenice.“

Pacovi izlaze iz podruma i crkavaju na ulicama, u gomilama. Pa ipak, niti doktor, niti bilo ko drugi ne radi ništa, sve do prve ljudske smrti – smrti portira. Zatim dolazi kajanje: „Posmatrajući tu prvu fazu u svjetlu kasnijih događaja, naši sugrađani su shvatili da nikad nisu ni sanjali da je moguće da naš gradić bude izabran za scenu tako grotesknih događanja kao što je masovna pogibelj pacova po ulicama u sred bijela dana ili da portir umre od egzotične bolesti“.

Uskoro, saznajemo da „cijeli grad ima visoku temperaturu“. Broj slučajeva je rastao, a onda eksplodirao. Jedanaest mrtvih za 48 sati, potom još. Vladin zdravstveni komitet želi da izbjegne upotrebu riječi „kuga“, ali ako je ne upotrebe ne mogu se sprovesti vanredne mjere. Obavještenja su postavljena, ali samo na neupadljivim mjestima i ispisana sitnim slovima i, kako doktor primjećuje, „bilo je teško u tim obavijestima naći bilo kakve naznake da se vlasti suočavaju sa situacijom direktno“. Napokon, u očaju, vlada prihvaća mjere deratizacije i, kada u jednom danu umire 30 ljudi, kompletno zatvara grad.

Kuga je, naravno, virus fašizma. Niko u gradu ne razmišlja mnogo o pacovima sve dok ne bude prekasno – iako kuga „isključuje svaku budućnost, otkazuje putovanja, ućutkuje razmjenu mišljenja“ – a malo njih obraća dovoljno pažnje pacovima, čak i nakon što bude prekasno. To je njihova ludost: „Zamišljali su da su slobodni, a niko nikada neće biti slobodan sve dok postoji bolest“.

Kamijeva „Kuga“ nije hronika pandemije, jer se nikad neće proširiti van grada, pa ipak to je kuga bez kraja. Rije čitajući istorijske knjige saznaje da postoji samo jedna kuga, kroz cijelu ljudsku istoriju; ona putuje s mjesta na mjesto, kroz tok vremena, od „kineskih gradova prepunih žrtava u tihoj agoniji“ do „vlažnih trulih paleta zaglavljenih u blatnim podovima carigradskih lazareta, gdje su pacijenti svlačeni sa kreveta kukama“, do „kolica s mrtvim tijelima koja tandrču kroz sablasnu tamu Londona – noći i dani ispunjeni uvijek i svugdje vječnim kricima ljudske boli“. Sljedeći na listi? Aušvic, Dahau, Buhenvald. Kuga je čovjek.

Proganjan tim saznanjima, Rije, zatvoren u neželjenom azilu, pati od ekstremne samoće, otuđenosti i okrutnosti modernog doba.

„Ponekad u ponoć, u veličanstvenoj tišini uspavanog grada, doktor bi uključio radio prije odlaska u krevet da uhvati par sati spavanja koje je sebi dopustio. I s kraja svijeta, hiljadama kilometara kopna i vode daleko, ljubazni i dobronamjerni spikeri pokušavali su iskazati svoje saosjećanje i to čineći pokazivali krajnju nesposobnost čovjeka da zaista podijeli patnju s onima koje nije u stanju da vidi.“

Za one koji su u izolaciji svijet više ne postoji: „kuga je progutala sve i svakoga“. Spas je stigao u posljednji čas kao novi serum i grad je eksplodirao u radosnom slavlju. U završnim rečenicama romana doktor razmišlja o onome što je pročitao. „Znao je ono što vesela gomila nije, ali je da je htjela mogla naučiti iz knjiga: da bacil kuge nikada ne umire i ne nestaje zauvijek… i da će vjerovatno doći dan za ljudsku propast i prosvjetljenje, bolest će pokrenuti svoju vojsku pacova i poslati ih da umru u nekom sretnom gradu“. Ljudi će se uvijek iznova postajati pacovi.

Kamijevo opažanje o krajnjoj nesposobnosti čovjeka da uistinu podijeli patnju onih koje ne može vidjeti predmet je sjajnog i razornog iscrtavanja još jedne priče o kugi, romana „Sljepilo“ iz 1995, u kojoj je ljekar sličan Defou – oftalmolog, a bolest koja ljude pretvara u životinje – gubitak vida. Kao istorijska hiperbola „Sljepilo“ optužuje autoritarnu državu 20. vijeka: institucionalizacija ranjivih, okrutnost militarističkih vladara. Kada bolest napadne, vlada izdvaja slijepe i zatvara ih u azile za mentalno oboljele, gdje se oni slijepo okreću jedni protiv drugih. Oni kradu, siluju. „Slijepi su uvijek u ratu, oni su oduvijek bili u ratu“, piše Saramago u najmračnijim opisima u romanu.

Ali „Sljepilo“ je daleko mračnije od bilo koje istorijske lekcije. Za Saramaga sljepilo nije bolest, sljepilo je ljudsko stanje. U romanu samo jedna osoba nije oslijepila. Ona čita slijepima, što je za njih i raj i mučenje: „Ovo je sve što smo u stanju, da slušamo nekog ko će nam čitati priču o ljudskom rodu kakav je postojao prije nas“. A to je, u svakom modernom romanu o kugi, konačni teror svake pošasti koja će dovesti do kraja svijeta: gubitak znanja protiv koga je čitanje jedini lijek. To je ta spoznaja koja obuzima Saramagovog oftalmologa u trenutku kada i sam gubi vid, prije nego je iko znao za bolest: razumijevanje dragocjenosti, ljepote i krhkosti znanja. Zbunjen pojavom pacijenta koji je došao u njegovu ordinaciju nakon što je iznenada neobjašnjivo oslijepio – pacijentu pred očima nije mrak, već mliječna bjelina – doktor odlazi kući i poslije večere prelistava knjige iz svoje biblioteke. „Kasno te noći odložio je knjige koje je proučavao, protrljao umorne oči i zavalio se u naslon stolice“, piše Saramago. Napokon odluči da ide u krevet. „Minut kasnije, dok je skupljao knjige da ih vrati na policu, desilo se. Prvo je primijetio da više ne može da vidi svoje ruke, a potom je shvatio da je slijep“.

Sve je postalo bijelo. Bijelo kao prazan list papira.

6yka

Stribor Uzelac Schwendemann: Tri tenora – Baurk Hilmo

$
0
0

Desetog aprila 1979. ode ja u Njemaćku. Bila kiša. Kijametski dan. Javlo mi da ima poso. Došo ja gori ko kave tesar. A ono mene rasporedlo u klaoncu. Jebiga. Koljem ja. Neznam jezka. Nemereš ništa pitat. Dalo me za hilfsarbajtera židovskom mesaru. Otaj je klao telad obućen u crno. Vazda je imo i crni šešir na glavi. Klao ja šnjim šest mjeseci. Naućio i nješto jezka. Jedan dan upane otom bradatom Ćivutu noga između razvaljenih letava po kojima smo koljuć gacali. Moj abab Muzafer nije ih bio pasent naređo. Kako valja. Upane Ćifto, a ona krv iz teleta pljusne po njem. Ne znaš ko izgleda više zaklan jal tele jal Židov. Izvukli mi tu njem nogu. Ja uzo onu paletu i zaćas je naredio kako valja. Sakuple se Švabe i ćude se kako ja to znam. A ja njima: ih bin tesar, kain mesar. Odvedu oni mene šefu, a on prevrnuo one moje ćage. Kad ono pogrešlo u našem arbajtzamtu. Napisalo mesar umjesto tesar. Danima sam ja hodo po Minhenu, dok sam to ispravijo. Krenem ujutro. Na sabajle. Al nemereš ti potrefit za Centrum da si pita. A tek Uban. Kad tamo sajdeš onda si tek najebo. I ha, ha, hodaj, lutaj, alakaj, dobi ja poso u tvornci bremzi. Znaš valda šta su bremze?

A bi fin poso. Pola sjediš pola stojiš. Ne mere bolje. Al jebiga, Švabe nas nisu volile. A nisu volile ni radit. Ma ćoeće to i ne zna ništa radit. Znaju one njihove igraće sve napamet. Jebo ih Karlhancrumenige. I samo o tom divane. Vas dan. Ma šta vas dan. Heftu. Jašta neg heftu. Jednog dana dojdoše neki mršuljavi iz Dedeera sa kosurnama i naušnicama u ušima i mene otpustlo. A radio sam komotno osamdeset komada u smjeni. Onaj s minđušom nemere tolko u tri mjeseca. I to još sa trojicom.

Osta ja tako brez posla. Nješto para sam ušparo, pa kontam, ajd da si uznem teke stana. Tu đe sam ja bijo došli njeki novi, pa nas već bilo šesnajst u sobi. Eto tolšnoj ko ova đe smo sad nas trojca. I najdem ja seb finu barakicu. Na izbaćaju smeća uznem dobar jogi i pećnicu. I štaš više. Preko sindikata dobijem novi poso. Na drebanku. Jebo ti mene, ja to nikad nisam radijo. A sve automatski. Sjebem ja mašinu, tako da počne pušit i jopet neide. Pita mene poslovođa oš ti radit. Ja kaem oću. On kae, ondak ispuni akord. A ja znam da u njia ne moraš radit akord, ako imaš 55 godina. Al de ti to budali objasni, a ne znaš jezka. I prebace oni mene da radim gori na tavanu od otog trajvana. Da povezujem ona zvona gori. Jebla ih zvona da ih jebla. I tako ja gori na trajvanu. Stavlo mi one kapke na uši. Ništa ne ćujem. Viđam samo, da se majstor doli kerebeći. Skinem one kapke, a on meni rukama nješto kazuje. Ni danas ne znam šta je ćeo. Ostanem i tu brez posla. Jopet ovi iz sindikata nješto petljali, đe ovđe, đe onđe i odvedoše me u institut đe se ispituju koćnice za avijone. Biva, već sam radijo sa bremzama. Tu radit! Bolje ti je pogint. Ovo ti je ovo. Ovo ti je ono. Ma nemereš ti to ćoeće popamtit da si pita. Nosi anamo. Peri u kiselini. Ja se vas isfurim, a on kae falš. Viđam ja neće to valjati. I Alah imanet, dadoše meni oni dvajspethiljada maraka i ja ode. Prvo su mi davali samo dvaesthiljada. Ja nisam znao pa umalo potpiso. Nikad ne smiješ prvi potpisat. Moraš pušćat njega da on prvi. I tako ja napustim. I jebiga kad sam se vraćo, ono zarati. U Sikerevcima skrećali Bešlaga, Ibrišim i ja prema Šamcu. Imali Mercedes dvestodvajst repaš. I stali mi tu da pišamo. Priđe nama tu njeki ćoek. Bio Rvat. Imamo, kae on, ono što vama Bosancima treba. Još se tu Bešlaga zajebavo pa pito jel vi to nudite pićke. Otaj Rvat samo reče dođite viđat.

Odemo mi š njim do kamijona kud je krenio. Bio je namah, tu priko puta. Odmakne on ciradu, a u kamijonu papovke, kalašnjikovi, bombe. Dvi, tri sorte bombi. Pošto? Zapita Bešlaga. I drž vamo, drž tamo uznem ja seb tojizi kalašnjikova i bombi za iljadupetsto maraka. Uzmu seb i Bešlaga i Ibrišim. Na šamačkoj ćupriji, s ove strane, niko ništa ne pita. S one pitalo me što imate u gepeku? Ja kaem, imamo ono što nama Bosancima treba. On kae, ajd daj sto maraka i prolazi. Dadosmo nas trojica svaki po sto. I priđemo mi. Došli u Odžak pridveće. Ja digo svoje oružje i bombe na tavan. Sutra na sabajle njeko navalio na kapiju. Kad mi se učini da je hajvan odnio šegu, ja priko avlije, nako u gaćama. Odmandalim. Ono naoružani Rvati. Isti oni s ćuprije. Napravlo premetaćnu i sve mi oružje odnesoše. Još mi jedan nako smrznutom, u gaćama, razvali i šamarćinu, da mi pizda materina balijska. Sutridan eto ih jopet. Uzeše mi deset iljada maraka. Za obranu, rekoše. Odvedoše i stoku. Ja i ne zapita kuda i zašto. Zadnjih sto maraka uzelo mi na skeli u Svilaju, kad smo bježali. Kad smo prišli na ovu stranu, odmah nas pokuplo, pa što na stadion u Brodu, što na marvenu pijacu u Trnjane. Ja zapo na stadion. I kad padoše one granate po ljudma, mene je nješto ovdi gore u prsima prvi puta prisjeklo. Odnjelo me s onijem ranjenicima u bolncu i udarlo iglu tu u ruku. Natakarlo onu cjevćuru sa flašom. Kae mi sestra – infrakt. A u mene zet imo infrakt na godinu dana prije rata. Usta mu se bila iskrivila. Pa pošlje popravla. Viđaš da su kriva samo ako mu prijdeš blizu… Ljudi, jebu me nješto toji makaroni od većere. Garant su iz humanitarne. Stari i bajati… Jel i vas nadulo?…

Išo ja jedanput u Harkanj kupit eksere. Tamo su jeftiniji. Na skeli u Svilaju eto ti, s one strane, kamijona sa humanitarnom. Velk kamijon i na njem piše Hesen. Tolko je velk, da su na skeli on i red auta. Inaće stane tri reda. Kad je izlazio sa skele, zape nako težak za oni peton u obali. I ni vamo ni tamo. Pitam ja šofera na njemačkom šta vozi. Kae on meni sve što vami je najpotrebnije. Ima l’ eksera, pitam ja? Nagel? Neima. Ajte u kurac i vi i pomoć. Govorim ja naglas. Baš me briga. Znam da ne razumije. Ukrcam se ja na skelu i pravo u Mađu. Kupim seb eksere kod Dede u Šiklošu. Dedo je zor ćoek. Velki šalađija. Ima njeku guzatu Mađarcu i živi i ne živi šnjom. Rodla ona njem i dijeta. On ga zove Mujica, a ona Mikloš. Kae men Dedo, dobro da si naišo, danas sunetim Mujicu. A Mujici treća i po godna. Velk već. Stigo i sunetar. Berbo. Sve lijepo pripremito, al nemereš ti ufatit Mujicu. Fatali mi njega po dvorištu, nako malo pripiti. A dijet nestade. Neđe se sakri. Zaintačili mi i najdemo ga kod Jašara u kamp kućici. Spava sa još petoro Jašarovih. Pitam ja Dedu koji je? Ovaj kae on. I mi ga tu ufatimo. Berbo nosa za nama oni halat. Skinli mi djetetu gaće. Ono skići i otima se. A berbo mu meti na glavić njeki kalupić i klap – odreže mu kožcu. Tri kapi krvi. Ništa. Ništa ćoeće. Za tri dana gotovo. Zaraslo. Dijete malo skićalo, a mi mu nadavali para, pa prestalo. Onda mi sjedosmo i udarismo seir. Mađarca napravla tortu, a mi još nabavili hurmašica i tahan alve. Zadržo se ja do pridveće. Vratim se u Odžak umrak. Kad ono čitav Odžak duhne po roštilju. Janjetna! Ćuje se dobro. Pitam komšiju šta to bi, a on kae donijelo u humanitarnoj zamrznutu autralsku janjetnu. Pu, jebo šejtan i eksere i sunet tortu, kontam ja. Osto brez janjetne. Sutri ujutro kad je komšija kostma ranijo ćukove, dade men jedan polojav komad. A ja ga turim u vruću pogaču i tako se i ja omrsim… A pravo da ti kaem, mene jebe banja. Harkanj. Ja sam ti s otom banjom ko ovca kad joj osoliš malo livade. Đe si metio tu ona legne. Tako ja u Harkanju. Dam ruskom hećimu sto maraka. Dobijem kartu s kojom imam pravo da se prigledam jednoć nedeljno. A dobar bio otaj ruski hećim. Vi kaete doktor, a mi hećim. Pokojnu mi je ženu lječio. Da ne bi njega, ona bi meni umrla prije šest godina. A eto, šućur Alahu, umrla mi je prije pet…. A jest nam bilo lijepo u Harkanju. Kad ogladnimo, ja kod Safeta u mesaru. Taj po vas dan peće janjetnu. Uznem ja seb rebara i plećku. Kupim hljeba i paradajza. Pa namah što se napucam, nako još masnih ruku, navalim na starku. Ona meni, biva, ma šta ti je, ko hoće me se kurtalisat, al ja nepušćam jel viđam kolko joj je drago. I neima tu klap, klap, pa gotovo. Nego ko pravi muškarac stisnem zube pa ožeži po pol sahata. Neka i njojzi bude hairli i rahatli… Uh, puknit ću ako ne prdnem, plaho me naduli oni makaroni… Nemojte zamjerit. A ljudi jest mi lakše, ko kad skiniš tjesne kondure.

A vid ovo. Saš ćut. Bilo je to iljadu devetsto osamdeset pete. Ne. Osamdeset šeste. Ja. Osamdesetšeste. Bit će sada jedanajst godina. Pijem ja sabajle sa ženom kahvu. A u mene bila u Odžaku velka avlija. I komšinca udovca. Da izajde na cestu, valja joj oko po kilometera, a priko moje avlije namah. I dozvolio ja njoj da tuda gaca. I samo što ja uze filđan i srknu kajmak s kahve, eto nje. Nako mala, guzata, laka za baratat. U mene drugi srk kahve, a ona još uvijek maršira po avliji. Neima šalvara, nego neku haljincu, a gujica u nje radi li radi. Ne mereš izdurat. Kad je ona izmakla, srknem ja treći put, pa ću ženi: ja dobre gujice u naše komšince. A žena se ko malko uvridi i reće, eto, kad ja umrem ti je oženi kad ti je dobra. I ko da me ućara. Jebla je ženska moć. Umre ona januara devedeset druge i ja je sahrani gore u Tešnju. Bila bolja đenaza na tešanjskom groblju. Znaš groblje u Tešnju. Eto tu ona leži. Vako mater, vako ona, vako njen otac. A groblje je malko uzbrdo. Jedno ćetres koraka… I šta sam ono ćeo reć? Ja. Devedeset ćetvrte ja oženim komšincu. Zaboravi reć da je bila udovca. Dvi sam godine ja nju provjeravo što se nije udavala nakon smrti muža. Nemereš saznat da si pita. A za njenog muža Adema saznao sam. Jedni kažu da je bio dobar čoek. Što želi seb želi i tebi. Drugi kažu da je bio na svoju ruku. Ala salamet. Svako veće u njega mora biti pljoska meke. Bilo para u kući ili ne. Ako neima žena mora ić posuđivat. Poginuo kod silaže. Upala mu ruka u ventilator, koji ćera silažu u prikolcu. Bila subota. I kako mu je išćupalo ruku, ode pola ruke u silažu. Ne bi njemu ništa bilo, nego kad ga je ono laplo, udari glavom u njeko željezo i ode… A kažu da su on i žena mu baš fajn poćeli s teladima. Ranli deset komada. Kuplo u Šidu. E, neima ljepše stoćne pijace od one u Šidu… I šta sam ono ćeo reć? Ja. Pitam ja Konu, njenu prijateljcu, da zašto se Hilma, viđaš Hilma se zvala, ja Hilmo, ona Hilma ….nije udavala? Kae men Kona, biva eto nije ćela. Ma deder ti nju ozbiljno pitaj, navaljivam ja. I tako je to trajalo i trajalo. Jedan dan odo ja u Mađarsku u banju, a i po fasung. I već sutridan nazovem ja nju u Županju. Javi se zet. Šta radite, pitam ja? Eto ništa, kae on. Crkajemo. Bio sam vam kod familije, kaem ja, pozdravlo vas. Hvala, kae on. Di ti je punca, pitam ja? Eto je neđe oko kuće, kae on. Zovider je, kaem. Zovnu on nju. Hilma ovdje, kae ona. A ja namah. Ja sam ovdje u Harkanju u banji. Nemeremo mi sad tu puno razgovarat. Eto ja ti nudim brak. Ti si sama, ja sam.. A ona: uf, uf, ma šta mi to naprića ćoeće? Iznenadi se. Kae, aj ti mene nazov ujutro. More, kaem ja. Poselami sve tamo. I ja na sabajle, zovi. Javi se dijet. Njen unuk. Ja je zaišćem, a dijet reče evo ide baba. I vidi ti sad, ode ona jedna kartica od

180 forinti, dok ona reče: ajd kad si baš tolko navalio neka bude. A bilo je to onda 13 maraka. Ota kartica. I tako se ja oženi. Telefonom iz Harkanja. A plaho mi je bila dobra. Kad joj uvalim Hašima, cvili ko Zaimovi basamaci. Udovca. Moreš si mislit. A ona stvar, da prostiš, miriše u nje ko ptica popunac. Znaš li ti za otu pticu? Popunac. Ne znaš. E, ta ptica popunac

miriše bolje od “Vegete”. Jašta.

E, jebemti život i bolest. Na moju glavu navadio se belaj, ko na hadžiju ćepenak. Prvi put sam se razbolio u Islamabadu. Poslalo me tamo iz Njemačke. Biva ko Musliman divanim turski. A tamo roštilj, šašljici, ćevapi u somunu, njekakvi krastavci. Isti ko naši samo nijesu kiseli. I štaš? Mlati po otom. A to ti je ćoeće sve što valja za ćir. I dobijem ti ja njega. Vratlo me u Njemačku u bolncu. Držalo me tamo s još jednim u sobi. A sestra, neka zajebana, drži stalno otvoren penđer. Zima, jebiga, nemereš se ti ispod ono malo ćebeta zagrijat. Ja kaem, daj ba švester, zatvori otaj fenster, zima je. A ona meni: friše luft gut fir kranke. Dignem se ja i zamandalim. Jebo te luft da te jebo. Zec se cijeli život luftira i da je luft za koji kurac, narasto bi velk ko ćoek. A on sa sve luftom ostade zec… Ljudi ma šta mi rade oni makaroni.

A šejtanluka. Ma kako more ovako nadut. Ja to ne anlaišem. A vama ništa?

Ćudan je narod. Imali mi u selu mualima. Znaš šta je mualim. Vi kaete ućitelj. Bio on u partizanima. Dva puta ranjen. A u njega sira i kajmaka ko na pijaci u Modrići. Cijelo selo nosi. A ništa taj radio nije. Djeca po vas dan cijepala drva, štijala bašću, ranla marvu, nosla vodu. Uze jednog dana moj otac oni mali sepetić jaja i ode k njemu. Veljo se zvao. Selam aleikum. Zdravo. Bil ti meni mualime pismo sinu napiso? Bi, al sad nemam vremena. Ode moj babo do Hase da proljudekaju malo dok mualim završi svoje. Naiđe ponovo kasnije. Jel more? More. Uzni der tu šamlicu i sjedi. Sjede. I sad babo divani, a mualim tefteri. Dragi sine ja sam dobro, hvala Alahu, kao što i tebi želim. Imamo, hvala Alahu, dva janjca, pet kokoša, horoza, nješto piladi i ako Alah da kupit ćemo od Hilmije jednog ovanćića, da nam se nađe za Kurban Bajram… i sve tako veze on Veljku, a Veljo tefteri li tefteri. Deder ti sad to meni proćitaj, kae babo. Ćita Veljko, al gdje god babo Alaha spomenio, on priskoćio. Što ispreskaka Alaha Veljko, pita moj babo. Zato. A i jel ikad iko viđo tog tvog Alaha? Nije. A moj babo Veljku vako. Deder Veljko prikući tu šamlicu do mene.Veljko prikući. Prikući bliže. Veljko prikući bliže. E tako valja. A viđaš li ti bolan Veljko one topole tamo uz Bajrinu livadu? Viđam. Viđaš kako im lišće hoda, ljulja se i bjelasa. Viđam. A osjetiš li vjetar. Ne. E, viđaš, moj jarane, ta sila što premeće topolno lišće kad neima vjetra je Alah. Sila, a ne viđaš je. Veljko skoči sa šamlice. Sikter, stara beno, povika na mog babu. Nađi ti seb drugu budalu za pisanje i nosi ota jaja. Diže se babo sa šamlice i promrsi: najteže je biti čoek međ ljudima. A ona komunistićka fukara zafrli oni sepetić s jajima na njega i uvati se med noge pa povika, eto ti kurac s otim jajima. Bio neki pogan ćoek otaj Veljko. Volio sovat. A ima nas svakaki na tom svjetu…Ma da mene ne jebu one pilule što nam ih dadoše nakon makarona. Kažu da su za srce. Vidi ti meni belaja u stomaku…

Kupovo ja konje. Uznem para za jednog, a drugog ću kupiti il na vakat ili kad prodam ona svoja dva stara. U Đakovu na vašaru najdem dobrog konja. Pošto, pitam ja. Gazda šuti. Šutim i ja. Ćekam. Nakon pet minuta pita on mene šutke, samo podigo ombrve. Ja šutim. Projde još pet minuta. On nemere više izdurat pa upita: imaš bikova? A ja znam šta će njemu bikovi. Da ih namah vozi gori u Jelašku zadrugu kod Tešnja. Tek sad ja njem pitanje: a imaš li ti novaca? Valja platit ko teletnu, jer sve to ode Šiptarima za ćevape.

I tako se mi tu nagađali, kad eto ti Hasana i Bešlage. Ajmo na polić meke. Ajmo. I vodali se miod birtije do birtije. Ode pola mog konja. Hasan imo isto nješto para. Kae on men: ti vadi pare i plaćaj iz mog džepa, a ja ću iz tvog. Pojeli mi i popili konja i po. Iz Đakova krenli u Vukovar, hoću reć Borovo. Između Đakova i Osijeka ima ona jedna pofajn dola. A mi naki pijani dvared njom letli. Okrenemo se, vratimo anamo do ciglane, pa jopet sredinom đade onom dolom. I vrištimo u kolma. Stigli u Borovo namah završla druga smjena. Druga je najjaća. Prva i treća slabe. A mi seb, ne po jednu, već po dvi hanumce, pa u Osijek u Ćingilingi ćardu. I udri do zore… A oni moji stari konji valjali su mi još par godina. Sve dok ih nisu odveli oni iz HVO-a… Uh uležo sam se na ovoj desnoj ruci… Viđaš ova kvrga, ovdi, to mi je još iz djetinjstva. Išli mi krast hurmašice hodžinici iz kelera. Mi ćeli razvalit vrata sikerom i taman ja upro, a Husnija gurno ruku, da otvori s one strane, kad eto ti hodže. Prišuljo se s druge strane i mlatne mene pićkaralom po ruci. Ja pusti onu sikeru, Husnija vrisnu, jer mu prsti ostaše prićepiti. Poslije zbog tih prstiju nije ni armiju služio, a ja sam, jebem te Tito, dvi godine kuće nevidijo. A đe li je sada Jovanka? Pitaj Boga jokinoga… Deder mi te novine. Valjda ću lakše zaspat. A znaš kako volim najviše zaspat. Kad odjebem, nako domaćinski, pa zapalim cigaru… To je đenetli… Nadirkaj slobodno to radijo. Ne smeta men… A i ovi krevet smrdi po gumilejzungu…. Šta piše na ovoj plahti? Skaraborga Lansting. Jebla vas humanitarna da vas jebla. Makaroni humanitarna, plahta humanitarna, pilule humanitarna. Sestroooooo. Koje da uznem prije spavanja, vas sam zbrkan s otijem pilulama. Kaeš ote za krv. Ja. Slaba mi je krv kae hećim. Samo ćetir milijuna i trista otih mrvica u krvi. Oćel to valjat? Kako kojih mrvica. Otih bijelih ili crnih. Ne razumijem ti se ja u to. A kaeš crvenih. Ja, ja crvenih. Vid mene tokmaka. Pa ja. Krv je i u mene crvena. Sestro ba deder mi pripomozi ugasit to svjetlo. Mi ćemo sad spavat… E, nemoj sve gasit ovaj s oćalima bi ćito. Jebeš ćitanje. Umro ko ćito, umro ko nećito…

Pa nije doktorica Markotić doktor Mengele!

$
0
0
Alemka Markotić podržala je na izborima Kolindu Grabar Kitarović
Foto: foto HINA/ POOL/ Edvard ŠUŠAK

Na stranu moguće razočarenje time što je doktorica Markotić podržala kandidatkinju Kolindu Grabar Kitarović koja se većini ne sviđa i što cijela njezina jednominutna poruka zvuči kao da ju je pisao neki PR pripravnik i što smo, eto, malo šokirani spoznajom „da je i ona HDZ-ovka”. Činjenica je da doktorica nije napravila baš ništa zbog čega bi joj trebalo retroaktivno suditi, niti bi se ona zbog toga trebala opravdavati

Stižu mi posljednjih dana u inbox poruke uvredljivog sadržaja zbog jednog videa objavljenog prošlog ljeta na YouTubeu. Riječ je o snimci emisije Nedjeljom u 2 iz 2003. godine. Tada je format popularne HTV-ove emisije bio drukčiji pa je Aleksandar Stanković osim glavnog gosta imao i dva „pomoćna” – jednog „za” i jednog „protiv” onog glavnog. Glavni gost je u ovoj emisiji bio Mirko Cro Cop Filipović, na njegovoj strani bio je naš najbolji boksač Željko Mavrović, a onaj gost „protiv” sam bio ja. Tijekom cijele emisije sam Cro Copa gnjavio svojim stajalištem da je on nesumnjivo vrlo uspješan u tome što radi, ali da taj njegov ultimate fight, MMA ili što već nikako nije sport. Osim toga, polemizirao sam malo i s njegovim tadašnjim homofobnim izjavama.

Valjda se više ni Mirko Filipović ni Aco Stanković ne sjećaju te emisije, ali su je, baš kao i mene, otkrili ovih dana Mirkovi fanovi koji su u to vrijeme vjerojatno još bili u vrtiću ili u osnovnoj školi (a nije onda još bilo ni YouTubea ni Facebooka). Nikako im se ne sviđa to što sam prije 17 godina govorio o, kako kažu, „našoj sportskoj legendi” pa se kao njegova vjerna sljedba osjećaju obaveznima to mi s malim zakašnjenjem priopćiti. Verbalni delikt kod nas, eto, nikada ne zastarijeva, čak ni onda kada to nije.

Događa se to, dakako, i boljima i pametnijima od mene. Portali su, tako, u nedjelju na YouTubeu iskopali nekakav video od 3. siječnja ove godine u kojem profesorica Alemka Markotić, uoči drugog kruga predsjedničkih izbora izražava podršku kandidatkinji Kolindi Grabar-Kitarović, tada još predsjednici Republike Hrvatske. Čitajući komentare ispod videa i tekstova koji nam donose tu „ekskluzivu” jasno je da našoj u posljednje vrijeme iznimno popularnoj i omiljenoj epidemiologinji mnogi tu predizbornu podršku jako zamjeraju i ne biraju riječi kojima izražavaju svoju srdžbu.

Ima tu svega: od političke netolerancije i seksizama, do govora mržnje i šovinizma. Jedni smatraju da doktorica Markotić, kao predstojnica Klinike za infektivne bolesti, nikako nije smjela javno podržati tada aktualnu predsjednicu, a drugi bi izražavanje političkih stavova i preferencija zabranili svim poznatim osobama. Za poznate, valjda, ne bi trebalo vrijediti ono Aristotelovo da je čovjek zoon politikon, nego bi oni trebali biti amebe ili u najboljem slučaju ljudi bez stavova i osobnog mišljenja. Barem kada je o javnom prostoru riječ.

Pri čemu je dosta nejasno tko uopće jest poznata osoba jer nema baš nikakve sumnje da sve do izbijanja epidemije koronavirusa za oko 99,9 posto hrvatskih građana uopće nije znalo za profesoricu Markotić. Njezin sad već famozni video na YouTube kanalu Kolinda TV je od 3. siječnja do ponedjeljka ujutro pogledalo nešto više od 500 ljudi, dok je do kasnog popodneva istog dana ta brojka porasla na 21.500 i sada je to daleko najgledaniji video od svih onih u kojima su poznati i manje poznati davali podršku Kolindi Grabar-Kitarović uoči drugog kruga predsjedničkih izbora.

Na stranu sad moguće razočarenje time što je doktorica Markotić podržala kandidatkinju koja se većini ne sviđa, što cijela ta njezina jednominutna poruka zvuči kao da ju je pisao neki PR pripravnik i što smo, eto, malo šokirani spoznajom „da je i ona HDZ-ovka”. Činjenica je da doktorica – koja je zbog vrhunskog upravljanja krizom uzrokovanom koronavirusom u Hrvatskoj trenutno popularna poput neke filmske zvijezde – nije napravila baš ništa zbog čega bi joj trebalo retroaktivno suditi, niti bi se ona zbog toga trebala opravdavati.

Istina, čovjek bi mogao i posumnjati u to gledajući reakciju HDZ-ovih mudraca koji su panično maknuli (a ubrzo ga i vratili) spomenuti video s YouTubea kao da su mediji upravo otkrili kako je njihovoj predsjedničkoj kandidatkinji podršku dao doktor Mengele, a ne doktorica Markotić. Sasvim je nejasno jesu li takvim nepametnim potezom mislili od negativnih komentara sačuvati profesoricu Markotić, Nacionalni stožer civilne zaštite, svoju stranku ili nisu mislili ništa, što je vjerojatno točan odgovor.

Jasno je da i superheroji, ne samo kod nas, imaju svoj vijek trajanja. Svjesna je toga i Alemka Markotić koja je, podsjetimo se, nedavno gostujući u Nedjeljom u 2 prokomentirala veliku popularnost čelnih ljudi stožera sljedećim riječima: „Danas je Cvjetnica, to je proslava Isusova dolaska u Jeruzalem, kad su ga dočekali mašući palminim i maslinovim grančicama. Tri dana kasnije vikali su ‘Razapnite ga, razapnite ga!’ Nadam se da mi nećemo završiti tako.”

Kako god završila ova strka i zbrka oko videa starog skoro četiri mjeseca važno je znati da profesorica Markotić nije ništa manje dobra epidemiologinja zbog toga što je na prošlim izborima podržala Kolindu Grabar-Kitarović, da se ne bi nimalo bolje nosila s koronavirusom da je kojim slučajem podržala Zorana Milanovića, niti bi bila više ili manje stručna da nije podržala nikoga. To vam je, otprilike, isto kao da u stručnost neurokirurga Vilija Beroša sumnjamo samo zato što je navijač Hajduka…

forum.tm

Ana Škornjač: „Ča je bilo, tega više ni, ča smo bili, sad su drugi to, .. !“

$
0
0

„Ča je bilo, tega više ni, ča smo bili, sad su drugi to, .. !“

Ako ste pomislili da je refren ove davne pjesme uvod u naricanje nad sudbinom moje generacije ili tugovanje za generaciju koja ostaje – skoro ste pogodili. Tu tvrdnju ipak možemo promatrati i kao dokaz da život curi što je neminovnost i predstavlja skroz prirodan proces. Kažu informirani da se samo imbecili ne mijenjaju a svatko prosječan i priseban vidi da se sve mijenja iz trenutka u trenutak i da ništa nije ostalo isto (osim isključivih ljudi i već spomenutih imbecila).

Na našu žalost, živimo u vremenu različitih istina i nekoliko usporednih povijesti. Vidim na TV-u puno tipova koji previše čitaju a ništa ne razumiju. Njima (u svrhu što slojevitije zbunjenosti gledateljstva), kreatori programskih shema daju medijski prostor kako bi pričali priče neukom puku (koji je pak naučen vjerovati svemu što čuju sa oltara, radija, interneta ili TV-a)!

Budući nema ulaganja u građane i u prave vrijednosti, ljudi su prazni, puni straha i gnjeva. Vlastodršci uz svesrdnu pomoć organiziranih religija i neslobodnih medija stvaraju privida kako je pregled nad cjelinom vrlo složen. Ipak, hvala Bogu što poznajem gomilu istomišljenika/ca čiji pogledi i razumijevanje naše lokalne i globalne zbilje još uvijek nisu upitni.

Trenutno je razumijevanje podcijenjeno, pa vas na početku  moram podsjetiti što je sloboda i što znači biti slobodan/a građanin/ka ove zemljice čiji smo državljani/ke.

Prisjećam se proslave punoljetnosti moga prvorođenca kada sam mu za poklon izradila brod od trske na čijem jedru je pisalo: „Rođeni moj sine, sretna ti devetnaesta plovidba – budi slobodan!“ Nema ljepše niti zdravije čestitke nego poželjeti slobodu onima koje voliš a zatim njih i sebe podsjećati da je sloboda odsutnost ovisnosti o bilo kome i bilo čemu.

Nabrojat ću vam o čemu smo sve trenutno kao građani i građanke RH ovisni, pa se možda svi zajedno zamislimo što je sloboda. Najnoviji događaji koji su uzrokovali zatvaranje državnih granica su objelodanili da ovisimo o uvozu mlijeka, mesa, hrane, medicinskog alkohola, zaštitne odjeće, cjepiva, meda, kvasca, obuće, odjeće, namještaja, goriva, električne energije, plina, željeznih cijevi, čeličnog lima, građevinskog materijala, itd ..

Stanovnici RH danas nisu slobodni građani i građanke zato jer je ovisnost suprotnost slobodi!

Živeći u SFRJ, mi Hrvati smo bili slobodni jer nismo ovisili o nikome! Oslobodivši se „jarma federacije“ – posljednjih trideset godina – biramo vlast koja je pljačkala i sustavno uništavala vlastitu poljoprivrednu proizvodnju, prehrambeno-prerađivačku industriju, tvornice alata, električnih uređaja, strojeva, brodogradnju, drvnu, kemijsku, mljekarsku industriju, Imunološki zavod, .. Npr, županjska šećerana je proizvodila medicinski alkohol, proizvodnju kvasca je privatni vlasnik preselio u inozemstvo jer smo premalo tržište, kao što smo malo tržište za prevesti svjetske klasike i nobelovce pa ih izostavljamo iz školskih udžbenika …

Tada smo izvozili pamet i tehnologiju u ostale jugoslavenske republike, u zemlje Trećeg svijeta a na svim kontinentima smo bili uvaženi poslovni partneri. Imali smo tehnologiju, proizvodne kapacitete i bili smo izvođači radova u mnogim branšama. Danas, mi Hrvati nismo slobodni jer smo ovisni o uvozu svega i svačega a ovaj cirkus oko koronavirusa je i imbecilima otvorio oči o slobodi i demokraciji – osim ako nije.

„Ča je bilo, tega više ni, ča smo bili, sad su drugi to ..“

Kada spominjem prošlost u svjetlu ovog nostalgičnog stiha, prvo mi na pamet padaju časni i čestiti ljudi koji su se bavili našom lokalnom i visokom politikom. Budući sam ljevičarka, feministica i antifašistkinja, sjećam se samo onih sa kojima sam dijelila iste vrijednost. Prije trinaest godina nas je prerano napustio socijaldemokrat- Brođanin Ivica Račan. Sumnjam da je poslije mudrog i pravednog Ivice netko po sličnim kriterijima donosio konačnu odluku o odabiru imena uglednih ljudi da kao kandidati/nje V Izborne jedinice zastupaju našu Slavoniju u Saboru

Poznavala sam ga i vjerujem da je profesija političara časna i odgovorna kada se njome bave pošteni i odgovorni ljudi. Hodaju i danas brodskim asfaltom ugledne osobe koje su se upravo tako ponašale dok su se aktivno bavile lokalnom i visokom politikom. Željko Rački, Dubravka Horvat, Mato Gavran, Zvjezdana Grčević Ćurković, Ratimir Santić, Tihomir Jakovina i još nekolicina koji su se maksimalno angažirali za naš grad, županiju & Slavoniju – ne izgubivši svoju čast i ljudskost!

Oni su bili graditelji za razliku od ovih današnjih, koji samo preslikavaju formu i ne privlače ljude predane vjeri u postojanje boljega sutra za sve Brođane i Slavonce. Današnji političari koji glume desnicu i ljevicu su žedni moći i traže isključivo osobnu korist. Ne krasi ih čestita prošlost niti poštena budućnost i takvim načinom bavljenja politikom blate čast i odgovornost političara. Nikada neće steći ugled kod poštenih građana nego ćemo njih i njihove postupke nastojati što prije zaboraviti.

Ne volim završiti tekst svoje kolumne bez tračka optimizma ali u iščekivanju Sunca i Vjetra koji će odnijeti ove smrdljive oblake spuštene nad moj grad i državu – za sada mi u glavi zvoni samo ovaj refren: .. „Ča je bilo, tega više ni, ča smo bili, sad su drugi to. Nima više oni divni’ sni, razbili se u komada sto! .. “


Tehnološki giganti i korona kriza: nadzor se pokušava pretvoriti u društveno koristan rad

$
0
0

CovidSafe, australsku aplikaciju za pronalazak kontakata zaraženih koronavirusom, skinulo je više od milijun ljudi u samo par sati nakon što je ove nedjelje puštena u opticaj. Korištenje aplikacije je dobrovoljno, no australska vlada ranije je rekla da je ključno da barem 40 posto populacije, odnosno oko 12 milijuna građani i građanki, koristi tu aplikaciju. Aplikacija čije je ime sačinjeno od riječi “Covid” (skraćenica naziva bolesti uzrokovanom koronavirusom Sars-CoV2 Covid-19) i riječi “sigurno” bazirana je u najvećoj mjeri na u Singapuru već korištenoj aplikaciji TraceTogether. Obje aplikacije oslanjaju se na Bluetooth signal kojim se bilježi kad su ljudi u blizini jedan drugome.

Kreiranje i korištenje aplikacije izazvalo je u Australiji brojne debate o zaštiti privatnosti korisnika aplikacije. I dok Vlada tvrdi da je ugradila brojne osigurače i da će svi prikupljeni podaci biti obrisani nakon završetka pandemije novog koronavirusa, mnogi su zabrinuti zbog količine osobnih podataka koje će aplikacija prikupljati. Na Amazonovim serverima čuvat će se tako preko aplikacije prikupljeni podaci: ime koje korisnik odluči koristiti, dob unutar određenog raspona, broj mobitela, poštanski broj, informacije o enkriptiranom korisničkom imenu, informacija o zdravstvenom statusu – odnosno pozitivnosti na Covid-19. Bluetooth podaci podizat će se i spremati na server, a ukoliko je korisnik aplikacije pozitivan, Vlada će uz pomoć njih znati koga je na to potrebno upozoriti.

Posebno je zanimljivo, donosi The Guardian, što će se aplikacija australske Vlade, kada to bude moguće, moći upariti s funkcionalnostima koje trenutno razvijaju Google i Apple. Naime, ta dva tehnološka giganta, uz pomoć čijih operacijskih sustava “rade” gotovo svi pametni mobiteli na svijetu, prije dva tjedna objavila su da surađuju na izradi aplikacije koja bi, također oslanjajući se na Bluetooth tehnologiju, omogućavala praćenje korisnika i procjenu širenja zaraze među njima s ciljem sprječavanja širenja koronavirusa. Kako prenosi Bug, svi podaci koji se na ovaj način prikupe trebali bi biti transparentno dostupni javnosti, najavljeno je iz Applea i Googlea.

Uvođenje aplikacija poput ove australske nije ni nama daleko, s obzirom da Europska unija razmatra slične opcije. To je tema i videokonferencije ministara unutarnjih poslova u utorak, potvrdio je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović. “Razmotrit ćemo inovativna rješenja poput sustava baziranih na aplikacijama za praćenje kontakata, što je ključno za sprečavanje širenja virusa i kontrolu”, rekao je Božinović.

Čuvanje osobnih podataka

O ulozi tehnoloških divova poput Amazona, Applea i Googla, ali i internetskih platformi poput Youtubea i Facebooka u globalnom odgovoru na pandemiju koronavirusa razgovarali smo s Ethanom Zuckermanom, direktorom Center for Civic Media, pri vodećem tehnološkom sveučilištu Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Svjedočimo li pokušajima da se nadzor građana putem internetskih platformi normalizira i transformira u neki oblik društveno korisnog rada, pitali smo Zuckermana. Odgovor na to pitanje ne mora biti jednoznačan.

“U ovom trenutku je u potpunosti razumno vjerovati da Google i drugi rade dvije stvari istovremeno: pokušavaju adresirati prava pitanja o širenju koronavirusa i iskreno vjeruju da njihovi alati mogu pomoći…i da pokušavaju normalizirati nadziranje”, kaže Zuckerman Faktografu.

Soshana Zuboff, profesorica emerita sa Sveučilišta u Harvardu prva je skovala termin “surveillance capitalism” (dosada na hrvatskom jeziku prevođeno kao nadzirući kapitalizam, nadzirajući kapitalizam ili kapitalizam nadzora op.a.). U knjizi naslovljenoj “Doba nadzirućeg kapitalizma”, koja je opisivana i kao sociološka analiza digitalne ere, Zuboff detaljno tumači ne samo što se može činiti, već što se do sada i čini s ogromnom količinom (osobnih) podataka koje tehnološki giganti poput Googla ili Facebooka prikupljaju o svojim korisnicima. Centralna teza Zuboffinog djela jest da tehnološki giganti podatke koje prikupljaju ne koriste samo kako bi predvidjeli ljudsko ponašanje, već kako bi na njega utjecali te ga modificirali. To, tvrdi Zuboff, ima katastrofalne posljedice na demokraciju i slobode. Zuckerman se u svojim znanstvenim radovima u više navrata pozivao na Zuboff, a poglavlja oboje autora uključeni su u na jesen 2019. izdanu knjigu “Ljudska prava u doba digitalnih platformi”.

Google je objavio najveći set podataka o lokaciji oko milijarde stanovnika prema kojima bi se moglo utvrditi poštuju li ljudi u specifičnim zemljama mjere zabrane kretanja koje su na snazi. Googlova analiza podataka dovela je do objavljivanja podataka u formi grafikona o posjetama podzemnoj željeznici, autobusnim ili željezničkim postajama, trgovinama i drugim mjestima unutar razdoblja od pet tjedana, ranije ove godine. Podatke je s nevladinim istraživačima u nekoliko država podijelio i Facebook koji, kao i Google, ima nekoliko milijardi korisnika. No ta društvena mreža nije ih učinila javno dostupnima.

“Zuboff ispravno ističe da je nadziranje postalo difoltni biznis model na internetu i da je duboko ukorijenjen u naše digitalne tehnologije, posebno one mobilne. Argument za praćenje kontakata uz pomoć tehnologije za nadzor ide nekako ovako: ‘Pa naši mobiteli nas i tako cijelo vrijeme prate – zašto ne bismo koristili te informacije za nešto dobro’. Trenutno nije jasno kakvog će utjecaja korištenje takvih tehnologija uopće imati – primjerice, moja država Massachusetts ulaže u tradicionalno, analogno, intervju-bazirano praćenje kontakata jer smatraju da je digitalno praćenje ograničeno. No, moguće je da nas vrlo racionalna debata o tome želimo li podatke ponuditi kako bi se pratili kontakti u ovom slučaju može odvesti i do toga da bolje pogledamo želimo li da kompanije uopće imaju ove podatke!”, govori Zuckerman i napominje da mogući ishod korištenja podataka povezan s Covidom-19 može dovesti i do masovnijeg pokreta koji bi od kompanija zahtijevao da takve podatke o nama ne čuvaju.

Kako će izgledati sustav nadzora kontakata

Argument “naši mobiteli nas i tako cijelo vrijeme prate” koji spominje Zuckerman i čitateljima u Hrvatskoj zvuči poznato. Nevjerojatna je sličnost između Zuckermanova primjera i opravdanja koje je koristio premijer Andrej Plenković da bi objasnio zbog čega je njegova vlada u Hrvatski sabor poslala prijedlog izmjena zakona kojim se tražila mogućnost vrlo širokog praćenja lokacije mobitela građana korištenjem podataka mobilnih operatera.

“U cijeloj priči se došlo na neku vrstu gotovo pa ideološke rasprave. Ne znam koliko je to realno sagledati, ali svodi se na to da će Vlada pratiti sve građane što rade na telefonima. Koga je u vlasti briga tko s kim govori na telefon? To je teza koja je toliko banalna i pogrešna, da ne mogu vjerovati da je uopće toliko privlačna u ovo vrijeme da bude predmet rasprave. Svi vi koji imate pametne telefone – sve ste dali Googleu i Facebooku, sve imaju, znaju sve o vama u svakom trenutku”, rekao je Plenković. Zakonske izmjene naposljetku su ipak poslane u drugo čitanje, da bi se sada vlada, po svemu sudeći, ipak okrenula  preporukama Europske komisije o korištenju aplikacija koje suzbijanju zaraze pristupaju uz zaštitu privatnosti.

Upravo smo premijerovu izjavu upotrijebili kao primjer da Zuckermana upitamo smatra li da je porast masovnog nagledanja prikladan odgovor i kako će taj porast utjecati na pitanje privatnosti u budućnosti.

“Kako sam već rekao, zabrinut sam da korištenje nadgledanja kontakata normalizira nadzor za manje hitne situacije, poput oglašavanja. No, također sam zabrinut jer mislim da nadzor kontakata ne funkcionira nužno onako kako ljudi misle da funkcionira. Civilni GPS doseže četiri metra – neki uređaji tvrde tri, no čak je i inteval pouzdanosti 95 posto. Nacrtajte krug od tri metra oko sebe. Sada nacrtajte jedan oko svih drugih. Možete biti poprilično udaljeni od nekoga, a da se krugovi i dalje presijecaju. Sustav automatskog praćenja kontakata detektirat će vas kao (ko)prisutne čak i kada ste udaljeni šest metara. Sada zamislite da vas se kontaktira svaki put kada šest metara pored vas prođe netko tko je pozitivan na Covid-19. Čini mi se da bi brojni lažni pozitivni rezultati mogli dovesti do toga da su takvi sustavi neupotrebljivi”, kaže Zuckerman i predlaže ponešto drugačije rješenje.

“Pametniji način bio bi da se ovakvi sustavi koriste za pomoć osoba u prisjećanju koga su susreli. ‘Hej, tvoj GPS kaže da si bio u ovoj zgradi u ovo vrijeme – koga si vidio tamo?’. Uostalom, takvi namjerni susreti i tako sa sobom donose veću vjerojatnost od transfera virusa. Mogu zamisliti da se predloženi tip automatiziranih sustava može koristiti u slučajevima poput javnog prijevoza – moguće je da je korisno znati da ste, primjerice, u autobusu dijelili nekoliko postaja sa zaraženom osobom. No, važno je razumjeti da ovakvi sustavi nisu u stanju pratiti sve kontakte, ali i da je vjerojatno da će pogrešno identificirati brojne kontakte”, kaže Zuckerman Faktografu.
Kako bilježi portal Verge, razvoj sustava na kojem rade Google i Apple ne bi koristio podatke GPS-a, već Bluetooth, a ne bi ni pratio doslovnu lokaciju osobe, već kupio signale onih koji su u blizini, dok bi se u bazi podataka čuvale  interakcije kako bi se korisnike moglo upozoriti da su bili u blizini zaražene osobe. Ipak, kako navodi Reuters, dok se tehnologija koju razvijaju za praćenje kontakta u ovom slučaju ne oslanja i na GPS lokacije, Apple i Google generalno dozvoljavaju aplikacijama da prikupljaju podatke o kretanju, uz dozvolu korisnika. Hoće li dozvoliti korištenje tehnologije koju sada zajedno razvijaju takvim aplikacijama, još uvijek nije jasno. Brojne potencijalne probleme, ali i prednosti sustava koji razvijaju Apple i Google, pobrojala je urednica portala Markup.

Društvene mreže u borbi protiv dezinformacija

Aktivnosti povezane s izradom novih sustava za praćenje nisu jedina novina koju su tehnološki giganti i platforme uveli za vrijeme trajanja korona krize. Nikada do sada najkorišteniji internetski servisi i platforme poput Googla, YouTubea, Facebooka (i njegova WhatsAppa i Instagrama), Twittera i brojnih drugih nisu zauzeli unisoni stav prema nekom pitanju za koje su procijenili da je dovoljno važno i nužno da se svakog korisnika ili korisnicu upućuje na službeni izvor informacija kao što je to slučaj sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom i drugim relavantnim zdravstvenim, ali i političkim, institucijama koje pružaju informacije o akutalnoj pandemiji koronavirusa.
Internetske platforme, naime, na razne su načine odlučile suprotstaviti se dezinformacijama koje njima kolaju. YouTube je, primjerice, počeo aktivno uklanjati video sadržaje koji propagiraju tezu da su 5G i Covid-19 u nekakvoj uzročno-posljedičnoj vezi. Faktograf je takve teorije u više navrata raskrinkao. Kako prenosi Bug, takav sadržaj je, kažu, protivan njihovim politikama korištenja i već sada ne ulazi u preporuke koje YouTube kreira za gledatelje. Aktivno uklanjanje teorija oko 5G i koronavirusa neće zahvatiti i ostale teorije urote koje se bave 5G tehnologijama.
WhatsApp je, s ciljem suzbijanja mis i dezinformacija, smanjio broj osoba kojima odjednom možete proslijediti poruku.
Facebook je, pak, po prvi put objavio doseg programa Thrid Party Fact Checking (u koji je od travnja 2019. uključen i Faktograf) na suzbijanju dezinformacija na toj društvenoj mreži. “U ožujku smo prikazali upozorenja [o netočnosti informacija] na oko 40 milijuna objava koje su bile povezane s Covidom-19 na Facebooku. Objave su se bazirale na oko 4.000 članaka koje su napisali neovisni fact-checkeri. Nakon prikazanog upozorenja, ljudi u 95 posto slučajeva nisu posjetili originalnu [dezinformirajuću] objavu. Do sada smo uklonili na stotine tisuća dezinformirajućih objava koje mogu dovesti do neposredne štete za ljudsko zdravlje – uklonili smo sadržaje koji su promovirali ispijaje izbjeljivača ili teorije koje su tvrdile da socijalno distancranje nije efikasno u sprečavanju širenja virusa”, objavili su.

Međutim, Baybars Orsek, direktor Međunarodne mreže za provjeravanje činjenica (IFCN), u čijem je članstvu i Faktograf, ali i svi sudionici Facebookovog Thrid Party Fact Checking programa, pozvao je kompaniju na veću transparentnost.

“Orsek je upozorio da podaci koje je Facebook prezentirao trebaju biti dostupni i drugim urednicima ili stručnjacima i pozvao je poslovično tajnovitu kompaniju da objavljuje regularna izvješća o utjecaju programa za provjeravanje činjenica”, prenosi Associated Press.

I Europska unija želi natjerati kompanije poput Googlea, Twittera i Facebooka na veću transparentnost.

Koliko je prostora za poboljšanja na različitim platformama, pokazala je nedavna analiza Reutersovog Instituta za studij novinarstva (RISJ). Prema njoj, 59 posto objava na Twitteru za koje je utvrđeno da su netočne i dalje su dostupne na toj platformi, 27 posto ih je dostupno na YouTubeu, a 24 posto na Facebooku. Podsjećamo, Faktograf je nedavno o istraživačkom radu i ključnim nalazima razgovarao s glavnim autorom analize dr. J. Scottom Brennenom, postdoktorantom na RISJ-u i Oxfordovom Internet institutu.

Portal Markup, pak, prije nekoliko dana objavio je članak “Želite pronaći misinformiranu publiku? Facebook je to već učinio” u kojem opisuju kako je njihov novinar bez ikakvih većih problema oglas koji je zakupio na toj društvenoj mreži direktno usmjerio onima koji su zainteresirani za pseudoznanost. Nakon upita portala prema glasnogovorništvu društvene mreže, ukinuta je opcija targetiranja zaintersiranih za “pseudoznanost”.

Društvene mreže reagirale su iznenađujuće proaktivno

Gotovo sve internetske platforme odlučile su direktno obavještavati svoje korisnike o relevantnim medicinskim informacijama o koronavirusu. Zuckerman je već i ranije izjavio kako se čini da su platforme natjerane “zauzeti jasan stav” i “da Covid-19 vide kao dovoljno značajan javno-zdravstveni problem da se osjećaju dovoljno ugodno zauzeti stranu, čak i ako riskiraju da će neki korisnici smatrati da je riječ o nepravednoj restrikciji na slobodu govora”.

“Mislim da je koronavirus pružio priliku platformama da se agresivnije bore protiv misinformacija bez da ih se optužuje za stranačku pristranost. U SAD-u, barem, političke dezinformacije su učestalije na desnici, nego na ljevici, što stavlja platforme koje pokušavaju filtrirati dezinformacije u poziciju u kojoj ih se optužuje da zauzimaju strane. Budući da sada postoje jasne upute Svjetske zdravstvene organizacije i Centra za kontrolu bolesti, platforme imaju jasniju sliku što se kvalificira kao medicinska mis ili dezinformacija. Čini se i da reagiraju brže kako bi se protiv njih borile. Teško je reći hoće li isti princip proširiti i na dezinformacije koje dolaze od političara. Za sada su reagirali iznenađujuće proaktivno u borbi protiv medicinskih misinformacija, moguće je da će zbog toga u budućnosti biti sigurniji u suzbijanju i političkih dezinformacija”, kaže Zuckerman Faktografu na naše pitanje očekuje li da će ovakav stav platformi promijeniti očekivanja korisnika, ali i regulatora.

faktograf

Književna kritika: Kronika misaonog otpora

$
0
0

Pierre Bourdieu, ‘Nacrt za autoanalizu’ (s francuskoga prevela Milica Pajević, Karpos, Loznica 2019): ‘Nacrt’ je tekst koji bi trebao pročitati svatko s intelektualnim pretenzijama. Ove prvorazredne zabilješke nisu samo bogata karta intelektualnog polja, nego i lična kronika misaonog otpora

Zašto, i pre svega, za koga sam ovo pisao? Možda da obeshrabrim biografije i biografe, a da istovremeno iznesem (…) one informacije koje bih ja voleo da sam nalazio kada sam pokušavao da shvatim pisce ili umetnike iz prošlosti – piše u ‘Nacrtu za autoanalizu’ Pierre Bourdieu, autor tridesetak utjecajnih knjiga i jedan od najvećih sociologa svih vremena. Nastavlja kako je pisao s nadom da će čitatelji doživjeti isto što je njemu ponekad uspijevalo: ‘Osećaj da spoznajem neko delo i neki život (…) i da tako mogu da ga aktivno prisvojim, više u smislu simpraksije nego simpatije, u cilju daljeg stvaranja i delanja.’ Ceci n’est pas une autobiographie, stoji na početku knjižice od stotinjak stranica napisane 2001., u zadnjoj godini Bourdieuova života. Zaista, nije autobiografija, nego mapa francuskog intelektualnog života – pojedinaca, disciplina i ideja. ‘Razumeti znači razumeti pre svega polje s kojim i nasuprot kojem se neko formirao’: pedesete godine, kada Bourdieu studira filozofiju na prestižnoj École normale supérieure, doba je hegemonije Sartrea i egzistencijalizma. Iako je osjećao poštovanje prema ‘totalnom intelektualcu’, Bourdieu se ‘izgradio nasuprot svemu što je’ za njega ‘predstavljao sartrovski poduhvat’.

Među intelektualcima je tada moda prezirati društvene teorijske tradicije: sociologija je smatrana za ‘prostu naučničku delatnost’ na koju je arogantno gledao ‘svaki, pa i najminorniji pisac, filozof ili čak novinar’. Antagonizmi prema pomodarstvu Bourdieua su vodili marginaliziranim autorima kao što su filozofi znanosti Georges Canguilhem ili Gaston Bachelard, uz klasike sociologije poput Webera ili Maussa. Ključan moment za napuštanje ‘varljive grandioznosti filozofije’ u ime ‘bede sirotinjskih četvrti’ bio je Alžir: odlazi kao vojnik, ali ostaje godinama, provodeći terenska istraživanja, iz čega proizlazi prva knjiga ‘Sociologija Alžira’, na koju će se nasloniti važan ‘Nacrt za teoriju prakse’. S vremenom će postati, piše u šali, ‘lider oslobodilačkog pokreta društvenih nauka protiv imperijalizma filozofije’, ali i protiv ‘planetarne ortodoksije američke sociologije’. Bez njegovih koncepata habitusa, polja, kulturnog kapitala i simboličkog nasilja nezamislive su današnja sociologija, antropologija, kulturni studiji, pa i filozofija. Opisuje svoju različitost u odnosu na autore poput Derride ili Habermasa, odbojnost prema kultu de Sadea i pogledima na seks Klossowskog ili Bataillea, odnos s Aronom, Braudelom, Lévi-Straussom i nizom drugih. Bourdieuov je rad dosljedno išao protiv dominantnih struja, zvale se egzistencijalizam, strukturalizam ili postmodernizam. Najviše prostora posvećuje Foucaultu, čiji su intelektualni projekt i angažman donekle srodni njegovom. No Bourdieu nije ‘glumio intelektualca na francuski način’, što podrazumijeva prestižne ‘političke intervencije, peticije, manifeste ili izjave’, ali i prezir prema direktnom bavljenju društvom: ‘empirijska istraživanja prorocima proletarijata djeluju kao hereza’. Obično je istovremeno vodio niz istraživanja, od proučavanja celibata među seljacima do strukture književnog polja, organizirajući misaoni rad u grupama, nasuprot kultu stvaralačkog pojedinca. S vremenom će izgraditi čitav subverzivni ‘kozmos Bourdieu’: analiza umjetničkih praksi i samih intelektualnih sfera dirala je u svetost elite.

Zajedljivo kritizira filozofe: njihov se autizam ‘nigde ne vidi tako dobro kao u onim često patetičnim pokušajima povezivanja sa stvarnim svetom, naročito kroz političke angažmane (staljinizam, maoizam, itd.) čiji neodgovorni utopizam i nerealistična radikalnost potvrđuju da su oni još jedan paradoksalan način poricanja realnosti društvenog sveta’. Sam Bourdieu devedesetih je postao jedan od najangažiranijih francuskih intelektualaca, žestoko se protiveći neoliberalizmu i tiraniji tržišta. Međutim, u rasprave je ulazio oboružan znanstvenom strogošću, poznavanjem stvarnosti i poštenjem. ‘Inače ste klaun. Ako uključivanje u politiku znači da počinjete lupati besmislice, prestajete biti intelektualac’, kaže u dokumentarcu ‘La sociologie est un sport de combat’. Premda negira važnost Marxa za svoj rad i opredjeljenje – ‘Nisam bio komunista kada su to intelektualci većinom bili, i nisam se odavao antikomunizmu kojem su oni neretko podlegali kada to više nisu bili’ – čitav život bio je na strani klasno, rasno i rodno potlačenih. Na posljednjim stranicama ipak ‘autobiografski’ finom emocionalnošću opisuje odrastanje u siromaštvu u selu nedaleko od Béarna, strukturu osjećaja francuske provincije, suočavanje s klasnim rasizmom tijekom života u internatu.

‘Nacrt’ je tekst koji bi trebao pročitati svatko s intelektualnim pretenzijama. Ove prvorazredne zabilješke nisu samo bogata karta intelektualnog polja i tankoćutna analiza vlastite putanje, nego i lična kronika misaonog otpora.

portalnovosti

Johann Hari daje potpuno novu perspektivu: “Depresija nije kvar, ona je signal”

$
0
0

S autorom, slavnim novinarom Johannom Harijem razgovarali smo o tome što ga je odvelo na put znanstvenog objašnjenja depresije, ali i njezinih pravih rješenja. Naomi Klein, Hillary Clinton, Elton John, Brian Eno i Emma Thompson samo su neki od obožavatelja lika i djela našeg sugovornika.

Johann Hari novinar je i pisac. U svojoj je bogatoj karijeri pisao za Guardian, Le Monde, New York Times. Amnesty International UK dvaput ga je imenovao novinarom godine za njegovo izvještavanje u Kongu i o kršenju ljudskih prava u Dubaiju. Njegov TED govor “Everything You Think You Know About Addiction Is Wrong” i animacija u kojoj je sažeo misli s predavanja imaju preko dvadeset milijuna pregleda, a s njim smo razgovarali nakon što je kod nas nedavno prevedena njegova hit knjiga “Izgubljene veze – otkrivanje pravih uzroka depresije i neočekivanih rješenja”.

Kako je bilo pisati o depresiji? Jeste li dvojili kako pristupiti toj temi budući da niste psiholog?

Većinu mog života nada mnom su visjele dvije misterije. Nisam ih razumio i, da budem iskren, bojao sam se istražiti ih. Prva misterija su depresija i anksioznost koje su se tijekom cijelog mog života, a imam četrdeset godina, širile zapadnim svijetom, pa tako i Hrvatskom. Htio sam razumjeti zašto. Zašto je sve više nas kojima je teško proći kroz dan? Za mene je to bio i osoban misterij. Kao tinejdžer otišao sam liječniku i njemu sam svoj osjećaj depresije opisao kao bol koja curi iz mene. Nisam to mogao kontrolirati i osjećao sam sram. Tada mi je liječnik ispričao priču za koju sada znam da nije bila sasvim pogrešna, ali je bila pojednostavljena. Rekao je – znamo zašto se ljudi tako osjećaju. Ponekad nešto pođe po zlu u mozgu ljudi postoji prirodna kemijska neravnoteža koja se u normalu može vratiti lijekom. Dao mi je antidepresiv i neko sam se vrijeme, zaista, osjećao puno bolje, dobio sam pravi poticaj, ali se depresija vratila. Nastavilo se sa sve većim i većim dozama sve dok 13 godina nisam uzimao maksimalnu moguću dozu – ali i dalje sam bio pun boli. Pa sam se počeo pitati – radim sve što mi se kaže; zašto se još uvijek osjećam ovako?

Ova kultura koju smo izgradili dobra je u mnogim stvarima – ali postaje sve manje i manje dobra u ispunjavanju dubokih temeljnih psiholoških potreba ljudi

Tada sam se odvažio na putovanje u potrazi za odgovorima, prošao sam više od 40 tisuća kilometara, intervjuirao vodeće znanstvenike i ljude koji su prolazili kroz depresiju. Saznao sam da postoje znanstveni dokazi za devet čimbenika koji dovode do naše depresije. Dva od njih zaista su u našoj biologiji – vaši geni vas mogu učiniti osjetljivijima na ove probleme, a postoje i stvarne promjene u mozgu koje se događaju kada postanete depresivni što može otežati izlazak iz nje. Ali većine faktora za koje je dokazano da izazivaju depresiju i anksioznost nema u našoj biologiji. Na primjer, ako ste stvarno usamljeni – veća je vjerojatnost da ćete postati depresivni. Ako vas kontroliraju na poslu, veća je vjerojatnost da ćete postati depresivni.
Ako ne komunicirate s prirodnim svijetom – veća je vjerojatnost da ćete postati depresivni. To su čimbenici u načinu na koji živimo – i kad ih shvatite i uvažite, otvara se različit skup rješenja koja treba ponuditi s opcijom lijekova. Očito trebate hranu; trebate sklonište; treba vam voda; treba vam čisti zrak – ako bih vam te stvari oduzeo, bili biste u stvarnoj nevolji, i to vrlo brzo. Postoje i jednako snažni dokazi da sva ljudska bića imaju prirodne psihološke potrebe. Trebate osjećati da pripadate. Trebate osjetiti da vaš život ima smisao i svrhu. Ova kultura koju smo izgradili dobra je u mnogim stvarima – ali postaje sve manje i manje dobra u ispunjavanju dubokih temeljnih psiholoških potreba ljudi.Tako sam završio s pitanjem: što mi možemo učiniti da se zadovolje te dublje potrebe? To je zapravo tema moje knjige – pronalaženje rješenja za ovaj dublji problem. Širom svijeta susreo sam zaista inspirativne ljude koji se bave tim odgovorom.

Koje su najveće predrasude o depresiji?

Postoji duboko nerazumijevanje o depresiji. Ljudima su rekli da je njihova depresija prije svega kvar u njima – mana u njihovoj biologiji ili njihovom karakteru. Postoje neki biološki doprinosi depresiji, ali depresija nije kvar – ona je signal. Vi niste stroj sa slomljenim dijelovima. To je ponajprije signal da se ne zadovoljavaju vaše najdublje potrebe kao čovjeka. Zajedno možemo promijeniti način na koji živimo, tako da su te potrebe zadovoljene. Ima nade.

Kako se nositi s usamljenošću? Zašto se ljudi uglavnom osjećaju usamljeno?

Zapadna je kultura stvorila najusamljenija društva u ljudskoj povijesti. Nedavno istraživanje pokazalo je da prosječni Amerikanac na pitanje – koliko vas ljudi dobro poznaje, odgovara jednostavno – nitko. U Španjolskoj nije tako loše, ali postaje sve gore. Proveo sam puno vremena razgovarajući s profesorom Johnom Cacioppom iz Chicaga, koji je bio vodeći svjetski stručnjak za samoću. Rekao mi je – zašto postojimo? Svi u ovoj sobi, svi mi? Jedan od razloga je što su naši preci u afričkim savanama zaista bili dobri u jednoj stvari. Nisu bile veći od životinja koje su lovili; nisu bili niti brži; ali bili su mnogo bolji u zbližavanju grupa i suradnji. Baš kao što su pčele evoluirale da žive u košnici, ljudi su evoluirali da žive u plemenu. Mi smo danas prvi ljudi koji pokušavaju rastjerati svoja “plemena”. U takvoj kulturi nam se neprestano govori, kada se osjećamo anksiozno ili potonulo – budite vi. Budi svoj. Kao da je individualizam ono čemu bismo trebali težiti. A zapravo, čemu me naučila depresija je suprotno – ne budite “vi”. Nemoj biti “ti”. Budite mi. Budi mi.

Koje bi se promjene mogle učiniti kako bi život bio podnošljiviji? Koje su bile vaše promjene? U kontekstu depresije koja nam se nadaje.

Kad shvatite dublje uzroke depresije, nova rješenja se sama počnu pojavljivati. Navest ću vam primjer. Svi znaju da je loša industrijska hrana preuzela našu prehranu i učinila nas fizički bolesnima. Neke su vrste “smeća” preuzele naš um i učinile nas psihički bolesnima. Tisućama godina filozofi su govorili: ako mislite da je život novac, status i slava, vrlo brzo ćete se osjećati isprazno i loše. To Konfucije nije tako rekao, ali to je suština onoga što je rekao. Malo je znanstvenika tu tezu testiralo sve dok se nije pojavio nevjerojatan čovjek – Tim Kasser. Njegovo istraživanje sugerira ključne uvide. Što više mislite da je život kupovanje stvari i “pokazivanje” te što vam je više važno kako izgledate drugim ljudima, to je veća vjerojatnost da ćete postati depresivni i anksiozni. U početku se to čini prilično očitim. Svi znaju da nećete ležati na smrtnoj postelji i razmišljati o svim lajkovima koje ste dobili na Instagramu i svim cipelama koje ste kupili. Razmišljat ćete, pokazalo se, o trenucima ljubavi i povezanosti. Ali i, kako mi je rekao profesor Kasser, živimo u stroju koji je stvoren da nas zanemari i ignorira ono što je doista važno u životu. Stalno nas bombardiraju porukama koje govore da tražimo sreću, međutim, gotovo uvijek – na svim krivim mjestima. Profesor Kasser želio je otkriti možemo li pokvariti taj stroj. Napravio je eksperiment gdje je ljude mjesecima, jednom u nekoliko tjedana, sastajao kako bi razgovarali o trenucima zbog kojih su u životu pronašli smisao i svrhu. Za neke ljude je to bilo puštanje glazbe ili trčanje na plaži sa svojom djecom. Skupina je bila upitana – kako možete više svog života posvetiti tim stvarima, a manje tim bezvrijednim proklamiranim vrijednostima? Dokazali su da je upravo ovo iskustvo dovelo do stvarno značajnog pomaka u vrijednostima ljudi. To ih je odvelo od “sila” koje su izazivale toliko depresije.

Ako mislite da je život novac, status i slava, vrlo brzo ćete se osjećati isprazno i loše

Živimo li pandemiju depresije, uz ovu koju već živimo, koronavirusa?

Dokazi to sugeriraju – a mnogi uzroci su u načinu na koji živimo. Na primjer, možemo pitati ljude – mrzite li svoj posao? Postoje snažni dokazi da ljudska bića trebaju osjetiti da su njihovi životi smisleni – da rade nešto s namjerom i ciljem koji čini razliku. To je prirodna psihološka potreba. No, između 2011. i 2012. godine, društvo Gallup provelo je najdublju studiju ikad provedenu o tome kako se ljudi osjećaju u odnosu na svoje poslove, u odnosu na vrijeme u kojemu provode većinu svog budnog stanja. Otkrili su da je tek 13 posto ljudi “angažirano” u svom poslu – i da smatraju kako njihov posao ima smislu te se istom raduju. Oko 63 posto je reklo da uopće nisu “angažirani”, što su i opisali kao “hodanje u snu tijekom radnog dana”. Važnih 24 posto se “aktivno odvaja” dakle mrze ga, preziru svoj posao. Shvatio sam da je većina depresivnih i anksioznih ljudi koje poznajem, njih, slobodno ću reći – 87 posto, duboko nezadovoljno svojim poslom.

Kako odgojiti odnos prema vlastitoj vrijednosti, samopoštovanju?

Zapravo,iznenadit ćete se: način razvijanja vlastite vrijednosti jest usredotočiti se na druge ljude, a ne na sebe. To može zvučati paradoksalno, pa ću objasniti kako sam to naučio. Intervjuirao sam zanimljivu osobu zvanu dr. Brett Ford, koji je sa svojim kolegama napravio ovo stvarno jednostavno, ali zanimljivo istraživanje. Recimo da ste odlučili svjesno i namjerno poduzeti korake kako biste bili sretnija osoba. Recimo da ste odlučili posvetiti dva sata dnevno baviti se pitanjem što znači biti “sretan”. Oni su htjeli otkriti – čini li vas to zapravo sretnijima? “Radi” li to? Istraživanje su proveli u četiri države: Sjedinjenim Američkim Državama, Rusiji, Japanu i Tajvanu. I ono što su otkrili u početku izgleda zaista čudno. U SAD-u, ako pokušate biti svjesno sretniji, ne postajete sretniji. Ali u ostalim zemljama ako se pokušate učiniti sretnijima, to i radite. Zašto je tome tako? Što se tamo događa?

Individualizam nije ono čemu bismo trebali težiti. Depresija me naučila upravo suprotno: ne budite “vi”. Nemoj biti “ti”. Budite mi. Budi mi.

Vratili su se i više proučavali. Ono što su otkrili je da u SAD-u, općenito, ako se pokušate učiniti sretnijima, učinite nešto za sebe, kupite nešto, napornije radite na unapređenju, liječite se, ma što god bilo. U ostalim zemljama, općenito, ako se pokušavate učiniti sretnijima, učinite nešto za nekog drugog, svoje prijatelje, obitelj, zajednicu. Dakle, imamo implicitno individualističku priču o sreći. Imamo i implicitno kolektivističku priču o sreći. I ispada da naša vizija sreće jednostavno ne funkcionira.

Kako se nosite s ovom karantenskom anksioznošću? Koji su najveći izazovi/strahovi? Radosti?

To je izazovno, ali mislim da je i ova kriza prilika da dublje shvatite depresiju i anksioznost, koje su znatno porasle u posljednjih mjesec dana – to svi znaju. To se nije dogodilo jer su nam mozgovi odjednom počeli neispravno funkcionirati. Dogodilo se zato što se naše okruženje promijenilo. Ovaj uvid i iskustvo bi nam trebalo pomoći da vidimo kako su promjene u okolišu dugoročno pokrenule našu depresiju. Osjećamo se usamljeno i financijski nesigurno i odsječeno od prirode – a svo troje navedenih su veliki faktori pokretanja depresije prije ove krize. Dugoročno je rješenje kompleksno i zahtijeva, prije svega – bolje razumijevanje problema i stvaranja stvarnih rješenja.

Na čemu trenutno radite?

Radim na knjizi o brizi i pažnji. Upravo sam je završio! Također, pišem knjige o Las Vegasu, ali i o Noamu Chomskom.

gloriaglam

Da li je današnji svijet izraz Duha palanke?

$
0
0

Pisao je protiv barbarogenija onda kad su tradicionalne i konzervativne književne struje forsirale upravo taj projekat naše navodno čedne, nepotrošene civilizacije – mlade rase – koja će spasiti umorni zapadni svet. Spasiti svet varvarstvom! Izazov je za mene pitanje šta bi autor „Filosofije palanke“ rekao za Trampa i trampizam? Da je Tramp barbarogenije? A trampizam izraz duha palanke?

Radomir Konstantinović nije voleo biografe. Najopštije rečeno, nalazio je da ostaju na površini stvari.

Ova estetička skepsa ipak me nije odvratila od namere da napišem njegovu biografiju,„Konstantinović. Hronika“, koje evo i pred vama. Reći ću vam i zašto. Imao sam pred sobom slučaj Maksa Broda i Franca Kafke. Kafka je bio sklon tome da uništava svoje rukopise, ali ih je Maks Brod – Kafkin intimus – sklanjao u stranu, i tako ih protivno piščevoj nameri sačuvao za svetsku kulturu. I ono što je za nas ovde najvažnije, uradio je izvanrednu biografiju autora„Procesa“.

Moja odluka da napišem Konstantinovićevu biografiju uprkos njegovog zlovolji grosso modo ima analogiju u spomenutom slučaju. Reč je o jednoj višoj odanosti koja služi istini i javnom dobru pre nego ograničenoj individualnoj volji. Ove dve reči, Higherloyalty, već nedeljama imaju snažan eho u Sjedinjenim Državama, jednim doduše sasvim drugim povodom (mislim na knjigu Džejmsa Komija Higher Loyalty). Ali, reč je o sličnom stavu, ako već ne i o sličnom idealizmu, i nisam sasvim siguran šta bi na sve to rekao junak moje knjige. Za sebe znam da sam tu negde, u tom patosu više odanosti, tražio oslonce za svoj rad. Na sreću, nalazio sam ih i u pukotinama naizgled granitno tvrde anti-biografske Konstantinovićeve pozicije. Govorio je, naime, protiv biografija, a komentarišući svoju prepisku sa Beketom, u knjizi„Beket prijatelj“, ispisao je stranice i stranice autobiografskog teksta. Sladostrasno je ispisivao i kratke biografije pesnika u svojoj osmotomnoj grandioznoj studiji „Biće i jezik“, o njih preko stotinu. Uzgred da kažem: bio je majstor u tome; posebno da dočara dramske trenutke iz njihovih života. Ja nisam tražio tu, recite, dramu u njegovom životu i delu, niti bilo koju vrstu ekstravagancije, nisam zapravo tražio ništa sa predumišljajem. Imao sam naravno cilj, ali nisam imao tezu. Tražio sam činjenice, maksimum maksimuma, i priču koja može da ih razgovetno i zanimljivo poveže. Zato sam knjigu i nazvao „Hronika“. Ta oznaka me je oslobodila svega ostalog osim starog dobrog pozitivizma, datog u jednom modernijem pakovanju story-tellinga. Bio sam iznenađen kad je jedan recenzent moje knjige rekao da je ona možda, više od svega, roman. Uključio je u obrazloženje postmodernizam, jer da se i dokumentarna proza – što bi trebala biti moja knjiga – u ključu postmodernizma može čitati kao fikcionalna proza. Uveren sam, međutim, da ne može. Ako sam od nečeg bežao, dok sam radio„Konstantinović. Hronika“ bežao sam od romansirane biografije. Pre neku godinu imali smo prilike čitati tako nešto o Martinu Hajdegeru i Hani Arent („Martin i Hana“). Moj rad nema dodirne tačke sa takvim prosedeima. Ali, dok sam pisao „Hroniku“ imao sam u vidu, na primer, kapitalnu biografiju „Selindžer“ (Dejvid Šilds, Šejn Salerno), ili čak blokbaster ovdašnjeg, stenfordskog vašeg profesora Nila Fergusona,„Kisindžer. Idealist“. To su bili neki od mojih putokaza.

A sad ipak na predmet razgovora: ko je bio Radomir Konstantinović kao ličnost, šta je bio kao pisac, šta kao filozof i mislilac? Rođen je u doba Velike depresije čija se strašna senka nadvijala i nad malom evropskom državom koja se tad zvala Kraljevina Jugoslavija. U školu je pošao kad je u Beloj kući predsednik bio Frenklin Delano Ruzvelt, kad je u Berlinu kancelari vođa Trećeg Rajha Adolf Hitler, a u Moskvi šef Sovjetskog Saveza komunistički tiranin Josif Staljin. Stradanja miliona ljudi i Drugi svetski rat obeležiće Konstantinovićevu mladost; ništa manje i njegovo potonje stvaralaštvo.

Njegova prva tri romana svojevrsna su ratna trilogija. Ratne slike nikad nisu bledele iz njegovog sećanja, mučile su i pritiskale njegovu savest. Nalazio sam u njegovim dnevničkim beleškama – pisanim mnogo godina posle rata – zapise o tome da je sa balkona kuće krišom gledao kako odvode u logore njegove razredne drugove Jevreje. Džeki Rubenović, „debeli Džeki“, držao je pod ruku svoju baku i nosio stoličicu, da joj podmetne da sedne kad se umori. Na izvestan način temu holokausta dodirnuo je u svom romanu-eseju „Ahasver ili traktat o pivskoj flaši“. Rat će obeležiti i njegovu starost: devedesetih godina prošlog veka najpre rat u vreme raspada Jugoslavije, i potom Natovo bombardovanje Srbije. Nije voleo pojam angažovani intelektualac, ali kad je Miloševićev srpski radikalizam isprednjačio u rušenju Jugoslavije, napustio je sjajnu izolaciju književnika, i stupio u otvorenu društvenu arenu.

Predvodio je, 1992, pacifistički„Beogradski krug“, grupu intelektualaca, poznatiju po antiratnim tribinama „Druga Srbija“. Čuvali su čast nacije. U tom krugu bilo je, svako na svoj način, i ovo troje nas, prisutnih. „Ako vas neko pita šta je Druga Srbija, recite da je to ona Srbija koja se ne miri sa zločinom“, rekao je Konstantinović u jednom intervjuu. Dao je tako večitu definiciju tog pokreta. Veruje se da je ime „Druge Srbije“ došlo iz paralele sa „Andere Deutschland“, koja je, kako znate, postojala kao tračak svetlosti u nacističkoj Nemačkoj. Konstantinović se, naime, nije ustezao da govori o srpskom nacizmu koga je tad, devedesetih, u balkanskom ratu, uhvatio na delu. Označavao ga je i rečju čudovište. Posebnu empatiju ispoljavao je nad strašnom sudbinom Sarajeva. Konstantinović je o srpskom nacizmu pisao dve decenije pre tog ratnog krvoprolića iz devedesetih, u znamenitoj svojoj„Filosofiji palanke“. Jedan pisac primetio je da su mu tad junaci njegove knjige došli pod prozor: dijabolični junaci srpske patrijarhalne civilizacije, koji – danas je to jasno – nisu samo srpski. Ksenofobija, zatvorenost, izolacionizam, strah od Sveta – to su Konstantinovićeve teme iz„Filosofije palanke“, i to su teme današnjih zatvorenih društava. Ili, društava koja se zatvaraju. „Istorija nas je zaboravila kao u nekakvoj svojoj rasejanosti“. Ova divna rečenica iz ove knjige koja je uznemirujuće vitalna – a napisana je pre pedeset godina – ova rečenica, dakle, o istoriji koja nas polako zaboravlja, stoji kao opomena, za sve, i svuda.

Konstantinovićeva „Filosofija palanke“ najavila je evo dolazak i trijumf tog duha zatvorenosti, duha palanke, čak i ovde, u ovu zemlju, koju on, inače, nikada nije posetio. Anticipirala je i jednu vašu realnost koju je malo ko mogao predvideti. Krizu kolektivne svesti i vreme samoobmana. Na ovom našem kolokvijumu to će, koliko znam, biti predmet šire analize profesora Jakovljevića. Da završim o ratu kao o Konstantinovićevoj literarnoj i ljudskoj opsesiji.

U sporadičnom dnevniku koji je vodio tokom Natovog bombardovanja Srbije, 1999, napisao je nešto što je iznenadilo neke čitaoce moje „Hronike“. Napisao je, naime, da je bombardovanje „zločin bez obzira na predistoriju zločina“. Nije se, dakle, priključio onima koji su mislili da je i bombardovanje način da se skloni Milošević. Bilo je među takvima koji su odobravali bombardovanje i njegovih prijatelja. Da se Milošević skloni, to je bezuslovno želeo, ali bombe je odbijao, čak i da služe jednoj takvoj ultimativnoj svrsi. „I moj otac ovako bi razmišljao“, zabeležio je na jednom mestu. Tu se onaj antinacionalist Konstantinović, pisac„Filosofije palanke“ i vođa „Druge Srbije“, pokazao sa jednom dodatnom dimenzijom svoje ličnosti: sa svojstvom građanskog patriote, koje (svojstvo) onim prethodnima ništa ne oduzima.

Konstantinović je rođen u Subotici, u gradu na severu države, na granici sa Mađarskom, u jednom gradu koji je tipičniji za Srednju Evropu nego za Srbiju. Porodica se nije dugo zadržala u njemu, a grad nikad nije postao njegov poetički univerzum: nema subotičkih tema u njegovoj literaturi. Ali, ima nešto što Konstantinovića za rodni grad vezuje dublje od svega drugog: činjenica, naime, da je Subotica tačka na kojojse ukrštaju nacije, jezici, vere, kulture.

To šarenilo, ta raznovrsnost, to je bilo ono što je njega privlačilo, ito ne kao prostor rođenja nego kao prostor mišljenja zasnovanog na doktrini različitosti kao na doktrini slobode. Doktrina različitosti kao doktrina slobode, to bi valjalo da zapamtimo. Na promociji jedne svoje knjige u Subotici, kad je već bio u zrelom dobu, on je to upravo i podvukao pozivajućise na Montenja kao na svog učitelja života:

„Kao da me je na to Montenj nagovarao, Montenj, čovek raznovrsnosti, čovek odbijanja istog, jedinstvenog“. I ovo bi valjalo da zapamtimo. Jer, sve je to i sam Konstantinović: čovek različitosti, raznovrsnosti, odbijanja istog, odbijanja jedinstvenog. Čovek u svetu nemoguće konačnosti – nemoguća konačnost je takođe jedan njegov amblem. Čak ni slobodu on ne usvaja kao dogmu: radije uvek govori o oslobađanju nego o slobodi. Otac – figura oca – jedna je od stvari koja dominira životom i delom mog junaka. Rat i otac. Prisutnost oca po pravilu se iskazuje kao jedna trajna napetost: otac, koji je prava studirao i doktorirao u Francuskoj, i bio šef katedre prava na beogradskom Univerzitetu, očekivao je da sin krene njegovim stopama. Sin je pak hteo drugo: da bude pisac. Otada pa dalje, nije se uspostavljao samo jedan pritajeni konflikt oca i sina nego i konflikt jednog višeg reda: između prava i umetnosti, između poretka islobode, između pristajanja isubverzivnosti. „Hteo je matematiku u našim strastima“, tako je otprilike Konstantinović mlađi gledao Konstantinovića starijeg, itako je to napisao na jednom mestu.

„Nikad nije pročitao nijednu moju knjigu“, naveo je takođe u dnevniku, premda to mislim nije bilo sasvim tačno. Kao biograf, moram reći da sam nailazio na njihova pisma koja govore tonom lišenim animoziteta, i bacaju blago svetlo na njihov odnos: među sobom, oni su često brižna, topla bića. Ali, Konstantinovića sina mučio je problem autoriteta, kao takvog, i on o njemu nije govorio samo u vezi sa ocem, niti u vezi sa Ocem kao simboličkom figurom. On je protiv autoriteta ustajao kao đak u školi – protiv učiteljice – zatim i kao pesnik, na počecima književne karijere, kad ga je ućutkao niko drugi nego Titov ideološki bič – Milovan Đilas, kasnije isam Titova žrtva i slavni disident. Zamislite dvadesetogodišnjaka Konstantinovića iza ondašnje gvozdene zavese o čijim se pesmama izjašnjava Titov dofen ocenjujući ih modernističkim smećem!

Konstantinović je napustio poeziju. Nešto drugo, međutim, nikad nije napustio: nije napustio taj svoj duh subverzije. Bolje rečeno: taj ga duh nikad nije napustio. Bile su to pedesete godine prošlog veka, Tito je bio okrenuo leđa Staljinu ali ne sasvim i staljinizmu koji je diktirao umetnički ukus, sa socijalističkim realizmom kao vladajućim umetničkim pravcem. Konstantinović je svesrdno podržavao raskid Beograda sa Moskvom, govoreći mnogo kasnije da se nismo oslobodili 1945, kad su oterani nemački okupatori, nego 1948. kad su oterani Rusi. Sa Rusima je išlo ipak teže, bila je to žilava ideologija ždanovizma koja je kod nas živela i bez njih. Evo jedne amblematične priče.

Konstantinović je 1952. za omladinski časopis napisao novogodišnji uvodnik, i časopis je zabranjen. Ne samo taj broj, nego je zabranjeno izlaženje časopisa za sva vremena. Uvodnik je nosio naslov „Naše nužnosti“. On ima značaj ne samo za Konstantinovićevu književnu biografiju, nego je međaš u istoriji moderne srpske književnosti. Svoju inspiraciju nalazio je u sličnim naporima koji su nastojali da oslobode umetnički prostor za stvaralaštvo koje neće biti dirigovano od strane komunističke partije. Tekst je – kao manifest – stao na čelo tog procesa. Njegov pisac, Konstantinović, bio je književni početnik, baš onaj apsolutni početnik Dejvida Bouvija, koji je sa svoje dvadeset i četiri godine iza sebe imao nekoliko eseja, jednu zbirku pesama i izvesnu sumu novinskih recenzija. Ali, Konstantinovićeve ideje bile su veće od njegove biografije.

Konstantinović će kasnije napisati znamenitije eseje istudije – o enformelu, recimo, ili o nemogućnosti smrti poezije – ali će „Naše nužnosti“ stajati ne samo kao divna uspomena jedne hrabre mladosti nego i kao jedan suštinski važan, dalekosežan estetički program.„Šta imaš sem papira, svojih cipela i svoje olovke“, pita Konstantinović u „Našim nužnostima“svog književnog sabrata, i odmah mu odgovara: „Nemaš ti doma, ni krova, ni druga, ni ženu – ništa nemaš. Ti si umetnik“. Nemaš ni partiju – to nije rekao, ali je to bilo glavno što je zapravo rekao.

Oto Bihalji Merin – jedan Berlinac u Beogradu, prijatelj Tomasa Mana – napisao je jednom o Konstantinoviću – da je nosio usud pisca malog jezika. Da je pisao na jezicima na kojima su pisali Džojs, ili recimo Beket, njegova bi dela – bio je siguran – imala istu recepciju u svetu. To su, naravno, procene, i mi im možemo ali i ne moramo pokloniti pažnju. Možda je problem sa jezikom osetio i Beket kad je Konstantinoviću nudio svoj novac da dođe u Pariz, da uči francuski, i da – uostalom, kao i on – piše na francuskom. Konstantinović je odlučio: ne.

Čarls Simić – vama sigurno dobro poznati Čarls Simić, koji je u mladosti obožavao Konstantinovića – prešao je sa svoga srpskog na engleski: sad ovde kod vas ima slavu vodećeg pesnika. Konstantinović je rekao „ne“ bez obzira na to što je Beket za njega bio Tolstoj našeg doba, a Beketov komad „Kraj partije“ magna karta njegovog književnog mišljenja, bez obzira na to, najzad,što su bili prijatelji. Greška? Ko to sad može znati. Konstantinovićeva saga sa Beketom počela je 1957, i trajala petnaestak godina.

Profesorica Arsić govoriće o tome više. Ja ću dodati da su se zajedno našli, Konstantinović i Beket, u svetskoj antologiji radio drame koju su 1963. izdali Nemci u Frankfurtu, i da je to vrh na koji se u svetu ispeo moj junak. Haj demo još ovo: Beket je protežirao Konstantinovića kod svog londonskog prijatelja i izdavača Džona Kaldera, živopisnog leftiste, koji je na engleskom štampao Konstantinovićev„Izlazak“(u kojem Juda nije izdao Hrista). Baš u godini kad je Kalder u puritanskom Londonu izveo britansku premijeru „Rakove obratnice“ Henrija Milera. U jednoj debati o mojoj knjizi, profesorVladimir Zorić sa britanskogUniverziteta Notingem, izneo je gledište da je„sećanje na Konstantinovića najvitalniji i najznačajniji komemorativni lokus (lieu de memoire) u srpskoj kulturi“. Ja govorim, tu i tamo, da Konstantinović postaje jedna vrsta mita. Kao što je to ovde, ne znam da li grešim, Ajn Rend. Kako god, on nije popularan ali je uticajan, njegova pojava prema svakom merilu velika je. On je u književnosti bio avangarda onda kad je recimo nobelovac Ivo Andrić dominirao svojim realističkim romanima. Pisao je protiv barbarogenija onda kad su tradicionalne i konzervativne književne struje forsirale upravo taj projekat naše navodno čedne, nepotrošene civilizacije – mlade rase – koja će spasiti umorni zapadni svet. Spasiti svet varvarstvom! Izazov je za mene pitanje šta bi autor „Filosofije palanke“ rekao za Trampa i trampizam? Da je Tramp barbarogenije? A trampizam izraz duha palanke? Neki su Konstantinovića, nastavljam, videli kao strano telo u srpskoj kulturi; kao otpadnika, apatrida, i čak izdajnika nacije jer je uvek imao smelosti gledati i u njeno prljavo lice. I zato je velika kontroverza. Ali, ne brinite: na drugoj strani su mnogi, ne manje njih, koji veruju da je njegova stvaralačka veličina nesporna, filozofska misao živa, moralna snaga neuporediva. Među takvima živi uverenje da je on kao filozofski mislilac otkrio tajnu šifru srpske sudbine. Završiću s ovim: neki drže da je guru, da je čak svetac. Nisam među njima. Između ostalog, nisam među njima jer pamtim da je u jednom pamfletu Konstantinović rekao: „Najviše se plašim toga da jednog dana ne postanem svetac“.

pulse

Rusija i Kina jačaju savez protiv padajućeg hegemona

$
0
0

Rasprave o mjerama u suzbijanju pandemije u nas i Europskoj uniji se često pretvore u panično pitanje što ćemo jesti, od čega ćemo živjeti i kao ćemo plaćati račune ako ekonomije potonu u recesiju? S druge strane, ako čitate kineska izdanja agencije Xinhua ili Global Times, to uopće nije tema rasprave. U Rusiji također, iako ima manjih rasprava te vrste u liberalnim izdanjima poput Nove Gazete, Vedomosti ili na portalu radija Eho Moskve. Međutim, čak i na kolumne takve vrste u komentarima nema straha ili panike. Za prosječnog preplašenog Europljanina će vijest o jačanju ekonomske suradnje i obaranju rekorda u trgovini između Rusije i Kine izgledati još čudnije. Ali se čini da sve ide baš onako kako treba ići i

Kina s razlogom podržava rusku ekonomiju i jača savezničke odnose s Moskvom.

Rusija će uzvratiti, to je sigurno. I ovo nije propaganda ili navodi koji se temelje na emocijama, već na činjenicama.

Ministarstvo trgovine Kine govorilo je o stvarnostima i perspektivama kinesko-ruske trgovine u 2020. godini. Opseg trgovine između Kine i Rusije od siječnja do ožujka porastao je za 3,4 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine i iznosio je 25,35 milijardi dolara, rekao je glasnogovornik kineskog Ministarstva trgovine Gao Feng.

Gao Feng napomenuo je da je ovo druga najveća stopa rasta između Kine i njenih glavnih trgovinskih partnera u prva tri mjeseca ove godine, što ukazuje na “stabilnost i moć kinesko-ruske trgovine”. Ne znam sjeća li se netko susreta Vladimira Putina i Xi Jinpinga u Šangaju 21. i 22. svibnja 2014., kada su se ruski predsjednik i kineski vođa dogovorili da će bilateralnu razmjenu podići na vrijednost 100 milijardi dolara godišnje. To je ostvareno i sada se postavljanu novi ciljevi, bez određivanja gornje granice trgovinske razmjene, što potvrđuje da se glavne ekonomske aktivnosti, a time i protok kapitala, seli u Aziju.

U prvom kvartalu ove godine, kineski uvoz ruske robe je dosegao vrijednost od 16,2 milijarde dolara, što je porast od 17,3% u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Zanimljivo je da je Kineski izvoz u Rusiju opao za 14,6% i iznosio je 9,15 milijardi dolara, ali je razlog bio poremećaj u industrijskoj proizvodnji i fluktuacija valuta u prvom kvartalu. Sada, kada je Kina obuzdala koronavirusnu epidemiju u pokrajini Hubei, ova će brojka nastaviti rasti.

Kineski drugovi, čija se ekonomija tek počela oporavljati od epidemije, marljivo podržavaju Rusiju, pokušavajući kupiti više ruske robe.

Štoviše, tijekom naftnog rata je Kina u ožujku smanjila otkup nafte od najvećeg dobavljača Saudijske Arabije za 1,6% i povećala otkup nafte iz Rusije za čak 31%. I to ne piše neka vrsta “kremaljske propagande”, već „ugledni“ Reuters.

I to se dogodilo usprkos svim popustima i odgodama koje su za svoju naftu nudili Saudijci.

Vrijeme je da neki nesvjesni, možda čak i potpuni ignoranti, shvate da je sukob u svijetu odavno prešao granice čisto ekonomske logike.

Gost u emisiji poznatog ruskog novinara i televizijskog voditelja je rekao “kako su dnevnom redu danas samo tri pitanja: vodstvo, vodstvo i vodstvo”. Na globalnoj razini, naravno.

I tako je stiglo vrijeme u kojem je prevladano ono što piše u Ekonomiji i uspješne uprave se vraćaju dobroj staroj političkoj ekonomiji, gdje glavni pokazatelj učinkovitosti i uspjeha nije profit.

Zemlje bivše Jugoslavije imaju brojne stručnjake iz političke ekonomije, koji su iz struktura protjerani s dolaskom „slobode i demokracije“, a čini se da baš oni posjeduju potrebna znanja za izlazak ili obuzdavanje krize, a ove „ekonomiste“ s plesnim tečajevima raznih škola ekonomije iz Velike Britanije i Sjedinjenih Država se slobodno može poslati da beru šparoge ili rano voće i povrće, jer su njihova „znanja“ nepotrebna, ali prije svega štetna.

Sjedinjene Države su odavno izgubile ekonomsko vodstvo, iako je nevjerojatna njihova tvrdoglavost da to i priznaju.

SAD su izgubile i ideološko vodstvo. SAD su izgubile diplomatsko vodstvo, jer je Obama već bio slab, a Trump se svim silama trudi da sve upropasti. I to mu ide od ruke. SAD su izgubile i vojno vodstvo, što potvrđuju izvješća da je polovica nosača zrakoplova neispravna i stoje čekajući dovršetak remonta, a na drugoj polovica su posade zaražene.

I sada su Sjedinjene Države zauzele tužno prvo mjesto u smislu „učinkovitosti“ zdravstvenog sustava. Imaju najveći broj slučajeva zaraze u svijetu, najveći broj smrtnih slučajeva od koronavirusa i najveći broj ljudi koji zajedno s otkazima ostaju i bez zdravstvenog osiguranja, što se, uz ispriku afričkoj naciji zbog usporedbe, ne događa ni u Zimbabveu. Naime, u Americi oko trećina radnika koji su ostali bez posla, a brojka s bliži 30 milijuna, ostaje i bez zdravstvenog osiguranja, što može biti ravno smrtnoj presudi.

Kako funkcionira američka „bolnička industrija“, kako je zove Bloomberg, vidi se u Zapadnoj Virginiji, gdje je trgovačka tvrtka kupila tri bolnice, nakon toga je otpustila liječnike, a pacijenti kojima je potrebna skrb bili su prisiljeni potražiti drugu bolnicu, prenosi The New York Times .

Prije dva tjedna u regiji su pacijenti mogli biti odvedeni u bolnicu za samo 5 minuta. Zatvaranjem bolnica vrijeme za prijevoz pacijenata hitnom pomoći do najbliže medicinske ustanove povećalo se na 30 minuta. Bolnice je 2014. godine kupila komercijalna kompanija Alecto Healthcare Services. Zaposlenici su očekivali da će s novim vlasnikom financijski poslovi biti bolji. Ali je jedna odluka “učinkovitog privatnog vlasnika” odvela instituciju u financijske probleme i dovela do zatvaranja spomenutih bolnica.

U Sjedinjenim Državama se seoske bolnice desetljećima bore s financijama i na pragu su zatvaranja. Posljednjih godina se sve više zatvaraju, jer lokalno stanovništvo opada. Od 2005. je zatvoreno otprilike 170 seoskih bolnica.

Neke neprofitne ili zajedničke bolnice, poput one koju je Alecto kupio u Zapadnoj Virginiji i Ohaju, okreću se komercijalnim mrežama u nadi da će im, ako se usredotoče na zaradu, pomoći da opstanu. No, kako je pokazalo nedavno savezno istraživanje, komercijalne bolnice zatvaraju se čak češće od neprofitnih. Utvrđeno je da komercijalne ustanove čine 11 posto seoskih bolnica, ali 36 posto u ovoj skupini ih je zatvoreno.

Što ovo govori? Tržište je, kako kažu, reklo svoje. Točno, i hegemon je ispružio koliko je dug i širok i uvaljao se u blato, dok ljudi piju deterdžent za staklo, što je potvrdio Illinois Department of Health, gdje su rekli da se broj slučajeva trovanja jakim sredstvima za čišćenje posljednjih dana značajno povećao. Trump se tako uspješno „šalio“ kako tretirati koronavirus sa sredstvima za čišćenje da je na kraju za svoj pad optužio Rusiju i Kinu.

A onda je tu i američka nafta marke WTI, koja je ponovno pala na 12 dolara i više od jednog i pol puta je jeftinija od ruskog Urala, koji se kreće između 19 do 20 dolara po barelu. Ovdje će situacija za američke naftaše biti i gora, jer su skladišni prostori u Cushingu gotovo puni i naftu jednostavno nema gdje staviti.

U takvim okolnostima, američke elite nemaju drugog izbora nego pokušati ići i u krajnost u njihovom kolapsu, a za sve histerično okriviti zlonamjerne aktivnosti Rusije i Kine. Zapravo im ne preostaje ništa drugo. Čitam da je Wall Street, nakon kratkog oporavka, opet krenuo silaznom putanjom. Istina, FED računa da će odštampati još dolara, paket od nešto više od 400 milijardi dolara za male i srednje poduzetnike ida će te toksične obveznice uspjeti „dati“ nekome od saveznika. Onda će za otplatu dividendi, ma kako niske bile, opet upaliti štampariju i toksične obveznice opet pokušati ugurati u nečije „devizne rezerve“. Ali je u svijetu sve manje budala, a zemlje koje se moraju pokoriti volji Bijele kuće nemaju financijskih mogućnosti da spašavaju „Velikog brata“.

Što se tiče potencijalne gladi, opet su krivi Rusi. Bloomberg javlja da se svijet suočava s manjkom ruske pšenice, jer ruske izvozne kvote za žito završavaju dva mjeseca prije planiranog roka. Sve se to događa na pozadini povećane potražnje.

„Rusiji je jedino stalo da u pandemiji ne ostane bez zaliha žita“, prenosi Bloomberg, kao da je Moskva dužna proširiti ranije dogovorene kvote zato što je Zapad vjerovao da je kriminalni „Wall Street Casino“ toliko jak da za profit nema potrebe obrađivati zemlju i unaprijediti poljoprivredu.

Rusija je sada ograničila prodaju žita do kraja lipnja, čineći iznimku samo za četiri zemlje iz bivšeg Sovjetskog Saveza. I sada raste panika i sve se češće postavlja pitanje „što ćemo jesti“?

U takvim okolnostima Kina s razlogom podržava rusku ekonomiju i jača savezničke odnose s Moskvom. Logika je jednostavna: padajućeg hegemona je lakše pobijediti zajedno.

Nebojša Babić

Živio Prvi maj!

$
0
0

“ŽIVIO PRVI MAJ,

PRAZNIK RADA I SVIH ŠTO ŽIVE OD SVOGA RADA!!!

USTANI, PROBUDI SE, POBUNI SE!!!”

“Mi smo za rad, ali hoćemo živjeti kao ljudi”

“Socijalizam” poduzetnicima: Ovaj „Governmentleaks“ otkrio je koliko neoliberalni heroji vole javni novac

$
0
0

Najprije je sve izgledalo kao, recimo, Wikileaks. Hrvatska vlada otezala je punih mjesec dana s objavom svih poslodavaca kojima je uplatila javnu financijsku potporu za očuvanje radnih mjesta i spas privrede općenito. Pustimo nakratko to što će se službena svrha potpore u previše slučajeva svesti na čisto paravansku funkciju. Uglavnom, vlada je uporno – te samo naoko bezrazložno – s tim otezala bitno duže nego što je bio propisan i sam rok trajanja prvih obimnijih epidemioloških mjera. A onda baš kao da je odnekud procurilo, iz nekog časnog, ali neimenovanog izvora bliskog samom vrhu izvršne vlasti RH. Pred nama su se najednom zatekli podaci o približno 84.000 konkretnih primatelja famozne spasonosne potpore.

No, ispostavilo se, u istome tome slavnom trenutku, da ti podaci uopće nisu sistematizirani, pa ni digitalno pretraživi. Nego zadani onako kao što su se i goleme informacijske šarže Wikileaksa morale pregledavati nasumično, ili naprosto redom, da bi se eventualno prosijalo nešto vezano uz ciljanu državu, jer ta organizacija nije ni mogla izdati aranžiran materijal, pospremljen u jedinstvenu i cjelovito sagledivu bazu.

Ministar rada i mirovinskog sustava RH Josip Aladrović potom će, na novinarsko pitanje o takvom istom tehniciranju Vlade RH spram daleko jednostavnije mase informacija, kazati da u državnoj egzekutivi nisu „očekivali toliku zainteresiranost“. Nije, dakle, neki srednje rangiran vladin činovnik u njegovu kabinetu malo izgubio živce uslijed već i bogu i narodu nesnosnog odugovlačenja, pa tajnovito pustio da popis iscuri u javnost. Ne, to je sama vlada tako postupila, istovarila nam dotičnu nepreglednu listu na glave i onda se našla u čudu.

Josip Aladrović
Ministar Aladrović u čudu od javnog interesa (FOTO: HINA/Lana Slivar Dominić)

Srećom, ukazali su se pritom GONG i njegovi hakerski suradnici iz Code for Croatia, te začas pomogli i nama i vladi. Dobili smo tad konačno pretraživu bazu informacija, još uvijek navrijeme da se publika u polukarantenskoj dokolici poigra s nagađanjem o sretnim dobitnicima milijarde i pol javnih kuna u prvom izvlačenju ove državne lutrije. Vratit ćemo im se još u ovom pregledu stanja stvari, ali ne prije nekolikih važnih napomena. Prvo, domaće sindikalne središnjice su već krajem ožujka raspalile alarm zbog navale radničkih prijava raznih poslodavaca koji su zaprimili traženi iznos potpore, ali nisu tim radnicima isplatili puni iznos plaće. Zahtjev sindikata da vlada počne takvu pomoć – namijenjenu prvenstveno radničkim primanjima – uplaćivati direktno zaposlenima, a ne poduzećima, odgurnut je ustranu bez suvišnog razjašnjavanja postupka.

Drugo, privatni hrvatski poslodavci dobili su time praktično sve što su zatražili od vlade, plus još malo više. Država im je iskrcala pusti novac i zatim ih ostavila hotimično sasvim bez nadzora njegove potrošnje. Budući da je glupo očekivati da će naknadna kontrola tog plasmana uroditi pravdom nad većinom prekršitelja i vraćanjem pronevjerenog iznosa u javnu blagajnu, jedini razuman zaključak jest to da je vlada svjesno utrošila milijardu i pol kuna da bi primirila poduzetnike, kivne zbog njezine odluke o javnosigurnosnom zamrzavanju ekonomije.

Treće, itekako je logično da poduzetnici nakon svega traže još i više, koliko god novi prohtjevi nekom izgledali sumanutima. Čak su i obzirni, jer zazivaju samo krizno suspendiranje Zakona o radu i ukidanje parafiskalnih nameta. Nema veze to što u Europskoj uniji nikome drugom nije tako ozbiljno palo na um da zatraži hitnu fleksibilizaciju radno-pravne regulative, osim možda Poljskoj. Nema veze ni to što gro parafiskalnih nameta ima vrlo jasno socijalno i razvojno utemeljenje, za razliku od, recimo, PDV-a kojeg bitno rjeđe spominju, jer taj najveći porezni teret snose najširi društveni slojevi. Oni su u pravu, ti naši kapitalisti, s obzirom na to da su se jasno i masno uvjerili kako vlada igra po njihovu čak i onda kad se naivnijim promatračima čini da slobodno tržište zauvijek odlazi u legendu, dok novodobne inkarnacije Lenjina i Staljina samo čekaju da ih uhljebi iz HDZ-a dobrohotno puste s lanca.

U pravu su tako Davor Huić, Nenad Bakić, Saša Cvetojević, Tomislav Debeljak, Danko Končar, Matija Babić, Miroslav Škoro, Ana Karamarko, Željka Markić, Thomas Bauer, Ivan Čermak, Ante Ramljak, Petar Pripuz, Ante Vlahović, Iva Todorić, Ivić Pašalić i mnogi drugi primatelji ove pomoći koji inače zagovaraju što žešću ekonomsko-političku redukciju države i manji budžetski trošak, izuzev onda kad su davanja usmjerena na njihove račune, ili se barem ne bune protiv takve prakse. U pravu su Hanza media i druge velike novinske kuće u Hrvatskoj, također potrebite naših kuna, neovisno o njihovu permanentnom zagovoru što liberalnije ekonomske politike.

Da ne bi bilo zabune: država je svakako morala priskočiti upomoć svim ugroženim subjektima, osim što je radništvo na koji se ovom zgodom pozivala, tu završilo uvelike kao objekt. Opet su se preko njegovih leđa okoristili svi ti korifeji ili makar sljedbenici neoliberalizma, dok nas premijer Andrej Plenković uvjerava da su mjere potpore organizirane posve transparentno. Ministar financija Zdravko Marić bar je priznao da znaju kako otprilike četvrtina primatelja javne pomoći nije ispoštovala obavezu isplaćivanja punih iznosa radničkih plaća.

Kovanice
Vlada je dala sitniš od milijardu i pol kuna kako bi primirila poduzetnike među kojima su i ono što sanjaju da države nema kako ne bi bilo nikoga kome moraju plaćati poreze (FOTO: Lupiga.Com)

U sudbinu preostalih kriterija, vezano uz npr. dokazano manji prihod firme ili pravovremeno otplaćen porezni dug, sad nećemo ulaziti. Dosta je i ovako, e da ne bude ni traga sumnji kako je kriza zloupotrebljena da bi se još ponešto – zasad samo oko milijardu i pol kuna – zajedničke vrijednosti odlilo i u džepove onih koji nam u ime sasvim nasuprotne filozofije desetljećima svisoka podmeću imperativ što manjeg državnog obrta novca.

S druge strane, nije baš ni da su nas posebno iznenadili, ima li se u vidu da je počesto riječ o recidivistima. Huić, Bakić, Cvetojević, Debeljak, Končar, Babić, i da ne nabrajamo dalje – svi su već rado pokazivali koliko im je sladak javni novac. Huićeve tvrtke uprihodile su na taj način milijune kuna, a govorimo o predsjedniku udruge Lipa koja s upravo križarskim zanosom nastupa kontra državne uloge u privredi. Bakić je koristio javne potencijale da bi politički minirao svaki udio javnog u ekonomskoj politici. Cvetojević je valjda jedan od najuspješnijih dobavljača toaletnog papira za javni sektor, no također strastveni kritičar potonjeg, dok je u ovu priču upao preko svoje privatne zdravstvene firme koja dakako nema nikakvog društvenog značaja u momentu opće krize, onda kad samo javnozdravstveni kapaciteti spašavaju guzice svih nas.

Matija Babić pak, lijepo je na svom portalu Index objasnio njihovu zajedničku poziciju: oni to doživljavaju kao povrat poreza, nepravedno utjeranog. Na stranu to tko je porez uopće platio i tko je već prije ove krize nemilo zakidao svoje radnike. Ajde, ne moramo inzistirati niti na raskrinkavanju standardne zamjene teza Babića i sličnih oko enigme tko tu koga zaista hrani. Ili na još jednom dokazivanju evidentne činjenice da ovaj i ovakav sustav – društveno uređenje, naime – služi primarno babićima i bakićima, pa sve i ako njih tako dramatično nerviraju politikanti koji uzgred maznu svoj dio.

Nećemo, eto, ovdje dovoditi u pitanje ni impliciranu laž o tome da je ova kriza tzv. egzogenog porijekla, ničim potaknuta ni uvjetovana iz smjera navedenog sistema i uređenja. Nema tu nikakvih iznenađenja, sve su to u biti stare znane ideološke podvale, a nove su tek forme zadržavanja istih odnosa. Ali jedno ipak valja primijetiti, u skladu s jučerašnjim ekspozeom vlasnika Indexa, gdje on autoritativno staje iza tuđe vijesti o primateljima javne pomoći među kojima se osobno zatekao.

Očekivalo bi se da jedan Babić ranije sam poduzme coming out, dakle, vidjevši koliko je tražena medijska roba posrijedi, jer on ipak tržišne cvebe uočava bolje od nekog npr. Aladrovića. I sve je drugo mogao isto reći, jednako nam svima ispsovati sve po spisku parazitskom, dosljedno i odvažno, a nadasve ekskluzivno. A ne da pored živog i bogu hvala zdravog Indexa moramo za spiskove čekati na ovo nešto kao Governmentleaks.

lupiga


Gradonačelnik se zahvalio sugrađanima na poštivanju naputaka Stožera: Zašto im se ne zahvaljuje svaki put kad su dobri, poslušni i kad trpe, kao na primjer, zagađeni zrak?

$
0
0

Prije nekoliko dana dr. Mirko Duspara, gradonačelnik Slavonskog Broda, u casual izdanju, zahvalio se javno svim građanima na poštivanju naputaka Stožera civilne zaštite, pozvavši ih da nastave biti dobri i poslušni i u nastupajućoj fazi ukidanja/popuštanja ponekih strogih mjera. Ovaj neizlječivi, serijski populist u video poruci koju je plasirao preko službene web stranice grada, u skladu s notornom definicijom ove ideologije, povlađuje predrasudama i duhovnim dometima širih društvenih slojeva. Još je samo, nakon usmene pohvalnice prepune predumišljajnih fraza, namjenjene za disciplinirane i pobjedničke Brođane, nedostajala ceremonija uručivanja nekoliko tona ordenja za zasluge i nemjerljivi doprinos ponosnih, zdravih pojedinki i pojedinaca u borbi protiv korona virusa. To je, pretpostavaljam, izostalo, zato što bi se masovno trijumfalno okupljanje kosilo s mjerama neprikosnovenog Stožera o socijalnom razmaku.

Očinsku zahvalu možete pogledati OVDJE.

Onim Brođanima koji nisu bili sentimentalno pogođeni zahvalom, koji drže svoj mozak na okupu, čitavog i sačuvanog od dobro upućenih udaraca desne ruke manipulacije – propagande, palo je napamet pitanje zašto se gradonačelnik nije zahvalio sugrađankama i sugrađanima na desetogodišnjem trpljenju nečistog zraka? I zašto se uvijek odnosno inače ne zahvaljuje sugrađankama i sugrađanima na neopiranju i primjernom držanju?

Takvu zahvalu s vrha Grada pokorni Brođani nisu nikad primili, jer Brođanima nitko i nikada nije propisao mjere zaštite od trovanja zagađenim zrakom. Gradonačelnik im se, stoga, nije mogao zahvaliti na poštivanju naputaka, jer naputaka bilo nije, jer većinu odgovornih za ljudska prava boli kurac za njihovo zdravlje, posebno zdravlje djece, staraca, hendikepiranih. To, što naputaka nema, odgovoran je i otac grada. To što Brod nema namjenski stožer sa zadaćom da štiti Brođane, odgovoran je i gradonačelnik čija se dužina mandata skoro poklapa s pojavom enormno i dramatično onečišćenog zraka. Relativna ravnodušnost gradonačelnika spram bolesnog smrada o čemu svakodnevno izvješćuju mjerne stanice i udruga Eko  – Integral, i bespogovorna povinovanost napucima Stožera civilne zaštite, kada je riječ o korona virusu – govori o tzv. biciklizmu, slikovitoj definiciji autoritarne ličnosti. Biciklisti se sagibaju pod pritiskom autoriteta, u ovom slučaju, Stožera, a gaze pedale bicikla u obliku provođenja mjera i zahvala.

Hoće li ovu očitu i pogibeljnu nejednakost Brođana pred različitim problemima, stožernim sudovima i napucima, iskoristiti pizdeki iz Eko – Integrala – ne znam. Možda to od njih bolje zna predsjednik Gradskog vijeća Stribor Valenta, koji ih odbija primiti u audijenciju i organizirati zajedničko, službeno, tematsko ćakulanje?!

Tragika Amerike ima gotovo antičku dimenziju: mit se ruši pred našim očima

$
0
0
Kakva ironija, Trump predsjeda procesu obimne nacionalizacije američke privrede, a htio bi da ga pamte kao šampiona privatizacije, kapitalističkog dealmakera bez premca i legitimnog Reaganovog nasljednika po pitanju odioznosti prema svakom obliku državnog upletanja
Foto: EPA/TASOS KATOPODIS / POOL

Svaki šesti Amerikanac je izgubio posao – do sada njih preo 30 milijuna. U postotcima je to ogroman skok – 3.5% prije Covid-19 (što je, zapravo, puna zaposlenost) do, kako se procjenjuje, katastrofalnih 23 posto (optimisti) ili čak i više (pesimisti). Na vrhuncu Velike Depresije (1933.) nezaposlenost je bila 24.9%. Ilustracije radi, nezaposlenost u Americi nakon Drugog Svjetskog Rata bila je oko 10 posto. Korona kriza je ovdje tek u sedmom tjednu, na kraju početka, ne na početku kraja

Ova, 2020. je američka izborna godina, i samo po tome i bez koronavirusa, historijski bitna. Sa Covid-19 podsjeća na 1932. godinu, kada su predsjednički izbori bili glasački referendum po pitanju Velike Depresije koja je počela tri godine ranije.

Demokrat F.D. Roosevelt do nogu je potukao republikanca Herberta Hoovera, povećao primat u Kongresu i oteo republikancima Senat, osiguravajući tako potpunu kontrolu demokrata u američkom političkom sistemu. Hoover je, podsjećam, 1928., samo godinu dana prije kataklizme na Wall Streetu i potpunog sloma američke privrede, lako pobijedio guvernera Al Smitha (D), “vukući” sa sobom i većinu stolica u Kongresu i Senatu. On je, međutim, bio i zadnji republikanac u Bijeloj kući sve do 1952.,kada je Eisenhower, general s pet zvjezdica i vrhovni komandant Savezničkih snaga  za Europu, dobio demokratu Stevensona.

Upotrebljivost povijesnih paralela je, naravno, upitna, bas kao i floskula da se historija ponavlja (Naravno da se ponavlja, ali ne uvijek!). No, neki od elemenata gornje političke jednadžbe su uporabljivi u analizi američkog političkog trenutka.

Dok ovo pišem, svaki šesti Amerikanac je izgubio posao – do sada njih preo 30 milijuna. U postotcima je to skok od nekih 20 posto – 3.5% prije Covid-19 (što je, zapravo, puna zaposlenost) do, kako se procjenjuje, katastrofalnih 23 posto (optimisti) ili čak i više (pesimisti). Korona kriza je ovdje tek u sedmom tjednu, na kraju početka, ne na početku kraja. Na vrhuncu Velike Depresije (1933.) nezaposlenost je bila 24.9%. Ilustracije radi, nezaposlenost u Americi nakon Drugog svjetskog rata bila je oko 10 posto.

Stvarni broj nezaposlenih je, na žalost, još veći. Statistika računa samo one koji su podnijeli aplikacije za pomoć, a ne i one koji još uvijek primaju plaću (zahvaljujući 2,6 trilijuna dolara, uglavnom bespovratnih kredita, koje su Trump i Kongres odobrili kompanijama, da “pokriju” troškove do 1.6.), ali ne rade.

Dimenzije ovih činjenica su strašne na papiru, a još gore u stvarnosti. Prije Covid-19, u vrijeme stabilne privrede i 11 godina dugog “bull marketa”, 44 posto srednjeklasnih (dakle, privilegiranih) Amerikanaca nisu bili u stanju da “pokriju” nepredviđeni trošak od 400 dolara, koliko koštaju dvije polovne automobilske gume. Gume se često buše, zubi se kvare, slomiti ruku je lako, baš kao i imati pokvarenu mašinu za pranje veša…

“Shit happens”, kažu ovdje s dozom stoicizma, te šarmantnog ali neopravdanog optimizma. (Interesantno je kako različite kulture izražavaju iste “mudrosti”: američki “Shit happens” u Francuskoj postaje “C’est la vie”, na prvi pogled “mekša” varijanta, a zapravo puno pesimističnija, duboko rezignirana životna filozofija čitave nacije. Nije ni čudo da su nam Amerikanci dali Ayn Randi i oobjektivizam, a Francuzi JP Sartrea i egzistencijalizam.

Tih 400 dolara su odavno potrošeni, i neće skoro biti zarađeni. Siromaštvo, beskućništvo i glad sele se ekspresno iz manjinskog geta (po, prije svega, boji kože) u američki (bijeli) mainstream, na svjetlo dana, gdje ih “američki san” nije predvidio, jer su mu anti-teza. Tragika Amerike u 2020. ima gotovo antičku dimenziju: mit se ruši pred našim očima, vukući sa sobom svu nostalgiju ne samo za “boljim vremenima”, nego i za trenutkom kada smo svi mi odrasli na rock’n’rollu (ovdje, a pogotovu tu kod nas) zaista pomislili da je mit ako ne istina, onda makar mogućnost i nada.

Na stranu mit, u Americi se 2020. ruši i kapitalizam. I to po drugi put u samo dvanaest godina. Kada je kreditna kriza 2008/2009. zaprijetila ekonomskim kolapsom (u besmrtnim riječima George W. Busha: “This sucker is going down!”), Obama i Kongres su upumpali 750 bilijuna dolara u ekonomiju, i u zadnjem času spasili američki kapitalizam od nagle (i, mnogi misle, zaslužene) smrti. Državna pomoć i intervencija su socijalistički koncepti, dijametralno suprotni od slobodnog, nereguliranog tržišta. Amerika je već tada postala puno više socijalistička država, no što bi bilo tko ovdje (osim Bernieja Sandersa!)  htio priznati.

Čak i kad se uzme u obzir i inflacija, kao i činjenica da smo u pandemiji i globalnoj krizi bez presedana, količina novca koje Trump i demokrati u Kongresu štampaju – preko 5 trilijuna dolara ako se računaju čekovi koje pišu Federalne Rezerve, što Obaminih 750 bilijuna čini trivijalnim –  svjedoci ne samo o ozbiljnosti situacije, nego i o neodrživosti kasnog kapitalizma na američki način. Kakva ironija, prema tomu, da Trump predsjeda procesu obimne nacionalizacije američke privrede. On, koji bi htio da ga pamte kao šampiona privatizacije, kapitalističkog dealmakera bez premca i legitimnog Reaganovog nasljednika po pitanju odioznosti  prema svakom obliku državnog petljanja u komerc!

Vratimo se Rooseveltu. Nakon pobjede na izborima 1932. godine bivši general je revitalizirao i redefinirao Ameriku s New Dealom, koji je u biti bio paket radikalnih državnih mjera, ogromne javne potrošnje i novostvorenih agencija (uključujući i administraciju za Socijalnu sigurnost, koja i dan danas plaća mršave američke penzije). Guverner Smith ga je zbog toga, ne bez razloga, nazvao, pogađate, socijalistom! Kako će vlastita i do sada slijepo (komunistički!) poslušna Republikanska partija nakon svega ovog (uključujući i njegovo zalaganje za masivne javne radove!) nazivati Trumpa? I da li će s Bijelom kućom u studenom republikancima “pobjeći” i Kongres i Senat, ponavljajući scenarij iz 1932.

Joe Biden, s druge strane, s vjetrom u leđa i čistoj i vrlo rano osiguranoj nominaciji – korona je pomogla demokratima, koji bi bez nje morali proći užasno bolan i rizičan proces ujedinjenja partije – ima priliku da izbore pretvori u referendum o Trumpovom upravljanju Covid-19 krizom. Što je lako na nekoliko razina, čak i za pomalo zahrđalog bivšeg potpredsjednika. Ništa drugo nije i neće biti bitno u studenom, Trumpov menadžment je negdje između nepostojećeg (što je bolje i za njega, a i za nas) i katastrofalnog, i, najvažnije, nezaposleni, gladni i unespokojeni Amerikanci će tražiti krivca. To bi, vrlo lako, umjesto Kineza (i dalje predsjednikovih omiljenih negativaca) mogli biti baš Trump i republikanci. Nastavlja se…

Neizvjesnosti novog doba: Senke nad Balkanom, 2. sezona

$
0
0

Na kraju prve sezone Senki nad Balkanom shvatili smo da nećemo dobiti odgovarajuću konkluziju radnje. Doduše, zločini su bili razriješeni, no prijestupnici su ostali nekažnjeni, štoviše za svoja su zlodjela nagrađeni. Stoga je gledatelju bilo jasno da će se priča morati nastaviti kako bi se vidjelo na koji će način detektivi Tanasijević (Dragan Bjelogrlić) i Pletikosić (Andrija Kuzmanović) dalje postupati naspram gangstera Kaluđera te zakučastih političkih situacija i odnosa u zemlji raskoljenoj različitim, oprečnim interesima.

Radnja druge sezone odvija se s vremenskim odmakom od pet godina, točnije 1934., nakon što je država preimenovana u Kraljevinu Jugoslaviju. Započinje neuspjelim atentatom na kralja Aleksandra I. u Zagrebu, koji su organizirali ustaše zajedno s VMRO-om. Otvaranje je znakovito jer postavlja temeljni narativni okidač. Kao što je razdoblje prije Šestosiječanjske diktature bilo ključno za prvu sezonu, tako je za drugu posrijedi period neposredno pred marsejski atentat. Kralj simbolizira stari svijet koji se našao pod udarom novih i monstruoznih političkih ideja. Stoga je politički kontekst pojačan jer različite sile žele ukloniti monarha kako bi jugoslavensko područje pridobili za svoje ideje. Sami protagonisti shvaćaju da kralj, njegov režim i način vladavine nisu idealni, no nacističke i staljinističke sile koje su se na njega namjerile još su gore.

Slično kao i u prethodnoj sezoni, javlja se više kriminalističkih zapleta koji teku paralelno te imaju jednakovrijedan status. Prvi je usredotočen na ritualna ubojstva koja se čine da su povezana sa starom utvrdom Žrnovo koja se treba srušiti i na čijem mjestu treba nići impozantan nacionalni spomenik koji radi umjetnik Ivan Meštrović (Nikola Vujović). Kaluđerova trgovina opijumom dobiva konkurenciju u crnogorskoj mafiji inkarniranoj u Danilu Tomasoviću (Petar Strugar), koji shvaća da je heroin nova unosna roba. Nacizmu skloni vlasnik dnevnih novina Novo doba Obrad Savković (Bogdan Diklić) pokušava pripremiti tlo za novi poredak, ne shvaćajući da je samo pijun u mnogo kompleksnijim igrama za ostvarivanje globalne moći, koje su inkarnirane u zagonetnoj Mariji Oršić (Leona Paraminski) te Mustafi Golubiću (Goran Bogdan). General Petar Živković (Nebojša Dugalić) bori se za opstanak na političkoj sceni, a svoje interese ima i Anton Korošec, koji se nalazi u kućnom pritvoru na Hvaru.

Kao što se može primijetiti, i druga sezona počiva na smjelom prožimanju fikcije i fakcije kako bi se dinamično oblikovala priča o svijetu koji se nalazi u prijelomnom trenutku. Fabularna kombinatorika dodatno je usložnjena u odnosu na prethodnu sezonu, no ovoga su puta različite fabularne linije dodatno isprepletene, čineći vrlo složenu i zakučastu mrežu odnosa i interesa među pojedincima i skupinama. Detektiv Tanasijević (Dragan Bjelogrlić) više nije djelatnik policije da radi na svoju ruku, a službeni detektivski par čine Pletikosić (Andrija Kuzmanović) i mlado mu pojačanje inkarnirano u Božidaru Zečeviću (Marko Grabež). Funkciju koju je Tanasijević imao nekoć, sada preuzima Pletikosić pa postaje istražitelj na rubu egzistencijalnoga kaosa: raspao mu se brak te se odao alkoholu. Zečević kao mlad i idealističan, vjeri sklon istražitelj čini mu protutežu, pa u novoj sezoni imamo ponavljanje s varijacijama staroga detektivskoga para.

Zabavljačke tendencije serije vješto su upakirane u raskošan produkcijski celofan i odlične glumačke kreacije. Cilj je gledatelja neprestanim obratima i intrigama, koji su dobro postavljeni i gradirani, držati u neizvjesnosti i napetosti. Ipak, ostaje dojam da je u prethodnoj sezoni priča bila bolje izbalansirana. Neki podzapleti nisu dovoljno motivirani pa gube na uvjerljivosti te ostavljaju dojam da su ubačeni u cjelinu čisto efekta radi. Primjerice, lezbijski odnos Maje Davidović (Marija Bergam) i Marije Oršić možda bi imao smisla da je povezivanje likova temeljeno na interesima, kako se to u početku činilo, no zbrzano i nefokusirano uvođenje emocionalne komponente učinilo ga je neuvjerljivim jer nije sustavno motiviran. Njihove pak erotske scene tipičan su primjer muškog pogleda.

Cinizam prve sezone, u kojoj su vjera u zakon i pravdu te društvene institucije dovedene u pitanje, sada je gotovo napušten. Iako je politika često vođena sebičnim interesima ili mora balansirati između globalnih prohtjeva velikih sila, čini se da je donekle obnovljeno povjerenje u pravdu makar se ona morala uzeti u vlastite ruke. Više se osjeća svojevrsna nostalgija, žaljenje za gubitkom koji još nije uslijedio, ali se procesi koji će do njega dovesti više ne mogu zaustaviti. Staro doba, koje nije bilo dobro, ali je možda bolje od onoga što se sprema, posrće pred neizvjesnošću novoga doba, čega su protagonisti uvelike svjesni.

filmovi

Nadrealni sektor

$
0
0

Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) jučer je objavio listu korisnika mjera “Potpore za očuvanje radnih mjesta u djelatnostima pogođenima Koronavirusom (COVID – 19)”. Nije to učinio baš najelegantnije pa su hakeri morali otvoriti podatke i učiniti ih pretraživima. A pretraživanje daje prilično zanimljive rezultate. Naime, kad se malo pogledaju korisnici i djelatnosti iz kojih dolaze vrlo lako se stekne dojam da su kriteriji dodjele potpore bili u najmanju ruku labavi. Pogotovo ako se zna da se radi o potporama za ožujak u kojem je ekonomija relativno normalno funkcionirala bar do 15. u mjesecu.

Dovoljno je bilo da je korisnicima promet pao za 20% i da opisno dokažu razloge pada prometa izazvanog koronavirusom. Proces dokazivanja je uspješno odradilo 84.000 poslodavaca i tako si svojim radnicima “priskrbilo” 3.250 kuna koliko iznosi potpora za ožujak. U travnju i svibnju će potpora iznositi 4.000 kuna. Zašto ti novci nisu isplaćeni izravno na račune radnika – nitko ne zna. Valjda zato što poslodavci stvaraju radna mjesta pa moraju “posredovati” i u očuvanju tih radnih mjesta. Nadzor tog posredovanja zasad ne postoji i ne možemo znati jesu li svi poslodavci poštivali uvjete potpore. No, zato barem znamo tko je sve dobio potporu.

Izdvojimo nekoliko primjera. Među deset kompanija koje su dobile najviše sredstava nalazi se tako Globalna hrana. Nažalost, ne radi se o nekom našem poljoprivrednom izvozniku, kako naziv firme sugerira, već o nositelju franšize McDonald’sa za Hrvatsku. Dakle, za radnike koji ne rade nije se mogao pobrinuti McDonald’s, multinacionalna kompanija čiji godišnji profiti sežu gotovo polovicu hrvatskog proračuna, tako da Globalnoj hrani, inače u vlasništvu Đure Gavrilovića, snizi franšiznu pristojbu. Ne, mora nastati ogromna rupa o proračunu da bi Index imao o čemu pisati također uživajući potpore za očuvanje radnih mjesta.

Sumnjivih primjera ima na stotine, ali izdvojimo još samo jedan, možda i najbezobzirniji. Gotovo 1,6 milijuna kuna za mjesec ožujak je dobila kompanija naziva Zara Hrvatska d.o.o. Vlasnik Zare, pa i Zare Hrvatske je kompanija Inditex u većinskom vlasništvu Amancia Ortege, jednog od najbogatijih ljudi na svijetu. I nije samo sumnjivo to da država mora podmirivati plaće radnicima koji rade za multimilijardera. Taj isti Inditex si je različitim mehanizmima porezne evazije širom Europe u periodu od 2011. do 2014. godine priskrbio 585 milijuna eura. I to tako da porez nije plaćao u državama u kojima je obavljana ekonomska aktivnost već u onima kojima je porez puno niži, poput Nizozemske, Irske ili Švicarske. Samo talijanski proračun je tako oštećen za 57 milijuna eura. I danas naprimjer ta ista Nizozemska rezolutno odbija koronaobveznice koje su tražile zemlje poput Italije da bi lakše prebrodili krizu.

Istraživanje o Inditexovom “kreativnom računovodstvu” nije zahvatilo Hrvatsku, ali s obzirom na broj zemalja u kojima je dokazano ne bi bilo nikakvo čudo da su se slične operaciji obavljale i ovdje. Hrvatskim vlastima nije palo napamet da kao kriterij za dobivanje potpore ustanovi da ih ne mogu dobiti kompanije koje profite prijavljuju u poreznim utočištima. Na primjer, Danska je posegnula za tim kriterijem. Također, nisu se uopće potrudili uspostaviti nikakvu razliku između multinacionalnih kompanija i sitnih poduzeća čija opstojnost ovisi o cash flowu na tjednoj bazi. Ni naznake bilo kakvog razmišljanja o poštenijoj raspodjeli tereta. Krizu smo iskoristili tako da smo takozvani realni sektor našim novcima pretvorili u nadrealni sektor.

Darko Cvijetić: Svijetom treba iskoračati svoj broj koraka

$
0
0

Darko Cvijetić je pjesnik, pisac, režiser i glumac i u svemu pobrojanom je izvrstan. Cvjetić govori o onome o čemu većina ima zavjet šutnje koja nudi komfor.

Prijedorčanin koji svoji grad, njegove stanovnike ali i ljude širom bivše Jugoslavije suočava sa hororom devedesetih. Njegova knjiga Šindlerov lift apsolutna je književna senzacija na prostoru bivše Jugoslavije. Nakon objave knjige švajcarska kompanija za proizvodnju liftova najavila je tužbu protiv Cvijetića zbog korištenja imena njenog lifta. U intervju za Tacno.net Cvijetić govori o svojoj poeziji, književnosti, suočavanju s prošlošću, o jeziku kao kući bitka…

Prije nekih dvanaest godina čitao sam Vaše pjesme i plakao, pa smo onda dugo pričali na telefon. Uvijek sam Vam u tim razgovorima postavljao pitanje koliko krvi treba proliti da bi se pisala takva poezija?

Sjećam se tog našeg razgovora. Nisi pomenuo da sam i ja plakao.
Stvorili smo isti jezik, nekoga trena pogodilo se sve – emocija, način na koji se čitalo, puni i konačni smisao neke riječi, težina kazanog. Čitanje poezije puno je veći dar od pisanja, i svakako, puno prije, i  pisanje jest mislilo o onome koji će čitati. Netko je pitao Kiša, da je teško pisati? Nipošto, sjedneš pred čist list i sačekaš da ti krv izbije na čelo.Ostalo je samo zapisivanje.
Mora se ići do kraja. Nema varanja. Ili ne igraj.

Niče kaže da ne vjeruje u tekst koji nije krvlju pisan. Koliko je iskustvo proživljenog važno za veliku književnost?

Ne znam. Pamtim da sam kao dječak naglas čitao Brodskog, ili Rilkea, uplakan od ljepote u koju sam nepozvan ugazio. Nisam mogao vjerovati da ljudi oko mene ne čuju ime u svemu. Mene je poezija, svakako, prvo ontološki osamila. To je ovo što danas zovu distancom. Tek osamljen možeš imati iskustvo. Da bi ono moglo biti proživljeno. Sve mora imati ime, i ti si pozvan da daješ imena. Onaj koji daje imena mora biti odmaknut. Zato si tu.

Vaša knjiga Šindlerov lift je doslovno književna senzacija u čitavom regionu. Već ste u BiH objavili dva izdanja, je li dobra vijest da ipak ljude zanima dobra književnost i teške teme?

Dakako da je dobra vijest! Mislim da u svemu ima previše slučaja. Kako su dospjeli u autokazamatstvo, ljudi su sjetili i da su nekada čitali, i da su pisali. Ovdje više nema teških tema.
Mi nikome nismo od značaja. Nema više ni teških pitanja. Čini se da su ljudi u nekom trenu pomislili da za sve na svijetu mora postojati većina da bi uopće postojalo. Ne mora. Ovo je svijet s puno istina.

Šindelov lift otvara na stotine velikih tema i trebalo bi nam desetak intervjua da o svima govorimo. No probajmo krenuti sa mišlju Viktora Ivančića da pristojan čovjek prvo čisti ispred svog dvorišta i da je to pitanje intelektualnog poštenja, u Vašem slučaju to je značilo dosta rizikovati. Kada ste donijeli konačnu odluku da pišete o onome što se događalo u Prijedoru i koliko je to bila teška odluka?

Nema u mojem kozmosu „konačnih oduka“. Ali, svijetom treba iskoračati svoj broj koraka. U one korake u pustinji, uračunat će se i propadanje čitavom nogom u smetove. Sve ulazi u korake. Ići stazom koju sam dobio na dar. Na ovoj gori je tako, na narednoj ne znam. Valja tim putem proći sam, i prihvatiti sve što je na njemu. Šta ću imati za opjevati, ja nisam ni znao, niti slutio. Bilo je mojem vremenu. Sve što je u mome vremenu mogu uzeti u svoj jezik, i nanovo dati mu ime. Nisam ja birao što će mi biti na putu, nije se rat meni dogodio, nego sam se ja dogodio ratu.

Šindlerov lift kao malo koja knjiga nam daje profile zločinaca, nisu to nikakvi luđaci izašli iz psihijatrijskih klinika, već obični mali ljudi, divni susjedi, sjajni roditelji. Ne znam kad je neko tako ozbiljno otvorio pitanje o porijeklu zla kao Vi. Jesu li odgovori na ta pitanja o zlu ono što nam treba činiti stalnu brigost?

Pitanje zla je vrhunsko pitanje. Tek uz zlo, možemo vidjeti dobro. Bez zla, dobro nije moguće proosjetiti. Čak možda ni identificirati. Zlo u meni, jest ona sila koja prepoznaje zlo van mene. Zlo u sebi treba odnjegovati, ali i čuvati za svoje sumnje. Nijednoj sumnji moje zlo ne dopridonosi. Čovjek je i zao. Da se vratimo na početak.
Na zemlji si, i tome nema lijeka, kaže Beckett.
Brigost o svojem zlu treba čuvati. Na osnovu nečega moramo tvrditi da smo ljudi. Dobri ljudi.

Neutralan čitalac često nema pojma o čemu se radi kada čita recenzije knjige Šindlerov lift. Zašto je važno mnogima da knjiga ostane po strani ili da u drugi plan padne priča o kulturi sjećanja?

Uvijek postoji učitavanje, odnosno čitateljevo tumačenje onoga što je napisano. I, dakako, ono je posve legitimno. No, nikako ne mora biti točno. Interpretacije napisanog mogu posve promašivati napisano, mogu ga izvitoperiti, mogu unijeti u tekst ono što u njemu uopće ne postoji. Kao što ga mogu dograđivati. Ukratko, čitateljska imaginacija će sigurno izmijeniti tekst. Kao što znamo, autor je mrtav. Netko bi da knjiga ostane po strani, netko bi knjige i palio. Netko bi da u njima piše samo ono što on hoće da piše. U njima piše ono što je moralo biti zapisano. Nema više od toga. Zapisanom se bolje nije moglo dogoditi. Od tebe koji čitaš.

Glavni argument koji koriste oni koji poriču zločine na svim stranama jeste taj čuveni „a šta su oni nama radili?“. Koliko je bilo teško skloniti vlastitu traumu rata da bi se pisalo o bolu drugih?

„A šta su oni nama radili?“… „A šta smo mi njima preskočili da uradimo?“ U vlastitoj traumi se krije „bol drugoga“. Nismo počeli liječiti svoju traumu ako nam je ta bol drugoga nevidljiva.
I, obratno – razumijevanje boli drugoga jest put, da naša trauma bude drugome vidljiva.
Nemaš vremena ikome biti stranac. Samo sebi.
Nikome nemaš biti stranac.

Zadnjih godina izašlo je nekoliko briljantnih knjiga o strahotama rata među kojima se izdvajaju Vaš Šindlerov lift, „Kad sam bio Hodža“ Damira Ovčine,  „Trganje“ Almina Kaplana, „Boje zemlje“ Elvedina Nezirovića. Koliko te knjige pomažu i onima koji su preživjeli pakao rata da se suoče sa vlastitim ratnim traumama?

Od rata je prošlo četvrt stoljeća, što je zapravo jedna generacija. Čini se da je otprilike tolika količina vremena potrebna da se može sagledati rezmjer i dubina dogođene tragedije. Ne znam koliko književnost pomaže preživjelima u nošenju s traumom, nisam siguran da književnost uopće pomaže…Svrha književnosti, ako i postoji, najmanje jest u pomaganju. No, jedno jest sigurno – imamo vrlo hrabru i relevantnu književnost!

Kada su ga pitali o Nedžadu Ibrišimoviću pjesnik Abdulah Sidran je rekao da Bog kad je milostiv ljudima daje jedan talent, a Nedžadu je čak dao dva. Vi osim što ste sada veliki pisac i pjesnik, sjajan ste redatelj i glumac. Kako je čovjeku koji nosi sve te talente: pišete, glumite, režirate… postoji li nešto što možete nazvati slobodnim vremenom?

Ma kakav veliki pisac i pjesnik, prijatelju, to su kategorije koje su meni vrlo opasne i zavaravajuće. Radim svoj posao. I ništa više ni manje. Trudim se biti što je moguće časniji i pošteniji u onome što trenutačno radim. Bilo u teatru, bilo s olovkom u ruci. Dar je uvid u sebe, darovitost valja njegovati, svejedno je čime se suštinski čovjek bavi.

Za pisce se često kaže da su sujetni, kao da je to karakteristično samo za pisce a ne za čovjeka kao takvog. Kako ste uspjeli da pobjedite sujetu ili da je stavite pod kontrolu?

Stvar je elementarnog poštenja i prema sebi i prema drugima. Sujeta je imanentna umjetnicima, kako u teatru, tako i u književnosti. I ljudska je, sve dok ima dimenzije prihvatljivosti. Više nije – „ljubi bližnjeg svog“, sada je – „obiđi bližnjeg svog“. Naučio sam njegovati svoju megalomaniju, da ostane pogonsko gorivo, ali da ne uništi sve oko sebe. Divim se mladim pjesnicima, mladim umjetnicima – to obuzdava sujetu. No, sve je taština, riječi su Propovjedikove.
I, nisam je stavio pod kontrolu – često me ona pobijedi, ali, dan je dug! Potrebna je ponekad, ali to nije sujetnost kakvu poznajemo. Recimo, u Times Literary Supplement Geoffrey, Grigson navodi dijalog između vrlo mladog W.H. Audena i njegovog tutora na Oksfordu:

Tutor: „A što ćete vi raditi, gospodine Auden, kad završite studij?“
Auden:„Bit ću pjesnik“.
Tutor: „Onda će vam biti od koristi to što ste studirate engleski“.
Auden: „Ne razumijete. Ja ću biti veliki pjesnik“…

Ne krijete ljubav prema svojim književnim i pjesničkim uzorima, Danilu Kišu, Abdulahu Sidranu. Nije li velik jezik na kojem još poeziju pišu Abdulah Sidran, Marko Vešović, Mile Stojić, Petar Gudelj, Asmir Kujović?

Naravno da je velik, jezik je uvijek jedini. Sve što se objavi svijetu potrebuje jezik. Bez jezika “pjevljivo” ostaje velika mogućnost. Biti na svijetu bez imena, biti stranac, najveća je navada u onoga koji pjeva, koji uzme jezik. Uzor ti ostavlja alat, prije nego ode. Kojim je on bio jezik, i tako omogućavao nekom “pjevljivom” da se objavi. Mora se osjetiti trenutak kada vašem uzoru preuzimate alat, kada ste – nakon njega. Želim reći, da vas uzori nauče s kolikim opasnim ste u kontaktu. Nije to samo “hajdegerska” pizdarija.
Shvatite, jezik je poput šaha, nijedan potez nije moguć bez figura.

Koliko je zanimljivo jedinstvo novinskog teksta i književnosti što nalazimo kod Viktora Ivančića, Borisa Dežulovića, Ozrena Kebe i Senada Avdića? Koliko je to Vama kao piscu dragocjeno?

To su sve majstori jezika. I imena iz prethodnog pitanja!
Ljudi slušaju priče. Na tome stoji svijet. Na Šeherezadinoj ideji.

Kako ste kao pisac doživjeli pojavu koronavirusa, koliko Vam to može biti zanimljivo za neku priču, roman, pjesmu?

Da se, konačno, glasno nasmijemo rečenici – “nakon ovoga ništa neće biti isto.”

Kada sam pročitao da švicarska firma Šindler, proizvođač liftova, namjerava da Vas tuži zbog imena knjige, mislio sam da se radi o šali satiričnih portala. Je li Vas je  iznenadilo to barbarsko lice krupnog kapitala i šta namjeravate poduzeti povodom njihove najave tužbe?

Nemam nikakav komentar.
To su mi savjetovali i odvjetnici.
I pjesnici.

tacno

Viewing all 10979 articles
Browse latest View live