Quantcast
Channel:
Viewing all 10979 articles
Browse latest View live

Otvaranje ekonomije i relaksacija mjera: metafore po guštu kapitala

$
0
0

Ispisane su već tisuće i tisuće tekstova i članaka na temu utjecaja epidemioloških mjera na ekonomiju i na to kako shvaćamo ekonomiju. Neki su pohitali državne mjere proglasiti začecima novog socijalizma i dokaza neminovne propasti kapitalizma, dok su neki u pandemiji vidjeli novu priliku da napokon krenemo s pravim kapitalizmom. Još od 2008. i 2009. nisu toliko različiti pristupi dobili pravo javnosti i barem donekle legitimni status. I dok su potezi različitih država varirali po stupnju odvažnosti, pravičnosti i neposredne efikasnosti, svima je jasno da prava politička bitka u ekonomiji tek slijedi. I neće se samo ticati pitanja tko će podnijeti teret zaduživanja.

Neposrednu epidemiološku sudbinu je teško predvidjeti. Nitko sa sigurnošću ne može ništa reći jer o samom virusu još ne znamo dovoljno. No, bez obzira na neizvjesnost svugdje se već pomalo slažu planovi, ili kako bi Andrej Plenković rekao, hodogrami postepene normalizacije. A ta normalizacija se prvenstveno odnosi na ekonomske aktivnosti. Pritom je znakovito što se “metodološka” rasprava vodi oko pitanja trebaju li pri odlukama dominirati epidemiološki ili politički kriteriji. Jasno je što su epidemiološki kriteriji ili je barem nama laicima jasno na čemu bi se trebali zasnivati, ali nije baš toliko jasno što bi bili politički kriteriji. Ili nam je možda svima “previše” jasno.

Naime, razlika između epidemioloških i političkih odluka o ekonomskoj (ne)aktivnosti se zasniva na izdvajanju ekonomije iz politike. U ovom kontekstu političko samo znači da Andrej Plenković preuzima nešto veći rizik s ozbirom na epidemiološke procjene. Kako će sama ekonomija izgledati s onu stranu pitanja treba li stajati komad pleksiglasa između stolova u restoranu se ne postavlja jer se pretpostavlja da će izgledati isto kao i prije. A to isto kao prije znači da odnos između kapitala i rada nije političko pitanje već normalna simbioza koju politički remete porezni sustav i plaće u javnom sektoru. Međutim, čini se da bi moglo biti i gore nego prije. I to ne samo zbog pada cjelokupne ekonomije.

Naime, metaforički je teren već pripremljen. Kad se govori o ponovnom pokretanju ekonomske aktivnosti dominiraju dvije sintagme: relaksacija mjera i otvaranje ekonomije. Posrijedi su sasvim “prirodna” jezična rješenja i sama po sebi neutralna. Međutim, kad ih se uklopi u političko-ekonomski jezik oni automatski gube svoju neutralnu narav i postaju svojevrsni regulatorni okvir. Ideološki je trik u tome što se i dalje čine neutralnima. Sasvim je lako zamisliti kako će se stvari odvijati. Kad krene relaksacija mjera epidemiološke naravi odmah će se zazivati i dodatne relaksacije državnih mjera kao što inspekcije, zakon o radu i porezi. Naprosto će nastati kontinuum. Slično će biti i s otvaranjem ekonomije: tražit će se micanje svega onoga što to “otvaranje” koči bez obzira dolazile kočnice iz epidemioloških udžbenika ili sustava socijalne zaštite. Ekonomiju ništa neće smjeti više zatvarati.

Tu se ne radi o vještini predstavnika kapitala da bolje prepoznaju retoričke potencijale od predstavnika radnika. Radi se o tome da posjeduju društvenu moć koja može svakodnevni jezik prilagoditi svojim interesima. A to će biti još lakše kad skoči stopa nezaposlenosti, poveća se javni dug i ospe se potražnja zbog rezova u javnom sektoru. Period lockdowna podgrijao je maštu na ljevici, vratio u optjecaj neke zaboravljene institucije, ideje i retorike, ali u međuvremenu odnosi moći između rada i kapitala nisu promijenjeni. U tome leži društvena uvjerljivost “neutralnih” metafora.

bilten


Charles Bukowski: Devojke koje smo pratili kući

$
0
0

Devojke koje smo nekad pratili kući
sada su dame sa torbama,
ili je jedna od njih ona sedokosa
stara vrana
koja te zveknula
štapom.

Devojke koje smo nekad pratili kući
sede na guskama u staračkim domovima,
igraju šaflbord u parkovima.

Ne rone više u
talase sa belim kapama,
te devojke koje smo pratili kući,
ne mažu više svoja tela uljem ispod sunca,
ne lickaju se više pred lepim ogledalom,
te devojke koje smo pratili kući.

Te devojke koje smo pratili kući
negde su otišle,
neke zauvek,
a mi koji smo ih pratili?

Mrtvi u ratovima,
mrtvi od infarkta,
mrtvi od neutoljenjih čežnji,
naši snovi su tv-snovi,

a nekoliko nas,
tako malo nas pamti
devojke koje smo pratili kući
kada sunce kao da je uvek sijalo.
Kada se život kretao tako nov i
neobičan i prekrasan u
svetlim haljinama.

Ja pamtim.

poezijanoci

Jozefina Birindžić spravlja za vas: Složenac sa šparogama i tiramisu torta s jagodama

$
0
0

Jeeee, počinju raditi i frizeri uskoro

Naravno da se moramo radovati malim popuštanjima ovih mjera, nije problem biti kući, ali ipak je puno bolje i ljepše kad možemo i obaviti neke sasvim normalne i obične radnje na koje smo navikli. Nadam se da će to više pomoći onima koji rade u tim djelatnostima, da mogu raditi i zaraditi za svoju egzistenciju. Na žalost, ima još puno djelatnosti koje ne mogu raditi, ili će to tek potrajati. Većina će od 11.05. dijelom moći raditi, a to je već nešto.

Život nam se promijenio, a kažu ( prijete) da više nikada neće biti isti. Pa ne znam. Nije mi jasno zašto nas toliko plaše, jer nije ni gripa bezazlena, ima još drugih bolesti koje su prijelazne, pa nisu na snazi bili režimi ni blizu ovih. Naravno, sa cjepivima će biti puno lakše, samo da ih otkriju. Ne želim o teorijama urote, čak i bez teorija, jasno je da će netko zaraditi silne novce. A to što se neka Marija ( zamisli ime koje hoćeš) boji da će netko znati kad vješa veš ili kuha fažol, to je doista njen problem. Potrajat će malo do vakcine, a tako isto ćemo više znati o virusu, pa ćemo moći odlučiti koliko nam je važno ili potrebno vakcinirati se. Idem odmah ako je to uvijet da mogu putovati. Jer ne vjerujem da sam toliko interesantna da me prate, a ni problematična. Pa i sada znaju gdje sam i s kim, što radim i što jedem. Kada hoće, sve saznaju. To nije problem ni njima, a ni meni. Ništa ne skrivam. A ako prate samo 1 milijardu ljudi ( šestina i malo više čovječanstva), pa mogu i mene.

Naša svakodnevnica je stalno ista samo se malo više krećemo iako samo kad trebamo kupiti nešto, platiti, neke neodgodive stvari riješiti. Posla ima još, ali kako će ipak još jedno vrijeme ostati ovi režimi, stignemo sve. Važno je da se počne raditi i zarađivati, jer režije i troškovi života se možda jesu smanjili, ali nisu nestali. Daleko od toga.
Jesmo li išta naučili? Jesu nam prioriteti drugačije posloženi? Jesmo otkrili svoje nove osobine, hobije, stekli nove navike, nešto naučili? Sredili kuće, stanove, dvorišta, šupe?

Iskreno se nadam da će sad biti bolje. Ne mislim da će se nešto značajno promijeniti na državnoj razini i politici, takvi su kakvi su, bar ovi koji vladaju ( još malo). Niti vidim da će netko tu puno promijeniti, već se nadam da će među ljudima biti bolje, u međuljudskim odnosima.  Vidjeli smo koliko su nam važni mali OPG-ovi, susjedi, koliko nam nedostaju najdraži, članovi obitelji, prijatelji. O kavama, kafićima, koncertima, kazalištu, sportskim događanjima da ne pričam.

Mijenja se život, ali mijenja se i tako i tako. Ovaj virus je samo pokazao kako brzo se može sve promijeniti. Sve što nam je normalno i što se podrazumijeva, postaje nešto jedva dostižno. Ipak, najbolje od svega je što nije oboljelo puno ljudi, što je smrtnost ( svaka smrt je jedna previše, ali gledajući na ukupnu smrtnost u svijetu) mala. Zato ćemo paziti, misliti na to da doista ne želimo biti bolesni ni prenijeti svojim najbližim. Život se vraća! Polako ali sigurno!

Nešto sezonsko, možda nije najjeftinije trenutno, ali malo će i cijene pasti bar jagodama, a možda ćete htjeti napraviti i nešto drugačije, pa ćete zanemariti što su šparoge još skupe. Naravno, možete staviti malo manje, opet će biti dobro!

“Složenac” sa šparogama

U vrijeme šparoga pokušajte ih jesti što češće. Em su zdrave, em ukusne!!!! Ovaj quiche možete pripremiti brzo i
iznenaditi sve lijepim i ukusnim obrokom.


Jednostavno.

SASTOJCI:

po 500 g bijelih i zelenih šparoga ( kod nas su rijetke bijele, imate ih u teglicama. Možete staviti malo više zelenih, nije problem. )

sol, šećer

1 paket lisnatog tijesta ( priređenog za pečenje, 270 g )

160 g kuhane šunke, tanko narezane ( kupovne )

nekoliko koktel rajčica

3 jaja

150 g milerama

180 g sirnog namaza od svježeg sira ( uzmite poslije u obzir da su oni slani )

papar

1-2 žlice mrvica

PRIPREMA:

Očistite šparoge, tvrdi dio bacite, i kuhajte ih odvojeno u slanoj ključaloj vodi, kojoj ste dodali žličicu šećera, 5-7 min, ovisno o debljini. Ako su iz teglice, samo ih ocijedite. Kuhane ocijedite i stavite pod mlaz hladne vode, da se u trenu ohlade.
Izvadite lisnato iz hladnjaka, pa nakon 5 min. po potrebi još malo razvaljajte na oko 28 x 18 cm, ili da vam pokrije dno i oko 2-3 cm stranica vaše vatrostalne ili dr. posude za pečenje. Posudu lagano namažite maslacem i pospite brašnom. Pokrijte tijestom i pospite krušne mrvice. Zagrijte pećnicu na 200°c.
Jaja izmiješajte žicom, posolite, popaprite, dodajte mileram i sirni namaz, pa dobro izmiješajte. Na stranu stavite po 4-5 ljepših šparoga, bijelih i zelenih, ostale stavite na mrvice, prelijte smjesom s jajima pa gore stavite naizmjenično zelenu i bijelu šparogu koju ste omotali kuhanom šunkom. Kad ste sve pokrili, oprane rajčice prerežite i stavite između šparoga po želji. Pecite 30-35 min, dok rub ne porumeni, a smjesa ne postane sjajna i djeluje čvrsta. Poslužite toplo uz neko kvalitetno bijelo vino, Malvaziju, na pr.

Tiramisu torta s jagodama

Obično kada spojimo marscapone i kavu, sve zovemo nekim tiramisu varijacijama. Ova je prekrasna, opet varijacija mnogih recepata s jagodama, ali tko bi im odolio?! I nemojte se nadati da će vam ostati torte za sutra, nemoguća misija!

Jednostavno!

SASTOJCI:

za biskvit:

4jaja

150 g šećera

2 žlice kakaoa

malo soli

75 g brašna

70 g škrobnog brašna

2 žličice praška za pecivo

za kasnije: 40 ml jake hladne espreso ili ness kave

za kremu:

500 g jagoda

6 listova prozirne želatine

300 g marcaponea

200 g svježeg sirnog namaza ( kao ABC, Philadelphia ili sl. sa što manje soli)

6 žlica šećera

sok i malo korice 1/2 jednog eko limuna

70 ml soka cijeđene naranče

500 ml vrhnja za šlag

1 vanil šećer

1 paketić učvršćivača za šlag

malo bijele čokolade

jagode za ukras

PRIPREMA:

Pećnicu zagrijte na 180°c. Odvojite žumanjke od bjelanjaka. Žumanjke mutite sa šećerom i malo soli dok ne dobijete gustu bijelu kremu. Pomiješajte brašno, škrob, kakao i prašak za pecivo i prosijte zajedno u zdjelicu. Bjelanjke umutite u čvrsti snijeg. Dodajte trećinu bjelanjaka u žumanjke, lagano žicom promiješajte, zatim dodajte ostatak bjelanjaka i na njih prosijano brašno. Lagano žicom miješajte odozdo prema gore, da ostane što više zraka u biskvitu. Masu izlijte u papirom obloženi okrugli kalup fi 26 cm. Pecite oko 25 min. Pečen ostavite da se ohladi.

Očistite jagode i isijecite na komadiće ali ne presitno. Želatinu natopite u hladnu vodu. Marscapone, sirni namaz, sok i koricu limuna, šećer i vaniliju promiješajte. Zagrijte sok od naranče i u njemu istopite omekšalu, rukom iscijeđenu, želatinu. Kada se istopi sklonite s vatre. Neka se malo ohladi, da možete staviti prst u tekućinu a da ne peče! Ja direktno ulijevam želatinu u kremu i nikada nisam imala grudice. Znači, tanki mlaz i mikser na najjače, tamo gdje muti, ulijevajte želatinu u jednoličnom mlazu i mutite. Mutite još malo kada ste sve ulili. Umutite i 200 ml vrhnja za šlag i dodajte masu sa želatinom. Na kraju lopaticom dodajte jagode, da ostanu komadi.

Biskvit prerežite vodoravno, oko donjeg dijela stavite prsten za torte, prelijte s pola hladne kave, svu kremu s jagodama stavite na njega, poravnajte i prekrijte drugim biskvitom koji isto pošpricate s malo kave. Ostavite min. 4 sata u hladnjak. Tada izradite preostalo vrhnje u šlag s vrećicom učvršćivača. Skinite prsten oko torte, cijelu premažite šlagom, pospite strugotinama bijele čokolade i ukrasite jagodama.

Ralph Waldo Emerson

$
0
0

Ralph Waldo Emerson predstavlja prekretnicu u američkoj književnosti i kulturi, začetnik je novog doba i novih ideja u književnosti, filozofiji i proučavanju religija. Nazivaju ga i ocem suvremene američke književnosti koji je snažno utjecao na brojne američke književnike, prije svega na Walta Whitmana, čiji je dolazak na neobičan način i predvidio.

Rodio se 1803. godine u Bostonu, u obitelji s dugom lozom puritanskih svećenika. Vrlo je rano ostao bez oca, ali se ipak uspio školovati na Harvardu. Družio se s poznatim književnicima i filozofima, pisao poeziju i eseje, vodio dnevničke zapise i držao predavanja po različitim američkim državama od Divljeg zapada do velikih gradova na istočnoj obali. Zalagao se protiv ropstva, isticao transcendentnu prirodu čovjeka i vjerovao u čovjekovo božansko porijeklo.

Prvu knjigu eseja O prirodi (Nature), objavio je 1836. Nastala je nakon puno godina proučavanja i promišljanja o smislu čovjekova postojanja, i to najčešće u osami, u prirodi. Središnja je ideja knjige da Bog prožima prirodu i da se stoga božanska stvarnost može razumjeti proučavanjem prirode. Knjiga se sastoji od osam eseja: O prirodiO općim dobrimaO ljepotiO jezikuO discipliniO idealizmuO duhu i O mogućnostima.

Iz dnevnika:

Studeni 1828. – Zar ne vidite da ste vi sami sebi svemir? Vi nosite vlastitu sudbinu u svojim rukama. Bog nalazi savršenstvo u samome sebi, tako bi morao i čovjek.

21. prosinca 1834. – Neka je blagoslovljen dan kad mlado biće otkrije da su ono što je u nama i ono što je iznad nas sinonimi.

3. lipnja 1836. – Uvijek ponovno učimo da trajanje i veličina ne predstavljaju ništa za dušu.

U vječnosti prirode stoljeća se gube kao trenuci. U ogromnosti materije nema velikog i malog. Trava i lišće koji pokrivaju čitavu Zemljinu kuglu, kao i snijeg koji poput kape pokriva Sjeverni pol baš kao i Južni pol, nisu zahtijevali veći napor ili namjeru no što su ih iziskivali otvaranje jednog ljiljanova zvonolikog cvijeta ili klijanje jednog zrna žita. Za zakone prirode vrijeme ne predstavlja ništa. Ocean je velika kap, kap je mali ocean.

19. listopada 1836. – Pojedinac uvijek umire. Ono što je sveopće jest život. Koliko istine i dobrote uđe u mene, toliko ja živim. Koliko u meni ima grešaka i grijeha, onoliko je i smrti u meni.

12. lipnja 1838. – Ne dopusti okolnostima da vladaju tobom, nego ti uvijek vladaj njima i ništa te neće povrijediti.

21. veljače 1840. – Umjetnost uvijek teži nečemu boljem od prirode, ali umjetničko djelo je uvijek manje uvjerljivo od prirode.

Preuzeto iz knjige: Ralph Waldo Emerson: Društvo i osama: izbor iz dnevnika i eseja.

O prirodi

Priroda nikad nema zlokoban lik. Ni najmudriji čovjek ne može proniknuti u njenu tajnu, ali ni prestati biti radoznao otkrivši svu njezinu savršenost…

Ljubitelj prirode je onaj čija su unutrašnja i vanjska osjetila u potpunom međusobnom skladu; onaj koji je zadržao dječji duh čak i kad je u punoj zrelosti. Njegova veza s nebom i zemljom postaje dio njegove svakodnevne hrane. U prisutnosti prirode, iskrena radost prožima čovjeka, usprkos svim njegovim životnim nedaćama i tugama. Priroda mu govori – ti si moje stvorenje i unatoč svim tvojim nevažnim tegobama, pronađi svoj spokoj u meni…

Ljepota je znak kojim Bog obilježava vrlinu. Svako prirodno djelo oblik je milosti. Svako junačko djelo oblik je plemenitosti kojem se jednako raduju junakov zavičaj i slučajni promatrači. Velika djela uče nas da je svemir svojina svakog pojedinca… Umjetničko djelo je apstrakcija ili simbolički sažetak svijeta…

Svaki pojedini predmet jedino je lijep ako naglašava univerzalnu milost.

Pjesnik, slikar, kipar, glazbenik, arhitekt, svi oni pokušavaju zgusnuti ljepotu svijeta u jednu točku, i svaki od njih u svojim djelima pokušava zadovoljiti ljubav prema ljepoti koja ga potiče na stvaranje… Tako priroda djeluje kroz umjetnost pomoću volje čovjeka ispunjenog ljepotom njezinih iskonskih djela. Prema tome, svijet postoji kako bi duša zadovoljila žudnju za ljepotom…

Priroda je posrednik misli, i to na tri načina:

1. Riječi su oznake prirodnih činjenica.
2. Pojedine prirodne činjenice simboli su pojedinih duhovnih činjenica.
3. Priroda je simbol duha…

Već sam napomenuo da je svaki prirodni proces verzija neke etičke pouke. Moralnost počiva u središ­tu prirode i zrači svuda uokolo. Ona je srž svakog sadrža­ja, svakog odnosa i svakog procesa. Sve stvari s kojima dolazimo u dodir poučavaju nas nečemu…

Osobito se u ovome očituje jedinstvenost Prirode – jedinstvenost u raznolikosti koju na svakom koraku susrećemo… List, kapljica, kristal, trenutak u vreme­nu, povezani su s cjelinom i sudjeluju u savršenstvu cjeline. Svaka čestica je mikrokozmos i svaka je vjerno ponavljanje sličnosti svijeta…

Učimo da je ono najuzvišenije dar čovjekovoj duši, da zastrašujuća sveopća bit nije ni mudrost, ni ljubav, ni ljepota, ni moć, nego sve to zajedno i svaka za sebe, i da je upravo to ono zbog čega sve stvari postoje i kroz što se ostvaruju, da duh stvara, da je duh prisutan u pozadini svega, ali i u čitavoj prirodi: da je duh jedinstven, a ne složen, da ne djeluje na nas izvana, to jest preko vremena i prostora, već duhovno ili kroz naše ja. Stoga, taj duh, to Vrhovno Biće, ne stvara prirodu oko nas, već je pušta da nas čitave prožme, kao što životnost prožima čitavo stablo čineći da na mjestu otpalih listova i grančica izbijaju novi listovi i grančice…

Razlog zbog kojeg svijetu nedostaje cjelovitosti, pa leži u ruševinama, jest taj što je čovjek razjedinjen od samoga sebe… Pouzdan znak mudrosti znači vidjeti čudesno u običnom.

pulse

Habulin: Dajemo punu podršku Milanoviću u njegovim naporima da današnju Hrvatsku oslobodi od ostataka ustaštva

$
0
0

Savez antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske s gnušanjem odbacuje i najenergičnije osuđuje kampanju što se, očito orkestrirana iz jednoga centra, vodi protiv predsjednika Republike, Zorana Milanovića, a u povodu izjave što ju je dao nakon polaganja vijenca u Jasenovcu. Nesuvisla graja što se digla na desnom i krajnje desnom kraju političkog spektra Hrvatske dokazuje, na žalost – još jednom – kako tamo nema razumnih ljudi, niti ih tamo valja tražiti. Još tragičnije: tamo nema ljudi kojima je stalo do demokratske Hrvatske i njezine budućnosti, upravo one i onakve Hrvatske za koju se zauzima Predsjednik Milanović. Uzme li se njegova izjava u cjelini, onda je jasno kako je on rekao upravo ono što je trebalo reći. Ništa manje i ništa više.

U inzistiranju da se hrvatski javni prostor dekontaminira od svih natruha ustaštva, a pozdrav “Za dom – spremni” nedvojbeno je jedna od najizraženijih, nema ni traga bilo kakvom nepoštivanju bilo kojega palog branitelja, pa ni onih iz redova HOS-a. No, nesuvislim bukačima treba očito još jednom, valjda stoti puta, ponoviti neke notorne i neporecive činjenice. HOS je, za razliku od Zbora narodne garde, bio nelegalna, stranačka vojna postrojba. Ukinuta je odlukom predsjednika Tuđmana, a njezini su pripadnici uključeni u ZNG. Dakle od tada, od godine 1992. HOS ne postoji.  Pozdrav “Za dom – spremni” u Hrvatskoj je, i to onoj pod vlašću okupatora i njihovih domaćih pomagača – ustaša, bio je u upotrebi samo i jedino u vrijeme ustaške strahovlade čijim su se žrtvama, kako je danas očito, licemjerno jučer poklonili i neki koji sada prednjače u hajci na Predsjednika Milanovića.

Pozdrav “Za dom – spremni” treba jednom za svagda prognati iz javnoga prostora u Hrvatskoj, što znači da ga jednoznačno i bez ikakvih “ali” treba zakonom zabraniti, a njegovu upotrebu sankcionirati. Svatko tko ga upotrebljava, ili ga je tijekom Domovinskog rata upotrebljavao (a to je bila uvjerljiva manjina) glorificira, bio on toga svjestan ili ne, ustašku para-državu Nezavisnu Državu Hrvatsku i pretvara cijeli hrvatski narod u taoca zločinačke skupine koja je, došavši na vlast voljom, naci-fašističkih okupatora, u četiri godine Drugoga svjetskog rata počinila grozne zločina, jer je cijela njezina politika bila zločina. Ustaše su nanijele golemu sramotu cijelom hrvatskom narodu, sramotu koju su uspjeli sprati samo herojski borci Narodno-oslobodilačke vojske, priznate vojne sile u redovima Saveznika, velike antifašističke koalicije što je uz goleme žrtve porazila naci-fašizam, najveće zlo u novijoj povijesti čovječanstva.

Dajemo punu podršku Predsjedniku Republike Hrvatske u njegovim naporima da današnju Hrvatsku oslobodi kako od ostataka ustaštva što nam se agresivno nameću, pa i od nekih u redovima vlasti, tako i od najmanje sumnje u to je li Hrvatska privržena demokraciji koje bez pobjede nad fašizmom prije punih 75 godina ne bi bilo. Za Hrvatsku koja bi se odrekla svojih antifašističkih temelja u današnjem demokratskom svijetu mjesta nema.

Smrt fašizmu – sloboda narodu! – stoji u izjavi za javnost Franje Habulina, predsjednika Savez antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske.

tacno

Muke po Jasenovcu

$
0
0

Čim je završila komemoracija u Jasenovcu, krenula je paljba s desnice koju je zasmetalo što se obljetnica uopće i održala, pa su se Igor Vukić, Velimir Bujanec, Zlatko Hasanbegović i slični, uz uobičajenu retoriku, ‘zabrinuli’ zbog mogućeg širenja virusa

Hrvoje Zekanović, Miro Bulj, Hvidra, HOS, HSP, Ivica Marijačić, Zlatko Hasanbegović, Josip Jović samo su neki od pripadnike čvrste desne struje na hrvatskoj političkoj sceni koje je zaboljela jučerašnja komemoracija u Jasenovcu i sve ono što se oko nje događalo.

Uz uobičajenu retoriku, od koje nisu odustali ni na dan sjećanja na 75. godišnjicu proboja logoraša iz zloglasnog ustaškog stratišta, desničari nisu izdržali a da u prilog svojih revizionističkih tvrdnji ne iskoriste i koronavirus, pa su se tako upeli iz petnih žila dokazati ‘licemjerje’ državnog vrha, predstavnika naroda žrtava i antifašista koji su, kako su poručili, sami sebi dopustili javno okupljanje koje se, s druge strane, željelo uskratiti don Josipu Delašu na Uskrs u splitskom predgrađu Sirobuja.

Naši favoriti su, već pogađate, konzument kokaina i usluga noćnih dama Velimir Bujanec, koji je u svojoj televizijskoj emisiji ‘prigodno’ ugostio predsjednika Društva za istraživanje trostrukog logora Jasenovac, Igora Vukića. I njih dvojica su se odmah na početku emisije pozabavili strahom jesu li se sudionici jučerašnje komemoracije međusobno zarazili.

Vukić je, pritom, kaže bio iskreno iznenađen da se obljetnica odvila na takav način. Posebno je bio zabrinut zbog manjka distance između prisutnih. Po njemu bi, kako je rekao, bilo najbolje da komemoracija uopće nije održana, ali to bi vjerojatno želio i da nema pandemije. Usporedio je jasenovačko okupljanje s neofašističkim dernekom u Bleiburgu koje je otkazano zbog mjera zabrane okupljanja u Austriji, pa se, smatra on, tako moglo otkazati i Jasenovac.

Puno toga je Vukića i Bujanca zasmetalo. Od govora državnih čelnika preko filma ‘Dnevnik Diane Budisavljević’, koji se u srijedu emitiran na HTV-u i na RTS-u, do tematiziranja revizionističke udruge koju ovaj prvi vodi.

Vukić je optužio američkog veleposlanika u Hrvatskoj, pučku pravobraniteljicu i novinare manjinskih medija za prekid državnog financiranja njegove revizionističke udruge

Iz svega onoga što je mogao čuti na komemoraciji, Vukiću se čini da je svima onima koji su bili jučer u Jasenovcu interes da se o tom mjestu ne dozna ništa novo i da ostane ono što je bio u socijalističkoj Jugoslaviji, što hoće reći da i dalje bude ‘komunistički i velikosrpski i da svim Hrvatima i drugima koji ovdje žive služi za nametanje osjećaja krivnje i potrebe stalnog ispričavanja zbog nje’.

Zaboljelo ga je i što se predsjednik Republike Zoran Milanović prema Društvu koje Vukić vodi odnosio s visoka, kao da ne znaju što rade. Njihov je rad, zapanjen je Vukić tom izjavom, Milanović nazvao ‘lupetanjem’. Boli ga i što jasenovački muzej godišnje dobiva do pet milijuna proračunskih kuna. Objavljuju se knjige, poput one Ive Goldsteina, u kojima ne samo da stoje neistine, dodao je Vukić, nego ih i pišu ‘oni koji nemaju pojma o ovoj temi, a kite se titulom ozbiljnih znanstvenika’.

Pa se opet vratio na novac i podsjetio da je njegovo Društvo za vrijeme mandata Vlade Andreja Plenkovića za svoj rad u dvije godine dobilo po 40.000 kuna potpore od Ministarstva branitelja. Javili su se na natječaj i treću godinu zaredom s identičnim projektom kao i prethodnih, ali nisu prošli. Vukić je izrazio sumnju da su za to krivi američki veleposlanik u Hrvatskoj William Kohorst i pučka pravobraniteljica Lora Vidović, kao i poneki novinar manjinskih medija, na što se ubacio Bujanec s dopunom da bi to bili Index i Novosti.

Istina, Novosti su i danas objavile

na portalu o sudskoj tužbi koju je ministar branitelja Tomo Medved podnio protiv povjerenika za informiranje Zorana Pičuljana, koji je poništio rješenje Ministarstva u kojem odbijaju otkriti imena članova Povjerenstva za dodjelu novčanih sredstava.

Nisu puno drukčije govorili ni ostali s popisa rigidne desnice. Novinar Slobodne Dalmacije Jović zagovarao je zabranu komemoracije formalno zbog koronavirusa, čelnik Bloka za Hrvatsku Hasanbegović je opet spominjao protunarodnu hrvatsko-srpsku trgovačku koaliciju pa se obrušio na film ‘Dnevnik Diane Budisavljević’ koji je – ništa bez novca – plaćen parama poreznih obveznika. Dalje, da je autorica promovirala film nastupajući na Vučićevim agitpropovskim televizijama poput Pinka, kao i da je Jasenovac instrumentaliziran sustavnim preuveličavanjem broja žrtava, što je poslužilo za stvaranje podloge za velikosrpsku mobilizaciju i sve tako tome slično.

Miroslav Škoro, predsjednik Domovinskog pokreta, kazao je da treba skinuti ljagu s hrvatskog imena i doznati pravu istinu o Jasenovcu

Marijačić, glavni urednik Hrvatskog tjednika, emitiranje filma i na HRT-u i RTS-u nazvao je najgnusnijim činom i kazao da pretpostavlja da je do toga došlo zbog dogovora Plenkovića i Pupovca s RTS-om i srpskim vlastima, o čemu je u Saboru govorio i Zekanović. Rekao je i da je Plenković konzistentan, jer je prošle godine poslao vijenac na Sutjesku poginulim partizanima, demonizirao ustaški pozdrav, a amnestirao crvenu zvijezdu.

Uz njih je još jedno ime obilježilo onaj negativni dio srijede. Miroslav Škoro, predsjednik Domovinskog pokreta, poručio je da podržava rad istraživača i znanstvenika koji, kako kaže, žele saznati pravu istinu o Jasenovcu ‘i tako pomoći s hrvatskog imena skinuti ljagu koju nam razni falsifikatori povijesti besramno podmeću’. Škoro je ovdje mislio na notorno Društvo za istraživanje trostrukog logora Jasenovac.

Opsjednutost bivšeg predsjedničkog kandidata Jasenovcem vidjela se prije nekoliko mjeseci kada je o ovoj temi govorio na predizbornom skupu. Upitan da li bi išao i u Bleiburg i u Jasenovac, Škoro je rekao: ‘Otići ću i u Jasenovac, nemam ja problema s time, gospodine. I znate što ću tražiti? Tražit ću međunarodnu komisiju. Ako treba, prekopat ćemo sve.’

U svome priopćenju je pokušao da se ‘obračuna’ s povijesnim revizionistima iz Srbije i Republike Srpske koji navode 700.000 ubijenih u Jasenovcu te se zapitao dokle će Hrvatska savijati kičmu i mlako reagirati na provokacije srpskih političara.

‘Moderna Hrvatska nije sljednik niti jednog zločinačkog režima. Nastala je 1990. godine, a u ishodištu suverene države i slobode su Domovinski rat i plebiscitarna volja hrvatskog naroda’, kazao je Škoro i prešutio činjenicu da je Hrvatska nastala na antifašističkom pokretu.

Predsjednik HSP-a Karlo Starčević žestoko se obrušio na Zorana Milanovića i njegov stav da treba maknuti HOS-ovu ploču iz Novske, a najzanimljiviji dio obraćanja je onaj u kojem najavljuje postavljanje novih HOS-ovih spomen-ploča na svim mjestima stradavanja u čast poginulim braniteljima.

Mostov saborski zastupnik Miro Bulj nazvao je Milanovićeve izjave sramotnim i zatražio ispriku. Reagirali su i HOS i Hvidra, rekavši da je predsjednik ‘pokazao da mu ništa nije sveto, da mu nisu sve žrtve iste, te da nema nikakve civilizacijske dosege ni poštovanja prema poginulim hrvatskim braniteljima koji su dali svoje živote za obranu svake stope hrvatske zemlje po kojoj on sada slobodno hoda’.

portalnovosti

Relaksiranje mjera

$
0
0

»Relaksiranje mjera« treba završiti tamo gdje su skončali i vrtoleti i zrakomlati, u ropotarnici mentalnog otpada. Ne toliko zbog jezičnog čistunstva, koliko da bismo se i u svakodnevnoj komunikaciji vratili onim riječima i izrazima kojima smo i prije ove pošasti izražavali svoje emocije i ljudskost. Materinji jezik, najzdraviji je jezik

Napokon smo dočekali i to dugočekivano i najavljivano »relaksiranje mjera«.

– Idemo s faznom reaktivacijom, obznanio je naciji premijer Andrej Plenković dajući svoj lingvistički doprinos tom metajeziku koji smo s pojavom koronavirusa usvojili kao materinji.

Iako obične građane prvenstveno zanima kad će se moći malo dotjerati kod frizera i pedikera, voziti gradskim prijevozom ili posjetiti svog krojača, postolara i cvjećara, bombardiranje metalnom terminologijom o »horizontalnoj relaksaciji mjera i reaktivaciji gospodarstva« straši nas i drži u pripravnosti kao da smo još uvijek usred radioaktivnog reaktora Černobila.

Naravno da oprez nikad nije na odmet i da se više nećemo moći opušteno ponašati kao što smo bili navikli, ali zašto nas, ionako dovoljno frustrirane i dešperatne, dodatno uznemiravaju i plaše tim robotiziranim govorom?

U samo dva mjeseca naš se svakodnevni rječnik brže promijenio nego devedesetih kada smo se na sve strane sudarali s vrtoletima i zrakomlatima.

Danas i djedovi i bake, baš kao i njihovi unuci, suvereno vladaju i izgovaraju covid-19 i dezificijens, a komorbidìtēt bez problema medicinski definiraju kao istodobnu pojavu dviju ili više bolesti, odnosno rizične čimbenike koji mogu pogoršati jednu bolest ili uzrokovati drugu.

I, kada nam iz nekog od kriznih stožera priopće kako su tog dana preminule osobe od koronavirusa imale »značajni komorbiditet i teške kronične bolesti«, s olakšanjem odahnemo, kao da nas je same smrt zauvijek zaobišla!

Mnogo toga smo u ovo doba korone naučili, gotovo da nema upućenijeg djeteta ili prosječno obrazovanog čovjeka koji bez greške razlikuje linearni od eksponencijalnog rasta, makar mu matematika ne bila jača strana.

Oni malo napredniji već su savladali i serološka testiranja, znaju sve o tome što su IGG tijela, a što CPR tekstovi. Zahvaljujući koronavirusu savladali smo mnoga znanja i vještine bez kojih smo do jučer bezbrižno živjeli, pa je normalno da su se i naš vokabular i sintaksa u skladu s tim promijenili. Nije ovo nikakva jezikoslovna rasprava, ali »relaksiranje mjere« pogađa poput »Full Metal Jacketa«.

Najprije, do pojave ovog novogovora, relaksirali smo se, opuštali, odmarali, uz neku dobru knjigu, glazbu, odlaskom u kazalište ili na koncerte, šetnjom u prirodi, na moru ili u toplicama, radeći nešto neobavezno ili, naprosto, ljenčareći.

Taj povratni glagol vezivali smo za nešto što smo sami sebi činili, što nam je, rekli bismo, bilo potrebno nakon napornog dana, tjedna, godine ili nekog traumatičnog iskustva.

Opuštali smo se fizički i psihički, u skladu s onom maksimom »u zdravom tijelu, zdravi duh« ili nam je pak netko pomagao da se relaksiramo, u fitness i welness centrima, spa resortima ili kako se već sve hrvatski ne zovu takva mjesta.

Dobro, relaksaciju smo kao termin upotrebljavali i kada smo govorili o uspostavljanju ravnoteže u nekom sustavu ili pak o tome kako je netko postao manje formalan ili rezerviran. Ali, pobogu, kako se to mogu »relaksirati mjere«!?

A mjere su pri tom eufemizam za zabrane i ograničenja koja su nam nametnuta, u ovom slučaju opravdano, zbog vlastite sigurnosti i zdravlja, ali opet se radi o odustajanju od uobičajenog ponašanja, usađene nam socijalizacije i društvenog života.

Mjere se nikako ne mogu opustiti, odmoriti ili oporaviti, to možemo samo mi na koje se one odnose, ako ih onaj tko ih je i donio popusti, olabavi ili zaboravi, dakle djelomično ili u potpunosti ukine.

Zato »relaksiranje mjera« treba završiti tamo gdje su skončali i vrtoleti i zrakomlati, u ropotarnici mentalnog otpada. Ne toliko zbog jezičnog čistunstva, koliko da bismo se i u svakodnevnoj komunikaciji vratili onim riječima i izrazima kojima smo i prije ove pošasti izražavali svoje emocije i ljudskost. Materinji jezik, najzdraviji je jezik.

Stoga, opustimo se, relaksirajmo svoj jezik i pustimo mu na volju.

novilist

Inače preskromno obilježavanje obljetnica oslobođenja Broda od fašizma, ove godine korona je potpuno onemogućila

$
0
0

Dana 21. travnja 1945 u Brod su ušle jedinice Naodnooslobodilačke vojske. Toga datuma obilježavaju se obljetnice oslobođenja grada Slavonskog Broda od fašizma. Koliko znam obilježavanje bi se posljednjih 25 godina, ili još manje, svelo na zajedničko polaganje vijenaca na Spomen kosturnici na gradskom groblju, antifašista i predstavnika gradskih vlasti. I ništa više. Korona virus onemogućio je ove godine i takvo preskromno obilježavanje. Unazad nekoliko godina na na godišnjicu pobjede nad fašistima (Nijemcima i ustašama) na službenoj web stranici grada pojavio bi se isti tekst kojeg su preuzimali lokalni portali. Od koga je poteklo gradsko priopćenje koje se stabiliziralo kao nekakva matrica – ne zna se. Uglavnom tekst-kalup obligatan je kao sarma u svatovima. Ili kao narodna budnica Evo zore, evo dana, evo Jure i Bobana. Isto u svatovima. Ustvari nevažno. Tekst nije tako ni loš. Jasno i glasno govori od koga je oslobođen Brod. Nema potrebe vagati riječi i zareze.

Evo ga. Objavljuje ga naknadno i ovaj portal kao nepobitnu istinu da današnji Brod ni Hrvatska nisu čardak ni na nebu ni na zemlji, nego da postoje i kao rezultat ideje o slobodi i oružanom suprotstavljanju ideologiji i praksi nacionalističke isključivosti i smrti, te da postoje i zbog palih života antifašista i partizana.

Na današnji dan, 21. travnja 1945. godine partizanske snage oslobodile su grad Slavonski Brod od četverogodišnjeg fašističkog terora.

Tijekom Drugog svjetskog rata Slavonski Brod je, uz Zadar, bio jedan od najbombardiranijih gradova u Hrvatskoj u kojem su poginule 432 osobe, dok je na širem području tadašnje općine, od Lužana do Velike Kopanice, život izgubilo 880 civila.

Slavonski Brod oslobođen je nakon sedmodnevnih borbi noću 20/21. travnja 1945. godine kada su jedinice 1. armije (5., 6. i 17 divizije) oko 23 sata ušle u grad. Slavonski brod je dao dvije udarne brigade, 4. i 25. brodsku brigadu, koje su bile ponos grada i Slavonije jer je samo Slavonski Brod imao dvije brigade koje su nosile njegovo ime. A uz njih i Diljski narodnooslobodilački partizanski odred.

Na ovaj dan sjećamo se svih onih koji su, uz velike žrtve, oslobodili naš grad od fašizma i time promicali antifašizam kao temeljnu ljudsku vrijednost


Pomak za pamćenje

$
0
0

Ispada da je korona-kriza pomirila nepomirljivo, no to je samo privid: volja je postojala i u Vladi i na Pantovčaku da upravo tako bude

Nema nijedne riječi koju je predsjednik Republike Zoran Milanović izgovorio jučer na komemoraciji žrtava u Jasenovcu a da nije za potpisati. Bez patetike, ali s pijetetom, Milanović je govorio o tome koliko je dobro da se cijeli državni vrh okupio ove godine na tom tužnom mjestu, uz prisustvo predstavnika romske, srpske i židovske zajednice te antifašista.

To je signal, rekao je, ali pritom nije propustio spomenuti da je vrijeme i da se ploča HOS-a s pozdravom ZDS na njoj, koja je ranije bila premještena iz Jasenovca u Novsku, ne samo ukloni i od tamo, nego doslovno »baci« s tog mjesta, jer se pod tim geslom neke paravojne formacije u Domovinskom ratu nisu borile za Hrvatsku nego za restauraciju Hrvatske kakva je bila za vrijeme Drugog svjetskog rata, dakle za – NDH.

Njegova je poruka i da se nada da će nakon ove velike krize s koronavirusom Hrvatska postati država gdje će se takve, koji promiču ZDS, gledati ne samo s podsmijehom, nego i prijezirom.

I povijesni revizionisti, koji relativiziraju broj stradalih u Jasenovcu, dobili su svoje: u tome nema nikakve akademske aure, to je čisto lupetanje, rekao je.

Vrlo je pohvalno govorio i o tome da je Vlada počela obilježavati i stradanje hrvatskog naroda na Sutjesci, prvi put od prošle godine, pa je čak rekao i kako ne bi volio da ga se počne doživljavati »advokatom« ove Vlade, svjestan da je neke stvari zdravorazumski potrebno podržati. A zajednički posjet Jasenovcu svakako je jedna od takvih stvari.

I dok Milanović govori, kao što je i najavio u kampanji da će njegov posao biti da govori, premijer Andrej Plenković više šuti. A to je dobro. On je jučer samo rekao kako njegova Vlada u kontinuitetu posjećuje Jasenovac, uz decidiranu osudu zločina i pruženu ruku tolerancije svim manjinama. I to je sasvim dovoljno, sve dok djela prate takve deklaracije.

Jer Plenković je svjestan da je zbog desnice u njegovim vlastitim redovima najbolje da ne širi i ne produbljuje ideološke rasprave. Iako je tu desnicu do nogu potukao nedavno na unutarstranačkim izborima, ideološko politiziranje nije potrebno sada ni njemu, ni HDZ-u, a pogotovo ne hrvatskoj javnosti koja je ovih dana zaokupljena preživljavanjem u korona-krizi.

Premijer Plenković je toga svjestan, a svojim jučerašnjim izjavama jasno je dao do znanja da je bitno što se čini, a ne samo što se govori, jer je višekratno ponovio da je ovo već četvrta godina da predstavnici Vlade dolaze u Jasenovac točno na dan obljetnice proboja iz logora, bez obzira na okolnosti koje u društvu vladaju, pa i sad na korona-krizu.

Treći element jučerašnje komemoracije činili su predstavnici manjina i udruga antifašista. Dragocjena je pritom inicijativa antifašista da iskoriste situaciju s mjerama oko korone da pozovu sve iz državnog vrha isti dan na komemoraciju i da se prekine donedavna ružna praksa odvojenih kolona.

Tako ispada da je korona-kriza pomirila nepomirljivo, no to je samo privid: volja je postojala i u Vladi i na Pantovčaku da upravo tako bude. A manjinci, koji su pozdravili ovakvu inicijativu i također došli, mada s određenom rezervom za sljedeću godinu, vjerojatno su najviše zadovoljni što je tako, jer oni su ti koji primarno komemoriraju svoje sunarodnjake, ljude koji su izgubili život samo zbog pripadnosti svojoj naciji u paklu Drugog svjetskog rata. Oni, međutim, moraju govoriti »pod ručnom« kao što su jučer i činili, jer kontinuitet politike jedne Vlade, Plenkovićeve, neće značiti ništa ako se takva praksa normalnog, zajedničkog dolaska u Jasenovac ne nastavi i u idućim mandatima, iduće i svake druge godine. Rezerva koju imaju manjine stoga je razumljiva.
No, ovo je svakako pomak, i treba ga cijeniti.

Tu je nekad bila birtija

$
0
0
Dok pokorni građani i iste takve građanke čekaju odluku o privremenom puštanju na malo slobode, investigativni tim Forum.tm-a uspio je doći u posjed prijedloga vezanih za način rada kafića i restorana u procesu tranzicije između preživljavanja u laboratoriju podijeljenom na županije i doba u kojem bi se lijek za Covid-19 trebao dobivati na recept
Foto: foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ

Krajem travnja 2035. godine nadzorne kamere koje prate ponašanje građana i otkrivaju one što su se usudili prošetati bez maske i rukavica, zabilježile su na zagrebačkoj Novoj cesti, kod broja 88, razgovor umornog četrdesetpetogodišnjaka i njegovog dvanaestogodišnjeg sina koji je za nagradu, jer je pogledao tri reprize „Škole na trećem“, dobio kratku šetnju po kvartu. Otac je zastao pored dvorišta obraslog rastinjem kroz koje se nazirala oronula jednokatnica i dječaku rekao da je tu nekada bila – birtija

Sve manji broj oboljelih i sve veća šteta kao posljedica mjera zaštite od Covida-19, najava su povratka nečemu što bi trebalo biti život. Točnije, biti kao život i svakako ne onakav kakav smo vodili dok Kinez nije naručio šišmiša i šopsku salatu.

Očigledno još dugo nećemo putovati u inozemstvo niti će nama tko doći, družit ćemo se i s najboljim prijateljima kao da smo se maloprije upoznali, derbije začelja HNL-a nećemo gledati s tribina, nastavit ćemo stariti u redovima pred dućanima, ali ćemo, možda, uskoro imati priliku vidjeti konobara uživo ili, barem, kako kafići izgledaju kada su im vrata otključana.

Do kraja ovog tjedna trebala bi biti predstavljena takozvana izlazna strategija iz odvratne sadašnjosti u blisku budućnost, dakle mjere koje će osigurati održavanje „pozitivne epidemiološke situacije“, a nas neće zadržati u zatvoru polutovorenog tipa.

Dok pokorni građani i iste takve građanke čekaju odluku o privremenom puštanju na malo slobode, investigativni tim Forum.tm-a uspio je doći u posjed prijedloga vezanih za način rada kafića i restorana u procesu tranzicije između preživljavanja u laboratoriju podijeljenom na županije i doba u kojem bi se lijek za Covid-19 trebao dobivati na recept.

Također, saznali smo koji su prijedlozi već odbijeni, a o kojima još uvijek živo raspravljaju članovi Nacionalnog stožera civilne zaštite, jedine, stvarne, svemoćne, nedodirljive stručne vlasti u navodnoj parlamentarnoj demokraciji.

Prijedlog prvi: otvorite sve kafane

Prema ovom prijedlogu, svi kafići i restorani u Hrvatskoj bi morali osigurati razmak između stolova od dva metra u enterijeru i od metar i pol na štekatima, terasama i u baštama – što, inače, nije isto, niti blizu – dok bi za jednim stolom unutar ugostiteljskog objekta smjelo sjediti dvoje, a napolju najviše četvoro gostiju. Konobari bi radili kao prije, dakle došli, pozdravili, zabilježili narudžbu i otišli po traženo. Plaćanje bi se odvijalo kao u davnim vremenima: gost bi zatražio zbrajanje, konobar izveo matematičku operaciju i primio novac uz veliku nadu da će čuti njemu najdraže riječi: „U redu je“. Procjene govore da bi na ovaj način uslužne djelatnosti zaživjele najbrže, da bi ostvarile prihod i općenito bi birtije raznih vrsta služile svojoj svrsi. One, kako je na osnovu osobnog, respektabilnog iskustva govorio pokojni i nedovoljno cijenjeni sarajevski pisac Dario Džamonja, jesu prvenstveno mjesta za pijenje i propadanje, ali su, također, i bitni socijalni punktovi u kojima se prijateljstva učvršćuju ili prekidaju, započinju ljubavne i brzoseksualne veze, trača, hvali, kuka, planira, razmjenjuju ideje, komentiraju zbivanja i, općenito, ponaša prirodno, baš onako ljudski.

Prijedlog je jednoglasno odbijen bez suvišnih zašto.

Prijedlog drugi: iskopajte sebi jame, nek’ se vaša duša smiri

Prema ovom prijedlogu, u zatvorenim dijelovima ugostiteljskih objekata mogli bi boraviti samo gosti u specijaliziranoj opremi, dakle sa vizirima na licu, rukavicama na, normalno, rukama, u zaštitnim kombinezonima i to po jedan na deset četvornih metara prostora. Konobara ne bi bilo, već bi se koristili aparati za pivo i kavu i svi bi pili iz svojih čaša i šalica donesenih od doma. Oni što im se iz nekog, samo njima znanog razloga sjedi na zraku, boravili bi u novopostavljenim kutijama od pleksiglasa u koje bi se ulazilo iz podzemnih kanala koje bi iskopali gosti kojima nije lijeno družiti se s lopatom prije nego popiju piće – ono zatečeno i servirano prije otvaranja. Tko ima sreće našao bi nešto što voli, a tko nema, e jebi ga, onda ništa. Također, svi bi gosti morali ponijeti vlastiti, kemijski toalet, kako se već zove ona kućica od plastike s rupom u podu. Plaćanje je predviđeno isključivo internet bankarstvom.

Prijedlog je odbijen nakon procjene statičara da bi građani mogli kopati uobičajeno površno, pa umjesto u kafiću ili restoranu, završiti ispod zemlje, te podsjećanja povjesničara na činjenicu da se iz jama domaće proizvodnje živ ne izlazi.

Prijedlog treći: Tata, traži te konobarica, mama ne može, priča s konobarom

Prijedlog nije ni razmatran nakon brze intervencija snaga ćudoređa predvođenih Johnon Vicom Batarelom, Željkom Markić i Ladislavom Iličićem. Oni su, iako nije najjasnije na osnovu kojeg iskustva, procijenili da su je preduga izolacija dovela, prvo, do zbližavanja, pa onda do zasićenja koje može inicirati moralno neprihvatljivim ponašanjem.

Inače, bilo je planirano da ugostiteljski objekti rade slično kao do sada, bez gostiju dakle, ali uz mogućnost dostave ama baš svega, juha i macchiata, duplih pelinkovaca i tiramisua, velikih piva i cijelih, termički obrađenih domaćih životinja. Tko god želi, nazvao bi kafić i restoran po izboru, izgovorio narudžbu i bio uslužen na kućnom pragu, uz plaćanje po odabiru, bezkontaktno ili sa temeljitim kontaktom između osoblja i gostiju koji su ustvari domaćini i domaćice.

Istina, prijedlogom nisu bili oduševljeni ni u cehu ugostitelja, posebice kada su shvatili da nitko neće subvencionirati obuću za uposlenike, iako bi im ona bila osnovno sredstvo za put od šanka do zadovoljstva.

Prijedlog četvrti: Svi problemi za jedino rješenje

Kada ne rade kafići i restorani, onda problem imaju samo ugostitelji i oni koji već mjesec dana uglavnom sanjaju da im konobar kaže „izvolite“. Ako prorade, stvorit će tisuću novih: te kada, te kako i gdje nabaviti pleksiglas za pregrade, pa što ako za stol sjedne mnogobrojna obitelj koja inače živi zajedno, kakve se maske smiju imati, a kakve služe samo da smetaju, trebaju li gumene rukavice biti usklađene s bojom kecelje, smije li osoblje raditi čupavo ukoliko, ipak, birtije prorade prije frizerskih salona… O složenoj epidemiološkoj situaciji da i ne govorimo: virus je nepoznat, cjepivo neotkriveno, lijeka nema, zdravstveni sustav je pred kolapsom ima, barem, dvadeset godina, dok će platežna moć biti  studentska – jedna kava za oko šest sati sjedenja.

U Nacionalnom stožeru civilne zaštite su zato najbliže rješenju koje na životu ostavlja samo jedan problem, onaj ugostiteljski, ali ne znaju kako da to lijepo kažu, pa ovaj prijedlog nije prihvaćen, no nije ni odbijen.

Procjene iz stvarnosti: bolje džaba ležati, nego uzalud otvarati

„Ja sam za to i da se suspendiraju minimalni tehnički uvjeti s postojećim mjerama jer se međusobno te upute kose s uvjetima. Primjera radi, kad stavim pregradu od pleksiglasa, moram naručiti novo mjerenje buke, ako stavim manji broj stolova, onda opet moram mijenjati minimalne tehničke uvjete. Sve te mjere bi mogle koštati dodatnih 20.000 do 30.000 kuna, plus mjesec dana birokracije. Jedan objekt, na primjer, 30 puta pet metara može imati 70 posto manje stolova, automatski mu pada prihod za toliko, to je smijurija, to ne može funkcionirati na taj način. Ili ćemo raditi kao prije, ili nećemo uopće. Za svaki stol pregrade su oko 1.000 eura da se naprave po svim standardima, a opet tko će sjediti u staklenom kavezu“, kazao je za Index Marin Medak, predsjednik Udruge ugostitelja.

„Kad ideš u restoran, želiš se osjećati ugodno, da si u finom ambijentu, a ne da te netko poslužuje s maskom i rukavicama jer se tako gubi šarm restorana. Ljudi će htjeti komoditet i onda će radije ostati doma jesti. Dakle, država će ti dati da radiš, ali ne u uvjetima u kojima možeš opstati. Oni koji su u najmu u privatnim prostorima nemaju šanse da opstanu na tržištu, oni su prvi na udaru. Konobe u kojima rade obitelji će opstati jer fizički rade vlasnici, koji su kuhari, a i oni mali obiteljski restorani u kojima isto rade obitelji i imaju vlastiti prostor”, dodao je Mate Janković. On je inače kuhar, ali se to sada kaže chef.

Vijesti iz budućnosti: generacijski nesporazum

Krajem travnja 2035. godine nadzorne kamere koje prate ponašanje građana i otkrivaju one što su se usudili prošetati bez maske i rukavica, zabilježile su na zagrebačkoj Novoj cesti, kod broja 88, razgovor umornog četrdesetpetogodišnjaka i njegovog dvanaestogodišnjeg sina koji je za nagradu, jer je pogledao tri reprize „Škole na trećem“, dobio kratku šetnju po kvartu. Otac je zastao pored dvorišta obraslog rastinjem kroz koje se nazirala oronula jednokatnica i dječaku rekao da je tu nekada bila – birtija. Dječak nije razumio ništa. „Prije nego si se ti rodio, mi smo tu dolazili, razgovarali, pili neka pića, slušali glazbu, čitali novine, naručivali pizze u gluho doba noći, pušili…“, govorio je muškarac s nostalgijom u glasu. Dječak je znao od čega otac tako govori: tog je jutra u hladnjaku bilo osam piva. Prije izlaska je, uzimajući sok, vidio samo dva. Prilično zreo za svoje godine i, rekli su mu, natprosječno inteligentan, odlučio je promijeniti temu. „Tata, koja je tvoja omiljena povijesna ličnost?“, upitao je. „Pa…ima ih više“, odgovorio je otac. „Dobro, reci dvije“, nastavio je dječak. Otac je uzdahnuo i kazao: „Drug Tito i konobar“. „A Davor Božinović, Vili Beroš, Krunoslav Capak, Alemka Markotić?“, malog je krasila dječja upornost. „Trebali smo ostati doma“, promrmljao je otac u zaštitnu masku i kroz žbunje još jednom pogledao ostatke spomenika normalnom životu. Obrisao bi i suzu što mu se skotrljala niz obraz da nije zabranjeno dirati se po licu prije dezinfekcije ruku.

forum.tm

Crkva – Država = 1:0 (autogol, Plenković)

$
0
0

09.01.2018., Zagreb – Sasa Lekovic, predsjednik Hrvatskog novinarskog drustva.
Photo: Robert Anic/PIXSELL

Kako je premijer, najavljujući popuštanje strogih anti-korona mjera, umjesto da iskoristi odličnu priliku poslati politički poruku kako Crkva nije iznad Države i građana, još jednom učinio potpuno suprotno

Jučer (četvrtak, 23. travnja 2020.) predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković objavio je plan ublažavanja nekih mjera uvedenih zbog koronavirusa te potpunog ukidanje nekih zabrana u tri faze koje bi se, bude li sve kako treba, dogodile u slijedeća tri tjedna. Tako je naprimjer u trećoj fazi “popuštanja” predviđeno, između ostaloga, da se od 11. svibnja omoguće okupljanja do deset osoba, ali i dalje bez masovnijih javnih okupljanja. Istovremeno najavio je da će vjerska okupljana biti dopuštena već od 2. svibnja.

“Na prvu” ovo djeluje vrlo zbunujuće i potiče nekoliko krajnje logičnih pitanja. Naprimjer, od kada to vjerska okupljanja nisu javna okupljanja? Možda vjerska okupljanja uopće nisu okupljanja, ali zbog čega se onda tako zovu? A možda ljudi koji idu na mise samim tim činom “ubijaju” koronavirus pa se ne mogu njime niti zaraziti niti ga prenijeti drugima za razliku od ostalog svijeta?

Možda se premijer zabunio? Iz neznanja bi takvu pogrešku mogao napraviti samo netko potpuno nesposoban za bilo kakvu političku dužnost, a kamoli premijersku. O Andreju Plenkoviću svašta je moguće reći, ali nikom ozbiljnom valjda ne bi palo na pamet smatrati ga nesposobnim za politiku.

Odluka o popuštanju strogih mjera kojima se zadiralo i u ljudska prava iznimno je važna odluka, pogotovo što još nitko ne može sa sigurnošću tvrditi kakve će biti posljedice. To je nedvojbeno odluka kojom se željelo pokazati kako se hrvatska vlast prilično uspješno izborila s prvim, neočekivanim i nepredvidivom naletom koronavirusa.

U istoj akciji – promašio “zicer” i zabio autogol

Ta je odluka iznimno važna i zbog kalendarskog približavanja turističke sezone (kakva god ona na kraju bila), ali i zbog ogromnih šteta koje je već pretrpjelo cjelokupno gopodarstvo. Naravno, bilo bi ludo donijeti odluku o popuštanju strogih mjera da su podaci o zdravstvenom stanju u Hrvatskoj sugerirali kako se problem povećava a ne stagnira ili smanjuje.

Kako god, uloga zdravstvenih stručnjaka je da prvenstveno vode brigu o zdravlju građana i ako su odgovorni oprezni su i vrlo konzervativni u situacijama kad treba odlučiti o nečemu što može  dovesti bilo čije zdravlje u opasnost. Ukratko, odluka koju je jučer obznanio premijer prvenstveno je politička odluka. Uostalom zbog toga ju je i posredovao javnosti predsjednik Vlade a ne šef “kriznog štaba” ili ministar zdravstva.

No, šaljući političku poruku premijer Plenković je, recimo to sportskim rječnikom, promašio “zicer”…Nije pogodio gol iako je trebao samo hm…laganim dodirom vrška kopačke gurnuti loptu preko linije. Štoviše, napravio je nešto naizgled nemoguće. Nije samo propustio poentirati nego je uspio u istoj akciji preko cijelog igrališta zabiti – autogol.

Od početka institucionalnog “hrvanja” s koronavirusom svećenici su upriličili nekoliko iritantno drskih i opasnih ekscesa, održavanjem nedozvoljenih i zdravstveno opasnih vjerskih okupljanja. Za to su dobili i javnu podršku nekih njima nadređenih u hijerarhiji Crkve a time ohrabrena rulja u ime navodne obrane vjerskih sloboda izvela je nekoliko verbalnih pa i fizičkih napada.

Protivno Ustavu, odvratno, uvredljivo i opasno

Državne institucije su reagirale vrlo blago i neadekvatno a vodeći političari na vlasti pravili su se kao da se ništa ne događa. Najmanje što je premijer morao učiniti pri donošenju odluke o popuštanju zabrana vezanih za koronavirus jest da ne dopusti da se i opet Crkva tretira kao da je važnija od ostalih institucija, kao da je važnija od same Države, kao da je važnija od građana.

Jedino što je trebao učiniti Andrej Plenković jest ne dopustiti da za vjerska okupljanja ne vrijedi isto pravilo kao i za sva druga. Ne bi to bilo mnogo, ali imalo bi makar simboličku važnost. No premijer je ipak “promašio zicer” koji je bilo gotovo nemoguće “zapucati”. Naravno, to nikako nije moglo biti slučajno. On je poslao političku poruku, ali potpuno suprotnu od one koju je jedino smio.

Oni koji su naučili biti povlašteni žele da to čitavo vrijeme bude jasno svima pa čak i kad je riječ o ne osobito bitnim stvarima, a kamoli kad je nešto važno ili bar dovoljno javno da im imponira. Oni svaku situacijiu u kojoj nisu povlašteni doživljavaju kao poraz tvrdeći da su zakinuti ako za njih važi što i za sve ostale. No ono što je daleko opasnije jest potreba vlasti da im se “uvlači”. To je protivno Ustavu i zakonima koji iz njega proizlaze. To je odvratno i uvredljivo. To je opasno.

tacno

Kratko putovanje: Pogledajte nikad viđene prizore svemira kao na dlanu

$
0
0

Poznati svemirski teleskop Hubble, u petak je proslavio punih 30 godina provedenih u orbiti. Slavljenik je, tom prigodom, čovječanstvo „počastio“ premijerom nikada viđenih, impresivnih, prizora svemira te pogledom na dvije svemirske maglice nazvane NGC 2020 i NGC 2014.

Od svog lansiranja, 1990. godine, Hubble je promijenio naše temeljno razumijevanje svemira. Naime, od postanka čovječanstva, pa do prije nekih 400 godina, sve što smo znali o svemiru koji nas okružuje bilo je ono što smo mogli vidjeti golim okom. Godine 1610. Galileo Galilei je po prvi puta okrenuo svoj teleskop prema nebu i zavirio dublje u svemir – bio je to trenutak kada je počelo buđenje čovječanstva. Saznali smo da Saturn imao prsten, Jupiter prirodne satelite ili mjesece koji kruže. Otkriveno je da maglovita mrlja, koja se pruža preko središta neba, zvana Mliječni put, nije oblak, već skup bezbrojnih zvijezda. Za samo nekoliko godina, čovjekova predodžba o svemiru zauvijek se promijenila, nakon čega je uslijedila znanstvena i društvena revolucija.

U narednim stoljećima teleskopi su postajali sve bolji i moćniji, a onda je 1920. godine Edwin Hubble, po kom je teleskop Hubble i dobio ime, upotrijebio tada najveći teleskop kako bi otkrio neke druge, daleke galaksije.

U travnju 1990. u svemir je postavljen prvi optički teleskop Hubble, a njegovo puštanje u rad najznačajniji je napredak u astronomiji od Galileovog teleskopa. Iznad atmosfere, daleko ponad kišnih oblaka i svjetlosnog zagađenja, Hubble ima neometan pogled na svemir, pa su ga znanstvenici koristili za promatranje najudaljenijih zvijezda i galaksija, kao i planeta u našem Sunčevom sustavu.

Hubble je transformirao naše poimanje svemira, njegov pogled iz orbite izazvao je poplavu kozmičkih otkrića koja su zauvijek promijenila astronomiju. Od istraživanja tamne materije, do pokušaja utvrđivanja starosti svemira, Hubble je pomogao odgovoriti na neka od najupečatljivijih astronomskih pitanja našeg doba te je otkrio enigme za koje nismo niti znali da postoje. Zahvaljujući Hubbleu, oči čovječanstva svemir danas vide jasnije no ikada prije.

U fantastičnom videu lansiranom povodom Hubblovih prvih 30 godina provedenih u orbiti, znanstvenica koja radi na projektu, dr. Jennifer Wiseman, vodi nas u obilazak svemira, kroz zapanjujuće i do sada neviđene slike koje prikazuju novoformirane zvijezde od kojih su neke najmanje deset puta veće i 200.000 puta sjajnije od našeg Sunca.

lupiga

Miljenko Jergović: “Zavjera protiv Amerike”, uznemirujuća serija o prošlosti koja će se tek zbiti

$
0
0

Književni žanr, kao ni žanrovi usmenog pripovijedanja i svakodnevnog razgovora, nisu trajno zadani. Ono što je danas usputno ćeretanje, cvrkutanje, ili kako biste vi, možda, rekli tvitanje, u nekom bi dalekom sutra ili prekosutra već moglo biti sudbinsko, testamentarno predavanje onih posljednjih misli što ih čovjek u sebi dugo nosi, ali ih izgovori tek kad više nema vremena za druge riječi. Ono što je prije dvije i pol tisuće godina bilo u žanru antičke tragedije, u srednjem vijeku će, možda, postati pobožni igrokaz, a u naše vrijeme opera. Ili kompjutorska igra, ili komedija, premda najvjerojatnije farsa. Ne samo da se žanr u međuvremenu drukčije razumijeva i mijenja zahvaljujući drukčijoj čitateljskoj perspektivi, nego je svijet koji je nekoć ispunjavao prostor tragedije danas preseljen u prostor nekog artificijelnog, ceremonioznog, od stvarnosti udaljenog žanra. Tragedija je nekada bila životni žanr ljudi i bogova. Tragedija današnjeg doba je intimna drama, drama samoće, drama bez protagonista, s tek jednim sve sporednijim likom…

Ali nećemo o tome, nego o televizijskoj seriji, nastaloj po romanu “Zavjera protiv Amerike”, velikoga i desetljećima vrlo mondenog njujorškog, a ustvari njuarkškog (Newark, New Jersey) romanopisca Philipa Rotha. Inače, da vam se i oko toga predstavim: nepravedan sam prema Rothu, čitao sam ga kampanjski i nesustavno, nisam dopuštao sebi da ozbiljno uživam u njegovom tekstu i pripovijedanju. Razlozi su dijelom subjektivni, dijelom blesavi: slabo podnosim erotomane u književnosti dvadesetog vijeka, u širokom rasponu, od henrimilerovskih velikana i šmekera do uelbekovskih antitalenata i mikropenisnih gnjavatora i kretena, a Philipu Rothu je često libido njegovih junaka važniji nego što je to meni, hm, uzbudljivo. I drugo, sasvim blesavo i skroz subjektivno: preveliki sam obožavatelj Saula Bellowa da bih mogao bez unutrašnjih otpora voljeli Philipa Rotha. Znam, znam, reći ćete da su to skroz različiti pisci, ali čitatelj u meni je i po tom pitanju nedokazan. I dugo ga treba obrađivati.

Godina je 2004, Roth je već prevalio sedamdesetu, kada mu izlazi roman “Zavjera protiv Amerike”, koji će tri godine kasnije, u prijevodu Gordane V. Popović, biti objavljen i kod nas, u izdanju Algoritma. Napisana u žanru alternativnih povijesti, koji je oko prijeloma stoljeća i milenija bio vrlo frekventan, Rothova je priča polazila od pretpostavke koja se u to vrijeme i Amerikancima, i ostatku zapadnog svijeta, činila sasvim nevjerojatnom. Što bi se dogodilo da su 1940. izolacionisti, tradicionalisti i antisemiti, a ustvari nacistički simpatizeri predvođeni najvećom američkom popkulturnom i patriotskom zvijezdom tog vremena, pilotom koji je prvi preletio Atlantik, Charlesom Lindberghom, pobijedili na predsjedničkim izborima?

Philip Roth često svoje romane zida od autobiografske građe, ali u “Zavjeri protiv Amerike” to je, na vrlo efektan način, doveo do ekstrema. Dječak Philip Roth, njegov stari brat, majka, otac, tetka, svi oni nose imena, prezimena i dijelove biografija stvarnih osoba. Kao što su, uostalom, stvarni Lindbergh, njegova žena, kao i industrijski genij, ali i slavni filonacist, antisemit i američki izdavač “Protokola Sionskih mudraca” Henry Ford, koji u Rothovoj alternativnoj povijesti postaje državni sekretar za unutarnje poslove.

Petnaest godina nakon izlaska “Zavjere protiv Amerike” snimljena je televizijska serija. Philip Roth pokojni je već skoro dvije godine, a serija je, zajedno s njegovim romanom, iz žanra alternativne povijesti prešla u neki drugi žanr, koji nam nije uputno prerano određivati. Scenaristi serije su Ed Burns i David Simon, vjerojatno najzanimljiviji američki scenaristi današnjice, a priča, koja se, kao i u Rothovu romanu, odvije između 1940. i 1942. nema u sebi više gotovo ništa alternativno, u smislu alternativnih povijesti, i zapravo baš ništa što bi bilo neviđeno, nevjerojatno ili različito od svijeta u vremena u kojem upravo živimo. S tim da je iskustveni ulog gledatelja iz Hrvatske, Bosne, Srbije, a možda i Madžarske, u tom pogledu dodatno povlašten u odnosu na nekog američkog ili zapadnoeuropskog gledatelja. I to odistinski ledi krv u žilama, i navodi gledatelja da netremice prati priču, prateći u njoj sjene vlastitoga života i sjećanja. Zato me je, priznajem, iznenadila Zrinka Pavlić – do čijih gledanja televizijskih serija držim, i često se prema njima ravnam kad biram što ću gledati – koja je na “Zavjeru protiv Amerike” reagirala vrlo mrzovoljno, prigovorivši autorima na sporosti radnje i na višku epizoda. Ali bit će da je razlika u osobnim perspektivama, a možda ponajviše u onom čega se tko plaši, od čega u životu strepi. Ova je serija ostvarenje većine mojih najgorih strahova.

A nekako mi je razumljiv i Rothov strah. Naime, pisanje ovakve alternativne povijesti nije, kao što su mu spočitavali, bila njegova alegorija o Georgeu W. Bushu i njegovoj vladavini. “Zavjera protiv Amerike” intimistička je, do srži i srca autobiografska priča u kojoj izlaže dvije teme: prva, kako zapravo izgleda i iz čega nastaje židovska sudbina u dvadesetom vijeku, i druga, koliko je malo potrebno da u povijesti, društvenoj i privatnoj, stvari krenu po zlu. Samo je sretan slučaj, ako slušamo Philipa Rotha, Ameriku spasio od Hitlerovih simpatizera. Recimo, slučaj da se Lindbergh nije kandidirao za predsjednika, jer je pitanje kako bi protiv njega, onako plavokosog, mladog, hrabrog i snažnog, s porodičnom tragedijom u mitološkoj popudbini, prošao stari paralitik Roosevelt, koji je Amerikancima već dva mandata bio na grbači, koji jest bio uspješan i popularan, ali i višestruko sumnjičen zbog popuštanja liberalnim i antipatriotskim elementima. Pogotovo što Roosevelt nije pred izbore glasno otklanjao ono čega su se birači najviše plašili: američki ulazak u Drugi svjetski rat.

Ono što ovog gledatelja istinski potresa i uznemirava u Burnsovoj i Simonovoj ekranizaciji Rothova romana jest to što su forme Lindberghove vladavine, njegovi antisemitski, antikomunistički i izolacionistički ceremonijali, i njegov dubinski filonacizam, nešto što je gledatelj već mnogo puta doživio, čuo, naslutio i osjetio. Recimo, Lindberghov antisemitski i hitlerovski kredo nehotično dizajnira i velikim dijelom operacionalizira rabin Bengelsdorf (sjajno ga odigra John Turturro), zaručnik pa muž Philipove tetke Evelyn (divna Winona Ryder, koja učini sve što treba da je gledatelj mrzi i prezire, čak i kada bi ju trebao žaliti). On je organizator nacističke indoktrinacije židovskih dječaka, a zatim i operativac čišćenja Židova iz gradskih središta i njihova utapanja u beskrajnim provincijskim nigdinama, kojima vlada KKK. Način na koji Bengelsdorf definira svoje amerikanstvo i židovstvo neobično je sličan načinima na koji balkanski sejde bajramovići, bilo da su srpski manjinci u službi ustašluka, hrvatski manjinci u službi baliluka, ili svi zajedno u službi četnikluka, opslužuju većinske firere, poglavnike i poglavice, ispunjavajući pritom ne samo sve njihove potrebe i želje, nego sliku vlastitog podređenog i manjinskog stereotipa, viđenog njihovim očima.

A onda u jednom trenutku započinju klasični pogromi. Započinje ono što je u Americi, kao, bilo nemoguće. Način na koji o tome izvještava radio u ovoj seriji takav je da se gledatelju učini da je te riječi već bezbroj puta u sličnoj prigodi čuo. I doista ih je čuo. Način na koji sam Lindberg reagira na nasilje nad manjincima takav je da bih se zakleo da je od riječi do riječi preuzet od one već tako davne hrvatske predsjednice koja se, ako ste zaboravili, zvala Kolinda Grabar Kitarović. Ali ja, naravno, znam da Burns i Simon za gospođu Kolindu nikad nisu čuli, kao što ni pokojni Roth za nju nije čuo, kao što znam i to da gospođa Kolinda nije ideološki bliska Charlesu Lindberghu, jer je ona svemu i svima jednako ideološki bliska i daleka. Međutim, te rečenice koje Lindbergh izgovara, prethodno su već izgovorene.

Samo jednom u seriji “Zavjera protiv Amerike” biva izgovoreno ono famozno “America first!”, koje je prije već osamdesetak godina predstavljalo domaću interpretaciju mnogo slavnijega europskog uzvika “Deutschland über alles!”, a koje će, naravno sasvim slučajno, jednako daleko i blizu svakoj ideologiji, koristiti Donald Trump. Zašto toga nema više? Zato što bi, nećete vjerovati, djelovalo dramski neuvjerljivo. Stvarnost je pretjerala u odnosu na alternativnu povijest. I onda se žanr promijenio sam od sebe. “Zavjera protiv Amerike” danas je društveni roman, društvena drama, s elementima porodičnog romana, koja se hirom autora zbiva u davnoj prošlosti, premda će se u stvarnosti odviti koliko sutra. Ili se već odvila.

jergovic

Neprijateljska propaganda: Opera deindustriale

$
0
0

Rijeka se projektom EPK uglavnom kladila na turizam, želeći se pretvoriti u hipstersku destinaciju za kreativnu klasu koja ujutro odrađuje gigove u coworking hubovima, popodne obilazi galerije smještene u bivšim tvorničkim halama, a noću mingla po alternativnim klubovima. Već ova turistička sezona pokazat će koliko je oklada bila pametna

Otvaranje

Od Evropske prijestolnice kulture, čini se, u kolektivnom sjećanju ostat će samo ono spektakularno otvaranje. Nakon što su Ministarstvo kulture i gradske vlasti zbog pandemije obustavili financiranje projekta, tim od 70 zaposlenih sveden je na njih jedanaestero: uz smanjene plaće, do kraja godine ispunjavat će besmislene birokratske obaveze. I nadati se da će havarirana projektna olupina nekim čudom iznova izroniti na površinu sablasno puste luke različitosti. U međuvremenu, nekoliko stotina kulturnjaka vladajućima šalje otvoreno pismo kojim traže da se financiranje nastavi, ali teško je zamisliti da će Nina Obuljen Koržinek i Vojko Obersnel ponovno pokrenuti daleko najveći kulturni projekt u državi samo zato što to žele ljudi koji se, eto, kulturom bave. Budućnost je dakle mračna, sadašnjost je ubitačna: preostaje sjećanje. Na srsi što su nas prošli kada je zbor u plavim trlišima zagrmio ‘Bella ciao’, na razigrani plesni ansambl u istim takvim radničkim kombinezonima, na razularenu mašineriju bubnjeva, električnih gitara i šahtofona, na čitavu onu moćnu i pankerski nabrijanu ‘Operu Industriale’. Na euforiju većeg dijela lijevoliberalne scene, presretne jer smo se napokon predstavili svijetu u pravom svjetlu, i na nemoćno siktanje nacionalističke desnice. Na posvetu koju je Rijeka, putujući u ljepšu postindustrijsku budućnost, ispisala vlastitoj industrijskoj prošlosti. I ako je sjećanje zaista jedino što nam u ovom trenutku preostaje, onda je trenutak dobar da provjerimo što je zapravo preostalo od sjećanja.

Distanca

Tog pradavnog februara – možda ćete se sjetiti – do javnosti su doprli i rijetki kritički glasovi kojima se činilo da u ‘Operi Industriale’ ipak ima nečeg neobično ciničnog. U ovoj rubrici tada smo postavili elementarno pitanje: ‘Što veže plesni ansambl u plavim radničkim trlišima s brodogradilištem 3. maj koje pleše na rubu stečaja, zapošljavajući jedva još koju stotinu radnika?’ Na sličnom tragu, Žarko Puhovski je zamjerio izvedbi to što – s iznimkom raspomamljenog nastupa Damira Bartola Indoša – na sceni nije vjerno prikazala stvarnu muku industrijskog rada: umjesto oznojenih radnika, gledali smo bezbrižne plesačice u radničkim kostimima. Takva je kritika, doduše, bila dobrim dijelom promašena, jer Dalibor Matanić nije režirao komad skrojen po mjeri vjerne reprodukcije tvorničke stvarnosti, nego postmoderni spektakl koji se paralelno poigravao radničkom tradicijom i vlastitom umjetničkom pozicijom. Ona ‘opera’ iz naslova, uostalom, istovremeno znači ‘rad’ i definira scenski žanr: u ‘Operu Industriale’, drugim riječima, od početka je bila upisana jasna svijest o tome da radničkim problemima pristupa isključivo s artističke distance. Jezikom nešto tradicionalnije marksističke kritike – koja je na ovim prostorima ispala iz mode skupa s brodogradilištima i trlišima – reklo bi se da nam je ‘Opera Industriale’ u najboljem slučaju ponudila tek imaginarno razrješenje stvarnih društvenih kontradikcija. Ali čemu rogobatni marksizam, čemu ‘društvene kontradikcije’ i ostala terminološka skalamerija iz davno prevaziđenih vremena? I zašto bismo, na kraju krajeva, od umjetničkog djela očekivali bilo što više od ‘imaginarnog razrješenja’? Nema razloga. Osim, možda, onda kada je samo djelo sastavni dio kontradikcija kojima se neobavezno poigrava.

Paradoksi

Jer ‘Opere Industriale’, spektakularnog otvaranja i kompletnog projekta Rijeka – Evropska prijestolnica kulture 2020 uopće ne bi bilo da prethodno nije uništena riječka brodogradnja: to je najkraći i najtočniji odgovor na ono nagradno pitanje o tajnim vezama između plesnog ansambla u trlišima i brodogradilišta koje pleše na rubu stečaja. Hrvatska brodogradnja nije, naime, propala zato što je gubitaški cuclala proračunske novce, zato što je industrija naprosto zastarjela, ni zbog bilo kojeg trećeg razloga koji su papagajski ponavljali svi oni klasnogovornici kapitala što ordiniraju ovdašnjim javnim prostorom pod pelerinama nezavisnih ekonomskih stručnjaka: nasuprot njihovim nebulozama, dovoljno je puta dokazano kako je izgradnja brodova po cijenu izravnih budžetskih troškova pokretala višestruko isplativ niz vezanih poslova. Jedini razlog za njeno gašenje – mimo logične ekonomske računice – bila su pravila Evropske unije koja takvo proračunsko financiranje proglašavaju nedopustivim miješanjem u tržište. A nakon što je najsnažnija izvozna grana nacionalne ekonomije prerezana, za nagradu smo od Unije dobili zgodne male projektne igračke, sve te cool evente kao što je Evropska prijestolnica kulture. Koju Unija – evo novog paradoksa – pritom skoro uopće ne financira, nego očekuje da je države i lokalne zajednice plate javnim budžetima. EU nudi samo prepoznatljiv brend i dobru poslovnu priliku, a na izabranim gradovima je da pametno oplode vlastito ulaganje. Rijeka je solidan dio svog uloga stavila na turizam, planirajući se transformirati u neku vrstu jadranskog Berlina: hipstersku destinaciju za evropsku kreativnu klasu koja ujutro odrađuje gigove u coworking hubovima, poslijepodne obilazi galerije smještene u bivšim tvorničkim halama, a noću mingla po alternativnim klubovima. Već ova turistička sezona prilično će jasno pokazati koliko je ta oklada bila pametna.

A dok čekamo turističku kataklizmu, vrijeme možemo prekratiti trećim, završnim paradoksom: ista ona država koja ovih mjeseci financira plaće preko pola milijuna radnika iz tzv. realnog sektora – kao što je na portalu ovih novina nedavno istaknuo Goran Borković – istodobno dijeli otkaze radnicama i radnicima EPK-a, i to zato što ga je sama osnovala. Ukratko: prvo je u ime slobodnog tržišta uništena jedna moćna i konkurentna industrija, zatim je u ime tržišnog razvoja jedan veliki kulturni projekt prikopčan na proračunsko financiranje, da bi na kraju taj projekt bio rasturen zato što država, opet u ime slobodnog tržišta, proračunskim sredstvima mora financirati plaće radnika iz privatnog sektora. Ne brinite ako ste se izgubili negdje oko polovice prethodne rečenice: sažeto prepričana, tranzicijska putanja Hrvatske ionako izgleda kao da ju je iscrtao M. C. Escher na metamfetaminima.

Zatvaranje

I evo nas dakle na kraju putanje: ostaje samo sjećanje na svečano otvaranje. Ali sjećanje vara. Ono što je izgledalo kao posveta industrijskoj prošlosti bila je zapravo najava postindustrijske propasti. Ljudi koji su na scenu izveli likove otpuštenih škverana sada su, evo, i sami bez posla. Nema više artističke distance, nema hipsterskog spektakla, nema postmodernih igrarija. Samo tvrdi realizam. I jedni i drugi, i kulturnjaci i škverani, na kraju krajeva su obični radnici. A ukoliko među njima ipak ima neke razlike, ta razlika nije u znoju, muci ni buci mašina. Jer ni industrija nije samo nažuljana šaka i masni trliš. Industrija je sindikat, kolektivni ugovor i pravo na štrajk, industrija znači da ćeš se dugo i grčevito boriti jednom kada dođu po tebe, i da ćeš, kada ti napokon slome radničku kičmu, barem kući ponijeti nekakvu otpremninu. Sve ono, ukratko, što većina kulturnjaka, osuđenih na glamurozne evropske projekte i coworking hubove, nikada neće imati. Njihovi se angažmani mjere mjesecima, njima je lako podijeliti otkaze. I zato, veliko svečano otvaranje projekta Rijeka – Evropska prijestolnica kulture 2020 tek sada završava. Mašine riječkog brodogradilišta polako se gase. Ne čuje se više ‘Bella ciao’. Nema buke bubnjeva, gitara ni šahtofona. Spektakl je gotov. Zastanite na tren i osluhnite tu tišinu: tako zvuči opera deindustriale.

In memoriam

Iz Rijeke je ovih dana stigla i vijest o smrti Božidara Alajbegovića, našeg najposvećenijeg književnog kritičara i autora svojedobno vrlo popularnog bloga Knjiški moljac. Iza Božidara ostaje šest knjiga književnih kritika i sjećanje na čovjeka koji je te kritike pisao isključivo po vlastitim pravilima. Započeo je krajem devedesetih: iz perspektive ovdašnje književne scene, tragikomično klaustrofobične, u njegovom pristupu kao da je od početka bilo nečeg dirljivo naivnog. Ekonomist po struci, bez temeljitijeg književnoteorijskog obrazovanja, u pisanju se oslanjao prvenstveno na vlastiti ukus, strast i jedino doista važno oružje kojim kritičar raspolaže: dosljednost. Tu je dosljednost potvrđivao naizgled ekscentričnim, upornim odbijanjem da se lično upozna s ljudima čije knjige kritizira, zaobilazeći standardne rituale takozvanog književnog života. Tu je dosljednost plaćao privremenim poslovima noćnog recepcionara i taksista, koji su zato integralni dio njegove književnokritičke biografije. Zbog te je dosljednosti, valjda, iz insajderske perspektive i djelovao pomalo naivno. Samo, godine su prolazile, književna kritika je iz mainstream medija polako gurana prema marginama, uništeni su zatim i kulturni časopisi u kojima je životarila, a mnogi među nama, koji smo je pokušavali pisati, s vremenom smo usporili ili naprosto odustali: bez jasne odluke, iz mutnog osjećaja da se bavimo poslom koji ovoj kulturi više ne treba. Božidar je, međutim, ostao. Pisao je podjednako često, sustavno i strastveno do samoga kraja. Pa je na kraju ispalo da smo naivni bili mi.

Da bi ustrajao u tako uzaludnoj raboti, vjerojatno ipak moraš biti pomalo donkihotovski tip: ili barem tako sada, kada ga više nema, vidim Božu. I zbog njegove ustrajnosti, i zbog toga što je, poput Cervantesovog lika, živio jedan žanr koji nepovratno nestaje. Naravno da je morao jurišati na vjetrenjače: naravno da je po putu dobio batine. Volio bih misliti da ga svi oni maliciozni napadi kojima je bio izložen nisu pretjerano pogodili. Volio bih misliti da je prebolio otkaz u jednoj izdavačkoj kući, gdje je prethodno pokazao da umije biti sjajan urednik. Volio bih misliti da mu je par rečenica ohrabrenja, koje sam mu tada poslao, nešto značilo.

Božidara Alajbegovića nikada nisam upoznao, zapravo smo se rijetko dopisivali i ne shvaćam zašto me je njegova smrt toliko potresla. Ni zašto bih mu sada volio reći: zajebi to, Božo. Čitao si ‘Don Quijotea’, znaš o čemu priča govori. O vitezu, o njegovom pohodu i o životu provedenom na blistavim rubovima fikcije i mašte. O životu do kraja uronjenom u književnost, o životu koji iz književnosti ne nalazi izlaza. Tko još pamti vjetrenjače, Božo, volio bih mu reći.

portalnovosti

Hrvatska je zastava zabodena na još jedan od brojnih osvojenih niskih vrhunaca, šaptom su pali Krleža, Marinković, Kaštelan, Pupačić, Ujević i Parun, a to smeta samo komunjarama

$
0
0
Dok premijer na sjednici vlade govori “želimo omogućiti da generacija maturanata 2020. godine kroči dalje u život na jednakim osnovama kao što su to činili oni prije njih i oni koji će doći iza njih”, on izgleda kao da misli ozbiljno, premda zacijelo i sam sluti da upravo izgovara čistu besmislicu

Već godinama brada mi je sasvim bijela, dok mi je kosa, ničim izazvana, uporno ostajala solidno, zdravo sredovječno smeđa. Naglu pojavu brojnih sijedih vlasi poviše uški primijetio sam lani sredinom ljeta, pa sam se odmah sjetio one stare pučke tvrdnje da ljudi naglo osijede, često i samo djelomično, “točkasto”, kad prežive neki intenzivan šok. Budući da se ničeg takvog nisam mogao sjetiti, krenuo sam prebirati po glavi, tražeći što me to moglo tako jako, u neku ruku i sudbonosno, nanervirati. I ničeg se nisam sjetio osim proglašenja one maligne, dalekosežno destruktivne i (premda se nitko od ljutih nacionalista i vajnih domoljuba ni glasićem nije oglasio) veleizdaji ravne odluke Ministarstva znanosti i obrazovanja da esej iz hrvatskog jezika više neće biti obavezan dio državne mature.

Da, sjećam se i sad, bio je to onaj dan kad su se ukućani rastrčali po stanu da hitro prvo zatvore prozore a onda i uši, jer psovao sam i glasno i ružno i dugo kao malokad u životu. Ukinuti sastavak koji dokazuje razinu maturantske sposobnosti grafičkog baratanja materinskim jezikom (12 godina službeno učenim!!!) na “ispitu zrelosti” i ostaviti mogućnost da se i bez te provjere tinejdžeri upisuju na fakultete, to je isto kao i dopustiti, ne znam, izvođenje penala bez lopte, pa kako VAR presudi!

Najluđe je od svega to što se pritom nije nimalo krilo da je takva odluka donijeta ponajprije zato što su se rezultati državne mature lani pokazali još poraznijima od onih prethodne godine, pa eto, snizimo li kriterije, valjda će tad i vanjsko vrednovanje pokazati porast koeficijenta ishoda izvrsnosti, ili kako već te otužne brojke zovu po agencijama i direkcijama. Hrvatska je zastava tako zabodena na još jedan od brojnih osvojenih niskih vrhunaca.

Zašto vas sad gnjavim tim prisjećanjem na svoje, sasvim privatno, lanjsko sijedobjesje? Pa eto, em gospođa Goge već tjednima ne otvara svoj salon i glava mi je sve sličnija ostarjelom morskom ježincu, a i Ministarstvo znanosti te obrazovanja odaslalo je informaciju (ne znam još točno je li uredba, preporuka, nalog, što li) da se ove godine na državnoj maturi neće ni ispitivati niti ocjenjivati gradivo iz drugog polugodišta četvrtog razreda. Nije me toliko briga kako će na to reagirati braniteljske i srodne udruge – jer Domovinski rat se u nastavi povijesti uči ponajviše potkraj srednjoškolskog staža – budući da povijest nije obavezni predmet na državnoj maturi, ali što ćemo s tim nesretnim hrvatskim jezikom i još mu nesretnijom književnošću? Otpadaju, znači, lektirni autori iz najvećeg dijela 20. stoljeća, nitko sutrašnjim brucošima neće vanjski vrednovati poznavanje te razumijevanje Krleže i Marinkovića, Kaštelana i Pupačića, Ujevića i Vesne Parun, da ostanem samo na onim kanonskima i domaćima. Nešto će ih se o njima možda ovlaš i izokola priupitati kroz teme za esej, ali njega, znamo od lani, zrelosni ispitanici ne trebaju ni pisati. Sve u svemu – ima li ikoga tko sumnja u to da će ovogodišnji koeficijenti ishodnog izvrsja, barem što se predmeta Hrvatski jezik i književnost tiče, biti daleko bolji od prošlogodišnjih, možda čak i bolji nego ikad otkako je vanjskog vrednovanja? Eto, vidite da se može, čak i u ovako dramatičnim okolnostima!

Dok premijer na sjednici vlade govori “želimo omogućiti da generacija maturanata 2020. godine kroči dalje u život na jednakim osnovama kao što su to činili oni prije njih i oni koji će doći iza njih”, on izgleda kao da misli ozbiljno, premda zacijelo i sam sluti da upravo izgovara čistu besmislicu. Naime, ako su lani maturanti morali pročitati barem dva naslova hrvatske književnosti iz druge polovice 20. stoljeća a ove godine ne moraju niti jedan, onda im osnove nisu jednake. Ako su 2019. morali pisati esej na hrvatskom jeziku, a ove ne moraju, onda su im te “jednake osnove” još i različitije. A kako će te “jednake osnove” izgledati 2021. godine – hoće li biti jednake ovogodišnjima, ili onim lanjskima, ili će se nešto “reformatorski” kompilirati?

Slična se pitanja, naravno, odnose i na sve ostale predmete iz kojih se mora ili može polagati državna matura, ali ja sam se zadržao na hrvatskom jeziku, jer on mi je i jedini alat i dom i radno mjesto i kušin i ona svakodnevna Slamnigova “zdjela bravetine u sočivici”, pa sam na njega malo osjetljiviji nego na matematiku, s kojom sam oduvijek na socijalnoj distanci. Čovjek bi očekivao da će smjesta i kuku i motiku podići svi oni vazdadežurni pravopisdžije (riječ kojoj me je podučio Slamnigov prijatelj Kruno Pranjić, nije moj domišljaj, nažalost) ali ne: oni su se – baš kao i lani, prilikom ukidanja obaveznog pisanja maturalnog eseja – povukli u svoja zapozorja pa puštaju da bitku za hrvatski jezik i književnost još jednom vode oni koje su do jučer (a i opet će, ako bude sreće) nazivali komunjarama, urbanim Jugoslavenima, posrbicama, šoroševcima, promicateljima pedofilije i mrziteljima tisućljetne hrvatske uljudbe te identiteta.

Premijer nam je ono o “jednakim osnovama” govorio diskretno ali ipak uočljivo nepodšišan (odličan PR-ovski potez, o kakvom Putin, Trump i Johnson mogu samo sanjati, Vasu da ni ne spominjem) a ja zabezeknuto gledam svoj odraz u zrcalu: sjedine su se preko noći, krenuvši od jednakih osnova, eksponencijalno popele već na tri prsta poviše uški, ali nejednako! Hm, mašinica je pri ruci, a ni punk isn’t dead. Travis Bickle, evo me!

tportal


Aktualiziramo: Anarhija all over županija

$
0
0

Anarhija

Na horizontima budućnosti ni uz pomoć najmoćnijih mentalnih teleskopa ne uočavamo nijedan orijentir, nijedno nebesko tijelo, nijedan optimistični nagovještaj koji bi ukazivao na skoru mogućnost izlaska Brodsko-posavske županije iz zarobljavajuće orbite crnog sunca prosječnosti, neinventivnosti, tromosti, mirenja s postojećim, uskogrudnosti, ustajalosti, provincijalne žabokrečine… I tako, može se u maniri zanesenog lirika nastaviti s gomilanjem metafora i drugih pjesničkih figura u opisivanju nepodnošljive lakoće postojanja neodgovornosti i nesposobnosti tzv. lokalne političke elite koja već puna dva duga mračna desetljeća ogroman komad slavonske zemlje, nastanjene sa 180 000 živih, radinih i posla željnih ljudi- vodi u sunovrat. Pa zar im više nije neugodno? Onako ljudski, jer politički sigurno nije s obzirom da, svima je to poznato, imaju obraz kao đon od bakandži sa šuneglama?

Ako kolumnist laže, Državni zavod za statistiku ne laže. Potvrđeno je da je Brodsko-posavska županija najneproduktivnija županija u Hrvatskoj odnosno da ima najniži bruto domaći proizvod po stanovniku u iznosu od 6.183 eura. BDP za cijelu predrecesijsku Hrvatsku 2008. godine iznosio je 10.682 eura. Zadnji smo. I to mjesto, a to zna svako dijete, nije plod nesretnih okolnosti i slučaja, nije rezultatat faulova konkurentskih ekipa i suđenja neobjektivnih sudaca. Odgovorna je županijska posada, a ni putnici nisu nevini. Ipak, u svemu će naši političari, moralni realtivisti, naći sredinu. Dakle, s jedne strane mučna, tegobna, ponižavajuća realnost, a s druge sjećanje na prohujale dane ponosa i slave. A u toj sredini, da ne kažemo, u prosječnosti, nalazi se ono: idemo dalje, što nam ko može, mi smo nezamjenjivi, sve nam je to naša politička centrala dala. Ponavljamo, kako se osjećaju ti naši stranački, politički, (samo)upravni šefovi i njihovi adlatusi na čelu zadnje, hej, zadnje, županije (i dva grada)? Jel ih sramota? Srame li se pred kolegama iz drugih županija i svojih sugrađana? Što čine? Ma znaju oni da u hrvatskoj teritorijalnoj ligi nema zone za ispadanje, a pogotovo nema ispadanja u niži rang, pa onda i dalje, na stari nači, veselo igraju. S kim ili s čim? S loptom zvanom pokorni građani županije i dva grada.

Primjer drugi. U povodu Svjetskog dana voda kojeg se obilježava 22. ožujka Zavod za javno zdravstvo predstavio je podatke o vodi koju pijemo. Obavljen je monitoring izvorišta vode za piće i… što je konstatirano? Pet županija, kao obveznici provedbe monitoringa, nije osiguralo ni lipe za kontrolu zdravstvene ispravnosti vode za piće iz razvodne mreže, a to su Koprivničko-križevačka, Bjelovarsko-bilogorska, Ličko-senjska, Brodsko-posavska i Vukovarsko-srijemska županija.Ni kontrolirati ne žele, a kamoli da bi poboljšali zdravstvenu ispravnost vode.

Primjer slijedeći. Čelnici gradova (iz bajke) i (brda i dolina) županije se dure jedni na druge, ne surađuju, kako se to veli, na dobrobit stanovnika županije, odmjeravaju se, uspoređuju tko je jači, tko će dobaciti više, ne kamen mudraca s ramena, nego kamen smutnje, pronalaze stalno nova brvna. A županija (i dva grada), drži fenjer u Hrvatskoj, jer ju vode trkači olovnih nogu. Primjera je bezbroj.

Kad vidite nesreću na cesti mislite da je odgovoran vozač. Kad vidite nekoliko nesreća na istom mjestu upitate se kakva je cesta, svojevremeno je, u povodu učestalih američkih financijskih skandala, izjavio nobelovac Joseph Stiglitz. U istom smislu, kao zabrinuti putnici bez naročitog izbora prijevoznog sredstva, nakon definitivne spoznaje o neprekidnosti niza nesreća koje se događaju uvijek na istim lokacijama, punktovima donošenja i sprovođenja političkih odluka, morate se napokon i ipak upitati jesu li za kontinuitet nesreća na crnim točkama, načičkanim na političkoj cesti županije (i dva grada) i za masovne zastoje koje nesreće uzrokuju, isključivo krivi samo drski, neodgojeni, samodopadni, nekulturni, stagnantni, kratkovidni polit-šoferi i njihova svita iskeženih lovačkih pasa, ili je kriva i sama cesta, njena trasa, prometna signalizacija i, napose, jesu li krivi i cestari tj. visoka gospoda niskograditelji sustava? Naravno da nisu krivi samo vozači! Bez ikakvog intelektualno opreza izjavljujemo da je upravljačkoj političkoj eliti to veliko opravdanje, to da je zapravo sustav pun rupa i da oni voze u skladu s prilikama na njegovoj cesti. Ipak opravdanja nema zato što voze u kontra smjeru i ubijaju pješake.

I da ne nastavimo više gomilati metafore i druge pjesničke figure…vlada nadrealistička anarhija all over županija.

sbperiskop

Svi marš na – ples!

$
0
0

Nije ni završio premijer s izlaganjem Vladinog programa popuštanja mjera, a na portalima se već kočoperio naslov koji kaže, pače propisuje: »Od ponedjeljka u trgovine, od 2. svibnja u crkve, 4. svibnja u frizera, od 11. svibnja u kafiće.« Eto, sada znamo što nam je činiti

Nije ni završio premijer s izlaganjem Vladinog programa popuštanja mjera, a na portalima svake vrste već se kočoperio naslov koji kaže, pače propisuje: »Od ponedjeljka u trgovine, od 2. svibnja u crkve, 4. svibnja u frizera, od 11. svibnja u kafiće.« Eto, sada znamo što nam je činiti. Svaki sat vikenda što vodi do povijesnog ponedjeljka valja iskoristiti za žestoke mentalne i fizičke pripreme. Nije šala, jer kad pukne pucanj startnog pištolja i kad krenu u juriš oni što su kupovine željni, trebat će tu snage svake vrste da se stigne kupiti recimo trosjed kakav, s obzirom da će prvo s radom krenuti prostori u kojima je trgovanje na pristojnoj udaljenosti lakše organizirati, a dućani od namještaja su baš takvi.

Trgovina je posve logična uvertira u fazu dva. Koliko smo očajnički poslanja s oltara gladni i žedni, baš kao da nijedan izravan prijenos mise na programu HRT-a pogledali nismo, dokazao je odavna onaj pop-lola iz splitskog kvarta Sirobuja i njegovi vjerni fanovi. Na vrijeme odabrati bolji komad odjeće za odjenuti kad trenutak za ulazak u crkvu dođe, također se čini mudro i opravdano. Jer, lako je moguće da će veliki brat bilježiti pomno tko je pastiru pristupio, a tko se dao u mahniti bijeg vjerujući da još nije vrijeme da se ljubi bližnjeg svoga makar ga prvi put na misi vidjeli. Doduše, možda bi bilo pametnije da je vlada obrnula redoslijed, da se prvo išlo k frizeru a onda u crkvu. Svevišnji na to ne gleda, ali svi njegovi poslanici s oltara itekako motre na sve te dress codove, sređenost i uređenost, a kosa jest važan dio toga. Jedino opravdanje zašto prvo crkva a onda frizeraj mogla bi biti namjera da se dade vlasnicima salona koji dan više pa da stolce za šišanje opasaju pregradom od pleksiglasa, razvuku bodljikavu žicu i napune pred ulazom bazenčić s dezinficijensom kroz koji mušterija mora gaziti i prije i poslije. Ako je moguće ne bi bilo loše da rukama kose u mušterije ne diraju.

Veliko finale je, dakako, rezervirano za odlazak u kafiće. Sjedit ćemo na metar, dva udaljenosti, tražiti ćemo kafić koji ima terasu, kloniti se većih društava, nazdraviti kavom ili pelinkovcem i pričati o tome kako nam je za vladavine COVID-19 bilo. Krug će se zatvoriti, tko se resetirao resetirao. Jer, vrijeme je, kažu, novo, vrijeme je za – restart!

Uf, bome zvuči pakleno. Zvuči kao da se mora. Zvuči kao da bi, ako ne u ponedjeljak ovaj, onda za tjedan-dva kad krenu kavane, trebali svi izaći na ulice pa se uhvatiti u kolo, zveknuti neki vatromet i zapjevati koju borbenu. Tako se u nas pobjede slave. Samo, ima li se pravo biti glede svega pomalo štuf!? Jer, zvuči, najblaže rečeno, strahovito naporno to tjeranje da se veselimo restartu i to samo zato što nam se krivulja obolijevanja drži ravne crte. Može li se, pače smije li se biti mrvu štuf, ili se mora biti veseo zbog ‘neometanog’ odlaska na mjesta gdje je trgovanja, svete vodice i ležerna pića sred odabranih kafića!? Jer, nekako i nije da je laknulo sada kad znamo gdje smo u ovaj ponedjeljak, a onda i 2., 4. i 11. svibnja.

Svašta smo otkad je korone vidjeli, svakako se povijali i dovijali, postali mnogočega svjesni, ako već nismo ostali dosljedno slijepi. Nije ništa za zamjeriti, jer em je straha, em se sve svelo na preživljavanje. Vjerovali smo tako i još uvijek vjerujemo epidemiolozima, ministru zdravstva, glavnom stožeru. Oduševilo nas je što bitku vode stručnjaci taman toliko da smo benovolentno prihvatili da epidemiolozi sve do jučer govore čak i o tome treba li u školu do sudnjeg dana ići online ili je pametnije da se u školu ide pješke. Stručnost u epidemiologa postala je divan paravan iza kojeg se da skriti svatko tko odluke donosi i kakve god one bile.

Znanstvenici su opravdanje za sve. Političke odluke donose epidemiolozi, ili su epidemiolozi krivi za odluke koje donose političari!? Vrag bi ga znao, možda su ih namjerno isturili kao štit da se od njih do daljnjeg odbija svaka kritika. Lakše je, primjerice, vjerovati u stručnost dr. Markotić nego u dobre namjere glavnog državnog inspektora, pa to i činimo, makar bi bilo mudrije pitati se zašto takvog inspektora imamo kakvog imamo. Malo tko se tu više pita išta; o hrani koju ne znamo proizvesti niti sami sebi do stola dovesti, o lokalnim jedinicama kojih je najblaže rečeno previše i koje su do ibera nefunkcionalne, o tankoj crti koja čini da maska na lice ne znači jezik za zube, o nezaštićenim samostalnim djelatnicima, o kulturi kojoj nema tko pomoći, o važnosti javnog zdravstva, medija, školstva, o bankama koje i ne bi baš opraštale kredite, o financijskoj pomoći za koju posrnuli ugostitelji moraju isporučiti 60 dokumenata, o turizmu i čarterima koji ipak neće voziti Čehe u strogo kontroliranim avionima da nas spase… Ništa od toga nije od jučer, sve se spomenuto odavno trebalo riješiti, pa ako će restart biti samo nastavak po starom, onda nam restart i ne treba. Frizer, kafić, misa to svakako nisu, makar će se, istina je, disati zeru lakše.

Nije ni završio premijer s izlaganjem Vladinog programa popuštanja mjera, a na portalima svake vrste već se kočoperio naslov koji kaže, pače propisuje: »Od ponedjeljka u trgovine, od 2. svibnja u crkve, 4. svibnja u frizera, od 11. svibnja u kafiće.«

Eto ga, sad znamo što nas čeka i koji je tempo povratak u normalu. Kakve smo sreće vratit će se u prvi plan dojedan evergrin, recimo onaj ustašama i partizanima, makar je divota bila živjeti ove dane bez da se glasa čuje od društva stol desno. Pregazi sve to epidemija, toliko da su jedva stigli izustiti koju nezadovoljni dobrom i važnom činjenicom da su prvi put nakon 2014. godine obljetnicu proboja ustaškog logora Jasenovac obilježili zajedno predsjednici Republike, Sabora i Vlade, predstavnici naroda žrtava Srba, Židova i Roma te antifašista.

Jest, dojam je da je za štošta ova Vlada sposobna kad djeluje iz pozadine, sakrivena. No, što kad štita ne bude!? Vraćamo li se na staro, ili gazimo po novom pri čemu uopće ne bi bilo loše da to novo bude jačanje zdravog i funkcionalnog društva u kojem će se svatko osjećati sigurnije. Za nadati je se, naime, da se ovaj svojevrsni diktat, što smo ga živjeli i živimo i dalje uz mrvu popuštene uzde, nije nikom previše osladio. Inače, ajme nam ga.

Ni koji sat prije nego je premijer objavio Vladine mjere popuštanja stege, Zagreb je i opet pogodio potres. Manji dvostruko od onog što razori centar prije mjesec dana, ali dovoljno velik da oštećene kuće dobiju još koje oštećenje i da nas podsjeti koliko je krhko sve, građevine, ljudi, demokracija. Razumna distanca od svakojakih odluka, ona zdrava sumnjičavost trebat će nam više od slijepog vjerovanja ‘epidemiolozima’ da virus neće u vjerske objekte. Samo, hoće li znati tako navijačko srce i je li išta u ovih mjesec dva naučilo!?

„Za dom spremni“ izolira Hrvatsku

$
0
0

„Ni domaći ni strani ljudi koji dolaze iz okuženih krajeva ne smiju se primiti u Grad dok ne izdrže 30 dana na otoku Mrkanu ispred Cavtata“, odluka je Velikog vijeća Dubrovačke Republike od 27.7.1377. godine koja predstavlja prvu u svijetu zabilježenu pojavu da neka država uvodi karantenu, te se stoga karantena smatra našim, dubrovačkim izumom.

No, pažljivi će čitatelj primijetiti kako je riječ o karanteni, što na talijanskom jeziku iz kojeg ta riječ potiče znači „četrdesetak“, a da Dubrovčani govore o 30 dana izdržavanja na otoku Mrkanu, što je originalnost ove dubrovačke izolacije koju su stoga i zvali „trentina“. Kako su sve kasnije izolacije određivane na 40 dana, Venezia, Milano i druge, to je riječ karantena postala sinonim za izolaciju prije ulaska u neki grad ili državu ako ste stizali iz rizičnih okuženih krajeva. U vrijeme kada je donijeta ova dubrovačka listina, odluka o izolaciji, svijet se suočavao sa zaraznim bolestima koje su i tada dolazile sa Istoka, prvenstveno kuga, ali isto  tako kolera i guba. Malo se o tim bolestima znalo ali se iskustvom dokučilo kako izolacija od 30 ili 40 dana, kako ljudi tako i brodova, pomaže u otkrivanju zaraženih, te je  izolacija postala efikasno sredstvo u suzbijanju širenja zaraze.

Zarazne bolesti su se širile na mjestima gdje su se ljudi sa različitih strana svijeta sretali, a to su najčešće pomorske luke i naselja, mjesta na karavanskim putevima. Zato je Dubrovnik kao značajno mjesto pomorske trgovine i točka susreta Europe i Istoka bio pogodan širenju različitih zaraznih bolesti. Kada u pomorskim mjestima želite nekoga odvojiti od ostalih ljudi, osamiti ga ili izdvojiti,  rješenje se nameće samo od sebe. Otoci su morem odvojeni od kopna te stoga i služe kao idealna mjesta za izolaciju onih koji su potencijalno ili već zaraženi.

Na Ušću Neretve, gdje se također odvijala velika trgovina i razmjena dobara, sve to je pratila naravno i epidemija različitih zaraznih bolesti, a to nam potvrđuju i imena otoka koji se nalaze i južno i sjeverno od Ušća gdje susrećemo toponime Gubavac, što jasno upućuje da se na te otočiće odvodilo u izolaciju nekada davno one koji su bili zahvaćeni gubom.

Otoci su idealni za izoliranje ljudi, ne samo onih potencijalno bolesnih već i onih čije ideje mogu biti zarazne i ugrožavati društvo ili vladara, a isto tako i mjesta izdržavanja dosuđenih kazni. Poznati su tako otoci Elba po Napoleonu, Goli otok po staljinistima, a Alkatraz u zaljevu San Franciska dugo je slovio za najsigurniji zatvor na svijetu. Tu je naravno i Francuska Gvajana sa Otocima Spasa i Vražjim otokom, poznata po kultnom filmu Franklina Schaffnera iz 1973. godine Leptir, Pappilon sa Steve Mc Queenom i Dustinom Hoffmanom u glavnim ulogama.

Kuga je kroz 14. stoljeće od 40 tisuća stanovnika Dubrovnika odnijela 10 tisuća života. No tako velika katastrofa ujedinila je građane Dubrovnika. Smješteni i prikliješteni između dvije velike sile toga doba, Turske imperije i Mletačke Republike, znali su da mirom moraju graditi svoju budućnost. Dok su drugi ratovali dubrovačka diplomacija je na prijateljski način uvećavala područje Republike, a plaćajući danak Turskoj osigurali su mir što im je omogućilo da se izgradi trgovačka flota koja će ploviti i trgovati svim morima svijeta stvarajući i uvećavajući bogatstvo Republike. Sve će to omogućiti da Dubrovačka Republika neposredno nakon što je kugom poharana doživi svoju najveću moć i zenit trgovine i bogatstva pod sloganom – „Zaboravite privatno, brinite o javnom“. Tako je iz katastrofe, izolacije i karantene iznikla moćna Dubrovačka Republika.

I danas kada ne znamo puno o koronavirusu i kada smo se njemu suprotstavljali služeći se metodama koje je koristila i Dubrovačka Republika prije 600 godina, izolacijom i socijalnom distancom jer cjepiva nema, Hrvatska se nalazi upravo na putu izlaska iz samoizolacije i gleda kamo krenuti, jer mnogi naglašavaju da svijet poslije corone više neće biti isti. Što to čeka Hrvatsku? Hoće li se otvoriti prema svijetu kao mala Dubrovačka Republika ali koja je imala čak 84 konzula diljem svijeta, ili će se izolirati i zatvoriti unutar nacionalnih granica prihvaćajući tezu da je čvrsta ruka efikasnija?

Izjava predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića da ploču sa pozdravom „Za dom spremni“ – „treba maknuti i negdje baciti“, djelovala je kao svojevrsni lakmus papir pa su se ukazali otvorivši paljbu prema predsjedniku različiti svima znani likovi, o kojima je kao i o njihovim stavovima najbolji komentar dao povjesničar Hrvoje Klasić – Tko tako misli o prošlosti, treba ih se bojati što bi učinili u budućnosti.

Tako je i najnovija akvizicija stranke Most, iz crkveno- katoličkih krugova kojima je kao vjeroučitelj pripadao, Marin Miletić „izvalio“ kako je „Za dom spremni“ – „ponosna insignia“, čime je nadmašio sve do sada izrečeno od kada se raspravlja o tom nacističko-ustaškom pozdravu.

Jer, da bi nešto bilo ponos moralo bi biti prožeto čašću i dostojanstvom te kao takvo pokazivano drugima i nošeno s ponosom diljem svijeta i da ti se drugi na tome dive pa i da ti zavide. Ponos je ono čime se ti predstavljaš, legitimiraš drugima, pa naš ponos može biti Ruđer Bošković, Nikola Tesla ili Grad Dubrovnik. Naš ponos može biti i Vegeta, ali ZDS to sigurno nije, to može biti samo naša sramota. Većina hrvatskih građana zazire od tog pozdrava, a izvan granica Republike Hrvatske ne smije se niti spomenuti ili ukazati. Ušao je u prekršajne i kaznene odredbe zakona i kada te vide u Austriji sa ZDS to košta nekoliko tisuća EUR-a kazne. Plaća se kazna za sramotu koju nosiš ističući ZDS jer time možeš zaraziti, inficirati druge. Da je to nešto lijepo ne bi bilo kažnjivo.

To nije insignija ponosa već insignija izolacije. To može biti insignija ponosa samo za one koji simpatiziraju NDH, za one koji Hrvatsku vide izoliranu, koji su opčinjeni otocima kao simbolima izolacije. Jer i sam je ustaški pokret neraskidivo vezan uz otoke i izolacije počevši od njihove internacije na Liparske otoke sjeverno od Sicilije nakon atentata na kralja Aleksandra kamo ih je deportirao Mussolini, držeći ih u pričuvi spremne ako i kada mu zatrebaju. Ustaše su došavši u Hrvatsku sa Lipara na otoku Pagu otvorili jedan od prvih logora za Srbe, Židove i Rome nedaleko mjesta Metajna – Ustaški koncentracijski logor Slana. Iskompleksirani otocima nije drugačije ni moglo završiti nego da hrvatske otoke predaju Italiji. ZDS je stoga insignija izolacije, simbol koncentracijskih logora i rasnih zakona, to odvaja od svijeta, to Europi nije prihvatljivo, a i za nas same je pogubno.

Stanje po kojem je nešto ustaško kao pozdrav ZDS u svijetu neprihvatljivo i kažnjivo, a kod kuće se veliča i njeguje izaziva neugodne napetosti u zajednici. To više postaje neizdrživo, te stoga kao što predsjednik RH kaže, predlaže i poziva, treba zakonom propisati sankcije za veličanje nacizma, fašizma i ustaštva, kao što je to učinio sav civiliziran svijet.

Od male Dubrovačke Republike može se i danas mnogo naučiti. Sa svijetom se treba povezivati a ne se od njega izolirati.

Branko Milanović: Kriza će dovesti do otklona od neoliberalizma

$
0
0

Čini mi se da će ojačati uloga države u ključnim oblastima – zdravstvu, obrazovanju i infrastrukturi. Moguće je povećanje poreznih stopa, mislim da će i antimonopolska politika biti značajnija. Da li će to biti povratak na kejnzijanizam? Rekao bih da će budućnost generisati sopstvene termine. Imaćemo nove borbe i nove metode

Srpsko-američki ekonomist Branko Milanović jedan je od najvažnijih svjetskih stručnjaka za pitanje nejednakosti, odnosno globalne raspodjele bogatstva. Gotovo dva desetljeća bio je vodeći istraživač Svjetske banke za tu temu. Desetljećima je predavao na uglednim američkim sveučilištima, a trenutno je profesor na njujorškom City Universityju. Njegove knjige, poput ‘Kapitalizam, sam: budućnost sistema koji vlada svijetom’ (‘Capitalism, Alone’) ili ‘Oni koji imaju i oni koji nemaju: Kratka i idiosinkratična povijest globalne nejednakosti’ (‘The Haves and the Have-Nots’), dobile su niz uglednih nagrada.

Do sada je jasno da će Kina ekonomski biti manje pogođena nego zemlje EU-a ili SAD, tako da će razlika između bogatih zemalja Zapada i Kine nastaviti da se smanjuje

Za razliku od krize iz 2009., kad su privredno nazadovanje bilježile samo razvijene zemlje, sadašnja kriza trebala bi pogoditi i siromašne i bogate države – posljednje bitno jače. Međunarodni monetarni fond očekuje da će uslijed pandemije koronavirusa bruto društveni proizvod na razini čitavog planeta ove godine pasti za tri posto, odnosno da prolazimo najtežu krizu od 1929. godine. No vi ste u tekstu ‘Svet nakon korone’ ukazali na to da postoji i takozvana demokratska stopa rasta, koja daje drukčije rezultate?

Ukoliko se MMF-ove brojke pokažu tačnima, bogate zemlje Evrope i Amerika će proći kroz mnogo dublju recesiju negoli Kina. MMF-ovo predviđanje da će privreda zapadnih zemalja pasti za četiri odsto za sada izgleda razumno. Međutim, niko ne zna kako će se kriza odraziti na Latinsku Ameriku, Afriku i Indiju. Ako zahvati i te zemlje, pad opšteg BDP-a u svetu bi mogao biti još dublji nego što trenutno predviđa MMF. Čak ako i ne dođe do ozbiljnijih direktnih i zdravstvenih efekata Covida-19 na ove delove sveta, oni će opet biti pogođeni krizom bogatih zemalja. Afrika ima ogromne kontakte s Evropom i kad je Evropa pogođena, pogođen je i izvoz iz Afrike. Ekonomske štete u Americi i Kini imaju negativne posledice po Latinsku Ameriku.

Demokratska stopa rast ponderira prema broju ljudi koji osećaju promenu standarda, a ne prema veličini društvenog proizvoda, kao što to radi klasična, ‘plutokratska’ stopa, kod koje BDP malene bogate zemlje ima istu vrednost kao i BDP mnogoljudne, no siromašne države. Kad je BDP Beneluxa bio jednak BDP-u Kine, u plutokratskoj stopi su ta dva BDP-a imala jednak značaj za konačni rezultat. Ukoliko kriza ne pogodi Brazil, Indiju ili Indoneziju istom snagom kao i zapadne zemlje, može se desiti da na razini celog sveta ne budemo imali negativan rast, gledajući po demokratskoj stopi.

Trump je u konfuziji

Predviđate da će kriza dovesti do ozbiljnog povećanja nejednakosti u društvima, i to više unutar pojedinih zemalja nego između država, gdje bi čak moglo doći do smanjenja nejednakosti?

Veliki problem će biti kako ponovno pokrenuti ekonomiju. U situaciji u kojoj stopa nezaposlenosti iznosi 15 odsto ne možete preko noći sve da vratite kao što je bilo. Doći će do pada dohodaka u veoma širokom segmentu distribucije. Dakle, finansijski gube i oni koji su izgubili akcije na berzi – i otuda i dohodak od tih akcija – i oni koji su postali nezaposleni, no efekti na dohodak i na nejednakost će biti mnogo oštriji nego što je bio slučaj u krizi započetoj 2008. Što se promena nejednakosti između država tiče, suviše je rano reći bilo šta određenije. Ono što je do sada jasno jeste da će Kina ekonomski biti manje pogođena nego zemlje Evropske unije ili SAD, tako da će razlika između bogatih zemalja Zapada i Kine nastaviti da se smanjuje.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen najavila je osnivanje investicijskog fonda koji bi mogao iznositi i 1,5 bilijuna eura, a već je osigurano 500 milijardi za zemlje pogođene krizom. Istovremeno, sjeverne članice EU-a odupiru se euroobveznicama. Kako komentirate plan EK-a za sanaciju štete?

Ovo što je urađeno na razini nacionalnih država relativno je dobro, naročito ako poredimo sa situacijom u Americi. Garantovane su plate ljudima koji nemaju posao jer je kriza pogodila njihova preduzeća. Naravno, to ne možete garantovati beskonačno pa će doći do problema ukoliko kriza potraje dulje od šest ili devet meseci. Pokazalo se da su pravi politički nivo u EU-u države, jer su tu donesene sve odluke o uvođenju karantina i tretmanu bolesnika. EU se ozbiljnije pojavljuje tek osam nedelja nakon krize u Italiji. Veličine spomenutih fondova su ogromne – kao i američkog, koji iznosi dva bilijuna dolara – ali tek treba videti kako će oni biti korišćeni. Evropske obveznice severne zemlje su odbijale još u vreme grčke krize, tu nema ništa novo.

Amerika trenutno apsolutno izgleda kao failed state, propala država. Značajan procenat ljudi, ako nema posao i platu samo mesec dana, pada na nivo gde mora da stoji u redovima za besplatnu hranu. S evropske tačke gledišta, to je šokantno

U magazinu ‘Foreign Affairs’ pišete da je najvažnije spriječiti društveni slom te da bi posljedice duže krize bile katastrofalne. Prema zadnjih podacima, 22 milijuna građana SAD-a – 14 posto ukupne radne snage – ostalo je bez posla zadnjih nekoliko tjedana.

Stopa nezaposlenosti je ogromna, veća nego 1929. Međutim, ne treba je precenjivati. Pad jeste rapidan, ali ako se uspije iskontrolisati zdravstvenu situaciju i ako kriza ne bude trajala duže od šest meseci, imaćemo skori povratak na neku vrstu normalnosti i neće biti efekata koje je imala kriza iz 1929., koja je trajala četiri godine. Do sada nije bilo značajnih socijalnih posledica. Ljudi sede kod kuće pa je kriminal čak opao. Stvari će se promeniti ukoliko kriza potraje. Pitanje je kako će policija reagovati kad ljudi koji ne budu imali sredstava za život počnu napadati samoposluge. Nakon uragana Katrina videli smo pljačkanje i totalni nered. Nije isključeno da će se to ponovno desiti, naročito u gradovima kao što je Detroit, koji su propali, imaju veliku populaciju nezaposlenih i društvene patologije kao što je raširena upotreba droge. Ukoliko se kriza raširi na zemlje poput Južne Afrike ili Brazila, posledice bi mogle biti bitno destruktivnije. Tamo postoji ogromna mogućnost socijalnih sukoba.

U knjizi ‘The Haves and the Have-Nots’ uspoređivali ste po pitanju ličnog bogatstva Billa Gatesa s rimskim carem Neronom. Čini se da je usporedba prikladnija za Trumpa, koji ima iracionalne ispade dok se SAD doima posve disfunkcionalno?

Trump je u potpunoj konfuziji i stvarno ga se mnogo uspoređivalo s Neronom koji svira dok gori Rim. U oči pada jedna sličnost Evrope i Amerike. U SAD-u je federalni nivo potpuno zakazao pa su savezne države preuzele funkcije slične onima koje imaju članice EU-a. To je frapantno i veoma čudno – Amerika je federalna država, a ne konfederacija državâ kao EU. Međutim, Trump je dva meseca minimizovao opasnosti od epidemije. Kadrovskim promenama i ukidanjem finansiranja napola je uništio institucije kao što je Centar za kontrolu bolesti (CDC) koji je imao visoku reputaciju. CDC je sada dopustio da se virus proširi bez da su adekvatno reagirali. Države su zaključile da federalni nivo ne postoji te su same počele voditi bitku protiv virusa. Sada imamo dve grupe guvernera – njih sedam na istoku SAD-a i tri na zapadu – koje koordinišu svoju politiku. To pokazuje i otpornost i snagu američkog sustava i federalizma.

Jesu li onda pretjerane ocjene, koje iznose i ugledni mediji poput ‘Guardiana’, da se SAD doima gotovo kao failed state (propala država) i da su prizori koje vidimo prikladniji za zemlju trećeg svijeta nego za najbogatiju svjetsku silu?

Amerika trenutno apsolutno izgleda kao failed state, naročito kad se situacija kontrastira s nivoom prosečnog dohotka u zemlji. Sada vidimo da u Americi značajan procenat ljudi, ako nema posao i platu samo mesec dana, pada na nivo gde mora da stoji u redovima da bi dobio besplatnu hranu. U Teksasu u tim redovima čekaju stotine ljudi, mnogi u luksuznim automobilima. Celokupna američka niža srednja klasa živi na dug. Kad dođe makar i do privremenog udara, ti ljudi nemaju nikakve mogućnosti da prevaziđu tu situaciju. S evropske tačke gledišta, to je šokantno. U Evropi se to ne dešava ni u zemljama koje po glavi stanovnika imaju 30 posto niži društveni proizvod od Amerike. Velika je razlika između stanja u Americi i prošle krize u Grčkoj, gde je došlo do mnogo većeg šoka koji je trajao godinama. Međutim, zahvaljujući porodičnim i društvenim vezama, opštoj zajednici, povećanje siromaštva nije bilo na tolikoj razini kao što to preti Americi.

Je li moguće previdjeti kako bi se kriza mogla odraziti na američke predsjedničke izbore?

Mislim da nitko ne zna kako će izbori proteći. Međutim, sada u Americi postoji značajan procenat ljudi koji smatraju da je apsolutno nužno da dođe do značajnih promena što se tiče zdravstvenog sustava, obrazovanja, moći bogatih slojeva da upravljaju političkim odlukama. Reč je o mladima koji imaju prekarne poslove i čine možda 30 odsto biračkog tela. Njihov izbor je bio Sanders, kojeg više nema. Značajno je i veoma loše da politički sistem nije u stanju generisati razumnu političku opciju za tako velik dio stanovništva. Kako se Trump sigurno neće menjati, znači da će Amerikanci birati između nastavka sadašnje situacije i vraćanja na ranije opcije koje su rezultirale neoliberalnim politikama. Biden je predstavnik Clintonove i Obamine administracije – neko je pomenuo da on od 1992. nema niti jednu novu ideju – a to nije ono što je sada potrebno.

Širenje nejednakosti često na vlast dovodi tvrdu desnicu. Na valu krize iz 2009. snažno je ojačao desni populizam, a znamo do čega je dovela kriza iz 1929. Koliko je opasna sadašnja situacija?

Što se političkih efekata tiče, mislim da će ipak značajniji uticaj imati levica zbog akcenta na povratak države. Doduše, partije kao ona koju u Francuskoj vodi Marine Le Pen, pa čak i Alternativa za Nemačku (AfD), prihvataju ulogu države, to nisu partije klasične libertarijanske desnice. AfD je čak i dobitnik krize jer su dali podršku Angeli Merkel u borbi protiv virusa, tako da su u neku ruku normalizovani. Ukupno, čini mi se da će ojačati uloga države u ključnim oblastima – zdravstvu, obrazovanju i infrastrukturi. Štaviše, s obzirom na to da je u najbogatijim evropskim zemljama poput Danske i Nemačke država u neku ruku garantovala i plate i otplate kredita, evidentno je da je njena uloga već porasla. Tehnički, radnici kojima država garantuje 70 ili 80 odsto plate su u neku ruku već zaposleni u državnom sektoru. Naravno, to neće ostati tako kad se kriza okonča, ali se isto tako neće stopostotno vratiti na ono kako je ranije bilo.

Bi li kriza mogla označiti pomicanje globalnog ekonomskog i geopolitičkog klatna u korist Pekinga i kineskog modela državnog kapitalizma?

Često me to pitaju, naročito u vezi s knjigom ‘Capitalism, Alone’. Kina jeste manje pogođena, a centralizacija joj daje prednost što se tiče upravljanja krizom. Ali mislim da Kina ima veliki problem što se tiče soft powera, odnosno mekane moći. Mnogi je drže odgovornom za celokupnu krizu s virusom. Kongo ne možete kritikovati što nije upravljao epidemijom ebole jer država tamo nema snagu kao u Kini, koja ima veoma jaku političku mašineriju i infrastrukturu. Međutim, niži upravni nivoi kao što su provincije veoma dugo su sakrivali prave dimenzije krize. Sistem se pokazao neefikasnim i u određenom obimu je zakazao.

Dva pilota u avionu

Što se oporavka od krize tiče, kakva je pozicija malih zemalja poput Hrvatske, kojoj pritom dvadesetak posto BDP-a ovisi o turizmu?

Ekonomije malih zemalja u neku su ruku taoci velikih država od kojih zavisi celokupna ekonomska situacija. Hrvatska ima veoma bliske trgovinske odnose s Nemačkom, Austrijom i Italijom. Jasno je da se ne može oporaviti sama. Pretpostavljam da će Hrvatska dobiti određenu podršku od EU-a jer će zbog izostanka turizma biti veoma ozbiljno pogođena. Zanimljivo pitanje je kakva će biti politika prema kineskim turistima, koji su pre ove krize po ukupnim izdacima za turizam pretekli Amerikance, čak i što se tiče potrošnje po glavi. Ko zna da li će oni sada biti prihvaćeni.

Puno se piše o tome da bi kriza mogla dovesti do povratka ranijim modelima kapitalizma i društva, kao što su kejnzijanizam i država blagostanja.

Način upravljanja zdravstvenim sektorom koji se fokusirao samo na efikasnost pokazao se i opasnim. Konzultantske firme kao McKinsey tvrdile su da Nemačka ima suviše bolnica i kreveta te da to nije efikasno. Sada vidimo da je to bilo pogrešno i da Nemačka u ovoj krizi stoji veoma dobro. Doći će do promene – politike se više neće ravnati samo kratkoročnim ekonomskim ciljevima. Društveni sistemi će morati da imaju ono što Nassim Nicholas Taleb zove redundancy, odnosno suvišak kapaciteta. U avionima redovno imate dva pilota, iako vam na kratkim relacijama u 99,99 odsto slučajeva drugi pilot nije potreban. Međutim, morate imati taj suvišak da biste izbegli katastrofu.

Hoće li doći do potpunijeg obrtanja odnosa pojedinca, države i kapitala, odnosno bi li ova kriza nakon četiri desetljeća dominacije neoliberalizma mogla označiti njegov kraj?

Časovnik se neće vratiti unazad sve do šezdesetih i sedamdesetih godina, niti će doći do potpuno ekvivalentnih promena. Ne možemo da vratimo oblike rada iz prošlosti, kad su ljudi u istim preduzećima radili celog života. Način proizvodnje i tehnološka struktura danas su veoma različiti od fordističke strukture tih decenija. Međutim, značaj države svakako će porasti. Svaka kriza vodi centralizaciji odlučivanja, kao što se ovde odlučuje o uvođenju tvrdog ili mekog karantina, a to će potrajati. Moguće je povećanje poreznih stopa, mislim da će i antimonopolska politika biti značajnija. Jasno je da je apsolutno neophodna uloga države u sektorima kao što su zdravstvo ili infrastruktura, pa sada i Boris Johnson govori o povećavanju izdavanja za National Health Service, britansku zdravstvenu službu. Doći će do otklona od neoliberalizma, no što se tiče pitanja da li će to biti povratak na kejnzijanizam, rekao bih da će budućnost generisati sopstvene termine. Imaćemo nove borbe i nove metode.

portalnovosti

Novinari kao zadnja rupa na svirali: Saborski govor o „slučaju Hanza Media“ nikog ne zanima

$
0
0

Pandemija koronavirusa paralizirala je ekonomiju diljem svijeta. Ništa drugačije nije ni u Hrvatskoj. Međutim, za razliku od mnogih članica Europske unije koje su u ovim kriznim vremenima detektirale značaj medijskog sektora i novinskog izvještavanja, u Hrvatskoj to nije slučaj. Hrvatske vlasti nisu prepoznale specifikum medija, jednako kao što već godinama nijedna vlada nije obraćala pažnju na ionako goruće probleme u tom sektoru.

Tim pitanjem u petak se sa saborske govornice pozabavio Marko Vučetić, nezavisni saborski zastupnik, problematizirajući najnoviju odluku o smanjenju plaća radnicima koju je donijela Hanza media, moćna medijska kuća koja izdaje cijeli niz dnevnih novina, tjednika i magazina raznog tipa, među kojima su i Jutarnji list, Slobodna Dalmacija, Globus, Sportske novosti, Gloria, Auto klub … Međutim, Vučetićev govor gotovo nijedan hrvatski medij nije zabilježio ni u najkraćim crtama. Problem nije u Vučetiću koji redovno pronalazi mjesta na stranicama domaćih tiskovina, već u sadržaju onoga o čemu je govorio. Radi li se o lažnoj kolegijalnosti ili se mediji vode provjerenom taktikom „ne diramo mi vas, kad imate problema, nemojte ni vi nas, kad ćemo probleme imati mi“, teško je reći, ali s obzirom kakvo je stanje posljednja dva desetljeća u hrvatskim medijima, kladili bismo se na ovu drugu opciju.

Da su njegove riječi naišle na posvemašnji ignore u medijskom prostoru primijetio je i sam Vučetić, pa je u subotu reagirao kratkim statusom, može se reći i apelom, na svom Facebooku.

Marko Vučetić
“Financijski udar na novinare, udar je na medijske slobode” – Marko Vučetić (FOTO: HINA/Admir Buljubašić)

„Ovo je tema koja nije izazvala interes javnosti. Potpuno pogrešno. Kakav će nam javni život biti, uvelike ovisi o novinarima. Krenuli smo na put zaborava istine i jačanja propagande. Financijski udar na novinare, udar je na medijske slobode“, napisao je Vučetić.

A o čemu se tu radi?

Uprava Hanze donijela je odluku o smanjenju plaća svojim radnicima, i to za 30 posto, unatoč tome što je dobila državnu pomoć od 3.200 kuna za svakog zaposlenika za mjesec ožujak, plus iznos poreza i doprinosa. U realizaciji odluke Upravu nije smela niti najava kako će država pomoći gospodarskim subjektima s neto iznosom od 4.000 kuna po radniku za naredna tri mjeseca ukoliko pad prihoda tvrtke i dalje bude veći od 20 posto, a u tim bi okolnostima tvrtka stekla i pravo na popriličnu olakšicu u vidu odgode plaćanja poreza i doprinosa pa se postavlja pitanje opravdanosti ovakve odluke. Takav potez u popriličnom je neskladu sa samim smislom državnih mjera koje je predstavio ministar financija Zdravko Marić prilikom čega je poslodavcima poslao poruku kako se ovim mjerama čuvaju radna mjesta i isplata plaća u cijelosti.

Rezanje će najviše osjetiti „obični“ novinari, fotoreporteri, lektori i grafičari, dok će menadžeri, direktori i dio urednika s izuzetno visokim plaćama, s ovakvim načinom smanjenja plaća proći daleko bezbolnije. Ono čega se zasigurno zaposlenici najviše boje je potencijalni ishod u kojem bi smanjenje plaća moglo ostati na snazi i nakon što doba epidemije prođe.

Pri tom poslovanje tvrtke Hanza media ne spada u one gospodarske aktivnosti koje su proglašenjem epidemije koronavirusa potpuno paralizirane. Ukoliko je tiraža i smanjena, portali ove medijske kuće i dalje nesmetano rade, a kao i ostali portali u Hrvatskoj, s pojavom epidemije imaju daleko veću čitanost nego li je to uobičajeno.

Nije Hanza media jedina koja se u medijskom sektoru odlučila na ovaj potez, jer isto su napravili i Novi list te Glas Istre, ali Hanza je među ovim takmacima daleko najveća. Honorarci i freelanceri prošli su još gore. Prema anketi koju su proveli Hrvatsko novinarsko društvo i Sindikat novinara Hrvatske pokazala je da je čak 70 posto honoraraca i slobodnih novinara u Hrvatskoj izgubilo sve angažmane ili barem veliki dio njih (točnije, 28,7 posto ostalo je bez ikakvog angažmana, 26,2 posto je izgubilo većinu angažmana, a njih 15,9 posto kažu da im se angažman prepolovio). Navodi se i kako je otkazana suradnja većini stalnih honorarnih suradnika u Hanzi.

Zdravko Marić
Zdravko Marić poslodavcima je poslao poruku kako se državnim mjerama čuvaju radna mjesta i isplata plaća u cijelosti (FOTO: HINA/Admir Buljubašić)

Anketa je provedena još početkom mjeseca pa su možda ti podaci danas još i gori. Vladi su upućene i konkretne mjere za spas novinarstva, ali čini se da nisu naišle na plodno tlo jer je bilo kakva javna reakcija izostala. Jedna od predloženih mjera predviđa da se financijske olakšice medijskim tvrtkama uvjetuju obavezom da tijekom krize i godinu dana nakon što je korištena pomoć države ne smiju otpuštati radnike, niti im smanjivati plaće te otkazivati suradnju honorarcima.

Jednako je crno, ako ne i crnje, u neprofitnim medijima, gdje njih više od polovine, prema istoj anketi, u narednih godinu dana očekuju gubitak izvora financiranja veći od 50 posto. Ovdje vrijedi samo ukratko spomenuti kako, vjerujemo u želji da neprofitni mediji redom „pocrkaju“, do danas nije počela raspodjela ni jedne jedine kune od 30,6 milijuna kuna koje je Europska unija, odnosno Europski socijalni fond namijenio neprofitnim medijima u Hrvatskoj. Ti novci neiskorišteni stoje već gotovo pet godina, još od mandata Zlatka Hasanbegovića na čelu Ministarstva kulture. Zvuči nevjerojatno, ali natječaj za prvi dio tih sredstava raspisan je nakon niza javnih apela prošlog proljeća, a godinu dana kasnije odgovorni još uvijek nisu evaluirali projekte i donijeli odluku o raspodjeli novca što se ne može nazvati drugačije nego ignorantskim pristupom.

Uostalom, kako na neprofitne medije gledaju u Ministarstvu kulture najbolje govori sljedeća rečenica iz priopćenja tog ministarstva nakon medijskih upita o vladinim mjerama pomoći medijskom sektoru u trenutnoj krizi. „Većina pružatelja medijskih usluga u RH djeluju kao trgovačka društva te su samim time ove mjere usmjerene i na njih“, objavilo je ministarstvo, pa tek kasnije spomenulo i da će se razmotriti uvođenje dodatnih mjera kojima bi se zaštitili ne samo komercijalni, već i neprofitni mediji. Bilo je to točno tjedan dana nakon što je u Hrvatskoj proglašena epidemija koronavirusa. Dakle, ministarstvo je 19. ožujka objavilo kako će razmotriti dodatne mjere koje bi zahvatile i neprofitne medije. Od tada je prošlo 40 dana i dogodilo se nije ništa. Ostalo je slovo na papiru.

Na ovom mjestu red je podsjetiti i da su novinski izdavači 2013. godine tijekom borbe da im se PDV smanji s 10 na 5 posto (prvi put PDV za novine smanjen je 2007. godine s 22 na 10 posto) razlog zašto bi im se trebao smanjiti PDV argumentirali ovako: „Mi smo izračunali i predočili Vladi da je efekt smanjenja PDV-a za državu nula, ali se čuva zaposlenost, a vjerujem da će se svi složiti da je bolje imati zaposlene ljude, nego ljude koji padaju na teret države“. Dakako, smanjenje PDV-a uštedjelo je izdavačima na desetke milijuna kuna godišnje, naravno ovisno o njihovoj nakladi, a koliki dio tih sredstava je uložen u poboljšanje uvjeta rada novinara veliko je pitanje.

No, spominjali smo saborskog zastupnika Marka Vučetića i njegov govor upućen sa saborske govornice, a on je započeo ovako: „Da bi Bandić mogao otići i da bismo mogli shvatiti tko je Bandić i što čini Zagrebu i što svi bandići čine Hrvatskoj potrebni su nam ljudi koji će o tome izvještavati. To su novinari. Novinari koji ne stvaraju propagandu nego izvještavaju o istini koja je bitna za javnost“.

Vučetić je objasnio kako upravo s ovog mjesta želi, ne kao političar, nego kao zainteresirani građanin, upozoriti na „jednu nepravdu i jednu opasnost“, a to je trenutni slučaj u Hanzi. Pobrojao je potom Vučetić mjere koje je država osigurala za spas gospodarstva uplaćujući neto iznos od 4.000 kuna po radniku, a potom nastavio.

„I u tim okolnostima kad ne postoji nikakvo opravdanje da se izvrši financijski udar na novinare, novinari su u Hanzi ostali bez 30 posto plaće, a honorarci i slobodni novinari su ostali bez ugovora i svog angažmana. Ovo je udar na medijske slobode. Ovo je mjera koja će usporiti borbu protiv korupcije“, poručio je sa saborske govornice.

Radio Slobodna Evropa nedavno je kontaktirala glavnog urednika Jutarnjeg lista, Gorana Ogurlića, koji je rekao da on nije prava adresa za razgovor o smanjenju plaća, već je to Uprava. Stoga se RSE obratio članici Uprave Hanza medie, Ani Hanžeković.

„Hanza media poduzela je mjere ušteda s primarnim ciljem očuvanja radnih mjesta i osiguranja kontinuiteta poslovanja”, kratko je za RSE izjavila Hanžeković ustvrdivši kako je smanjene plaće panirano na samo tri mjeseca.

Ana Hanžeković
“Primarni cilj je očuvanja radnih mjesta” – Ana Hanžeković (SCREENSHOT: YouTube)

Vučetić smatra da, ukoliko se ovakva praksa nastavi i u narednim mjesecima, u Hrvatskoj neće postojati slobodno novinarstvo i više se u medijima neće otkrivati korupcijske afere u visokoj politici. Na kraju svog govora apelirao je na hrvatsku vladu da pomogne novinarima i da ih zaštiti.

„Kad rušite ekonomsku moć novinara koji pišu istinu, koji se zalažu za istinu, koji zbog toga mijenjaju ministre, dovode nove političke opcije, prokazuju dosadašnje korumpirane, kad ih svedete na razinu da se moraju boriti za vlastiti goli opstanak, jer kad ostanete bez trećine primanja vama je ekonomska moć urušena“, ustvrdio Vučetić pa nastavio.

„Ako je Republika Hrvatska zainteresirana za vlastitu sudbinu treba pronaći mjere koje će izaći u susret novinarima. Ako smatramo da ćemo ovakvim mjerama šutke zagospodariti medijima, nećemo zagospodariti medijima nego ćemo svi postati neslobodni“, poentira nezavisni saborski zastupnik nadajući se da mediji ipak vladajućima nisu zadnja rupa na svirali.

lupiga

Viewing all 10979 articles
Browse latest View live