Quantcast
Channel:
Viewing all 10979 articles
Browse latest View live

Tri mjeseca o hoću-neću, mogu-ne mogu

$
0
0

Na dalekim marginama svakodnevne rutinizirane proizvodnje sbperiskopa odvijala se moja gmail-prepiska s nekadašnim suradnikom. Možda netko čak prepozna o kome se radi, što je u biti nevažno, jer takvih ponuda, obostranih očekivanja i odustajanja imao sam kao urednik na desetine, s mnogima. Ipak, ova pričica, tek najavljena u jednom mailu, zamirisala mi je na dotok svježine, povratak u romantične dane portala, osvrtanje na vrijeme nade i vjere u utjecaj riječi na stvarnost. Ali, postala je već viđeni scenarij o zasićenju, o nemogućnosti/nemoći da se ponovo pronađe gorivo za vlasitit motor s unutrašnjim sagorijevanjem koji bi omogućio nastavak spisateljske vožnje po cesti avanture otkrivanja smisla i mijenjanja potojećeg. Zato ju objavljujem, ustvari kao nusproizvod one skrivene, važnije – o opstanku rijetkih koje ništa i nitko ne može destimulirati da definiraju i mijenjaju svijeta.

Dakle, od 11. travnja do 7. srpnja trajalo je svojevrsno korespondencijsko natezanje hoće li se suradnik reaktivirati, suradnik čiji su tekstovi svojevremeno imali snažan autorski potpis, širinu, snagu i uočljivu stilsku vještinu iztičaja. Ali, gdje je nestao pisac?

Stigao mi je e-mail:

Bok, Veljko,

Odličan tekst od danas! (U doba aktualne izolacije na društvenim mrežama sve se masovnije zajednički masturbira)Jedan od boljih koje si pisao, bar koliko ja pratim. Dobio sam potrebu da i ja pišem, možda i hoću ovih dana, ako uhvatim vremena za sjesti i kvalitetno razmisliti o temi…

+++

Hvala na komplimentu. Pisanje se pretvorilo u rutinu, ali, eto, ponekad, nešto bude izvan serije očekivanog.

Bilo bi mi drago da se reaktiviraš. Ne redovito s prilozima, ali povremeno kad budeš “izazvan”.

Što ima kod tebe?

Veljko

+++

Kada si mi napisao da ćeš, potaknut stvarnošću i nekim mojim tekstom, nešto i sam napisati, ja sam ponadao da će uskoro stići autorski članak, nekakvo promišljanje o nečemu što te zaokuplja. To je izostalo.

Ovim mailom te ne podsjećam niti potičem, samo ti hoću reći da nekako razumijem tvoje odustajanje. Naime, ima li smisla raditi bilo što što ne donosi zadovoljstvo i korist?! A pisanje je upravo to: aktivnost koja je lišena smisla, pogotovo kad se godinama prakticira bez efekta. U ime čega i za koga pisati?

Kako si inače? Posao? Planovi?

Veliki pozdrav!

Veljko

+++

Bok, Veljko,

Vjeruj mi da nisam odustao, natuknica “napisati članak za SB Periskop” se još uvijek nalazi u mojoj elektronskoj bilježnici, ali nikako da se približi vrhu, dapače, stalno dolaze na red novi zadaci, nove ideje, bilo profitne ili zabavne naravi (surađujem s 2 agencije, prijatelju pomažem snimiti podcast, s drugim pišem rap album, itd.) a pisanje kao pisanje – usamljenička, nenaplativa aktivnost kojom se izlažem kritici sredine koju uglavnom prezirem – onda lako bude odgođena za vječno Sutra…

Ali… Dobio sam jednu ideju za tekst pogodan za Periskop, taman dok sam pisao prošli odlomak. Satirični tekst naslovljen (cca) 20-30 stvari koje mladi visokoobrazovani par može raditi u Slavonskom Brodu (npr. otići na čobi kod Oroza, prošetati Kejom)

Naime, neki dan sam pričao s prijateljem kako Brod ne može biti sveučilišni grad, samo grad sa Sveučilištem, jer nema sadržaje ni tradiciju uzgoja visokovrijednih ljudi… Pa bih mogao parodirat sve to i predstaviti bijedu kulturne ponude (bilo više bilo niže kulture… Da se razumijemo, kod nas ne nastupaju ni turbofolk legende.)

Što kažeš na to? Ako mi možeš pomoći da iskopam što više primjera, imat ćemo tekst do kraja tjedna.

+++

U prva dva pasusa (drugi nisam uvrstio, jer je izrazito privatnog karaktera -autor) svog odgovora samo si potvrdio moje konstatacije. Prioritete u životu određujemo po kriterijima zadovoljstva i koristi.

U tom smislu mi je drago da si racionalan, naravno, i iz razloga egzistencijalne nužnosti. Zašto ja to nisam, nego nastavljam pisati i baktati se s portalom, a bez napretka, više mi nije jasno. Možda u sve treba uvrstiti pojama “inercija”. Prema tome, kotrljat ću se i dalje – po inerciji nekih svojih unutarnjih zahtjeva

koji nemaju veze ni sa zadovoljstvom ni s korišću.

Podržavam tvoju ideju. Na prvu mi se čini atraktivnom. I sam sam radio, u smislu forme, slične klasifikacije o Brodu. Koliko se sjećam, tokom pisanja iskrsavaju nova razmišljanja, tako da je stvaranje teksta prava avantura.

Znači, dogovoreno. S nestrpljenjem čekam hrpu kratkih “pričica”..

Veljko

+++

Još uvijek pišem, došao sam samo do 9, a želim barem 15-20 imati, tako da… bit će ovog tjedna, nadam se.

+++

No problemo!

++++

Samo da ti javim, ipak ništa od onog teksta. Nemam to više u sebi. Nemam želje prenositi svoja opažanja i neugodno bi mi bilo objaviti tekst iza kojeg ne stojim ni kao pisac (tehničar pisanja) ni kao mislioc. Čitam tekst s odmakom, zvuči bijedno i isforsirano, kao članci koje pišu potplaćeni studenti na index.hr. Ni blizu nekih tekstova koje sam svojedobno pisao.

+++

Ovo (tvoj izgovor/obrazloženje/izlika/opravdanje) mi je tema za neku kolumnu. Naravno, imena neću spominjati. Tema je: Motiv i volja kao pokretači akcije. Ili tako nekako. 

VeL


A možda ga ova objava pozitivno iziritira i potakne na odgovor. Sve se nadam. Pisati se mora, živjeti se ne mora.


Mimo granica, izvan okvira

$
0
0

S Mladim piscem dobili smo nezaobilaznu referentnu točku za sve buduće rasprave o statusu lokalne književne kritike i logici (post)jugoslavenske književnosti

Knjiga unosi nekoliko važnih, vrlo originalnih impulsa u aktualne rasprave o (post)jugoslavenskoj književnosti, a najznačajnijim se čini stavljanje akcenta na „niže“ žanrove i pop-literaturu. Postjugoslavensko književno polje, naime, uglavnom funkcionira kao neka vrsta elitnog kluba antinacionalistički orijentiranih autorica i autora. Popunjavajući takav okvir marginalnim fenomenima i panoramama zanemarenih žanrovskih mikro-scena, Kreho sliku nijansira, dajući joj prikazom „površnih“ žanrova neočekivanu dubinu

Za početak, disclaimer: od deset eseja sabranih u zbirci Dinka Krehe Bio sam mladi pisac, čak četiri su izvorno napisana za emisiju Pojmovnik postjugoslavenske književnosti koju sam od 2013. do 2015. uređivao na Trećem programu Hrvatskog radija. Ako sam tada kao urednik odabrao njegove tekstove, logično je da sada kao kritičar o njima imam pozitivno mišljenje. Štoviše, birao sam ih upravo zato što Krehin pristup književnosti doživljavam neobično bliskim onom koji i mene najviše zanima: istražujući nadnacionalni, (post)jugoslavenski kontekst, taj se pristup nerijetko oslanja na društvenu dimenziju književnosti. A da sve skupa bude još gore, nakon što su me njegovi tekstovi zainteresirali, autora sam i upoznao: s njim se danas povremeno družim. U strogo profesionalnom smislu sve to me sada, pretpostavljam, dovodi u neku vrstu sukoba interesa. Unutar našeg skučenog književnog polja, međutim, činjenica da netko piše o knjizi svoga poznanika spada prije u business as usual: interesi su dovoljno sitni da sukobi ne budu posebno važni. U ovoj kritici, napokon, ta je činjenica, uza sve, još i zgodna ulazna točka za čitanje zbirke.

Od „mladog pisca“ se očekuje da prethodno shvati i prihvati hijerarhijsku strukturu književne scene, ritualno uvažava autoritet svojih uzora, afirmiranih i starijih „uglednih pisaca“, javno zanemaruje njihove budalaštine i odradi poneku promotivnu uslugu

Cijena emancipacije

Jer jednu od osnovnih problemskih okosnica Krehine knjige čine upravo mehanizmi lokalnog književnog polja: odnosi moći različitih aktera i akumulacija međusobnih simboličkih dugovanja, politika savezništava i sukoba, raspored nadređenih i podređenih pozicija. Ti su mehanizmi pritom najjasnije eksplicirani u naslovnom eseju. „U jednom od svojih prijašnjih života, žudio sam za istaknutim mjestom u književnom i intelektualnom životu sredine u kojoj sam živio i studirao književnost“, piše Kreho, „bio sam čašćen i hvaljen kao ‘dečko koji obećava’. Te su mi pohvale davale osjećaj da sam bliže (…) punopravnom članstvu u svijetu odraslih, mislećih muškaraca. Ukratko: bio sam mladi pisac.“ Uloga „mladog pisca“, ipak, dolazi uz čvrsta pravila: ne bi li se vremenom eventualno afirmirao, od „mladog pisca“ se očekuje da prethodno shvati i prihvati hijerarhijsku strukturu književne scene, da ritualno uvažava autoritet svojih uzora, svih onih afirmiranih i starijih „uglednih pisaca“, da javno zanemaruje njihove budalaštine i da odradi poneku promotivnu uslugu, najčešće u vidu pozitivno intonirane kritike ili prikaza. Tko u igri sudjeluje, mora pristati da ga se stalno patronizira, nerijetko i eksploatira: autocenzura je princip opstanka. Cijena emancipacije, s druge strane, podrazumijeva rizik od klizanja na marginu, ali barem donosi izvjesnu autonomiju. A čini se da autonomije nema bez autorefleksije: upravo zato, dosljedno preispitivanje vlastite pozicije unutar književnog i kulturnog polja konstanta je Krehina pristupa, provučena poput crvene niti kroz većinu njegovih tekstova.

Autor i tutor

Dobar primjer nudi drugi od – po mom sudu – tri najupečatljivija eseja iz ove knjige. „Sve je osobno: kritika – društvo – društveni mediji“ među pionirskim je analitičkim prodorima u svijet društvenih mreža i medija iz perspektive književnog kritičara i autora. Nakon što su reklamne i PR-prakse lišile književnu kritiku tradicionalne uloge privilegiranog posrednika između književnog teksta i potencijalne publike, argumentira tamo Kreho, Facebook i slični mediji u priču unose dodatan zaokret: sada se piarovske zadaće i obaveze neprimjetno „autsorsaju“ na same autore, od koji se prešutno očekuje da na svojim profilima šeraju informacije o novim izdanjima i prijevodima vlastitih naslova, da prenose intervjue koje su dali u novinama i da održavaju živu komunikaciju s čitateljicama i čitaocima. Autor postaje neka vrsta vlastitog samoeksploatiranog promotora, a čarolija je u tome što mu sav taj dodatni posao naizgled nitko ne nameće. U takvoj konstelaciji, međutim, još je zanimljivije ono što se – kako Kreho uvjerljivo pokazuje – zbiva s pozicijom književnog kritičara. Njega se, podjednako neprimjetno, transformira u nešto nalik na tutora: autori će rado šerati čak i negativne prikaze svojih knjiga, ali će ih popratiti gotovo pa obaveznom zahvalom na pažljivom čitanju i korisnim sugestijama. Kritičko čitanje biva kooptirano u strategije samopromocije, svedeno na formu prijateljskog savjeta i lišeno svoje inherentno antagonističke oštrice. Nastaje „diskurs koji bismo mogli nazvati (auto)infantilizacijskim: književnu se scenu teži predstaviti kao zajednicu, a kritičar/ku kao saveznika čija funkcija prvenstveno pedagoška.“ Ovi lucidni i pronicljivi uvidi u repozicioniranje figura autora i kritičara dokazuju koliko su kratkovidne i promašene bile sve one dugotrajne lamentacije o „smrti književne kritike“. Kritika nipošto nije umrla: samo mijenja svoju funkciju i pravila, a ukoliko gubi utjecaj koji je nekada imala, nadoknaditi ga može autorefleksivnim, metakritičkim preispitivanjem medijskih i ekonomskih uvjeta vlastitog nastanka. Esej „Sve je osobno“, uz ostalo, ogledni je primjer lakoće kojom se Kreho kreće kroz različite razine apstrakcije: započinje prisjećajući se vlastitih prvih koraka na društvenim mrežama, završava dalekosežnim spekulacijama o „dobu postpismenosti“ koje s Intagramom, YouTubeom i sličnim medijima navodno dolazi. Na tim dinamičnim, elegantno izvedenim prijelazima iz sfere anegdotalnosti u područje ambiciozne analize – i natrag – počiva kompozicijska logika ovih tekstova: strogo formalno gledano, Kreho je naprosto izrazito talentiran esejist.

Kritika nipošto nije umrla: samo mijenja svoju funkciju i pravila, a ukoliko gubi utjecaj koji je nekada imala, nadoknaditi ga može autorefleksivnim, metakritičkim preispitivanjem medijskih i ekonomskih uvjeta vlastitog nastanka

Regionalni ključ

Demonstrira to i posljednji iz trilinga najupečatljivijih tekstova što ih je ovdje skupio, „Jugonostalgija za budućnošću“. Polazeći od pitanja što sjećanje na Jugoslaviju može značiti nekome tko se rodio sredinom osamdesetih pa bivšu državu skoro da i ne pamti, autor dolazi do naslovnog odgovora kojim obrće standardnu perspektivu na Jugoslaviju: nostalgija nije žal za prošlim svršenim vremenom, nego za prokockanim prilikama da se iz tog vremena razvije neka pravednija, sretnija povijest. „Drugim riječima, ‘postjugoslavensko stanje’ suštinski je određeno gubitkom jugoslavenske budućnosti.“ Ova razmatranja zaokružuju posljednju presudnu okosnicu sabranih eseja, onu s kojom smo počeli: čitanje književnosti u nadnacionalnom, regionalnom ključu. Od teksta posvećenog Branku Ćopiću kao eminentno jugoslavenskom piscu, preko interpretacije raspada SFRJ kroz ciklus krimi-romana Gorana Tribusona pa do izvrsnih eseja posvećenih (post)jugoslavenskom science fictionu i kiosk-literaturi, Bio sam mladi pisac unosi nekoliko važnih, vrlo originalnih impulsa u aktualne rasprave o (post)jugoslavenskoj književnosti. Najznačajnijim se čini stavljanje akcenta na „niže“ žanrove i pop-literaturu: postjugoslavensko književno polje, naime, uglavnom funkcionira kao neka vrsta elitnog kluba antinacionalistički orijentiranih autorica i autora, a kada se o njoj piše, obično je riječ o uvijek istih desetak ili dvadeset imena. Popunjavajući takav okvir marginalnim fenomenima i panoramama zanemarenih žanrovskih mikro-scena, Kreho sliku nijansira, dajući joj prikazom „površnih“ žanrova neočekivanu dubinu. 

Presudna okosnica ovih eseja je čitanje književnosti u nadnacionalnom, regionalnom ključu

Među slabija mjesta knjige spadaju pomalo proizvoljna podjela tekstova u poglavlja „Fenomeni“ i „Iskustva“, što i sam autor u uvodu priznaje pa ostaje nejasno zašto od takve klasifikacije ipak nije odustao, potom povremena retorička „podigranost“ nekih originalnih i provokativnih uvida koji kao da traže snažniju, stilski zaoštreniju izvedbu, a čini mi se i da bi bez eseja „Književnost, čitanje i ‘nova diglosija’“ zbirka zapravo funkcionirala kao čvršća, zaokruženija cjelina. Ovi prigovori, ipak, tek rubno kvare ukupan dojam. S Mladim piscem dobili smo nezaobilaznu referentnu točku za sve buduće rasprave o statusu lokalne književne kritike i logici (post)jugoslavenske književnosti: suvremen i relevantan naslov autora koji misli mimo granica i piše izvan okvira.

Boris Postnikov (1979.) je urednik kulture u tjedniku Novosti, kolumnist i esejist.
 

Dajana Mikloš predstavlja: Ivan Tocić, slikar (galerija)

$
0
0

On je Ivan. Netko tko će vas preslikati na papir i uokviriti, a izgledat će da to radi sa posebnom lakoćom. Uvjerimo se sami kroz ugodan razgovor s njim.

 

Predstavite nam se Ivane.

Ja sam Ivan Tocić. Može se reći da sam freelancer, slobodni umetnik. Dolazim iz Srbije, iz Niša. Crtati sam počeo kada sam imao 3 god i uspostavilo se još tad, da me to mnogo ispunjava. Probao sam da u životu radim više poslova, od kojih mi je drag i personalni trener, u tom poslu sam više od 5 god, ali u poslednje vreme, gledam da sav svoj fokus usmerim na umetnost. Završio sam fakultet umetnosti i Master (MAS). odsek slikarstvo.

Čime se sve bavite?

Prifesionalno se bavim crtanjem portreta po narudžbi, kao i raznih drugih slika, pejzaža, apstrakcije…

Moji portreti ulepšavaju razna slavlja, rođendane, svadbe, godišnjice i sl. Moji poručioci svojim poklonima oduševljavaju svoje voljene, drage prijatelje i meni se srce ispuni zbog toga.

Kako je sve počelo? Da li ste oduvijek bili kreativni?

Počelo je rano, u mojoj trećoj godini. Roditelji su mi davali da crtam i to ih je spašavalo ponekad i do 3-4 sata jer bih ja uživao u crtanju. Današnja djeca su fokusirana na mobitele, ja sam imao papir i boje i ništa drugo mi nije trebalo.

Rodila se ljubav prema tome da nešto mogu da stvorim, a drugi to mogu videti.

Verujem da smo svi kreativni, ali ta kreativnost treba da se neguje, da ne bi isparila. Naravno, osnove treba da se znaju i da se nauče stvari koje su neophodne za napredovanje, ali isto tako treba i da se zaborave. Jedan paradoks koji mora u umetnosti da postoji, jer umetnost, a posebno slikarstvo, najslobodnija je umetnost koja radi na tome da svet evoluira. Verujem da dosta zavisi i od umetnika, šta će ljudi u budućnosti stvarati i kojim će putem ići civilizacija.

Osim što ste nadareni, vi svoj dar rado dijelite i s drugima. Recite mi, koje osobine osoba treba posjedovati da bi mogla dobro crtati?

Hvala. Kao što sam već rekao, želim da pomognem svim ljudima, umetnicima, kako mladim tako i starijim, da im približim umetnost kako bi svet bio lepše mesto sutra. Mnogo mladih umetnika mi se javlja za savete i drago mi je što mogu pomoći, jer sam i sam prolazio kroz sve, kroz šta oni sada prolaze.

Verujem da svi mi bez ljubavi nismo ljudi. Ukoliko je prisutna ljubomora, pohlepa i strah, tu nema ljubavi, a bez ljubavi nema dobrog dela, tako nema ni umetnosti. Slika bez duše je kao kuća na promaji.

Koje sve tehnike koristite?

Stalno eksperimentišem kroz razne tehnike, pastel, olovke, tuš, kafa, ulje na platnu, bojice…

Imate li planove?

Imam planova za tri života. Videćemo u ovom šta ću uraditi. Prvi je da završim seriju slika i realizujem moju samostalnu izložbu. Zatim imam u planu besplatne seminare na kojima će deca i odrasli moći da saznaju sve o tehnikama crtanja. Isto tako počeo sam pisati svoju prvu e-book knjigu: “Crtaj kao šampion”. To je neki početak planova…

Što bi ovim putem poručio ljudima?

Da veruju u sebe, crtaju i budu kreativni, da čitaju puno i žive zdravo.

Koliko internet u današnje vrijeme može pomoći a koliko odmoći?

Internet je odlična stvar, ali isto tako jako jako loša stvar. Zašto loša? Odvlači mnogo pažnje, ne ostavlja puno prostora za kreativnost. S dobre strane, vidljivost je velika i možete biti primećeni lako, jedna velika prednost danas. Možete biti kreativni i zarađivati od toga, baš kao ja ili kao vi, Dajana.

Tko su vaši umjetnički uzori?

Volim Pikasa, Van Goga, Leonarda Da Vincia, Egon Šile… To su geniji vredni divljenja. Sa naših prostora to je Paja Jovanović.

Koju bi poznatu osobu voljeli nacrtati?

Imam u planu nacrtati Vil Smita, jedan pozitivni lik, glumac, motivator.

Smatrate li da je umjetnost u našim krajevima dovoljno cijenjena?

Mislim da ljudi ne znaju šta je umetnost i zbog toga im je sužena svest o umetnosti. Pametni ljudi cene umetnost jer znaju koliko umetnost otvara um, oplemenjuje dom i zrači pozitivnom energijom. Kao što dobra knjiga otvara um i pomaže da ljudi spoznaju svet, tako i dobra umetnost odmara dušu i pomaže da spoznamo sebe. Kada ljudi spoznaju umetnost postaju bolji, bogatiji, prvenstveno duhom.

Ostavite nam kontakt za sve koji možda žele biti nacrtani.

Moj kontakt je noj Instagram @ivan_tocic_fitbodyart.

Aktivan sam i svima odgovaram u roku 24h.


Prvijenac koji zavrjeđuje etiketu obavezne lektire: William Golding, Gospodar muha

$
0
0

William Golding (1911-1993) romanom-prvijencem Gospodar muha iz 1954. godine stekao je uspjeh i ugled kod čitatelja i književne kritike, a nije česta pojava da prvijencem autor dokaže talent. Posjedovanje talenta Golding je potvrdio svojim sljedećim knjigama, a za rad je zasluženo dobio Nobelovu nagradu za književnost 1983. godine.

Reakcije na roman Gospodar muha (Vorto Palabra, 2019) i danas su pozitivne – roman je s razlogom doživio više izdanja jer interes za njim ne jenjava; podjednako je zanimljiv novim generacijama. Goldingova priča govori o unutarnjim karakteristikama ljudi, pokazuje kako ljudi funkcioniraju u novim, rizičnim situacijama te da djeca već u ranoj životnoj dobi djeluju poput osoba odrasle dobi. Koriste iste obrasce ponašanja, neki su od njih proračunati, površni ili skloni nasilju.

U ovoj priči distopijske tematike govori se o dječacima, točnije engleskim školarcima koji su preživjeli avionsku nesreću i spas pronašli na pustom otoku. Da bi preživjeli, dječaci moraju donijeti propise, a jedan od njih je da smije govoriti samo onaj koji drži školjku. Radnja se u najvećoj mjeri vrti oko Ralpha, Jacka i trećeg dječaka koji nosi naočale, ima astmu, a krasi ga poveći broj kilograma, pa ga zato zovu Pajcek (tako su ga djeca zvala i prije nesreće, a njegov nesretni nadimak skupini otkrije Ralph). Pajcek nije popularan i predmet je ismijavanja, Jack je svojeglav, a Ralph posjeduje osobine vođe. Ralphov otac radi u ratnoj mornarici, stoga dječak vjeruje da će ih on pronaći i spasiti.

Upravo dvanaestogodišnji Ralph bude izabran za vođu, ali nisu svi dječaci jednako poslušni i radišni. Da nije nimalo lako biti vođa među razigranom djecom, Ralph relativno brzo uvidi jer ne može zadržati disciplinu – manja djeca igraju se i kupaju, nije im do stvaranja skloništa ili održavanja vatre pomoću koje bi ih netko mogao opaziti. Dodatne probleme Ralphu stvara Jack kojemu je na pameti lov – nasilan je i krvoločan po prirodi, vuku ga predatorski porivi; potreba za traganjem i ubijanjem kod njega je izrazito jaka. Jack želi pronaći hranu, ima u sebi jaku potrebu za preživljavanjem i nije pasivan, dok su brojni dječaci podložni – imaju potrebu da ih netko vodi i donosi odluke umjesto njih jer, lakše je slijediti vođu nego preuzeti odgovornost za svoje postupke.

Jack je autoritativan, pokreće ga potreba za upravljanjem. Patološka potreba za uzdizanjem na društvenoj ljestvici najvjerojatnije je vukla Jacka i u normalnim okolnostima, prije nego je zaglavio na pustom otoku. U izolaciji, kada bijeg nije moguć, iskristaliziraju se crte ličnosti – dobar postane još bolji, a zao ima priliku postati još gori. Na temelju Goldingovih likova pokazuju se da u hijerarhiji najbolje prođu oni koji se nameću i bore za osobni boljitak, upravo oni pojedinci koji ne mare za druge nego bezobzirno gaze sve pred sobom. Već se u dječjoj dobi može donekle naslutiti kakav će tko biti kad odraste i formira se u samostalnu osobu.

Golding je realno i uvjerljivo predočio protagonista (Ralph) i antagonista (Jack) koji su vjerni svojim moralnim načelima. Tako Ralph nastoji ne posrnuti i zadržati plemenitost, ne iskorištava tuđu dobrobit niti želi da mu se drugi dive, ne gradi kult ličnosti i kod njega je izražena empatičnost. Gospodar muha klasična je priča o preživljavanju u novim uvjetima, propituje pitanje autoriteta i podložnosti, čini da se zapitamo kamo nas vodi (i)racionalno ponašanje, koja je snaga i težina prirodnih nagona, kakve komplikacije i prijepori nastaju među djecom suprotnih osobina te da se djeca itekako znaju međusobno obračunati i krvavo razračunati, moralno posrnuti poput odraslih. Premda u romanu nema osoba odrasle dobi, odnosi među djecom ipak nisu idealni niti su zato nestale tegobe u obliku zlostavljanja ili ugnjetavanja.

U svakom slučaju, Gospodar muha zavrjeđuje etiketu obavezne lektire – priča je to koja se mora pročitati, ali i pogledati. Roman Gospodar muha u dva je navrata ekraniziran (1963. i 1990. godine), a Dušan Vukotić (1927-1998) napravio je srodno ostvarenje – Sedmi kontinent (1966). U Vukotićevom prvom igranom filmu također su glavnu riječ imali dječji glumci, odnosno dječji likovi. Vukotić je imao pozitivan stav prema filmovima za djecu i nije podcjenjivao djecu nego je cijenio njihove glumačke sposobnosti. Ekranizacije Goldingovog romana također su uvjerljive – mladosti unatoč, djeca su impresivno predočila koliko netko može biti plemenit ili surov.

filmovi

Najslabije karike filmske industrije

$
0
0

U sklopu temata o nesigurnom radu donosimo tekst o nejednakostima među radnicima u filmskoj industriji. Karla Crnčević kroz razgovor s filmskim radnicama opisuje posebno loše uvjete rada u takozvanim “ženskim” sektorima poput maske, kostimografije i pomoćnog odjela režije.

Iako je većina filmskih radnika često u nezavidnoj poziciji, ostavljena na milost i nemilost privatnim produkcijama koje im određuju cijenu i uvjete rada, neki su više a neki manje privilegirani, ovisno o filmskom odjelu u kojem rade. Tako su primjerice “muški” sektori, koji se interno tako nazivaju zbog toga što su u njima zaposleni gotovo uvijek pretežito muškarci, zbog važnosti unutar kolektivnog procesa proizvodnje vrednovani više nego neki drugi sektori, primjerice odjel maske, kostimografije ili pomoćni dio odjela režije. Ti su sektori pretežito sastavljeni od žena i u svom radu su fokusirani direktno na glumce. Glumci su važne karike lanca proizvodnje audiovizualnog djela, presudan faktor režije i slike, i mnogo elemenata ovisi upravo o njima. Ukoliko glumac nije zadovoljan i želi odustati ili tražiti veći honorar, mnogo novca ili vremena već provedenog u snimanju može otići u vjetar, a znamo da je u ovakvim poslovima vrijeme novac.

Hijerarhija među radnicima

Kada nešto ne valja, često se upravo radnice iz gore spomenutih “ženskih” sektora proziva da svoj posao ne odrađuju kako treba. Pri tome njihov posao nije samo staviti kostim na glumca dovoljno brzo, popraviti šminku ili donijeti ručak, već treba biti taktičan, veseo, ugodan, uvijek dostupan i spreman na sve moguće zadatke. Iako se i glumci potpisivanjem ugovora također obavezuju da će stići na set, a ne da će ih netko morati buditi u hotelskoj sobi, to se radnicama u spomenutim sektorima nerijetko događa sa stranim glumcima – zvijezdama. Jedna od mojih sugovornica na tu temu kaže: “Na stranom projektu radila sam kao pomoćnica drugog asistenta režije. Svako jutro sam bila na nogama prije dolaska prvog glumca (što je znalo biti i do 4 sata prije nego što moji kolege stižu na set, na doručak). Morala sam se pobrinuti da svi glumci po dispoziciji budu u kostimima, maski, da pojedu doručak i da na vrijeme budu na setu. Susretala sam se s mamurnim i pijanim glumcima koji bi po dolasku u bazu zaspali u luksuznoj prikolici čiji dnevni najam košta više od mog tjednog honorara. Mene su prozivali za nesposobnost jer nisam mogla natjerati nekoga da se probudi ili bude spreman za probu s redateljem. Htjeli su posebne doručke koji nisu bili dostupni jer smo bili na zabitim lokacijama snimanja. Komentar mog nadređenog je bio da sam ja žena pa ću sigurno biti dobra u tome da biram “salame i sireve” koje oni vole. Dečki se ipak bave ozbiljnijim poslom. Bila sam pod velikim stresom jer mi se činilo da previše radim a da u isto vrijeme moj posao nitko ne doživljava ozbiljno. Osim toga, niti jedan prekovremeni mi nije bio plaćen, a honorar je bio iznimno nizak.”

Rad u audiovizualnoj industriji, pogotovo u “ženskim” sektorima, zahtijeva emotivnu kapacitiranost i prilagodljivost, te vještinu u radu njege i brige, kako bi “važnije karike” ostale zadovoljne, s krajnjim ciljem osiguravanja profita. Sve bi to bilo u redu kad bi se radilo o dogovorenim i potpisanim pravilima koja bi vrijedila za sve, ali često nije tako. Neki sektori su prepuni zamjenjivog osoblja jer postoji ideja da su neki poslovi vrjedniji od drugih. Jedna od mojih sugovornica, filmska radnica u sektoru kostima, kaže kako nerijetko čuje primjedbu da je gumb lako zašiti ali upravljati kamerom ili svjetlom nikako nije. Druga kaže da se njena prava često krše na način da joj se prekovremeni sati ne plaćaju, dok se tehničkim sektorima već nakon petnaest minuta počinju brojati prekovremeni sati. Ni servis produkcije ni javne kulturne politike ne rade na tome da to poprave, štoviše iskorištavaju činjenicu kako za dobro pripremljeni dan unaprijed, u želji da se ne ostane bez sljedećeg angažmana, neki sektori moraju raditi dulje. Privatnici izbjegavaju preuzeti odgovornost i to platiti, već na tom parazitiraju. Još gora situacija je na domaćem filmskom tržištu, gdje se filmovi proizvode s manjkavim budžetima.

Činjenica je da skoro svaki film, ponajviše debitantski, ima premalo sredstava da bi radnici bili plaćeni po važećem cjeniku strukovnih udruga. Na svaki već ionako mali honorar treba dodati i sve neplaćene prekovremene sate zbog pomanjkanja ljudstva i vremena, što je uvijek slučaj. Riječima jedne sugovornice, o poziciji voditeljice sektora: “Kao vođi sektora i autoru dužnost mi je pobrinuti se da moji najbliži suradnici – asistenti, isto kao i ja sama, budemo plaćeni za prekovremeni rad. Još nikada mi to nije uspjelo u hrvatskoj produkciji. To često završi tako da zbog ljudskosti sama još više radim jer ne mogu tjerati druge da ulaze u treći prekovremeni sat, osjećam se odgovorno. Spomenut ću i da postoje privilegirani sektori kojima je zagarantiran prestanak rada točno prema rasporedu – dispoziciji, a premaši li se za više od 15 minuta nema dvojbe hoće li im biti plaćeno. To treba postati standard za sve sudionike proizvodnje audiovizualnog djela.”

Radnice i radnici u odjelu maske i kostima svoje pauze za ručak često preskaču ili brže završavaju kako bi se pobrinuli da su svi “važniji” elementi proizvodnje zadovoljeni, da su glumci u svojim kostimima i s maskom spremni kada ih asistent režije pozove na set. Isto tako, pomoćnici odjela režije su često zaduženi da cijelom vrhu produkcije, režije, glumcima i direktoru fotografije nose ručak – iako je catering uvijek postavljen direktno na setu upravo kako bi svi do njega mogli došetati – te zbog toga nemaju vremena za svoju prijeko potrebnu pauzu. Ne jedu svi jednako – niže rangirane radnike se posramljuje ako stanu u red za ručak prije nego je stao netko “hijerarhijski” važniji od njih, a ponekad se bolji komadi hrane čuvaju za važnije funkcije.

Seksizam na setu

Velike razlike postoje u tretiranju muških i ženskih sektora, radnica i radnika na setu. Žene su izložene psihičkom maltretiranju češće nego njihovi muški kolege, ukorene su ako su odjevene “vulgarno” bez obzira na to koliko je vani stupnjeva, očekuje se da se ne suprotstavljaju i ukoliko dođe do verbalnog seksualnog zlostavljanja, rijetko su zaštićene. Filmska radnica iz sektora režije svjedoči: “Glumac me pozivao da mu se pridružim u bazenu, pred svima mi govorio da dođem pokupiti njegovo prljavo rublje s poda, namigivao i zviždao, imao neprimjerene komentare. Komentar producenata je bio kako je on ipak glumac, i da se ne osvrćem na to”. Radnica iz odjela kostima piše: “Osjećala sam se kao manje vrijedan član ekipe jer sam dio odjela kostima koji se jednostavno u cjelini tretira kao manje vrijedan. Ne znam da li je to zbog toga što smo velikom većinom žene ili zbog nečeg drugog. Na žalost doživjela sam konkretne slučajeve u kojima sam od strane produkcije bila tretirana kao bezvrijedna, i ja i moj rad. O načinu komunikacije da i ne govorim. Što se tiče jasnog nepovoljnog položaja jer sam žena, to se očitovalo u neukusnim seksualnim “šalama” kolega. Iz produkcije su znali prigovarati na moje kratke hlače na snimanju eksterijera usred ljeta, dok kolega gol do struka trči po setu, ali to je u redu. U tim slučajevima sam se osjećala posramljeno i poniženo.”

Obaveza da stalno budeš na usluzi, dobro raspoložen, nasmijan i spreman pomoći u svemu odnosi se upravo na sektore koji su potplaćeni i čija osnovna prava na plaćene prekovremene sate, pauzu i radno vrijeme kakvo imaju i kolege iz drugih sektora nisu ostvarena. Neki će reći da to ovisi o odgovornosti, jer nisu svi sektori niti radnici jednako vrijedni, postoje oni koji preuzimaju veću odgovornost i imaju ozbiljnije zadatke. No nikad se ne radi samo o tome: svi proizvođači audiovizualnog djela imaju odgovornost za onaj posao za koji su angažirani, na honorar pristaju pri dogovoru s producentima, ali nikad ne mogu znati na koji način će u samom procesu proizvodnje oni i njihov rad biti tretirani. Često ne znaju hoće li se zaista ispuniti ono što se obećalo pri usmenom dogovoru jer ugovor većina vidi tek kad je snimanje poprilično odmaknulo ili čak već i završilo.

Riječima sugovornice: “Radimo više od nekih sektora jer nama se radni sati kreću brojati od dolaska prvog glumca a ne od početka za sve ostale. A to zna biti min 40 minuta do 2 sata prije dispozicije. I naravno, uvijek ostajemo minimalno 15 minuta do pola sata dulje dok pospremimo kostime koji su se taj dan koristili, pripremimo za sutra, operemo nešto ako je hitno… Zadovoljna sam kad su prekovremeni plaćeni, ali često nisu. Na zadnjem stranom projektu su nam se prekovremeni obračunavali po britanskom modelu (ako dolaziš prije snimanja je drugačiji koeficijent za prekovremene od onog nakon snimanja) koji je svima bio nerazumljiv, tako da nije bilo ni moguće provjeriti da li su isplaćeni svi prekovremeni.”

Druga sugovornica ima slična iskustva: “Ne mislim da radim više od nekih sektora, znam da radim više od nekih sektora. Kad krene snimanje moj radni dan traje između 12 i 16 sati što je van svake humanosti, no takva je situacija i u pojedinim drugim sektorima. Potrebna je ogromna psihička i fizička izdržljivost. Kada radim na projektu, život mi se svodi na rad i nekoliko sati spavanja. Ja kao osoba tada nestajem. To mora biti adekvatno plaćeno, a u velikoj većini slučajeva nije, ni osnovni honorar, ni prekovremeni. I to je strašno! To je toliko ponižavajuće, nepravedno i uništava čovjeku dostojanstvo, a samim time udara i na psihičko zdravlje.”

Solidarnost filmskih radnika

Iako je većina filmskih radnika izložena teškim radnim uvjetima, postoje velike nejednakosti između postojećih odjela u filmskom sektoru. Radnice su često mnogo izloženije i nezaštićenije nego njihovi muški kolege. Jedan od ilustrativnih primjera sve veće nejednakosti u polju upravo je novi nacrt zakona o autorskim pravima kojim se snimatelji pokušavaju od autora svesti na autore doprinosa, što ih na još jedan način degradira te deprivilegira u odnosu na redatelje, scenariste ili skladatelje. Svjedočili smo opravdanom nezadovoljstvu HUFS i nezavisnih snimatelja kada se u javnosti pojavio nacrt zakona kojim im se pokušava osporiti pravo na autorstvo kakvo su do sada uživali, no ono što zaista izostaje među filmskim radništvom je jača solidarnost u polju, svijest o činjenici da je film kolektivan proces u kojem je svaki sudionik važan za krajnji rezultat, te da se svačija prava moraju poštivati bez obzira na to radi li se o autori(ca)ma ili ne. Sve dok ne budemo inzistirali na jačoj povezanosti i jačim zakonima o radu koji će nediskriminatorno štititi sve i dok ne poradimo na smanjenju segregacije po odjelima, uvijek će postojati poslodavci/producenti o kojima ovisimo i koji se ponašaju prema svojim zaposlenicima kako žele. A to znači da će uvijek postojati i kolege koji pristaju na loše i još lošije uvjete, na taj način si međusobno spuštajući cijenu rada, upravo zato što si ne mogu priuštiti ništa bolje.

Meta štedljivaca

$
0
0

SR Hrvatska je imala fascinantnu količinu ekranizacija nacionalnih klasika. Svakog ponedjeljka na TV Zagrebu išla je domaća drama, a u Odabranom trenutku bili su prikazivani domaći slikari. Danas imamo nacionalnu državu, ali nemamo nacionalnu kulturu. To je ovdje prezren resor

Lutalica, Klasik TV, 30. srpnja, 12:00

S vremenom se sve jasnije vidi kako je kinematografija bivše države rudnik bez kraja – naslovi za koje nikad niste čuli mogu u ova mračna, depresivna vremena privući vašu pažnju i držati vas u napetosti sat i pol-dva, toliko koliko inače traje dugometražni igrani film. Lutalica (1987.) Zorana Čalića spada u takve, konfekcijske žanrovske uratke, koji djeluju pomalo amaterski, ali su u regionalnoj programskoj suši sasvim zadovoljavajući. Elem, mlada pjevačica romske muzike, lepa Rada (Lidija Vukićević, homage Ciganima koji lete u nebo i istoimenoj junakinji Gorkoga), slučajno zapjeva kod vlasnika restorana Ciganska noć, pomalo ocvalog i rezigniranog Bate Živojinovića, oduševi ga – na sve načine – i dobije posao. U nju je, međutim, osim Bate (koji je u životu izgradio sve osim obitelji) zaljubljen omanji čopor problematičnih muškaraca, kokošar Milan Štrljić, malo veća šarža Miki Krstović, bivši momak Radoš Bajić, a trajno je, naravno, simpatizira i Bata. Glas, odnosno, pjesme Lidiji Vukićević posudila je sjajna Ljiljana Petrović, a film prošaran melodramatskim tonovima završava krvoprolićem.

Neka nam ovdje sada bude dopušteno malo hrvatonostalgije. Bivša je država imala kinematografiju (sada se snimaju filmovi, ali kinematografije nema ni ovdje ni u drugim republikama), mogla si je priuštiti i žanrovske uratke, a SR Hrvatska je imala fascinantnu količinu ekranizacija nacionalnih klasika na velikom i malom ekranu, od Ante Kovačića preko Ksavera Šandora Gjalskoga do Ranka Marinkovića. Svakog ponedjeljka na TV Zagrebu išla je domaća drama, u Odabranom trenutku bili su prikazivani i domaći slikari (što je Željko Pervan znao duhovito karikirati u svojim vinjetama). Danas imamo nacionalnu državu, ali nemamo nacionalnu kulturu; to je ovdje prezren resor, trajna meta štedljivaca s Markova trga (koji ni na čemu drugom ne štede), a funkciju domaćih klasika preuzima pomalo Jakov Sedlar, glasoviti Ed Wood hrvatskog filma. Šteta, malo je tko mislio da će se stvari tako razvijati.

Live, N1, 31. srpnja, 11:59

‘Mislim da je dogovor koalicije HDZSDSS duboki čin izdaje za svakog tko razmišlja nacionalno, tko voli državu, tko je Hrvat i građanin Hrvatske’, kaže novopečeni saborski zastupnik Ivan Penava, a mi mislimo da svatko tko misli racionalno shvaća kako Penava baš i nije sinonim za pametnije mišljenje.

Kod priznanja RH, kao i kod ulaska u EU srpska je zajednica – koju se itekako pitalo – dala pozitivan stav i bez tog stava ne bi išlo, ili bi išlo puno teže i znatno sporije, ali to g. Penava ne zna ili ne želi znati, on želi trajni konflikt na plemenskim načelima. A plemenska politika, bila vođena iz Beograda ili Vukovara, autodestruktivna je. Ovdje moramo upotrijebiti stari, denuncijantski termin pretprošlog predsjednika, etnobiznis. Najveći, lavovski dio hrvatske politike je etnobiznis. To je njena srž, njen kredo, njena trajna misao vodilja. Što je ova retorika trajnog sukoba sa srpskom zajednicom negoli etnobiznis? Srba je u ovoj zemlji ostalo manje od četiri posto, i kakve god da su politike vodili – a tih je politika bilo više – platili su svoju cijenu, koja je strašna. To je gotovo potpuno iščezavanje, koje bi neki pretvorili u potpuno.

Koliko, međutim, realno vrijede geste isprike i pomirenja u sredinama koje žive od sukoba, jer za drugo ne znaju? Nije li Boris Tadić kleknuo u Vukovaru i ispričao se za zlodjela kao predsjednik Srbije? Nisu li se Mesić i Josipović ispričavali svima koji su nevini stradali, ma kojem narodu pripadali? Jesu, ali kad bi to ostalo zapamćeno kao akt trajne vrijednosti, od čega bi živjeli etnobiznismeni na sve četiri strane ove regije?

U teoriji međunarodnih odnosa postoji koncept nedovršenog sukoba, trajnog sukoba koji velike sile održavaju kako bi stalno mogle arbitrirati i tako ostvarivati svoje ciljeve. Ovdje stranci nisu potrebni. Nedovršeni sukob nedovršenim održavaju domaće političke elite, jer je za njih zlatna žila, izvor života, predmet inspiracije. Kraj sukoba bio bi kraj eldorada.

Otvoreno, HRT, 1. lipnja, 22:12

Za Damira Smrtića nema sezone kiselih krastavaca: ona traje cijele godine! Jedan predstavnik vlasti, drugi predstavnik nomenklature, oligarhije, oporbenjak u penziji, i to je to! Bravo, tako se to radi. Nova ministrica turizma i predsjednik Turističke zajednice bili su jedini gosti u studiju Otvornog, gdje su analizirali vruću temu ljeta – što se dogodi kad se sva jaja stave u jednu košaru, a košara padne na čvrsto tlo. Riječ je, dakako, o turizmu, djelatnosti gospodarstva koja je kod desetaka tisuća ljudi širila iluziju kako je život zamisliv kao vječiti praznik – tri mjeseca radiš, a devet planduješ. E, pa više nije tako. Čuli smo ohrabrujuće službene verzije, ide nekako, bolje je od očekivanja, bit će još bolje, sve pet, ali bilo bi sjajno da smo čuli i malo heterodoksije, kritike, neslužbenih verzija koje su ovdje pouzdanije mjerilo istine od oficijelnih. Kako bi rekao besmrtni Tarantino, činjenice su uglavnom beskorisne, ali iz dobrog trača čovjek štošta dozna!

Dnevnik, Nova TV, 31. srpnja, 12:00

Anja Šimpraga, zastupnica SDSS-a, govorila je u Saboru o svom doživljaju Oluje, kao djevojčice iz kolone, i za taj govor pobrala pljesak okupljenih u sabornici, ali i priznanja u široj javnosti. Jednoj se osobi njezin govor, međutim, nimalo nije dopao, a to je Karolina Vidović Krišto, novopečena političarka u kojoj su radikal i ridikul neraskidivo povezani. Ona se požalila, vidimo u prilogu Nove, na jezik kojim govori Anja Šimpraga, jer da to nije hrvatski. A mi ćemo gđu. Vidović Krišto pitati kojim jezikom govori, npr. Damir Krstičević. Također ćemo sačekati neko njeno gostovanje da ustanovimo kojim jezikom ona govori.

portalnovosti

dr.sc. Tado Jurić: Može li se Hrvatska demografski spasiti?

$
0
0

I. HRVATSKA DANAS IMA VEĆE USELJAVANJE STRANE RADNE SNAGE NEGO NJEMAČKA

U zadnje vrijeme sve se češće u javnom prostoru može čuti teza da se događa prekret trenda iseljavanja te da se sve više iseljenika vraća odnosno da je useljavanje u Hrvatsku znatno poraslo 2019. godine pa je tako došlo da značajnoga smanjenja negativnog salda migracija koje smo imali prošlih godina.

Ovdje je prvo nužno razlikovati povratnike i doseljenike. Doseljenici u Hrvatsku su pretežito osobe iz BiH koji dolaze raditi u Hrvatsku. Do kada će to tako biti i da li je već u ovoj godini zapravo nastupio preokret tog trenda je scenarij koji je vrlo moguć. Naime, Njemačka je državljanima iz BiH „otvorila“ vrata svog tržišta rada, a i koronavirus je učinio svoje, pa je hrvatsko tržište rada prestalo biti zanimljivo radnicima iz BiH.

S druge strane, ono što je važno naglasiti je da povratnici, dakle hrvatski državljani koji se vraćaju iz EU u domovinu, su po svim našim spoznajama mahom hrvatski umirovljenici iz Njemačke i Austrije tzv. „gastarbajteri“ iz ere 60 – ih i 70-ih koji sada stupaju u mirovinu. Ne radi se ni o kakvom povratku recentnih iseljenika, nego o umirovljeničkoj migraciji. Njemačka nam uzima mlade a vraća stare.

Posebno je bitno znati i o disparitetu u podacima hrvatskog DSZ i Njemačkog zavoda za migracije (BAMF) gdje se vide ogromna odstupanja u prikazivanju i interpretaciji podataka o iseljavanju iz Hrvatske.

Njemački podaci (BAMF) jasno pokazuju da Hrvati u usporedbi s ostalim „useljeničkim nacijama“ u Njemačkoj stoje nažalost najlošije. Ono što je zabrinjavajuće je da Hrvati procentualno uz Bugare imaju najviši stupanj iseljavanja od svih članica u EU. Što se tiče bilance povratka u Hrvatsku i iseljavanja iz Hrvatske u Njemačku i ovdje vidimo još jedan negativan trend, a to je da Hrvatska od svih članica EU ima najlošiji omjer povratka i novog doseljavanja u Njemačku, tzv. demografsku bilancu. Kada uzmemo sve parametre u obzir: a) brojnost Hrvata, b) broj iseljenih i c) broj povratnika i te parametre usporedimo sa svim drugim članicama EU vidimo da Hrvatska stoji najlošije u EU.

Useljavanje je rezultat toga što je Hrvatska 2019. ukinula kvote i svaki selekcijski kriterij za zapošljavanje stranih radnika. To se dogodilo kao očajnička mjera je Hrvatskoj je u zadnjem desetljeću nestalo čak trećina ukupne radne populacije.

Hrvatska tako danas ima veće useljavanje strane radne snage nego Njemačka. Naime, kada se u Njemačku godišnje doseli pola milijuna radnika, to je u postocima manje nego kad se u Hrvatsku doseli 40.000 koliko je došlo tijekom 2019. god. HUP je (prije koronakrize) za 2020. predložio useljavanje čak 81.600 radnika jer se plaše da će zbog otvaranja austrijskog tržišta hrvatskim radnicima biti još teže zadržati domaće radnike, ali i strane sezonce.

Ovdje se treba zapitati najmanje tri pitanja: 1.) hoće li useljavanjem poslodavci zapravo smanjivati cijenu rada, 2.)  tko će platiti cijenu integracije useljenih radnika te 3.)  treba li uopće spašavati tržište rada na uštrb identitetskog koncepta održanja naroda?

Naime, njemački znanstvenici su jasno pokazali da je trošak integracije radnika iz neeuropskog kulturnog kruga, ali često i istog kulturnog kruga znatno je veći nego korist koje društvo dobiva od njega (Bertelsmann Stiftung 2015.). Njemačka stoga provodi otvorenu selekcijsku politiku useljavanja, dok Hrvatska nema nikakvu razrađenu strategiju.

II. MEĐUNARODNE MIGRACIJE NISU INTERESNO NEUTRALNE

Međunarodne migracije nisu interesno neutralne i ne događaju se slučajno nego se proizvode. One nisu slučajan društveni fenomen (Mesić, 2014: 176). Velika pokretanja stanovništva kao ona koja su rušila brojna carstva tijekom povijesti (Rimsko Carstvo primjerice) su uvijek s velikim posljedicama a povijest pokazuje da su do sada uvijek bila kontrolirana i upravljana. Danas se demografskom politikom osvajaju prostori. Izbjegavaju se ratovi, ali se stanovništvom kontroliraju pojedini prostori. Kroz migracije se osvaja prostor novim načinima (Šterc, 2018). Naime, zamjene teritorija i stanovništva nisu nepoznate u ljudskoj povijesti. Čak štoviše, UN ih smatra jednim od tri prihvatljiva načina za rješavanja sukoba, ali i kao rješenje za pitanje depopulacije (UN, 2000.).

Supstitucija stanovništva je svakako najgora stvar za svaki malobrojni narod. Naime, stanovništvo koje u jednom prostoru nestaje počinje se popunjavati nekim novim stanovništvom, htjeli mi to ili ne.

Ovakve krize kao što je pandemija Covid-19 ponovno pokazuju koliko je nacionalni koncept države bitan jer se sve strateške odluke država donose unutar granica. Da bi se Hrvatska razvijala, ona se mora oslanjati na svoje ukupno stanovništvo, kako u zemlji tako i  izvan nje. Bez dijaspore i recentnih iseljenika neće biti moguća obnova hrvatskog društva. Hrvatska bi stoga umjesto koncepta useljavanja inozemne radne snage trebala razmisliti o  privlačenju iseljenih državljana Hrvatske.

III. HRVATSKA KAO „STARAČKI DOM EUROPE“

Njemačka nedvojbeno ispumpava radnu snagu iz Hrvatske a vraća u zemlju umirovljenike. Sve je više onih koji situaciju promatraju kroz tezu da Njemačka Hrvatsku pretvara u svoju vikendicu u mirnodopskim prilikama i svoj štit u slučaju pokretanja masovnih ilegalnih migracija iz Azije i Afrike.

Može li se raditi i o tome da se Hrvatsku pretvara u svojevrsni „Starački dom Europe“ je svakako teza o kojoj treba razmisliti i u pozitivnom ali i u negativnom svjetlu.

Tezu da EU jezgra isušuje svoju periferiju danas je pak nedvojbena. Veliki dio europskog bogatstva prelazi iz siromašnih zemalja u bogatije – ne obrnuto. Kako to kod nas izgleda, vidi se po činjenici da je Hrvatska „poklonila“ Njemačkoj jedan cijeli svoj državni proračun. Naime, po svakom punoljetnom građaninu koji napusti zemlju, Hrvatska gubi između 50 i 150 tisuća eura (ovisno radi li se o kvalificiranom ili visoko kvalificiranom radniku). Tako je Hrvatska „poklonila“ Njemačkoj jedan cijeli svoj državni proračun u obliku novca za obrazovanje kvalificiranih radnika – više od 18 milijardi eura. Dakle, Hrvatska je već dala EU više sredstava nego što je dobila odobrenog kredita ovaj tjedan od EU u svrhu borbe protiv koronakrize.

IV. ODGOVARA LI  POLITIČKIM ELITAMA ISELJAVANJE MLADIH?

U javnom prostoru se zadnjih dana pojavila teza da su mladi Hrvati glasali nogama. Oni koji su htjeli promjene su prema toj tezi dobili promijene – promijenili su državu.

Nedavno preminuli Ivo Banac tvrdi: „Cijeli život sam bio naivan i vjerovao da je političarima stalo da ne bude iseljavanja, (…) sada znam da se oni svjesno rješavaju kritički mislećih ljudi (…) oni se iseljavanjem rješavaju problema (…) oni (političari) žele da ne budu pod nadzorom“ (I. Banac, BHRT, 2020.).

Ako  postoje političari kojima odgovara iseljavanje glasača, onda oni očito racionalno kalkuliraju i zaključili su da im iseljavanje nimalo ne šteti nego zapravo čak i pogoduje.  Naime, jasno je da je iseljavanje pogodovalo statistici nezaposlenih. Ako teza stoji, onda bi to bilo u najmanju ruku poražavajuće za hrvatsko društvo, jer bi  današnja Hrvatska zapravo bila u istoj situaciji kao ondašnja Jugoslavija. Jer i jedna i druga nisu učinili puno da se iseljavanje spriječi.  Čini se da je političarima na „ovim prostorima“ uvijek odgovaralo „otvoriti zemlju“ i pustiti nezaposlene i nezadovoljne da naprosto odu. Takva mjera kupuje socijalni mir u zemlji i smanjuje rizik unutarnjih političkih promjena zbog odlaska nezadovoljnih. Podteza glasi da pojačano iseljavanje smanjuje mogućnost pritiska građana na političke elite jer su upravo oni koji odlaze ti koji bi bili najsposobniji pokrenuti promjene i oni su najmotiviraniji za promjene.

V.  MOŽE LI SE HRVATSKA DEMOGRAFSKI SPASITI?

Problemi koji su doveli do masovnog iseljavanja mladih i čak 8 posto ukupne hrvatske populacije od 2013. do danas, izravno su vezani uz problem funkcioniranja hrvatskog društva i države s jedne strane te beskrupuloznog isisavanje radne snage iz periferije EU od strane Njemačke s druge strane.

Kao prvo problematika demografije i iseljavanja ne smije bit zanemarena, što po posljednjim izborima u Hrvatskoj jasno vidimo da je i dalje slučaj. Koronakriza ne smije postati dimna zavjesa i filter kroz koji se sve tumači. Mi smo imali ekonomske probleme i prije koronakrize i jasan nemar vladajućih prema pitanju demografskog nestanka Hrvata.

Popravak situacije bi mogao ići preko nametanja ovog pitanja na razini EU. Upravo je hrvatsko predsjedanje EU moglo ukazati na problem nemara EU prema svojoj periferiji i pražnjenju gotovo pa cijele Jugoistočne Europe (studije pokazuju da je nestalo 20% radne snage iz ovih krajeva u protekla dva desetljeća). Hrvatska je svakako imala potencijala da lobira za jedno takvo pitanje. Ipak, nije sve izgubljeno. Njemačka je preuzela predsjedanje EU-om i propuštena se prilika može nadoknaditi, u tom smislu potrebno je upozoriti Njemačku da će isušivanje periferije EU u konačnici doći i do jezgre EU, tj. pustinja koja se stvara na periferiji će zagrliti i Njemačku ubrzo.

Konkretne mjere:

1.) Potrebno je otvoriti pitanje nepravednosti radnih migracija unutar EU te nepostojanje zajedničkog zdravstvenog i mirovinskog sustava na razini EU .

2.) Hrvatska mora nekako pronaći način da promijeni paradigmu u kojoj su političke stranke glavni spremnici moći u zemlji, umjesto da su to institucije. Hrvatske institucije ovakve kakve su, nisu sposobne zaštiti ni same sebe, a kamoli građane. Jer Hrvatska je „stranački zarobljena država“ (Hellman). Nigdje u postsocijalističkoj „novoj Europi“ ne postoje političke stranke koje imaju toliku moć kao u Hrvatskoj i stranke koje su u kontinuitetu na vlasti 30 godina. Uz to iste te stranke su glavni generator korupcije i klijentelizma u Hrvatskoj. A za njih smo dokazali da su jedan od glavnih pokretača iseljavanja iz zemlje.

3.) Mi moramo stvoriti nove elite koje su obrazovane izvan okova komunističko-rođačko -ortačkog okvira a koje neće biti kompradori i raditi za tuđe interese.

4.) Preokrenuti tzv. „paradigmu srama“. Mnogi bi se iseljenici u trenucima nostalgije rado vratili u rodni kraj, ali ponos ili neugodnost zbog „neuspjeha“ ih sprječava u povratku.

5.) Od ostalih konkretnih nacionalnih mjera:  Svaka žena koja sklopi brak treba imati pravo na zajam od 30.000 eura, čiji se iznos otplate smanjuje za trećinu rodi li dvoje djece, odnosno zajam ne mora vratiti rodi li troje djece i više. Izračunali smo da je Hrvatska mogla svakom rođenom djetetu od 2000. nadalje pokloniti 100.000 kuna, koliko je novca dano za brodogradnju, koje je na kraju propralo.

6.) Njemačka, koja ispumpava sve profile radne snage, a sada naročito bitno  medicinsko osoblje, trebala bi zemljama koje crpi hitno nekako i pomoći. Prema službenim brojkama iz Hrvatske je u zadnjih 10 godina iselila svaka četvrta medicinska sestra – i to u Njemačku. Kako se prijedlog „naplaćivanja“ odštete od Njemačke pokazao nerealnim, alternativna mogućnost je da Njemačka financira Hrvatskoj barem obrazovnu infrastrukturu od koje ima toliku korist za svoju zemlju – konkretno, gradnju novih škola i centara izvrsnosti u kojima se školuju deficitarna zanimanja uz uvjet da dio kadra ostaje u Hrvatskoj.

geopolitika

Duško Medaković: Životinjsko carstvo – zmija i žaba

$
0
0

Trla baba lan, da joj prođe dan…

Prije, otprilike šest godina, sam kao službenik i građanin, putem emaila, dostavio tadašnjoj pročelnici UO za komunalni sustav i komunalno redarstvo…Grada Slavonskog Broda, jednu grupu fotografija suhih i polomljenih grana i stabala u parku Klasije u Slavonskom Brodu.

Sa zamolbom, da poduzme odgovarajuće radnje prema nadležnom Tijelu, da se isto sanira, oreže, ukloni…

I naravno, ništa od toga. Godinama…

Raznolika flora…

Dosta ih je bilo i iznad pješačkih staza.

Tim stazama idu majke sa malom djecom, stari i nemoćni,…. I biciklisti….

Isto sam viđao svaki dan i dopodne i popodne. Tom stazom prolazim kad idem na posao. I sa posla. Tu i stanujem.

Taj Park je jedan od najljepših u Hrvatskoj. U njemu ima toliko različite vegetacije od grmova, stabala bjelogorice i crnogorice. I tijekom cijele godine nešto cvijeta.

… i fauna.

I vodoskok je radio. U njemu je bilo i ribica….

Kad iz okolnih smrdljivih kanala Tvrđe, pojede sve komarce, žaba nagonski ide dalje u potragu za novom hranom.

I zmija joj je vječita prijetnja.

Samo je prati i gleda. Ali ne u oči, jer to ne može. Ne može to ni žaba.

Ni jedno ni drugo ne može nikoga gledati u oči. Bogati, kao da imaju nečistu savijest. Kao ljudi. Kao…

Vukovarska ulica….

Životinje, kad prelaze ulicu moraju biti oprezne. Ako ne gledaju lijevo, desno, začas ih nema…..

Naiđe neki auto sa tamnim staklima i samo čuješ puć, puć. Okreneš se, a ono dvije fleke.

Jedna okrugla. Druga tanka.

Neki će možda i odahnuti…… Ali će ih dugo spominjati.

Grmi, sijeva, vrijeme se mijenja….

Unazad par dana, na Facebook-u, poajvila se druga grupa fotografija istog Parka (autor: Dijana Mirosavljević), nakon olujnog nevremena.

Svi znate, kakva je bila oluja…

U privitku su dvije grupe slika iz istog Parka. Jedna datira od 08.07.2014.godine, a druga od 04.08.2020.godine.

Neću ih namjerno označiti po datumima. Probajte sami pronaći razlike u oštećenju flore. Ako ih ima…

Sizifov posao…

i  zaključiti u kojem grmu leži žaba……, ako je prešla Vukovarsku…


Leksikon YU mitologije: Mandić, Igor

$
0
0

Vjerojatno najpoznatiji publicist i kritičar u zadnjih pedeset godina u nas. U popularno novinarstvo uveo teorijski diskurs, osobito onaj iz teorije medija — Mandić je vjerovatno prvi analizirao medije oslanjajući se na Eca, Barthesa i, posebno, McLuhana. Etabliravši se najprije kao književni kritičar, pisao je o najraznorodnijim područjima u kulturi i izvan nje, poveo važan dijalog o “visokoj” i “niskoj” kulturi, pisao o “trivijalnoj” književnosti, stripu, filmu, a naročito se isticala njegova glazbena kritika (utjecajna knjiga Od Bacha do Cagea).

Vrstan polemičar, nemilosrdan i beskompromisan, Mandić je navlačio mnogo neprijatelja — pisaca ali i političara. Što se prvih tiče, za razliku od uglavnom neduhovite, akademski kičerske kritike, Mandić nije imao nikakva obzira ni za autoritete, niti za početnike — nekima je, što je bez presedana, čak i otvoreno savjetovao da se okane pisanja. Sve to izvodio je, ne namršteno i mizantropski, kako će pomisliti neki trenirani na mržnji prema tzv. “kultur-pesimistima”, nego beskrajno lako i duhovito, nikad ne govoreći sa soap boxa, upravo obrnuto, minimizirajući svoju ulogu i ulogu kritičara — najslavnije čineći to čuvenom kovanicom “moja malenkost” koju je Mandić reinstalirao. Sasvim u stilu i u kontinuitetu — izraz “moja malenkost” koristili su Krleža i Matoš, upravo oni u čijoj je tradiciji djelovao i na koju se nastavljao Mandić, te dalje, kao prijevod i referenca izraza mea simplicitas ili mea parvitas, fraze srednjovjekovnih latinista, čime je htio podsjetiti na svoju naobrazbu i erudiciju).

Duboko, do srži baždaren Krležom, Mandić se nametnuo i kao sjajan retoričar, na papiru ali i u govoru, pa su njegova, česta, pojavljivanja u TV-programima bila nešto što se čeka iz bar dva razloga — garantirala su kontroverzu ali i intelektualni užitak. Svojim odrješitim staccato stilom i govorom, i mitraljeskom, dalmatinskim timbrom udarenom isporukom (unatoč silnim godinama života u Zagrebu), Mandić je bio upravo ona poželjna, koloritna, duhovita intelektualna figura, koja je mogla izaći i iz jednog od njegovih sjajnih eseja o televiziji.

U tom smislu, s radošću i nostalgijom pamtim polemiku sa Slavenkom Drakulić — trenutak visoko simboličan za cijelu sliku i naročitost kulture kakva je postojala u Jugoslaviji: u kojoj se zemlji, naime, moglo dogoditi da se u jednom programu za “široke narodne mase”, kao što je bio Minimaksov “Od glave do pete”, sukobe i diskutiraju žestoko (pamtim njegovu kovanicu “mudologija” koju je patentirao, ponavljajući je u istom programu), kultur-kritičar i feministička spisateljica a da to prati cijela zemlja, neovisno o spolu, obrazovanju, dobi i klasi?

Fast forward: Mandić je, za razliku, svih ovih godina nastavio performirati svoju nepokolebljivost. Da je jedan od mogućih razloga za to vjerojatno i karakter, uvjerio sam se prije koju godinu na jednom literarnom festivalu u Beogradu. Generalno, kad netko hoće napustiti dvoranu u kojoj publika, s više ili manje pozora sluša, taj to pokušava učiniti na najneprimjetniji način, najčešće pogrbljeno, šuljajući se. Igor Mandić, nasuprot, kad je naumio izići iz ogromne prepune sale, ustao je polako, zabio obje ruke u džepove, protegnuo se i tako, uspravan kao strijela, glave visoko podignute i s lulom u ustima, polako izišao. To je, u nekoliko sekundi, bila lekcija iz samouvjerenosti, attitudea i stila. Malo poslije, kad je jedan popularni pisac, također Dalmoš, ponesen atmosferom stao sve više, do nerazumijevanja brzati pri čitanju — iz mraka je odjeknula poznata intonacija, u talijanskom imperativu: “Calma, calma!” Paternalistički savjet (naređenje?), kao i interni jezični i geografski kôd pošiljaoca primaocu, pripadali su naravno Igoru Mandiću. Koji bi si kritičar (i gdje?) mogao dopustiti tako nešto? Proficiat, “Vaša Malenkosti”!

  • Đorđe Matić

leksikon-yu-mitologije

Zlatko Dizdarević: Zašto Bejrut? Hezbolah mora pasti!

$
0
0

Bejrut je odvajkada bio grad u kojem je budućnost trijumfovala nad prošlošću. Nakon bezbrojnih ratova, oni su, pospremajući krhotine, smišljali kako će dalje.

Slike nakon užasne eksplozije u Bejrutu minulog utorka užasne su. Slutnje i nagađanja u odgovoru na pitanje “Zašto?” kanališu se od onih što ciljano, eto, “slute” o čemu se tu radi. Kao i u svemu drugom na velikoj svjetskoj sceni. A reklo bi se, sve se desilo tamo gdje već podugo nema rata, gdje nezaustavljivo buja potpuno novi “neboderski” grad, gušeći ostatke onoga što ga je činilo jedinstvenim i vizuelno i po kosmopolitskoj duhovnosti. Od čudesne arhitekture, zapadnog šminkeraja i istočnjačke duhovnosti, do feničanske snalažljivosti, bjelosvjetske mode i pjesme poput neponovljive Fairuz i njenog “Sabaha”, ali i moderne Tanie Kasis se “Alahu ekber Ave Maria”. Sve je u Bejrutu bilo zamislivo u saživljenosti sa svakojakim razlikama, samo ne ovako brutalan nož u leđa svemu tome zajedno. A Liban jeste već poodavno eto baš takav cilj sili koja naprosto – svog biznisa radi – mora doći glave “Osovini otpora” i fantaziji o ambicijama “šiitskog polumjeseca” sa Hezbolahom kao njihovom brojno najmanjom, ali najjačom karikom. Ta profitabilna rušilačka nakana dosegla je na Bliskom istoku bezmalo histerične razmjere. Odakle onda sve ovo, ko, kako, sa koje strane, u ime čega, ciljano ili slučajno. I najvažnije, zašto?

Mnogi koji dobro poznaju Bejrut odgovore će tražiti i u odavno prihvaćenim fatalizmima što tamo odvajkada važe, a nezamislivi su za ogromnu većinu izvan arapskog svijeta. Možda jedino ne i kod starosjedilaca Damaska. Oni su po mnogo čemu ista krvna grupa. Bejrut je odvajkada bio grad u kojem je budućnost trijumfovala nad prošlošću. Nakon bezbrojnih ratova, oni su pospremajući krhotine smišljali kako će dalje. Uvijek su imali snage i volje da se sukobi provocirani uglavnom izvana privedu kraju i da se vrate nadmetanjima u ljepoti življenja. Sudbina im je, međutim, bila određivana i time što su svojim slobodama vazda kukurikali prije zore. Poznato je kako to završava.

Ukratko, Liban je sa kršćanima, sunitima, šiitima, Druzima, Palestincima i raznim “drugim” mnogima u tamošnjem svijetu svojim šejtanlucima u razlikama postali dodatna provokacija. Posebno za tvorce takozvanog “arapskog proljeća” i njihove ideje o ciljano kontrolisanim slobodama. Sila nebeska zato je pokrenula svoju priču. Ona se ne može se razumjeti bez uvida u nju odande, iznutra, i uz analizu “odozgo”, pa i sa distance. Samo se tako moglo doći do velike slike, potvrde slutnji povodom igara i interesa većih i od Bejruta, Damaska, pa i od tragedija poput one s početka minule sedmice. Bejrut i posebno tamošnji Hezbolah su u štabovima planera eliminacije neposlušnih ucrtani kao prepreka projektima grandioznih dosega, jer su tamo izrasli neprijatelji koji se rugaju sili što “spašava region”. Do sada ih nije bilo moguće ni disciplinovati, a onda ni uništiti, prvo politički, ni kroz “demokratske” organizacije i institucije, pa onda ni vojno uz koalicije poslušnih.

Listajući ovih dana tekstove iz minulih godina ispisivanih i tamo i ovdje povodom tzv. “arapskog proljeća”, zaustavim se na “Leilnoj revoluciji”. Napisao sam ga početkom marta 2013. u Damasku. Znači godinu i nešto više nakon početka glasovitog “proljeća”, prije sedam i po godina. Puno toga mi je danas prošlo kroz glavu povodom tog teksta, mada tada nije bilo ni slutnje o “eksplozivnom đubrivu” pohranjenom davno u luci iza kraja slavnog bejrutskog Korniša. Kao što još niko ne zna definitivno šta je ili ko je tu ukresao vatru, kako se sve deslo, zašto itd. A cijelu sedmicu odgovore nabacuje svako kako mu se sviđa ili odgovara nalogu nekog “odozgo”, šireći ciljanu priču i drugima unaokolo.

Provokacija za ono ispisao tog marta 2013. bile su strasne tvrdnje izvjesne mlađane i energične Leile Ride tamo, Makedonke po majci, Sirijke po ocu i Hrvatice po pasošu, revolucionarke koja je skajpom uz kokice i kartanje sa kolegama, nadahnuto i uvjereno, kako priliči osobi “zaduženoj za medijsko predstavljanje Sirijske slobodne armije (FSA) i njene brigade nazvane po starom egipatskom imamu Az Bin Abdal Salam”, objašnjavala krucijalne elemente sirijske drame. Uz kvalifikacije precizne i bez dileme, poučno, pa i dirljivo. Unaprijed diskvalifikujući svaku ideju u glavama onih što “ne razumiju Asadov režim”.

Pisao sam dalje: Očigledno nezatrovana svjetskim marifetlucima i pogrešnim tumačenjima, potkovana nepobitnim faktima i okružena dobrim ljudima, Leila je ustvrdila energično, baš kao svaki pravi PR revolucije, kako je “medijska laž da Zapad naoružava revolucionare, da sve ono u medijima o islamistima treba zaboraviti, da u njihovim redovima nema terorista, da svi oni nose oružje samo da bi se branili, a samo ponekoga ubiju tek da bi se osvetili”.

Posebno nam je objasnila revolucionarka Leila sa kalašnjikovom o ramenu u tamošnjim “humanitarnim akcijama”, da “postoje mnoge teorije” o tome šta se to tamo dešava, a jedna je da su “sukob producirale obavještajne službe zapadnih zemalja koje žele kontrolu nad glavnim sirijskim resursima , naftom i plinom…” Prema njoj, sve je ovo potpuna neistina “u koju vjeruju samo oni koji ne poznaju brutalni karakter Assadovog režima”…

I dalje je napisano: …Brutalne istine o kojima se očigledno ne govori uz kokice i karte tamo kod Leile, podjednako kao ni u velikoj većini medija u svijetu i u nas, uz mnoge druge ni malo romantične istine su slijedeće:

Glavni uzroci krvavih sukoba na Bliskom istoku su interesi povodom novih otkrića velikih rezervi gasa na prostorima Katara, Sirije i Izraela. Ogromna je zainteresovanost Evrope za tu “čistu energiju” jeftiniju od nafte. Planirane trase za tu energiju i bitka za njih osnovni su povod i razlog već postojećih i tek dolazećih sukoba.

Geostrateški ciljevi Zapada u regionu su da se snagom NATO-a ili provociranim građanskim ratovima i bombardovanjem, otklone prepreke i obezbijedi oživotvorenje saudijsko-katarske agende širenja režima sunitskog “Muslimanskog bratstva”, novog partnera Zapada na Istoku. Time se valja suprotstaviti i rastućem utjecaju šiitskog Irana i njihovih saveznika. Kataru se mora obezbijediti da postane glavni snabdijevač Evropske unije gasom. To ne smiju biti Iran i Sirija koji sa Irakom već godinu dana grade gasovod od iranske luke Assalouyeh, iz gasnog polja Pars u Perzijskom zaljevu, prema Mediteranu preko Damaska, do luke Tartus blizu granice sa Libanom. Vrijednost gasovoda je 10 milijardi dolara. Na nesreću, pomenuto gasno polje Pars, najveće na svijetu, u oblasti je podijeljenoj između Katara i Irana. Oni koji se bave ovom pričom kolokvijalno taj gasovod zovu “šiitskim gasovodom” jer ide od Irana, preko Iraka u kojem nakon američke intervencije i obaranja Sadama dominiraju šiiti, do Sirije u kojoj je na vlasti Alavit Asad. Priča je jasna a zamagljivanja i ismijavanja tipa brige za ljudska prava su dosegla razmjere čudesa…

Nimalo nebitna nije ni procjena Zapada, Amerikanaca posebno, da je sve očiglednije prisustvo Rusije, koja se mimo očekivanja podiže iz pepela i vraća na veliku scenu Bliskog istoka i Mediterana. Tartus u Siriji im je odavno vojna baza. Prisustvo Rusije tamo za Zapad je opasno i treba ga blago kazano suzbiti. Zbog svega ovoga eto i direktne materijalne i vojne podrške izvana “braći revolucionarima”, uključujući ti i samom crnom đavlu, ako se u Siriji bore protiv režima, ma kakav on bio. O karakteru tog režima se, naravno, može razgovarati, ali na način koji sigurno ne zavrijeđuje pažnju u poređenju sa mnogim drugim režimima u regionu koji su višestruko gori, ali su zaštitnici imperijalnih interesa tamo. Plaćenici iz Libije, Avganistana, Pakistana, Jemena, Saudijske Arabije, Čečenije, pa i iz Evrope ponajmanje su “dobri ljudi i prijatelji” ma kome u sirijskom narodu.

Pojednostavljeno kazano – piše u tekstu iz 2013. – interesna podjela je, dakle, jasna. I vojna i politička. Na jednoj strani su Katar, Izrael i Turska specifičnih interesa, igrači Zapada uz sunitsko i salafijsko kraljevstvo Saudijsku Arabiju. Logistiku pružaju i mnogi drugi režimi u regionu plus i zemlje iz EU. Na drugoj su strani Sirija i Iran, uz podršku Iraka i Hezbollaha u Libanu, te Rusije i Kine u “zaleđu”. Rusija brani svoj komad imperije, vojni i energetski. A zašto Kina? Pa ne treba zaboraviti da je iranska nafta a za sada indirektno i ruski plin, hrana eksplozivnom rastu Kine, što je Americi sve veća kost u grlu. Kao što se ne može prenebregnuti ni očigledan dogovor Emira od Katara sa “Muslimanskim bratstvom” jer mu se mir u kući plaća podrškom ekspanzionizma Braće okolo. Ozbiljni analitičari tvrde da bi njihova pobjeda u regionu (u Egiptu su već zavladali) promijenila čitavu geopolitiku svjetskog tržišta gasa na štetu Sirije, Irana i Iraka, Rusije i Kine. Za Rusiju je stvar dodatno opasna i zbog one pomorske baze u pomenutomTartusu, blizu područja Qara gdje je u avgustu 2011. otkriveno ogromno polje gasa. Vlada u Damasku to pokušava s razlogom minimizirati, ali pouzdani izvori kažu da su procijenjene količine otkrivenog gasa podjednake, ako ne i veće od onih u Kataru.

Teško je u cijeloj priči smetnuti s uma da se, eto, baš u zoni ovih “revolucija”, a posebno u Kataru, poodavno već kao “slučajno” nalaze značajni komandni centri američke vojske, štab Centralne komande vazdušnih snaga SAD, komanda 83.Ekspedicione vazdušne jedinice RAF-a, te 379.Vazdušnog ekspedicionog krila USAF (Air Expeditionary Wing USAF). U komšijskom Bahreinu je i komanda Pete flote. Naravno nimalo nije nebitna ni logistička udarna pesnica druge vrste, medijski specijalac Al Jazeera…

U svemu ovome storija o Izraelu i njihovim dvojakim interesima je posebna. Na jednoj strani je razumljiva potreba priklanjanja zapadnim energetskim šemama i projektima, a na drugoj strah od pobjede salafija i vehabija protiv Asada, “neprijatelja koji se držao dogovora”. Oni su izgleda jedini protivnici Asada koji razumijevaju da je u komšiluku sami đavo pušten sa lanca. I da se svojevremena storija sa stvaranjem talibana u Avganistanu u ime borbe protiv Rusa ponavlja u mnogo goroj formi. Da se ne spominje kako Izrael uvijek voli kada se Arapi u okolini tuku između sebe. Svaki poginuli njihov vojnik, o teroristima da i ne govorimo, manja je opasnost za njih.

Ovo su samo mrvice u priči o “arapskom proljeću” i “revoluciji” u Siriji što se romantično prepričava kao ep o arapskoj braći koja hoće da donesu slobodu Siriji…”

Uz sve ovo, tada napisano a – neka čitalac sudi o kakvom se kontekstu radi – evo mu od tada više od sedam godina realnosti – istoj priči u međuvremenu su pridodati novi momenti. Mimo svih drugih najvažniji je da tamo Sirija nije pala, Iran je najstrašnije pritisnut ali odolijeva, Irak je u haosu i koliko-toliko se otima, Palestine je sve manje svakim danom, a nezavisno još “leluja” na okolnim vjetrovima Jordan. Egipat je smiren povratnikom vojnikom na čelo zemlje. On je zamijenio politički nesnađenog i poslu nedoraslog lidera Muslimanske braće. A i kako će kad “Braća” doktrinarno ne znaju šta je država pored “ume”.

Najvažnije u svemu jeste da paniku liderima “globalizovane sile” kontinuirano i sve duže stvara Hezbolah u Libanu, strateški saveznik Irana. Samo ne više kao “teroristička organizacija” iz južnog Bejruta, već legalna i legitimna partija, plus veoma respektabilna vojna snaga protiv koje su sve pokušali pa ništa. Uz to su i jedini koji su na vojnom polju porazili Izrael braneći sebe i Liban 2006. U parlamentarnoj su koaliciji sa kršćanima, vojno su sazreli u “ozbiljnom” ratovanju u regionu mimo malih tajnih operacija na granici sa Izraelom. Otud ni ciljano pušteni glas među muslimanima sunitima o pošasti “Šiitskog polumjeseca” (od Libana do Irana, Sirije, Iraka sve do Pakistana…) nije zamaglio realnu storiju o zapravo “Osovini otpora” Izraelu i drugima kojima je isključivo do potpune vlasti nad energijom i drugim resursima, otkrivenim i neotkrivenim.

Iz Rijada koji je od pripadajuće koalicije dobio zadatak da preko “svog” premijera u Bejrutu Saada Haririja izblokira Hezbolah u Libanu, već se poduže histerično reaguje na neuspjeh te operacije. Čak su Haririja i svojevrsnim kidnapovanjem pokušavali da natjeraju na agresivniju operaciju u tom smislu, a ako ne ide i da ga smijene rođenim bratom. Pa nije išlo. Liban je branio premijera na ulici i uz podršku – Hezbolaha! Od tada je krenuloa unutrašnja operacija napada na vlasti Libana. Promjena ukupne realnosti u zemlji, vjerovali su, egzistencijalni je udar i na Hezbolah. Pokrenute su demonstracije protiv korupcije koje, naravno, ima. Brutalni nemiri traju, udari su na svaku vrstu sistema i reda sada najneophdnijeg, iz centralne banke se volšebno ispumpava novac, svakodnevni život je na ivici potpunog haosa, baš kao u onim “proljećima. Amerikanci su požurili i sada, nakon eksplozije, da “ohrabre mirnu promjenu režima” (sic!), otvorenim iskazivanjem nepovjerenja postojećoj vladi Libana, ma koliko se nova garnitura unazad nekog vremena trudi svim silama da život vrati u normalu. Aktuelni premijer Diab je shvatio poruku koja je zapravo ogromni pritisak na njega i sve ministre – da odstupe. Smirivanja neće biti dok Hezbolah ne ode ! Takava je računica izvana.

Nije lako, Liban poodavno otklizava u organizovani haos ali, ima ih koji kažu da je bivalo i gorih situacija pa su pronađeni mehanizmi i za ustav iz Taifa (1989.) kojim je definisana etnička i vjerska ravnoteža u zemlji, i za jaku monetu i funkcionalan finansijski sistem, i za investicije i održavanje atmosfere za veselja, optimizam, za održavanje svega mogućeg a tako različitog od svijeta unaokolo.

Jasno je da će se konstrukcija Libana pokušavati da srušiti dekonstrukcijom društva u kojem, uz sve razlike u porijeklu i mentalitetu većina Libanaca nastoji održati zemlju na istorijskim tradicijama. A opsesija da treba dekomponovati kompletnu građevinu zvanu Hezbolah u koaliciji sa “nepodobnim” kršćanima polazi od čistog interesa da se Liban uskladi samo sa interesima novog vladara – globalnog profita i novca u posjedu onih kojima je Istok oduvijek služio samo da bi mu se uzimalo. Napadi u Bejrutu temeljem “novih proljećarskih taktika” idu iznutra, sve dok “revolucija” ne vrati na prijestolje zapadu poslušne. Bivao sam često tamo i kod jednih i drugih i trećih, gledao i razumio. Žao mi je Bejruta, ali opet će oni na noge. Tamošnjim stanovnicima generalno uvijek je važno pomesti nered, a ne dosoljavati muku kako bi se nadovezivala do nepovratka.

6yka

Oluja i Alka su mitovi civilne religije: Poruke su poslane, možemo li se nadati trajnom miru?

$
0
0
Amerikanci civilnom religijom, nazivaju skup kolektivnih performativnih, ritualnih običaja, praksi i obrazaca ponašanja u nekoj političkoj zajednici koji opetovano potvrđuju i utvrđuju predanost građana zajedničkim vrijednostima i predanosti dijeljenju zajedničke društvene sudbine. Kao dio civilne religije u raznim dijelovima svijeta, u raznim oblicima, redovito se povijesni događaji mitologiziraju, tako da ne treba bježati od toga da je oko Oluje stvoren svojevrstan mit

Kolovoz obično slovi za “sezonu kiselih krastavaca”, gluho doba političkih zbivanja u kojemu se novinari moraju uvijek iznova dovinuti kako ni iz čega proizvesti kakvu simpatičnu priču i kako složiti kakav prilog kojim će popuniti televizijske minute. Pa ipak, u hrvatskome kontekstu, kolovoz je itekako političan. Početkom mjeseca se obilježava obljetnica operacije Oluja, čijim su uspješnim završetkom efektivno završene ratne operacije u Hrvatskoj, a sredinom mjeseca, uoči Velike Gospe, Sinjska alka u spomen na povijesnu pobjedu koja je dokinula osmansku vlast u Dalmaciji.

Premda je Alka načelno kulturno-povijesna manifestacija s vjerskim i lokalpatriotskim sadržajem, ona je u širem smislu mjesto za biti politički viđen i odaslati poruke, što ove godine nije promaknulo niti predsjedniku Republike, inače obiteljskih korijena u sinjskome kraju.

Kod obilježavanja Oluje, kao i kod Alke, jasno se ocrtava ono što Amerikanci nazivaju “civilnom religijom”, skupom kolektivnih performativnih, ritualnih običaja, praksi i obrazaca ponašanja u nekoj političkoj zajednici koji opetovano potvrđuju i utvrđuju predanost građana zajedničkim vrijednostima i predanosti dijeljenju zajedničke društvene sudbine. Kao dio civilne religije u raznim dijelovima svijeta, u raznim oblicima, redovito se povijesni događaji mitologiziraju, tako da ne treba bježati od toga da je oko Oluje stvoren svojevrstan mit, jer je mit stvoren i oko Masade, Kosovskog boja, Bostonske čajanke i Staljingrada, da spomenemo samo neke od mitskih mjesta koja su odigrala ključnu ulogu u izgradnji pojedinih nacija.

Vrednovanje povijesnog nasljeđa

Pa ipak, ovogodišnja proslava Oluje nije posebna po tome što je jubilarna, dvadeset i peta ili što bi bila svečanija (dapače, zbog pandemije je svečanost bila skromnijeg karaktera) ili što bi unijela neki novi oblik identificiranja nacije s ratnom pobjedom, već u tome što su učinjeni krupni (premda uvelike simbolički) koraci prema uzajamnom (ne nužno (još) i zajedničkom) vrednovanju povijesnoga naslijeđa i stvaranja zaloga za bolju i pravedniju budućnost između pripadnika izvršne vlasti kao predstavnika države i matice društva i predstavnika onih građana koji nose iskustvo oružane pobune, ali i bijega, bilo onog dragovoljnog, bilo onog prisilnog.

Prije desetak godina, skupina povjesničara iz Hrvatske, ali i susjednih zemalja, potaknuta i potpomognuta zapadnoeuropskim kolegama, počela je kroz dodatne materijale za učenike i studente promicati slojevito promatranje tranzicijskog i ratnog naslijeđa u društvima na jugoistoku Europe. Time su svakako unijeli novu dinamiku u rasprave unutar povijesne znanosti i stvorili pretpostavke za nijansiranije i objektivnije sagledavanje događaja i procesa koji i kod akademskih i neakademskih građana izazivaju razne burne emocije. Međutim, u kontekstu sadašnjih političkih napora prema pokušajima gledanja na stvari “tuđim očima” i gradnje kulture dijaloga i pomirenja, valja jasno upozoriti kako je višeperspektivnost nešto što je potrebno i moguće podučavati studente povijesti i politologije, no pomalo je iluzorno očekivati da će takav slojeviti doživljaj mučne prošlosti prigrliti obični građani koji su iskusili rat i sva njegova ružna lica, bilo da se radi o pripadnicima pobjedničke većine ili pak negdašnje pobunjeničke manjine.

Još dug put do minimalnog konsenzusa

Ono što jest moguće, ali je do toga još dug put, jest stvaranje barem minimalnog konsenzusa među svim građanima kako se ratni zločini i zločini protiv čovječnosti, te kršenja ratnoga i humanitarnog prava uvijek i svagda moraju jednako osuditi, krivci privesti k pravdi, a žrtvama pokušati osigurati prikladnu nadoknadu. Uz to, važno je postići minimalni konsenzus oko prihvaćanja ustavnoga poretka među svim građanima, bez obzira gdje su bili famozne devedeset i prve godine. Ponovno, povrh toga, pomalo je naivno očekivati da će se kod onih koji su ili čije su obitelji u jednom trenutku, bilo vlastitim htijenjem ili uz svesrdnu podršku i nagovor susjedne zemlje, digli oružanu pobunu protiv legalno izabrane vlasti, preko noći promijeniti mišljenja i nazori o uzrocima i povodima rata, kao i o kronologiji zbivanja koja je dovela do kulminacije i okončanja rata, simboliziranih u Oluji i proslavi u Kninu.

Međutim, ima smisla nadati se kako će konkretni postupci prema vrednovanju i prihvaćanju svake žrtve i svačijeg gubitka biti poticaj na preispitivanje prošlosti i suočavanje s njom na način koji će omogućiti da putem istine dođe do oslobođenja od tereta povijesti i istinske (re)integracije jednoga dijela građana u zajedničku političku zajednicu. Nastavno na to, ima smisla nadati se kako će idući naraštaj, koji nema izravnoga iskustva rata i poratnih zbivanja, smoći snage prigrliti barem minimalne aspekte civilne religije koja veže sve građane u našu političku zajednicu te da se neće osjećati isključenima ili onemogućenima u osobnome samoostvarenju zbog naslijeđa svojih roditelja.

Ništa od čekanja susjeda

U relativno nedavnoj prošlosti bilo je pokušaja stvaranja pretpostavki za trajni mir i odsutnost temelja za nove sukobe, na kojima su kroz simboličke geste i prisne susrete na visokoj razini bili radili nekadašnji hrvatski i nekadašnji srbijanski predsjednik. Neki su te susrete i pokušaje srdačno pozdravljali, dok su drugi na njih kolutali očima i odmahivali rukom. Bilo kako bilo, cinici bi rekli kako se nismo previše maknuli ni na bolje ni na gore. Realisti bi rekli kako nije niti čudo, uzevši u obzir da je u susjednoj zemlji godinama na vlasti osoba koja je bila poprilično izravan akter tijekom devedesetih, što ne pruža ikakvu mogućnost stvaranja povijesnog odmaka i metenja pred vlastitim dvorištem. No, za našu političku zajednicu važno je prvenstveno što i kako ćemo učiniti unutar sebe, među našim građanima, kako bismo sa simboličkih gesta i velikih riječi prešli na djela te stvorili pretpostavke za trajni mir, poduprijet istinom i pravdom, jer tko zna kada i kako ćemo dočekati neko bolje okruženje i bolje sugovornike u susjedstvu.

tportal

Ana Škornjač: Duša me još uvijek boli, dakle, živa sam!

$
0
0

Prije osam mjeseci u gradu pod Marjanom se dogodio stravičan zločin a jučer i danas se odvija Prva glavna rasprava. U dva predviđena dana, Županijski sud u Splitu kojega nikako ne mogu zvati „Palača pravde“ će saslušati petnaestak svjedoka/nja. Prvi dan će svoje iskaze pod zakletvom dati roditelji žrtava, dok su svjedoci samog događaja predviđeni dati svoja svjedočenja drugi dan suđenja.

Dogovoreno je to na pripremnom ročištu održanom u tajnosti kao i tempo istrage od dva zakazana ročišta.

Okrivljenik je Filip Zavadlav i tereti ga se za teško trostruko ubojstvo. Likvidirao je trojicu muškaraca.

Na ekranu gledam kako Pravosudna policija provjerava sve koji namjeravaju ući u Veliku sudnicu, dok policija u odorama i djelatnici/e koji rade na osiguranju, pokrivaju šire područja oko zgrade i nose civilna odjela. Na pregled prije ulaska čeka i grupa Filipove podrške.

Prva Glavna rasprava znači počima svjedočenjem roditelja žrtava ubojstva iz bezobzirne osvete.

U kolumni naslova „Boli me duša“ objavljenu na SBP sredinom siječnja, pisala sam što mislim o ubojici, žrtvama i društvu u cjelini.

https://www.sbperiskop.net/kolumne/ana-skornjac/ana-skornjac-boli-me-dusa

Optužnica glasi, .. „za teško ubojstvo“ .. i je, zbilja je teško ići po gradu i pucati iz kalašnjikova. Ne sjećam se kako su mediji pisali o sakaćenju i ubijanju žrtava u prometu koje su uzrokovali tajkuni, ugledni političari ili njihova djeca…da li su o Horvatinčićevim ubojstvima pisali kao o Teškim ubojstvima … gaženje pješaka na pješačkom prijelazu je lakše od prepoloviti nečiju jahtu …

Sjećate li se kakav pravosudni epilog poprati osobe koje se usude sudskim putem tražiti i dobiti satisfakciju za učinjenu im nepravdu?

Možete li se prisjeti nekoga slučaja da su zaposlenici medija (koje svi plaćamo) i njihovi urednici svoje kapacitete i moć koristili kako bi pratili & radili kampanje i slali poruke da droga ne treba hrvatskoj mladosti!?

Znate li slučajno koja su javne politike aktualne vlasti u prevenciji nepoželjnih oblika ponašanja mladih, tko ih provodi i od kuda predlažu namaknuti potrebna financijska sredstva za njihovu provedbu?

Pa preuzmimo odgovornost i posvijestimo kojim sve zakonima i gradskim odlukama o radnim vremenima noćnih klubova pogodujemo dilanju droge, klađenju, otkupu ukradenog zlata, … sve je to odgovornost nas punoljetnih građana i građanki RH.

Zgrade suda nazivaju „Palačom pravde“ – haloooo, dečko je upropastio svoj život zbog propusta djelatnika/ca Centra za socijalnu skrb, ne postupanja po policijskoj prijavi i korumpiranog pravosuđa u policijskoj državi. Dileri se slobodno i neometano šeću ispred škola, nasilnički ulijeću u stanove i utjeruju dugove a građani strahuju jer znaju da im nitko ništa ne može …!

Danas će stolici za svjedoke pristupiti i vlasnik čije je vozilo probio zalutali metak, očevidci događaja, .. svi će prodefilirati sudnicom pa želim vjerovati da će obrana pozvati djelatnike/ce  CZSS koji su bezbroj puta propustili reagirati i odraditi svoj posao koji ima obavezu zaštiti maloljetnu djecu u obiteljima gdje je to nasušna potreba,..

Državo, draga naša maćeho, opet si zakazala u svim svojim segmentima! U konačnici, može ti i biti jer već dugo postojiš i demonstriraš svoju snagu i moć – pogotovo sada, kada nam radi prehlade narediš da još uvijek moramo nositi brnjice i biti kuš!

Zlobnici će krivnju opet svaliti na druga Titu ili nostalgiju za vremenima čiji je ustroj za posljedicu imao sigurnost svih građana i građanki bez obzira na spol, rod, vjersku pripadnost, životnu dob ili materijalno stanje..

Iz toga razloga, građanski je opravdan moj odabir Che Gueverinih citata upravo danas – kada svim medijskim prostorima odjekuju teme straha, brižno odabranih kao hrana gladnim senzacionalističkim ušima Hrvata i Hrvatica – udobno zavaljenih u zoni komfora ispred svojih televizora.

Citati Che Guevare:

„Nisam ja oslobodilac. Oslobodioci ne postoje. Ljudi sami sebe oslobađaju.“

„Prva dužnost revolucionara je obrazovati se.“

„Revolucija se dešava kroz ljudska bića, ali pojedinci moraju svoj revolucionarni duh kovati iz dana u dan“.

„Iznad svega budi sposoban da duboko osjetiš bilo kakvu nepravdu počinjenu prema bilo kome , bilo gdje u svijetu.“

„Dopusti da te svijet promijeni pa ćeš i ti moći promijeniti svijet.“

„Ako se treseš od muke na svaku nepravdu – onda si moj drug.“

„Radije ću umrijeti, nego živjeti klečeći na koljenima.“

„Riskirajući da ispadnem smiješan, dozvolite mi da kažem kako je pravi revolucionar vođen velikim osjećajem ljubavi. Nemoguće je zamisliti iskrenog revolucionara kojemu nedostaje ova osobina.“

„Revolucija nije jabuka koja pada kada je zrela. Moraš je natjerati da padne.“

Nick Cave bira: Najveće ljubavne pjesme svih vremena

$
0
0

U ovom pandemijskom razdoblju potrebne su nam alternativne metode da zaboravimo koliko žudimo za velikim koncertima, velikom glazbom, velikim ljubavima. U potrazi za odmakom od stalnog odmicanja može nam pomoći legendarni Nick Cave, koji je nedavno s javnosti podijelio svojih deset najdražih ljubavnih pjesama svih vremena.

U jednom od nedavnih intervjua Nick Cave je upitan o tome koja je njegova definicija ljubavi te ima li poseban popis glazbeniku najdražih ljubavnih pjesama.

Cave je odgovorio: “Pitali ste o ljubavi – možda su upravo pjesme jedan od oblika ljubavi. Možda smo ih mi tako zamislili – da su pjesme te koje daju glas ovom čudnom, bezosjećajnom osjećaju koji nas razdire čitavog života. Ne znam. Možda su neke pjesme utjelovljenje same ljubavi i zato nas tako duboko pokreću i diraju. Pjesme su jednostavna, izravna, zapaljiva sredstva koja mogu uzrokovati trganje srca na najsitnije komadiće  – nešto što drugi oblici umjetnosti ne mogu učiniti s istom iznenadnom i zastrašujućom preciznošću. ”

Na temu svojim omiljenih ljubavnih pjesama, Cave je izjavio: “Ovdje je popis deset ljubavnih pjesama koje najviše cijenim – uglavnom starih, tužnih pjesama, također i sentimentalnih, koje su putovale sa mnom sve ove godine, držeći svu kontrolu nad mojim svijetom i nikad ne doživjevši neuspjeh u spašavanju mene. Pjesme su samo male neumoljive ljubavne bombe, ali su od strašne važnosti.”

Nick Cave bira: deset najvećih ljubavnih pjesama svih vremena

Caveova lista njemu najdražih ljubavnih pjesama dostupna je i kao playlista na Spotifyju.

Rusko cjepivo – Zabranjena istina koju nitko ne želi objaviti

$
0
0

Rusko cjepivo – Ovaj članak objašnjava priču koja stoji iza stvaranja ruskog cjepiva protiv Covida-19. Istinu o ruskom cjepivu su odbacili svi glavni zapadni mediji, stoga smo odlučili informirati vas o svakom detalju, kako istina ne bi postala laž. Ne, ovaj članak nismo pisali mi, nego ga je napisao Kirill Dmitriev.

Svaki medij koji smatra korisnim predstaviti čitateljima povijest i neke činjenice o prvom cjepivu protiv Covida-19 zabilježenog u svijetu, može objaviti ovaj članak. Ruski fond za izravna ulaganja (RFPI) također je stvorio web stranicu koja pruža točne informacije i ažuriranja o ovom cjepivu.

Članak ima za cilj objasniti priču koja stoji iza stvaranja ruskog cjepive protiv Covid-19 i naglašava spremnost Rusije za suradnju s međunarodnom zajednicom, a što su odbili svi zapadni mediji. Stoga su ruski mediji odlučili objaviti ga kako bi podijelili gledište i ukinuli blokadu nametnutu informacijama o ruskom cjepivu protiv Covida-19. Ruski mediji vjeruju da su ove informacije ključne za međunarodni napor da se, po njima, riješi najveći svjetski izazov. Želimo da čitatelji sami uvide zašto je istina prikrivena i kakve posljedice može imati za sve nas.

Rusko cjepivo i povijest cijpljenja u Rusiji

Rusko cjepivo Sputnik V postalo je prvo registrirno cjepivo u svijetu. Ime je dobilo po istoimenom sovjetskom satelitu iz 1957., koji je otvorio prostor ljudskom istraživanju. Ovo novo doba pokrenulo je ne samo konkurenciju, već i brojne napore za međunarodnu suradnju, uključujući zajedničku svemirsku misiju Apollo-Sojuz između Sjedinjenih Država i Sovjetskog Saveza.

Cjepivo Covid-19 globalni je prioritet, tvrde svi, a ne samo ruski mediji. Nekoliko zemalja, organizacija i kompanija tvrdi da su na pragu razvoja svog cjepiva. Doista, krajem ove godine neke države će vjerojatno razviti svoje cjepivo. Važno je da političke prepreke ne sprječavaju da se najbolje raspoložive tehnologije koriste za dobrobit svih u svrhu ozbiljnijeg izazova s ​​kojim se čovječanstvo suočava desetljećima.

Nažalost, umjesto da analiziraju znanstvene podatke putem dokazane platforme adenovirusnih vektorskih cjepiva koje je Rusija razvila, neki međunarodni političari i mediji odlučili su se usredotočiti na politiku i pokušati potkopati vjerodostojnost ruskog cjepiva. Dmitrijev poziva na politički „prekid vatre“ zbog cjepiva u slučaju pandemije Covid-19.

Malo je poznato da je Rusija stoljećima bila lider u istraživanju cjepiva. Carica Katarina II poslužila je kao primjer 1768. godine kada je primila prvo cijepivo na svijetu protiv malih boginja, 30 godina prije Sjedinjenih Država.

1892. godine, dok je proučavao listove duhana zaražene virusom mozaika, ruski znanstvenik Dmitrij Ivanovski uočio je neobičan učinak. Oni su ostali kontaminirani čak i nakon filtriranja bakterija. Iako je prošlo gotovo pola stoljeća prije nego što se prvi virus mogao vidjeti pod mikroskopom, Ivanovskovo istraživanje pokrenulo je novu znanost zvanu virologija.

Od tada je Rusija jedan od lidera u istraživanju virologije i cjepiva zahvaljujući desecima talentiranih znanstvenika poput istraživača Nikolaja Gamaleja, koji je studirao u laboratoriju Louis Pasteur u Parizu i otvorio drugi svjetski centar za cijepljenje protiv bjesnoće u Rusiji 1886. godine.

Sovjetski Savez nastavio je podržavati istraživanje virusa i cjepiva. Svaka osoba rođena nakon Drugog svjetskog rata obvezno je cijepljena protiv polio (dječje paralize), tuberkuloze i difterije. U rijetkom primjeru suradnje iz vremena hladnog rata, tri istaknuta sovjetska virologa putovala su 1955. u Sjedinjene Države kako bi ponudila mogućnost testiranja u Sovjetskom Savezu američkog cjepiva protiv polio, smrtonosne bolesti koja uzela milijune života. Ako smo tada mogli surađivati, možemo i moramo surađivati danas.

Deseci napora ruskih i sovjetskih znanstvenika doveli su do stvaranja izvrsne istraživačke infrastrukture, poput ruskog Centra za epidemiologiju i mikrobiologiju Gamaleja. Radi se o jednoj od najbogatijih “biblioteka virusa” na svijetu, stvorene pomoću jedinstvene tehnike očuvanja, do eksperimentalnih uzgojnih centara. Ponosni smo na ovu baštinu, koja nam je omogućila stvaranje prvog odobrenog cjepiva protiv Covida-19 u svijetu. Već smo primili međunarodne zahtjeve za milijardu doza našeg cjepiva i sklopili smo međunarodne ugovore o proizvodnji 500 milijuna doza godišnje s namjerom da je povećamo.

Prava tajna

Danas nekoliko zapadnih medija i političara dovodi u pitanje brzinu stvaranja cjepiva Covid-19 u Rusiji, postavljajući sumnju u njegovu učinkovitost i vjerodostojnost. Od 1980-ih, Centar Gamaleja nastojao je razviti platformu koristeći adenovirusne vektore otkrivene u ljudskim adenomima i koristeći prehladu kao “vektor” ili vozilo koje može uvesti u genetski materijal osobe u drugi virus u stanici. Gen adenovirusa, koji uzrokuje infekciju, uklanja se dok se ubrizgava gen s bjelančevinama drugog virusa. Bezopasan je za tijelo, ali još uvijek pomaže imunološkom sustavu da reagira i proizvede antitijela koja štite od infekcije.

Tehnološka platforma koja se temelji na adenovirusnim vektorima olakšava i ubrzava stvaranje novih cjepiva modificiranjem početnog vektora nosača genetskim materijalom iz novih virusa koji se pojavljuju. Ova cjepiva izazivaju snažan odgovor ljudskog tijela kako bi se stvorio imunitet jer cijeli proces modificiranja vektora i proizvodnja u manjim količinama traju samo nekoliko mjeseci.

Ljudski adenovirusi su među najlakšim za stvaranje ovog postupka. Stoga su postali vrlo popularni kao vektori. Od početka pandemije Covid-19, svi su ruski istraživači morali izdvojiti gen koji kodira Spike protein novog koronavirusa i implantirati ga u adenovirusni vektor da bi ga mogli uvesti u ljudsku stanicu. Odlučili su upotrijebiti tu već provjerenu i dostupnu tehnologiju, umjesto da ulaze u nepoznat teritorij.

Najnovije istraživanje također pokazuje da su potrebne dvije doze cjepiva za izgradnju dugoročne imunosti. Od 2015. godine ruski istraživači rade na dvovektorskom pristupu, a otuda i dolazi ideja o korištenju dvije vrste adenovirusnih vektora, Ad5 i Ad26, za razvoj cjepiva protiv Covida-19. Oni varaju tijelo koje je razvilo imunitet na prvu vrstu vektora i pojačavaju učinak cjepiva koristeći drugi vektor. Oni su poput dva vlaka koji pokušavaju isporučiti važan teret tvrđavi koju predstavlja ljudsko tijelo, kojoj je potrebna isporuka da bi započela proizvodnja antitijela. Trebate drugi vlak da biste bili sigurni da teret stiže do odredišta. Drugi bi vlak trebao biti drugačiji od prvog, koji je već napao imunološki sustav tijela. I dok ostali proizvođači cjepiva imaju samo jedan vlak, mi imamo dva.

Koristeći ovaj dvovektorski pristup, Centar Gamaleja je također razvio i registrirao cjepivo protiv ebole koje je testirano na nekoliko tisuća ljudi tijekom posljednjih nekoliko godina, stvarajući provjerenu platformu za cjepivo. Potonji se koristio za razvoj cjepiva protiv Covida-19. Oko 2.000 ljudi u Gvineji primilo je injekcije cjepiva koje je stvorila Gamaleja u 2017.-2018. Centar Gamaleja ima međunarodni patent za ovo cjepivo.

Dvovektorski pristup

Centar Gamaleja koristio je adenovirusne vektore za razvoj cjepiva protiv gripe i koronavirusa bliskoistočnog respiratornog sindroma (MERS-CoV). Oba su cjepiva trenutno u naprednoj fazi kliničkih ispitivanja. Ovi uspjesi pokazuju da ruske laboratorije nisu gubile vrijeme posljednjih desetljeća jer je međunarodna farmaceutska industrija često podcjenjivala važnost novih istraživanja cjepiva u nedostatku globalnih zdravstvenih prijetnji prije pandemije Covida-19.

Druge zemlje slijede naš primjer razvijajući cjepiva na temelju adenovirusnih vektora. Sveučilište Oxford koristi adenovirus majmuna koji se nikad nije koristio u prethodno odobrenom cjepivu za razliku od humanih adenovirusa. Američka tvrtka Johnson&Johnson koristi adenovirus Ad26, dok kineska tvrtka CanSino koristi adenovirus Ad5, dakle iste vektore kao i Gamaleja Center. Međutim, još uvijek nisu savladali dvovektorski pristup. Dvije tvrtke su već primile velike narudžbe za cjepiva od svoje vlade.

Upotreba dva vektora i jedinstvena tehnologija koju su razvili znanstvenici u Centru Gamaleja razlikuju rusko cjepivo od ostalih temeljenih na adenovirusnim vektorima koji su trenutno u razvoju širom svijeta. Ova vrsta cjepiva također ima jasne prednosti u odnosu na druge tehnologije poput mRNA cjepiva.

Potencijalna mRNA cjepiva, u kliničkim ispitivanjima u Sjedinjenim Državama i drugim zemljama, ne koriste vektore za “transport” i odgovaraju molekuli RNA s omotnicom koronavirusnog proteina u lipidnoj membrani. Ova tehnologija je obećavajuća, ali njezine nuspojave, uključujući utjecaj na plodnost, još nisu u potpunosti proučene. Nijedno mRNA cjepivo još nije dobilo regulatorno odobrenje u cijelom svijetu. Vjerujemo da će u globalnoj utrci cjepiva protiv Covida-19, na temelju adenovirusnih vektora biti najbolja.

Suzbiti skepticizam

Rusko cjepivo je trenutno spremno i registrirano. Prve dvije faze kliničkih ispitivanja su gotove i rezultati će biti objavljeni ovog mjeseca u skladu s međunarodnim zahtjevima. Ove će datoteke pružiti detaljne informacije o ovom cjepivu, uključujući točne razine protutijela kao što je prikazano u nekoliko testova drugih proizvođača, kao i Gamalajov vlasnički test, koji identificira najučinkovitija antitijela koja napadaju coronavirus Spike protein. Oni će također pokazati da su svi sudionici u kliničkim ispitivanjima razvili 100 % imunitet protiv Covida-19. Studije na sirijskim hrčcima, životinjama koje obično umiru od Covida-19, pokazale su 100 % zaštitu i nema oštećenja pluća nakon što su primile dozu fatalne infekcije. Nakon registracije postavit ćemo međunarodna klinička ispitivanja u još tri države. Očekuje se da će masovna proizvodnja cjepiva započeti do rujna i već bilježimo snažan globalni interes.

Skepticizam među medijima i međunarodnim političarima pojavio se neposredno nakon što je Rusija objavila planove za masovnu proizvodnju cjepiva protiv Covida-19. Kad je razgovarano sa zapadnim medijima, nekoliko njih je odbilo u svoje članke uključiti ključne činjenice o ruskom istraživanju protiv Covida-19. Ovaj skepticizam se doživljava kao pokušaj koji bi trebao potkopati naše napore na razvoju cjepiva koje djeluje, što će zaustaviti pandemiju i pomoći ponovno otvaranju globalne ekonomije.

Ovo nije prvi put da se Rusija suočila s međunarodnim nepovjerenjem koje koči znanstveni napredak i dovode u opasnost javno zdravstvo. Tijekom epidemije dječje paralize u Japanu pedesetih godina prošlog stoljeća, japanske majke čija su djeca umirala, izašle su na demonstracije protiv svoje vlade, koja je zabranila uvoz sovjetskih cjepiva iz političkih razloga. Prosvjednici su postigli svoj cilj, a blokada je ukinuta spasivši živote više od 20 milijuna djece.

Danas politika ponovo koči rusku tehnologiju, koja može spasiti živote širom svijeta. Rusija je otvorena za međunarodnu suradnju u borbi protiv ove pandemije i onih koje dolaze. Kao što je rekao sovjetski delegat na Međunarodnoj konferenciji o cjepivima protiv dječje paralize u Washingtonu 1960., u odgovoru na pitanja javnosti o sigurnosti navedenih cjepiva, “mi u Rusiji volimo svoju djecu i stalo nam je do njihove dobrobiti, isto kao i u Sjedinjenim Državama ili bilo kojem drugom dijelu svijeta”. Izjava je izazvala ovacije javnosti i zajednički rad na cjepivima se nastavio.

Dobrobit i prosperitet budućih generacija, ono je o čemu sada moramo razmišljati. Sve zemlje svijeta moraju odbaciti politiku i usredotočiti se na pronalaženje najboljih rješenja i tehnologija za zaštitu života i nastavak gospodarske aktivnosti. Naš Fond za izravna ulaganja već je osigurao partnerstva za proizvodnju u pet zemalja kako bi zajednički proizveli rusko cjepivo.

Možda u nekom trenutku, zahvaljujući ovom partnerstvu u borbi protiv Covida-19, možemo također preispitati i odustati od politika ograničenih međunarodnih odnosa koja su zastarjela i predstavljaju prepreku naporima za koordinirano suočavanje sa globalnim izazovima.

Dodatak redakcije portala Logično

Važno je napomenuti da cjepivo protiv Covida-19 u Rusiji neće biti obvezno. Rusija je omogućila “slobodan izbor”, što treba uvesti svaka zemlja i što predstavlja najvišu etičku razinu.

logično

Politički događaj u Kninu je odmicanje od populizma

$
0
0

Mi Hrvati ljeta volimo jer se, čak i u vremenu korone, okupljamo bez maski. Veselo je. Kriza će tek na jesen. Sada naša vlast radi što i druge vlasti u svijetu. Kupuje vrijeme. Nastoji se svidjeti puku.

Ja u tome ne vidim nešto neobično ni naročito korisno, ali ispod parfimiranih slavlja osjećam dašak proračunatog populizma. To rade i drugi, i susjedi, svatko na svoj način.

Ljeti ponekad ne čitam novine ili mi se dogodi da nehotice čitam prošlogodišnje. Kako ne volim ceremonije ni slike s proslava i natjecanja jednostavno ne primijetim razliku. Nemam strpljenja uspoređivati govore, tražiti nijanse i radovati se govornicima.

Ma nisam ja jedini koji osjeća da se zanos povukao, osjećaji izblijedjeli. Nije razlog korona distanciranje, mislim da nedostaju fanatici i glumci, oni koji glume zanos i žive patetiku.

Glazbena točka bivše predsjednice i ulizivački govor na kninskoj tvrđavi trajno su utjecali na moje glasačke preferencije. Mislio sam da je to vrhunac prezira prema ukusu. Hvala bogu, nije se ponovilo.

Zato sada ne želim slušati govore, pa čak ni kod predaje alkarskog znamenja, ni kod natjecanja lađa. Ovoga puta komentari govora u Kninu naveli su me da ih pozorno pročitam, pokušam pročitati između redova.

Glazbena točka bivše predsjednice i ulizivački govor na kninskoj tvrđavi trajno su utjecali na moje glasačke preferencije. Mislio sam da je to vrhunac prezira prema ukusu. Hvala bogu, nije se ponovilo

U tome najviše pomažu naknadni komentari i kritike. Jalnuši i kritizeri su sjajno sredstvo otkrivanja i onih poruka koje nisu rečene. Kritike ne mogu prikriti da bi mnogi od takvih, rado držali takve govore, htjeli bi da ih narod voli, ali eto sada su zakasnili i promašili.

Desnica je bijesna, ljevica ušutjela, ali govori su se ljudima svidjeli. Predsjednik hvali premijera, premijer predsjednika. Govore kao suradnici, a ne kao suparnici – i to se narodu svidjelo.

Zaista, tko bi mogao vladati bez želje da ga narod voli. To nije stvar jednokratne izborne podrške, koja uostalom brzo izblijedi. Ako nas čekaju teška vremena, takav stil je ohrabrenje. Zajednički neprijatelj je primitivizam i zaostalost.

Lijek je u malim dozama spas, ali se ne smije pretjerati. Neki lijekovi stvaraju ovisnost. Tanka je crta između korisnog približavanja osjećajima i maligne populističke teze o dobroćudnoj vlasti koju se voli jer je čvrsta, odlučna i zastrašujuća. Vlast nije nikad dobroćudna, ali težnje prema zajedničkom cilju daju joj opravdanje i vjerodostojnost.

Sada čitajući govore mislim o njima sve dobro, jaki i u stilu i u sadržaju – ali malo me muči sumnja o iskrenosti. Od istih sam čuo i drugačije radi taktičkih političkih uspjeha: lažno, uvredljivo, bahato, podcjenjivački prema drugima.

Političari nisu bezazleni (”ne bi im stavio prst u usta” – grizu).

Veseli me to što su se govornici postavili kao lideri i državnici. Do sada su vještinu pokazivali u eliminiranju suparnika, urotama i medijskom manipuliranju. Ne bi bilo dobro da želja da se svide mnogima preraste u populističko nadmetanje. Na bi bilo dobro da konkurencija postane rivalstvo, a približavanje političkom centru populizam.

Reakcija na govore bila je vrlo pozitivna, narodu se dojadile plitke fraze, ali trebalo bi ipak pričekati djela. Na znakove adoracije i neskrivenog ulizivanja, međusobnih komplimenata premijera i predsjednika, moram priznati nisam bio imun.

Upozorenje je u tome da su najbolje reakcije bile na patriotske akcente i neskrivene poruke domoljublja. Za sada je to korisno, vlast je postajala narodu odbojna pa malo simpatija neće biti na odmet. U ovim trenucima romantične idile vlasti i države ipak nekoliko upozorenja.

Populizam je stari trik zaluđivanja masa i jačanja vlasti, trik skretanja pozornosti na zavjere i mržnje, baratanje predrasudama i fantazmima o velikim nacijama, osjećajima nadmoći nad drugima (America first, Deutschland über alles, sve za Hrvatsku, Hrvatsku za ništa) pri čemu zavodljive parole, uz pratnju bubnjeva i patriotskih pjesama, prigodnih programa i izmišljanja prošlosti i sadašnjosti, obuzmu mase.

A kad obuzmu mase nisu ideje samo realna snaga, nego i alat vlasti organizirane manjine. Populizam, razoran za demokraciju, racionalni poredak i uređenu državu, imitacijom se proširio ne samo u postsocijalističkim preddemokracijama, već je ozbiljno počeo nagrizati i države liberalnih demokratskih ili bar naprednih tradicija.

Bolsonaro i Trump, Erdoğan i Modi, ozbiljno koriste ta sredstva. Svaki na svoj način, u državama različite kulture i povijesti. I dobro im ide.

Izbori se ne dobivaju racionalnim upozoravanjem na štednju i rad već identificiranjem mrzitelja koji ne žele ”naše” (njihove) uspjehe, koktelom obećanja i naivnih apela, imitacijom parola i varki koje su se drugdje pokazale uspješnim.

Veselo je. Kriza će tek na jesen. Sada naša vlast radi što i druge vlasti u svijetu. Kupuje vrijeme. Nastoji se svidjeti puku

Ljude smatramo građanima kad misle, racionalno prosuđuju, odgovorno odlučuju. Kad se prepuste emocijama i časovitim porivima, kad osjećaju snagu zajednice i kad u centar svog razmišljanja stave srce ili neki drugi organ, bolje priliči izraz puk.

Problem je u tome da su te dvije kategorije u stvarnosti izmiješane, da smo ponekad bliže puku, a ponekad građanima, da ne mislimo samo srcem i ne osjećamo mozgom.

Populizam ne treba građane. Voli ih kao publiku i puk. Neke sve to zastraši, mnogima se učini da je najbolje sve izbjeći, ni u čemu ne sudjelovati, te s političke scene nestaju građani, ali ostaju organizirane klike, stranke, a u pozadini moćni oligarsi, medijski moguli i graditelji javnog mnijenja mirno vladaju.

Nije to bila samo slijepa imitacija drugih, u vlastitoj prošlosti je bilo takvih manipulacija i više.

No rizici populizma nisu teorijski već sasvim praktični. Prije svega populizam košta. On je skup u doslovnom smislu riječi jer počiva na društvenim slojevima koji traže opipljive prednosti, sasvim materijalne dobitke u distribuciji državnih troškova i imovine.

Još više košta voditi ekonomsku i socijalnu politiku koja zadovoljava sve, umirovljenike i nezaposlene, majke i djecu, osobe s posebnim potrebama. Košta i aparat represije i obrane.

Naravno da se to neće odmah primijetiti, da vlade tako i računaju pa štede na školstvu, ne grade bolnice i staračke domove ili to prepuštaju privatnoj inicijativi, dakle komercijalnom slučaju. Rijetko tko primijeti da društva tako propadaju. Da – tržišnoj ekonomiji, ne – tržišnom društvu.

Najveća šteta je u sklonosti populizma prema pretjerivanjima. Vlade vole velike poduhvate, tiho prodaju i zadužuju se, vole otvaranja mostova, cesta, predaje ključeva stanova, a ako sve izostane svečano stavljaju u pogon lift.

Populizam prezire pitanje o troškovima. Milijuni su gnjavaža, malo tko je u ruci držao veliki novac. Stavke u proračunu nisu važne radi broja znamenki, nego tek ako su za lokalnu cestu, nogometni stadion (i reflektore) ili folklornu priredbu.

Samo podsjećam na kapitalnu investiciju u obrovački aluminij, izgradnju mostova koji ništa ne spajaju, obećanja o navodnjavanju, plinofikaciji Dalmacije, nogometnih stadiona i dvorana ili izgradnju Manhattana (ili Bronxa) na Savi.

Samo dangube i salonski intelektualci koji ne rade već misle, čitaju ili pišu mogli su nalaziti zamjerke. Veličanstvene ideje su imale kratak rok trajanja, računi nisu nikad raščišćeni, a samo kosturi Haludova, tvornica u provinciji i gradovima podsjećaju da se radilo o političkim, točnije populističkim projektima.

Populizam ne rješava društvene konflikte, ne zagovara pomirljivost, suživot i društvenu jednakost, već suprotno teži eskalaciji konflikta, izopćenju nekih iz društva, rastu klasnih napetosti, a kod većih društava prirodno teži imperijalizmu.

Sukobi oko granica, sukobi oko prirodnih bogatstava podižu napetosti, induciraju mržnju, mada vrijeme obično pokaže kako su to bile lažne uzbune, a da ispod brige za načela obično stoji politička kalkulacija,

Populizam kulturu pretvara u kič. Kultura postaje ornament vladanju. Klape u pozadini, orkestri koji sviraju šoto voće i limene glazbe nisu prava kultura.

Ljeti ponekad ne čitam novine ili mi se dogodi da nehotice čitam prošlogodišnje. Kako ne volim ceremonije ni slike s proslava i natjecanja jednostavno ne primijetim razliku

Izvorni običaji prerađuju se kičastom koreografijom, putuju Lijepom Našom (i šire), a visoki umovi ne čitaju klasike, ne kupuju pretplatu za HNK i, mada odjednom prepoznaju duh likovnog kolekcionara, preziru modernu umjetnost.

Pred očima mi je slika simfonijskog orkestra koji na splavi na Bundeku svira Bacha pred nekoncentriranom publikom koja šeće kućne ljubimce i doziva djecu na sladoled. Na kulture se preslikava duh raširenog antiintelektualizma, jer rade samo oni koji se bogate, oni koji imaju moć i oružje.

Mislio sam da je to bilo samo nekada, u sistemu u kojem su postojali neposredni proizvođači i malo tko se bunio protiv ideje da takvi trebaju vladati svijetom. Kič je sistem u kojem estetika ovisi o grubim ljudima i primitivnom mentalitetu.

Ja bih volio da se parade ne pretvore u dodvoravanje prosječnom umu i ukusu. Da se elementi racionalnog oslone ne podršku emocija mase, ali ne tako da se podilazi čovjeku mase, da predrasude budu balast kojeg se ne možemo riješiti, da se snošljivost ne pretvara u tihu mržnju, a suživot u život iza zidova.

Moram na vrijeme upozoravati jer će me nada i želja da bude bolje zavarati da ne vidim da se možda i ne radi o historijskom trenutku pomirenja i povjerenja.

Danas sam još sklon vjerovati u lijepe riječi i tolerantnost, državnički nastup i govore, tim prije kad čujem one koji misle da je mir veleizdaja.

Dajte da vas cijenimo, a ne obožavamo. Dajte nam legitimnu i vjerodostojnu vlast.

Ja zato ovaj politički događaj vidim kao odmicanje od populizma. Honi soit qui mal y pense. Što to znači pogledajte na Googleu.

autograf


Jozefina Birindžić spravlja za vas: Crna tjestenina s plodovima mora i lijena žena

$
0
0

Kad prije prođe godišnji?!

Znam, reći ćete, dosta joj je i bilo. Pa i je dosta bilo po danima, ali to tako brzo proleti! Evo, vrijeme je za pakiranje torbi kući! Ipak i to raduje, pas i mačka, veselo će mahati repom i radovati se što nas vide, prijatelji i priče s mora, naše i njihove, pa i naš grad, ma kako ga doživljavali, drugi puta malo bolje pogledajte.

Veći dio našeg Jadrana je zarastao i u mjestima, čak i onim popularnim, oko svega je osušeni korov, a i dosta neuredno. Kako se često još vraćamo preko Bosne, Brod dođe kao melem za oči. Zelenilo u Vukovarskoj, pokošeni parkovi i uredne ulice. Uvijek gledam drugim očima poslije godišnjeg. Pa onda nije teško ni što je “more” gotovo.

Uz blagdan Velike gospe samo kratki osvrt. Svi volimo blagdane, što zbog neradnih dana, što zbog obilnih trpeza, pogotovo na kirvajima (kirbajima) koji su na ovaj blagdan u mnogim mjestima. Blagdan koji je u južnijim zemljama mnogo značajniji i važniji nego u sjevernijim zemljama. Majka se slavi kao okosnica obitelji, centralna figura i ona koja prenosi vjeru na djecu. To je važno i dobro, ali u današnje vrijeme ne bi trebalo zaboraviti da je ta majka i žena, da ima drugačiju ulogu i drugačije potreba od žena prije nekoliko stotina, desetina godina. Dok je nekada ta žena rađala, hranila i učila djecu poslu koji trebaju raditi (jer je to bila i besplatna radna snaga od malena, čak i na našim područjima do pedesetih-šezdesetih, ponegdje je još uvijek! ), sada žene imaju puno više uloga, majčinstvo jeste najljepša i najvažnija, ali ne i jedina. Danas se žene školuju, rade, grade karijere i zašto bi se odrekle svega toga?
Žalosti što žene sve više podliježu krutom kapitalističkom modelu i kada su na položajima ne vide što rade drugim ženama, a pogotovo kada izglasaju zakone koji su na štetu žena. Ove godine vidimo da je i u Sabor ušla žena koja je protiv ravnopravnosti spolova i protiv ženskih prava koje su već davno i većina muškaraca prihvatili. Nije mi jasno tko za takve glasa, ali je očito da nedostaje ozbiljnog obrazovanja i edukacije mladih. Jako sam širokih pogleda, tolerantna i poštujem tuđa mišljenja dok se tiču te same osobe i njenih gledanja o načinu organiziranja vlastitog života. Miješanje u moju intimu i moj privatni život, da ne kažemo odluke o mome tijelu su neprihvatljivi. Moglo bi se reći :
“ More, mani me se!“

Dozvoliti da se mijenjaju stvari koje su napredne i naprosto potrebne je nedopustivo. Ne daj bože ikome da se treba suočiti s tako teškim odlukama, ali žena mora imati pravo na izbor. Svi bi se nad time trebali zamisliti, najviše žene jer one su i one koje odgajaju nove naraštaje i muškaraca i žena! Gospođi dotičnoj predlažem da u Saboru radi, a plaću koju dobije prepolovi, a drugu polovicu na pr. uplaćuje za neki dom za napuštenu djecu. Onu koja su rođena i zbog toga pate. Da ih i obilazi par puta mjesečno. S maskom, naravno!

Dobro se odmorite i ugodan vikend vam želim.

Sada ćemo još nešto ljetno, nešto brzo i jednostavno. Do idućeg petka se nadam da ću se vratiti u redovnu kolotečinu i ponuditi nešto novo i originalno.

Crna tjestenina s plodovima mora

Pravila sam domaću, recept sam objavila, ali možete praviti i sa kupovnom. Za ljubitelje mediteranske kuhinje!

Jednostavno.

SASTOJCI:

400 g širokih crnih rezanaca

300 g morskih plodova ili samo dagnji

1 veća glavica crvenog luka

2 režnja češnjaka

maslinovo ulje

mješavina mediteranskih začina ili po malo origana, timijana i mažurana

2 dl bijeloga suhog vina

1 dl temeljca ili voda

1 kocka povrtnog temeljca ( kockice za juhu, na njima piše )

malo soli po potrebi, papar

tvrdog sira za ribanje

PRIPREMA:

Očistite luk, nasjecajte ga na kockice i pržite na malo maslinovog ulja pomiješanog s običnim uljem. Kad počne rumeniti dodajte sitno sjeckani češnjak, kratko pržite da zamiriše, ali ne smije potamniti. Dodajte začine, promiješajte pa prelijte temeljcem i vinom, dodajte kocku i kuhajte oko 10-15 min. Stavite vodu za tjesteninu da prokuha, posolite je i u njoj kuhajte tjesteninu al dente. U međuvremenu se umak malo reducirao, dodajte morske plodove i kratko, oko 3-5 min kuhajte, ovisno o mješavini. Ako je ona s hobotnicom, onda te komadiće možete staviti kuhati na početku, jer je tvrđe meso, lignje obično isto. Dagnje, druge školjke ili riba, a posebno surimi, jako se kratko kuhaju. Na kraju dodajte žlicu-dvije maslinovog ulja. Posolite po potrebi, probajte prije, popaprite.

Ako treba malo “stisnuti” umak, uzmite malo vode od kuhane tjestenine, puna je škroba i malo će spojiti umak. Kod služenja dodajte i ribani sir, što bolji, to bolje i uživajte. Uz to ide čaša bijelog vina.

Ako ste ljubitelji crvenih umaka s rajčicom, rajčicu, komadiće, dodajte na početku na luk i dalje postupak ostaje isti. Samo možete smanjiti dio vina ili ga preskočiti.

Lijena žena

Ja ga zovem prezaposlena žena jer nisam sigurna da lijene žene peku kolače, kao ni da one koje spravljaju ovaj, tako se mogu zvati. Znam da djeca pitaju: “A kad ćeš praviti Lijenu ženu?” Kad svi vole puding i petit!

Vrlo jednostavno.

SASTOJCI:

3 čokoladna pudinga

1.5 l mlijeka

8 žlica šećera

250g maslaca

200g petit keksa

2 vrećice šlaga

oko 2,5 dl mlijeka

PRIPREMA:

Puding po uputama skuhati u mlijeku, kada skinete puding s vatre u njega umiješati maslac. Izlomiti petit keks u vatrostalnu posudu, veličine pola pećnice, na njega izliti puding i tako napraviti dva reda.

Kad se ohladi ukrasiti šlagom iz vrećice.

Topla priča o povjerenju, dobroti i uvažavanju: Innocent Witness (Jeungin)

$
0
0

Innocent Witness južnokorejska je drama Leeja Hana, ranije poznatog po scenarističkom i redateljskom radu na Garden of Heaven (2002), Almost Love (2006), My Love (2007), te svakako poznatog po kino-hitu Punch (2011). U glavnim ulogama su Jung Woo-sung – velika južnokorejska glumačka zvijezda te mlada Kim Hyang-gi.

Simboličan naziv filma upućuje na glavnog aktera radnje oko kojeg se sve vrti – svjedokinje Ji-woo, koju utjelovljuje Kim Hyang-gi. Mirna večer biva prekinuta bukom koju Ji-woo čuje iz susjedstva, odnosno kuće preko puta. Tako postaje svjedokinjom nesretnog događaja koji kulminira smrću starca, a jedina optužena postaje žena srednjih godina, domaćica koja je živjela i brinula se dugi niz godina o preminulom starcu. Kako je Ji-woo jedina svjedokinja događaja, no zbog autističnosti je teško stupiti u kontakt s njome i održati komunikaciju, i sama postaje predmet zanimanja odvjetnika Soon-hoa (Jung Woo-sung), koji inače brani glavnu osumnjičenu, no i druge strane – javnog tužioca.

Žanrovski je jasno da se radi o obrascima drame, no gdjekad (pro)nalazimo i minimalistički dobro ukalupljene suspens-elemente koji daju notu zaokruženosti i rafiniranosti. S obzirom na žanr, ritam je spor, a prevladavaju dugi kadrovi te mješavina planova, od kojih se ističu polublizi, koji često sugeriraju stanje lika te promjene u ponašanju. Što se tiče pokreta kamere, u skladu su s prije spomenutim elementima. Montažna rješenja su jednostavna, a jedino se ističu ona u kojima se pokušalo dočarati viđenje svijeta iz perspektive autistične osobe. Glazba je također u skladu sa žanrom i spomenutim, te prevladavaju note koje potpomažu lakoći i fluidnosti odvijanja radnje i ritma koji takvo što diktira.

Radnja se otvara scenama u kojima pratimo odvjetnika srednjih godina koji je samac te još uvijek živi s ocem. Otac dobronamjerno, kao i većina roditelja, želi da njegov sin nađe životnu partnericu te mu često sugerira jednu koja bi bila dobar odabir. Njegov sin, odvjetnik, portretiran je kao skroman, radišan i staložen, no sposoban i dobrodušan te pomalo naivan u viđenju dobrote u drugima. S druge strane imamo javnog tužioca koji mu je suprotnost – neorganiziran, pomalo neiskusan, svakako nije staložen te gladan uspjeha. Ji-woo je autistična djevojčica zatvorena u vlastiti svijet prvenstveno zbog svog stanja, no i bullyinga koji proživljava. Zato je vrlo osjetljiva, no i vidljivo inteligentna. Bitno je nadodati da su dijalozi  fluidni i dostatno razvijeni te lijepo upotpunjuju i boje glumačke kreacije, od kojih se ističu one sredovječnog odvjetnika i njegova oca te mlade autistične tinejdžerice.

Kroz priču autistične djevojčice koja se teško snalazi u okruženju školskih vršnjaka te koja kasnije teško komunicira na sudu, sugestivno je notiran problem autističnosti te razumijevanja takvoga stanja od okoline i pojedinaca. Uz to, nadodan je mali dio u kojem prepoznajemo činjenicu da drugačiji pojedinci, tj. oni koji se izdvajaju iz okoline vrlo često doživljavaju neko zlostavljanje. Kroz uokvirenu priču o autizmu suptilno je dana parabola o razumijevanju i ostvaraju ljudskih odnosa općenito – u suštini problema leži činjenica da se do svake osobe može doprijeti, samo treba pokušati.

Iako se može činiti da je sama priča filma Innocent Witness dosta predvidljiva, ta činjenica se posve gubi u skladnim dijalozima, dostatnom ocrtavanju likova i njihovih odnosa te protočnosti naracije koja u drugom dijelu filma zadobiva pozitivne konotacije koje se ogledaju u stanovitom osjećaju topline koji prožima film te transcendira univerzalnu poruku o povjerenju, dobroti te opstanku i uvažavanju drugih i drugačijih. Film tako stoji kao jedno od boljih južnokorejskih ostvarenja u ovoj godini.

filmovi

Hrvatska više ne zna ni pšenicu proizvesti

$
0
0

ZAMISLITE da hrvatske poljoprivredne emisije gleda kakva izvanzemaljska civilizacija. U nekom svom kutku svemira primaju i pojačavaju sićušan signal koji dolazi sa Sljemena.

Gledaju tako već 50 godina svake nedjelje žalopojke seljaka oko uroda i otkupa pšenice. Hvataju se pipcima za glavu i misle – ovi ne mogu dovoljno žitarica proizvesti, a tepaju sebi kako su tehnološki razvijeni.

>> Hrvatska pšenica dobro je rodila, ali je nekvalitetna

Što uopće reći? Pet tisuća godina otkada kao civilizacija kultiviramo žitarice, preko tisuću godina otkada smo kao narod došli u ove krajeve, 30 godina otkada imamo svoju državu, uredno saznamo da skoro trećina pšenice plodnih slavonskih polja nije nego za stočnu hranu.

Moramo uvesti parsto metarski brod pšenice kako bi uopće imali za proizvesti dovoljno kruha? Ma kako to može biti, domaće, a nekvalitetno?

Domaće, a nekvalitetno

Vijesti govore: “Proizvedeno je minimalno 950.000 tona, no samo deset posto od toga je prva i premium klasa pšenice, dvadeset posto je druga, dok na treću otpada 40 posto proizvodnje. Sve ostalo je četvrta klasa, odnosno pšenica koja se koristi za stočnu hranu. Stoga će pekari morati uvesti gotovo 100.000 tona pšenice, i to po znatno većim cijenama od onih koje se plaćaju za domaću.” 

Uz sve moguće poticaje, institute, priručnike, traktore, opremu, ovo i ono – mi ne možemo posložiti proizvodnju kruha? Što može biti jednostavnije od toga? Koja proizvodnja uopće može biti danas jednostavnija od temeljne žitarice, a i tu ne možemo uspjeti?

Čemu uopće svi ti poticaji, poljoprivredne emisije, sve ostalo vezano za poljoprivredu kada nam u proizvodnji krušarica, toj elementarnoj poljoprivrednoj proizvodnji još od doba kada je Hamurabi donosio zakonik u Babilonu ili bliže našem vremenu Cezar očijukao s Kleopatrom, ide s kvalitetom otprilike kako je u Jugoslaviji išlo s kvalitetom Yuga 45? Ni 100.000 tona je prva i premium klasa, a da ne bi baš kao u Alan Fordu grickali stočnu hranu, treba uvesti otprilike toliko kvalitetne pšenice jer, koliko patetično zvučalo – nemamo ni za kruh?

 

Umjesto da na prvoj sjednici vlade, nakon što se i ministarska leđa osunčaju, premijer pozove stručnjake, udari šakom u stol i pita osnovno: Kako uz sve poljoprivredne politike, subvencije, savjetodavne službe, sve živo što plaćamo za poljoprivredu, imamo tako nekvalitetnu pšenicu da njome možemo samo hraniti stoku, a istovremeno moramo istu uvoziti, nitko neće napraviti ništa. Država će i dalje davati poticaje po površini, seljaci će se žaliti zbog otkupne cijene, televizijska ekipa će snimati već poznate žalopojke: Niska cijena, uvoz, domaće, kvaliteta, teško je… 

Mogli bismo posložiti neki generator pojmova koji bi izbacivao fraze o, eto, neisplativoj poljoprivredi i opravdanjima zašto drugima ide, nama ne, zašto drugima otkupna cijena odgovara, nama ne, kako drugi “izvoze” u Hrvatsku, a ovdje se nikome ne isplati prodati unutar zajedničkog tržišta od francuske Gvajane do utoka Dunava u Crno more. Europska unija, u kojoj smo, ne zaboravimo, zajedničko je tržište, možete prodavati i kupovati gdje god želite.

Sve je isto kao lani i sve je isto kako će biti naredne godine

Znate što je u svemu tome najgore? Stvar se drži kao nešto zadano, što tako treba biti. Dok slušamo kako se na Međunarodnoj svemirskoj stanici uzgaja povrće, kako Izrael doslovno od pustinje radi plodna polja, a Nizozemska krade tlo moru kako bi imala što više za poljoprivredu, dok gledamo kako nekada sirotinjske azijske zemlje lansiraju satelite kako bi pomogle svojoj poljoprivredi – u nas će sve ostati isto. 

Nitko se oko ovoga neće u politici pretjerano uzbuđivati. Vlada će nastaviti pričati o stabilnosti, predsjednik o našem stilu života, a seljaci će, uz poneku iznimku, ponovno zasijati pšenicu kako bi poticaji sjeli, a za godinu dana ekipa će se pojaviti opet pred otkupnim stanicama i televizijskim kamerama opravdavajući nisku kvalitetu i žaleći se na sukladno kvaliteti nisku otkupnu cijenu. Kao i zadnjih pola stoljeća, ili više. Što bismo uopće nešto mijenjali. Još nam i dobro ide kakvi smo.

index

Pomirenje ili srodne budalaštine

$
0
0
Kad se politika nađe u stisci, jer ne zna, ne želi ili zbog bruxelleskih direktiva ne smije skinuti svojim stanovnicima neokolonijalne negve jeftine radne snage na minimumu za preživljavanje i mase potrošača bofla iz zapadnog uvoza – a RH politika je u toj stisci od tzv. samostalnosti – zločesto se sjeti demona davno propalih ideologija, prekraja izmišljene mitove, eskulpira avetinje daljnje i bliže povijesti i maltretira publikum tim i srodnim budalaštinama. Eda bi se izbjeglo odgovor(nost) za životno – sada i ovdje.

Vicepremijer iz srpske narodne manjine Boris Milošević u Knin rame uz rame s Hrvatima – predsjednikom RH Zoranom Milanovićem, premijerom Andrejom Plenkovićem i umirovljenom generalskom legendom Antom Gotovinom – na proslavu 25. obljetnice VRA Oluje. Zoran Milanović pak s vicepremijerom i ministrom hrvatskih branitelja Tomom Medvedom koncem kolovoza u, zaselak Grubore nedaleko od Plavnog komemorirati zvjersko ubojstvo šestero srpskih civila pozne dobi koje su 25. kolovoza 1995. masakrirali specijalci ATJ Lučko pod zapovjedništvom Mladena Markača i Željka Sačića. Koncem rujna pak, premijer Plenković će odati počast u ime hrvatske države u Varivodama, gdje su ubojice u odorama Hrvatske vojske 28. rujna 1995. mučki usmrtile devetero srpskih civila starije dobi, a 27. kolovoza 1995. u obližnjem Gošiću sedmero starčadi srpske nacionalnosti. Ni za jedan od tih zločina nitko nije odgovarao niti su u prošlih 25 godina uopće podignute optužnice, iako je mačji kašalj – da je bilo/ima tzv. političke volje – sankcionirati ubojice.

Ovogodišnji jubilarni Knin, pa državna svijeća u Gruborima – za koje se ubojice točno zna tko su, a zapovjedna je odgovornost sudski otklonjena unatoč dokazima o muljanju, zataškavanju, “demenciji” svjedoka, etc. – te u Varivodama navodno su brašno i sol u tijestu tzv. nove/ozbiljne/ljudske državne politike radi, napokon, hrvatsko-srpskog pomirenja i zajedničke bolje budućnosti svih žitelja Bijedne Naše. Bez obzira na njihovu etničku, je li, polit-ideološku, svjetonazorsku, rodnu, vjersku, etc. različitost. Više no ikad od one indikativne tribine dobrodošlice haaškom nedužniku Anti Gotovini ovih se dana urbi et orbi u političkim diskursima i medijima citira s tim u vezi generalov apel na razum i hrvatsko-srpsku snošljivost: “Rat je završio, okrenimo se budućnosti!” Trebalo je 25 godina, četvrt stoljeća da se na zajednički stol donesu necrvljivo brašno i čista sol eda bi država i politički prvaci hrvatskih Srba počeli mijesiti tijesto i ložiti krušnu peć za ispeći – pogaču pomirenja? Je li moglo i prije tako? Jest.

I jest da ovo nije prvi takav pokušaj, pa valja uzeti sa zericom rezerve političku provalu optimizma i medijsku nekritičnost. Još ništa nije gotovo niti je itko ovlašten vikati hop, a još nije skočio. Hrvatsko-srpski odnosi u suštini nisu tijesto koje se može zamijesiti iz verbalnog političkog brašna i soli eda bi pogača bila dobro ispečena. I jestiva još dugo pošto se izvadi iz krušne peći. Tim više, jer dnevna praksa hrvatsko-srpskih odnosa nije isto što i hrvatsko-srpski odnosi pod političkim sitnozorom gdje se oštrina dade prilagođavati kako trenutno najbolje odgovara onomu koji ih gleda. Vukovar i Knin – dvije ikone Domovinskog rata koje političarima već puna tri desetljeća gotovo isključivo služe kao lopta hrvatsko-srpskih odnosa za neodgovorno šutiranje – možda su najegzaktniji primjer grube i krajnje manipulativne “domoljubne” igre sudbinama Hrvata i Srba u zajedničkoj domovini na koju, je li, nemaju jedni više prava od drugih. U njoj hrvatski Srbi nisu gosti Ruže Tomašić (svojedobna predizborna poruka iz Slatine) i ucrnjenih joj istomišljenika, nisu remetilački čimbenik (ustaški alibi u tzv. NDH za genocid nad tom manjinom, životan još i danas u desetak posto trknutih glava u RH) kao što nisu ni Hrvati istočno od tzv. demarkacijskog limesa tzv. Velike Srbije Virovitica-Karlovac-Karlobag. Ali, daj u to uvjeri armiranobetonsku svijest tih – s obiju strana patološke h-s mržnje – koji će si prije sami izvaditi oči i odrezati jezik, nego što će pristati i na sâm suživot, kamoli normalan život Hrvata i Srba u zajedničkoj domovini RH. Takvi, da im se zaprijeti i Golim otokom – dobro, s konc-Jasenovcem je valjda zauvijek gotovo!? – neće uzeti u usta ni najmanju mrvicu pogače hrvatsko-srpskog pomirenja što su je nakanili ispeći Andrej Plenković s novom/starom tzv. stabilnom saborskom većinom, Zoran Milanović i Milorad Pupovac (koalicijski SDSS) na čelu političkog tzv. mainstreama hrvatskih Srba.

Dakako, manje je važno – ako ne i sasvim nevažno? – što desetak posto “domoljuba”, tzv. suverenista, domovinskopokretnih, “ćuprijaša” i takvih, je li, zadrtijih u biračkom korpusu navodno cca 3,8 milijuna birača nema pravi pojam o tzv. hrvatskom narodu, na koji se pozivaju danonoćno, a uovaj ih na biralištima neće pa neće. Vukovar i Knin – rekosmo dvije ikone Domovinskog rata kojima se politikantski manipulira uglavnom kad treba HDZ-u za izbore, pa su hrvatsko-srpski odnosi naizmjence “dobri” i “loši”  – glasom naroda redovito izvrću ruglu stranačke politike što im dolaze soliti pamet o tomu kako se Hrvati i Srbi (ne) trebaju voljeti, kako (ne) trebaju živjeti. Mediji najčešće o važnim obljetnicama prenesu vox populi iz svojih anketa, pa se čuje kako tzv. obične/male ljude – osobito mlade rođene u ratu i poslije njega – u Vukovaru/Kninu “ne zanima tko je koje nacije, tko je Hrvat/Srbin, nego je li čovjek ili nije”, “zanima nas kako živimo i kakva nam je budućnost u našoj domovini”, “politika nam se zgadila, stalno nas vraća u prošlost od koje nema nikakve koristi”, “mi se ne trebamo ni s kime miriti, jer se nismo ni svađali”, etc.

Plenković, Milanović i Pupovac, je li, sada mijese pogaču i unaprijed je – još nezamiješenu i neispečenu – nude Hrvatima i Srbima kao neku vrst hostije, a ove niti ne pitaju jesu li se ispovjedili. Ili, trebaju li uopće ići na ispovijed, ako su u njihovo ime (z)griješili njihovi politički vođe. U ratu itekako, za koje je grijehe malo tko “naš” odgovarao – ako jest, onda je to bila farsa od suđenja (vidi slučaj ratnog zločina nad obitelji Mihajla Zeca u Zagrebu, ratni zločin Mihajla Hrastova na Koranskomu mostu u Karlovcu, za Grubore, Varivode, Pakračku Poljanu, etc.) i izdržavanja kazne – a neposredno po okončanju VRA Oluje pogotovo. DORH ima popis 33 takva ratna zločina “hrvatske strane” nad stotinama srpskih civila, mahom starije dobi, za koje su u 25 godina osuđena samo dva počinitelja: jedan pravomoćno, drugi nepravomoćno. Osim rečenih šestero starčadi u Gruborima, devetero u Varivodama, osmero u Gošiću, 18 je ubijenih u Golubiću, po desetero u Žagroviću i Uzdolju, tridesetak na cesti od Gline prema Dvoru, 14 u Kijanima, etc. Hrvati, dakako, imaju isto takav jeziv popis svojih nedužnih žrtava što nikako ne smije značiti izjednačavanje krivnje za zločine ni prestanak progona počinitelja i svih koji su to naredili/dopustili zločine ili su ih zataška(va)li.

Ni za većinu ratnih zločina nad Hrvatima još nitko nije odgovarao, što također ne smije biti alibijem tipa “oni su prvi počeli”, odnosno “oni su ubijali naše, mi smo ubijali njihove, milo za drago, pa”… Haaški sud je nakon obustave rada dostavio državama bivše SFR Jugoslavije mnogo dokumenata, obvezao ih na nastavak obrade predmeta i procesuiranje “svojih” ratnih zločinaca. RH nije izuzet od te obveze, kao ni pravosuđe ostalih zaraćenih strana, pa svi “domoljubi” krvavih ruku jamačno više ne spavaju mirno budući da ratni zločini – ne zastarjevaju. Neki od tih čija savjest nije mirna, a ruka pravde još ih ne dotiče, bacili su se u politiku i radikalno se pjene protiv tzv. pomirenja Hrvata i Srba. Najglasniji su i s hrvatske strane i, osobito, među tutorskim galamdžijama s one strane Dunava od kojih je čak i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sudjelovao u velikosrpskoj agresiji na RH (vidi huškački govor u Glini 1995. godine).

Bijedna Naša neće ni nakon tri desetljeća tzv. samostalnosti, neovisnosti i suverenosti postati Lijepa Naša niti će – jamačno još dugo, najmanje tek osvojene nove četiri godine mandata HDZ-ove vlade Andreja Plenkovića biti demokratski, povijesno i naprosto ljudski zrela suočiti se sa svojim demonima iz daljnje, bliže i najbliže prošlosti. Ali ima šansu. Budu li ju neki pametni vođe dvaju najvećih naroda na zapadnom Balkanu, ali i inih žitelja znali iskoristiti. Suočiti se s demonima prošlosti nije samo hrvatska obveza, uvjet za bolje sutra, nego svih kojima je do boljeg sutra uistinu stalo. U zajedničkoj domovini. I pogača tzv. pomirenja Hrvata i Srba – ma što to značilo i ma koga se prihvatila ta proklamacija aktualnih pekara – bit će izazov. “U Kninu”, zborio je predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac, ne dvojeći o vjerojatno najvećem političkom izazovu u hrvatsko-srpskim odnosima nakon Domovinskog rata, “na dan koji Hrvati doživljavaju kao dan za slavlje, a Srbi kao dan za žalovanje ta su dva suprotstavljena osjećaja, iskustva i pogleda pretvorena u brašno i vodu. Njima su više njih, a na samomu mjestu najviše Andrej Plenković i Boris Milošević dodali po komad kvasca i po prstohvat soli. Za razliku od ranijih godina, taj je kvasac bio kvasac mira, a ne mržnje. A ovogodišnja sol nije bila ili nije bila mišljena da bude sol na rane. Prije nekoliko dana započet je proces miješanja tijesta za pogaču pomirenja jer se takva pogača ne može zgotoviti na jednomu mjestu i u jednom danu.”

Logično, političar je srpske narodne manjine – koji bolje govori hrvatski od većine Hrvata u stranačkomu tzv. mainstreamu – svjestan činjenice da “oni što su započeli mijesiti pogaču sigurno neće biti dovoljni da bi bila ispečena kako treba”. Jer, “mnogo je još riječi, gesta i djela potrebno da bi se dva osjećaja, iskustva i pogleda, jedan hrvatski, a drugi srpski, miješanjem pročistila od zločina i patnji, od dubokog nepovjerenja i od teških riječi”. Pupovčev korak naprijed i oštro je njegovo odbijanje svakog oblika političkog tutorstva službenog Beograda u kojemu državni vrh još nije spreman kvalitetno se suočiti sa svojim dijelom odgovornosti za rat pri raspadu bivše SFR Jugoslavije sa svim strašnim posljedicama. Ako je Pupovčeva jasnoća u odlučnosti poruke znak da hrvatski Srbi žele svoj problem rješavati s većinskim Hrvatima u svojoj domovini Hrvatskoj, a ne u Beogradu, to je dobrodošao dodatni komad kvasca i prstohvat soli u tijestu za pomirbenu pogaču. Ali nije dovoljan da bi pogača uspjela. Ni Beograd se ne može isključiti baš kao ni službeni Zagreb kad je riječ o hrvatskoj narodnoj manjini (cca 60.000 duša) u Srbiji. No, treba pameti.

Politički vođa hrvatskih Srba je svjestan toga da dio i Hrvata i Srba neće baš razumjeti i prihvatiti činjenicu da se “suočavanje sa stradanjima i traumama jednih i drugih može dogoditi samo distanciranjem od najgore prošlosti i osudom njezinih zala, to znači samo iz perspektive budućnosti. Mir i pomirenje nužne su pretpostavke za njezinu perspektivu”. Hrvatsko-srpski odnosi unutar RH, odnosno unutar Srbije uvelike ovise i o širem kontekstu koji na stanovit način determinira kakvoća odnosa službenih Zagreba i Beograda, a odnosi pak Hrvatske i Srbije povijesno su lakmus, indikator ukupnog stanja u široj regiji, na europskom Jugoistoku i osobito na zapadnom Balkanu. Zamijese li i uspiju ispeći Plenković, Milanović i Pupovac uistinu dovoljno mirisnu i jestivu pogaču tzv. pomirenja Hrvata i Srba u zajedničkoj domovini, a Aleksandar Vučić, Ivica Dačić i družba stišaju doživljaj, ne samo zato što je to korisno za stanje zdravlja Srba u RH koliko i Hrvata u Srbiji, već i stoga što će obje države sutra kusati istu sudbinu pod istim EU-krovom, tzv. mainstream politika bi mogla isplivati na krijesti vala mirotvornih osjećaja, raspoloženja i iskustva anketiranih žitelja Vukovara, Knina, etc.

To će reći da u Bijednoj Našoj, koja će se još načekati trenutka kada će postati opjevana Lijepa Naša – jednog dana, ako ne prije? – vladajući su pozvani prije svega okaniti se ćoravog posla politikantstvom, gestama i velikim riječima bez pokrića i pozabaviti se životnim problemima svojih sugrađana zbog kojih se ljudi iseljavaju u bolje “domovine”, rađaju manje djece od broja umrlih, trpe nepravde/izrabljivanje na sve manjem broju radnih mjesta, životare na čovjeka nedostojnim plaćama/mirovinama, nemaju odgovarajuću zadravstvenu zaštitu i školovanje, deficitarni su u kulturnoj nadgradnji, etc. “Pravna država” je nepravedna, životni pak standard većine u slobodnom padu, epidemiološka uzurpacija temeljnih ljudskih prava eskalira… To stanje ne pita tko je Hrvat, a tko Srbin, čiji je ćaća naganjao čijeg ćaću 1941.-1945. i 1991.-1995., tko se mora s kime “pomiriti” čak četvrt stoljeća poslije rata u kojemu (ni)je sudjelovao/la ili se – ironije li – još nije ni rodio/la.

Politika – ma kako bila milozvučna, zapakirana u blistav celofan, apriorno pitkih i jestivih obećanja – nije dovoljna za platiti režije, napuniti obiteljski tanjur, platiti djeci “besplatno” školovanje, etc., kamoli za kupiti krov nad glavom, zaposliti se na pristojnu plaću, provesti desetak dana godišnjeg odmora na moru, zadovoljiti neke “luksuznije” životne potrebe… Kad se politika nađe u stisci, jer ne zna, ne želi ili zbog bruxelleskih direktiva ne smije skinuti svojim Hrvatima, Srbima, inoetnicima, (ne)vjernicima, etc. neokolonijalne negve jeftine radne snage na minimumu za preživljavanje i mase potrošača bofla iz zapadnog uvoza – a RH politika je u toj stisci od tzv. samostalnosti, neovisnosti i suverenosti – zločesto se sjeti demona davno propalih ideologija, prekraja izmišljene mitove, eskulpira avetinje daljnje i bliže povijesti, izmišlja križarske pohode i maltretira publikum tim i srodnim budalaštinama. Eda bi se izbjeglo odgovor(nost) za životno – sada i ovdje. Čak je i poslovična već praksa kruha i igara (lat. panem et circenses, Juvenal, Satire, X., 81) prvog starorimskog cara Augusta (Gaj Oktavijan) bila u tom smislu vidovitija. Nahrani i zabavi, ne zatruj i obavi.

“Mnogi su se Hrvati i Srbi žrtvovali za ideju slobode”, ustvrdio je Pupovac u povodu komemorativnih posjeta visokih državnika RH mjestima zločina nad srpskim civilima, ali i najavljenih posjeta srpskih političara stratištima na kojima su u Domovinskom ratu mučki ubijeni hrvatski civili i vojnici, “a mnogi su bili i njezine žrtve. U onima koji su se žrtvovali možemo tražiti vrijednosti pomirenja, a u onima koji su bili žrtve trebamo tražiti razlog pomirenja. Mnogi koji su vodili ili i danas vode Hrvate i Srbe vjeruju da se pomirenje može dogoditi u prošlosti. To, međutim, nije moguće i kad je ona najbolja, a kamoli kad je riječ o najgorim razdobljima zajedničke prošlosti. Moja zadaća nije da produbljujem traume i sukobe, nego da stvaram pretpostavke za ovaj proces za koji vjerujem da će trebati biti uključeni i predstavnici Srbije. Želio bih da bude prostora i za jednaku empatiju za komemoracije stradanja Hrvata i za komemoriranje stradanja građana srpske nacionalnosti. Ne želim da komemoracije u Vukovaru dijele grad i zemlju. Mi u Srbiji ne tražimo mentore, nego sugovornike i partnere, ali ne tražimo ni patroniziranje iz Hrvatske.”

Kakva god ispala Plenković-Milanović-Pupovčeva pogača tzv. pomirenja Hrvata i Srba u RH, ako ju dobro zamijese i barem pristojno ispeku – što podrazumijeva djela, ne riječi i protokolarne šetnje od Knina do Grubora i Varivoda – lijepo će se vidjeti. Makar svi i ne okusili njezinu kakvoću. I to je bolje od ničega. Poručuje Ante Gotovina: “Rat je završio, okrenimo se budućnosti”. Je li završio? I u glavama? Tko je odgovoran za budućnost?

h-alter

Aktualiziramo: Sjećanje na prešućivanog Zdravka Ćosića

$
0
0

Ukucate li ime Zdravka Ćosića u ineternetsku tražilicu nećete pronaći niti jedan ozbiljan tekst o njemu, a da o uvrštavanju u Wikipediji i ne govorimo. Neće pomoći dodate li njegovom imenu riječ „slikar“, ono što ga određuje, specificira i bitno sužava traženje. Kada se otvore rezultati pretraživanja nižu se usputnosti, niz galerijsko-trgovačkih informacija o prodaji njegovih slika i spominjanje njegovog imena u okviru priča o turističkim izletištima i mjestima za rekreaciju kao što je to Kobaš, negovo rodno mjesto.

Da ga se sjetim nije me ponukao samo taj suvremeni, neumoljivi oblik prešućivanja najvećeg među ovdašnjim akvarelistima, nego i rijetko pominjanje  njegovog utjecaja kao snažne slikarske pojave u krugovima njegovoh kolega. A kad ga se spominje, čini se to s određenom dozom potcjenjivanja. Zbog čega on nema svoje poštovatelje koji bi učinili sve da se Ćosićev opus valorizira poslije smrti, da ga dostojanstveno „premjesti“  u virtualneu memoriju – jednostavno ne znam. Možda bi to prvi trebali učiniti oni kojima je poklonio većinu svojih slika

Godine 2003. posredovanjem Slavka Mirkovića,  bio sam kod njega u rodnoj kući i razgovarao s njim. U znak sjećanja na njega objavljujem ga ponovo kako bi se saznalo što je mislio i govorio.

************************************************************************

Zdravko Ćosić jedan je od najvećih živućih hrvatskih pejzažista. Pripadnik je slikarske generacije koja je u likovni život ušla potkraj šezdesetih godina prošlog stoljeća. Nakon završetka likovne akademije u Zagrebu, vraća se u rodni Kobaš, mirno, malo i staro selo na obali Save nedaleko Slavonskog Broda. Tu živi i tu nastaju njegova najvrednija djela. Od najranijeg djetinjstva, odrastajući pored Save, ispod Motajice, na plodnoj slavonskoj zemlji, zadivljuju ga milovanja svjetla i voda, uskomešanost i dinamizam prirode. Ta fascinacija prirodom i njenim mijenama, suočavanje sa vječnošću neba i zemlje utječe na njega trajno i snažno. Lokalni kobaški pejzaž postaje najčešći motiv njegovih ulja i akvarela, jer je svojom impresivnom ljepotom utjecao na njegova čulna iskustava i odredio reagiranja na svijet.

Njegovi pejzaži i slikarske vizije praiskonskih elemenata u likovnom smislu su uspjele forme izvrsno izbalansirane. S jedne strane ispunjene ekstatičkim pokretom, a s druge arhitektonskom postojanošću i čvrstinom. Slike uspijevaju dočarati procese u prirodi, njenu uskomešanost, divljinu, slikovitost,, promjenjivost, beskrajnu raznolikost, bezgraničnost, uzvišenost. Boje su prilagođene osjećanjima. Odrazi u vodi, svjetlost i sjenke, sav taj dostupan svijet kobaških krajolika, za Ćosića su poticaj za stvaranje poetske vizije netaknute prirode. Kompozicije su uravnotežene, perspektive besprijekorne, izražajna sredstva u skladu sa značenjima. I mi vidimo lelujave horizonte i mistiku postojanja.

Razgovaramo s majstorom jedno siječanjsko jutro, u njegovoj rodnoj kući prepunoj njegovih slika.

                                                                                                                                                  Kada bi morali birati neko drugo mjesto za život, a da to nije Kobaš, selo u ovom, kako kaže Matko Peić, blatnom koritu između Save i Drave, koji bi to kutak svijeta bio?

Ipak selo, bilo gdje. Treba mi mir za razmišljanje, za rad, za postojanje. Kobaš je prekrasno mjesto, divan spoj planine (Motajica), rijeke (Sava) i nizine (Slavonija). Genijalno oko Matko Peić odmah je uočio taj nevidljivi spoj koji me je oblikovao.

                                                                                                                                                  Uspomene?

Većina ih je vezana za Kobaš. Tu sam ponirao i ponirem u sebe. U samoći ovog mjesta najviše sam otkrio.

                                                                                                                                                  Može li se vaše beogradsko razdoblje nazvati razdobljem razmjene utjecaja!

Da. Tamo sam upoznao sjajnog Stojana Aralicu. U cjelini, to je sretno razdoblje. U Zagrebu sam se družio i Režek Ivom, Parać Vjekoslavom, vrsnim slikarima i intelektualcima.

                                                                                                                                                  Jedni kažu  da je život  dugi proces umaranja, da tragedija života nije toliko u tome što ljudi propate koliko u tome što promaše; da je čovjek zaista previše okupiran brigom za svoj život da bi ga živio i da… život uopće znači: biti u opasnosti . Drugi vele: živjeti je najviši cilj života; ništa nije ljepše i istinitije od života; živjeti znači voljeti; živjeti znači sanjati; biti mudar znači ugodno sanjati. A što je za vas život?  

Život je za mene veliko čudo. On ima svrhu, ako vjeruješ u Boga. Smisao mu, dakle, daje vjera. Bog osmišljava život. Vječnost te vodi cilju. Bog je beskrajna inteligencija koju prepoznajemo u prirodi. Ta vrhunaravna inteligencija se ne može objasniti, ona je svugdje, i kao takva za znanost ostaje neobjašnjiva. Sve se događa u svoje vrijeme: mladić doživljava svijet drukčije od starca. Osobno nemam nikakvih želja osim želje da spoznajem Boga. Ne zanima me posjedovanje; ono ne donosi sreću.

                                                                                                                                                  Kuda ide svijet? Da li ste utopist ili će prevladati antiutopijske tendencije?

Nikada se neće ostvariti utopističko društvo. Napredak vodi svojevrsnom zlu. Više sam, prema tome, sklon, ideji da će se u konačnici s čovjekom dogoditi na način negativnih utopija. Nema raja na Zemlji, on se nalazi poslije zemaljskog života. Prirodna je težnja čovjeka da imitira Boga i njegovo carstvo. U tome ga sprječava njegova ograničenost; ljudski život je sekunda u vječnosti!

                                                                                                                                                  Bismarck kaže da politika nije, kako umišljaju gospoda profesori, znanost, već umjetnost.

I ja prihvaćam narodnu definiciju: politika je bludnica. Vjerujem u upravo suprotno, u dobrotu, u dobro ljudsko srce. Ne vjerujem u racionalizam, u pokušaje da se organizirano, s predumišljajem, upravlja ljudima. Vjerujem u empatiju, u način Majke Tereze, u nauk Franje Asiškog.

                                                                                                                                                   Nastaje li umjetnost upravo na  spoznaji da se ljepota i istina razlikuju?

Istina je jednaka ljepoti. Treba znati da je jedno sadržaj, a drugo umjetnička forma. Van Gogh stvara motive koji često nisu lijepi, ali je slika zbog forme lijepa.

                                                                                                                                                  Slažete li se s aforizmom Ebnera-Eschenbacha da je priroda istina, a umjetnost vrhovna istina? I da li umjetnik ima ulogu da rasprši naše sumnje u ljepotu života? Ima li on pravo sumnjati?

Umjetnost je za mene iluzija. Prirodu se ne može doseći. Umjetnost umjetniku  pomaže shvatiti prirodu.

Umjetnost je stanje uma prirode. Umjetnost nije imitacija prirode. Umjetnik mora biti osjećajan čovjek.

On mora biti dobar čovjek. Kroz dobrotu, kroz emocije stvara se umjetnost. Grub čovjek ne može biti umjetnik.

Kada umjetnik posumnja daje još veće dokaze o posebnoj ljepoti života. On uvijek sanja.
                                                                                                                                                  Ispravlja li umjetnost prirodu?

Umjetnost je inspirirana prirodom, ne ispravlja ju!

                                                                                                                                                   Stanislavski je rekao da treba voljeti umjetnost u sebi, a ne sebe u umjetnosti? Koliko taština blokira, čini smiješnim? Je li tajna umjetnika da se svide drugima?

Osobno ne slikam da bih se svidio drugima. Ako gledatelj nađe u slici, u mojoj izvor sreće i ljepote- to je pogodak. Umjetnost mora biti izvor ljepote, duhovne snage i zadovoljstva za ljude.

                                                                                                                                                  Slažete li se s tvrdnjom da je svaki portret s osjećajem portret umjetnika, a ne modela?

Leonardova Mona Lisa je, u stvari, njegov autoportret. Nije bitna sličnost. Slika govori o impresivnoj inteligenciji velikog slikara. On je zapravo naslikao svoju ogromnu duhovnu snagu i inteligenciju. Dakle, ima istine u tvrdnji koju spominjete.

                                                                                                                                                  Slažete li se s legendarnom Delacroixovom izjavom da slika u prvom redu treba biti svečanost za oči. Što to znači?

Naravno! Pravi slikar nevidljivi čini vidljivim. Nije problem naslikati oko, treba znati naslikati pogled! Nije problem naslikati vodu, treba znati naslikati njenu dubinu i tok. To je svečanost za oči.

                                                                                                                                                  Neki kažu da je slikanje pejzaža očit je izraz mizantropije? Ima li istine u ovoj ekstremnoj izjavi?

Mislim da je riječ o upravo suprotnom. Kroz slikanje pejzaža voliš ljude! Čovjek se vidi u pejzažu. Kroz prirodu se osjeća čovjek. Slikam vodu. Privlači me mistični odsjaj vode, njen čarobni sjaj ovisan o svjetlu. Svaki čas je drukčija. Moje slike su reakcija na fluktuaciju vode.

                                                                                                                                                  Slikate li zapravo svjetlo?

Da, slikam svjetlo kao prisustvo Duha. Od neopipljivog stvaram opipljivo.

                                                                                                                                                   Slažete li se s Picassom koji je rekao: Ja ne tražim, ja nalazim.

U potpunosti se slažem. Tek kad nađem znam da sam baš to tražio.

                                                                                                                                                    Rekli ste da je akvarel- naboj koji se prazni.

Akvarel ili baciš ili naslikaš. Nema nešto između. Akvarel je teška forma i ovisna o raspoloženju. Težak je, razlijeva se, radi se brzo i zato mi je drag.  Kada je riječ o akvarelima Sava mi je glavni inspirator.

                                                                                                                                                  Gdje su vaše slike? Da li je bolje da su na zidovima stanova ili u muzejima?

Nalaze se gotovo na svim kontinentima. Naslikao sam ih puno više od dvije tisuće. Ne osjećam žalost što ih ne mogu pogledati. Moje slike žive samo ako se nalaze u očima ljudi, ma gdje bile.

sbperiskop

Viewing all 10979 articles
Browse latest View live