Quantcast
Channel:
Viewing all 10979 articles
Browse latest View live

Kako nastaje događaj kritike?

$
0
0

Uz Tenžerinu knjigu Tragedija kao navika i Brezovčevu predstavu Peto godišnje doba

Religija u hrvatskom 21. stoljeću nastoji kontrolirati fakultete, medicinu, kazalište – kao da smo zatucano seoce koje nikad nije čulo ni za pravne regule sekularne države, a ni za znanstvene i umjetničke kriterije. U takvom kontekstu knjiga Tragedija kao navika nije samo jedna od “publikacija”, nego teatar odgovornosti za javnu riječ, tim dragocjeniji jer je Tenžera za života itekako slutio da bi nam se Kvazievanđelje masovnog ne/ukusa moglo dogoditi kao kolektivna trauma

Tragedija kao navika, posthumno objavljena knjiga Veselka Tenžere, nije dobila reklamne panoe na gradskim ulicama ni recenzije u domaćim medijima, niti sam se imala prilike uvjeriti da ju je s interesom dočekala naša uža teatrološka javnost, kojoj se knjiga o kazalištu najizravnije obraća. Naprotiv, dočekao ju je „zid šutnje“ ili socijalna građevina neprozirne ravnodušnosti, daleko učinkovitija od bilo kakve mjere ideologijske represije. Razlog toj nezainteresiranosti prema jednoj od majstorskih knjiga kazališnih kritika 20. stoljeća možda leži u činjenici da kritika kao vrsta umjetničke proze nije „zabavno štivo“. Prije bismo je mogli usporediti sa stvaranjem otpora ideji trošenja umjetnosti kao robe, zabavljaštva, navijačkog stapanja čitatelja i pisca, socijalne ekonomije emotikona.

Moć radikalnog pitanja

Još neke razloge previđanja Tenžerine kritičke proze nalazim i u tome što Tenžera ne samo da ima, nego i stalno propituje kako svoje, tako i zajedničke kriterije promišljanja umjetnosti. Zaustavlja čitateljsku pažnju, vraća nas nekoliko koraka unatrag, više puta mijenja i vlastitu perspektivu na događaj, putuje vrlo oprezno i pomno kroz vrijeme izvedbe te evocira kazališni događaj mimo prigodničarske, formalno-deskriptivne novinarske geste, s mnogo eksplicitnih i implicitnih pitanja postavljenih glumcima, redateljima, ravnateljima, medijima (knjiga počinje tekstovima iz 1966., a završava tekstovima iz 1983. godine). Tenžera ne nasmijava, ne zavodi, rijetko je kada zgranut ili oduševljen. Njegove kritike zastaju i mirno se zagledaju u djelo, razmišljaju bez podizanja glasa, prvenstveno o problemskom dometu i problemskoj kvaliteti izvedbe. Postavlja li predstava društvu kojem se obraća ikakvo relevantno pitanje? Ima li neku dublju analitičku, idejnu, umjetničku zaokupljenost mimo elementarne pučkoškolske radosti koja vodi „od teksta prema pozornici“, golim automatizmom repertoarne politike? Kako smo točno stigli do rutine na sceni i koliko je svaka manira štetna za umjetnost? Zašto glumačke dive muškog roda ulažu više odgovornosti i hrabrosti u svoje uloge, za razliku od bitno poslušnijih glumica, koje teatru pristupaju gotovo „zanatski“, izvršavajući redateljske upute bez velikih ambicija (ovo pitanje nije šovinističko; Tenžera ga postavlja kao zahtjev glumicama da se usude na mnogo veće glumačko autorstvo)? Je li radijski dramski repertoar zbilja manje važan od onog koji igra u gradskim kazalištima? Što je radiofonično, što je televizično, što je filmsko, a što dramsko u različitim medijskim izvedbama? Mogu li Dubrovačke ljetne igre biti samo turistička manifestacija ili im trebaju bitno veći rizici umjetničkog istraživanja? Je li šibenski Festival djeteta zbilja u pravu kad misli da djecu treba izvrgnuti i podvrgnuti poukama ili bi umjetnost za djecu ipak trebala imati i estetske ambicije?

Posebno je zanimljivo Tenžerino pitanje zašto se pretvaramo da Brecht nije dio umjetničkog elitizma, kad je očito da je riječ o autoru koga dulje od pola stoljeća izvodi i gleda isključivo scena tzv. visoke umjetnosti, a ne pučki priređivači

Marksistička aristokracija

Posebno je zanimljivo Tenžerino pitanje zašto se svi pretvaramo da Brecht nije dio umjetničkog elitizma, kad je očito da je riječ o autoru koga već dulje od pola stoljeća izvodi i gleda isključivo scena takozvane visoke umjetnosti, a ne pučki priređivači. Tenžera piše 1967. godine:
„Paradoksalna je sudbina Bertolta Brechta: čitavog života borio se svojim djelom protiv građanskog svijeta, stvarao kanone novog pučkog teatra i glorificirao proletarijat, a danas, nekoliko godina nakon smrti, doživljava renesansu upravo u građanskom svijetu, ostajući stranac upravo u onim sredinama koje bi logički trebalo da ga prihvate. Na našim scenama njegova djela vrlo su brzo postavljena, a ponekad još brže skidana, da bi uskoro pala u potpuni zaborav.“
Možda je stvar u tome da je Brecht htio promijeniti narod, a ne samo pisati za narod. Pri tom nije pučku ekipu lako zainteresirati ni za avangardističke metode, ni za ideju promjene. Naprotiv, u Brechta se zaljubila intelektualna aristokracija, koju se ne bi smjelo ni spominjati uz marksističko kazalište. I sam Tenžera je okorjeli brehtijanac, osoba koja spaja kulturu svakodnevice, masovne medije i tragediju kao temu, autor koji istovremeno studiozno piše i o sportu i likovnoj sceni, inzistirajući na tome da „visoko“ i „nisko“ intimno razmjenjuju vrijednosti i stilove, hraneći jedno drugo. Biti proučavatelj pop-kulture, a propos Brechta i Tenžere, ne čini vas automatski popularnim autorom. Dapače: najšira publika i danas štiti svoje pravo na sljedbeništvo sa što manje refleksije, kao što bira i jasne granice: žanra, vrste, institucionalne političke orijentacije, intimne ispovjedi, aktivističkog apela. Ali zanimljivo je da baš te tvrde granice i kritičari i pisci (i ondašnje i ovdašnje javne scene) smatraju podjednako neodrživima. Bilo bi sjajno da „narod“ (kako se o publikama govorilo u drugoj polovici jugoslavenskog 20. stoljeća) shvati da je karneval stalno u tijeku, stalno se pokazuje da krune nisu zlatne nego papirnate, ne samo u doba fašnika. Ali „narod“ nije brethijanac. Niti zna da su mu marksisti smislili „protokol ukusa“ kojeg bi se – za svoje dobro, ipak je kvaliteta u pitanju – trebao držati. Naravno, „narod“ je i mnogo heterogeniji no što to zamišljaju ideologijski čistunci, pri čemu su posao diferencijacije publika odlično obavili kulturalni studiji, institucionalno oblikovani tijekom Tenžerina autorskog doba, a izvjesno je da im i sam Tenžera metodološki pripada.

Beckettov poučak

Kako Tenžera piše iz samog povijesnog srca socijalizma, zabavno je koliko taj zagušljivi socijalizam nalikuje na kapitalizam. Na svakom koraku neka elita. Osim toga, umjesto socijalističke državne retorike o napredovanju svakog dana u svakom pogledu, Tenžera bilježi birokratsku učmalost soc-režima, nimalo ne sentimentalizirajući tekovine revolucije. Naravno da je Tenžera bio disident socijalizma, u istoj mjeri u kojoj su to bili Krleža ili Kiš ili Vaništa. I naravno da su umjetnici socijalizma jasno vidjeli da pred sobom imaju fake marksizam. Dapače, razumjeli su i što je lažno u samom socijalizmu: sva ta shematičnost društvenih klasifikacija, u kojoj tekst o konkretnom umjetničkom djelu praktički postaje niska uvreda ako odustane od načelne prozivke klasnog pitanja, pri čemu se sama umjetnina preskače kao nebitna. Rasprava o stilu u toj je logici „reakcionarna“. Vrsnog stilistu Tenžeru definitivno ne zanima stanje klasne svijesti u predstavama. Citiram iz knjige: „Pouka nikad nije drama, bez obzira na ispruženi kažiprst.“ Na drugom mjestu: „Fraza ubija i amaterizam“. Ovog kritičara zanima zašto je Beckettovo kazalište, unatoč posvemašnjem i k tome deklariranom manjku „događaja“ (posebno aktivistički shvaćenog događaja), ostalo izrazito dramsko. Tenžera se pita ima li to veze s time što Beckett uprizoruje svojevrsnu beskonačnu „igru bez rezultata“, u kojoj manjak pobjednika nešto govori o dubljoj strukturi naše bespomoćnosti. Još jedan Tenžerin uvid iz 1969. godine:
„Nema igre koja nije tragična, pa prema tome ona više nije tragična, ona je naprosto onakva kakva jest, nezavršiva, okrutna, bez razrješenja, bez novih mogućnosti.“
Ni pedeset godina kasnije nije nastala dramaturgija koja bi našla izlaz iz navedene „mrtve igre“ na način neke jednostavne dijalektike. Naprotiv, sve se više bavimo manjkom bilo kakve motivacije, volje, usmjerenosti, stava. Rasplinjavanjem i nasilja, ali i borbenosti čvrstih uvjerenja.

Disciplina gledanja

U tekstu „Faktografija kao dramaturgija“ (o Supekovu Heretiku) Tenžera anticipira mnoge postupke suvremenog doku-teatra. Stalno ponavlja da drama nije „ilustracija života“, nego nova kreacija, koja prati „svijet bez stvarnosti“. Jer stvarnost počinje postojati NAKON svoje artikulacije (najpreciznije ostvarene pomoću umjetnosti). Čak i da saznamo da smo zatvoreni u tamnici, potrebna nam je drama artikulacije, kako izvrsno prikazuje film braće Taviani Cezar mora umrijeti (2012).
Tenžera ima petlje napisati i da je prva gavellijanska predstava Gavellina kazališta (osnovanog 1953.) bilo tek Radojevićevo Kraljevo iz 1971., kao što se ne ustručava reći ni da Violić pristupa Brešanu dramaturški predoslovno, „kao da je u pitanju Biblija“, što rezultira „mamutskom četverosatnom predstavom“ pod nazivom Predstava ‘Hamleta’ u selu Mrduša Donja. Veliki je zagovornik glumačkog teatra (posebno rada na glasu), samim time i Histriona, a od glumaca prvim imenom struke drži Fabijana Šovagovića, zbog Šovine permanentne pobunjenosti protiv reprezentacijskih konvencija. Šerbedžiju smatra previše intelektualnim, hladnim, ali i veoma kompleksnim glumcem. Čitajući Tenžeru zaista možemo saznati kako je izgledala premijera, ali i stota izvedba Vidovićeva legendarnog Kaspara. Svjedočimo teatru kasnih 1960-ih, 1970-ih i ranih 1980-ih godina prošlog stoljeća. Kao i Matoš, Tenžera strastveno voli kazalište, s užitkom sjedi na izvedbama, što ne znači da romantizira sve što zatekne. Naprotiv, vraća se krizi scene kao osobnom utočištu.

Umjetnost je uvijek iznova definirana osporavanjem prethodnih stilova i metoda, tj. samom umjetnošću, vlastitim mijenama i eksperimentima, stalnim prijestupništvom čina stvaranja, a ne „navijačkim“ etiketama koje su prebanalne da bi prošle makar i kao teologija

Umjetnost je definicija umjetnosti

Nedavno je Branko Brezovec u sklopu manifestacije „Kultura je za sve“ u zagrebačkom naselju Travno režirao predstavu Pet godišnjih doba, u kojoj je uprizoren glas dijametralne suprotnosti Tenžerinu kritičarskom opusu: intervju za Hrvatsko slovo kršćanske kazališne kritičarke i teatrologinje Sanje Nikčević. Pred napuštenim Atomskim skloništem novozagrebačkog naselja vidimo projekciju fotografije nagrađivane teatrologinje s prepoznatljivo širokim osmijehom, dok nam akustička snimka entuzijastično objavljuje (citat je metoda ove predstave) stav Nikčević da bi se umjetnost morala baviti samo dobrim ljudima, lijepim temama, pobožnošću. Brezovec uprizoruje ovu „vedru apokalipsu“ kriterija i znanja o umjetnosti (s kojom se jako teško boriti jer je gotovo klinički uvjerena u svoju „spasilačku misiju“), medijski upakiranu i maskiranu u kritiku, odgovarajući joj nizanjem filozofa i umjetnika koji izravno svjedoče o tome da umjetnost nužno radi s negacijom, na isti način na koji zapravo rade i teologija i filozofija: sustavno i nevezano za razne Sanje Nikčević. Umjetnost je, naime, uvijek iznova definirana osporavanjem prethodnih stilova i metoda, bolje rečeno samom umjetnošću, vlastitim mijenama i eksperimentima, stalnim prijestupništvom čina stvaranja, a ne „navijačkim“ etiketama koje su prebanalne da bi prošle makar i kao teologija.
No Brezovčevom je predstavom uprizorena i današnja socijalna klima nametljivog vjerskog „čišćenja“ ili cenzure umjetnosti od tobože „zazornih“ tema i emocija. Religija u hrvatskom 21. stoljeću nastoji kontrolirati fakultete, medicinu, kazalište – kao da smo zatucano seoce koje nikad nije čulo ni za pravne regule sekularne države, a ni za znanstvene i umjetničke kriterije. U takvom kontekstu knjiga pod nazivom Tragedija kao navika nije samo jedna od „publikacija“, nego teatar odgovornosti za javnu riječ, tim dragocjeniji jer je Tenžera za života itekako slutio da bi nam se Kvazievanđelje masovnog ne/ukusa moglo dogoditi kao kolektivna trauma:
„Taj gledalac, istrgnut iz gledališta, istovremeno postaje diktator ukusa na masovnim medijima. Sve se radi u ime tog ukusa o kojem nema pojma ni onaj koji ga prima ni onaj koji ga daje (…). Već pomalo mitsku krizu kazališta vidim upravo u toj dezintegraciji gledališta, njegovu dokinuću, što sam kazališni čin dovodi u bezizlaz.“
Ako i Brezovčevu predstavu gledamo kao kritiku cenzure koja se odijeva u ruho znanstvenice da bi propagirala neznanstvene i protuumjetničke stavove, zanimljivo je da su zaključci predstave Pet godišnjih doba vrlo slični Tenžerinima: posao umjetnika je da ruše idole. Pa tako i propovjedničke. Jer ono što se pamti od socijalističkog teatra, kao i ono što se pamti od vjerskog teatra, sigurno nisu štandovi s licitarskim srcima pred vratima ove ili one katedrale duha. Usput budi rečeno, ni Kristova izvedba nije preskočila rad negacije.

Čitajte Tenžeru. Čitajte Ivančića. Čitajte Krležu. Čitajte Matoša. Gledajte Brezovca. Ima glasova koji ni u kojoj varijanti vjerskopolitičke pustoši nisu odustali od razbijanja predrasuda

Čitanje vremena kao događaj izvan vremena

Što se, pak, tiče lociranja Brezovčeve predstave u doba kasnog kapitalizma, tu ostaje upečatljiva hipnotički usporena kretnja glumice Maruške Aras koja se najprije vapajno podiže u vis, a zatim lagano spušta prema njenoj glavi i opetovano samu sebe kucka kažiprstom, kao da provjerava imamo li još u toj kolektivnoj komori ikakvih sadržaja izvan aktualnih sniženja u trgovačkim centrima. Pogled glumice donosi na scenu tamnu pobunu koju ne uspijeva instrumentalizirati čak ni Brezovčev stav da je glumac samo marioneta zamjenskog boga iliti velikog redatelja. Kritička gesta opet se pokazuje i kao poetska gesta (u predstavi izrazito finog koreodramskog ritma sudjeluju i Suzana Brezovec, Marija Šegvić, Ivan Sirotić i Robert Španić).
Parafrazirat ću završno performera Vladu Marteka i njegove izvedbe povjerenja u događaj čitanja: Čitajte Tenžeru. Čitajte Ivančića. Čitajte Krležu. Čitajte Matoša. Gledajte Brezovca. Ima glasova koji ni u kojoj varijanti vjerskopolitičke pustoši nisu odustali od razbijanja predrasuda. Nisu odustali od kritike. Nije im na pozornici uma parkiran automobil, kao što satirično duh vremena uprizoruje predstava Pet godišnjih doba.
To naravno ne znači da je Tenžera bio nepogrešiv. Podrugljivost kojom je tretirao Slavenku Drakulić i Smrtne grijehe feminizma svjedoči o tome da se čak i vrsni kritičar može uplašiti socijalne subverzije čiji jezik ne razumije. Ali tu stvarno nijedno javno pero nije bez neke mrlje nerazumijevanja eksperimentalnih, prevratničkih jezika. U slučaju Tenžere, upravo je svojim dosljednim manjkom sljedbeništva sačuvao za nas kazalište 1970-ih i 1980-ih godina. I to ne kao muzej, nego kao lansirnu rampu novih ideja.

Nataša Govedić je teatrologinja, kritičarka, spisateljica i profesorica na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Objavila je 13 znanstvenih studija, nekoliko knjiga za djecu i roman Kako zavoljeti morskog psa (2019.).

Zarobljenici prošlosti

$
0
0

U slučaju pobjede, Peđa Grbin suočit će se s činjenicom da ne kontrolira veliki dio svojih saborskih zastupnika i dobar dio stranke, a on dosad nije pokazao da raspolaže svojstvima neophodnima za postizanje uspjeha u tako nepovoljnim okolnostima: spašavanje SDP-a bio bi teško premostiv izazov i za nekoga s neusporedivo većim kapacitetom i političkim talentom

Ako se nešto ne promijeni u iduća dva-tri dana, a malo je vjerojatno da će biti zvučnih promjena, tri lica krenula su u potragu za prijestoljem Socijaldemokratske partije: načelnica Omišlja na Krku i nova saborska zastupnica Mirela Ahmetović, saborski zastupnik Peđa Grbin te krapinsko-zagorski župan Željko Kolar. Ostavit ćemo po strani najavu kandidature Marina Percana, člana pulskog odbora SDP-a, jer se radi tek o pokušaju skretanja pažnje na vlastiti lik i djelo. Ovakva kadrovska ponuda, odnosno činjenica da je samo ovih troje ljudi pokazalo interes za preuzimanje čelne stranačke pozicije i automatski uloge lidera opozicije, dovoljno govori o dubini krize koja je zahvatila SDP, krize čije je sjeme posijano za vrijeme premijerskog mandata Zorana Milanovića i koja se razbuktala u nepune četiri godine stranačke vladavine Davora Bernardića, e da bi kulminaciju doživjela teškim porazom na parlamentarnim izborima 5. srpnja. Dvoje relativno uspješnih lokalnih političara za koje se uopće ne zna izvan njihovih kotara (Ahmetović i Kolar) te jedan pristojan, ozbiljan i marljiv saborski zastupnik ali ništa više od toga (Grbin), prilično su mizeran saldo za partiju koja pretendira da opet bude više-manje ravnopravan takmac Plenkovićevom HDZ-u.

Zahvaljujući slabosti i nedoraslosti Davora Bernardića, Zlatko Komadina, Rajko Ostojić i Davorko Vidović zarobili su SDP svojim kadrovima i, što je još pogubnije, svojim shvaćanjem politike kao krinke za realizaciju vlastitih interesa

Tko god da odnese pobjedu na izborima 26. rujna, jasno je da će SDP do daljnjega ostati podijeljena i utoliko nefunkcionalna i neuvjerljiva politička organizacija, otprilike onakva kakva je bila i u protekle četiri godine. Razlika je, ipak, u tome što je za Bernardićevog mandata, pogotovo u drugoj polovici tog mandata, tinjalo realno očekivanje da bi se moglo doći na vlast, a iz toga je proizlazila kakva-takva homogenost, to jest prigušenost sukoba: sad tog očekivanja nema i neće ga biti ni u doglednoj budućnosti, naravno, ako se ne dogodi nešto što u ovome trenu nitko ne može predvidjeti ili naslutiti, nešto poput naprasne ostavke Ive Sanadera usred drugog premijerskog mandata. Pojavila se, osim toga, i platforma Možemo! koja će SDP-u sigurno na duže staze otkinuti komad biračke podrške. Koliki će biti taj komad ovisit će i o SDP-u i o njihovoj konkurenciji slijeva.

Kad kažemo da će socijaldemokrati ostati podijeljeni ili da će postojeći rasjedi biti dodatno produbljeni zbog smanjenja SDP-ovog formata, mislimo ponajprije na to da će na jednoj strani biti Zlatko Komadina, Rajko Ostojić i Davorko Vidović, zajedno s mrežom svojih ljudi u lokalnim organizacijama, a na drugoj strani bit će svi ostali, bez obzira na to jesu li svi ti ostali međusobno povezani, jesu li politički istomišljenici i vide li na sličan način partijsku sadašnjost i sutrašnjicu. Zahvaljujući Bernardićevoj slabosti i nedoraslosti, Komadina, Ostojić i Vidović zarobili su SDP svojim kadrovima i, što je još pogubnije, svojim shvaćanjem politike i stranke kao krinke za realizaciju vlastitih interesa i ambicija, kao područja u kojem je najvažnije pobrinuti se za svoj lagodni život uz što veću količinu društvene moći i obračunati se sa svakim tko to iznutra dovede u pitanje, obračunati se s takvima kao jedinim istinskim političkim protivnicima, osvetiti se za umišljene nepravde bivših šefova i pritom ne prezati od spletki, podmetanja i drugih oblika destrukcije.

Neovisno o tome tko će naslijediti Bernardića, SDP će do idućih parlamentarnih izbora, a u redovnom ritmu do toga su četiri godine, u velikoj mjeri biti zarobljen političkom filozofijom trojice Bernardićevih ključnih pomagača i savjetnika, jer je parlamentarni klub SDP-a većinski napunjen pripadnicima tog političkog klana, koji ne posustaje unatoč ogromnom doprinosu srpanjskom izbornom porazu. O tome svjedoči inzistiranje Rajka Ostojića na preuzimanju funkcije potpredsjednika Sabora iz SDP-ove kvote, jer dotični nije u stanju vidjeti išta osim sebe, ali o tome svjedoče i kandidature Mirele Ahmetović i Željka Kolara. Njih dvoje ne bi se ni kandidirali mimo poticaja ili ohrabrenja Komadine i Ostojića, jer tako velike ambicije Ahmetović i Kolara bile bi tragikomične bez podrške rečene dvojice bardova isprazne kombinatorike. Komadina, Ostojić i Vidović nastavljaju s misijom obrane SDP-a od ‘milanovićevaca’, odnosno s misijom zaštite svoga utjecaja i privilegija, potpuno ravnodušni prema efektima svoga djelovanja na sami SDP i utoliko na cjelokupni politički život zemlje. Oni su, zajedno s Bernardićem, u protekle četiri godine najveću količinu kreativnosti pokazali u smišljanju statutarnih i proceduralnih smicalica za očuvanje unutrašnjeg statusa quo, za otežavanje promjena, za podizanje električne ograde oko močvare u kojoj je nekolicini persona lijepo i ugodno. To je krajnji politički domet tih ljudi, pa nije nimalo iznenađujuće što je SDP pao na sadašnje grane. I što su veoma skromni izgledi za povratak na cestu slave.

U idejnom pogledu, SDP je nedefiniran, konfuzan i inertan, osim na razini kurtoaznih proklamacija o antifašizmu, radničkim i ljudskim pravima, poštenju i zaštiti slabijih. Što je dodana vrijednost koju SDP unosi u hrvatsku politiku? Zašto bi netko glasao za SDP, a ne za Možemo! ili za proeuropski HDZ pomaknut prema centru?

U slučaju pobjede, Peđa Grbin suočit će se s činjenicom da ne kontrolira veliki dio svojih saborskih zastupnika i dobar dio stranke, a on dosad nije pokazao da raspolaže svojstvima neophodnima za postizanje uspjeha u tako nepovoljnim okolnostima: spašavanje SDP-a bio bi teško premostiv izazov i za nekoga s neusporedivo većim kapacitetom i političkim talentom, i za nekoga tko politiku shvaća šire i dublje od više ili manje inteligentnog cjepidlačenja oko paragrafa, i za nekoga tko ne smatra da je takmičenje u debati i logičnom zaključivanju vrhunac političkog umijeća, i za nekoga tko je manje opterećen formom a više sadržajem. Grbin ostavlja dojam da je za nj dolazak na položaj šefa SDP-a – vrh svijeta, i da sav odiše strahopoštovanjem prema toj organizaciji. Njegovi dosadašnji javni nastupi u ulozi kandidata za predsjednika stranke posvećeni su, prije svega, tehničkim aspektima dosta kompliciranog unutarstranačkog izbornog procesa i tome tko može glasati a tko ne može, umjesto da se otpočetka obraća najširem krugu birača na koje SDP može računati, da govori o temama koje su važne tim ljudima, da što konkretnije formulira alternativu HDZ-ovom viđenju Hrvatske u svim ključnim područjima, od ekonomije do kulture. U današnjem SDP-u – mimo brenda i relativno malog broja politički kompetentnih i suvislih ljudi – nema gotovo ničeg što bi bilo vrijedno poštovanja i njegovanja.

U idejnom pogledu, SDP je nedefiniran, konfuzan i inertan, osim na razini kurtoaznih proklamacija o antifašizmu, radničkim i ljudskim pravima, poštenju i zaštiti slabijih. Što je dodana vrijednost koju SDP unosi u hrvatsku politiku? Zašto bi netko glasao za SDP, a ne za Možemo! ili za proeuropski HDZ pomaknut prema centru?

U smislu političkog zanata i profesionalizma, SDP je ostao u dalekoj prošlosti: ta stranka, da ostanemo samo na najkardinalnijim primjerima, već mjesecima, možda i godinama, nema glasnogovornika, ili ga dobro skriva, nema nikakvu strategiju javnog komuniciranja, nema ni nešto nalik analitičkom odjelu. Što se tiče članstva i lokalnih podružnica, vladaju totalni nered i apatija proizvedeni tretiranjem najšireg članstva isključivo kao repromaterijala za ostvarivanje osobnih ambicija vrlo uskog kruga ljudi. SDP-u, dakle, sad ne može pomoći lider čija je namjera da po svaku cijenu okupi i pomiri suprotstavljene frakcije, da zakrpi i prikrije pukotine, da sklopi paktove o nenapadanju s unutarstranačkim interesnim grupacijama i samoproglašenim patrijarsima. Umjesto poboljšane verzije Bernardića, SDP-u je potreban čovjek koji će preorati unutrašnji klijentelistički mentalni sklop u kojem su snishodljivo tavorenje i ‘princip dosjelosti’ najsigurniji načini za napredovanje u partijskoj hijerarhiji. SDP je odavno prestao privlačiti ljude koji nešto o nečemu znaju i koji nešto znače u svojim profesionalnim sredinama ili u javnom životu: organizirano i planski orijentirali su se na svoj zatvoreni i mediokritetski kadrovski bazen, pa sad i imaju to što imaju. Teško da će Grbinov izbor proizvesti katastrofu, ali njemu manjka karizme, hrabrosti i autoriteta da, bez većih gubitaka iz nešto dugoročnije perspektive, napravi zaokret i udahne novu energiju umornoj i okoštaloj stranci. Tako misli čak i Ranko Ostojić koji je položaj šefa svoje unutarstranačke predsjedničke kampanje 2016. godine bio povjerio upravo Grbinu.

U slučaju Grbinovog poraza, SDP će nastaviti ondje gdje je stao Bernardić, odnosno putem propasti dinamikom koju će diktirati trojica – uz Bernardića – najodgovornijih za izborni debakl. To bi mogao biti moment formalnog raspada SDP-a na dvije stranke, to bi mogao biti prvi korak prema sudbini koja je zadesila HSLS.

Broj glasača smanjen

Na SDP-ovim unutarstranačkim izborima ujesen 2016. glasalo je oko 17 hiljada ljudi, od tadašnjih oko trideset i pet hiljada upisanih u bazu članova. Na izborima 26. rujna pravo glasa imat će nešto manje od 12 tisuća članova: ostatak je diskvalificiran zbog neplaćanja članarine. To znači da će novi predsjednik stranke biti izabran s tri-četiri-pet hiljada glasova, što i nije baš drastična razlika u odnosu na delegatski sustav biranja, a za ulazak u Predsjedništvo i Glavni odbor, naročito s obzirom na to da postoji i sistem kvota, neće trebati bitno veći broj glasova od onog koji su kandidati znali dobiti dok su birali izaslanici na konvenciji.

portalnovosti

Nedodirljivoj Crkvi u Hrvata vlast na svaki od onih famoznih sedam grijeha samo sliježe ramenima, uz pokorno ‘okej’. Braćo i sestre, dokle?

$
0
0
Nema te budalaštine ili uvrede na koju oni nemaju pravo, nema te epidemiološke mjere koja bi se i njima nametnula, nema tog članka Kaznenog ili Prekršajnog zakona kojeg oni ne bi bili barem dopola pošteđeni. I nema tog novca koji oni neće od države bezuvjetno dobiti, samo ako zapitaju

Još od 2017., kad je ministrica Žalac, na prijedlog đakovačko-osječkog biskupa Hranića, pri Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije (jedva skraćeno: MRRFEU) utemeljila nešto pod nazivom Program ulaganja u zajednicu, Andrej Dimitrijević, novinar portala Telegram.hr, revno prati kome se taj novac – a riječ je o 20 milijuna kuna godišnje – dodjeljuje. Kako to i priliči upornim novinarima, zacijelo se ove godine (kad je na čelu ministarstva već treća osoba, svježe odabrana, ambiciozna stručnjakinja) ponadao da mu je trud urodio nekakvim plodom, ali – šipak. I opet je skoro punih devet desetina novca (17,7 od 20 milijuna) država dodijelila katoličkim župama i crkvama.

Zanimljivo je, premda ne i zabavno, do kraja izlistati dokument MRRFEU-a pod naslovom ‘Lista odobrenih projekata za sufinanciranje u 2020. godini prema Programu ulaganja u zajednicu’. Saborska zastupnica Vidović-Krišto, nekako slutim, mogla bi se prva pobuniti protiv njega, jer dobro je znano da se na hrvatskom kaže ‘popis’, a ne ‘lista’. Štoviše, uvjeren sam da je i mnogome od samih dobitnika oči zagrebala ta omaška (slučajna?), ali za njih valja pokazati razumijevanje – imaju na desetke i stotine tisuća razloga da sad ne gnjave s detaljima.

Dakako, od pukog izlistavanja, daleko je zanimljivije čitati rubriku ‘Naziv projekta’. Ima tu zbilja koječega, od ‘izgradnje parkirališta i prilaza župi’ (150.000 kn) u Stubičkim toplicama, preko ‘sanacije krova crkve Sv. Mihovila u Pokrovniku’ (krov im je loš, pa baš u Pokroviku, pa gdje će ti duša ako im ne uložiš u zajednicu isto toliko?), ali moj se apsolutni favorit krije pod rednim brojem 86: tu je u rubrici ‘Korisnik’ upisano tek ‘Župa uznesenja Marijina’, neznano gdje, a kao naziv projekta piše tek ‘Numizmatička zbirka Sv. Šime’. To uznesenje Marijino dovoljno se često spominje na sve strane da osjećam opravdanom sumnju kako ne postoji u cijeloj Hrvatskoj baš jedna jedina župa takvog imena.

A gdje je točno ova s numizmatičkom zbirkom Svetog Šime kojoj, u potpuno nejasnu svrhu, država daje 300 tisuća kuna – to će, bojim se, ostati vječno otajstvo, baš kao i odgovori na pitanja poput: je li Šime tek sad odlučio zasnovati numizmatičku zbirku, pa mu treba inicijalni kapital; ako zbirka već postoji – zašto je nitko nije bolje zaštitio pa sad pucaju i najloni i staklene vitrine; koji se to rijetki novčić ukazao na tržištu da Republika Hrvatska nekim tamo neidentificiranima Mariji i Šimi bez problema transcendira tristo faking tisuća konkretnih kuna, da bi im zbirka neznane lokacije (a sve za dobrobit, napredak i razvoj neznane regionalne zajednice) bila još vrednija?

Ima takvih pitanja još mali milijun, iskaču iz gotovo svakog retka i stupca tog popisa, pardon – te liste, ali ona me ne muče ni izbliza kao jedna višedesetljetna enigma: zbog čega i radi čega, braćo i sestre, ama baš svaka vlast Republike Hrvatske od 1990. naovamo toliko gadljivo sluganski ispunjava svaki prohtjev internacionalne korporacije čija je nezasitna, neumjerena oblapornost neupitna i općepoznata već najmanje tisuću godina? Kako to da nikad nitko nije javno rekao, kamoli podviknuo, nešto u stilu: ‘Op, op, čekajte malo! Mi smo ovdje vlast, a ne vi! Pročitajte Ustav RH.’? Pa NATO da nas toliko isisava, EU ili UN – zacijelo bi netko iz vrha politike, pa makar i iz parlamentarne oporbe, digao glas. Ali kad je ta famozna ‘Crkva u Hrvata’ posrijedi – od 151 glasa, glasa čuti nije. I tako već tri desetljeća. Dokle?

Dokle će crkveni ljudi i crkveni nauk biti toliko nezamislivo nedodirljivi da im se na svaki od onih famoznih sedam grijeha samo sliježe ramenima, uz pokorno ‘okej, onda dobro’?! Nema te budalaštine ili uvrede na koju oni nemaju pravo, nema te epidemiološke mjere koja bi se i njima nametnula, nema tog članka Kaznenog ili Prekršajnog zakona kojeg oni ne bi bili barem dopola pošteđeni. I nema tog novca koji oni neće od države bezuvjetno dobiti, samo ako zapitaju. Čime to Katolička crkva drži za jaja, da se poslužim prispodobom, ama baš svaku svjetovnu vlast u zadnjih 30 godina, tako snažno da joj svi bez iznimke toleriraju toliko nerazumno bahaćenje, razmetanje i neobaziranje na stvarnost, uključujući i kršenje gorespomenutih zakona? Ima li tu nečega što mi neposvećeni ne znamo i ne smijemo znati, ili je posrijedi tek ‘strictly business’?

Ma nije ovo drugo, ne može biti, jer da je posrijedi ravnopravan poslovni odnos, tad bi svjetovna vlast barem ponekad uzvratila crkvenoj kad je ova proziva i vrijeđa, makar i upola onoliko cinično kako uzvraća novinarima i oporbi na svaku kritiku. Ima tu još nečega, sto posto, nemoguće je da se i u tom odnosu sve svodi tek na onu ‘tako vam je to u braku’. A ako jest, dajte nek netko javi papi Franji da sam zatraži razvod, jer ovo između njega i njegove životne partnerice u Hrvata definitivno spada u kategoriju ‘nesukladnost naravi’.

tportal

Stribor Uzelac Schwendemann: Gradska knjižnica danas je stručni Galapagos

$
0
0

Pitati mene što mislim o stručnosti i pameti Dusparine ravnateljice brodske Gradske knjižnice je isto kao kad biste pitali uličnu svjetiljku što misli o psima…

Ne da nema pojma, nego lišena stila, manira i elementarnog bontona, namjerno stručno unazađuje Gradsku knjižnicu kako bi sve u njoj podredila svojoj utaloženoj razini. Dakle, sitnom svijetu svog uskog, strogo umeđenog kruga koji ne može napustiti. Danas, i s njom, Gradska knjižnica nema prilično toga pametnog i korisnog što je nekoć imala, a ubijen joj je i onaj fini duh šire kulturne svrhe i uloge… Jer što? Kad kažeš Veli Jože ona misli na plovnu dizalicu… Kulturni dilentatizam i primitivizam malignog provincijalca zavladali su knjižnicom…

Gradonačelnik Slunja postavio je za ravnatelja slunjske Gradske knjižnice vodoinstalatera. I to je u redu. U Hrvatskoj. Vodoinstalacije knjižnice bit će održavane na visokom profesionalnom nivou. Gradonačelnik Slavonskog Broda postavio je za ravnateljicu Gradske knjižnice defektologinju. I što se dogodilo? Svi pripuzi kolektiva knjižnice, a ima ih dobar naramak, počeli su se defektno ponašati kako bi se dodvorili ravnateljici defektologinji, koja ne zna popraviti vodokotlić, ali se zna defektno odnositi i ponašati prema knjižničnoj struci u koju je priučeno zalutala kao i onaj vodoinstalater iz Slunja.

Evo primjera. Dokazano i općepoznato najkompetentniji, najškolovaniji i formalno najstručniji djelatnik u knjižnici, opakim, pokvarenim i histeričnim hirom oktroirane ravnateljice, s mjesta pomoćnika ravnatelja prebačen je na pult za izdavanje knjiga. Na radno mjesto srednje stručne spreme. A potom da radi pomoćne poslove u Odjelu nabave. I sve to jer ga defektologinja, opravdano ljubomorna i zavidna, osobno ne trpi. A kako i da ga trpi kad je u svemu nekoliko kopalja iznad nje i kao takav za nju, takovu kakova je, najveći ugroz.

Protupropisno i protuzdravorazumski složeno Upravno vijeće knjižnice, sastavljeno s kolca i konopca, na mig amenuje ravnateljičine nestašluke i hirove i oglušuje se na to da se stručno najkompetentnija osoba ustanove sa sporednih poslova, rasporedi na one najsloženije.

Isto to Upravno vijeće ne jebe ni odluke Ministarstva kulture i Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske koja su stručno najobrazovaniju osobu u knjižnici imenovala za Višeg knjižničara na preporuku Hrvatskog knjižničkog vijeća kao najviše i najkompetentnije strukovne organizacije u knjižničarstvu. A imenovanja osobno potpisale obje ministrice. Uvjeti za postizanje tog zvanja su toliko strogi da ih nitko, od preostalih knjižničarskih djelatnika ustanove, ne ispunjava.

A osoba koja je ne samo ispunila te uvjete, nego ih ima i više od zahtijevanih tako da će uskoro dobiti i najviše zvanje u struci, titulu Knjižničnog savjetnika… e, ta osoba, u vaktu nove ravnateljice, defektno je raspoređena prvo na pult, a potom na pomoćne poslove u Nabavi…

Ima još. U knjižnici te… kako se zove… Dusparačke, ne nije… dobro nije važno, sjetit ću se, uz suglasnost Upravnog vijeća formiran je, prema izvana dostavljenoj fotografiji konkretne osobe, Odjel za marketing i odnose s javnošću. Jedan odjel, jedna osoba. Onda je ta s fotografije, zaboravio sam kako se i ona zove, prvo bila na bolovanju par mjeseci, a potom se pokupila, podijelila otkaze i u privatnom životu i u knjižnici… i otišla. Navodno u Nizozemsku. Bilo je to negdje krajem prošle godine. Od tada nema Odjela za marketing i odnose s javnošću. Doduše, oktroirana ravnateljica u Izvještaju o radu knjižnice u 2019. godini koji je upućen Gradskom vijeću, besramno laže da taj Odjel postoji i radi iako on već duže vrijeme sadi tulipane u Holandiji. I sad: u knjižnici postoji zaposlenik koji je znanstveni magistar menadžmenta (troškove tog magisterija financirao je, iz proračuna, grad Slavonski Brod) koji je godinama izuzetno uspješno radio te famozne „odnose s javnošću“ i on… pogodili ste, radi pomoćne poslove. U Nabavi. Jer je to tako u svojoj …..  glavi složila ravnateljica, ovoga… ma nije važno… sjetit ću se… ma ova… kako se zove… znam da joj prezime počinje bilabijalnim okluzivnim suglasnikom… kako ide ono dalje… nije važno sjetit ću se… Babovečka Ružica.

Samo se ovaj put zajebala. Ministrice će joj postaviti pitanje u vezi sa stručnim statusom osobe koju su imenovale za Višeg knjižničara. Prvog i jedinog Višeg knjižničara u brodskoj Gradskoj knjižnici od njenog osnutka do danas! Ružoooo, Ružice jednog dana, a možda i ranije, na glavu će ti se srušiti sva sranja koja proizvodiš!

Ružica, žena apetita prema zlu, neće u pakao iz prostog razloga: ona u svom paklu već jest… Njen đavao prebiva u njenom ogledalu. Osobama kao što je ona u Dalmaciji daju da cijeli život slažu suhozide. Jebi ga, u Dusparistanu ona ravna knjižnicom.

____________________________________________

Pripisak

Nametnuta „paklena“ ravnateljica Gradske knjižnice, koja je dušu prodala vragu sramoteći Gradsku knjižnicu naganjuje sudsku parnicu protiv Počasnog člana Gradske knjižnice, jer joj je, suprotstavljajući se javno njenom skandalozonom izboru za ravnateljicu, nanio „duševnu bol“.  Logika govori da ukoliko nešto prodaš (đavolu) to više nemaš, pa te ne može ni boljeti. Dobro, to je moja logika.

Hrvatski sudovi imaju svoje, pa je tako Ustavni sud Republike Hrvatske, svojom logikom, poništio presude nižih sudova u sporu u kojem tužitelj nije bila brodska defektologinja, nego Predsjednik Republike Hrvatske Stipe Mesić.

Bivši predsjednik države utužio je osobu koja je za njega javno napisala da je idiot. Idiot, pardon Stipe Mesić, pokrenuo je parnicu radi novčane odštete za duševne boli. Ustavni sud RH odbacio je njegovu tužbu s obrazloženjem da je Stipe Mesić javna osoba, a idiotom je nazvan u javnoj polemici u temi od šireg društvenog interesa. Javne osobe, smatra Ustavni sud, moraju znati otrpjeti javnu kritiku. U polemikama od javnog interesa.

Tih tužbi javnih osoba za nanošenje duševnih bolova Ustavni sud je odbacio nekoliko. Vjerojatno i iz praktičnih razloga jer kud bi hrvatsko sudstvo dospjelo da za svako slanje upičkumaterinu, mjeri nanesene duševne boli.

Zastupnici u Hrvatskom saboru, pred TV kamerama koje uživo prenose sjednice, nazivaju se međusobno budalama, majmunima, kretenima, svinjama… Predsjednik Sabora pred TV kamerama zastupnike naziva šibicarima i smećem, a oni njega rektalnim alpinistom… Demokrat Joe Biden javno je proglasio republikanca Trumpa – totalnom ludom…

Ružicu iz Andrijevaca i tulipanku iz Donje Vrbe ja nisam nazvao ni idiotkinjam, ni majmunicama, ni kretenušama, ni svinjama, ni smećem, ni šibicarkama, ni rektalnim alpinisticama, ni totalnim luđakinjama (iako me prilično njih, koji ih dobro poznaju, uvjeravaju kako one sve to jesu). Ono za što sam utužen (ponavljamo gradivo) glasi: „Karikaturalnu Ružu sitnu i sebičnu, bez strasti, discipline i energije, bez stava i uvjerenja, koja nije u stanju položiti šoferski ispit (Ružice, a da pokušaš s vozačkim na metli?), a kamoli ravnati Gradskom knjižnicom.“… „Postavila se za ring pronouncera – voditeljicu Odjela za odnose s javnošću i makreting (tako nešto ne postoji ni u jednoj narodnoj knjižnici u državi) jer je marketing u pedesetim godinama diplomirala u Orašju… pardon, na famoznom brodskom Veleučilištu. Što mu dođe na isto. Marketing, jebote kao da Gradska knjižnica prodaje madrace, Air grudnjake za sise koje su odradile svoje ili štajaznam prezervative s okusom kulena. … Uselila se u prostoriju koja je bila predodređena za poklon biblioteku počasnog građanina Broda, nosioca brojnih nagrada, priznanja i odlična, barda slavonske književnosti Vladimira Rema. U toj prostoriji trebala je biti i biblioteka knjiga o Domovinskom ratu… Jebi ga, sada je tamo Sanja. Za što? Za odnose.“ (Citat iz polupismene tužbe.)

Tih par rečenica, javno objavljenih i u kontekstu zalaganja za javni interes (vulgarno namješteni izbor ravnatelja Gradske knjižnice i voditeljice Odjela za marketing i odnose s javnošću) po procjeni parca, kojeg su angažirale tužiteljice, vrijedi 120 tisuća kuna duševnih bolova, iako je na portalu, na kojem sam objavio kolumnu, odmah, u skladu sa zakonom, objavljeno i opsežno reagiranje parca.

Prvo pitanje glasi: tko će pronosati gaće na štapu, nakon što, za desetak godina, Ustavni sud Republike Hrvatske poništi eventualne presude nižih sudova?

Drugo pitanje glasi: ne šteti li ta i takva ravnateljica renomeu brodske Gradske knjižnice, pa i gradonačelnika? Jer hirom smo utuženi: Veljko Lukić i ja.

Ja sam najplodniji živući brodski pisac (u Fondu knjižnice nalazi se tridesetak mojih autorskih djela (na ukupno 4846 stranica) i još desetak koautorskih i priređivačkih knjiga, koje su, uglavnom sve, promovirane u prostorima knjižnici. U Fondu su i uvezi publikacija i novina koje sam pokretao, izdavao, uređivao i u njima objavio stotine tekstova. Donirao sam knjižnici oko pet tisuća prijepisa pisama Ivane Brlić-Mažuranić svojim roditeljima i djeci, te nekoliko stotina portreta znamenitih, poznatih i spomena vrijednih Brođana. Vrlo povoljno ustupio sam svoju zbirku od preko četiri stotine austrougarskih razglednica Slavonskog i Bosanskog Broda. Savjetodavno sam pomagao, trojki djelatnika knjižnice, izradu kapitalne brodske knjige Leksikon brodskih pisaca koju je izdala Gradska knjižnica u Stipićevom mandatu (s Ružicom i izdavačka djelatnost knjižnice je ugašena). Poklonio sam knjižnici i dva vrijedna akvarela Vasilija Antipova…

Erudit Veljko Lukić, vlasnik portala koji je objavio moju kolumnu, najbolji je živući brodski pjesnik. Uz to ga je knjižnica proglasila Čitaocem godine jer je, kao korisnik, u 12 mjeseci posudio i pročitao najviše knjiga.

Obojica smo vrsna imena u aktualnoj septičkoj jami brodske književnosti.

Može li se Gradskoj knjižnici nanijeti veća sramota od ove? Ravnateljica, koja ne zna pošteno sastaviti dopis, tuži dva najpismenija i najnačitanija člana knjižnice jer su joj nanijeli duševnu bol pišući i javno objavljujući kako se varanjem, lukavstvom, obmanjivanjem i smicalicama dokopala ravnateljskog mjesta.

Gradnonačelniče, mičite to s ravnateljskog mjesta. Ponavljam, intelektualno, moralno i mentalno samo si je nacrtalo metu na leđima. Em nema pojma o struci, em je stalno u aferama i afericama, em indirektno i Vama šteti jer će, kao Vaš izbor, na javnom tapetu biti godinama. A i protiv Grada i knjižnice spominju se pokretanja nekih sudskih sporova. Zbog čega? Zbog ponovnih kadrovskih smicalica i namještanja natječaja što je ravnateljici očigledno ušlo u krv.

Uz to, s gledišta knjižničarske struke ona je knjižnici kamen oko vrata, a gledajući politički i Vama.

Ambiciozan projekt koji propituje aktualne teme ljudske egzistencije: Electric Dreams

$
0
0

Nastao u britanskoj produkciji Channela 5, Electric Dreams predstavlja zanimljiv pokušaj stvaranja antologijske serije, čije su epizode temeljene na kratkim prozama Phillipa K. Dicka. Projekt od deset epizoda povezuje futuristički, odnosno distopijski kontekst, katkad prožet elementima znanstvene fantastike i post-apokalipse. Epizode su u cjelinu povezane žanrom i ugođajem, često ocrtavajući pesimističnu viziju budućnosti. Svaki nastavak u trajanju od pedesetak minuta iznosi zaokruženu priču, ima vlastite protagoniste te redatelja i scenarista. Mahom se referiraju na aktualne i relevantne teme propitivanja humanog i posthumanog, drugosti, konzumerizma, političkog inženjeringa i sloma barijere između javnog i privatnog te propitivanja osobnih sloboda. O ambicioznosti projekta svjedoči i respektabilna glumačka postava, u kojoj među ostalima uočavamo Richarda Maddena, Grega Kinneara, Veru Farmigu, Annu Paquin, Geraldine Chaplin, Timothyja Spalla, Stevea Buscemija, Terrencea Howarda, Briana Cranstona, Janelle Monae, kao i pojedina redateljska imena: Dee Rees, Julian Jarrold, Alan Taylor, Michael Dinner…

Priče često imaju subtekst koji nadilazi njihov distopijski, postapokaliptični ili znanstveno-fantastični okvir. Primjerice, Safe and Sound funkcionira kao alegorija problematičnog odnosa inhibiranog djeteta s aktivističkim i paranoičnim roditeljem. Majka i autokratski režim koji lišava privatnosti lice su i naličje iste priče iako se nalaze na suprotstavljenim stranama, jer i jedno i drugo ne dopuštaju stjecanje iskustva. Autofac je priča o konzumerizmu te produkciji i kupovanju beskorisne i nepotrebne robe. The Father Thing traumu suočavanja djeteta s razvodom roditelja prerušava u narativ o otmici ekspanzionistički nastrojenih izvanzemaljaca. Kill All Others primjerice progovara o fabriciranju netrpeljivosti prema manjinskim skupinama.

Prva epizoda The Hood Maker otvara veliku temu sezone – propitivanje humanosti u svijetu koji je izgubio svoje društveno i kulturno uporište. Odvija se u distopijskoj državi nazvanoj Free Union, ugođajem je nalik Scottovom kultnom Blade Runneru (1981) te se bavi problematikom drugosti. Skupina ljudi razvila je telepatske sposobnosti, no društvo ih odbacuje, pa preživljavaju na njegovim marginama. Protagonistica Honor (Holliday Grainger) pridružuje se policijskom agentu Rossu (Richard Madden) kako bi spriječili djelovanje subverzivnih društvenih skupina, a pritom tvore neobičan i pomaknut buddy-buddy par. Iako je obrat u završnici efektan te dobro poentira problematiku humanosti i empatije, The Hood Maker predstavlja ponešto slabije otvaranje sezone jer je mahom epizoda građena na poznatim motivima, ugođajima i slikovitosti iz povijesti žanra.

Impossible Planet zaplet gradi oko motiva svemirskog turizma, pa dvojica interstelarnih vodiča, Brian Norton (Jack Reynor) i Ed Andrews (Benedict Wong), dobivaju izdašnu financijsku ponudu od žene Irme Louse Gordon (Geraldine Chaplin), stare 342 godine, da je odvedu na Zemlju, koja je navodno prije mnogo stoljeća uništena te nenastanjiva. Putovanje pritom služi za suočavanje s prošlošću te vlastitim emocionalnim nedoumicama, napose u kontekstu Briana. Impossible Planet razmatra nemogućnost bijega te pronalaska sigurnog utočišta te nastavlja razvijati i propitivati problematiku humanosti i empatije, iako je tempom ponešto prespora epizoda te nedovoljno razrađenog idejnog sloja.

The Commuter priča o žalovanju te suočavanju s gubitkom kako bi se moglo krenuti dalje. Timothy Spall glumi Eda Jackobsona, zaposlenika na gradskoj željeznici, koji igrom slučaja otkriva mjesto Macon Heights. Ono je neucrtano na željezničkoj mapi, a njemu svaki dan izgleda idilično isto te nema gubitaka. Protagonist se mora othrvati toj idiličnosti, što znači suočiti se s traumom kroz nastojanje da se ona razriješi. Stilski je svijet Macon Heightsa svijet američke melodrame pedesetih godina prošlog stoljeća. Pastiširanjem se postiže učinak očuđenja, koji upućuje na nesvakidašnjost iskustva. Posrijedi je emocionalno najizravnija epizoda, koja djeluje vrlo efektno u svojoj jednostavnosti. Kao što The Commuter stilski posuđuje od klasične melodrame, tako Crazy Diamond preuzima od noira, napose koncept naivnog muškarca i fatalne žene, tako što oblikuje priču o propitivanju humanosti. Steve Buscemi utjelovljuje uspješnog znanstvenika Eda Morrisa koji se bavi stvaranjem androida, posprdno nazvanih Jack i Jill. U jednom ga trenutku zavedene umirući android Jill (Sidse Babett Knudsen) kako bi ga nagnala da joj pomogne u nastojanju da produlji svoj rok trajanja. Epizoda se vješto poigrava noirovskim konceptima smještenima u futurističko ozračje te unosi dozu humora, kojem Electric Dreams inače nije osobito sklon.

Real life jedna je od ponajboljih epizoda, u kojoj se radnja odvija na dvjema vremenskih dimenzijama. U budućnosti je policajka Sarah (Anna Paquin) u potrazi za ubojicom te je proganja osjećaj strašnoga grizodušja. U sadašnjosti se u sličnoj potrazi nalazi dizajner videoigara George (Terrence Howard) te ga proganjaju slični osjećaji. Njih dvoje dijele um, odnosno Sarah vjeruje da je on njezin virtualni alter-ego nakon konzumacije futurističkoga narkotika, a George vjeruje da je situacija obrnuta. Dinamika je postignuta promišljenim balansiranjem između dviju vremenskih razina te zamagljivanjem konkretnog odgovora na pitanje koji je od likova projekcija onog drugog, a koji je stvaran. Real Life veći naglasak stavlja na psihologiju pojedinca, a manji na distopijski kontekst.

Propitivanjem humanosti nastavlja se baviti Human Is, a navedeno sagledava kroz intimniju prizmu te putem dijade javno i privatno. Bryan Cranston glumi svemirskog junaka koji je zadužio ljudsku vrstu, no istodobno ima otuđen i podcjenjivački odnos naspram supruge, što njegovo okruženje ne primjećuje. Sve dok se s opasne misije ne vrati promijenjen, što potiče sumnje da ga je zaposjelo izvanzemaljsko biće. Priča izokreće žanrovske stereotipe pa propituje jesu li zli izvanzemaljci nužno barbarski i ekspanzionistički nastrojeni ili destruktivni impulsi leže u nama samima. The Father Thing nastavlja razrađivati motiv invazivnosti bića iz svemira, ali ovoga puta kroz staromodnu prizmu otmice izvanzemaljaca, koja se vizualno referira na SF osamdesetih godina dvadesetog stoljeća. Voljeni i brižni otac (Greg Kinnear) zamijenjen je zazornim dvojnikom, a pritom baseball funkcionira kao metafora prisnog odnosa roditelja i sina.

Autofac progovara o boljkama i stranputicama konzumerizma. U potpunosti automatizirana tvornica, kojom upravlja umjetna inteligencija, ljudima svakodnevno šalje iste i njima beskorisne produkte, dok oni istovremeno bivaju sve više lišavani područja za uzgoj hrane. Priroda naime zbog zagađenja iz tog istog pogona odumire. Epizoda poticajno progovara o lišavanju individualnosti i serijalizaciji. Alice (Janelle Monae), hologram iz tvornice, sugerira buntovnoj protagonistici Emily (Juno Temple) da su svi lako zamjenjivi. Safe and Sound kreće od poznatoga klišeja nove učenice u školi, koja iz provincije seli u veliki grad te doživljava šikaniranje okoline. Navedeno je provučeno kroz distopijsku prizmu odnosa centra i periferije – megalopolisa te takozvanih bubble-područja za koje se u prvome tvrdi da su izvor terorista i terorizma. Posrijedi je intrigantna priča o nadgledanju i kontroli te spremnosti da se na to pristane kako bi se bilo dijelom stada, što je psihološki uvjerljivo razriješeno kroz psihičko posrtanje protagonistice Foster (Annalise Basso) – njezine obiteljske paranoje, kao i odbacivanje okruženja.

Kill All Others britko se poigrava strahom od Drugih te raspirivanjem nasilja i netrpeljivosti prema njima. Posrijedi je priča o Philbertu Noyceu (Mel Rodriguez), jednom od rijetkih manualnih radnika na tvorničkoj traci, koji u digitaliziranom i virtualiziranom svijetu neposredne budućnosti uočava da jedina kandidatkinja za predsjednicu svjetske totalitarne države (Vera Farmiga) u predizbornoj kampanji perfidno izgovara rečenicu Kill All Others!, koju kasnije počinje uočavati na različitim mjestima i situacijama. Vješto je postignut prikaz razvoja osjećaja paranoje kod protagonista kojem svijet ne vjeruje, uljuljan u reklame i konzumeristička dobra (tako se Philbert žali da njegova supruga ima flert s hologramom iz reklame!).

Kao što je primjetno, Electric Dreams dotiče se niza aktualnih tema, koje nastoji razraditi na atraktivan način te ih zapakirati u raskošan i skup produkcijski celofan. Kao i kod svake antologijske serije, postoje epizode koje su bolje i lošije. Primjerice, The Commuter, Real Life i Safe and Sound predstavljaju uspješniji segment serije, dok su Human Is, Impossible Planet i The Hood Maker fileri, što je ponajviše ovisilo o redateljskoj i scenarističkoj umješnosti da se određene ideje i priče uspješno razrade u formatu od pedesetak minuta. Za cijelu je sezonu karakteristična moralna pouka koja se provlači kroz epizode. One manje uspješne to čine odveć napadno.

filmovi

Miljenko Jergović: Uz djelo T. Dabca, djelo Ivana Posavca najvažnije je cjelovito fotografsko djelo hrvatske kulture

$
0
0

Prije dvanaest godina, u izdanju EPH-art, objavljena je monografija Ivana Posavca. Pomalo ceremonijalno divot-izdanje, izraz poštovanja tadašnjeg izdavača prema autoru i prema visokom autorstvu, knjiga je funkcionirala kao neka vrsta kataloga nepreglednog i raznovrsnog Posavčevog životnog djela. Osim što, već po prirodi stvari, ima tri cjelovite, često i poprilično razdvojene karijere, jer je istovremeno akademski fotograf, umjetnički fotograf i novinski fotograf, on se unutar svakog od triju života razvijao u više različitih pravaca, unutar kojih je imao nekoliko različitih tematskih, pa i stilsko-tematskih polja. Na ponešto ga je navodila egzistencija – moralo se od nečega i nekako živjeti, pa još u Jugoslaviji i u Hrvatskoj, nešto je bilo određeno njegovim temperamentom, karakterom, te viškom gospoštine i pristojnosti – nikada nije pokušavao naplatiti makar i dio svoje veličine, ali ponajviše se ta raznolikost i gotovo šizofrena višekarijernost naprosto ticala Posavčevog genija, njegove znatiželje, umijeća i talenta. Nemoguće je njegovo djelo formatirati u monografiju, u jednu knjigu, ili u jednu izložbu. To je čitatelju i gledatelju pokazala ta knjiga iz 2008, koja se, na žalost, nije našla u knjižarama, niti je među hrvatskom i regionalnom publikom ispraćena s onim odjekom i onakvim poštovanjem kakav je zavrijedila. S jednom od ikoničnih i amblematskih Posavčevih slika epohe – prizorom oznojenog vrata Džonija Štulića, usred koncerta – bila je to, najvećim dijelom, samo jedna od mogućih zbirki odabranih Posavčevih fotografija.

Knjiga koja izlazi dvanaest godina kasnije, u gluho koronarno ljeto 2020, u srpnju mjesecu, koji se hrabriji i pismeniji među Hrvatima usuđuju nazvati i julom, sadržajem se, ali i formom temeljito razlikuje od prethodne. Započnimo od forme: u ponešto skromnijoj i jeftinijoj produkciji, ali u boljoj tehničkoj izvedbi i na adekvatnijem papiru, ova knjiga više nije izraz poštovanja jednoga moćnog čovjeka i njegove privatne tvrtke prema velikom umjetniku, nego je neka vrsta, opet ceremonijalnog, vraćanja duga koje društvo ima prema umjetniku. I dok je na naslovnici prve knjige uz fotografiju bilo samo Posavčevo ime, na kartonskoj naslovnici druge knjige više nema fotografije, nego je stranica po dijagonali podijeljena na dva dijela: na gornjem, sivom dijelu ispod imena Ivana Posavca naslov je: Zemljaci, a na gornjem, crnom dijelu ime je Feđe Gavrilovića. Dok je prva monografija bila solističko djelo Ivana Posavca, uz moj predgovor, u kojem sam se, uglavnom, bavio opisivanjem nekoliko njegovih fotografija – smisao pisanja o fotografijama je u njihovom opisivanju, ili u pokušaju da se napiše ono što fotografija jest, ono što na fotografiji jest – druga je nastala u vrlo zanimljivom i uzbudljivom Posavčevom koautorstvu s Feđom Gavrilovićem, povjesničarom umjetnosti, esejistom, umjetničkim aktivistom i pregaocem, koji je u opširnom i dobro napisanom uvodnom tekstu pokušao, barem jednim dijelom, uokviriti i u neki povijesni kontekst smjestiti fotografsko djelo Ivana Posavca. Je li mu to uspjelo? Jest, onoliko koliko je to moguće. Ali mnogo je važnije i ovom prilikom to što je Feđa Gavrilović napisao lijep i tačan tekst.

Dok je prva knjiga imala konvencionalni naslov i podnaslov, “Posavec” i “Fotografije”, u drugoj je savršeno izabranim naslovom, “Zemljaci”, definiran ne samo sadržaj, nego i žanr knjige. Koja od monografije najednom biva tematska knjiga, autobiografija, knjiga o zavičaju i o toj mitskoj Dužici, koja uz Zagreb (zahvaljujući Krleži), Travnik, Sarajevo i Višegrad (zahvaljujući Andriću), Beograd (zahvaljujući Crnjanskom i njegovom “Lamentu”) ili Pulu (zahvaljujući Draganu Velikiću), postaje, zahvaljujući Ivanu Posavcu, jedno od onih mistificiranih, zamaštanih, ali i suštinski stvarnih, opipljivih mjesta naših jezika i kultura.

Knjiga je, na neortodoksan način, kronološki postavljena. Dakle, slike teku od najstarijih prema novima, ali ne baš sasvim i ne baš uvijek. Početak je u Dužici, kada sedamnaestogodišnji Ivan fotografija svoje susjede i rođake. U početku mu oni, naravno, poziraju, ali već se na prvoj slici zbiva slučajnost, život poteče mimo umjetnikove zamisli, dogodi se nešto mimo njegova pogleda, a unutar objektiva, što fotografiju učini fotografijom: susjed Ivan desnom pridržava gitaru, a lijevom grli baku, koju je očigledno trebalo nagovarati i koja nije presretna slikanjem, i u tom trenutku u kadar ulazi prasac. Možda prizor nije savršeno kadriran, možda je mizanscen krivi, ali po njemu se, po tom prascu na početku knjige, i na početku jednoga velikog putovanja prema umjetničkom saznanju, vidi razlika između dječaka s fotoaparatom i umjetnika, između vječnog amatera i fotografa. Dok bi prvi potjerao prasca, jer mu kvari kadar i ne pripada slici, drugi ga je pustio da mu kvari fotografiju, prihvaćajući, makar i nesvjesno, jedan od prvih postulata svake umjetnosti, te možda prvi postulat umjetnosti fotografije, a taj je da savršeno umjetničko djelo u pravilu čini onaj nesavršen detalj u njemu, koji umjetnik nije primijetio, koji nije bio pod njegovom kontrolom ili koji je nastao kao posljedica greške. Posavec je neusporedivo veliki zbog tog prasca koji mu uđe u kadar i promijeni sliku, i zbog tog u osnovi duboko religioznog shvaćanja umjetnosti, po kojem netko kroz mene upravo nanovo stvara svijet.

Svaki je umjetnik ograničen, limitiran, određen, uvjetovan vlastitim karakterom. Umjetnost fotografije podrazumijeva, pak, psihološki paradoks: fotograf je, ako ne fotografira mrtvu prirodu (a možda i tada?), ekshibicionist s voajerskim pobudama. Prvoga s vremenom prestaje biti svjestan – i onda, kao Milomir Kovačević Strašni, snima eksploziju granate, savršeno nesvjestan da se ta granata dodiruje s njegovim tijelom, ili da ga itko vidi da to radi – dok se drugo s vremenom prestaje ticati sadržaja onog što mu se zbiva pred očima. Dok se amater pokušava narugati svijetu koji snima, očekujući da će mu se pred očima svijet razgolititi do gole kože, fotograf prepoznaje sliku iza slike. Posavec se otpočetka nikome i ničemu ne ruga, nego slika Dužicu kao onaj tko je iz Dužice. Čudesan je, genijalan, tako da ga gledatelj u grlu i grudima osjeti, ciklus od šest fotografija iz 1973, slikanih kroz zavjesu i kroz prozor, prema cesti kojom upravo prolazi sprovod, sve s limenom glazbom.

O tih bi šest slika valjalo pisati, samo one su cijeli jedan svijet, jedna moguća izložba, i jedna knjiga. Najprije, o mogućim okolnostima nastanka tih fotografija: godina je 1973, Posavcu su dvadeset i dvije godine, još uvijek je student veterine, i pokušava započeti dva nemoguća života: kao budući veterinar negdje na Baniji, među konjima i kravama, ili tu u Dužici, kao najpoštovaniji čovjek u selu nakon liječnika i učitelja – da l’ u to vrijeme i svećenika?, i kao fotograf u slobodno vrijeme, vjerojatno već svjestan da će se cijeli život baviti tim “hobijem”, ili tom umjetnošću. Po naravi on nije klasični fotoreporter, nema tu besramnost fotografa koji će se nepoznatim ljudima unositi u lice, zalaziti u utrobu, ulaziti im u plač i u nesreću. Sprovod, možda, nailazi slučajno, a možda ga je on, tu iza zastora, sačekivao. Ali ne dolazi u obzir da Posavec snima sprovod onako kako to čine drugi, od profesionalnih snimatelja pogrebnih svečanosti, koji početkom sedamdesetih već imaju pune ruke posla, do, u današnje vrijeme, radnika u tabloidima i u crnim kronikama, a bogme i samih ožalošćenih. Iz njegove perspektive to ne samo da ne bi bilo pristojno, nego ne bi bilo ni naročito zanimljivo. Pogrebna povorka koja prolazi glavnom seoskom cestom biva zanimljiva, fotogenična, moguća na slici i u sjećanju samo ako je viđena sa strane, diskretno, iz pozicije koja će ostati skrivena. Ili, što je najbolje, kroz zastor, najlonski, socijalistički, s floralnim motivima. Taj zastor pruža neočekivanu začudnost slici, stvara odmak za koji gledatelj ne može biti siguran je li ironičan, sentimentalan, misteriozan, gorkohumoran…

Koga se ovo sahranjuje? Posavec to, vjerojatno, zna, i vjerojatno bi rekao, ali ne bi ga bilo dobro pitati. Ciklus nema naslova, ili je naslov, kao i za brojne druge fotografije, samo “Dužica”, ali činjenice da je prisutna limena glazba, da muškarci u uniformama, jesu li to glazbeničke ili vatrogasne uniforme?, ispraćaju lafet s kovčegom, dovoljne su za nekoliko pretpostavki: umro je ugledni suseljanin, najvjerojatnije muškarac, vatrogasac, možda svirač u limenoj glazbi…

Fotograf nije jedini voajer. S metalne ulazne kapije u dvorište preko puta, iskovane po vladajućoj modi epohe, u stilizaciji sunaca i sunčevih zraka, stoji gologlav muškarac u bijeloj košulji i trlišu, po držanju starac, premda mu lice slabo vidimo, i kroz svih šest slika ispraća kolonu. Kolona nije tužna, nikoga se ne pridržava u hodu, nitko ne posrće i ne nariče, nego se u prilično brzom tempu prolazi svijetom i slikom. Tako i treba biti: nismo na groblju, nego smo na seoskoj cesti, i ovo se pokojnik simbolički oprašta od sela, i selo se oprašta od njega, ali bez velike tuge, jer smrt nije pomela djetinjstvo ili mladost, a vrijeme je još uvijek takvo da je umirati normalno i obično, i da je smrt samo još jedna slika iz čovjekova života i iz života sela.

Dok sprovod prolazi, promatrač s druge strane druma nepomično stoji. Premda je u slici i u događaju, on je izvan slike, on je u drugom planu, dok stoji u svom dvorištu, koje je vrlo uredno, i gdje u jednakom rasporedu kao i danas na Baniji, iliti Banovini, i u Turopolju, jednako rasklimane i trošne, uzdižu se drvene gospodarske kuće, zajedno sa starom drvenom kućom u kojoj se nekad živjelo. Čovjek gleda pogrebnu povorku iz cjeline svoga još uvijek živog života, ali gleda nešto na što u biti računa. Umirati je, rekli smo, još uvijek normalno i obično. I onda se na kraju, na šestoj fotografiji, koja prikazuje samo začelje kolone, dogodi nešto: posljednji sućutnik, sijedi, malo pognuti muškarac pogleda prema promatraču i, sudeći po držanju tijela, nešto mu govori. Vjerojatno ga pozdravi. U sljedećem trenutku, koji nije zabilježen na fotografiji, ali ga promatrač svejedno vidi, jer je sugeriran prethodnim nizom slika, promatrač se okreće i odlazi u svoje dvorište, u svoju kuću, u svoju anonimnost i u svoju već odavno odigranu smrt, budući da je od ovih slika proteklo skoro pola stoljeća.

U ovih šest slika jedan je kratki film. U tom se filmu prepoznaju lice i duh epohe. I naslućuje se ponešto od onog što mi, gledajući na sve iz daleke budućnosti, već dobro znamo: Ivan Posavec upisat će akademiju i završiti za filmskog snimatelja, premda se tim poslom nikada neće baviti. Osnovna razlika između fotografa i filmskog snimatelja nije u razlici između nepokretnih i pokretnih slika, nego u scenariju, režiji i montaži. Fotograf, pogotovu ako je Posavec, scenarist je, režiser i montažer. Osim što je snimatelj.

Na Dužicu se, u naslovnom ciklusu ove knjige, nastavljaju Zagreb, Sisak, Beograd, nastavljaju se mjesta i gradovi, koji čine jedan intimni i društveni život, i jednu intimnu i društvenu povijest fotografije, povijest sjećanja. Zatim slijede “Trnje”, “Ravno do zla”, “Na kraju puta”, “13 skokova”, “Šminka”, “Pozdrav iz Dužice”, “Dan državnosti”, “Lice obasjano mjesečinom”, “Kaj je umjetnik bez ja” i “Popuštanje trenutku”. Svaki ciklus je po jedna, ili po više međusobno isprepletenih vizualnih, situacijskih, antropoloških, društvenih, povijesnih… priča. Čudesni ciklus “Trnje”, iz 1971, pokazuje Ivana Posavca, onakvog fotografa kakvim ga inače ne zamišljamo i ne vidimo, ali pokazuje i još nešto: završetak epohe crnog vala u jugoslavenskom filmu. Te slike kao da su završni kadrovi nepoznatog filma Živojina Pavlovića, a možda i, bliže od toga, kadrovi paralelno snimljene verzije televizijske serije “Kuda idu divlje svinje”.

No, i ovo je samo jedna moguća monografija Ivana Posavca. Kao i prethodna iz 2008, samo jedna njegova knjiga, koja više stvara iluziju o vremenskoj i tematskoj sveobuhvatnosti cjeline Posavčevog djela, nego što je doista sveobuhvatna.

U obje knjige postoji isti tužni detalj: posvete. Prvu posvećuje “majci Mariji, ocu Ivanu, Dužici”, drugu “Tatjani, Ivanu, Pavelu, Luciji”, djeci. Ne izazove tugu ovo familijarno obilje – umjetnik jedino i ima sve svoje žive i mrtve, pa što im ne bi posvećivao knjiga – nego tugu izaziva ponovljeni osjećaj koji iza ovakvih posveta stoji: ovo je sad, i možda više nikad! U slučaju izabranih pjesmica ili sabranih djelca živih hrvatskih klasika, to i može biti tako, budući da se jednim obuhvatom lako zagrabi sve što su takvi za života stvoriti, ali u Posavčevom slučaju to nije pošteno, i to, u krajnjem, nema nikakvog smisla. Kultura koja bi sebi željela dobro, u deset bi sljedećih godina objavila deset ovakvih tomova Ivana Posavca, a kustoski bi glavni stožer za to vrijeme pripremao izložbu u Muzeju suvremene umjetnosti… Međutim. Što međutim? O međutim, možda, drugom prilikom, a možda i na drugom mjestu.

Uz djelo Toše Dapca – nikako: poslije njega! – djelo Ivana Posavca najvažnije je cjelovito fotografsko životno djelo hrvatske kulture. Eto, samo sam još to htio reći.

I još nešto: u posljednje vrijeme, kada bismo se sreli, nekoliko je puta, uz različite povode, ponovio istu stvar. Kameru podižeš samo ako ugledaš nešto neobično. To je definicija od koje započinju ne samo vještina služenja jednim alatom, jedan zanat i jedna umjetnost, nego od toga započinje jedno čovjekovu čulo. Nazovimo ga čulom sjećanja. Ili čulom gledanja kroz fotografski objektiv. Ono što je snimljeno, to je i usmrćeno i zabilježeno za vječnost. Svaka je fotografija po jedan preparirani medvjed na ulazu u restoran Lovac u Sarajevu. Doista, pamtimo samo ono što nije obično, i dižemo kameru na prizor koji nije običan. Vrhunac umjetnosti Ivana Posavca je, međutim, kao i vrhunac cjelokupne umjetnosti fotografije, u bilježenju je običnih prizora. Jer ona sprovodna kolona savršeno je obična u trenutku dok teče ispred očiju promatrača s jedne i s druge strane ceste. Neobična će postati tek kad bude fotografirana, ili tek nakon što se, s protokom vremena, na njoj ogleda duh epohe. Ali i tad će njezina neobičnost biti u običnosti, u cvjetićima na najlonskom zastoru, koji zaklanja prozor, u bijelim štramplama i sandalama pionirki koje koračaju malo iza kovčega, u vremenu koje poteče nakon fotografije, i u svijesti fotografa o vremenu koje svojim prstom zaustavlja.

jergovic

Mudrosti i aforizmi Darka Lončara (2)

$
0
0

KAPITALIZAM

Trčimo za novcem

A život

Prolazi pokraj nas

BOG

Velik, svemoguć,

Pravedan, pošten,

Savršen…

Ima samo jednu manu.

Uvijek mu treba novaca.

ČAST

Opijum

Gordog

Kukavice

PUT KA SREĆI

Pokloniti se pred

Veličinom jednog vrapca,

Uživati u letu jednog

Leptira

I s osmjehom na licu

Voziti svoj

Pokvareni bicikl

DOBROTA

Učini čovjeku dobro

I radi ljudima dobra djela

Učinit ćeš sebi

Medvjeđu uslugu.

Stvorit ćeš oko sebe

Nove neprijatelje.

FORMULA ZA USPJEŠNU VEZU

I DOBAR BRAK

Malo ljubavi

I puno prijateljstva.

BUDUĆNOST SVIJETA I

NAUK O KULTURI DIJALOGA

Budućnost svijeta krije se

U sposobnosti političara

Da svoje neprijatelje

Pretvore u prijatelje,

A međusobne svađe

Pretvore u nauk o kulturi dijaloga

I umijeću saslušavanja drugoga.

NEVIDLJIVI NEPRIJATELJ

Od malih nogu nas uče da naši neprijatelji

Imaju drugačiju vjeru,

Da su druge nacionalnosti, da imaju drugu

Boju kože, da pišu drugačijim pismom…

A sada nas je napao

NEVIDLJIVI NEPRIJATELJ.

KORONA.

I sada smo zbunjeni.

Izgubljeni.

Šokirani.

Dezorjentirani.

DEMOKRACIJA I STRAHOVI

Autokratski politički režimi

Kontroliraju vaše živote

Strahom i represijom.

Demokratski-samo strahom.

Strah je doping neprijatelju.

Što se više saginjete da im

Podilazite-to vam se više

Vidi stražnjica.

Što se više bojite

Oni tim više preuzimaju kontrolu

Nad vašim životom

Oslobodite se straha

Od politike i političara

I oslobodit ćete se

Vaših tirana i ugnjetivača.

Oni prave vic i komediju od

Vaših života

Pravite i vi od njihovih.

KADA BI ŽENE VLADALE SVIJETOM

Bilo bi više demokracije

Imali bismo bolje

Gospodarstvo.

Umjetnost i kultura bili bi

Poštovani i cijenjeni.

Samo…

Bilo bi puno više

Ratova u svijetu.

Dajana Mikloš: Moda ne bi smjela biti pritisak, već razonoda (galerija)

$
0
0

Ne poštujem pravila mode, jer smatram da ih moda ne bi trebala imati. Svi bi trebali imati pravo na slobodu modne kreativnosti ne strahujući od toga što će reči ili pomisliti prolaznici.

* To nije majica za dan već za večer…

* Zašto danas nosiš kratku suknju? …

* Zimi se nose čizme…

* Umotaj gol vrat…

* Ta boja je bila moderna prošle godine…

Moda ne bi smjela biti pritisak, već razonoda. Stvarati ugodu i dobro raspoloženje. Danas vam predlažem jesen uz kratke hlačice, ali one koje možete napraviti sami. Moje hlačice imaju dosta detalja, jer je i jesen bogato godišnje doba, a moja sposobnost iskorišravanja baš svakog komadića materijala, dovela je do toga da je svaka nogavica hlača, postala vesela torbica.

Ukoliko imate višak vremena i poneku staru stvar, možda će vas galerija s mojim radovima nagovoriti na stvaranje novih stvari. To je cilj 😊.



Ni u smrti nema pravde

$
0
0

Rajka Dujmića, Mozarta naših lakih nota, na onaj je svijet ispratila skromna skupina poklonika i bilo je nemoguće ne sjetiti se one masovne žalosti kad je umro Oliver, kojega je ispratila cijela Hrvatska, kopnena i morska. I Zdenko Runjić imao je skroman ispraćaj, ni Arsenov nije bio osobit, a o nekim velikanima pisma da i ne govorimo…

O prijetnjama crvenim listama, RTL Danas, 17. kolovoza, 18:30

Stožer se cijelo vrijeme brani da ne donosi političke odluke, a onda Krunoslav Capak jednom jedinom rečenicom bjelodano pokaže kako to ipak nije tako: nakon što su Austrija i Slovenija pozvale svoje državljane na povlačenje iz Hrvatske, Capak je zaprijetio reciprocitetom. A zdravstvene statistike, broj zaraženih, takozvani stručni kriteriji? To ništa, kriterij je vendeta. ‘Njima je problem uvoz zaraženih, mladi ljudi koji su bili u raznim noćnim klubovima na našoj obali i vratili se pozitivni’, rekao je Capak. ‘Podsjetio bih da smo na početku epidemije mi imali veliki uvoz iz skijališta u Austriji i Italiji i podsjećam da ljeto brzo prolazi i skijanje će opet pa će oni zvati ljude da dođu, a mi ćemo imati situaciju da propišemo mjere’, dodao je, zaboravivši logiku, politički oprez, a i činjenicu da je udio naših skijaša u Austriji manji od jedan posto.

Ispraćaj Rajka Dujmića, RTL Danas, 17. kolovoza, 18:30

Najvažniji akteri naše kulture sve češće se vide na – posljednjim ispraćajima! Hoće li itko ostati? Sve više naš javni život podsjeća na trajni nekrolog; stari i ne tako stari velikani nas napuštaju, novi ne dolaze, a oni koji su na sceni ne obećavaju prerasti postojeće dimenzije. Rajko Dujmić već je kao mladić imao opus kojim je postao besmrtan. Ni u smrti, naravno, nema pravde. Jednog od najvećih hitmejkera, Mozarta naših lakih nota, čija veličina daleko nadmašuje ne samo hrvatski već i jugoslavenski prostor (Novi fosili, kojima je Arsen dao ime, na turnejama po inozemstvu znali su ostajati mjesecima), na onaj je svijet ispratila skromna skupina poklonika i bilo je nemoguće ne sjetiti se one masovne žalosti kad je umro Oliver, kojega je ispratila cijela Hrvatska, kopnena i morska. Je li to bilo tako veličanstveno samo zbog vremena i zato što nije bilo korone? Kad je umro Zdenko Runjić, koji je dalmatinsku i hrvatsku glazbu digao na jugoslavenski pijedestal, imao je također skroman ispraćaj. Ni Arsenov nije bio osobit, a o velikanima pisma da i ne govorimo: Miljenka Smoju u Žrnovnici je ispratilo par prijatelja, smrt Stanka Lasića, giganta europskih razmjera, prošla je sasvim nezapaženo, dok se kultura kojoj je Slavko Goldstein dao strahovito velik doprinos, kao možda najvažniji naš nakladnik druge polovice dvadesetog stoljeća, pokojniku revanširala tišinom, uz izuzetak glasnih prizvuka antisemitizma i sramežljive izraze sućuti državnika koje je netko pristojan ipak podsjetio tko je bio Goldstein.

Popravnoga neće biti, ovo je kultura na umoru. Iz manjeg bazena neće iskočiti veće ribe. Sve slabije napučena zemlja ne može iznjedriti sve jaču kulturu, to se protivi zakonima prirode, a do kulture nam je sve manje i stalo. U reportaži RTL-a šaku u oko predstavljao je pak detalj kad novinarka ljude pod maskama, koji odbijaju govoriti, uporno ispituje o razlozima njihove šutnje pred kamerama. Nepristojno i nepotrebno. Možda su u žalosti pa im nije do izjava?

Lice stranca – u sjećanje na Arsena Dedića, HRT, 17. kolovoza, 20:58

Dobro pripremljena Barbara Kolar odlično je vodila emisiju prisjećanja na Arsena, ‘Lice stranca’, prisjetivši se nekoliko dojmljivih aforizama ovog oporog i tankoćutnog Šibenčanina. Izdvajamo onaj u kojemu Arsen kaže kako mase nepogrešivo prepoznaju talent, koji odmah po prepoznavanju kreću uništavati. Iz biografije koju je Zlatko Gall objavio ovoga tjedna vidi se da su skoro sve antologijske njegove pjesme bile odbijene na festivalima. Antun Vrdoljak, onako kako samo on to zna, ispričao je sjajnu anegdotu o tome kako mu je Arsen radio odjavnu špicu za ‘Kiklopa’. Arsen mu je, kaže Vrdoljak, jedne nedjelje pustio muziku koja je bila užasna. Nakon toga su se posvađali – Arsen je insistirao na toj muzici, a Vrdoljak na tome da je on režiser i da to neće ići u njegov film kao odjava. Nakon par dana Arsen ga je nazvao s viješću da ima novu odjavnu glazbu. ‘Bila je to najbolja odjavna glazba koju je hrvatski film ikada imao’, rekao je Vrdoljak. Elem, evo jedne prikladne Dedićeve pjesme:

Mali narodi trebaju

velike pjesnike

Mali glumci rasipaju

velike geste

Mali supruzi potrebuju

veće supruge

Mala kazališta igraju

historijske drame

Mali ljudi uplaćuju

velike automobile

Male pjesme zahtijevaju

najveće glasove

Mali narodi trebaju

samo velike pjesnike

Pobijeđeni pjevaju

junačke pjesme a

pobjednici kroz to vrijeme

diskretno šute…

Karneval, anđeo i prah, Klasik TV, 20. kolovoza, 17:05

U ova histerična, teška, sebična vremena, u kojima izobilje nije smanjilo nego uvećalo pohlepu, čovjek se sve radije sklanja u prošlost, koja nam se nije činila tako lijepom dok smo je živjeli. Takvim sjajem može sjati / Ono što je prošlost sad / Što ne može da se vrati / Što je bilo ko zna kad… Sada se sve bivše doima idiličnim, pa je vaš kritičar u napadu eskapizma – koji se javlja sve češće i sve melankoličnije – odlučio prvi put pogledati zadnji mirnodopski film Tončija Vrdoljaka ‘Karneval, anđeo i prah’, rađen prema pričama Ranka Marinkovića. Film djeluje dobro! Dobar, na trenutke razvučen scenarij (naročito u drugoj i trećoj priči) nadograđen je odličnom glumom (Boris Dvornik i Ivica Vidović glume dva sirota prekarna radnika u gradiću gdje dvije makijavelističke stranke sve dijele po bandićevskim obrascima). Ta prva priča je daleko najuspjelija jer pokazuje – danas to jasno vidimo – nepromjenjivo predatorsku narav naše politike (radnja se odvija u Kraljevini Jugoslaviji, sve drugo je isto kao danas, hvala na pitanju). U drugoj priči vidimo starog kipara kojemu mladi pomoćnik, anđeo, zabije nož u leđa, a u trećoj razočaranog ljubavnika kojega bivša poziva na krštenje djeteta, a on joj se želi ‘odužiti’ vješanjem… Sjajna, na momente briljantna filmska muzika, odlična kamera, lijepi eksterijeri i interijeri, jamče ovom filmu dugo trajanje, svakako ne uz masovnu publiku, ali to ionako nije presudno.

portalnovosti

Medijska nepismenost

$
0
0

Upozoravali smo već da je Nina Obuljen Koržinek zaglavljena, ne samo što se medija tiče, u nerazumijevanju razlike između medijske javne funkcije i javne usluge. Po njoj, javna funkcija kakvu ima npr. HRT isto je što i javna usluga koju pružaju i komercijalni mediji

Hrvatska vlada pod ravnanjem premijera Andreja Plenkovića u prvom se mandatu praktički nikako nije bavila aktivnom medijskom politikom. I godinama smo se bunili zbog nagomilane impozantne količine takvog nečinjenja. Zatim je u drugi mandat vlada ušla s novim imenom državne administracije nadležne za taj sektor, dodajući mu znakovitu ekstenziju: Ministarstvo kulture sad se zove Ministarstvo kulture i medija. Ministrica je ostala ista, Nina Obuljen Koržinek. Ona je inače negodovala, čitav taj prvi mandat, zbog toga što joj zakoni uopće nalažu da vodi računa i o medijskoj politici.

No osvrnemo li se na nove im prve korake, vidljivost medijske problematike u nadleštvu preimenovanog ministarstva postala je upadljiva gotovo momentalno i veoma konkretno. Baš kao da je Plenković jednim čisto tehničkim, semantičkim postupkom oslobodio zapretanu energiju. Na primjer, mi smo im uporno prigovarali zbog toga što ne mobiliziraju već odavno dostupna sredstva iz Europskog socijalnog fonda (ESF) – preko 30 milijuna kuna – za neprofitne medije. Obuljen Koržinek uzvraćala je riječima da Ministarstvo kulture to ne bi ni trebalo činiti. Ipak, već je Ministarstvo kulture i medija, tri tjedna nakon izbora, oslobodilo polovicu navedenog iznosa. Ministrica kulture, a sad i medija, ranije je tumačila da bi svi procesi odlučivanja o raspodjeli javnog novca medijima trebali biti izmješteni van političkog kruga. Kao poklonica tržišta i čuvarica njegovih vrednota, zalagala se da to bude povjereno uvelike apstraktnom gremiju na razmeđu tehnokratskog i nevladinog. A svakako podalje od tokova iole demokratskog mehanizma reizbora kakvima posredno odgovara i vlada.

Jedan takav posrednički te kvazineovisni hibrid opće prakse – Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva – odlučio je i o dodijeljenih 15 milijuna, no pokazao se još apstraktnijim negoli je ministrica prvotno zagovarala. Sve je počelo kad je iza naziva dobitnika tih sredstava prepoznat jedan kojeg smo dosad promatrali više kao nedozvoljeno oružje za masovno uništenje, recimo to makar simbolički, negoli ikakav medij. U pitanju je, dakako, portal Priznajem.hr o kojem se proteklih tjedana dosta pisalo. Nećemo ovom zgodom ponavljati sve bizarne karakteristike te mediolike aparature za širenje lažnih vijesti u rasponu od proustaških do pseudoznanstvenih.

Borba protiv fake newsa, koje je u ovom slučaju raskrinkao portal Faktograf.hr, pritom je jedan od navodnih prioriteta Nine Obuljen Koržinek. No kad je portal Index.hr od nje zatražio imena odgovornih za dodjelu 1,3 milijuna kuna portalu Priznajem.hr, kao i natječajnu tablicu bodovanja, ispostavilo se da je sastav prosudbenog odbora – tajan. Navedeni razlog tajnosti je, a što bi drugo i bilo, zaštita postupka dodjele novca i načela jednakog postupanja prema natječajnim kandidatima. U ime zaštite našeg interesa od nas samih, dakle, ne možemo saznati ni tko je ustvari razdijelio puste milijune, ni zašto upravo tome komu jest.

Takvo spektakularno izvrtanje teza dobilo je uskoro zgodan epilog u jednome drugom natječaju. Ministarstvo kulture i medija sâmo je ovaj put podijelilo osam i pol milijuna kuna poduzetnicima u kulturnim i kreativnim industrijama, pri čemu je isključilo kriterij po kojemu tvrtka-kandidat mora prethodno poslovati barem dvije godine. Neki od najvećih dodijeljenih iznosa pripali su zatim poduzećima starim tek nekoliko dana, a mi se ne pitajmo naivno kako je to moguće.

O tome je valjda govorila Obuljen Koržinek na tribini Hrvatskog novinarskog društva uoči izbora, kad je govorila o potrebi preinake zakonskog okvira u medijskoj politici. Ne samo o prednostima tržišta, nego i regulaciji koja će udio političkog nad medijskim sektorom gurnuti u sjenu, ako ćemo pravo, tamo odakle se na plasman sadržaja utječe neopazice. A zakoni, ne samo državna medijska strategija koja također izostaje, bili su od ministrice itekako potraživani. Najmanje tri: Zakon o medijima, Zakon o elektroničkim medijima, Zakon o Hrvatskoj radioteleviziji. Jer nužan nam je njihov remont, o čemu se generalno slažu svi u sektoru i oko njega.

Sve je to Ministarstvo kulture u protekle četiri godine uglavnom opstruiralo, a sama ministrica se postarala za popratni fake news, tvrdeći da u HND-u nalazi partnera čije nacrtno-zakonske sugestije pretežno uvažava. HND je već bio napustio suradnju na izradi Zakona o elektroničkim medijima, međutim, iako je to samo jedan iz niza sličnih primjera. Na koncu se HND jedva izborio za kriznu pomoć ministarstva oštećenim honorarcima u medijima za vrijeme epidemije, dok su drugi zahtjevi ostali na ledu do daljnjeg. Za početak, traži se raspodjela preostalih 15 milijuna kuna od ESF-a, onih koji nas čekaju još od 2015. godine i vlade lijevog centra.

No pitanje je ima li svrhe priželjkivati nastavak priče kojoj okosnicu predstavlja Priznajem.hr. Prije bi se reklo da više smisla ima zahtijevati instantni prekid s takvom praksom i pravilničkim okvirom, te reviziju skandaloznog natječaja. Crta se negdje ipak mora povući, nije dovoljno usputno rogoborenje kontra lupeški nastrojenih manipulatora. Jasno je pritom da nam nimalo na ruku ne ide ubrzani porast krize i besparice.

Štoviše, to stavlja iste vinovnike problema u još povlašteniji položaj. Sredstva iz ESF-a su bila samo lateralna, u času njihova privlačenja, te u kontekstu subvencioniranja neprofitnih medija, e da bi potom s HDZ-ovim vladama postala središnji izvor financiranja. Ili uskrate financija, ovisno o gledištu, ali svakako ne računajući nikad dokinute bazene potpore za komercijalne medije. Zato ove godine sve desperatnije prizivamo i osnivanje javnog fonda za novinarstvo, i kratkoročnog fonda za pomoć novinarstvu.

Naglašavali smo i prije dolaska Nine Obuljen Koržinek na ministarsku dužnost, jer je problem stariji od nje: profitni iliti komercijalni privatni mediji dobivaju godišnje preko 160 milijuna kuna u vidu raznih olakšica i potpora, a neprofitnima je već godinama uskraćeno baš sve. Ne računajući pritom javnu radioteleviziju koju ionako HDZ drži kao svoj stranački relej. Umjesno je stoga postaviti upit o novoj sudbini javne medijske funkcije primjerenog informiranja i edukacije u interesu najširih društvenih sfera, primarno onih najugroženijih. Ili je možda ipak neumjesno, ako premiju iz fonda za poticanje socijalne inkluzivnosti dobiva medij koji politički upravo isključuje određene manjinske skupine društva. To je istodobno jedini pouzdan podatak iz opisanog spornog natječaja s očito neutvrdivim kriterijima. I zato na nj ne treba nipošto pristati, niti se s tim pomiriti, nego ministrici treba dati na znanje da je ovaj put definitivno prekardašila.

U protivnom, ona će nastaviti u istom fonu, a sad i s novim institucionalnim nazivljem i političkim obzorjem. Upozoravali smo već da je Obuljen Koržinek zaglavljena, ne samo što se medija tiče, u nerazumijevanju razlike između medijske javne funkcije i javne usluge. Najdrastičnije je to pokazala na kraju intervjua za portal Hnd.hr prije tri godine. Po njoj, javna funkcija kakvu ima npr. HRT isto je što i javna usluga koju pružaju i komercijalni mediji. Svi su tako pozvani za sve i na sve, pa do sveopćeg blaženstva ostaje samo da udesimo poneke detalje oko profesionalizma i medijske pismenosti.

Nažalost, ministrica kulture i sad još medija, beznadežno je medijsko-politički nepismena te proporcionalno opasna. S takvom regulacijskom zapuštenošću sektora, nije se čuditi ni tome što nam HRT već djeluje kao hipertrofirani Priznajem.hr. Ako se nitko toj antipolitici ne usprotivi valjano, ostatak novca iz ESF-a bit će među ostalim u velikoj mjeri podijeljen istim folklornim desničarima koje treba donekle primiriti, a veći tržišni igrači će ionako dobiti redovnu tranšu. I tako se baš i nismo nešto usrećili činjenicom da je izvršna vlast konačno obratila pažnju na svoje ovlasti. Hvala joj na časti s novim imenom ministarstva, ali gesta je više nego preskupa.

portalnovosti

Podsjetnik: Vidio sam narančastog Fiću, okidač nostalgije

$
0
0

Prizor je bio gotovo nestvaran. U prošlu subotu, na parkiralištu pored Radničkog doma u Štamparevoj ulici, pogled mi je privukao narančasti Fićo, auto u izumiranju. Relikt prošlosti, neuništivi simbol zlatnih vremena i auto koji, očito, još uvijek služi, svojim me je značenjem katapultirao kroz vrijeme na početak osamdesetih kada sam istog takvog vozio. Čaroban trenutak zabilježio sam mobitelom kao dokument i dokaz, jer bez fotografije niko mi ne bi vjerovao da sam imao bliski susret s nekadašnjim ljubimcem ondašnje prosječne jugoslavenske familije.

Nostalgija čovjeka baš spopadne, nepozvana, i on ju ćuti baš kao po jezičnoj definiciji: sentimentalni žal za minulom srećom, vremenom, prijateljima… A svojih pomoćnika i okidača, poput narančastog Fiće, nostalgija ima na sve strane.

A Mitja Velikonja u knjizi Povratak otpisanih  napisao  je: „Da odmah objasnim: nostalgija nam uvijek govori više o tome čega danas nema, što nedostaje ovdje i sada, nego o tome kako je to lijepo bilo nekada.“

Pretpostavljam da je mlađima,  okruženim najnovijim modelima automobila, nepojmljivo da Fićo, Fića ili Fićek, kako je sve nazivan, još prije dvadeset pet godina bio najčešće vozilo na našim cestama.  Koliko je bio mali i poseban govori i podatak da je na ulazima u trajekte stajala ploča s obavijesti: Kapacitet 35 automobila i 45 Fića.

Jedan od „pisaca“ Leksikona Yu mitologije o Fići piše slijedeće: Prevozno sredstvo s točkovima, velikodušnije “automobil”.  Iako predviđen za prevoz omanjih putnika na kratkim relacijama, fićom su čitave familije (sa koferima, strinama i loncem punjenih paprika za usput) putovale u posetu rođacima na drugi kraj zemlje.
Kupovina “F.” je 60-ih godina bio događaj ravan rođenju ili smrtnom slučaju u porodici. Inicijacija novog “F.” vršila se tako što bi vlasnik ukrcao neverovatnu količinu oduševljene susedske dece i provozao ih po kraju. Zatim bi pristupio sledećem obredu:
1. ritualno pranje;
2. pažljivo nameštanje nalepnice “YU”;
3. ukrašavanje enterijera minijaturnim kopačkama ili bokserskim rukavicama.

Proizvodnja Fiće trajala je 30 godina Prvi automobil prizveden je 1955. godine  po licenci Fiata 600, a posljednji Zastava 750 SE, proizveden je 1985. godine. Tek rijetki još uvijek krstare cestama; izazivaju podsmjeh, ali i uzdahe, ovisno o tome tko baca oko na te auto fosile.

sbperiskop

Filmska kritika: Čežnja za iskorakom

$
0
0

Andrea Štaka, ‘Mare’ (2020): Centralni lik je sredovječna supruga i majka, željna iskoraka iz rutine obiteljskog života

Nakon premijere u programu Panorama Berlinskog festivala, film ‘Mare’, švicarsko-hrvatska koprodukcija švicarske sineastice hrvatsko-bosanskohercegovačkog porijekla Andree Štake, prikazan je u aktualnom online izdanju Sarajevo Film Festivala. To je treći Štakin film, nakon debitantske ‘Gospođice’ kojim je još 2006. pobijedila na uglednom festivalu u Locarnu, i znatno slabijeg ‘Cure: Život druge’ iz 2014. koji je izazvao opće razočaranje. U sva tri filma autorica se bavi protagonisticama s područja bivše Jugoslavije, u prvom kao emigrantima u Zürichu, u drugom se radnja događa u Dubrovniku u doba Domovinskog rata, a u središtu je tinejdžerica koja se vraća u ‘staru’ domovinu iz Švicarske gdje je rođena, dok je u ovogodišnjem, smještenom u okružje dubrovačkog aerodroma Ćilipi u Konavlima, centralni lik sredovječna supruga i majka troje djece, željna iskoraka iz rutine obiteljskog života.

Naslovna protagonistica Mare (Marija Škaričić) živi u tzv. tipičnoj dalmatinskoj obitelji, na granici topline međusobne privrženosti i dosadne rutine koja odvodi u emocionalnu tupost. Familija je konzervativna na ‘normalan’ način, muž radi, žena je nezaposlena i brine se o djeci, nema tu obiteljskog nasilja ili bilo čega ekscesnog osim povremenih, neagresivnih simptoma PTSP-a u Marina supruga Đure (Goran Navojec), djelatnika aerodromskog osiguranja, dobroćudnog patrijarhalca koji svoju suprugu evidentno voli. I ona voli njega, ali nekog erotskog žara s njezine strane više nema (scena njihova seksualnog snošaja svjedoči rutini koja uključuje prestanak odnosa po njegovom svršavanju, bez njezina orgazma). S jedne strane, Mare se doima zadovoljnom – ima ‘normalnu’ obitelj s ‘normalnim’ problemima (sin srednjoškolac problematična je ponašanja), s druge osjeća da nešto u životu propušta. Jer u njoj još ima tragova mladosti i modernosti, pa kad slučajno upozna poljskog, čini se, poslovođu s obližnjeg gradilišta (Mateusz Kosciukiewicz), muškarca u znatno boljem tjelesnom stanju i svježijeg duha od njezina supruga, u njoj se probudi čežnja za iskorakom, promjenom, pri čemu ni sama ne zna želi li da to bude nešto trajnije, ili da sve ostane samo avantura.

Andrea Štaka prvu polovicu filma dobro gradi – prikazuje svakodnevicu tzv. prosječne obitelji niže srednje klase na način koji se čini istovremeno autentičnim i stereotipnim, naprosto stoga što autentičan odraz zbilje, a ovaj film tome teži, takoreći nužno mora uključiti i neke klišeje. Međutim oko sredine narativa, kad je temeljna situacija definitivno postavljena i učvršćena te kad treba napraviti prijelaz prema sljedećoj fazi, tj. uvesti ključnu problemsku situaciju, autorica radi ishitreni skok – bez dostatne psihološke pripreme, misleći da je temeljit prikaz rutinske egzistencije dovoljna motivacija, ona out of blue baca svoju protagonisticu u ruke poljskom gastarbajteru, i to u njezinoj vlastitoj kući, što u kontekstu patrijarhalne sredine djeluje još neuvjerljivije. Uopće, njihovi preljubnički susreti, kod nje ili njega, u konzervativnoj, prostorno skučenoj sredini gdje su takoreći na pladnju izloženi pogledima susjeda i obližnjih radnika, imaju vrlo malo veze s realnošću, a ponavljam, riječ je o filmu naglašeno realističkog prosedea. Uz to, lik Poljaka izrazito je tanak, postoji tek kao dramaturška funkcija. Znatan balast je i povremeno tvrd, ‘crtajući’ feministički angažman, dok je bolji dio filma režija u užem smislu, uključujući odličan rad kamerom (iz ruke) i fotografiju uglednog Erola Zubčevića, kao i vrlo siguran nastup Škaričić i Navojca u glavnim ulogama. Sve u svemu, ‘Mare’ je imala dobrih potencijala, ali naposljetku je završila kao vrlo prosječno ostvarenje.

portalnovosti

Neprekidna breaking news atmosfera je plodno tlo za teorije zavjere

$
0
0

Nacionalni stožer je jučer počeo objavljivati dnevni broj zaraženih u Hrvatskoj u 10 sati ujutro i tako prekinuo gotovo polugodišnju tradiciju objave vijesti u 14 sati. Takva je odluka donijela svojevrsno medijsko olakšanje i osvježenje. Naime, prethodnih je mjeseci taj period do 14 sati bio obilježen gotovo pa nepodnošljivom breaking news atmosferom. Uz neizbježni matematički zadatak na koji su bili “primorani” i novinari i čitatelji. Županijski stožeri su svoje podatke objavljivali ranije kroz jutro i usputno se iščekivalo hoće li broj zaraženih po županijama odgovarati ukupnom broju na nacionalnoj razini.

Iako se već mjesecima zna da neće jer županijski stožeri ne računaju dan po istom satu kao i Nacionalni stožer. Međutim, to medije, vlasnike i urednike nije sprječavalo da ponavljaju ritual svakog dana. Pa tako je i jutros T-portal krenuo istim smjerom premda se zna da će ritual biti prekinut već u 10. No, valja iskoristiti i barem koji sat tenzije jer rijetko što donosi toliki klikbejt potencijal kao kontinuirana breaking news atmosfera. Dakle, portalima je dosadašnji aranžman itekako odgovarao jer im je dizao klikanost i posljedično povećavao cijenu oglasnog prostora. No, takav medijski poslovni model ima itekakve posljedice na političku refleksiju o pandemiji i pridonosi prilično štetnim tendencijama.

Naime, posljednjih dana se širom Europe javljaju ideje iz stručnih krugova po kojima bi trebalo prestati s dnevnim objavama brojke zaraženih. Neki smatraju da to nije ključna informacija već da se treba usredotočiti na medicinsko stanje zaraženih i “dublje” informacije, dok drugi smatraju da medijska obrada broja zaraženih nepovoljno utječe na stavove pučanstva o pandemiji i krizi. Motivi su, dakle, različiti, ali su uglavnom inspirirani novim saznanjima o virusu i promijenjenoj kliničkoj slici u odnosu na početak pandemije. Nismo ni blizu stručni da sudimo o epidemiološkoj i infektološkoj pozadini takvih stavova, ali možemo predočiti politički teren na kojem se odvijaju i atmosferu u koju interveniraju.

Reakcije stručnih službi na pandemiju diljem Europe su bile izložene raznolikim kritikama. Te su kritike svoju legitimnost često nastojale steći iz činjenice što se znanstveni proces savladavanja virusa odvijao, a i još se odvija, u realnom vremenu. To je dovodilo do toga da se znanstvene hipoteze i zaključci opovrgavaju i mijenjaju naočigled svih nas. Kao i sukobi u interpretacijama. Inače se ti procesi stalno odvijaju u znanosti i njena su fundamentalna karakteristika, samo što nisu neposredno vidljivi javnosti. Međutim, ti su procesi bili samo podloga. Dodatnu dimenziju nepovjerenja davalo je već opisano medijsko izvještavanje. I dok su ljudi uglavno bili skloni slušati znanstvene autoritete, medijski tretman informacija, teorija i mjera primjetno je ugrožavao taj autoritet. Naime, većina ljudi je razvila neki tip spontane kritike medija, ako ništa iz bezbroj razočaranja klikbejt naslovima i breaking news okvira za nebitne teme.

Ako se važne teme za zdravlje svih nas pojavljuju u istom okviru kao vijesti o krajnje nevažnim temama vrlo brzo se posumnja u istinitost i važnost tih ključnih informacija i njihovih interpretacija. Ili u to da je pandemija naprosto izmišljena. Upravo se u tom raskoraku otvara prostor za nazadne i opasne političke snage da preuzmu i eksploatiraju rast nepovjerenja i zamor breaking news atmosferom. Primjer smo već mogli vidjeti na demonstracijama protiv “tiranije medicine” prije koji dan u Berlin kad je grupa fašista pokušala ući u parlament. Zasad ti stavovi ne prevladavaju javnim prostorom, ali situacija postaje sve labilnija. I zato medijski sistem čiji se poslovni model zasniva isključivo na novcu od reklama treba biti svjestan kakvu ulogu igra. Pogotovo kad se ismijava i ruga s teoretičarima zavjere.

bilten

Rekapitulacija političkog ljeta gospodnjeg 2020.

$
0
0

Završili smo s ljetnim režimom na Biltenu i vraćamo se u standardni ritam. Marko Kostanić donosi rekapitulaciju političkog ljeta u Hrvatskoj u pet točaka: 1. Srbi, 2. korona, 3. Dalmatinci, 4. porezi i 5. crvena buržoazija.

Današnjom promjenom vremena koja se najavljuje još od one prošle prigodno se obilježava i kraj političkog ljeta. Takav status meteorološkim činjenicama možemo pripisati s obzirom na već ustaljeni novi razmještaj medijskih rubrika. Vremenska prognoza se na neki način sklopila sa crnom kronikom, dok je klasična crna kronika postala politika. Istovremeno je ekonomija zauzela status meteorologije: nešto što dolazi sa Zapada i čemu se bolje ili lošije prilagođavamo.

Dakle, sasvim prigodna i “prirodna” cezura za rekapitulaciju političkog ljeta u Hrvatskoj. Kao što dobro znamo, ovo ljeto je bilo lišeno sezone kiselih krastavaca zbog pandemije i očekivanja (ne)uspjeha turističke sezone. Tu je, naravno, i dan obljetnice Oluje koji na nekoliko dana suspendira i normalnije sezone. Za svrhu ove rekapitulacije smo izdvojili pet točaka. Neke od njih su upijale pažnju svih zainteresiranih, i pasivnih i aktivnih sudionika u javnom prostoru, dok su se neke odvijale na margini. Izbor potonjih uvjetovan je pretpostavkom da prilično sugestivno ocrtavaju “duh vremena”, makar i ne bile nužno prepoznate kao takve.

Srbi

Ovogodišnje obilježavanje Oluje u presudnoj mjeri je bilo određeno rezultatom parlamentarnih izbora početkom srpnja i činjenicom da HDZ Andreja Plenkovića nije morao koalirati s Domovinskim pokretom Miroslava Škore. Plenković je parlamentarnu većinu sastavio s manjinama i rashodovanim liberalnim kadrom što mu je dalo priliku da obilježavanje Oluje zamisli po nešto drukčijem scenariju. Pripomoglo je i to što na Pantovčaku više nije Kolinda Grabar-Kitarović već Zoran Milanović. A nije odmogla ni epidemiološka situacija koja je poslužila kao kordon za nepoćudne figure na središnjoj proslavi u Kninu. Ali i kao eliminacija Thompsonova derneka gdje god da se ove godine trebao održati.

Samo da ponovimo glavne rezultate koji su svima već itekako poznati. Potpredsjednik Vlade iz redova srpske manjine Boris Milošević je prisustvovao proslavi u Kninu, dok se ministar branitelja Tomo Medved ukazao na komemoraciji u Gruborima. Govore vladajućih, pogotovo Andreja Plenkovića, obilježio je eksplicitni žal za srpskim žrtvama, kao i poziv na pomirenje. Takvu retoriku pratili su i mejnstrim mediji koji su usput cijeli program proglasili povijesnom pomirbom, ili barem njenim prvim korakom. Kao što smo napomenuli, taj je prvi korak prilično ovisio izborima i epidemiološkoj situaciji, tako da je nezahvalno prognozirati koliko je ireverzibilan. No, što se tiče neposrednih učinaka koji se ne mogu baš tako lako izbrisati, možemo izdvojiti dva.

Šira javnost je prvi put bila izložena nekim drugim pričama o ratu koje su dosad uglavnom ostajale na krajnjem rubu. Spomenuti Boris Milošević i saborska zastupnica SDSS-a Anja Šimpraga su svojim ratnim pričama dodali “svježu” perspektivu i na neki način “ugrozili” monopol hrvatske strane na viktimološku retoriku. Iako je ta svojevrsna legitimacija srpske viktimologije u našem javnom prostoru bitna stvar, još je važniji učinak tih intervencija, zajedno s ostalima, na klasični narativ o ratu. A tu prije svega mislimo na političku sliku Srba u Hrvatskoj početkom devedesetih. U toj etničkoj zajednici, kao i u svakoj drugoj na svijetu, postojali su raznoliki politički stavovi i pogledi na ondašnja zbivanja. I ne radi se o tome da mi sada odlučujemo koji su navodno bili ispravni. Već samo o tome da je povijest bila puno otvorenija nego što se misli i da ne postoji ama baš nikakva podloga za demonizaciju čitave zajednice koja obilježava hrvatsku političku scenu posljednjih 30 godina.

Korona

I dok je pristup Plenkovića i Vlade “srpskom pitanju” bio mahom pozdravljen u medijskim komentarima, hrvanje s koronavirusom mu nije donijelo gotovo pa ništa dobro. Iako je postojao konsenzus oko uspješne reakcije Vlade i famoznog Stožera pri samoj pojavi virusa i “hendlanja” situacije tijekom proljeća, preko ljeta je potpuno ispario. Snažan rast broja zaraženih u kolovozu i poslovnično nespretne reakcije Stožera učinili su svoje. Oni su se branili jednostavnim trade off-om: otvorili smo ekonomiju zbog turističke sezone i rast zaraženih je bio očekivan. Drugim riječima, morali smo riskirati.

Ta je perspektiva fundamentalno točna, no postoje čitavi kontinenti između lockdowna i potpunog otvaranja ekonomije i države. Čemu svjedoče i povremene izjave “stožeraša” da se baš nisu nadali ovolikim brojkama. Legitimitet su prilično izgubili i šutnjom o masovnim crkvenim događanjima što je kritičarima samo poslužilo za prokazivanje političke obojenosti Stožera. No, samim kritičarima je također nedostajala poželjna razina uvjerljivosti i konzistentnosti. Isti oni koji su Stožer optuživali za totalitarizam i neustavno djelovanje danas ih optužuju za nonšalantnost. Čak i uvaženi stručnjaci koji svakodnevno u medijima komentiraju situaciju ne stoje baš najbolje po pitanju konzistentnosti. I sve je to u neku ruku normalno jer se radi o novom virusu i znanstvena saznanja se mijenjaju iz dana u dan. I normalno je da postoji određena politička dimenzija u odlukama kad posrijedi nije potpuni lockdown. Ali bolno nedostaje figura ili više njih, bilo u Stožeru bilo među kritičarima, koja će uključivati tu dinamiku u razmatranje situacije i nuditi ljudima uvjerljive odgovore. Jer ovako ćemo ostati na tri političke opcije od kojih nijedna nije dobra: politički obojeni Stožer, histerični liberali koji skaču na sve i svašta te WhatsApp grupe u kojima se piše “Istina”.

Dalmatinci

A spomenuti liberali su u kolovoškom periodu diskusija o virusu i njegovu širenju Dalmatincima pristupili slično kao što omraženi im desničari pristupaju Srbima. Visok broj zaraženih u Splitsko-dalmatinskoj županiji vrlo je brzo aktivirao sve šovinističke predrasude. Valja napomenuti da im nisu bili skloni samo liberalni kritičari stožera, bilo oni “službeni” u medijima bilo pješadija na društvenim mrežama. I sam Krunoslav Capak iz Stožera je situaciju u najvećoj županiji nastojao objasniti mentalitetom i opuštenošću ljudi u mediteranskim krajevima. Pored teorije mentaliteta, itekako prisutna je bila i perspektiva kulturne degradacije. Tamo ionako uglavnom žive zatucani glasači HDZ-a, Split je grad slučaj s ustaškim grafitima, oni su naprosto kulturno nepopravljivi i otud veliki broj slučajeva.

Naravno, dodatnu podlogu cijeloj priči dao je i slučaj staračkog doma u Splitu ovog proljeća. I tad su pristizala slična objašnjenja i uvrede. Međutim, rijetko tko je pokušao stvari objasniti iz perspektive političke povijesti i ekonomskih odnosa. Najefektnije je to učinio Jurica Pavičić koji je uvjerljivo objasnio modus političkog vladanja u županiji i kako je do njega došlo i zašto je on “podatan” za propuste u pandemijskoj situaciji. Kao što danas rijetko tko ističe da je posrijedi najmnogoljudnija županija nakon Grada Zagreba, da su ušle stotine tisuća turista, da je cijelo vrijeme bila otvorena granica s Bosnom i Hercegovinom za one koji posjeduju hrvatsku putovnicu i da Stožer naprosto nije zabranio rad noćnim klubovima koji su značajniji dio turističke ponude u ovoj županiji nego u drugim jadranskim županijama. Najlakše je bilo posegnuti za kulturnim stereotipima kao da se virus ponaša po sukladno njima.

Porezi

Još bi možda i lako bilo da stereotipi postoje samo u kulturi. Međutim, nismo ih lišeni niti u ekonomiji. Nekidan je odjeknula vijest o padu BDP-a za 15% u drugom kvartalu koja je mahom bila dočekana kao gora vijest od one koju smo očekivali nakon napisanog testa u srednjoj školi. I dok su se ekonomski analitičari malo razilazili u procjeni je li bolje da je odmah bio jak pad ili ne, nije baš bilo previše razlike u recepturama za izlazak iz krize. Naravno, reforme. A reforme znače samo jedno: smanjivanje poreza. Kako će se zakrpati proračunske rupe ako se smanje porezi? O tome nitko ne govori. Ili misli da će se micanjem političkih kadrova iz ministarstava, agencija i općina toliko osloboditi rashodovna strana proračuna da možemo što hoćemo.

Koliko nam ključeve razumijevanja svijeta i ekonomije drže neironični čitatelji Indexa najbolje govore reakcije na društvenim mrežama prilikom objave strukture BDP-a. Naime, mnogi su mrtvi hladni pomislili da je rast državne potrošnje u drugom kvartalu za 0,7% odgovoran za pad privatne potrošnje za gotovo 15%. No, dok njih nitko neće smatrati odgovornima za krive procjene, nešto drukčiji status ima ministar Zdravko Marić. On je naime još početkom ljeta najavio da će se smanjiti porez na dohodak. U Hrvatskoj postoje samo dvije stope tog poreza: oni iznad 30.000 kuna plaćaju sada 36%, a oni ispod 24%. Po novim stopama bi ovi prvi trebali plaćati 30%, a ovi drugi 20%. Tad Marić nije objasnio kako će se nadoknaditi taj manjak u proračunu niti je mogao jamčiti da će snižavanje poreza dovesti do većih plaća i veće potrošnje.

No, objašnjenje je stiglo prije koji dan. Upitan za krpanje proračunskih rupa, Marić je izjavio: “Jedino su mirovine sigurne.” Dakle, sve je drugo podložno rezanju. I tako saznajemo kako snižavanje poreza bogatijima postaje “objektivna” politika. Toliko objektivna da je nitko u medijima ne propitkuje. Svoj stav protiv takve porezne reforme su priopćili jedino Radnička fronta i Možemo.

Crvena buržoazija

A oni su bili dio jedne od bizarnijih političkih priča ovog ljeta koja je samo donekle zakucala na vrata mejnstrima. Naime, Most na čelu s Nikolom Grmojom uz podršku nekoliko ekstremno desnih portala je dao sve od sebe da uvjeri narod kako je Emil Tedeschi glavni financijer zeleno-lijeve koalicije. Svakakve su se tu vratolomije izvodile pri “dokazivanju” te tvrdnje, ali one nisu vrijedne podrobnije analize i već su raskrinkane. Nije vrijedna analize ni očita agenda Nikole Grmoje da u insceniranom obračunu sa zeleno-lijevom koalicijom pokaže hrvatskom narodu da je on prvi iskočio u njegovu obranu od nove inkarnacije crvene napasti. Pravo je pitanje zašto se u tom obračunu priklonio scenariju u kojem kapitalisti financiraju lijeve stranke.

E, nije Grmoja toliko lud koliko se na prvu čini. Naime, on dobro zna ili barem sluti, da se ne može baš smatrati onim koji predstavlja interese naroda, a da se ne dotakne kapitalista. Naravno, ne može tu ići previše otvoreno ili upirati prst u kapitalizam kao takav. Naime, mora narod braniti i od komunizma. I koje je rješenje onda? Pa crvena buržoazija, ekonomsko krilo UDBA-e. A Tedeschi, kao predstavnik te crvene buržoazije, financira lijeve stranke koje će zauzvrat pripomoći u skrivanju povijesti njegova prvobitnog (crvenog) kapitala. Ovaj put priča nije baš uspjela, ali probat će se još koji put, možda i s ponešto uvjerljivijim scenarijima. I nije to prvi put da se crvenu buržoaziju na hrvatskoj desnici krivi za sve loše što nam se događa danas. Nevolja s tim narativom jest da nam više govori o Jugoslaviji nego o Hrvatskoj danas. Naime, govori nam da je Jugoslavija više bila izložena tržišnim pritiscima i zakonitostima kapitalističke ekonomije nego se to danas misli. I da je ta izloženost bila jedan od ključnih faktora njenog kraja.

Također, nisu te teorije povezivanja kapitalista i ljevičara nešto specifično za Hrvatsku. Sjetimo se, na primjer, međuratne Njemačke. Naime, određene političke snage su smatrale da je komunistička revolucija judeoboljševička zavjera, kao i da našim životima upravljaju židovski kapitalisti. Ne sugeriramo poveznice, već samo možebitnu nehotičnu inspiraciju.

bilten

Zemlja s posebnim potrebama

$
0
0

Sve otkako je pukla priča, nitko nije propustio istaknuti kako je žrtva mladić s posebnim potrebama.

„Uznemirujući snimak: četvorica huligana u Kaštel Štafiliću brutalno premlatila mladića s posebnim potrebama!“ Razumljivo, stvar ne bi bila tako uznemirujuća da nije riječ o video zapisu. Kažem „razumljivo“ jer ovo je u potpunosti vizualna civilizacija: da je bila samo novinska vijest kako su „četvorica huligana u Kaštel Štafiliću brutalno premlatila mladića s posebnim potrebama!“, da su bila eto samo slova, ne bi se hrvatska civilizacija tako uznemirila sve da su četvorica huligana bili mladi srpski delije iz Srednje poljoprivredne škole „Radoš Jovanović Selja“ iz Prokuplja na ekskurziji u Kaštelima, a mladić s posebnim potrebama sam sin hrvatskog branitelja invalida Domovinskog rata.

Davno je, eto, bilo kad su slova posljednji put nekoga uznemirila. Niste čuli da je neki tekst uznemirujuć, nikad na portalu ili u novinama niste vidjeli naslov „Uznemirujući članak!“, nije zabilježeno da na koricama neke knjige piše „Oprez! Ovaj roman sadrži eksplicitne opise nasilja!“. U najslavnijem i najzloglasnijem, kako se to danas reče, „graphic violent contentu“ u cjelokupnoj povijesti štokavskih književnosti, Ivo Andrić na punih šest stranica mučno detaljno opisuje nabijanje na kolac seljaka Radisava, pa svejedno na koricama ne samo da nema „uznemirujućeg sadržaja!“, nego je „Na Drini ćuprija“ školska lektira u obje tri štokavske kulture. A dočim lijeni maloljetni čitatelji obnevidjeli od dosade pred deset mobitela nabiju jedan drugoga na šestar, već svi mediji objavljuju onaj zamagljeni, kako se to danas reče, „blurani screenshot“ uz najavu „uznemirujućeg snimka“.

Napisana riječ više nikoga ne može uznemiriti, uznemirujuć može biti samo snimak, samo i isključivo slika može uznemiriti umirenu i spokojnu civilizaciju očiju bez mozga: uznemirujući snimak njena je – recimo to tako – posebna potreba. Posebno ako je na snimku nasilje nad osobom s posebnim potrebama.

Zaintrigirala me ta stvar, pa sam – protivno svakom svom pojedinačnom načelu – pogledao „uznemirujući snimak“ iz Kaštel Štafilića. Vidjeli ste ga svi, pa da ne opisujem sad na šest stranica: dvojica srednjoškolskih mazgova poput hijena su opkolila nesretnog mladića, prijeteći mu zbog nekakvog duga od dvije hiljade kuna, dok druga dvojica sve vrijedno snimaju mobitelom. Mladić se prestravljen pokušava braniti, ali uzalud: natjeran da spusti ruke, dobija udarac koljenom u glavu, pa nekoliko šamara, pa udarac šakom, pa jedan školski high kick, pa još nekoliko šamara i konačno udarac nogom u rebra koji ga obara na tlo, iz čega zaključujemo da su napadači dobro upućeni u borilačke tajne iz šaolinskih hramova.

Ispalo je na koncu da nisu baš šaolinski hramovi, nego više hram Uznesenja Čudotvorne Gospe Sinjske, gdje su sva petorica tjedan dana ranije bila na hodočašću. Ili je tako barem posvjedočio premlaćeni mladić, ispričavši kako nije imao para za hodočašće u Sinj na Veliku Gospu, pa su mu napadači posudili dvjesto kuna, što je s kamatama naraslo na dvije hiljade. Nije nevažan detalj – kao što nije nevažno ni da se sve odigravalo u dvorištu mjesne crkve Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije – ali nije ni ključan. Ključan je detalj da je najagresivniji od mladih katolika član boksačkog kluba Leonid iz Kaštel Starog, dok je napadnuti mladi katolik dugo godina bio štićenik doma za djecu i mlade „Miljenko i Dobrila“ u Kaštel Lukšiću – dijete s posebnim potrebama.

Gledajući snimku, međutim, ni u jednom trenutku nije se dalo zaključiti da bi nesretna žrtva imala tih, kako se zovu, posebnih potreba. Jedina njegova vidljiva potreba bila je ona temeljna i ni po čemu posebna potreba da rukama obrani glavu i goli život. Posebnih potreba, ovako laički, pokazali su samo napadači: posebnu potrebu da se iživljavaju nad slabijim i bespomoćnim, i naročito posebnu potrebu da sve to dokumentiraju kamerom.

Ukratko: ako za potrebe ovog ogleda prihvatimo kako je „osoba s posebnim potrebama“ ona s poteškoćama u razvoju i slabijim kognitivnim sposobnostima – osoba dakle za koju smo u vremenima prije političke korektnosti običavali govoriti da je „zaostala“ ili „slaboumna“ – u vrlo znanstvenom smislu posve je legitimno pitanje tko je na „uznemirujućem snimku“ zapravo osoba sa, hm, posebnim potrebama: mladić koji se brani, pažljivo izbjegavajući svaku, i najmanju mogućnost težeg stradanja, ili ona četvorica koji slabu i nemoćnu žrtvu premlaćuju snimajući se mobitelom za društvene mreže, pažljivo tako izbjegavajući svaku, i najmanju mogućnost da ostanu neotkriveni i nekažnjeni?

Najzad, postavimo li stvari tako, postaje jasnije i kako je bilo moguće da dvjesto posuđenih kuna samo tjedan dana kasnije s kamatama naraste na dvije hiljade. Netko je, bogami, iz najjednostavnijeg kamatnog izračuna – kamata jednako glavnica puta kamatna stopa puta vrijeme – u školi dobio asa veličine kampanela crkve Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije.

Ukratko, djecom s posebnim potrebama – a repeticije iz matematike pri tom su samo jedna od tih – ispostavljaju se zapravo četvorica mladih mužjaka hijene.

Važno je to zbog onoga što je uslijedilo nakon objavljivanja šokantnog snimka na društvenim mrežama, kad je cjelokupna tradicionalno pravednička hrvatska javnost ustala u deklarativnu obranu bespomoćnog mladića, zakotrljavši uskoro nezapamćenu hajku na napadače, sve prizivajući beatificiranog splitskog osvetnika Filipa Zavadlava, mladića koji je kalašnjikovom smaknuo dvojicu dilera što su jednako maltretirali njegova mlađeg brata, postavši sam hrvatski bog pravde. S mobitelima u rukama, udobno zavaljeni u kauče i ležaljke na plažama, hrvatski su se pravednici zabavljali tako domišljajući najmaštovitije i najokrutnije oblike osvete i obračuna s napadačima iz Kaštela – pokazujući na mjestima upravo šaolinski talent za borilačke vještine i gotovo andrićevski talent za detalje – a na čelo vigilantske rulje spremno su se stavila dvojica proslavljenih splitskih boksača, osobito iziritiranih saznanjem da je vođa napadača boksač.

„Koji ste mangupi, a? Vas četvorica tuče jednoga, je li? Bit će vam lipo kad vam ja dođem malo pokazati kako se baca high-kick, kroše, di se drže ruke, kako se vrte kružni… Glupani mali. Da sam sad u Splitu ja bi vas tražija, a ne policija, retaji jebeni, da bili retaji. I čuja sam da neko od vas trenira neki borilački sport, kickboks ili nešto. Doći ću ti ja pokazat’ malo na sparing kako se tuče i radi, šta triba napravit“, preko Instagrama je napadačima poručio Antonio Plazibat, osvajač K-1 Grand Prixa u teškoj kategoriji, dok im je drugi hrvatski boksač, Alen Babić – živopisnog umjetničkog imena Divljak – poručio: „Frajeri, jel? Srest ćemo se negdje. Kažu mi da jedan od tih bilmeza trenira boks. Smeće malo bježi iz boksa ili ću te ja maknuti!“

I odjednom – vrag je, kako vidite, kut gledanja – eto par milijuna Hrvata, eto cjelokupne pravedničke hrvatske javnosti u dvorištu neke provincijske marijanske crkve, gdje uz urlike odobravanja, s bakljama u jednoj i mobitelima u drugoj ruci, snimaju dvojicu tetoviranih šampiona kako preciznim krošeima i razornim high kickovima nemilosrdno mlate četvoricu kaštelanskih mladića s posebnim potrebama.

„Dobili su što su zaslužili“, pisat će u komentarima ispod tog „umirujućeg snimka“, jer u pravnoj i pravedničkoj Hrvatskoj dobija se po zaslugama, i ne vrijede tu građanski zakoni, već starozavjetni zakon oka za oko, otomanski zakon nabijanja na kolac i dobri, stari južnjački zakon linča. Konačno, sve što u svojim godinama znaju – od borilačkih vještina do kamatnog izračuna – četvorica mladića s posebnim potrebama naučili su upravo u takvoj Hrvatskoj, zemlji u kojoj se „četvorica na jednoga“ ne računa nepoštenom borbom, već poštenim pravom većine: njenom potrebom da uređuje svoje provincijsko crkveno dvorište i propisuje prava manjini. Takozvanom „posebnom potrebom“.

U ovoj priči, da se vratimo na njen početak, s posebnim su potrebama baš svi akteri osim onoga koji je tako naznačen. Posebnih su potreba četvorica mladih pavijana, posebnih su potreba šampioni koji bi ih mlatili, posebnih je potreba cjelokupna pravednička javnost – posebnih je potreba, najzad, čak i policija, koja je prema vlastitom priznanju snimku imala čak tjedan dana prije nego je objavljena na društvenim mrežama, ali se identifikacija četvorice vinovnika u gradiću od tri hiljade stanovnika pokazala težom od kamatnog izračuna na dvjesto kuna.

A posebno je posebnih potreba slavno hrvatsko pravosuđe, koje će javnosti s posebnom potrebom za krvavom osvetom tek trebati dokazati kako se za jedno premlaćivanje ne može dobiti više od par mjeseci zatvora, sve i da nije riječ o državi u kojoj se više od par mjeseci zatvora ne dobija niti za ratni zločin.

Sve dakle i da nije riječ o državi s posebnim potrebama.

n1info


Ana Škornjač: Svijetli primjeri

$
0
0

NAMJERNO BIRAM SVIJETLE PRIMJERE

Poznata je naša nakardna sklonost prema isticanju loših primjera, pa tako ovih dana čitam o imovinskoj kartici jedne gospođe političarke. Teško mi je i napisati brojeve kuna i eura, skupocjenih automobila, stanova, vila i kuća koje je u nekoliko godina saborskog mandata i obnašanja nekih funkcije nakupila ta sposobna i vrijedna osoba.  Naravno da mi tijelo reagira svakom svojom stanicom, pa se ljutim na sebe što uopće čitam masnim slovima otisnute brojke i slova. Manji osjećaj gađenja mi izaziva količina kapitala stečenog  uzimanjem tuđeg, naspram ljutog nerviranja što ne vidim svrhu ni smisao takvog štiva.

Na društvenim mrežama ljudi dijele i komentiraju objavu. Zgražaju se, kunu, proklinju, a ja iz cijelog prizora isčitavam samo tugu, čemer, jad, ogorčeost i ljudsku nemoć. Nema krivičnih prijava bez obzira što novac ima trag. Nema niti sudskog epiloga unatoč tome što osobe s tolikom nezakonito stečenom imovinom u uređenim društvima budu sankcionirane .

Kaže poslovica da novac kvari ljude, a ja odgovorno tvrdim da to nije istina. Novac samo pomaže otkriti tko je prije njegovog stjecanja bio loša osoba i nečovjek.

U današnji tekst neću niti slučajno napisati imena takvih spodoba. Prostor predviđen za moju kolumnu popunjavam  imenima i prezimenima žena i muškaraca kojih se sada mogu prisjeti, a bili su izabrani u našoj V-oj izbornoj jedinici na nekim davnim ili nedavnim izborima.

Pišem  o ljudi koji su to ostali i nakon višegodišnjeg bavljenja visokom politikom. Naravno da moram početi od Račanovog vremena, jer ih od tada pamtim.

Ljubica Lalić, HSS-ovka koja se na terenu i u Saboru bavila sebi bliskim temama. Obožavala sam je slušati pogotovo kada je artikulirala konkretne prijedloge i kroz svoja dva mandata puno puta govorila ljudima na terenu i u Saboru jezikom kojega  svi razumiju.

Mato Gavran, SDP-ovac koji je po ocjeni onih koji prate rad Sabora bio jedne godine proglašen najvrijednim zastupnikom po broju upućenih amandmana. Zatim neponovljivi humanitarni projekt kojega je ikada itko u gradu Slavonskom Brodu izneo od početka do kraja. Zvao se „Kuća od sretnih ciglica“. Podsjetit ću vas da je prije više od deset godina na darovanoj gradskoj parceli  izgradio objekt sa nekoliko stanova namjenjen mladima koji nakon navršene 18-te godine moraju napustiti Dom za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi. U tu svrhu je mobilizirao mnogobrojne poduzetnike, saborske zastupnike/ce, političke stranke i udruge u zajedničkom plemenitom cilju. Nadljudski su to napori, ali Matinu čeličnu volju problemi nisu mogli zaustaviti.  Danas u tom objektu žive, školuju se i za život pripremaju svi preostali štičenici Doma koji je prije nekoliko godina zatvoren.

Branko Tušek, SDP-ovac iz Županje je bio vrijedan zastupnik. U našem gradu često i rado viđen gost, ali ću ga osobno pamtiti po genijalnom projektu.  Sastavio je nogometnu ekipu naziva „Humane zvijezde“ u kojoj su za loptom trčali zajedno lijevi i desni, Saborski zastupnici, ministri i članovi vlade RH. Tako su humanitarnim akcijama pomagali konkretne ljude, ustanove  i udruge u potrebi. Uz Tušekovo ime će mi vječito ostati gorak okus u ustima, jer je srozani SDP-e nakon njegove prerane smrti propustio u Sabor staviti Knjigu žalosti. Pravilo je to koje je izostalo u Brankovom slučaju, čime su Bernardić i SDP-ovci  pokazali bijedno stanje njihove partije koja nikada od postanka nije palo toliko nisko.

Dubravka Horvat, SDP-ovka rođena Brođanka – također je pošteno zaradila svaku svoju plaću, a imovinska kartica joj nije bila ništa deblja nakon saborskog mandata. Svakog petka po povratku iz Zagreba ju je već u nekoj općini čekala grupa ljudi spremnih za razgovor o novim idejama i prijedlozima.  Sjećam se anegdote iz toga vremena kada joj je na tribini u nekom selu jedna žena rekla: „Vidim ja na televizoru da ti k’o luda sama sjediš tamo u saboru “.

Šimo Đurđević,  jedan od rijetkih HDZ-ovaca koji se nakon dva odrađena mandata u funkciji Župana i dva Saborska mandata nije niti malo promjenio. Ostao je živjeti i raditi u svojim Perkovcima, uzgaja crne svinje, obrađuje zemlju i vraća tuđe kredite, jer je mnogima bio žirant. Nisam nikada čula da je nekoga oštetio ili prevario. Šima je ostao čovjek iz naroda i s narodom. Nije mu teško sići s traktora, ostaviti svoj posao i iz sela se zaputiti u Slavonski Brod probati riješiti problem nekoga od svojih susjeda ili prijatelja.

Tihomir Jakovina, SDP-ovac, kao ministar je sa svojim pomoćnicama puno vikenda proveo po mjesnim domovima slavonskih sela kako bi u direktnom razgovoru poljoprivrednicima približili nove mjere svoga ministarstva i od njih saznali na kakve probleme nailaze u svome radu. Županijski uredi zaduženi za rad na terenu & provedbu istih su bojkotirali i tako doprinosili zbunjenosti onih kojima su mjere bile namjenjene , kao i političkom linču ministara u Vladi Zorana Milanovića.

Zdravka Ronka, SDP-ovac, nekadašnji  gradonačelnik Požege je uveo  Uredovno vremena za  građane, otvoren svim pitanjima sugrađana a pogotovo problemima vezanih za  socijalu. Zalagao se da svaka  HVIDR-a ima prostor gdje se članovi mogu okupljati kao i roditelji  poginulh i nestalih branitelja. U nekoliko saborskih mandata, najviše pamtim s koliko je strasti zagovarao važnost ostavljanja šuma kako bi se stanovnici Pakraca i okoline mogli baviti tradicionalnim poslovima. Upozoravao je da su šume naše nacionalno bogatstvo i da će ta sela opustjeti ako kapital prevagne naspram naroda koji živi od samoizrade drva za ogrijev. I danas govori  koliko mu je žao, jer nije mogao isposlovati da ljudi tamo nastave živjeti od sječe šume.

Marta Luc Polanc, SDP-ovka, završila je mandat saborske zastupnice s jednakim imetkom koji je imala i prije četiri godine. Zanimljivo je kako nikada nije unovčila niti jedan Putni nalog. Nije koristila službeni auto, niti bilo koju benificiju predviđenu radnim mjestom Saborske zastupnice. Događa se to kada ste odgojeni u obitelji intelektualaca koji nikada i u ime ničega ne spuštaju  letvicu zadanih profesionalnih &  moralnih vrijednosti.

Znam da će komentatori pokušati oblatiti neke od spomenutih osoba, a i sama nisam sretna što je Ronko na kraju karijere postupio kao još neke „zvjezde padalice“.  Ne mogu radi toga zaboraviti godine njegovih dobrih poteza.

Znam i to da ovako napisana kolumna nije nikome interesantna, jer govori o časnim ljudima koji su posao političara/ke odradili profesionalno i pošteno.  Već sam na početku rekla kako smo skloni govoriti i dijeliti postove o lošim primjerima… (valjda se lakše kao čitatelji/ce snalazimo u ulozi onih koji se čude i proklinju zločeste postupke nemoralnih osoba).

Ako nemamo drugi motiv, ravnoteže radi – predlažem da priznamo kako među nama postoje vrijedni  i časni muškarci i žene, spremni zastupati interese istih takvih građana i građanki. Istina je i da im je to posao za koji su jako dobro plaćeni ali zaslužuju da ih spominjemo  kao svijetle primjere ovoj  i budućoj generaciji. 

Ne bori se za prostor u nečijem životu – 5 stvari koje trebaš PRESTATI raditi sebi

$
0
0

“Kada prestanemo trčati za pogrešnim stvarima u životu, dajemo šansu dobrim stvarima da nas uhvate.” Umjesto da radimo više ‘dobrih stvari’ kako bismo promijenili svoj život, ponekad je dovoljno samo eliminirati ‘loše stvari’ koje već radimo.

Kao što je Maria Anderson jednom rekla: “Nitko se ne može vratiti i promijeniti početak, ali svatko može danas započeti  u stvaranju novog završetka.” Nema ništa bliže istini…

Prije nego započnete ovaj proces transformacije, razmislite o tome da prestanete raditi stvari koje vas sputavaju. Evo kratke liste onoga što ne biste trebali raditi od danas…

1. Nemojte zamjerati

Nemojte živjeti svoj život s mržnjom u srcu. Na kraju ćete više povrijediti sebe nego ljude koje mrzite. Opraštanje ne znači samo reći: “Ono što si učinio je ok.”

Opraštanje znači: “Neću dozvoliti  da ono što si napravio zauvijek naruši moju sreću.

U oprostu leži odgovor… otpustite, pronađite mir, oslobodite se!

I zapamti, oprost nije samo za druge ljude, on važi i za tebe. Potrebno je oprostiti sebi, nastaviti i pokušati bolje drugi put.

2. Nemojte se opterećivati starim pogreškama

Možemo voljeti pogrešnu osobu i plakati zbog loših stvari, ali bez obzira koliko nam loše ide, jedna stvar je sigurna, pogreške nam pomažu da pronađemo pravu osobu i prave stvari za nas.

Svi mi radimo pogreške, imamo svoje borbe, i žalimo za nekim stvarima iz prošlosti. Ali vi niste vaše pogreške, vi niste vaše borbe, vi ste ovdje i SADA i imate moć oblikovati svoj dan i svoju budućnost. Svaka stvar pa i ona najmanja, koja vam se dogodila u prošlosti vas je pripremala za trenutak koji tek treba doći.

Neka taj trenutak bude sad!

3. Nemojte provoditi vrijeme s pogrešnim ljudima

Život je prekratak da biste ga provodili s nekim tko isisava sreću iz vas. Ako vas netko želi u svom životu, napravit će prostora za vas.

Ne trebate se vi boriti za taj prostor. Nikad nemojte inzistirati na nekome tko neprestano previđa vašu vrijednost.

I zapamtite, vaši prijatelji nisu oni koji su uz vas samo kad ste vi u najboljem izdanju, već oni koji su uz vas kad vam je najteže.

4. Nemojte biti nešto što niste

Jedan od najvećih izazova u životu je biti svoj u svijetu koji vas pokušava napraviti poput svih ostalih. Uvijek će netko biti ljepši, pametniji, mlađi, ali oni nikad neće biti VI.

Nemojte se mijenjati kako bi vas ljudi zavoljeli.

Budite svoji i pravi će vas ljudi voljeti.

5. Nemojte biti nezahvalni

Bez obzira koliko puno ili malo imali, svaki dan se probudite sa zahvalnošću. Tamo negdje, netko se očajnički bori za ono što mi uzimamo zdravo za gotovo.

Umjesto da razmišljate o onome što vam nedostaje, pokušajte se sjetiti svega što imate, a što drugima nedostaje.

U životu nam dolaze stvari koje smo zaslužili i koje će nas naučiti određenim lekcijama.

Ako neprestano mislite da zaslužujete bolje i više, onda nikada nećete naučiti što je potrebno i rasti.

I naravno, ako se mučite s nekim od ovih poanti, znajte da niste sami.

Mnogi od nas su tu uz vas, teško radimo da bi se osjećali bolje, razmišljali jasnije i živjeli život punim plućima ispunjen smislom.

atma

Miljenko Jergović: Policijska istraga protiv kninske Marije Antoanete ili zašto curi gdje ne bi smjelo

$
0
0

Odmah da i to kažem: nemam pojma što je to državni ispit, ali znam kako se polaže. Tako što se nazove Josipu Rimac, državnu tajnicu u Ministarstvu uprave, a ako je Josipa Rimac uhapšena, pa joj je oduzet mobitel, onda se nazove onog tko umjesto nje sređuje stvari oko državnog ispita. Tko je taj? E vidite, u nas se društveno integriran, utjecajan i uspješan čovjek od onog koji to nije razlikuje po tome što u svakom trenutku zna tko što sređuje. Neću reći ni da jesam ni da nisam taj, vas se to uostalom i ne tiče, ali ovo svakako nije mjesto na kojem bi se smjelo reći tko umjesto uhićene i osumnjičene Josipe Rimac sređuje polaganje državnog ispita. Naime, ako bih ovdje objavio tko je ta nova Josipa (ili tko je taj novi Josip), informacija bi postala svakom dostupna i svatko bi već unaprijed imao položen državni ispit. A smisao države i ispita nije u tome. To vam je isto kao kad vam kao sasvim malom dječaku prvi put objašnjavaju što je zapravo novac i kažu vam da je novac ustvari posve bezvrijedan papir i da ga ima upravo onoliko koliko ga se naštampa. Vi tad nedužno i razložno upitate: pa dobro, a zašto ne bismo novca naštampali toliko da svi budemo bogati. Zato, sine, što je smisao novca upravo u tome da se novcem razdvoje oni koji imaju od onih koji nemaju. Ali taj papir je i dalje bezvrijedan. Ista je stvar i s državnim ispitom. Smisao državnog ispita je da se razdvoje oni koji poznaju Josipu Rimac od onih koji ne poznaju Josipu Rimac. Pa kao što novac simbolizira vrijednost, premda ništa ne vrijedi, tako i Josipa Rimac, sve dok ne bude uhićena, simbolizira državu, premda nije država.

I sad umjesto nje netko simbolizira državu, pa bi ga trebalo nazvati oko polaganja državnog ispita. Ali nije li onda besmislen progon, sumnjičenje i hapšenje Josipe Rimac ako sad postoji netko drugi koga bi trebalo nazvati? Naravno da nije. Josipa Rimac arestirana je, uzapćena, stavljena u uze, uhićena iz dva razloga: da bi široke narodne mase povjerovale da se državni ispit više neće polagati na ovaj način i da bi se smanjio broj onih koji s uspjehom polažu državni ispit. Onaj kojeg se sad naziva opterećen je sudbinom Josipe Rimac, pa nije široke ruke u sređivanju stvari, a na svom formalnom ili neformalnom državnom položaju ostat će toliko dugo dok se ne pretvori u Josipu Rimac. Opet, ista je stvar i s novcem: devalvacija je isto što i uhićenje Josipe Rimac.

Da bi devalvirani novac vrijedio više nije dovoljna samo veća njegova simbolična vrijednost, nego je nužno da ljudi povjeruju da novac vrijedi više nego što zaista vrijedi i da je devalvacija nešto od čega će nam biti bolje. Isto tako, da bi nasljednik Josipe Rimac na mjestu tajnoga sređivača državnog ispita svoj posao obavljao jednako efikasno kao što ga je obavljala njegova prethodnica, široke narodne mase moraju povjerovati u nešto što bi na osnovi svih njihovih prethodnih iskustava trebalo biti nemoguće i nevjerojatno: da se državni ispit ne može srediti i da više ne postoji tajni sređivač državnih ispita. U oba slučaja, i u slučaju devalvacije i u slučaju državnog ispita, svaki put se dogodi upravo to: većina ljudi prihvati ono što je protivno zdravom razumu i iskustvu.

Jesam, bio sam pomalo ganut čitajući po novinama i portalima kako je to radila Josipa Rimac. “Brat od Gabi polaže”, poručuje ona svojoj suradnici, pa neka ga “malo pripaze”. A Gabi je, naravno, donedavna ministrica Žalac. Zatim zove poznati zlatar, govori za jednog svog: “Tek je danas dobio literaturu i boji se doći mami doma ako ne položi”, Josipa Rimac naređuje da “pripaze” i njega. Tajnici iz Ministarstva branitelja zovu da se “pripazi” na Medvedova šofera, Josipa Rimac sređuje. Na kraju svih krajeva, zove i Dubravko Novak, ravnatelj Policijske akademije i jedan od onih policijskih evergrin starova, čije ljubazno lice gledamo već dvadeset godina, i traži da se “pripazi” sina šefa njegova osiguranja. Novak išće da sinčinu ne “izmasakriraju”.

Jesam li, uz to što sam bio pomalo ganut, ovim bio i pomalo zgađen? Naravno da jesam, ali nisam se zgadio nad Gabrijelom Žalac i Josipom Rimac, nad šoferima, tajnicima i sinovima, pa čak ni nad Dubravkom Novakom, premda mi je, sasvim načelno, muka od svih tih karijernih hrvatskih policijskih poštenjačina, nego sam se zgadio nad tom istragom i nad tim istražiteljima, koji, opet po nečijem višem nalogu, puštaju da po medijima, društvenim mrežama, tviterima i fejsbucima curkaju informacije koje ozloglašavaju i navlače bijes javnosti na kninsku kraljicu Josipu Rimac i na njezine prijatelje, poznanike, suradnike, na bivše ministre i bivše državne tajnike i tajnice, koje se danas umače u septičke jame, nakon što ih se godinama umakalo u med, i onda se to gura pod nos javnosti, koja će, naravno, u sve povjerovati i koja će, naravno, polizati sve što joj se ponudi. Jer takav je život, jer tako se mora, s ljudima i među ljudima.

I upravo to što informacije cure po onome što je u današnjoj Hrvatskoj ostalo od javnih glasila dokaz je da Josipa Rimac ima nasljednika, zaduženog da “pripazi” na povlaštene pri polaganju državnog ispita. Jer da nije tako, istražitelji, njihovi šefovi i nadglednici radova ne bi imali potrebu da ozloglašavaju do jučer nedodirljive Dubravka Novaka i Gabrijelu Žalac, niti da od posvećene, rukopoložene i u nebesa iznad kraljevskog grada uzvinule nacionalne svetice Josipe Rimac proizvode javno ruglo, nego bi u najtišoj tišini i diskreciji radili svoj posao, i oni i njihovi nadređeni, a ruganje i sramoćenje ostavili bi onima kojima je to posao ili hobi. Tamo gdje se policija, tužiteljstvo i sud bave sramoćenjem ljudi, pravdom se bavi netko drugi. Ili je i pravda umočena u med pa u septičku jamu. Sve to da bi se trivijalnu kninsku kraljicu pretvorilo u još trivijalniju tabloidnu Mariju Antoanetu.

U vrijeme kada sam polagao vozački ispit, u onoj državi, prije već previše desetljeća, prosjek izlazaka na ispit iz vožnje bio je devet. Biznis su držali umirovljeni policajci, koji su na svom poslu dobro zarađivali, a ni država nije bila protivna: tem će se kandidati savršeno obučiti u šofiranju, tem će ih se utjerati u suru i pokazati im što je država. Naravno, drukčije je bilo ako si znao koga treba nazvati. Ali ako i nisi znao, postojalo je rješenje: poći u Hercegovinu i tamo od prve položiti vozački. Moj otac je znao, ali nije htio zvati – biva, neka utvrdim gradivo, neka naučim voziti, pa ću po pravdi Boga položiti – a meni se nije išlo u Hercegovinu samo zbog vozačkog. Na kraju sam, nekim čudom, položio iz druge.

Nije se u međuvremenu previše toga promijenilo, jer nema nikakve razlike između državnog ispita kod Josipe Rimac i vozačkog ispita u Sarajevu osamdesetih godina prošlog stoljeća. U oba slučaja riječ je o folklornoj tradiciji na kojoj je sazidana država i zbog koje se ista ta država malo-pomalo raspada. Opet je isto kao i s novcem. Kada novac prestaje da vrijedi: kada ljudi prestanu vjerovati u njegovu vrijednost, a ne kada do besmisla devalvira. Tada ljudi kupuju njemačke marke. 

jergovic

Živimo u državi nasilnika primata i političkih primata

$
0
0

Čovjek je biološko i kulturno biće. Ovo dvojstvo ga trajno obilježava. Dokidanjem jednog od ovih dvaju elemenata, dokinuo bi se sam čovjek. Čovjek bez kulture je obični primat, a čovjek bez biologije, nije živi čovjek. Da bi netko živio ljudskim životom, mora biti živ i kulturan.

Međutim, ovo ne znači da će netko tko je biološki jači i zdraviji, samim time, biti i kulturniji. Kulturan može biti svaki čovjek koji je živ. No ako netko odbacuje kulturu, on postaje samo obični primat. Onaj tko potpuno odbaci kulturu, više nije čovjek, nego najniži primat.

Pod vidom ljudskog, kao jedinstva navedenog dvojstva, možemo promatrati događaje koji ovih dana zaokupljaju hrvatsku javnost. Prvi događaj je nedvojbeno snimka vršnjačkog nasilja u Kaštelima.

Nasilje nije nešto što pripada ljudskom svijetu, ono je prekid ljudskoga, ono je odbacivanje kulture kako bi na mjesto dokinute ljudskosti mogao stupiti primat.

Na snimci iz Kaštela prikazan je proces redukcije ljudskog života na čisto biološku razinu, odnosno dislokacija čovjeka iz kulture u svijet bez kulture ili svijet običnih primata. Dakle, na snimci smo vidjeli kako dva primata nasrću na čovjeka. Primate privlače slabiji, jer se samo nad slabijima mogu iživljavati.

Primati iz Kaštela, što potpuno razotkriva kukavičku anatomiju vršnjačkog nasilja, grupno nasrću na izdvojeno ljudskog biće. Oni su izgradili čitavu primatsku infrastrukturu koja podržava njihov kukavičluk s namjerom da ga transformira u snagu, sirovu snagu koja kod ljudi treba izazivati strah, jer oni jedino, putem izazivanja straha, ostvaruju vezu s ljudskim svijetom.

Sve dok ne shvatimo da je čovjek biološko i kulturno biće, da je nužno, ako želi živjeti ljudskim životom, da trajno i stalno bude biološko i kulturno biće, nećemo biti u stanju nadići razinu parka primata te napokon postati državom, i to demokratskom

Zato su uz nasilnike bili prisutni i statisti koji nasilnicima daju sigurnost čopora, ali i snimatelj, čiji zadatak je bio da zabilježi čin nasilja, učini ga dostupnim drugima i da tako kod drugih primata izazove divljenje, a u ljudskom svijetu strah.

No ljudski svijet na nasilje ipak reagira drugačije, ne povlači se pred nasiljem, pomaže žrtvi da prebrodi traumu doživljenog nasilja, ali i primatima da se susretnu s kulturom, da odbace nasilje i da žive ljudskim životom.

Zato je bilo potrebno uhititi zlostavljače, dovesti ih pred suca, suočiti ih s time da se u ljudskom svijetu ne tolerira nasilje. Bilo je potrebno da nasilnici zaplaču u sudnici. Njihov plač ujedno je početak vraćanja izgubljene ljudskosti.

Nasilnici nužno moraju doživjeti iskustvo da se institucije obruše na njih, ali i da im te iste institucije posreduju ljudske kvalitete i nauče ih kako živjeti ljudskim životom, a to je život bez nasilja.

Hrvatska je na putu demokracije, ona, još uvijek, nije demokratska zemlja jer na izborima ne pobjeđuju političke opcije koje, snagom zakona, žele urediti ljudski svijet u našoj državi.

Naša politika je politika primata i demonstriranja snage. Politički primati ne cijene institucije i zakone, nego sirovu snagu za koju umišljaju da je jača od svih zakona i od svih institucija. Ovi primati se obrušavaju na neizgrađene institucije i sustave te ih dodatno destabiliziraju.

Nasilnici primati su opasni za pojedince, a politički primati su opasni za društvo i državu. Žrtva političkih primata je država. Zbog političkih primata i njihove sirove snage ne funkcionira pravna država, ali ni mnogi, za društvo bitni sustavi, kao što je, primjerice, sustav obrazovanja.

U državi u kojoj politički primati demonstriraju sirovu snagu, i tako vrše političko nasilje, ne postoji osnova da se, putem zakona, uredi sustav obrazovanja, koji će adekvatno reagirati na nasilje.

Politički primati su učenike i djelatnike u sustavu obrazovanja ostavili da se sami snalaze kako znaju i umiju. Tu ostavljenost skupo plaćamo. Svaki dan. I toga, nažalost, nismo svjesni.

Sve dok se ne počne cijeniti znanje, zajednički život u različitosti, nenasilje i individualne slobode, nećemo živjeti u državi, nego u parku primata.

Ti primati će provoditi vršnjačko nasilje u školama, političko nasilje u Saboru, Vladi, županijama, gradovima i općinama, pravno nasilje u sustavu pravosuđa, religijsko nasilje u društvu, nasilje nad istinom u medijima…

Sve dok ne shvatimo da je čovjek biološko i kulturno biće, da je nužno, ako želi živjeti ljudskim životom, da trajno i stalno bude biološko i kulturno biće, nećemo biti u stanju nadići razinu parka primata te napokon postati državom, i to demokratskom.

U demokraciji se ne vlada, nego upravlja, u parku primata želi se uspostaviti vladanje ili sila nad drugima. Za demokraciju je potrebna snaga razuma, a za park primata je potrebna nerazumna snaga.

Zbog odbacivanja demokracije i snage razuma, a prihvaćanja zakonitosti parka primata, dogodio se slučaj Josipe Rimac, kao i slučaj dodjeljivanja višemilijunskih iznosa državnog novca, namijenjenog razvoju društva, dominantno Katoličkoj crkvi ili, pak, slučaj infantilnog nadmudrivanja predsjednika i premijera o naravi njihovih nepotrebnih, besmislenih i krajnje uzaludnih putovanja.

Tragično je, kada je riječ o predsjedniku i premijeru, gledati kako se neprestano javno svađaju ova dva politička primata oko toga čije putovanje je bilo službeno, a čije privatno.

Kulturan može biti svaki čovjek koji je živ. No ako netko odbacuje kulturu, on postaje samo obični primat. Onaj tko potpuno odbaci kulturu, više nije čovjek, nego najniži primat

Politički primati ne mogu službeno putovati, politički primati ne mogu putovati ni privatno, politički primati putuju uzaludno, ali na teret države o kojoj ne vode računa, jer da vode, ne bi bili politički primati nego političari koji znaju što trebaju raditi – jačati institucije i državu te tako štititi građane i razvijati sve segmente društva, a osobito gospodarstvo.

Ne, našim političkim primatima je bitno da ih se doživljava bitnima, da im se netko divi ili da, ako ih se, oni koji im se ne dive, boje. Zato su njihove svađe javne, zato imaju statiste i zato se razračunavaju pred kamerama.

Nasilnici iz Kaštela i politički nasilnici usvojili su isti metodološki obrazac, razlikuju se u tome što su nasilnici iz Kaštela nasrnuli na čovjeka pojedinca, dok su politički nasilnici nasrnuli na društvo i institucije.

Kada je već riječ o temi koju su sami nametnuli, odnosno čije je putovanje, koje su građani platili, bilo uzaludnije, jedino je relevantan njihov odnos prema Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa.

Prema tome Povjerenstvu, koje nije nikakvo pravosudno tijelo, nego više etičko, a samim time je i značajnije od pravosudnog tijela, jer skrbi o etičkim vrijednostima ili kvaliteti političara, ova dva politička primata odnose se podcjenjivački.

Jasno mi je i zašto. Zato što Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa pripada uređenoj državi, onoj državi koju ne vode i u čiju korist ne rade politički primati.

autograf

Jozefina Birindžić spravlja za vas: Palačinke sa sezamom i fetom i

$
0
0

Škola, Corona, moral i dvostruka mjerila

Već u ponedjeljak bi nam se život trebao vratiti u onu pravu rutinu. Počinje škola i mnogima je to znak dolaska jeseni, jer tada kreće neka uobičajena kolotečina. Brige roditelja nisu zanemarive zbog Corone, kao što na komičan način vrlo jednostavno ova sličica pokazuje, kako je svaki napor i briga oko razmaka i uopće insistiranja na tome da djeca drže odstojanje i nose maske, u stvari uzaludna. Djeca su djeca i ne bi ni valjalo da je drugačije. Djeca se i sada druže i igraju. Oni moraju učiti socijalizaciju, a o znanju koje trebaju steći da ne pričamo. Bit će nekako, nadam se dobro da djeca mogu živjeti normalno i da ne osjete ništa od problema koje nosi ovo vrijeme. Neki dan su na Fejsu osvanule slike, kao i prije svake školske godine, na kojoj roditelji mašu djeci s vrata kuće pri njihovom odlasku u školu, a iza leđa drže šampanjac i čaše. Moralne i brižne mame su se raspisale kako se čude da roditelji ne vole djecu, kako je grozno što su alkoholičari… (?!)

Sve mi se čini da baš to obrazovanje nije odradilo svoje kod njih. Ni humor ne razumiju, a bome ni život. Svi mi od svega na svijetu najviše volimo svoju djecu, ali također trebamo svoje vrijeme, imamo svoje potrebe, pa makar to bilo i saznanje da su na sigurnom, da uče i da dio dana ne moramo misliti o tome jesu li dobro. Jer u školi/ vrtiću jesu, tamo ih ostavljamo sigurni da im se ništa loše neće desiti ( opet, ako ne uzimamo krajnosti. Jer tako ne bi ni ustajali iz kreveta!).
Uz slikovito prikazan taj moment, čini mi se samo osobe s IQ nižim od tjelesne temperature se neće nasmijati i to razumjeti. Toliki moralisti smo postali da me ništa više ne čudi. Dobro, malo ipak čudi.
Kad uzmemo u obzir koliko crkva novaca dobiva iz državne blagajne, onda bi čuđenje možda moglo biti i malo manje. Dajte taj novac školama! Ne plaćamo poreze i druge namete da bi naš novac davali crkvi! Oporezujte vjeru, ili neka vjernici uplaćuju vjerski porez kao u nekim zemljama, pa neka crkva od toga živi. Dobivaju milodare, imaju imovinu i neka žive i rade o svom trošku. Ako može narod i ostale firme, mogli bi i oni. Nemam ništa protiv vjere niti jedne, ni da Crkva radi, ali ne mora to narod plaćati, ne na uštrb svega ostalog. A baš je tako. Dok se nateže oko popravka pola Zagreba, oko mjesta u vrtićima, oko uvjeta u bolnicama i broja zdravstvenih radnika, oko prijevoza đaka, radnika, oko puno toga, za to vrijeme političari, kao pijani bogataši poklanjaju NAŠ novac najbogatijima. Do kada?

Htjela sam reći da vjerski i konzervativni odgoj vodi ka tome da se jedina prava vrijednost obitelji ( žene posebno) vidi u tome da se ona podredi djeci, nasljednicima. Njihov život bi se trebao samo oko toga vrtjeti i valjda bi roditelji trebali plakati i naricati kad djeca polaze u školu. Malo morgen!

Kao prvo, roditelji ( uglavnom) nisu u stanju naučiti djecu većini onoga što uče u školi. Uz to osim obrazovanja u školi se uči i kultura, poštivanje, međuljudski odnosi, socijalizacija među vršnjacima. Vidimo da u stvari kao društvo padamo u svim tim segmentima. Nisu tu samo roditelji krivi, već i društvo. Jer kada djeca vide da otac nešto može raditi i proći nekažnjeno, naravno da misle da mogu i oni. Jedno do dva, brzo i učinkovito riješena slučaja nasilja nad slabijim posebno, dovela bi do toga da oni koji ta djela čine ( jaki jer misle da su nedodirljivi, a koji plaču kad ih hapse), dva puta bi razmislili hoće li takvo što ponoviti.
Društvo je došlo do toga da reagira u stilu :“ Oko za oko, zub za zub!“ ( iz Biblije, zar ne?), što je u uređenom svijetu nedopustivo. Na divljem zapadu je bilo toga, ali su čak i tamo pokušavali provoditi zakon kao bitnu i važnu regulu u društvu. Mi u 21. stoljeću ne vidimo drugi način dolaska do pravde nego tako! Užas!

Znam da je bilo slučajeva kada su napadali i suce, ne želim reći da je to uopće zamislivo, ali mora se naći način kako da se kroz sustav riješi to da suci mogu i smiju, a također i žele raditi svoj posao u ime pravde. Samo tako će se cijeli krug zatvoriti. Kada se bude znalo da ni jedan zločin, pa ni prekršaj neće proći nekažnjeno.

Na žalost, sad krene u vrtiću već klasificiranje i kvalificiranje djece. Kao da su neki bolji zato što su im roditelji bogatiji. Takve podjele, totalno pogrešne, vode do svega onoga što ne valja u društvu. Kad roditelji dođu u školu pa kažu :“ Ne, to moje dijete nije napravilo! On/ ona su dobri i dobro odgojeni!“

Po čijem sudu? Kako to znate? Kako znate što rade kada zatvore ulazna vrata? Znate li da se desi da krenu u školu da ne znaju kako se prezivaju? Gdje stanuju? Da se starijima kaže vi? Da se starije mora poštivati i slušati? Da se pozdravi kad se uđe u učionicu ili sretne netko iz škole/ susjedstva/ poznanika ili znanaca? Puno toga još.
Ali, nadajmo se da će djeca ove godine naučiti sve što trebaju i da će sve poći na bolje.

Dok još ima rajčica, posebno sitnih domaćih, još jedno jednostavno jelo za doručak ili večeru koje jako volim. Slatko neće izostati! Smokava ima, domaćih i slatkih.

Palačinke sa sezamom i fetom

Zanimljiva kombinacija, za ljeto idealno, a i zimi lagani objed ako pazite na liniju, a da se ne odreknete baš svega. Po porciji ( 2 Palačinke ) ima oko 570 kcal.

Srednje zahtijevno.

SASTOJCI:

40 g sezama

100 g brašna

2 jaja

150-200 ml mlijeka

sol

500 g rajčice

1 glavica luka

200 g fete ( sir )

1 vezica peršina

2 žlice maslinovog ulja

1 žlica bijelog vinskog octa

mljeveni bijeli papar

1 krastavac ( 200 g )

2 režnja češnjaka

pola vezice listića mente

1/2 kg svježeg sira

1,5 dl jogurta

sol i papar

ulje

PRIPREMA:

Sezam pržite na suhoj teflon tavici uz stalno miješanje. Ohladite. Zamutite palačinke od jaja i malo soli, dodajte mlijeko pa brašno i sve dobro izmješajte. Ostavite 30-tak min da odstoji. U međuvremenu operite povrće i očistite ga. Rajčicu nasjeckajte na kockice, luk na tanke šnitice, sir na kockice. Peršin iskosajte sitno i sve pomiješajte sa octom i uljem. Posolite i popaprite po želji. Ne zaboravite da je sir slan! Za zaziki Krastavac ogulite i naribajte na ribež, na koji obično ribamo jabuke. Malo ostavite za ukras. Češnjak očistite i protisnite kroz presu. Mentu operite, posušite i sitno isjeckajte. Sir i jogurt pomiješajte, dodajte začine i povrće i po ukusu posolite i popaprite. Služite uz meso, na pr. giros, uz roštilj, ali i povrće i kao dodatak narescima.

Zagrijte par kapi ulja na tavici za palačinke i pecite 8 manjih palačinki. Punite ih sa salatom od rajčice i prelijte zazikijem. Ukrasite sa krastavcem i mentom.

 Štrudlice sa smokvama

Sjećate se onih štrudlica Soko Štarka? Prvo su bile sa smokvama a zatim i drugim voćem. Jedna me gospođa na moru podsjetila na njih. Napravila je nešto slično a ovo je moja verzija. Probajte, savršene su.

SASTOJCI: 

Za prhko tijesto:

450 g brašna

250 g maslaca

2 žumanjka

1 jaje

1 prašak za pecivo

3 žlice šećera

Za punjenje:

1 kg smokava

PRIPREMA:

Od sastojaka za prhko tijesto, zamijesite ga i ostavite na hladno 30 min .Ja prvo umiješam sve osim brašna i praška za pecivo pa onda kratko sve sjedinim. Ogulite smokve, malo usitnite i kuhajte na laganoj vatri dok ne dobijete marmeladu. Bez dodavanja šećera ili nečega drugog. Eventualno sok naranče i korica. Smokve koje sam ja donijela s mora bile su već dosta suhe na drvetu pri berbi pa sam morala dodavati malo vode da se raskuhaju. Uglavnom morate dobiti homogenu smjesu gušće marmelade.  Ohladite.

Ohlađeno tijesto podijelite na 4 dijela pa svaki dio razvaljajte da bude dosta usko, oko 10 cm i dugačko, dužine lima za pečenje. U sredinu stavite marmeladu 2-3 cm širine i 2-3 mm visine, preklopite jednu stranu, malo premažite vodom pa prebacite i drugu stranu. Lagano podignite i ta dupla, gornja strana neka bude donja na limu obloženom papirom za pečenje. Tako ponovite sa preostalim tijestom. Malo izbockajte viljuškom da se ne naprave mjehurići. Pecite na 180°c oko 20 min. Provjerite već nakon 15 min jer neće potamniti, a nemojte ni dozvoliti. Rub će porumeniti i to je to. Ohladite i planirajte s kojom marmeladom ćete probati slijedeće!

Viewing all 10979 articles
Browse latest View live