Quantcast
Channel:
Viewing all 10979 articles
Browse latest View live

Veliki svemir

$
0
0

Naša planeta samo je okno kroz koje možemo promatrati kosmičko more. Jesmo li u mogućnosti saznati šta se krije izvan horizonta naše percepcije?

Svemir je, kako kažu, velik. U svojoj knjizi Vodič kroz galaksiju za autostopere, Douglas Adams to objašnjava ovako: „Možda vi mislite da morate dugo pješačiti do apoteke, ali to vam je šaša u usporedbi sa svemirom“. Teško je kroz svakodnevne pojmove prikazati enormnost kosmosa kad većini nas nije lako pojmiti ni veličinu planete zemlje, a kamo li galaksije ili širokih prostranstava međuzvjezdanog prostora. Često se koristimo pojmom svjetlosne godine, koji predstavlja udaljenost koju svjetlost pređe za godinu dana, kao da je brzina svjetlosti nekako lakša za predočiti od triliona kilometara. Na isti način određujemo mjerila (1,3 sekunde potrebne su svjetlosti da proputuje između Zemlje i Mjeseca) no, iz svakodnevnog iskustva znamo da je svjetlost instantna. Na isti način mogli bismo govoriti o visini građevina kao nagomilanim atomima.

A ukoliko smo avanturističkog duha, možemo koristiti analogije zasnovane na ličnom iskustvu. Tako bismo udaljenost od Mjeseca mogli predstaviti sa 32 miliona školskih autobusa, a kada bismo mogli putovati do tamo u jednom od autobusa vozeći se brzinom od oko 100 kilometara na sat, trebalo bi nam 166 dana da stignemo do odredišta! Ali nisam baš sigurna da će vam ovo pomoći.

Voljela bih kada bih mogla reći da mi astronomi ovo možemo bolje predočiti. Istina je da ne možemo. Mozgovi u stvarnosti ne funkcioniraju na taj način. Zbog toga varamo sa brojevima. Koristimo veće mjerne jedinice kada govorimo o većim prostranstvima: kilometar, svjetlosna godina, parsek, kiloparsek, megaparsek, gigaparsek. S lakoćom koristimo eksponente (1,000 je 103; 1 trilion je 1012) i razmišljamo koristeći se logaritamskim intervalima, gdje je svaka sljedeća vrijednost veća za 10 puta. U nekom trenutku, pojam udaljenosti prestaje biti jasan. Ovdje, u Sunčevom sistemu, prostor i vrijeme se manje-više dobro ponašaju, ali kada je riječ o kosmosu kao cjelini, moramo imati na umu činjenicu da on odbija sjediti mirno dok ga pokušavamo mjeriti.

Svemir se širi. To je tako još od Velikog praska i neće prestati u skorijoj budućnosti. Kada pogledate veoma udaljenu galaksiju, ne biste samo trebali uzeti u obzir da je ta slika u koju gledate stara, već i činjenicu da se ona više ne nalazi tamo gdje ste je vidjeli. Recimo da ste vidjeli eksploziju supernove u galaksiji udaljenoj milijardu svjetlosnih godina. Da li je supernova upravo eksplodirala ili se to desilo prije milijardu godina? Rekli bismo da je u pitanju posljednje obzirom da je svjetlost do nas putovala milijardu godina. No, obzirom da to tada nismo mogli promatrati, od kakvog je značaja reći da je eksplodirala u prošlosti? A i ta galaksija na udaljenosti od milijardu svjetlosnih godina, koliko je zapravo daleko? Možda je prije milijardu godina bila udaljena milijardu svjetlosnih godina, ali kako se svemir širio sve to vrijeme sada mora biti mnogo dalje. Kakvu udaljenost koristimo?

Čak je i vrijeme izobličeno širenjem svemira. Možemo gledati kako zvijezda koja eksplodira svijetli i blijedi dok je razaraju udarni talasi i zaključiti da je trebalo oko 100 dana da iščezne. Ali ukoliko bismo je usporedili sa bližom supernovom, vidjet ćemo da udaljenijoj u prosjeku treba nekoliko dana više. Iz naše perspektive, te eksplozije se dešavaju kao na usporenom snimku.

Čak uz ograničenja pri definiranju, činimo sve što je u našoj moći da bismo izmjerili svemir i odredili njegove najudaljenije krajeve. Zabilježili smo bezbroj galaksija, neke toliko daleke da je njihovoj svjetlosti trebao gotovo čitav životni vijek kosmosa da stigne do nas. Pretraživali smo naše mape kosmosa ne bismo li pronašli bilo kakve naznake ruba ili sredine i ništa nismo uspjeli naći. Nema osnova da vjerujemo da se kosmos ne širi bez prestanka, u svakom pravcu, bez značajne promjene u sadržini ili strukturi. Naša galaksija je samo zrno pijeska u širokoj, nesagledivoj pustinji. Odzumirajte dovoljno i vidjet ćete da sve izgleda manje-više isto.

Međutim, postoji granica. Ma koliko bili moćni naši teleskopi i ma koliko dugo zurili, nikada nećemo vidjeti ništa dalje od ruba kosmičkog mjehura kojeg zovemo „vidljivim svemirom“. Ovo je imaginarno područje, čiji centar sačinjavamo mi, i koje definiramo brzinom svjetlosti i starošću kosmosa. Radijus ovog mjehura je udaljenost koju zraka svjetlosti može preći kada bi putovala čitavu dob svemira.

Ako svaki put kada gledamo u kosmos gledamo u prošlost, jasno je da bi posmatranje sa dovoljne udaljenosti moglo značiti da gledamo u vrijeme tako daleko u prošlosti da bi moglo predstavljati trenutak kada je svemir tek nastao. To je ono što sačinjava naš kosmički horizont. Drugim riječima, sve izvan našeg kosmičkog horizonta je toliko daleko da čak i kada bi zraka svjetlosti otputovala u trenu u kojem je nastao univerzum prije 13,8 milijardi, ta udaljenost je tako ogromna da zraka još uvijek nije imala vremena da stigne do nas. Još uvijek nije proteklo dovoljno vremena.

Imamo dobar razlog da vjerujemo da u ovom naizgled beskrajnom univerzumu postoje galaksije izvan našeg horizonta, baš kao što kada stojimo na obali okeana i ne vidimo ništa osim vode imamo razloga da vjerujemo da tamo negdje na kraju ima kopno, izvan našeg vidokruga. Ukoliko bismo uskočili u brod i otplovili, naš horizont bi se pomjerao zajedno sa nama i na kraju bismo ugledali kopno. Isto tako, ukoliko bismo mogli odletjeti u međuzvjezdanom svemirskom brodu na drugi kraj kosmosa, mi bismo se i dalje nalazili u središtu našeg horizonta, gdje god se nalazili. Nažalost, uzimajući u obzir da smo i dalje ograničeni kako zakonima fizike, tako i prijevoznim sredstvima, putovanje dalje od našeg doma u svrhu pomjeranja vidnog polja nije baš praktično. Bez obzira na to što je kosmički horizont subjektivna granica jednako kao i horizont na zemlji, postoji jedna velika razlika među njima.

Kada pogledamo rub vidljivog univerzuma, ono što vidimo je uistinu zapanjujuće. Najudaljenija svjetlost ujedno je i najstarija. Ta je svjetlost nastala od samog Velikog praska. Rani univerzum, već od prvih trenutaka nastajnja, bio je vreo i gust, i svuda je vrvio vibrirajućom plazmom. Na samom rubu našeg vidika gledamo toliko daleko u prošlost da doslovce vidimo svjetleću plazmu. Taj inferno zadržao se oko 380,000 godina prije nego što se svemir proširio i ohladio dovoljno da svjetlost i čestice mogu slobodno putovati kroz njega. Kada posmatramo rub vidljivog svemira, vidimo posljednje tinjajuće žeravice iz te vrele i guste faze. Ono što gledamo je kosmos koji još uvijek gori.

Udaljenost od našeg kosmičkog horizonta nije, kao što biste mogli pomisliti, 13,8 milijardi svjetlosnih godina. Kao što smo gore već naveli, udaljenosti su zbunjujuće u svemiru koji se širi. Nešto što je bilo udaljeno 13,8 milijardi svjetlosnih godina kada je njegova svjetlost započela svoj put prema nama sada je na mnogo većoj udaljenosti. Ukoliko uzmemo u obzir sve te faktore, svijetleća plazma koju vidimo na rubu vidljivog univerzuma sada je zapravo negdje na udaljenosti od oko 45 milijardi svjetlosnih godina.

Samo zato što ne možemo vidjeti stvari izvan našeg plamtećeg horizonta, ne znači da tamo ništa ne postoji. Dokaz koji posjedujemo proučavajući jednoličnost galaksija u svakom dijelu mapiranog kosmosa ukazuje na to da se svemir prostire daleko izvan našeg horizonta i u svakom pravcu. Naš vidokrug ograničen je sticajem okolnosti. Da kojim slučajem živimo u nekoj drugoj galaksiji koja se nalazi malo izvan našeg trenutnog horizonta, sva dosadašnja saznanja o svemiru ukazuju nam na to da bi tamošnji prizor bio veoma sličan onome koji imamo ovdje. Veoma udaljena kosmička prostranstva bi u teoriji mogla biti u cjelosti drugačija. Naravno, to ne možemo znati sa sigurnošću sve dok ih ne budemo mogli vidjeti. Štaviše, obzirom da ne dolaze u dodir sa našim univerzumom, područja na velikoj udaljenosti izvan našeg horizonta radi praktičnosti se mogu smatrati odvojenim i posebnim univerzumima.

Ali šta ako svemir nije samo veći od onoga što sticajem okolnosti percipiramo, nego i od onoga što možemo percipirati? Šta ako se širi u svakom smjeru, a zatim samo u određenim smjerovima?

Iz svakodnevnog iskustva znamo da se svemir sastoji iz tri dimenzije: naprijed/nazad, lijevo/desno, gore/dole. U fizici vrijeme opisujemo kao četvrtu dimenziju, a sve zajedno označavamo kao prostor-vrijeme predstavljeno kroz savitljivu 4D kosmičku mrežu. Zakrivljenost prostor-vremena, osnovni postulat Einsteinove teorije relativnosti, čini da se mreža savija i rasteže kao odgovor na kretanja i masu onoga što se nalazi u njoj. Upravo to je razlog zašto svemir može proširiti i iskriviti protok vremena i zašto vrijeme prolazi sporije ako ste u brzoj raketi ili ako se nalazite u blizini crne rupe.

Međutim, fizičari se godinama pitaju da li tri dimenzije svemira koje poznajemo predstavljaju samo dio šire slike. Postojanje drugih prostornih dimenzija koje se prostiru u novim pravcima zbog čega ih mi ne možemo percipirati pomoglo bi nam pri objašnjavanju zbunjujućih aspekata teorijske fizike i ponašanja gravitacije. Ukoliko bismo dodali još jednu prostornu dimenziju univerzumu i otkrili da gravitacija može „procuriti“u nju, čineći njenu silu slabijom nego inače, time bismo možda mogli objasniti zašto je njena sila tako sićušna u usporedbi sa silama koje upravljaju fizikom elementarnih čestica.

Više dimenzije svemira su isto tako uvijet za teoriju struna, koja polazi od toga da su ono što mi nazivamo elementarnim česticama zapravo strune energije koje vibriraju u nekoliko dodatnih dimenzija koje možemo vidjeti. Prema tim teorijama, te dodatne dimenzije su „kompaktifikovane“, zbijene su, tako da čak i kada biste uspjeli pronaći jedan od tih novih smjerova i krenuli na put, ne biste mogli otići veoma daleko prije nego što biste završili na mjestu s kojeg ste krenuli.

Ali šta ako dodatna dimenzija krije u potpunosti novi univerzum?

Jedna hipoteza o strukturi našeg kosmosa formulirana u ranim 2000-im, ukazuje na to da možda živimo u trodimenzionalnoj „brani“ (izvedenoj iz riječi „membrana“) na rubu većeg svemira sa četiri prostorne dimenzije (plus vrijeme). U toj višedimenzionalnoj „masi“ mogla bi se nalaziti još jedna 3D brana koja sadrži drugi svemir koji bi se, s vremena na vrijeme, možda mogao sudarati sa našim. Začetnici ove teorije nazvali su je „ekpirotskim“ modelom kosmosa, prema grčkoj riječi za požar, čime se potvrđuje činjenica da bi se svakim kosmičkim sudarom stvorili vatreni uslovi za Veliki prasak, i koja bi mogla objasniti porijeklo i konačnu sudbinu našeg svemira. Prema ovom modelu, brane se naizmjence približavaju jedna drugoj, sudaraju se a zatim se opet udaljavaju u beskonačnom ciklusu idući od Velikog praska, širenja, do Velikog sažimanja i na kraju opet do Velikog praska. Obrasci struktura koje danas vidimo u svemiru (rasprostranjenost galaksija i sazvježđa) su prema ovom modelu nastali interakcijom dvije brane u sporoj fazi urušavanja prije Velikoga praska.

Iako se na prvi pogled mogu činiti pretjeranim pretpostavke o postojanju viših dimenzija i novih svemira samo da bismo objasnili Veliki prasak, postoje dobri razlozi zbog kojih fizičari ove ideje uzimaju za ozbiljno. Standardna slika ranog svemira vjerovatno je mnogo složenija nego što mislite. Kada razmišljate od Velikom prasku, prva stvar koja vam pada na pamet je vjerovatno njegova singularnost, neizmjerna tačka beskonačne gustoće u kojoj se sastoji čitav svemir i vrijeme koja iznenada eksplodira i tako stara čitav kosmos. Ta ideja postala je popularna zahvaljujući Einsteinovim jednadžbama gravitacije koje mogu opisati kosmos koji počinje na taj način (i koji se možda savija sa singularnošću Velikog sažimanja na kraju), ali se ne poklapa sa onim na što nam naša promatranja ukazuju. Pozadinsko svjetlo koje vidimo na kosmičkom horizontu, zaostali odbljesak Velikog praska, nam ukazuje na to da jednostavna evolucija od singularnosti do velikog, divnog svemira u kojem sada uživamo naprosto nema smisla.

Problem se sastoji u tome što zaostali odbljesak Velikog praska, poznat pod nazivom kosmičko mikrovalno pozadinsko zračenje, je previše savršen. Do besmislenog stepena preciznosti (jedan dio u 100,000), izgleda jednako u svakom pravcu. Ista boja (ili bolje rečeno frekvencija, obzirom da se radi o mikrovalnom svjetlu), isti spektar, isti intenzitet. Ovo predstavlja problem zato što nema razloga zašto bi dva područja na suprotnim stranama neba bila jednaka. Ako je sve počelo zajedno, umotano u singularnost, način na koji se širilo morao je proizvesti ekstremne razlike u različitim dijelovima ranog kosmosa. Područja koja se sada nalaze na velikim udaljenostima, u fazi širenja vatrene kugle u kosmičkoj evoluciji nikada nisu imali priliku da se dogovore koje će biti temperature. Kosmička mikrovalna pozadina morala bi biti u potpunosti drugačija na jednom kraju neba od drugog kraja.

Objašnjenje oko kog su se fizičari složili 1980-ih godina otvorilo je novo poglavlje u našoj kosmičkoj historiji. Šta ako je, zapitali su se, možda u najranijem kosmosu, još i prije faze velike vatrene kugle, bio period ekstremno brzog širenja? Možda je malo prije singulariteta (pod pretpostavkom da ga je bilo), rani kosmos uistinu bio fragmentirana masa – mnogo toplija na jednim, a hladnija na drugim mjestima. Ali onda se kosmos počeo širiti tako velikom brzinom da se je jedan mali fragment, previše mali da bi posjedovao velike razlike, širio dok nije postao dovoljno veliki da sačini čitav nama vidljivi svemir. Fizičari su zatim pretpostavljali da kakva god bila ta nova i neobična komponenta svemira koja je prouzrokovala ubrzano eksponencijalno širenje (poznato pod nazivom „kosmička inflacija“), odjednom je svuda dezintegrirala u radijaciju i zapalila kosmičku vatrenu kuglu koja se širila, a koja je vidljiva u pozadinskom svjetlu koje i danas možemo uočiti.

Iz onoga što smo do sad vidjeli, čini se da se inflacija dobro uklapa u našu trenutačnu paradigmu, i čak lijepo objašnjava vrlo male fluktuacije (1/100,000) zabilježene u kosmičkom mikrovalnom pozadinskom zračenju. Ali nemamo, što biste rekli, čvrst dokaz da se desila, niti kako i zašto je počela i šta ju je uzrokovalo.

I usput rečeno, čak ni u paradigmi inflacije vjerovatnoća da će nas udariti neki drugi univerzum nije u potpunosti isključena.

Ukoliko se inflacija stvarno desila, slijed događaja koji su proizveli naš vidljivi svemir mogao bi se stalno dešavati u različitim dijelovima mnogo većeg svemira, u procesu koji se naziva „vječna inflacija“. Ideja se sastoji u tome da je veći pozadinski svemir uvijek pod inflacijom, ali s vremena na vrijeme, u njegovim malim dijelovima inflacija prestaje, taj djelić svemira se zagrijava i započinje obična kosmička ekspanzija. Ovim bi se stvorila neka vrsta multiverzuma, u vidu malih mjehurastih svemira, oblikovanih tim odvojenim područjima nastalim nakon inflacije, a koja stalno nestaju sa inflacijske pozadine. Konstantnim širenjem svemira svaki univerzum bi bio odvojen od drugih, tako da njihova interakcija ne bi bila moguća. Barem ne većinu vremena.

S vremena na vrijeme, dva mjehurasta univerzuma mogla bi se približiti jedan drugom. Ukoliko se to desi i ukoliko se svaki nastavi širiti, u jednoj tački bi se mogli sudariti, ostavljajući mjehuraste otiske nalik ogrebotinama na međusobnim pozadinskim svjetlima.

Astronomi tragaju za tim ogrebotinama. Za sad se ništa nije pojavilo, ali nastavljamo sa potragom. U međuvremenu, neki od nas će sumnjičavo promatrati sliku inflacije, sa njenim nepoznatim mehanizmom i beskonačnim multiverzumima i pokušati pronaći rješenje koje bi bilo vjerodostojnije.

Što se tiče ekpirotskog modela, on je pretrpio brojne revizije tokom godina, a njegova trenutna verzija uopće ne uključuje više dimenzije ili kosmičke sudare. Na neki način, više liči na inflaciju: više nije upravljan gibanjima brana već evolucijom skalarnog polja, koje predstavlja vrstu energetskog polje koje ispunjava svemir, a za koje fizičari misle da je slično onome što je pokrenulo kosmičku inflaciju. (Neki modeli inflacije još uvijek koriste pojam brana samo da bi stvari učinili interesantnijim.) Iako ne uključuje veliki kosmički sudar, ekpirotski model i dalje uključuje tranziciju između urušavanja i Velikog praska. U novim verzijama, međutim, urušavanje je poprilično skromno i prvo dovodi do manjeg sažimanja nakon kojeg uzrokuje požar kojim započinje novi ciklus. Ukoliko bi na taj način beskonačno cirkulirao, ne bi se stvorili manji univerzumi, već bi naš svemir bio ogromni kosmos koji vječito raste: širi se, stane, a zatim se opet širi i tako u nedogled.

Nama vidljivi svemir ograničen je kosmičkim horizontom. Ne možemo vidjeti dalje od njega, i ukoliko se naše razumijevanje strukture stvarnosti u potpunosti ne promijeni, možemo biti sigurni da nikada nećemo. Širenje svemira se ubrzava i sve što se nalazi van našeg horizonta bit će nošeno sve brže, a njegovu svjetlost više nikada nećemo uspjeti sustići. Iako možda nikada nećemo moći sa sigurnošću reći šta se nalazi izvan te granice, svim teorijama je zajedničko to da je vidljivi svemir dio mnogo, mnogo većeg svemira.

Da li se taj svemir sastoji od multiverzuma, svaki upravljan različitim zakonima fizike; da li je dio svemira koji se stalno širi, u kojem smo mi samo jedan dio u jednom ciklusu; ili da li se svemir širi u pravcima koje ne možemo ni zamisliti, sve su to pitanja na koja trenutno nemamo odgovora. Ali u potrazi smo za znacima.

Obrasci kosmičkog mikrovalnog pozadinskog zračenja, raspored galaksija, pa čak i eksperimenti testiranja gravitacije i ponašanje fizike elementarnih čestica daju nam uvid u osnovnu strukturu svemira, te njegovu evoluciju od samog začeća. Sve smo bliži trenutku kada ćemo moći ispričati našu potpunu kosmičku priču. Već sada jasno možemo vidjeti vatru u kojoj je skovan naš univerzum nedugo nakon začeća. Zahvaljujući tragovima koje prikupljamo sada, jednoga dana bismo možda mogli ispratiti priču sve do njenog kraja.


Autorica: Katie Mack, profesorica fizike na Univerzitetu Sjeverne Karoline. Autorica je knjige „Kraj svega (astrofizički govoreći)“, koja je objavljena u augustu 2020. Tekst je objavljen na web magazinu aeon.co. S engleskog jezika za Prometej.ba prevela Amina Turudija.

prometej



David Graeber: Pjesnik radikalne ljevice umro je prošlog petka u bolnici u Veneciji od zasad nepoznate bolesti

$
0
0

S vrhunskim preporukama zatražio je posao na više od 20 američkih sveučilišta i od svih dobio odbijenicu

Jednako dobro kao što dokumentira bijedu pojedinaca njegova knjiga portret je društva koje je zaboravilo svoju svrhu, napisala je u Guardianu Eliane Glaser, autorica kojoj je razmišljanje Davida Graebera bilo blisko jer je i sama duboko zagrizla u distopijsku tematiku suvremenog društva. I doista, Graeber, provokativni 59-godišnji američki antropolog, zvijezda lijevog krila globalne sveučilišne scene, koji je prošlog petka umro u bolnici u Veneciji od zasad nepoznate bolesti, pišući prije dvije godine svoju zadnju knjigu “Bullshit Jobs” (“Govnarski poslovi”), napravio je solidan portret kontroverznog društva u kojemu živimo, gdje je ogroman dio poslova, proizvoda i usluga izmišljen “zato da bi se ljude uposlilo”, odnosno, kad su u pitanju financijske usluge o kojima je već pisao u svojoj ranijoj knjizi “Dug” (hrvatski joj je izdavač Fraktura), služe tome da se ljude podjarmi pa iskorištava.

Je li moguće da su ti besmisleni poslovi nekome korisni, pitao se Graeber pa zaključio: “Izmislili smo bizarnu sado-mazo dijalektiku prema kojoj osjećamo da je bol na radnom mjestu jedino moguće opravdanje za naša skrivena potrošačka zadovoljstva, a istovremeno činjenica da naši poslovi tako pojedu sve više i više našeg budnog stanja znači da smo izgubili luksuz života.” Čak i bez prijedloga uvjerljivog alternativnog modela, teško da je netko mogao ponuditi bolju poeziju radikalnoj ljevici.

Stiglitzova podrška

Pisao je o meljućim nacionalnim dugovima, besmislenim poslovima, negativnim posljedicama globalizacije… Bio je među pokretačima pokreta Occupy, koji se iz njujorškog Zuccotti parka nakon Wall Streeta proširio i na druge svjetske financijske metropole, pa i na gradove koji bi se voljeli takvima predstaviti. Navodno je upravo on skovao krilaticu “mi smo 99 posto”. Nakon pobjede Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima rekao je New York Timesu: “Occupy smo pokrenuli kako bismo vas upozorili. Razumjeli smo da je ljudima zlo od političkog sustava koji je korumpiran u svojim temeljima, da oni žele nešto radikalno drukčije.” Uvijek je bio uvjeren u golem kulturni i politički utjecaj pokreta u kojemu bi sudjelovao, iako je često u tom uvjerenju pretjerao. “Zamalo smo ukinuli Međunarodni monetarni fond”, objavio je nakon serije antiglobalističkih prosvjeda koji su 2002. blokirali Washington, a ranije Seattle, Prag, Davos i Genovu. Nisu, ali to, zapravo, i nije bilo važno. Graeberu je bilo važno ne ostati pasivan. Velike prosvjede smatrao je “transformacijskim” događajima. “Kako drukčije opisati okupljanje tridesetak tisuća ljudi bez ikakva vodstva. Ljudi koji postižu konsenzus, a da nitko ne upravlja predstavom. Pomislili biste da se to ne može dogoditi, ali ipak se događa, i to se ne može zanemariti”, rekao je jednom prilikom.

Doduše, opet nije sasvim imao pravo, on sam vodio je organizaciju nekoliko takvih prosvjeda. U Washingtonu je 2002. zato bio i uhićen (brzo su ga pustili, zajedno s grupom antiglobalističkih lidera kojoj je bio na čelu). Zbog nečega je ipak mogao biti zadovoljan – iako, naravno, nisu bili ni blizu toga da “ukinu MMF”, na inicijativu tadašnjeg šefa Svjetske banke Jima Wolfensohna, a uz privolu MMFova šefa Horsta Köhlera, “nevladine organizacije” dobile su svoj radni prostor unutar velike zgrade MMF-a, kako bi se olakšala njihova izravna komunikacija s međunarodnim financijskim institucijama. Ne treba zaboraviti ni snažnu podršku koju su dobili od nobelovca Josepha Stiglitza, koji je 2000., godinu dana prije nego što je dobio Nobela, napustio lukrativnu poziciju glavnog ekonomskog analitičara Svjetske banke jer nije htio potpisati umiveni godišnji izvještaj koji je “i svijet i globalne financijaše prikazao u boljem svjetlu nego što zaslužuju”.

Prije nego što je prepoznat kao enfant terrible akademske zajednice, Graeber je, doduše kratko, bio zvijezda američkih antropoloških krugova. Izdvojen kao “vjerojatno najbolji student antropologije ikada”, kako ga je opisala profesorica antropologije Judith Friedlander s njujorškog Hunter koledža, kao Fulbrightov stipendist i doktorand na čikaškom sveučilištu, tradicionalnoj kolijevci tvrdih liberala, otputovao je na Madagaskar kako bi dovršio doktorsku tezu o “magiji, ropstvu i politici u Madagaskaru”. Između ostaloga, tu je prepoznao poguban utjecaj politike francuskih kolonizatora na postanak “vječnog” madagaskarskog duga Francuskoj, o čemu će pisati kasnije, u “Dugu”.

Brzo nakon doktorata udomio se na elitnom Yaleu, kao profesorski asistent, ali s naznakama da mu Yale namjerava ponuditi profesuru. Izdržao je sedam godina, stigao do pozicije izvanrednog profesora, ali tada ga je aktivizam stajao karijere. Iako je uprava sveučilišta, kada je u proljeće 2005. odlučila da mu ne produlji ugovor, službeno obznanila da je “postupak proveden u skladu s Yaleovom politikom zapošljavanja malog broja mlađih profesora”, više od 4500 potpisnika peticije, među kojima se našlo i nekoliko renomiranih antropologa s vrhunskih svjetskih sveučilišta, tražilo je da se ukine ta, po njima politički motivirana, odluka. Nisu uspjeli. Ne samo na Yaleu, Graeberova sveučilišna karijera u Americi u tom trenutku bila je zaključana. S vrhunskim preporukama zatražio je posao na više od dvadeset američkih sveučilišta i od svih dobio odbijenicu. On sam tumačio je to kao “osvetu elitne američke akademske zajednice za njegov aktivizam koji podriva temelje elita”.

Dijelom je sigurno imao pravo, čak i nakon što se usvoji zamjerka Yaleove uprave da je “često kasnio na predavanja”. Unatoč kašnjenju, pa i povremenim izostancima, njegova predavanja bila su krcata studentima koji su njegove provokativne teze smatrali poticajnima i bliskima stvarnosti. Za razliku od većine “mirnostujaških” profesora, on je uvijek sustav stavljao pod pitanje. Pritom nije zazirao od populizma, a nije se bojao ni pogrešaka u činjenicama “ako nisu namjerne i ako ne mijenjaju smisao zaključka”. Zauzvrat, oni su bili spremni ustvrditi da je on “moralist koji u svojim radovima (objavio je devet knjiga) izvrće činjenice i često govori i piše budalaštine”. Na takve optužbe odgovarao bi vlastitom kritikom akademskog sustava: “Previše profesora živi u strahu. Cijeli sustav povremeno se čini kao da je dizajniran kako bi ohrabrio paranoju i gubitak samopouzdanja. Nisam želio živjeti po tim njihovim pravilima.”

“Osjećam li se prevarenim?”

U vrijeme kad su ga najurili s Yalea već je bio objavio prve dvije knjige – kod nas objavljenu “Prema antropološkoj teoriji vrijednosti” i “Fragments of an Anarchist Anthropology” – i ponude velikih svjetskih, neameričkih sveučilišta stizale su jedna za drugom. Otputovao je u London, prvo kao predavač na Sveučilište Goldsmith, a onda je prihvatio profesuru na London School of Economics, gdje je i ostao do smrti, koja ga je prošli tjedan zatekla na odmoru s prijateljima u Veneciji. Ni u Europi nije ostao imun na politiku. U vrijeme prošlogodišnjih izbora strastveno je podržavao tadašnjeg šefa laburista Jeremyja Corbyna. Smatrao ga je “sidrom nade u borbi protiv nadirućeg ultradesnog nacionalizma, ksenofobije i rasizma, ne samo u Britaniji nego u većini zemalja demokratskog svijeta”. Još jedan citat koji može poslužiti i kao Graeberov finalni verbalni autoportret: “Sjećam se da sam, kao osmogodišnjak, u vrijeme kada je Apollo slijetao na Mjesec, kalkulirao kako će mi biti kada navršim 39, u toj magičnoj 2000., i zamišljao kako će izgledati taj svijet budućno – sti. Osjećam li se danas prevarenim? Apsolutno da.”

jutarnji

Uz početak nove školske godine

$
0
0

Unatoč svim govorima o uvođenju visoke tehnologije u škole, obrazovnoj reformi i digitalizaciji obrazovanja, novu školsku godinu dočekali smo s neispunjenim investicijama i nespremni za pandemijske izazove. Pritom se zahtjeve prošlogodišnjg štrajka u školama i sam događaj više uopće ni ne spominje.

Svake godine otprilike u ovo isto vrijeme novinari i komentatori općeg tipa koje resi ponešto povećani interes za obrazovnu problematiku obično rezimiraju prethodnu školsku godinu i predviđaju kakva bi mogla biti naredna. Stvar se prethodnih godina uglavnom svodila na to da se pokuša izgatati koje bi nove mjere i poteze moglo povući resorno ministarstvo, koliko je sredstava osigurano za određeni školski program, kolika je politička težina aktualnog ministra ili ministrice obrazovanja i tome slično. Dosad takvi tekstovi nisu pobuđivali bog zna kakav interes u čitatelja. Uglavnom su autori tih članaka, pomalo jednolično, svake godine konstatirali postojanje istih ili sličnih trendova u školstvu kao i u prethodnim razdobljima, što, opet, ne čudi jer su pomaci u školstvu kao jednom vrlo tromom institucionalnom sistemu, ionako bili rijetki i mali, pa ni zaključci u takvim člancima nisu vrvjeli bog zna kakvim atraktivnim uvidima. Međutim, ove godine stvar je više nego posebna, jasno, zbog pandemije COVID-a 19 koja je školski sistem okrenula naglavačke, kao i sve prioritete vezane uz njega.

Međutim, prije ovogodišnje pandemije i posljedičnog lockdowna, koji je uzrokovao ad hoc uvođenje on-line nastave, bila je prošlogodišnja obustava rada. Podsjetimo, učitelji i nastavnici jesenas su se digli na štrajk na nacionalnoj razini zbog povećanog obima posla, a koji je pak uslijedio nakon djelomične implementacije reformske “Škole za život”, koju je uvela Blaženka Divjak, tadašnja ambiciozna ministrica obrazovanja. Nastavnici su kao glavni zahtjev postavili i zatražili povećanje osnovice plaća, da bi nakon otprilike mjesec i pol dana štrajka to na kraju i izborili. Međutim, nove okolnosti kao da su poništili, ili barem u drugi plan stavili gotovo sve tadašnje uspjehe sindikata i školskih radnika postignute u toj, vjerojatno, jednoj od najvećih mobilizacija nastavnika, učitelja i ostalog školskog i izvannastavnog osoblja u posljednjih nekoliko desetljeća u Hrvatskoj.

Tako su, prema novome “koronskom” režimu, učitelji, nastavnici i nenastavno osoblje dužni stalno biti disponabilni za bilo koju od tri varijante školovanja za koji se pojedina škola ili županija odluči – za puni povratak u škole, za on-line nastavu ili za kombinaciju toga. Također, pandemija je samo pojačala stare razloge za austerity mjere i na planu obrazovanja, pozivajući se i sada, baš kao i za vrijeme štrajka, na tzv. nacionalne interese, ili pak na višu silu, usput apelirajući na to da, ako se pokaže potrebnim, nastavnička klasa valja pokazati spremnost podnijeti i određenu žrtvu u interesu djece i njihove budućnosti i sl. Zanimljivo da se takva i slična ‘herojska’ retorika koja se dala čuti jesenas o tome da će štrajk ukoliko se nastavi na duži period, ozbiljno naštetiti djeci i njihovom razvoju, iznenada prestala koristiti proljetos kad su svi, pa i đaci i učitelji, bez pardona prebačeni u karantenski mod i kad su bili prisiljeni nastaviti školovanje po principu svojevrsnog homeschoolinga.

Danas nikome, pa ni sindikatima, ne pada na pamet poduzeti nešto oko zašite radničkih prava učitelja i nastavnika, podređujući se opet tim tzv. višim interesima uvjetovanima sanitarnom krizom. Još se uvijek nitko ozbiljno ne buni oko toga što su učitelji kroz cijelo vrijeme lockdowna bili povećano radno opterećeni, kao što se isto tako danas nitko ne oglašava oko toga što je nenastavnom osoblju od ove nove školske godine opterećenje duplicirano. Naime, učionice i školski prostori ne čiste se, kao dosad, samo na kraju radnog dana, nego i između smjena, iz očitih higijenskih i epidemioloških razloga, što, treba li uopće reći, ne prati povećanje prihoda nenastavnom osoblju. Inače, taj segment radnika u školi ionako je jesenas bio nasanjkan u štrajku jer je ostavljen na cjedilu od sindikata, i to, da stvar bude gora, u posljednjem trenutku. Odnosno, njegovi materijalni interesi nisu bili u potpunosti zaštićeni sporazumom između sindikata i vlade. A da ne govorimo o tome, da će nastavnici i ostalo osoblje od ove jeseni pa nadalje biti u permanentnom riziku od zaraze i kao takvi će biti ostavljeni na milost i nemilost virusnom “ruskom ruletu”.

Škola kao borbeno polje

Nisu samo radnička prava ta koja su se našla pod udarom nove krize. Na početku ove godine još se jedna stvar polako ali sigurno iskristalizirala. Naime, postaje sve jasnije da je na neki način škola postala poprište , da kažemo to patetično, borbe za duše naših učenika. Odnosno, hoće li školstvo kao takvo ostati pod kontrolom državnih tj. koliko toliko društveno organiziranih snaga, kako je bio dosad slučaj ili će izvanredne okolnosti i tu uvesti tzv. novu normalnost u kojoj bi sve veće utjecaje na školski proces ostvarivale različite neformalne roditeljske, najčešće ad hoc formirane grupe s istaknutim zavjereničkim touchem, koji misle da je konačno stiglo i njihovih pet minuta. Riječ je o obično efemernim i amorfnim skupovima, impregniranima svakom mogućom konspiratologijom, za koje se obično ne zna tko ih točno organizira, skupovima bez jasne strukture. Točno je te karakteristike imao i zagrebački skup nezadovoljnika mjerama državnog zdravstvenog stožera.

Budući da se, barem u samom početku pandemije ovog proljeća, većina aktivnosti povukla u kuće, domove i domaćinstva općenito, i roditelji su se počeli postavljati kao svojevrsni patriciji i patroni svojoj djeci, sve češće odričući društvu njegovu dotadašnju odgojno-obrazovnu ulogu, tvrdeći da je konačno došlo vrijeme da se posao edukacije vrati u ruke roditelja, te da se odustane od dotadašnje prakse autsorsanja djece državnim školama. U okolnostima života u karanteni, domaćinstvo, baš kao u starim vremenima, općenito počinje postajati isključivo mjesto rada, učenja i odgoja, dakle mjesto navigiranja i orkestriranja čitavog života. Dom je tako mjesto sigurnosti i čistoće, a svijet s one strane praga doma postaje mjesto opasnosti i rizika.

Neke su grupe roditelja ovu situaciju iskoristili da od nadležnih školskih vlasti zatraže nastavak mjera iz proljetnog lockdowna koje su uključivale obrazovanje na distanci i korištenje digitalnih mogućnosti u školovanju, ali ne iz neke bog zna kako velike ljubavi prema on-line školstvu koliko zbog toga da tako svoju djecu odmaknu od ideološkog upliva za koji ti roditelji vjeruju da je nedopustiv i da predstavlja određenu intruziju u obiteljske vrijednosti, odnosno, drže da su ta dva seta vrijednosti – školski i obiteljski međusobno neusklađeni i zapravo generalno govoreći, neuskladivi. U jednom trenutku napori “obiteljaša” i njihovih vrijednosti urodili su plodom. Sjetimo se da je krajem prošle školske godine, negdje u svibnju Vlada, odnosno resorno ministarstvo nakratko popustilo i u jednom trenutku roditeljima prepustilo da oni sami odluče kom će se modelu prikloniti. Na svu sreću, stvar je urodila totalnim kaosom, pa se od ove školske godine, roditelji ipak stavljaju u drugi plan.

Sve se te grupe manje-više kriju iza zahtjeva koji su se dali vidjeti i prilikom naše verzije antivakserskih i antimaskerskih demonstracija održanih neki dan u Zagrebu, koji kažu da su “naša djeca roditeljska briga”. Nismo nikad mislili da ćemo braniti odluke Plenkovićeve vlade, ali pred opskurantizmima raznih vrsta čak i defektna hadezeovska država predstavlja kakvu-takvu branu.

Škola za život

Treće, i posljednje. Nije li kriza oko COVID-a 19 trebala predstavljati jedinstvenu priliku da se konačno krene s ozbiljnijom implementacijom visoke tehnologije u školstvo. Izgleda da je, barem za sada, prilika propuštena. Skoro pa da nema onih koji četveromjesečnim periodom školovanja na daljinu nisu bili nezadovoljni, bilo da dolaze iz redova učiteljske struke, roditelja ili šire javnosti, i skoro da nema aspekta koji u tom procesu nije bio kritiziran. U nas je, recimo, posebno na meti kritike bila inflacija odlikaša. A nije li do samo prije koju godinu, ovakvu situaciju zapravo priželjkivao svaki pošteni tehno-frik i tehno-optimist? Situaciju u kojoj bi se djeca školovala i, ujedno zabavljala, nije li to zahtjev gotovo pa svakog liberalnog reformatora. Tako “Škola za život”, recimo, koja je, da kaos u domaćem školstvu bude veći, eksperimentalno otpočela prošle jeseni, između ostaloga obećavala da će “neke novosti biti zabavne…”, jer, kao što se zna, današnje lekcije moraju biti atraktivne, nikako ne smiju biti monotone, jer, kao biva, đak tako sigurno gubi interes za materiju, pada mu koncentracija itd.

Sjetimo se samo kako su se lomila koplja oko popisa lektire. Tako je nesuđeni školski reformator Boris Jokić ne jednom prigovarao aktualnim lektirnim naslovima da se tu radi o zastarjelom izboru, da je “popis lektire kafkijanska noćna mora”, da “trenutna škola u Hrvatskoj nije škola za život, nego društvo mrtvih pjesnika, društvo mrtvih pjesnika i mrtvih ideja”, itd.
Sjetimo se kurikularne reforme otprije četiri godine i istog tog Jokića koji se u svojim planovima zaklinjao u iskupljujuću moć satova informatike, koji da bi revolucionirali zastarjelo školstvo krede i ploče. Ako je tome tako, nije li onda ovo sad aktualno zazivanje dobre stare off line škole koje romantizira, možda čak i preko svake mjere, klasično face to face učenje u razrednom odjeljenju te prateće antitehnološko raspoloženje, svojevrsna ovovremena verzija ludizma?

Međutim, kriza je donijele i neke eksplicitne uvide. Prije svega, pokazala je kao na dlanu, da kriza ne pogađa jednako siromašne i bogate, parije i paragone. Posebno su na udaru bile obitelji slabijeg socio-ekonomskog statusa koje nisu uspijevale hendlati učenikov rad od doma i vlastite radne aktivnosti, jer im nezavidna materijalna situacija nije dozvoljavala da se pomognu dodatnim neformalnim servisima. Infekcijska epidemija je ukazala i na velike disparitete kad je u pitanju spremnost i pripremljenost nastavnog kadra da prihvati digitalne novitete u nastavi, kao i različitu razinu tehničke opremljenosti samih učenika.

Tako je bilo u proljetnom polugodištu kad su odgovori na krizu bili karantena i lockdown. Međutim, što će se događati sad, kad se u školu opet manje-više krenulo po starom modelu i kad se politika prema epidemiji promijenila stubokom. Podsjetimo, ono što je do samo prije koji mjesec bilo obilno prigovarano tzv. švedskom modelu, naime da primjenjuju “imunitet krda”, što zapravo nije ništa drugo nego neka mekša varijanta eugeničkog principa selekcije, danas su pod izgovorom ekonomske nužnosti, praktički takav model prihvatili svi na svijetu. Kako će se izbalansirati sigurnost i obrazovanje i hoće li mjere koje u sebe uključuju socijalnu distancu, pranje ruku, maske i ventiliranje prostorija biti dostatne, ostaje da se vidi. Znamo samo to da dobrog rješenja nema.

Tko o čemu Facebook o poštenju

$
0
0

Facebook je i društvena mrežica oko naše/vaše/njihove glave kako bi se kontrolirala razbarušenost i vijorenje kreativne/intelektualne/emocionalne kose. Neki zaboravljaju da je Facebook privatna firma, te da postoje pravila korištenja njenog okvira i usluga. Pravila su u i službi zaštite “morala i dobrog ukusa”, pa tko ih naruši, biva iz zajednice udaljen na 72 sata. Pravila su mutna, nedosljedna, sterilna i subjektivna. Pravila su veliki, programirani filter koji prati milijarde internetsko-prometnih činjenica, neviđeni trafic između takozvanih prijatelja.

Često sam se pitao zašto netko ima dva, tri, pa čak i deset profila, a što bih definitivno saznao kad bi dotična ili dotični imali rođendan. Zaista više je nego glupo istoj osobi čestitati (na vremenskoj crti… ma što god to značilo!) pet puta sve najbolje, zar ne? Dosjetio sam se da su rečene osobe uglavnom bile izbačene iz igre na 72 sata. S obzirom da nisu imale potrebnog strpljenja dočekati kraj odbrojavanja kazne, osnivale bi novi profil i nastavile si u vene ovisnički šibati drogu boravljenja među svojim prijateljima.

U nedjelju sam fb i stvarnom prijatelju B.V. i velikom poštovatelju humora, poslao video koji je FB inkvizicija doživjela kao pornografiju. I prije smo si prosljeđivali relativne skarednosti, s dozom humora i ismijavanja morala, ali filter FB nije reagirao. Ne reagira ni na objave prononsiranih erotomana i pornofila. A razlog mog izbacivanja na sedamdesetdva sata bio je ishitren. Riječ je bila o humorističnoj i donekle erotskoj pričici s poantom koja izaziva smijeh, a ne požudu i vrijeđanje. Istog trena došla je uokvirena poruka koju nisam snimio, zapravo neumoljiva odluka da odjebem na 72 sata. Jučer je poruka bila pomirljivija. Nju sam snimio. Pozvali su me i da objasnim zašto mislim da su pogriješili. To sam i učinio i rekao tamo nepoznatom nekom kako su pogriješili, jer se radi o humoru, a ne o pornografiji, te da ću izdržati bez njihove mrežice koju ljudi nesavladani pravilima nazivaju kurtonom za glave. Kad FB prizna pogrešku proći će 120 sati. Zato me zaboli za njihov sud u kome će se i ispričati.

Interesantno je i po ljudskost porazno da se i javno i privatno (putem messengera) mogu slati fotke i videa nasilja, ratova, fašističkih pozdrava i, uopće, ogavnog revivala nacizma, mučenja, militarističkih gadosti, ismijavanja žrtava bezobzirnih napada, političkih besramnih sranja, keženja lažljivih idiota, tajkunskih savjeta, gladi, kretena svih vrsta, perverzija, rasizma,prometnih nesreća, uinvaliđenih osoba, gangstera, načina ubijanja, bolesti osvajanja malih zemalja kako bi ih se opljačkalo, obmana od strane klera, ali ne sisa i guzica, ne i prirodnih oblina. I sve to po tim famoznim pravilima i standardima na koje se FB poziva. Nova internetska vjera i nova crkva tolerira internetske užase, ali ne i naivnu, humornu, erotsku stranu stvarnosti. Kad smo bili u vojsci govorili smo: „Tko o čemu kurva o poštenju, a vojnik o skraćenju.“ Sada oni koji nisu totalno zaluđeni vojnici Facebooka govore:“ Tko o čemu, kurva o novcu, a Facebook o krivolovcu.“

Ipak, nedostajat će  mi i silna ljepota, art, dobre ideje i stvaralaštvo mojih prijatelja i drugih. To su mi oduzeli.

Gerila stiha, ili osojna strana Parnasa

$
0
0

Skica za odgovor na pitanje što bi to bio evropski pjesnik danas?

Europski pjesnik danas, konačno, nije drugo do potencijal Europskog pjesnika danas: on je nevidljiv čovjek s nizom obaveza koje mu više nitko ne nameće. Nitko osim njegove vlastite ideje literature, njegove vlastite vizije svijeta koji ga okružuje, i njega u tome svijetu samog

U jeku žučnih rasprava, rasprava uopće sasvim izvanknjiževnih, ali s neizbježnom političkom pozadinom, na temu dodjele Nobelove nagrade Peteru Handkeu, vratimo se načas na – iz sasvim oprečnih razloga – jednako kontroverznoga nagrađenca iz 2016.: velikog Boba Dylana. Dylan je, tvrdim, Nobela itekako zaslužio, ako ništa, kao autor jednog od najistinitijih i najuniverzalnije primjenjivijih stihova svih vremena, onoga gnomskog i kanonskog The things have changed. „Veliki stih“ ne bi bio zaista velik, dakle univerzalno razumljiv, inspirativan i manje ili više otporan na učinke neumoljive oluje godina, kada ne bi bio primjenjiv na sve sfere života – pa i na pjesnike i njihovo igralište i istovremeno vojni kamp literature: poeziju samu.

Kako bismo se pokušali približiti odgovoru na pitanje što bi to značilo biti pjesnikom u Europi danas, potpomoći ću se dobro poznatom retoričkom protezom – negativnom definicijom. Želim, dakle, za početak skicirati što pjesnik u Europi (više) nije. Osnovne se premise, vjerujem, uz manje modifikacije odnose također na većinu tzv. „zapadnog svijeta“. Ne uzmite mi za zlo što po pitanju pjesnika dosljedno kao generički koristim muški rod: jednako ili još više u obzir uzimam pjesnikinje. Tome ćemo se refleksu lingvističkog, ali i književnog patrijarhata još vratiti.

Postavljam jednu sasvim heurističku tezu: stvari su se s pjesništvom (i općenito s književnošću) u Europi u posljednjih pola stoljeća značajno promijenile. To ne implicira da su, u nekom homogenom i jasnom prije, bile jedinstvene. Stvari se, pa i pjesničke stvari – sjetimo se zlorabljenoga i višestruko razvlačenoga Heraklita – nalaze u neprekidnome stanju mijene: nemoguće je dvaput stupiti u istu pjesmu. Mijena koju imam u vidu prije svega je kontekstualna, pripada sferi sociologije više nego onoj teorije ili povijesti književnosti, te je rezultat sveobuhvatnije promjene paradigme koja se reflektira na različitim poljima, pa tako i onom književnom. Istovremeno, nije riječ o fundamentalnoj promjeni unutar medija samog, poput na primjer prelaska iz oralne faze pjesništva u njegov tekstualizirani univerzum; nije u pitanju čak ni snažan epistemološki lom u odnosu na „prethodno razdoblje“. Tezu neću ni pokušati obrazlagati znanstvenim, akademskim uzusima. Umjesto toga poslužit će oni meni samome mnogo bliži i draži: pjesnički. Oslanjam se, dakle, prije svega na osobni uvid (mršavu empiriju), metaforu, intuiciju; oslanjam se na ono na što se ne može, i istovremeno upravo mora osloniti.

Stvari su se s pjesništvom u Europi u posljednjih pola stoljeća značajno promijenile. Mijena je prije svega kontekstualna, pripada sferi sociologije više nego teorije ili povijesti književnosti, te je rezultat sveobuhvatnije promjene paradigme koja se reflektira na različitim poljima, pa i onom književnom

Stari Parnasi

Ostavimo Dantea i Petrarcu, Chaucera, Shakespearea, Villona i druge da spavaju na lovorikama starog, neosvojivog Parnasa. Priču o društvenoj ulozi poezije i pjesnika možemo bez veće grižnje početi i nekoliko stoljeća kasnije, geografski bliže. Uzmimo, na primjer, širom Europe revolucionarnu godinu 1848. Usredotočimo se, dalje, na takozvanu Srednju Europu – pojam više politički nego geografski – područje u to doba presudno obilježeno krizom imperija koji se bliže svom kraju, usporavajući usput stupanje čitavog niza naroda u nacionalno i nacionalistički uokvirenu modernu. Ti će mahom zakašnjeli, lokalni i lokalnim koloritom obilježeni romantizmi – u kontekstu borbe za nacionalni, najčešće prije svega jezično definirani identitet – stihove nerijetko držati političkim programima, te ih mjestimice i sasvim izravno politički realizirati. Primjer: uzimajući kao bojni poklič „Narodnu pjesmu“ Sándora Petőfija, njezin refren „na noge Mađari, / zove vas domovina!“, u proljeće te 1848. mase kreću u protuhabsburški, nacionalno obojen ustanak. Stih je, u skladu s romantičkom hijerarhijom književnih rodova i vrsta, smatran najvišim, povlaštenim medijem književnog izraza, kao što je i pjesništvo smatrano krovnim književnim rodom. U stoljeću koje će slijediti takva će eksplicitna javna uloga pjesništva postupno slabiti. Hegelijanska autonomija umjetnosti postaje u svojim konzekvencama opipljivija, no pjesništvo i pjesnik su – barem simboličkim kapitalom, reprezentacijski i nominalno – itekako još uvijek dionici javne sfere. Jednako u građanskoj kao i u revolucionarnoj (npr. boljševičkoj) društveno-duhovnoj konstelaciji njihov je glas na neki način istovremeno skrajnut i promaknut: ustoličen je na mjesto društvene savjesti. Eliot i Majakovski poslije Prvog svjetskog rata, Szymborska, Celan i Char nakon Drugog; zatim Brodski i Jevtušenko; Ginsberg šezdesetosmašima. Bilo u reakcionarnom ili u revolucionarnom kontekstu, pjesništvo ostaje prepoznatljiv i visoko vrednovan tradicijski/emancipacijski signal, time i zupčanik u mehanizmu kulturne hegemonije. Takvo će stanje, vjerujem, svom kraju doći sa zalaskom modernističke paradigme, koja će se poklopiti s krahom šezdesetosmaških, zasad čini se posljednjih masovnih snova o društvenoj promjeni. Proces trasiran za vrijeme Olovnih godina definitivno će završiti glasnošću, perestrojkom i konačnim urušavanjem Sovjetskog Saveza – vjerojatno posljednjeg uporišta javne vidljivosti i specifične društvene težine stiha. Što se književno-kulturne periodizacije tiče, ti će procesi koindicirati s uspostavom i na kraju dominacijom tzv. postmoderne.

Rezultat navedenog je da pjesništvo u Europi više nije dio onog trulog i učmalog, ali još uvijek dominantnog građanskog habitusa, a poezija je postala domenom mahom akademskih i cehovskih geta i niša, što njezinu društvenu funkciju i vidljivost čini u najboljem slučaju marginalnom. Njezin je komodifikacijski potencijal u tom kontekstu također gotovo nikakav, smještajući je na sam rub kruga izravne ekonomske eksploatacije, a time i interesa globalnog kapitala. Ista logika pjesnika izmješta u kulu bjelokosnu; dodjeljuje mu sasvim apstraktnu, još uvijek počasnu ali dokraja pacifiziranu i utišanu ulogu pastira lijepih duša. Sve to, ipak, ne znači da je pjesništvo izgubilo svoj emancipatorni potencijal, da mu je izmaknuta ideja slobode. Njegova nečujnost, zakulisnost, mjesto ispod radara kapitala, na određeni način potonje upravo omogućuju.

Pjesništvo u Europi više nije dio onog trulog i učmalog, ali još uvijek dominantnog građanskog habitusa, a poezija je postala domenom mahom akademskih i cehovskih geta i niša, što njezinu društvenu funkciju i vidljivost čini u najboljem slučaju marginalnom. Ipak, pjesništvo nije izgubilo svoj emancipatorni potencijal

Okidač eksplozije

Nije ta (neželjena) pozicija, naravno, jedino što položaj pjesništva i pjesnika čini povlaštenim. Njihov se emancipatorni potencijal krije u njihovom mediju, odnosno intervenciji u medij sam. Poezija nije drugo do bomba u jeziku. Pjesnik – bez obzira kakve bile njegove namjere – nije drugo do miner. A u konstitutivnu osobinu mine spada njena nevidljivost. Minu se ukapa, podmeće, bombu se baca iz zasjede. No i sama njezina eksplozivnosti podrazumijeva uvijek upravo potencijal: okidač je eksplozije nekakav vanjski faktor o kojem ovisi njezina realizacija. Eksplozija se, ipak, s vremenom najčešće desi, ponekad i kada je se ponajmanje očekuje, kad je njen uzrok skoro zaboravljen. Međutim, i sama opasnost od eksplozije, strah od tektonskog poremećaja u našoj puti, dovoljan je faktor da bi mina imala težinu: već i glasina o njenom postojanju plaši i odvraća. U Petőfijevom slučaju u pitanju je bila bomba – događajno vrijeme, opipljiva realizacija. Suvremeno pjesništvo ipak mora računati s odgođenim djelovanjem, pripremiti se na konjunkturno vrijeme, kao mjeru uzeti strukture dugog trajanja. Onaj vanjski faktor – noga koja je nagazi, ruka koja izvlači osigurač – konkretne su historijske okolnosti. Eksplozija, k tome, nikada ne može biti posve kontrolirana; u njoj uvijek ima nešto od stihije. Realizacija društvenog i političkog potencijala pjesništva ne svodi se na preuzimanje funkcije govornice ili tribine (u historijskim okolnostima kada mu je to dopušteno), već na niz neočekivanih eksplozija različitog intenziteta koje trgaju naizgled homogeno jezično tkivo omogućujući otvaranje novih prolaza, preplitanje i stvaranje dotad nepostojećih veza, izgradnju parasistema koji dopušta umjetničku i političku artikulaciju trenutka. Pjesništvo nije oklopna divizija unutar dominantnoga diskursa, i od njega se trenutačno ne može očekivati osupnjujuća vatrena moć, ona koja će u frontalnom napadu odlučiti o ishodu bitke. Pjesništvo funkcionira kao peta kolona, gerila jezika. Takav je njegov modus operandi, takve su njegove metode borbe.

Poezija nije drugo do bomba u jeziku. Pjesnik – bez obzira kakve bile njegove namjere – nije drugo do miner. A u konstitutivnu osobinu mine spada njena nevidljivost

No tko je, konačno, taj naš Evropski pjesnik danas, sablast koja u tišini luta Europom? Je li on neka ironična, bezuba verzija Benjaminovog Anđela povijesti? Je li izdao svoj temeljni moto – ono radi dobro nasuprot radi lijepo, zaboravljajući da je kič jednako estetički i politički fenomen? Čemu uopće takova potraga i je li ona uopće moguća; do koje je točke moguće generalizirati, i što je identitet danas općenito, napose pjesnički?

Laokoontova grupa

Takav je pjesnik najčešće – ukoliko ima rijetku privilegiju da se pisanjem bavi profesionalno – visoko prekarizirani, uglavnom nomadski kulturni radnik, koji često ovisi o institucijama u koje ne vjeruje. On se, k tome, u principu izbjegava smatrati pjesnikom – ta riječ zvuči mu gotovo cinično. Pisac tzv. „malog jezika“ prisiljen je nadalje, želi li od svog rada živjeti te taj posao obavljati po diktatu vlastite savjesti, postati pisac-gastarbeiter, korisnik razvijene mreže kulturnoumjetničke pseudo-ponude i pseudo-potražnje pomoću koje Festung Europa čitavu bulumentu kulturnih radnika i proizvođača umjetnosti održava istovremeno sitim i pokornim. On mora gristi ruku koja ga hrani, ali ne smije to činiti suviše često. Pjesnik mora primati nagrade, biti prevođen, biti član odbora i žirija; mora postati dijelom institucija koje taj isti sistem svjesno ili nesvjesno reproduciraju, institucija kojima dominiraju bijeli heteroseksualni muškarci. Pjesniku će svakako biti lakše ako je i sam bijeli, heteroseksualni muškarac. Pjesniku će biti lakše ako ga nitko ništa ne pita, i ako on sam nema bogznašto reći – posebice se to odnosi na stvari koje se nužno ne uklapaju u građanski horizont očekivanja. Pjesniku će, imajući u vidu budućnost, biti ukratko najoportunije ako jednostavno obradati i mistično ostari šuteći.

Pjesniku će biti lakše ako ga nitko ništa ne pita, i ako on sam nema bogznašto reći – posebice se to odnosi na stvari koje se nužno ne uklapaju u građanski horizont očekivanja. Ipak…

Postoji i teži način; način koji, jasno je, ovdje stidljivo zagovaram. On podrazumijeva preuzimanje uloge minera: okretanje gerilskom ratu u jeziku na gore opisan način. Drugačije – potpuno posvećivanje pjesništvu sa svim konzekvencama vlastitog izbora. Teško je reći gdje jedno počinje, a drugo završava: realni i idealtipski Europski pjesnik isprepleteni su najčešće do neprepoznatljivosti, kao groteskna Laokoontova grupa. Europski pjesnik danas, konačno, nije drugo do potencijal Europskog pjesnika danas: on je nevidljiv čovjek s nizom obaveza koje mu više nitko ne nameće. Nitko osim njegove vlastite ideje literature, njegove vlastite vizije svijeta koji ga okružuje, i njega u tome svijetu samog.

Marko Pogačar (Split, 1984.) autor je dvanaest prevođenih i nagrađivanih pjesničkih, proznih i esejističkih knjiga

Evita i njezini beskošuljaši

$
0
0

Miniserija o Eviti Peron sjajan je, reljefan prikaz famozne Argentinke. Peron je Francu htio prodati žito, ali nije bilo zgodno da krši sankcije kad je ovaj dospio pod embargo UN-a, pa je u Madrid poslao ženu, poznatu humanitarku koja je bila nešto između katoličke svetice i komunističke agitatorice, a poput Josipa Broza sklona lijepim odijelima…

Socijalizam ili kapitalizam: Goran Babić, RTS, 31. kolovoza, 23:10

Stanko Parmać, narodni heroj koji je izvršio melioraciju doline Neretve i čitav kraj pripremio za XXI. stoljeće, da bi mu to u demokraciji bilo ekspresno zaboravljeno, odlazi na neki predizborni skup, nakon onog rata, pa kaže masi koja ga treba izabrati za predsjednika općine: ‘Da je moja jedinica (Marko Orešković) prošla kroz vaš kraj, tu vas sad pola ne bi bilo…’ S tom rečenicom, normalno, ni u jednopartijskom sustavu izbori se ne mogu dobiti, pa ih i Parmać gubi, a gledateljstvo koje u prvom emitiranju nije vidjelo Gorana Babića u (standardno) odličnoj seriji ‘Socijalizam ili kapitalizam’ (2016.), imalo je priliku nadoknaditi propušteno u ponedjeljak navečer, kad je ispričao desetke takvih anegdota. Goran Babić, sjajan dječji pjesnik, polihistor, čovjek koji je početkom rata zapalio u Beograd, sat vremena pričao je anegdote, procjene, doskočice. Taj sve zna. A ovdje ćemo citirati jednu njegovu pjesmu i retke koje je u pokušaju – uzaludnom, dakako – da se tog nadarenog pisca iz devetog kruga vrati u korpus hrvatske književnosti (u koju se Mile Budak vratio) ispisao Miljenko Jergović.

Taj vjetar zvani košava

nigdje tako ne udara

ko na Lešću

Kanio sam ići dalje

u svom žiznju

ali neću

Ovdje gdjeno završava

i Dunavo i daljina

Taj vjetar zvani košava

ne jenjava, ne jenjava

‘Ispod pjesme’, napisao je Jergović, ‘stoji datum: 10.01.2010. Goran Babić živi u Beogradu, u oskudici, u kojoj zime bivaju naročito teške. Na dvorištu cijepa drva, premeće po šupi književnu dokumentaciju što ju je dovukao iz Zagreba, a koja polako trune i nestaje. On služi doživotnu kaznu oko koje kao da se dogovorio s akademicima i logornicima hrvatske književnosti. I njima, i njemu, istina iz posve različitih razloga, stalo je do toga da Gorana Babića u Hrvatskoj više nema. Njemu je stalo jer je, po vlastitome izboru, prokletnik i izdajnik. Njima, jer bi ih podsjećao tko su, što su i odakle su stigli. Inače, Goran Babić veliki je pjesnik, što se čuje i osjeti i u ovih deset stihova, kudikamo bolji i književniji od hude svoje bratije, ili barem od većine njih. Ali, koga je još zato briga.’

N1 uživo, 2. rujna, 8:30

‘Evo, kao što vidite, živ sam’, uzbuđeno se ispovijeda Zekanović Hrvoje oku kamere, a nas malobrojne preostale suvereniste pred malim ekranima pere teški stres od uzbuđenja! Ima nade! Još Hrvatska ni propala! ‘Nije pobijedio koronavirus’, kaže Zekanović, ‘ja pobjeđujem njega. Kao što sam obznanio, testirao sam se i bio pozitivan. Ne samo da sam bio pozitivan nego i imam simptome. To i je bio razlog odlaska na testiranje. Svatko tko, nažalost, dobije taj virus, neće ga miješati niti s jednom virozom ili gripom. Drugačija je bolest, barem u mojem slučaju. Stvarno jedna posebna, čudnovata bolest. Nemam jačih simptoma. To je prvo izostanak njuha. To je neugodno jer samim tim i okus izostane. Temperatura, jedna opća malaksalost, bol u zglobovima, ali ima jedan simptom kojeg nema u drugim bolestima, ali kod mene je bio izraženiji, a to je nekakva opća smetenost’, kaže Zekanović u svojoj obznani, i tu se počinjemo brinuti. Predstoji li velika katastrofa u hrvatskom političkom svemiru? Svi se dobro sjećamo tog bistrog, elokventnog, oštroumnog i koncentriranog momka iz dana kad je njegov um blistao vječnim sjajem – a sad, smeten, smušen?! Kako će suverenistički brod kroz Scile i Haribde briselskog ćate? Što brže ozdravljenje želimo!

Pismo za Evitu, Epic Drama, 3. rujna, 22:00

Zašto su kontroverzne ličnosti tako neodoljive? Valjda zato što je i sam život takav, šaren, prožet kontroverzama. Malo je svetaca, nešto više zločinaca, a ponajviše ljudi koji čine i dobro i zlo. Kako bi rekao Nietzsche, u vječnim pasusima o hemiplegiji morala, čovjek je i dobar i zao, nije mu nikad jedna strana oduzeta, to je simptom zdravlja (svetost i posvemašnja neporočnost simptomi su truleži), a španjolska miniserija o Mariji Evi Duarte de Peron, poznatijoj kao Evita, sjajan je, reljefan prikaz famozne Argentinke o kojoj svijet govori već desetljećima i ne postiže suglasnost oko toga je li bila svetica ili nešto drugo. Evitu je Peron poslao u Španjolsku kad je Francisco Franco, uzor našem Tuđmanu (on je ‘spasitelj zapadne civilizacije’), dospio pod embargo UN-a zbog fašizma. Peron mu je htio prodati žito, ali nije bilo zgodno da krši sankcije pa je u Madrid poslao ženu, poznatu humanitarku koja je bila nešto između katoličke svetice i komunističke agitatorice, a poput Josipa Broza sklona lijepim odijelima. U mladosti je bila glumica i model, što je na Francovom dvoru (baš je tada dizao križ veći od Kerumovog) izazvalo goli užas. No treba mu žito. Eva stoga ipak odlazi u Španjolsku, u čijim zatvorima komunistkinja Juana Dona čeka izvršenje smrtne presude koju je osobno potpisao taj ‘sadist lišen karizme i bilo kakve sućuti za svoje žrtve’, kakvim je Franca opisao jedan biograf . Obitelj Juane Done piše Eviti pismo s molbom za amnestiju, a ova krhka žena, čelične volje, oštra jezika i neuništive težnje za pomaganjem poniženima i uvrijeđenima, ‘beskošuljašima’ s obiju strana oceana, Franca i njegovu zlu suprugu Carmen natjeruje na pomilovanje. Odlična serija, ne propustiti!

N1 studio uživo, 4. rujna, 12:30

Formula pokretanja Hrvatske iz živog blata je jednostavna i izrekao ju je Veli Jože, Peđa Grbin, u live emisiji na N1 govoreći o sustavu Josipe Rimac ‘po kojem su oni koji nemaju znanja dolazili na pozicije u javnoj službi, a drugim ljudima, koji nemaju pristup kriminalnoj hobotnici, bilo je onemogućeno da napreduju’. ‘Još jednom se pokazalo kako izgleda državni aparat na koji je HDZ stavio šapu, pa vidjeli ste da jedna osoba ni uz vezu nije položila, a netko tko je sposoban ne može ni pristupiti’, kazao je Grbin i predložio rješenje. ‘Sjećate se kako je Plenković pozvao tajnicu da napiše razrješenja za Mostove ministre? Tako je trebao i sada, ali nije i neće. Dakle, za dužnosnike nema suspenzija nego – noga u guzicu’, rekao je Grbin i mi toj nozi možemo samo dati ruku.

Sunčana strana Prisavlja, HRT, 6. rujna, 21:20

Ljetno-koronarna shema Prisavlja na Trećem je programu dala dobrih plodova i šteta je što se iz vrta HRT-a na jesen neće moći dalje emitirati, jer je ta inovacija bila mnogostruko osvježavajuća. A ove nedjeljne večeri zadovoljstvo je bilo savršeno jer smo mogli uživati u koncertu Amire Medunjanin, prvog imena sevdaha na ovim prostorima, koja tradiciju spaja sa suvremenošću omogućujući vječno vraćanje istoga – dobre pjesme. Na repertoaru su joj se našle poznate melodije iz svih krajeva bivše države, koje pokazuju kako je Nietzsche bio u pravu kad je rekao da velike kulture nastaju tamo gdje se narodi i rase pomiješaju. Monokromatski krajolici su dosadni, pa i u muzici. HRT je, makar im to nije običaj, ipak, eto, ispunio funkciju javne televizije te ih pohvaljujemo.

portalnovosti

Tko god se od ove ekipe nađe na čelu SDP-a, uskoro bi mogao pozavidjeti Bernardiću i njegovu odmoru u Gardalandu. Barem do 2024.

$
0
0
Nakon što su SDP-ove koalicije na parlamentarnim izborima od 2011. do 2020. postupno došle do gubitka od gotovo 550.000 glasova birača ponovno poražena stranka bira novu čelnu osobu. No ni profili kandidata ni profil ovako strukturirane stranke ne jamče joj nimalo izgledniji povratak na vlast…

Poraz nerijetko znači priliku za uzlet. Osobito u politici, kad temeljem izbornog poraza dovoljno kvalitetni akteri naprave njegovu slojevitu analizu, izvuku pouke te se u relativno kratkom vremenu osposobe za nove utakmice i pobjede. Kada bi tako pristupili u SDP-u, ovogodišnji bi im poraz na parlamentarnim izborima bio prigoda za sustavnu preobrazbu stranke, njezina vodstva te izgleda na sljedećim izborima. Konkretno, već na lokalnim izborima u svibnju 2021. U tom bi se slučaju za novu čelnu osobu SDP-a natjecali kandidatkinje i kandidati koji bi, primjerice, za osam mjeseci mogli trijumfirati na zagrebačkim lokalnim izborima preokrenuvši trend u glavnom gradu, u kojem je stranku ne samo prvi put od 2000. porazio HDZ, nego se s njom po broju glasova gotovo izjednačila koalicija stranaka okupljena oko lijevo-zelene političke platforme Možemo!.

Novo bi prvo ime socijaldemokrata trebalo biti sposobno na tim izborima pobijediti i Milana Bandića i HDZ i ostale izazivače, neovisno s kojeg dijela političkog spektra dolazili. Izbornim i poslijeizbornim rezultatima u Zagrebu te u nizu drugih gradova, općina i županija, SDP vođen na potpuno drukčiji način od prijedloga koji se mogu čuti i u aktualnoj kampanji za unutarstranačke izbore, a da se o vođenju stranke od posljednje pobjede na parlamentarnim izborima 2011. naovamo i ne govori, postao bi relevantnom strankom i kad su posrijedi sljedeći izbori za zastupnike u Hrvatskom saboru.

Grbin unaprijed priznaje poraz u Zagrebu

Za SDP bi bilo idealno da ga vodi netko tko ima sposobnosti, znanja i darovitosti pobijediti i na spomenutim zagrebačkim izborima i na novim parlamentarnim izborima. Umjesto toga, jedan od kandidata za novog predsjednika stranke Peđa Grbin nema ništa protiv toga da SDP podrži čelnog čovjeka platforme Možemo! u utrci za zagrebačkog gradonačelnika. Mogući predsjednik SDP-a tako već unaprijed priznaje novi poraz u Zagrebu jer ni ne pretpostavlja da stranka ima vlastitog kvalitetnog kandidata za upravljanje glavnim gradom. Možda bi u tom slučaju Tomislav Tomašević bio boljim kandidatom i za predsjednika SDP-a od Peđe Grbina. Uostalom, Tomašević je u žešćoj konkurenciji na srpanjskim izborima dobio 19.627 preferencijskih glasova, što je više od 17.000 glasova za Grbina.

I dok Peđa Grbin kao novoizabrani saborski zastupnik defetistički već prepušta drugima borbe i pobjede na skorim važnim lokalnim izborima, drugi kandidat za predsjednika SDP-a, župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar u slučaju vlastitog dolaska na čelo stranke ne namjerava biti premijerom pobijedi li SDP, kojim slučajem, na novim parlamentarnim izborima. Dakle stranku bi vodio predsjednik koji nije sposoban voditi Vladu. Razlog je to što Kolar ima samo srednjoškolsko obrazovanje te bi zbog toga vođenje kabineta također prepustio drugima. Prvi i posljednji put kada je SDP s takvim prijedlogom izašao pred birače doživio je poraz: na izborima 2007. stranku je vodio predsjednik Zoran Milanović, dok je SDP-ov kandidat za premijera bio Ljubo Jurčić. S tom razlikom da je Kolar završio srednju školu, a Milanović poslijediplomski studij.

Ovakvo poimanje rada predsjednika stranke, od nuđenja drugima da sudjeluju na izborima u sredini koja je presudna za politički uspjeh i u kojoj se mora učiniti sve kako bi se vratilo povjerenje građana do de facto nekvalificiranosti i nespremnosti za preuzimanje ključne političke dužnosti u zemlji temeljem izbora, ne govori samo o Peđi Grbinu i Željku Kolaru, nego i o sada već permanentnom stanju u SDP-u. I dalje mandatima najjača oporbena parlamentarna stranka u Hrvatskom saboru, SDP je stvarnim utjecajem na politički život zemlje sve marginalniji. To bi se moglo nastaviti i nakon unutarstranačkih izbora 26. rujna, a koji već strukturom svog biračkog tijela govore puno. Naime na izborima će moći sudjelovati otprilike trećina članstva jer samo toliko članica i članova stranke uplaćuje članarinu. K tome, nekoliko ih je tisuća podmirilo svoj dug uoči raspisivanja izbora, što znači da je godinama tek nešto više od petine članova SDP-a redovito ispunjavalo svoju statutarnu obvezu prema stranci. Svojedobno članarinu nije redovito plaćao ni njezin tadašnji predsjednik Zoran Milanović, a popriličan je dug, kada je riječ o članarini, ostao i iza bivše potpredsjednice stranke i Vlade Milanke Opačić nakon što se politički umirovila kod Milana Bandića.

Kada ovakav odnos prema stranci ima većina njezina članstva od samog vrha do nekoliko desetina tisuća članova, kakav odnos mogu imati njezini simpatizeri i birači? Osobito kada se stranka iz izbora u izbore vodi sve neuspješnije. Nakon uvjerljive pobjede na parlamentarnim izborima 2011., kada je tadašnja Kukuriku koalicija predvođena SDP-om u prvih deset izbornih jedinica osvojila 958.312 glasova, do ovogodišnjeg uvjerljivog poraza SDP-ove koalicije Restart s 414.645 osvojenih glasova, politička opcija koju predstavljaju socijaldemokrati izgubila je više od pola milijuna glasova na najvažnijim izborima u zemlji. Predvođen Zoranom Milanovićem, SDP je na parlamentarnim izborima poražen čak dvije godine zaredom, 2015. i 2016., dok su ove godine Davor Bernardić i njegovi podržavatelji u stranci najodgovorniji za najslabiji izborni rezultat još od 1990.-ih. Krajnje nekompetentni predsjednik i suradnici, izborne liste s politički anonimnim kandidatima, prepisivački program, očajna komunikacija s biračima te slabe reakcije na pandemiju i potres u Zagrebu i okolici, spustile su SDP na razinu stranke u koju nemaju povjerenja ni vlastiti članovi, a još manje birači.

Od socijalističkih omladinaca 80-ih do anonimaca

Mogu li to promijeniti kandidati za novu čelnu osobu stranke? Teško. Peđa Grbin na vrijeme je ukazao na to da je Davor Bernardić SDP-ov put u novi poraz te sada baštini status stranačkog (polu)disidenta i marljivog saborskog zastupnika. Međutim ni on sam nema dovoljno liderskih sposobnosti, osobito ne onih potrebnih za uspješno vođenje stranke i danas-sutra Vlade. Političkom pojavom više podsjeća na kadrove socijalističke omladine iz ranih 1980.-ih, nego na nekoga tko razumije izazove socijaldemokracije na početku trećeg desetljeća 21. stoljeća. Usto, od SDP-a se udaljavao kada god mu postupcima nije odgovarao, od odnosa prema koalicijama s ideološki različitim strankama do odnosa prema prvom hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu, ali nikad nije imao odvažnosti za vlastiti lijevi politički projekt poput Tomislava Tomaševića. Izgubio je 2013. gradonačelničke izbore u Puli, sudjelovao u izradi više loših zakonskih rješenja, poput onih vezanih uz disfunkcionalni prag za preferencijske glasove, nestručno komentirao pravne okolnosti referenduma o ustavnoj definiciji braka te bio dio gubitničkih nastupa na parlamentarnim izborima 2015. i 2016.

U tome je veoma sličan svom aktualnom protukandidatu Ranku Ostojiću, kojemu je pak prije četiri godine vodio, također gubitničku, kampanju za predsjednika SDP-a. Ostojića svojedobno nisu htjeli ni na čelu stranke ni na čelu Splita, a on je sam izvorni predstavnik socijalističke omladine iz 1980.-ih. Uvjerljiv u migrantskoj krizi 2015., bivši ministar unutarnjih poslova teško može biti uspješan i staložen i u vođenju suvremeno koncipirane socijaldemokratske stranke, a kamo li Vlade.

Izvan svoje županije s razlogom malo poznat, Željko Kolar sam se unaprijed diskvalificirao kao potencijalni premijer. Ni njegov razočaravajući rezultat na parlamentarnim izborima u srpnju, kada je predvodeći SDP-ovu koalicijsku listu u III. izbornoj jedinici osvojio samo 3516 glasova (6,10% u odnosu na listu), ne govori u prilog političaru koji bi mogao motivirati većinu hrvatskih birača na sljedećim parlamentarnim izborima. Dapače, može ih dodatno demotivirati.

Načelnica općine Omišalj Mirela Ahmetović ima isti problem kao Kolar jer ju se do objave kandidature jedva percipiralo izvan granica njezine jedinice lokalne samouprave, a kao ni krapinsko-zagorski župan ne nudi nikakvu viziju uspješno vođene zemlje ni programsko-kadrovsku strategiju nužnu za takvo što. SDP-ovac iz Pule Marino Percan na izborima ionako sudjeluje radi vlastite vidljivosti.

Zbog svih njih Andrej Plenković na čelu HDZ-a i Vlade može imati miran san jer mu puno više brige mogu zadati ‘mangupi u vlastitim redovima’, nego novo vodstvo SDP-a. Tko god se nađe na čelu socijaldemokrata, uskoro bi mogao pozavidjeti Davoru Bernardiću i njegovu odmoru u Gardalandu. Barem do 2024.

tportal

Kul centar: Nice lemonade za slavuje

$
0
0

Do zla boga banalna krilatica – Ako želiš biti KUL, dođi ovaj vikend u KUL centar, na već poznatu adresu u Ulicu Ante Starčevića 11 (Centar mladih) i pogledaj što nudimo – bila je neodvojivi dio poziva građanima Broda za sudjelovanje u društvenom događaju Dani otvorenih vrata Kul centra. Je li pozivnica, svojevrstan signal u duhu nužne gotovo simbiotične suradnje s medijima i potrebnih međusobnih dobrih odnosa, osim preko vlastite internetske stranice, poslana i drugim kanalima, na primjer, izravno medijima – ne znam. Ako nije, radi se o tupavo-nadmenom (namjernom?) propustu. Ako, pak jeste, onda su udruženi kulturnjaci bili selektivni, rukovodivši se samo njima poznatim kriterijima odabira podobnih medija. To bi značilo da su nedopustivo nekulturni, skloni segregaciji i problematični. Odbijam u to vjerovati, jer to su sve sami fini i kulturni ljudi. Kako god bilo, taj dio posla odrađen je katastofalno loše.

O čemu se radilo u ta dva dana možete, zahvaljujući sbplusu, vodećem brodskom news portalu, pročitati OVDJE i OVDJE.

Osim uobičajenih nice lemonade radionica i programa, u Centru mladih ništa novo. Sve je i kada su se otvorila vrata bilo staro i poderano. Novo je tek prekomjerno samohvalna količina narcisoidne samopromocije (objašnjavanja vlastitih uspjeha) u stilu elevator pitch-a – kratkog predstavaljanja u liftu, a koje se čini kad se zainteresirani nađu s nekim odlučujuće važnim kako bi na njega ostavili brzinski povoljan dojam. Voditelji radionica vješto su skratili svoje priče, baš kao da su se našli u dizalu s darežljivim su financijerom projekta iz EU, kojeg, eto, zanima na što i kako cure i dečki troše novac. Stoga ponovimo gradivo o temeljima: „Naziv projekta: Kulturni centar mladih – Razvoj javno – civilnog partnerstva u kulturi u Slavonskom Brodu (KUL centar). Korisnik: Kazališna družina Ivana Brlić Mažuranić. Partneri u provedbi: Grad Slavonski Brod, Kazališno koncertna dvorana Ivana Brlić-Mažuranić, Kino Klub Paluba 7, Udruga Kameleon i Mreža, Fotoklub Kadar SB. Vrijednost projekta: 2.497.628,64 kn. Iznos koji sufinancira EU: 2.122.984,34 kn. Iznos potpore iz proračuna RH: 374.644,30 kn.“ Piscu ovih redaka ostaje nejasno (stoga se nada pojašnjenju) gdje je (na čijem računu) shrpljen novac, tko ga (sve) ima pravo podizati, tko ga ima pravo usmjeravati, tko ima pravo određivati visinu honorara za voditelje i plaćati troškove hladnog pogona i slično? I koliko ukupan novac treba/mora durati/trajati odnosno na koliko godina/sezona je poklonjen? Osim toga, zanima me tko podnosi izvješća o radu i trošenju novca, te vode li se knjige? Tko je boss odnosno selektor kul reprezentacije kulture (mladih?)? Izreka kaže da u koga je nož, u njega je i pogača?

U člancima sbplusa (vidi linkove!) zvijezde brodskog Granda su organizatori. Oni su reanimatori, oni su bez gađenja, usta na usta (ahh), i upornim, ritmičnim masiranjem srca, oživjeli Centar mladih. Oni su, neka se zna, jedini zaslužni. U Kul centru udruge su vrh, organizatori i voditelji vrh vrhova, a kreativni pojedinci, umjetničke duše, prekrivene su velom neisticanja. Na portalu sbplus, nikog nema od publike i polaznika radionica. Nitko od tečajaca nije imao priliku reći svoje, zahvaliti se, izdvojiti favorite, predložiti nove teme, sugerirati, izraziti svoju zahvalnost i kritiku. Radi se o očitom deficitu otvorenosti i stvarne povezanosti kreativaca i primatelja radioničkih alata i proizvoda. Aaaa, ne može se tek tako upasti u Kul obitelj, imati s njom istu krvnu grupu, gotovo se zbližiti s guruima incestuozno povezanih, bez miješanja s tamo nekim bastardnim jednokratnimfolirantima. Na organizacijsko-birokratke šine postavljen je vlak kulture koji se u Centru mladih vrti u krug, a voze ga i karte naplaćuju uvijek isti. Je li to ono najbolje što Brod ima? Ne znam dok ne čujem druge glasove, dok ne vidim druge putove. Kolike su šanse da se skinu maske kukavičluku?

Da, većina sadržaja u Kul centru je nice lemonade. Kul centar je organizacijski okvir i upravitelj zabavljačkih radionica, radionica za osvježenje i raspoloženje dokonih, osnova o osnovama umrtljivanja, forsiranja isključivo “umjetnosti radi umjetnosti”. Zašto nema javnih poziva i natječaja za postavljanje tema radionica? Zašto su mladi uglavnom uključeni kao publika i slušatelji, a ne i kao predlagači? Zašto su zanemareni odjeci krvave stvarnosti koju je stvorio ortački kapitalizam? Je li ovakva Kul misija strateško usmjeravanje kulturnog razvoja? Koja je inače dugoročna strategija, jer ovo što rade slabašna je taktika? Ma mogu proći sve radionice, ali zašto se u dvije godine nisu pojavile one koje razotkrivaju izrabljivačke mehanizme vlastodršce i ljigavu pokornost malograđane? Kako građani trebaju sudjelovati u upravljanju kulturom? Kultura mora prestati biti sluškinja gradskih vlasti, mora prestati ništa ne pitati, šutjeti o realnosti, dosta je  kulture koja je zadovoljna, koja nikoga ne dira i nikog satirički ne proziva dok se odigravaju prljave igre privatnih interesa s ciljem punjenja džepova pojedinaca. Kultura mora sudjelovati u artikuliranju smjera kojim treba ploviti ovaj Brod. Kultura mora biti pokretačka i povezujuća snaga za promjene. Kultura mora štititi nezaštićene, drukčije. Kako Kul centar može mirno gledati kako odlazi njegova publika u Irsku, Austriju, Njemačku, Švedsku? Treba graditi takvu kulturu koja utječe na povećanje kvalitete života i oblikuje urbanitet. Definiranje i kritika odnosa kulture i vlasti – to treba biti strategija. Ne može se bez odgovornosti pjevati milozvučne pjesme okružen blatom i pljačkom domoljuba. Mladi očekuju radionice o emancipaciji, slobodi, angažmanu mislećih ljudi, uključivanju radnika, o tendencijama k pobuni protiv formalne demokracije koja je izdala građane. Zanima li to slavuje u Kul centru? Radionice trebaju pokazati koji su izazovi pred ljudima. Sadržaj radionica je učenje solidarnosti prema ugroženima kako bi se podigla svijest o integralnom društvu. Kultura mora biti predvodnica otpora, zanosno ohrabrenje, a ne orkestar na Titanicu, slavuji moji!

Kul centar mora otvoriti vrata hrabrosti i idejama spasa mladih, a zatvoriti vrata poltronstvu i pizdarijama s okusom estrade. Postavlja se pitanje mogu li to postojeći slavuji bez novih ptica?


Zoran Meter: Što stoji iza apokaliptične retorike američkih generala

$
0
0

Američki visoki vojni dužnosnici u posljednje se vrijeme razbacuju snažnom ratničkom retorikom, a ugrozu i po svjetsku i po američku sigurnost redovito vide u rastućem globalnom utjecaju Kine i Rusije. Nju, također redovito, prate i sve češća izvođenja američkih samostalnih ili u suradnji s NATO savezom vojnih vježbi nadomak ruskog zračnog, kopnenog ili morskog teritorija (naravno, u međunarodnim prostorima, što nikako ne umanjuje njihov visoko provokativni i rizični karakter s obzirom na mogućnost izbijanja nepredviđenih incidenata, kao i činjenicu da je ruska strana primorana kroz bliske susrete vršiti presretanja američkog ubojitog oruđa, poglavito kada se radi o njihovim strateškim zrakoplovima-bombarderima, sposobnima nositi atomsko naoružanje i ispaljivati ga sa sve većih udaljenosti), kao i u vodama Južnokineskog mora – u tzv. kineskom dvorištu.

Je li ta retorika (i praktični potezi Pentagona na terenu) samo u svrhu kulminacije američke predizborne kampanje (takva retorika nedvojbeno „baca vodu“ na Trumpov „mlin“ s obzirom kako je on krajnje zaoštrio američku vanjsku politiku prema tim dvjema zemljama, ma što god demokrati o tome mislili poglavito u kontekstu optužbi o njegovoj navodnoj suradnji s Vladimirom Putinom, i da pritom, u predizbornoj kampanji Trump naglasak stavlja na navodnu nesposobnost svoga protukandidata Joe Bidena da zemlju vodi u uvjetima ovako krajnje zaoštrenog globalnog sigurnosnog stanja), ili je riječ o stvarnoj američkoj „ratničkoj“ strategiji, izazvanoj realno-rastućom nervozom s obzirom na nepostojanje naznaka o ruskom ili kineskom strateškom povlačenju i prihvaćanju isključivog američkog globalnog gospodstva? Njome Washington, možebitno, ima cilj na svoju stranu mobilizirati sve svoje saveznike i partnere i usmjeriti ih na zajednički proturuski i protukineski „front“ i to na dugo vrijeme, čime bi, zapravo, uveo svijet u novi veliki hladni rat, s jednom bitnom razlikom u odnosu na onaj prethodni sa SAD-om i SSSR-om u glavnoj ulozi: ovoga su puta u igri tri globalne vojne velesile, od kojih su dvije i svjetske mega-ekonomije što puno snažnije može utjecati na čitavi svijet? Odgovor na ovo pitanje pokazat će vrijeme, i to vrlo brzo, nedugo nakon održavanja američkih izbora 3. studenog, kada se ponovo preslože karte u američkom političkom i vojno-sigurnosnom vrhu.

Međutim, što god se krilo u pozadini ratničkih izjava i poteza američkih visokih vojnih službenika – generala i admirala, činjenica je kako se radi o potezima koji ne mogu voditi ničemu dobromu, a najmanje mogu potaknuti Moskvu i Peking na razgovore o strateškom nuklearnom razoružanju i deeskalaciji napetosti. U uvjetima ovako snažnog političkog i vojnog presinga od strane Washingtona, pristajanje na kompromise Moskve i Pekinga značilo bi i njihov poraz u očima domaće i svjetske javnosti, što si oni ne mogu dozvoliti. I Rusija i Kina zato od SAD-a najprije traže snižavanje oštre proturuske i protukineske političke i medijske retorike i optužbi, kao glavni preduvjet za početak stvarnog dijaloga (a ne onog ispolitiziranog, s kratkoročnim ciljem predizbornih učinaka u korist ove ili one strane) o mogućem „odmrzavanju“ opasno poremećenih odnosa.

A koliko su oni poremećeni, svjedoče i izjave nedavno imenovanog zapovjednika stožera američkog Ratnog zrakoplovstva Charlesa Browna, koji je kazao kako će SAD budući rat voditi protiv sile, slične sebi, i da on može rezultirati ogromnim gubicima i rizicima – sličnima onima iz Drugog svjetskog rata. Kazao je i kako će se taj rat voditi bliže američkim obalama, pri čemu je, naravno, upozorio upravo na Rusiju i Kinu.

Međutim, nije Brown jedini koji ovih dana širi paniku. Na potpuno istom tragu je i zapovjednik američkog Strateškog zapovjedništva (USSTRATCOM) admiral Charles Richard, koji je sinoć u Pentagonu, pred novinarima izjavio kako je povećanje kineskog nuklearnog arsenala slijedeća točka u kineskom „spisku poslova“, naglasivši, kako je Peking u posljednjih  sedam godina izgradio više od 250 brodova za nedavno ustrojenu obalnu zaštitu. „Kada Kina nešto zamisli, njezina sposobnost da to dobije zadivljuje…. Ja nas pokušavam pripremiti za ugrozu s kojom ćemo se mi u budućnosti suočiti, a ne ovu, koja postoji sada“, kazao je američki admiral.

Na ovom smo portalu nedavno izvijestili o najnovijem Pentagonovom izvješću od 1. rujna, namijenjenom američkom Kongresu, o vojnoj snazi Kineske Narodno-oslobodilačke vojske (PLA) i ključnim elementima vojnog naoružanja u kojima ta vojska već sada ima prednost nad američkom vojnom silom (vidi poveznicu ispod teksta). U njemu se izražava zabrinutost zbog kineske težnje za formiranje strateške nuklearne trijade, i upozorava, kako će Peking tijekom idućega desetljeća, „kao minimum, udvostručiti“ količinu atomskih bojevih glava. U njemu je također naglašeno, kako je Kina u zadnjih 15 godina izgradila 12 nuklearnih podmornica, od kojih su 6 prava kineska suvremena sredstva „nuklearnog sprječavanja pomorskog baziranja“. Pentagon smatra kako će Kina do sredine 2020.-ih godina izgraditi novu atomsku podmornicu s navođenim raketama, koja će moći izvršiti skriveni napad po kopnenim ciljevima ako bude ojačana krstarećim raketama za takvu namjenu.

Admiral Richard tvrdi kako Kina sada ima mogućnost „neposredne ugroze naše zemlje s podmornica, ojačanima balističkim raketama“, „što je prijelomni trenutak“.

Ali kako ipak ne bi sve završilo na retorici iz koje se pogrešno može steći dojam o postojanju nekakve strateške vojne ravnoteže između SAD-a i Kine (koja ne postoji i na koju Kina neprestano upozorava pri svom odbijanju priključenju američko-ruskim pregovorima o smanjenju strateškog nuklearnog naoružanja (što traži Trump) s obzirom na činjenicu kako SAD i Rusija podjednako raspolažu s oko 90% ukupnog globalnog naoružanja takvoga tipa), admiral Richard ipak je kazao istinu: Kina još uvijek nema mogućnost lansiranja nuklearnog oružja sa svojih zračnih platformi, ali je i upozorio na nedavnu prezentaciju najnovijeg kineskog strateškog bombardera H-6N, koji će biti sposoban nositi nuklearno oružje. Ali u stvarnosti, Kini će trebati još puno vremena da se u tom segmentu približi SAD-u i Rusiji. Spomenuto izvješće Pentagona po prvi put navodi konkretniji broj kineskih bojevih glava, koje bi mogle dosegnuti teritorij SAD-a – njih više od 200.

Zaključak:

Bilo da se u svemu ovome radi o „igrama“ SAD-a (Pentagona) u američke predizborne svrhe, bilo da je riječ o stvarnoj američkoj strategiji maksimalnog pritiska na svoja dva glavna globalna suparnika s ciljem njihovog pokoravanja i postavljanja u okvire američkih nacionalnih interesa – rezultat će u konačnici biti isti: dovest će do jačanja strateškog partnerstva Kine i Rusije, a ne do njegova slabljenja ili, čak, što neki analitičari i mediji na Zapadu posljednjih mjeseci priželjkuju i na to pozivaju – zajedničke američko-ruske politike protiv Kine u zamjenu za američko priznavanje prava Moskve na pojedine svoje nacionalne interese, poput obećanja o prestanku daljnjeg širenja NATO saveza i tomu slično. Oni koji tako razmišljaju i tome se nadaju uopće ne poznaju karakter ruske politike iz ere Vladimira Putina, koja će ostati sličnoga karaktera čak i u slučaju njegovog eventualnog odlaska s vlasti (do čega neće još dugo doći, ako izuzmemo prirodu i njezine zakonitosti od kojih nitko ne može pobjeći). Jednostavno je previše negativnog iskustva i previše međusobnog nepovjerenja nagomilano u odnosima između Rusije i Zapada, a da bi se Moskva odricala svojih partnera po svijetu u korist jalovih obećanja o svom „prekrasnom suživotu s civiliziranim Zapadom“ – a koji nikako da dođe ne samo desetljećima, već i stoljećima.

geopolitika

Večernji zapisi Viktora Žmegača: Cervantesov roman

$
0
0

Ususret novoj školskoj godini naš istaknuti kolumnist u sljedećim nastavcima predstavlja svoje poglede na neke od najvećih književnih i lektirnih naslova

Odlučio sam da u slobodnu nizu zapisa predstavim rezultate osobnoga čitanja pojedinih velikih djela europske književnosti, tekstova koji su dio opće čitateljske kulture – bez obzira na to da li se u školama uvrštavaju u takozvano učeničko štivo.

Bistri vitez Don Quijote od Manche (Del ingenioso caballero de la Mancha) prvi je roman europske književnosti koji živi bez prestanka do danas; u bezbrojnim prijevodima, aluzijama i citatima, španjolski klasik Miguel de Cervantes tim je djelom (1605/1615) po mnogočemu rodonačelnik novije pripovjedne proze. Znakovito je da se ovdje pojavljuju sastavnice koje će odrediti putove narativne budućnosti – od engleskih romana osamnaestog stoljeća („written in the manner of Cervantes“) pa do Borgesa (u pripovjednom eseju Pierre Menard, autor Quijotea) i romana Grahama Greena Monsinjor Quijote (1982).

Treba ponajprije ispitati elemente koji Cervantesa potvrđuju kao preteču. Jedan od piščevih biljega jest činjenica da Don Quijote ostvaruje književnost o književnosti, pripovijedanje o pripovijedanju. U tom je pogledu španjolski majstor osobito dalekosežan. Sve što danas nazivamo ironijski modus, intertekstualnost i metatekstualnost u Cervantesa je obilno zastupljeno. Roman o liku što ga autor naziva „bistrim vitezom“, ali i „vitezom tužna lika“ obilježen je nadalje teksturom koja će se osobito u dvadesetom stoljeću iskazati kao oblikovna: uzajamno prožimanje pričanja i eseja. I napokon, u Cervantesovu djelu golema uloga pripada konkretnim književnim djelima prošlosti, bliže i dalje. Kao što su u naše doba upozoravali Eliot i Borges, književna tvorevina dobiva svoje mjesto u tradicijskim nizovima koji se na različite načine upotpunjuju ili odbijaju. Don Quijoteov je kontekst posebno razgranat. Spominje se starogrčka jezična kultura, rimska epika (Vergilije), roman srednjeg vijeka i pripovijedanje šesnaestog stoljeća. Budući da su ona u Cervantesovoj tematici nezamjenjivo bitna, potreban je osvrt na djela koja je piščev lik čitao i koja „pomutila mu pamet“. Te knjige, u rukama Don Quijotea, omogućuju Cervantesu razvijanje središnjeg motiva romana: istodobnost utvare i zbilje.

Bistri vitez i njegov perjanik

Povjesničari književnosti mogu točno utvrditi pojavu i narav knjiga koje su zaokupile „bistroga viteza“, jer se nalaze u posve realnim europskim knjižnicama do danas, napose u bibliotekama velikih sveučilišta. Natuknica su tada naročito popularni romani o pustolovinama junaka nazvana Amadis de Gaula (kojega Cervantes izrijekom spominje). Građom se ta mnogosveščana djela nadovezuju na srednjovjekovni ciklus o kralju Artusu. Za Amadis-romane pretpostavlja se da su portugalskog ili španjolskog podrijetla. Svakako su prvi nizovi objavljeni na iberskim jezicima. Inačice su ti ciklusi doživjeli u Francuskoj oko sredine šesnaestog stoljeća, a u njima su u pustolovne zgode pojačano ušli erotski motivi. Ukratko, to je bila Don Quijoteova lektira. Cervantesova rafiniranost iskazuje se u Šestoj glavi (I), u kojoj seoski župnik i brijač vrše premetačinu u čitaočevu stanu. Iz njihovih prosuda saznajemo točne naslove. Dvojica nadobudnika razvrstavaju knjige i odlučuju koje treba spaliti, a koje poštedjeti. Većinu ipak bacaju u dvorište gdje ih čeka lomača. Razumije se da su to radili krišom, ne pitajući „bistrog viteza“, koji se već spremao na pustolovine.

Originalna je Cervantesova zamisao da već rano u radnju uvede vitezova pratitelja, seoskog momka zvana Sancho Panza. Pripovjedač, koji u ulozi sveznajućeg naratora komentira i sređuje bezbroj dijaloga, predstavlja nam dvojstvo ličnosti, glasova i stilskih razina. Neki kritičari taj oprečni par nazivaju utjelovljenjem idealizma i realizma. Sancho, priprost ali lukav, svakako je tip empirika koji vjeruje samo u ono što vidi.

Plodovi literarne tradicije

Kao sluga i stalni pratitelj, vitezov „perjanik“, razlikuje se od gospodara i na relaciji gore/dolje: Don je povišen, doduše na slabašnom konju, dok se Sancho mora zadovoljiti magarcem oniska rasta. Opis kontrasta nalazi se u središtu Šeste glave (I). „Odmah se postara Don Quijote da najami novaca. Nešto proda, nešto založi, a sve raspe budzašto, i tako smogne prilične novce. Opskrbi se okruglim štitom, koji je zamolio i uzajmio od nekoga prijatelja, opravi svoj razbijeni šljem što god bolje može, i javi svojemu konjušaru Sanchu dan i sat kada kani krenuti na put, da se opskrbi svime što misli da mu je prijeko potrebno, a osobito ga uputi neka ponese bisage. Sancho odgovori da će ponijeti, a nakan je povesti i svojega magarca, koji je jako valjan, jer on nije navičan mnogo pješačiti. Što se tiče magarca, prigovori Don Quijote malko, te uze premišljati, hoće li mu pasti na pamet kakav skitnik vitez koji je sa sobom vodio perjanika na magarcu. No ne može nijednomu da se dosjeti. (…) Te noći odjašu tako daleko te su bili, kad se razdanilo, sigurni da ih neće stići /rodbina, op. V. Ž./, sve da poteknu za njima. – Jaše Sancho Panza magarca kao patrijarh, sa svojim bisagama i vinskim mijehom i sa silnom željom da već bude namjesnik onoga otoka što mu je gospodar obećao.“ (Preveo Iso Velikanović, redigirao Josip Tabak, Zagreb, 1967.)

Posljednje riječi citata svjedoče o tome da Sancho nije samo obilježen načelom realnosti, nego da se u njegovu priprostu narav upleo i duh vitezovih fantazmagorija. On čak više puta podsjeća svoga gospodara da mu je obećao čarobni otok. Moglo bi se reći da je sluga na taj način također začaran književnim djelima (koja dakako nije čitao). I on je najednom akter u motivu uzajamnoga prožimanja stvarnosti i fikcije.

„Perjanik“ se, ipak, u nizu vitezovih pustolovina iskazuje kao predstavnik svog načela. To Cervantes na primjeren način predočuje u najpoznatijoj u nizu avantura: u borbi s vjetrenjačama.

Ta se epizoda osobito dojmila čitatelja pa je do danas ostala poslovična. I osobe koje nikad nisu čitale Cervantesov roman kažu da se netko bori protiv vjetrenjača, to jest da se zavarava iluzijama.

S obzirom na reprezentativnost tog odlomka nameće se prikaz, što u citatu a što u parafrazi. Jašući, ugledaju mnoštvo vjetrenjača. Vitez je uvjeren da su to grdni gorostasi koji ručetinama mlate zrak. Sancho je na strani iskustva te pokušava gospodara odvratiti od nebuloznog juriša. (Uzgred rečeno, povjesničari kulture stavit će na marginama poglavlja napomenu da su vjetrenjače dospjele u Španjolsku iz Nizozemske, gdje su već odavna bile u uporabi. Povezanost je u tome što je u šesnaestom stoljeću na nizozemskom tlu vladala španjolska loza Habsburgovaca. Takvi su mlinovi dakle bili uvoz.) Juriš je završio prema Sanchovim predviđanjima. Koplje se razmrskalo, a krilo vjetrenjače bacilo je i viteza i konja žestoko na tlo. „Naposljetku, tu noć prenoće oni pod drvetom, te od jednog drveta otrgne Don Quijote suhu granu, koja mu može nekako poslužiti mjesto koplja, i natakne na nju željezni šiljak, skinut sa skrhanog koplja. Cijele te noći Quijote nije spavao, nego je premišljao o svojoj vladarici Dulcineji, da udesi po onom što je čitao u svojim knjigama, kako su vitezovi bez sna provodili mnoge noći po šumama i pustinjama zabavljeni mislima na odabranice svojega srca. Ali nije tako proveo noć Sancho Panza, jer on je ljudski napunio želudac…“

Ljepotica Dulcineja od Tobosa također je plod literarne tradicije. Idealizirana predstavnica ženskog roda u Cervantesovu romanu imaginarna je gospodarica srca, kakva potječe iz provansalske lirike, njemačkog Minnesanga, a poslije i petrarkističke poezije.

Nastavljajući putovati, vitez i sluga nađu se u nekom selu, gdje su ih pogostili hranom i pićem. Pošto se okrijepio, vitez počne razmišljati na način koji tom poglavlju (11, I) daje posebnu važnost. Stoga je i ovdje opravdan poduži citat. „Sretnoga li doba sretnih stoljeća, kojima stari nadjenuše ime ‘zlatno’! A ne nadjenuše zato što se zlato, koje se u ovo željezno doba toliko cijeni, u ono blaženo vrijeme bez ikakve muke stjecalo, nego zbog toga što oni koji su tada živjeli nisu znali ove dvije riječi: tvoje i moje. U ono su sveto doba sve stvari bile zajedničke: za svakidašnju se hranu nisi morao nikakvim poslom mučiti, nego samo digni ruku i dohvati je sa snažnoga hrasta, koji te darežljivo nudi svojim slatkim kusnim plodom.

Bistri izvori i romon-potoci nude ti u preobilju slatke, bistre vode. (…) Onda je bio samo mir, samo prijateljstvo, sama sloga: još se nije bio teški raonik na krivom plugu usudio da dere i raskriva milu utrobu naše pramajke, jer ona je i bez sile iz svojega plodnoga i prostranoga krila nudila svuda da zasiti, nahrani i razveseli djecu, koja su je tada nastavala.“

Vitez ovdje iznosi staru maštariju o davnini u kojoj je čovjek živio u uzornu skladu s prirodom. Mit o zemlji koja sve ljude hrani jer je plodna i čista, dakle o vječnoj idili, Cervantes je poznavao iz stare predaje. Što dakako nije mogao znati, to je okolnost da se dotakao teme koja će u osamnaestom stoljeću postati filozofski i politički predmet.

Moje i tvoje – to je središnja natuknica. Te riječi tvore centar Rousseauova Diskursa o podrijetlu nejednakosti među ljudima (Discours sur l’origine et les fondements de l’inégalité parmi les hommes, 1755). Rasprava je iz više razloga, ponajprije političkih, objavljena u slobodoumnom Amsterdamu, gradu koji je tada bio jedno od središta europskog tiskarstva. U drugom poglavlju Diskursa čitatelju se čini kao da švicarski filozof potanko potvrđuje maštanja Cervantesova viteza. Začetak društvenih zastranjena nalazi se u trenutku kad je netko omeđio komad zemlje i rekao „to je moje“. Slijedili su ga drugi, pa je nastalo pravno načelo vlasništva, koje se u tijeku dugih epoha učvrstilo i bez kojega je nezamislivo suvremeno građansko društvo, zaključuje Rousseau.

Vraćam se s ovog uvida u skrovite spojnice europske civilizacije Cervantesovu romanu. Smisleno je upozoriti na neke razlike između Prvog i Drugog dijela. Dok u Prvom pretežu karakteristične pustolovine, Drugi je bogatiji umetnutim pripovijestima, koje svjedoče o Cervantesu kao novelistu. Vjerojatno je najkrupniji kontrast u okolnosti da Sancho u mnogim epizodama stječe veću pozornost. Mjestimice se budi dojam da bi se Drugi dio mogao zvati Sancho i vitez, a ne obratno. U retoričkom pogledu „perjanik“ vlada dvjema razinama: autentičnom, ruralnom, ali i vještinama visokoga stila, naučena od gospodara.

Ni tragedija ni komedija

To je neobično dojmljivo prikazano u jednom od središnjih poglavlja uopće (9, II). Odnos između Dona i Sancha stječe ovdje nove dimenzije, pa je stoga razumljivo što mnogi interpreti taj odlomak razmatraju osobito pomno. Prodorno je to učinio Erich Auerbach u svojoj genijalnoj knjizi Mimesis (1946/1949). O čemu se radi? Don Quijote krenuo je sa Sanchom prema mjestu Tobosa jer se nada ugledati svoj ženski ideal. Međutim, ususret im dolaze tri ružne seljanke na magarcima, stvarna bića. Vitez je zaprepašten prizorom te ne povjeruje da bi jedna od njih mogla biti Dulcineja. Sanchu je žao što je gospodar razočaran i sumnjičav pa mu se smiluje i odigra dvostruku ulogu: on, koji je inače realist, čini sve da Donu pruži privid o postojanju Dulcineje. Klekne pred jednu od seljanki i časti je govorom koji odgovara svim pravilima poetskoga stila. Igra iluzijom postaje perfektna (iako seljanke rogobore): gospodar i sluga kao da su na trenutak izvršili mentalnu preobrazbu.

Iduća poglavlja, premda duhovito ispričana, ne sadrže ništa novo. Svršetak romana zahtijeva od čitatelja da prihvati iznenadan nedovoljno obrazložen obrat. Vrativši se u polazište, svoje selo, najednom uvidi da je postao žrtva bezumnih knjiga. Umirući, ustvrdi da je normalan. Pustolovni je vitez postao običan čovjek. Auerbach upravo u toj preobrazbi vidi dubinu Cervantesova djela. Don Quijote (koji ima i istinsko građansko ime) vratio se u običnu, sređenu zbilju. No je li ta zbilja, pita se Auerbach, doista sređena. U usporedbi s vitezovim obmanama, svijet se čini normalan. Ali i to može biti iluzija. Najbliži smo Cervantesu ako njegovu temeljnu temu shvatimo kao igru s raznim ulogama.

Pojam igre vodi nas naposljetku do jednog od najstarijih misaonih motiva europske kulture: motivu životne glume. Ako je Don Quijote spomenik iluzionizmu, jasna je srodnost s univerzalnom metaforom ljudskog bitka kao imaginarnoga kazališta. Gluma može biti metafizička (te su bogovi ili Bog redatelji), kao u Platonovoj raspravi Država, ili je svjetovno shvaćena – kao vedro ili turobno iskustvo života, s gledišta koje računa s akauzalnim slučajem. Ernst Robert Curtius u svojoj je monumentalnoj knjizi Europska književnost i latinsko srednjovjekovlje (1948. i mnoga izdanja) tu problematiku prikazao u posebnom poglavlju golemom, gotovo nedostižnom erudicijom. Tumačenja u srednjem vijeku ovise o tome da li motiv potječe iz pretkršćanskih ili crkvenih izvora. Autor navodi epigram antičkog egipatskog filozofa Palade, koji za razliku od kršćanskog neoplatonizma metaforu shvaća bez metafizičke interpretacije: „Sav je život pozornica i gluma; stoga nađi svoje mjesto i odrekni se ozbiljnosti – ili pretrpi jade.“ Povijest misli o glumi toliko je razgranata da ćemo je napreskok potražiti u Engleskoj Shakespeareova doba. Na pročelju dramatičareva Globe Theatrea nalazio se natpis „Sav je svijet gluma“. Dugotrajne varijacije na temu theatrum mundi nudile su izbor između tragedije i komedije. Krajnji sud o Cervantesovu romanu mogao bi možda voditi zaključku da Don Quijote nije ni jedno ni drugo. On se otima takvu razvrstavanju.

matica

Virus pod ustavnim ključem

$
0
0
Skandalozno! Ustavni sud je zabranio novinarima nazočnost raspravi o iznimno važnoj temi.

Skandalozno! Ustavni sud RH je u ponedjeljak 14. rujna 2020. isključio javnost, zabranio novinarima nazočnost raspravi o iznimno važnoj temi koja zanima svih cca četiri milijuna još neiseljenih žitelja Bijedne Naše: je li Nacionalni stožer Civilne zaštite (protu)ustavno djelovao i donosio neke odluke koje suspendiraju temeljna ljudska prava i slobode – npr. na rad i slobodu kretanja – čime je kršio Ustav RH? I debelo građanima stao na žulj.

Sud je iza čvrsto zabravljenih vrata na zagrebačkomu Markovom trgu – i bez prethodne javne rasprave, držeći je suvišnom – odlučio da je Stožer ustavno djelovao i donosio mjere, osim u slučaju zabrane rada trgovina nedjeljom. Odbacio je 30 od 31 prijedloga za ocjenu ustavnosti mjera Nacionalnog stožera, što se s obzirom na tijek zbivanja u prošlih pola godine i političku zauzetost samog premijera Andreja Plenkovića jedino i moglo očekivati. Svako drugo rješenje bilo bi ravno čudu. Time je tzv. pravna država još jednom pala na ispitu ustavne vjerodostojnosti, ali i zakonske osmišljenosti. Deset od 13 glasova ustavnih sudaca bilo za, a tri glasa protiv, s tri izdvojena stajalištima.

Taj skor smjesta je ismijao dio političke oporbe – “što bi se od Plenkovića drugo moglo očekivati!?“ – a društvene mreže su eksplodirale posprdnim komentarima, ironijom i gorčinom ljutite javnosti. Kobasica-priopćenje o toj odluci Ustavnog suda RH i najavljena presica “u roku tjedan dana“ su traljav alibi za raspaljene strasti u javnom prostoru. Napomena Ustavnog suda RH da se njegova javnost rada osigurava objavom dnevnih redova sjednica, zapisnika, priopćenja, objavom odluka/rješenja sa sažecima i održavanjem presica “kada to, s obzirom na velik interes javnosti, ocijeni potrebnim“ u najmanju je ruku smiješna. Ne bi je popušili ni sami Hlebinci. Zašto bi novinar – oko i uho poslodavca ustavnim sucima, dakle javnosti – mirno sjedeći u kutu prostorije što nevidljiv i nečujan prati raspravu ikomu smetao!? Pa ne radi se o strogo pov. državnim tajnama?

Čak i u najgušćem, najcrnjem, je li, tzv. komunističkomu mraku, sjetit će se još preživjeli žurnalistički metuzalemi, novinarima je bio slobodan ulaz na sve sjednice svih državnih, partijskih, strukovnih, kulturnih, sportskih, etc. tijela i institucija. Čak i na sjednice Ustavnog suda RH dok nije došla za predsjednicu Jasna Omejec – političkom trgovinom tzv. liberala i HDZ-a; zbog nje se mijenjalo uvjete za izbor ustavnih sudaca; po odlasku je s dužnosti imala aferu s plaćom, etc. – koja je prethodnica sada Miroslava Šeparovića (HDZ) prva počela javnosti zatvarati ustavnosudske sjednice. Ako se ona imala razloga plašiti javnosti, kakva razloga ima Šeparović u predmetu koji se tiče svih cca četiri milijuna još neiseljenih žitelja Bijedne Naše da postupa netransparentno u stvarima što moraju biti, kao i sâm Sud maksimalno transparentne. Sviđalo se to vladajućoj polit-ideološkoj opciji ili ne, Ustavni sud RH odgovara javnosti, ne Andreju Plenkoviću. E, da, na papiru i u političkim izjavama, ali u zbίlji ti odnosi funkcioniraju po logici veži konja, gdje ti gazda/aga kaže. Ustavni sud RH jest političko tijelo, budući da dogovorna politika imenuje ustavne suce među svojim “isluženim“ političarima ili inima bliskim političkim gazdama što odlučuju.

Od 13 aktualnih ustavnih sudaca, sedmero je iz HDZ-ove kvote – zajedno s predsjednikom Miroslavom Šeparovićem – a šestero iz SDP-ove, pa je vrlo indikativan skor 10-3 za ustavnost stožeraških mjera. Ali i za ključ u sudsku bravu dok se iza zatvorenih vrata raspravlja o samo devet od blizu 130 mjera što ih je Stožer donio do sada. O čemu građani “imaju pravo“ saznati samo posredno, iz druge ili treće ruke. Možda pitanje za milijun eura: koja su to trojica/troje esdepeovaca podržali HDZ-ove suce u odluci o ustavnosti tih devet epidemioloških odluka, odnosno koja su to trojica/troje hadezeovaca bili za neustavnost mjera Nacionalnog stožera? Ako su među tri protivna glasa i jedni i drugi – što je gotovo nemoguće – onda milijun eura pada u vodu. Ionako ga nitko ne bi isplatio. Bitno je to pitanje: što se i zašto krije od javnosti? I zašto neće biti suvisla odgovora. Dakako da je smiješna i opaska iz sudskog priopćenja o tomu da se nije moglo osigurati epidemiološki propisane uvjete za nazočnost novinara. To jednostavno nije istina.

Sramota je do neba da to građani ne smiju znati kako je Ustavni sud RH odlučivao – u njihovo ime. Sic transit. Tim više, jer je Sud neodgovorno propustio (zašto?) pravodobno odlučiti o pritužbama čim ih je zaprimio, a ne držati u ladici šest mjeseci. Čekalo se da prođu parlamentarni izbori, onda i ljetnoodmorska komocija ustavnih sudaca, da bi  se tek polovicom rujna stožerašku “epidemiologiju“ konspirativno gurnulo iza, je li – javnosti zabravljenih vrata. Bez obzira na izbore i godišnje odmore – na koje se i ne mora otići kad su važne odluke u pitanju – rješenje o (ne)ustavnosti mjera Nacionalnog stožera takvog je naboja da nije smjelo biti nikakve odgode ni zatvorenih vrata. Rasprava je morala biti javna, s izravnim tv-prijenosom kao što se to radi i za sasvim bezvezne saborske cirkuse. Ali, kad se već Ustavni sud RH “zaključao“ za vlastite građane – među kojima nema jednoga jedinog o kojega se nisu očešale epidemiološke mjere za “zaštitu zdravlja pučanstva“, više nikakav deterdžent ne može isprati sumnju u grubo miješanje vladajuće HDZ-ove politike i prljavo muljanje da se Stožer oslobodi svake krivnje zbog neustavnosti, a država tisuća tužbâ i višemilijunskih odšteta za nanesene štete.

Što, je li, možda ipak nije isključeno u svim slučajevima ekonomske štete što ih je tzv. gospodarskim subjektima nanijela neustavna zabrana rada  nedjeljom. Ako su odluke od potpunog “zaključavanja“ gospodarstva i dnevnog života ljudi do nekontrolirane postturističke eksplozije SARS-CoV-2 bile tragično pogodile cijelu populaciju i zacrvenjele RH u Uniji kao žarište zaraze, neumjesno je, sumnjivo i nemoralno i od sudbene i od izvršne vlasti braniti neobranjivo. Muljati javnost izbjegavanjem pune transparentnosti. Na koju su Ustavom RH i zakonima obavezni. A slovo zakona, ma koliko falično – a svako je falično – nije glinemol koji će ljudi od pozicije i moći mijesiti kako im se sprdne. Jer to trenutno mogu i nitko njima ništa ne može? “I što ćemo sada?“ – premijerova je poštapalica von oben kada ga novinari uhvate na lijevoj nozi, pa se on dohvati moći. I sada, eto, likuje zajedno sa svojim desnim i lijevim rukama od pozicije i moći kojima ustavnosudski pravorijek dođe kao pojas za spašavanje.

Koga svrbi, taj se češe, kaže mudar pûk, pa je valjda zato i predsjednik tzv. light HDZ-a i premijer Andrej Plenković hitro iskoristio novinarsku nazočnost u povodu obilježavanja Nacionalnog dana Mladeži HDZ-a (sic transit, “nacionalni dan“, pa podmlatka jedne od blizu 170 polit-ideoloških  stranaka u Bijednoj Našoj!?) te se milijun i prvi put ustobočio u obrani neobranjivog: “nedodirljivosti“ Nacionalnog stožera Civilne zaštite ili, ako se hoće, neupitnosti svih njegovih epidemioloških mjera. Formalno, je li, “preporuka“, ali sa snagom zakonske obaveze. Praktično je samo par dana prije no što će Ustavni sud RH odlučiti što je u ponedjeljak i odlučio rezultatom 10-3 u njegovu korist priprijetio tzv. petoj koloni u društvu – “jasno identificiranoj“ – koja je ustala protiv Stožera i svima što dovode u pitanje epidemiološke mjere, stručnu kompetenciju stožeraša, njihovu ispolitiziranost, etc. Da je Bijedna Naša, recimo, Bjelorusija Aleksandra Lukašenka, Sjeverna Koreja Kim Jong-una, Rumunjska Nicolaea Ceausescua ili tako neka opasna autokracija, bilo bi drž’ gaće kad vođa lupi šakom o stol i upre prstom u “identificirane“.

Ili izvjestan podmaliganjen lik bubne zloguku “locirati, identificirati, uhititi, transferirati“. Što se potom – ostvari. Da je Bijedna Naša baš tako neka trknuta zemlja, kao što srećom još nije, Plenkovićevo “identificiranje“ ne bi bilo vrijedno medijske pozornosti, nego bolnog represijskog straha, jer taj na autokratskom tronu neupitno drži poluge sve zakonodavne, izvršne i sudbene vlasti, pa… Hrvatski premijer i šef najmoćnije polit-ideološke opcije ustavno nije i ne smije biti autokrat, iako HDZ ima svoje ljude na ključnim pozicijama predstavničko-zakonodavne (parlment), izvršne (vlada) i sudbene (Ustavni sud RH) vlasti u zemlji. Koliko su neovisna ta tri formalno “neovisna stupa vlasti“ od vladajuće politike – što je stvar za ozbiljniju raspravu, koja nikad još nije stavljena na dnevni red – toliko je i Plenkovićevo “identifikacijsko“ obraćanje javnosti više no indikativno. Na istoj je krijesti Ustavni sud RH odlučio u ponedjeljak iza zatvorenih vrata.

“Dio onih koji žele minirati rad Stožera s vremenom je jasno identificiran, svi koji to pratimo svaki dan znamo jako dobro odakle sve to dolazi“, tvrdi Andrej Plenković. “Stožer Civilne zaštite sve je odluke donio na temelju propisa u okviru kojih je ustrojen. Sve odluke koje su se donosile, donosile su se po načelu razmjernosti. Taj stožer je od početka osnovan od strane vlade RH, nije neki stožer koji treba imati apolitičan karakter, koji treba biti neovisno tijelo. To je tijelo ustrojeno temeljem hrvatskih zakona i ljudi koji su tamo nominirani su od strane vlade RH. Postoji niz ljudi koji su se obratili Ustavnom sudu RH i ja ću pričekati da vidim što će reći, pa ću komentirati nakon toga.“ Komentirao je, isto kao i svi njegovi pobočnici od osobita povjerenja: “Bravo Ustavni sude RH! Tako se radi!“

Nije li premijer Andrej Plenković tako sročenom porukom viknuo hop i prije no što je Ustavni sud RH skočio? Ili je sasvim precizno unaprijed znao kako će – skočiti? Zašto bi to bilo nebulozno pomisliti, ako su svi ključni akteri – od premijera i vlade, Stožera i Suda “svoja obitelj“, “svoji na svomu izbornom lenu“ i tako to? On “ne želi“ komentirati prije no što ustavni suci odluče je li Nacionalni stožer neustavno djelovao, nekim odlukama kršio ljudska prava i slobode, ali apriorno presuđuje. Pobija tužbene podneske te političke, medijske i kritike najšire javnosti tvrdnjom kako je Stožer utemeljen zakonito, zakonite su sve njegove mjere, on ne mora biti apolitičan i neovisan. Par dana kasnije  – u formi “razmjernosti“, je li – isto je to odlučio Ustavni sud RH pod predsjedanjem bivšeg HDZ-ovog ministra pravosuđa Miroslava Šeparovića. I više nema natrag. Tko se ne slaže, široko mu polje, može hodati na (umjetnim?) trepavicama.

Sve je zakonito i po Ustavu RH s Nacionalnim stožerom Civilne zaštite samo zato što otpočetka vlada RH stoji iza njega i svakog pojedinca kao člana tog tijela? Jesu li to argumenti? Nikako. To može biti premijerovo osobno uvjerenje – sada uobličeno i u službenu ustavnosudsku odluku! – pa iako je premijer pravnik po akademskoj izobrazbi, a Ustavni sud RH bog iznad kojeg više nema boga, cijela ta storija ne mora biti zakonski utemeljena i ne mora biti javno prihvaćena. Kao što neće. Premijerovo, je li, apriorno istrčavanje pred rudo “identifikacijskim“ prijetnjama može se čak pojmiti i kao znak, pokušaj utjecanja na ustavne suce među kojima HDZ ima polit-ideološku i svaku drugu prevagu. Dobro, tomu i ne mora biti tako, jer zašto bi se promućuran premijer laćao medija kad tu stvar može komotnije dogovoriti uz kavicu u četiri oka sa Šeparovićem. Ili pak telefonom, ili… No, dobro, kako bilo, tek, Nacionalni stožer ima ustavnu punu dopusnicu za djelovati čak i suspenzijom temeljnih ljudskih prava i sloboda u sljedećim tjednima i mjesecima za koje nitko živ nema pojma kako će se ponašati pandemija/epidemija SARS-CoV-2.

Je li to dobro ili nije? Hoće li se time učinkovito štititi zdravlje građana i ekonomija? Vidjet će se. Ili, već se dade naslutiti. Izvan je svake sumnje kako će ovakav pravorijek Ustavnog suda RH još više zaoštriti sporenja o primjerenosti pojedinih epidemioloških mjera, sukobiti ljude i raspaliti sumnje i među najvidljivijim strukovnim meštrima, i među političarima i među tzv. malim/običnim ljudima koji najviše trpe. A najviše im se laže i obećava Lijepu Našu vrjedniju i od Švicarske i Norveške zajedno budući da nema jednog jedinog političara/politikanta u Bijednoj Našoj koji srcem i dušom 365 dana u godini svih 24 sata dnevno ne izgara – “za narod“. Je li, neki isključivo za “hrvatski narod“ (sic transit, a ne znaju koji su to u ukupnom hrvatskom korpusu) iako im nisu mrski ni inoetnički glasovi kad bi im se zalomili na izborima, neki za “Hrvatice i Hrvate i ostale građanke i građane“, neki za državljansku apstrakciju koju također ne znaju suvislo objasniti… Ali svi – “za narod“. Sic transit.

I nebriga ih što narod nosi gaće na štapu krivnjom baš tih što su, kažu, “u interesu naroda“ podnijeli golemu osobnu žrtvu – “preuzeli odgovornost“ (sic transit, “odgovornost“). Zbog mnogih naopakih, politički naherenih i pristranih odluka silovanih “strukom“ (npr. predizborno “otključavanje“ RH), kontroverznih, nejasnih, kontradiktornih, itsl. postupaka Stožera, kojima je Ustavni sud RH sada osigurao ustavni/zakonski legitimitet, više nije sporno da aktualnoj HDZ-ovoj vlasti na početku drugog uzastopnog mandata ni ubuduće ne moraju biti sveti ni “narod“ niti ljudska prava i slobode. Sve se dade pokriti ustavnom/zakonskom normom, a tada će se uvijek isti polit-ideološki farizeji, trbuhozborci od slova do slova gazdine volje prepotentno pozivati na pravorijeke tzv. trećeg, “neovisnog“ stupa državne vlasti. Povijest i zakone, je li, uvijek kroje pobjednici, pa…

Tko je kriv onima što su im dopustili pobijediti?

h-alter

Ana Škornjač: Fizikalna je zakon

$
0
0

Priznat ću vam iskreno, zadnjih pet mjeseci mislim da u bolnici nitko ništa ne radi jer su nam odgodili sve ili većinu pretraga na koje smo čekali i po godinu dana. Na odjele primaju samo krajnje kritično bolesne osobe, posjete nisu dopuštene, stvari koje donosimo hospitaliziranim članovima obitelji ostavljamo na glavnom bolničkom ulazu….

Sve u svemu, griješila sam dušu!

Već neko vrijeme redovito hodočastim u podrum brodske bolnice gdje je, tik uz kuhinju, smješten prostor Službe za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju. Tamo rade liječnici i terapeuti koji pacijentima daju sve ono što specijalist fizijatar napiše kao terapiju. Ima tu svakakvih „struja“, ultrazvuk, TENS, DEDS, IFS,  galvanizacij i sto čuda… Čak i „vruće“ injekcije sestra daje najnježnijom rukom! Ako me do sada život nije naučio da nam nitko i ništa „izvana“ ne može riješiti probleme – uz ljubazne, pozitivne i profesionalne fizioterapeute, napokon shvatimo tu veliku istinu. Nakon masaže i njihovih čarobnih ruku, dalje vježbati moramo sami!

Meni se, kao mnogima, dogodilo zaborav i  fizičke aktivnosti nisam uskladila s vlastitim kapacitetima & godinama, pa me je tijelo upozorilo da usporimo. Nešto krcne, škljocne ili se čak slomi, pa većina završi na operaciji ruke, noge, kičme, kuka, koljena, ..

Dok nisam ušla u prostor gdje pacijenti svakodnevno primaju propisane terapije,  vježbaju i rehabilitiraju se nakon operacijskih zahvata, isćešenja, uganuća, išijasa, i kojekakvih dijagnoza – mislila sam da terapeut pokazuje neke vježbe pacijentu i to je to!

Međutim, to je samo jedan mali djelić njihovog posla. Gledala sam skroz izbliza kako momčinu oblijeva znoj dok mu terapeut stiskom svojih prstiju nanosi bol pomažući tako da bolesno rame opet stavi u funkciju. Malo dijete počne plakati na ulaznim vratima kada prepozna da ga roditelji nose na vježbe koje jedine mogu pomoći u liječenju poteškoće radi koje mu je prepisana terapija. Malog nogometaša terapeutkinja kroz šalu, ljubazno, ali odlučno bodri da se ne rasplače, jer točno zna i suosjeća, ali mu mora pomoći da ozdravi i nastavi trčati za loptom.

Muškarci i žene, mladi i stari, intelektualci i šljakeri, mršavi i debeli, kulturni i nekulturni, svi redovito dolaze u dogovoreno vrijeme kako bi priključivanjem na različite uređaje i upornim višemjesečnim  vježbanjem i masažom vratili u funkciju oboljeli ili operirani dio tijela

Zanimljivo je da skoro u cijeloj RH baš u podrume smještaju prostorije gdje se odvija fizikalna terapija. Valjda ti stručnjaci misle kako dansko svjetlo i svježi zrak ne trebaju ni pacijentima ni terapeutima. Do prije korone i redukcije broja ljudi koji smiju boraviti istovremeno u prostoru – prosječno je oko tri stotine pacijenata prolazilo podrumskim vježbaonama. Sada upola manje, pa su i čekanja da dođete na red duža. Naravno da nisam znala niti da postoje dok sam bila bez tegoba koje se otklanjaju uz njihovu stručnu i nesebičnu pomoć.

Dok tamo sjedim prikopčana na neku „struju“, meni to izgleda kao „radionica za popravak i izmjenu rezervnih dijelova“ jer smo svi tamo sa nekom „greškom“. Bez zafrkancije, kirurzi i ortopedi vam uz kost ugrade metalnu šipku, šarafe, zamjene kuk, koljeno, operiraju neki kralježak, zakrpaju  tetivu ili mišić, .. ako vas „uhvati“ išijas, uganete zglob, pojavi se nesnosna bol, fizijatar pregleda nalaze i rentgenske snimke pa odredi terapiju.

Eh sad, koliko stručnjaka bi trebalo da izliječe ovu našu grbavu izvitoperenu i distrofičnu državu?

U stvari, pravo je pitanje kako se zove doktor dijagnostičar!? 

Koliko stručnjaka trebamo koji poput ortopeda, kirurga i fizijatara mogu popraviti i zamijeniti njene pokvarene i bolesne dijelove!?

Koji državni aparat  bi kao fizikalni terapeuti, na točno određenim mjestima, stiskali ili odstranili bolno tkivo u svrhu ozdravljenja nacije – pa makar i vrišteći prelazili granicu boli dok se znojimo kao svinje. 

Znam da ne bih mogla raditi posao terapeuta sa skroz malom djecom koja ne prestaju plakati i vrištati dokle god im je blizu osoba koja ih za njegovo dobro, vježbom tjera do granice bola. Ipak, sigurna sam da bih mogla gledati ratne profitere, kriminalce, zelenaše, kukavice i lopove kako cvile i plaću dok im poštena vlast oduzima imovinu i trpa ih u zatvor na dulje vrijeme… Može i doživotno što se mene tiče!

Književna kritika: Udarci u pleksus

$
0
0

Elena Ferrante, ‘Lažljivi život odraslih’ (s talijanskoga prevela Ana Badurina, Profil, Zagreb 2020): Emocionalni intenzitet teksta miješa se s konstrukcijskom preciznošću

Ferrante počinje udarati vrlo blizu bolnih mjesta naših života. Pogoci padaju sve bliže osobnih priča, teških životnih odluka i sve se lakše prepoznati u njenom tekstu, njenoj sapunici. Taj trenutak prepoznavanja najbolje je odbaciti s lažnom nonšalantnošću. Odmahnuti rukom na sva ta podudaranja, neugodne sličnosti između naših i njenih brakova, naših i njenih izvanbračnih veza, međuobiteljskih odnosa i kazati ne, nismo to mi, to s nama nema veze, to ni s literaturom nema veze: to je Ferrante, njen svijet, njena sapunica, njena trivijalna literatura. Jer ako nam je nakon kasnonoćnog čitanja ‘Lažljivog života odraslih’ do čiste savjesti i mirnog sna, nikako ne smijemo priznati da smo se prepoznali, nipošto ne smijemo priznati koliko blizu padaju udarci Ferrante kada piše o ocu koji odlazi od kuće, kada piše o povrijeđenoj kćeri koja kreće u potragu za ljubavlju, uvjerena da nakon odlaska tata tek misli da je voli, i to zbog nekih osobnih, sebičnih razloga vezanih uz društvene konvencije i društveni status.

Nelagoda je temeljni doživljaj romana. I to po najmanje dvije osnovice: elementima trivije i elementima prepoznavanja. ‘Lažljivi život odraslih’ je ‘Priča o izgubljenoj narukvici’. Nakon izvanrednih ‘Dana zaborava’ i nakon popularne tetralogije ‘Genijalna prijateljica’, čiji je vrhunac ‘Priča o izgubljenoj djevojčici’, novi roman Elene Ferrante čekao se u ovim pandemijskim vremenima poput zadnje sezone ‘Igre prijestolja’ i Liverpoolova osvajanja prvenstva nakon trideset godina. Znamo kamo vode prevelika očekivanja. Liverpool je titulu proslavio pred praznim tribinama, a fanovi Georgea R. R. Martina peticijom su tražili ponovno snimanje finalne sezone. I kod Ferrante se pojavljuje naznaka antiklimaksa. Recimo kroz motiv narukvice, koja se kao obiteljsko nasljeđe čudnim putevima provlači kroz nekoliko obitelji i nekoliko generacija. Ima u tom motivu neke neugodne trivijalnosti meksičkih telenovela i staromodnih romana. Ali premda cijeli tekst titra na granici banalnosti, lakoćom stvara svoju teksturu, likove, situacije, smisao. Pritom nelagoda bude i korisna. Zazor od trivije i udarci u pleksus spajaju se u sluđujuću literarnu kombinaciju.

Pedeset stranica prije kraja ‘Lažljivi život odraslih’ doima se sveobuhvatnijim od ‘Dana zaborava’ i ekonomičnijim od ‘Genijalne prijateljice’; ne zaboravimo, Knausgaard je rekao da bi dao desnu ruku da može napisati ‘Dane zaborava’, a ‘Genijalna prijateljica’ je možda i najveći literarni fenomen dvadeset i prvog stoljeća (ako ‘Harryja Pottera’ računamo pod dvadeseto). Završetkom šestog poglavlja i završnim, kratkim sedmim poglavljem taj se dojam samo pojačava, oblikujući konačni sud. ‘Lažljivi život odraslih’ roman je o traumama i ožiljcima koje ostavljamo djeci. Roman o spletu obiteljskih odnosa i spletu društvenih okolnosti koji određuju živote tinejdžera.

‘Lažljivi život odraslih’ je i do sada najbolji roman Elene Ferrante. Emocionalni intenzitet teksta miješa se s konstrukcijskom preciznošću. Visoko s niskim. Otprije poznato s nepoznatim i skliskim… A nelagoda čitanja i užitak čitanja kao da vode mrtvu trku.

portalnovosti

Dževad Karahasan: Nacionalisti razaraju kulturu jer joj oduzimaju univerzalnost

$
0
0

Kultura uvijek ima dva lica: jedno lice pojedinačnosti i drugo, ono univerzalno. Ova partikularna kategorija vam pomaže da razumijete vašu različitost od drugih, a ova univerzalna vas otvara prema svim drugim kulturama. Iznevjeriti svoju posebnost u ime univerzalizma bilo bi glupo, a izdati univerzalizam u ime posebnosti još gluplje. Upravo tu izdaju čine nacionalisti i fanatici koji se kunu samo u svoju kulturu ili u samo svoju religiju

Sarajevskom piscu, profesoru i akademiku Dževadu Karahasanu ovih je dana u Frankfurtu dodijeljena prestižna Goetheova nagrada za književnost zbog, kako je rečeno u obrazloženju, njegove ‘uloge u izgradnji mostova između zemalja njemačkoga govornog područja i Bosne i Hercegovine’ te zato što njegovi romani, drame, eseji i teorijski spisi ‘posreduju između Istoka i Zapada, islama i kršćanstva’. Gradonačelnik Frankfurta tom je prilikom rekao da se ovogodišnji dobitnik ‘u vrijeme porasta nacionalizma u Europi zalaže za trajno nadilaženje granica, bilo da je riječ o politici ili kulturi’.

Jako je važno živjeti konkretan život i ne dozvoliti sebi pojednostavljivanja. Ako sebi zabranite da mislite isključivo u kategorijama – Srbi, Hrvati, Bošnjaci, i mislite uvijek na konkretne ljude, Jovan, Ivan, Džemail ili Vladimir, time ste izbjegli takva uopćenja

Goetheovu nagradu grada Frankfurta dobili ste zato što, kako je istaknuto u obrazloženju, u svojim djelima pokušavate nadići granice i graditi mostove među ljudima i narodima. Zašto je u stvarnosti ta izgradnja veza među ljudima toliko teška i zahtjevna?

Svi mi živimo u napetosti između potrebe za izdvojenošću i sigurnošću sa jedne strane i želje za širinom i univerzalnošću sa druge. Ja mislim da se problemi javljaju uglavnom onda kada se u društvima pojavi strah i kada se zajednice počnu okupljati oko ljudi koji sami šire strahove i obećavaju sigurnost. To su vremena nemira koji rađaju nacionalizme i fanatizme i kada odjednom izranjaju ljudi koji nude jednostavna rješenja i radikalne koncepte. U takvim vremenima običnim ljudima je puno lakše skloniti se u svoj uski krug i u svoju malu zajednicu nego izložiti se olujama historije. Ili, obratno, kako je govorio George Berkeley, onda kada je univerzum ispunjen ljubavlju, pojedinci i zajednice imaju petlju da se jedni drugima otvore…

Čovjek je ‘biće sa drugim’

Koji je bazični grijeh nacionalista?

Nacionalisti se busaju da hoće sačuvati tzv. svoju kulturu, a ja ne znam nikoga tko tu kulturu ružnije razara, onda kada toj kulturi oduzme univerzalnost. Kultura uvijek ima dva lica: jedno lice pojedinačnosti i drugo, ono univerzalno. Ova partikularna kategorija vam pomaže da razumijete vašu različitost od drugih, a ova univerzalna vas otvara prema svim drugim kulturama. Iznevjeriti svoju posebnost u ime univerzalizma bilo bi glupo, a izdati univerzalizam u ime posebnosti bilo bi još gluplje. A upravo tu izdaju čine nacionalisti i fanatici koji se kunu samo u svoju kulturu ili u samo svoju religiju.

Kako je moguće da čovjek, naročito na Balkanu, bude privržen svojoj kulturi i da bude patriot svoga naroda, a da u isto vrijeme, kako vi kažete, etički misli i poštuje ‘svu kompleksnost života’?

Mislim da je tu jako važno živjeti konkretan život i ne dozvoliti sebi pojednostavljivanja, koja uvijek idu uz različita uopćavanja. Ako sebi zabranite da mislite isključivo u kategorijama, Srbi, Hrvati, Bošnjaci – ili Afrikanci, Nijemci i Amerikanci – i mislite uvijek na konkretne ljude, Jovan, Ivan, Džemail ili Vladimir, time ste izbjegli takva uopćenja. Ja sam zahvalan što imam drage prijatelje i sugovornike iz različitih etničkih grupa ili religija i upravo ti sugovornici su me spasili od opasnosti bijesa i mržnje prema drugima. Kako mogu biti bijesan na katolike kada imam fra Milu Babića, profesora na franjevačkoj teologiji u Sarajevu, veličanstvenog bosanskog fratra koji je najbolji prijatelj kojeg čovjek može zamisliti. Ili dok imam divnog prijatelja Dragana Tomaševića, ja ne mogu govoriti o Srbima – naprosto. To je naročito važno u ova vremena koja nemaju smisla za nijanse pojedinačnog nego pokušavaju uvesti diktaturu općeg pojma. Od takve diktature vas spašavaju stvaran život i konkretni ljudi.

Možda ova najnovija kriza konačno otkrije u evropskoj kulturi, kako bi Lévi-Strauss rekao, i njenu žensku stranu. Onu stranu koja otkriva unutrašnji svijet, naše skriveno biće i pomirljivost, umjesto one herojske strane jednostranosti, agresivnosti i samouvjerenosti

Smatrate li da je dijalog na Balkanu moguć i dostižan?

Prvo bih rekao da sam ja lično poznat kao skeptik i često u fazi rezignacije. Dakle, u meni nema puno sigurnosti i optimizma, ali ako ima nešto u što vjerujem, to je da je razgovor na Balkanu moguć i da sve nas samo razgovor može spasiti. Podsjećam vas na temeljnu misao Claude Lévi-Straussa, uz Ernsta Cassirera najznačajnijeg filozofa kulture u 20. stoljeću, koji kaže da se univerzum nama uvijek predstavlja kao sistem binarnih opozicija: noć-dan, ljeto-zima, planina-nizina i slično te kaže da jedna otvorena društvenost može uspostaviti instrumente gdje se ove suprotnosti mogu povezati. Po Lévi-Straussu, ‘najvažnija zadaća kulture jest proizvesti medijator, središnji pojam ili sliku kojima se ovi suprotstavljeni fenomeni povezuju’. Jer, ako ustrajemo na insistiranju samo na jednoj od suprotstavljenih kategorija, život prestaje biti moguć. Drugim riječima, suprotno pojmu isključivosti, treba gledati koliko zajedničkih karakteristika imaju na primjer islam i kršćanstvo ili, teološki rečeno, da su kršćanstvo, judaizam i islam objava jednog jedinog boga i da smo svi mi, prema tumačenjima sve te tri religije, podjednako ‘prognanici iz raja’… Ni u šta drugo nisam siguran osim u činjenicu da ću bez sumnje jednog dana umrijeti i drugo, da je razgovor među ljudima i narodima jedino vrijedan za sve nas.

Rekli ste da vjerujete u svijet slobodnog čovjeka i pojedinca. Što takav čovjek u svome djelovanju neizostavno mora učiniti i na što nikako ne smije zaboraviti

Mislim da je ključno i najvažnije u životu svakoga od nas imati na umu da je svatko od nas nezamjenjiv, jedinstven i neusporediv i da smo svi mi na jedan važan ljudski način povezani. Čovjek je ‘biće sa drugim’, kojeg sa tim drugim povezuje jezik, isto disanje, epoha i vrijeme. Bio čovjek profesor na fakultetu ili pekar, nepismeni zemljoradnik ili genijalni fizičar, on se nalazi u nekoj vrsti paradoksa istovremene odijeljenosti i dubokog ljudskog zajedništva. Sjećate se onog čudesnog Tinovog stiha: ‘Ja umirem u svima…’ To je drama naše ljudskosti. Meni kao piscu predstavlja gotovo opsesiju, sanjam o tome, da drugi ljudi, biljke i životinje, sebe izgovore mojim glasom. Čovjek i život jesu jedan razgovor. Posao pisca je da razgovara i da pamti ljude.

Jednom je Hannah Arendt rekla da će, ako u njezinom društvu netko uvrijedi bilo kojeg Židova po vjerskoj ili nacionalnoj osnovi, ona smjesta izaći iz prostorije. Biste li vi, iz potrebe ‘razumijevanja slabosti i ograničenosti ljudskih bića’, ponudili drugi obraz i u toj prostoriji ostali?

Ovo je dobro pitanje, ali u odgovoru na njega treba računati sa različitim stupnjevima mogućnosti za razgovor. Ako primijetim da je moj tzv. sugovornik ispunjen bijesom, mržnjom i željom za uvredama, ja slijedim Hannah Arendt i izlazim iz prostorije. Jer mržnji i bijesu ne trebaju razlozi; oni su nas pokorili, vladaju nama i njih ne možemo kontrolirati. Ima jedna političarka u Austriji, Susanne Winter, koja bez prestanka izmišlja uvrede na račun muslimana i svoju karijeru gradi uglavnom na tome. S tom osobom nema razgovora jer ona je sposobna samo za monolog u kojem jedino pretura svoje mračne misli. Razgovarao sam sa ljudima koji su bili zabrinuti zbog velikog broja stranaca u njihovim zemljama ili su smatrali da su muslimani ljudi potpuno drugačije i nepoznate kulture, ali sa takvim ljudima se dalo razgovarati jer nisu samo nešto tvrdili nego su imali i određenu dilemu. Nažalost, nekoliko puta sam bio u situaciji da sam pred uvredama morao napustiti prostoriju.

Već dugo živite na Zapadu, za koji mnogi kažu da, utopljen u konzumerizam i materijalističku kulturu i razjedinjen u okvirima EU-a, proživljava ‘krizu smisla, političke legitimacije i moralnih vrijednosti’. Perspektive nisu blistave – što vi mislite?

Kriza zapadne kulture postala je vidljiva već nakon Prvog svjetskog rata; umjetnički pokret dadaizam odbija se baviti smislom, ekspresionizam čitavu umjetnost želi svesti na vrisak ili nadrealizam koji ide tim tragom – svi ti avangardni pokreti ne žele više imati nikakve veze sa evropskom tradicijom. Ti pokreti su vjerovali da je sa zapadnom kulturom gotovo, da bi na kraju oni sami postali dio te iste tradicije. Ta evropska kriza koju smo upoznali tada, danas se obnavlja u produbljenoj i radikaliziranoj formi. U tim krizama koje se stalno događaju ne smijemo zaboraviti da svaka kriza predstavlja i određenu – šansu. Krize su proces preispitivanja i potrage ljudi za samima sobom i zato su potrebne i ljekovite. Danas mediji traže samo loše vijesti, a čovječanstvu bi konačno trebala i neka dobra vijest.

Što bi bila dobra vijest za našu civilizaciju danas?

Možda ova najnovija kriza, koja je jako duboka, konačno otkrije u evropskoj kulturi, kako bi Lévi-Strauss rekao, i njenu žensku stranu. Onu stranu koja otkriva unutrašnji svijet, naše skriveno biće i pomirljivost, umjesto one herojske strane jednostranosti, agresivnosti i samouvjerenosti. To bi bilo dragocjeno. Kriza zapadne civilizacije je danas užasna; diktatura slike i jednoobraznosti, pokoravanje ljudi strahom, dominacija tehnike nad čovjekom, svođenje ljudskog života na jednu dimenziju, financijski totalitarizam, naredba da se bude uspješan te da se odreknemo našeg emotivnog bića, ali ne treba gubiti nadu da se iz toga može izroditi i nešto dobro. Što bi rekao Konstantin Kavafis u onoj pjesmi, ‘možda nam i barbari donesu nešto dobro’. Ja ne mogu spasiti svijet, ali možda mogu sebi, prijatelju ili ženi koju volim učiniti život podnošljivijim makar sljedeća tri dana.

Teatar živi od glasa glumca

Vezani ste čitav život uz kazalište. Bili ste npr. selektor Sterijinog pozorja u Novom Sadu 1984. i njegov predsjednik žirija 2019. godine. Koliko se kazalište promijenilo, u odnosu prema sebi, u svome odnosu prema publici i prema svojoj misiji pričanja priča, sa smislom i razlogom na pozornici?

Prvo što pada u oči u današnjem teatru je progon kulture riječi. Ono što imate na mnogim pozornicama Evrope i svijeta je poplava tzv. postdramskog teatra. Svi me uvjeravaju da je takav teatar jedino što ljude zanima, a ja znam da se na primjer u Berlinu za dvije predstave po Čehovljevim komadima, koji su napisani krajem XIX vijeka, karte čekaju mjesecima. Dok se predstave bez riječi tog postdramskog teatra igraju 10-15 puta i skidaju sa repertoara. Ali svejedno nitko ne odustaje od predstava bez drame i bez riječi. To je za mene najviše zabrinjavajuća činjenica modernog teatra. Druga zabrinjavajuća promjena koju sam primijetio upravo lani na Sterijinom pozorju jest da se u tri najzapaženije predstave koriste mikrofoni na pozornici. Ako se teatar odrekne ljudskog glasa i ako on između glumca i gledaoca udijeva mašinu, to je užasno zabrinjavajući znak. Zatim, u sve tri predstave ne postoje klasični glumci koji igraju svoje likove nego svi glumci funkcioniraju kao kolektiv.

To jest vrlo moderno. Ali zašto to nije dobro?

Ako glumački ansambl isključivo tretirate kao kolektiv, bez šanse da se iz njega izdvoje pojedinci kao osobe, to je jako loš znak. Biće teatra je susret glumca i gledaoca; glumac i gledalac u svojoj slabosti, nemoći i izloženosti govore jedan drugome. Danas je u kazalištu sve kompjuterizirano i digitalizirano, ali teatar živi od emocije i glasa glumca na sceni. Bez tog glasa teatar umire, koliko god tehnički savršen bio. Ja ipak vjerujem, unatoč ovom pesimizmu, da će se teatar vratiti svojoj kući. Kazalište je potrebno svakom čovjeku i društvu, kao prizma koja sabire sve psihološke titraje i socijalne procese koji se odvijaju među ljudima, baš kao što svaka dobra optička prizma sabire u sebi zrake svjetlosti i pravi od njih čudesan snop. Da parafraziramo Nietzschea, čovjek stvara svijest o sebi preko teatra. Dok god smo mi živi ljudi, teatar će nas vraćati nama samima. I danas, unatoč svemu, žeđ Evropljana za teatrom je ogromna.

Nakon svih iskustava u umjetnosti i životu, što je vama zaista važno?

Ono što mi se čini najvažnije jest shvatiti da moja slika u očima drugog čovjeka ovisi i od njega i od mene. Ono što ja nemam pravo jest da svoju sliku u očima drugoga nasilno korigiram. Moja slika u očima drugog čovjeka sigurno ne odgovara punoj istini, ali ni moja slika u mojim vlastitim očima nije do kraja istinita, pa onda hajde da nas dvojica u nekom razgovoru, u suočenju te dvije istine, potražimo neku istinitu istinu o meni. Drugi je uvijek izazov, šansa i razlog za razgovor. Zato ne smijemo pristati na pojednostavljenja i ne smijemo odustati od kompleksnosti života. Drugo što mislim da je važno jest da ne treba iznevjeriti svoj zanat, odnosno nemojmo zaboraviti da će svima nama, piscima i pekarima i svima drugima, jednoga dana suditi vrijeme.

portalnovosti

Država kao iluzija u zemlji halucinacija

$
0
0

Za bolje razumijevanje stanja u kojemu se nalazi naša država, nužno je neprestano imati na umu razliku između veridičke i neveridičke ili deluzivne percepcije. Veridička percepcija je ona koja je istinita, odnosno ona koja zahvaća realno postojeći objekt i odgovara mu, dok je neveridička percepcija ona koja ne odgovara realno postojećem objektu.

Ako promatramo stanje hrvatskih institucija i kvalitetu političkih procesa, kao i nositelje tih procesa, nedvojbeno je da se Hrvatska nalazi u deluzivnom stanju. Jedini dinamizam koji nam se odvija u javnom životu, jest dinamizam prebacivanja težišta s iluzija na halucinacije.

Iluzije, kao što je poznato, ne zahvaćaju ili ne predstavljaju vjerno objekt, klasični primjer je štap uronjen u vodu koji se čini kao slomljen, dok halucinacijama ne odgovara nikakav objekt u zbilji.

Naši političari, kada govore o sebi i ljubavi prema domovini, osobito u predizborno vrijeme, pate od halucinacija. Njihova politika je deluzivna, njihovo predstavljanje sebe samih, kao i politika koju nude građanima, ne odgovara ničem u zbilji. Deluziju nude, deluziju biramo i samo deluziju, na koncu, možemo i imati.

S druge strane, država, budući da realno postoji, kao i sve institucije bez koje države ne može ni biti, ali ne funkcioniraju na način na koji bi istinite institucije u istinitoj državi trebale funkcionirati, jasno je da postoji na način iluzije. Iluzija je realnija od halucinacija, ali nije realna, iluzije su pogrešna realnost.

Ako promatramo stanje hrvatskih institucija i kvalitetu političkih procesa, kao i nositelje tih procesa, nedvojbeno je da se Hrvatska nalazi u deluzivnom stanju. Jedini dinamizam koji nam se odvija u javnom životu, jest dinamizam prebacivanja težišta s iluzija na halucinacije

I to je tragedija. Država koja nije istinita, ne pripada realnosti, nego pogrešnoj realnosti. Za prevaliti put od iluzija do realnosti nisu nam potrebne halucinacije, nego skup istina. Našoj državi trebaju veridičke ili istinite politike.

U veridičkim politikama neće biti mjesta da se u Saboru odaje počast osuđenom ratnom zločincu Slobodanu Praljku, a da, s druge strane, kada se središnjem ogulinskom trgu daje ime po generalu Petru Stipetiću, ne dođe nitko od državnog i vojnog vrha.

Država koja u najvišem zakonodavnom tijelu odaje počast osuđenom ratnom zločincu, pati od halucinacija. Halucinacija je da je netko, za koga je sudskim putem utvrđeno da je počinio ratni zločin, heroj kojem treba odavati počast.

Počinitelj ratnog zločina nije heroj. Oni koji ratnom zločincu odaju počast pate od halucinacije da vole državu. Njihova država opstoji u deluzivnom stanju, nigdje drugdje.

Država koja ne odaje počast zaslužnom generalu koji je Hrvatsku branio od zločinaca, nego ga zaboravlja i marginalizira, pati od iluzije. Samo je u iluziji moguće poslati izaslanike kako bi se izbjegla identifikacija državnog i vojnog vrha s čovjekom koji je živio i borio se za istinu i život Republike Hrvatske.

Državnom i vojnom vrhu, koji pati od iluzije, general Petar Stipetić izgleda kao ”slomljeni štap u vodi”. No kao što štap u vodi nije slomljen, tako ni istina o generalu Petru Stipetiću nije ugrožena, ta istina prokazuje da su državni i vojni vrh u stanju iluzije.

Za deluzivna stanja je sasvim razumljivo da se u halucinacijama traži vrijednost, a u iluziji realnost. No isto tako, moramo biti svjesni da država halucinacija i iluzija nema budućnost. Iluzije i halucinacije uništavaju državu.

Iluzija je da će sudski postupci u državi bez budućnosti rezultirati ishodom koji odgovara pravdi. U deluzivnoj državi građani nisu zaštićeni jer ne funkcioniraju institucije, ali nisu zaštićeni ni prekršitelji zakona. Građane se mrcvari ugrozom, a prekršitelje zakona sadizmom.

Zar nije sadizam na djelu kada prekršitelj zakona živi u neprestanoj neizvjesnosti da može biti procesuiran zbog onoga što je počinio? Zar ne bi bilo humanije i prema tom prekršitelju zakona da ga je država procesuirala, osudila i da nakon odslužene kazne živi životom slobodnog građanina?

Pogledajmo samo kojim i kakvim životom punim neizvjesnosti žive osumnjičenici i optuženici za političku korupciju. To nije život, to je pakao ljudi koji nikada, zbog sadizma deluzivne države, neće biti slobodni.

Čak i kada se odbaci optužnica protiv njih, oni nemaju mira, jer znaju da je moguća neka druga optužnica. Iako građanima izgleda da su političari kriminalci zaštićeni od institucija, ipak tome nije tako. Institucije deluzivne države ne mogu nikoga štititi, one samo neke izlažu iluziji, a druge halucinaciji.

Michel Foucault je napisao djelo ”Nadzor i kazna”. U njemu detaljno opisuje različite načine mučenja i kažnjavanja zatvorenika kroz povijest. Za ranija razdoblja karakteristično je iživljavanje nad tijelom prekršitelja zakona, dok je, protokom vremena, kažnjavanje tijela evoluiralo u kažnjavanje duha.

Naši političari, kada govore o sebi i ljubavi prema domovini, osobito u predizborno vrijeme, pate od halucinacija. Njihova politika je deluzivna, njihovo predstavljanje sebe samih, kao i politika koju nude građanima, ne odgovara ničem u zbilji. Deluziju nude, deluziju biramo i samo deluziju, na koncu, možemo i imati

Osuđenike se više ne muči, ne odsijecaju im se javno udovi, kliještima im se, kao što je to razvidno iz prvog, detaljno prikazanog mučenja kraljoubojice na početku ovog djela, ne čupaju bradavice, tijelo se ne zalijeva sumporom i voskom te, konačno, osuđenik neće biti raščetvoren konjima.

Sve ovo se radilo, i to javno, kao odgojni čin u funkciji discipliniranja gledatelja ovog mučenja. Gledatelji su, zbog straha od kazne, razvijali posluh prema zakonima. Evolucijom kažnjavanja više se javno ne muči tijelo osuđenika, nego se kažnjava njegov duh.

Iako je zanimljiva Foucaultov teorija kažnjavanja, kao i njegov prijedlog kako bi izgledao idealan zatvorski sustav, ipak ova kolumna nije prikladno mjesto za detaljnu eksplikaciju ove teorije.

Dovoljno je samo napomenuti da se sustav kažnjavanja, u deluzivnoj državi koja nam je poznata, odvija izvan svih poznatih teorija kažnjavanja. Deluzivna država optuženike kažnjava oslobađanjem, kako bi zagospodarila njihovim duhom i izložila ih sadizmu neizvjesnosti.

U deluzivnoj državi nisu svi oni koji su na slobodi uistinu i slobodni. Jedni jesu slobodni, ti shvaćaju da se treba boriti za istinitu državu, državu bez iluzija i halucinacija, a drugi, iako su na slobodi, nisu slobodni. Oni su kažnjeni slobodom, jer im sloboda, zbog onoga što su učinili, ne pripada, ali se na slobodi nalaze, kako bi ih protagonisti deluzivne države mogli nadgledati i sadistički kažnjavati njihov duh. Njihov život je pakao.

U utorak 15. rujna je optužnica u slučaju Agrokor stigla na Županijski sud u Zagrebu, a mi smo, kao što sam naglasio, nadišli i samog Foucaulta.

autograf


Jozefina Birindžić spravlja za vas: Mašnice aglio olio i talijanski kolač s voćem i mascarponeom

$
0
0

Letjeti…

Iako postoji narodna poslovica :“ Tko visoko leti, nisko pada“, koja je u potpunosti istinita, vrlo često se odnosi ipak na preneseno značenje. Barem smo mi svjedoci da se to jako često desi, jer ljudi pomisle da su nedodirljivi, a zaboravljaju koliko su mali i nebitni pod ovim velikim nebom.
Mene je od uvijek fasciniralo letenje i volim letjeti i biti u zraku, u stvari doslovno gledati s visine. Sa planine, zgrade, iz aviona ili sl. Godinama već planiram ići letjeti jedrilicom, onda se naš Brodski avio klub i zatvorio, sad opet radi ali nikako da pogodim vrijeme i da odem. E tu mi je uskočio muž i napravio divno iznenađenje. Odveo me u prošlu nedjelju, čak s povezom na očima, da me iznenadi. Savršeno uspjelo!

Ne mogu vam opisati koliko je to lijepo. Gledati svoj grad ( čak dva u stvari!, Slavonski i Bosanski Brod), orijentirati se i promatrati koliko je gradnja iz zraka ‘pravilna’. Uživati kao ptica, jer nema buke motora, samo zrak, sunce i sloboda…Ma predivno. Izvrsni pilot je napravio par atraktivnih adrenalinskih ‘ponora’ i uzleta, tako da sam mogla osjetiti i malo uzbuđenja koje može jedrilica napraviti. Dvosjed je teži od jednosjeda, pa se ne može vinuti visoko kao ovaj lakši i vjerojatno napraviti i odvažnije vratolomije, ali i ovo je bilo super. Nije da se hvalim (?!, hahahaha), ali kaže da sam prva od letača prvi put, koji nije vrištao kod tih akrobacija. Kažem, valjda sam bila ptica u prošlom životu😊

Prva slika je ‘normalno’ letenje, druga je „krivina“, tj. nagib u poniranje…super cool!

Na moru sam mislila da sam bila riba, tako da zaključujem da sam bila gnjurac, hahahha. Muž kaže svraka, rekoh, radije vrana, one su najpametnije 😉

Aero klub Brod radi opet, vožnje su moguće pri lijepom vremenu kasnije poslije podne i radnim danima, kao i vikendima skoro cijeli dan. Na njihovoj FB stranici možete kontaktirati i dogovoriti termin. Skup je to sport i oprema, treba im pomoć i uplatama za let potpomažete i njihov rad. Let je 150,00 kn, poseban doživljaj. Možda je nekome dobra ideja za poklon za rođendan ili poticaj da odete probati. Uvijek se nekako žalimo da kod nas nema ničega, a u stvari imamo čak i ovakve, ne svakodnevne adrenalinske zabave ili hobije u gradu. Nije baš da se svaki grad time može pohvaliti. Malo ovisi i o reljefu, ali treba podržati i reklamirati tako lijepu atrakciju.

Ja ću ići opet, bilo mi je super i želim opet osjetiti taj osjećaj slobode.
Razumijem da nije to za svakoga, imam i oko sebe neke kojima to nije niti pod razno i to razumijem. Njima to više spada u rubriku :“ Nije normalna“, ali to je ok. Svi smo drugačiji i volimo nešto drugo. Zato je dobro imati izbor i mogućnosti. Ja sam doista jedna od onih koji čak i sanjaju da lete, skoro kao Superman, bez specijalnih efekata i nikada onako visoko, ali baš kao ptičica. Čemu hodati kad se može letjeti. Predivan je to osjećaj, pa kad se probudim cijeli dan mi nekako ljepši, kao da sam doista letjela, a ne spavala.

Buđenje nas vrati u našu svakodnevnicu, brige i ružnu zbilju koja nas svakoga dana (više ne možemo reći ni iznenadi, jer ne znam što bi nas više moglo iznenaditi) uvjeri da smo valjda svi mazohisti kad smo uz sve, spremni još uvijek ostati ovdje. Ne znam kako bih to inače nazvala.
Čitamo o tome kako kćer više nije kćer kad se uda, pa onda nije ni nepotizam kad se zaposli na radno mjesto s dobrom plaćom iako nema uvjete. Kako se silovatelju djeteta smanji kazna na ustavnom sudu koji već kod odluke o stožeru postavlja upitnike oko svoga rada. Kada se pojavljuju afera za aferom, gdje čitanje materijala u vezi optužnice traje godinama, nakon višegodišnjeg sakupljanja istoga. Sad se javlja nova oko Janafa, a tu će i nama iz ovih krajeva biti interesantno vidjeti tko je sve upetljan. Kada nikoga ne zanima dobro drugoga i društva, već samo osobni dobitak i probitak bez imalo samokritičnosti i osjećaja za vlastitu sposobnost. Samo daj, daj, daj, bez kraja i konca.

Čovjek, normalan čovjek se od toga umori i digne ruke. Najgora odluka, a jedina dobra za samu osobu. Jer s kime i čime, u krajnjem slučaju, se boriti protiv vjetrenjača?! Protiv umreženih s novcima koje ne možemo ni zamisliti, pošten mali čovjek nema šanse. Vidimo i kod nas u gradu, netko s dobrom idejom i smislom za estetiku sredi kafić, pa kada ‘netko’ vidi kako je stalno puno, jednostavno nađe način da ga zatvori. Detalje doista ne znam, ali tako izgleda gledajući kao laik. Onda meni kažu zašto nešto ne otvoriš, bilo bi lijepo… Da, bilo bi, ali očito ne ovdje, ne sada. Žalosno ali istinito. Ovo mislim i bez Corone. Sada s Coronom, sve je još kompliciranije. Na žalost. Nadam se ne zadugo.

Zato, letimo dok možemo i gdje možemo. Još dugo ću slijetati na ove stranice petkom, dok vam ne dosadim ili uredniku 😊
Ali, tu sam zbog kuhanja pa hajdemo onda…

Mašnice aglio olio

Najjednostavniji talijanski recept za tjesteninu. Kako je oni jedu kao predjelo, to je dovoljno. Mi smo naučili na teške umake i da je to u stvari glavno jelo. Ovo je lagano i kao obrok i za pripremu. Važno je imati dobro ulje, tjestenina može biti različita iako su uglavnom u pitanju špagete. Probajte kada vam bude trebao lakši obrok. Još dok ima i svježih rajčica uz to, idealno za večeru ili bezmesni obrok. Preskočite li sir, čak i veganski.

SASTOJCI:

400 g tjestenine ( ove mašnice su s limunom, ali može bilo koja, domaća je još najbolja!)

4 režnja češnjaka

1 dl maslinovog ulja

sol i papar

po želji korica limuna, pa i sok ako volite

1 svježa chilli papričica

po želji sjeckani peršinov list i parmezan

PRIPREMA:

Kuhajte tjesteninu al dente. U međuvremenu na vrućem ulju pržite listiće češnjaka ( postoje dvije verzije, ovisi o ukusu. Neki sjeckaju sitno češnjak pa ga ostave, a po nekom ‘pravom’ receptu, prži se da ulje dobije miris češnjaka, pa se češnjak vadi. Vi birajte.), pa kad porumene izvadite ih. Na ulje dodajte sjeckani chilli, ubacite kuhano tijesto i ostale začine po želji. Chillija stavite koliko želite, treba se osjetiti i miris i malo ljutine, ali ne mora biti jako ljuto. Opet, ako volite, slobodno. Servirajte pa pospite parmezanom ako volite. Dobar tek!

Talijanski kolač s voćem i mascarponeom

Talijani prave ovako onaj naš jednostavni kolač s jogurtom. Umjesto maslaca ili ulja i jogurta koriste mascarpone. Daje nešto drugačiju strukturu i aromu, neodoljivu!

SASTOJCI:

4 velika jaja

180 g šećera

2 vanil šećera

250 g mascarponea

250 g brašna, meko

1 prašak za pecivo

na vrh noža soli

korica limuna

sok limuna da jabuke ne potamne, ako njih koristite

2 jabuke

2 kruške

( voće po želji, jedno ili drugo, oba, višnje, marelice, što god volite)

PRIPREMA:

Operite i očistite voće. Zagrijte pećnicu na 180°c. Pola voća nasjeckajte na kockice, pola sijecite za površinu kolača na tanje šnitice. Brašno prosijte s praškom za pecivo. Mutite jaja sa šećerom 7-8 minuta dok ne postane bijela krema. U drugoj posudi izmješajte mascarpone, pa dodajte par žlica kreme od jaja i pažljivo žicom umiješajte. Zatim dodajte još par žlica i umiješajte. Sad kremu od mascarponea pomiješajte s onom od jaja sa žicom. Dodajte brašno i sve lagano umiješajte. Lopaticom umiješajte voće. Tijesto premjestite u kalup za torte fi 26 ili 28 cm. Po vrhu složite kriške voća i kolač pecite cca 35-40 min. Probajte čačkalicom da li je pečeno. Izvadite i neka malo ostane u kalupu. Premjestite na rešetku da se ohladi, pospite šećerom u prahu. Poslužite sa tučenim slatkim vrhnjem.

Samo s kruškama.

TOP VIJEST: Rusko MO traži izmjenu zakona o ruskim granicama. Priprema za rat!

$
0
0

Rusiji su „dosadile“ NATO vježbe. Sve učestalije zveckanje oružjem na ruskim granicama od strane NATO saveza nedvojbeno djeluje i na porast nervoze u samoj Moskvi. Ali ne na način odnosno s efektom kakvoga bi se željelo postići od strane inicijatora tih – sve rizičnijih vojnih vježbi s gledišta mogućeg izbijanja nepredviđenih incidenata, i s njima povezanim jačanjem ratničke retorike vodećih američkih generala i Pentagona u cjelini, i koji bi išao u smjeru ruskog geopolitičkog povlačenja i odustajanja od njihovih vanjskopolitičkih ambicija. Upravo suprotno! Ta nervoza dovodi do još većeg podizanja ruske razine izazova, bačenog prije svega SAD-u ( jer drugi igrači u ovoj velikoj igri posve su drugorazredni), o čemu svjedoči i ova vijest.

Ali prije nje podsjetio bih na izjavu ruskog ministra obrane Sergeya Shoygu od 5. rujna, kada se osvrnuo na sve češći ulazak američkih strateških bombardera u međunarodne zone uz ruski zračni prostor i izvođenje vježbi raketnih napada s velike udaljenosti, uključno i onih koji se odnose na modernizirano nuklearno naoružanje. Tada je Shygu izjavio kako je intenzitet primjene NATO zrakoplova na ruskim granicama povećan za više od 30% u odnosu na prethodnu godinu, a samo u kolovozu takvih je letova bilo oko 120. Osim toga, ruski je ministar jasno kazao kako se treba pripremiti za rat, a što se itekako uklapa u ratničku retoriku njegovog američkog kolege Marka Aspera, koji ovih dana iznova upozorava na američke strateške protivnike – gdje uz Rusiju naglasak redovito stavlja i na Kinu. Asper također vjeruje kako će američki partneri u svijetu stati uz američku odlučnost u obrani njihovih vrijednosnih načela i načina života.

U tim i takvim okolnostima danas je  iz Moskve prispjela slijedeća vijest:

Ministarstvo obrane Ruske Federacije uputilo je prijedlog za dozvolu ruskom vojnim zrakoplovstvu otvaranja upozoravajuće vatre i primjene bombi u smjeru kretanja tuđih vojnih brodova koje narušavaju ruske državne granice. Radi se o prijedlogu o izmjeni postojećeg Zakona o državnoj granici RF.

U njemu se predlaže, nakon riječi „upozoravajući hici“, unošenje pojašnjenja „za topnička i pješačka oružja“, kao i razumljivo napisano pojašnjenje o „upozoravajućem bombardiranju“, koje će se vršiti avionskim bombama po kursu plovidbe brodova-kršitelja ruske državne granice.

Postojeći zakon razmatra primjenu oružja za odbacivanje vojnog napada na teritorij Rusije. Prema njemu, prije primjene oružja ruska vojska mora jasno utvrditi postojanje namjere napada od strane prekršitelja ruske granice i tek onda prema njemu otvoriti upozoravajuću vatru. Pa iako će vojni analitičari vrlo lako znati o kakvoj se razlici u ovom prijedlogu dopune zakona od strane ruskog MO radi, ipak ću navesti i slijedeće:

Ruski stručnjaci danas navode, kako će u slučaju usvajanja ovoga prijedloga (što će se sasvim sigurno i dogoditi), ruska vojska imati pravo izvesti upozoravajuće napade  ne samo topničkim i pješačkim naoružanjem, već i zrakoplovnim bombama.

Promjene ovoga zakona jednostavno su nužnost u kontekstu vremena: ne samo s obzirom na rastuću opasnost od izbijanja incidenata, već i zbog novih operativnih mogućnosti suvremenog naoružanja, u kojima presudnu ulogu mogu igrati ne više sati ili minute, kako je to bilo u nekim prijašnjim ratovima, već doslovno i sekunde.

Naravno, iluzorno bi bilo očekivati kako će ova najava ruskog MO utjecati na novonastalu praksu intenzivnijeg izvođenja vojnih vježbi NATO saveza tj. dovesti do njihovog smanjenja. Međutim itekako bi mogla smanjiti broj opasnih zalijetanja prema graničnim crtama zračnog ili pomorskog prostora Rusije a time i smanjiti mogućnost od izbijanje neželjenih  incidenata.

Ali sve ovo skupa samo jasno ukazuje koliko je ukupno degradirao današnji svijet, u svega nekoliko proteklih godina. Prije manje od jednog desetljeća o ovim stvarima, koje su sada zbilja, nitko od običnih ljudi nije mogao niti sanjati.

geopolitika

Domaći turisti ne spašavaju sezonu, ali dobro bi nam došli Dalmatinci na Papuku

$
0
0

U posljednjih devet godina domaći turisti su ostvarili dva i pol puta više noćenja u svojoj zemlji. Proizvoda već ima, stranaca nema, za akcije prema hrvatskim gostima nikad nije bilo bolje vrijeme.

Planirani program potpora domaćim turistima, vrijedan 5,5 milijuna kuna, gdje je Ministarstvo turizma željelo udružiti novac s privatnicima koji bi domaćim ljudima omogućili povoljniji odmor, doživio je pravi fijasko. Za program Upoznaj Hrvatsku pristiglo je samo devet zahtjeva za udruživanje novca s Ministarstvom turizma, umirovljenički programi privukli su tek osam interesenata, a program Ostani u Hrvatskoj dobio je mizernu jednu ponudu. Rekao je to prije devet godina tadašnji ministar turizma Damir Bajs, ne krijući očaj što domaći gosti baš nikoga ne zanimaju. Te, 2011. godine domaći turisti u Hrvatskoj činili su manje od 10 posto ukupnog prometa, s trendom opadanja, dobrim dijelom zahvaljujući krizi, malo i mentalitetu, ili tek činjenici da nas je malo.

Pad stranog tržišta

Što se promijenilo u tih devet godina i je li došlo vrijeme da Hrvati konačno počnu malo putovati, koliko nas god malo bilo i koliko god nam to neće spasiti sezonu? Statistika kaže da se 2011. u Hrvatskoj odmarao 1,52 milijun domaćih gostiju koji su napravili 5,6 milijuna noćenja. Na ukupno 60 milijuna noćenja to je dakle manje od 10 posto. Osam godina kasnije, u 2019. zabilježeno je 2,4 milijuna dolazaka i 13,8 milijuna noćenja domaćih turista, ili oko devet posto više nego u godini ranije, i dva i pol puta više nego u 2011. godini, a udjel domaćih turista je dosegnuo skoro 13 posto ukupnog prometa. Do kraja ovog kolovoza u Hrvatskoj se odmaralo 1,3 milijuna domaćih turista, a napravili su 9,2 milijuna noćenja, što je oko 20 posto udjela u ukupnom prometu, zahvaljujući padu stranog tržišta zbog pandemije. Ujedno, domaći su napravili oko dva milijuna manje noćenja nego do kraja kolovoza 2019. godine. Nije loše, s obzirom na to da su ove godine u potpunosti izostala školska putovanja i MICE, koji se velikim dijelom oslanjao na domaće goste. Ipak, treba napomenuti mogućnost da su ove godine zbog korone svi imali malo više discipline u prijavljivanju gostiju nego inače.

Kad je u pitanju potrošnja domaćih gostiju, satelitski račun za 2016. pokazao je da su domaći gosti u toj godini na putovanjima u Hrvatskoj potrošili oko devet milijardi kuna.

To su otprilike brojke s kojima turističke vlasti ulaze u dva paralelna i povezana projekta, akciju Tjedan odmora vrijedan i Cro karticu, projekt koji sporo ide ali ima potencijal da se “zarola”, sada više nego ikada. Nakon što su se opet manje više pozatvarale granice u Europskoj uniji, turizam nema što nego se baviti onim što ima doma. Pa makar bilo i malo. Ako je malo, ne mora biti nevažno, osjete jako dobro danas agencije i hoteli koji plaču za maturalcima i medicinskim kongresima.

Vidjet ćemo kroz koji dan koliko im je važno domaće tržište, kad vidimo koliko ih se uključilo u Tjedan, projekt Ministarstva turizma i Hrvatske turističke zajednice koji će se održati od 16. do 25. listopada, s tendencijom ponavljanja na mjesečnoj razini u ostatku godine. Pružatelji usluga, od smještaja, prijevoza, znamenitosti pa sve do ugostiteljskih usluga i različitih doživljaja, trebaju procijeniti isplati li im se spustiti cijene na 50 posto u jednom tjednu u mjesecu, kako bi možda dobili volumen. Dakako, jednom kad se otvore granice mogu to sve ponuditi i strancima, koji će ih po prvi put otkriti.

Sličan je cilj akcije Prvi put koju je pred nekoliko dana lansirala Zagrebačka banka, uz potporu HTZ-a i Ministarstva, a promovira neotkrivene destinacije, inovativne priče iz turizma. Cro kartica, koja se još mora “popeglati”, mogla bi nadopuniti priču, čak i ako ju po želji napune i sami korisnici. Ove su akcije možda manjeg budžeta od onih u Austriji ili Njemačkoj za animiranje domaćeg tržišta, ali mogu pokrenuti procese.

Od avanturizma do gastronomije

Dakako, ne može se očekivati od domaćih gostiju da popune prazninu u turističkom prometu koji je napravio Covid-19, to nitko ozbiljan ne razmatra. Iako će i dalje među domaćim gostima biti puno vikendaša, onih koji se “ogrebu” kod prijatelja i rodbine na moru, brojke već sad pokazuju da s dolaskom novih generacija navike putovanja unutar zemlje rastu. To treba potaknuti, tim više što je sad, za razliku od 2011. godine, u različitim dijelovima Hrvatske već razvijen dovoljan broj turističkih proizvoda s kojima se može krenuti, od avanturizma do gastronomije i ruralnih sadržaja te neobičnih tura. Kad Dalmatinac u listopadu dođe obići Papuk, i svidi mu se toliko da poželi ponoviti iskustvo, pa pozove i prijatelje da mu se pridruže, znamo da smo na dobrom putu.

Marxism for Dummies

$
0
0

Konzumove blagajnice plaćale su Todorićima leasing dvadeset četiri metra dugačke jahte Riva 85 Opera, i ekskluzivno lovačko oružje kod austrijskog Fanzoj Jagdwaffen & Ribohunta, i safarije i prepariranje nesretnih životinja, pa čak i jebenu koncesiju za plažu njihove Ville Castello u Medveji

Ispala je na kraju lekcija iz osnova marksizma. Usuprot popularnom libertarijanskom mišljenju o uspješnim poduzetnicima koji sa svojim parama mogu i smiju raditi što ih je volja, ispalo je da za početak a) – to uopće nisu njihove pare.

Nema b), nema c), nema d). Samo a) – to uopće nisu njihove pare.

Ivica Todorić s obitelji – a o njemu je, jasno, riječ, o kome drugome? – doslovno je, eto, svoje dupe na zahodskoj školjci presvučenoj zmijskom kožom hladio na račun hiljada potplaćenih prodavačica iz svoga golemog trgovačkog lanca. Ono što je vama izgledalo kao kasa u Konzumu, bio je zapravo privatni bankomat obitelji Todorić. Ne kažem, i drugi uspješni poduzetnici hlade dupe na zmijskoj koži na račun hiljada svojih potplaćenih radnika – najzad, ta je pretpostavka sam temelj kapitalističkog poretka – ali drugi uspješni poduzetnici zahode od zmijske kože plaćaju iz dividendi, plusom iz bilanci svojih kompanija, onim popularnim Marxovim viškom vrijednosti: najzad, upravo zbog toga njihovi radnici i jesu potplaćeni.

Ivica Todorić, međutim, uopće nije imao taj višak.

Cijelu jednu milijardu kuna – koji milijun više-manje, nije se u Kulmerovim dvorima nikad gledalo u kunu – Ivica Todorić je za sebe i obitelj izvukao iz svoje goleme kompanije, a o opsegu te zadivljujuće operacije dovoljno govori činjenica da spis Županijskog državnog odvjetništva u tom predmetu zauzima više od osamdeset hiljada stranica, desetak puta više od cjelokupnog opusa Fjodora Mihajloviča Dostojevskog, da je optužnica ispisana na gotovo pet stotina stranica – da, baš kao Mihajlovičev ‘Zločin i kazna’ – i da je samo na pripremu sudskog procesa do danas potrošeno milijun i pol eura.

Milijardu kuna – čitamo u tom debelom hrvatskom bildungsromanu – vlastelin Todorić je sebi, kćeri, sinovima, zetu, nevjestama, kumovima i prijateljima razdijelio isplaćujući nezarađene dividende i prebacujući na kompaniju privatne kredite i troškove. Stotinu dvadeset tri milijuna kuna, recimo, prebacio je na svoj privatni račun samo da podmiri kredit za kupovinu Kulmerovih dvora, još četiri-pet milijuna platio je ekskluzivnoj londonskoj tvrtki Stephen Ryan Design & Decoration za projekt uređenja interijera zahodskim daskama obloženim zmijskom kožom, kristalnim lusterima, raznobojnim jastučićima i zlatnim slavinama – kao da su ga radili Marko Grubnić i Maja Šuput na Red Bullu i metamfetaminima – a ostalo je i nešto sitnog za obiteljska druženja, poput recimo troškova privatnog koncerta koji je u kicoški namještenom dvorcu na bregu za Glembayeve iz Zmijavaca održala Nina Badrić.

U svemu milijardu kuna, drugovi i drugarice, Todorići su potrošili na svoje sitne, trivijalne malograđanske živote, pažljivo pritom skrivajući i zamećući trag nezakonito izvučenog novca. Da bi, eto, hrvatski kmetovi s podnožja brega bolje razumjeli narav kapitalizma i na ovom zgodnom primjeru shvatili Marxovu prvobitnu akumulaciju kapitala, novac za fićfirićke hirove Todorićevih, kako vidimo, nije bio čak ni onaj višak akumuliran rezanjem troškova s lijeve strane bilance, recimo bijednim plaćama za hiljade obespravljenih blagajnica i skladištara: to kmetovi ne samo da već razumiju, nego smatraju i legitimnim pravom feudalca. U njihovom svijetu, oni ionako ne zarađuju svoju plaću, već im je dijeli gazda iz svog džepa.

U ovom bogato ilustriranom primjeru, međutim, nije čak ni to. Pare za zahode sa zmijskom kožom, lustere, jastučiće, zlatne slavine i Ninu Badrić bile su nepostojeće pare, dugovi koje je vraćala kompanija, ergo novac koji je izravno oduzet od njenih radnika. Londonski dizajneri i Nina Badrić svoj su novac dobili: što se njih tiče, slučaj Todorić ne postoji. Postoji samo za blagajnice i skladištare, vozače i ostale zaposlene, njih pedeset hiljada, koji su radosno nadoknadili njihovih četiri-pet milijuna kuna, kao i svih ostalih milijardu. Ili, ako je kmetovima tako lakše razumjeti, dvadesetak hiljada po glavi. U tom stvarnom, fizičkom svijetu, naime – u stvarnoj, fizičkoj Hrvatskoj – gazda ne zarađuje svoju dividendu, već mu je dijele radnici iz svog džepa.

Zato je valjda ova lekcija iz osnova marksizma i ilustrirana tako banalnim slikama i primjerima. Zimovanja u St. Moritzu i ljetovanja na Ibizi, obiteljska putovanja u New York, Pariz ili Dubai, privatni čarter letovi s LunaJetsom, ludovanja za Instagram luksuznim dućanima Louis Vuittona, Christiana Louboutina, Chanela, Prade, Dolcea, Valentina, Smart SRL ili Ermenegildo Zegna, i ostala bogataška preseravanja iz klajnburgerskog kataloga: Konzumove blagajnice plaćale su Todorićima i leasing dvadeset četiri metra dugačke jahte Riva 85 Opera, i ekskluzivno lovačko oružje kod austrijskog Fanzoj Jagdwaffen & Ribohunta, i safarije i prepariranje nesretnih životinja, pa čak i jebenu koncesiju za plažu njihove Ville Castello u Medveji!

Razumije se, prije samo par godina te iste slike bile su ilustracije uspjeha. Hrvatskim kmetovima bilo je, rekoh, savršeno prirodno da Tuđmanov Glembay s obitelji uživa u nepojamnom luksuzu dok mu blagajnice za par hiljada kuna plaće čiste snijeg oko Konzumovih dućana. To je sama suština kapitalizma: koji kurac bi netko pokretao biznis i gradio multinacionalni koncern ako će pola od svoje milijarde viška podijeliti radnicima, da ih iznenadi s po, recimo, deset hiljada kuna za Božić? Koji je smisao? Pa nisu oni zaradili tih deset hiljada. Nisu zaradili ni one tri i pol hiljade kuna plaće: on im ih je dao. Da nije bio tako velikodušan, na kraju godine bi imao, samo trenutak da izračunam, dakle još barem dvije milijarde. Dvije milijarde svojih privatnih para razdijelio bi Todorić blagajnicama svake godine, pa može valjda jednu potrošiti na sebe, djecu i zahodske školjke presvučene zmijskom kožom.

Ispalo je, međutim, da genijalni biznismen Ivica Todorić i nije baš bio toliko genijalan. Konačno, ni prvi ni posljednji. U običnoj lekciji, međutim, takav bi poduzetnik sakrivao gubitke i frizirao godišnje financijske izvještaje samo zato da mu kompanija uopće opstane na nemilosrdnom onom, kako se zove, slobodnom tržištu. Kako se Hrvati, međutim, tek uče kapitalizmu, njihova je lekcija više iz Capitalism for Dummies: njihov gazda nije sakrivao gubitke i frizirao godišnje financijske izvještaje samo zato da bi spasio kompaniju, već da bi se zajebavao po Las Vegasu i svojoj kćerki jedinici, blago ocu, platio koktel od Domestosa na bazenu hotela One & Only na Maldivima. Ako ni to ne može – da ponovimo gradivo – koji je kurac uopće gradio takav multinacionalni koncern?

Hrvatski kmetovi, dakako, iz te lekcije baš ništa naučili nisu: nijedan nije niti popizdio, pa čak ni toliko da, recimo, pod okriljem noći – dok je plemeniti Ivo u Las Vegasu, a familija po Maldivima i Sejšelima – preskoči ogradu i zapali Kulmerove dvore zajedno sa zlatnim slavinama i zahodom od zmijske kože. Ova bogato ilustrirana lekcija, međutim, i ne služi tome. Ona je osmišljena i ilustrirana upravo zato da pokaže kako je to – to, naime, da nitko ne popizdi – uopće moguće. A moguće je, i to bi otprilike bila poanta, zato što bi svaki hrvatski kmet, da mu se usrani život drugačije namjestio, bio Ivica Todorić.

Zato su u lekciji i zmijska koža, i zlatne slavine, i skupocjeni kristalni lusteri, i preparirani fazani, i privatni koncert Nine Badrić, i kokteli od Domestosa na bazenu hotela One & Only na Maldivima, i ostala bogataška preseravanja iz klajnburgerskog kataloga, tihe patnje otupjelih hrvatskih kmetova. Nijedan od njih nikad ne bi preskočio ogradu zato da zapali Kulmerove dvore, zajedno sa zlatnim slavinama i zahodom od zmijske kože, već zato da u njima – živi.

Kapitalistička je Hrvatska, ukratko, zemlja siromašnih Todorića. Samo što je jedan naučio i shvatio lekciju iz kapitalizma, dok će ostali morati na repeticije.

portalnovosti

Dajana Mikloš: Scrunchie, gumica 90-ih (galerija)

$
0
0

Scrunchie, platnena gumica 90-ih, ponovo je poželjni modni dodatak. Poznato je da je zavladala ovo ljeto, modnim pistama i ulicama, a kako stvari stoje, zadržati će se i u hladnijim danima.

Mnoge modne kuće izbacile su svoje gumice, a izrađuju ih i naše kreativke, koje ih prezentiraju na društvenim mrežama. @raskosnamasna i @unikatnamodarenata samo su neke od njih.

Vrlo ju je lako i sam izraditi. Svaki materijal je pogodan za nju, dokazala sam to i sama izradivši svoje od traperica. Pravila nema ni u boji ni veličini, premda su velike zanimljivije. Ja vam za hladne dane predlažem životinjske uzorke i nešto zagasitije nijanse.

Osim popularnih gumica moram spomenuti i turbane i trake za kosu, a ove godine u tu svrhu, biram boju starog zlata. Moda je 90-ih bila osebujna, živopisna i mnogima od nas mnogo draga, zbog toga me ovaj trend osobno raduje. A vas?

Moda je također ponovo pokazala da se uzastopno vraća i da je jako pametno najdraže stvari sačuvati u bakinoj škrinji. Otresite prašinu sa scrunchie gumica ili budite kreativni i napravite nove, još zanimljivije i osebujnije. Budite kreativni!


Viewing all 10979 articles
Browse latest View live