Quantcast
Channel:
Viewing all 10979 articles
Browse latest View live

U povodu prikazivanja filmova Početak i Tenet red. Christophera Nolana: Vizionar sedme umjetnosti

$
0
0

Dok se film Početak smatra jednim od najboljih ostvarenja Christophera Nolana, Tenet donosi dojmljiv snimateljski rad, ugođajnu glazbu i nadahnut rad glumaca, no ne i kinematografsko iskustvo kojemu se Nolan nadao

Podatak da je u razmaku od samo tjedan dana započelo prikazivanje čak dvaju filmova britansko-američkoga redatelja, scenarista i producenta Christophera Nolana – remasterirane verzije Početka (2010) i dugo očekivanoga novog filma Tenet – povod je kratkoga osvrta ne samo na ta dva djela nego i na cjelokupnu karijeru iznimnoga filmskog autora, njegove teme, stilske karakteristike i svjetonazor.

Sin Engleza i Amerikanke, rođen je u Londonu 1970, a odrastao je u britanskome glavnom gradu i Chicagu. Zarana je pokazao zanimanje za film, studirao je englesku književnost na londonskom sveučilištu, a već je u to doba snimio nekoliko kratkih filmova. Sam je financirao dugometražni prvijenac Praćenje (1998), nakon čega je uslijedio uspjeh s vrlo inovativnim nezavisnim filmom Memento (2000), prelazak u Hollywood Nesanicom (2002) te i niz visokoproračunskih ostvarenja iznimnih tržišnih i kvalitativnih dosega, od Batman: Početak (2005) pa sve do Dunkirka (2017).

Jedanaest Nolanovih filmova mogli bismo žanrovski podijeliti u nekoliko skupina, s time da i unutar tih skupina opažamo manji niz sličnosti i znatne razlike uvjetovane posebnošću svakoga od djela. Tako su kriminalistički trileri Praćenje, Memento i Nesanica, s time da obilježja neonoira nose prva dva, a treći je vrlo uspješni remake istoimenoga norveškoga filma (1997). Crno-bijeli prvijenac izniman je pokazatelj Nolanovih mogućnosti, jer je vrlo skromnim budžetom stvorio intrigantno i slojevito djelo, autorsko redefiniranje žanrovskih okvira. U Mementu pak nelinearnost strukture proširuje raspon žanra. Protagonist zbog traume pati od amnezije, a fabula se odvija u dva tijeka vremena – naprijed i natrag sa završnim preklapanjem obaju. Po mnogima riječ je o jednom od najboljih ostvarenja razdoblja razmeđa desetljeća. I Nesanica je daleko od arhetipova kriminalističkog trilera, tjeskobnog ugođaja, evokativnog okružja Aljaske, neočekivanih promjena u zapletu i vrsnih glumačkih dosega.

Redefiniranje žanrovskih okvira

Drugu skupinu čine adaptacije stripovskog superjunaka Batmana, već navedeni Batman: početak, zatim sjajni Vitez tame (2008) te tek nešto prigušeniji Vitez tame: povratak (2012). Ako je prvi dio trilogije izvrstan tzv. reboot serijala, Vitez tame često se smatra i najboljom filmskom adaptacijom nekoga stripovskog superjunaka, a čini se boljim čak i od Burtonova Batmana (1989). Povratak je pak dosljedna završnica trilogije, više nego kvalitetan filmski ekvivalent slavnog stripa.

Znanstvenu fantastiku s drugim žanrovima prožimaju Prestiž (2006), Početak i Tenet. Smješten u 19. stoljeće, Prestiž je triler s elementima misterija o rivalstvu dvojice mađioničara, Početak predznak ZF uslojava s akcijskim, neonoir i tzv. heist (velika pljačka) elementima, a Tenet je špijunski s okusom Jamesa Bonda i motivom antagonista koji prijeti opstanku svijeta. Žanrovski su iznimni u Nolanovu opusu znanstvenofantastični Interstellar (2014) s temom putovanja u svemir te ratni Dunkirk (2017) povijesnoga predloška smješten u početke Drugoga svjetskoga rata. No, i te filmove povezuje osebujan Nolanov pristup fabuli, redateljski prosede i metafizičko razmatranje teme.

Početak ili odnos filozofije
i akcijskog filma

Netom naveden žanrovski koktel strukturalni je okvir o protagonistu i njegovim privrženicima na rubu zakonskoga sposobnim izvući podatke iz uma i podsvijesti pojedinaca tijekom sna. No suprotan zadatak sađenju podataka u um sina smrtno bolesna vlasnika goleme korporacije može pomoći brisanju protagonistove kriminalne prošlosti, odnosno povratku u SAD i zajedništvu s dvoje malodobne djece. Spretna koordinacija neprestanoga nizanja raznih razina, od realnosti, preko svijesti, sna ili podsvijesti, film čini izrazito zanimljivim.

Uz jasnu preglednost fabule i njezinih odvojaka česta su i iznenađenja, začudni obrati pa se gledateljeva percepcija neprestano veže uz građu filma. Dok djelovanje protagonista i njegove skupine tijekom filma odražava obrasce heista, nazočnost protagonistove preminule supruge u raznim razinama snova i podsvijesti redefiniranje je nasljeđa noira i motiva femme fatale. Iako se odnos akcijskoga i filozofskih razmatranja može činiti oprečnim, uistinu je riječ o višeslojnim vezama promišljenoga konteksta. U filmu je očita kompleksna prožetost stila, sadržaja i forme, učinkovit sklop svih elemenata koji ga čine kompaktnom cjelinom bez propusta, pa ne čudi da se na listama najboljih 2010. često nalazio i na prvom mjestu, svakako među prvih deset, a smatra se i najboljim u Nolanovu opusu.

Tenet, spoj akcije
i znanstvene fantastike

Dugo je nastajao novi Nolanov film. Razmišljao je o temi desetak godina, scenarij je nastajao pet. U središnjici je fabule protagonist (John David Washington), tajni agent koji mora nadvladati vremensku entropiju, odnosno manipulirati tijekom vremena da bi spriječio izbijanje Trećega svjetskoga rata. Dok mu je suradnik Neil (Robert Pattinson), antagonist je ruski moćnik Sator (Kennet Branagh) sa sposobnošću komunikacije s budućnosti, čija otuđena supruga Kat (Elizabeth Debicki) postaje sponom protagonistova djelovanja. U zamršenome zapletu, kretanju vremena naprijed i unatrag, često i sami likovi moraju elaborirati zbivanja ili postavke zapleta da se gledatelj ne pogubi u recepciji.

I dok svjedočimo spektakularnim sekvencijama poput onih u Kijevskoj operi, zatim u zračnoj luci Osla, na ulicama Tallina ili u samoj završnici, manji problem filma postaju nedovoljno okarakterizirani likovi, a pogotovu dio dijaloga koji ne nadrastaju razinu arhetipskoga. Čini se da je u Tenetu autorska ideja uz višestruki kontekst barem mjestimice zasjenila razgovijetnost fabule, njezinih razina i odvojaka, pa samim time i likove. Nolan je ipak vrstan redatelj pa nedostatke vlastita scenarija nadomješta kvalitetnim redateljskim rukopisom, neprijepornim intenzitetom te u dva i pol sata trajanja ne gubi nit premda nije tako uspješan kao u nekim ranijim ostvarenjima. Dojmljiv snimateljski rad, ugođajna glazba i nadahnut rad glumaca Tenet čine impresivnim kinematografskim iskustvom, ali ipak ne i toliko dobrim koliko se Nolan nadao.

Koncept vremena

Hvaljen od gledatelja, kritike, ali i struke, Christopher Nolan među najutjecajnijim je autorima 21. stoljeća. Sposoban spojiti težnje visokoproračunske produkcije s osobnim temama, filozofskim promišljanjima i zahtjevnim narativnim postupcima, taj je filmaš itekako proširio mogućnosti konteksta sedme umjetnosti ne samo prema drugim umjetničkim vrstama, suvremenoj kulturi nego i prema napretku raznolikih prirodnih ili društvenih znanosti. Zanimaju ga između ostaloga subjektivnost realnosti, nelinearnost vremena, uzročno-posljedičnost događaja, formiranje identiteta sa spletom moralnih vrijednosti, ali i raščlanjivanjem svijesti, podsvijesti ili pamćenja. Naglasak na konceptu vremena među prijelomnim je Nolanovim preokupacijama, u fokusu je likova i raznih razina zapleta, a opažamo ga u većini njegovih djela.

Redateljskim rukopisom, eliptičnim montažerskim postupcima, evokativnom glazbom ili pak snimateljskim radom, a zasigurno i složenom fabulom, Nolanovi filmovi neprestano gledatelja navode na kompleksno promišljanje građe prikazanoga. Definitivno, filmski autor postmodenističkoga prosedea, Nolan je i tradicionalist sedme umjetnosti, preferira filmsku vrpcu umjesto digitalnih zapisa, sklon je snimanju na lokacijama, a ne tek u studiju, kada je moguće koristi prirodne specijalne efekte umjesto računalne grafike, a inovativan je u uporabi kamera IMAX i formata filmske slike, čime postiže grandioznu vizualnost. Rad s istim suradnicima, napose suprugom suproducenticom Emmom Thomas, ili bratom suscenaristom Jonathanom, definira ga i kao autora s kojim je zahtjevno, ali i vrlo produktivno surađivati.

Naposljetku, unatoč manjem stvaralačkom posrtaju u novom filmu, Christopher Nolan uistinu jest među najvažnijim i najboljim filmskim autorima u posljednjih dvadesetak godina, mudrost kojom pristupa promišljanju filma neprijeporna je.


The Guardian: Aklimatizacija demokracije

$
0
0

Čak se i najbolje demokratske zemlje slažu: u slučaju rata demokracija se privremeno suspenduje

Pre deset godina pisac i naučnik Džejms Lavlok očajavao je nad uvidom da je glavna prepreka smislenoj akciji za sprečavanje klimatske katastrofe – sama demokratija: „Čak se i najbolje demokratske zemlje slažu: u slučaju rata demokratija se privremeno suspenduje… Klimatske promene bi mogle biti problem ozbiljan kao rat. Možda će biti potrebno na neko vreme pauzirati demokratiju“.

Pretenzija Kine na lidersku poziciju u globalnim zelenim debatama temelji se na ideji da su samo prosvećeni diktatori u stanju da sagledaju prilike dugoročno, da prevaziđu rovovske interese i prisile društvo na neophodne promene. Međutim, eko-autoritarci po definiciji imaju zamućen pogled na demokratiju.

Rešavanje posledica koje ljudske aktivnosti imaju na planetu nije rat koji će se okončati odlučnom pobedom. Pre se radi o stalnim adaptacijama. Put ne vodi ka suspenziji demokratije, već ka njenoj ekspanziji. Vremena nema. Čak i kada bismo smesta smanjili emisiju gasova staklene bašte, jedva da bismo održali globalne temperature ispod opasne granice. Prilike zahtevaju da javnost, suočena sa egzistencijalnim izazovom, bude potpuno posvećena ekološkim vrednostima i želji da nešto preduzme. Zato je prva britanska klimatska skupština toliko važna. Okupila je 108 građana Ujedinjenog Kraljevstva, koji su sa naučnicima diskutovali o tome kako da zemlja postigne neto nultu emisiju do 2050.

Od značaja je i to što je grupa odabrana tako da verno odražava javnost – 17% učesnika su klimatski skeptici. Eksperiment je pokazao da građani, ukoliko im se omogući dovoljno objašnjenja i vremena da razmisle, razumeju složena politička pitanja i da su sposobni da donesu razumne odluke. Preporuke klimatske skupštine, objavljene 10. septembra, radikalne su i izvodljive. One podržavaju oporezivanje zagađivača, državno vlasništvo u pokretanju zelenih tehnologija, kao i zabranu potrošačke robe koja je štetna za okolinu, poput benzinskih automobila i bojlera na gas.

Sve su to dobre ideje kojima administracija Borisa Džonsona treba da posveti pažnju, posebno s obzirom na to da, kako upozorava Institut za državno upravljanje, vlada još uvek nema plan za ostvarenje sopstvenog cilja neto nulte emisije uprkos zakonima kojima se na to obavezala prošle godine. Sa političkim vođstvom koje se hvali povlačenjem iz međunarodnih sporazuma, teško je zamisliti kako UK može igrati vodeću ulogu u globalnim inicijativama uoči klimatskih pregovora koje UN organizuje sledeće godine u Glazgovu. Dok se atmosfera zagreva, klima se menja. Svih deset najtoplijih sezona u poslednjih 135 godina u Britaniji zabeležene su od 2002. Sunčanje u februaru zvuči kao najava kataklizme. Na drugoj strani sveta, ekološke katastrofe ređaju se jedna za drugom, dok se kalifornijska distopija guši u toksičnoj prašini šumskih požara.

Treba primetiti i da je britanska klimatska skupština igrala na sigurno i zanemarila spektakularno profitabilne industrije zasnovane na klimatskoj nepravdi. Ali ona je još uvek daleko kritičnija od premijera. Džonsonov trik je da ljude pridobija uzburkanim osećanjima umesto solidnim činjenicama, svestan da emocije oblikuju procenu validnog argumenta. Kad god je u nevolji, premijer se okreće takvoj vrsti politike.

Demokratija se mora oslanjati na diskusiju, a ne samo na puko glasanje. Klimatsku skupštinu uspostavilo je 6 parlamentarnih komisija kao odgovor na zahteve zelene kampanje Extinction Rebellion, koja je nažalost odbacila preporuke skupštine kao „suviše skromne“.

Potrebno je da zastanemo kako bismo bolje razumeli situaciju. Politika je postala tako složena, ubrzana i opterećena podacima da birači, suočeni s teškim izborima bez upozorenja, stavove formiraju odoka. Džonson često falsifikuje dokaze čime upravo navodi na takvo ponašanje, podstiče na ukopavanje pozicija, a kompromis predstavlja kao poraz. U trenutku kada smo suočeni sa opasnostima klimatske krize potrebne su nam institucije poput skupštine građana zasnovanih na uzajamnom poštovanju da bismo se fokusirali na uvide i dokaze koji ljude ujedinjuju umesto da ih dele.

6yka

molitva jedne pošiljke

$
0
0

molitva jedne pošiljke

mi smo skladišta za pošiljke
poslane iz bezbroj nadređenih
i podređenih svjetova;
kroz naše nozdrve, zjenice
ušne školjke, jezik i kožu
pristižu upakirani mirisi,
svjetlost, zvukovi, okusi i dodiri.
sve što postoji razvrstano je
u poštanske magazine.
i sami smo istovremeno podudarni
poštanski ured i osjetilni paket.

svijete bližnji, isporučujem se tebi.
na koju god me adresu upraviš
neću biti zadovoljan, bit ću ti nezahvalan,
ne vjerujem ti i ne uzdam se u tebe;
želim zadržati svoju slobodu i volju,
ostati to što jesam i nerazmotan.

buhtle

tko zna o čemu razmišlja dok joj stavljaju pelene.
možda u sjećanje priziva svoj vrt, ljetnu kuhinju,
šporet, užarenu platnu, pećnicu, cušpajze i… buhtle.
samo ih je ona znala napraviti. o kako mi se jedu!
ponekad sam kuhačom tukao tijesto i mljeo u mlincu
šećer u prah. bio je to privilegij. a tijesto je nastalo
uz pomoć njenih točnih mjerica: pet šakica brašna,
pola lončića germe i dovoljno vode. buhtle su sličile
na debeljuškaste vagone. dvadeset zbijenih vagona
na ranžirnom kolodvoru tepsije. mirisale su nekoliko
dvorišta daleko. iznosila ih je ravno iz usijane rerne
pred nas petero. kotrljali smo zalogaje u ustima,
jer se vrela marmelada lijepila za nepce. ne sjećam
se da sam pojeo jednu jedinu hladnu. mama, ne znam
što bih dao da se vratim u vrijeme kada si pojačala
vatru i u roru ispekla nam svoje rumene buhtle.
o kako mi se jedu!

Dosada

I

Oporavak poražene ustaljenosti.
Prestanak kipljenja spoznaje zbog
slabog plamena pobuda. Umanjen
vlastiti izbor skretanja s utabane
staze navada. Lijenost htijenja duha.

II

Utrnulost uma zbog nedovoljne
pokretljivosti podražaja okoline,
i povećanja rasprostiranja praznine;
nesposobnost mentalnih spermija
za lutanje i oplodnju novih ciljeva.

prizor s čovjekom i njegovom kujom

grad je pozornica-podij s mnoštvom scena.
jučer sam na jednoj glumio s mojim poznanikom
i drugima u predstavi osvrni se potišteno.

ustvari bio sam statist sa zadatkom samo
u jednom prizoru s čovjekom i njegovom kujom.

olinjala kuja ostala je kod kućice, rekao je.
nije više za izlaske, jer hoće me ugristi pred svima.

ne znam što ću, nastavio je. uz očiju joj sijevaju
prezir i podsmijeh, i gnjev. naslućujem da se
uspoređuje s drugim kujama. reži, kao da kaže
kako joj pasja vjernost nije nagrađena putovanjima,
posebnom hranom, odlaskom u salone
za njegu i uljepšavanje, šišanjima, odlinjavanjem,
udobnim ležajem, uklanjanjem buha. kuja je u pravu.

što će ti povodac u ruci, pitam glumački uvježbano.
podsjeća me na uzajamnost i njeno lajanje. prisjećam se
time kako je ona zapravo mene vodila gradom od scene
do scene i mahala repom, završio je svoju repliku.

Mediteranske energetske geopolitičke igre bez granica

$
0
0

Objavljujemo najnoviji, integralni tekst s portala Al Jazeera Balkans. Radi se o analizi aktualnog geopolitičkog stanja u Sredozemlju, za koju je svoj komentar autorici Vedrani Maglajliji dao i glavni urednik našeg portala Zoran Meter. Originalan tekst možete pročitati ovdje.

Borba za prirodne resurse i energetsku neovisnost uvijek potiče geopolitička grupisanja velikih i regionalnih sila, a čini se da trenutno u Evropi, pogotovo na području Istočnog Mediterana, takve igre trenutno nemaju granica.

Zbog trovanja ruskog opozicionara Alekseja Navalnog, vlasti Njemačke razmatraju obustavu gradnje plinovoda Sjeverni tok 2 kako bi kaznili Rusiju, dok napetost raste između Grčke i Turske oko potencijalnih nalazišta energenata a zatim i zbog različitih interesa država koje izlaze na Mediteran, u šta se dodatno uključuju SAD i Rusija.

U ovom slučaju, cilj i Evropske unije i Turske jeste postići što više nezavinosti od glavne izvoznice Rusije u snabdijevanju energentima. Međutim, kao prepreka tome pojavljuju se sporovi koji se vode oko različitog tumačenja pomorskog prava, odnosno na šta ko polaže pravo.

Prije nekoliko godina, američki geološki zavod je procijenio da Levantsko more sadrži 1,7 milijardi barela nafte i 122 trilion kubnih metara plina, a procjenjuje se da je samo prirodni plin vrijedan više od 700 milijardi dolara. Levantsko more graniči s Turskom na sjeveru, Sirijom, Libanom, Izraelom i Pojasom Gaze na istoku, Egiptom i Libijom na jugu, te se proteže do područja oko grčkog otoka Krete na zapadu, dok je najveći otok u ovom moru Kipar.

Zbog toga su sve ove zemlje na Mediteranu vrlo brzo počele tvrditi da polažu pravo na ta nalazišta, od Turske, Grčke, Izraele, Kipra, Egipta pa do Turske Republike Sjeverni Kipar, koju u svijetu kao državu jedino priznaje Ankara.

Međutim, postoje različita pomorska pravna tumačenja ko ima pravo na energente. Prema međunarodnom pravu, svaka država ima pravo eksploatirati prirodne resurse unutar 200 nautičkih milja od svoje obale, ali zbog teritorijalne bliskosti mediteranskih zemalja to pravilo se ne može primijeniti. Turska je naprimjer od Egipta udaljena 274 nautičke milje.

Drugi problem je sa takozvanim ekskluzivnim ekonomskim zonama. Naprimjer, ekonomske zone Izraela i Libana u Mediteranu se poklapaju, a isti problem postoji kod Kipra i Turske. Republika Kipar je proglasila određeno područje svojom ekonomskom zonom, međutim, iako je Kipar međunarodno priznata država, Turska je ne priznaje pa samim tim ni njegova prava.

Ankara i Sjeverni Kipar su potpisali sporazum o njihovoj zajedničkoj ekonomskoj zoni, sa kojom se preklapa grčka ekonomska zona. Turska je onda potpisala sporazum sa međunarodno priznatom vladom u Libiji, kojoj daje podršku u sukobu sa generalom Khalifom Haftarom, o eksploataciji prirodnih resursa u Mediteranu. Tim dogovorom dvije države dijele ovo pomorsko područje na interesne zone a koje se uveliko preklapaju sa grčkom ekonomskom zonom. Dodatni problem je što Turska nije potpisnica konvencije UN-a o pravu mora.

Smanjiti dominaciju Rusije

Međutim, zašto su odnosi na Mediteranu dovedeni do usijanja i koji je značaj potencijalnih nalazišta gasa i nafta? Ona zapravo imaju osim energetskog i geopolitički značaj, a predstavljaju i mogući izvor velikih prihoda.

Zoran Meter, glavni urednik analitičkog portala Geopolitika News, ističe da se važnost ovih nalazišta za Evropsku uniju ogleda u politici evropske diversifikacije opskrbe plinom i smanjenja dominacije Rusije u tom segmentu koja sada godišnje zadovoljava oko 33 posto ukupnih EU potreba za uvozom plina. On također to povezuje i sa planiranom izgradnjom istočno-sredozemnog plinovoda (EastMed Pipeline) koji bi preko Grčke dopremao izraelski i egipatski plin u Evropu.

Značaj i sudbina Sjevernog toka 2

Naši sagovornici ne vjeruju da će biti zaustavljena izgradnja Sjevernog toga 2, gasovoda koji bi treba dovoditi gas iz Rusije direktno u Njemačku, kao kazna Moskvi koju Berlin optužuje za trovanje Navalnog.

“Ne verujem da će biti zaustavljen finiš izgradnje Severnog toka 2. Možda transport gasa Severnim tokom 2 zbog ove najnovije akcija lobista protiv ruskog gasa u Evropi dodatno bude prolongiran, ali 17. septembra je brod za snabdevanje Ivan Sidorenko, iz Sankt Peterburga stigao u nemačku luku Mukran baš da bi u učestvovao u završetka gradnje. A Rusi su ovih dana u više navrata istakli da ne odustaju”, kaže Putniković.

“Uz to, nemački mediji su otkrili da je Berlin još u februaru SAD ponudio utehu – da će uložiti milijardu evra u gradnju dva LNG terminala, kao zamenu za odustajanje Washingtona od uvođenja sankcija Severnom toku 2. Očigledno je da se uoči izbora u SAD ovaj ruski gasovod koristi kao geopolitičko oružje.”

Za Metera bi obustava izgradnje Sjevernog toka 2 za EU bio “pucanj u samu sebe”, dok bi za Njemačku to bio snažan udarac za industriju, kojoj se “iz ruku izbija sigurna, stabilna i jeftina opskrba ključnim energentom”.

“Plin će to još više biti kada se u roku od 10 godina planski zatvore sve njemačke termoelektrane na ugljen i atomske centrale. Nema te ‘zelene energije’ koja to može kompenzirati i cjenovno i količinski.”

“Sve to što vrijedi za EU vrijedi i za Tursku. Njena energetska strategija temelji se na osiguranju buduće turske energetske neovisnosti. Turska je također po pitanju plina najvećim dijelom ovisna o Rusiji, čak i više od EU s obzirom da se ta ovisnost o ruskom plinu kreće oko 50 posto. Turska je sudjelovala u izgradnji ruskog plinovoda Turski tok, koji je početkom ove godine postao operativan, ali to ne znači da odustaje od svoje energetske strategije smanjivanja ovisnosti i drugima. Time je Ankara samo željela povećati svoje opskrbne smjerove u nastojanju da postane svojevrsni energetsku hub”, ističe Meter.

Turska ima svoje ‘adute u rukavu’

Jelica Putniković, urednica Balkan magazina, objašnjava da je Turska do sada iz vlastite proizvodnje podmirivala tek jedan posto svojih potreba za ovim energentom, što je 45 milijardi kubnih metara gasa. Ostatak je, dodaje, osiguran uvozom gasa gasovodima iz Rusije, Azerbejdžana i Irana, dok Turska uvozi i tečni prirodni gas iz SAD-a, Norveške, Katara, Alžira.

“Već sa novootkrivenim ležištem gasa u Crnom moru, odakle najavljuju da će gas do turskih potrošača poteći već 2023. godine, ova zemlja će smanjiti izdatke za uvoz ovog energenta od 41 milijarde dolara godišnje. Ulaskom u trku za gasna i naftna ležišta u Mediteranu, gde ova zemlja nema sa susedima definisane morske granice, jasno je da Turska ne odustaje od mogućnosti da od uvoznika postane izvoznik prirodnog gasa”, kaže Putniković.

Stoga je, dodaje Meter, za Tursku itekako bitno pokretanje pitanja oko rješenja teritorijalnih sporova s Grčkom i Kiprom. Međutim, postoji dojam da Turska u svojim stavovima sve više ostaje usamljena, kako u odnosu na EU, tako i u odnosu na SAD koji po ovim pitanjima podržava Grčku, Kipar i Izrael (a time i EU), kaže Meter.

“Naravno, Turska politika ima svoje ‘adute u rukavu’ i nipošto nije bespomoćna, a svi daljnji potezi ovisit će o procjeni njenog političkog vodstva. Tu je također bitna i nova geopolitička nazočnost Rusije posljednjih godina na tim prostorima, a njezin konačan stav o spomenutim energetskim temama, koji se itekako tiču i njenih interesa kao najveće izvoznice plina, još je poprilična enigma. Mada uopće ne isključujem mogućnost barem tihe potpore Moskve Ankari s obzirom na sve ono kroz što Rusija u posljednje vrijeme prolazi u svom geopolitičkom sukobu sa Zapadom”, kaže Meter.

Pariz i Rim se neće odreći svog dijela

Uz to, Francuska i Italija su dobile pravo na eksploataciju dijela kiparskih nalazišta plina, i to za ona ista koje Ankara osporava.

Tenzije su stigle do usijanja prošlog mjeseca kada je Turska poslala brod za seizmička ispitivanja Oruc Reis u sporne vode na koje pravo polažu i Grčka i Kipar. Međutim, prošle sedmice se Oruc Reis vratio u Tursku samo na, kako navode iz Ankare, “rutinsko održavanje”. Ipak, Grčka je to nazvala pozitivnim prvim korakom na ublažavanju tenzija.

Dvije države su počele komunicirati u NATO-u čije su članice kako bi se izbjegli vojni incidenti. Lideri EU-a će o ovom problemu govoriti na samitu krajem ovog mjeseca i procijeniti moguće sankcije. Njemačka želi više vremena za pregovore sa Turskom, dok Francuska, Kipar i Grčka zahtijevaju kaznu za Ankaru.

“Teško je očekivati da će se Pariz i Rim odreći onoga što im je legalno, kroz dodjele koncesija, omogućeno od strane Cipra. To se u energetskom biznisu gotovo nikada ne događa s obzirom na njegovu visoku profitabilnost i usku povezanost s geopolitičkim interesima država iz kojih energetske kompanije dolaze i koje su s visokom politikom čvrsto povezane”, objašnjava Meter te dodaje da će Turska ili morati krenuti u vojno ometanje istraživačkih borodva, kao što je prije nekoliko godina radila, ili će se morati povući, što će biti težak udarac za predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana.

Interesi SAD-a i Rusije

“Mada je i sa turske i sa grčke strane bilo upozoravajućeg zveckanja oružjem, a isplovili su i ratni brodovi, male su šanse da će EU dozvoliti otvoreni ratni sukob. Mediteranske energetske geopolitičke igre će potrajati još dugo jer su ispreplatani interesi ne samo mediteranskih zemalja već i SAD i nekadašnjih kolonijalnih sila, koje bi se rado ‘omastile’ profitom od eksploatacije nafte i gasa iz tamošnjih morskih dubina”, kaže Putniković.

Međutim, što se tiče interesa SAD-a i Rusije u Mediteranu, oni su dijametralno suprotni, ističe Meter. Prema njegovim riječima, SAD želi potpunu dominaciju i sigurnosnu kontrolu u čitavom sredozemnom bazenu, kao i potpunu međunarodnu izolaciju Rusije, dok Rusija, koja je uključena u ratove u Libiji i Siriji, želi aktivni povratak u isti, kako je to bilo i u vrijeme SSSR-a.

Kako dodaje, regionalne države će željeti iskoristiti i saradnju s Rusijom za svoje što jače pozicioniranje u odnosu na bitke koje vode s ostalim velikim igračima.

“Jer savezništva i propadaju i mijenjaju se, a konstanta su samo nacionalni interesi”, zaključuje Meter.

geopolitika

Neprijateljska propaganda: Klik i bijes

$
0
0

Šok i nevjerica kao medijska svakodnevica: sve su to odavno poznate tabloidne taktike, ali u godini potresa, pandemije i ekonomske recesije konzumacija informacija kao da se napokon transformirala u suicidalan overdose. Čitateljicama i čitaocima pripremili smo zato kratak vodič za snalaženje u svijetu svakodnevne internetske apokalipse

Šokantno!

Invazija senzacija je apsolutno šokantna: broj klikabilnih naslova najveći ikad! Šef stožera je poslao jasnu poruku koja se mnogima neće svidjeti! Poznata influenserica popljuvala šefa stožera! Čitatelji bjesne u komentarima: ‘Ti si jadna!’ Ali čekajte da saznate kako je influenserica spustila hejterima: nitko ovo nije očekivao, a sada svi pričaju samo o tome!

E sad, ako vi koji slučajem niste svi, onda niste jedini. ‘Svijet gori. Ali pitam se nije li uvijek gorio, samo što nismo toliko bili bombardirani informacijama’, govori pisac Kristian Novak u intervjuu Večernjem listu: ‘Pokušavam filtrirati i što manje biti reaktivan na informacije koje me se izravno ne tiču. To može zvučati bešćutno, ali to je jedini način da ostanem zdrav…’ Kad smo kod zdravlja, splitski onkolog Eduard Vrdoljak optužio je nedavno novinare za prekomjerno granatiranje vijestima o koroni: pomaknut je, kaže, fokus s ostalih bolesti, ljudi su zastrašeni, ne odlaze u bolnice pa sada raste broj nedijagnosticiranih tumora. U zagrebačkom Muzeju za umjetnost i obrt za to vrijeme ilustrator i kipar Svjetlan Junaković postavlja izložbu ‘Breaking News’, neku vrstu umjetničkog odgovora na teror masovnih medija. ‘Neprekidna breaking news atmosfera je plodno tlo za teorije zavjere’, piše na portalu Bilten Marko Kostanić: era antivaksera i antimaskera nije nastupila samo kao logična reakcija na političke manipulacije stožera, nego i zato što su komercijalni portali pretvorili ozbiljnu medicinsku temu u klikabilnu cirkusku atrakciju.

Visoka politika i niske strasti, razigrana paranoja i horor crne kronike, pomor i predrasude, klik i bijes, posvuda ‘slomljeni’, ‘poniženi’ i ‘osramoćeni’ selebritiji… Šok i nevjerica kao medijska svakodnevica: sve su to odavno poznate tabloidne taktike, ali u godini potresa, pandemije i ekonomske recesije konzumacija informacija kao da se napokon transformirala u suicidalan overdose. Čitateljicama i čitaocima ‘Neprijateljske propagande’ pripremili smo zato kratki vodič za snalaženje u svijetu svakodnevne internetske apokalipse.

Nećete vjerovati!

Formula klikbejta je jednostavna: što više klikova, to više prevarenih čitaoca, a što više prevarenih čitaoca, to je viša cijena oglasnog prostora. U pozadini masovnog varanja – kao što se manje-više zna – stoji dakle reklamna industrija. I, skupa s njom, ideja da bi onlajn mediji trebali živjeti isključivo od oglašavanja.

Jednostavan je i glavni problem naslova koji obično počinju s ‘Nećete vjerovati…’ U ovoj smo rubrici, naime, jednom prilikom već istražili kamo točno vode: ako svojim čitaocima dovoljno puta kažete da vam neće vjerovati, moglo bi se dogoditi da na kraju u to povjeruju, a kada povjeruju, onda to znači vam više ne vjeruju. Pa čak ni ako, igrom slučaja, za promjenu dojavite neku zaista važnu informaciju. Dobar primjer je opet korona: u onim pradavnim danima sloge i solidarnosti, početkom prošlog proljeća, kada se bolest tek pojavila, ideja da bi portali mogli klikbejtati temu masovne zaraze činila se nezamisliva. Nije prošlo mnogo vremena i već smo čitali naslove poput ‘Ako imate koronu, ovo će vam izaći na koži!’, ‘U ovoj županiji zabilježen je najveći broj zaraženih!’ ili ‘Nećete vjerovati do kakvih su rezultata znanstvenici došli!’ Broj prevarenih čitaoca pritom, sasvim izvjesno, ima neke veze s brojem ljudi koji danas misle da je korona od početka bila obična prevara.

U mutiranoj formi, kakvu potenciraju neki portali, klikbejt naslovi postaju uvrnuti psihodelični rebusi, bizarne zagonetke s viškom nepoznanica. Poput: ‘Ovaj čovjek je napravio nešto nevjerojatno, ali ono što se dogodilo poslije šokiralo je internet!’ Ili: ‘Ispovijest poznate pjevačice nakon neočekivane odluke koja je promijenila sve: ‘Nisam to više mogla podnijeti, bilo je previše!’ Tko je pjevačica, kakva je odluka, što je i zašto šokiralo koga: nije više jasno ni koja bi to informacija zapravo trebala biti skrivena, kamoli zašto bi je bilo tko u članku potražio.

Ali ljudi, eto, klikaju. Većina vlasnika komercijalnih portala reći će zato da publici samo daju ono što publika traži. I tu rasprava završava. Šteta, jer nismo stigli do pitanja: traži li publika možda i da je se konstantno zasipa internetskim oglasima, svim onim invazivnim bannerima i pop-up videima zbog kojih klikbejt postoji? Mogući odgovor krije sve veća popularnost adblock programa, namijenjenih efikasnoj eliminaciji online reklama. Ukoliko slučajno još niste instalirali neki od njih, srdačno preporučujemo: nećete vjerovati što će se dogoditi!

Prijelomno!

Suprotno nazivu, u prijelomnim vijestima na internetu nema ničeg prijelomnog: na radiju su se pojavile prije skoro stotinu godina, brzo ih je preuzela televizija, samo što se mrežom šire brže i uspješnije. Zato, valjda, ničeg prijelomnog u njima nema ni doslovno: u mjesecima pandemije, recimo, kao breaking news najavljivana je svaka presica stožera, zakazana uvijek u isto vrijeme, i tako iz dana u dan. Jer prijelomno, čini se, može postati skoro sve: pucnjave u dalekim američkim školama, lančani sudari, omanji požari. Čim na požar padne malo jača kiša i ona je prijelomna: s transformacijom vremenske prognoze u redovnu najavu armagedona upoznali smo ranije nepoznat meteorološki fenomen, takozvani prijelom oblaka. Paralelno s rastom padalina i količinom breaking newsa, jasno, povjerenje u portale pada. Ono više, reklo bi se, nije prijelomno: prije lomno.

Srbin!

‘Hrvat na čelu UN-ova stožera protiv korone!’, ‘Ovaj Hrvat je zapalio internet!’, ‘Ispovijest Hrvata koji je srušio nevjerojatan Guinessov rekord!’: u svakom odabranom trenutku na svakom čitanijem portalu naići ćete na barem pet-šest neidentificiranih sunarodnjaka, a zajedničko im je, osim domovnice, to što im se čitav svijet divi, što ih slavi i prepoznaje. Sunarodnjaka naročito često srećemo u naslovima tekstova iz sportskih rubrika: tamo je on neka vrsta mitološkog bića, polu-bog, polu-i-Hrvati, sveprisutni superheroj koji uvijek ‘rješava veliku sportsku bitku’ i ‘baca u trans publiku’. Ako je kojim slučajem ipak izgubio meč ili mu je dosadašnji klub otkazao ugovor, onda to uglavnom znači da je ‘Hrvatu nanesena velika nepravda’. Stvar pomalo paradoksalna: internet, nekada davno zamišljen tako da u svaki kutak planete dovede čitav svijet, ovdje služi tome da po čitavom svijetu tražimo samo sebe. Uloge se nakratko obrću jedino u ljetnim mjesecima, kada grozničava međunarodna potraga za Hrvatima ustupa mjesto inozemnim gostima. Ali pod uvjetom da u središtu priče ipak ostane Hrvatska: ‘Magic Johnson hvalio ljepote naše obale na društvenim mrežama!’, ‘Ispred Dubrovnika usidrena luksuzna megajahta Romana Abramoviča!’, ‘Ova poznata pjevačica kupala se danas na jednom hrvatskom otoku: pogledajte što je poručila svojim fanovima na Instagramu!’…

Gdje ima Hrvata tu su, jasno, i Srbi: za njih je, očekivano, rezervirana drukčija rola, pa nas naslovi obavještavaju o ‘Sramotnom potezu Srbina!’ ili potenciraju male internetcionalne čarke tamo gdje nikakvog sukoba zapravo nema. I eto drugog paradoksa. Svi oni liberalni portali koji se u komentarima svojih kolumnista bore protiv nacionalizma, usporedno najčešće promoviraju ideale slobodnog tržišta: u teoriji, naime, tržište ne bi trebalo praviti razliku između Hrvata i Srbina. U praksi, međutim, stvari stoje nešto drugačije: nema love bez lova na klikove, ni lova na klikove ako kao mamac ne ponudite stereotipne likove.

Tu negdje je, valjda, i korijen problema. Čitava ova poplava klikbejta, breaking newsa i svakodnevnih dezinformacija ne bi se dogodila bez reklamnog financiranja medija i takozvanih zahtjeva tržišta. Pa ispada – kako je jednom rekao jedan Srbin – da slobodno tržište ipak ne ume da peva kao što su mediji pevali o njemu.

portalnovosti

TikTok: balkanizacija interneta?

$
0
0

TikTok se napokon pojavio u ovdašnjim mejnstrim medijima kao legitimina tema, a Boris Postnikov nas upućuje na osnovne značajke i uloge te megapopularne aplikacije: od kulture preko ekonomije do geopolitike. Ukratko, sve što trebate znate o TikToku.

Osim što je ponekom boomeru objasnio da influenseri ipak nisu “neradnička bagra”, nedavni skandal oko Doris Stanković i njene neposlužene restoranske večere nije nam donio mnogo: stariji su po tko zna koji put ustanovili da se današnji mladi bave glupostima, neoliberalni komentatori da je za sve kriva država, a marketinški stručnjaci dobili su priliku da banalne istine reklamne industrije medijima predstave kao vrhunac ekspertize. Uljuljkanima u vlastite, unaprijed skrojene stavove, većini je zato promakao sitan žanrovski pomak u kolektivnoj proizvodnji velike medijske priče. Po prvi put, naime, priča ovakvih razmjera nije se u mainstream preselila s Facebook-statusa, Instagram-profila ili tweetova poznatih osoba, nego je doskakutala s TikToka. Bilo je i vrijeme: tko god zna nekog starijeg od 11, a mlađeg od 18 godina, danas vrlo vjerojatno zna i tko su Charli D’Amelio, Loren Gray ili Baby Ariel. U zemljama tzv. regije, kineska aplikacija posljednjih je mjeseci brojem downloada prestigla WhatsApp, Messenger i ostatak konkurencije, a Doris Stanković je samo jedna od bezbroj verzija lokalnih influensera koji svakodnevno gledaju tutoriale, montiraju video-klipove i oponašaju svoje američke idole. Ne govorimo pritom slučajno o “zemljama regije”: pod heštegom “Balkan” TikTok pronalazi cifru od 8,3 milijarde pregleda različitih videa, a za usporedbu, #srbija ima nešto preko 2 milijarde, #hrvatska malo više od milijardu, #bosna i #crnagora dosta manje… Baš poput trap-cajki ili hip-hopa, drugim riječima, TikTok puni staru ideju “zajedničkog kulturnog prostora” sadržajem novih pop-kulturnih žanrova, samo što su ti žanrovi još uvijek dovoljno niski da promaknu ispod radara eminentnih kulturologa. I uz onu seriju klipova u kojima je Doris Stanković šejmala porečki restoran, uostalom, stajao je hešteg #balkan, ali ta sitnica – poput niza drugih – skoro nikoga od profesionalnih komentatora nije pretjerano zainteresirala.

Možda zato što je Balkan, ipak, samo manji dio goleme globalne priče: ekspanzija TikToka posljednjih mjeseci i godina fascinantna je čak i u kontekstu superpropulzivne “big tech” industrije. Iz sasvim jednostavne zamisli – koja se svodi na ponudu alatki za montažu slike i zvuka korisnicima, kako bi oni onda u vlastitim sobama mogli stvarati mini-spotove, lansirati challenge, režirati skečeve, snimati split-screen duete ili plasirati amaterske reklamne kampanje – izraslo je ozbiljno poslovno carstvo. Pekinška kompanija ByteDance pritom je osnovana prije samo osam godina, a njena društvena mreža Douyin – prva inkarnacija kasnijeg TikToka – na tamošnje je tržište ušla tek 2016. Strategija razvoja otpočetka je podrazumijevala globalno širenje: već iduće godine Douyin je predstavljen Americi pod imenom po kojem ga na zapadu i sada znamo, a godinu kasnije ByteDance kupuje konkurentsku aplikaciju Musical.ly. Nakon toga, nema zaustavljanja. Zbog strože kineske regulacije interneta Douyin i TikTok nastavit će živjeti paralelne živote, s različitim sadržajem i korisnicima, ali uspjeh je podjednako nevjerojatan: istočna varijanta okupila je pola milijarde korisnika, zapadna dvostruko više. Najveći boom obje su dočekale za vrijeme lockdowna i pandemije, kada TikTok službeno postaje najpopularnija aplikacija na svijetu, a ByteDance, procijenjen na 75 milijardi dolara, globalno najuspješniji start-up uopće. Ili, riječima vlasnika i osnivača Zhanga Yiminga: “TikTok je ono što dolazi nakon Facebooka.“

Naivne kritike, stare ideje

Moglo bi se doduše reći i da – jednostavno – dolaze nove generacije: na Facebooku su zapeli boomeri, na Twitteru se pametuje i prepire, a stariji polako otkrivaju i Instagram, pa TikTok ostaje skriveni umreženi kutak za (naj)mlađe. Mimo zaigrane mladosti i svih onih pripovijesti o revolucionarnoj poslovnoj inovaciji, međutim, tu društvenu mrežu pletu odavno poznati pop-kulturni obrasci. Ideja davanja stvaralačkih “alatki” svakome tko ima internetsku vezu i euforičnog oslobađanja kreativnih potencijala nije ni po čemu nova: u optužbama režisera Dalibora Matanića za diletantizam čujemo tek daleki, banalni odjek onoga što je, recimo, Dubravka Ugrešić prije desetak godina s uzvišene pozicije etablirane autorice prokazivala kao “karaoke-kulturu”. Baš kao što smiješna predrasuda o influenserima koji “samo uključe kameru” obnavlja prve, naivne kritike reality-showova: uvjerene da na televiziji gledaju običnu i bezobličnu “stvarnost”, nesvjesne da je ta stvarnost režirana, montirana i konstruirana. Pritom, konstrukcija TikTok stvarnosti ne odvija se samo na profilima tinejdžera, nego i na najvišim korporacijskim razinama: kada je američki Intercept nedavno otkrio interne upute moderatorima mreže da “sakriju” snimke korisnika koji su “debeli ili premršavi” i koji imaju “ružne izraze lica ili deformacije”, postalo je nešto jasnije zašto su najveće zvijezde TikToka tako ljepuškaste i privlačne. Radikalno skraćivanje video-forme, influenserski star-sistem i u centru svega dobra zabava: sve su to, ukratko, provjerene pop-kulturne taktike, neke stare i preko stotinu godina. Uobičajene su i novinarske optužbe za širenje lažnih vijesti, moralno problematične sadržaje i izazivanje ovisnosti, a poslovni model koji se većim dijelom temelji na oglašavanju također je očekivan. U zbroju, “ono što dolazi nakon Facebooka” – čim se samo malo raširi slika – ne donosi nam mnogo toga što nismo vidjeli ranije. Ali ključno pitanje ionako glasi drugačije: pitanje, naime, nije što dolazi nakon Facebooka, nego odakle dolazi.

Era “splinterneta”

Prva dalekoistočna aplikacija koja je poremetila oligopol internetskih vladara zapadne hemisfere poput Googlea i Facebooka možda djeluje kao prototip ostvarenja američkog sna – posebno zbog relaksiranog imidža mladog entrepreneura Zhanga Yiminga – ali je ipak, jasno, vlasništvo kineske kompanije. I ne pomaže to što Yiming nije član Komunističke partije, što je u javnim nastupima opušten i neformalan ni što ga svi radnici u firmi oslovljavaju prvim imenom, a ne pomaže ni što je “razdvojio” aplikaciju na kinesku i zapadnu verziju. Ne pomaže, napokon, ni medijska slika TikToka kao veselog virtualnog vrtuljka za klince i tinejdžere: naličje tog prikaza u američkoj, ali i evropskoj percepciji sve više zauzima zamišljena scena kineskih špijuna koji iz svih onih challengea, split-screen dueta i blesavih plesnih točaka skupljaju biometrijske podatke i druge informacije o korisnicima, šireći usput suptilno svijetom partijsku propagandu. Pa zato, dok smo se mi bavili večerom Doris Stanković i učili osnove influensanja, Amerika raspravlja o Trumpovom ultimatimu Zhangu: ili će prodati TikTok nekoj američkoj firmi ili će ga vlada SAD-a ugasiti. A dok Amerika raspravlja o Trumpovim prijetnjama, Indija je TikTok već zabranila: ugašen je prije otprilike tri mjeseca zbog navodnog špijunskog napada na “suverenitet i integritet” države, pri čemu je mreža izgubila svoje najveće strano tržište i skoro četvrtinu ukupnog broja korisnika. Prema sve popularnijoj novokovanici, ono čemu upravo svjedočimo početak je ere “splinterneta” – svjetskog interneta podijeljenog neprobojnim zidovima na manje geopolitičke areale – a zabrane i komadanja TikToka diktiraju tempo te fragmentacije. Nije lako reći koliko su ova distopijska predviđanja precizna, ali očito je da nisu sasvim nerealna: Trumpa danas podržava nezanemariv broj tamošnjih političara i komentatora koji mu inače nisu nimalo skloni. Odluka o gašenju TikToka značila bi, doduše, prilično sumnjivu pobjedu nad Kinom, ostvarenu preuzimanjem “autoritarnog” modela cenzure i zabrane, ali čini se da su geopolitički strahovi ovoga puta snažniji od ideala slobodnog govora i famoznih “američkih vrijednosti”. Ukoliko Trump doista sruši TikTok, a zatim domino-efektom popadaju brojne druge globalne aplikacije i internetske stranice, bit će to ujedno i kraj nekadašnjih snova o demokratskim potencijalima svjetske mreže. Njena snažna komercijalizacija, provedena političkim odlukama pod pritiskom kapitala, još je početkom devedesetih korodirala ideju slobodnog dijeljenja informacija, a sada bi ta ideja mogla napokon i neopozivo propasti. Što nas neočekivano vraća na početak ove priče. Jer dok Doris Stanković i ostali lokalni influenseri na TikToku otkrivaju balkansko hešteg-zajedništvo, drugi popularan naziv za globalni “splinternet”, koji bilježi čak i Wikipedija, glasi – posve ironično – “balkanizacija interneta”.

Sudbena prevlast

$
0
0

Trojac Abramović, Kušan i Selanec protivio se kada su ostali ustavni suci odlučivali po potrebama vladajuće stranke o Lex Agrokoru, tretmanu izbjeglica, žrtvama hrvatskih zločina, pravima istospolnih zajednica i nacionalnih manjina, pravu na štrajk i o protokolarnim simbolima koje je uveo Franjo Tuđman

Ustavni sud je u zadnje četiri godine na dnevnom redu imao niz predmeta koji su iz različitih razloga bili delikatni za vladajuće i njihov svjetonazor. Prije odluke o zakonitosti mjera koje je Vlada donijela zbog koronavirusa, ustavni suci odlučivali su o Lex Agrokoru, tretmanu izbjeglica, žrtvama hrvatskih zločina, pravima istospolnih zajednica i nacionalnih manjina, pravu na štrajk i o protokolarnim simbolima koje je uveo Franjo Tuđman. Svaki je slučaj specifičan, ali ih objedinjuje činjenica da su na koncu odluke ustavnih sudaca odražavale stavove vladajuće stranke i da je, kao i u svježoj odluci, protiv mišljenja većine najčešće glasalo troje sudaca: Andrej Abramović, Goran Selanec i Lovorka Kušan. Taj je trojac iznosio i izdvojena mišljenja, koja dobrim dijelom ukazuju na potencijalno problematične odluke Ustavnog suda.

U srpnju prošle godine Ustavni sud je donio odluku o ustavnosti Statuta Grada Vukovara, čije su izmjene iz 2015. godine izmjestile dvojezične table iz javnog prostora u Vukovaru. Ustavni sud je odlučio da gradski vijećnici imaju pravo i usmenim putem dobiti materijale za rad na srpskom jeziku i ćirilici. U ostatku odluke zapravo je zacementirao dio gradskog statuta prema kojem politička većina u Gradskom vijeću, najzaslužnija za širenje netrpeljivosti prema Srbima i njihovim pravima, odlučuje o manjinskim pravima. Razmjere opasnosti takvog tumačenja u izdvojenom mišljenju je opisao ustavni sudac Abramović. Upozorio je na sadržaj statuta iz kojeg proizlazi da će ‘postepeno priznavanje zakonom predviđenih (a trebalo bi biti i zajamčenih!) manjinskih prava ovisiti o političkom dogovoru u Gradskom vijeću u nekom konkretnom trenutku’. Napisao je: ‘To derogira manjinska prava s ustavne/zakonske kategorije na političku kategoriju, što smatram nedopustivim i fundamentalno neustavnim.’

Politički osjećaji vladajuće stranke, njenih birača i Katoličke crkve nazirali su se i u odluci Ustavnog suda o završetku svečane prisege koja završava riječima ‘Tako mi Bog pomogao’

Ustavni sud je razmatrao i ponajveće probleme s kojima se suočavaju građani srpske nacionalnosti koji na hrvatskim sudovima traže naknadu za zločine nad članovima obitelji. Hrvatsko tužilaštvo godinama je bilo nezainteresirano za progon počinitelja, a sudovi su odbijali zahtjeve za isplatom financijskih iznosa ako počinitelji nisu procesuirani. Taj kafkijanski koncept došao je 2016. godine pred Ustavni sud zahvaljujući članovima obitelji Milenka Đape. Unatoč brojnim dokazima da je riječ o brutalnom ratnom zločinu nad civilom, sudovi su inzistirali na tome da se radi o ratnoj šteti i da je rok zastare odavno istekao. Ustavni sud složio se da nije bilo povrede prava na pravično suđenje. Abramović, Kušan i Selanec istaknuli su da se u ovom slučaju ne može raditi ni o ratnoj šteti ni o zastari.

‘Situacija u kojoj bi država s jedne strane trebala imati interes da što prije procesuira zločin, a s druge strane nema interes tako što učiniti dok njena možebitna obveza naknade štete još nije zastarjela – dakle kontradiktornost državnog interesa – ne može se nikako tumačiti na štetu žrtve zločina tj. oštećenika. Oni ne mogu biti stavljeni u situaciju da su – osim kaznenim djelom – oštećeni najprije iznevjerenim povjerenjem da će država naći i procesuirati krivce, a zatim i time što je baš radi povjerenja u državu njihov odštetni zahtjev u međuvremenu zastario’, napisali su.

Isti suci dobrim su dijelom ukazali na cinični pravosudno-politički tretman ‘naših’ zločina i u slučaju ustavne tužbe Neđeljka Blagojevića. Njegovog sina Tihomira kod Nove Gradiške je 1995. likvidirao 18-godišnji Hrvat Vlado Gavrić, kojeg je tri godine poslije pomilovao Franjo Tuđman. Nakon što je u svim postupcima odbijan zbog roka zastare i budući da je utvrđeno da počinitelj nije bio pripadnik hrvatske vojske, otac je tražio odštetu pod obrazloženjem da se radilo o terorističkom činu. Općinski i Županijski sud i tu su tužbu odbili, a podnositelj je morao platiti parnične troškove u iznosu od 18 tisuća kuna. Većina ustavnih sudaca odbilo je ustavnu tužbu tvrdeći da mu nije uskraćeno pravo na pošteno suđenje. Iako su sugerirali da Tuđman nije smio pomilovati ubojicu, kao razlog za odbačaj naveli su i činjenicu da je prošao rok za ustavnu tužbu. Suci koji su glasali protiv napisali su da su sudovi donosili odluke suprotno svemu što je bilo utvrđeno u prekinutom postupku protiv počinitelja. ‘Teško bi se našao primjer iz prakse koji bolje odgovara zakonskoj definiciji terorizma’, poručilo je troje sudaca, dodajući da je ovakvo neprepoznavanje terorizma na sudovima krajnje opasno za zaštitu života u Hrvatskoj. Da je većina donijela zaključak spomenute manjine, stvorila bi se pretpostavka za pravdu. No u isto vrijeme otvorila bi se mogućnost za niz sličnih postupaka u kojima bi Republika Hrvatska riskirala isplatu novaca za štetu koju je prouzročilo i neprocesuiranje zločina koji su počinjeni u njeno ime.

Taj zaključak se može nametnuti i po pitanju tretmana izbjeglica. Bešćutni odnos Evrope prema izbjeglicama zadnjih se godina ponajviše manifestirao ponašanjem hrvatske policije i Vlade koja ju je apologetski branila, unatoč brojnim dokazima o nezakonitom postupanju prema tražiteljima azila. Simbol te bešćutnosti slučaj je Afganistanke Madine Hussiny, djevojčice koja je poginula u naletu vlaka na hrvatsko-srpskoj granici. Njena majka optužila je hrvatske policajce za protjerivanje s hrvatskog teritorija, uslijed čega je došlo do tragedije. Ustavni sud je odbacio tužbu prihvaćajući argumente Državnog odvjetništva da nema dokaza za odgovornost hrvatske strane. Za razliku od većine, troje istih sudaca izrazilo je mišljenje da nadležna tijela istrage nisu zadovoljila ni osnovni prag koji proizlazi iz ustavne obveze provođenja učinkovite istrage. Upozorili su i na niz nedosljednosti u istrazi koje bacaju sumnju da je prava istina zataškana. No službena verzija priče, prepuna potencijalnih propusta, prihvaćena je odlukom većine ustavnih sudaca. Da je došlo do drugačijeg pristupa ovoj tužbi, i ovdje bi političko-pravosudne reperkusije bile neugodne za Hrvatsku. Potencijalno bi se raskrinkala službena istina prema kojoj Hrvatska postupa zakonito i humano prema izbjeglicama.

U zadnje dvije godine ustavni su suci, uz izdvojena mišljenja, izglasali nekoliko odluka koje su se odnosile na kontroverzne političke poteze Vlade. Sredinom 2018. odlučili su da je u skladu s Ustavom Zakon o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku. Zakon poznat i pod nazivom Lex Agrokor, koji je posljedično doveo do afere ‘Hotmail’ i odlaska ministrice gospodarstva Martine Dalić, dobio je tako odobrenje Ustavnog suda. No u izdvojenim mišljenjima suci Selanec i Kušan ustvrdili su da nije najjasnije je li zakon ograničio slobodu poduzetništva i sudsku zaštitu nekih vjerovnika. S njima se u izdvojenom mišljenju složio i sudac Abramović, koji je prisnažio da je ovaj zakon kao neustavan trebalo u cijelosti ukinuti ‘zbog marginaliziranja i nejednakog položaja vjerovnika u postupku, nedovoljne sudske zaštite kako vjerovnika, tako i dužnika, protezanja na povezana društva kod kojih ne postoje stečajni razlozi i neprotezanja na povezana društva registrirana u inozemstvu’.

Godinu poslije, Ustavni sud je donio odluku kojom je u skladu s Ustavom proglasio presudu Vrhovnog suda o nezakonitosti štrajka na Hrvatskim studijima. Štrajk se odvijao 2017. godine, povodom najave gašenja studija filozofije. Mediji su tada naglašavali da su na tom odsjeku zaposleni profesori koji su dovodili u pitanje akademski integritet ministra Pave Barišića, rektora Damira Borasa i prorektora Ante Čovića. Ustavni sud je ustvrdio da razlozi za štrajk nisu bili validni. No u izdvojenom mišljenju sudački je trojac ustvrdio da su profesori imali pravo na štrajk i upozorio da odluka većine podriva koncept štrajka, odnosno da nalaže da se ‘spor o bilo kojoj vrsti uvjeta rada kod bilo kojeg poslodavca rješava ‘pravnim putem’ pred sudovima, a ne demokratskim oblikom udruženog izražavanja nezadovoljstva politikom poslovanja konkretnog poslodavca’.

Ustavni je sud imao priliku i da prisili državna tijela na puno veću transparentnost nego što bi izvršna vlast u stvarnosti htjela. Pred ustavne suce je došla tužba protiv odluke hrvatske vlade da udruzi GONG uskrati presliku ugovora između države i američkog odvjetničkog društva Patton Boggs LLP za obranu hrvatskih generala u Haagu. Vlada je bez validnog razloga ugovor proglasila tajnim, iako ga je američka vlada objavila na svojim stranicama. Visoki upravni sud se složio s Vladom RH, a sve je potvrdio Ustavni sud. ‘Smatramo da Visoki upravni sud RH nije uspješno ispunio svoju obvezu učinkovite zaštite tog prava’, napisali su u izdvojenom mišljenu Abramović, Selanec i Kušan, pa dodali da se tom odlukom šalje negativna poruka i istraživačkim novinarima za čiji je rad često ključan pristup informacijama.

Odluku Ustavnog suda kojom je utvrđeno da se istospolnu zajednicu ne smije diskriminirati po pitanju udomiteljstva izglasali su i suci koji su u ovom tekstu u pravilu bili protiv mišljenja većine. Ustavna tužba je podignuta jer je HDZ-ova vlast u Zakonu o udomiteljstvu namjerno prešutjela istospolnu zajednicu kao potencijalnog udomitelja. To je, dapače, jasno navedeno u samoj većinskoj odluci Ustavnog suda, zbog čega su suci Kušan i Selanec u izdvojenom mišljenju ustvrdili da je cijela odredba trebala biti maknuta. ‘Ovakvim zakonskim izričajem uspostavljena je mogućnost da se, zaobilaznim putem, de facto ostvari manje više isti učinak – isključivanja osoba istospolne orijentacije iz ravnopravnog sudjelovanja u pružanju javne usluge udomljavanja – koji bi bio postignut izglasavanjem izričite zakonske zabrane pristupa istospolnih osoba mogućnosti udomljavanja, a što zakonodavac nije sam učinio, svjestan da bi takva izričita zabrana bila protuustavna’.

Politički osjećaji vladajuće stranke, njenih birača i Katoličke crkve nazirali su se i u odluci Ustavnog suda o završetku svečane prisege koja završava riječima ‘Tako mi Bog pomogao’. Rezultat je barem takav, iako je većina sudaca u samoj odluci izbjegla navesti nacionalistički rezon. Kada su odbacili opaske o neustavnosti, naime, ustavni suci nigdje nisu opravdali korištenje katoličke uzrečice tradicijom, većinskim katoličkim raspoloženjem ili besmislicama o predziđu kršćanstva. Umjesto toga, prionuli su banaliziranju kršćanske maksime tvrdnjom da je to ionako ‘samo svečani ceremonijalni akt’. No u izdvojenom mišljenju suci Abramović i Kušan ustvrdili su da se radi o jasnom izričaju konkretne vjere te da je taj dio prisege protivan Ustavu. ‘Uključivanje u sadržaj svečane prisege predsjednika Republike Hrvatske rečenice ‘Tako mi Bog pomogao’ protivno je načelu jednakosti svih vjerskih zajednica pred zakonom i načelu odvojenosti vjerskih zajednica od države’, napisali su u izdvojenom mišljenju.

portalnovosti

Opet kreće gađanje etiketama ‘lopova’ i ‘uhljeba’: Opasno, promašeno i – u korist njima

$
0
0
 
 
Ima u Hrvatskoj pijanih dostavljača u uredu državne uprave, politički promoviranih znanstvenika, neradnika koji zbog iskaznice političke stranke primaju visoke plaće, vlasnika poduzeća koji su nepošteni prema radnicima i koji daju mito, postavljenih direktora javnih poduzeća koji taj mito vraćaju političkim strankama te gradonačelnika/saborskih zastupnika koji od mita rade vile na moru i planini. Svi su oni tu, ali nisu većina

Što sam se više trudio objasniti da nije u pravu, njegov je bijes rastao.

‘Prljave korumpirane gnjide. Svi su isti i nemoj mi više prodavati ta svoja pomirljiva sranja!’ nastavljao je kao reakciju na uhićenja direktora Janafa Dragana Kovačevića i cijelog niza poduzetnika i političara moj prijatelj, srednjoškolski nastavnik koji radi u nekoliko škola jer nema punu satnicu.

‘Vrijeme je da se javno kaže’, sada već vičući: ‘…poduzetnici su u ovoj zemlji svi redom sitni lopovi…’, i još k tome dodajući: ‘…paraziti koji žive na državnoj sisi’. Neistinito je to i primitivno gledanje na ljude, njihov trud i rad te društvo u cjelini.

‘Glupo ti je to i nezrelo’, tiho sam rekao i otišao.

Od svih sukoba za razvoj je hrvatskog društva najopasniji onaj između privatnog i javnog sektora. Opasan, bezuman i potpuno promašen. Perjanice iz oba tabora u javnom su prostoru i na društvenim mrežama izrazito brzi u osuđujućim reakcijama. Nema tu potrebe ni pokušaja za razumijevanjem složenosti društva. Vremena su crno-bijela, a komunicira se gotovo isključivo s istomišljenicima u terminima potpunih stereotipa. Tako će nekima u poduzetničkim krugovima svi oni koji primaju plaću iz državnog proračuna biti ‘uhljebi’.

‘Paraziti koji žive na državnoj sisi’

Odvratan i dehumanizirajući izraz što označava ljude koji ništa ne rade i troše novac. Priča je tu pučkoškolska, a ide otprilike ovako: mi zarađujemo, država nam ih porezima otme i daje ovim neradnicima. U svom sljepilu previdjet će i preskočiti rad desetaka tisuća odgojno-obrazovnih radnika, liječnika i zdravstvenih djelatnika, policajaca, znanstvenika, socijalnih radnika, pa i onih koji vrijedno rade u administracijama na različitim razinama. Činjenica je da u svakoj od ovih djelatnosti postoje i oni koji muljaju, lažu, izvlače se od posla i zadataka, baš kao i oni koji su do posla došli preko rodbinske ili političke veze. Fakat jest i da su porezna i paraporezna opterećenja u Hrvatskoj izrazito visoka, a načini na koje ih vlasti koriste krajnje dubiozni. Sve to ipak nije opravdanje da se ljude naziva ‘parazitima koji žive na državnoj sisi’. Nisu to paraziti, već hrabri ljudi koji pomiču ovo društvo naprijed.

Dragan Kovačević 2014. bio je jedan od dobitnika nagrade Menadžer godine, koju dodjeljuje CROMA – Hrvatsko udruženje menadžera i poduzetnika, i nije prvi od laureata koji je dočekao pritvor ili zatvor. Hrvatsku je povijest u prethodnih 30 godina obilježio cijeli niz ‘poduzetnika’ koji su ovu zemlju pokrali i unazadili, umjesto da je izgrađuju i inoviraju. Dio je njih, kao Kovačević, bio politički kadroviran u javna poduzeća, a dio je i onih koji su se naslonili na tu državu.

Ipak, nepošteno i glupo bilo bi nazvati ‘sitnim korumpiranim lopovima’ sve one koji u ovakvom okružju prepoznaju priliku, sposobni su angažirati vlastite i potencijale drugih te su spremni preuzeti rizik u poslovanju. Nisu to lopovi, već hrabri ljudi koji pomiču ovo društvo naprijed.

U danu ovih uhićenja stigle su i vijesti da za gotovo milijardu kuna zagrebačka tvrtka Nanobit postaje dijelom švedske Stillfront grupe, svjetskog diva u industriji videoigara, te da Rimac grupa pregovara o preuzimanju Bugattija od Volkswagen grupe. Brojne su pozitivne poslovne priče u Hrvatskoj, od Infobipa do različitih malih, srednjih i velikih poduzeća u svim dijelovima zemlje. Nažalost, sve je to zasjenila još jedna akcija protiv poduzetničko-političkih lopova iz najgorih hrvatskih grupa. Loš je to osjećaj koji odgovara onome što su ga osjetili svi koji pošteno rade u državnom i javnom sektoru kad ih se zbog pojedinaca u medijima, na društvenim mrežama i privatno proziva neradnicima.

Igra u kojoj svi gubimo

Tko normalan može osporiti društvenu vrijednost odgajateljice u dječjem vrtiću, medicinske sestre u domu zdravlja, poduzetnice ili menadžerice koja svojom hrabrošću i vizijom otvara poslove i radna mjesta brojnim obiteljima? U toj imaginarnoj borbi ‘lopova’ i ‘uhljeba’ svi gubimo. Ima u Hrvatskoj pijanih dostavljača u uredu državne uprave, politički promoviranih znanstvenika, neradnika koji zbog iskaznice političke stranke primaju visoke plaće, vlasnika poduzeća koji su nepošteni prema radnicima i koji daju mito, postavljenih direktora javnih poduzeća koji taj mito vraćaju političkim strankama te gradonačelnika/saborskih zastupnika koji od mita rade vile na moru i planini. Svi su oni tu, ali nisu većina.

U kronično korumpiranom društvu zasnovanom na klijentelizmu, nepotizmu i politički uvjetovanom poslovanju zadnji je tren da iz našeg govora izbacimo priču o uhljebima i sitnim lopovima. Ona koristi samo tim istim koruptivnim strukturama, a na sve one brojne ljude iz javnog i privatnog sektora koji ovo društvo pomiču naprijed baca ružnu sjenu.

tportal


Vlatko Balošić odgovara kritičarima brodskog Kul centra: “Ljubi li vas tko? Je li vas voljela mama, tata … bar jedna žena … al’ ono – pravo, iskreno?”

$
0
0

Napomena: Osjetivši se prozvanim u tekstu Kul centar: Nice lemonade za slavuje, Vlatko Balošić, voditelj Kluba čitatelja Arinoe, poslao je Veljku Lukiću, piscu kolumne i uredniku SBPeriskopa, svoje reagiranje. Lukićev odgovor bit će objavljen 23. rujna.

______________________

Dragi Veljko,

Nekako sam imao mišljenje i dojam da si ti na nekom višem stupnju razvoja misaonog bića kojeg nazivamo čovjek. I moram priznati da si mi često bio prilično simpatičan pri našim rijetkim susretima.

Pročitao sam tvoj članak o tome kako si uvrijeđen jer te odgovorni ljudi nisu zvali na Dane otvorenih vrata KUL centra. Pa si se vježbao kao oni strastveni body-builderi u teretani u masakriranju i pljuvanju. KUL centar ima bezbroj propusta i mana – od one financijske, preko upravljačke do provedbene sfere … I ‘da sam ja netko’ puno toga bih drugačije …

Limunada KUL centar je puno ukusniji od čaša-puna-žuči …

Našta bi ovaj svijet ličio kad bi svi bili pljuvači svega i svačega ?

No, valjda je svijet zamišljen da funkcionira poput ‘kantara’ …

No … čitava stvar KUL centra i tih radionica je  o t v o r e n o g tipa.

Zašto niste nijednom došli ni ti, niti itko od ovih ‘pljuvačko-tkalaca’ koji su komentirali tvoj napis ? Zašto niste učestvovali u kreiranju programa, radionica ? Ili još bolje – da prijeđem na najbitnije – Zašto niste poput Che Guevarre i Fidela digli političku ili bilo kakvu – ali – Konkretnu – Revoluciju … Već skriveni manje-više iza nekakvih pseudonima serete i pišate po apsolutno svemu, kako mi se čini.

Ustanite vi – zemaljsko brodsko roblje – iz svojih fotelja ispred svojih ekrana u svojim mišjim rupama – pobijte ratne profitere, srušite tu lošu vlast, giljotinom odsjecite ruke svakom korupcionašu i sredite stvari u ovoj maleckoj državi.

Zar stvarno mislite da ste Junaci tako što sjedite skriveni iza svojih pseudonima za svojim ekranima, u papučama i ubijate dosadu i vlastitu ne-hrabrost, nepoduzetnost i bezvrijednost zasipajući drvljem i kamenjem sazdanim od virtualnih slova – sve i sva koji vam padnu napamet ?

Je li itko od vas napravio neko DOBRO u životu? Je li itko od vas voljen?

Ljubi li vas tko? Je li vas voljela mama, tata … bar jedna žena … al’ ono – pravo, iskreno?

Ljubavnici – ljube stvarne žene.

Drkadžije – drkaju skrivečke u mizeriji vlastite nesposobnosti, ljenosti, nehrabrosti i sasvim opravdanog nemanja samopouzdanja …

Zar ne vidite ljepotu baš ni u čemu ? Zar baš toliko ne volite sebe ?

Mržnjom izazvati možete samo mržnju. Pljuvanjem – pljuvanje.

Pa vi to i sami znate. Ali baš to volite. I baš u tome izgleda i uživate.

I ? Što zapravo Radite ? Virtualnu verbalvan revoluciju ???

Samo promatrati druge i pljuvati … Trošiti dragocjeno vrijeme vrebajući tuđe greške – greške onih koji nešto poduzimaju … a sam uistinu ne činiti ništa dobro da bi svojim primjerom pokazao kako treba i svojim pozitivnim Djelom se izborio za svoje ciljeve… Halo ! I ta odvratna sebičnost i uvjerenost da samo JA valjam i znam najbolje … a nikako da to okolina prizna, nikako da masa krene zamnom …  I nikako da mi dignu spomenik … Ajao …

A šta ćemo. Šaren je ovaj svijet.

Uffff … baš sam glup. Potrošio sam bezveze pol sata svog dragocjenog vremena.

Oprosti mi Stvoritelju.

VB, SB, 19.09.2020

Prodorni pogled Lauren Bacall

$
0
0

“Jednim pogledom postala je zvijezda. Jednim filmom postala je legenda.”

Prepoznatljivog prodornog pogleda i izraženog, dubokog glasa, Lauren Bacall je u filmskoj povijesti najviše traga ostavila svojim nezaboravnim nastupima u noir filmovima.

Lauren Bacall rođena je 16. rujna 1924. godine u New Yorku pod imenom Betty Joan Perske. Njezina majka, Natalie Weinstein-Bacal (koja će kasnije prezime službeno promijeniti u Bacall), u SAD je pristigla iz Rumunjske, a njezin otac, William Perske, bio je potomak poljskih doseljenika.

Kada joj je bilo pet godina roditelji su joj se razveli, a Lauren i njena majka odlaze živjeti s bakom i stricem. Zahvaljujući dobrostojećim rođacima Bacall pohađa elitne privatne škole u New Yorku i uzima satove baleta, maštajući o karijeri plesačice.

Međutim, ljubav prema filmu, a naročito prema filmskoj zvijezdi Bette Davis, u njoj raspiruje glumačke ambicije.

“Kada mi je bilo 15 godina, Bette je bila moj ideal savršenstva (…) Bila je sve što glumica treba biti”, kasnije je izjavila Bacall.

1941. upisuje Američku akademiju dramskih umjetnosti, no nakon dvije godine prisiljena je odustati jer više nije u stanju plaćati školarinu.

Bacall se neko vrijeme uzdržava radeći kao model za kupaće kostime i portirka na Broadwayju (s vremena na vrijeme čak i statira u predstavama). Prekretnicu u njenoj karijeri označilo je pojavljivanje na naslovnici časopisa Harper‘s Bazaar 1943. godine. Jedna od osoba kojima je djevojka s naslovnice zapela za oko bila je i Nancy “Slim” Hawks koja svom suprugu, redatelju Howardu Hawksu, predlaže da Bacall uzme u obzir za svoj nadolazeći film Imati i nemati (1944.).

Betty Bacall uskoro stiže u Hollywood gdje ju Hawksovi uzimaju pod svoje: Howard joj mijenja ime u Lauren i planira njenu karijeru, dok ju Nancy uči kako se ponašati i odijevati. Osim što se, na Hawksovo inzistiranje, podvrgava intenzivnim glasovnim vježbama ne bi li spustila svoj prirodno nazalni ton, Bacall se na setu borila s tremom. Kako bi smanjila podrhtavanje glave, pritisnula bi bradu o prsa i pogled uperila prema gore. Ta će poza, poznata kao “Pogled”, postati njen zaštitni znak.

Bogie i Bacall

Iako je samoj Bacall prvi izbor glumačkog partnera u Imati i nemati bio Cary Grant, Hawks se na koncu ipak odlučuje za zvijezdu Malteškog sokola (1941.) i Casablance (1942.), Humphreyja Bogarta. Nakon nekoliko tjedana snimanja, Bogart, u to vrijeme u braku s glumicom Mayom Methot, započinje vezu sa svojom 25 godina mlađom partnericom. “Bogie” i Bacall postat će jedan od najpoznatijih hollywoodskih parova svih vremena.

“Preko noći pretvorila sam se iz obične nule u kombinaciju Grete Garbo, Marlene Dietrich, Mae West i Katharine Hepburn.”

Osim toga, uloga samopouzdane pustolovke Marie “Slim” Browning pretvorila ju je i u simbol suvremene, emancipirane američke žene. S Bogartom je nastavila surađivati i na sljedećim filmovima: Duboki san (1946., poznat i kao Veliki počinak), Mračni prolaz (1947.) i Otok Largo (1948.). Bogart i Bacall vjenčali su se 21. svibnja 1945. godine i ostali u braku sve do Bogartove smrti 14. siječnja 1957. godine. Imali su dvoje djece: sina Stephena (r. 1949.) i kćer Leslie (r. 1952.), koja je ime dobila po glumcu Leslieju Howardu kojemu je Bogart dugovao svoj glumački proboj.

Nakon Bogartove smrti Bacall se upušta u vezu s pjevačem i glumcem Frankom Sinatrom. Sinatra ju je i zaprosio, no nakon što je vijest o njihovim zarukama procurila u javnost, prekida sve odnose s njom. 1961. Bacall se udaje za glumca Jasona Robardsa, kojem rađa sina Sama (r. 1961.). Osam godina kasnije Bacall podnosi zahtjev za razvodom, navodeći kao razlog Robardsovu ovisnost o alkoholu.

Nakon udaje za Bogarta, Bacallina glumačka karijera pada u drugi plan. Kako je i sama kasnije objasnila, brak joj je uvijek bio važniji od posla:

“Tijekom oba braka karijeru sam stavljala na drugo mjesto i ona je zbog toga patila. Ne žalim zbog toga. Moraš izabrati: ako želiš imati dobar brak, moraš raditi na njemu. Ako želiš biti samostalan, samo naprijed. Ne možeš imati sve.”

Pedesetih godina nastavlja snimati filmove, ali nešto usporenijim tempom (u prosjeku jedan film godišnje). U tom je razdoblju ostvarila niz zapaženih uloga, kako dramskih (Zlatni list, 1950.; Zapisano na vjetru, 1956.), tako i komičnih (Kako se udati za milijunaša, 1953.; Crtačica modela, 1957.).

Lovorike za legendu

Šezdesetih godina Bacall postupno smanjuje broj svojih filmskih angažmana (npr. Seks i samostalna djevojka, 1964.), premještajući fokus na kazališnu karijeru. Pojavila se u nizu broadwayjskih uspješnica (osobito se ističu Aplauz (1970.) i Žena godine (1981.)) i osvojila brojne nagrade, poput Tonyja i nagrade Sarah Siddons.

To ipak ne znači da se njena filmska karijera gasi: naprotiv, zapažene uloge u žanrovski raznolikim filmovima nastavila je ostvarivati i u nadolazećim desetljećima (Ubojstvo u Orient Expressu, 1974.; Obožavateljica, 1981.; Misery, 1990.; Dogville, 2003., i dr.), a pojavila se i u nekoliko televizijskih projekata (npr. simpatični cameo u jednoj epizodi serije Obitelj Soprano). Uloga u romantičnoj komediji Ogledalo ima dva lica (1996.) donijela joj je Zlatni globus i prvu nominaciju za nagradu Oscar (zlatni kipić te je godine pripao Juliette Binoche za ulogu u filmu Engleski pacijent).

Od druge polovice 90-ih nagrade i priznanja ne prestaju stizati na Bacallinu adresu: 1997. osvaja nagradu za životno djelo Centra Kennedy, a 2006. postaje prvom dobitnicom Medalje Katharine Hepburn.

Iako se opirala tituli legende, ističući da one pripadaju prošlosti, Američki filmski institut smjestio ju je na 20. mjesto svoje liste najvećih ženskih filmskih legendi. Za svoj doprinos filmu 2009. nagrađena je Oscarom za životno djelo.

Lauren Bacall radila je do kraja života: “I dalje radim, nikada nisam prestala i neću prestati sve dok me zdravlje služi”, izjavila je u jednom intervjuu.

Bila je i politički aktivna: otvoreno je podržavala liberalne demokrate i pomagala predsjedničku kampanju Harryja Trumana. Ona i Bogart javno su nastupali protiv makartizma, te osnovali Odbor za Prvi amandman s ciljem pružanja pomoći žrtvama zloglasne “crne liste”. Bavila se i sinkronizacijom, te napisala dvije autobiografije (prva od njih, nagrađivana Sama o sebi, dostupna je i u hrvatskom prijevodu).

Lauren Bacall umrla je od posljedica moždanog udara 12. kolovoza 2014. godine, manje od mjesec dana prije svog 90-og rođendana.

Šalter u glavi

$
0
0

Jedan od naših domišljatih poslodavaca smatra da bi sve radnike trebalo prvo poslati van, pa kad se tamo prešaltaju, mogli bi se vratiti i takvi, marljiviji i posvećeniji radu, zaposliti kod kuće. On se uopće ne pita zašto u inozemstvu dolazi do tako velike promjene

Kao da naši radnici imaju neki šalter u glavi, kaže ovih dana na radiju jedan od naših domišljatih poslodavaca. Čim odu u inozemstvo, postanu mnogo bolji! Zato bi, smatra on, trebalo sve radnike prvo poslati van, pa kad se tamo prešaltaju, mogli bi se vratiti i takvi, marljiviji i posvećeniji radu, zaposliti kod kuće. On se ne pita što pritišće taj šalter, odnosno zašto dolazi do tako velike mentalne promjene. Valjda ne zbog drukčije vode ili zraka? A odgovor na ovo posebno važno pitanje ovaj je stari novinar čuo na svoje uši još prije punih pola stoljeća.

Bilo je to u nekadašnjoj Prvomajskoj, tvornici alatnih strojeva na zagrebačkom Žitnjaku, koja je prva uništena nakon višestranačkih izbora godine 1990. (Kažu, da ne bi konkurirala dobroj zaradi na uvozu kalašnjikova.) U ono vrijeme, međutim, Prvomajska je bila u punom razvoju, pa je kupovala strojeve za svoj novi pogon od švicarskog Sulzera. Spor s dobavljačem nastao je oko rokova. Onda su Švicarci rekli: ako želite bržu isporuku, posudite nam sedam radnika na rok od šest mjeseci. Nema problema, odgovorili su iz Prvomajske i onda se zamislili. Koga poslati? Najbolje trebaju kod kuće. Loše nema smisla slati jer će ipak raditi na opremi za njih. Na kraju su poslali sedmoricu prosječnih radnika, koji neće nedostajati u zagrebačkoj proizvodnji.

Kako to da su prosječni radnici Prvomajske u Sulzeru bili najbolji? Radili su isto kao i u Zagrebu, jedino… Ondje nije bilo zastoja u proizvodnji, sve potrebno bilo im je pri ruci. Dakle, drukčije su bile radna sredina i organizacija. Drukčije je radio menadžment

Nakon šest mjeseci stigla je naručena oprema, ali i iznenađujuća molba iz Winterthura, odnosno uprave Sulzera. Švicarci su pitali je li moguće da se rok posudbe produži, jer su im radnici iz Zagreba među najboljima u proizvodnji. Odgovor se mogao očekivati. Ne, tako dobrih radnika ni mi se ne možemo odreći, rekli su mudraci iz menadžmenta Prvomajske. Čim su se naši dečki vratili, organiziran je sastanak na kojem ih se tonom javnog tužitelja pitalo: Kako to da ste vi u Sulzeru bili najbolji, a kod kuće ste samo prosječni? Ljudi su se iznenađeno pogledali. Oni nisu imali pojma da ih se tako visoko cijenilo, radili su isto kao i u Zagrebu, jedino… Ondje nije bilo zastoja u proizvodnji, objašnjavali su, prethodna faza je uvijek sve završila na vrijeme, sve što ti je trebalo bilo je pri ruci, nismo nešto posebno brzo radili, niti smo se trebali žuriti itd. Rečeno jezikom onog današnjeg poslodavca, nikakav se šalter nije prešaltao u njihovim glavama. Drukčije su bile radna sredina i organizacija. Drukčije je radio menadžment.

Možda je trenutak da se prisjetimo još jedne stare priče, na istu temu. Sarajevski UNIS sklapao je Golfove tako što je određene dijelove proizvodio za cijeli sustav VW-a, a kao protuvrijednost dobivao je ostatak automobila. Svakoga dana iz Vogošće su u Wolfsburg odlazila dva do tri teretna vlaka puna dijelova. ‘Naši radnici rade na istim strojevima kao u matičnoj tvornici i postižu njemačku produktivnost’, hvalio se tadašnji generalni direktor UNIS-a Abaz Deronja ovom autoru, negdje sredinom osamdesetih godina prošlog stoljeća. A plaće? Plaće su upola manje. Zašto? Nakon svega što se od tada promijenilo, nakon kapitalizma koji je prije više od tri desetljeća zamijenio yu-socijalizam, odgovor je ostao isti. Zato što je u pravilu produktivnost najviša na individualnom radnom mjestu. U pogonu je već manja, u tvornici još manja, i tako se proces smanjivanja nastavlja preko općine do cijele države. Riba uvijek smrdi od glave. Danas se umjesto o društvenoj produktivnosti govori o konkurentnosti – reklo bi se nije šija nego vrat, ali taj je vrat mnogo prljaviji nego nekadašnja šija.

Prije 30 godina novu su hrvatsku državu dobrim dijelom počeli krojiti kanadski pica majstori i hauzmajstori, s bulumentom domaćih i emigrantskih gladuša, željnih imovine i privilegija i punih pravedničkog, osvetničkog gnjeva. Pripadnost tom soju bila je glavna, pa i jedina kvalifikacija za poslove o kojima je ovisila buduća konkurentnost zemlje. Za direktore poduzeća postavljani su ljudi koji su samo znali da uz to idu kabinet, limuzina s vozačem, tajnica i fikus. U svakom kafiću uz neki bolji teatar može se naći nekoliko polupijanih Hamleta i Ofelija, kojima nepravedni režiseri ne žele dati šansu. Sad su je odjednom dobili, pa čak i mogućnost da oni biraju režisere.

Istovremeno su i u Sloveniji neki od novih političara pokušavali smjenjivati direktore poduzeća i postavljati svoje ljude. Ali nije prošlo. Tranziciju je vodio dr. Jože Mencinger (stasao u institutu glasovitog dr. Aleksandra Bajta), koji se takvim akcijama žestoko suprotstavio. A predsjednik Slovenije i dugogodišnji visoki komunistički rukovodilac (zvali su ga Mali Kardelj), Milan Kučan, izjavio je: ‘Mi smo premali narod da bismo se lišili iskusnih ljudi koji znaju svoj posao.’ Uz privatizaciju, koja je provedena bez prethodnog podržavljenja i pljačke (izravno iz samoupravljanja, s kombinacijom podjele imovine svim građanima i radnicima), to je bila odluka koja je sačuvala slovensku ekonomiju. Sami Slovenci čak tvrde da je to bilo najvažnije. Hrvatska je na čelu države također imala bivšeg komunista, ali on se zvao Franjo Tuđman i imao je sasvim drukčije prioritete.

Neki analitičari tvrde da su tokom prvog desetljeća nakon raspada Jugoslavije dva čovjeka, Tuđman i Ivica Račan, pojeli hrvatsku političku scenu. Sadašnji klijentelizam, koji je isprepleo društvo sve do ravnatelja dječjih vrtića, rođen je u krilu Tuđmanovog HDZ-a. Politička podobnost koju je on uveo (sad se zove domoljublje), teorije o stališima i 200 obitelji označile su povratak u srednji vijek, pa je neminovno takva postajala i konkurentnost zemlje. Istovremeno, Ivica Račan, u ulozi vođe oporbe njegovog veličanstva, čistio je iz vodeće opozicijske stranke sve misleće ljude koji bi mogli postati smetnja njegovom doživotnom predsjedništvu. To poravnavanje glava završilo je kadrovskom pustoši i idejnim bespućima, što se sasvim jasno pokazalo nakon njegove smrti. Takvo je stanje u SDP-u postalo trajno, kao što je klijentelizam glavna konstanta HDZ-a.

Poslodavac s početka ovog teksta ima pravo. Vrijeme je za prešaltavanje, ali ne radnika već cijelog društva. Šanse za to, međutim, iznimno su male. Ne veće od toga da se svi radnici pošalju u inozemstvo, gdje bi se pripremili za posao kod kuće. Dok se pod dirigentskom palicom Andreja Plenkovića HDZ neočekivano brzo prešaltava na desni centar (čime postaje cimerajn odnosno prihvatljiviji Europi), hrvatsko društvo perverzno uživa u slavljenju tragične Tuđmanove i Račanove ere. Nije to vidljivo samo po ritualnom zaklinjanju da se s njihovog puta ne skrene, po spomenicima i proslavama ili po tome što na SDP-ov prijedlog zagrebački aerodrom nosi ime Franje Tuđmana. (Beogradski je, usput rečeno, imenovan po Nikoli Tesli.) Mnogo je važnije od toga to što vuk opet mijenja samo dlaku, odnosno što reforme, koje bi promijenile ćud menadžmenta koji upravlja državom i društvom, nemaju nikakve šanse. To je u prvom redu reforma pravosuđa, pa onda i sve ostale. Ali tko je još čuo da se riba čisti od glave?

portalnovosti

Treba nam i lijek i cjepivo protiv korupcije

$
0
0

Samo nekoliko mjeseci nakon Josipe Rimac i njene skupine, uhićenje još jedne garniture dužnosnika dalo nam je dodatni uvid kako funkcionira ova država

Samo nekoliko mjeseci nakon Josipe Rimac i njene skupine, uhićenje još jedne garniture dužnosnika dalo nam je dodatni uvid kako funkcionira ova država. Još jedna porcija sočnih detalja o tome kako oni, koji bi se za državnu imovinu trebali brinuti i povećavati je, iz nje na prilično banalne načine prelijevaju novac u vlastite džepove.

Čini se kao da ovome nema kraja. Samo je pitanje vremena kada ćemo još jednom biti svjedoci sličnih prizora i sličnih itinerera kojima putuju dojučerašnji uglednici – PNUSKOK na Oranicama, USKOK u Gajevoj, pritvor u Remetincu.

Logično je pitanje što bi trebalo napraviti da se stanje poboljša, ako već nije kasno. Ako ova država i njeno društvo već odavno nisu prešli točku nakon koje je povratak ili težak, ili potpuno nemoguć. Ali ako se uzme da neka šansa ipak postoji, ono što bi trebalo svakako napraviti jest što je moguće više povećati transparentnost države na svim razinama. Kao i poslovanje tvrtki u njenom vlasništvu. Naravno, Hrvatska već ima hrpu zakonskih rješenja u tom smislu, od kojih je najveći dio donesen još tijekom pregovora o ulasku u punopravno članstvo EU-a. Nažalost, dio tih regula još uvijek je mrtvo slovo na papiru, ali i samo dodatno dotjerivanje postojećeg zakonodavstva dalo bi nekakav poticaj smanjenju korupcije. Ako zakonodavno rješenje daje dodatnu mogućnost za povećanje transparentnosti, netko će se za njega već uhvatiti. Bilo neki oporbeni političar, bilo neki novinar koji još uvijek vjeruje da se stvari mogu pogurati nabolje.

Oporba je također odgovorna za ovo što se događa. Oba uhićena saborska zastupnika ujedno su i gradonačelnici gradova iz kojih dolaze. I oba su, barem tako tvrdi USKOK, ušla u aranžmane s vlasnikom privatne tvrtke po rikverc modelu – ja tebi osiguram da ti moja lokalna samouprava tvojoj privatnoj tvrtki prvo da, a onda i preplati posao, a ti meni vratiš neki postotak od toga, pet ili tri posto, to ćemo se dogovoriti. Naravno, nitko od oporbenih vijećnika u nekom gradu, županiji ili općini ne očekuje da prate svoga gradonačelnika i postavljaju prislušne uređaje ispod restoranskih stolova gdje se sklapaju kriminalni dilovi. To nije njihov posao. Ali njihov posao jest raditi stalan pritisak na vladajuću garnituru da bude što je moguće više transparentnija. Naravno, nije to lagan posao. Ima dijelova Hrvatske gdje su cijele regije u rukama jedne stranke. Gdje je sve uvezano, od lokalnih medija preko lokalne politike do lokalnih institucija. Ali tu bi u pomoć trebala priskočiti stranačka središnjica preko Sabora i nacionalnih medija koji nisu pod kontrolom lokalnih moćnika. Ali to izostaje. Pa im problemi stranačkih drugova, recimo onih u Slavoniji, nisu tako seksi kao još jedna presica o neposrednoj opasnosti od povratka ustaša na vlast.

Velika bi tu trebala biti uloga medija. Trebala bi biti, ali nije, jer su većina od njih na rubu preživljavanja. Ili su se pretvorili u samo još jednog faktora u kulturi spektakla čija je uloga što je moguće više – nogometom, sapunicama i realitijima – eutanazirati naciju. Najviše je pogođen tisak koji je uvijek bio najveći izvor istraživačkih tema u kojima se razotkrivala sprega kvarnih političara i njihovih kompanjona iz privatnog sektora. Ali s dolaskom interneta klasične su novine upale u nepovratnu krizu i nisu više ni kadrovski ni financijski spremne kopati po prljavštinama. S druge strane još uvijek nije pronađen poslovno održiv model za samostalne portale. A kakvo je stanje u lokalnim medijima, najbolje govori činjenica da se ni jedan od njih iz grada odakle je prvoosumnjičeni nije usudio javiti da je ovaj uopće uhićen.

Za cijelu ovu situaciju nekog brzog cjepiva ili lijeka, čini se, nema. Sasvim je moguće da negdje tamo sredinom sljedeće godine, iz Oxforda ili nekog drugog laboratorija ipak izađe sigurno i djelotvorno cjepivo koja bi nas konačno riješilo muke s epidemijom korone. Mjere navedene u gornjem dijelu teksta bile bi nekako kakvo takvo cjepivo protiv korupcije. A što se tiče lijeka, dakle nečega što se primjenjuje kada je bolest već nastupila, najbolji bi bio da se konačno jedan proces za visoku korupciju završi osuđujućom pravomoćnom presudom.

novilist

Clock SB: Utjecaj Influencera

$
0
0

Osim suprotstavljenih mišljenja oko epidemije i suludih obrazloženja pojedinih situacija medijski eksponiranih umova, sve češće se pojavljuju suprostavljena mišljenja oko sadržaja i marketinšnog utjecaja koji imaju influenceri. Taj utjecaj se pretežno spominje u negativnom kontekstu, jer kritičarima djeluje kako bez osobitih znanja i truda, ostvaruju velike prihode.

Ali, uvriježeno mišljenje da je kramp i lopata posao a sve ostalo gubitak vremena,  uspješni infuenceri pobijaju ostvarenim suradnjama. Njihova popularnost i zarada ovisi isključivo o njima i njihovom umijeću predstavljanja. Koliko su uspješni vidi se po broju pratitelja na društvenim mrežamja, a efektivu suradnje znaju oni koji su im uz naknadu, omogućili predstavljanje svojih proizvoda i usluga.

Kako bi tako zaključeni posao bio zakonito obavljen, uvjete propisuje Ministarstvo financija. Zato iznenadi koliko se ograničenih komentara nađe u medijskom prostoru. Kao da se i jedan kritičar preznojio i premorio u tijeku svoje kritičarske karijere. Slično je u poslu političara. Stoga sve te napade treba uzeti sa rezervom, jer svaki trud koji se ispostavljenim računom naplati, je posao. Koliko je posao influencera sličan poslu političara, govori prijevod njegovog značenja.

Prema prijevodu sa engleskog jezika, riječ influencer znači utjecatelj ili utjecajnik. Na što utječu neki naši politički izabranici i izabranice osim prezentacije modnih kombinacija i dizajnerski skupih komada odjeće, potvrđuju organi gonjenja. Da odijelo čini čovjeka, uvjerili smo se kod političarke Rimac. Prije je punila stupce natpisa po portalima sa fotografijama dizajnerskih krpica, torbica i cipela koje su jedino što smo o njenom javnom poslu vidjeli.

Nije ona jedina, sve je više modno osvještenih političara a sve manje njihovog rada za opće dobro. Kada takvi postupci ne bi bili protuzakoniti, političari bi bili jako dobri influenceri. Influencerima sliče i čelnici organizacija, tipa gospodarskih, obrtničkih, poljoprivrednih i drugih komora, svih koji sa prihodima od zakonom propisane članarine zastupaju interese svojih članova. Po posljednje viđenom, njihov utjecaj pokazuje zalaganje za ugostitelje.

Dok je struka složna u zahtjevima prema vladi za smanjenjem stope PDV-a u ugostiteljstvu, komora i komorin ceh ugostitelja tvrde da su zahtjevi kontraproduktivni. Čelnicima komore dovoljno je biti partner s vladom i višekratni mandati su  im zajamčeni, a posao siguran. Površnost u predstavljanju postaje sve modernija. Možemo samo nagađati o nekim budućim prikrivenim influencerima, do tada o stvarnom stanju govore statistička i druga istraživanja.

Provedeno iztraživanje za 2019. godinu od Svjetskog ekonomskog foruma na uzorku od 141 zemlje, po učinkovitosti javnog sektora Hrvatsku je smjestilo na 122. mjesto. Prema neovisnosti pravosuđa RH je na 126. mjestu, po sposobnosti vlade u reagiranju na promjene je na 136. mjestu, po dugoročnoj viziji vlade na 137. mjestu, po količini propisa na 139. mjestu,  po pravnom okviru za rješavanje sporova na predzadnjem mjestu, itd.

Sudeći po ovom istraživanju utjecaj provođenja politika političara godinama je isti. Nema dugoročnije vizije izvan okvira jednog mandata. Stoga nije čudno što dok traju sami sebe predstavljaju kao brend. Za ostale koje predstavljaju ostaje trend, prema začelju.

Ekonomija kamčenja

$
0
0

‘Možemo li još što izvući od sezone?’ kaže u Dnevniku Đurica Drobac, a riječ ‘izvući’ pregnantno govori o naravi našeg gospodarstva, o prošlosti i, nažalost, našoj budućnosti. Izvući je opasno slično riječima ‘iskamčiti’ ili ‘iscijediti’, što nas vodi prema samoj biti naše ekonomije – ona je nešto između rente, dogovora, iznude i milostinje

RTL Direkt, 9. rujna, 22:15

Nije sve kod nas tako crno – celo selo šmrče belo, poruka je knjige ‘Hrvatska u kokainskom ruletu smrti’ autora Hajrudina Merdanovića i Vilima Cvoka. Knjiga je predstavljena masama na RTL-u baš u tjednu kad je policija na Kanarima otkrila tonu kokaina u čijem su krijumčarenju sudjelovale naše gore listovi. Kokain su švercala trojica Hrvata učlanjenih u najozbiljniju regionalnu integraciju, tzv. balkanski kartel, u kojoj vlada vječno i neprekinuto bratstvo i jedinstvo, kao i kod svih drugih naših gangova – prije svih, onog političkog. ‘Droga je svuda oko nas’, rekao je Merdanović voditeljici koja ga nije gledala belo, nego sa zanimanjem. ‘Knjiga je izuzetno čitana, čitaju je u diplomatskim krugovima, čitaju saborski zastupnici, a ima i onih koji traže svoje ime u knjizi’, dodao je. Vilim Cvok ispričao je kako je bilo odvjetnika koji su u gluho doba noći goli završili na krovu automobila, omamljeni bijelim prahom. ‘Nema profesije koja je izuzeta, svi šmrču’, rekao je (jedino Kerum šmrče samo janjetinu). Prema Cvokovim analizama, krijumčari koriste sve inovativnije metode. Jedna je skupina švercera natopila argentinske nogometne zastavice u kokain i tako ih poslala poštom u Hrvatsku. Pošiljka je stigla na vrijeme, za razliku od običnih dostava, samo ju je policija presrela, bio ih je maler.

Novi dan, N1, 10. rujna, 09:20

Ratko Čačić nema dlake na jeziku i nikad ne bi mogao zauzeti najpopularniju fotelju u svim hrvatskim vladama – ministarstvo okolišanja. Taj ne okoliša, a u razgovoru s Igorom Bobićem izrekao je zanimljivu koliko i nepoznatu statistiku: za vrijeme rata u HV-u je bilo 10.000 deklariranih Srba ‘i oko dva do tri puta više onih koji se nisu deklarirali kao Srbi iako to jesu’, kazao je, podvlačeći kako HOS u ‘Oluji’ nije ni postojao. Tuđman ih je naime davno prije toga natjerao na priključenje regularnoj vojsci jer ih je smatrao produljenom rukom KOS-a JNA. HOS-ovci stalno rade galamu i ispada da su sami oslobodili zemlju, dok se za Srbe ni ne zna. Ni med braniteljima ni pravice. Kako rat odmiče branitelja je sve više, a priče o ratu sve su fantastičnije i sve udaljenije od istine, pa nije loše katkad čuti nešto razumno, neideološko.

Žena u zlatu, HRT, 10. rujna, 22:41

Ono što se dogodilo u Drugom svjetskom ratu opire se ljudskom razumu (zato se negacionizam može tako lako širiti), a među najneshvatljivije stvari spada holokaust, najveće zlo toga rata, pokušaj istrebljenja cijelog jednog naroda i pljačke njegova golema bogatstva. Biografski film o Mariji Altmann (Helen Mirren), postarijoj židovskoj izbjeglici koja živi u četvrti Cheviot Hills u Los Angelesu, rekonstrukcija je priče o otimačini i povratu najpoznatije austrijske slike, portreta Adele Bloch-Bauer koji je napravio Gustav Klimt. Nacisti su tu sliku oteli vlasnicima odmah nakon Anschlussa, a ona je (zbog židovskog imena nije ju se smjelo nazivati pravim imenom, već se zvala ‘Žena u zlatu’) ostala u bečkom muzeju i nakon rata. Austrija je nije htjela vratiti vlasnici, koja je zbog povrata angažirala mladog odvjetnika, potomka kompozitora Schönberga (također Židova), pa su onda zajedno u dugoj i napornoj parnici, prikazanoj u odličnom filmu, poveli bitku za povrat i pravdu, i uspjeli. Portret Adele Bloch-Bauer (vrijedan u ono doba preko 120 milijuna dolara) danas je u Americi i dostupan cijelom čovječanstvu, za razliku od 100.000 umjetnina koje su nacisti oteli, a nikad nisu vraćene – većina nije imala kome biti vraćena jer su vlasnici ubijeni. Beč XIX. stoljeća, Beč do Anschlussa, kulturni Beč, u velikoj je mjeri bio – židovski Beč. U gradu gdje ih je živjelo oko 200.000 radili su Sigmund Freud, Stefan Zweig, Karl Kraus, Theodor Herzl, Arthur Schnitzler, Franz Werfel, Arnold Schönberg i deseci drugih, svjetski važnih umjetnika koji su dokazali točnost Nietzscheove teze da je ‘vrelo velikih kultura tamo gdje se miješaju rase’. Nacistička pohlepa, bolesna ljubomora i koktel drugih, patoloških osobina taj i takav židovski Beč razorili su da se više nikad ne vrati na razinu na kojoj je bio.

Novi dan, N1, 11. rujna, 09:30

Hrvatska ima 3,8 milijuna stanovnika i već je počela i supstitucija stanovništva, kaže demograf Stjepan Šterc, koji ne blista od zadovoljstva. Supstitucija?! Hrvatsku će naseljavati tamnoputi? Crnci? Muslimani s Bliskog i Dalekog istoka? Jao! Postoji, kaže demograf, čak i ‘neko fiktivno stanovništvo’ koje je rezultat ‘nekih političkih igrica’. Možemo se kladiti da ne misli na fiktivne glasače HDZ-a po Dalmatinskoj zagori, Vrgorcu i Imotskom, pa ni na stanovnike groblja koji na dan izbora naglo ožive. Sućut. Što treba napraviti? Osnovati novu katedru demografije, zaposliti nove demografe, nove političare, uvesti nove poreze, dodati, ukratko, više hadezeovštine i stvari će se popraviti. Šterc se zalaže za osnivanje registra stanovništva i mnoge slične ideje koje bi, kao, trebale sanirati posljedice politika koje se ovdje vode s neobičnom ustrajnošću evo već 30 godina, a oni koji su ih kreirali neprestano se oglašavaju kao stručnjaci koji će njihove posljedice ispraviti. Nama se lijek čini gorim od bolesti, ali utoliko je vjerojatnije da možemo očekivati baš njegovu primjenu.

Dnevnik, HRT, 13. rujna, 19:00

‘Na Jadranu se odmara 200.000 turista. Možemo li još što izvući od sezone?’ kaže u najavi Dnevnika voditelj Đurica Drobac, a riječ ‘izvući’ sažeto, pregnantno, genijalno govori o naravi našeg gospodarstva, turizma, mentaliteta, o prošlosti i, nažalost, našoj budućnosti. Izvući je naime opasno slično riječima ‘iskamčiti’ ili ‘iscijediti’, što nas vodi prema samoj biti naše ekonomije – ona je nešto između rente, dogovora, iznude i milostinje. Možemo li još nešto izvući? Možemo, svakako. Ali – koji mi? Što s onima koji nemaju apartmane, hotele, plaže, koncesije, koji dakle nemaju otkud izvlačiti? Nije, naravno, sve crno. U Dnevniku se opsežnije analizira i pad na početku spomenute hrvatske skupine krijumčara belog – još jedan uspjeh policije, bravo.

portalnovosti

U Rijeci, usred mraka, ”bode” zvijezda petokraka

$
0
0

”Zovi, samo zovi!”, urlalo se bez maski u nedjelju na riječkome Korzu. Ljudi u crnim majicama, u ne baš impresivnome broju, ”spontano” su se organizirali, kako sami kažu, na vijest da je na Riječki neboder, na 77. obljetnicu odluke ZAVNOH-a da se Rijeka, Istra, Dalmacija i otoci pripoje Hrvatskoj, podignuta instalacija riječkoga umjetnika, venecijanskoga đaka Nemanje Cvijanovića.

Na krovu nebodera, punih petnaest dana bit će dobro usidrena i učvršćena zvijezda petokraka, ona ista čije je smještanje zbog pandemije Covida-19 odgađano od početka svibnja. Točnije od 3. maja – Dana oslobođenja Rijeke. Tražen je, novi, ovom djelu prikladan datum i nađen je u 77. obljetnici odluke o pripojenju koju je vlastoručno potpisao Vladimir Nazor.

U bitci za Rijeku te davne 1945. godine život je izgubilo 2.800 boraca, antifašista koje ovaj grad poštuje i rado ih se u različitim prilikama s pijetetom sjeća. Ti su borci na svojim kapama nosili upravo znamen postavljen, usprkos trenutno važećim normama, na vrh Riječkog nebodera.

Cvijanovićeva zvijezda je načinjena ciljano za projekt Europa 2020 od točno 2.800 krhotina crvenog pleksiglasa, koliko je života dato da bi Rijeka danas bila dijelom Hrvatske.

Na krovu nebodera, punih petnaest dana bit će dobro usidrena i učvršćena zvijezda petokraka, ona ista čije je smještanje zbog pandemije Covida-19 odgađano od početka svibnja. Točnije od 3. maja – Dana oslobođenja Rijeke. Tražen je, novi, ovom djelu prikladan datum i nađen je u 77. obljetnici odluke o pripojenju koju je vlastoručno potpisao Vladimir Nazor

Zvijezda je, dakle, za mnoge Riječane u čiju je tradiciju utkan antifašizam – točka raspoznavanja, znak kontra u svemu sramotne prodaje dijelova domovine, u koju se crna kolona Korzom tako zdušno, urlanjem kune.

Plaše ih iz samo njima znanih razloga ove krhotine crvenog stakla što streme u nebo. Straši ih činjenica da će se preko puta središta u Rijeci neuspješnoga HDZ-a, dva tjedna šepuriti simbol onih koji su se jednom davno zdušno borili za pravednije društvo, slobodu, radnička prava, jednakost – za sve ono čega nažalost u našemu društvu ogrezlom u krađu, korupciju, kriminal i primitivizam nema više ni u tragovima.

Kolonu u crnome plaši i ovakva razlomljena i nakrivljena petokraka. Pripisuju joj moć koju nema. Pljuju i nju, i njezina autora po opskurnim portalima i društvenim mrežama. Broje krvna zrnca, omalovažavaju. U srce ih bode i boli petokraka usred hrvatskoga mraka, ali ne protestiraju nikad zbog krađa, nepotizma, korupcije, sveopćeg siromaštva većine.

Nevjerojatna mi je ta zapjenjenost ljudi u crnim majicama uvjerenih da prijetnjama i stalnim podgrijavanjem i izazivanjem straha mogu postići cilj, mijenjati Rijeku.

No nevjerojatna je i ta moralna superiornost grada, ta regenerativna svojstva Rijeke. Pokazuje ih uvijek iznova i kad joj uskrate sredstva, kad joj unište centralni više od sto godina star medij i njegove autore, sve učine da ni Slobodan Šnajder ni Oliver Frljić ne mogu biti intendanti HNK, a grad i njegovi divni ljudi i umjetnici im opet, uvijek iznova prkose kreativnošću…

Ljudi u crnom nosili su transparente pred HKD teatrom, kazališnu publiku na Frljićevim predstavama čuvala je policija od agresivnih demonstranata, ali Rijeka se nije dala. Ne da se ni danas. Pokazala je to i na svečanom otvorenju u čast dobivanja titule prijestolnice kulture ”Operom industriale” i opetovanim izvođenjem pjesme talijanskih partizana Bella ciao.

Tim svojim dosljednim stavom nervira i vladajuće i ljude u crnome koje je rat, neimaština, posao doveo u grad koji, dokazuju to uvijek iznova, ne razumiju i ne vole. Uporno ga žele prekrojiti po svom, za široku Rijeku, preuskome šablonu.

HDZ-ov ministar prometa i veza, Novljanin Oleg Butković, od kojeg se očekuje da političkom opredjeljenju usprkos razumije grad na Rječini, čovjek direktno odgovoran što Rijeka još uvijek nema autobusni kolodvor igra se ovih dana likovnoga kritičara. Ministar rad Nemanje Cvijanovića naziva kvaziumjetničkim i anakronim…

Straši ih činjenica da će se preko puta središta u Rijeci neuspješnoga HDZ-a, dva tjedna šepuriti simbol onih koji su se jednom davno zdušno borili za pravednije društvo, slobodu, radnička prava, jednakost – za sve ono čega nažalost u našemu društvu ogrezlom u krađi, korupciji i primitivizmu nema više ni u tragovima

Neš ti stručnjaka!

Takvih poput njega, samo zbog njega i njegovih razbacanih po bauštelama europskih gradova, koje vjerojatno samo puškomitraljezom možeš natjerati u galeriju, imaju mišljenje što treba učiniti gradu, umjetniku, zvijezdi…

Pogađate – ono isto što se devedesetih činilo tisućama spomenika NOB-a.

Javljaju se i povijesni revizionisti s hercegovačkoga kamena i oni iz hrvatske provincije koji na svojim profilnim slikama uporno drže fotografije u maskirnim uniformama, zastave i grbove s prvim bijelim poljem.

Sve znalac do znalca, povjesničar umjetnosti do povjesničara umjetnosti…

Umjetnik, Nemanja Cvijanović pomirljivo poručuje kako ”nakrivljena zvijezda u svojoj primarnoj simbolici komunicira paradoks odbačenog, ali još uvijek opasnog antifašističkog i revolucionarnog nasljeđa, kao simbol međunarodnog radničkog pokreta i borbe za pravednije društvo…”

A demonstranti potvrđuju njegove riječi.

Cvijanović kaže kako nije riječ o provokaciji. Ja mu vjerujem kao što sam uvjerena i da je u pravu kad veli kako je ”zvijezda samoobrambeni spomenik!”

Dodala bih i Rijeka je samoobrambena, sve dok je u njoj, uz sve ostalo, moguća i petokraka na vrhu nebodera i ”spontano” organizirani ”Zovi, samo zovi protest”.

autograf


Poruka za balošiće: Vaš KUL centar SB treba urgentno redefinirati, proglasiti i poligonom za raspravu o sadašnjosti i budućnosti kulture mladih

$
0
0

Od samog početka postojanja, iz medijsko-propagandnih oblaka slavonskobrodskog KUL centra, izljevale su se po javnosti obilne padaline samodopadnosti, a bez punog pokrića u učinjenom i stvorenom, i izvan konteksta društvene i kulturne stvarnosti i njenih anomalija, naročito u Slavonskom Brodu. Kišobran samoobrambene kritike otvorio sam izazvan Danima otvorenih vrata KUL centra, tek kad se dogodio taj pravi sljavljenički prolom oblaka narcističkih poremećaja sa svim neugodnim oborinskim pretjeranostima. Nezadovoljničku (narančastu?) ambrelu nazvao sam: Kul centar: Nice lemonade za slavuje. Umjesto iskazivanja očekivanog povlađivanja jatu slavuja, kako sam nazvao organizatore aktivnosti, voditelje radionica i šefove dubokog i skrivenog javno – civilnog partnerstva u kulturi u Slavonskom Brodu, njihove kulturne igrice označio sam kao limunadu. Uvjeren sam da sam s pravom tim pojmom opisao ukupnost postojećih vrijednosti ujedinjene udruge, s obzirom da KUL centar, u okviru udruženih korisničkih ringišpila, poslužuje slatko-kiselo radioničko osvježenje za dokone, umjesto alternativnu, gorku i ljutu medicinu za jačanje kulturnog zdravlja mladih, sa svrhom jačanja njihovog otpora bolesnom okruženju.

Planet majmuna: Postanak

Tekst ima četiri bešavno spojene komponente:

  • Isticanje neumjerene samohvale i podcijenjivačko-segregacijskog odnosa prema lokalnim medijima.
  • Tražanje odgovora o financijama i imenovanju upravljača milijunskim iznosima dobivenog novca.
  • Konstatacije da su korisnici i polaznici KUL centra marketinški zanemareni u odnosu na birokratski sloj.
  • Definiranje nezadovoljstva svrhom postojanja KUL centra; postavljanje pitanja o nužnosti prelaska na novi smisao djelovanja.

Najodgovorniji zastupnici i šefovi KUL centra, kreatori njegove strategije, na javnu kritku nisu reagirali ni jednom jedinom riječju, niti su se očitovali na prozivanje. Ignoranti, kalkulanti, insuficijentni kritičkim refleksima i potrebom polemiziranja u cilju boljitka, čuvari vlastitih pozicija, kukavelji, zimogrozni do jadne drhtavice dok ih ne grije blizina vatrice gradskih vlasti… oni su (zasada) odšutjeli prozivanje kao zaliveni. Nietzshe u Sumraku idola kaže: …“čekićem postavljati pitanja i možda kao odgovor čuti onaj poznati šuplji ton koji ukazuje na nadute utrobe…“. Da, neskromno priznajem da sam se, u nitzscheanskom smislu, mašio za čekić, na što su se oni pokazali kao šuplje, nadute utrobe. Kao na planeti majmuna, odjekuje javnim prostorom zvuk njihove praznine. Na zastavi KUL centra kao da piše: čitaj, recitiraj, glumi, sviraj… šuti iili pjevaj dok ulicama (i kružnim tokovima) galopira tragedija i zavijaju sirene vatrogasnih kola.

Huston, imamo problem!

Ali, zato se javio jedan od voditelja, Vlatko Balošić, zvan „najslabija karika“,  tekstom: Vlatko Balošić odgovara kritičarima brodskog Kul centra: “Ljubi li vas tko? Je li vas voljela mama, tata … bar jedna žena … al’ ono – pravo, iskreno?”

Krleža je nekim povodom rekao otprilike ovo: da je u mladosti žalio što nema boljih uzora, a u zrelim godinama za boljim protivnicima. Zar od svih imena u KUL centru nemam boljih protivnika od Vlatka Balošića? Preciznije, onakvog Balošića kakvim se pokazao u svom rečenom očitovanju spram mog neslaganja s dostignutim i postignutim u KUL centru? Patetično, s pogrešnim rezonima na temelju krivo shvaćenih tvrdnji, s oskudnim znanjem o svemu što je spomenuo, spremnim za ne talasaj zapovijedi, sentimentalno, vulgarno, plitko(umno), zlobno, klišetizirano, zasužnjenog uma rešetkama floskula o mojoj navodnoj nenormalnoj psihološkoj motivaciji i pakosnom podrivanju uspjeha kulturnih voditelja, spontano u pravcu groteske, na način fanatičnih propovjednika iz američkog biblijskog pojasa, na način pomaknutog psihologa amatera, na način molitelja ispred bolnica za nerođenu djecu i protiv abortusa, Balošić diletantski simplificira, upravo glupavo svodeći moje prosudbe, stavove i mišljenje na pljuvanje, nečasnost, lijenost, nesposobnost uočavanja ničeg lijepog i uvrijeđenost. Mogao bih ga šejmati kao ograničenog navođenjem i komentiranjem njegovih rečenica koje su na razini učenika viših razreda osnovne škole, ali ne želim ga dodatno javno sramotiti. Ipak izdvajam dvije njegove misli. Prva je na tragu moje kritike. Balošića, koji priznaje da ipak nešto nije u redu s KUL centrom, djelomično izvlači iz žitkog poltronskog gliba u koji je upao:

  • KUL centar ima bezbroj propusta i mana – od one financijske, preko upravljačke do provedbene sfere … I ‘da sam ja netko’ puno toga bih drugačije …

Pa budi netko, Balošiću! Kad, ako ne sad?! Tko, ako ne takvi (inside-ri) kao ti?! Puno je to bezbroj propusta i mana! Bavi se njihovim smanjivanjem.

U drugoj, Balošić podmeće, žigoše i priziva zle duhove prošlosti.

  • I? Što zapravo Radite? Virtualnu verbalvan revoluciju???

Balošić etiketira i diskvalifikatorski svrstava svoje oponente – u balvan revolucionare. A vrlo dobro!!! (služimo hrvatskom narodu!!) zna se koje su asocijacije u RH na ovu sintagmu. Nepošteno Balošiću! Huston, imamo problem! Ne možemo aterirati tako nisko, na visinu Balošića, možemo samo do visine uspravnih ljudi. On puže oko nogu gradskih vlasti kao da je član slavonskobrodskog notornog i nepotrebnog Savjeta mladih.

O suštini, Kul centre, da ti pojem 

U čemu je problem? S čim se ne slažem? Problem je u tome što KUL centar ignorira mogućnost i istinske interpretacije postojeće zbilje, i njeno odgovarajuće mijenjanje u skladu s interesima mladih. KUL centar se sveo na organizirano funkcioniranje poluprivatnih radionica na kojima se rasprave tematiziraju iz utrobe, a ne na temelju provedenih demoskopija. Nije provedeno niti jedno prethodno sociološko istraživanje o statusu mladih, o njihovim istinskim kulturnim potrebama, o stavovima o praktičnoj politici, društvenoj nejednakosti, zapošljavanju po babu i stričevima, odnosa prema manjinama, iseljavanju…kako bi se  potom, na temelju rezultata istraživanja, donijele odluke o smjeru rada, korisnim projektima, odgovarajućim radionicama s važnim životnim temama i kulturnim oblicima iskazivanja.  Razumijem gradonačelnika, šerifa Dusparu, jer ga pri donošenju odluka ispitivanje javnog mijenja apsolutno ne interesira, koji želi status quo dok ne pozapošljava svu rodbinu i djecu odanih stranački i kolicijskih prijatelja, ali ne želim razumijeti KUL centar, njegovu dramatičnu pasivnost u vezi društvenih nepravdi. KUL centar mora učiti mlade o pravu na grad.

Nije KUL centar, koliko znam nikada, organizirao okrugle stolove i diskusije o kontekstu, o društvenoj sredini koja stvara kulturu i u kojoj se kultura stvara, o sredini promišljanja izvornih vrijednosti. Korača se uporno utabanom stazom, ide jed(i)nim putem pa makar ovaj vodi(o) u zabit i bezizlaz. Podražavaju se trikovi domintne kulture koja je u službi poretka koji mladima ne pruža nadu. Takvim pristupom KUL centar (p)ostaje efikasno sredstvo apsorbiranja i razmekšavanja bunta mladih, koji samo trebaju sjediti i slušati autoritete, s amaterskim kreativnim pokušajima, umjesto da im se zorno i atraktivno pokuša objasniti tko su oni u hijerahiji društva i zajednice i kako mogu mijenjati svoj položaj. KUL centar potiče mlade na inkluzivnost, umjesto da se usredotoči na prepbrazbu svega postojećeg i prevrednovanje vrijednosti. Na djelu je dehumaniziranje društva na svim razinama, tehnološkom, ideološkom, političkom, a KUL centar nastoji povratiti vjeru u lijepo, u umjetnost, u moć kreativnosti u vlastitoj sobi. Ali to je kao brisanje prašine u stanu punom rupa, štakora, propuha, maltretiranja stanara, razbijenih stakala, polomljenog namještaja. Treba stan srediti.

Potrebno je drukčiji stav zauzeti, potrebno je više! Kul je na pola puta, vrti se u mjestu, zapeo u blatu “kreativnih banalnosti”, a trebalo bi se odlučiti. On bi bio i dopadljiv i pošten. U redu, neka bude, ali onda neka ne stigmatizira, uz malu pomoć svojih balošića, one druge koji ukazuju na nepodnošljivu lakoću i ružnoću postojanja, na epidemiju bolesti koja napada slobodu, bratstvo, jednakost mladih. Naravno da KUL centar u tom smislu nije perverzno neaktivan kao Savjet mladih, ali je, sudeći po neiskorištavanju prilika za promjenom, iz istog inkubatora u kojem se uzgajaju bića koja se slažu sa svime i koja povlađivački klimaju glavama političkim i ekonomskim izrabljivačima. KUL centar nema stavove o uzrocima proliferacije tumorske korupcije, o prijetećem starenju populacije zbog emigriranja mladih, o državi prepunoj uhljeba, parazita, vjeronauka i učenja vječne zahvalnosti povijesno zaslužnima. KUL centar ravnodušno gleda patnju, beznađe. Cilj rada KUL centra mora biti aktivnost, a ne samo aplaudiranje jedni drugima. KUL centar ne smije odustati od utopizma, vizionarstva. Ako to zanemari onda se ne radi samo o slavujima, nego o papagajima koji imitirajuće glume, plešu, singaju i slikaju. KUL centar treba urgentno redefinirati i proglasiti poligonom za raspravu o sadašnjosti i budućnosti kulture mladih. KUL centar treba pripomoći progresivnim snagama društva u nastojanju da se oslobode „ljudska bića od okolnosti koje ih čine robovima”.

Claudio Magris: Časovito: Kritika ljudske glupavosti

$
0
0

Kazati da je objava, pa i prijevod na hrvatski jezik svake nove knjige Claudia Magrisa događaj, bilo bi možda, u svjetlu ne samo domaćeg suvremenog kulturno književnog konteksta malo potrošeno, jer događaja ima mnogo, napose književnih, i gdje god da se čovjek okrene stoji kakav golemi događaj, šireći ruke prema čitatelju, pozivajući ga da mu – gotovo pa neminovno, gotovo pa bez uključivanja snage vlastite rasudne moći i vlastite slobode izbora, padne u zagrljaj. Tako nam govore naslovnice, poleđine knjiga, tako citati iz kritika objavljenih u glasovitim svjetskim tiskovinama, tako popratne riječi izdavača, novinski intervjui s piscima, Facebook stranice. Pa što tu čovjek na koncu još ima da uključuje vlastito mišljenje, ne daj bože znanje, čitalačku njegovanost, pronicljivost?

Ili vlastiti dar za prepoznavanje lijepoga i vrijednoga po sebi, i za sebe prvenstveno, uzgojen na nastojanjima oko Kantovog bezinteresnog sviđanja, koje kao da je nekuda posve iščezlo iz današnjeg svijeta, pa i onog humanističko umjetničkog, svog sazdanog na i premreženog interesima? Njemu je sve dano da uzima i trpa u sebe bez pitanja i mišljenja, bez zaustavljenosti i zapitanosti – bez prava osobnog odabira koji je intiman, duboko intiman, jer dotiče najdublja uvjerenja, mišljenja, stavove, jer želi da ih čitalačkim odabirom uzdrma, propita, da im ugađa i povlađuje na delikatan, rafiniran način, i to sve, i još daleko više od toga, istovremeno. Zbog toga, između ostaloga, čovjek čita knjige, i zbog toga još uvijek mora imati pravo na vlastite odabire, krajnje osobne. Zbog toga, u ovom času, koristim svoje nepravo i krivudavo pravo da kažem da je i prijevod i objava knjige „Časovito“, Claudia Magrisa, za mene događaj, radost otkrića koju ovdje želim podijeliti s drugima, onima koji je to također već bio, ili će možda i posredstvom ovoga teksta jednom postati čitateljski užitak.

Čovjek ne može a da ne bude ironičan spram mnoštva pojava u svojoj stvarnosti – baš kao što je i Claudio Magris u tekstovima – kraćim proznim zapisima sakupljenim u knjizi „Časovito“, ironičan, zbog čega se ton ovih tekstova na čitatelja reflektira s prijatnim osjećanjem koje mu indirektno sugerira kako svjedoči konačnom i sretnom pronalasku bliskog sugovornika, što je stari način potvrde da se u rukama drži dobar književni tekst. To su tekstovi koji opisuju male životne zgode, osobne priče ispisane ne samo vještim, već i – dosljedno dugogodišnje neupitnom, visokom ugledu kojega ovaj autor uživa – nadarenim, i erudicijom bogatim rukopisom, koje je moguće zamisliti tiskane i u kakvom publicističkom, kvalitetnom novinskom okviru.

Žive slike nekog događaja u svojim prizorima zrcale mnogo toga što je autor u njih unio – mučnost, ali nekada i neviđenu lakoću, površnost ili nezainteresiranost takozvanog malog čovjeka spram njegova vlastitog povijesnog iskustva, kritiku ljudske glupavosti (ili mentalne i duhovne zapuštenosti), intelektualnog oportunizma, pristojan odmak spram trivijalnosti, ljubav spram zbiljskih vrednota – ne samo kada je riječ o naslijeđu i kulturi, već, prije svega, onih uspostavljenih unutar pojedine osobe, koje se reflektiraju u načinu na kojega je netko oblikovao svoj privatni život i prisne odnose, što se, tek potom, i posredno, širi dalje prema okruženju i svijetu … Pa kada piše o ljubavnome krahu nekog poznatog njemačkog bankara, onda piše, primjerice, o tome kako dotični gospodin, živeći dugo godina s nekom gospođom u braku kojega je raskinuo, nije tijekom svih tih godina uspio shvatiti „što su sloboda, igra, rizik, snaga zajednički provedena života, ljubavne istine i ispovijesti koje uvijek samo rastu, ne shvaća odiseju života spavanja, starenja, a ponajviše zajedničkoga otkrivanja ljubavi prema svijetu.“

Tekstovi sakupljeni u knjizi „Časovito“ problematiziraju naoko sitne, svakidašnje ili nevažne teme, a u sebi sažimaju, iznose, jednako usputnim, lapidarnim načinom, važne i interesantne stvari, činjenice kojima naše vrijeme – u nedostatku vremena – ne stigne okrenuti svoju pažnju. Malo je autora koji u tako zgusnutom obliku mogu izreći toliko mnogo toga, i na tako učinkovit način – Magris je u ovim zapisima i kritično polemičan, i višestruko aluzivan, i intelektualan, no ne s visoka i s prezirom spram jednostavnosti života, već s posebnom pažnjom i naklonosti nekoga tko i sam u toj jednostavnosti uživa, i s kritikom, ali ne i osudom i prezirom spram statičnosti, pasivnosti, nezainteresiranosti, nepravednosti ili neznanju takozvanoga „pučkoga čovjeka“, koji često, s jednakom neosviještenosti i neodgovornosti, živi svoj privatni, i svoj društveno politički život. Dapače, on i spram tog čovjeka, što je tipično za njegov rukopis, nalazi razumijevanja, i često osjećamo autorovu intimnu privrženost tim ljudima iz konoba i kavana s kojima vodi svoje razgovore, diskusije o povijesti, o vremenima koja su prošla …

S druge strane, tu je i njegov autoritet javnoga intelektualca, profesora i književnika, i društvena komocija koja mu omogućava da promatra život ondje gdje je njega volja, s ipak jednom galantnošću evropskog renomea koja nije samo u kulturi i tradiciji čiji je baštinik, u ugledu ili djelima, već i u životnome standardu, neopterećenosti strategijama osobnog preživljavanja, o kakvoj mnogi autori i intelektualci mogu samo sanjati.

Magris kao sveučilišni profesor, akademski tip koji nije malograđanski oduševljen niti opijen svojom društvenom amblemacijom, već s oprezom i pozornošću kritički odmaknut od pozicija koje uspavljuju i pasiviziraju duh, nije zanesen niti ugledom i poštovanjem koje spomen njegova imena pobuđuje u javnome i književnome svijetu. To je sretna okolnost i za čitatelja, jer takvoj samodisciplini može zahvaliti i na kvalitetnom književnom tekstu. Dugo nije bilo moguće čuti ili pročitati kod nekog umjetnika ili intelektualca u zreloj dobi, s dobro potvrđenim statusom, kako on ističe vlastitu obvezu, nužnost aktivnoga učenja, jer mi smo, naročito ovdje na brdovitom Balkanu, naučeni na to da pripadnici tog društvenog soja sve imaju u malome prstu, čak i ono o čemu nemaju pojma, da su davno pročitali sve što se moglo i trebalo pročitati, i da više nije potrebno da se trude i da ustrajavaju niti oko čega čija se pozadina temelji na ozbiljnom i posvećenom radu.

Ponizna marljivost i darovitost našeg tršćanskog susjeda toga se diskretno, a zapravo u debelom kasu kloni, često, i u ovim predivnim tekstovima, lutajući po predjelima slovenskog, talijanskog, istarskoga Krasa, na tršćanskoj plaži Barcola, promatrajući i pažljivo bilježeći o muškarcima i ženama, o često neravnopravnim i manipulativnim bračnim odnosima, o djevojkama i mladićima, o dječjim igrama, o, kako sam kaže u jednome tekstu, parafrazirat ćemo ga – raznolikostima i nepravilnostima života, koje su uvijek složenije, ne samo od stroja ili naprave, već i od čovjeka samoga, načinjena na njegovu sliku i priliku.

Knjigu neobičnog naslova „Časovito“, koja uistinu na trenutak zabljesne pred očima čitatelja koji već shvaća da bi potom, s radošću nekog drugog trenutka, ponovno volio k njoj svrgnuti svoju pažnju, na hrvatski je jezik prevela sada već znamenita prevoditeljica djela ovoga autora, tršćanska profesorica Ljiljana Avirović, među kojima mnoga, poput „Dunava“ ili „Mikrokozama“, ostaju trajno upisana u povijest modernog europskog književnog stvaralaštva.

lupiga

Za šaku mita

$
0
0
“Svi do zadnjeg” Jérȏmea Félixa i Paula Gastinea je fantastičan strip koji vrlo precizno prati motive i karaktere likova, njihov razvitak i logiku koja je i ekonomska i psihološka i idealistička
 
Jérȏme Félix i Paul Gastine: Svi do zadnjeg, prevela Andreja Bagović, Fibra, Zagreb, 2020.
 
Crtež, kompozicija stranica, montaža, dijalozi, razmjerno raskošno koloriranje s posebno upečatljivim suncima i vatrama, ukratko sve je u ovom western-stripu vrlo dobro, pa bih volio vidjeti i film po njemu
 

Ima takvih izdanja, ne obećavaju baš po naslovnici, autori su za mene anonimni, ali hajde, volim westerne, velika je to zaliha priča, elementarnih, ogoljenje prirode i društva, mitski sukob na sukob, kvadrate sukoba, a sve natiskano i ubrzano u, praktično, stotinjak godina, sve to sam već davno shvatio, posegnuo i – oduševio se.

Vraški dobar i dirljiv scenarij

Već na prve tri stranice stripa Svi do zadnjeg, na kojima stanoviti Russel obilazi grob svoga prijatelja, pa krene u njegovu kuću gdje mu dijete kaže da mama već tri dana spava i da on hrani stoku i planira popraviti kokošinjac, sve je jasno. Majka je uskoro pokopana pored muža, a Russel usvaja klinca, Benneta, umiljato i zahvalno dijete koje s njim i ostalim kaubojima prati stoku s kraja na kraj Zapada: jasno je odmah da se radi o vraški dobrom scenariju, sažetom, preciznom, brzom, dirljivom. Po dolasku u Abileine jasniji postaje i historijski trenutak. Došlo je doba željeznice koja će uskoro prevoziti stoku diljem Zapada, kauboji moraju naći novi posao, a koliko je kauboju lako u poodmaklim godinama postati farmer, ono što je prezirao cijeli život, postati sjedilac umjesto nomad, zatočenik umjesto vladar prostora, sluga zemlje umjesto gospodar životinja, nije teško zamisliti: njihov privatni pakao i doživotno poniženje. Oni su nešto kao u privatizacijama otpušteni radnici nakon ere socijalizma, koji su se našli bačeni na tržište, bez ikakvih predznanja i priprema. Ali Russel ima motiv, malog, a opet sve većeg, Benneta, pa s Kirbyjem, također ex-kaubojem, planira kupiti zemlju i krenuti s iskrčivanjem i kultiviranjem, unatoč svemu.

Svi do zadnjeg

Istodobno, korumpirani državni službenik dolazi u obilazak Sundancea, mirnog kvekerskoga gradića koji zbog te mirnoće – uz mito od 6 000 $ koji stanovnici trebaju skupiti – može preporučiti guverneru kao buduću željezničku stanicu za utovar i istovar stoke i osigurati mu prosperitet. Uvjet je da gradić ostane miran, nezatalasan valovima nasilja koji su uokolo eskalirali kada se dio odjednom nezaposlenih kauboja prešaltao, ne u farmere, nego u bandite. Osigurati djeci budućnost a sebi mirnu starost je kapitalan uspjeh svakog roditelja, pa udruženi miroljubivi stanovnici gradića u kojemu postoje tek dvije kurve koje ne odišu higijenskim navikama, i to van grada u čatrnji nekog Eliotta, solidarno skupljaju mito. Predat će mito kada Sundance dobije odluku da, prevedimo to, autoput prolazi kroz/pored njihova grada. Zvuči dosta poznato?

U Sundance stjecajem okolnosti stižu Russel, koji pati od povremenih ispada bijesa, Kirby i Bennet. Zatekla se tamo i učiteljica, Miss Collins, koja nesebično i zdušno obrazuje djecu, spremna za njih se žrtvovati, ne samo metaforički, nego i fizički – neprepoznata heroina svoga doba.

Već na prve tri stranice stripa Svi do zadnjeg, na kojima stanoviti Russel obilazi grob svoga prijatelja, pa krene u njegovu kuću gdje mu dijete kaže da mama već tri dana spava i da on hrani stoku i planira popraviti kokošinjac, sve je jasno

Naravno, događa se po grad najgore, ubojstvo koje sada treba zataškati ili, ako se u tome ne uspije, valja identificirati ubojicu i izručiti ga u najkraćem mogućem roku. No, što ako je ta grozna smrt bila posljedica puke nesreće? Ili ako je skrivljena iz nehata? Ili ako je ubojica netko zaštićen? Ili ako se, što se naravno događa, u istragu oko smrti uključe, osim stanovnika Sundancea, Russel, Kirby i banda koja jedva čeka priliku za tako što, čak i Ms. Collins, a svatko vođen svojim motivima i razlozima, motivima i razlozima koji su vrlo oprečni?

Herojsko i tragično, pragmatično i praktično

E, onda dobivamo fantastičan strip koji vrlo precizno prati motive i karaktere likova, njihov razvitak i logiku koja je i ekonomska i psihološka i idealistička, bilo da su oni kolektivni ili individualni. Oko grada, po brdima i klancima nastaje strka, pucaju pištolji, puške i prijateljstva, mijenjaju se uloge i strane, nepovjerenje je opće, laž i istina isprepleteni, a ne znaš koja je pogubnija. U tom damaru dar-mara, koji mora stati ili barem ostati nezabilježen – a teško bi i bizantska i dubrovačka diplomacija pomirila sukobljene strane, pogotovo one koje se nema čime ucijeniti, jer ili nemaju posao ili više motiva za život − kristaliziraju se impresivni likovi.

Svi do zadnjeg

Herojsko i tragično se isprepleće u sukobu s pragmatičnim i praktičnim, a nije teško pogoditi tko i što na kraju prevladava. Domino efekt jednog ubojstva koje je poremetilo laboratorijske uvjete grada i manje-više precizno zacrtane životne putove likova, je toliki i tako dobro izveden da će čitatelj naći razumijevanja za sve aktere izbačene na povijesne margine, kao i za one koji hvataju priključak s diktatom suvremenosti i kojima je otvorena milost centra i njegove financijske bisage.

Domino efekt jednog ubojstva koje je poremetilo laboratorijske uvjete grada i manje-više precizno zacrtane životne putove likova, je toliki i tako dobro izveden da će čitatelj naći razumijevanja za sve aktere izbačene na povijesne margine

Bolju priču nisam davno sreo, a sve ostalo, crtež, kompozicija stranica, montaža, dijalozi, razmjerno raskošno koloriranje s posebno upečatljivim suncima i vatrama, je vrlo dobro, tako da, sve skupa – volio bih vidjeti i film po stripu Svi do zadnjeg. Dobri scenariji su oni koji dovedu likove u situaciju u kojoj svatko svakim potezom gubi, i može eventualno samo smanjiti gubitak. E, pa o takvom se stripu radi, s tim što je i gubitak teško pitanje, ispostavi se, to može nekome biti i željena opcija, dobitak. Prevedimo ovu pitijsku rečenicu u svakodnevno: „Je li ubiti samoubojicu ubojstvo?“ Ovaj strip lako i logično dovodi likove u slične situacije, a čitatelja ostavlja otvorenih usta, namreškanog čela i razrogačena mozga.

kritika-hdp

Podsjetnik: Dodirni mi koljeno: Počela živjeti nova brodska legenda

$
0
0

Prošao sam nebrojeno puta pored spomenika hrvatske književnice Ivane Brlić Mažuranić, na korzu, bez ikakvih primisli, ali danas sam namjenski došao provjeriti moći nove brodske legende u nastajanju. Čuo sam je od ljudi koji nisu ničim povezani, osim prakticiranjem novih urbanih čini.

Dakle, dotaknete li brončano koljeno spomenika ove Ogulinke koja se nakon udaje za Brođanina Vatroslava Brlića, doselila u Slavonski Brod i postala jednim od njegovih najvećih zaštitnih znakova – obistinit će vam se želja koju ste u tom trenutku zamislili. Dodir koljena donosi sreću i ostvarenje snova.

Najviše prilaze i koljeno dotiču mladi ljudi, posebno parovi bez djece, zaručnici, djevojke i mladići nesretni u ljubavi, ali još uvijek u doba kada je korzo nenapučeno šetačima i kibicerima, kao ih se ne bi vidjelo. Izlizano koljeno svjedoči da je takvih sve više i da uskoro zazora prema ovom simpatičnom gestu neće biti zazora. Čuo sam da će pojedini turistički vodiči iskoristiti ovu urbanu legendu i ugraditi ju u svoje priče o Brodu.

Podlegao sam novom lokalnom vjerovanju, baš kao svi koji dodiruju palac Grgura Ninskog u Splitu, dodirnuo koljeno i zaželio dvije želje. Jedna se već ostvarila. I vi provjerite!

sbperiskop

Početak postameričkog vijeka: Uspon država-civilizacija

$
0
0

Zapad vekovima poriče pravo na zasebno postojanje drugim civilizacijama. Čitav svet trebalo je da postane Zapad. Sada je ta naivna ideja konačno doživela poraz

Propadanje Amerike nemoguće je odvojiti od uspona Kine, uočava američki politički analitičar Aris Rusinos. To je tema koja danas dominira diskusijama o političkoj budućnosti sveta.

Ali paralelno s opadanjem američke moći i njenog, sve upitnijeg, “moralnog autoriteta”, sada širom Evroazije jača model “civilizacijske države” ili “države-civilizacije”: “Rezimirajući civilizacijsko-državni model, politički teoretičar Adrijan Pabst primećuje da `u Kini i Rusiji vladajuće klase odbacuju zapadni liberalizam i širenje globalnog tržišnog društva.

One definišu svoje zemlje kao karakteristične civilizacije, sa svojim jedinstvenim kulturnim vrednostima i političkim institucijama`.” To je ono što se na Zapadu naziva “autokratijama”, “autoritarnim režimima” i “diktaturama”.

Ali od Kine do Indije, i od Rusije preko Irana do Turske, velike i srednje velike evroazijske sile “iscrtavaju ideološku sukcesiju od predliberalnih carstava u kojima traže svoje poreklo, iznova oblikujući svoje nedemokratske, statičke političke sisteme kao izvor snage a ne slabosti, i tako preokreću onaj liberalno-demokratski trijumfalizam s kraja XX veka”.

Suprotan pokret od ovog je upravo taj “liberalno-demokratski trijumfalizam”, ovaploćen u demokratskim, “obojenim revolucijama”; od onih “plišanih”, kojima su oborene “narodne demokratije” – socijalistički režimi Istočne Evrope i potom razbijen Sovjetski Savez i Jugoslavija (ne uvek “plišano” i mirno već često u krvi), do takozvanog Arapskog proleća, ili savremenih “obojenih revolucija”, uspešnih ili neuspešnih, u Ukrajini, Gruziji, Siriji, Venecueli ili Belorusiji.

Planetarna Amerika Naizgled, to su pokreti koji teže “slobodi”. Ova težnja je u čudnoj protivrečnosti sa činjenicom da su sve one, bez izuzetka, danas diktirane, organizovane i potpomagane iz jednog strateškog i logističkog centra: Sjedinjenih Američkih Država. Koncept koji ih pokreće je američka, u stvari liberalna definicija “slobode”.

Zapravo, reč je o modelu liberalne, uniformne i jednoobrazne planete, neokonzervativnom “projektu američkog stoleća”, koji je trebalo da, milom ili silom (ali uglavnom silom), učvrsti “American way of life” kao univerzalan i obavezujući za sve – kao jedinstveni model i uzor za čitavo čovečanstvo.

Koncept koji raskida s idejom o SAD kao nacionalnoj državi (Amerika to nije ni bila od samog početka), i pretvara je u Svetsku državu (World State), kojom upravlja Svetska vlada, odnosno čitav svet u utopijsku “planetarnu Ameriku”.

“Amerika od tog trenutka pretenduje da svuda proširi jedinstveni kod koji prodire u život naroda i država tisućama raznih puteva – kao globalna mreža – kroz tehnologije, tržišnu ekonomiju, politički model liberalne demokratije, informacione sisteme, klišee masovne kulture, uspostavljanje otvorene strateške kontrole Amerikanaca i njihovih satelita nad geopolitičkim tokovima…” (Aleksandar Dugin: Četvrta politička teorija).

Ponovimo: jedina američka definicija slobode je ona liberalna. Pojam “Zapada” u stvari obuhvata niz zemalja okupljenih oko takozvanih liberalnih vrednosti, zbog čega Zapad ne predstavlja, niti može da predstavlja civilizaciju u pravom smislu reči.

“Postoji li uopšte Zapad”, pita se Rusinos, “kao koherentan i čvrstim granicama odvojen entitet (civilizacija)? Ili je Zapad, poput liberalizma u ovoj fazi samo ideologija koja opravdava postojanje američke imperije”, odnosno “ideološko sredstvo koje američki imperijalizam koristi kako bi Evropu trajno vezao za sebe” (Klaudio Muti)?

“LIBERALIZAM – BOG KOJI JE PAO”

Danas su “obojene revolucije”, a ne više direktne vojne intervencije, glavno oružje kojim posustala “zapadna imperija” (“Zapad”, a to znači pre svega SAD) nastoji da zaustavi ili barem odgodi sopstveni pad, uspostavljajući privremenu geopolitičku kontrolu nad pojedinim državama i važnim regijama. Da li je ovaj “trijumfalistički talas”, pokrenut još kasnih 80-ih godina prošlog veka, najzad stigao do svog kraja?

Ovaj “liberalni univerzalizam” bio je od početka lažan, dodaje britanski analitičar Alister Kruk, i služio je isključivo evropskoj (kasnije američkoj) potrebi da ozakoni i opravda sopstveni kolonijalizam.

I sada se konačno “razotkriva mračna `tajna` liberalizma: njegovi osnovni principi mogli su se projektovati kao univerzalni samo dok su bili podržavani silom”: “Danas, s padom meke američke moći i američkim društvom u kome se otkrivaju duboke unutrašnje pukotine, više se ne može održati čak ni ta iluzija univerzalizma”.

Paralelno sa “liberalizmom, široko shvaćenim kao Bog koji je pao”, pojavljuju se alternative liberalnom projektu, nudeći se kao odvojene, podjednako ubedljive `civilizacijske države`.

One odbacuju zapadni model nacionalne države. Kao civilizacijske države, one se obrazuju u prvom redu na kulturi” – na kulturnom nasleđu, a ne na usko političkim zahtevima. “Povezana sa civilizacijom, država ima najvažniji zadatak da zaštiti određenu kulturnu tradiciju. Njen doseg obuhvata sve regije u kojima je ta kultura dominantna.”

Širom sveta danas je na delu, podvlači Kruk, “snažna centrifugalna dinamika”. Budući da je liberalizam izgubio sopstveni stup moći (onaj američki), Evropa, shvaćena kao “drugi stup liberalnog poretka”, ili samo kao američka ispostava na evropskom tlu, “najzad je ostala gola”.

Do sada evropski projekat bio je skriven pod okrilje američke “tvrde moći”, kao puki “dodatak američkoj civilizacijskoj misiji, ali s tim je konačno završeno: Tramp je Evropu već nazvao neprijateljem Amerike, ravnopravno sa Kinom. SAD više nisu dobroćudni ujak Evrope koji raspoređuje svoju čvrstu moć kad god se Evropa zaplete”.

Iz tog razloga, ni stara liberalna paradigma više ne može biti nastavljena – zato što je američka moć snažno erodirala, i zato što se njene osnovne vrednosti radikalizuju i postaju oružje u ogorčenoj borbi koja se vodi “između klasičnih američkih i evropskih liberala, kao i američkih hrišćanskih konzervativaca”.

Osim toga, “danas mlađa generacija američkih liberala glasno tvrdi ne samo da je stara liberalna paradigma iluzorna već da nikad nije bila ništa više od paravana koji prikriva ugnjetavanje – bilo `kod kuće`, bilo ono kolonijalno, rasističko ili imperijalističko; moralna mrlja koja se može očistiti samo kroz iskupljenje”.

KINA KAO “CIVILIZACIJSKA DRŽAVA”

S tim u vezi, politički teoretičar Kristofer Koker nas podseća da

“ni Grci, kao ni Evropljani iz šesnaestog veka (…) nisu sebe smatrali `zapadnjacima`, i da termin `Zapad` potiče tek sa kraja XVIII veka”. Stvoren je u epohi prosvetiteljstva, kako bi označio jednu novu, ili navodno jedinu postojeću i tobože “univerzalnu civilizaciju”. “I upravo su nas univerzalizujuće tendencije sadržane u prosvetiteljskom liberalnom projektu dovele do sadašnjeg zastoja”.

U tom smislu, Amerika nije zasebna civilizacija, a nije čak ni avangarda ni povlašćena tvrđava “Zapada” već samo agresivni hegemon, “anticivilizacija u kojoj se rastvara raznolikost evropskih i drugih kultura, u korozivnom rastvaraču globalnog kapitala”. Kako primećuje bivši portugalski ministar inostranih poslova Bruno Makais, u eseju Napad civilizacijske države, ove globalne težnje liberalizma odvojile su zauvek Evropu od njenih kulturnih korena: “Zapadna društva žrtvovala su svoje specifične kulture zarad ovog univerzalnog projekta”.

Ne može se više nigde naći stara tapiserija tradicija i običaja ili vizija dobrog života u tim društvima.

” Međutim, danas jedan bauk proganja takav “liberalni Zapad”, u kome su se rastvorile sve evropske tradicije, zaključuje Rusinos: uspon “država-civilizacija”, uz konstataciju da “Zapad” nema adekvatan odgovor na pojavu samouverenih sila koje se grade na sopstvenim kulturnim korenima.

Primer za to je Kina, zemlja koja se nije odrekla svog komunističkog nasleđa, ali to je tek jedna strana medalje. Kristofer Koker, u svojoj knjizi Uspon civilizacijske države (The Rise of the Civilizational State, 2019), tvrdi da je “prelaz (Kine) u konfučijanizam počeo 2005. godine, kada je predsednik Hu Đintao pozdravio konfučijanski koncept socijalne harmonije i dao instrukcije partijskim kadrovima za izgradnju `harmoničnog društva`”.

Moguće je da ovo nije tačan trenutak “prelaza”, čak i da se “prelaz” nikad nije ni odigrao već da je Kina oduvek, čak i u periodu Kulturne revolucije, “bila i ostala kineska”, te da su arhetipovi “Podnebeskog carstva”, stvoreni još pre početka nove ere, u svojoj čistoj formi vaskrsli upravo u revolucionarnoj Kini. “Revolucionarni voluntarizam” Maove epohe zbrisao je sve preživele i neokolonijalne strukture, omogućavajući za zapadnjake paradoksalnu sintezu tradicionalnog i revolucionarnog, koja je oblikovala lik savremene Kine.

“Ali bilo kako bilo, tokom vladavine njegovog naslednika Sija (Đinpinga), Kina je kao suparnička civilizacijska država zaista prodrla u zapadnu svest. Dolazak Sija Đinpinga na mesto kineskog predsednika 2012. godine izbacio je u prvi plan ideju `civilizacijske države` u političkom diskursu”, dodaje indijski naučnik za međunarodne odnose Ravi Dut Bajpai, “jer Si veruje da se civilizacija gradi na duši zemlje ili naroda”.

SPOJ SAVREMENOG I DREVNOG

Nema sumnje da Kina, kao moćna sila današnjeg doba, počiva na veoma drevnom civilizacijskom etosu: godine 2012. kineski politički teoretičar Zang Veivei sa ponosom je primetio da je “Kina sada jedina zemlja na svetu koja je spojila najdužu kontinuiranu civilizaciju sa ogromnom savremenom državom…”

Najduža svetska civilizacija na svetu omogućila je da kineske tradicije evoluiraju, razvijaju se i prilagođavaju u gotovo svim granama ljudskog znanja i prakse, poput političkog upravljanja, ekonomije, obrazovanja, umetnosti, muzike, literature, arhitekture, oružanih snaga, sporta, ishrane i medicine. Izvorna, kontinuirana i endogena priroda ovih tradicija zaista je retka ili čak jedinstvena u svetu.”

Jednom rečju: “Kina koristi svoje drevne tradicije i mudrost, a njena današnja nadmoćnost prirodna je posledica toga.”

Za razliku od Zapada, koji “ne prestaje da se menja” i koji je razorio sve nasleđene kulturne tradicije, “neprestano tražeći napredak i uređujući svoja društva u skladu sa intelektualnim modama trenutka”, ovde je reč o snažno centralizovanoj državi, duboko posvećenoj sopstvenoj kulturnoj tradiciji; o državi sa istorijom dugom preko 4.000 godina, sa “efikasnom birokratskom (upravljačkom) klasom koja je odana konfučijanskim vrednostima i koja preferira stabilnost i društvenu harmoniju u odnosu na slobodu”.

Da se Rimsko carstvo nije raspalo već doživelo neku vrstu transformacije i prilagođavanja, dodaje Veivei, možda je današnja Evropa mogla postati “civilizacijska država srednje veličine”, ali prilika za ovakav scenario definitivno je propuštena.

Privlačnost civilizacijsko-državnog modela nije ograničena jedino na Kinu. Niz evroazijskih sila danas usvaja model “civilizacijske države” u pokušaju da se odvoje od “paralizovanog liberalnog poretka, koji posrće iz krize u krizu, pri čemu još nije umro, ali nije ni dobio naslednika sposobnog za život”.

“Pod predsednikom Putinom”, uočava Rusinos, “druga velika evroazijska imperija, Rusija, javno je odustala od evropski fokusiranih liberalizujućih projekata iz devedesetih – perioda dramatičnog ekonomskog i društvenog kolapsa, vođenog odanošću politici zapadnih liberalnih teoretičara – zbog sopstvenog kulturnog puta ili posebnog puta jedinstvene ruske civilizacije usredsređene na svemoćnu državu.”

RUSIJA NIJE EVROPSKA ZEMLjA?

Putin je pri tome prešao dug put: od stava da je “Rusija evropska zemlja” (što je značilo: deo “Zapada”, deo zapadnog sveta), do stanovišta da je Rusija zasebna civilizacija, a ne jedna od mnogobrojnih evropskih “država-nacija”.

“U obraćanju klubu Valdai 2013. godine, Putin je naglasio da se Rusija `uvek razvijala kao `civilizacija-država`, ojačana ruskim narodom, ruskim jezikom, ruskom kulturom, Ruskom pravoslavnom crkvom i drugim tradicionalnim religijama zemlje. Upravo je državno-civilizacijski model oblikovao našu državnu politiku.”

Ovo stanovište još je jasnije izraženo u govoru ispred ruske Savezne skupštine 2012. godine, kada je predsednik Putin izjavio da

“moramo poštovati jedinstveno iskustvo koje su nam preneli naši preci. Vekovima se Rusija (od samog početka) razvijala kao multietnička nacija, kao državno-civilizacijska sjedinjenost ruskog naroda, ruskog jezika i ruske kulture, stvorene za sve nas, ujedinjujući nas i sprečavajući da se rastopimo u ovom raznolikom svetu”.

Rusija je, počev od ranih 2000-ih, izabrala sopstveni put, ili se samo vratila sopstvenom nasleđu i sopstvenom imperijalnom projektu, posle kratkotrajnog i neuspešnog liberalnog eksperimenta, odbijajući da sebe definiše kao Evropu ili Aziju, Istok ili Zapad.

Rečima bivšeg Putinovog savetnika Vladislava Surkova:

“Sudbina Rusije je sudbina civilizacijske države, nalik na Vizantiju, civilizaciju koja je apsorbovala Istok i Zapad. U isto vreme evropska i azijska, i iz tog istog razloga ni sasvim azijska, ni sasvim evropska.”

Ali to je stari motiv, koji se ponavlja počev od filozofa istorije Nikolaja Danilevskog i ruskog mislioca i pisca Konstantina Leontjeva, koji je naglašavao rusku “istočnost”, “vizantizam”, “azijstvo”, preko ruskih evroazijaca, mladorusa ili nacional-boljševika, sve do savremenih neoevroazijaca, koji poriču njen (isključivo) evropski karakter.

Sve u svemu: Rusija nije ni uporište “belog (ruskog) nacionalizma”. Ovakvo poimanje, karakteristično pretežno za Amerikance, bilo liberalne analitičare, bilo poklonike “belog suprematizma”, potiče iz rasnih opsesija Sjedinjenih Država, a ne predstavlja stvarnu ideologiju ruske države, koja ostaje višejezična i multirasna imperija, stvarna civilizacijska država, a ne puka nacija, budući da je “samoodređenje ruskog naroda upravo ovakva multietnička civilizacija”.

Rusija je, zapravo, Evroazija: civilizacija sasvim posebnog tipa (a ne mehanički spoj Azije i Evrope), zasebni “kulturno-istorijski tip” (N. Danilevski), koji ima sopstveni put razvoja, različit ili čak nespojiv sa Evropom ili modernim “Zapadom”.

ERDOGAN PROTIV ATATURKA

Pozicija “između Evrope i Azije”, to je pozicija još jedne snažne evroazijske sile: Turske, “problematičnog deteta NATO-a”. Turska novovekovna istorija se odvijala u znaku stalnog oscilovanja između dva pola: Istoka i Zapada, Evrope i Azije. Posle Ataturkove revolucije, koja je označila konačni pad Osmanskog carstva, Turska nastoji da se približi ili sasvim integriše u zapadne (evropske) strukture.

Ali zapadna orijentacija Turske održavana je silom, neretko ili po pravilu državnim udarima: turska vojska je dugo vremena bila tradicionalni čuvar sekularnog nasleđa Kemala Ataturka i pouzdana brana od islamizma. Pokušaj Turske da se integriše u “Zapad” imao je samo polovični uspeh: ona postaje veoma važna članica NATO-a, okosnica njegovog “južnog krila” i odskočna daska američke politike prema Bliskom istoku i Srednjoj Aziji, ali nailazi na čvrsto odbijanje da bude primljena u Evropsku uniju.

Međutim, Turska pod Erdoganom menja zacrtani kurs, i to nije “samovolja novog sultana” već mnogo i dalekosežniji dublji proces: “Poput Kine, velike predmoderne imperije pomračene usponom Zapada ka globalnoj dominaciji, Turska pod Erdoganom prikriva svoje revanšističke želje pod raskošnim plaštom osmanske prošlosti, omalovažavajući Zapad čak i dok opstanak Erdoganovog režima zavisi od Trampove Amerike i Nemačke Merkelove.”

Događaj od najvećeg simboličnog značaja je pretvaranje Aja Sofije iz muzeja u džamiju. Sekularno nasleđe Ataturka time je i simbolički i stvarno odbačeno. Završilo se doba zalaganja za “pridruživanje Evropi”, kada je Turska bila samo “siromašni podnositelj molbe”: “I baš kao što je Justinijan, ulazeći u svoju veliku novu sabornu crkvu, rekao da je nadmašio Solomona (graditelja hrama), tako je i Erdogan nadmašio Ataturka.

“Iran je još jedna evroazijska sila koja se razvija u smeru “države civilizacije”, posebno posle Islamske revolucije, kada je, 1. aprila 1979. godine, imam Homeini proglasio Islamsku Republiku Iran.

Islamskom revolucijom Iran je izašao iz orbite Zapada i okrenuo se preporodu potisnute domicilne kulture, na osoben način spajajući tradiciju i savremenost. Od tada do danas Iran predstavlja kamen o koji se spotiču svi planovi Sjedinjenih Američkim Država za hegemoniju nad Bliskim istokom. Iranski uticaji pružaju se danas širom islamskog sveta, pre svega u okvirima takozvanog šiitskog luka, i imaju naglašeno antizapadni, antiimperijalistički i antikolonijalni karakter.

SMRT “ZAPADA”

Šta se za to vreme dešava s Evropom, rastrzanom između dva isključiva, međusobno nepomirljiva koncepta – Evrope kao “Zapada”, bazirane na liberalnim i prosvetiteljskim vrednostima, savršeno otelotvorenoj u današnjoj Evropskoj uniji kao produžetku Sjedinjenih Država, i one stvarne, istorijske Evrope kao posebne civilizacije, koja sebe nikad (barem ne do XVIII stoleća) nije videla kao “Zapad” već kao “središte sveta”? (Tipično za modernu Evropu je da, za razliku od stare Grčke ili Rima, samu sebe više ne doživljava kao “centar sveta”, što je nužan preduslov da preraste u nezavisan geopolitički pol, već kao mesto na periferiji, “na zapadu” i u senci Amerike.)

U govoru koji je prošle godine održao na skupu francuskih ambasadora, predsednik Makron je progovorio o “državama-civilizacijama”, konstatujući da

“Kina, Rusija i Indija nisu samo ekonomski rivali, već prave civilizacijske države… koji nisu samo narušile naš međunarodni poredak i preuzele ključnu ulogu u ekonomskom poretku, već su takođe snažno preoblikovale politički poredak i političko mišljenje… sa mnogo više nadahnuća nego mi”.

Makron je upozorio i da “civilizacije nestaju” i da bi Evropa uskoro mogla nestati ukoliko se budući svet bude formirao oko dva velika pola – Kine i SAD – gde bi Evropi, budući da nije uspela da se obrazuje kao nezavisan geopolitički pol, preostao samo jedan izbor: da se prikloni nekom geopolitičkom polu. Odgovor na to pitanje, prema Makronu, treba tražiti “u afirmaciji evropske civilizacije i njenog suvereniteta”. A to nesumnjivo “znači smrt `Zapada` kao civilizacijskog koncepta koji je ušao u široku upotrebu krajem 80-ih godina, u vreme urušavanja Sovjetskog Saveza, i preispitivanje odnosa sa glavnim evropskim saveznikom, SAD” (Ana Otašević).

Makron je zapravo pozvao na “evropsku renesansu” kao projekat evropske civilizacije, u kojoj bi ključnu intelektualnu ulogu igrala Francuska, jer je “misija Francuske, njena istorijska sudbina, da vodi Evropu u civilizacijsku obnovu, stvarajući kolektivne narative i kolektivnu maštu”.

GEOPOLITIČKI NEPRIJATELj EVROPE

O kakvoj evropskoj civilizacije je govorio francuski predsednik? Definisanje suštinske prirode te civilizacije, primećuje Rusinos, mnogo je teže pitanje za savremenu Evropu nego za Kinu ili Rusiju.

Dok se države-civilizacije u usponu u Evroaziji određuju “protiv Zapada” kako bi redefinisale sopstvene civilizacijske projekte, “zapadna” (evropska) civilizacija se u poslednjih trista godina razvijala u znaku poricanja postojanja (drugih) civilizacija kao jasno ograničenih entiteta.

Drugim rečima, čitav svet trebalo je da postane “Zapad”, a sada se ta “naivna vera” – da će liberalizam, koji potiče iz političkih i kulturnih tradicija Severne i Zapadne Evrope, osvojiti svet – konačno slomila. “Šta sad treba da uradimo s liberalizmom?”, pita se Rusinos.

“Makron nas poziva da učvrstimo svoje osećanje pripadnosti posebnoj evropskoj civilizaciji iz doba prosvetiteljstva, ali to je veoma daleko od ubedljive perspektive”, budući da su upravo globalne težnje liberalizma zauvek odvojile Evropu od njenih kulturnih korena.

“Do sada kada smo žrtvovali sopstvenu kulturnu tradiciju kako bismo stvorili univerzalni okvir za celokupnu planetu”, dodaje Makais.

“Da li sada treba da ostanemo jedini koji ga usvajamo?” Evropa je danas u padu zahvaljujući upravo “univerzalizujućim mitovima liberalizma”: mitovima “o `svemoćnom Zapadu`, koji arogantno odbacuje `ostatak` sa stanovišta političke superiornosti”.

Evropa bi, u stvari, morala da se konačno odvoji od “Zapada” i iluzije “zapadne, judeohrišćanske, privilegovane civilizacije”, kao sasvim veštačkog konstrukta koji promovišu SAD kako bi se najzad vratila sebi.

Zadatak je mnogo složeniji i teži nego što izgleda. Amerika ne brani Evropu, niti štiti suverenitet njenih država-nacija; to je zabluda takozvanih evropskih suverenista, koji očekuju da će ih “Amerika osloboditi”, gubeći iz vida geopolitičku logiku “velikih prostora”.

Upravo suprotno: ona ih na taj način potčinjava, razbijajući “evropski veliki prostor”.

“Danas, ukoliko bi Evropa, u naletu naglo otkrivenog samopoštovanja”, zaključuje italijanski geopolitičar Danijele Pera, “poželela da povrati svoj suverenitet, prvi i neophodan korak bila bi identifikacija svog egzistencijalnog i geopolitičkog neprijatelja. A taj neprijatelj je (bez ikakve sumnje) Amerika.”

sott

Viewing all 10979 articles
Browse latest View live